О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 490
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия экстремизму и терроризму
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; ., № 16, ст. 79, № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; . № 7-II, cт. 55; № 8-II, cт. 67; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):
1) часть первую статьи 51 изложить в следующей редакции:
"1. Выдворение за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства исполняется в принудительном порядке с установлением запрета на въезд этого лица на территорию Республики Казахстан сроком на пять лет.";
2) статью 170 изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Наемничество
1. Вербовка, обучение, финансирование или иное материальное обеспечение наемника, а равно его использование в вооруженном конфликте, военных действиях или иных насильственных действиях, направленных на свержение или подрыв конституционного строя либо нарушение территориальной целостности государства, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
2. Те же деяния, совершенные лицом с использованием своего служебного положения или в отношении несовершеннолетнего, –
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до семнадцати лет с конфискацией имущества.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 490 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-І, 13-ІІ, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 51-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге шығарып жіберу осы адамның Қазақстан Республикасының аумағына кіруіне бес жыл мерзімге тыйым салу белгілене отырып, мәжбүрлеу тәртібімен орындалады.»;
2) 170-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«170-бап. Жалдамалылық
1. Жалдамалыны азғырып көндiру, оқытып-үйрету, қаржыландыру немесе өзге материалдық қамтамасыз ету, сол сияқты оны қарулы қақтығыста, соғыс қимылдарында немесе конституциялық құрылысты құлатуға немесе оған нұқсан келтіруге бағытталған өзге де күш қолдану әрекеттеріне пайдалану не мемлекеттің аумақтық тұтастығын бұзу –
мүлкі тәркілене отырып, жеті жылдан он екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзiнiң қызмет бабын пайдалана отырып жасаған немесе кәмелетке толмаған адамға қатысты жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, он екі жылдан он жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

3. Участие наемника в вооруженном конфликте, военных действиях или иных насильственных действиях, направленных на свержение или подрыв конституционного строя либо нарушение территориальной целостности государства, –
наказывается лишением свободы на срок от семи до десяти лет.
4. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, повлекшее гибель людей или иные тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы, либо смертной казнью, с конфискацией имущества.";
3) абзац второй статьи 171 изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.";
4) абзац второй статьи 172 изложить в следующей редакции:
"наказывается лишением свободы на срок от пяти до девяти лет.";
5) статью 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 173. Нападение на лиц или организации, пользующихся международной защитой
1. Нападение на представителя иностранного государства или сотрудника международной организации, пользующегося международной защитой, или проживающих совместно с ним членов его семьи, а равно на служебные или жилые помещения либо транспортные средства лиц, пользующихся международной защитой, а равно похищение или насильственное лишение свободы этих лиц, а также угроза совершения указанных действий –
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет.
2. Те же деяния, совершенные неоднократно либо с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, либо группой лиц по предварительному сговору либо сопряженные с причинением тяжкого вреда здоровью, а равно совершенные с целью провокации войны или осложнения международных отношений, –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие по неосторожности смерть человека или совершенные преступной группой, –
наказываются лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.";
6) абзац второй части третьей статьи 179 изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до семнадцати лет.";
7) абзац второй части второй статьи 181 изложить в следующей редакции:
"наказывается лишением свободы на срок от двенадцати до семнадцати лет.";
8) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Создание, руководство экстремистской группой или участие в ее деятельности

3. Жалдамалының қарулы қақтығысқа, соғыс қимылдарына немесе конституциялық құрылысты құлатуға немесе оған нұқсан келтіруге бағытталған өзге де күш қолдану әрекеттеріне қатысуы не мемлекеттің аумақтық тұтастығын бұзуы –
жеті жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, адамдардың қаза табуына немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соққан іс-әрекет –
мүлкi тәркiленiп, он бес жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға не өмiр бойына бас бостандығынан айыруға не өлiм жазасына жазаланады.»;
3) 171-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«мүлкі тәркіленіп, жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
4) 172-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес жылдан тоғыз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
5) 173-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«173-бап. Халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау
1. Шет мемлекеттiң өкiлiне немесе халықаралық қорғауды пайдаланатын халықаралық ұйымның қызметкерiне немесе онымен бiрге тұратын оның отбасы мүшелерiне, сол сияқты халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдардың қызметтiк немесе тұрғын үй-жайларына не көлiк құралдарына шабуыл жасау, сол сияқты осы адамдарды ұрлау немесе бас бостандығынан күштеп айыру, сондай-ақ көрсетілген әрекеттерді жасау қатерін төндіру –
үш жылдан сегiз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Бiрнеше рет не қаруды немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды қолданып не адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен жасалған не денсаулыққа ауыр зиян келтiрумен ұштасқан, сол сияқты соғысқа арандату немесе халықаралық қатынастарды ушықтыру мақсатында жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, он жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, абайсызда адам өліміне әкеп соққан немесе қылмыстық топ жасаған іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, он бес жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
6) 179-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«он екі жылдан он жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
7) 181-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«он екі жылдан он жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
8) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«182-бап. Экстремистік топ құру, оған басшылық ету немесе оның әрекетіне қатысу

1. Создание экстремистской группы, а равно руководство ею –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до семнадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие в деятельности экстремистской группы или в совершаемых ею преступлениях –
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения либо лидером общественного объединения, –
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до семнадцати лет с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.
Примечание. Лицо, добровольно прекратившее участие в деятельности экстремистской группы, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состава иного преступления.";
9) абзац второй статьи 184 изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы, либо смертной казнью, с конфискацией имущества.";
10) статьи 255, 256, 257, 258 и 259 изложить в следующей редакции:
"Статья 255. Акт терроризма
1. Акт терроризма, то есть совершение взрыва, поджога или иных действий, создающих опасность гибели людей, причинения значительного имущественного ущерба либо наступления иных общественно опасных последствий, если эти действия совершены в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения, оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранным государством или международной организацией, провокации войны либо осложнения международных отношений, а также угроза совершения указанных действий в тех же целях –
наказываются лишением свободы на срок от шести до десяти лет с конфискацией имущества.
2. Те же деяния, совершенные:
1) неоднократно;
2) с применением оружия либо предметов, используемых в качестве оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств, которые могут создать реальную угрозу для жизни и здоровья граждан, –
наказываются лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они:
1) соединены с применением или угрозой применения оружия массового поражения, радиоактивных материалов и совершением или угрозой совершения массовых отравлений, распространения эпидемий или эпизоотий, а равно иных действий, способных повлечь массовую гибель людей;

1. Экстремистік топ құру, сол сияқты оған басшылық ету –
мүлкі тәркіленіп, он жылдан он жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Экстремистік топтың әрекетіне немесе оның жасайтын қылмыстарына қатысу –
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, адам өзiнiң қызмет бабын пайдаланып не қоғамдық бiрлестiк лидері жасаған іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып, он екі жылдан он жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертпе. Экстремистік топтың әрекетіне қатысуды өз еркімен тоқтатқан адам, егер оның әрекеттерiнде өзге қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.»;
9) 184-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«мүлкi тәркiленiп, он бес жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға не өмiр бойына бас бостандығынан айыруға не өлiм жазасына жазаланады.»;
10) 255, 256, 257, 258 және 259-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«255-бап. Терроризм актісі
1. Терроризм актісі, яғни жарылыс жасау, өрт қою немесе адамдардың қаза табуы, елеулi мүлiктiк залал келтiру не қоғамға қауiптi өзге де зардаптардың туындау қаупiн төндiретiн өзге де әрекеттер жасау, егер бұл әрекеттер қоғамдық қауiпсiздiктi бұзу, халықты үрейлендiру, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының, шет мемлекеттiң немесе халықаралық ұйымның шешiмдер қабылдауына ықпал ету, соғысқа арандату не халықаралық қарым-қатынастарды шиеленiстiру мақсатында жасалса, сондай-ақ аталған әрекеттердi дәл сол мақсаттарда жасау қатерін төндіру, –
мүлкі тәркіленіп, алты жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) бiрнеше рет;
2) азаматтардың өмiрi мен денсаулығына нақты қауiп төндiруі мүмкін қаруды не қару ретiнде пайдаланылатын заттарды, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын қолданып жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген іс-әрекеттер, егер олар:
1) жаппай қырып-жою қаруын, радиоактивтi материалдарды қолданумен немесе қолдану қатерін төндірумен және жаппай уландыруды, эпидемияны немесе эпизоотияны таратуды, сол сияқты адамдарды жаппай қырып-жоюға әкеп соғуы мүмкін өзге де әрекеттердi жасаумен немесе жасау қатерін төндірумен ұласса;

2) повлекли по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до семнадцати лет с конфискацией имущества.
4. Посягательство на жизнь человека, совершенное в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения, оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранным государством или международной организацией, провокации войны либо осложнения международных отношений, а равно посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля, совершенное в тех же целях, а также в целях прекращения его государственной или иной политической деятельности либо из мести за такую деятельность, либо посягательство на жизнь человека, сопряженное с нападением на лиц или организации, пользующихся международной защитой, здания, сооружения, захватом заложника, зданий, сооружений, средств сообщения и связи, угоном, а равно с захватом воздушного или водного судна, железнодорожного подвижного состава либо иного общественного транспорта –
наказываются лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы, либо смертной казнью, с конфискацией имущества.
Примечание. Лицо, участвующее в подготовке акта терроризма, освобождается от уголовной ответственности, если оно своевременным предупреждением государственных органов или иным способом способствовало предотвращению акта терроризма и если в его действиях не содержится состава иного преступления.
Статья 256. Пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма
1. Пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма, а равно изготовление, хранение с целью распространения или распространение материалов указанного содержания –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до девяти лет с конфискацией имущества.
2. Те же деяния, совершенные лицом с использованием своего служебного положения либо лидером общественного объединения, либо с использованием средств массовой информации или сетей телекоммуникаций, либо группой лиц или группой лиц по предварительному сговору, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
Статья 257. Создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности
1. Создание террористической группы, а равно руководство ею –
наказываются лишением свободы на срок от десяти до семнадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие в деятельности террористической группы или в совершаемых ею актах терроризма –
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.

2) абайсызда адам өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқса, –
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан он жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Қоғамдық қауiпсiздiктi бұзу, халықты үрейлендiру, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының, шет мемлекеттiң немесе халықаралық ұйымның шешiмдер қабылдауына ықпал ету, соғысқа арандату не халықаралық қарым-қатынастарды шиеленiстiру мақсатында жасалған, адам өмiрiне қол сұғу, сол сияқты дәл сол мақсаттарда, сондай-ақ мемлекет немесе қоғам қайраткерiнiң мемлекеттiк немесе өзге де саяси қызметiн тоқтату не осындай қызметi үшiн кек алу мақсатында жасалған оның өмiрiне қол сұғу не халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға, ғимараттарға, құрылыстарға шабуыл жасаумен, адамды кепiлге алумен, ғимараттарды, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алумен, әуе немесе су кемесін, жылжымалы темiржол составын не өзге де қоғамдық көлiктi айдап әкетумен, сол сияқты басып алумен ұштасқан адам өмiрiне қол сұғу –
мүлкі тәркіленіп, он бес жылдан жиырма жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға не өмiр бойына бас бостандығынан айыруға не өлiм жазасына жазаланады.
Ескертпе. Терроризм актiсiн дайындауға қатысатын адам, егер ол мемлекеттiк органдарға дер кезiнде ескертуiмен немесе өзге тәсiлмен терроризм актiсiн болғызбауға ықпал етсе және егер оның әрекеттерiнде өзге қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
256-бап. Терроризмдi насихаттау немесе терроризм актiсiн жасауға жария түрде шақыру
1. Терроризмдi насихаттау немесе терроризм актiсiн жасауға жария түрде шақыру, сол сияқты көрсетілген мазмұндағы материалдарды тарату мақсатында дайындау, сақтау немесе тарату –
мүлкі тәркіленіп, бес жылдан тоғыз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзiнiң қызмет бабын пайдалана отырып не қоғамдық бiрлестiк лидері жасаған не бұқаралық ақпарат құралдары немесе телекоммуникациялар желілері пайдаланыла отырып жасалған не адамдар тобы немесе алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, жеті жылдан он екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
257-бап. Террористiк топ құру, оған басшылық ету және оның әрекетіне қатысу
1. Террористiк топ құру, сол сияқты оған басшылық ету –
мүлкi тәркiленiп, он жылдан он жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Террористiк топтың әрекетіне немесе ол жасап жатқан терроризм актiлерiне қатысу –
мүлкi тәркiленiп, сегіз жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения либо лидером общественного объединения, –
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
Статья 258. Финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму
1. Предоставление или сбор денег и (или) иного имущества, права на имущество или выгод имущественного характера, а также дарение, мена, пожертвования, благотворительная помощь, оказание информационных и иного рода услуг либо оказание финансовых услуг физическому лицу либо группе лиц, либо юридическому лицу, совершенные лицом, заведомо осознававшим террористический или экстремистский характер их деятельности либо то, что предоставленное имущество, оказанные информационные, финансовые и иного рода услуги будут использованы для осуществления террористической или экстремистской деятельности либо обеспечения террористической или экстремистской группы, террористической или экстремистской организации, незаконного военизированного формирования, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до девяти лет с конфискацией имущества.
2. Те же деяния, совершенные неоднократно или лицом с использованием своего служебного положения либо лицом, выполняющим управленческие функции в коммерческой или иной организации, либо лидером общественного объединения, либо группой лиц по предварительному сговору, либо в крупном размере, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
Примечание. Лицо, осуществляющее финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму под угрозой насилия и добровольно заявившее об этом, а также активно способствовавшее раскрытию или пресечению преступления, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состава иного преступления.
Статья 259. Вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности
1. Вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности –
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.
2. То же деяние, совершенное лицом с использованием своего служебного положения или в отношении несовершеннолетнего, –
наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.":

3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, адам өзiнiң қызмет бабын пайдалана отырып не қоғамдық бiрлестiк лидері жасаған іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, он екі жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
258-бап. Террористiк немесе экстремистiк әрекетті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік
1. Жеке тұлғаға не адамдар тобына не заңды тұлғаға олардың қызметінің террористiк немесе экстремистiк сипатын не берілген мүлік, көрсетілген ақпараттық, қаржылық және өзге де қызмет көрсету түрлері террористік немесе экстремистік әрекетті жүзеге асыру не террористік немесе экстремистік топты, террористік немесе экстремистік ұйымды, заңсыз әскерилендірілген құралымды қамтамасыз ету үшін пайдаланылатынын көрінеу білген адам жасаған, ақшаны және (немесе) өзге мүлiктi, мүлiкке құқықты немесе мүлiктiк сипаттағы пайданы беруі немесе жинауы, сондай-ақ сыйға тартуы, айырбастауы, қайырмалдығы, қайырымдылық көмегі, ақпараттық және өзге де қызмет түрлерiн көрсетуі не қаржылық қызметтер көрсетуі –
мүлкі тәркіленіп, бес жылдан тоғыз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Бiрнеше рет жасалған немесе адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып не коммерциялық немесе өзге ұйымда басқару функцияларын орындайтын адам не қоғамдық бірлестік лидері не алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған не ірі мөлшерде жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, жеті жылдан он екі жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертпе. Террористiк немесе экстремистiк әрекетті қаржыландыруды және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілікті күш қолдану қатерiн төндіріп жүзеге асыратын және бұл туралы өз еркімен мәлiмдеген, сондай-ақ қылмыстарды ашуға немесе оның жолын кесуге белсендi түрде ықпал еткен адам, егер оның әрекеттерiнде өзге қылмыс құрамы болмаса, қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
259-бап. Террористiк не экстремистiк әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру
1. Террористiк не экстремистiк әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру –
мүлкi тәркiленiп, сегіз жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып немесе кәмелетке толмаған адамға қатысты жасаған дәл сол іс-әрекет –
мүлкi тәркiленiп, он жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

11) статьи 269 и 270 изложить в следующей редакции:
"Статья 269. Нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи или их захват
1. Нападение на здания, сооружения (в том числе стационарные платформы, расположенные на континентальном шельфе Республики Казахстан), средства сообщения и связи, иные коммуникации, а равно их захват –
наказываются ограничением свободы на срок от трех до семи лет либо лишением свободы на тот же срок.
2. Те же деяния, совершенные:
1) группой лиц по предварительному сговору;
2) неоднократно;
3) с применением насилия, опасного для жизни или здоровья;
4) с применением оружия либо предметов, используемых в качестве оружия;
5) из корыстных побуждений или по найму;
6) в отношении зданий государственных органов или государственных учреждений, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они совершены преступной группой либо повлекли по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказываются лишением свободы на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
Статья 270. Угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава
1. Угон воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава, а равно захват такого судна или состава в целях угона –
наказываются лишением свободы на срок от двух до восьми лет.
2. Те же деяния, совершенные:
1) группой лиц по предварительному сговору;
2) неоднократно;
3) с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия;
4) с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, если они совершены преступной группой либо повлекли по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказываются лишением свободы на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, , № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г. № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; ., № 7-II, cт. 55; № 8-II, cт. 67; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):

11) 269 және 270-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«269-бап. Ғимараттарға, құрылысжайларға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау немесе оларды басып алу
1. Ғимараттарға, құрылысжайларға (оның ішінде Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында орналасқан стационарлық платформаларға), қатынас және байланыс құралдарына, өзге де коммуникацияларға шабуыл жасау, сол сияқты оларды басып алу –
үш жылдан жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен;
2) бірнеше рет;
3) өмiрге немесе денсаулыққа қауiптi күш қолданып;
4) қаруды не қару ретiнде пайдаланылатын заттарды қолданып;
5) пайдакүнемдiк ниетпен немесе жалдау бойынша;
6) мемлекеттiк органдардың немесе мемлекеттiк мекемелердiң ғимараттарына қатысты жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, жетi жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген іс-әрекеттер, егер оларды қылмыстық топ жасаса не олар абайсызда адам өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқса, –
мүлкi тәркiленiп, сегiз жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
270-бап. Әуе немесе су кемесін не жылжымалы темiржол составын айдап әкету, сол сияқты басып алу
1. Әуе немесе су кемесін не жылжымалы темiржол составын айдап әкету, сол сияқты айдап әкету мақсатында осындай кемені немесе составты басып алу –
екi жылдан сегiз жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Мынадай:
1) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен;
2) бірнеше рет;
3) өмiрге немесе денсаулыққа қауiптi күш қолданып не осындай күш қолдану қатерін төндіріп;
4) қаруды немесе қару ретiнде пайдаланылатын заттарды қолданып жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкi тәркiленiп, жетi жылдан он екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген іс-әрекеттер, егер оларды қылмыстық топ жасаса не олар абайсызда адам өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқса, –
мүлкi тәркiленiп, сегiз жылдан он бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-І, 15-ІІ, 88-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 187:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 (частью второй), 110 (частью второй), 116, 118 (частью третьей), 120, 121, 122, 124, 125, 126 (частями второй и третьей), 127, 128 (частями второй, третьей и четвертой), 129, 132, 133, 134, 135, 141, 143 (частями второй и третьей), 148, 150 (частью второй), 151, 155 (частью второй), 156 (частями третьей и четвертой), 157, 188 (частями второй, третьей и четвертой), 191 (частями второй, третьей и четвертой), 192, 193, 194 (частями второй, третьей и четвертой), 200 (частями второй, третьей и четвертой), 201 (частью второй), 202 (частями второй и третьей), 203, 205 (частью третьей), 206 (частями второй и третьей), 207 (частями второй и третьей), 208 (частями второй и третьей), 209 (частями второй и третьей), 210 (частями второй и третьей), 211 (частями второй и третьей), 212 (частью второй), 213 (частями второй и третьей), 251, 252 (частью второй), 254, 261, 268, 271, 272, 273, 274 (частями второй, третьей и четвертой), 277, 278, 279, 280, 281, 282, 288 (частями второй и третьей), 293 (частями второй и третьей), 295 (частью третьей), 296 (частью четвертой), 297 (частями первой и второй), 298, 299 (частями второй, третьей и четвертой), 300 (частью второй), 301, 302, 303 (частью второй), 304, 305, 306 (частями второй и третьей), 308 (частями второй и третьей), 309 (частями второй и третьей), 310 (частью второй), 312, 314 (частью второй), 315 (частью второй), 317 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 318, 319 (частью пятой), 320 (частью второй), 322 (частями второй, третьей и четвертой), 323, 324, 325 (частями второй и третьей), 326 (частями второй и третьей), 327, 328 (частями второй и третьей), 329, 330, 331 (частью первой), 332, 333, 334 (частями второй и третьей), 335 (частями третьей и четвертой), 337 (частями четвертой и пятой), 338, 340 (частью четвертой), 341 (частью второй), 343 (частями второй и третьей), 344, 346 (частями четвертой и пятой), 348 (частями третьей и четвертой), 349 (частями третьей и четвертой), 350 (частями второй и третьей), 351 (частями второй и третьей), 352, 353 (частями второй, третьей и четвертой), 354 (частями второй, третьей и четвертой), 355, 356 (частью второй), 358 (частями третьей, четвертой и пятой), 359 (частями третьей и четвертой), 376 (частями второй и третьей), 377, 380, 382 (частью второй), 386 (частью второй), 388, 389 (частями третьей и четвертой), 399 (частью третьей), 401, 402 (частью второй), 404 (частью первой), 407 (частью третьей), 408, 409, 411, 426 (частью второй), 428 (частями второй и третьей), 429, 437 (частью третьей), 438 (частями второй и третьей), 439 (частями второй и третьей), 440 (частью четвертой), 441 (частью третьей), 442 (частями второй и третьей), 443 (частью второй), 446 (частью второй), 449 (частью третьей), 453 (частью второй), 454 (частью первой), 459 (частью третьей), 462 (частями второй и третьей), 463 (частями третьей и четвертой), 464, 465, 466 (частями четвертой и пятой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится следователями органов внутренних дел.";
часть пятую изложить в следующей редакции:

1) 187-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 (екiншi бөлiгiнде), 110 (екiншi бөлiгiнде), 116, 118 (үшiншi бөлiгiнде), 120, 121, 122, 124, 125, 126 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 127, 128 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 129, 132, 133, 134, 135, 141, 143 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 148, 150 (екiншi бөлiгiнде), 151, 155 (екiншi бөлiгiнде), 156 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 157, 188 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 191 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 192, 193, 194 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 200 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 201 (екiншi бөлiгiнде), 202 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 203, 205 (үшiншi бөлiгiнде), 206 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 207 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 208 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 209 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 210 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 211 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 212 (екiншi бөлiгiнде), 213 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 254, 261, 268, 271, 272, 273, 274 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 277, 278, 279, 280, 281, 282, 288 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 293 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 295 (үшiншi бөлiгiнде), 296 (төртiншi бөлiгiнде), 297 (бірінші және екiншi бөлiктерiнде), 298, 299 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 300 (екiншi бөлiгiнде), 301, 302, 303 (екiншi бөлiгiнде), 304, 305, 306 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 308 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 309 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 310 (екiншi бөлiгiнде), 312, 314 (екiншi бөлiгiнде), 315 (екiншi бөлiгiнде), 317 (екiншi, үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 318, 319 (бесiншi бөлiгiнде), 320 (екiншi бөлiгiнде), 322 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 323, 324, 325 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 326 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 327, 328 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 329, 330, 331 (бiрiншi бөлiгiнде), 332, 333, 334 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 335 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 337 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 338, 340 (төртiншi бөлiгiнде), 341 (екiншi бөлiгiнде), 343 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 344, 346 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 348 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 349 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 350 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 351 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 352, 353 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 354 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 355, 356 (екiншi бөлiгiнде), 358 (үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 359 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 376 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 377, 380, 382 (екiншi бөлiгiнде), 386 (екiншi бөлiгiнде), 388, 389 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 399 (үшiншi бөлiгiнде), 401, 402 (екiншi бөлiгiнде), 404 (бiрiншi бөлiгiнде), 407 (үшінші бөлігінде), 408, 409, 411, 426 (екiншi бөлiгiнде), 428 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 429, 437 (үшінші бөлiгiнде), 438 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 439 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 440 (төртiншi бөлiгiнде), 441 (үшiншi бөлiгiнде), 442 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 443 (екiншi бөлiгiнде), 446 (екiншi бөлiгiнде), 449 (үшiншi бөлiгiнде), 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бiрiншi бөлiгiнде), 459 (үшiншi бөлiгiнде), 462 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 463 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 464, 465, 466 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша алдын ала тергеудi iшкi iстер органдарының тергеушiлерi жүргiзедi.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"5. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 174, 182, 269, 276 (частями второй и третьей), 283, 284, 285, 286 (частями второй, третьей и четвертой), 287 (частями четвертой и пятой), 290 (частью второй), 291, 297 (частями третьей и четвертой), 394 (частями второй и третьей), 404 (частями второй и третьей), 405, 437 (частями четвертой и шестой), 438 (частью четвертой), 439 (частью четвертой), 441 (частью четвертой), 442 (частью четвертой), 443 (частью третьей), 444, 453 (частью третьей), 454 (частью второй), 455, 456, 457, 459 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится органами внутренних дел или национальной безопасности, начавшими досудебное расследование.";
2) в статье 191:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Органами внутренних дел дознание производится по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 107 (частью первой), 112, 113, 114 (частями третьей и четвертой), 117 (частью второй), 118 (частью второй), 119 (частями второй, третьей и четвертой), 126 (частью первой), 128 (частью первой), 136, 137 (частью второй), 139, 142, 143 (частью первой), 153, 158 (частью второй), 188 (частью первой), 191 (частью первой), 194 (частью первой), 200 (частью первой), 201 (частью первой), 202 (частью первой), 204 (частью второй), 207 (частью первой), 209 (частью первой), 210 (частью первой), 212 (частью первой), 247 (частью третьей), 252 (частью первой), 274 (частью первой), 287 (частями второй и третьей), 288 (частью первой), 290 (частью первой), 292, 293 (частью первой), 295 (частями первой и второй), 299 (частью первой), 300 (частью первой), 308 (частью первой), 309 (частью первой), 310 (частью первой), 311, 313, 314 (частью первой), 315 (частью первой), 319 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 321 (частью второй), 322 (частью пятой), 337 (частью третьей), 339, 341 (частью первой), 342 (частью второй), 345 (частями второй, третьей и четвертой), 346 (частями второй и третьей), 347, 348 (частью второй), 349 (частью второй), 350 (частью первой), 357 (частью первой), 358 (частью второй), 359 (частью второй), 372, 379 (частью второй), 386 (частью первой), 387, 390 (частями второй и третьей), 398 (частью третьей), 399 (частями первой и второй), 402 (частью первой), 407 (частью первой), 426 (частью первой), 427, 428 (частью первой), 430, 431 Уголовного кодекса Республики Казахстан. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 188 (частью первой), 252 (частью первой), 290 (частью первой), 345 (частями второй, третьей и четвертой), 348 (частью второй), 350 (частью первой), 398 (частью третьей) Уголовного кодекса Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан может производить дознание, если они совершены в зоне проведения охранных мероприятий и непосредственно направлены против охраняемых лиц, перечень которых установлен законом.";
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:

«5. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 174, 182, 269, 276 (екінші және үшінші бөліктерінде), 283, 284, 285, 286 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 287 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 290 (екінші бөлігінде), 291, 297 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 394 (екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (екінші және үшінші бөліктерінде), 405, 437 (төртінші және алтыншы бөліктерінде), 438 (төртінші бөлігінде), 439 (төртінші бөлігінде), 441 (төртінші бөлігінде), 442 (төртінші бөлігінде), 443 (үшінші бөлігінде), 444, 453 (үшінші бөлігінде), 454 (екінші бөлігінде), 455, 456, 457, 459 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша алдын ала тергеуді сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргізеді.»;
2) 191-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 107 (бiрiншi бөлiгiнде), 112, 113, 114 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 117 (екiншi бөлiгiнде), 118 (екiншi бөлiгiнде), 119 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 126 (бiрiншi бөлiгiнде), 128 (бiрiншi бөлiгiнде), 136, 137 (екiншi бөлiгiнде), 139, 142, 143 (бiрiншi бөлiгiнде), 153, 158 (екiншi бөлiгiнде), 188 (бiрiншi бөлiгiнде), 191 (бiрiншi бөлiгiнде), 194 (бiрiншi бөлiгiнде), 200 (бiрiншi бөлiгiнде), 201 (бiрiншi бөлiгiнде), 202 (бiрiншi бөлiгiнде), 204 (екiншi бөлiгiнде), 207 (бiрiншi бөлiгiнде), 209 (бiрiншi бөлiгiнде), 210 (бiрiншi бөлiгiнде), 212 (бiрiншi бөлiгiнде), 247 (үшiншi бөлiгiнде), 252 (бiрiншi бөлiгiнде), 274 (бiрiншi бөлiгiнде), 287 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 288 (бiрiншi бөлiгiнде), 290 (бiрiншi бөлiгiнде), 292, 293 (бiрiншi бөлiгiнде), 295 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 299 (бiрiншi бөлiгiнде), 300 (бiрiншi бөлiгiнде), 308 (бiрiншi бөлiгiнде), 309 (бiрiншi бөлiгiнде), 310 (бiрiншi бөлiгiнде), 311, 313, 314 (бiрiншi бөлiгiнде), 315 (бiрiншi бөлiгiнде), 319 (бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 321 (екiншi бөлiгiнде), 322 (бесiншi бөлiгiнде), 337 (үшiншi бөлiгiнде), 339, 341 (бiрiншi бөлiгiнде), 342 (екiншi бөлiгiнде), 345 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 346 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 347, 348 (екiншi бөлiгiнде), 349 (екiншi бөлiгiнде), 350 (бiрiншi бөлiгiнде), 357 (бiрiншi бөлiгiнде), 358 (екiншi бөлiгiнде), 359 (екiншi бөлiгiнде), 372, 379 (екiншi бөлiгiнде), 386 (бiрiншi бөлiгiнде), 387, 390 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 398 (үшiншi бөлiгiнде), 399 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 402 (бiрiншi бөлiгiнде), 407 (бiрiншi бөлiгiнде), 426 (бiрiншi бөлiгiнде), 427, 428 (бiрiншi бөлiгiнде), 430, 431-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша анықтауды iшкi iстер органдары жүргiзедi. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 188 (бiрiншi бөлiгiнде), 252 (бiрiншi бөлiгiнде), 290 (бiрiншi бөлiгiнде), 345 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 348 (екiншi бөлiгiнде), 350 (бiрiншi бөлiгiнде), 398 (үшiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша, егер олар күзет iс-шаралары өткiзiлетiн аймақта жасалған және тiзбесi заңда белгiленген күзетiлетiн адамдарға тiкелей қарсы бағытталған болса, анықтауды Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк күзет қызметi жүргiзе алады.»;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Дознание по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьей 385 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится начавшими досудебное расследование органами внутренних дел, органами национальной безопасности, антикоррупционной службой, службой экономических расследований или Службой государственной охраны Республики Казахстан, если они совершены в зоне проведения охранных мероприятий и непосредственно направлены против охраняемых лиц, перечень которых установлен законом.";
дополнить частью 11-1 следующего содержания:
"11-1. Дознание по делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьей 394 (частью первой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится начавшими досудебное расследование органами внутренних дел или национальной безопасности Республики Казахстан.";
часть двадцать четвертую изложить в следующей редакции:
"24. По делу об уголовном проступке, предусмотренном статьей 385 (частью третьей) Уголовного кодекса Республики Казахстан, досудебное расследование производится органами внутренних дел, органами национальной безопасности, антикоррупционной службой, службой экономических расследований либо Службой государственной охраны Республики Казахстан, если он совершен в зоне проведения охранных мероприятий и непосредственно направлен против охраняемых лиц, перечень которых установлен законом.".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; ., № 7, ст. 33; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, cт. 67):
часть первую статьи 70 изложить в следующей редакции:
"1. Исполнение вступившего в законную силу приговора суда по выдворению за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства производится в принудительном порядке.
Выдворение осуществляется путем препровождения выдворяемого иммигранта до Государственной границы Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, и закрытием въезда сроком на пять лет.".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; ., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; ., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):

«11. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 385 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)-бабында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша анықтауды сотқа дейiнгi тергеп-тексерудi бастаған iшкi iстер органдары, ұлттық қауіпсіздік органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет, экономикалық тергеу қызметі немесе егер олар күзет iс-шаралары өткiзiлетiн аймақта жасалған және тiзбесi заңда белгiленген күзетiлетiн адамдарға тiкелей қарсы бағытталған болса, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк күзет қызметi жүргiзедi.»;
мынадай мазмұндағы 11-1-бөлікпен толықтырылсын:
«11-1. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 394 (бiрiншi бөлiгiнде)-бабында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша анықтауды сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастаған Қазақстан Республикасының iшкi iстер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары жүргiзедi.»;
жиырма төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 385 (үшiншi бөлiгiнде)-бабында көзделген қылмыстық терiс қылық туралы iс бойынша сотқа дейiнгi тергеп-тексерудi iшкi iстер органдары, ұлттық қауіпсіздік органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет, экономикалық тергеу қызметі не егер ол күзет iс-шаралары өткiзiлетiн аймақта жасалған және тiзбесi заңда белгiленген күзетiлетiн адамдарға тiкелей қарсы бағытталған болса, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк күзет қызметi жүргiзедi.».
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат):
70-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберу жөніндегі заңды күшіне енген сот үкімін орындау мәжбүрлеу тәртібімен жүргізіледі.
Шығарып жіберу шығарып жіберілетін көшіп келушіні Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына дейін шығарып салу және кіруін бес жыл мерзімге жабу арқылы жүзеге асырылады.».
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 57-құжат; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть первую статьи 52 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) проверка знаний правил безопасного обращения с оружием.";
2) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"53-1. Проверка знаний правил безопасного обращения с оружием
Владельцы и пользователи гражданского и служебного оружия совершившие правонарушения, предусмотренные статьями 436, 484, 485 и 486 настоящего Кодекса, направляются на сдачу экзамена для проверки знания правил безопасного обращения с оружием.
Постановление о направлении на проверку знания правил безопасного обращения с оружием выносится органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, предусмотренных указанными статьями настоящего Кодекса.";
3) статью 149 изложить в следующей редакции:
"Статья 149. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности объекта, уязвимого в террористическом отношении
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение собственником, владельцем либо руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении, либо субъектом охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг по объекту, уязвимому в террористическом отношении, обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности вверенного ему объекта –
влекут штраф на физических или должностных лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических или должностных лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей, с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности на срок до трех месяцев, или без таковой.";
4) статью 191 изложить в следующей редакции:
"Статья 191. Нарушение порядка приобретения, хранения, учета, перевозки и торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему
1. Нарушение порядка приобретения, хранения, учета, перевозки и торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему юридическими лицами, имеющими соответствующие лицензии, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

1) 52-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білуін тексеру.»;
2) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
«53-1-бап. Қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білуін тексеру
Осы Кодекстің 436, 484, 485 және 486-баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды жасаған азаматтық және қызметтік қарудың иелері және пайдаланушылары қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білуін тексеру үшін емтихан тапсыруға жіберіледі.
Қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білуін тексеруге жіберу туралы қаулыны осы Кодекстің көрсетілген баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) шығарады.»;
3) 149-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«149-бап. Террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету және қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн сақтау жөнiндегi мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау
1. Террористiк тұрғыдан осал объектінің меншік иесінің, иеленушісінің не басшысының, не террористiк тұрғыдан осал объекті бойынша күзет қызметiн көрсету жөнiнде шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің өзiне сенiп тапсырылған объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету және қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн сақтау жөнiндегi мiндеттердi орындамауы және (немесе) тиiсiнше орындамауы –
жеке тұлғаларға немесе лауазымды адамдарға – бір жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк) –
үш ай мерзімге дейін қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға немесе лауазымды адамдарға – екі жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 191-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«191-бап. Азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, тасымалдау және сату тәртібін бұзу
1. Тиісті лицензиясы бар заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, тасымалдау және сату тәртібін бұзуы -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.";
5) статью 436 изложить в следующей редакции:
"Статья 436. Стрельба из огнестрельного, газового пневматического, метательного и электрического оружия, запуск пиротехнических веществ и изделий с их применением в населенных пунктах
1. Стрельба из огнестрельного, газового, электрического (за исключением случаев самообороны), пневматического и метательного оружия в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или без таковой.
2. Взрыв специальных и кустарного производства пиротехнических устройств в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, нарушающий покой физических лиц, установленный порядок и не повлекший причинение крупного материального ущерба, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических средств и устройств.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, –
влекут предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических средств и устройств.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно лицом, привлекавшимся в течение года к административной ответственности за правонарушение, предусмотренное статьей 437 настоящего Кодекса, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения.
Примечание. Оружие, непригодное к дальнейшему использованию, а также запрещенное к обороту в качестве гражданского и служебного оружия на территории Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" подлежит конфискации с дальнейшим уничтожением.";
6) статью 482 изложить в следующей редакции:
"Статья 482. Незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия
1. Незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка не зарегистрированного в органах внутренних дел гладкоствольного, газового оружия и патронов к нему, а равно электрического, пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Джоуль, калибром более , –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
лицензиядан айыра отырып, сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
5) 436-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«436-бап. Елдi мекендерде атыс қаруынан, газды, пневматикалық, лақтырғыш және электр қарудан оқ ату, пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды ұшыру
1. Елдi мекендерде және бұл үшiн бөлiнбеген орындарда атыс қаруынан, газды, электр (өзін-өзі қорғау жағдайларын қоспағанда), пневматикалық және лақтырғыш қарудан оқ ату -
қару тәркiлене отырып немесе онсыз, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жеке тұлғалардың тыныштығын, белгiленген тәртiптi бұзатын және iрi материалдық залал келтiруге әкеп соқпаған, елдi мекендерде және бұл үшiн бөлiнбеген орындарда арнайы және қолдан жасалған пиротехникалық құрылғыларды жару -
пиротехникалық құралдар мен құрылғылар тәркiлене отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, он алты жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар жасаған әрекеттер –
пиротехникалық құралдар мен құрылғылар тәркiлене отырып, ата-анасына немесе оларды алмастыратын адамдарға ескерту жасауға немесе жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған, сол сияқты осы Кодекстiң 437-бабында көзделген құқық бұзушылық үшiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған адам жасаған әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған зат тәркілене отырып, отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Одан әрі пайдалануға жарамсыз, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қару ретінде айналымға тыйым салынған қару «Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес одан әрі жойылатын тәркілеуге жатады.»;
6) 482-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«482-бап. Жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы
1. Iшкi iстер органдарында тiркелмеген тегiс ұңғылы, газды қару мен олардың патрондарын, сол сияқты электрлі қаруды, үрлемелi қуаты 7,5 Джоульдан жоғары, калибрi 4,5 миллиметрден асатын пневматикалық қаруды заңсыз иеленіп алу, беру, өткiзу, сақтау, алып жүру, тасымалдау –
қару тәркілене отырып, жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.
Примечание. Оружие, непригодное к дальнейшему использованию, а также запрещенное к обороту в качестве гражданского и служебного оружия на территории Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" подлежит конфискации с дальнейшим уничтожением.";
7) статьи 484 и 485 изложить в следующей редакции:
"Статья 484. Нарушение порядка приобретения, передачи, учета, хранения, использования, перевозки, ввоза на территорию Республики Казахстан, вывоза с территории Республики Казахстан и транзита по территории Республики Казахстан гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия, патронов к нему
1. Нарушение порядка приобретения, передачи, учета, хранения, использования, перевозки, ввоза на территорию Республики Казахстан, вывоза с территории Республики Казахстан и транзита по территории Республики Казахстан гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия, патронов к нему лицами, имеющими разрешение органов внутренних дел на хранение, хранение и ношение оружия,
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на юридических лиц – в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 485. Неправомерное применение огнестрельного, огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, пневматического, метательного и электрического оружия
1. Неправомерное применение огнестрельного, огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, пневматического, метательного и электрического оружия, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского, служебного оружия, патронов к нему.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
қару тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Одан әрі пайдалануға жарамсыз, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қару ретінде айналымға тыйым салынған қару «Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес одан әрі жойылатын тәркілеуге жатады.»;
7) 484 және 485-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«484-бап. Азаматтық, қызметтік, марапаттық, коллекциялық қаруды, оның патрондарын сатып алу, беру, есепке алу, сақтау, пайдалану, тасымалдау, Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттеу тәртібін бұзу
1. Қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге iшкi iстер органдарының рұқсаты бар адамдардың азаматтық, қызметтік, марапаттық, коллекциялық қаруды, оның патрондарын сатып алу, беру, есепке алу, сақтау, пайдалану, тасымалдау, Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттеу тәртібін бұзуы –
жеке тұлғаларға он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
485-бап. Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар атыс қаруы, ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды, пневматикалық, лақтырғыш және электр қаруын құқыққа сыйымсыз қолдану
1. Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар атыс қаруы, ұңғысыз атыс қаруын, газды қаруды, пневматикалық, лақтырғыш және электр қаруын құқыққа сыйымсыз қолдану, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –
азаматтық, қызметтік қаруды, оған патрондарды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.";
8) дополнить статьей 485-1 следующего содержания:
"Статья 485-1. Нарушение порядка открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов
1. Нарушение порядка открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия разрешения на право открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.";
9) статью 486 изложить в следующей редакции:
"Статья 486. Нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо порядка постановки его на учет
1. Нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо правил постановки его на учет, выразившееся в нарушении сроков:
1) регистрации и получения физическим лицом разрешения на хранение и (или) ношение оружия после его приобретения;
2) представления для технического осмотра оружия и документов физическим лицом в орган внутренних дел для продления срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия;
3) уведомления владельцем оружия органа внутренних дел об утрате или хищении принадлежащего ему оружия;
4) обращения физического лица в органы внутренних дел для постановки оружия на учет при изменении места жительства;
5) регистрации в органах внутренних дел юридическим лицом служебного, гражданского, коллекционного оружия после его приобретения;
6) перерегистрации лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение гражданского оружия, или сдачи на комиссионную реализацию оружия, в случае смерти владельца гражданского оружия;
7) обращения юридического лица в органы внутренних дел для регистрации (перерегистрации) оружия при окончании срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, а равно передаче его филиалам (представительствам) без согласования с органами внутренних дел –
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) мынадай мазмұндағы 485-1-баппен толықтырылсын:
«485-1-бап. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және жұмыс істеу тәртібін бұзу
1. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және жұмыс істеу тәртібін бұзу –
атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және жұмыс істеу құқығына рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеп соғады.»;
9) 486-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«486-бап. Азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) тәртібін не оны есепке қою тәртібін бұзу
1. Азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) тәртiбiн не оны есепке қою қағидаларын:
1) жеке тұлғаның қаруды сатып алғаннан кейiн тiркеу және оны сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсат алу;
2) жеке тұлғаның азаматтық қаруды сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін iшкi iстер органына қаруды техникалық қарап тексеру үшін және құжаттарды ұсыну;
3) қару иесiнiң өзіне тиесiлi қарудың жоғалғаны немесе ұрланғаны туралы iшкi iстер органын хабардар ету;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жерiн өзгерткен кезде қаруды есепке қою үшiн iшкi iстер органдарына өтiнiш жасау;
5) заңды тұлғаның қызметтiк, азаматтық, коллекциялық қаруды сатып алғаннан кейiн оны iшкi iстер органдарында тiркеу;
6) азаматтық қаруды сатып алуға ішкі істер органдарында рұқсаты бар адамдарды қайта тіркеу немесе азаматтық қару иесі қайтыс болған жағдайда қаруды комиссиялық сатуға тапсыру;
7) заңды тұлғаның ішкі істер органдарына қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған кезде қаруды тіркеу (қайта тіркеу) үшін өтініш беру мерзімдерін бұзу, сол сияқты оны ішкі істер органдарымен келіспестен оның филиалдарына (өкілдіктеріне) беруден көрінген бұзу –
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти месячных расчетных показателей.";
10) абзац первый части третьей статьи 490 изложить в следующей редакции:
"3. Осуществление миссионерской деятельности без регистрации (перерегистрации), а равно использование миссионерами и иными лицами религиозной литературы, информационных материалов религиозного содержания и предметов религиозного назначения без положительного заключения религиоведческой экспертизы, распространение вероучения не зарегистрированных в Республике Казахстан религиозных объединений –";
11) статью 492 изложить в следующей редакции:
"Статья 492. Проживание в Республике Казахстан без регистрации либо без документов, удостоверяющих личность
1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности либо без регистрации по месту жительства сроком от десяти календарных дней до одного месяца –
влечет предупреждение.
2.      Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности либо без регистрации по месту жительства сроком свыше одного месяца –
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
3.      Деяние, предусмотренное частями первой и второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере тринадцати месячных расчетных показателей.
4. Постоянное проживание в Республике Казахстан иностранца или лица без гражданства без регистрации по постоянному месту жительства либо без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере паспорта, вида на жительства либо удостоверения лица без гражданства –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
5. Деяния, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
10) 490-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Миссионерлiк қызметтi тіркеусіз (қайта тіркеусіз) жүзеге асыру, сол сияқты миссионерлердің және өзге де адамдардың дінтану сараптамасының оң қорытындысы жоқ діни әдебиетті, діни мазмұндағы ақпараттық материалдарды және діни мақсаттағы заттарды пайдалануы, Қазақстан Республикасында тіркелмеген діни бірлестіктердің діни ілімді таратуы –»;
11) 492-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«492-бап. Қазақстан Республикасында тiркеусiз не жеке басты куәландыратын құжаттарсыз тұру
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының күнтізбелік он күннен бір айға дейінгі мерзімде жеке куәлiксiз немесе жарамсыз жеке куәлікпен не тұрғылықты жері бойынша тiркеуден өтпей тұруы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының бір айдан астам мерзімде жеке куәлiксiз немесе жарамсыз жеке куәлікпен не тұрғылықты жері бойынша тiркеуден өтпей тұруы –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірiншi және екінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекет –
он үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасында шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның күнтізбелік он күннен астам мерзімде тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуден өтпей не тұруға ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлiгінсiз не жарамсыз тұру ықтиярхатымен, азаматтығы жоқ адамның жарамсыз куәлiгімен тұруы, сондай-ақ ішкі істер органдарын паспорттың, тұруға ықтиярхаттың не азаматтығы жоқ адам куәлігінің жоғалғаны туралы уақытылы хабардар етпеу –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейін бір жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

12) в статье 493:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 493. Допущение собственником жилища или другими лицами, в ведении которых находятся жилища, здания и (или) помещения, регистрации физических лиц, которые фактически у них не проживают, либо проживания физических лиц без регистрации либо непринятия мер по снятию с регистрации физических лиц, зарегистрированных и не проживающих в жилищах, зданиях и (или) помещениях, принадлежащих собственнику или находящихся в ведении других лиц";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"5. Допущение собственником или другими лицами, в ведении которых находятся жилища, здания и (или) помещения, проживания физических лиц без регистрации в жилищах, зданиях и (или) помещениях, принадлежащих собственнику или находящихся в ведении других лиц, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Деяние, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, – влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.";
13) абзац второй части третьей статьи 496 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.";
14) статью 518 изложить в следующей редакции:
"Статья 518. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области миграции населения физическими или юридическими лицами, принимающими иностранцев и лиц без гражданства.
1. Непринятие принимающим лицом мер по своевременной регистрации иностранцев и лиц без гражданства либо оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан, либо их выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания –
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностное лицо, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.

12) 493-бапта;
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«493-бап. Тұрғынжай меншік иесiнiң немесе қарамағында тұрғынжайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа да тұлғалардың оларда нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды тіркеуге жол беруі не жеке тұлғалардың тіркеусіз тұруы не меншік иесіне тиесілі немесе басқа да тұлғалардың қарамағындағы тұрғынжайларға, ғимараттарға және (немесе) үй-жайларға тіркелген және тұрмайтын жеке тұлғаларды тіркеуден шығару жөнінде шаралар қабылдамауы»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«5. Тұрғынжай меншік иесінің немесе қарамағында тұрғынжайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа да тұлғалардың меншiк иесiне тиесілі немесе басқа да тұлғалардың қарамағындағы тұрғынжайларда, ғимараттарда және (немесе) үй-жайларда жеке тұлғалардың тiркеусіз тұруға жол беруi –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
13) 496-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкімшілік жолмен шығарып жіберуге әкеп соғады.»;
14) 518-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«518-бап. Шетелдiктерді және азаматтығы жоқ адамдарды қабылдайтын жеке немесе заңды тұлғалардыңҚазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы
1. Қабылдаушы тұлғаның шетелдiктерді және азаматтығы жоқ адамдарды уақытылы тiркеу не олардың Қазақстан Республикасында болуы не болудың белгілі бір мерзiмi өткеннен кейін олардың Қазақстан Республикасынан кетуі құқығына құжаттарды ресімдеу жөнінде шаралар қолданбауы –
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Предоставление жилища иностранцу или лицу без гражданства, пребывающему в Республике Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан в области миграции населения либо уклонение от выезда из Республики Казахстан в установленные сроки, либо несоответствие фактического места проживания адресу, указанному при регистрации, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностное лицо, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностное лицо, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Совершение сделок с иностранцем или лицом без гражданства, пребывающими в Республике Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан в области миграции населения в несоответствии осуществляемой деятельности целям, указанным в визе либо при регистрации в миграционной карточке, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностное лицо, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Действие, предусмотренное частью четвертой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностное лицо, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
15) статью 675 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Незаконное ношение (использование) специальной одежды работников частных охранных организаций –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей с конфискацией специальной одежды.";

2. Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұза отырып, Қазақстан Республикасына келген шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға тұрғынжай беру не белгіленген мерзімдерде Қазақстан Республикасынан кетуден жалтару не тіркеу кезінде көрсетілген мекенжайға нақты тұратын жерінің сәйкес келмеуі –
жеке тұлғаларға – жиырма бес, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұза отырып, Қазақстан Республикасына келген шетелдiкпен немесе азаматтығы жоқ адаммен визада не тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мақсаттарда жүзеге асырылатын қызметке сәйкес келмейтін мәмілелер жасасу –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
15) 675-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Жеке күзет ұйымдары қызметкерлерінің арнайы киімді заңсыз киiп жүруі (пайдалануы) – арнайы киім тәркілене отырып, жеке тұлғаларға – бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

16) часть первую статьи 684 изложить в следующей редакции:
"1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 74, 75 (частями первой, второй, пятой и шестой), 76, 77, 78, 79, 80 (частью четвертой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 86 (частью четвертой), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 150, 151 (частью второй), 153, 154, 158, 159, 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой и девятой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй), 200, 211 (частью первой), 214, 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора), 247 (частями шестой, девятой, одиннадцатой), 251, 252 (частью второй), 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, девятой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 294 (частями первой и второй), 296 (частью второй), 299 (частью второй), 310, 311, 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 326 (частями третьей и четвертой), 333 (частью второй), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 397 (частью четвертой), 398, 399 (частями второй и третьей), 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 405 (частью первой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частью седьмой), 410-1, 413, 414, 415 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 422, 423 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй и третьей), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частями четвертой и пятой), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450, 451, 452 (частями третьей, четвертой и шестой), 453, 454 (частью второй), 455 (частью четвертой), 456, 456-1, 461, 462, 463, 464 (частью второй), 465, 467, 469 (частью второй), 470 (частью второй), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частями второй и третьей), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью первой), 532, 541, 543 (частями первой и третьей), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 551 (частью второй), 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 583 (частью второй), 590 (частью четвертой), 596 (частями третьей и пятой), 603(частями первой и второй), 604 (частью второй), 605 (частью второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 636 (частью второй), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.";

16) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 74, 75 (бірінші, екiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде), 76, 77, 78, 79, 80 (төртiншi бөлiгiнде), 81 (екiншi бөлiгiнде), 82 (екiншi бөлiгiнде), 82-1, 85, 86 (төртiншi бөлiгiнде), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екiншi бөлiгiнде), 145, 149, 150, 151 (екiншi бөлiгiнде), 153, 154, 158, 159, 160 (екiншi бөлiгiнде), 169 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 171, 173, 174 (екiншi бөлiгiнде), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187(екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде), 200, 211 (бірiншi бөлiгiнде), 214, 216, 219, 233 (үшiншi бөлiгiнде), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (бұл бұзушылықтарға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу кезінде жол берілгенде), 247 (алтыншы, тоғызыншы, он бірінші бөліктерінде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшіншi, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, он бірінші және он үшінші бөлiктерiнде), 283, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 296 (екiншi бөлiгiнде), 299 (екінші бөлігінде), 310, 311, 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 326 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 333 (екiншi бөлiгiнде), 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірiншi бөлiгiнде), 382 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екiншi бөлiгiнде), 389, 392 (үшiншi бөлiгiнде), 395 (екiншi бөлiгiнде), 396 (екiншi бөлiгiнде), 397 (төртiншi бөлiгiнде), 398, 399 (екінші және үшінші бөліктерінде), 400 (екiншi бөлiгiнде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлiгiнде), 405 (бірiншi бөлiгiнде), 407 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 409 (жетінші бөлігінде), 410-1, 413, 414, 415 (екiншi бөлiгiнде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екiншi бөлiгiнде), 422, 423 (екiншi бөлiгiнде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екiншi бөлiгiнде), 426 (екінші және үшінші бөліктерінде), 427, 433 (екiншi бөлiгiнде), 434, 436, 439, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445, 445-1, 446, 449 (екiншi және үшінші бөліктерінде), 450, 451, 452 (үшінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде), 453, 454 (екiншi бөлiгiнде), 455 (төртiншi бөлiгiнде), 456, 456-1, 461, 462, 463, 464 (екiншi бөлiгiнде), 465, 467, 469 (екiншi бөлiгiнде), 470 (екiншi бөлiгiнде), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екiншi және үшінші бөлiктерінде), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (екiншi бөлiгiнде), 513 (екiншi бөлiгiнде), 514 (екiншi бөлiгiнде), 516, 517(екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (бірінші бөлiгiнде), 532, 541, 543 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екiншi бөлiгiнде), 549, 550, 551 (екiншi бөлiгiнде), 552 (екiншi бөлiгiнде), 563 (екiншi бөлiгiнде), 564 (бесiншi бөлiгiнде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 583 (екiншi бөлiгiнде), 590 (төртiншi бөлiгiнде), 596 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 604 (екiншi бөлiгiнде), 605 (екiншi бөлiгiнде), 606 (екiншi бөлiгiнде), 607 (екiншi бөлiгiнде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртiншi бөлiгiнде), 618, 621 (үшiншi бөлiгiнде), 636 (екiншi бөлiгiнде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екiншi бөлiгiнде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;

17) часть первую статьи 685 изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 146, 147, 156, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 420, 421, 423 (частью первой), 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 442 (частями первой и второй), 443 (частью первой), 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 458, 464 (частью первой), 469 (частью первой), 470 (частью первой), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частями первой и третьей), 505, 510, 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 572 (частью второй), 574, 590 (частями первой, второй, третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593 (частями первой и восьмой), 594, 595, 596 (частями первой, второй и четвертой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 604 (частью первой), 605 (частями первой и третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 609, 611 (частью первой), 612, 613 (частями двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 620, 621 (частями первой, второй, четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 626, 630, 631, 632, 635 настоящего Кодекса.";
18) части первую и вторую статьи 726 изложить в следующей редакции:
"1. Органы национальной безопасности рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 192, 504, 518, 519 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать установленные административные взыскания по статьям 192, 464 (части первой), 504, 518, 519 настоящего Кодекса вправе начальник департамента Комитета национальной безопасности и его заместители, руководители территориальных органов и их заместители.";

17) 685-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Iшкi iстер органдары осы Кодекстiң 146, 147, 156, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (екiншi бөлiгiнде) (көлiк құралдарының иелерi және автомобиль көлiгiмен және қалалық рельстік көлiкпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 420, 421, 423 (бірінші бөлігінде), 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 458, 464 (бірінші бөлігінде), 469 (бірінші бөлігінде), 470 (бірінші бөлігінде), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші және үшінші бөлiктерiнде), 505, 510, 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 572 (екінші бөлігінде), 574, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593 (бірінші және сегізінші бөліктерінде), 594, 595, 596 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 604 (бірінші бөлігінде), 605 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 609, 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 620, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлiгiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 626, 630, 631, 632, 635-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;
18) 726-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық қауiпсiздiк органдары осы Кодекстiң 192, 504, 518, 519-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Осы Кодекстiң 192, 464 (бірінші бөлігі), 504, 518, 519-баптары бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және белгiленген әкiмшiлiк жазаларды қолдануға Ұлттық қауiпсiздiк комитетi департаментiнiң бастығы мен оның орынбасарлары, аумақтық органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.»;

19) пункт 1) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:
"1) органов внутренних дел (статьи 73, 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 149, 150, 154, 160 (часть вторая), 190 (части вторая, третья и четвертая), 191, 200, 282 (части третья и четвертая), 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 398, 416 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 422, 423 (часть вторая), 427, 433 (часть вторая), 434, 435, 436, 438 (часть третья), 440 (части четвертая и пятая), 442 (часть третья), 443 (часть вторая), 444 (часть первая), 445 (части первая и одиннадцатая), 446, 448, 449 (части вторая и третья), 450, 453, 461, 462, 463, 469 (часть вторая), 470 (часть вторая), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (части вторая, третья и четвертая), 495 (часть вторая), 496 (часть вторая), 506, 512 (часть вторая), 513 (часть вторая), 514 (части вторая), 517 (части вторая, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 590 (часть четвертая), 596 (части третья и пятая), 603 (части первая и вторая), 604 (часть вторая), 605 (части третья и четвертая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, шестая, седьмая, восьмая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613), 662, 663, 665, 669, 674, 675);".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 20-II, 20-III, ст. 112; ., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, № 72; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):
1) в пункте 3 статьи 140:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:

19) 804-баптың бірінші бөлігінің 1) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) iшкi iстер органдарының (73, 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 149, 150, 154, 160 (екінші бөлігі), 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 191, 200, 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 398, 416 (азаматтық және қызметтiк қаруларға және олардың патрондарына, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 422, 423 (екінші бөлігі), 427, 433 (екінші бөлігі), 434, 435, 436, 438 (үшінші бөлігі), 440 (төртінші және бесінші бөліктері), 442 (үшінші бөлігі), 443 (екінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 445 (бірінші және он бірінші бөліктері), 446, 448, 449 (екінші және үшінші бөліктері), 450, 453, 461, 462, 463, 469 (екінші бөлігі), 470 (екінші бөлігі), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 495 (екінші бөлігі), 496 (екінші бөлігі), 506, 512 (екінші бөлігі), 513 (екінші бөлігі), 514 (екінші бөлігі), 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері), 590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші және бесінші бөліктері), 603 (бірінші және екінші бөліктері), 604 (екінші бөлігі), 605 (үшінші және төртінші бөліктері), 606 (екінші бөлігі), 607 (екінші бөлігі), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 613 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 654 (590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 662, 663, 665, 669, 674, 675-баптар);».
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, № 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 95-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, № 72-құжат; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 140-баптың 3-тармағында:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"12) соблюдением требований законодательства в области легального оборота взрывчатых веществ, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в рамках требований статьи 133 настоящего Кодекса и проводимых оперативно-профилактических мероприятий органов внутренних дел;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) соблюдением требований законодательства в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;";
2) статью 147 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Особенности порядка проведения проверок, осуществляемых органами внутренних дел в сфере государственного контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, определяются законодательством в сфере государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.".
6. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, ., № 13-14, ст. 199; ., № 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 14, ст. 275; ., № 24, ст. 436; ., № 3-4, ст. 66; ., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; ., № 4, ст. 32; № 15, ст. 147; № 17, ст. 155; ., № 18, ст. 106; № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; ., № 13, ст. 53; ., № 2, ст. 18; ., № 6-7, ст. 32; № 17, ст. 83; № 24, ст. 121; ., № 10, ст. 48; ., № 1, ст. 7; № 20, ст. 158; ., № 3, ст. 26; ., № 1, ст. 2; ., № 7, ст. 33; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21 ст. 118, 122):
пункт 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Исключительно для получения разведывательной и контрразведывательной информации в целях обеспечения безопасности Республики Казахстан, выявления, предупреждения и пресечения разведывательно-подрывных посягательств специальных служб иностранных государств, иностранных организаций и отдельных лиц, обеспечения контрразведывательных мер по противодействию экстремизму и терроризму, а также получения информации в целях обеспечения безопасности охраняемых лиц, специальные оперативно-розыскные мероприятия могут осуществляться в порядке, согласованном с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, ., № 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 12, ст. 184; ., № 8, ст. 50, 54; № 21-22, ст. 285; ., № 5-6, ст. 31; ., № 3, ст. 23; № 20, ст. 152; ., № 17, ст. 82; № 24, ст. 122; ., № 16, ст. 128; ., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 23-24, ст. 116; ., № 14, ст. 84; № 21, ст. 118; 2015 г., № 22-V, ст. 158):
часть вторую статьи 28 изложить в следующей редакции:
"Решение о выдворении принимается судом. Иностранец обязан покинуть Республику Казахстан в срок, указанный в этом решении. Исполнение решения суда о выдворении из Республики Казахстан в таком случае производится путем контролируемого самостоятельного выезда выдворяемого лица или принудительного выдворения лица из Республики Казахстан. Если лицо, в отношении которого принято решение о выдворении, не покинет территорию Республики Казахстан в указанный в решении срок, оно подлежит с санкции прокурора задержанию и выдворению в принудительном порядке. Задержание допускается при этом на срок, необходимый для выдворения. Его содержание производится в специальных учреждениях органов внутренних дел в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.".

«12) осы Кодекстің 133-бабының талаптары және iшкi iстер органдары жүргiзетiн жедел-профилактикалық iс-шаралары шеңберiнде жарылғыш заттардың, есiрткiнің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдардың заңды айналымы саласында заңнама талаптарының сақталуына;»;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауға;»;
2) 147-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын мемлекеттік бақылау саласында жүзеге асыратын тексеруді жүргізу тәртібінің ерекшеліктері қарудың жекелеген түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау саласындағы заңнамада айқындалады.».
6. «Жедел-iздестiру қызметi туралы» 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 13-14, 199-құжат; 1995 ж., № 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 275-құжат; 1998 ж., № 24, 436-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 147-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 18, 106-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 17, 83-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 7, 33-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар):
12-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Тек қана Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында барлау және қарсы барлау ақпаратын алу, шет мемлекеттердің, шетелдік ұйымдардың арнаулы қызметтерiнің және жекелеген адамдардың барлау-нұқсан келтіру мақсатындағы қолсұғушылықтарын анықтау, олардың алдын алу және жолын кесу, экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі қарсы барлау шараларын қамтамасыз ету, сондай-ақ күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ақпарат алу үшін арнаулы жедел-іздестіру іс-шаралары Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен келiсiлген тәртiппен жүзеге асырылуы мүмкiн.».
7. «Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-V, 158-құжат):
28-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шығарып жiберу туралы шешiмдi сот қабылдайды. Шетелдік осы шешiмде көрсетiлген мерзiмде Қазақстан Республикасынан кетуге мiндеттi. Мұндай жағдайда Қазақстан Республикасынан шығарып жіберу туралы сот шешімінің орындалуы Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлетiн адамға бақылау жасалына отырып, өз бетiмен кетуi немесе мәжбүрлеп шығарып жіберу арқылы жүргізіледі. Егер өзіне қатысты шығарып жiберу туралы шешім қабылданған адам шешімде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының аумағынан кетпесе, ол прокурордың санкциясы бойынша ұсталуға және мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге тиіс. Бұл орайда, шығарып жiберу үшiн қажет болатын мерзiмге ұстауға жол берiледi. Ол Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тәртiппен iшкi iстер органдарының арнаулы мекемелерiнде орналастырылады.».

8. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, ., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; ., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; ., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; ., № 3-4, ст. 66; ., № 20, ст. 257; ., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; ., № 23, ст. 142; ., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; ., № 19, ст. 88; ., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; ., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; ., № 4, ст. 32; № 8, ст. 63; ., № 1 ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; ., № 1, ст. 4; № 7, ст. 33; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; 2015 г., № 21-III, ст. 135; № 22-V, ст. 154, 156):
подпункт 3) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3) самостоятельно и совместно с компетентными государственными органами решать вопросы о закрытии въезда и выдворении из Республики Казахстан иностранных граждан и лиц без гражданства, которые своими действиями создают угрозу или наносят ущерб безопасности общества и государства;".
9. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 8, ст. 84; ., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; ., № 15-16, ст. 228; ., № 6, ст. 71; ., № 11, ст. 67; ., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; ., № 16, ст. 103; ., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; ., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; ., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; ., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; ., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; ., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; ., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; ., № 1, ст. 2; № 20-ІV, ст. 113; № 22-V, ст. 154, 158; № 23-ІІ, ст. 170; 2016 г., № 8-I, ст. 65; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):

8. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 21- III, 135-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар):
13-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өздерiнiң iс-қимылдарымен қоғамның және мемлекеттiң қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн немесе нұқсан келтiретiн шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасына жiбермеу және одан шығарып жіберу жөнiндегi мәселелердi дербес және құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп шешу;».
9. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 45) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"45) временные жильцы – граждане, которым нанимателем (собственником или другим лицом, в ведении которого находятся жилища, нежилое помещение, членом жилищного кооператива) предоставлено право временного проживания в жилище, нежилом помещении без взимания с них платы за пользование жилищем, нежилым помещением;";
2) статью 4 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Собственники или другие лица, в ведении которых находятся жилища, нежилое помещение, обязаны зарегистрировать проживающих в них лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
3) статью 18 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Собственники жилищ, предоставившие их в пользование для проживания граждан Республики Казахстан, иностранцев и (или) лиц без гражданства, обязаны регистрировать таких лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
4) статью 37 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Собственники нежилых помещений, предоставившие их в пользование для проживания гражданам Республики Казахстан, иностранцам и (или) лицам без гражданства, обязаны регистрировать таких лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.".
10. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 14, ст. 200; № 22, ст. 308; № 24, ст. 443; ., № 13-14, ст. 173, 176; № 24, ст. 338; ., № 24, ст. 178; ., № 14, ст. 84; № 23, ст. 142; ., № 5, ст. 43; № 13, ст. 114; 2016 г., № 8-I, ст. 62):
1) подпункт 8) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"8) утверждать правила регулирования миграционных процессов на территории города Алматы в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан;";
2) статью 4 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) разрабатывает правила регулирования миграционных процессов на территории города Алматы в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 24, ст. 448; ., № 4, ст. 34; ., № 23, ст. 140, 142; ., № 24, ст. 148; ., № 2, ст. 18; № 19, ст. 150; № 20, ст. 152; ., № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; ., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; ., № 12, ст. 57; ., № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 19-II, cт. 94, 96; № 21, cт. 122; 2016 г., № 6, ст. 45):

1) 2-баптың 45) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«45) уақытша тұрғындар – жалдаушы (тұрғынжайдың меншік иесі немесе қарамағында тұрғынжайлар, тұрғын емес үй-жайы бар адам, тұрғын үй кооперативінің мүшесі) олардан тұрғынжайды, тұрғын емес үй-жайды пайдаланғаны үшін ақы алмай, тұрғынжайда, тұрғын емес үй-жайда уақытша тұру құқығын берген азаматтар;»;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Қарамағында тұрғынжай, тұрғын емес үй-жайы бар меншік иесі немесе басқа да адамдар онда тұрып жатқан адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркетуге міндетті.»;
3) 18-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Тұрғынжайды Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге, және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарға тұруға пайдалануға берген меншік иелері мұндай адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркетуге міндетті.»;
4) 37-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Тұрғын емес үй-жайларды Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтарына және (немесе) азаматтығы жоқ адамдарға тұруға пайдалануға берген меншік иелері оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркетуге міндетті.».
10. «Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы» 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 14, 200-құжат; № 22, 308-құжат; № 24, 443-құжат; 2001 ж., № 13-14, 173, 176-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 142-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 13, 114-құжат; 2016 ж., № 8-I, 62-құжат):
1) 3-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің типтік қағидаларына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын бекітуге;»;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің типтік қағидаларына сәйкес Алматы қаласының аумағындағы көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын әзірлейді.».
11. «Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы» 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 448-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 19, 150-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат):

1) в статье 7:
пункт 1 дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) огнестрельного длинноствольного нарезного оружия калибром более "338 lapua";
13-2) патронов к огнестрельному длинноствольному нарезному оружию калибром более "338 lapua";";
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-2) передача оружия другому лицу;";
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1) охотничьего огнестрельного оружия: с нарезным стволом – двух единиц; гладкоствольного – двух единиц;";
3) пункт 2 статьи 16 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) пройти раз в пять лет проверку знания правил безопасного обращения с оружием в организациях, определяемых уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия;" ;
4) пункт 4 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4. Пользователи оружием – физические лица в соответствии с законодательством обязаны:
1) предъявлять по требованию сотрудников органов внутренних дел для осмотра имеющиеся оружие, патроны к нему и места их хранения, а также необходимую документацию с целью контроля за соблюдением правил обращения с ними;
2) пройти раз в пять лет проверку знания правил безопасного обращения с оружием в организациях, определяемых уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.";
5) в статье 19:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Разрешения первой и второй категории в сфере оборота гражданского, служебного и наградного оружия органами внутренних дел приостанавливаются в случаях, если лицо:";
в пункте 4:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 436, 437, 438, 440, 442, 443, 444, 448, 450, 453, 462, 476, 477, 478, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 505, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 109, 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой), 337 (частями первой и второй), 346 (частью первой), 379 (частью первой), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 436, 453 и 461 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) несдачи экзамена для проверки знания правил безопасного обращения с оружием в течение двух месяцев со дня получения постановления о направлении владельца или пользователя гражданского и служебного оружия на проверку знания правил безопасного обращения с оружием;";

1) 7-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«13-1) калибрі «338 lapua» асатын ұзын ұңғылы ойықты атыс қаруының;
13-2) калибрі «338 lapua» асатын ұзын ұңғылы ойықты атыс қаруына патрондардың;»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) басқа адамға қаруды беруге;»;
2) 15-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аңшылық атыс қаруы: ойық ұңғылысы – екі бірліктен; тегіс ұңғылысы – екі бірліктен;»;
3) 16-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) бес жылда бір рет қару айналымына бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда қаруды ұстау қауіпсіздігі қағидаларын білетініне тексерістен өтуге;»;
4) 17-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қару пайдаланушылар - жеке тұлғалар заңнамаға сәйкес:
1) ішкі істер органдары қызметкерлерінің талап етуі бойынша тексеру үшін қолда бар қаруды, оның патрондарын және олар сақталатын орындарды, сондай-ақ оларды ұстау ережелерінің сақталуын бақылау мақсатында қажетті құжаттаманы көрсетуге;
2) бес жылда бір рет қару айналымына бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда қаруды ұстау қауіпсіздігі қағидаларын білетініне тексерістен өтуге міндетті.»;
5) 19-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ішкі істер органдары, егер адамның:
1) тұрақты тұрғылықты жері болмаған;
2) қаруды сақтау үшін тиісті жағдайлары болмаған жағдайларда, азаматтық, қызметтік және марапаттық қару айналымы саласындағы бірінші және екінші санаттағы рұқсатты тоқтата тұрады.»;
4-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127,128, 131, 382, 434, 436, 437, 438, 440, 442, 443, 444, 448, 450, 453, 462, 476, 477, 478, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 505, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық қайталап жасалған;
5) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 109, 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші бөлігінде), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 346 (бірінші бөлігінде), 379 (бірінші бөлігінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 436, 453 және 461-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасалған;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) азаматтық және қызметтік қарудың иесін немесе пайдаланушысын қаруды ұстау қауіпсіздігі қағидаларын білетініне тексеріске жіберу туралы қаулыны алған күннен бастап екі ай ішінде қаруды ұстау қауіпсіздігі қағидаларын білетініне тексеру үшін емтихан тапсырмаған;»;

6) пункты 3 и 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещаются торговля оружием юридическим и физическим лицам, не представившим разрешение на приобретение данного вида оружия, а также продажа оружия без номера и клейма либо патронов без знака соответствия требованиям технических регламентов в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Торговля гражданским и служебным оружием и патронами к нему должна быть приостановлена по требованию Службы государственной охраны на срок, необходимый для проведения охранных мероприятий.
4. Юридическое лицо, занимающееся торговлей гражданским и служебным оружием и патронами к нему, не вправе осуществлять иную предпринимательскую деятельность, за исключением деятельности по разработке, производству, ремонту, приобретению, экспонированию, ввозу и вывозу данных видов оружия, приобретению, ввозу, вывозу и торговле запасными частями к нему, спортивными товарами, охотничьими и рыболовными принадлежностями, гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением бытового назначения, а также открытию и функционированию стрелковых тиров, стендов и стрельбищ.
Юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, запрещается:
1) совмещать продажу в одном торговом зале оружия, патронов, основных (составных) частей к ним с туристическими, охотничьими и рыболовными товарами;
2) размещать помещения для хранения и торговли оружием и патронами к нему в жилых домах, на территории спортивных, развлекательных, транспортных объектов, организаций образования, здравоохранения, гостиниц, рынков, объектов общественного питания, торгово-развлекательных центров, торговых центров и торговых домов;
3) выставлять в торговом зале оружие в готовом для стрельбы состоянии.";
7) пункт 2 статьи 27 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запрещается экспонирование гражданского и служебного оружия в готовом для стрельбы состоянии.";
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Государственный контроль за оборотом оружия
1. Государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан осуществляют органы внутренних дел.
Государственный контроль за оборотом оружия, имеющегося на вооружении Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, осуществляется руководителями указанных органов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

6) 22-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қарудың аталған түрін сатып алуға рұқсатын көрсетпеген заңды және жеке тұлғаларға қарумен сауда жасауға, сондай-ақ нөмірсіз және таңбасыз қару не азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердiң талаптарына сәйкестік белгісі жоқ патрондар сатуға тыйым салынады.
Азаматтық және қызметтік қарумен, оның патрондарымен сауда жасау күзет іс-шараларын жүргізуге қажетті мерзімге Мемлекеттік күзет қызметінің талабы бойынша тоқтатылуы мүмкін.
4. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатумен айналысатын заңды тұлғаның осы қару түрлерін әзірлеу, өндіру, жөндеу, иемденіп алу, экспонаттау, әкелу және әкету, оның қосалқы бөлшектерін, спорт тауарларын, аң және балық аулау құрал-жабдықтарын, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған тұрмыстық мақсаттағы бұйымдарды иемденіп алу, әкелу, әкету және сату жөніндегі, сондай-ақ атыс тирлерін, стендтер мен атыс орындарын ашу және олардың жұмыс істеуі жөніндегі қызметті қоспағанда, өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар заңды тұлғаларға:
1) бір сауда залында қаруды, патрондарды және олардың бөлшектерін спорттық, аң және балық аулау құрал-жабдықтарын қатар сатуына;
2) тұрғын үйде, спорттық, ойын-сауық, транспорттар объектілерінің, білім, денсаулық сақтау ұйымдарының, қонақ үйлердің, рыноктардың, қоғамдық тамақтану объектілерінің, сауда-сауықтыру орталықтарының, сауда орталықтырының және сауда үйлерінің аумақтарында қаруды және оның патрондарын сақтау және сату үшін үй-жайды орналастыруға;
3) атуға дайын күйдегі қаруды сауда залына қоюға тыйым салынады.»;
7) 27-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Атуға дайын күйдегі азаматтық және қызметтік қаруды экспонаттауға тыйым салынады.»;
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-бап. Қару айналымына мемлекеттік бақылау жасау
1. Қазақстан Республикасы аумағында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылау жасауды ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қару-жарағындағы қару айналымына мемлекеттік бақылау жасауды аталған органдардың басшылары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.

2. Должностные лица органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия, имеют право:
1) производить осмотр оружия в местах его разработки, производства, ремонта, торговли, коллекционирования, экспонирования, хранения, использования и уничтожения;
2) безвозмездно изымать и уничтожать в установленном порядке оружие, запрещенное к обороту на территории Республики Казахстан, за исключением оружия, приобретенного до вступления в силу настоящего Закона и находящегося у владельцев на законных основаниях;
3) требовать от юридических и физических лиц представления документов, связанных с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
4) при выявлении нарушений установленных правил давать обязательные для исполнения юридическими и физическими лицами предписания об устранении этих нарушений;
5) принимать иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
6) при выявления нарушений требований условий хранения, технической укрепленности, установленных законодательством Республики Казахстан, изымать и сдавать на ответственное хранение в органы внутренних дел оружие и патроны, находящиеся на хранении, до устранения выявленных нарушений;
7) в ходе осуществления государственного контроля проводить проверки, носящие внезапный характер, в том числе во внеурочное время, на предмет соблюдения требований по охране помещений и оружейных комнат, соответствующих условиям хранения оружия и патронов.
3. Должностные лица органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия, обязаны осуществлять проверки юридических лиц, имеющих разрешение на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, не реже одного раза в квартал, владельцев гражданского оружия – не реже одного раза в год.
4. При осуществлении государственного контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан не требуются распределение проверяемых субъектов (объектов) по группам на основе оценки степени риска, составление проверочных листов, регистрация актов о назначении проверок в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам, извещение проверяемого субъекта о начале проведения проверки.
5. Должностные лица органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия, обязаны вести ведомственный учет и составлять акты о назначении и результатах проверки.".

2. Азаматтық және қызметтік қару айналымына мемлекеттік бақылау жасауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдарының:
1) қаруды ол әзірленген, өндірілген, жөнделген, сатылған, коллекцияланған, экспонатталған, сақталған, пайдаланылған және жойылған жерлерде қарап тексеруді жүргізуге;
2) осы Заң күшіне енгізілгенге дейін иемденіп алынған және заңды негіздерде иеленушілердің қолындағы қаруды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында айналымына тыйым салынған қаруды белгіленген тәртіппен тегін алып қоюға және жоюға;
3) заңды және жеке тұлғалардан азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына байланысты құжаттарды табыс етуді талап етуге;
4) белгіленген қағидаларды бұзушылықтар анықталған кезде осы бұзушылықтарды жою туралы заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшін міндетті нұсқамалар беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қолдануға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сақтау, техникалық нығайтылу жағдайларының талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде сақтауда тұрған қару мен патрондарды анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін алып қойып, ішкі істер органдарына жауапты сақтауға беруге;
7) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында тосын сипаттағы, оның ішінде жұмыстан тыс уақытта қаруды және патрондарды сақтау шарттарына үй-жайлар мен қару бөлмелерін күзету бойынша талаптарды сақтау нысанасына тексеру жүргізуге құқығы бар.
3. Азаматтық және қызметтік қару айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдары азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты бар азаматтық тұлғаларды тоқсанына кемінде бір реттен, азаматтық қару иелерін – жылына кемінде бір реттен тексеруге міндетті.
4. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында тексерілетін субъектілердің (объектілердің) тәуекел деңгейін бағалау, тексеру парақтарын жасау, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тексеру тағайындау туралы актілерді тіркеу, тексеруді жүргізуді бастау туралы тексерілетін субъектінің хабарламасы негізінде топтарға бөлу талап етілмейді.
5. Азаматтық және қызметтік қару айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың лауазымды адамдары ведомстволық есепті жүргізуге және тексеру тағайындау және оның нәтижесі туралы актілерді жасауға міндетті.».

12. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 19, ст. 649; ., № 4, ст. 32; ., № 23, ст. 142; ., № 15-16, ст. 71; № 19, ст. 88; ., № 7, ст. 32; ., № 11, ст. 102; ., № 4, ст. 32; ., № 1, ст. 2; № 16, ст. 83; ., № 7, ст. 37; № 11, ст. 61; № 16, ст. 90; № 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; ., № 1, ст. 2; № 22-I, cт. 140):
в статье 10-3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10-3. Обязанности собственников, владельцев, руководителей или иных должностных лиц объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Собственники, владельцы, руководители или иные должностные лица объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности, с целью предупреждения террористической деятельности, а также антитеррористической защиты объектов и соблюдения должного уровня их безопасности обязаны реализовывать мероприятия по:
1) обеспечению соответствующего пропускного режима, оснащению объектов современным инженерно-техническим охранным оборудованием в соответствии с предъявляемыми к ним требованиями;
2) разработке на основе типового паспорта – паспорта антитеррористической защищенности вверенных им объектов;
3) проведению профилактических и учебных мероприятий по обучению персонала технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств;
4) планированию и отработке совместных действий с заинтересованными государственными органами и организациями по ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) организации защиты информационных сетей объекта, обеспечения информационной безопасности.
Обязанности по обеспечению соответствующего пропускного режима, проведению профилактических и учебных мероприятий по обучению своего персонала технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, надлежащему использованию технических средств антитеррористической защиты исполняются также субъектами охранной деятельности, которые заключили с собственниками, владельцами или руководителями объектов, уязвимых в террористическом отношении, договор об оказании охранных услуг.
В случае совершения акта терроризма, руководители и (или) сотрудники объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности, обязаны незамедлительно информировать органы национальной безопасности или органы внутренних дел Республики Казахстан о совершенном акте терроризма и обеспечить эвакуацию персонала.".

12. «Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 649-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 15-16, 71-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 22-I, 140-құжат):
10-3-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«10-3-бап. Меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілер меншік иелерінің, иеленушілердің, басшыларының немесе өзге де лауазымды адамдарының міндеттері»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иеленушілері, басшылары, немесе өзге де лауазымды адамдары террористік іс-әрекеттің алдын алу, сондай-ақ объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы және олардың қауіпсіздігінің тиісті деңгейін сақтау мақсатында:
1) тиісті өткізу режимін, объектілерге қойылатын талаптарға сәйкес оларды қазіргі заманғы инженерлік-техникалық күзет жабдықтарымен жарақтауды қамтамасыз ету;
2) типтік паспорттың негізінде – өздеріне сеніп тапсырылған объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы паспортын әзірлеу;
3) персоналды үй-жайларды қарап тексеру техникасына үйрету, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарын анықтау бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу;
4) жасалған терроризм актісінің салдарынан туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлескен іс-қимылдарды жоспарлау мен пысықтау;
5) объектінің ақпараттық желілерін қорғауды, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға міндетті.
Тиісті өткізу режимін қамтамасыз ету, өз персоналын үй-жайларды қарап тексеру техникасына үйрету, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарын анықтау бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу, терроризмге қарсы қорғалу техникалық құралдарын тиісінше пайдалану жөніндегі міндеттерді террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелерімен, иеленушілерімен, басшыларымен күзет қызметiн көрсету бойынша шарт жасасқан күзет қызметінің субъектілері де орындайды.
Терроризм актісі жасалған жағдайда меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілердің басшылары және (немесе) қызметкерлері жасалған терроризм актісі туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына немесе ішкі істер органдарына дереу хабарлауға және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз етуге міндетті.».

13. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 14-15, ст. 281; ., № 4, ст. 34; № 17, ст. 155; ., № 23, ст. 142; ., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; ., № 12, ст. 51; ., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; ., № 24, ст. 149; ., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; ., № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; ., № 1, ст. 2; ., № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113):
1) подпункт 4) пункта 6 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4) привлеченные к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу руководителем охранной организации или охранником за совершение умышленных административных правонарушений, предусмотренных статьями 149, 434, 436, 438, 439, 440, 443, 450, 453, 462, 463, 464, 467, 469, 470, 476, 477, 478, 479, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658, 659, 665, 667, 669, 670, 673, 675 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
2) пункт 2 статьи 13-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) незамедлительно информировать органы внутренних дел о срабатывании охранной сигнализации с охраняемых объектов, на территории которых имеются оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества;";
3) подпункт 2) части первой статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2) охраны объекта и (или) имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке;";
4) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Ответственность субъектов, занимающихся охранной деятельностью, деятельностью специализированных учебных центров, а также монтажом, наладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации
Создание или деятельность охранных организаций, специализированных учебных центров, организаций, осуществляющих монтаж, наладку и техническое обслуживание средств охранной сигнализации, не предусмотренных настоящим Законом, а также осуществление данных видов деятельности без получения соответствующих разрешений или в нарушение порядка, установленного настоящим Законом, влекут за собой ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
14. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; ., № 10, ст. 103; ., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; ., № 7-8, ст. 23; ., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; ., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; ., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; ., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; ., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; ., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; ., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; ., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; ., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; ., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72):

13. «Күзет қызметі туралы» 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 10-баптың 6-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 149, 434, 436, 438, 439, 440, 443, 450, 453, 462, 463, 464, 467, 469, 470, 476, 477, 478, 479, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 494, 495, 496, 504, 506, 653, 654, 658, 659, 665, 667, 669, 670, 673, 675-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн бұрын, күзет ұйымының басшысы немесе күзетшiсі болып жұмысқа қабылданғанға дейiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған;»;
2) 13-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттары бар күзетілетін объектілерден күзет сигнализациясы қосылғаны туралы ішкі істер органдарына тез арада хабарлауға;»;
3) 14-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) заңды және жеке тұлғалардың объектісін және (немесе) мүлкiн, оның iшiнде оны тасымалдау кезiнде күзету;»;
4) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап. Күзет қызметімен, мамандандырылған оқу орталықтары қызметімен, сондай-ақ күзет дабылы құралдарын монтаждаумен, ретке келтірумен және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын субъектілердің жауапкершілігі
Осы Заңда көзделмеген күзет ұйымдарын, мамандандырылған оқу орталықтарын, сондай-ақ күзет дабылы құралдарын монтаждауды, ретке келтіруді және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарды құру немесе олардың қызметі, сондай-ақ оларды тиісті рұқсаттарды алмастан немесе осы Заңда белгіленген тәртіпті бұза отырып қызметтің осы түрлерін жүзеге асыру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.».
14. «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-1, 47-49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат):

1) статью 6 дополнить пунктом 2-6 следующего содержания:
"2-6. К компетенции маслихатов областей, города республиканского значения, столицы относится утверждение правил регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 1-15) следующего содержания:
"1-15) разрабатывает правила регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан;".
15. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 13-14, ст. 175; ., № 4, ст. 33; ., № 23, ст. 168; ., № 23, ст. 142; ., № 3, ст. 22; ., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; ., № 13-14, ст. 57; ., № 18, ст. 84; ., № 5, ст. 23; ., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; ., № 15, ст. 97; ., № 14, ст. 75; ., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-II, ст. 96; № 23, cт. 143; ., № 20-IV, ст. 113; № 22-II, cт. 144):
1) статью 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) религиозный туризм – вид туризма, совершаемый с целью отправления религиозных обрядов в стране (месте) временного пребывания;";
2) статью 15 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Туроператорская деятельность в сфере религиозного туризма осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности по согласованию с уполномоченным органом.".
16. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 24, ст. 176; ., № 5, ст. 5; ., № 19, ст. 88; ., № 5, ст. 23; ., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 23, ст. 178; ., № 14, ст. 75; ., № 1, ст. 9; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; № 23, ст. 143; ., № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; ., № 7-I, cт. 50):
1) пункт 1 статьи 16-1 изложить в следующей редакции:
"1. Системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов является конфиденциальная информационная система, предназначенная для предоставления сотрудникам уполномоченного органа по финансовому мониторингу, правоохранительных, специальных государственных и иных органов электронных информационных ресурсов из информационных систем государственных, иных органов и организаций, позволяющая получать электронные информационные ресурсы исключительно по их запросам в рамках осуществления ими своей деятельности в соответствии с настоящим Законом.";

1) 6-бап мынадай мазмұндағы 2-6-тармақпен толықтырылсын:
«2-6. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана мәслихаттарының құзыретiне Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларына сәйкес облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын бекіту жатады.»;
2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-15) тармақшамен толықтырылсын:
«1-15) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларына сәйкес облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын әзірлейді;».
15. «Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы» 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«2-1) діни туризм – уақытша келген елде (жерде) діни салттарды жолдау мақсатында жасалатын туризмнің түрі;»;
2) 15-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын;
«5. Діни туризм саласында туроператорлық қызмет уәкілетті органның келісімі бойынша діни қызмет саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртiппен жүзеге асырылады.».
16. «Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы» 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 176-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 23, 178-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат):
1) 16-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың қызметкерлеріне мемлекеттік, өзге де органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен электрондық ақпараттық ресурстарды беруге арналған, электрондық ақпараттық ресурстарды тек қана олардың осы Заңға сәйкес өз қызметін жүзеге асыру шеңберіндегі сұрау салулары бойынша алуына мүмкіндік беретін, құпия ақпараттық жүйе құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі болып табылады.»;

2) статью 16-2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Порядок и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, определяются совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора Республики Казахстан и уполномоченного органа по финансовому мониторингу.".
17. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 14, ст. 81; ., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; ., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; ., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; ., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; ., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; ., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; ., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, cт. 92, 95; № 15, ст. 97; ., № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; ., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-I, № 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; ., № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 141; № 22-V, ст. 156; ., № 8-I, cт. 65; № 8-II, cт. 67):
1) пункт 1 статьи 8:
дополнить подпунктом 8-8) следующего содержания:
"8-8) утверждение правил регистрации абонентских устройств подвижной сети;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) в целях выявления незарегистрированных абонентских номеров сотовой связи доступ к служебной информации (абонентский номер, фамилия, имя, отчество при наличии, наименование юридического лица) осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
2) пункт 1 статьи 9-1 дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
"5-4) обеспечение формирования, функционирования, сопровождения и развития единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети и предоставление доступа к ее ресурсам;";
3) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Взаимодействие операторов связи, оператора централизованной базы данных абонентских номеров, оператора единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Оператор единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети обязан обеспечить органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, доступ к единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств подвижной сети.";

2) 16-2-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен алу тәртібі мен негіздері Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.».
17. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 8-II, 67-құжат):
1) 8-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 8-8) тармақшамен толықтырылсын:
«8-8) жылжымалы желідегі абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту;»
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
11-1) тіркелмеген ұялы байланыс абоненттік нөмірлерді анықтау мақсатында қызметтік ақпаратқа (абоненттік нөмір, тегі, аты, болған жағдайда әкесінің аты, заңды тұлғаның атауы) қол жеткізу Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады;»;
2) 9-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
«5-4) жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорын қалыптастыруды, жұмыс істеуін, қолдап отыруды және дамытуды қамтамасыз етуді және оның ресурстарына қолжетімділік беруді;»;
3) 15-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Байланыс операторларының, абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры операторының, жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқоры операторының жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара іс-қимылы»;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
«2-2. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының операторы байланыс желілерінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорына қолжетімділік беруге міндетті.»;

пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Взаимоотношения операторов связи, оператора централизованной базы данных абонентских номеров, оператора единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, регулируются в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности.
5. Операторы сотовой связи обязаны приостанавливать либо возобновлять по идентификационному коду работу абонентского устройства в своей сети по заявлению владельца абонентского устройства в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств подвижной сети.";
4) часть первую пункта 4 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"4. Получение от оператора связи служебной информации допускается только с согласия пользователя и в случаях, предусмотренных подпунктом 11-1) пункта 1 статьи 8 и статьей 15 настоящего Закона.";
5) дополнить статьей 36-2 следующего содержания:
"Статья 36-2. Регистрация абонентских устройств подвижной сети
1. Идентификационные коды абонентских устройств подвижной сети на территории Республики Казахстан вносятся в единую базу данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети.
2. Ввоз, производство, распространение и эксплуатация абонентских устройств подвижной сети с измененными кодами, а также программное обеспечение и оборудование, предназначенное и (или) используемое для изменения идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети, запрещены. Исключение составляют абонентские устройства подвижной сети, эксплуатируемые добросовестным приобретателем.
3. Оператору сотовой связи запрещается предоставлять услуги по незарегистрированным абонентским устройствам подвижной сети, за исключением случаев, предусмотренных правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи.
4. Порядок регистрации абонентских устройств подвижной сети в единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети, а также функционирования и (или) ведения единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети, предоставления доступа операторам сотовой связи к единой базе данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети в целях обеспечения ее функционирования определяется правилами регистрации абонентских устройств подвижной сети.
5. Операторы сотовой связи обязаны обеспечить предоставление оператору единой базы данных идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети сведений из реестра идентификационных кодов абонентских устройств подвижной сети в порядке, определяемом правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи.

4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Байланыс операторларының, абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры операторының, жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқоры операторының жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдармен өзара қарым-қатынастары осы Заңға және Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес реттеледі.
5. Ұялы байланыс операторлары жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес, абоненттік құрылғы иесінің өтініші бойынша өз желісіндегі абоненттік құрылғының жұмысын идентификаттау коды бойынша тоқтата тұруға не оны қайта бастауға міндетті.»;
4) 36-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Байланыс операторынан қызметтiк ақпарат алуға пайдаланушының келiсімімен ғана және осы Заңның 8-бабы 1-тармағының 11-1) тармақшасында және 15-бабында көзделген жағдайларда рұқсат етiледi.»;
5) мынадай мазмұндағы 36-2-баппен толықтырылсын:
«36-2-бап. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу
1. Қазақстан Республикасының аумағында жылжымалы желі абоненттік құрылғыларының идентификаттау коды жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорына енгізіледі.
2. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын өзгерген кодтарымен, сондай-ақ жылжымалы желі абоненттік құрылғыларының идентификаттау кодтарын өзгертуге арналған және (немесе) пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен жабдықты әкелуге, өндіруге, таратуға және пайдалануға тыйым салынады. Адал сатып алушылар пайдаланатын жылжымалы желінің абоненттік құрылғысы ерекшелікке ие.
3. Ұялы байланыс операторына ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, тіркелмеген жылжымалы желінің абоненттік құрылғылары бойынша қызмет көрсетуге тыйым салынады.
4. Жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорында жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу тәртібі, сондай-ақ жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорының жұмыс істеуі және (немесе) жүргізілуі және жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының бірыңғай дерекқорына ұялы байланыс операторларына оның қызмет жасауын қамтамасыз ету мақсатында қолжетімділікті беру жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларымен белгіленеді.
5. Ұялы байланыс операторлары жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтары бірыңғай дерекқорының операторына ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларымен белгіленетін тәртіппен жылжымалы желінің абоненттік құрылғыларын идентификаттау кодтарының тізілімінен мәліметтердің берілуін қамтамасыз етуге міндетті.

6. Операторы сотовой связи самостоятельно несут все затраты на модернизацию сети, информационных систем и программного обеспечения.";
6) в статье 41-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях использования сетей и (или) средств связи в преступных целях, наносящих ущерб интересам личности, общества и государства, а также для распространения информации, нарушающей законодательство Республики Казахстан о выборах, содержащей призывы к осуществлению экстремистской и террористической деятельности, массовым беспорядкам, а равно к участию в массовых (публичных) мероприятиях, проводимых с нарушением установленного порядка, Генеральный Прокурор Республики Казахстан или его заместители вносят в уполномоченный орган предписание об устранении нарушений закона с требованием о принятии мер по временному приостановлению работы сетей и (или) средств связи, оказания услуг связи, доступа к интернет-ресурсам и (или) размещенной на них информации, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. В случаях, не терпящих отлагательств и могущих привести к совершению тяжких и особо тяжких преступлений, а также преступлений, подготавливаемых и совершаемых преступной группой, орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность на сетях связи, вправе приостанавливать работу сетей и (или) средств связи, оказание услуг связи, доступа к интернет-ресурсам и (или) размещенной на них информации в интересах всех субъектов оперативно-розыскной деятельности с последующим уведомлением уполномоченного органа в области связи и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в течение 24 часов. ".
18. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 16, ст. 128; ., № 24, ст. 146; ., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; ., № 14, ст. 75; ., № 21, ст. 122; ., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 99; № 19-II, ст. 103):
1) подпункт 3) статьи 8 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"правила регулирования миграционных процессов на территории столицы в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан;";
2) статью 9 дополнить подпунктом 37) следующего содержания:

6. Ұялы байланыс операторлары желілерді, ақпараттық жүйелерді және бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңғыртуға барлық шығындарды дербес көтереді.»;
6) 41-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Байланыс желілері және (немесе) құралдары жеке адамның, қоғамның және мемлекеттің мүдделеріне нұқсан келтіретін қылмыстық мақсаттарда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын бұзатын, экстремистік және террористік әрекетті жүзеге асыруға, жаппай тәртіпсіздіктерге, сол сияқты белгіленген тәртіпті бұза отырып өткізілетін бұқаралық (жария) іс-шараларға қатысуға шақыруды қамтитын ақпаратты тарату үшін пайдаланылған жағдайларда, Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры немесе оның орынбасарлары уәкілетті органға байланыс желілерінің және (немесе) құралдарының жұмысын, байланыс қызметтерінің көрсетілуін, интернет-ресурстарға және (немесе) оларда орналастырылған ақпаратқа қолжетімділікті уақытша тоқтата тұру жөніндегі шараларды қабылдау туралы талаппен заң бұзушылықтарын жою туралы, осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұйғарым енгізеді.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Кейінге қалдыруға болмайтын және ауыр және аса ауыр қылмыстардың, сондай-ақ қылмыстық топ дайындайтын және жасайтын қылмыстардың жасалуына әкеп соғуы мүмкін жағдайларда, жедел-іздестіру қызметінің барлық субъектілерінің мүддесінде байланыс желісінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын орган байланыс желілерінің және (немесе) құралдарының жұмысын, байланыс қызметтерінің көрсетілуін, интернет-ресурстарға және (немесе) оларда орналастырылған ақпаратқа қолжетімділікті байланыс саласындағы уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасын 24 сағат ішінде хабардар ете отырып, тоқтатуға құқылы.».
18. «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы» 2007 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 128-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103-құжат):
1) 8-баптың 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларына сәйкес астана аумағында көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын бекітеді;»;
2) 9-бап мынадай мазмұндағы 37) тармақшамен толықтырылсын:

"37) разрабатывает правила регулирования миграционных процессов в столице в соответствии с типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.".
19. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 19, ст. 87; ., № 7, ст. 32; ., № 11, ст. 102; ., № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; ., № 10-11, ст. 56; ., № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 21, ст. 118, 122; ., № 16, ст. 79; № 22-I, cт. 140; ., № 7-II, cт. 55; Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 10 августа 2016 г.):
1) статью 4 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Финансовому мониторингу подлежат операции клиента, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма.
Типологии, схемы и способы легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма утверждаются уполномоченным органом и доводятся до субъектов финансового мониторинга путем размещения на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
2) абзац первый части второй пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, предусмотренных пунктами 1, 2 и 5 статьи 4 настоящего Закона, документально фиксируются и представляются в уполномоченный орган субъектами финансового мониторинга на казахском или русском языках:";
3) абзац второй пункта 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"программу организации внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, включая требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение Правил внутреннего контроля;";
4) статью 16 дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) при наличии оснований полагать, что деятельность физических и юридических лиц связана с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированием терроризма, направляет информацию в правоохранительные и специальные государственные органы в соответствии с их компетенцией;

«37) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларына сәйкес астанада көші-қон процестерін реттеудің қағидаларын әзірлейді.».
19. «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; 2016 жылғы 10 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Қаржы мониторингіне клиенттің қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар операциялары жатады.
Қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың типологияларын, схемаларын және тәсілдерін уәкілетті орган бекітеді және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсына орналастыру арқылы қаржы мониторингі субъектілеріне хабарланады.»;
2) 10-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заңның 4-бабының 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген қаржы мониторингiне жататын операциялар туралы мәлiметтер мен ақпарат құжаттай тiркеледi және қаржы мониторингi субъектілері оларды уәкілетті органға қазақ немесе орыс тілінде ұсынады:»;
3) 11-баптың 3-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда,қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасын;»;
4) 16-бап мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
5-1) жеке және заңды тұлғалардың қызметі қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырумен (жылыстатумен) және терроризмді қаржыландырумен байланысты деп пайымдауға негіздер болған кезде ақпаратты құзыретіне сәйкес құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға жібереді;

5-2) осуществляет взаимодействие с правоохранительными и специальными государственными органами по переданной информации в соответствии с настоящим Законом;";
5) статью 17 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) в пределах своих полномочий участвовать в координационных советах, межведомственных комиссиях, рабочих и экспертных группах правоохранительных и специальных государственных органов и иных государственных органов Республики Казахстан;".
20. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 16, ст. 127; ., № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; ., № 9, ст. 51; № 21-22, ст. 114; № 23-24, ст. 116; ., № 11, ст. 64; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; № 23, ст. 143; ., № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 154, 158; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-I, ст. 49):
1) статью 1 дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) место временного пребывания – имеющие адрес помещение либо жилое помещение, не являющиеся местом жительства внутреннего мигранта, в которых он проживает (пребывает) временно;";
2) в статье 7:
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) прибывшие в Республику Казахстан с целями туризма, лечения, участия в программах молодежных, студенческих и школьных обменов, сопровождения гуманитарной помощи, проведения переговоров, заключения договоров (инвесторская, деловая), оказания аудиторских и консультационных услуг, а также в командировку;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) являющиеся членами организаций, объединений, запрещенных на территории Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) пребывающие на территории Республики Казахстан в целях осуществления благотворительной, волонтерской, религиозной и (или) миссионерской деятельности;";
3) статью 8 дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) утверждает типовые правила регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице;";
4) статью 9 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) контролируют своевременный выезд за пределы Республики Казахстан иммигрантов, в отношении которых вынесен судебный акт о выдворении;
6-2) разрабатывают типовые правила регулирования миграционных процессов в областях, городе республиканского значения и столице;";

5-2) осы Заңға сәйкес берілген ақпарат бойынша құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;»;
5) 17-баптың 7) тармақшасындағы «тәртібін айқындауға құқылы.» деген сөздер «тәртібін айқындауға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының және өзге де мемлекеттік органдарының үйлестіру кеңестеріне, ведомствоаралық комиссияларына, жұмыс және сараптама топтарына қатысуға құқылы;».
20. «Халықтың көші-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-1, 49-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
«29) уақытша болу орны – ішкі көші-қонушының тұрғылықты жері болып табылмайтын, өзі уақытша тұратын (болатын) мекенжайы бар үй-жай не тұрғын үй-жай;»;
2) 7-бапта:
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасына туризм, емделу, жастардың, студенттермен мектептердің алмасу бағдарламаларына қатысу, гуманитарлық көмекті көрсету, келіссөздер жүргізу, шарттар жасасу (инвесторлық, іскерлік), аудиторлық және консультациялық қызметтер көрсету мақсаттарымен, сондай-ақ іссапарға келген;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған ұйымдардың, бірлестіктердің мүшелері болып табылатын;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) Қазақстан Республикасының аумағында қайырымдылық, волонтерлік, діни және (немесе) миссионерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар өтініш бере алмайды;»;
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
«7-2) облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларын бекітеді;»;
4) 9-бап мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) өздеріне қатысты шығарып жіберу туралы сот актісі шығарылған көшіп келушілердің Қазақстан Республикасының шегінен уақтылы кетуін бақылайды;
6-2) облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларын әзірлейді;»;

5) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Компетенция органа национальной безопасности
Орган национальной безопасности:
1) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области миграции населения;
2) формирует единую базу данных учета въезда и выезда иностранцев и лиц без гражданства, обеспечивает системное обновление сведений, а также осуществляет своевременный информационный обмен с органами внутренних дел и Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
3) согласовывает въезд иммигрантов в Республику Казахстан и отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами;
4) согласовывает разрешение на постоянное проживание иммигрантов в Республике Казахстан;
5) осуществляет выдачу миграционных карточек иммигрантам при въезде в Республику Казахстан и их изъятие при выезде из Республики Казахстан;
6) согласовывает ходатайства иностранных граждан и лиц без гражданства на получение гражданства Республики Казахстан;
7) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Органы национальной безопасности вправе не объяснять причину, послужившую основанием для отказа в согласовании иммигрантам въезда в Республику Казахстан и отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами; иммигрантам разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан; иностранцам и лицам без гражданства ходатайства на получение гражданства Республики Казахстан.";
6) в пункте 1 статьи 15:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляют учет и регистрацию трудовых мигрантов с уведомлением органов национальной безопасности;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) с уведомлением органов национальной безопасности выдают ходатайство на продление или сокращение срока действия разрешений на временное проживание бизнес-иммигрантам;";
7) в статье 36:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Визы на въезд иностранным работникам выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждениями Республики Казахстан после согласования с органами национальной безопасности на основании и на срок действия разрешения, выданного иностранному работнику на трудоустройство или работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, в том числе в рамках внутрикорпоративного перевода.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Визы на въезд и разрешения на временное проживание иностранным работникам продлеваются органами внутренних дел после согласования с органами национальной безопасности на один год при наличии разрешения у иностранного работника на трудоустройство или у работодателя на привлечение иностранной рабочей силы, в том числе в рамках внутрикорпоративного перевода, на предстоящий год.".

5) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Ұлттық қауіпсіздік органының құзыреті
Ұлттық қауіпсіздік органы:
1) өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) шетелдiктердің және азаматтығы жоқ адамдардың келуі мен кетуін есепке алудың бірыңғай дерекқорын қалыптастырады, мәліметтердің жүйелі түрде жаңартылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ ішкі істер органдарымен және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігімен уақтылы ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
3) көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына және шетелдіктердің баруы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) келуін келіседі;
4) көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсат беруді келіседі;
5) көшіп келушілерге Қазақстан Республикасына келген кезде көші-қон карточкаларын беруді және Қазақстан Республикасынан кеткен кезде оларды алып қалуды жүзеге асырады;
6) шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ азаматтардың Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға өтініш хаттарын келіседі;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ұлттық қауіпсіздік органдары Қазақстан Республикасына және шетелдіктердің баруы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) келуін көшіп келушілерге; Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына рұқсат беруді көшіп келушілерге; Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға өтініш хаттарын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға келісуден бас тарту үшін негіз болған себепті түсіндірмеуге құқылы.»;
6) 15-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ұлттық қауіпсіздік органдарын хабардар ете отырып, еңбекші көшіп-қонушыларды есепке алуды және тiркеудi жүзеге асырады;»;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) ұлттық қауіпсіздік органдарын хабардар ете отырып, бизнес-көшiп келушiлердiң уақытша тұруға арналған рұқсаттарының қолданыс мерзiмiн ұзартуға немесе қысқартуға өтініш хат бередi;»;
7) 36-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шетелдік қызметкерлерге келуге визаларды шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға немесе жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде берілген рұқсаттың негізінде және қолданыс мерзіміне Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілгеннен кейін береді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Шетелдік қызметкерлерге келуге визаларды және уақытша тұруға арналған рұқсаттарды шетелдік қызметкердің жұмысқа орналасуға немесе жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуға, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде алдағы жылға рұқсаты болған кезде ішкі істер органдары ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілгеннен кейін бір жылға ұзартады.»;

8) в статье 49:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;";
дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) привлеченным к административной ответственности за правонарушение в области миграции населения, налогообложения и трудового законодательства;
14-2) создающим угрозу интересам национальной безопасности;";
9) подпункт 1) пункта 2 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания на территории Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;".
21. В Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О религиозной деятельности и религиозных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 17, ст. 135; ., № 21-22, ст. 124; ., № 9, ст. 51; № 21-22, ст. 115; ., № 19-II, ст. 96; ., № 22-I, cт. 140):
1) статью 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) распространение вероучения – деятельность, направленная на доведение, а равно передачу информации об основных догматах, идеях, взглядах и практиках определенной религии;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) миссионерская деятельность – деятельность граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц без гражданства, направленная на распространение вероучения на территории Республики Казахстан с целью обращения в религию;";
2) в статье 9:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Ввоз на территорию Республики Казахстан религиозной литературы, информационных материалов религиозного содержания, за исключением предназначенных для личного пользования в одном экземпляре каждого наименования, осуществляется только зарегистрированными религиозными объединениями после получения положительного заключения религиоведческой экспертизы.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Изготовление, выпуск и распространение религиозной литературы, информационных материалов религиозного содержания допускаются после получения положительного заключения религиоведческой экспертизы.".
22. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 5-6, ст. 29; ., № 19-II, ст. 96; 2015 г., № 22-II, ст. 145; № 22-V, cт. 154, 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-I, ст. 50):
пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) отказывать в оказании некоторых государственных услуг, определяемых Правительством Республики Казахстан, при отсутствии регистрации по месту временного пребывания и (или) месту постоянного жительства услугополучателя;".

8) 49-бапта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) қылмыс үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар;»;
мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) халықтың көші-қоны, салық салу саласында және еңбек заңнамасын құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған;
14-2) ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін;»;
9) 51-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері бойынша және уақытша болатын жері бойынша тіркелуге;».
21. «Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы» 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 17, 135-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 22-І, 140-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын;
«4-1) діни ілімді тарату – белгілі діннің негізгі догмалары, идеялары, көзқарастары және практикалары туралы ақпаратты жеткізуге бағытталған қызмет, сол сияқты оны беру;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) миссионерлік қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында дінге жолдану мақсатында діни ілімді таратуға бағытталған қызметі;»;
2) 9-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әр атаудың бір данадағы жеке пайдалануға арналғандарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағына діни әдебиетті, діни мазмұндағы ақпараттық материалдарды әкелуді тіркелген діни бірлестіктер ғана дінтану сараптамасының оң қорытындысын алғаннан кейін жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Діни әдебиетті, діни мазмұндағы ақпараттық материалдарды жасауға, шығаруға және таратуға дінтану сараптамасының оң қорытындысы алынған соң жол беріледі.».
22. «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат):
5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) көрсетілетін қызметті алушының уақытша болатын орны бойынша және (немесе) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуі болмаған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын кейбір мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартуға;».

23. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, ., № 1, ст. 1):
1) абзац первый пункта 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. Военнослужащие Национальной гвардии, привлекаемые при чрезвычайных ситуациях социального характера и для обеспечения режима чрезвычайного положения, правового режима антитеррористической операции, не несут ответственности за вред, причиненный в связи с применением физической силы, специальных средств, военной и специальной техники, применением (использованием) оружия в предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами случаях, если:";
2) пункт 4 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"4. Подразделения Национальной гвардии, привлекаемые для выполнения задач по обеспечению охраны общественного порядка в отрыве от пункта постоянной дислокации в условиях введения режима чрезвычайного положения, правового режима антитеррористической операции, при проведении массовых общественно-политических мероприятий, обеспечиваются жилыми помещениями для расквартирования, коммунальными услугами, линиями и каналами связи, транспортными средствами и горюче-смазочными материалами, дополнительным питанием за счет бюджетных средств.".
24. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции и занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт. 158):
в подпункте 24) пункта 13 статьи 1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"1. Визы на въезд иностранным работникам выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждениями Республики Казахстан после согласования с органами национальной безопасности Республики Казахстан:";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"4. Визы на въезд и разрешения на временное проживание иностранным работникам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, продлеваются органами внутренних дел после согласования с органами национальной безопасности Республики Казахстан и при наличии у работодателя разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на предстоящий год, у иностранного работника, прибывшего для самостоятельного трудоустройства либо в рамках внутрикорпоративного перевода, трудового договора на срок не более одного года.".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца второго подпункта 1), подпунктов 2), 3) и 5) пункта 17 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2017 года.

23. «Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы» 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 1, 1-құжат):
1) 26-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде және төтенше жағдай режимін, терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін қамтамасыз ету үшін тартылатын Ұлттық ұланның әскери қызметшілері, егер:»;
2) 30-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Төтенше жағдай режимін, терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін енгізу ахуалында, бұқаралық қоғамдық-саяси іс-шаралар өткізу кезінде тұрақты орналасқан пунктінен тыс жерде қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету бойынша міндеттерді орындау үшін тартылатын Ұлттық ұланның бөлiмшелерi бюджет қаражаты есебінен жайластыруға арналған тұрғын үй-жайлармен, көрсетілетін коммуналдық қызметтермен, байланыс желілерімен және арналарымен, көлік құралдарымен және жанар-жағармай материалдарымен, қосымша тамақпен қамтамасыз етіледі.».
24. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 158-құжат):
1-баптың 13-тармағының 24) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі және Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіскеннен кейін:»;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағында аталған шетелдік жұмыскерлерге келу визаларын және уақытша тұруға рұқсатты Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіскеннен кейін және жұмыс берушінің алдағы жылға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаты, өз бетінше жұмысқа орналасу үшін не корпоративішілік ауыстыру шеңберінде келген шетелдік жұмыскердің еңбек шарты болған кезде ішкі істер органдары бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.».
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 17-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацын, 2), 3) және 5) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

2. Юридические лица, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, обязаны в течение восемнадцати месяцев со дня введения в действие настоящего Закона привести свою деятельность в соответствие с абзацами шестым и седьмым подпункта 6) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан

2. Азаматтық және қызметтік қарумен және оның патрондарымен сауда жасауға лицензиялары бар заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он сегіз ай ішінде өз қызметін осы Заңның 1-бабы 11-тармағының 6) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарына сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті