О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 "Об утверждении Дорожной карты занятости 2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 1029. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от  29.12.2016 № 919 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 «Об утверждении Дорожной карты занятости 2020» (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст. 90) следующие изменения и дополнения:
в Дорожной карте занятости 2020, утвержденной указанным постановлением:
в разделе «Паспорт Программы»:
строку «Сроки и этапы реализации» изложить в следующей редакции:
«Сроки и этапы реализации          1 этап – 2015 год
2 этап – 2016 – 2019 годы»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»
часть семнадцатую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Она включает в себя механизмы антикризисного реагирования, повышения эффективности регулирования рынка труда, в том числе мониторинга рынка труда, вовлечения малообеспеченного, безработного и непродуктивно самостоятельно занятого населения, а также оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, в активные меры содействия занятости.»;
в разделе 4 «Цель, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы»:
подпункты 1), 2) в части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
«1) лица, самостоятельно занятые непродуктивным трудом, – 5,5 %;
2) безработные – 11,0 %;»;
абзацы второй, четвертый, пятый пункта 5 изложить в следующей редакции:
«доля граждан, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней к 2020 году – 92,0 %;
доля женщин, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней, к 2020 году – 44,6 %;
доля молодежи до 29 лет, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней, к 2020 году – 43,5 %;»;
в разделе 5 «Основные направления, пути достижения целей и задач Программы, соответствующие меры»:
в пункте 7:

"Жұмыспен қамту 2020" жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 1029 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 919 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жұмыспен қамту 2020» жол картасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 15, 90-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасында:
«Бағдарлама паспорты» деген бөлімде:
«Іске асыру мерзімдері және кезеңдері» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Іске асыру мерзімдері және кезеңдері 1-кезең – 2015 жыл
2-кезең – 2016 – 2019 жылдар»;
«Ағымдағы ахуалды талдау» деген 3-бөлімде:
2-тармақтың он жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ол дағдарысқа қарсы ден қою, еңбек нарығын реттеу тиімділігін арттыру, оның ішінде еңбек нарығының мониторингі, табысы аз, жұмыссыз және өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған халықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандар мен қоныс аударушыларды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту тетіктерін қамтиды.»;
«Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
4-тармақтың екінші бөлігіндегі 1), 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған адамдар – 5,5 %-ы;
2) жұмыссыздар – 11,0 %-ы;»;
5-тармақтың екінші, төртінші, бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған азаматтардың үлесі 2020 жылға қарай – 92,0 %;
Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған әйелдердің үлесі 2020 жылға қарай – 44,6 %;
Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған жасы 29-ға дейінгі жастардың үлесі 2020 жылға қарай – 43,5 %;»;
«Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар» деген 5-бөлімде:
7-тармақта:

подпункты 2), 3) части первой изложить в следующей редакции:
«2) стимулирование предпринимательской инициативы;
3) обучение и содействие в трудоустройстве и переселении, с учетом реального спроса работодателя.»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки по обеспечению занятости через развитие инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства, а также стимулированию предпринимательской инициативы являются опорные сельские населенные пункты.»;
в подразделе «Первое направление: обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства»:
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«12. С 1 января 2016 года местные исполнительные органы представляют центральному уполномоченному органу в области здравоохранения и социально-трудовой сфере (далее – оператор Программы) проекты по строительству фельдшерско-акушерских пунктов, врачебных амбулаторий в сельской местности и инфраструктурные проекты, согласованные с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, предлагаемые для реализации в рамках Программы, с приложением требуемой действующим законодательством технической документации, обоснованием выбора проекта, показателей количества создаваемых рабочих мест и среднемесячной заработной платы ежегодно не позднее 15 апреля.»;
пункты 13, 14, 15, 16 изложить в следующей редакции:
«13. В ходе рассмотрения проектов оператор Программы проверяет соответствие проектов видам работ и объектов, предусмотренным пунктом 8 настоящей Программы.
14. При несоответствии проектов пункту 8 настоящей Программы оператор Программы направляет местным исполнительным органам мотивированный ответ с указанием причин отказа.
15. Оператор Программы рассматривает и отбирает проекты, представленные местными исполнительными органами, с учетом ожидаемых показателей количества создаваемых рабочих мест, размера среднемесячной заработной платы.
При этом приоритет для реализации отдается инфраструктурным проектам, создающим наибольшее количество рабочих мест и обеспечивающим продолжительную занятость участников Программы.
16. Местные исполнительные органы в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают:
1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление участникам Программы, проживающим, в том числе с временной регистрацией в районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект, не менее 30 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве, не менее 50 % вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве по направлению центров занятости населения.»;

бірінші бөліктің 2), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру;
3) жұмыс берушінің нақты сұранысын есепке ала отырып, оқыту мен жұмысқа орналасуға және қоныс аударуға жәрдемдесу.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тірек ауылдық елді мекендер инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту, сондай-ақ кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін басым елді мекендер болып табылады.»;
«Бірінші бағыт: инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету» деген кіші бөлімде:
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Жергілікті атқарушы органдар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап денсаулық сақтау және әлеуметтік-еңбек саласындағы орталық уәкілетті органға (бұдан әрі – Бағдарлама операторы) – фельдшерлік-акушерлік пункттердің, дәрігерлік амбулаториялардың құрылысы бойынша жобаларды және өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісілген Бағдарлама шеңберінде іске асыруға ұсынылатын инфрақұрылымдық жобаларды, қолданыстағы заңнамада талап етілетін техникалық құжаттаманы, жобаны таңдауды, құрылатын жұмыс орындары мен орташа айлық жалақы көрсеткіштерін негіздей отырып, жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей ұсынады.»;
13141516-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Жобаларды қарау барысында Бағдарлама операторы жобалардың осы Бағдарламаның 8-тармағында көрсетілген жұмыс түрлері мен объектілерге сәйкестігін тексереді.
14. Жобалар осы Бағдарламаның 8-тармағына сәйкес келмеген кезде Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдарға бас тарту себептері көрсетілген уәждемелі жауап жібереді.
15. Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдар ұсынған құрылатын жұмыс орындары санының, орташа айлық жалақы мөлшерінің күтілетін көрсеткіштерін ескере отырып, жобаларды қарайды және іріктейді.
Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылар үшін көбірек жұмыс орындарын құратын және ұзақ мерзімде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ететін инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға басымдық беріледі.»;
16. Жергілікті атқарушы органдар инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде:
1) жаңа жұмыс орындарын құруды;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) тұратын, оның ішінде уақытша тіркелген Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс кезінде – жұмыс орындарының кемінде 30 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жұмыс орындарының кемінде 50 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.»;

дополнить пунктами 16-1, 16-2 следующего содержания:
«16-1. Центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные компании при реализации проектов в рамках государственных и правительственных программ, программ развития территорий предоставляют участникам Программы не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве и реконструкции и не менее 15 % вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве для трудоустройства на проекты по направлениям центров занятости населения.
16-2. В случае отсутствия необходимых трудовых ресурсов в районе (городе), в котором реализуется проект, привлечение извне допускается при условии письменного согласия центров занятости населения районов (городов).»;
пункты 17, 18 изложить в следующей редакции:
«17. В случаях образования экономии бюджетных средств по капитальному, текущему ремонту проектов, благоустройству, местные исполнительные органы могут по согласованию с оператором Программы направлять указанные средства на иные проекты, реализуемые по данному направлению Программы, или на улучшение показателей конечных результатов проектов.
18. Акимы областей, городов Астаны и Алматы ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, предоставляют оператору Программы отчеты по реализации инфраструктурных проектов и благоустройству, а также по строительству фельдшерско-акушерских пунктов, врачебных амбулаторий в сельской местности, содержащие сведения о:
1) количестве начатых (завершенных) проектов, объеме выполненных работ в разрезе проектов;
2) количестве созданных рабочих мест и численности участников Программы, трудоустроенных по направлению центра занятости населения, а также о размере их среднемесячной заработной платы;
3) освоении выделенных целевых трансфертов, причинах несвоевременного освоения и объемах финансирования из нижестоящих бюджетов;
4) допущенных нарушениях и принятых мерах по их устранению.»;
пункт 19 исключить;
пункты 22, 23 изложить в следующей редакции:
«22. Сведения об участниках Программы и работодателях, участвующих в реализации инфраструктурных проектов, размещаются в автоматизированной информационной системе «Рынок труда».
23. Оператор Программы проводит мониторинг реализации инфраструктурных проектов, реализуемых в рамках Программы.»;
заголовок подраздела «Второе направление: стимулирование предпринимательской инициативы и комплексное развитие опорных сел» изложить в следующей редакции:
«Второе направление: стимулирование предпринимательской инициативы.»;

мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2-тармақтармен толықтырылсын:
«16-1. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асырған кезде халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс кезінде – жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жұмыс орындарының кемінде 15 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
16-2. Жоба іске асырылатын ауданда (қалада) қажетті еңбек ресурстары болмаған кезде аудандардың (қалалардың) жұмыспен қамту орталықтарының жазбаша келісімі болған жағдайда оны сырттан тартуға жол беріледі.»;
1718-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Жобаларды күрделі, ағымдағы жөндеу, абаттандыру бойынша бюджет қаражатының үнемі қалыптасқан жағдайда жергілікті атқарушы органдар Бағдарлама операторымен келісу бойынша көрсетілген қаражатты Бағдарламаның осы бағыты бойынша іске асырылатын өзге де жобаларға немесе жобалардың түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштерін жақсартуға жұмсай алады.
18. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне Бағдарлама операторына инфрақұрылымдық жобаларды және абаттандыруды іске асыру, сондай-ақ ауылдық жерлерде фельдшерлік-акушерлік пункттер, дәрігерлік амбулаториялар салу бойынша:
1) басталған (аяқталған) жобалардың саны, жобалар бөлінісінде орындалған жұмыстардың көлемі;
2) құрылған жұмыс орындарының саны және халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны, сондай-ақ олардың орташа айлық жалақысының мөлшері;
3) бөлінген нысаналы трансферттердің игерілуі, уақтылы игерілмеудің себептері және төмен тұрған бюджеттен қаржыландыру көлемдері;
4) жіберілген бұзушылықтар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтер қамтылуы тиіс есептерді ұсынады.»;
19-тармақ алып тасталсын;
2223-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға қатысатын Бағдарламаға қатысушылар мен жұмыс берушілер туралы мәліметтер «Еңбек нарығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
23. Бағдарлама операторы Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын инфрақұрылымдық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.»;
«Екінші бағыт: кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру және тірек ауылдарды кешенді дамыту» деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Екінші бағыт: кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру.»;

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
«24. Второе направление предусматривает стимулирование предпринимательства и повышение экономической активности через организацию или расширение собственного дела.
25. Стимулирование предпринимательской инициативы осуществляется в селах со средним и высоким потенциалом развития независимо от их административной подчиненности, городских населенных пунктах посредством организации или расширения собственного дела, а также организации на базе личного подсобного хозяйства мелкотоварных производств в комплексе с пунктами заготовки и реализации сельскохозяйственной продукции участниками Программы.
При этом финансирование мер по стимулированию предпринимательской инициативы осуществляется в пропорции 80 % – сельские населенные пункты, 20 % – городские населенные пункты.»;
подпункты 2), 5), 12) пункта 30 изложить в следующей редакции:
«2) целевое назначение бюджетного кредита – организация или расширение собственного дела.
Микрокредит на расширение собственного дела предоставляется при условии создания новых постоянных рабочих мест и обязательного трудоустройства через центры занятости населения;»;
«5) сумма микрокредита составляет:
до 3 млн. тенге – на организацию или расширение собственного дела;
до 5 млн. тенге – для оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев;
до 6 млн. тенге – на организацию мелкотоварных производств на базе личного подсобного хозяйства.
Предоставление микрокредитов до 6 млн. тенге для организации мелкотоварного производства будет апробировано в 2016 году в пилотном режиме.»;
«12) допускается повторное кредитование за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитным ресурсам.»;
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
«32. Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, осуществляются местными исполнительными органами за счет средств местного бюджета.
33. Местными исполнительными органами средства местного бюджета для развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, используются в соответствии с определенными техническими условиями или утвержденной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», проектно-сметной документацией и бизнес-предложениями.»;
в пункте 35:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) местные исполнительные органы районов (городов) с участием акимов сельских округов в соответствии с программами развития территорий разрабатывают Карту развития предпринимательства и утверждают ее по согласованию с уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области.

24, және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Екінші бағыт жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту арқылы кәсіпкерлікті ынталандыруды және экономикалық белсенділікті арттыруды көздейді.
25. Кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру әкімшілік бағыныстылығына қарамастан, даму әлеуеті орташа және жоғары ауылдарда, қалалық елді мекендерде жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту, сондай-ақ Бағдарлама қатысушыларының ауыл шаруашылық өнімдерін даярлау және өткізу пункттері кешенімен бірге ұсақ тауарлар өндірісінің жеке қосалқы шаруашылығы базасында ұйымдастыруы арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте, кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру жөніндегі шараларды қаржыландыру мынадай қатынаста жүзеге асырылады: 80 % – ауылдық елді мекендерде, 20% – қалалық елді мекендерде.»;
30-тармақтың 2)5)12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты – жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту;
Жеке ісін кеңейтуге микрокредит жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру және халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы міндетті түрде жұмысқа орналастыру шартында беріледі;»;
«5) микрокредит:
жеке ісін ұйымдастыруға және кеңейтуге 3 млн. теңгеге дейінгі;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударғандарға 5 млн. теңгеге дейінгі;
жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыруға 6 млн. теңгеге дейінгі соманы құрайды.
Ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыру үшін 6 млн. теңгеге дейінгі микрокредиттер беру пилоттық режимде 2016 жылы қабылданатын болады.»;
«12) соңғы қарыз алушылардың бұрын берілген кредиттік ресурстар бойынша қайтарған қаражаты есебінен қайта кредит беруге жол беріледі.»;
3233-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуды және/немесе жетіспейтіндерін салуды және жабдықтар сатып алуды жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
33. Жергілікті атқарушы органдар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе жетіспейтіндерін салу үшін және Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға арналған жергілікті бюджет қаражатын айқындалған техникалық шарттарға немесе «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама мен бизнес-ұсыныстарға сәйкес пайдаланады.»;
35-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ауылдық округтер әкімдерінің қатысуымен аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес Кәсіпкерлікті дамыту картасын әзірлейді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту және ауыл шаруашылығы жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.

С 1 января 2016 года микрокредитование осуществляется в соответствии с Картой развития предпринимательства, учитывающей рекомендуемую схему специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции.
До утверждения Карты развития предпринимательства микрокредитование участников Программы осуществляется в соответствии с приоритетными направлениями развития предпринимательства региона, определенными региональными комиссиями;»;
дополнить подпунктами 6), 7) следующего содержания:
«6) Оператор Программы в пределах своей компетенции, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества осуществляют сопровождение и контроль целевого использования выданного кредита и выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств в соответствии с договором.
Отчет о целевом использовании средств, информация по выдаче и погашению микрокредитов, по лицам, имеющим задолженность по погашению микрокредитов более 3-х месяцев подряд, сумме задолженности по основному долгу и вознаграждению, а также списки лиц, досрочно погасивших микрокредит, ежемесячно в срок до 5 числа направляются в центр занятости населения, направивший участника Программы;
7) уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан» представляют в кредитное бюро списки участников Программы, получивших микрокредит, включая лиц, допустивших нецелевое использование микрокредитов и нарушающих график погашения платежей.»;
подпункты 3), 4), 5) пункта 36 изложить в следующей редакции:
«3) центры занятости населения направляют участников Программы в Центр обслуживания предпринимателей или Центр поддержки предпринимательства (организация по оказанию сервисных услуг), где обеспечивается их бесплатное обучение основам предпринимательства, содействие в разработке бизнес-плана;
4) предоставление микрокредитов:
участник Программы при содействии Центра обслуживания предпринимателей или Центра поддержки предпринимательства разрабатывает бизнес-план проекта и обращается с заявкой на получение микрокредита в уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства, либо микрофинансовую (микрокредитную) организацию, получившую право на микрокредитование участников Программы;

2016 жылғы 1 қаңтардан бастап микрокредит беру ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандырудың ұсынылатын схемасын ескере отырып, Кәсіпкерлікті дамыту картасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлікті дамыту картасы бекітілгенге дейін Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру өңірлік комиссиялар айқындаған өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкес жүзеге асырылады;»;
мынадай мазмұндағы 6), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) Бағдарлама операторы өз құзыреті шегінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе кредиттік серіктестіктер берілген кредиттің мақсатты пайдаланылуын және Бағдарламаға қатысушылардың шартқа сәйкес өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын сүйемелдеуді және бақылауды жүзеге асырады.
Қаражатты мақсатты пайдалану туралы есепті, микрокредиттерді беру және өтеу, қатарынан 3 айдан астам микрокредиттерді өтеу бойынша қарыздары бар адамдар, негізгі қарыз және сыйақы бойынша қарыздардың сомасы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ микрокредитті уақытынан бұрын өтеген адамдардың тізімдерін Бағдарламаға қатысушыны жіберген халықты жұмыспен қамту орталығына әр айдың 5-күнiне дейін ұсынады;
7) қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредит) ұйымдары не микрокредиттік серіктестіктер «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға микрокредиттерді мақсатсыз пайдалануға жол берген және кредиттерді өтеу кестесін бұзған адамдарды қоса алғанда, микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімін ұсынады.»;
36-тармақтың 3)4)5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығына немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығына (сервистік қызмет көрсету жөніндегі ұйым) жібереді, онда оларды кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту, бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесу қамтамасыз етіледі;
4) микрокредиттер беру:
Бағдарламаға қатысушы Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығының жәрдем көрсетуімен жобаның бизнес-жоспарын әзірлейді және Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру құқығын алған қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымына микрокредит алуға өтініммен жүгінеді;

5) участник Программы после получения положительного заключения на получение микрокредита вправе заключить с Центром обслуживания предпринимателей или Центром поддержки предпринимательства договор на безвозмездное предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года;»;
подраздел «Комплексное развитие опорных сел» исключить;
в подразделе «Третье направление: содействие в трудоустройстве через обучение и переселение в рамках потребностей работодателя»:
пункты 53, 57, 59 изложить в следующей редакции:
«53. В рамках данного направления участникам Программы предоставляются следующие виды государственной поддержки:
1) профессиональная ориентация, помощь в выборе профессии, консультации по вопросам обучения и трудоустройства, услуги по психологической адаптации;
2) направление на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки (далее – профессиональное обучение);
3) направление на бесплатные краткосрочные курсы (далее – обучающие мастер-классы) по подготовке кадров для сферы услуг, в том числе в рамках проведения международной выставки ЭКСПО-2017, и сферы «зеленой экономики»;
4) предоставление материальной помощи на профессиональное обучение, за исключением краткосрочных курсов для получения практических навыков;
5) поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве, в том числе на социальные рабочие места и молодежную практику;
6) частичное субсидирование заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места;
7) оплата труда физических лиц, направленных на молодежную практику;
8) временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время;
9) направление на повышение квалификации и переподготовку за счет предоставления государственных грантов работодателям.»;
«57. Сведения о лицах, прошедших профессиональную ориентацию, размещаются в автоматизированной информационной системе «Рынок труда».»;
«59. Претендентов на обучение отбирает работодатель как из числа участников Программы, так и других претендентов, соответствующих критериям Программы, привлекаемых на основе самостоятельного поиска через частные агентства занятости и ярмарки вакансий.
Участник Программы по согласованию с работодателем выбирает вид профессионального обучения и образовательную организацию в соответствии с потребностью в кадрах, определенных центром занятости населения совместно с региональным филиалом Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан «Атамекен».
Выбор организации образования, осуществляющей обучение, производится из числа организаций, перечень которых размещается на интернет-ресурсе оператора Программы, региональным филиалом Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан «Атамекен», а также уполномоченного органа в области образования, уполномоченного органа по вопросам занятости и центров занятости населения и учебных центров работодателей.»;

5) Бағдарламаға қатысушы микрокредит алуға оң қорытынды алғаннан кейін Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығымен немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығымен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі қосымша қызметтер (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасуға құқылы.»;
«Тірек ауылдарды кешенді дамыту» деген бөлім алып тасталсын;
«Үшінші бағыт: жұмыс берушінің қажеттілігі шеңберінде оқыту және қоныс аудару арқылы жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» деген бөлімде:
535759-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«53. Аталған бағыт шеңберінде Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлері ұсынылады:
1) кәсіптік бағдарлану, кәсіп таңдауда көмек көрсету, оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар, психологиялық бейімдеу жөніндегі қызметтер;
2) біліктілікті арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына (бұдан әрі – кәсіптік оқыту) жіберу;
3) қызмет көрсету саласы үшін кадрларды даярлау бойынша, оның ішінде ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесін өткізу шеңберінде және «жасыл экономика» саласында қысқа мерзімді тегін курстарға (бұдан әрі – оқыту шеберлік сыныптары) жіберу;
4) практикалық дағдылар алу үшін қысқа мерзімді курстарды қоспағанда, кәсіптік оқуға материалдық көмек беру;
5) лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына орналасуға жәрдемдесу;
6) әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау;
7) жастар практикасына жіберілген жеке тұлғаларға еңбекақы төлеу;
8) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау;
9) жұмыс берушілерге мемлекеттік грант беру арқылы біліктілік арттыруға және қайта даярлауға жіберу.»;
«57. Кәсіптік бағдарлаудан өткен адамдар туралы мәліметтер «Еңбек нарығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырылады.»;
«59. Оқуға үміткерлерді жұмыс беруші Бағдарламаға қатысушылар қатарынан да, Бағдарламаның тиісті критерийлеріне сәйкес келетін, жеке жұмыспен қамту агенттіктері және бос жұмыс орындары жәрмеңкелері арқылы өз бетінше іздеу негізінде тартылатын басқа да үміткерлер қатарынан да іріктейді.»;
Бағдарламаға қатысушы жұмыс берушімен келісу бойынша халықты жұмыспен қамту орталығы Қазақстан Республикасының «Атамекен» ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік филиалымен бірлесіп айқындаған кадрларға қажеттілікке сәйкес кәсіптік оқу түрін және білім беретін ұйымды таңдайды.
Оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымын таңдау, тізбесі Бағдарлама операторының, Қазақстан Республикасының «Атамекен» ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік филиалының, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органның, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурсына орналастырылған ұйымдардың және жұмыс берушілердің оқу орталықтарының қатарынан жүргізіледі.»;

дополнить пунктом 59-1 следующего содержания:
«59-1. При организации переподготовки и повышения квалификации приоритетное право предоставляется высвобожденным работникам и безработным в возрасте от 55 до 64 лет, а также наемным работникам из числа молодежи в возрасте от 18 до 24 лет.
Направление на переподготовку и повышение квалификации высвобожденных работников и безработных в возрасте от 55 до 64 лет осуществляется центром занятости населения, без учета требования участия работодателей в отборе претендентов.»;
часть третью пункта 60 изложить в следующей редакции:
«Профессиональная переподготовка и повышение квалификации наемных работников, в том числе молодежи в возрасте от 18 до 24 лет, с отрывом или без отрыва от производства осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места.»;
пункт 63 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае отказа участника Программы от трудоустройства на заявленное работодателем рабочее место или работодателя от приема на работу участника Программы, расходы на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии, возмещаются в бюджет в соответствии с условиями, определенными центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.»;
дополнить пунктом 64-1 следующего содержания:
«64-1. Для направления на повышение квалификации и переподготовку квалифицированных работников предприятий, относящихся к отрасли промышленности, с 2016 года предусматривается предоставление государственных грантов для работодателей.
Гранты предоставляются в размере 80 % затрат работодателя от стоимости курсов повышения квалификации и переподготовки, установленной местными исполнительными органами в области образования, исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ на одного человека, но не более 100 месячных расчетных показателей.
Условия предоставления государственных грантов для работодателей на повышение квалификации и переподготовку определяются в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.»;
заголовок подраздела «Направление на молодежную практику и социальные рабочие места» изложить в следующей редакции:
«Направление на молодежную практику и социальные рабочие места и порядок организации частичного субсидирования»;
пункт 65 дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
«В случае нарушения работодателями установленного порядка организации социальных рабочих мест и молодежной практики, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату субсидий участнику Программы.
Не допускается заключение договора организации социальных рабочих мест и молодежной практики с работодателями, допустившими нарушение установленного порядка организации социальных рабочих мест и молодежной практики в течение одного года с момента выявления нарушений.»;

мынадай мазмұндағы 59-1-тармақпен толықтырылсын:
«59-1. Қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыру кезінде жұмыстан босатылған қызметкерлерге және 55-тен 64 жасқа дейінгі жастағы жұмыссыздарға, сондай-ақ 18-ден 24 жасқа дейінгі жастар қатарындағы жалдамалы қызметкерлерге басым құқық беріледі.
Жұмыстан босатылған қызметкерлерге және 55-тен 64 жасқа дейінгі жастағы жұмыссыздарға қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жіберуді үміткерлерді таңдауда жұмыс берушілердің қатысуын талап етпей-ақ, халықты жұмыспен қамту орталығы жүзеге асырады.»;
60-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалдамалы қызметкерлерді, оның ішінде 18-ден 24 жасқа дейінгі жастағы жастарды өндірістен қол үзіп немесе қол үзбей кәсіптік қайта даярлау және біліктілігін арттыру Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнының сақталуы шартымен жұмыс берушілердің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.»;
63-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бағдарламаға қатысушы жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына орналасудан немесе жұмыс беруші Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, төленген материалдық көмек және стипендия сомаларын қоса алғанда, оқыту шығыстары жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған шарттарға сәйкес бюджетке қайтарылады.»;
мынадай мазмұндағы 64-1-тармақпен толықтырылсын:
«64-1. Өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардың білікті қызметкерлерін біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға жіберу үшін 2016 жылдан бастап жұмыс берушілерге мемлекеттік грант беру көзделеді.
Гранттар оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандыққа және біліктілік деңгейіне қарай оқу процесі шығыстарын есептей келе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілеген біліктілік арттыру және қайта даярлау курстарының құнынан жұмыс берушілердің бір адамға кететін шығынының 80 %-ы, бірақ 100 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде беріледі.»;
Жұмыс берушілерге біліктілікті арттыруға және қайта даярлауға мемлекеттік гранттар беру шарттары жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
«Жастар практикасына және әлеуметтік жұмыс орындарына жіберу» деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын: «Жастар практикасына және әлеуметтік жұмыс орындарына жіберу және ішінара субсидиялауды ұйымдастыру тәртібі»;
65-тармақ мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
«Жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, жұмыс берушілермен жасалған тиісті шарт олардың Бағдарламаға қатысушыларға субсидиялар төлеуге кеткен мемлекеттің шығыстарын бюджетке қайтаруы арқылы бұзылуға жатады.
Бұзушылық анықталған сәттен бастап бір жыл ішінде әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзуға жол берген жұмыс берушілермен әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастыруға шарттар жасасуға жол берілмейді.»;

дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
«65-1. Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников предприятий республиканского и регионального уровней за сокращенное рабочее время осуществляется для возмещения потерь части заработка с целью недопущения сокращения их рабочего места.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время предприятий республиканского уровня производится только для работников предприятий, относящихся к отрасли промышленности с численностью работников не менее 250 человек, при условии снижения объема производства или цен на продукцию в связи с мировой конъюнктурой цен и соответствия предприятия одному из следующих условий:
1) является градообразующим предприятием в моногородах;
2) доля товаров (услуг), поставляемых на экспорт, составляет не менее 30 % в общем объеме производимых товаров (услуг) данного предприятия;
3) доля товаров (услуг), поставляемых на внутренний рынок, составляет не менее 30 % областного объема или не менее 10 % объема по республике этих же товаров (услуг).
В случае применения государственных мер по временному субсидированию двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, предприятие не допускает остановки производства и сохраняет действующие рабочие места для указанных квалифицированных работников.
При этом условия для временного субсидирования предприятий регионального уровня устанавливаются решениями соответствующих местных исполнительных органов.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников осуществляется только работникам, занятым в основных производствах (цехах), из числа квалифицированных специалистов, служащих и рабочих (4 разряда и выше).
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников производится в течение 6 месяцев, с возможностью последующего продления еще на 6 месяцев.
Размер временной субсидии в месяц составляет две трети потерянного дохода работников из-за сокращения рабочего времени (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг), но не более 2 минимальных заработных плат за соответствующий период, установленных законодательством о республиканском бюджете.
Перечень предприятий республиканского уровня для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников рассматривается и согласовывается МВК.
Оператор Программы утверждает перечень предприятий республиканского уровня для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников, одобренный на МВК.
Перечень предприятий регионального уровня для временного субсидирования рассматривается и согласовывается региональной комиссией.
Местные исполнительные органы утверждают перечень предприятий регионального уровня для временного субсидирования.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников осуществляется центрами занятости населения.
Условия предоставления мер государственной поддержки, порядок отбора предприятий для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников, а также финансирования определяются в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.»;
в подразделе «Обучение и содействие в трудоустройстве»:
пункт 66 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
«65-1. Қысқартылған жұмыс уақыты үшін республикалық және өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың білікті қызметкерлерінің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау олардың жұмыс орнын қысқартуды болдырмау мақсатында жалақының жоғалтылған бөлігінің орнын толтыру үшін жүзеге асырылады.
Республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау қызметкерлерінің саны 250 адамнан кем емес өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардың қызметкерлеріне ғана жүргізіледі, өндіріс көлемі немесе бағалардың әлемдік конъюнктурасына байланысты өнім бағасы төмендеген жағдайда және кәсіпорын мына шарттардың біріне сәйкес келген жағдайда:
1) моноқалаларда қала құраушы кәсіпорын болып табылады;
2) экспортқа шығарылатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) үлесі осы кәсіпорын өндіретін тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) жалпы көлемінің кемінде 30%-ын құрайды;
3) ішкі нарыққа шығарылатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) үлесі облыстық көлемнің кемінде 30%-ын немесе республика бойынша осы тауарлар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің кемінде 10%-ын құрайды.
Қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау бойынша мемлекеттік шара қолданылған жағдайда, кәсіпорын өндірістің тоқтатылуына жол бермейді және көрсетілген білікті қызметкерлердің қолданыстағы жұмыс орындарын сақтайды.
Бұл ретте, өңірлік деңгейдегі кәсіпорындарды уақытша субсидиялау шарты тиісті жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен белгіленеді.
Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау білікті мамандар, қызметшілер және жұмысшылар (4-разрядты және одан жоғары) қатарындағы негізгі өндірістерде (цехтарда) жұмыс істейтін қызметкерлер үшін ғана жүзеге асырылады.
Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау 6 ай ішінде, тағы 6 айға созу мүмкіндігімен жүзеге асырылады.
Уақытша субсидиялаудың айлық мөлшері қысқартылған жұмыс уақыты үшін қызметкерлер табысының үштен екі бөлігін құрайды (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыларды және банк қызметтерін ескере отырып), бірақ тиісті кезең үшін республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген 2 ең төменгі жалақыдан аспайды.
Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін ВАК қарастырады және келіседі.
Бағдарлама операторы ВАК-та мақұлданған білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындар тізбесін бекітеді.
Өңірлік комиссия уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындар тізбесін қарастырады және келіседі.
Жергілікті атқарушы органдар уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін бекітеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шарттары, білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін кәсіпорындарды іріктеу, сондай-ақ қаржыландыру тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.»;
«Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» деген кіші бөлімде:
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«66. Центры занятости населения работу по организации профессионального обучения и/или трудоустройству участников Программы проводят самостоятельно либо с привлечением частных агентств занятости и/или неправительственных организаций в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках и/или государственном социальном заказе.
Центры занятости населения в целях расширения рабочих мест взаимодействуют с неправительственными организациями по оказанию специальных социальных услуг уязвимым слоям населения.»;
часть первую пункта 67 изложить в следующей редакции:
«67. Обучающие мастер-классы в сфере услуг для подготовки кадров и повышения квалификации наемных работников организуются центром занятости населения продолжительностью не более двух месяцев.»;
в пункте 69:
подпункт 4) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«Организации образования, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы, ежемесячно к 5 числу представляют в центры занятости населения информацию об отчисленных участниках Программы и табель учета посещаемости занятий обучаемых участников Программы;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) центры занятости населения осуществляют сбор заявок от предприятий, относящихся к отрасли промышленности, на временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников и предоставление государственных грантов на переподготовку и повышение квалификации и формируют соответствующие списки участников Программы.»;
в подразделе «Повышение территориальной мобильности»:
в пункте 70:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
«1) граждан Республики Казахстан, проживающих в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, с учетом потребности работодателей;
2) граждан Республики Казахстан и оралманов, проживающих в населенных пунктах Калачи и Красногорский Акмолинской области по состоянию на 1 июля 2015 года;»;
дополнить подпунктами 3), 4) следующего содержания:
«3) граждан Республики Казахстан и оралманов, проживающих в городе Жанаозен Мангистауской области, с учетом потребности работодателей;
4) оралманов и переселенцев, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев.»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Порядок участия в Программе работодателей и добровольно переселяющихся из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития граждан Республики Казахстан, а также оралманов и переселенцев, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, и получения ими государственной поддержки определяется в Правилах содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.»;
в пункте 71:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«Переезд участников Программы из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития и города Жанаозен Мангистауской области в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста осуществляется:»;
дополнить частями следующего содержания:
«Переезд оралманов и переселенцев осуществляется в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
К оралманам и переселенцам, прибывающим в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, требования необходимости проживания в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития и участия работодателей в переселении не распространяются.»;
пункты 72, 73 изложить в следующей редакции:

«66. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту және/немесе жұмысқа орналастыру жөніндегі жұмыстарды өз бетінше не қолданыстағы мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы заңнамаларға сәйкес жеке жұмыспен қамту агенттіктерін және/немесе үкіметтік емес ұйымдарды тарту арқылы жүргізеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары халықтың осал топтарына арнаулы әлеуметтік көмек көрсету бойынша жұмыс орындарын кеңейту мақсатында үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.»;
67-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«67. Халықты жұмыспен қамту орталықтары кадрлар даярлау және жалдамалы қызметкерлердің біліктілігін арттыру үшін қызмет көрсету саласында ұзақтығы екі айдан аспайтын мерзімге оқыту шеберлік сыныптарын ұйымдастырады.»;
69-тармақта:
4) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары әр айдың 5-күніне халықты жұмыспен қамту орталықтарына шығарылған Бағдарламаға қатысушылар туралы ақпаратты және оқитын Бағдарламаға қатысушылардың сабаққа келуін есепке алу табелін ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) халықты жұмыспен қамту орталықтары өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардан білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екісін уақытша субсидиялауға өтініштер жинауды және қайта даярлау мен біліктілігін арттыруға мемлекеттік гранттар беруді жүзеге асырады және Бағдарламаға қатысушылардың тиісті тізімдерін қалыптастырады.»;
«Аумақтық ұтқырлықты арттыру» деген кіші бөлімде:
70-тармақта:
1)2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына;
2) 2015 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға;»;
мынадай мазмұндағы 3), 4) тармақшалармен толықтырылсын:
«3) жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандарға және қоныс аударушыларға қатысты жүзеге асырылады.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс берушілер мен әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден өз еркімен қоныс аударатын Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандардың және қоныс аударушылардың Бағдарламаға қатысу және олардың мемлекеттік қолдау алу тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында айқындалады.»;
71-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаға қатысушылардың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден және Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласынан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударуы:»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Оралмандар мен қоныс аударушылардың қоныс аударуы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандарға және қоныс аударушыларға әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерге тұру қажеттілігі мен қоныс аударуға жұмыс берушілердің қатысуы туралы талаптар қолданылмайды.»;
7273-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«72. Критерии для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития разрабатываются и утверждаются государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития.
На их основании местные исполнительные органы по согласованию с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его оператору Программы.
73. Государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, разрабатываются типовые проекты жилища (индивидуальные или многоквартирные) для переселяющихся участников Программы с учетом сейсмологических зон и характеристик.»;
абзац первый части второй пункта 74 изложить в следующей редакции:
«Участникам Программы также предоставляются следующие меры государственной поддержки:»;
абзац первый и подпункты 1), 2) пункта 77 изложить в следующей редакции:
«77. Механизм участия в третьем направлении Программы:
1) претенденты на участие, проживающие в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, а также оралманы и переселенцы обращаются в центр занятости населения с заявлением на переезд, прилагая документы, предусмотренные Правилами содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости;
2) центр занятости населения рассматривает документы участников Программы с учетом потребности работодателей (за исключением оралманов и переселенцев), на предмет соответствия критериям отбора на участие, согласовывает с заявителями возможные варианты переезда и направляет документы в региональную или районную (городскую) комиссию в зависимости от места переезда;»;
в подразделе «Участники Программы»:
пункт 78 изложить в следующей редакции:
«78. Участниками Программы являются граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и переселенцы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой.»;
в подразделе «Меры по мониторингу спроса и предложения на рынке труда»:
пункт 80 изложить в следующей редакции:

«72. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендерді айқындау критерийлерін өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы әзірлейді және бекітеді.
Жергілікті атқарушы органдар олардың негізінде өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісу бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен және жоғары елді мекендердің тізбесін айқындайды және оны Бағдарлама операторына жібереді.
73. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы қоныс аударатын Бағдарламаға қатысушылар үшін сейсмологиялық аймақтар мен сипаттамаларды ескере отырып, тұрғын үйдің (жеке немесе көппәтерлі) үлгілік жобаларын әзірлейді.»;
74-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаға қатысушыларға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары да ұсынылады:»;
77-тармақтың бірінші абзацы және 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«77. Бағдарламаның үшінші бағытына қатысу тетігі:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын қатысуға үміткерлер, сондай-ақ оралмандар мен қоныс аударушылар көшуге арналған өтінішпен халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында көзделген құжаттарды қоса береді;
2) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің қажеттіліктерін (оралмандарды және қоныс аударушыларды қоспағанда) ескере отырып, Бағдарламаға қатысушылардың құжаттарын қатысуға іріктеу критерийлеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды, өтініш берушілермен көшудің ықтимал нұсқаларын келіседі және көшетін жеріне қарай құжаттарды өңірлік немесе аудандық (қалалық) комиссияға жолдайды;»;
«Бағдарламаға қатысушылар» деген кіші бөлімде:
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«78. Жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар мен қоныс аударушылар және қатысу басымдылығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
«Еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты мониторингтеу жөніндегі шаралар» деген кіші бөлімде:
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«80. Для мониторинга спроса и предложения на рынке труда будут приняты меры по:
1) совершенствованию нормативной правовой базы;
2) формированию и развитию общенациональной базы данных, содержащей сведения о текущих вакансиях в разрезе востребованных специальностей (далее – общенациональная база данных) в проектах, реализуемых в рамках государственных, правительственных программ и программ развития территорий, а также инициатив частного сектора.
Общенациональная база данных будет включать в себя текущие вакансии в разрезе конкретных предприятий и специальностей.
Формы для представления сведений о текущих вакансиях, востребованных специальностях и порядок формирования Карты занятости регионов, Комплексного плана содействия занятости населения, а также Карты высвобождения и создания рабочих мест утверждаются оператором Программы по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами.
Центральные и местные исполнительные органы, национальные компании, ответственные за реализацию проектов в рамках государственных, правительственных программ, программ развития территорий, представляют оператору Программы прогнозное количество создаваемых рабочих мест в разрезе отраслей, проектов и профессий /должностей на период строительства и после введения их в эксплуатацию.»;
в подразделе «Институциональная организация Программы»:
пункт 84 изложить в следующей редакции:
«84. МВК осуществляет следующие основные полномочия:
1) согласовывает лимиты финансирования и распределение средств по направлениям Программы и регионам;
2) рассматривает основные итоги выполнения Программы и заслушивает отчеты центральных и местных исполнительных органов по реализации Программы, а также государственных, правительственных программ и программ развития территорий соответственно, в части создания рабочих мест по отраслям и в регионах, а также трудоустройстве;
3) вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по вопросам, связанным с реализацией Программы;
4) рассматривает и согласовывает перечень предприятий на республиканском уровне для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, а также объем финансирования в разрезе регионов.»;
в пункте 85:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) готовит предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств по согласованию с МВК постановлением Правительства Республики Казахстан в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ и регионов;»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

«80. Еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты мониторингтеу үшін:
1) нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
2) мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламалары, сондай-ақ жеке сектордың бастамасы шеңберінде іске асырылатын жобаларда сұранысқа ие мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді қамтитын жалпыұлттық дерекқорды (бұдан әрі – жалпыұлттық дерекқор) қалыптастыру және дамыту бойынша шаралар қабылданатын болады.
Жалпыұлттық дерекқор нақты кәсіпорындар мен мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындарын қамтитын болады.
Ағымдағы бос жұмыс орындары, сұранысқа ие мамандықтар туралы мәліметтерді ұсыну нысандарын және Өңірлердің жұмыспен қамту картасын, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспарын, сондай-ақ Жұмыстан босатылу және жұмыс орындарын құру картасын қалыптастыру тәртібін Бағдарлама операторы мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітеді.
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберіндегі жобаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар Бағдарлама операторына құрылыс кезеңінде және оларды пайдалануға бергеннен кейін құрылатын жұмыс орындарының болжамды санын салалар, жобалар мен мамандықтар/лауазымдар бөлінісінде ұсынады.»;
«Бағдарламаны институционалдық ұйымдастыру» деген кіші бөлімде:
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«84. ВАК мынадай негізгі өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) Бағдарлама бағыттары мен өңірлер бойынша қаржыландыру лимиттерін және қаражаттың бөлінуін келіседі;
2) Бағдарламаның орындалуының негізгі қорытындыларын қарайды, орталық және жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаны, сондай-ақ салалар бойынша және өңірлерде жұмыс орындарын құру, сондай-ақ жұмысқа орналастыру бөлігінде тиісінше мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша есептерін тыңдайды;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына Бағдарламаны іске асыруға байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін, сондай-ақ өңірлер бөлісінде қаржыландыру көлемін қарайды және келіседі.»;
85-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен өңірлер бөлінісінде ВАК-пен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражаттарды бөлу жөнінде ұсыныстар дайындайды;»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

«7) разрабатывает и утверждает порядок формирования Карты занятости регионов, Комплексного плана содействия занятости населения, а также Карты высвобождения и создания рабочих мест.»;
пункт 86 изложить в следующей редакции:
«86. Региональные комиссии:
1) согласовывают приоритетные направления развития предпринимательства;
2) согласовывают лимиты финансирования Программы по направлениям в разрезе районов и городов;
3) согласовывают размер годовой ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам;
4) согласовывают размер годовой максимальной эффективной процентной ставки по микрокредитам для конечного заемщика;
5) вырабатывают рекомендации о включении (отказе во включении) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих с одного района в другой в пределах области, из одной области в другую в рамках повышения мобильности трудовых ресурсов;
6) согласовывают стоимость профессионального обучения в организациях технического и профессионального образования и учебных центрах работодателей;
7) заслушивают отчеты местных исполнительных органов областного, городского и районного значений о реализации Программы;
8) вырабатывают рекомендации по предупреждению и устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации Программы;
9) рассматривают и согласовывают перечень предприятий на региональном уровне для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, а также распределение средств на финансирование между предприятиями.»;
подпункт 2) пункта 87 исключить;
в пункте 88:
подпункты 1), 3) изложить в следующей редакции:
«1) согласовывают представленные акимами районов и городов проекты и планы мероприятий, реализуемые в рамках Программы;
3) по согласованию с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, определяют перечень населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития, опорных сельских населенных пунктов, утверждают планы переезда участников Программы;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) определяют порядок переселения, предоставления жилища и оказания мер государственной поддержки жителям населенных пунктов Калачи и Красногорский Акмолинской области.»;
подпункт 5) пункта 89 изложить в следующей редакции:
«5) направление на трудоустройство на проекты, реализуемые в рамках государственных (правительственных) программ, программ развития территорий.»;
в разделе 6 «Этапы реализации Программы»:
пункт 93 изложить в следующей редакции:

«7) Өңірлердің жұмыспен қамту картасын, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспарын, сондай-ақ Жұмыстан босатылу және жұмыс орындарын құру картасын құру тәртібін әзірлейді және бекітеді.»;
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«86. Өңірлік комиссиялар:
1) кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарын келіседі;
2) Бағдарламаны бағыттары бойынша аудандар мен қалалар бөлінісінде қаржыландыру лимиттерін келіседі;
3) уәкілетті өңірлік ұйым микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерін келіседі;
4) соңғы қарыз алушы үшін микрокредиттер бойынша ең жоғары жылдық тиімді пайыздық мөлшерлеменің мөлшерін келіседі;
5) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шеңберінде облыс шегінде бір ауданнан басқа ауданға, бір облыстан басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу (енгізуден бас тарту) туралы ұсынымдар әзірлейді;
6) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында және жұмыс берушілердің оқу орталықтарында кәсіптік оқытудың құнын келіседі;
7) облыстық, қалалық және аудандық маңызы бар жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаның іске асырылуы туралы есептерін тыңдайды;
8) Бағдарламаның іске асырылуын тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнінде ұсынымдар дайындайды;
9) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін, сондай-ақ кәсіпорындар арасындағы қаржыландыруға қаражат бөлуді қарайды және келіседі.»;
87-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
88-тармақта:
1)3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аудандар мен қалалардың әкімдері ұсынған Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын жобалар мен іс-шаралардың жоспарларын келіседі;
3) өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісу бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендердің, тірек ауылдық елді мекендердің тізбесiн айқындайды, Бағдарламаға қатысушылардың көшу жоспарын бекітеді.»;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендерінің тұрғындарына қоныс аудару, тұрғын үй беру және мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.»;
89-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға жұмысқа орналасуға жолдама беру.»;
«Бағдарламаны iске асыру кезеңдерi» деген 6-бөлімде:
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«93. Реализация Программы будет осуществляться в два этапа: первый этап – 2015 год, второй этап – 2016 – 2019 годы.»;
часть третью пункта 94 изложить в следующей редакции:
«Будут отработаны механизмы профессиональной ориентации претендентов.»;
часть первую пункта 95 изложить в следующей редакции:
«95. На втором этапе: 2016–2019 годы – будут разработаны, согласованы и приняты к исполнению основные составляющие Программы с учетом региональных особенностей; управление рисками, возникающими на рынке труда, и содействие продуктивной занятости будут осуществляться на основе механизмов и инструментов, предложенных Программой.»;
в разделе 7 «Необходимые ресурсы и источники их финансирования»:
часть шестую пункта 97 исключить;
часть четвертую пункта 99 изложить в следующей редакции:
«При уточнении республиканского бюджета вышеуказанные процедуры сохраняются, сроки предоставления бюджетных заявок устанавливаются оператором Программы.»;
подпункты 2), 4), 5), 6), 7) пункта 100 изложить в следующей редакции:
«2) количество трудоустроенных, в том числе на постоянные и временные рабочие места;»;
«4) увеличение доли лиц, вовлеченных в активные формы занятости из числа трудоспособных получателей адресной социальной помощи и государственных детских пособий;
5) расширение охвата безработных и непродуктивно самозанятых активными мерами содействия занятости населения;
6) количество участников Программы, трудоустроенных на социальные рабочие места и молодежную практику;
7) количество участников Программы, трудоустроенных из числа завершивших профессиональное обучение.»;
в разделе 8 «План мероприятий по реализации Дорожной карты занятости 2020»:
графу 4 изложить в следующей редакции:
сроки исполнения «2015 – 2019»;
графу 12 исключить;
в подразделе «Задача 1. Вовлечение в активные меры содействия занятости непродуктивных самостоятельно занятых, безработных и лиц, входящих в целевые группы населения»:
графу 2 подпунктов 1), 2), 3) изложить в следующей редакции:
«1) Доля граждан, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней 2) Доля женщин, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней 3) Доля молодежи до 29 лет, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней»;
в «Мероприятие» графу 2 подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«Создание рабочих мест через развитие предпринимательства».

«93. Бағдарламаны іске асыру екі кезеңде жүзеге асырылады: бірінші кезең – 2015 жыл, екінші кезең – 2016 – 2019 жылдар.»;
94-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Үміткерлерді кәсіптік бағдарлау тетіктері пысықталатын болады.»;
95-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«95. Екінші кезеңде: 2016 – 2019 жылдары – өңірлік ерекшеліктер ескеріле отырып, Бағдарламаның негізгі құрамдас бөліктері әзірленетін, келісілетін болады және орындалуға қабылданады; еңбек нарығында туындайтын қатерлерді басқару және жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу Бағдарламада ұсынылған тетіктер мен құралдар негізінде жүзеге асырылады.»;
«Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері» деген 7-бөлімде:
97-тармақтың алтыншы бөлігі алып тасталсын;
99-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық бюджетті нақтылау кезінде жоғарыда көрсетілген рәсімдер сақталады, бюджеттік өтінімдерді ұсыну мерзімін Бағдарлама операторы белгілейді.»;
100-тармақтың 2)4)5)6)7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жұмысқа, оның ішінде тұрақты және уақытша жұмыс орындарына орналастырылғандардың саны;»;
«4) атаулы әлеуметтік көмек және мемлекеттік балалар жәрдемақысын еңбекке қабілетті алушылар есебінен жұмыспен қамтудың белсенді шараларына тартылған адамдардың үлесін көбейту;
5) жұмыссыздар мен өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтығандарды халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларымен қамтуды кеңейту;
6) әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар практикасына жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны;
7) кәсіптік оқытудан өткендер қатарындағы жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны.»;
«Жұмыспен қамту 2020 жол картасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 8-бөлімде:
4-баған мынадай редакцияда жазылсын:
«орындау мерзімі «2015 – 2019»;
12-баған алып тасталсын;
1-міндет. Өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және халықтың нысаналы тобына кіретін адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту» деген бөлімде:
1), 2), 3) тармақшалардың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Бағдарламаға қатысу мәселесі жөнінде өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың құрамына енгізілген азаматтардың үлесі 2) Бағдарламаға қатысу мәселесі жөнінде өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың құрамына енгізілген әйелдердің үлесі 3) Бағдарламаға қатысу мәселесі жөнінде өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың құрамына енгізілген 29 жасқа дейінгі жастардың үлесі»;
«Іс-шаралардағы» 2) тармақшаның 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«Кәсіпкерлікті дамыту арқылы жұмыс орындарын құру».

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов