Об утверждении Правил включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 417.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.06.2022 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 98 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 675 "Об утверждении Правил включения проектов в республиканскую и региональные карты индустриализации" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 52, ст. 707);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1073 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 675 "Об утверждении Правил включения проектов в республиканскую и региональные карты индустриализации" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 61, ст. 575).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 32
Правила
включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки
предпринимательства регионов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов (далее – Правила) определяют порядок включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) индустриально-инновационный проект – комплекс мероприятий, направленных на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени (далее – проект);
2) карта индустриализации является инструментом мониторинга (реализации) индустриально-инновационной системы на уровне республики и представляет собой совокупность индустриально-инновационных проектов, реализуемых субъектами индустриально-инновационной деятельности;

Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 409 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.06.2022 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 98-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Жобаларды республикалық және өңірлік индустрияландыру карталарына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 675 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 52, 707-құжат);
2) "Жобаларды республикалық және өңірлік индустрияландыру карталарына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 675 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1073 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 61, 575-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 қаулысымен
бекітілген
Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) индустриялық-инновациялық жоба – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені (бұдан әрі – жоба);
2) индустрияландыру картасы республика деңгейінде индустриялық-инновациялық жүйені мониторингтеу (іске асыру) құралы болып табылады және индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын индустриялық-инновациялық жобалар жиынтығын білдіреді;

3) карта поддержки предпринимательства региона является инструментом мониторинга (реализации) индустриально-инновационной системы на уровне региона и представляет собой совокупность индустриально-инновационных проектов, реализуемых субъектами индустриально-инновационной деятельности;
4) заявитель – физическое/юридическое лицо, осуществляющее планирование и реализацию проекта;
5) региональный координационный совет – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа (далее – совет);
6) отраслевая комиссия по рассмотрению проектов – консультативно-совещательный орган, формируемый приказом руководителя соответствующего отраслевого государственного органа из числа сотрудников государственного органа и членов бизнес-ассоциаций по согласованию, представляющих соответствующую отрасль, рассматривающий проекты, претендуемые для включения в карту индустриализации по конкретным отраслям (далее – отраслевая комиссия);
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустриального развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
8) штаб по вопросам карты индустриализации – комиссия при уполномоченном органе по вопросу рассмотрения проектов для включения в карту индустриализации с участием руководителей заинтересованных отраслевых комиссий по рассмотрению проектов, сотрудников уполномоченного органа, отраслевых министерств и ведомств, национальных холдингов и институтов развития, а также других заинтересованных организаций (далее – штаб);
9) комиссия по промышленному развитию Республики Казахстан – консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе, образованный в целях выработки рекомендаций и предложений в сфере промышленного развития Республики Казахстан (далее – комиссия);
10) местный уполномоченный орган – исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы), осуществляющий функции развития, координации, регулирования и управления в области предпринимательства и промышленности, участвующий в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности на соответствующей территории;
11) отраслевой центральный исполнительный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию;

3) өңірде кәсіпкерлікті қолдау картасы өңір деңгейінде индустриялық-инновациялық жүйені мониторингтеу (іске асыру) құралы болып табылады және индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын индустриялық-инновациялық жобалар жиынтығын білдіреді;
4) өтініш беруші – жобаны жоспарлауды және іске асыруды жүзеге асыратын жеке/заңды тұлға;
5) өңірлік үйлестіру кеңесі – облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері жалпы санының кемінде 50%-ін бизнес-қоғамдастық өкілдерінің қатысуымен құратын және басқаратын консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – кеңес);
6) жобаларды қарау жөніндегі салалық комиссия – мемлекеттік органның қызметкерлері мен тиісті саланы білдіретін бизнес-қауымдастық мүшелері қатарынан келісім бойынша тиісті салалық мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен қалыптасатын, нақты салалар бойынша индустрияландыру картасына енгізуге ұсынылатын жобаларды қарайтын консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – салалық комиссия);
7) уәкілетті орган – индустриялық даму саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) индустрияландыру картасының мәселелері жөніндегі штаб – жобаларды қарау жөніндегі мүдделі салалық комиссиялардың басшылары, уәкілетті органның, салалық министрліктер мен ведомстволардың, ұлттық холдингтер мен даму институттарының, сондай-ақ басқа да мүдделі ұйымдардың қызметкерлері қатысатын индустрияландыру картасына енгізу үшін жобаларды қарау мәселесі жөніндегі уәкілетті орган жанындағы комиссия (бұдан әрі – штаб);
9) Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссия – Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласында ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылған уәкілетті орган жанындағы консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – Комиссия);
10) жергілікті уәкілетті орган – кәсіпкерлік және өнеркәсіп саласындағы даму, үйлестіру, реттеу және басқару функцияларын жүзеге асыратын, тиісті аумақтағы индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органы;
11) салалық орталық атқарушы орган – тиісті мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

12) ответственный государственный орган – государственный орган, ответственный за реализацию проекта;
13) региональная палата предпринимателей – палата предпринимателей области, города республиканского значения и столицы, входящая в систему Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, на территориальном уровне (далее – региональная палата).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.09.2020 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок включения проектов в карту индустриализации и
карты поддержки предпринимательства регионов
3. Включение проектов в карту индустриализации производится поэтапно:
1) первый этап – рассмотрение проектов на местном уровне;
2) второй этап – рассмотрение проектов на центральном уровне;
3) третий этап – рассмотрение проектов в уполномоченном органе;
4) четвертый этап – рассмотрение проектов на комиссии.
4. Включение проектов в карту поддержки предпринимательства региона производится поэтапно:
1) первый этап – рассмотрение проектов на местном уровне;
2) второй этап – рассмотрение проектов на центральном уровне по отраслевой принадлежности без рассмотрения на отраслевой комиссии.
5. Проекты:
1) стоимостью до 4,5 млрд. тенге включаются в карту поддержки предпринимательства региона;
2) стоимостью от 4,5 млрд. тенге рекомендуются в карту индустриализации;
3) не требующие мер государственной поддержки, не включаются в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов.
6. Отбор проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов осуществляется согласно приоритетам Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1050 (далее – Программа).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 23.09.2020 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган, иные государственные органы, а также местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы при рассмотрении, согласовании и предоставлении мер государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности обязаны руководствоваться одним из следующих критериев:
1) инновационность – направленность на повышение экономической эффективности деятельности путем создания новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг с учетом обеспечения экологической безопасности;

12) жауапты мемлекеттік орган – жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік орган;
13) өңірлік кәсіпкерлер палатасы – Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жүйесіне аумақтық деңгейде кіретін облыс, республикалық маңызы бар қала және астана кәсіпкерлерінің палатасы (бұдан әрі – өңірлік палата).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.09.2020 № 601 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу тәртібі
3. Жобаларды индустрияландыру картасына енгізу кезең-кезеңмен жүргізіледі:
1) бірінші кезең – жобаларды жергілікті деңгейде қарау;
2) екінші кезең – жобаларды орталық деңгейде қарау;
3) үшінші кезең – жобаларды уәкілетті органда қарау;
4) төртінші кезең – жобаларды комиссияда қарау.
4. Жобаларды өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу кезең-кезеңмен жүргізіледі:
1) бірінші кезең – жобаларды жергілікті деңгейде қарау;
2) екінші кезең – салалық комиссияда қарамай, жобаларды салалық тиесілілік бойынша орталық деңгейде қарау.
5. Мынадай:
1) құны 4,5 млрд. теңгеге дейінгі жобалар өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізіледі;
2) құны 4,5 млрд. теңгеден басталатын жобалар индустрияландыру картасына ұсынылады;
3) мемлекеттік қолдау шараларын талап етпейтін жобалар индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізілмейді.
6. Индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына жобаларды іріктеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1050 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) басымдықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.09.2020 № 601 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Индустриялық-инновациялық қызметтi мемлекеттiк қолдау саласындағы уәкiлеттi орган, өзге де мемлекеттiк органдар, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары индустриялық-инновациялық қызмет субъектiлерiн мемлекеттiк қолдау шараларын қарау, келiсу және ұсыну кезiнде мынадай өлшемшарттардың бiрiн:
1) инновациялық – экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi ескере отырып, жаңа немесе жетiлдiрiлген өндiрiстердi, технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi жасау арқылы қызметтiң экономикалық тиiмдiлiгiн арттыруға бағыттылықты;

2) конкурентоспособность – преимущество в сравнении с аналогичными индустриально-инновационными проектами, выражающееся в низкой себестоимости выпускаемой продукции, оказываемых работ и (или) предоставляемых услуг, их востребованности и экономической целесообразности их производства, оказания или предоставления;
3) масштабность – значимость реализации индустриально-инновационного проекта для индустриально-инновационного развития Республики Казахстан;
4) производительность труда – показатель эффективности производства, характеризующий выпуск продукции в расчете на единицу используемых ресурсов, представляющий собой соотношение объема производства и затрат трудовых ресурсов;
5) экспортоориентированность – направленность производства на экспорт продукции и услуг.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.10.2019 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Проекты карты индустриализации и карт поддержки предпринимательства регионов отбираются с учетом Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан.
9. Прием заявок осуществляется местным уполномоченным органом на постоянной основе.
10. Заявитель для включения проекта в карту индустриализации или карту поддержки предпринимательства представляет нарочно в местный уполномоченный орган соответствующего региона следующие документы на электронном и бумажном носителях:
1) заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) утвержденную заявителем копию паспорта проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) утвержденную заявителем копию плана-графика реализации проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) копии документов, подтверждающих проработку финансирования проекта (меморандум и соглашение о намерениях и/или решение о финансировании проекта);
5) информацию по проекту по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, для проектов стоимостью от 900 млн. тенге;
6) слайд-презентацию на 1 странице, который содержит следующие сведения: наименование проекта; цель проекта; заявитель; место реализации; период реализации; общая стоимость проекта; структура финансирования; ожидаемые результаты; создание рабочих мест на период строительства и эксплуатации;
7) в случаях, когда при реализации проекта существует необходимость предоставления земельного участка, прилагаются копия письма местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы, подтверждающего наличие свободного земельного участка, а также копия акта предварительного выбора земельного участка с указанием координат (схемы) местоположения и планируемой площади отвода под реализацию проекта.

2) бәсекеге қабілеттілік – шығарылатын өнімнің, көрсетілетін жұмыстардың және (немесе) ұсынылатын қызметтердің төмен өзіндік құнынан, олардың сұранысынан және оларды өндірудің, көрсетудің немесе ұсынудың экономикалық орындылығынан көрінетін ұқсас, индустриялық-инновациялық жобалармен салыстырғандағы артықшылық;
3) ауқымдылық – Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамыту үшiн индустриялық-инновациялық жобаны іске асырудың маңыздылығын басшылыққа алуға міндетті;
4) еңбек өнімділігі – пайдаланылатын ресурстар бірлігіне есептегенде өнім шығаруды сипаттайтын, өндіріс көлемі мен еңбек ресурстары шығындарының арақатынасын білдіретін өндіріс тиімділігінің көрсеткіші;
5) экспортқа бағдарланушылық - өндірістің өнім мен көрсетілетін қызметтер экспортына бағытталуы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.10.2019 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Индустрияландыру картасының және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарының жобалары Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын ескере отырып іріктеледі.
9. Өтінімдерді қабылдауды жергілікті уәкілетті орган тұрақты негізде жүзеге асырады.
10. Өтініш беруші жобаны индустрияландыру картасына немесе өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу үшін тиісті өңірдің жергілікті уәкілетті органына мынадай құжаттарды электрондық және қағаз жеткізгіштерде қолма-қол ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш беруші бекіткен жоба паспортының көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш беруші бекіткен жобаны іске асыру жоспар-кестесінің көшірмесі;
4) жобаны қаржыландырудың пысықталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (ниет білдіру туралы меморандум және келісім және/немесе қаржыландыру туралы шешім);
5) құны 900 млн. теңгеден басталатын жобалар үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба туралы ақпарат;
6) мынадай мәліметтерді: жобаның атауын, жобаның мақсатын; өтініш берушіні; іске асыру орнын; іске асыру кезеңін; жобаның жалпы құнын; қаржыландыру құрылымын; күтілетін нәтижелерді; құрылыс және пайдалану кезеңінде жұмыс орындарын құруды қамтитын 1 парақтағы слайд-таныстыру;
7) жобаны іске асыру кезінде жер учаскесін бөлу қажет болған жағдайда бос жер учаскесінің болуын растайтын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жергілікті атқарушы орган хатының көшірмесі, сондай-ақ жоба орналасқан жердің координаталары (схемасы), оны іске асыруға бөлінген жоспарланған алаң көрсетілген жер учаскесін алдын ала таңдау актісінің сканерленген көшірмесі қоса беріледі.

11. Местный уполномоченный орган возвращает заявителю документы без рассмотрения в день подачи в случае несоответствия документов перечню, указанному в пункте 10 настоящих Правил.
12. В случае возврата документов, заявитель обращается повторно после устранения допущенных несоответствий.
13. При отсутствии замечаний заявка принимается, регистрируется в журнале, копия заявки с отметкой о приеме документов вручается заявителю.
14. Сроки рассмотрения проекта для включения в карту поддержки предпринимательства региона зависят от содержания проекта, но не должны превышать двух месяцев со дня подачи заявки.
3. Рассмотрение проектов на местном уровне
15. Местный уполномоченный орган совместно с заинтересованными государственными органами и организациями проводит региональную экспертизу.
Срок осуществления региональной экспертизы на каждый проект составляет не более 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента регистрации заявки.
16. Заключение региональной экспертизы осуществляется по следующей структуре:
1) степень проработки коммерческой части проекта;
2) наличие основных стартовых условий реализации проекта;
3) проработанность вопроса инфраструктуры;
4) экологическая безопасность и рациональное использование природных ресурсов;
5) рентабельность;
6) соответствие программным документам региона;
7) общие выводы и рекомендации по проекту.
17. В разделе "Степень проработки коммерческой части проекта" указывается следующая информация по проекту:
1) анализ сбыта продукции/услуг, наличие платежеспособного спроса, степень конкуренции на рынке;
2) оценка степени проработки маркетингового плана, каналов реализации будущей продукции/услуг.
18. В разделе "Наличие основных стартовых условий реализации проекта" указывается следующая информация по проекту:
1) наличие заявленных активов, необходимых для реализации проекта (земельный участок, производственная база, наличие основных и денежных средств, отсутствие обременения/ареста активов);
2) анализ проработанности структуры финансирования, наличие меморандумов/соглашений с финансовыми организациями о финансировании проекта;
3) анализ источников, схем и средств транспортировки сырья, наличие соглашений с поставщиками сырья, обустроенность складов для хранения оптимальных/максимальных запасов сырья/готовой продукции;
4) наличие компетентных менеджеров и специалистов на периоды строительства и запуска объекта в эксплуатацию;
5) анализ имеющейся/планируемой программы обучения персонала по эксплуатации технического оборудования;

11. Құжаттар осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес келмеген жағдайда жергілікті уәкілетті орган құжаттарды өтініш берушіге берілген күні қарамай қайтарады.
12. Құжаттар қайтарылған жағдайда өтініш беруші жол берілген сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін қайта жүгінеді.
13. Ескертулер болмаған жағдайда өтінім қабылданады, журналға тіркеледі, құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтінімнің көшірмесі өтініш берушіге табыс етіледі.
14. Өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу үшін жобаны қарау мерзімі жобаның мазмұнына байланысты болады, бірақ ол өтінім берілген күннен бастап екі айдан аспауға тиіс.
3. Жобаларды жергілікті деңгейде қарау
15. Жергілікті уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп, өңірлік сараптама жүргізеді.
Әрбір жобаға өңірлік сараптаманы жүзеге асыру мерзімі өтінім тіркелген кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
16. Өңірлік сараптаманың қорытындысы мынадай құрылым бойынша жүзеге асырылады:
1) жоба бойынша коммерциялық бөлігінің пысықталу дәрежесі;
2) жобаны іске асырудың негізгі бастапқы шарттарының болуы;
3) инфрақұрылым мәселесінің пысықталуы;
4) экологиялық қауіпсіздік және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану;
5) рентабельділік;
6) өңірдің бағдарламалық құжаттарына сәйкес келуі;
7) жоба бойынша жалпы тұжырымдар мен ұсынымдар.
17. "Жоба бойынша коммерциялық бөлігінің пысықталу дәрежесі" деген бөлімде жоба бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) өнімдерді/көрсетілетін қызметтерді өткізуді талдау, төлемге қабілетті сұраныстың болуы, нарықтағы бәсекелестік дәрежесі;
2) маркетингтік жоспардың пысықталу дәрежесін, болашақ өнімдерді/көрсетілетін қызметтерді өткізу арналарын бағалау.
18. "Жобаны іске асырудың негізгі бастапқы шарттарының болуы" деген бөлімде жоба бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаны іске асыру үшін қажетті мәлімделген активтердің болуы (жер учаскесі, өндірістік база, негізгі және ақша қаражатының болуы, ауыртпалықтың/активтерге тыйым салудың болмауы);
2) қаржыландыру құрылымының пысықталғанын талдау, қаржы ұйымдарымен жобаны қаржыландыру туралы меморандумдардың/ келісімдердің болуы;
3) шикізат көздерін, оны тасымалдау схемалары мен құралдарын талдау, шикізат берушілермен келісімдердің болуы, шикізаттың/дайын өнімнің оңтайлы/барынша көп қорларын сақтау үшін қоймалардың абаттандырылуы;
4) құрылыс кезеңінде және объектіні пайдалануға беру кезеңінде құзыретті менеджерлердің және мамандардың болуы;
5) техникалық жабдықты пайдалану бойынша персоналды оқытудың қолданыстағы жоспарлы бағдарламасын талдау;

6) анализ альтернативных вариантов технологий производства и поставщиков оборудования; график поставки и монтажа оборудования, наличие инновационной составляющей; наличие соответствующих лицензий и сертификатов или плана мероприятий по их получению.
19. В разделе "Проработанность вопроса инфраструктуры" описываются степень готовности внешних и внутренних коммуникаций, а также план мероприятий по развитию инфраструктуры с указанием необходимых мер государственной поддержки.
20. В разделе "Экологическая безопасность" описываются экологические аспекты проекта, их влияние на окружающую среду, наличие природоохранных мероприятий, внедрение современных ресурсосберегающих и энергосберегающих технологий, применение альтернативных источников энергии, меры по сокращению негативного влияния производств на окружающую среду.
21. В разделе "Рентабельность" даются анализ финансовых показателей эффективности проекта, срок окупаемости, внутренняя норма доходности IRR, чистый дисконтированный доход NPV.
22. В разделе "Соответствие программным документам региона" проводится анализ заявленного проекта на соответствие основным стратегическим и плановым документам развития региона.
23. В разделе "Общие выводы и рекомендации по проекту" отражаются перечень необходимых мер государственной поддержки для успешной реализации проекта и механизм их получения, а также даются мотивированное положительное или отрицательное заключение либо рекомендация доработать проект с обоснованием причин.
24. Заключение региональной экспертизы оформляется в двух экземплярах и в течение 2 (два) рабочих дней с момента ее проведения один экземпляр направляется заявителю, один экземпляр остается у местного уполномоченного органа.
25. Местный уполномоченный орган в течение 1 (один) рабочего дня со дня регистрации заявок направляет документы в региональную палату для рассмотрения и представления рекомендации по включению проектов в карту поддержки предпринимательства региона.
Рекомендация представляется в местный уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента регистрации заявки региональной палатой.
26. Местный уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней со дня регистрации заявок направляет документы в уполномоченный орган, осуществляющий функции по разработке Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, для рассмотрения и представления рекомендации на соответствие проектов указанной схеме.
Рекомендация представляется в местный уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента регистрации документов уполномоченным органом, осуществляющим функции по разработке Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан.

6) өндіріс технологияларының баламалы нұсқаларын және жабдық берушілерді талдау; жабдықты жеткізу және монтаждау кестесі, инновациялық құрамдастардың болуы; тиісті лицензиялар мен сертификаттардың немесе оларды алу жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы.
19. "Инфрақұрылымның мәселесін пысықталуы" деген бөлімде сыртқы және ішкі коммуникациялардың әзірлік дәрежесі, сондай-ақ қажетті мемлекеттік қолдау шаралары көрсетілген инфрақұрылымды дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары сипатталады.
20. "Экологиялық қауіпсіздік" деген бөлімде жобаның экологиялық аспектілері, олардың қоршаған ортаға әсері, табиғатты қорғау іс-шараларының болуы, заманауи ресурс үнемдейтін және энергия үнемдейтін технологияларды енгізу, баламалы энергия көздерін қолдану, өндірістің қоршаған ортаға теріс әсерін қысқарту жөніндегі шаралар көрсетіледі.
21. "Рентабельділік" деген бөлімде жоба тиімділігінің қаржылық көрсеткіштерін талдау, өтелу мерзімі, IRR кірістіліктің ішкі нормасы, NPV таза дисконтталған кіріс көрсетіледі.
22. "Өңірдің бағдарламалық құжаттамаларына сәйкес келуі" деген бөлімде мәлімделген жобаның өңірді дамытудың негізгі стратегиялық және жоспарлы құжаттамаларына сәйкес келуін талдау жүргізіледі.
23. "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар мен ұсынымдар" деген бөлімде жобаны сәтті іске асыру үшін қажетті мемлекеттік қолдау шараларының тізбесі және оларды алу тетіктері көрсетіледі, сондай-ақ оң немесе теріс уәжді қорытынды не себептерін негіздей отырып, жобаны пысықтау туралы ұсыным беріледі.
24. Өңірлік сараптаманың қорытындысы екі данада ресімделеді және ол өткізілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бір данасы өтініш берушіге жіберіледі, бір данасы жергілікті уәкілетті органда қалады.
25. Жергілікті уәкілетті орган өтінімдер тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жобаларды қарау және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу бойынша ұсыным беру үшін құжаттарды өңірлік палатаға жібереді.
Өтінімді өңірлік палата тіркеген кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсыным жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
26. Жергілікті уәкілетті орган өтінімдер тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жобалардың көрсетілген схемаға сәйкес келуін қарау және ұсыным беру үшін құжаттарды Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті органға жібереді.
Ұсыным Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті орган құжаттарды тіркеген кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.

27. В течение 2 (два) рабочих дней после проведения региональной экспертизы по проектам стоимостью от 900 млн. тенге, претендуемым для включения в карты поддержки предпринимательства региона, местный уполномоченный орган направляет документы в соответствующие отраслевые государственные органы для получения заключения экспертизы по отраслевой принадлежности.
Заключение экспертизы по отраслевой принадлежности, подписанное руководителем структурного подразделения или ведомства отраслевого государственного органа, представляется в местный уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента регистрации документов в отраслевом государственном органе.
28. По проектам стоимостью до 900 млн. тенге, а также претендуемым для включения в карту индустриализации, местный уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней с момента оформления заключения региональной экспертизы и получения рекомендации от уполномоченного органа, осуществляющего функции по разработке Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, при наличии рекомендации региональной палаты направляет материалы председателю совета для определения даты проведения заседания совета.
Проекты стоимостью свыше 900 млн. тенге, претендуемые для включения в карту поддержки предпринимательства региона, выносятся на заседание совета в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения заключения экспертизы по отраслевой принадлежности.
29. Совет рассматривает проекты по мере их поступления, но не реже одного раза в месяц при наличии заявок.
30. Секретарь совета уведомляет заявителей проекта о дате заседания совета не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до даты его проведения.
31. Решение по вопросу включения проектов в карту поддержки предпринимательства регионов и рекомендации включения в карту индустриализации по проекту принимаются простым большинством голосов членов совета.
Решение совета оформляется протоколом в двух экземплярах в течение 2 (два) рабочих дней с момента проведения заседания совета. В течение 3 (три) рабочих дней после оформления протокола местный уполномоченный орган сообщает заявителю о принятом решении по проекту.
32. В течение 3 (три) рабочих дней с момента проведения заседания совета материалы по проектам, рекомендованным в карту индустриализации, местным уполномоченным органом направляются для дальнейшего рассмотрения в уполномоченный орган.
33. Решение по включению проектов в карту поддержки предпринимательства региона, а также исключению, предоставлению мер государственной поддержки, изменению основных параметров принимается на заседании совета.

27. Құны 900 млн. теңгеден басталатын өңірде кәсіпкерлікті қолдау картасына енгізілуге ұсынылатын жобалар бойынша өңірлік сараптама жүргізілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жергілікті уәкілетті орган құжаттарды тиісті салалық мемлекеттік органдарға салалық тиесілілік бойынша сараптама қорытындысын алу үшін жібереді.
Салалық мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомствосының басшысы қол қойған салалық тиесілілік бойынша сараптама қорытындысы құжаттар салалық мемлекеттік органда тіркелген кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
28. Құны 900 млн. теңгеге дейін жобалар, сондай-ақ индустрияландыру картасына енгізілуге ұсынылатын жобалар бойынша жергілікті уәкілетті орган өңірлік сараптаманың қорытындысы ресімделген және Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті органның ұсынымы алынған кезден бастап, өңірлік палатаның ұсынымы бар болған кезде, материалдарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде кеңес отырысы өткізілетін күнді айқындау үшін кеңес төрағасына жібереді.
Құны 900 млн. теңгеден асатын өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізілуге ұсынылатын жобалар салалық тиесілілік бойынша сараптама қорытындысы алынған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде кеңес отырысына енгізеді.
29. Кеңес жобаларды олардың түсуіне қарай, бірақ өтінімдер болған кезде айына бір реттен сиретпей қарайды.
30. Кеңес хатшысы өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын өтініш берушілерді кеңес отырысының күні туралы хабардар етеді.
31. Жобаларды өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу мәселесі бойынша шешім және жоба бойынша индустрияландыру картасына енгізу ұсынымдары кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Кеңес шешімі кеңес отырысы өткізілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екі данада хаттамамен ресімделеді. Хаттама ресімделген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жергілікті уәкілетті орган жоба бойынша қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
32. Кеңес отырысы өткізілген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде индустрияландыру картасына ұсынылған жобалар бойынша материалдарды, оның ішінде өңірлік сараптамалардың, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынымының, кеңес хаттамасының екінші даналарын жергілікті уәкілетті орган одан әрі қарау үшін уәкілетті органға жібереді.
33. Жобаларды өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу,
сондай-ақ одан алып тастау, мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну, негізгі параметрлерді өзгерту бойынша шешім кеңес отырысында қабылданады.

4. Рассмотрение проектов на центральном уровне
34. Уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения материалов по рекомендованным советом проектам распределяет по отраслевой принадлежности и направляет для рассмотрения на заседании отраслевой комиссии в соответствующие отраслевые центральные государственные органы, а также направляет для проведения экспертизы по местному содержанию в национальный институт развития в области развития местного содержания.
35. Соответствующий отраслевой центральный государственный орган с момента получения материалов осуществляет экспертизу по каждому проекту и прорабатывает вопрос предоставления необходимых мер государственной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
36. Отраслевыми государственными органами проекты в зависимости от степени сложности могут направляться в специализированные подведомственные организации для проведения экспертизы.
37. Заключение экспертизы осуществляется по следующей структуре:
1) стратегическое значение в масштабе страны;
2) сбалансированность с другими проектами и производствами;
3) инновационная составляющая в технологии производства;
4) экспортоориентированность или импортозамещаемость;
5) отраслевые разрешительные документы;
6) производительность труда;
7) общие выводы и рекомендации по проекту.
38. В разделе "Стратегическое значение в масштабе страны" раскрывается значимость проекта в масштабе страны.
39. В разделе "Сбалансированность с другими проектами и производствами" проводится анализ по региону и соседними регионами на предмет существования идентичных проектов и производств.
40. В разделе "Инновационная составляющая в технологии производства" раскрывается применение в проекте инновационных технологий.
41. В разделе "Экспортоориентированность или импортозамещаемость" проводится анализ развития традиционных экспортных/импортных секторов экономики и влияния проекта на диверсификацию продуктов с созданием производств с высокой добавленной стоимостью.
42. В разделе "Отраслевые разрешительные документы" указываются необходимые для реализации проекта разрешения, выдаваемые соответствующими отраслевыми государственными органами.
43. В разделе "Производительность труда" раскрывается показатель, который измеряется объемом производимых товаров (работ и услуг) в единицу времени в стоимостном выражении на одного работника в год.
44. В разделе "Общие выводы и рекомендации по проекту" отражаются анализ необходимых мер государственной поддержки для успешной реализации проекта и механизм их предоставления, а также указываются положительное или отрицательное заключение, которое должно быть мотивированным, либо рекомендация доработать проект с обоснованием причин.

4. Жобаларды орталық деңгейде қарау
34. Уәкілетті орган кеңес ұсыным берген жобалар бойынша материалдарды алған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде салалық тиесілілігі бойынша бөліп таратады және салалық комиссияның отырысында қарау үшін тиісті салалық орталық мемлекеттік органдарға жібереді, сондай-ақ жергілікті қамтуды дамыту саласындағы ұлттық даму институтына жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу үшін жібереді.
35. Тиісті салалық орталық мемлекеттік орган материалдарды алған кезден бастап әрбір жоба бойынша сараптаманы жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мәселесін пысықтайды.
36. Салалық мемлекеттік органдар жобаларды күрделілік дәрежесіне қарай сараптама жүргізу үшін мамандандырылған ведомстволық бағынысты ұйымдарға жібере алады.
37. Салалық сараптаманың қорытындысы мынадай құрылым бойынша жүзеге асырылады:
1) ел ауқымындағы стратегиялық маңызы;
2) басқа жобалармен және өндірістермен теңгерімділігі;
3) өндіріс технологиясындағы инновациялық құрамдас;
4) экспортқа бағдарлану немесе импортты алмастыру;
5) салалық рұқсат беру құжаттары;
6) еңбек өнімділігі;
7) жоба бойынша жалпы тұжырымдар мен ұсынымдар.
38. "Ел ауқымындағы стратегиялық маңызы" деген бөлімде жобаның ел ауқымындағы маңызы ашылады.
39. "Басқа жобалармен және өндірістермен теңгерімділігі" деген бөлімде біртекті жобалар мен өндірістердің болуы тұрғысынан өңір және көршілес өңірлер бойынша талдау жүргізіледі.
40. "Өндіріс технологиясындағы инновациялық құрамдас" деген бөлімде жобада инновациялық технологиялардың қолданылуы көрсетіледі.
41. "Экспортқа бағдарлану немесе импортты алмастыру" деген бөлімде экономиканың дәстүрлі экспорттық/импорттық секторларын дамытуға және қосылған құны жоғары өндірістер құра отырып, жобаның өнімдерді әртараптандыруға әсерін талдау жүргізіледі.
42. "Салалық рұқсат беру құжаттары" деген бөлімде жобаны іске асыру үшін тиісті салалық мемлекеттік органдар беретін қажетті рұқсаттар көрсетіледі.
43. "Еңбек өнімділігі" деген бөлімде жылына бір қызметкерге шаққанда құндық мәндегі уақыт бірлігіне өндірілетін тауарлардың (жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің) көлемімен өлшенетін көрсеткіш ашылады.
44. "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар мен ұсынымдар" деген бөлімде жобаны сәтті іске асыру үшін қажетті мемлекеттік қолдау шараларын талдау және оларды көрсету тетіктері көрсетіледі, сондай-ақ уәжді болуға тиіс оң немесе теріс қорытынды не себептерін негіздей отырып, жобаны пысықтау тұралы ұсыным көрсетіледі.

45. Срок проведения экспертизы на каждый проект составляет не более 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента поступления материалов в соответствующий отраслевой государственный орган.
46. Заключение экспертизы в течение 2 (два) рабочих дней с момента ее оформления подписывается руководителем структурного подразделения или ведомства отраслевого государственного органа, осуществившего экспертизу, либо руководителем подведомственной организации, если экспертизу осуществила подведомственная организация, и прикладывается к материалам по поступившим проектам.
47. После проведения экспертизы проекты, рекомендуемые для включения в карту индустриализации, в течение 5 (пять) рабочих дней с момента их подписания выносятся на рассмотрение отраслевой комиссии.
48. Отраслевая комиссия рассматривает проекты не реже одного раза в месяц при наличии проектов для рассмотрения.
49. Секретарь отраслевой комиссии уведомляет заявителей проекта о дате заседания отраслевой комиссии, в повестку которого внесен вопрос о рассмотрении проекта, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до даты заседания.
50. На рассмотрение отраслевой комиссии представляются материалы по проектам, в том числе копия протокола совета, результаты региональных экспертиз и заключения экспертизы центрального государственного органа по отраслевой принадлежности по каждому проекту.
51. На заседание отраслевой комиссии приглашаются уполномоченные представители потенциальных операторов, оказывающих меры государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, в частности, заявителям, проекты которых претендуют для включения в карту индустриализации.
52. На заседании отраслевой комиссии обсуждаются проекты и возможность предоставления мер государственной поддержки, после чего принимается коллегиальное решение о рассмотрении проектов в уполномоченном органе или возврата проекта на доработку в местный уполномоченный орган, и утверждаются меры государственной поддержки. Решение отраслевой комиссии оформляется протоколом в трех экземплярах в течение 3 (три) рабочих дней.
53. Один экземпляр направляется в уполномоченный орган с приложением материалов по одобренным проектам, второй экземпляр направляется в местный уполномоченный орган, третий остается в отраслевом государственном органе.
5. Рассмотрение проектов в уполномоченном органе
54. В течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения заключения отраслевой комиссии и экспертизы по местному содержанию по проектам, рекомендуемым для включения в карту индустриализации, уполномоченным органом систематизируются все материалы, осуществляется общий свод проектов с предложениями о включении в карту индустриализации, которые рассматриваются на заседании штаба.

45. Әрбір жобаға сараптама өткізу мерзімі тиісті салалық мемлекеттік органға материалдар келіп түскен кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
46. Сараптама ресімделген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның қорытындысына сараптаманы жүзеге асырған салалық мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомствосының басшысы немесе, егер сараптаманы ведомстволық бағынысты ұйым жүзеге асырса, ведомстволық бағынысты ұйымның басшысы қол қояды және ол келіп түскен жобалар бойынша материалдарға қоса тіркеледі.
47. Сараптама өткізілгеннен кейін индустрияландыру картасына енгізуге ұсынылатын жобалар оларға қол қойылған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде салалық комиссияның қарауына шығарылады.
48. Салалық комиссия қарауға арналған жобалар болған кезде жобаны айына бір реттен сиретпей қарайды.
49. Салалық комиссияның хатшысы жобаны қарау туралы мәселе күн тәртібіне енгізілген кеңес отырысы өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын өтініш берушілерді отырыстың күні туралы хабардар етеді.
50. Салалық комиссияның қарауына жобалар бойынша материалдар, оның ішінде кеңес хаттамасының көшірмесі, әрбір жоба бойынша өңірлік сараптамалардың нәтижелері және салалық тиесілілік бойынша орталық мемлекеттік органның сараптама қорытындылары ұсынылады.
51. Салалық комиссияның отырысына индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне, атап айтқанда жобалары индустрияландыру картасына енгізілуге жататын өтініш берушілерге мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін әлеуетті операторлардың уәкілетті өкілдері шақырылады.
52. Салалық комиссияның отырысында жобалар және мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну мүмкіндігі талқыланады, одан кейін жобаларды уәкілетті органда қарау немесе жобаны жергілікті уәкілетті органға пысықтауға қайтару туралы алқалы шешім қабылданады және мемлекеттік қолдау шаралары бекітіледі. Салалық комиссияның шешімі 3 (үш) жұмыс күні ішінде үш данада хаттамамен ресімделеді.
53. Мақұлданған жобалар бойынша материалдар қоса берілген бір данасы уәкілетті органға жіберіледі, екінші данасы жергілікті уәкілетті органға жіберіледі, үшінші данасы салалық мемлекеттік органда қалады.
5. Жобаларды уәкілетті органда қарау
54. Индустрияландыру картасына енгізу үшін ұсынылатын жобалар бойынша салалық комиссияның қорытындысы және жергілікті қамту бойынша сараптама алынған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган барлық материалдарды жүйелендіреді, штаб отырысында қаралатын индустрияландыру картасына енгізу туралы ұсыныстары бар жобаларды жалпы жинақтауды жүзеге асырады.

55. В течение 5 (пять) рабочих дней с момента поступления материалов штаб принимает протокольное решение о рекомендации по включению проектов в карту индустриализации, возвращении проекта местному уполномоченному органу на доработку или отклонении при несоответствии критериям карты индустриализации, обозначенным в Программе.
56. В течение 3 (три) рабочих дней после принятия протокольного решения уполномоченный орган направляет копию протокольного решения в местный уполномоченный орган, который в течение 3 (три) рабочих дней после получения копии протокольного решения сообщает заявителю о принятом штабом решении.
57. Проекты, отклоненные для включения в карту индустриализации на заседании штаба, включаются в карты поддержки предпринимательства регионов по решению совета.
58. На основании протокольного решения штаба уполномоченный орган рекомендует перечень проектов для рассмотрения на ближайшее заседание комиссии.
6. Рассмотрение проектов на комиссии по промышленному развитию
59. Комиссия вырабатывает предложения по включению, исключению, предоставлению мер государственной поддержки, а также изменению основных параметров по проектам карты индустриализации.
60. Комиссия вырабатывает предложения по определению ответственного государственного органа за реализацию проекта карты индустриализации.
7. Заключительные положения
61. Проекты включаются в карту индустриализации по итогам актуализации, проводимой не реже одного раза в год по мере поступления заявок и их соответствующего рассмотрения, постановлением Правительства Республики Казахстан.
Проекты исключаются из карты индустриализации по итогам актуализации, проводимой не реже одного раза в год, постановлением Правительства Республики Казахстан в случаях:
1) бесперебойной загрузки мощностей на уровне, не менее 70 % в течение одного года;
2) возникновения проблем, в том числе форс-мажорных обстоятельств, решение которых невозможно в период реализации Программы.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правительства РК от 23.09.2020 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Проекты включаются в карту поддержки предпринимательства региона по итогам актуализации не реже двух раз в год по мере поступления заявок и их соответствующего рассмотрения, постановлением акиматов областей, городов республиканского значения, столицы.
Проекты исключаются из карты поддержки предпринимательства региона по итогам актуализации не реже двух раз в год постановлением акиматов областей, городов республиканского значения, столицы в случаях:

55. Материалдар түскен кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде штаб жобаларды индустрияландыру картасына енгізу бойынша ұсыным беру, Бағдарламада белгіленген индустрияландыру картасының өлшемшарттарына сәйкес келмеген кезде жобаны жергілікті уәкілетті органға пысықтауға қайтару немесе одан бас тарту туралы хаттамалық шешім қабылдайды.
56. Хаттамалық шешім қабылданған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган хаттамалық шешімнің көшірмесін жергілікті уәкілетті органға жібереді, ол хаттамалық шешімнің көшірмесін алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде штаб қабылдаған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
57. Штаб отырысында индустрияландыру картасына енгізуден бас тартылған жобалар кеңестің шешімі бойынша өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізіледі.
58. Штабтың хаттамалық шешімінің негізінде уәкілетті орган жобалардың тізбесін комиссияның таяудағы отырысында қарауға ұсыным береді.
6. Жобаларды өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссияда қарау
59. Комиссия мемлекеттік қолдау шараларын енгізу, алып тастау, ұсыну, сондай-ақ индустрияландыру картасының жобалары бойынша негізгі параметрлерді өзгерту жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
60. Комиссия индустрияландыру картасының жобасын іске асыруға жауапты мемлекеттік органды айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
7. Қорытынды ережелер
61. Жобалар индустрияландыру картасына өтінімдердің түсуіне және олардың тиісті қаралуына қарай жылына кемінде бір рет өткізілетін өзектілендіру қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен енгізіледі.
Жобалар индустрияландыру картасынан жылына кемінде бір рет өткізілетін өзектілендіру қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен мынадай:
1) бір жыл бойы кемінде қуаттар үздіксіз 70 % деңгейінде жүктелген;
2) Бағдарламаны іске асыру кезеңінде шешілуі мүмкін емес проблемалар, оның ішінде форс-мажорлық мән-жайлар туындаған жағдайларда алынып тасталады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.09.2020 № 601 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
62. Жобалар өңірде кәсіпкерлікті қолдау картасына өтінімдердің түсуіне және олардың тиісті қаралуына қарай жылына кемінде екі рет өзектілендіру қорытындылары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдіктерінің қаулысымен енгізіледі.
Жобалар өңірде кәсіпкерлікті қолдау картасынан жылына кемінде екі рет өзектілендіру қорытындылары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдіктерінің қаулысымен мынадай:

1) бесперебойной загрузки мощностей на уровне не менее 70 % в течение одного года;
2) возникновения проблем, в том числе форс-мажорных обстоятельств, решение которых невозможно в период реализации Программы.
Сноска. Пункт 62 в редакции постановления Правительства РК от 23.09.2020 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам включения проектов
в карту индустриализации
и карты поддержки предпринимательства регионов
Руководителю управления
предпринимательства и
промышленности
______________________
(области, города)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявка на включение проекта в карту индустриализации или
карту поддержки предпринимательства региона
Прошу зарегистрировать заявку по проекту:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование проекта)
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
для включения в карту индустриализации или карту поддержки предпринимательства регионов.
К заявке прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Первый руководитель: __________________________________________
Подпись: ______ М.П., дата заполнения "___" ________ 20__ года
Ответственный работник акимата: _____________________________;
Подпись: _______, № ____, дата приема "___" ________ 20__ года
копия настоящей заявки выдается заявителю
Приложение 2
к Правилам включения проектов
в карту индустриализации и
карты поддержки предпринимательства регионов
"Утверждаю"
_____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность заявителя
"___" __________ 20__ года
Паспорт проекта
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Значение
1
2
3
4
1
Наименование проекта
2
Вид проекта
1)
Новый проект
2)
Модернизация имеющегося производства
Вид мощности имеющегося производства
Проектная мощность имеющегося производства
3
Цель проекта
4
Стадия проекта: (выбор один из нижеперечисленных)
1)
Реализуемая
2)
Планируемая
3)
Перспективная
5
Место реализации проекта:
1)
Область (справочник)
2)
Город (справочник)
3)
Район (справочник)
6
Код КАТО (справочник)
7
Отрасль экономики (справочник)
Код ОКЭД (справочник)
8
Ответственный гос. орган, холдинг
9
Наличие (отвод) земельного участка (да, нет)

1) бір жыл бойы кемінде қуаттар үздіксіз 70 % деңгейінде жүктелген;
2) Бағдарламаны іске асыру кезеңінде шешілуі мүмкін емес проблемалар, оның ішінде форс-мажорлық мән-жайлар туындаған жағдайларда алынып тасталады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.09.2020 № 601 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жобаларды индустрияландыру
картасына және өңірлер кәсіпкерлігін
қолдау карталарына енгізу қағидаларына
1-қосымша
______________________
(облыс, қала)
кәсіпкерлік және өнеркәсіп
басқармасының басшысы
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаны индустрияландыру картасына немесе өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізуге өтінім
Индустрияландыру картасына немесе өңірлер кәсіпкерлігін қолдау картасына енгізу үшін
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйым атауы)
____________________________________________________________________
________________________________
(жоба атауы)
жобасы бойынша өтінімін тіркеуді сұраймын.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
____________________________________________________________________
_______________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________________________
Бірінші басшы: _____________________________________________________
Қолы: ___________ М.О., толтырылған күні 20__жылғы "___"____________
Әкімдіктің жауапты қызметкері: _____________________________________
Қолы: ___________, №____, қабылданған күні 20__жылғы "___"__________
осы өтінімнің көшірмесі өтініш берушіге беріледі
Жобаларды индустрияландыру
картасына және өңірлер кәсіпкерлігін
қолдау карталарына енгізу қағидаларына
2-қосымша
"Бекітемін"
_____________________________
өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), лауазымы
20__ жылғы "___"______________
Жобаның паспорты
Р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Мәні
1
2
3
4
1
Жобаның атауы
2
Жобаның түрі
1)
Жаңа жоба
2)
Қолданыстағы өндірісті жаңғырту
Қолданыстағы өндірістің қуат түрі
Қолданыстағы өндірістің жобалық қуаты
3
Жобаның мақсаты
4
Жобаның кезеңі: (төменде аталғандардың бірін таңдау)
1)
Іске асырылып жатқан
2)
Жоспарланған
3)
Перспективалық
5
Жобаны іске асыру орны:
1)
Облыс (анықтамалық)
2)
Қала (анықтамалық)
3)
Аудан (анықтамалық)
6
ӘАОК коды (анықтамалық)
7
Экономика саласы (анықтамалық)
ЭҚЖЖ коды (анықтамалық)
8
Жауапты мемлекеттік орган, холдинг
9
Жер учаскесінің болуы (бөлінуі) (иә, жоқ)

1)
Требуется отвод земельного участка (да, нет)
2)
Необходимая площадь участка
10
Срок реализации (количество месяцев, лет)
месяц, год - месяц, год
1)
Планирование (срок реализации начинается с пред инвестиционного этапа - подписание договора на разработку ТЭО или бизнес-плана)
месяц, год - месяц, год
2)
Этапы реализации
месяц, год - месяц, год
11
Начало строительства (получение разрешения на строительство)
месяц, год
12
Окончание строительства (гос. акт о вводе в эксплуатацию)
месяц, год
Наименование, номер и дата документа, подтверждающего ввод в эксплуатацию
13
Общая стоимость проекта без НДС
млн. тенге
14
Основные производимые товары и услуги (наименование)
1)
Вид продукции этап 1
2)
Вид продукции этап 2
….
Вид продукции этап...
15
Проектная мощность в год:
1)
В натуральном выражении
единица измерения
2)
В стоимостном выражении
млн. тенге
16
Численность рабочих мест во время строительства
чел.
17
Численность рабочих мест во время эксплуатации
чел.
18
Структура финансирования
1)
Собственные средства, в том числе:
млн. тенге
Средства отечественных частных инвесторов
млн. тенге
Прямые иностранные инвестиции (участие в уставном капитале)
млн. тенге
Средства организаций, подконтрольных государству (участие в уставном капитале)
млн. тенге
2)
Заемные средства (включая лизинг), в том числе
млн. тенге
Кредиты материнских компаний
млн. тенге
Кредиты отечественных институтов развития
млн. тенге
Кредиты банков второго уровня (резидентов)
млн. тенге
Внутренние облигационные займы
млн. тенге
Бюджетные кредиты
млн. тенге
Внешние займы, в том числе:
млн. тенге
Кредиты финансовых организаций (нерезидентов)
млн. тенге
Кредиты международных институтов развития
млн. тенге
Внешние облигационные займы
млн. тенге
Прочие источники
3)
Бюджетные средства, в том числе:
млн. тенге
Республиканский бюджет (код и наименование бюджетной программы)
млн. тенге
Местный бюджет (код и наименование бюджетной программы)
млн. тенге
19
Рынок сбыта:
1)
Внутренний рынок
%
2)
На экспорт
%
20
Показатели эффективности проекта:
1)
NPV
тыс. тенге
2)
Дисконтируемая ставка
%
3)
IRR
%
4)
Простой срок окупаемости
лет
5)
Дисконтируемый срок окупаемости
лет
21
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
22
Инновационность проекта: (выбор один из нижеперечисленных)
да/нет
1)
Инновация, разработанная в Республике Казахстан
2)
Инновация, разработанная за пределами Республики Казахстан
3)
Инновация лицензированная, но впервые используемая в Республике Казахстан
4)
Инновация, апробированная в Республике Казахстан
23
Обрабатывающая промышленность
да/нет
24
Казахстанское содержание товаров, работ и услуг в проекте
%
25
Мультипликативный эффект на экономику страны от реализации проекта
Сведения по заявителю проекта
Полное наименование юридического лица
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон/факс/e-mail
ИИН/БИН
Номер и дата свидетельства о регистрации (перерегистрации) или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
План освоения инвестиций (капитальных вложений)
№ п/п
Наименование
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
Этап 1
1.
Строительно-монтажные работы
Оборудование
Прочие
Этап 2
2.
Строительно-монтажные работы
Оборудование
Прочие
План финансирования
№ п/п
Наименование
Всего
20_ год
20_ год
20_ год
20 _ год
20_ год
Всего, в том числе
1
Собственные средства
средства отечественных частных инвесторов
прямые иностранные инвестиции (участие в уставном капитале)
средства организаций подконтрольных государству (участие в уставном капитале)
2
Заемные средства
кредиты материнских компаний
кредиты отечественных институтов развития
кредиты банков второго уровня (резидентов)
внутренние облигационные займы
бюджетные кредиты
кредиты финансовых организаций (нерезидентов)
кредиты международных институтов развития
внешние облигационные займы
3
Прочие источники
4
Бюджетные средства, в том числе:
республиканский бюджет (код и наименование бюджетной программы)
местный бюджет (код и наименование бюджетной программы)
План выхода на проектную мощность в натуральном выражении
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20_ год
1
Этап 1
Вид мощности
Вид мощности
2
Этап 2
Вид мощности
Вид мощности
План выхода на проектную мощность в денежном выражении
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
Этап 1
Вид мощности
Вид мощности
2
Этап 2
Вид мощности
Вид мощности
Плановый объем экспорта в натуральном выражении
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
Этап 1
Вид экспортируемого товара (справочник)
Вид экспортируемого товара
2
Этап 2
Вид экспортируемого товара (справочник)
Вид экспортируемого товара
О прогнозной потребности в работниках и специалистах
№ п/п
Наименование профессии (должности)
Код базовой группы ГКЗ (справочник)
Потребность в работниках (человек)
Требуемый уровень образования (список)
Требуемый уровень квалификации (тарифный разряд, категория) (список)
20_
20_
20_
20_
1
2
3
Плановые целевые показатели проекта (для реализуемых проектов)
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
год
20....
20....
20....
20...
20...
1
Потребность в топливно-энергетических ресурсах в т.ч.
Электроэнергия
Квт. час
Тепловая энергия
Гкал
Газ
тыс. м3/в год
Уголь
тонна/в год
Нефтепродукты (мазут, дизтопливо)
тонна
Вода
м3/в год
2
Потребность в инфраструктуре в т.ч.
Электрические сети км
ПС мВт
Тепловые сети
км.
Водопроводные сети
км.
Канализационные сети
км.
Ж/Д инфраструктура (МЖС, подъездные пути)
км.
Автомобильные дороги
км.
3
Транспорт (потребность в дополнительных услугах)
Объемы перевозок грузов:
тыс. тонн
Железнодорожным транспортом
тыс. тонн
Водным, морским транспортом
тыс. тонн
Приложение 3
к Правилам включения проектов
в карту индустриализации и
карты поддержки предпринимательства регионов
"Утверждаю"
_____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность заявителя
"___" __________ 20__ года
План-график реализации проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
1.
*
2.
3.
*Например:
- разработка проектно-сметной документации;
- строительно-монтажные работы, в том числе по пусковым комплексам;
- ввод в эксплуатацию, в том числе по пусковым комплексам;
- выход на проектную мощность.
Приложение 4
к Правилам включения проектов
в карту индустриализации и
карты поддержки предпринимательства регионов
Информация по проекту для инвестиционных проектов
1. Резюме проекта
2. Описание отрасли

1)
Жер учаскесін беру талап етіледі (иә, жоқ)
2)
Учаскенің қажетті аумағы
10
Іске асыру мерзімі (ай, жыл саны)
ай, жыл – ай, жыл
1)
Жоспарлау (іске асыру мерзімі инвестиция алдындағы кезеңнен басталады – ТЭН немесе бизнес-жоспарды әзірлеуге арналған шартқа қол қою)
ай, жыл – ай, жыл
2)
Іске асыру кезеңдері
ай, жыл – ай, жыл
11
Құрылыстың басталуы (құрылысқа рұқсат алу)
ай, жыл
12
Құрылыстың аяқталуы (пайдалануға беру туралы мемлекеттік акт)
ай, жыл
Пайдалануға беруді растайтын құжаттың атауы, нөмірі және күні
13
Жобаның ҚҚС-сыз жалпы құны
млн. теңге
14
Негізгі өндірілетін тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің (атауы)
1)
Өнім түрі 1-кезең
2)
Өнім түрі 2-кезең
...
Өнім түрі …кезең
15
Жылына жобалық қуаты:
1)
Заттай мәнде
өлшем бірлігі
2)
Құндық мәнде
млн. теңге
16
Құрылыс уақытындағы жұмыс орындарының саны
адам
17
Пайдалануға беру уақытындағы жұмыс орындарының саны
адам
18
Қаржыландыру құрылымы
1)
Меншікті қаражат, оның ішінде:
млн. теңге
Отандық жеке инвесторлардың қаражаты
млн. теңге
Тікелей шетелдік инвестициялар (жарғылық капиталға қатысу)
млн. теңге
Мемлекет бақылауындағы ұйымдардың қаражаты (жарғылық капиталға қатысу)
млн. теңге
2)
Қарыз қаражаты (лизингті қоса алғанда), оның ішінде:
млн. теңге
Негізгі компаниялардың кредиттері
млн. теңге
Отандық даму институттарының кредиттері
млн. теңге
Екінші деңгейдегі банктердің (резиденттер) кредиттері
млн. теңге
Ішкі облигациялық кредиттер
млн. теңге
Бюджеттік кредиттер
млн. теңге
Сыртқы қарыздар, оның ішінде:
млн. теңге
Қаржы ұйымдарының (резиденттер емес) кредиттері
млн. теңге
Халықаралық даму институттарының кредиттері
млн. теңге
Сыртқы облигациялық қарыздар
млн. теңге
Өзге көздер
3)
Бюджет қаражаты, оның ішінде:
млн. теңге
Республикалық бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
млн. теңге
Жергілікті бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
млн. теңге
19
Өткізу нарығы:
1)
Ішкі нарық
%
2)
Экспортқа
%
20
Жоба тиімділігінің көрсеткіштері:
1)
NPV
мың теңге
2)
Дисконттық мөлшерлеме
%
3)
IRR
%
4)
Өтелудің қарапайым мерзімі
жыл
5)
Өтелудің дисконтталатын мерзімі
жыл
21
Жобаның ағымдағы жай-күйі мен іске асырылуы
22
Жобаның инновациялылығы: (төменде аталғандардың бірін таңдау)
иә/жоқ
1)
Қазақстан Республикасында әзірленген инновация
2)
Қазақстан Республикасынан тыс жерде әзірленген инновация
3)
Қазақстан Республикасында лицензияланған, бірақ алғаш рет пайдаланылатын инновация
4)
Қазақстан Республикасында сынамақтан өткізілген инновация
23
Өңдеу өнеркәсібі
иә/жоқ
24
Жобадағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қазақстандық қамтуы
%
25
Жобаны іске асырудың ел экономикасына мультипликативтік әсері
Жобаға өтінім беруші жөніндегі мәліметтер
Заңды тұлғаның толық атауы
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжай
Телефон/факс/e-mail
ЖСН/БСН
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нөмірі мен күні немесе мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама
Инвестицияларды (күрделі салымдарды) игеру жоспары
Р/с №
Атауы
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
1-кезең
1.
Құрылыс-монтаж жұмыстары
Жабдықтар
Өзге
2-кезең
2.
Құрылыс-монтаж жұмыстары
Жабдықтар
Өзге
Қаржыландыру жоспары
Р/с №
Атауы
Барлығы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
Барлығы, оның ішінде
1
Меншікті қаражат
отандық жеке инвесторлардың қаражаты
тікелей шетелдік инвестициялар (жарғылық капиталға қатысу)
мемлекеттің бақылауындағы ұйымдардың қаражаты (жарғылық капиталға қатысу)
2
Қарыз қаражаты
негізгі компаниялардың кредиттері
отандық даму институттарының кредиттері
екінші деңгейдегі банктердің (резиденттер) кредиттері
ішкі облигациялық қарыздар
бюджеттік кредиттер
қаржы ұйымдарының (резиденттер емес) кредиттері
халықаралық даму институттарының кредиттері
сыртқы облигациялық қарыздар
3
Өзге көздер
4
Бюджет қаражаты, оның ішінде:
республикалық бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
жергілікті бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
Заттай мәндегі жобалық қуатқа шығу жоспары
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__жыл
20__жыл
1
1-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
2
2-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
Ақшалай мәндегі жобалық қуатқа шығу жоспары
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
1
1-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
2
2-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
Экспорттың заттай мәндегі жоспарлы көлемі
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
1
1-кезең
Экспортталатын тауар түрі (анықтамалық)
Экспортталатын тауар түрі
2
2-кезең
Экспортталатын тауар түрі (анықтамалық)
Экспортталатын тауар түрі
Жұмыскерлер мен мамандарға болжамды қажеттілік туралы
Р/с №
Кәсіптің (лауазымның) атауы
ҚМК базалық тобының коды (анықтамалық)
Жұмыскерлерге (адамға) қажеттілік
Талап етілетін білім беру деңгейі (тізім)
Талап етілетін біліктілік деңгейі (тарифтік разряд, санат) (тізім)
20_
20_
20_
20_
1
2
3
Жобаның жоспарлы нысаналы көрсеткіштері (іске асырылатын жобалар үшін)
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
Жыл
20….
20….
20….
20…
20…
1
Отын-энергетика ресурстарына қажеттілік, оның ішінде:
электр энергиясы
Квт.сағ
жылу энергиясы
Гкал
газ
жылына/мың м3
көмір
жылына/тонна
мұнай өнімдері (мазут, дизотын)
тонна
су
жылына/м3
2
Инфрақұрылымға қажеттілік, оның ішінде:
электр желілері км
ҚС мВт
жылу желілері
км
су құбыры желілері
км
кәріз желілері
км
теміржол инфрақұрылымы (МТЖ, кірме жолдар)
км
автомобиль жолдары
км
3
Көлік (қосымша көрсетілетін қызметтерге қажеттілік)
Жүк тасымалдау көлемі
мың тонна
теміржол көлігімен
мың тонна
су, теңіз көлігімен
мың тонна
Жобаларды индустрияландыру
картасына және өңірлер кәсіпкерлігін
қолдау карталарына енгізу қағидаларына
3-қосымша
"Бекітемін"
____________________________
өтінім берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), лауазымы
20__ жылғы "___"_____________
Жобаны іске асырудың жоспар-кестесі
Р/с
Іс-шараның атауы
Орындау мерзімі
1.
*
2.
3.
*Мысалы:
- жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
- құрылыс-монтаж жұмыстары, оның ішінде іске қосу кешендері бойынша;
- пайдалануға беру, оның ішінде іске қосу кешендері бойынша;
- жобалық қуатқа шығу.
Жобаларды индустрияландыру
картасына және өңірлер кәсіпкерлігін
қолдау карталарына енгізу қағидаларына
4-қосымша
Инвестициялық жобалар үшін жоба бойынша ақпарат
1. Жобаның түйіндемесі
2. Саланың сипаттамасы

3. Проект и планы по реализации продукции
4. План реализации проекта
5. Финансовый план и прогнозы
6. Риски и факторы, снижающие риск
7. Социальный аспект
8. Воздействие на окружающую среду
9. Приложения
1. Резюме проекта
Резюме представляет собой краткий обзор проекта и является наиболее важным из разделов, представленных на не более чем трех страницах.
1. Резюме должно содержать следующую информацию:
1) долгосрочные и краткосрочные цели проекта, мультипликативный эффект как на отдельно регион так и на экономику страны в целом, прогноз денежного потока до периода окупаемости проекта;
2) потребность в инвестициях, структура и источники финансирования, расчет возврата капитальных вложений, перечень предполагаемого залогового обеспечения и их рыночная стоимость (при необходимости указать дату оценки);
3) место реализации проекта;
4) ключевые экономические показатели эффективности проекта;
5) план-график реализации проекта (в первый год реализации – по месяцам);
6) какие риски и какие вознаграждения могут возникнуть во время реализации проекта;
7) краткое описание компании;
8) наличие активов для реализации проекта (земельные участки, производственные базы и т.д.).
2. Описание отрасли
2. Характеристика отрасли:
1) определение экономического сектора отрасли (производство, распределение, услуги и т.п.);
2) перечень основной продукции и услуг, предлагаемых данной отраслью промышленности;
3) сезонность;
4) географическое положение отраслевого рынка (локальный, региональный, национальный, международный);
5) описание сегмента рынка, на котором работает или предполагает работать предприятие;
6) характеристика имеющихся основных клиентов;
7) характеристика потенциальных клиентов;
8) наиболее перспективные клиенты (указать в порядке убывания);
9) общий объем продаж по отрасли и тенденции изменения рынка.
3. Проект и планы по реализации продукции
3. Описание продукции:
1) обоснование выбора данного вида продукции;
2) номенклатура, предполагаемый объем выпуска;
3) характерные свойства продукции;
4) стадия развития продукта (идея, эскизный проект, рабочий проект, опытная партия, действующее серийное производство).
4. Характеристика рынка продукции:
1) определение спроса и возможностей рынка;
2) текущая доля рынка, предполагаемые изменения, связанные прямо или косвенно с реализацией проекта;
3) основные тенденции и направления развития рынка (экспортный потенциал).
5. Исследование и анализ рынка сырья, материалов и иных факторов производства:
1) характеристика сырьевых и иных факторов производства;

3. Өнімді сату жөніндегі жобалар мен жоспарлар
4. Жобаны іске асыру жоспары
5. Қаржылық жоспар мен болжамдар
6. Тәуекелдер мен тәуекелді төмендететін факторлар
7. Әлеуметтік аспект
8. Қоршаған ортаға әсері
9. Қосымшалар
1. Жобаның түйіндемесі
Түйіндеме жобаның қысқаша шолуын білдіреді және үш парақтан аспайтын көлемде берілетін бөлімдердің ішінде ең маңыздысы болып табылады.
1. Түйіндеме мынадай ақпаратты қамтуға тиіс:
1) жобаның ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттары, жеке өңірге де, сол сияқты тұтастай алғанда елдің экономикасына мультипликативтік әсері, жобаның өтімділік кезеңіне дейінгі ақша ағынының болжамы;
2) инвестицияларға қажеттілік, қаржыландыру құрылымы және көздері, күрделі салымдарды қайтару, болжамды кепілдікті қамтамасыз ету тізбесі және олардың нарықтық құны (қажеттілігіне қарай бағалау күнін көрсету);
3) жобаны іске асыру орны;
4) жоба тиімділігінің түйінді экономикалық көрсеткіштері;
5) жобаны іске асырудың жоспар-кестесі (іске асырудың бірінші жылы – айлар бойынша);
6) жобаны іске асыру кезінде қандай тәуекелдер және қандай сыйақылар туындауы мүмкін;
7) компанияның қысқаша сипаттамасы;
8) жобаны іске асыру активтерінің (жер учаскелері, өндірістік базалар және т.б.) болуы.
2. Саланың сипаттамасы
1. Саланың сипаттамасы:
1) саланың экономикалық секторын айқындау (өндіріс, бөлу, көрсетілетін қызметтер және т.б.);
2) өнеркәсіптің осы саласы ұсынатын негізгі өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі;
3) маусымдылығы;
4) салалық нарықтың географиялық жағдайы (жергілікті, өңірлік, ұлттық, халықаралық);
5) кәсіпорын жұмыс істейтін немесе жұмыс істеуі болжанатын нарық сегментінің сипаттамасы;
6) қазіргі негізгі клиенттердің сипаттамасы;
7) әлеуетті клиенттердің сипаттамасы;
8) барынша перспективалы клиенттер (кему тәртібімен көрсету);
9) сала бойынша жалпы сату көлемі мен нарықтың өзгеру үрдістері.
3. Өнімді өткізу жөніндегі жоба мен жоспарлар
3. Өнімнің сипаттамасы:
1) өнімнің осы түрін таңдау негіздемесі;
2) номенклатура, болжанатын шығару көлемі;
3) өнімнің сипаттамалық қасиеттері;
4) өнімнің даму кезеңдері (идея, эскиздік жоба, жұмыс жобасы, тәжірибелік партия, қолданыстағы сериялық өндіріс).
4. Өнім нарығының сипаттамасы:
1) сұраныс пен нарық мүмкіндіктерін айқындау;
2) нарықтың ағымдағы үлесі, жобаны іске асырумен тікелей немесе жанама байланысты болжамды өзгерістер;
3) негізгі үрдістер мен нарықтың даму бағыттары (экспорттық әлеует).
5. Шикізат, материалдар нарығын және өндірістің өзге де факторларын зерттеу мен талдау:
1) өндірістің шикізаттық және өзге де факторларының сипаттамасы;

2) доступность сырья, материалов и иных факторов производства (порядок расчетов за сырье, материалы и иные факторы производства);
3) программа снабжения (на каждый год существования проекта, мероприятия по доставке сырья с целью гарантии бесперебойного снабжения);
4) программа поставок (на каждый год);
5) производительность труда (в случае модернизации производства).
6. Программа сбыта продукции:
1) расчет и обоснование цены, ценообразование;
2) расчет себестоимости продукции;
3) программа продаж (на каждый год реализации проекта);
4) ожидаемый доход от продаж (по каждому году);
5) издержки при продаже и распределении;
6) целевая группа потребителей (обосновать);
7) описание торговой сети;
8) методы и каналы распределения, реклама;
9) стимулирование сбыта.
7. Конкурентоспособность предприятия:
1) основные конкуренты (наименование и краткое описание), их основные достоинства и недостатки, занимаемая доля рынка;
2) сравнительный анализ применяемых технологий;
3) сравнительный анализ цен основных конкурентов;
4) сравнительный анализ стратегии маркетинга и распределения товаров (услуг).
8. Законодательная и нормативная база выполнения проекта:
1) необходимость получения лицензии либо разрешения;
2) ограничения/поддержка реализации проекта международными организациями, республиканскими и местными органами управления;
3) наличие необходимых разрешительных документов.
4. План реализации проекта
9. Местонахождение (указать основные факторы, повлиявшие на выбор места размещения проекта):
1) расположение относительно источников и поставщиков сырья;
2) расположение относительно потребителей продукции (услуг);
3) описание площадки (геодезические условия, ситуационный план с экспликацией территории площадки (где планируется реализовать проект) с указанием размещения блоков/моделей производственных и вспомогательных зданий, сооружений и помещений, хранилищ и складов (с уточнением использования), существующих и предполагаемых к строительству, с обозначением мест существующих и планируемых внутриплощадочных участков и участков внеплощадочных сетей и проездов, их характеристики и другие условия);
4) соответствие выбранной площадки производственной мощности предприятия (кратко описать объекты на площадке реализации проекта, в том числе здания, строения (паспортные данные, состояние), сооружения (эстакады, подземные хранилища, скважины и т.п.).
10. Инфраструктура:
1) электроснабжение – электрическая нагрузка (мвт), электропотребление (тыс. квтч), наличие технических условий на присоединение к электрической сети, электрические сети (кв/км), подстанции (шт./мва), источник финансирования строительства инфраструктуры;

2) шикізатқа, материалдарға және өндірістің өзге де факторларына қолжетімділік (шикізат, материалдар және өндірістің өзге де факторлары үшін есеп айырысу тәртібі);
3) жабдықтау бағдарламасы (жобаның жұмыс істеуінің әрбір жылына, үздіксіз жабдықтау кепілдігі мақсатында шикізатты жеткізу жөніндегі іс-шаралар);
4) жеткізу бағдарламасы (әрбір жылға);
5) еңбек өнімділігі (өндірісті жаңғыртқан жағдайда).
6. Өнімді өткізу бағдарламасы:
1) бағаны есептеу және негіздеу, баға белгілеу;
2) өнімнің өзіндік құнын есептеу;
3) сату бағдарламасы (жобаны іске асырудың әрбір жылына);
4) сатудан күтілетін кіріс (әрбір жыл бойынша);
5) сату және бөлу кезіндегі шығасылар;
6) тұтынушылардың мақсатты тобы (негіздеу);
7) сауда желісінің сипаттамасы;
8) бөлу әдістері мен арналары, жарнама;
9) өткізуді ынталандыру.
7. Кәсіпорынның бәсекеге қабілеттілігі:
1) негізгі бәсекелестер (атауы және қысқаша сипаттамасы), олардың негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері, нарықтың иеленген үлесі;
2) қолданылатын технологияларды салыстырмалы талдау;
3) негізгі бәсекелестердің бағаларын салыстырмалы талдау;
4) маркетинг және тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) бөлу стратегиясын салыстырмалы талдау.
8. Жобаны орындаудың заңнамалық және нормативтік базасы:
1) лицензия не рұқсат алу қажеттілігі;
2) халықаралық ұйымдардың, республикалық және жергілікті басқару органдарының жобаның іске асырылуын шектеуі/қолдауы;
3) қажетті рұқсат беру құжаттарының болуы.
4. Жобаны іске асыру жоспары
9. Орналасқан жері (жоба орналасқан жерді таңдауға ықпал еткен негізгі факторларды көрсету):
1) шикізат көздері мен оны берушілерге қатысты орналасуы;
2) өнімдерді (көрсетілетін қызметтерді) тұтынушыларға қатысты орналасуы;
3) алаңның сипаттамасы (қолданыстағы және салынуы көзделіп отырған өндірістік және қосалқы ғимараттардың, құрылыстар мен үй-жайлардың, сақтау орындары мен қоймалардың (пайдаланылуын нақтылап) блоктарының/модельдерінің орналасуы көрсетілген, қолданыстағы және жоспарланып отырған алаңішілік учаскелердің және алаң сыртындағы желілер учаскелерінің орындары мен өтпелер, олардың сипаттамалары және басқа жағдайлар белгіленген алаң (жобаны іске асыру жоспарланады) аумағының геодезиялық жағдайлары, экспликациясы бар ахуалдық жоспар);
4) таңдап алынған алаңның кәсіпорынның өндірістік қуатына сәйкес келуі (жобаны іске асыру алаңындағы объектілерді, оның ішінде ғимараттарды, құрылыстарды (паспорттық деректері, жай-күйі), ғимараттарды (эстакадаларды, жерасты қоймаларын, ұңғымаларды және т.б.) қысқаша сипаттау).
10. Инфрақұрылым:
1) электрмен жабдықтау – электр жүктемесі (мвт), электр тұтыну (мың квтсағ), электр желісіне жалғауға техникалық шарттардың болуы, электр желілері (шаршы/км), қосалқы станциялар (дана/мва), инфрақұрылым құрылысын қаржыландыру көзі;

2) теплоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных источников и внутриплощадочных сетей;
3) водоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных источников и внутриплощадочных сетей;
4) канализация – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных накопителей и внутриплощадочных сетей;
5) водоотведение стоков, методы очистки, качество сточных вод, условия сброса, использование существующих или строительство современных очистных сооружений;
6) газоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность распределительных устройств и внутриплощадочных сетей;
7) автодороги – наличие, состояние и протяженность внутриплощадочных проездов;
8) железные дороги – наличие, состояние и протяженность тупика;
9) грузовые и пассажирские терминалы;
10) объекты благоустройства;
11) другие коммуникации;
12) способ доставки (получения) сырья на производственную площадку и его хранения.
11. Описание технологического процесса:
1) обоснование выбора технологии (соответствие мировым стандартам, сравнение с существующими аналогами, новизна и/или апробация в других проектах в Казахстане или за рубежом);
2) описание выбранной технологии (описать применяемые на практике варианты технологий производства продукции, привести сравнительный анализ основных достоинств и недостатков существующих вариантов производства продукции с указанием технических критериев, послуживших основание выбора именно этой технологии для реализуемого проекта и отклонения альтернативных вариантов);
3) затраты на приобретение технологии (лицензии, патенты, права, постоянные платежи и др.;
4) обоснование производственной мощности;
5) динамика освоения мощностей предприятия;
6) наличие и потребность технологического и прочего оборудования и техники и условия их приобретения (перечень имеющейся техники и оборудования, их текущее состояние, перечень необходимой техники и оборудования, конкурентоспособная цена, технологическая совместимость с уже используемым оборудованием, сравнительный анализ различных вариантов поставки оборудования);
7) потребность в участках земли, зданиях и сооружениях, коммуникациях.
12. Управление проектом и расстановка кадров:
1) структура управления проектом;
2) краткое резюме руководителей и основных менеджеров проекта;
3) Ф.И.О, возраст, образование, институт, специальность, когда закончил, опыт, занимаемые должности, сколько лет работает на занимаемой должности;
4) число работников и расстановка кадров;
5) потребность в трудовых ресурсах и обучении.
13. График работ по осуществлению проекта:

2) жылумен жабдықтау – автономды көздер мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
3) сумен жабдықтау – автономды көздер мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
4) кәріз – автономды жинақтаушылар мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
5) су ағынын бұру, тазарту әдістері, ағынды судың сапасы, жіберу шарттары, жұмыс істеп тұрғандарын пайдалану немесе заманауи тазарту құрылғыларын салу;
6) газбен жабдықтау – тарату құрылғылары мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
7) автожолдар – алаңішілік өтпелердің болуы, жай-күйі және ұзындығы;
8) теміржолдар – тұйықтың болуы, жай-күйі және ұзындығы;
9) жүк және жолаушы терминалдары;
10) абаттандыру объектілері;
11) басқа коммуникациялар;
12) шикізатты өндірістік алаңға жеткізу (алу) және оны сақтау тәсілі.
11. Технологиялық процестің сипаттамасы:
1) технологияны таңдау негіздемесі (әлемдік стандарттарға сәйкес келуі, қолданыстағы аналогтарымен салыстыру, жаңашылдығы және/немесе Қазақстандағы немесе шетелдегі басқа жобаларда сынамақтан өткізу);
2) таңдалған технологияның сипаттамасы (практикада қолданылатын өнімдерді өндіру технологияларының нұсқаларын сипаттау, іске асырылатын жоба үшін нақ осы технологияны таңдауға негіз болған техникалық өлшемшарттарды және балама нұсқалардың ауытқуын көрсете отырып, өнімдер өндірісінің қолданыстағы нұсқаларының негізгі жетістіктері мен кемшіліктеріне салыстырмалы талдау жүргізу);
3) технология сатып алу шығындары (лицензиялар, патенттер, құқықтар, тұрақты төлемдер және басқалары);
4) өндірістік қуаттың негіздемесі;
5) кәсіпорынның қуатты игеру серпіні;
6) технологиялық және өзге жабдықтың, техниканың болуы және қажеттілігі, оларды сатып алу шарттары (қолда бар техника мен жабдықтың тізбесі, олардың ағымдағы жай-күйі, қажетті жабдық пен техниканың тізбесі, бәсекеге қабілетті бағасы, пайдаланылып жүрген жабдықпен технологиялық үйлесімдігі, жабдықты жеткізудің әртүрлі нұсқаларын салыстырмалы талдау)
7) жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға, коммуникацияларға қажеттілік.
12. Жобаны басқару және кадрларды орналастыру:
1) жобаны басқару құрылымы;
2) жоба жетекшілерінің және негізгі менеджерлерінің қысқаша түйіндемелері;
3) Т.А.Ә., жасы, білімі, институт, мамандығы, қашан бітірді, тәжірибесі, атқаратын лауазымы, атқаратын лауазымында қанша жыл жұмыс істейді;
4) қызметкерлер саны және кадрларды орналастыру;
5) еңбек ресурстарына қажеттілік және оқыту.
13. Жобаны жүзеге асыру жөніндегі жұмыстардың кестесі:

1) этапы строительства (например: предпроектные исследования, разработка ТЭО, заключения от районной архитектуры, заключения райгосэкспертизы, передача ТЭО в Госархстройнадзор, получение разрешения на строительство, заключение генерального договора с подрядчиком);
2) сроки строительства;
3) сроки поставки оборудования;
4) сроки монтажа, пусконаладки и ввода в эксплуатацию;
5) динамика выхода на проектную мощность и дальнейшего производства;
6) при необходимости приводится технологическая карта.
14. Структура затрат по проекту:
1) земельный участок;
2) строительно-монтажные работы;
3) производственные помещения;
4) оборудование;
5) транспортировка;
6) страховка;
7) монтажные и пусконаладочные работы;
8) затраты на производство (проведение анализа рынков сырья, основные поставщики и программы поставки сырья, электроэнергия, вода и другие компоненты (рекламная кампания, построение дистрибьютивной сети и т.д.).
5. Финансовый план и прогнозы
15. График финансирования и платежей:
1) срок внесения авансового платежа;
2) сроки страховых и комиссионных выплат;
3) график возврата основного долга и выплаты процентов по нему.
16. Расчет себестоимости единицы продукции и смета затрат.
17. Расшифровка статей доходов от продаж (с указанием объема реализации по каждому виду выпускаемой продукции помесячно); учесть сезонные колебания, при их наличии.
18. Прогноз отчета о прибылях и убытках:
1) дается комментарий по крупным статьям затрат;
2) учитываются сезонные колебания на цену и объемы реализации готовой продукции и закупки сырья.
19. Анализ проекта с помощью простых методов финансовой оценки:
1) простой срок окупаемости проекта;
2) простая норма прибыли (по каждому году реализации проекта и за весь проект в целом);
3) анализ показателей рентабельности, ликвидности и оборачиваемости.
20. Анализ с помощью методов дисконтирования:
1) чистая текущая стоимость проекта (NPV);
2) внутренняя норма рентабельности (IRR);
3) дисконтированный срок окупаемости проекта.
21. Анализ в условиях неопределенности:
1) анализ чувствительности (анализ устойчивости проекта при снижении объемов производства, цены реализации, увеличения суммы затрат);
2) анализ безубыточности (определение точки безубыточности в натуральном и денежном выражении в расчете за год).
6. Риски и факторы, снижающие риск
Риск ресурсов, маркетинговый риск, управленческий риск, операционно-производственный риск, отраслевой риск, правовой риск, страновой и региональный риски, риск завершения проекта и др.:

1) құрылыс кезеңдері (мысалы: жобалау алдындағы зерттеулер, ТЭН әзірлеу, ТЭН, аудандық сәулеттің қорытындысы, аудандық мемлекеттік сараптаманың қорытындысы, ТЭН-ді Мемсәулетқұрылысқадағалауға беру, құрылысқа рұқсат алу, мердігермен бас шартты жасасу)
2) құрылыс мерзімдері;
3) жабдықты жеткізу мерзімдері;
4) монтаждау, іске қосу-баптау және пайдалануға беру мерзімдері;
5) жобалық қуатқа шығу және одан әрі өндіру серпіні;
6) қажет болған жағдайда технологиялық карта келтіріледі.
14. Жоба бойынша шығындар құрылымы:
1) жер учаскесі;
2) құрылыс-монтаж жұмыстары;
3) өндірістік үй-жайлар;
4) жабдық;
5) тасымалдау;
6) сақтандыру;
7) монтаждау және іске қосу-баптау жұмыстары;
8) өндіру шығындары (шикізат нарықтарына талдау жүргізу, негізгі өнім берушілер және шикізат жеткізу бағдарламалары, электр энергиясы, су және басқа да құрамдастар (жарнама науқаны, дистрибьютивтік желіні қалыптастыру және т.б.).
5. Қаржылық жоспар мен болжамдар
15. Қаржыландыру және төлемдер кестесі:
1) аванстық төлемді енгізу мерзімі
2) сақтандыру және комиссиялық төлемдердің мерзімі
3) негізгі қарызды қайтару және олар бойынша пайыздарды төлеу кестесі.
16. Өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеу және шығындар сметасы.
17. Сатудан түскен көрістердің баптарын толық жазу (ай сайын шығарылатын өнімнің әрбір түрі бойынша өткізу көлемін көрсете отырып); маусымдық ауытқу болған жағдайда оларды ескеру.
18. Пайда мен залал туралы есепті болжау.
1) шығындардың ірі баптары бойынша түсіндірме беріледі;
2) дайын өнімді өткізу және шикізатты сатып алу бағасы мен көлемінің маусымдық ауытқуы ескеріледі.
19. Қаржылық бағалаудың қарапайым тәсілінің көмегімен жобаны талдау:
1) жобаның өтелуінің қарапайым мерзімі;
2) пайданың қарапайым нормасы (жобаны іске асырудың әрбір жылы және тұтас алғанда бүкіл жоба бойынша);
3) рентабельділік, өтімділік және айналымдық көрсеткіштерді талдау.
20. Дисконттау әдістерінің көмегімен талдау:
1) жобаның таза ағымдағы құны (NPV);
2) рентабельділіктің ішкі нормасы (IRR);
3) жоба өтімділігінің дисконтталған мерзімі.
21. Белгісіздік жағдайларындағы талдау:
1) сезімталдықты талдау (өндіріс көлемі төмендеген кездегі жобаның тұрақтылығын, өткізу бағасын, шығындар сомасының ұлғаюын талдау);
2) залалсыздықты талдау (жылына есептегенде заттай және ақшалай мәндегі залалсыздық нүктесін айқындау).
6. Тәуекелдер мен тәуекелді төмендететін факторлар
Ресурстар тәуекелі, маркетингтік тәуекел, басқару тәуекелі, операциялық-өндірістік тәуекел, салалық тәуекел, құқықтық тәуекел, елдік және өңірлік тәуекелдер, жобаны аяқтау тәуекелі және т.б.:

1) основные факторы риска;
2) предположительный характер и диапазон изменений;
3) предполагаемые мероприятия по снижению и управлению рисков, в том числе необходимые меры государственной поддержки.
7. Социальный аспект
1) характеристика социально-культурного и демографического положения в регионе;
2) влияние проекта на занятость населения, повышение квалификации, образование и т.п.
8. Воздействие на окружающую среду
1) определение и краткое изложение всех предполагаемых эффектов неблагоприятного воздействия на окружающую среду;
2) описание технических аспектов каждого мероприятия, включая негативный эффект, против которого оно направлено;
3) график реализации природоохранных мероприятий в рамках проекта;
4) включение в общую стоимость проекта примерных смет и перечня источников финансирования, как первичных вложений, так и текущих расходов, связанных с реализацией мероприятий по ограничению отрицательного воздействия;
5) соответствие технологии проекта международным стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
Приложения
В приложения включаются документы, которые могут служить подтверждением или более подробным объяснением сведений, представленных по проекту. К таковым могут относиться следующие:
1) биографии руководителей предприятия или проекта, подтверждающие их компетенцию и опыт работы;
2) результаты маркетинговых исследований;
3) заключения аудиторов;
4) фотографии или видео ролик образцов продукции;
5) подробные технические характеристики продукции;
6) план предприятия;
7) гарантийные письма или контракты с поставщиками и потребителями продукции;
8) договоры аренды, найма, лицензионные соглашения;
9) заключения служб государственного надзора по вопросам экологии и безопасности;
10) статьи из журналов и газет о деятельности предприятия.

1) тәуекелдің негізгі факторлары;
2) өзгерістердің болжамды сипаты мен диапазоны;
3) тәуекелдерді төмендету мен басқару жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде қажетті мемлекеттік қолдау шаралары.
7. Әлеуметтік аспект
1) өңірдегі әлеуметтік-мәдени және демографиялық жағдайдың сипаттамасы;
2) жобаның халықты жұмыспен қамтуға, біліктілікті арттыруға, білім беруге ықпалы және т.б.
8. Қоршаған ортаға әсері
1) қоршаған ортаға қолайсыз әсер етудің барлық болжанатын ықпалын айқындау және қысқаша мазмұндау;
2) өзі қарсы бағытталған теріс әсерді қоса алғанда, әрбір іс-шараның техникалық аспектісін сипаттау;
3) жоба шеңберінде табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыру кестесі;
4) жобаның жалпы құнына жағымсыз ықпалды шектеу жөніндегі іс-шараларды іске асырумен байланысты шамамен алғандағы сметалар мен бастапқы салымдарды, сол сияқты ағымдағы шығыстарды қаржыландыру көздерінің тізбесін енгізу;
5) жоба технологиясының қоршаған ортаға әсер етуі бойынша халықаралық стандарттар мен нормативтерге сәйкес келуі.
Қосымшалар
Қосымшаларда жоба бойынша ұсынылған мәліметтерді растайтын немесе анағұрлым толық түсіндіретін құжаттар қамтылады. Оларға мыналар жатуы мүмкін:
1) кәсіпорын немесе жоба басшыларының құзыреті мен жұмыс тәжірибесін растайтын өмірбаяндар;
2) маркетингтік зерттеулердің нәтижелері;
3) аудиторлардың қорытындылары;
4) өнім үлгілерінің фотосуреттері немесе бейнеролигі;
5) өнімнің толық техникалық сипаттамасы;
6) кәсіпорының жоспары;
7) өнім берушілермен және оны тұтынушылармен жасалған кепілдік хаттар немесе келісімшарттар;
8) жалға беру, жалдау шарттары, лицензиялық келісімдер;
9) экология және қауіпсіздік мәселелері жөніндегі мемлекеттік қадағалау қызметтерінің қорытындылары;
10) кәсіпорынның қызметі туралы журналдар мен газеттердегі мақалалар.