Об утверждении правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий, ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 356. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2024 года № 1068.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.12.2024 № 1068 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 3) и 4) статьи 3 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий;
2) Правила ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1479 "Об определении уполномоченной организации по проведению экспертизы драгоценных камней, в том числе необработанных природных алмазов и ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, и утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса, а также клеймения изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1189);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 1170 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1479 "Об определении уполномоченной организации по проведению экспертизы драгоценных камней, в том числе необработанных природных алмазов и ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, и утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса, а также клеймения изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 67, ст. 620).

Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету, Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 356 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 1068 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.12.2024 № 1068 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары;
2) Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Асыл тастарға, оның ішінде өңделмеген табиғи алмастарға және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама жүргізу жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау және Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету, Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды таңбалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1479 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2012 ж., № 80, 1189-құжат);
2) "Асыл тастарға, оның ішінде өңделмеген табиғи алмастарға және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарға сараптама жүргізу жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау және Асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету, Кимберлей процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған бұйымдарды таңбалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1479 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 қарашадағы № 1170 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 67, 620-құжат).

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2016 года № 356
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих
в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории
Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных
и других изделий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз (далее – Союз), и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) экспертиза драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – экспертиза) – организация и проведение испытаний, осуществляемых уполномоченными организациями, включающие идентификацию драгоценных камней и опробование драгоценных металлов в ювелирных и других изделиях из драгоценных металлов и драгоценных камней, проверку подлинности оттисков пробирных клейм;
2) ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – ювелирные и другие изделия) – изделия, за исключением монет из драгоценных металлов, изготовленные из драгоценных камней, драгоценных металлов и их сплавов с использованием различных видов художественной обработки, со вставками из драгоценных камней и других материалов природного или искусственного происхождения либо без них, применяемые в качестве различных украшений, утилитарных предметов быта и (или) для культовых и декоративных целей;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий;
4) уполномоченная организация – юридическое лицо, аккредитованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия на проведение экспертизы.
2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан из стран,
не входящих в Союз, и вывоза с территории Республики Казахстан
в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 20 маусымдағы
№ 356 қаулысымен
бекітілген
Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – Одақ) кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) асыл тастарды, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарды сараптау (бұдан әрі – сараптау) – асыл тастарды сәйкестендіруді және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардағы бағалы металдарды сынамалауды, сынамалау таңбалары бедерлерінің түпнұсқалығын тексеруді қамтитын, уәкілетті ұйымдар жүзеге асыратын сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу;
2) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдар (бұдан әрі – зергерлік және басқа да бұйымдар) – бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, асыл тастардан және табиғи немесе жасанды жолмен алынған басқа да материалдардан жасалған көздері бар не онсыз, әртүрлі көркемдік өңдеу түрлерін пайдалана отырып, асыл тастардан, бағалы металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған, әртүрлі әшекейлер, тұрмыстық кәдеге жарататын заттар ретінде және (немесе) діни әрі декоративтік мақсаттарда қолданылатын бұйымдар;
3) уәкілетті орган – бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес сараптама жүргізуге аккредиттелген заңды тұлға.
2. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және осы елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі

3. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Союз (далее – ввоз), драгоценных камней, ювелирных и других изделий до совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и таможенной очисткой, проводится экспертиза уполномоченной организацией. Экспертиза проводится на возмездной основе в соответствии с Правилами проведения экспертизы, утвержденными уполномоченным органом.
4. Государственный контроль осуществляется уполномоченным органом в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии, законодательством Республики Казахстан через таможенные посты, определяемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
5. При ввозе драгоценных камней, ювелирных и других изделий для осуществления государственного контроля заявитель (уполномоченный представитель заявителя) представляет должностному лицу уполномоченного органа следующие документы:
1) копию внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
2) экспертное заключение уполномоченной организации.
6. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю (уполномоченному представителю заявителя) в течение одного рабочего дня с момента получения документов.
7. После прохождения государственного контроля при ввозе драгоценных камней, ювелирных и других изделий и получения акта государственного контроля заявитель (уполномоченный представитель заявителя) совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и таможенной очисткой драгоценных камней, ювелирных и других изделий, в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
8. При вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Союз (далее – вывоз), драгоценных камней, ювелирных и других изделий проводится экспертиза уполномоченной организацией. Экспертиза проводится на возмездной основе в соответствии с Правилами проведения экспертизы, утвержденными уполномоченным органом.
9. Государственный контроль осуществляется уполномоченным органом в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии, законодательством Республики Казахстан через таможенные посты, определяемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела.

3. Одаққа кірмейтін елдерден асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) кезінде кедендік декларациялаумен және кедендік тазартумен байланысты кедендік операцияларды жүргізгенге дейін уәкілетті ұйым сараптама жүргізеді. Сараптама уәкілетті орган бекіткен сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес өтеусіз негізде жүргізіледі.
4. Мемлекеттік бақылауды Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден ісі саласындағы уәкілетті орган анықтайтын кеден бекеттері арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды әкелу кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) уәкілетті органның лауазымды тұлғасына мынадай құжаттарды:
1) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың көшірмесін, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
2) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысын ұсынады.
6. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге (өтініш берушінің уәкілетті өкіліне) беріледі.
7. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды әкелу кезінде мемлекеттік бақылауды өткеннен және мемлекеттік бақылау актісін алғаннан кейін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды кедендік декларациялауға және кедендік тазартуға байланысты кедендік операцияларды жасайды.
8. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (бұдан әрі – әкету) кезінде уәкілетті ұйым сараптама жүргізеді. Сараптама уәкілетті орган бекіткен сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес өтеусіз негізде жүргізіледі.
9. Мемлекеттік бақылауды Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік іс саласындағы уәкілетті орган анықтайтын кеден бекеттері арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.

10. При вывозе драгоценных камней, ювелирных и других изделий заявитель (уполномоченный представитель заявителя) представляет должностному лицу уполномоченного органа следующие документы:
1) копию внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
2) экспертное заключение уполномоченной организации.
11. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю (уполномоченному представителю заявителя) в течение одного рабочего дня с момента получения документов.
12. После прохождения государственного контроля на вывоз драгоценных камней, ювелирных и других изделий и получения акта государственного контроля заявитель (уполномоченный представитель заявителя) совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и таможенной очисткой драгоценных камней, ювелирных и других изделий, в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2016 года № 356
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории
Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом
схемы сертификации Кимберлийского процесса
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях".
2. Ввоз и вывоз необработанных природных алмазов осуществляются в контейнерах, защищенных от несанкционированного вскрытия.
3. Обмен информацией с секретариатом Кимберлийского процесса осуществляется уполномоченным органом путем электронного сообщения.
4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) сертификат международной схемы сертификации необработанных природных алмазов (далее – сертификат Кимберлийского процесса) – документ, установленной формы, который идентифицирует партию необработанных природных алмазов как соответствующую требованиям схемы сертификации;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий;

10. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды әкету кезінде өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) уәкілетті органның лауазымды тұлғасына мынадай құжаттарды:
1) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың көшірмесін, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
2) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысын береді.
11. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге (өтініш берушінің уәкілетті өкіліне) беріледі.
12. Асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды әкетуге мемлекеттік бақылауды өткеннен және мемлекеттік бақылау актісін алғаннан кейін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды кедендік декларациялауға және кедендік тазартуға байланысты кедендік операцияларды жасайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 20 маусымдағы
№ 356 қаулысымен
бекітілген
Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып,
өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Өңделмеген табиғи алмастарды әкелу және әкету санкцияланбаған ашудан қорғалған контейнерлерде жүзеге асырылады.
3. Кимберлий процесінің хатшылығымен ақпарат алмасуды уәкілетті орган электрондық хабарлар жолымен жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) өңделмеген табиғи алмастардың халықаралық сертификаттау схемасының сертификаты (бұдан әрі – Кимберлий процесінің сертификаты) – өңделмеген табиғи алмастар топтамасын сертификаттау схемасының талаптарына сәйкес келеді деп сәйкестендіретін белгіленген нысандағы құжат;
2) уәкілетті орган – бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық уәкілетті орган;

3) уполномоченная организация – юридическое лицо, аккредитованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия на проведение экспертизы.
2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с
территории Республики Казахстан необработанных
природных алмазов с учетом схемы сертификации
Кимберлийского процесса
5. При ввозе на территорию Республики Казахстан (далее – ввоз) необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса органу государственных доходов представляются сведения о сертификате Кимберлийского процесса (с указанием номера сертификата, даты выдачи и срока действия сертификата).
6. В случае непредставления указанных сведений или истечения срока действия сертификата Кимберлийского процесса, ввоз партии необработанных природных алмазов на территорию Республики Казахстан не допускается.
7. При ввозе необработанных природных алмазов до совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и таможенной очисткой, проводится экспертиза уполномоченной организацией. Экспертиза проводится на возмездной основе в соответствии с Правилами проведения экспертизы, утвержденными уполномоченным органом.
8. Государственный контроль осуществляется уполномоченным органом в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии, законодательством Республики Казахстан через таможенные посты, определяемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
9. При ввозе необработанных природных алмазов заявитель (уполномоченный представитель заявителя) представляет должностному лицу уполномоченного органа следующие документы:
1) копию внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
2) экспертное заключение уполномоченной организации;
3) сертификат Кимберлийского процесса государства-экспортера, оформленный в соответствии с требованиями международной схемы сертификации необработанных природных алмазов.
10. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю в течение одного рабочего дня с момента получения документов.
11. После прохождения государственного контроля и получения акта государственного контроля при ввозе необработанных природных алмазов заявитель (уполномоченный представитель заявителя) совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и таможенной очисткой необработанных природных алмазов, в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.

3) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес сараптама жүргізуге аккредиттелген заңды тұлға.
2. Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі
5. Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасы аумағына
әкелу (бұдан әрі – әкелу) кезінде мемлекеттік кірістер органына Кимберлий процесінің сертификаты туралы (сертификат нөмірі, берілген күні және сертификаттың қолдану мерзімі көрсетілген) мәліметтер ұсынылады.
6. Көрсетілген мәліметтер ұсынылмаған немесе Кимберлий процесі сертификатының қолданылу мерзімі өтіп кеткен жағдайда өңделмеген табиғи алмастар топтамасын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге рұқсат етілмейді.
7. Өңделмеген табиғи алмастарды әкелу кезінде кедендік декларациялаумен және кедендік тазартумен байланысты кедендік операцияларды жүргізгенге дейін уәкілетті ұйым сараптама жүргізеді. Сараптама уәкілетті орган бекіткен сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес өтеусіз негізде жүргізіледі.
8. Мемлекеттік бақылауды Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдеріне, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес кеден ісі саласындағы уәкілетті орган анықтайтын кеден бекеттері арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Өңделмеген табиғи алмастарды әкелу кезінде өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы) уәкілетті органның лауазымды тұлғасына мынадай құжаттарды:
1) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың көшірмесін, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
2) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысын;
3) өңделмеген табиғи алмастардың халықаралық сертификаттау схемасының талаптарына сәйкес ресімделген мемлекет-экспорттаушының Кимберлий процесінің сертификатын ұсынады.
10. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге беріледі.
11. Өңделмеген табиғи алмастарды әкелу кезінде мемлекеттік бақылауды өткеннен және мемлекеттік бақылау актісін алғаннан кейін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңделмеген табиғи алмастарды кедендік декларациялау және кедендік тазартуға байланысты кедендік операцияларды жасайды.

12. При вывозе с территории Республики Казахстан (далее – вывоз) необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса до совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и таможенной очисткой, проводится экспертиза уполномоченной организацией. Экспертиза проводится на возмездной основе в соответствии с Правилами проведения экспертизы, утвержденными уполномоченным органом.
13. Государственный контроль осуществляется уполномоченным органом в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии, законодательством Республики Казахстан через таможенные посты, определяемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
14. При вывозе необработанных природных алмазов заявитель (уполномоченный представитель заявителя) представляет должностному лицу уполномоченного органа следующие документы:
1) копию внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копию иного документа, подтверждающего намерения сторон.
В случае, если внешнеторговый договор (контракт) на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии договора (контракта) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
2) экспертное заключение уполномоченной организации.
15. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю (уполномоченному представителю заявителя) в течение одного рабочего дня с момента получения документов.
16. При осуществлении государственного контроля уполномоченным органом одновременно с актом государственного контроля оформляется и выдается сертификат Кимберлийского процесса по форме, утвержденной уполномоченным органом.
17. После прохождения государственного контроля и получения акта государственного контроля на вывоз необработанных природных алмазов заявитель (уполномоченный представитель заявителя) совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием и таможенной очисткой необработанных природных алмазов, в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.

12. Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмастарды Қазақстан Республикасының аумағынан
әкету (бұдан әрі – әкету) кезінде кедендік декларациялаумен және кедендік тазартумен байланысты кедендік операцияларды жүргізгенге дейін уәкілетті ұйым сараптама жүргізеді. Сараптама уәкілетті орган бекіткен сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес өтеусіз негізде жүргізіледі.
13. Мемлекеттік бақылауды Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдеріне, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес кеден ісі саласындағы уәкілетті орган анықтайтын, кеден бекеттері арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Өңделмеген табиғи алмастарды әкету кезінде өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы) уәкілетті органның лауазымды тұлғасына мынадай құжаттарды:,
1) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың), оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың көшірмесін, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың көшірмесін.
Егер сыртқы сауда шарты (келісімшарты) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде жоқ болса, онда шарттың (келісімшарттың) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
2) уәкілетті ұйымның сараптамалық қорытындысын ұсынады.
15. Мемлекеттік бақылау актісі осы құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ресімделеді және өтініш берушіге (өтініш берушінің уәкілетті өкіліне) беріледі.
16. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті орган мемлекеттік бақылау актісімен бір уақытта уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Кимберлий процесінің сертификатын ресімдейді және береді.
17. Өңделмеген табиғи алмастарды әкетуге мемлекеттік бақылауды өткеннен және мемлекеттік бақылау актісін алғаннан кейін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңделмеген табиғи алмастарды кедендік декларациялаумен және кедендік тазартуға байланысты кедендік операцияларды жасайды.