Об утверждении Плана мероприятий на 2017 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 906.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 "О Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2017 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года (далее – План мероприятий).
2. Первым руководителям центральных и местных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять меры по выполнению Плана мероприятий;
2) представить не позднее 1 июля и 20 декабря 2017 года информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан представить не позднее 10 июля и 31 декабря 2017 года сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 20 июля 2017 года и 10 января 2018 года представить сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство юстиции Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2016 года № 906
План
мероприятий на 2017 год по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан
на период с 2010 до 2020 года

Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2017 жылға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 906 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейiнгi кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2017 жылға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (келiсiм бойынша) бiрiншi басшылары:
1) Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі шараларды қабылдасын;
2) 2017 жылғы 1 шілдеден және 20 желтоқсаннан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгi 2017 жылғы 10 шілдеден және 31 желтоқсаннан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесі 2017 жылғы 20 шілдеден және 2018 жылғы 10 қаңтардан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 906 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2017 жылға арналған іс-шаралар жоспары

Сноска. План с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.10.2017 № 677.
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1.
Организация работы по созданию Арбитражной палаты Казахстана
информация в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан
МЮ
1-квартал
2.
Проведение развернутого анализа реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года на предмет ее соотношения с целями и задачами основных программных документов страны, в первую очередь, Планом Нации и внесение предложений о целесообразности разработки нового программного документа в сфере правовой политики
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы, организации
1-квартал
3.
Разработка и внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях"
проект Закона Республики Казахстан
МЮ
2-квартал
4.
Проработка вопроса о возможности применения социологических методов при правовом мониторинге в целях учета общественного мнения в ходе осуществления правовой политики
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы
2-квартал
5.

Ескерту. Іс-шаралар жоспарына өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.10.2017 № 677 қаулысымен.
Р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Қазақстанның Төрелік палатасын құру бойынша жұмысты ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
Әділетмині
1-тоқсан
2.
Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыруға еліміздің негізгі бағдарламалық құжаттарының, бірінші кезекте, Ұлт жоспарының мақсаттарымен және міндеттерімен арақатынасы тұрғысынан кең талдау жүргізу және құқықтық саясат саласындағы жаңа бағдарламалық құжатты әзірлеудің орындылығы туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар, ұйымдар
1-тоқсан
3.
"Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Әділетмині
2-тоқсан
4.
Құқықтық саясатты жүзеге асыру барысында қоғамдық пікірді ескеру мақсатында әлеуметтік әдістерді құқықтық мониторинг кезінде қолдану мүмкіндігі туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2-тоқсан
5.

Исключена постановлением Правительства РК от 30.10.2017 № 677.
6.
Выработка предложений по дальнейшему расширению сферы применения стандартов и правил государственной службы на правоохранительной службе
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
АДГСПК (по согласованию), ГП (по согласованию), МВД, МФ
2-квартал
7.
Разработка и внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи государственных функций в конкурентную среду"
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ
3-квартал
8.
Рассмотрение целесообразности введения агентов в число субъектов гражданского права и регламентации вопросов агентского соглашения
рассмотрение предложений на заседании МВК
МЮ
3-квартал
9.
Проработка вопросов законодательных стимулов добровольного страхования сделок с участием граждан
рассмотрение предложений на заседании МВК
МЮ
3-квартал
10.
Проработка вопросов введения общего понятия аффилированных сделок
рассмотрение предложений на заседании МВК
МЮ
3-квартал
11.
Разработка и внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и сопутствующего к нему законопроекта
проекты Кодекса и Закона Республики Казахстан
МИР
3-квартал
12.
Разработка и внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет и таможенном регулировании" и сопутствующих к нему законопроектов
проекты Кодекса и Закона Республики Казахстан
МНЭ
3-квартал
13.
Проработка вопроса перспектив развития судебной системы, связанных с возможностью поэтапного расширения пределов судебного контроля в досудебном производстве
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МВД, АДГСПК (по согласованию), МФ, КНБ (по согласованию), СГО (по согласованию)
4-квартал
14.
Проведение разъяснительной работы с населением по вопросам примирительных процедур и механизмов внесудебного урегулирования споров
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ВС, МЮ, ЦГО
4-квартал
14-1
Разработка и внесение на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (новая редакция)
проект Закона Республики Казахстан
МНЭ
4-квартал
15.
Проведение на системной основе мероприятий, направленных на пропаганду гражданственности и казахстанского патриотизма, формирование уважения к Конституции, законам и государственным символам Республики Казахстан
лекции, выступления в средствах массовой информации
МЮ, центральные и местные органы
в течение года
16.
Обеспечение максимальной прозрачности и широкого обсуждения принимаемых законопроектов, а также информирования о планируемых законодательных инициативах
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
КПМ, МИК, МЮ, заинтересованные государственные органы
в течение года
17.
Проведение на постоянной основе мероприятий по повышению правовой культуры граждан и правовому просвещению
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МЮ, заинтересованные государственные органы
в течение года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
КПМ – Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
АГДСПК – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
СГО – Служба государственной охраны Республики Казахстан
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
ЦГО – центральные государственные органы
МВК – Межведомственная комиссии по вопросам законопроектной деятельности

Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.10.2017 № 677 қаулысымен.
6.
Құқық қорғау қызметінде мемлекеттік қызметтің стандарттары мен қағидаларын қолдану саласының шеңберін одан әрі ұлғайту бойынша ұсыныстар дайындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
МҚІСҚА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині
2-тоқсан
7.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
ҰЭМ
3-тоқсан
8.
Агенттерді азаматтық құқық субъектілері қатарына енгізу және агенттік келісім мәселелерін регламенттеу орындылығын қарау
ұсынысты ВАК отырысында қарау
Әділетмині
3-тоқсан
9.
Азаматтардың қатысуымен мәмілелерді ерікті сақтандыруды заңнамалық ынталандыру мәселелерін пысықтау
ұсынысты ВАК отырысында қарау
Әділетмині
3-тоқсан
10.
Үлестес мәмілелердің жалпы ұғымын енгізу мәселелерін пысықтау
ұсынысты ВАК отырысында қарау
Әділетмині
3-тоқсан
11.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасын және оған ілеспе заң жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Кодексінің және Заңының жобалары
ИДМ
3-тоқсан
12.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер және кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасын және оған ілеспе заң жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Кодексінің және Заңының жобасы
ҰЭМ
3-тоқсан
13.
Сотқа дейінгі іс жүргізуде сот бақылауының шектерін кезең-кезеңмен кеңейту мүмкіндігімен байланысты сот жүйесін дамыту перспективалары мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖС (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ІІМ, МҚІСҚА (келісім бойынша), Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша), МКҚ (келісім бойынша)
4-тоқсан
14.
Бітімгершілік рәсімдер және дауларды соттан тыс реттеу тетіктерінің мәселелері бойынша халықпен түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ЖС (келісім бойынша), Әділетмині, ОМО
4-тоқсан
14-1.
"Табиғи монополиялар туралы" (жаңа редакция) Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы
ҰЭМ
4-тоқсан
15.
Азаматтықты және қазақстандық патриотизмді насихаттауға, Конституцияға, Қазақстан Республикасының заңдары мен мемлекеттік рәміздеріне құрметті қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды жүйелі негізде өткізу
дәрістер, бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу
Әділетмині, орталық және жергілікті органдар
жыл бойы
16.
Қабылданатын заң жобаларының барынша ашықтығын және кең талқылауды, сондай-ақ жоспарланған заңнамалық бастамалар туралы ақпараттандыруды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ПМК, АКМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл бойы
17.
Азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру және құқықтық сауаттандыру бойынша тұрақты түрде іс-шараларды өткізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл бойы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ПМК – Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің Кеңсесі
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
МҚІСҚА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
МКҚ – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
АКМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
ОМО – орталық мемлекеттік органдар
ВАК – Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия