О некоторых вопросах проведения научной антикоррупционной экспертизы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2020 года № 451. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 560
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 33-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Агентству Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Мамин
Утверждены постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2020 года № 451
Правила проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 33-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и определяют порядок и сроки проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разработчик – государственные органы, местные представительные и исполнительные органы, разрабатывающие нормативные правовые акты, а также депутаты Парламента, разрабатывающие проекты законов в порядке законодательной инициативы депутатов Парламента Республики Казахстан;
2) нормативный правовой акт – письменный официальный документ на бумажном носителе и идентичный ему электронный документ установленной формы, принятый на республиканском референдуме либо уполномоченным органом, устанавливающий нормы права, изменяющий, дополняющий, прекращающий или приостанавливающий их действие;

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 шiлдедегi № 451 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 шiлдедегi № 560 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 33-1-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидалары;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 16 шілдедегі
№ 451 қаулысымен
бекітілген
Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 33-1-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес әзірленді және нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші – нормативтік құқықтық актілерді әзірлейтін мемлекеттік органдар, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен заң жобаларын әзірлейтін Парламент депутаттары;
2) нормативтік құқықтық акт – республикалық референдумда қабылданған не уәкілетті орган қабылдаған, құқық нормаларын белгілейтін, өзгертетін, толықтыратын, олардың қолданысын тоқтататын немесе тоқтата тұратын, белгіленген нысандағы, қағаз жеткізгіштегі жазбаша ресми құжат және сонымен бірдей электрондық құжат;

3) научная антикоррупционная экспертиза – исследование проектов нормативных правовых актов в целях выявления в них проектах нормативных правовых актов коррупциогенных норм с вынесением заключения научной антикоррупционной экспертизы;
4) заключение научной антикоррупционной экспертизы – письменный документ, оформленный в соответствии с требованиями настоящих Правил, отражающий результаты проведенной научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта.
3. Научная антикоррупционная экспертиза проектов нормативных правовых актов проводится с целью:
1) выявления в проекте нормативного правового акта норм, способствующих совершению коррупционных правонарушений (далее – коррупциогенные нормы);
2) разработки рекомендаций, направленных на устранение выявленных коррупциогенных норм.
4. Научная антикоррупционная экспертиза проводится по проектам законодательных актов, вносимых на рассмотрение Парламента Республики Казахстан, за исключением случаев внесения проектов законодательных актов в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, когда научная антикорупционная экспертиза может не проводиться, и проектам иных нормативных правовых актов, за исключением указанных в пункте 5 настоящих Правил.
5. Требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы не распространяется на проекты:
нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан;
нормативных правовых актов Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан;
нормативных постановлений Парламента Республики Казахстан и его палат;
нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан;
нормативных постановлений Верховного Суда Республики Казахстан;
нормативных правовых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающих внесение проектов законодательных актов на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан и проектов указов Президента Республики Казахстан на рассмотрение Президента Республики Казахстан;
нормативных правовых актов по признанию утратившими силу нормативных правовых актов;
нормативных правовых актов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
нормативных правовых актов об образовании избирательных участков и определении мест для размещения агитационных печатных материалов;
нормативных правовых актов об образовании, упразднении и преобразовании административно-территориальных единиц, установлении и изменении их границ и подчиненности, их наименовании и переименовании, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований;
нормативных правовых актов о наименовании и переименовании составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований;
нормативных правовых актов об утверждении государственного списка памятников истории и культуры республиканского и местного значения;
нормативных правовых актов об утверждении бюджетов всех уровней;
нормативных правовых актов о гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан;
нормативных правовых актов об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы;
нормативных правовых актов об утверждении предельных тарифов, цен, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
нормативных правовых актов об установлении публичного сервитута;
нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований к административным государственным должностям;
нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, а также имеющих пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати".
При этом требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы также не распространяется на нормативные правовые акты, предусматривающие внесение изменений и дополнений в нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим пунктом Правил.

3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама – нормативтік құқықтық актілер жобаларында сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды анықтау мақсатында нормативтік құқықтық актілердің жобаларын сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысын шығара отырып зерттеу;
4) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысы – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделген, нормативтік құқықтық актінің жобасына жүргізілген сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың нәтижелері көрсетілетін жазбаша құжат.
3. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама:
1) нормативтік құқықтық актінің жобасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа бейім нормалар) анықтау;
2) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды жоюға бағытталған ұсынымдар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізілмейтін заңнамалық актілердің жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен енгізу жағдайларын қоспағанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілетін заңнамалық актілердің жобалары және осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша жүргізіледі.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап:
Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарының;
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының нормативтік құқықтық актілерінің;
Қазақстан Республикасы Парламенті мен оның палаталарының нормативтік қаулыларының;
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының нормативтік қаулыларының;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларының;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтік құқықтық қаулыларының;
заңнамалық актілердің жобаларын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына және Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының;
нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің;
тиісті аумақта карантин режимін енгізе отырып, карантин аймағын белгілеу (жою) туралы, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің;
сайлау учаскелерін құру және үгіт баспа материалдарын орналастыруға арналған орындарды айқындау туралы нормативтік құқықтық актілердің;
әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру, тарату және қайта құру, олардың шекаралары мен бағыныстылығын белгілеу және өзгерту, оларға атау беру және атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру және олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
барлық деңгейдегі бюджеттерді бекіту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт туралы нормативтік құқықтық актілердің;
республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы нормативтік құқықтық актілердің;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекті тарифтерді, бағаларды бекіту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
жария сервитутты белгілеу туралы нормативтік құқықтық актілердің;
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актілердің;
мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жарияланбайды", "Баспаға арналмаған" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қолданылмайды.
Бұл ретте сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап Қағидалардың осы тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін нормативтік құқықтық актілерге де қолданылмайды.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Организация проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов возлагается на Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу) (далее – организатор).
7. Финансирование проведения научной антикоррупционной экспертизы осуществляется за счет республиканского бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Субъекты, осуществляющие научную антикоррупционную экспертизу
8. Научная антикоррупционная экспертиза проводится экспертами, включенными в реестр экспертов, формируемый организатором.
9. Координация проведения научной антикоррупционной экспертизы возлагается на научное учреждение или высшее учебное заведение, определяемое в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – координатор).
10. Координатор на конкурсной основе привлекает экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы, направляет их кандидатуры организатору для включения в реестр экспертов, а также обеспечивает взаимодействие разработчиков проектов нормативных правовых актов и экспертов в ходе проведения научной антикоррупционной экспертизы.
Порядок проведения конкурсного отбора экспертов утверждается организатором.
11. Критерии отбора экспертов включают:
1) высшее образование;
2) опыт работы не менее 5 лет в той отрасли деятельности, по которой предполагает выступить в качестве эксперта, либо не менее 3 лет в случае наличия ученой степени кандидата наук, доктора наук, доктора PhD или доктора по профилю в той отрасли деятельности, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
3) отсутствие непогашенной или неснятой судимости;
4) отсутствие административного взыскания за совершение административного коррупционного правонарушения в течение последних 3 лет;
5) отсутствие увольнения за дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу;
6) отсутствие судимости за коррупционное преступление.
Глава 3. Виды научной антикоррупционной экспертизы
12. По проектам нормативных правовых актов может проводиться комплексная антикоррупционная экспертиза экспертами различных специальностей (группа экспертов), а при необходимости – повторная экспертиза.
Комплексная антикоррупционная экспертиза проводится экспертами различных специальностей в случаях, когда необходимо исследовать проект нормативного правового акта на основе различных отраслей знаний.
Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится при внесении концептуальных изменений и дополнений в проект нормативного правового акта в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – ұйымдастырушы) жүктеледі.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асыратын субъектілер
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы ұйымдастырушы қалыптастыратын сарапшылар тізіліміне қосылған сарапшылар жүргізеді.
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді үйлестіру Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын ғылыми мекемеге немесе жоғары оқу орнына (бұдан әрі – үйлестіруші) жүктеледі.
10. Үйлестіруші конкурстық негізде сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін сарапшыларды тартады, олардың кандидатураларын сарапшылар тізіліміне енгізу үшін ұйымдастырушыға жібереді, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу барысында нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеушілер мен сарапшылардың өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
Сарапшыларды конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібін ұйымдастырушы бекітеді.
11. Сарапшыларды іріктеу өлшемшарттары:
1) жоғары білімді;
2) сарапшы ретінде әрекет етуді болжайтын қызмет саласында кемінде 5 жыл не сарапшы ретінде әрекет етуді көздейтін қызмет саласында ғылым кандидаты, ғылым докторы, PhD доктор немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі болған жағдайда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесін;
3) өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауын;
4) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін 3 жыл әкімшілік жазаның болмауын;
5) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық үшін жұмыстан босатылмауын;
6) сыбайлас жемқорлық қылмысы үшін соттылығының болмауын қамтиды.
3-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама түрлері
12. Нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша мамандықтары әртүрлі сарапшылар (сарапшылар тобы) кешенді сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама, ал қажет болған кезде қайталама сараптама жүргізуі мүмкін.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы кешенді сараптаманы білімнің әртүрлі салалары негізінде нормативтік құқықтық актінің жобасын зерттеу қажет болған жағдайларда мамандықтары әртүрлі сарапшылар жүргізеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасына осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде жүргізіледі.

Глава 4. Порядок и сроки проведения научной антикоррупционной экспертизы
13. Условия проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов определяются гражданско-правовым договором, заключенным между организатором и координатором, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
14. Права и обязанности эксперта, осуществляющего научную антикоррупционную экспертизу, условия оплаты услуг эксперта, основания для расторжения договорных отношений определяются договором на проведение научной антикоррупционной экспертизы, заключенным между координатором и экспертом, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Координатор вправе расторгнуть с экспертом договор на проведение научной антикоррупционной экспертизы по основаниям, предусмотренным данным договором.
Форма типового договора на проведение научной антикоррупционной экспертизы, заключаемого между координатором и экспертом, утверждается организатором.
15. Стоимость проведения научной антикоррупционной экспертизы определяется координатором исходя из объема проекта нормативного правового акта и сложности экспертизы. При этом данные о стоимости проведенной научной антикоррупционной экспертизы конкретного проекта нормативного правового акта размещаются на официальном интернет-ресурсе координатора.
Порядок определения стоимости проведения научной антикоррупционной экспертизы устанавливается координатором по согласованию с организатором.
16. При проведении научной антикоррупционной экспертизы эксперт руководствуется методическими рекомендациями по проведению научной антикоррупционной экспертизы, утверждаемыми организатором.
Не допускается вмешательство в деятельность эксперта при проведении научной антикоррупционной экспертизы.
17. Научная антикоррупционная экспертиза проекта нормативного правового акта проводится до его внесения на согласование в Министерство юстиции или его территориальные органы (далее – органы юстиции).
18. Научная антикоррупционная экспертиза проводится в срок, не превышающий 15 рабочих дней со дня представления координатору проекта законодательного акта и материалов к нему, и в срок, не превышающий 10 рабочих дней со дня представления координатору проекта подзаконного нормативного правового акта и материалов к нему.
При необходимости срок, установленный в части первой настоящего пункта, может быть продлен до 5 рабочих дней с согласия разработчика, за исключением случаев, когда имеется поручение Президента Республики Казахстан, руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан о необходимости ее проведения.

4-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу тәртібі мен мерзімдері
13. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу шарттары ұйымдастырушы мен үйлестіруші арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жасалған азаматтық-құқықтық шартпен айқындалады.
14. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асыратын сарапшының құқықтары мен міндеттемелері, сарапшы көрсететін қызметтерге ақы төлеу шарттары, шарттық қатынастарды бұзу үшін негіздер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үйлестіруші мен сарапшы арасында жасалған сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған шартпен айқындалады.
Үйлестіруші осы шартта көзделген негіздер бойынша сарапшымен сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған шартты бұзуға құқылы.
Үйлестіруші мен сарапшы арасында жасалатын сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған үлгілік шарттың нысанын ұйымдастырушы бекітеді.
15. Үйлестіруші нормативтік құқықтық акт жобасының көлемін және сараптаманың күрделілігін негізге ала отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу құнын айқындайды. Бұл ретте нақты нормативтік құқықтық актінің жобасына жүргізілген сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың құны туралы деректер үйлестірушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Үйлестіруші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу құнын айқындау тәртібін ұйымдастырушымен келісу бойынша белгілейді.
16. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу кезінде сарапшы ұйымдастырушы бекітетін сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды басшылыққа алады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу кезінде сарапшының қызметіне араласуға жол берілмейді.
17. Нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама оны Әділет министрлігіне немесе оның аумақтық органдарына (бұдан әрі – әділет органдары) келісуге енгізгенге дейін жүргізіледі.
18. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама заңнамалық актінің жобасы және оған материалдар үйлестірушіге ұсынылған күннен бастап 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы және оған материалдар үйлестірушіге ұсынылған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің оны өткізу қажеттігі туралы тапсырмасы болатын жағдайларды қоспағанда, қажет болған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзім әзірлеушінің келісімімен 5 жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.

Научная антикоррупционная экспертиза по проектам законов, а также по проектам временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющих силу Закона, разработанным в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", проводится в срок, не превышающий 3 календарных дня со дня представления координатору проекта законодательного акта, проекта подзаконного нормативного правового акта и материалов к ним. Повторная научная антикоррупционная экспертиза по данным проектам нормативных правовых актов не проводится.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится в случае внесения концептуальных изменений и дополнений в проект нормативного правового акта:
1) по замечаниям и предложениям Администрации Президента Республики Казахстан и (или) Аппарата Правительства Республики Казахстан;
2) подлежащего государственной регистрации в органах юстиции, по замечаниям и предложениям органов юстиции.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня представления координатору проекта нормативного правового акта и материалов к нему.
Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится экспертом или группой экспертов, проводивших первоначальную научную антикоррупционную экспертизу проекта нормативного правового акта.
21. Для проведения научной антикоррупционной экспертизы разработчик направляет координатору в электронном виде следующие материалы:
1) проект нормативного правового акта (на казахском и русском языках);
2) пояснительную записку к проекту нормативного правового акта (на казахском и русском языках) (при наличии);
3) сравнительную таблицу к проекту нормативного правового акта при внесении изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений (на казахском и русском языках);
4) консультативный документ регуляторной политики (на казахском и русском языках);
5) статистические данные по изучаемой проблеме (при наличии).
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2022 № 1082 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленген заңдардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама заңнамалық акт жобасы, заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы және оларға материалдар жобаны үйлестірушіге ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі. Осы нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қайта жүргізілмейді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасына:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының ескертулері мен ұсыныстары бойынша;
2) әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге жататын, әділет органдарының ескертулері мен ұсыныстары бойынша тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасы және оған материалдар үйлестірушіге ұсынылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптаманы нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы бастапқы ғылыми сараптаманы жүргізген сарапшы немесе сарапшылар тобы жүргізеді.
21. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүргізу үшін әзірлеуші мынадай материалдарды үйлестірушіге қағаз және электрондық түрде жібереді:
1) нормативтік құқықтық актінің жобасы (қазақ және орыс тілдерінде);
2) нормативтік құқықтық актінің жобасына түсіндірме жазба (қазақ және орыс тілдерінде) (бар болса);
3) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен нормативтік құқықтық актінің жобасына салыстырма кесте (қазақ және орыс тілдерінде);
4) реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты (қазақ және орыс тілдерінде);
5) зерделенетін проблема бойынша статистикалық деректер (бар болса).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2022 № 1082 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

22. Координатор проверяет полноту предоставленных разработчиком материалов и в случае их соответствия пункту 21 настоящих Правил, регистрирует проект нормативного правового акта.
23. В случае предоставления разработчиком неполного перечня материалов по проекту нормативного правового акта координатор научной антикоррупционной экспертизы в течение 2 рабочих дней возвращает их без рассмотрения разработчику с направлением уведомления о возврате материалов с мотивированным обоснованием.
Разработчик, после устранения причин, указанных в уведомлении координатора, снова предоставляет проект нормативного правового акта для проведения научной антикоррупционной экспертизы.
24. После регистрации проекта нормативного правового акта координатором на основе равномерности определяется эксперт или группа экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы данного проекта нормативного правового акта.
При этом, координатор не привлекает к проведению научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта эксперта, принимавшего непосредственное участие в подготовке данного проекта.
25. Проект нормативного правового акта и прилагаемые к нему материалы направляются координатором эксперту или группе экспертов.
Эксперт в срок, установленный координатором, направляет координатору уведомление о принятии в работу представленного проекта нормативного правового акта либо о самоотводе с указанием причин своего отказа.
26. Эксперт, давший согласие на проведение научной антикоррупционной экспертизы, не позднее срока, установленного координатором, подготавливает заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта и направляет его координатору для согласования.
27. Координатор осуществляет проверку заключения в части орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности, и при необходимости решает вопрос о доработке экспертом или группой экспертов подготовленного заключения научной антикоррупционной экспертизы.
В случае несогласия эксперта или группы экспертов с замечаниями и предложениями координатора, координатор вправе направить проект нормативного правового акта для проведения научной антикоррупционной экспертизы другому эксперту.
Эксперт или группа экспертов несут ответственность за обоснованность подготовленных ими рекомендаций по устранению коррупциогенных норм проекта нормативного правового акта, содержащихся в заключении научной антикоррупционной экспертизы.
Если координатор не соглашается с рекомендациями эксперта или группы экспертов, он вправе выразить особое мнение по соответствующему проекту нормативного правового акта и приложить его к заключению эксперта или группы экспертов.

22. Үйлестіруші әзірлеуші ұсынған материалдардың толыққандылығын тексереді және олар осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес келген жағдайда нормативтік құқықтық актінің жобасын тіркейді.
23. Әзірлеуші нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша материалдардың толық тізбесін ұсынбаған жағдайда сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың үйлестірушісі 2 жұмыс күні ішінде әзірлеушіге материалдарды қайтару туралы дәлелді негіздемемен хабарлама жібере отырып, оларды қарамай қайтарады.
Әзірлеуші үйлестірушінің хабарламасында көрсетілген себептерді жойғаннан кейін нормативтік құқықтық актінің жобасын сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін қайтадан ұсынады.
24. Нормативтік құқықтық актінің жобасын тіркегеннен кейін үйлестіруші біркелкілік негізінде нормативтік құқықтық актінің осы жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін сарапшыны немесе сарапшылар тобын айқындайды.
Бұл ретте үйлестіруші нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге осы жобаны дайындауға тікелей қатысқан сарапшыны тартпайды.
25. Үйлестіруші нормативтік құқықтық актінің жобасын және оған қоса берілетін материалдарды сарапшыға немесе сарапшылар тобына жібереді.
Сарапшы үйлестіруші белгілеген мерзімде үйлестірушіге ұсынылған нормативтік құқықтық акт жобасының жұмысқа қабылданғаны туралы не өзінің бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тартқаны туралы хабарлама жібереді.
26. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге келісім берген сарапшы үйлестіруші белгілеген мерзімнен кешіктірмей, нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысын дайындайды және оны келісу үшін үйлестірушіге жібереді.
27. Үйлестіруші қорытындыны орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық бөлігінде тексеруді жүзеге асырады және қажет болған жағдайда сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың дайындалған қорытындысын сарапшының немесе сарапшылар тобының пысықтауы туралы мәселені шешеді.
Сарапшы немесе сарапшылар тобы үйлестірушінің ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда үйлестіруші нормативтік құқықтық актінің жобасын сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін басқа сарапшыға жіберуге құқылы.
Сарапшы немесе сарапшылар тобы сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысында қамтылған, нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларын жою жөнінде өздері дайындаған ұсынымдардың негізділігі үшін жауапты болады.
Егер үйлестіруші сарапшының немесе сарапшылар тобының ұсынымдарымен келіспесе, нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасы бойынша ерекше пікір білдіруге және оны сарапшының немесе сарапшылар тобының қорытындысына қоса беруге құқылы.

28. Заключение научной антикоррупционной экспертизы должно содержать мотивированные, научно обоснованные, полные и объективные выводы по предмету научной антикоррупционной экспертизы.
В случае несогласия одного из экспертов с выводами, изложенными в заключении научной антикоррупционной экспертизы группы экспертов, соответствующий эксперт вправе изложить особое мнение и приложить его к заключению группы экспертов.
Предложения и замечания каждого эксперта в итоговом заключении экспертизы обозначаются с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии).
29. Заключение научной антикоррупционной экспертизы содержит следующие разделы:
1) общие положения, которые включают данные эксперта, разработчика, предмет и цели научной антикоррупционной экспертизы, наименование проекта нормативного правового акта, его назначение и структура.
2) описание проблемных вопросов, на решение которых направлен проект нормативного правового акта;
3) описание выявленных коррупциогенных норм;
4) оценка последствий принятия нормы проекта нормативного правового акта в части возможности совершения коррупционных правонарушений;
5) предложения по устранению выявленных коррупциогенных норм, в том числе рекомендаций в форме норм права, препятствующих совершению коррупционных правонарушений.
30. Выводы научной антикоррупционной экспертизы носят рекомендательный характер.
31. Заключение научной антикоррупционной экспертизы на казахском и русском языках с указанием данных эксперта или группы экспертов, подготовивших его, направляется разработчику сопроводительным письмом координатора, а также публикуется на официальном интернет-ресурсе координатора.
32. В случае несогласия с рекомендациями экспертного заключения разработчик в течение 10 рабочих дней со дня получения экспертного заключения направляет координатору ответ с обоснованием причин несогласия.
Копия ответа разработчика, указанного в части первой настоящего пункта, зарегистрированного в системе электронного документооборота, направляется на электронный адрес координатора не позднее следующего дня, после присвоения исходящего регистрационного номера.
33. Координатор проводит анализ поступающих писем разработчиков с аргументированными обоснованиями причин непринятия рекомендаций и ежеквартально в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет итоги проведенного анализа организатору.
34. В случае, если заключение научной антикоррупционной экспертизы содержит рекомендации, не относящиеся к компетенции разработчика, то разработчик направляет их одновременно с проектом нормативного правового акта государственным органам, в компетенцию которых входит рассмотрение вопросов, затрагиваемых в экспертном заключении, для проработки и формирования соответствующей позиции.
В течение 7 рабочих дней после получения заключения научной антикоррупционной экспертизы государственные органы, в компетенцию которых входит рассмотрение вопросов, затрагиваемых в экспертном заключении, обязаны принять меры по рассмотрению данных рекомендаций и представить соответствующую информацию разработчику.

28. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысында сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың мәні бойынша дәлелді, ғылыми негізделген, толық және объективті тұжырымдар жазылуға тиіс.
Сарапшылардың біреуі сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында жазылған тұжырымдармен келіспеген жағдайда тиісті сарапшы ерекше пікір білдіруге және оны сарапшылар тобының қорытындысына қоса беруге құқылы.
Әр сарапшының ұсыныстары мен ескертулері сараптаманың жиынтық қорытындысында тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіле отырып белгіленеді.
29. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) сарапшының, әзірлеушінің деректері, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың мәні мен мақсаттары, нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, оның мақсаты мен құрылымы қамтылатын жалпы ережелер;
2) нормативтік құқықтық актінің жобасы шешуге бағытталған проблемалық мәселелердің сипаттамасы;
3) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормалардың сипаттамасы;
4) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жасалуы ықтималдығы бөлігінде нормативтік құқықтық акт жобасының нормаларын қабылдау салдарын бағалау;
5) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды жою бойынша ұсыныстар, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға кедергі келтіретін құқық нормалары нысанындағы ұсынымдар.
30. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындылары ұсынымдық сипатта болады.
31. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы оны дайындаған сарапшының немесе сарапшылар тобының деректері көрсетіле отырып, қазақ және орыс тілдерінде әзірлеушіге үйлестірушінің ілеспе хатымен жіберіледі, сондай-ақ үйлестірушінің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
32. Сараптамалық қорытындының ұсынымдарымен келіспеген жағдайда әзірлеуші сараптамалық қорытындыны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде үйлестірушіге келіспеу себептерін негіздей отырып, жауап жолдайды.
Әзірлеушінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, электрондық құжат айналымы жүйесінде тіркелген жауабының көшірмесі шығыс тіркеу нөмірі берілгеннен кейін келесі күннен кешіктірілмей үйлестірушінің электрондық мекенжайына жіберіледі.
33. Үйлестіруші ұсынымдарды қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемелері бар әзірлеушілердің келіп түскен хаттарына талдау жүргізеді және тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде ұйымдастырушыға жүргізілген талдаудың қорытындыларын жолдайды.
34. Егер сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы әзірлеушінің құзыретіне жатпайтын ұсынымдарды қамтитын болса, онда әзірлеуші оларды құзыретіне сараптамалық қорытындыда қозғалған мәселелерді қарау кіретін мемлекеттік органдарға тиісті ұстанымды пысықтау және қалыптастыру үшін нормативтік құқықтық актінің жобасымен бір мезгілде жолдайды.
Құзыретіне сараптамалық қорытындыда қозғалған мәселелерді қарау кіретін мемлекеттік органдар сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын алғаннан кейін 7 жұмыс күні ішінде осы ұсынымдарды қарау жөнінде шаралар қабылдауға және әзірлеушіге тиісті ақпарат беруге міндетті.

35. При внесении проекта нормативного правового акта на рассмотрение Правительства Республики Казахстан, органов юстиции разработчик прикладывает к проекту нормативного правового акта заключение научной антикоррупционной экспертизы и копию письма с аргументированными обоснованиями причин несогласия с рекомендациями экспертного заключения, направленного в адрес координатора.
36. Эксперт или группа экспертов, подготовившие заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта, сопровождают данный проект на всех стадиях до его принятия, независимо от согласия или несогласия разработчика с рекомендациями экспертов.
Эксперт на любой стадии разработки и принятия проекта нормативного правового акта обосновывает согласующему государственному органу или органу принятия нормативного правового акта результаты проведенной по нему научной антикоррупционной экспертизы.
При необходимости разработчик проводит консультационную встречу с экспертом или группой экспертов, подготовивших заключение научной антикоррупционной экспертизы к проекту нормативного правового акта.
_________________
Утверждены постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от "16" июля 2020 года № 451
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 08.06.2021 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568 "Об утверждении Правил оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 49, ст. 313):
в Правилах оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденных указанным постановлением:
пункт 33 дополнить частью второй следующего содержания:
"К принятому нормативному правовому акту, за исключением проектов нормативных правовых актов, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы, прилагается заключение научной антикоррупционной экспертизы, а также копия ответа органа, принявшего нормативный правовой акт, в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу проекта нормативного правового акта, с обоснованиями причин непринятия рекомендаций.".

35. Нормативтік құқықтық актінің жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің, әділет органдарының қарауына енгізген кезде әзірлеуші нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын және үйлестірушінің атына жіберілген сараптамалық қорытындының ұсынымдарымен келіспеу себептерінің дәлелді негіздемелері бар хаттың көшірмесін қоса береді.
36. Нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысын дайындаған сарапшы немесе сарапшылар тобы әзірлеушінің сарапшылардың ұсынымдарымен келісуіне немесе келіспеуіне қарамастан, аталған жоба қабылданғанға дейін оны барлық сатыларда сүйемелдейді.
Сарапшы нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеудің және қабылдаудың кез келген сатысында келісуші мемлекеттік органға немесе нормативтік құқықтық актіні қабылдайтын органға ол бойынша жүргізілген сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың нәтижелерін негіздейді.
Қажет болған кезде әзірлеуші нормативтік құқықтық актінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысын дайындаған сарапшымен немесе сарапшылар тобымен консультациялық кездесу өткізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 16 шілдедегі
№ 451 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.06.2021 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Нормативтік құқықтық актілерді ресiмдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 49, 313-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларында:
33-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қабылданған нормативтік құқықтық актіге "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоспағанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы, сондай-ақ нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асыратын адамның немесе ұйымның атына нормативтік құқықтық актіні қабылдаған органның ұсынымдарды қабылдамау себептерінің негіздемелері жазылған жауабының көшірмесі қоса беріледі.".

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 569 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 50, ст. 316):
в Правилах разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Проекты постановлений подлежат в обязательном порядке научной антикоррупционной экспертизе, за исключением проектов постановлений, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы.";
пункт 21 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) в случае внесения проекта постановления в Министерство юстиции – заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта постановления, за исключением проектов постановлений, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы.
Вместе с заключением научной антикоррупционной экспертизы разработчик вносит копию своего ответа в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу проекта постановления, с обоснованиями причин непринятия рекомендаций;";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Проекты нормативных правовых актов подлежат в обязательном порядке научной антикоррупционной экспертизе, за исключением проектов нормативных правовых актов, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы.";
пункт 41 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом, вместе с заключением научной антикоррупционной экспертизы прилагается копия ответа разработчика в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу проекта нормативного правового акта, с обоснованиями причин непринятия рекомендаций.".
_________________

4. "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, олардың келісілу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 569 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 50, 316-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, олардың келісілу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 14-1 тармақпен толықтырылсын:
"14-1. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын қаулы жобаларын қоспағанда, қаулы жобаларына міндетті түрде сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізілуге тиіс.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) қаулы жобасы Әділет министрлігіне енгізілген жағдайда – "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын қаулы жобаларын қоспағанда, қаулы жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы.
Әзірлеуші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысымен бірге қаулы жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жүзеге асырған адамның немесе ұйымның атына ұсынымдарды қабылдамау себептерінің негіздемелері жазылған өз жауабының көшірмесін енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоспағанда, нормативтік құқықтық актілердің жобаларына міндетті түрде сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізілуге тиіс.";
41-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысымен бірге, нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жүзеге асырған адамның немесе ұйымның атына әзірлеушінің ұсынымдарды қабылдамау себептерінің негіздемелері жазылған жауабының көшірмесі қоса беріледі.".