Об утверждении Дорожной карты по снижению производственного травматизма и рабочих мест с вредными условиями труда в Республике Казахстан на 2019 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 441. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 419.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.06.2021 № 419.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по снижению производственного травматизма и рабочих мест с вредными условиями труда в Республике Казахстан на 2019 – 2023 годы (далее – Дорожная карта).
2. Центральным государственным органам, акиматам областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и республиканским объединениям работодателей (по согласованию), республиканским объединениям профессиональных союзов (по согласованию), ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) принять необходимые меры по реализации Дорожной карты;
2) ежегодно до 10 января представлять информацию о ходе реализации Дорожной карты в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежегодно до 1 февраля представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Дорожной карты.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2019 года № 441
Дорожная карта
по снижению производственного травматизма и рабочих мест с вредными условиями труда в Республике Казахстан на 2019 – 2023 годы
п/п
Наименование мероприятия Форма завершения Срок исполнения Ответственные за исполнение Источник финансирования и предполагаемые расходы (тыс. тенге)
1 2 3 4 5 6
1. Совершенствование системы управления охраной труда на предприятиях Республики Казахстан
1.
Рассмотрение предложений по повышению уровня социальной защищенности работников, занятых на работах с вредными условиями труда, и лиц, жизни и здоровью которых причинен вред при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей
протокол заседания республиканской трехсторонней комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
ноябрь
2019 года
МТСЗН, МИИР, МЭ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
2.
Рассмотрение вопроса о ратификации Конвенции Международной организации труда № 161 "О службах гигиены труда", а также необходимости внесения сопутствующих изменений и дополнений в действующее трудовое законодательство
протокол заседания республиканской трехсторонней комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
май
2020 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
3.
Внесение изменений и дополнений в нормативные правовые акты по вопросам обеспечения промышленной безопасности на опасных производственных объектах
приказы
2019-2023 годы
МИИР
не требуются
4.
Проведение внутриотраслевых мероприятий, способствующих внедрению системы управления охраной труда в соответствии с требованиями международных стандартов
протоколы заседаний отраслевых комиссий по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
2019-2023 годы
МТСЗН, МИИР, МЭ, МСХ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
5.
Обеспечение проведения в организациях аттестации производственных объектов по условиям труда
отчеты по результатам аттестации
2019-2023 годы
МТСЗН, МИИР, МЭ, МСХ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются

Қазақстан Республикасында өндірістік жарақаттануды және еңбек жағдайлары зиянды жұмыс орындарын азайту жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 441 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 419 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.06.2021№ 419 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында өндірістік жарақаттануды және еңбек жағдайлары зиянды жұмыс орындарын азайту жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) бекiтiлсiн.
2. Жол картасын орындауға жауапты орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері және жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісу бойынша), кәсіптік одақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша):
1) Жол картасын іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) жыл сайын 10 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жыл сайын 1 ақпанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жол картасының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 26 маусымдағы
№ 441 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында өндірістік жарақаттануды және еңбек жағдайлары зиянды жұмыс орындарын азайту жөніндегі 2019 – 2023 жылдарға арналған жол картасы
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Орындауға жауаптылар
Қаржыландыру көздерi және болжалды шығыстар
(мың теңге)
1
2
3
4
5
6
1. Қазақстан Республикасының кәсіпорындарында еңбекті қорғауды басқару жүйесін жетілдіру
1.
Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін жұмыскерлердің және еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаған кезде өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген адамдардың әлеуметтік қорғалу деңгейін арттыру жөнінде ұсыныстарды қарау
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссияның хаттамасы
2019 жылғы қараша
Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
2.
Халықаралық еңбек ұйымының № 161 "Еңбек гигиенасы қызметі туралы" Конвенциясын ратификациялау, сондай-ақ қолданыстағы еңбек заңнамасына ілеспе өзгерiстер мен толықтырулар енгізу қажеттігін қарау
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссияның хаттамасы
2020 жылғы мамыр
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
3.
Нормативтік құқықтық актілерге қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрықтар
2019 – 2023 жылдар
ИИДМ
талап етілмейді
4.
Халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес еңбекті қорғауды басқару жүйесін енгізуге ықпал ететін ішкі салалық іс-шараларды өткізу
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі салалық үшжақты комиссиясы отырысының хаттамасы
2019 – 2023 жылдар
Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, АШМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
5.
Өндірістік объектілерге еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргізуді қамтамасыз ету
аттестаттау нәтижелері бойынша есептер
2019 – 2023 жылдар
Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, АШМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді

2. Приведение нормативно-технических документов в области безопасности и охраны труда в соответствие с современными международными нормами, требованиями и результатами научно-исследовательских работ
6.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников"
приказ
ноябрь
2019 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
7.
Утверждение плана-графика по разработке отраслевых нормативных правовых актов в сфере безопасности и охраны труда
план-график
декабрь
2019 года
МТСЗН, МЗ, МИИР, МЭ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
8.
Совершенствование законодательства в части нормирования требований и работ во вредных условиях труда
приказ
2020 год
МЗ, МТСЗН
не требуются
9.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944 "Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами"
приказ
январь
2020 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
10.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1054 "Об утверждении Правил выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя"
приказ
январь
2020 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
11.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1020 "Об утверждении Типового положения о службе безопасности и охраны труда в организации"
приказ
январь
2020 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
12.
Актуализация гигиенических критериев оценки и классификации условий труда по показателям вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса
приказ
2020 год
МЗ, МТСЗН
не требуются
13.
Внесение дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1032 "Об утверждении Стандарта организации медицинской помощи по профессиональной патологии в Республике Казахстан"
приказ
2020 год
МЗ
не требуются
14.

2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды заманауи халықаралық нормаларға, талаптарға және ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелеріне сәйкес келтіру
6.
"Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және білімдерін тексеру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2019 жылғы қараша
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
7.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы салалық нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөніндегі жоспар-графикті бекіту
жоспар-график
2019 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ДСМ, ИИДМ, ЭМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
8.
Заңнаманы зиянды еңбек жағдайларындағы талаптар мен жұмыстарды нормалау бөлігінде жетілдіру
бұйрық
2020 жыл
ДСМ, Еңбекмині
талап етілмейді
9.
"Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2020 жылғы қаңтар
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
10.
"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1054 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2020 жылғы қаңтар
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
11.
"Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1020 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2020 жылғы қаңтар
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
12.
Өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігінің, еңбек процесінің ауырлығымен және қауырттылығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалаудың және жіктеудің гигиеналық өлшемшарттарын өзектілендіру
бұйрық
2020 жыл
ДСМ, Еңбекмині
талап етілмейді
13.
"Қазақстан Республикасында кәсіптік патологияға медициналық көмек көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің №1032 бұйрығына толықтыру енгізу
бұйрық
2020 жыл
ДСМ
талап етілмейді
14.

Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1053 "Об утверждении Списка производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и повышенный размер оплаты труда, а также правил их предоставления"
приказ
январь
2021 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
15.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 "Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда"
приказ
январь
2021 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
16.
Рассмотрение вопроса по применению смешанной ответственности работника и работодателя при расследовании несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью
протокол заседания республиканской трехсторонней комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
2020 год
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
3. Повышение эффективности государственного и внутреннего контроля за соблюдением законодательства о безопасности и охране труда
17.
Разработка и утверждение уполномоченными органами дорожных карт по снижению производственного травматизма и рабочих мест с вредными и опасными условиями труда по наиболее рискованным отраслям экономики (горно-металлургическая, строительная, нефтегазовая и другие)
дорожные карты
декабрь
2019 года
МТСЗН, МИИР, МЭ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
18.
Разработка методических рекомендаций по осуществлению внутреннего контроля в части организации работы, закрепления прав и обязанностей:
- службы/специалиста безопасности и охраны труда в организации;
- производственного совета по безопасности и охране труда;
- технического инспектора труда.
методические рекомендации
декабрь 2019 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
19.
Разработка нового функционала автоматизированной информационной системы "Охрана труда и безопасность" для предоставления работодателями информации:
- по несчастным случаям на производстве;
- по проведенной аттестации рабочих мест по условиям труда
модификация АИС "Охрана труда и безопасность"
декабрь
2019 года
МТСЗН
не требуются
20.
Проведение работы по снижению уровня аварийности на опасных производственных объектах путем их технологического перевооружения совместно с организациями, имеющими опасные производственные объекты
информация в МТСЗН
декабрь
2019 года
МИИР, республиканские объединения работодателей (по согласованию)
не требуются
21.

"Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, сондай-ақ оларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1053 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2021 жылғы қаңтар
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
15.
"Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
бұйрық
2021 жылғы қаңтар
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
16.
Еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру кезінде қызметкер мен жұмыс берушінің аралас жауапкершілігін қолдану жөніндегі мәселені қарау
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссиясы отырысының хаттамасы
2020 жыл
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнаманың сақталуы үшін мемлекеттік және ішкі бақылаудың тиімділігін арттыру
17.
Анағұрлым қауiптi экономика салалары бойынша (тау-кен, металлургия, құрылыс, мұнай-газ және басқалары) өндірістік жарақаттануды және еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыс орындарын азайту жөніндегі жол карталарын әзірлеу және уәкілетті органдардың бекітуі
жол карталары
2019 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
18.
Мыналардың:
- ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің/маманының;
- еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік кеңестің;
- техникалық еңбек инспекторының жұмысын ұйымдастыру, құқықтары мен міндеттерін бекіту бөлігінде ішкі бақылауды жүзеге асыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу
әдiстемелiк ұсынымдар
2019 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
19.
Жұмыс берушілерге:
- өндірістегі жазатайым оқиғалар бойынша;
- жұмыс орындарын еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргізу бойынша ақпарат беру үшін "Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жаңа функционалын әзірлеу
"Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі"
ААЖ-ны
модификациялау
2019 жылғы желтоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
20.
Қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдармен бірлесіп, оларды технологиялық қайта жабдықтау жолымен қауіпті өндірістік объектілердегі авариялылық деңгейін төмендету бойынша жұмыстарды жүргізу
Еңбекминіне ақпарат
2019 жылғы желтоқсан
ИИДМ,
жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
21.

Рассмотрение вопроса осуществления контроля государственными инспекторами труда в соответствии с конвенциями Международной организации труда № 81 "Об инспекции труда в промышленности и торговле", № 129 "Об инспекции труда в сельском хозяйстве", ратифицированными законами Республики Казахстан от 7 мая 2001 года
протокол заседания республиканской трехсторонней комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
февраль 2020 года
МТСЗН
не требуются
22.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью"
приказ
март
2020 года
МТСЗН
не требуются
23.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 904 "Об утверждении форм актов государственного инспектора труда"
приказ
март
2020 года
МТСЗН
не требуются
24.
Повышение квалификации государственных инспекторов труда с использованием современных информационных технологий
ежегодный план повышения квалификации государственных инспекторов труда
2020-2023 годы
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
за счет средств местного бюджета
25.
Ежегодное внедрение на предприятиях современных стандартов охраны и безопасности труда
информация в МТСЗН
2019-2023 годы
республиканские объединения работодателей (по согласованию)
не требуются
26.
Внедрение на предприятиях республики вертикального контроля от заказчика до подрядчика по обеспечению безопасных условий труда и проживания работников в рамках договорных отношений
информация в МТСЗН
2019-2021 годы
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, республиканские объединения работодателей (по согласованию)
не требуются
4. Научные и аналитические исследования в области безопасности и охраны труда, внедрение их результатов
27.
Проведение аналитических исследований по интеграции оценки профессиональных рисков на предприятии и аттестации производственных объектов по условиям труда в Республике Казахстан
методические рекомендации
декабрь
2019 года
МТСЗН
в рамках бюджетной программы 001 "Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения" в размере 19 405 тыс. тенге
28.
Разработка системы управления охраной труда на основе управления профессиональными рисками для предприятий, дифференцированной в зависимости от видов экономической деятельности и размеров, в том числе для строительной, сельскохозяйственной, энергетической, транспортной отраслей и обрабатывающей промышленности
проект системы управления охраной труда
2019-2020 годы
МТСЗН
в рамках бюджетной программы 034 "Прикладные научные исследования в области охраны труда" в размере 224 070 тыс. тенге
29.
Разработка проектов документов для внедрения системы управления охраной труда на основе управления профессиональными рисками
руководство по внедрению системы управления охраной труда
2019-2020 годы
МТСЗН
в рамках бюджетной программы 034 "Прикладные научные исследования в области охраны труда" в размере 224 070 тыс. тенге
30.
Проведение аналитических исследований по совершенствованию трудового законодательства в Республике Казахстан в части предоставления работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания в связи с вредными условиями труда в зависимости от профессионального риска
аналитические исследования
декабрь
2020 года
МТСЗН

Мемлекеттік еңбек инспекторларының Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 7 мамырдағы заңдарымен ратификацияланған Халықаралық еңбек ұйымының № 81 "Өндіріс пен саудадағы еңбек инспекциясы туралы", № 129 "Ауыл шаруашылығындағы еңбек инспекциясы туралы" конвенцияларына сәйкес бақылауды жүзеге асыру мәселесін қарау
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссиясы отырысының хаттамасы
2020 жылғы ақпан
Еңбекмині
талап етілмейді
22.
"Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
2020 жылғы наурыз
Еңбекмині
талап етілмейді
23.
"Мемлекеттік еңбек инспекторы актілерінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 904 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
2020 жылғы наурыз
Еңбекмині
талап етілмейді
24.
Заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мемлекеттік еңбек инспекторларының біліктілігін арттыру
мемлекеттік еңбек инспекторларының біліктілігін арттыру жөніндегі жыл сайынғы жоспар
2020 – 2023 жылдар
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жергілікті бюджет есебінен
25.
Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігінің заманауи стандарттарын кәсіпорындарға жыл сайын енгізу
Еңбекминіне ақпарат
2019 – 2023 жылдар
жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
26.
Республиканың кәсіпорындарында шарттық қатынастар шеңберінде қызметкерлердің қауіпсіз еңбек және тұру жағдайларын қамтамасыз ету бойынша тапсырыс берушіден мердігерге дейін сатылы бақылауды енгізу
Еңбекминіне ақпарат
2019 – 2021 жылдар
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы ғылыми-талдамалық зерттеулер және олардың нәтижелерін енгізу
27.
Қазақстан Республикасында кәсiпорында кәсiптік тәуекелдерді бағалауды интеграциялау және өндiрiстiк объектiлердi еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау бойынша талдамалық зерттеулер жүргiзу
әдістемелік ұсынымдар
2019 жылғы желтоқсан
Еңбекмині
001 "Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 19 405 мың теңге мөлшерінде
28.
Экономикалық қызмет түрлері және мөлшері, оның ішінде құрылыс, ауыл шаруашылығы, энергетика, көлік салалары мен өңдеуші өнеркәсіптерге қарай сараланған кәсіпорындар үшін кәсіптік тәуекелдерді басқару негізінде еңбекті қорғауды басқару жүйесін әзірлеу
еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жобасы
2019 – 2020 жылдар
Еңбекмині
034 "Еңбек қауіпсіздігі саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 224 070 мың теңге мөлшерінде
29.
Кәсіптік тәуекелдерді басқару негізінде еңбекті қорғауды басқару жүйесін енгізу үшін құжаттардың жобаларын әзірлеу
еңбекті қорғауды басқару жүйесін енгізу бойынша басшылық
2019 – 2020 жылдар
Еңбекмині
034 "Еңбек қауіпсіздігі саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 224 070 мың теңге мөлшерінде
30.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын жұмыскерлерге кәсіптік тәуекелге қарай зиянды еңбек жағдайларына байланысты сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін, емдік- профилактикалық тағам беру бөлігінде жетілдіру бойынша талдамалық зерттеулер жүргізу
талдамалық зерттеулер
2020 жылғы желтоқсан
Еңбекмині

в рамках бюджетной программы 001 "Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения" в размере 22 382 тыс. тенге
31.
Проработка вопроса о необходимости разработки проекта Концепции безопасного труда в Республике Казахстан до 2030 года
научные исследования
2020 год
МТСЗН
в рамках бюджетной программы 034 "Прикладные научные исследования в области охраны труда" в размере 113 400 тыс. тенге
5. Активизация социального партнерства, информационное обеспечение в области безопасности и охраны труда
32.
Рассмотрение вопроса обеспечения безопасных условий труда на заседаниях республиканской, отраслевых и региональных трехсторонних комиссий по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
протоколы заседаний республиканской, отраслевых и региональных трехсторонних комиссий по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений
Ежеквартально
МТСЗН, МИИР, МЭ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
33.
Проведение научно-практической конференции, посвященной разработке и внедрению новых подходов в обеспечении безопасности и охраны труда в республике
научно-практическая конференция
август
2019 года
МТСЗН
не требуются
34.
Проведение информационной кампании "Безопасный труд"
дорожная карта
2019-2021 годы
МТСЗН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
в рамках бюджетной программы 001 "Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты, занятости и миграции населения" в размере 40 000 тыс. тенге
35.
Проведение обучения работников по вопросам обеспечения безопасности и охраны труда
протоколы по проверке знаний
2019-2023 годы
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
36.
Организация конкурсов:
- "Лучшее предприятие в области безопасности и охраны труда";
- "Лучший государственный инспектор труда года";
- "Лучший технический инспектор труда года"
конкурсы
2019-2023 годы
МТСЗН, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
37.
Проведение информационной кампании по присоединению предприятий республики к Программе Международной ассоциации социального обеспечения "Vizion Zero" (нулевой травматизм)
план мероприятий
2019-2023 годы
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
38.
Проведение ежегодной казахстанской международной конференции и выставки KIOSH "Охрана труда и промышленная безопасность"
конференция и выставка
МТСЗН
ТОО "IТЕСА" (по согласованию)
2019-2023 годы
за счет внебюджетных средств
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ТОО "IТЕСА" – товарищество с ограниченной ответственностью "IТЕСА"
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан

001 "Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 22 382 мың теңге мөлшерінде
31.
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі қауіпсіз еңбек тұжырымдамасы жобасын әзірлеу қажеттілігі туралы мәселені пысықтау
ғылыми зерттеулер
2020 жылы
Еңбекмині
034 "Еңбек қауіпсіздігі саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 113 400 мың теңге мөлшерінде
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы әлеуметтік әріптестікті жандандыру және ақпараттық қамтамасыз ету
32.
Қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету мәселесін әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық, салалық және өңірлік үшжақты комиссиялардың отырыстарында қарау
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық, салалық және өңірлік үшжақты комиссиясы отырыстарының хаттамалары
тоқсан сайын
Еңбекмині, ИИДМ, ЭМ, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
республикалық кәсіптік одақтар
бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
33.
Республикада еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жаңа тәсілдерін әзірлеуге және енгізуге арналған ғылыми-практикалық конференция өткізу
ғылыми-тәжірибелік конференция
2019 жылғы тамыз
Еңбекмині
талап етілмейді
34.
"Қауіпсіз еңбек" ақпараттық науқанын өткізу
жол картасы
2019 – 2021 жылдар
Еңбекмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
республикалық кәсіптік одақтар
бірлестіктері
(келісу бойынша)
001 "Еңбек, жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде 40 000 мың теңге мөлшерінде
35.
Еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша қызметкерлерді оқыту
білімдерін тексеру жөніндегі хаттамалар
2019 – 2023 жылдар
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
республикалық кәсіптік одақтар
бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
36.
Мынадай:
- "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы ең үздік кәсіпорын";
- "Жылдың ең үздік мемлекеттік инспекторы";
- "Жылдың ең үздік техникалық еңбек инспекторы" конкурстарын ұйымдастыру
конкурстар
2019 – 2023 жылдар
Еңбекмині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
республикалық кәсіптік одақтар
бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
37.
"Vizion Zero" (жарақаттануға төзбеушілік) әлеуметтік қамсыздандыру халықаралық қауымдастығының бағдарламасына республика кәсіпорындарының қосылуы жөнінде ақпараттық науқандар өткізу
іс-шаралар жоспары
2019 – 2023 жылдар
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері
(келісу бойынша),
республикалық кәсіптік одақтар
бірлестіктері
(келісу бойынша)
талап етілмейді
38.
"Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік" жыл сайынғы KIOSH қазақстандық халықаралық конференциясын және көрмесін өткізу
конференция және көрме
2019 – 2023 жылдар
Еңбекмині,
"ITECA" ЖШС
(келісу бойынша)
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"ITECA" ЖШС – "ITECA" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі