Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Постановление Правительства Республики Казахстана от 24 декабря 2019 года № 968. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 43.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 43 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию) принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, организациям (по согласованию) представлять информацию в Министерство национальной экономики Республики Казахстан согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2019 года № 968
Государственная программа
поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
6. Необходимые ресурсы
Глава 1. Паспорт Программы
Сноска. Глава 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.04.2020 № 225; от 30.07.2020 № 491.
Наименование
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 772 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 5 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию Программы
Центральные и местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора
Цель Программы
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест
Задачи

"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 43 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.02.2022 № 43 қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар (келісу бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 968 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
Ескерту. Бағдарламаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225; 30.07.2020 № 491; 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы ахуалды талдау
4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
6. Қажетті ресурстар
1-тарау. Бағдарламаның паспорты
Атауы
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
"Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 772 Жарлығы
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері
Бағдарламаның мақсаты
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру
Міндеттері

1. Повышение доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства.
2. Исключен постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
3. Увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности.
4. Создание новых конкурентоспособных производств.
5. Исключен постановлением Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
6. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства.
7. Повышение компетенций предпринимателей.
8. Расширение деловых связей.
Сроки реализации
2020 – 2024 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2025 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1. Доведение доли МСП в ВВП не менее 33,8 %.
2. Увеличение налоговых поступлений от участников Программы в 2 раза от уровня 2017 года.
3. Создание участниками Программы новых 30 тыс. рабочих мест.
4. Доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 13,4 %.
5. Доведение доли среднего предпринимательства в экономике не менее 13,7 %.
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2020 – 2024 годах будут направлены средства бюджета в размере 457435631 тыс. тенге:
1) средства из республиканского бюджета:
2020 – 87590689 тыс. тенге;
2021 – 50319755 тыс. тенге;
2022 – 47394521 тыс. тенге;
2023 – 41016973 тыс. тенге;
2024 – 33613693 тыс. тенге;
2) средства из местного бюджета:
2020 – 39500000 тыс. тенге;
2021 – 39500000 тыс. тенге;
2022 – 39500000 тыс. тенге;
2023 – 39500000 тыс. тенге;
2024 – 39500000 тыс. тенге.
Глава 2. Введение
Сноска. Глава 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.04.2020 № 225; от 30.07.2020 № 491; от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Программа) направлена на достижение цели посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года и "Казахстанский путь-2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее" от 17 января 2014 года.
Программа разработана в реализацию Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 05 октября 2018 года "Рост благосостояния казахстанцев: повышение доходов и качества жизни", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 772 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 5 октября 2018 года.
От состояния и уровня развития частного предпринимательства и, в первую очередь, малого и среднего предпринимательства, зависит обеспечение устойчивого экономического развития страны в целом. Именно этот сектор экономики имеет огромные потенциальные возможности для решения многих проблем, влияющих на экономический рост государства, таких как неразвитая конкуренция, неэффективное использование материальных и нематериальных ресурсов, зависимость внутреннего спроса от импорта, безработица, бедность и др.
Важна роль малого и среднего предпринимательства в диверсификации экономики. В условиях индустриально-инновационного развития будет формироваться все больше крупных производств, в рабочих процессах которых может быть задействовано множество субподрядчиков из числа субъектов малого и среднего предпринимательства. В селах, малых городах и моногородах субъекты предпринимательства должны задать новый импульс развития, работая в секторах, ориентированных на удовлетворение потребительского спроса населения.
В связи с этим необходимо принятие системных мер по поддержке частного предпринимательства, которые будут включать, но не ограничиваться улучшением доступа к финансированию, обеспечением необходимой инфраструктуры, содействием в повышении компетенции, получением консультационной поддержки и привлечением партнеров для совместной реализации предпринимательских инициатив.

1. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру.
2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
3. Өңдеу өнеркәсібі өндірген өнім көлемін ұлғайту.
4. Бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру.
5. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
6. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету.
7. Кәсіпкерлердің құзыреттерін арттыру.
8. Іскерлік байланыстарды кеңейту.
Іске асыру мерзімдері
2020 – 2024 жылдар
Нысаналы индикаторлары
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау арқылы 2025 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізілетін болады:
1. ЖІӨ-дегі ШОК үлесін кемінде 33,8 %-ке жеткізу.
2. Бағдарламаға қатысушылардан түсетін салықтық түсімдерді 2017 жылғы деңгейден 2 есеге ұлғайту.
3. Бағдарламаға қатысушылардың жаңа 30 мың жұмыс орнын құруы.
4. ЖІӨ құрылымында өңдеу өнеркәсібінің үлесін кемінде 13,4 %-ке жеткізу.
5. Экономикадағы орта кәсіпкерліктің үлесін кемінде 13,7 %-ке жеткізу.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Бағдарламаны іске асыруға 2020 – 2024 жылдары 457 435 631 мың теңге көлемінде бюджет қаражаты жұмсалатын болады:
1) республикалық бюджеттен берілетін қаражат:
2020 – 87 590 689 мың теңге;
2021 – 50 319 755 мың теңге;
2022 – 47 394 521 мың теңге;
2023 – 41 016 973 мың теңге;
2024 – 33 613 693 мың теңге;
2) жергілікті бюджеттен берілетін қаражат:
2020 – 39 500 000 мың теңге;
2021 – 39 500 000 мың теңге;
2022 – 39 500 000 мың теңге;
2023 – 39 500 000 мың теңге;
2024 – 39 500 000 мың теңге.
2-тарау. Кіріспе
Ескерту. 2-тарауға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225; 30.07.2020; 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" және 2014 жылғы
17 қаңтардағы "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Қазақстан халқына жолдауларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.
Бағдарлама "Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 772 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2018 жылғы 5 қазандағы "Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын іске асыру үшін әзірленді.
Жалпы елдің орнықты экономикалық дамуын қамтамасыз ету жеке кәсіпкерліктің және бірінші кезекте шағын және орта кәсіпкерліктің жай-күйі мен даму деңгейіне тәуелді. Мемлекеттің экономикалық өсуіне ықпалын тигізетін бәсекелестің дамымауы, материалдық және материалдық емес ресурстарды тиімсіз пайдалану, ішкі сұраныстың импортқа тәуелділігі, жұмыссыздық, кедейшілік және басқалары сияқты көптеген проблемаларды шешу үшін экономиканың нақ осы секторының әлеуетті мүмкіндіктері орасан зор.
Шағын және орта кәсіпкерліктің экономиканы әртараптандырудағы рөлі де маңызды. Индустриялық-инновациялық даму жағдайында жұмыс процестеріне шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің қатарынан көптеген қосалқы мердігерлер тартылуы мүмкін ірі өндірістер көбірек қалыптасатын болады. Ауылдарда, шағын қалалар мен моноқалаларда кәсіпкерлік субъектілері халықтың тұтынушылық сұранысын қанағаттандыруға бағдарланған секторларда жұмыс істей отырып, дамуға жаңа импульс беруі тиіс.
Осыған байланысты жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша жүйелі шаралар қабылдау қажет, ол қаржыландыруға қолжетімділікті жақсартуды, қажетті инфрақұрылымды қамтамасыз етуді, құзыретті арттыруға жәрдемдесуді, консультациялық қолдау алуды және кәсіпкерлік бастамаларды бірлесіп іске асыру үшін әріптестер тартуды қамтитын болады, бірақ олармен ғана шектелмейді.

Программа, которая будет реализована в период 2020 – 2024 годы, обеспечит устойчивый и сбалансированный рост регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
Четыре основных направления реализации Программы:
1) поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства;
2) отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) исключен постановлением Правительства РК от 20.04.2020 № 225;
4) предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
Также в настоящей Программе определены условия предоставления государственной поддержки в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм).
Инструменты в рамках четырех основных направлений Программы предоставляются в бумажном/электронном виде.
Основные термины и определения
В настоящей Программе используются следующие основные термины и определения:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
1-1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Нур-Султана с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
1-2) фондовая биржа Международного финансового центра "Астана" (далее – фондовая биржа МФЦА) – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;
2) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, городов республиканского значения);
3) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
4) банковский кредит/микрокредит (далее – кредит) – сумма денежных средств, предоставляемых банком на основании договора банковского займа/договора о предоставлении микрокредита предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту/микрокредиту также относится и кредитная линия;

2020 – 2024 жылдар кезеңінде іске асырылатын Бағдарлама өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтауды және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруды қамтамасыз етеді.
Бағдарламаны іске асырудың төрт негізгі бағыты:
1) шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау;
2) кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
4) кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету.
Сондай-ақ, осы Бағдарламада "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінің (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде мемлекеттік қолдау көрсету шарттары анықталған.
Бағдарламаның негізгі төрт бағыты шеңберіндегі құралдар қағаз/электрондық түрде ұсынылады.
Негізгі терминдер мен анықтамалар
Осы Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
1-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Нұр-Сұлтан қаласының шегіндегі аумақ;
1-2) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қор биржасы (бұдан әрі – АХҚО қор биржасы) – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын облыстық (астана, республикалық маңызы бар қалалар) деңгейде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
3) банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
4) банктік кредит/микрокредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шартымен банк кәсіпкерге банктік қарыз шартының/микрокредит беру туралы шарттың негізінде беретін ақшалай қаражат сомасы. Банктік кредитке/микрокредитке кредиттік желі де жатады;

5) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю, а также соглашение об открытии кредитной линии в банке;
6) принцип "одного окна" – форма централизованного оказания государственной услуги, предусматривающая минимальное участие услугополучателя в сборе и подготовке документов при оказании государственной услуги и ограничение его непосредственного контакта с услугодателями;
7) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или его аффилированная лизинговая компания;
7-1) отдельные субъекты предпринимательства – субъекты крупного предпринимательства, осуществляющие деятельность в отраслях обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к настоящей Программе и производства продуктов питания (ОКЭД 10), производства мыла и моющих, чистящих и полирующих средств (ОКЭД 20.41), производства бумажных изделий хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения (ОКЭД 17.22.0), грузовых перевозок автомобильным транспортом (ОКЭД 49.41), складского хозяйства и вспомогательной транспортной деятельности (ОКЭД 52), туризма (ОКЭД 55.1, ОКЭД 55.2, ОКЭД 55.3.), аренды и управления собственной или арендуемой недвижимостью (ОКЭД 68.20);
8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и непротиворечащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта допускается получение нескольких кредитов);
8-1) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8-2) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемая постановлением Правительства Республики Казахстан;
9) субъект индустриально-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица (в том числе в форме простых товариществ), реализующие индустриально-инновационные проекты либо осуществляющие деятельность по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки;

5) банктік қарыз шарты – шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит беретін банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, сондай-ақ банкте кредиттік желі ашу туралы келісім;
6) "бір терезе" қағидаты – мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарды жинау мен дайындауға барынша аз қатысуын және оның көрсетілетін қызметті берушілермен тікелей байланысын шектеуді көздейтін орталықтандырылған мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
7) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және/немесе оның үлестес лизингтік компаниясы;
7-1) жекелеген кәсіпкерлік субъектілері – қызметін осы Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі және тамақ өнімдерінің өндірісі (ЭҚЖЖ 10), сабын және жуғыш, тазалағыш және жылтыратқыш құралдар шығару (ЭҚЖЖ 20.41), шаруашылық-тұрмыстық және санитариялық-гигиеналық мақсатқа арналған қағаз бұйымдарын шығару (ЭҚЖЖ 17.22.0), автомобиль көлігімен жүк тасымалдау (ЭҚЖЖ 49.41), қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі (ЭҚЖЖ 52), туризм (ЭҚЖЖ 55.1, ЭҚЖЖ 55.2, ЭҚЖЖ 55.3.) және жеке меншік немесе жалданатын жылжымайтын мүлікті жалдау және басқару (ЭҚЖЖ 68.20) салаларында жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілері;
8) жоба – кіріс алуға бағытталған бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кәсіпкерлік қызметтің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы (бір жобаның шеңберінде бірнеше банктік кредит алуға жол беріледі);
8-1) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
8-2) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
9) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі – индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын не отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар (оның ішінде жай серіктестіктер нысанындағы);

10) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, отдельные субъекты предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Программы, субъекты частного предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Механизма, юридические лица, зарегистрированные на территории МФЦА, а также юридические лица, реализующие проекты на территории Республики Казахстан за счет средств фондов прямых инвестиций;
11) центр обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) –инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг, в том числе в онлайн режиме, предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданный при палатах предпринимателей в областных центрах, городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Семей и при филиалах палаты предпринимателей областей в моногородах, малых городах и районных центрах;
12) отделение ЦОП – рабочее место для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданный в местах наибольшего скопления предпринимателей в областных центрах, городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Семей;
13) гарантирование – форма поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя, на условиях Программы и в соответствии с договором гарантии;
13-1) ставка купонного вознаграждения – выраженный в процентах размер купонного вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;
14) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию и мониторинг финансовой поддержки в рамках Программы;
15) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей, осуществляющая государственную нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках четвертого направления Программы, за исключением компонентов "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа Европейского банка реконструкции и развития (далее – ЕБРР) по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)", "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";
16) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;

10) кәсіпкер – өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, жекелеген кәсіпкерлік субъектілері, өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері, АХҚО-ның аумағында тіркелген заңды тұлғалар, сондай-ақ жобаларды Қазақстан Республикасының аумағында тікелей инвестициялар қорларының қаражаты есебінен іске асыратын заңды тұлғалар;
11) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – КҚКО) –мемлекеттік қолдау шараларын көрсету және мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа онлайн режимде ұсыну үшін облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы кәсіпкерлер палаталарының филиалдары жанынан құрылған инфрақұрылымдық кешен;
12) КҚКО бөлімшесі – облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында кәсіпкерлер барынша көп шоғырланған жерлерде құрылған, кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік қызмет ұсынуға арналған жұмыс орны;
13) кепілдік беру – Бағдарлама шарттарында және кепілдік шартына сәйкес кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
13-1) купондық сыйақы мөлшерлемесі – облигация шығарылымының проспектісінде белгіленген және облигация орналастыру салдарынан эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін мерзімдік негізде төлеуге жататын купондық сыйақының пайызда көрсетілген мөлшері;
14) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде қаржылық қолдауды іске асыру мен мониторингілеуді жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
15) қаржылай емес қолдау операторы – "Сыртқы консультанттарды тарту арқылы озық кәсіпорындардың консультациялық жобаларын бірлесіп қаржыландыру (Еуропа Қайта құру және Даму банкінің (бұдан әрі – ЕҚДБ) Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі бағдарламасы)", "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауыштарын қоспағанда, Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді жүзеге асыратын Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
16) қаржылық лизинг шарты – шарттары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг беретін лизингтік компания/банк және кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім;

16-1) заем – сумма денежных средств, предоставляемых фондом прямых инвестиций на основании договора займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
16-2) договор займа – письменное соглашение, заключенное между фондом прямых инвестиций и предпринимателем, по условиям которого фонд прямых инвестиций предоставляет заем предпринимателю;
16-3) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
17) лизинговая компания – лизинговая компания, участвующая в Программе;
18) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
19) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным в Законе Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве";
19-1) мезонинное соглашение – письменное соглашение, заключенное между фондом прямых инвестиций и предпринимателем, по условиям которого фонд прямых инвестиций предоставляет мезонинное финансирование предпринимателю;
19-2) мезонинное финансирование – предоставление фондом прямых инвестиций предпринимателю субординированного займа с правом его конвертации в акции или доли участия в капитале предпринимателя на основании мезонинного соглашения;
20) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
21) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
22) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций, в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;

16-1) қарыз – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шартымен тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге қарыз шартының негізінде беретін ақша қаражатының сомасы;
16-2) қарыз шарты – тікелей инвестициялар қоры мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге қарыз береді;
16-3) қор биржасы – акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі болатын, сауда-саттықты ұйымдық және техникалық қамтамасыз етудi осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып, оларды тiкелей жүргiзу арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға;
17) лизингтік компания – Бағдарламаға қатысатын лизингтік компания;
18) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтары мен міндеттерін белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
19) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы ынтымақтастық нысаны;
19-1) мезониндік келісім – тікелей инвестициялар қоры мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге мезониндік қаржыландыруды ұсынады;
19-2) мезониндік қаржыландыру – тікелей инвестициялар қорының кәсіпкерге мезониндік келісім негізінде кәсіпкердің акцияларына немесе капиталындағы қатысу үлестеріне айырбастау құқығымен қоса субординарлық қарыз беруі;
20) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, жалпы қатысушылар санының кемінде 50 %-ін бизнес-қоғамдастықтың өкілдері құрайтын консультативтік-кеңесші орган;
21) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына төлейтін өтеусіз және қайтарымсыз негіздегі мерзімді төлемдер;
22) субсидиялау – кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды болашақта орындаудың орнына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;

22-1) фонд прямых инвестиций – организация, созданная в форме юридического лица и (или) иной форме организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан, иностранных государств и (или) МФЦА, осуществляющая привлечение и аккумулирование денег и иного имущества исключительно в целях их дальнейшего инвестирования путем прямого или косвенного участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) иных форм организационно-предпринимательской деятельности без образования юридического лица, приобретения финансовых инструментов, предоставления займов и иными способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан. Для целей настоящей Программы под фондами прямых инвестиций понимаются фонды прямых инвестиций и (или) контролируемые ими организации, акции и/или доли участия которых прямо или косвенно принадлежат акционерному обществу "Казына Капитал Менеджмент";
23) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
23-1) микрокредит – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, заемщику в национальной валюте Республики Казахстан в размере и порядке, определенных Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности", на условиях платности, срочности и возвратности;
23-2) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность – микрофинансовая организация, осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
23-3) инвестиционные цели – приобретение основных средств, расширение, модернизация, в том числе покупка оборудования, основных средств, производства и/или создания условий для оказания услуг;

22-1) тікелей инвестициялар қоры – Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің және (немесе) АХҚО-ның заңнамасына сәйкес заңды тұлға нысанында және (немесе) заңды тұлға құрмай, кәсіпкерлік қызметті ұйымдастырудың өзге де нысанында құрылған, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) заңды тұлға құрмай ұйымдық-кәсіпкерлік қызметтің өзге де нысандарына тікелей немесе жанама қатысу, қаржы құралдарын сатып алу, қарыздар беру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдермен ақшаны және өзге де мүлікті одан әрі инвестициялау мақсатында ғана оларды тартуды және шоғырландыруды жүзеге асыратын ұйым. Осы Бағдарламаның мақсаттары үшін тікелей инвестициялар қорлары деп тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) олар бақылайтын, акциялары және/немесе қатысу үлестері "Қазына Капитал Менеджмент" акционерлік қоғамына тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдар түсініледі;
23) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
23-1) микрокредит – микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым қарыз алушыға "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 26 қарашадағы № 56-V Заңында айқындалған мөлшерде және тәртiппен ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында беретiн ақша;
23-2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
23-3) инвестициялық мақсаттар – негізгі құралдарды сатып алу, жабдықты, негізгі құралдарды, өндірісті кеңейту, жаңғырту, оның ішінде сатып алу және/немесе қызметтер көрсету үшін жағдайлар жасау;

24) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию за кредитом менее трех лет (возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя в банк/лизинговую компанию, допускается аффилиированность молодого начинающего предпринимателя с начинающими/действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);

24) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі кредит алу үшін банкке/лизингтік компанияға жүгінген кезде үш жылдан кем уақытты құрайтын, 29 жасқа дейінгі (қоса алғанда) жеке кәсіпкер (жас шамасы ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға жүгінген күнге айқындалады, ісін жаңа бастаған кәсіпкер жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған жағдайда, оның ісін жаңа бастаған/істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

25) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию за кредитом/договором лизинга менее трех лет (допускается аффилиированность начинающего предпринимателя с начинающими/действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);

25) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі банкке/лизингтік компанияға кредит/лизинг шарты үшін жүгінген кезде үш жылдан кем уақытты құрайтын кәсіпкер (ісін жаңа бастаған кәсіпкер жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған жағдайда, оның ісін жаңа бастаған/істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

26) ОКЭД (далее – приоритетные сектора экономики в рамках Программы) – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 2 к Программе;
27) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
28) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия.

26) ЭҚЖЖ (бұдан әрі – Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторлары) – Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары;
27) электрондық өтінім – мемлекеттік қолдауды алуға арналған өтініш, онда ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған;
28) электрондық құжаттар топтамасы – өтініш берушінің немесе осы құжатты куәландыру өкілеттіктеріне ие адамның не мемлекеттік қызметті алушының өзі болған кезде берген жазбаша келісімі негізінде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, электрондық-цифрлық нысанда түпнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) толығымен көрсететін құжаттар.

Глава 3. Анализ текущей ситуации
Сноска. Глава 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.04.2020 № 225; от 30.07.2020 № 491.
Реализация Программы нацелена на развитие регионального частного предпринимательства и развитие конкурентоспособности.
В период реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – ДКБ-2020) с 2010 по 2018 годы в показателях развития несырьевых секторов экономики, на которые была ориентирована поддержка, наметились положительные тенденции. За счет использования инструментов субсидирования процентных ставок и гарантирования кредитов государству удалось стимулировать банки второго уровня к увеличению объемов кредитования таких отраслей, как обрабатывающая промышленность, транспорт и связь.

3-тарау. Ағымдағы ахуалды талдау
Ескерту. 3-тарауға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру өңірлік жеке кәсіпкерлікті дамытуға және бәсекеге қабілеттілікті дамытуға бағытталған.
"Бизнестің жол картасы-2020" (бұдан әрі – БЖК-2020) бағдарламасын іске асыру кезеңіндегі 2010 – 2018 жылдар аралығында қолдау көрсетуге бағдарланған экономиканың шикізаттық емес секторларының даму көрсеткіштерінде оң үрдіс байқалды. Проценттік мөлшерлемелерді субсидиялау құралдарын пайдалану және кредиттерге кепілдік беру есебінен мемлекеттің екінші деңгейдегі банктерді өңдеу өнеркәсібі, көлік және байланыс сияқты салаларды кредиттеу көлемін ұлғайтуға ынталандыруына мүмкіндік туды.

Целью первого этапа ДКБ-2020 (2010 – 2015 годы) являлось обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
В рамках ДКБ-2020 профинансировано гарантий на сумму 16,8 млрд. тенге, субсидий – 87 млрд. тенге, грантов – 1 784,9 млрд. тенге.
За период реализации ДКБ-2020 выросла валовая добавленная стоимость МСП в общем объеме ВВП с 17,7 % в 2009 году до 25,9 % в 2014 году.

БЖК-2020 бірінші кезеңінің мақсаты (2010 – 2015 жылдар) өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ қолда бар жұмыс орындарын қолдау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру болып табылады.
БЖК-2020 аясында 16,8 млрд. теңге сомасына кепілдіктер, 87 млрд. теңге – субсидиялар, 1 784,9 млрд. теңге – гранттар қаржыландырылды.
БЖК-2020 іске асырылған кезеңде ЖІӨ-нің жалпы көлемінде ШОК-нің жалпы қосылған құны 2009 жылғы 17,7 %-тен 2014 жылы 25,9 %-ке дейін өсті.

Это одновременно повлекло рост номинального ВВП в 2,3 раза с 17 трлн. тенге в 2009 году до 39,7 трлн. тенге в 2014 году.
Реализация ДКБ-2020 позволила значительно увеличить число активных субъектов МСП на 40 % (с 661,6 тыс. ед. в 2010 году до 926,8 тыс. ед. в 2015 году), что поспособствовало незначительному росту занятости в МСП с 2,6 млн. до 2,8 млн. человек.
Производительность труда в МСП увеличилась с 1,3 млн. тенге в 2009 году до 3,6 млн. тенге на одного занятого в МСП в 2014 году.
Реализация ДКБ-2020 позволила внести значительный вклад в бюджет страны, увеличив пополнение доходной части от налоговых поступлений МСП за пять лет в 31 раз (с 4,1 млрд. тенге в 2010 году до 109,9 млрд. тенге в 2014 году).
Вместе с тем, несмотря на вложенные бюджетные средства, за период реализации ДКБ-2020 не достигнута цель по росту доли обрабатывающей промышленности в ВВП.

Бұл бір мезгілде номиналды ЖІӨ-нің 2,3 есеге – 2009 жылғы 17 трлн. теңгеден 2014 жылы 39,7 трлн. теңгеге дейін өсуіне әкелді.
БЖК-2020 іске асыру ШОК белсенді субъектілерінің санын 40 %-ке айтарлықтай арттыруға мүмкіндік берді (2010 жылғы 661,6 мың бірліктен 2015 жылы 926,8 мың бірлікке дейін), бұл ШОК-дегі жұмыспен қамтудың 2,6-дан 2,8 млн. адамға дейін болмашы өсуіне ықпал етті.
ШОК-дегі еңбек өнімділігі ондағы жұмыс істейтін бір адамға 2009 жылғы 1,3 млн. теңгеден 2014 жылы 3,6 млн. теңгеге дейін ұлғайды.
БЖК-2020 іске асыру ел бюджетінің кіріс бөлігін ШОК салық түсімдерінен 5 жылда 31 есе (2010 жылғы 4,1 млрд. теңгеден 2014 жылы 109,9 млрд. теңгеге дейін) ұлғайтып, оған елеулі үлес қосуға мүмкіндік берді.
Сонымен қатар, бюджет қаражатының салынуына қарамастан, БЖК-2020 іске асыру кезеңінде ЖІӨ-дегі өңдеу өнеркәсібінің үлесін арттыру жөніндегі мақсатқа қол жеткізілген жоқ.

11,3
11,2
11,6
Производительность МСП (млн. тенге/чел)
3,66
3,20
3,97
4,47
4,76
По состоянию на 1 января 2019 года портфель действующих кредитов в рамках ДКБ-2020 составил 1 527 млрд. тенге, из которых портфель кредитов на инвестиционные цели – 998 млрд. тенге.
Общий объем банковского портфеля кредитов по приоритетным секторам экономики по состоянию на 1 января 2019 года – 10 150 млрд. тенге, охват ДКБ-2020 в общем объеме кредитного портфеля по приоритетным секторам экономики составил 15,0 % (это процент действующих договоров субсидирования и гарантирования в общем кредитном портфеле приоритетных секторов экономики).
В целом с 2010 по 2018 годы совокупный кредитный портфель банков в обрабатывающей промышленности увеличился в 3 раза (с 455 млрд. тенге до 1 359 млрд. тенге), в секторе транспорта – в 2,4 раза (с 252 млрд. тенге до 593 млрд. тенге), в секторе связи – в 1,4 раза (с 51 млрд. тенге до 72 млрд. тенге).
Совокупный объем выданных кредитов обрабатывающей промышленности с 2010 по 2018 годы вырос в 3,8 раза (с 383 млрд. тенге до 1 455 млрд. тенге), сектору транспорта – в 2,7 раза (с 145 млрд. тенге до 395 млрд. тенге), сектору связи – в 2,4 раза (с 22 млрд. тенге до 52 млрд. тенге).
Ежегодно с 2010 года проводится мониторинг социально-экономической эффективности реализации ДКБ-2020 на предмет роста выпуска продукции, уплаты налогов, создания и сохранения рабочих мест.
Так, с 2010 года наблюдается ежегодный прирост по выпуску продукции и налоговых поступлений от участников ДКБ-2020.
По выпуску продукции:
По итогам 2010 года участниками ДКБ-2020 выпущено продукции на 54 млрд. тенге, в 2018 году выпущено продукции на 5,6 трлн. тенге.
Выпуск продукции (в сумме, млрд. тенге)
2010г.
2011г.
2012г.
2013г.
2014г.
2015г.
2016г.
2017г.
2018г.
54
276
671,8
1 061
1 401,6
2 377
3 257,3
4 382,6
5 564
По налоговым поступлениям:
По итогам 2010 года участниками ДКБ-2020 выплачено налогов на сумму на 4,1 млрд. тенге, в 2018 году сумма налоговых выплат составила 316,1 млрд. тенге.
Увеличение налоговых поступлений от участников ДКБ-2020 свидетельствует о росте доходности участников и наращивании производственных мощностей.
Налоговые поступления (в сумме, млрд. тенге)
2010г.
2011г.
2012г.
2013г.
2014г.
2015г.
2016г.
2017г.
2018г.
4,1

11,3
11,2
11,6
ШОК өнімділігі (млн. теңге/адам)
3,66
3,20
3,97
4,47
4,76
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша БЖК-2020 шеңберінде қолданыстағы кредиттер портфелі 1 527 млрд. теңгені құрады, олардың ішінде инвестициялық мақсаттарға арналған кредиттер портфелі – 998 млрд. теңге.
Экономиканың басым секторлары бойынша банктік кредиттер портфелінің жалпы көлемі 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 10 150 млрд. теңге, экономиканың басым секторлары бойынша кредит портфелінің жалпы көлемінде БЖК-2020 қамту 15,0 % құрады (бұл экономиканың басым секторларындағы жалпы кредит портфеліндегі қолданыстағы субсидиялау және кепілдік беру шарттарының проценті).
Жалпы 2010 – 2018 жылдары банктердің жиынтық кредиттік портфелі өңдеу өнеркәсібінде 3 есе (455 млрд. теңгеден 1 359 млрд. теңгеге дейін), көлік секторында – 2,4 есе (252 млрд. теңгеден 593 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторында – 1,4 есе (51 млрд. теңгеден 72 млрд. теңгеге дейін) ұлғайды.
Өңдеу өнеркәсібіне берілген кредиттердің жиынтық көлемі 2010 – 2018 жылдары 3,8 есе (383 млрд. теңгеден 1 455 млрд. теңгеге дейін), көлік секторына – 2,7 есе (145 млрд. теңгеден 395 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторына – 2,4 есе (22 млрд. теңгеден 52 млрд. теңгеге дейін) өсті.
2010 жылдан бері жыл сайын БЖК-2020 іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігіне өнім шығарудың өсуі, салық төлеу, жұмыс орындарын құру және сақтап қалу тұрғысынан мониторинг жүргізіледі.
Мәселен, 2010 жылдан бері БЖК-2020 қатысушыларынан түскен салықтық түсімдер мен олардың өнім шығаруының жыл сайынғы өсімі байқалуда.
Өнім шығару бойынша:
2010 жылдың қорытындысы бойынша БЖК-2020 қатысушылары 54 млрд. теңгенің өнімін шығарды, 2018 жылы 5,6 трлн. теңгенің өнімін шығарды.
Өнім шығару (сомасы, млрд. теңге)
2010ж.
2011ж.
2012ж.
2013ж.
2014ж.
2015ж.
2016ж.
2017ж.
2018ж.
54
276
671,8
1 061
1 401,6
2 377
3 257,3
4 382,6
5 564
Салықтық түсімдер бойынша:
2010 жылдың қорытындысы бойынша БЖК-2020 қатысушылары 4,1 млрд. теңге сомасына салық төледі, 2018 жылы салықтық төлемдердің сомасы 316,1 млрд. теңгені құрады.
БЖК-2020 қатысушыларынан түсетін салықтық түсімдердің ұлғаюы қатысушылар табысының өскенін және өндірістік қуаттардың ұлғайғанын көрсетеді.
Салықтық түсімдер (сомасы, млрд. теңге)
2010ж.
2011ж.
2012ж.
2013ж.
2014ж.
2015ж.
2016ж.
2017ж.
2018ж.
4,1

27,8
63,5
91,9
110
129,3
204,2
269,3
316,1
По созданию и сохранению рабочих мест:
За период реализации ДКБ-2020 создано порядка 95 тысяч новых рабочих мест и сохранено свыше 340 тысяч рабочих мест.
Необходимо отметить, что создание и сохранение рабочих мест зависит от заявленного количества рабочих мест в бизнес-планах проектов предпринимателей.
Вышеуказанные данные являются частью обязательств участников Программы при получении мер государственной поддержки.
Исходя из сложившейся текущей ситуации видно, что государством созданы все условия и возможности для инвестиций, но отсутствует поддержка субъектов малого и среднего предпринимательства, желающих пополнить оборотные средства. Основываясь на данных по структуре кредитования, можно констатировать, что расширение инструментов Программы в этом направлении значительно повысит уровень поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства, тем самым создав предпосылки к более существенному росту субъектов малого и среднего предпринимательства в стране.

27,8
63,5
91,9
110
129,3
204,2
269,3
316,1
Жұмыс орындарын құру және сақтап қалу бойынша:
БЖК-2020 іске асырылған кезеңде шамамен 95 мың жаңа жұмыс орны құрылып, 340 мыңнан астам жұмыс орны сақталды.
Жұмыс орындарын құру және сақтап қалу кәсіпкерлер жобаларының бизнес жоспарларындағы жұмыс орындарының мәлімделген санына байланысты екенін атап өту қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер мемлекеттік қолдау шараларын алу кезінде Бағдарламаға қатысушылар міндеттемелерінің бір бөлігі болып табылады.
Қалыптасып отырған ағымдағы жағдайдан мемлекет инвестициялар үшін барлық жағдай мен мүмкіндіктер жасап отырғанын, алайда айналым қаражатын толықтыруды қалайтын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қолдау болмай отырғанын көруге болады. Кредиттеу құрылымы жөніндегі деректерді негізге ала отырып, Бағдарлама құралдарын осы бағытта кеңейту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау деңгейін айтарлықтай жоғарылатып, осылайша елдегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің айтарлықтай өсуіне алғышарт жасайды деп айтуға болады.

Нефинансовая государственная поддержка в виде обучения вошла в ДКБ-2020 в 2011 году. За годы реализации этого направления данная поддержка обрела популярность. По состоянию на 1 января 2019 года обучение по проекту "Обучение топ-менеджмента малого и среднего бизнеса" прошли 2 949 предпринимателей. Проведена работа по созданию инфраструктуры поддержки предпринимательства. Так, на 1 июня 2019 года функционируют 20 центров обслуживания предпринимателей в областных центрах и крупных городах, 191 центров поддержки предпринимателей в моногородах, малых городах и районных центрах, в которых более 468 тыс. предпринимателей получили более 1 198 тыс. консультаций, более чем 373 тыс. предпринимателям оказано 689 тыс. сервисных услуг. На региональном уровне оперируют 14 мобильных центров поддержки предпринимательства, которые оказали 52 тыс. клиентам более 73 тыс. выездных консультаций.
Таким образом, анализ текущей ситуации показывает, что Программа должна предусматривать целенаправленную поддержку малого и среднего предпринимательства вне крупных городов и усиление предпринимательского потенциала.
Стоит отметить тот факт, что с 2015 года оператором нефинансовой поддержки в рамках Единой программы "Дорожная карта бизнеса-2020" является Национальная палата предпринимателей (далее – НПП). Таким образом, начиная с 2015 года, следующие проекты реализовываются НПП:
1. Бизнес-Советник
2. Бизнес-Рост
3. Деловые связи
4. Старшие сеньоры
5. Бизнес-Насихат
6. Сервисная поддержка для предпринимателей
7. Информационно-консультационные услуги
В рамках Программы по направлению "Поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства" решаются вопросы по повышению доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства.
Для повышения доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства осуществляется портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам банков/организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность (далее – МФО), выданных субъектам малого, в том числе микропредпринимательства.
Для увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности осуществляются субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков, выданных предпринимателям, а также выдача государственных грантов.
Для создания новых конкурентоспособных производств будет осуществляться обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для увеличения занятости населения в малом и среднем предпринимательстве осуществляются субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям, обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для недопущения трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют осуществляется субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний в национальной и иностранной валютах.
Решением проблем по предоставлению нефинансовых мер поддержки предпринимательства являются информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства, повышение компетенций предпринимателей, повышение производительности предпринимателей, расширение деловых связей.
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будет осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат" об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Для повышения компетенций предпринимателей осуществляются обучение основам предпринимательской деятельности, повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий, предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности, предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий.
Для повышения производительности субъектов малого и среднего предпринимательства будут осуществляться привлечение внешних и внутренних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий.
Для расширения деловых связей будут осуществляться установление деловых связей с иностранными партнерами и продвижение отечественных обработанных товаров.
SWOT-анализ развития предпринимательства
в рамках Программы
Сильные стороны
Слабые стороны

Оқыту түрінде қаржылай емес мемлекеттік қолдау көрсету БЖК-2020-ға 2011 жылы енгізілді. Осы бағыт іске асырылған жылдары аталмыш қолдау танымал бола түсті. 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту" жобасы бойынша 2 949 кәсіпкер оқытылды. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын жасау бойынша жұмыс жүргізілді. Мәселен, 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша облыс орталықтары мен ірі қалаларда кәсіпкерлерге қызмет көрсететін 20 орталық, моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында кәсіпкерлерді қолдайтын 191 орталық жұмыс істейді, оларда 468 мыңнан астам кәсіпкер 1 198 мыңнан астам консультация алып, 373 мыңнан астам кәсіпкерге 689 мың сервистік қызмет көрсетілді. Өңірлік деңгейде кәсіпкерлікті қолдаудың 14 мобильді орталығы жұмыс істейді, олар 52 мың клиентке 73 мыңнан астам көшпелі консультация берді.
Осылайша, ағымдағы жағдайды талдау Бағдарлама ірі қалалардан тыс жерлерде шағын және орта кәсіпкерлікті мақсатты түрде қолдауы әрі кәсіпкерлік әлеуетті күшейтуді көздеуі тиіс екенін көрсетіп отыр.
2015 жылдан бастап Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ҰКП) "Бизнестің жол картасы-2020" бірыңғай бағдарламасы шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы болып табылатынын атап өту керек. Осылайша, 2015 жылдан бастап ҰКП мынадай жобаларды іске асыруда:
1. Бизнес-Кеңесші
2. Бизнес-Өсу
3. Іскерлік қатынастар
4. Аға сеньорлар
5. Бизнес-Насихат
6. Кәсіпкерлерге арналған сервистік қолдау
7. Ақпараттық-консультациялық көрсетілетін қызметтер.
Бағдарлама шеңберінде "Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау" бағыты бойынша шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру мәселелері шешіледі.
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру үшін шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне банктер/микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – МҚҰ) берген кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру жүзеге асырылады.
Өңдеу өнеркәсібі өндірген өнім көлемін ұлғайту үшін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, сондай-ақ мемлекеттік гранттар беру жүзеге асырылуда.
Бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді құру үшін кәсіпкерлердің жобаларын және индустриялық аймақтарды жетіспейтін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шағын және орта кәсіпкерлікте халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, кәсіпкерлер жобаларының және индустриялық аймақтардың жетіспейтін инфрақұрылымын қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шетелдік валюталардың құбылмалы болуына байланысты валюталық тәуекелдердің кредиттік тәуекелдерге өзгеруіне жол бермеу үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлттық және шетелдік валюталарда субсидиялау жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлікке қаржылай емес қолдау көрсету жөніндегі проблемалардың шешімі кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету, кәсіпкерлердің құзыретін арттыру, кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру, іскерлік байланыстарды кеңейту болып табылады.
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін
"Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлердің құзыретін арттыру үшін кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту, кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру, кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету, рұқсат беру құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері бойынша кеңестер беру жүзеге асырылады.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өнімділігін арттыру үшін басқарудың жаңа әдістерін енгізу, өндіріс технологиясы, өнімділікті арттыру және кәсіпорынның энергия үнемдеу мәселелері бойынша сыртқы және ішкі консультанттарды тарту жүзеге асырылатын болады.
Іскерлік байланыстарды кеңейту үшін шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату және отандық өңделген тауарларды ілгерілету жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде
кәсіпкерлікті дамытудың SWOT-талдауы
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары

1. Наличие конкурентоспособной рабочей силы, более половины населения Казахстана является экономически активной.
2. Реализация инфраструктурных и отраслевых государственных программ дает возможность для развития малого и среднего бизнеса.
3. Цифровизация предоставления мер государственной поддержки.
4. Снижение регулирования и административных барьеров для ведения бизнеса.
5. Благоприятная налоговая и таможенная политика.
1. Отсутствие заинтересованности со стороны банков второго уровня в финансовом развитии в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах, ввиду отсутствия ликвидного обеспечения по кредиту, а также слабо развитой инфраструктуры и недоступности к цифровым услугам в рамках государственных программ.
2. В настоящий момент наблюдается высокая доля импорта промышленных товаров ввиду слабо развитой отечественной промышленности.
3. Наличие валютных рисков в связи с волатильностью курсов иностранных валют для предпринимателей.
Возможности
Угрозы
1. Развитие производства отечественных товаров, снижение валютных рисков для предпринимателей, развитие услуг в социально значимых сферах, таких как здравоохранение, образование, искусство, информационные технологии, а также развитие инфраструктуры, повышение уровня жизни в сельской местности, моногородах и малых городах.
2. Расширение доступа малого и среднего бизнеса к кредитам:
1) снижения стоимости кредита (субсидирование ставки вознаграждения), что приведет к снижению ставки вознаграждения по кредитам МСП банками второго уровня;
2) гарантирования по кредитам, при нехватке залогового обеспечения.
3. Увеличение роли малого и среднего бизнеса в экономике страны:
1) рост числа действующих субъектов МСП;
2) рост числа занятых в МСП;
3) рост налоговых выплат малого бизнеса.
4. Диверсификация экономики путем развития малых и средних предприятий, в том числе в секторе обрабатывающей промышленности, что увеличит экспорт обработанной продукции и уменьшит долю сырьевого экспорта.
1. Нецелевое использование предпринимателем средств государственной поддержки.

1. Бәсекеге қабілетті жұмыс күшінің болуы, Қазақстан халқының жартысынан астамы экономикалық белсенді болып табылады.
2. Инфрақұрылымдық және салалық мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шағын және орта бизнесті дамытуға мүмкіндік береді.
3. Мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды цифрландыру.
4. Бизнесті жүргізу үшін реттеу мен әкімшілік кедергілерді төмендету.
5. Қолайлы салық және кеден саясаты.
1. Кредит бойынша өтімділікті қамтамасыз етудің болмауына, сондай-ақ инфрақұрылымның нашар дамуына және мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде цифрлық көрсетілетін қызметтерге қолжетімділіктің болмауына байланысты ауылдық елді мекендерді, шағын қалалар мен моноқалаларды қаржылық дамытуға екінші деңгейдегі банктер тарапынан қызығушылықтың болмауы.
2. Қазіргі уақытта отандық өнеркәсіптің нашар дамуына байланысты өнеркәсіптік тауарлар импорты үлесінің жоғары болуы байқалады.
3. Кәсіпкерлер үшін шетел валюталары бағамының құбылмалылығына байланысты валюталық тәуекелдердің болуы.
Мүмкіндіктер
Қауіп-қатерлер
1. Отандық тауарлар өндірісін дамыту, кәсіпкерлер үшін валюталық тәуекелдерді төмендету, денсаулық сақтау, білім беру, өнер, ақпараттық технологиялар сияқты әлеуметтік маңызы бар салаларда көрсетілетін қызметтерді дамыту, сондай-ақ инфрақұрылымды дамыту, ауылдық жерлерде, моноқалаларда және шағын қалаларда өмір сүру деңгейін арттыру.
2. Шағын және орта бизнестің кредиттерге қол жеткізуін кеңейту:
1) кредит құнын төмендету (сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау), бұл екінші деңгейдегі банктердің ШОК кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендетуіне алып келеді;
2) кепілмен қамтамасыз ету жетіспеген кезде кредиттер бойынша кепілдік беру.
3. Ел экономикасындағы шағын және орта бизнестің рөлін арттыру:
1) жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өсуі;
2) ШОК-де жұмыспен қамтылғандар санының өсуі;
3) шағын бизнестің салық төлемдерінің өсуі.
4. Шағын және орта кәсіпорындарды, оның ішінде өңдеу өнеркәсібі секторында, дамыту жолымен экономиканы әртараптандыру, бұл өңделген өнімнің экспортын ұлғайтады және шикізат экспортының үлесін азайтады.
1. Кәсіпкердің мемлекеттік қолдау қаражатын мақсатты пайдаланбауы.

2. Нестабильная экономическая ситуация.
3. Низкое качество отечественных товаров.
Глава 4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Сноска. Глава 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.04.2020 № 225; от 30.07.2020 № 491; от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4.1. Цели
Целями Программы являются обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.

2. Тұрақсыз экономикалық жағдай.
3. Отандық тауарлар сапасының төмендігі.
4-тарау. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4-тарауға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491; 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4.1. Мақсаттар
Бағдарламаның мақсаттары өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ қазіргі бар жұмыс орындарын сақтап қалу әрі жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру болып табылады.

4.2. Целевые индикаторы
Целевые индикаторы Программы, которые будут достигнуты к 2025 году:
1) Доведение доли МСП в ВВП не менее 33,8 %.
2) Увеличение налоговых поступлений от участников Программы в 2 раза от уровня 2017 года.
3) Создание участниками Программы новых 30 тыс. рабочих мест.
4) Доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 13,4 %.
5) Доведение доли среднего предпринимательства в экономике не менее 13,7 %.
Таблица 3. Целевые индикаторы
№п/п
Целевые индикаторы
Ед. изм.
Источник информации

4.2. Нысаналы индикаторлар
Бағдарламаның 2025 жылға қарай қол жеткізілетін нысаналы индикаторлары:
1) ЖІӨ-дегі ШОК үлесін кемінде 33,8 %-ке жеткізу.
2) Бағдарламаға қатысушылардан түсетін салықтық түсімдерді 2017 жылғы деңгейден 2 есеге ұлғайту.
3) Бағдарламаға қатысушылардың жаңа 30 мың жұмыс орнын құруы.
4) ЖІӨ құрылымында өңдеу өнеркәсібінің үлесін кемінде 13,4 %-ке жеткізу.
5) Экономикадағы орта кәсіпкерліктің үлесін кемінде 13,7 %-ке жеткізу.
3-кесте. Нысаналы индикаторлар
Р/с №
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі

13,4
МНЭ, МИО, АО "ФРП "Даму" (по согласованию), НПП (по согласованию), АОО "Назарбаев университет" (по согласованию)
5
Доведение доли среднего предпринимательства в экономике не менее 13,7 %.
%
статистические данные
8,7
10,0
11,2
12,5
13,7
МНЭ, МИО, АО "ФРП "Даму" (по согласованию), НПП (по согласованию)
4.3. Задачи
Для достижения цели и целевых индикаторов Программы будет проводиться работа по следующим четырем направлениям:
1) поддержке малого, в том числе микропредпринимательства;
2) отраслевой поддержке предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) исключен постановлением Правительства РК от 20.04.2020 № 225;
4) предоставлению нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
Поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
В рамках данного направления необходимо решить задачу по повышению доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства.
Задача 1. Повышение доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства, в том числе развитие семейного предпринимательства
Для повышения доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства будет осуществляться портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам банков/МФО.
Таблица 4. Показатели результатов по повышению доступности к финансированию субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
№ п/п
Показатели результатов
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение
2020
2021
2022
2023
2024
Итого
1.
Количество просубсидированных проектов субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
ед.
ведомственные данные
525
2022
2124
2230
2340
9241
МНЭ, МИО, АО ФРП "Даму" (по согласованию)
2.
Количество выданных гарантий субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
ед.
ведомственные данные
525
2022
2124
2230
2340
9241
МНЭ, МИО, АО ФРП "Даму" (по согласованию)
Таблица 5. Показатели результатов по увеличению производственных мощностей проектов предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов

13,4
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша), "Назарбаев университеті" ДБҰ (келісу бойынша)
5
Экономикадағы орта кәсіпкерліктің үлесін кемінде 13,7 %-ке жеткізу
%
статистикалық деректер
8,7
10,0
11,2
12,5
13,7
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
4.3. Міндеттер
Бағдарламаның мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін мынадай төрт:
1) шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлікті қолдау;
2) кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
4) кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын көрсету бағыттары бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Осы бағыттың шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру жөніндегі міндетті шешу қажет.
1-міндет. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру, оның ішінде отбасылық кәсіпкерлікті дамыту
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру үшін банктердің/МҚҰ-ның кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру жүзеге асырылатын болады.
4-кесте. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру бойынша нәтижелер көрсеткіштері
Р/с
Нәтижелер көрсеткіштері Өлш.бірл. Ақпарат көзі Іске асыру жылдары Орындауға жауаптылар
2020 2021 2022 2023 2024 Жиыны
1.
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің субсидияланған жобаларының саны
бірл.
ведомстволық деректер
525
2022
2124
2230
2340
9241
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
2.
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне берілген кепілдіктердің саны
бірл.
ведомстволық деректер
525
2022
2124
2230
2340
9241
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
5-кесте. Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлері жобаларының өндірістік қуатын ұлғайту бойынша нәтижелер көрсеткіштері

Сноска. Таблица 5 исключена постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Проекты, одобренные до утверждения Программы в рамках ДКБ-2020, и договора, заключенные после 1 января 2020 года, действуют на ранее одобренных условиях до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
В случае изменения любого из текущих условий финансирования, проект должен соответствовать действующим условиям Программы.
Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности

Ескерту. 5-кесте алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Бағдарлама бекітілгенге дейін БЖК-2020 шеңберінде мақұлданған жобалар және 2020 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған шарттар кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін бұрын мақұлданған шарттарда қолданылады.
Қаржыландырудың ағымдағы шарттарының кез келгені өзгерген жағдайда, жоба Бағдарламаның қолданыстағы шарттарына сәйкес келуге тиіс.
Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
В рамках данного направления необходимо решить следующие задачи:
1) увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности;
2) создание новых конкурентоспособных производств;
3) повышение доступности к финансированию предпринимателей, в том числе развитие семейного предпринимательства.
Задача 3. Увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности
Для увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности будет осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинному финансированию и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций, предоставление государственных грантов и частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям.
Таблица 6. Показатели результатов по увеличению объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности
№ п/п
Показатели результатов
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение
2020
2021
2022
2023
2024
Итого
1.
Количество просубсидированных проектов
ед.
ведомственные данные

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Осы бағыт шеңберінде мынадай:
1) өңдеу өнеркәсібі өндірген өнімінің көлемін ұлғайту;
2) бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру;
3) кәсіпкерлердің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру, оның ішінде отбасылық кәсіпкерлікті дамыту міндеттерін шешу қажет.
3-міндет. Өңдеу өнеркәсібі өндірген өнімінің көлемін ұлғайту
Өңдеу өнеркәсібі өндірген өнімнің көлемін ұлғайту үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік қаржыландыру және (немесе) банктердің қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, мемлекеттік гранттар беру және банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге берілген кредиттеріне ішінара кепілдік беру жүзеге асырылатын болады.
6-кесте. Өңдеу өнеркәсібі өндірген өнімнің көлемін ұлғайту бойынша нәтижелер көрсеткіштері
№ Р/с № Нәтижелер көрсеткіштері Өлшем бірл. Ақпарат көзі Іске асыру жылдары Орындауға жауаптылар
2020 2021 2022 2023 2024 Барлығы
1.
Субсидияланған жобалардың саны
бірл.
ведомстволық деректер

1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства;
2) повышение компетенции предпринимателей;
3) повышение производительности предпринимателей;
4) расширение деловых связей.
Задача 7. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будут осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по компонентам "Бизнес-Насихат", разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Таблица 9. Показатели результатов по информационно-аналитическому обеспечению предпринимательства
№п/п
Показатели
результатов
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің құзыретін арттыру;
3) кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту міндеттерін шешу қажет.
7-міндет. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін "Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
9-кесте. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету бойынша нәтижелер көрсеткіштері
P/с №
Нәтижелер көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Іске асыру жылдары
Орындауға жауаптылар

Глава 5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
Сноска. Глава 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.04.2020 № 225; от 30.07.2020 № 491; от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Программа предполагает реализацию комплекса взаимосвязанных мер, которые необходимо реализовать для достижения ключевых целей – обеспечения устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержания действующих и создания новых постоянных рабочих мест.
Первое направление: поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
2. Первое направление Программы предусматривает оказание предпринимателям следующих мер финансовой поддержки:
1) портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам;
2) субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
3. Участниками первого направления Программы являются субъекты малого, в том числе микропредпринимательства.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
4. Исключен постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
5. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам осуществляется по кредитам/микрокредитам, направленным на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
6. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам для субъектов малого, в том числе микропредпринимательства, предоставляется на безвозмездной основе и без отраслевых ограничений, за исключением деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров кредитования/микрокредитования, общий срок портфельного субсидирования по данному проекту устанавливается с момента выдачи банком/МФО первого кредита/микрокредита.

5-тарау. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары мен тиісті шаралар
Ескерту. 5-тарауға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491; 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Бағдарламада – өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын қолдау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру сияқты түйінді мақсаттарға қол жеткізу үшін іске асырылуы қажет өзара байланысты шаралар кешенін іске асыру болжанады.
Бірінші бағыт: шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
2. Бағдарламаның бірінші бағыты кәсіпкерлерге мынадай қаржылай қолдау шараларын көрсетуді көздейді:
1) кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру;
2) ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
3. Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
4. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
5. Кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер/микрокредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
6. Ломбардтардың, микроқаржы ұйымдарының және лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне арналған кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру өтеусіз негізде және салалық шектеулерсіз беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Егер бір жоба бойынша бірнеше кредит беру/микрокредит беру шарттары жасалатын болса, онда осы жоба бойынша портфельдік субсидиялаудың жалпы мерзімі банк/МҚҰ бірінші кредитті/микрокредитті берген сәттен бастап белгіленеді.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
8. Финансирование портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам осуществляется из средств республиканского и/или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Срок предоставляемой портфельной гарантии – не более срока кредита.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
10. Условия и порядок оказания портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
11. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве части наценки на товар/части арендного платежа, составляющих доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
12. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
13. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования.
14. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
15. Финансирование субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
16. Условия и порядок субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Второе направление: отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
8. Кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ұсынылатын портфельдік кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
10. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде берілетін кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне берілетін кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидаларымен регламенттеледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
11. Субсидиялау кәсіпкерлер ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігі/жалдау төлемінің бір бөлігі ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
12. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
13. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
14. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
15. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
16. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру кезінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Екінші бағыт: кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.

24. Второе направление Программы предусматривает оказание предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности следующих мер финансовой поддержки:
1) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/фондов прямых инвестиций/лизинговых компаний;
2) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития, выдаваемым субъектам предпринимательства для целей реализации "зеленых" проектов;
3) субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков;
4) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе;
5) субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства;
6) субсидирование ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям, включенным в официальный список фондовой биржи, и (или) "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА;
7) частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития;
8) частичное гарантирование по кредитам, выдаваемым банками в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе;
9) предоставление государственных грантов;
10) развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры;
11) создание индустриальных зон.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Участниками второго направления Программы являются эффективные предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме кредитов на сумму не более 100 млн. тенге на пополнение оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний;

24. Бағдарламаның екінші бағыты кәсіпкерлерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мынадай қаржылық қолдау шараларын көрсетуді көздейді:
1) банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
2) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
3) ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау;
4) өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
5) кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
6) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
7) банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру;
8) өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде банктер беретін кредиттер бойынша ішінара кепілдік беру;
9) мемлекеттік гранттар беру;
10) өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту;
11) индустриялық аймақтар құру.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтыруға арналған сомасы 100 млн. теңгеден аспайтын сомадағы кредиттерден басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін;

4) предоставления государственных грантов и развития производственной инфраструктуры, которые осуществляются в соответствии с приоритетными секторами экономики, указанными в приложении 2 к Программе.
Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-1. Участниками второго направления Программы также являются предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемой постановлением Правительства Республики Казахстан, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 25-1, в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций
Сноска. Заголовок раздела - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
При этом субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/мезонинным соглашениям и (или) займам на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности осуществляется по кредитам/мезонинному финансированию и (или) займам на сумму не более 100 млн. тенге.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений, за исключением:

4) Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік гранттар беруді және өндірістік инфрақұрылымды дамытуды қоспағанда, өз жобаларын салалық шектеулерсіз іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар болып табылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25-1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" жобалардың сыныптамасына (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері де Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар болып табылады.
Ескерту. 5-тарау 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау 100 млн. теңгеден аспайтын сомадағы кредиттер/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Мыналарды:

1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года).
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки/сделки мезонинного финансирования и (или) займы, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/мезонинного финансирования и займов.
Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций осуществляется из средств республиканского и/или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Условия и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций предпринимателей в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития, выдаваемым для целей реализации "зеленых" проектов

1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қоспағанда, банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобаларды мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін салалық шектеулерсіз берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/мезониндік қаржыландыру мен қарыздарды қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер/лизингтік мәмілелер/мезониндік қаржыландыру мәмілелері және (немесе) қарыздар да субсидиялауға жатады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кәсіпкерлердің кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банктердің/даму банкінің "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін берілетін кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау

Сноска. Глава 5 дополнена разделом, в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-1. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам, выдаваемым для реализации "зеленых" проектов в соответствии с определением "зеленых" проектов, предусмотренным экологическим законодательством Республики Казахстан.
30-2. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития также осуществляется по кредитам, выдаваемым для реализации "зеленых" проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве.
30-3. Допускается субсидирование по кредиту, выданному для реализации "зеленых" проектов, на пополнение оборотных средств, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.
30-4. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития для реализации "зеленых проектов" осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
30-5. Условия и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам банков/банка развития предпринимателей, а также отдельные положения по применению "зеленой" таксономии в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
31. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющих доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по новому финансированию, предоставляемому для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и пополнение оборотных средств.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
32. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);

Ескерту. 5-тарау бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30-1. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген "жасыл" жобаларды айқындауға сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
30-2. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер бойынша да жүзеге асырылады.
30-3. Егер кредит беру негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын болса, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредит бойынша айналым қаражатын толықтыру үшін субсидиялауға жол беріледі.
30-4. "Жасыл" жобаларды іске асыру үшін банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
30-5. Банктердің/даму банкінің кәсіпкерлердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі, сондай-ақ Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде "жасыл" таксономияны қолдану жөніндегі жекелеген ережелер Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
31. Ислам банкінің/ислам лизингтік компаниясының кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін ұсынылатын жаңа қаржыландыру бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
32. Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);

3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
34. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
35. Финансирование субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, осуществляется из средств республиканского и/или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Условия и порядок субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе
37. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе, осуществляется в соответствии с условиями, предусмотренными Механизмом.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства

3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау салалық шектеулерсіз кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
34. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
35. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру кезінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
37. Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілген қызметтерді, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Тетікте көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау

38. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, используется для возмещения части расходов, оплачиваемых эмитентами в качестве вознаграждения по облигациям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
39. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется по облигациям, выпущенным для финансирования реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства и пополнение оборотных средств.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
40. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
41. Финансирование субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется из средств республиканского и/или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Условия и порядок субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства регламентируются Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) актами Международного финансового центра "Астана"
Сноска. Глава 5 дополнена разделом, в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-1. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства и включенным в официальный список фондовой биржи, и (или) "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА, используется для возмещения части расходов, оплачиваемых эмитентами в качестве вознаграждения по облигациям, и осуществляется через механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
42-2. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям осуществляется по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства для финансирования реализации "зеленых" проектов.

38. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау эмитенттер облигациялар бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
39. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
40. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
41. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес шығарылған "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Ескерту. 5-тарау бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42-1. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау эмитенттер облигациялар бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
42-2. "Жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау "жасыл" жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.

42-3. Финансирование субсидирования ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
42-4. Условия и порядок субсидирования ставки купонного вознаграждения по "зеленым" облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, регламентируются Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
43. Частичное гарантирование предоставляется только по кредитам, выдаваемым для реализации эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.
При этом частичное гарантирование по кредитам на пополнение оборотных средств в сфере торговой деятельности осуществляется по кредитам на сумму не более 100 млн. тенге.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
44. Частичное гарантирование для предпринимателей предоставляется на безвозмездной основе.
45. Размер гарантий зависит от вида предпринимательства и суммы кредита в рамках проекта.
46. Срок предоставляемой гарантии не более срока кредита.
47. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств республиканского и/или местного бюджетов.
Сноска. Пункт 47 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Финансовое агентство отказывает в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами гарантирования по кредитам в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
49. Условия и порядок частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами гарантирования по кредитам в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке и производству в агропромышленном комплексе
Сноска. Заголовок раздела - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

42-3. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
42-4. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
43. Ішінара кепілдік беру тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер бойынша ғана беріледі.
Бұл ретте сауда қызметі саласындағы айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша ішінара кепілдік беру 100 млн.теңгеден аспайтын сомадағы кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
44. Кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру өтеусіз негізде ұсынылады.
45. Кепілдік мөлшері кәсіпкерліктің түріне және жоба шеңберіндегі кредиттің сомасына байланысты.
46. Ұсынылатын кепілдік мерзімі кредит мерзімінен аспайды.
47. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беруді қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында белгіленген жағдайларда кепілдік беруден бас тартады.
49. Бағдарламаның екінші бағытының шеңберінде банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу және өндіру бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ішінара кепілдік беру
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

50. Частичное гарантирование по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке и производству в агропромышленном комплексе, осуществляется в соответствии с условиями, предусмотренными Механизмом.
Сноска. Пункт 50 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предоставление государственных грантов
51. Государственные гранты предоставляются субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 2 к Программе;
52. Финансирование мер поддержки в форме предоставления государственных грантов осуществляется за счет средств республиканского и/или местного бюджетов.
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства.
54. Условия и порядок предоставления государственных грантов регламентируются Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры
55. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры заключается в подведении недостающей инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
56. Выделение средств на развитие инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
57. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 2 к Программе.
58. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры для субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах, осуществляется без отраслевых ограничений.

50. Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу және өндіру бойынша қолжетімді кредиттеу міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша ішінара кепілдік беру Тетікте көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік гранттар беру
51. Мемлекеттік гранттар Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларындағы жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беріледі.
52. Мемлекеттік гранттар беру нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттарды мемлекет шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері арқылы береді.
54. Мемлекеттік гранттарды беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларымен регламенттеледі.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту
55. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жекелеген жобалар үшін дербес (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтарды құру шеңберінде де жаңа өндіріс құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған шағын және орта кәсіпкерлік жобаларына жетіспейтін инфрақұрылым жүргізуді білдіреді.
56. Шағын және орта кәсіпкерлік жобаларының және индустриялық аймақтардың инфрақұрылымын дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларында қызмет ететін кәсіпкерлер үшін жүзеге асырылады.
58. Моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде қызмет ететін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.

59. Выделенные средства направляются на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификацию, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизацию, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки.
60. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
61. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства.
62. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
63. Не допускается финансирование из республиканского бюджета затрат, связанных с разработкой предпроектной (технико-экономических обоснований) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство.
64. Условия и порядок подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры регламентируются Правилами подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Развитие индустриальных зон
65. На территории индустриальной зоны размещаются объекты производственного назначения (производственные, складские и административные помещения), оказания социальных услуг (пункты общественного питания, повышения квалификации работников, оказания коммунальных услуг), объекты предоставления банковских услуг.
66. Основными задачами создания индустриальных зон являются:
1) содействие ускоренному развитию частного предпринимательства в сфере промышленности;
2) оптимизация затрат на создание и развитие инфраструктуры новых производств;
3) повышение эффективности производства;
4) обеспечение занятости населения.
67. Индустриальные зоны создаются в виде:
1) обеспеченных инфраструктурой участков земли под строительство зданий и сооружений для производства;
2) готовых производственных помещений для сдачи в аренду или продажи предпринимателю, в том числе с производственной инфраструктурой простаивающих, законсервированных или неработающих производств;
3) комплексных индустриальных зон, располагающих как земельными участками для строительства, так и производственными помещениями.

59. Бөлінген қаражат мынадай инфрақұрылымдарды салуға және реконструкциялауға бағытталады: су бұру, сумен жабдықтау (сумен жабдықтау үшін ұңғымаларды бұрғылау), газдандыру, сутаратқыштар, буқұбырлары, жылумен жабдықтау, су құбырлары, темiржол тұйықтары, темiржол кірме жолдары, телефондандыру, кіші электр станциялары, электр беру желілері, септиктер, бу-газ қондырғылары.
60. Жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкерлік объектісі аумағының ішінде инфрақұрылым жүргізуге қаражат бөлу көзделмейді.
61. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері жобасы құнының 50 %-інен аспауға тиіс.
62. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу құрылыс құнының кемінде 10 % мөлшерінде жергілікті бюджеттен қоса қаржыландырылған жағдайда жүзеге асырылады.
63. Республикалық бюджеттен құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техникалық-экономикалық негіздеме) немесе жобалау (жобалық-сметалық) құжаттамасын әзірлеумен байланысты шығындарды қаржыландыруға жол берілмейді.
64. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жүргізу шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жүргізу қағидаларымен регламенттеледі.
Индустриялық аймақтарды дамыту
65. Индустриялық аймақтың аумағында өндірістік мақсаттағы (өндірістік, қойма және әкімшілік үй-жайлар), әлеуметтік қызметтер көрсету объектілері (қоғамдық тамақтандыру, жұмыскерлердің біліктілігін арттыру, коммуналдық қызметтер көрсету пункттері), банктік қызметтер көрсету объектілері орналастырылады.
66. Индустриялық аймақтар құрудың негізгі міндеттері:
1) өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерліктің жедел дамуына жәрдемдесу;
2) жаңа өндірістердің инфрақұрылымын құруға және дамытуға арналған шығындарды оңтайландыру;
3) өндіріс тиімділігін арттыру;
4) халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету болып табылады.
67. Индустриялық аймақтар:
1) өндіріске арналған ғимараттар мен құрылысжайлар салуға инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген жер учаскелері;
2) кәсіпкерге жалға беру немесе сату үшін дайын өндірістік үй-жайлар, оның ішінде өндірістік инфрақұрылымы бар тоқтап тұрған, консервацияланған немесе жұмыс істемейтін өндірістер;
3) құрылысқа арналған жер учаскелері, сол сияқты өндірістік үй-жайлары да бар кешенді индустриялық аймақтар түрінде құрылады.

68. Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству.
69. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам создания и развития индустриальных зон, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.
70. Создание индустриальных зон осуществляется в соответствии с региональной специализацией и возможностями местного предпринимательства.
71. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.
72. Оператором индустриальных зон является социально-предпринимательская корпорация (далее – СПК).
73. К функциям оператора индустриальных зон относятся:
1) привлечение участников индустриальных зон;
2) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и решение вопросов финансирования индустриальной зоны;
3) предоставление во вторичное землепользование (субаренду) земельных участков и аренду (субаренду) объектов инфраструктуры;
4) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
5) обеспечение и поддержание деятельности индустриальной зоны.
74. Оплата операторских услуг СПК осуществляется за счет средств местного бюджета.
75. В целях эффективного управления индустриальными зонами СПК могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций.
76. Условия и порядок подведения недостающей инфраструктуры для проектов создания или развития индустриальных зон регламентируются Правилами подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Третье направление: снижение валютных рисков предпринимателей
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
Сноска. Раздел исключен постановлением Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Четвертое направление: нефинансовые меры поддержки предпринимательства

68. Индустриялық аймақ аумағының шекарасына дейін және оның ішінде инфрақұрылымды жүргізу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады, бұл ретте бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен қоса қаржыландырылады.
69. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу өлшемшарттарына сәйкес келетін индустриялық аймақтарды құру және дамыту жобаларына жетіспейтін инфрақұрылым жүргізу де жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
70. Индустриялық аймақтарды құру өңірлік мамандануға және жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес жүзеге асырылады.
71. Инфрақұрылым салу (реконструкциялау) құны индустриялық аймақтар құру немесе дамыту жобасы құнының 50 %-інен аспауға тиіс.
72. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы (бұдан әрі – ӘКК) индустриялық аймақтардың операторы болып табылады.
73. Индустриялық аймақтар операторының функцияларына:
1) индустриялық аймақтарға қатысушыларды тарту;
2) инфрақұрылым объектілерін салу үшін инвестициялар тарту және индустриялық аймақты қаржыландыру мәселелерін шешу;
3) жер учаскелерін жерді қайтадан пайдалануға (қосалқы жалға) беру және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беру;
4) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, оларды бұзу және олардың талаптарының орындалуын мониторингілеу;
5) индустриялық аймақ қызметін қамтамасыз ету және қолдау жатады.
74. ӘКК операторлық көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
75. ӘКК индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында басқарушы компанияларды, оның ішінде жергілікті және шетелдік бөгде ұйымдарды тарта отырып, құра алады.
76. Өнеркәсiптiк аймақтарды құру немесе дамыту жобалары үшін жетiспейтiн инфрақұрылымды жеткізу шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлетін Бағдарлама шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жүргiзу қағидаларымен регламенттеледі.
Үшінші бағыт: кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерінің төмендеуі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Төртінші бағыт: кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шаралары

94. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание государственной нефинансовой поддержки субъектам предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по следующим функциональным направлениям:
1) информационно-аналитическому обеспечению предпринимательства;
2) развитию компетенций предпринимателей;
3) повышению производительности предпринимателей;
4) расширению деловых связей.
95. В рамках данных направлений предусматривается предоставление следующих инструментов нефинансовой поддержки:
1) по функциональному направлению "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства":
информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой;
разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат";
2) по функциональному направлению развития компетенций предпринимателей:
обучение функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности "Бизнес-Школа";
обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства;
предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности;
адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках настоящей Программы;
3) по функциональному направлению повышения производительности предпринимателей:
привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры);
программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан;
4) по функциональному направлению расширения деловых связей: предусматривается тематическая бизнес-стажировка за рубежом, а также посещение предприятий аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами.
Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
96. Реализация функциональных направлений усиления предпринимательского потенциала осуществляется в рамках инфраструктуры поддержки предпринимательства при соблюдении следующих принципов: обслуживание субъектов предпринимательства посредством "одного окна", устранение дублирования, упрощение и оптимизация правил и требований, автоматизация установленных процедур и регламентов.
97. В инфраструктуру поддержки предпринимательства входят:
1) ЦОП в областных центрах, городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Семей, а также в моногородах, малых городах и районных центрах;

94. Кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шаралары кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мынадай:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің құзыреттерін дамыту;
3) кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту функционалдық бағыттары бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді көздейді.
95. Осы бағыттардың шеңберінде мынадай қаржылай емес қолдау құралдарын ұсыну:
1) "Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" функционалдық бағыты бойынша:
кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
"Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру;
2) кәсіпкерлердің құзыретін дамыту функционалдық бағыты бойынша:
"Бизнес-Мектеп" кәсіпкерлік қызметті жүргізудің функционалдық бағыттарына оқыту;
шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту;
кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуді ұсыну;
осы Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру аясында кәсіпкерлерді атаулы оқыту;
3) кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру функционалдық бағыты бойынша:
жаңа басқару әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды (Аға сеньорлар) тарту;
Қазақстан Республикасында шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау бойынша Еуропа Қайта Құру және Даму банкінің іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтер бағдарламасы;
4) іскерлік байланыстарды кеңейтудің функционалдық бағыты бойынша:
шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдаманы, сондай-ақ ұқсас бейіндегі кәсіпорындарға бару және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату көзделеді.
Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
96. Кәсіпкерлік әлеуетті күшейту функционалдық бағыттарын іске асыру мынадай: кәсіпкерлік субъектілеріне "бір терезе" арқылы қызмет көрсету, қайталауды жою, қағидалар мен талаптарды жеңілдету және оңтайландыру, белгіленген рәсімдер мен регламенттерді автоматтандыру қағидаттары сақталған жағдайда кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымы шеңберінде жүзеге асырылады.
97. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымына:
1) облыс орталықтарындағы, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларындағы, сондай-ақ моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы КҚКО;

2) отделения ЦОП.
98. Условия и порядок предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Программе регламентируются Правилами предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 98 в редакции постановления Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Мониторинг реализации Программы
99. Мониторинг реализации Программы осуществляется с целью обеспечения полного и своевременного достижения ее целевых индикаторов, задач и показателей результатов, регулярного получения информации о текущем состоянии реализации Программы, а также своевременной актуализации Программы, в том числе ее инструментов и механизмов с учетом меняющихся внешних и внутренних факторов развития предпринимательства в Республике Казахстан.
100. Мониторинг Программы проводится на трех уровнях:
1) анализ статистических данных направлен на сбор и обработку сведений по количеству предоставляемых услуг и перечню инструментов поддержки в разрезе категорий предпринимательства, видов государственной поддержки, отраслевой и региональной принадлежности;
2) аудит качества реализации инструментов Программы направлен на оценку качества реализации инструментов Программы, предусматривающую оценку удовлетворенности получателей инструментов Программы, достаточности и полноты предлагаемых инструментов государственной поддержки;
3) аудит результативности Программы направлен на субъективную оценку влияния инструментов государственной поддержки, конечное качество и результативность предпринимательской деятельности субъектов предпринимательства, а также объективную оценку социальной, бюджетной и экономической эффективности инструментов Программы.
101. Итогом мониторинга является комплексный аналитический отчет, способный характеризовать портрет пользователя Программы, дать оценку улучшения/ухудшения результативности предпринимательской деятельности в экономическом или управленческом аспекте, а также внутренних факторов Программы, определяющих скорость и качество получения инструментов поддержки.
102. Источниками информации для проведения мониторинга являются:
1) национальная и ведомственная статистика;
2) первичные формы, заполняемые при получении инструментов Программы;
3) формы для оценки удовлетворенности предпринимателей качеством предоставленных услуг;
4) телефонные и прямые опросы предпринимателей, получивших государственную поддержку;
5) семинары, совещания, встречи с предпринимателями.

2) КҚКО бөлімшелері кіреді.
98. Бағдарлама бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидаларымен регламенттеледі.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыруды мониторингілеу
99. Бағдарламаны іске асыруды мониторингілеу оның нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді, Бағдарламаны іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты тұрақты алуды, сондай-ақ Бағдарламаны, оның ішінде Қазақстан Республикасында кәсіпкерлікті дамытудың құбылмалы сыртқы және ішкі факторларын ескере отырып, оның құралдары мен тетіктерін уақтылы өзектілендіруді қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
100. Бағдарламаны мониторингілеу мынадай үш деңгейде жүргізіледі:
1) статистикалық деректерді талдау кәсіпкерлік санаттары, мемлекеттік қолдау түрлері, салалық және өңірлік тиесілілік бөлінісінде ұсынылатын қызметтер саны мен қолдау құралдарының тізбесі бойынша мәліметтерді жинауға және өңдеуге бағытталған;
2) Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасының аудиті Бағдарлама құралдарын алушылардың қанағаттануын, ұсынылатын мемлекеттік қолдау құралдарының жеткілікті және толық болуын бағалауды көздейтін Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасын бағалауға бағытталған;
3) Бағдарламаның нәтижелілік аудиті мемлекеттік қолдау құралдарының кәсіпкерлік субъектілерінің кәсіпкерлік қызметінің түпкілікті сапасы мен нәтижелілігіне ықпалын субъективті бағалауға, сондай-ақ Бағдарлама құралдарының әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық тиімділігін объективті бағалауға бағытталған.
101. Бағдарламаны пайдаланушының бейнесін сипаттауға, кәсіпкерлік қызмет нәтижелілігінің жақсаруын/нашарлауын экономикалық немесе басқарушылық тұрғыдан бағалауға, сондай-ақ қолдау құралдарын алудың жылдамдығы мен сапасын айқындайтын Бағдарламаның ішкі факторларына баға беруге қабілетті кешенді талдамалық есеп мониторинг қорытындысы болып табылады.
102. Мониторинг жүргізу үшін мыналар:
1) ұлттық және ведомстволық статистика;
2) Бағдарлама құралдарын алу кезінде толтырылатын бастапқы нысандар;
3) кәсіпкерлердің көрсетілген қызметтер сапасына қанағаттануын бағалауға арналған нысандар;
4) мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлерге телефон арқылы және тікелей пікіртерім жүргізу;
5) кәсіпкерлермен өткізілетін семинарлар, кеңестер, кездесулер ақпарат көзі болып табылады.

103. Анализ статистических данных, аудит качества и результативности в рамках первого и второго направлений Программы проводит финансовое агентство.
Сноска. Пункт 103 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
104. Анализ статистических данных, аудит качества и результативности в рамках четвертого направления Программы проводит оператор нефинансовой поддержки.
105. Аудит качества реализации инструментов Программы проводят финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки путем проведения телефонного и прямого опросов. Для проведения опроса финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки выделяют квалифицированных специалистов, которые осуществляют непосредственный мониторинг качества предоставления услуг. Прямые опросы проводятся на основании анкеты, которая заполняется предпринимателем.
106. Аудит результативности Программы осуществляется по результатам анализа статистических данных, аудита качества реализации инструментов Программы, в том числе итогов семинаров и встреч, на которых предприниматели выступают с отчетами, указывая на социальные, бюджетные и экономические результаты, полученные ими после использования инструментов Программы.
107. Подготовку комплексного аналитического отчета эффективности Программы, используя результаты анализа статистических данных, аудита качества и результативности за год, осуществляет оператор нефинансовой поддержки.
108. Регулярность проведения мониторинга Программы:
1) анализ статистических данных – ежемесячно путем представления информации по реализации инструментов государственной поддержки уполномоченному органу;
2) аудит качества реализации инструментов Программы – ежеквартально путем обработки данных анкет оценки качества работы Программы и ежегодно – путем проведения телефонного или прямого опросов предпринимателей, получивших услуги, в количестве не менее 5 % от общего числа всех обратившихся за мерами поддержки в течение года, с последующей передачей сводного отчета уполномоченному органу;
3) аудит результативности Программы – ежегодно путем проведения семинара в соответствии с форматом на базе ЦОП.
Результаты аудита результативности Программы включаются в комплексный аналитический отчет эффективности Программы, представляемый оператором нефинансовой поддержки уполномоченному органу не позднее июля финансового года, следующего за отчетным.
109. Финансирование мониторинга проводится следующим образом:
1) аудит статистических данных в рамках первого и второго направлений Программы осуществляется – за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы – за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;

103. Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттары шеңберінде статистикалық деректерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін қаржы агенттігі жүргізеді.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
104. Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде статистикалық деректерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін қаржылай емес қолдау операторы жүргізеді.
105. Қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторы телефон арқылы және тікелей пікіртерім жүргізу арқылы Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасына аудит жүргізеді. Сауалнама жүргізу үшін қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторы білікті мамандар бөледі, олар қызметтерді ұсыну сапасын тікелей мониторингілеуді жүзеге асырады. Тікелей пікіртерім кәсіпкер толтыратын сауалнама негізінде жүргізіледі.
106. Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті статистикалық деректерді талдау, Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасы аудитінің нәтижелері, оның ішінде Бағдарлама құралдарын пайдаланғаннан кейін өздері алған әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық нәтижелерді көрсетіп, кәсіпкерлер есеп беретін семинарлар мен кездесулердің қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
107. Бағдарлама тиімділігінің кешенді талдамалық есебін дайындауды қаржылай емес қолдау операторы бір жылдық статистикалық деректерді, сапа және нәтижелілік аудитін талдау нәтижелерін пайдалана отырып жүзеге асырады.
108. Бағдарламаға мониторинг жүргізудің тұрақтылығы:
1) статистикалық деректерді талдау – уәкілетті органға мемлекеттік қолдау құралдарының іске асырылуы бойынша ақпарат беру арқылы ай сайын;
2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті – кейіннен уәкілетті органға жиынтық есеп жібере отырып, Бағдарлама жұмысының сапасын бағалау сауалнамаларының деректерін өңдеу арқылы – тоқсан сайын және қолдау шараларын алу үшін жыл бойы барлық өтініш бергендердің жалпы санынан кемінде 5 % мөлшерінде көрсетілетін қызметтерді алған кәсіпкерлерге телефон арқылы немесе тікелей сауалнама жүргізу арқылы – жыл сайын;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті – КҚКО базасындағы форматқа сәйкес семинар өткізу арқылы – жыл сайын.
Бағдарлама нәтижелілігі аудитінің нәтижелері қаржылай емес қолдау операторы уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі қаржы жылының шілдесінен кешіктірмей беретін Бағдарлама тиімділігінің кешенді талдамалық есебіне қосылады.
109. Мониторингті қаржыландыру мынадай түрде:
1) Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттары шеңберіндегі статистикалық деректердің аудиті – қаржы агенттігінің жеке қаражаты есебінен; Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде – қаржылық емес қолдау операторының жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады;

2) аудит качества реализации инструментов Программы – за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы – за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;
3) аудит результативности Программы – за счет средств оператора нефинансовой поддержки;
4) проведение итогового рабочего совещания по теме "Мониторинг реализации Программы" – за счет средств оператора нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 109 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
Взаимодействие участников Программы
110. Соглашения по субсидированию ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций и гарантированию по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний, заключенные в рамках реализации ДКБ-2020, применяются при реализации Программы и не подлежат повторному заключению.
Сноска. Пункт 110 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Финансовое агентство осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениями и (или) займам, гарантирования по кредитам, предоставления сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности, компонента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" и предоставления государственных грантов.
Сноска. Пункт 111 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности Программы не позднее апреля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга первого и второго направлений Программы оператору нефинансовой поддержки и уполномоченному органу.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
113. Для определения динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя финансовое агентство использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.

2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті – қаржы агенттігінің меншікті қаражаты есебінен; Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде – қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражаты есебінен;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті – қаржылай емес қолдау операторының қаражаты есебінен;
4) "Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеу" тақырыбы бойынша қорытынды жұмыс кеңесін өткізу қаржылай емес қолдау операторының қаражаты есебінен жүргізіледі.
Ескерту. 109-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимылы
110. БЖК-2020 іске асыру шеңберінде жасалған банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша кепілдік беру жөніндегі келісімдер Бағдарламаны іске асыру кезінде қолданылады және қайтадан жасалмауға тиіс.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
111. Қаржы агенттігі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру, кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету, "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауышы және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
112. Қаржы агенттігі Бағдарлама тиімділігінің кешенді жылдық жалпы талдамалық есебін қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылдың сәуірінен кешіктірмей, Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттарын мониторингтеу нәтижелерін қаржылық емес қолдау операторы мен уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
113. Жұмыскерлер кірісінің, орташа жылдық санының артуын, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындау үшін қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынған ақпаратты пайдаланады. Қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге қарамастан, келесі қаржы жылының басы жұмыскерлер кірісінің, орташа жылдық санының артуын, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін есептеу кезіндегі есепті күн болып табылады.

114. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" от 25 декабря 2017 года на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике направляет в финансовое агентство и оператору нефинансовой поддержки сведения об объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников – участников Программы финансового агентства. Годовые данные за последние 5 лет о доходах, объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников – участников Программы представляются по запросу финансового агентства и оператора нефинансовой поддержки на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике.
115. Региональный координатор Программы осуществляет мониторинг реализации Программы в части развития производственной инфраструктуры в регионах.
Критерии Программы
116. Кредиты/лизинговые сделки/сделки мезонинного финансирования и (или) займы предпринимателей, претендующих на получение государственной поддержки, должны соответствовать следующим критериям:
1) кредит/лизинговая сделка/сделка мезонинного финансирования и (или) заем предпринимателя должны быть направлены на реализацию новых инвестиционных проектов, модернизацию и расширение производств, в том числе пополнение оборотных средств, а также реализацию "зеленых" проектов, согласно условиям Программы;
2) субсидирование ставки вознаграждения и частичное гарантирование не могут осуществляться по кредитам/лизинговым сделкам:
направленным на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественный комплекс, за исключением кредитов банка развития, направленных на выкуп долей, акций организаций, с последующим направлением средств на погашение задолженности перед банками второго уровня, по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан;
выданным государственными институтами развития, за исключением банка развития и фондов прямых инвестиций;
ставкам вознаграждения, по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок/сделок мезонинного финансирования и (или) займов банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
в виде овердрафта;

114. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің салық төлеуші туралы мәліметтерді беруге келісуі туралы ұсынылған өтініштердің негізінде төленген салықтар мен бюджет төлемдерінің көлемі және қаржы агенттігі Бағдарламасына қатысушылар жұмыскерлерінің саны туралы мәліметтерді қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторына жолдайды. Кірістер, төленген салықтар мен бюджет төлемдерінің көлемі және Бағдарламаға қатысушылар жұмыскерлерінің саны туралы соңғы 5 жылғы жылдық деректер кәсіпкерлік субъектілерінің салық төлеуші туралы мәліметтерді беруге келісуі туралы ұсынылған өтініштердің негізінде қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторының сұрау салуы бойынша ұсынылады.
115. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарламаның өңірлерде өндірістік инфрақұрылымды дамыту бөлігінде іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
Бағдарламаның өлшемшарттары
116. Мемлекеттік қолдау алуға үміткер кәсіпкерлердің кредиттері/лизингтік мәмілелері/мезониндік қаржыландыру мәмілелері және (немесе) қарыздары мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/мезониндік қаржыландыру мәмілесі және (немесе) қарызы Бағдарлама шарттарына сәйкес жаңа инвестициялық жобаларды іске асыруға, өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ "жасыл" жобаларды іске асыруға бағытталуға тиіс;
2) сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды және оларға ішінара кепілдік беруді:
даму банкінің ұйымдардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған кредиттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша қаражатты кейіннен екінші деңгейдегі банктер алдындағы берешекті өтеуге жібере отырып, ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
даму банкі мен тікелей инвестициялар қорларын қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген;
банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерін/лизингтік мәмілелерін/мезониндік қаржыландыру мәмілелерін және (немесе) қарыздарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
овердрафт түріндегі кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша жүзеге асыруға болмайды;

3) кредит/лизинговая сделка/сделка мезонинного финансирования и (или) заем предпринимателя должны выдаваться в национальной валюте.
Сноска. Пункт 116 - в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Участниками Программы не могут быть:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства, и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) предприниматели, планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве);
4) предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение, и некоммерческие организации.
118. Субсидирование не может осуществляться по договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга, сублизинга.
119. Уполномоченный орган в целях реализации первого и второго направлений Программы определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, городов республиканского значения.
Сноска. Пункт 119 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2020 № 225.
120. Привлечение предпринимательского потенциала государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется путем предоставления финансовых и нефинансовых мер поддержки на приграничных территориях Республики Казахстан, в которых имеются ресурсный потенциал и потребность создания предприятий с совместным участием резидентов Российской Федерации и Республики Беларусь.
121. Финансовые и нефинансовые меры поддержки также представляются предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности – резидентам Республики Казахстан, вновь созданным с участием предпринимателей государств-членов Евразийского экономического союза и реализующим проекты на территории Республики Казахстан.

3) кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/мезониндік қаржыландыру мәмілесі және (немесе) қарызы ұлттық валютада берілуге тиіс.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамнан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкерлер;
2) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге арналған жобаларды қоспағанда, жобаны тау-кен өндіру өнеркәсібі мен карьерлерді игеруде іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан астам проценті тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тиесілі кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері;
4) меншік нысаны жеке меншік мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер және коммерциялық емес ұйымдар Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды.
118. Субсидиялау қайтарымды лизинг, қайталама лизинг, қосалқы лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
119. Уәкілетті орган Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттарын іске асыру мақсатында әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қалалар үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.04.2020 № 225 қаулысымен.
120. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік әлеуетін тарту Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасының резиденттері бірлесіп қатысатын кәсіпорындар құрудың ресурстық әлеуеті мен қажеттілігі бар Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аумақтарында қаржылай және қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну жолымен жүзеге асырылады.
121. Қаржылай және қаржылай емес қолдау шаралары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кәсіпкерлерінің қатысуымен жаңадан құрылған және жобаларды Қазақстан Республикасының аумағында іске асыратын Қазақстан Республикасының резиденттері – кәсіпкерлерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне де ұсынылады.

8 652 887
8 903 931
9 255 670
9 355 670
9 355 670
местный бюджет
2. Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
Сноска. Подраздел 2 исключен постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
3. Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
Сноска. Подраздел 3 исключен постановлением Правительства РК от 30.07.2020 № 491.
Второе направление: отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности
1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/кредитам для реализации "зеленых" проектов/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/ фондов прямых инвестиций
ед.
ежемесячно
решение (протокол) финансового агентства
АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня/лизинговым компаниям/ фондам прямых инвестиций по проектам предпринимателей в рамках второго направления Программы
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании (по согласованию)

8 652 887
8 903 931
9 255 670
9 355 670
9 355 670
жергілікті бюджет
2. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
Ескерту. 2 кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
3. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
Ескерту. 3 кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.07.2020 № 491 қаулысымен.
Екінші бағыт: кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау
1. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1
Банктердің/ даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/ қаржылық лизинг шарттары/"жасыл" жобаларды іске асыруға арналған кредиттері/ мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде "Даму" КДҚ" АҚ-ның кәсіпкерлердің жобалары бойынша екінші деңгейдегі банктерге/ лизингтік компанияларға/тікелей инвестициялар қорларына субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар (келісу бойынша)

6. Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
ед.
ежемесячно
решение (протокол) финансового агентства
АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), исламские банки, исламские лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" исламским банкам/исламским лизинговым компаниям по проектам предпринимателей
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), исламские банки, исламские лизинговые компании
сумма указана в пункте 1.3 Плана мероприятий второго направления Программы
7. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по облигациям эмитентов, включенным в официальный список ценных бумаг фондовой биржи, и "зеленым облигациям", включенным в официальный список фондовой биржи, и (или) "зеленым облигациям", выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА
ед.
один раз в шесть месяцев либо один раз в 12 месяцев
решение (протокол) финансового агентства
АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), Центральный депозитарий
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" Центральному депозитарию по проектам предпринимателей
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), Центральный депозитарий

6. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
1
Ислам банктерінің/ислам лизингтік компанияларының кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), ислам банктері, ислам лизингтік компаниялары
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның кәсіпкерлердің жобалары бойынша ислам банктеріне/ислам лизингтік компанияларына субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), ислам банктері, ислам лизингтік компаниялары
сома Бағдарламаның екінші бағытының іс-шаралар жоспарының 1.3-тармағында көрсетілген
7. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1
Қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген эмитенттердің облигациялары және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген "жасыл облигациялар" және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл облигациялар" бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
алты айда бір рет не 12 айда бір рет
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), Орталық депозитарий
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның Орталық депозитарийге кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісу бойынша), Орталық депозитарий

5. Иные мероприятия
1
Оплата услуг финансового агентства, оказываемых в рамках Программы
тыс. тенге
ежегодно
договор о государственных закупках услуг
МНЭ, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
791 000
791 000
791 000
791 000
791 000
республиканский бюджет
Расшифровка аббревиатур:
АО "ФРП "Даму" – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МИО – местные исполнительные органы
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
РБК – республиканская бюджетная комиссия
НПП – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Приложение 2
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса- 2025"
Перечень приоритетных секторов экономики для потенциальных участников Программы

5. Өзге іс-шаралар
1
Қаржы агенттігінің Бағдарлама шеңберінде көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу
мың теңге
жыл сайын
көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт
ҰЭМ, "Даму" КДҚ"АҚ (келісу бойынша)
791 000
791 000
791 000
791 000
791 000
республикалық бюджет
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Даму" КДҚ" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
РБК – республикалық бюджет комиссиясы
ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасына
2-қосымша
Бағдарламаға әлеуетті қатысушылар үшін экономиканың басым секторларының тізбесі

Сноска. Приложение 2- в редакции постановления Правительства РК от 13.10.2021 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код ОКЭД Наименование
Агропромышленный комплекс
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях, за исключением 01.11 "Выращивание зерновых культур (за исключением риса), бобовых культур и масличных семян"
03
Рыболовство и рыбоводство
10
Производство продуктов питания
11.06
Производство солода
11.07
Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках
Горнодобывающая промышленность
08.12.1
Разработка гравийных и песчаных карьеров
09
Предоставление услуг в горнодобывающей промышленности
Легкая промышленность и производство мебели
13
Производство текстильных изделий
14
Производство одежды
15
Производство кожаной и относящейся к ней продукции
16
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения
17
Производство бумаги и бумажной продукции
18
Полиграфическая деятельность и воспроизведение записанных носителей информации
20
Производство продуктов химической промышленности
21
Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов
22
Производство резиновых и пластмассовых изделий
31
Производство мебели
Производство строительных материалов и прочей неметаллической минеральной продукции
23
Производство прочей неметаллической минеральной продукции
Металлургия, металлообработка, машиностроение
24
Металлургическое производство
25
Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
26
Производство компьютеров, электронного и оптического оборудования
27
Производство электрического оборудования
28
Производство машин и оборудования, не включенных в другие группировки
29
Производство автомобилей, прицепов и полуприцепов
30
Производство прочих транспортных средств
33
Ремонт и установка машин и оборудования
Другие сектора промышленности
32
Производство прочих готовых изделий
35.11.4
Производство электроэнергии ветровыми электростанциями
35.11.5
Производство электроэнергии солнечными электростанциями
35.11.9
Производство электроэнергии прочими электростанциями
35.11.2
Производство электроэнергии гидроэлектростанциями
38
Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
39
Деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов
Транспорт и складирование
45.2
Техническое обслуживание и ремонт автомобилей
49.3
Деятельность прочего пассажирского сухопутного транспорта

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.10.2021 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЭҚЖЖ коды
Атауы
Агроөнеркәсіптік кешен
01
01.11 "Дәнді дақылдарды (күрішті қоспағанда), бұршақты дақылдар мен майлы тұқымдарды өсіруді" қоспағанда, өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда көрсетілетін қызметтерді ұсыну
03
Балық аулау және балық өсіру
10
Тамақ өнімдерінің өндірісі
11.06
Уыт өндірісі
11.07
Алкогольсіз сусындар, минералды сулар және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындар шығару
Тау-кен өндіру өнеркәсібі
08.12.1
Қиыршықтас және құм карьерлерін игеру
09
Тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Жеңіл өнеркәсіп және жиһаз жасау
13
Тоқыма бұйымдарын өндіру
14
Киім шығару
15
Былғарыдан жасалған және оған қатысты өнімдер өндірісі
16
Жиһаздан басқа, ағаш және тығын бұйымдарын өндіру; сабаннан және тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдарды өндіру
17
Қағаз және қағаз өнімдерінің өндірісі
18
Полиграфиялық қызмет және жазылған ақпарат жеткізгіштерді жаңғырту
20
Химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі
21
Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен фармацевтикалық препараттар өндірісі
22
Резеңке және пластмасса бұйымдарын шығару
31
Жиһаз жасау
Құрылыс материалдары және өзге де металл емес минералды өнімдер өндірісі
23
Өзге де металл емес минералды өнімдер өндірісі
Металлургия, металл өңдеу, машина жасау
24
Металлургия өндірісі
25
Машиналар мен жабдықтардан басқа, дайын металл бұйымдарының өндірісі
26
Компьютерлер, электрондық және оптикалық жабдықтар өндірісі
27
Электр жабдықтарын шығару
28
Басқа санаттарға қосылмаған машиналар мен жабдықтар өндірісі
29
Автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер шығару
30
Өзге де көлік құралдарын шығару
33
Машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату
Өнеркәсіптің басқа да секторлары
32
Өзге де дайын бұйымдар өндірісі
35.11.4
Жел электр станцияларымен электр энергиясын өндіру
35.11.5
Күн электр станцияларымен электр энергиясын өндіру
35.11.9
Өзге де электр станцияларымен электр энергиясын өндіру
35.11.2
Гидроэлектр станцияларымен электр энергиясын өндіру
38
Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
39
Ластануды жою жөніндегі қызмет және қалдықтарды жою саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер
Көлік және қоймалау
45.2
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
49.3
Өзге құрлықтағы жолаушылар көлігінің қызметі

49.41
Деятельность грузового автомобильного транспорта
50
Деятельность водного транспорта
52
Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность
53
Почтовая и курьерская деятельность, за исключением деятельности, относящейся к сфере естественных монополий
Туризм
55.10
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
55.20
Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания
55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Профессиональная, научная и техническая деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий; технических испытаний и анализа
72
Научные исследования и разработки
74
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
81
Деятельность по обслуживанию зданий и благоустройству территорий
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальные услуги
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания
88
Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания
Искусство, развлечение и отдых
91
Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
93
Деятельность в области спорта, организации и развлечений (за исключением дискотек)
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров
96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий

49.41
Жүк автомобиль көлігінің қызметі
50
Су көлігінің қызметі
52
Жүктерді қоймалау және қосалқы көлік қызметі
53
Табиғи монополиялар саласына жататын қызметті қоспағанда, пошта және курьерлік қызмет
Туризм
55.10
Қонақ үйлердің және тұруға арналған ұқсас орындардың қызметтерін ұсыну
55.20
Демалыс күндеріне және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне тұрғын үй ұсыну
55.30
Кемпингтер, автофургондарға арналған тұрақтар және тұруға арналған автотіркемелер қызметтерін ұсыну
Ақпарат және байланыс
59.14
Кинофильмдер көрсету жөніндегі қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялар және басқа да ілеспе көрсетілетін қызметтер
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу жөнінде консультациялар беру
71
Сәулет, инженерлік ізденістер; техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
72
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
74
Өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
81
Ғимараттарға қызмет көрсету және аумақтарды абаттандыру бойынша қызмет
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Тұратын жермен қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну
88
Тұратын жермен қамтамасыз етпей, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну
Өнер, ойын-сауық және демалыс
91
Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет
93
Спорт, ұйымдастыру және ойын-сауық (дискотекаларды қоспағанда) саласындағы қызмет
Өзге де көрсетілетін қызмет түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды жөндеу
96.01
Тоқыма және былғары бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау