Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 422. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2024 года № 1068.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.12.2024 № 1068 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 3 Закона Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2011 года № 924 "Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы и о внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 1237 "Некоторые вопросы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 709);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2012 года № 628 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2011 года № 924 "Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, и о внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 1237 "Некоторые вопросы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 50, ст. 681).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года № 422
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих
в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории
Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и
сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы

Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 422 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 1068 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.12.2024 № 1068 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 тамыздағы № 924 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 709-құжат);
2) "Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикiзат тауарларын Кеден одағына кiрмейтiн елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасын бекiту туралы және "Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 тамыздағы № 924 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 мамырдағы № 628 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 50, 681-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 422 қаулысымен
бекітілген
Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (далее – Закон).
Правила определяют порядок ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) в любом состоянии и виде;
субъекты производства драгоценных металлов – юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие производство драгоценных металлов на территории Республики Казахстан, состоящие в перечне, утверждаемом уполномоченным органом;
сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, – необработанные драгоценные металлы (в том числе сплав Доре в виде слитка, катодные металлы), цинковые осадки, лом и отходы драгоценных металлов, руды и концентраты драгоценных металлов, руды, концентраты и зола цветных металлов, полупродукты производства цветных металлов, содержащие драгоценные металлы;
заявитель – юридические лица и (или) индивидуальные предприниматели, имеющие право на осуществление операций с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и состоящие на специальном учете;
уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий.
3. Требования настоящих Правил не распространяются на контроль при трансфертном ценообразовании, осуществляемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
4. Требования настоящих Правил не распространяются на операции Национального Банка Республики Казахстан.
2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан из стран,
не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с
территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы

1. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген.
Қағидалар бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
бағалы металдар – кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
бағалы металдарды өндіру субъектілері – уәкілетті орган бекітетін тізбеде тұрған, Қазақстан Республикасының аумағында бағалы металдарды өндіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары;
құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары – өңделмеген бағалы металдар (оның ішінде, құйма түріндегі Доре қорытпасы, катодты металдар), мырыш шөгінділері, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары, бағалы металдардың кендері мен концентраттары, құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кендері, концентраттары және күлі, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері;
өтініш беруші – бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізаттармен операцияларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқығы бар және арнайы есепте тұрған заңды тұлғалар және (немесе) жеке кәсіпкерлер;
уәкiлеттi орган – бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы ұлттық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауға қолданылмайды.
4. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына қолданылмайды.
2. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі

5. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, (далее – ввоз) и вывозе с территории Республики Казахстан в эти страны (далее – вывоз) драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, уполномоченным органом осуществляется процедура государственного контроля в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и законодательством Республики Казахстан.
6. При ввозе драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, за исключением руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, (далее – товары, содержащие драгоценные металлы) государственный контроль включает в себя:
1) проверку партии товаров, содержащих драгоценные металлы, на соответствие данным, указанным в сопроводительной документации, в том числе нормативно-технической и (или) технической документации;
2) определение источника происхождения товаров, содержащих драгоценные металлы;
3) оценку стоимости драгоценных металлов с учетом цен мирового рынка;
4) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с товарами, содержащими драгоценные металлы;
5) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы.
7. При ввозе на переработку руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, государственный контроль включает в себя:
1) определение источника происхождения драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
2) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
3) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы.
8. Результаты государственного контроля при ввозе оформляются уполномоченным органом:
1) для товаров, содержащих драгоценные металлы:
при ввозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара;
при ввозе на переработку – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, а также документа об условиях переработки товаров;
2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
при ввозе на переработку – в форме документа об условиях переработки товаров.

5. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) және Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерге Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (бұдан әрі – әкету) кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылау рәсімін жүзеге асырады.
6. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін қоспағанда, бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын (бұдан әрі – құрамында бағалы металдар бар тауарлар) әкелу кезіндегі мемлекеттік бақылау мыналарды қамтиды:
1) құрамында бағалы металдар бар тауарлар партиясын ілеспе құжаттамада көрсетілген деректерге, оның ішінде нормативтік-техникалық және (немесе) техникалық құжаттамаға сәйкестігі тұрғысынан тексеру;
2) құрамында бағалы металдар бар тауарлардың шығарылған көзін айқындау;
3) әлемдік нарықтағы бағаларды ескере отырып, бағалы металдардың құнын бағалау;
4) құрамында бағалы металдар бар тауарлармен мәміле жасасу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау;
5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылау.
7. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын, күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін өңдеуге әкелу кезіндегі мемлекеттік бақылау мыналарды қамтиды:
1) бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының шығарылған көзін айқындау;
2) бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен мәміле жасасу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуына бақылау;
3) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың құрамын бақылау.
8. Әкелу кезінде мемлекеттік бақылаудың нәтижелерін уәкілетті орган:
1) құрамында бағалы металдар бар тауарлар үшін:
әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі нысанында;
қайта өңдеуге әкелу кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, сондай-ақ тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат нысанында;
2) құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
қайта өңдеуге әкелу кезінде – тауарды қайта өңдеу шарты туралы құжат нысанында рәсімдейді.

9. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента получения документов.
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 в редакции Указа Президента РК от 07.06.2019 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. При обнаружении несоответствия документов о содержании драгоценных металлов предъявляемого ввозимого товара условиям контракта и нормативной технической документации по составу и содержанию драгоценных металлов уполномоченный орган направляет заявку в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка Республики Казахстан (далее – центр) для осуществления контрольных испытаний проб ввозимых товаров. Для этих целей заявитель при ввозе каждой партии ввозимого товара отбирает одну представительную пробу в порядке, установленном нормативной технической документацией Республики Казахстан, предназначенную для контрольных испытаний, с составлением акта об отборе проб в порядке и по форме, которые определены уполномоченным органом. По письменному указанию уполномоченного органа заявитель доставляет пробу, отобранную для контрольных испытаний, и акт об отборе проб в центр в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Контрольные испытания по составу и содержанию драгоценных металлов проводятся в сроки, не превышающие 15 календарных дней с момента сдачи пробы в центр. Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки, но не более одного года со дня приема пробы. О завершении сделки уполномоченный орган в письменном виде уведомляет центр.
При отсутствии несоответствия уполномоченный орган в указанном разделе производит запись "Товар соответствует предъявленным требованиям" и заявитель производит таможенное декларирование.
11. При помещении товаров под таможенные процедуры переработки на таможенной территории и переработки для внутреннего потребления заявитель дополнительно к акту государственного контроля получает:
документ об условиях переработки товаров на таможенной территории (в случае помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории);
документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления (в случае помещения под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления).
12. При вывозе товаров, содержащих драгоценные металлы, уполномоченный орган в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и законодательством Республики Казахстан осуществляет государственный контроль, включающий в себя:

9. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді және өтініш берушіге беріледі.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 07.06.2019 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ұсынылған әкелінетін тауардың құрамындағы бағалы металдар туралы құжаттардың келісімшарт талаптарына және бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкессіздігі анықталған кезде, уәкілетті орган өтінімді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (филиалына) (бұдан әрі – Орталық) әкетілетін тауарлардың сынамасына бақылау сынақтарын жүзеге асыру үшін жібереді. Осы мақсатта өтініш беруші әкелінетін тауардың әрбір партиясын әкелу кезінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және нысанда сынамаларды іріктеу туралы актіні жасай отырып, бақылау сынақтарына арналған Қазақстан Республикасының нормативтік техникалық құжаттамасында белгіленген тәртіппен бір өкілдік сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша өтініш беруші алдын ала жасалған шартқа сәйкес орталыққа бақылау сынағы үшін іріктелген сынаманы және сынаманы іріктеу туралы актіні жеткізеді. Бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша бақылау сынақтары орталыққа сынама тапсырылған сәттен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде өткізіледі. Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін, бірақ сынама қабылданған күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімде сақтайды. Уәкілетті орган орталықты мәміленің аяқталғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Сәйкессіздік болмаған кезде уәкілетті орган көрсетілген бөлімде – "Тауар ұсынылған талаптарға сәйкес келеді" деген жазу жүргізеді және өтініш беруші кедендік декларациялаудан өтеді.
11. Тауарлар кедендік аумақта қайта өңдеу және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде өтініш беруші мемлекеттік бақылау актісіне қосымша:
кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты (кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде);
ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарты туралы құжатты (ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған кезде) алады.
12. Құрамында бағалы металдар бар тауарларды әкету кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мыналарды:

1) проверку партии товаров на соответствие данным, указанным в сопроводительной документации, в том числе нормативно-технической и (или) технической документации;
2) оценку стоимости драгоценных металлов с учетом цен мирового рынка;
3) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
4) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с товарами;
5) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
6) проверку возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан на основании документов о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов или проверку экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан.
13. При вывозе руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, уполномоченный орган в соответствии с решениями Евразийской экономической комиссии и законодательством Республики Казахстан осуществляет государственный контроль, включающий в себя:
1) определение источника происхождения драгоценных металлов, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
2) контроль соблюдения требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с товарами;
3) проверку возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан на основании документов о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов или проверку экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан;
4) контроль содержания драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы.
14. Результаты государственного контроля при вывозе оформляются уполномоченным органом:
1) для товаров, содержащих драгоценные металлы:
при вывозе – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, лицензии на экспорт и заключения о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан (далее – заключение на вывоз);
при вывозе на переработку – в форме акта государственного контроля, выданного на каждую партию товара, документа об условиях переработки товаров, заключения об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан (далее – заключение на переработку);

1) тауарлардың партиясын ілеспе құжаттамада, оның ішінде нормативтік техникалық және (немесе) техникалық құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі тұрғысынан тексеруді;
2) әлемдік нарықтағы бағаларды ескере отырып, бағалы металдардың құнын бағалауды;
3) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың шығарылған көзін айқындауды;
4) тауарлармен мәмілелер жасасу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды;
5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылауды;
6) бағалы металдардың және алынатын ілеспе металдардың қамтылуы туралы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігін (мүмкін еместігін) және экономикалық тұрғыдан орындылығын (орынсыздығын) тексеруді немесе Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығын немесе мүмкін еместігін тексеруді қамтитын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
13. Құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кенін, концентраттарын және күлін, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдерін әкету кезінде уәкілетті орган Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мыналарды:
1) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының бағалы металдардың шығарылған көзін айқындауды;
2) тауарлармен мәмілелер жасасу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды;
3) бағалы металдар мен алынатын ілеспе металдардың қамтылуы туралы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігін (мүмкін еместігін) және экономикалық тұрғыдан орындылығын (орынсыздығын) тексеруді немесе Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығын немесе мүмкін еместігін тексеруді;
4) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы бағалы металдар және алынатын ілеспе металдардың қамтылуын бақылауды қамтитын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
14. Әкету кезінде мемлекеттік бақылаудың нәтижелерін уәкілетті орган:
1) құрамында бағалы металдары бар тауарлар үшін:
әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, экспортқа берілген лицензия және Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық тұрғыдан орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды (бұдан әрі – әкетуге арналған қорытынды) нысанында;
қайта өңдеуге әкету кезінде – тауардың әрбір партиясына берілген мемлекеттік бақылау актісі, тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат, Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды (бұдан әрі – қайта өңдеуге арналған қорытынды) нысанында;

2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
при вывозе – в форме лицензии на экспорт, заключения о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан (далее – заключение на вывоз);
при вывозе на переработку – в форме документа об условиях переработки товаров, заключения об экономической нецелесообразности или невозможности переработки сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, на территории Республики Казахстан (далее – заключение на переработку).
15. Для получения акта государственного контроля на каждую партию вывозимого товара заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) документы или их копии в соответствии с решением Евразийской экономической комиссии;
2) документ, подтверждающий отказ Национального Банка Республики Казахстан от реализации приоритетного права на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах (в случае вывоза аффинированного золота);
3) документ, выданный аккредитованной испытательной лабораторией, о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов, в котором должны быть указаны сведения об удельном содержании всех драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
4) копию заключения на вывоз (в случае вывоза товара);
5) копию заключения на переработку (в случае вывоза товара на переработку).
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 в редакции Указа Президента РК от 07.06.2019 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
16. Для получения заключения на вывоз либо переработку заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) письмо-заявку с указанием наименования товара, его количества в единицах измерения, номера партии;
2) для субъектов добычи сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, - копию контракта на право недропользования, (при этом не требуется представления контракта на право недропользования в случае, если копия такого документа была представлена ранее, за исключением случаев, когда в такой документ были внесены изменения и дополнения);
3) для других организаций, имеющих право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции с сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы, - документ, подтверждающий право собственности на вывозимые товары либо намерения сторон о приобретении товаров;

2) құрамында бағалы металдары бар түсті металдар кендері, концентраттары және күлдері, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
әкету кезінде – экспортқа берілген лицензия, Қазақстан Республикасында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық тұрғыдан орындылығы (орынсыздығы) туралы қорытынды (бұдан әрі – әкетуге арналған қорытынды) нысанында;
қайта өңдеуге әкету кезінде – тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжат, Қазақстан Республикасының аумағында құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды (бұдан әрі – қайта өңдеуге арналған қорытынды) нысанында ресімдейді.
15. Әкетілетін тауардың әрбір партиясына мемлекеттік бақылау актісін алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Еуразиялық экономикалық комиссияның шешіміне сәйкес құжаттар немесе олардың көшірмелері;
2) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін аффинирленген алтынды сатып алуға басым құқықты іске асырудан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бас тартқанын растайтын құжат (аффинирленген алтынды әкету кезінде);
3) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы барлық бағалы металдардың үлестік құрамы туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс бағалы металдар мен ілеспе алынатын металдардың құрамы туралы аккредиттелген сынақ зертханасы берген құжат;
4) әкетуге арналған қорытындының көшірмесі (тауарды әкеткен жағдайда);
5) қайта өңдеуге арналған қорытындының көшірмесі (тауарды қайта өңдеуге әкеткен жағдайда).
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 07.06.2019 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Әкетуге не қайта өңдеуге қорытынды алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) тауардың атауы, оның өлшем бірліктеріндегі саны, партия нөмірі көрсетілген өтінім-хат;
2) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын өндіретін субъектілер үшін – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың көшірмесі. Бұл ретте егер бұрын осындай құжаттың көшірмесі берілген болса, онда мұндай құжатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ұсыну талап етілмейді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар басқа да ұйымдар үшін – әкетілетін тауарларға меншік құқығын не тауарларға ие болу туралы тараптардың ниетін растайтын құжат;

4) копию внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему на государственном и/или русском языках, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) - копию иного документа, подтверждающего намерения сторон, (в случае, если контракт (договор, соглашение) на государственном и/или русском языках отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
5) документ, выданный аккредитованной испытательной лабораторией, о содержании драгоценных металлов и сопутствующих извлекаемых металлов, в котором должны быть указаны сведения об удельном содержании всех драгоценных металлов в сырьевых товарах, содержащих драгоценные металлы;
6) отказ от переработки и (или) аффинажа товаров от всех субъектов производства драгоценных металлов или подтверждение уполномоченного органа о наличии такого отказа, полученных в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
Уполномоченный орган выдает заключение на вывоз либо переработку по формам, утвержденным уполномоченным органом, в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента представления документов уполномоченному органу.
Заключение на вывоз либо переработку представляется уполномоченным органом на весь прогнозный годовой объем вывоза драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
Документы представляются в электронной форме через портал "электронное правительство" Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции Указа Президента РК от 07.06.2019 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. Акт государственного контроля оформляется и выдается заявителю в сроки, не превышающие 3 рабочих дней с момента получения документов.
При осуществлении государственного контроля товаров, содержащих драгоценные металлы, в уполномоченный орган представляется вся партия товара.
При осуществлении государственного контроля руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы, в уполномоченный орган вся партия товара не представляется.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 07.06.2019 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. При обнаружении несоответствия документов о содержании драгоценных металлов предъявляемого вывозимого товара условиям контракта и нормативной технической документации по составу и содержанию драгоценных металлов уполномоченный орган направляет заявку в центр для осуществления контрольных испытаний проб вывозимых товаров. Для этих целей заявитель при ввозе каждой партии ввозимого товара отбирает одну представительную пробу в порядке, установленном нормативной технической документацией Республики Казахстан, предназначенную для контрольных испытаний, с составлением акта об отборе проб в порядке и по форме, которые определены уполномоченным органом. По письменному указанию уполномоченного органа заявитель доставляет пробу, отобранную для контрольных испытаний, и акт об отборе проб в центр в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Контрольные испытания по составу и содержанию драгоценных металлов проводятся в сроки, не превышающие 15 календарных дней с момента сдачи пробы в центр. Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки, но не более одного года со дня приема пробы. О завершении сделки уполномоченный орган в письменном виде уведомляет центр.
При отсутствии несоответствия в указанном разделе делается запись "Товар соответствует предъявленным требованиям" и заявитель производит таможенное декларирование.

4) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі, оған мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріндегі қосымшаның және (немесе) толықтырудың, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың көшірмесі. Егер келісімшарт (шарт, келісім) мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне өтініш беруші бекіткен және растаған аудармасы (өтініш берушінің лауазымы және күні, қолы мен мөрі көрсетілген) қоса беріледі;
5) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларындағы барлық бағалы металдардың үлестік қамтылуы туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс бағалы металдар мен ілеспе алынатын металдардың қамтылуы туралы аккредиттелген сынақ зертханасы берген құжат;
6) бағалы металдарды өндірудің барлық субъектілерінен тауарларды қайта өңдеуден және (немесе) аффинаждаудан бас тартуы немесе уәкілетті орган бекіткен тәртіппен алынған осындай бас тартудың бар екені туралы уәкілетті органның растамасы.
Уәкілетті орган әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыны уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша уәкілетті органға құжаттар ұсынылған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде береді.
Әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыны уәкілетті орган бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкетудің барлық болжамды жылдық көлеміне береді.
Құжаттар Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 07.06.2019 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мемлекеттік бақылау актісі құжаттарды алған кезден бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді және өтініш берушіге беріледі.
Құрамында бағалы металдар бар тауарларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті органға тауардың барлық партиясы ұсынылады.
Құрамында бағалы металдар бар түсті металдар кендеріне, концентраттарына және күлдеріне, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде тауардың барлық партиясы уәкілетті органға ұсынылмайды.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 07.06.2019 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Әкетілетін тауарға ұсынылған бағалы металдардың қамтылуы туралы құжаттар келісімшарттың және бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы жөніндегі нормативтік техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес еместігі анықталған кезде уәкілетті орган өтінімді әкетілетін тауарлардың сынамаларына бақылау сынақтарын жүзеге асыру үшін орталыққа жібереді. Осы мақсаттар үшін өтініш беруші әкелінетін тауардың әрбір партиясын әкелу кезінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және нысан бойынша сынамаларды іріктеу туралы акті жасай отырып бақылау сынақтарына арналған Қазақстан Республикасының нормативтік техникалық құжаттамасында белгіленген тәртіппен бір өкілдік сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша өтініш беруші алдын ала жасалған шартқа сәйкес орталыққа бақылау сынағы үшін іріктелген сынаманы және сынаманы іріктеу туралы актіні жеткізеді. Бағалы металдардың құрамы мен қамтылуы бойынша бақылау сынақтары орталыққа сынамаларды тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі. Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәліме анықталғанға дейін, бірақ сынама қабылданған күннен бастап бір жылдан асырмай сақтайды. Уәкілетті орган мәміленің аяқталғаны туралы орталықты жазбаша түрде хабардар етеді.
Сәйкессіздік болмаған жағдайда көрсетілген бөлімде "Тауар қойылатын талаптарға сәйкес келеді" деген жазу жазылады және өтініш беруші кедендік декларациялауды жүргізеді.

19. В заключении на вывоз в строке "Результат заключения" вносятся записи:
"Подтверждается невозможность и экономическая нецелесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта;
"Подтверждается возможность и экономическая целесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан", в таком случае товар не подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта.
В заключении на переработку в строке "Результат заключения" вносится запись "Подтверждаются экономическая нецелесообразность и невозможность переработки представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан", в таком случае товар подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории.
В заключении на вывоз либо переработку в строке "Химический состав" указываются ключевые характеристики и особенности вывозимого товара, в том числе включающие показатели максимального и минимального содержания вредных примесей и драгоценных металлов.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.08.2017 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
20. Записи в заключении на вывоз "Подтверждается невозможность и экономическая нецелесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров в Республике Казахстан" и в заключении на переработку "Подтверждается экономическая нецелесообразность или невозможность переработки представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан" вносятся уполномоченным органом при наличии отказа от переработки и (или) аффинажа товаров от всех субъектов производства драгоценных металлов или подтверждения уполномоченного органа о наличии такого отказа.
21. При помещении товаров, содержащих драгоценные металлы, под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории Евразийского экономического союза, до производства таможенного декларирования заявитель должен дополнительно к акту государственного контроля и заключению на переработку получить документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории.
22. После прохождения государственного контроля товаров, предназначенных для вывоза или переработки, органы государственных доходов Республики Казахстан завершают таможенное декларирование товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и Евразийского экономического союза при наличии у заявителя:

19. Әкетуге арналған қорытындыда "Қорытынды нәтижесі" деген жолда мынадай жазу енгізіледі:
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орынсыздығы және мүмкін еместігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорттың кедендік рәсімдерінде кедендік декларациялауға жатады;
"Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық тұрғыдан орындылығы және мүмкіндігі расталады", мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік рәсімдерде кедендік декларациялауға жатпайды.
Қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Қорытынды нәтижесі" деген жолда мынадай жазу енгізіледі "Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы және мүмкін еместігі расталады", мұндай жағдайда тауар кеден аумағынан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсімінде кедендік декларациялануға тиіс.
Әкетуге не қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Химиялық құрамы" деген жолда әкетілетін тауардың түйінді сипаттамалары мен ерекшеліктері, оның ішінде зиянды қоспалар мен бағалы металдар қамтылуының ең жоғары және ең аз көрсеткіштері көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 22.08.2017 № 496 (алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Әкетуге арналған қорытындыда "Қазақстан Республикасында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкін еместігі және экономикалық тұрғыдан орынсыздығы расталады" және қайта өңдеуге арналған қорытындыда "Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылған шикізат тауарларын қайта өңдеудің экономикалық тұрғыдан орынсыздығы немесе мүмкін еместігі расталады" деген жазбаларды бағалы металдарды өндірудің барлық субъектілерінен тауарларды қайта өңдеуден және (немесе) аффинаждаудан бас тарту немесе осындай бас тартудың бар екені туралы уәкілетті органның растамасы болған кезде уәкілетті орган енгізеді.
21. Құрамында бағалы металдары бар тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастырылған кезде кедендік декларациялауды жүргізгенге дейін өтініш беруші мемлекеттік бақылау актісіне және қайта өңдеуге арналған қорытындыға қосымша кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты алуы тиіс.
22. Әкетуге немесе қайта өңдеуге арналған тауарларды мемлекеттік бақылаудан өткізгеннен кейін Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес өтініш берушіде:

1) для товаров, содержащих драгоценные металлы:
лицензии на экспорт товаров (при вывозе);
акта государственного контроля;
документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории (при вывозе товара на переработку);
2) для руд, концентратов и золы цветных металлов, полупродуктов производства цветных металлов, содержащих драгоценные металлы:
лицензии на экспорт товаров (при вывозе);
заключения на вывоз (при вывозе);
заключения на переработку (при вывозе на переработку);
документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории (при вывозе на переработку).

1) құрамында бағалы металдар бар тауарлар үшін:
тауарлардың экспортына арналған лицензия (әкету кезінде);
мемлекеттік бақылау актісі;
кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат (қайта өңдеуге тауарды әкету кезінде);
2) құрамында бағалы металдар бар түсті металдардың кендері, концентраттары және күлдері, түсті металдар өндірісінің жартылай өнімдері үшін:
тауарлардың экспортына арналған лицензия (әкету кезінде);
әкетуге арналған қорытынды (әкету кезінде);
қайта өңдеуге арналған қорытынды (қайта өңдеуге әкету кезінде);
кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат (қайта өңдеуге әкету кезінде) болған кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары тауарларды кедендік декларациялауды аяқтайды.