Об утверждении Комплексного плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2021 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 644. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 589
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.07.2023 № 589.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план мероприятий по противодействию теневой экономике на 2021 – 2023 годы (далее – Комплексный план).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 921 "Об утверждении Плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2019 – 2021 годы и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 309 "Об утверждении Плана мероприятий на 2018 – 2020 годы по реализации Антикоррупционной стратегии Республики Казахстан на 2015 – 2025 годы и противодействию теневой экономике".
3. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий и достижение показателей, предусмотренных в Комплексном плане;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять информацию о ходе исполнения мероприятий Комплексного плана в Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) (по согласованию).
Сноска. Пункт 3- в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2022 № 85.
3-1. Агентству по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию) не позднее 30 августа, следующего за отчетным годом, представлять сводную информацию о ходе достижения показателей Комплексного плана в Агентство (по согласованию).
Сноска. Постановление дополнено пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.02.2022 № 85.
4. Агентству (по согласованию) представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе:
1) реализации мероприятий Комплексного плана не позднее 15 марта и 15 сентября, следующего за отчетным полугодием;
2) достижения показателей Комплексного плана не позднее 15 сентября, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 4- в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2022 № 85; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2021 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 644 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 589 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.07.2023 № 589 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2021 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарын (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. "Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2019 – 2021 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту және "Қазақстан Республикасының 2015 – 2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясын іске асыру және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2018 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 309 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 921 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты ұйымдар (келісу бойынша):
1) іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын және Кешенді жоспарда көзделген көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне (бұдан әрі – Агенттік) (келісу бойынша) Кешенді іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2022 № 85 қаулысымен.
3-1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі (келісу бойынша) есепті жылдан кейінгі 30 тамыздан кешіктірмей Агенттікке (келісу бойынша) Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. Қаулы 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.02.2022 № 85 қаулысымен.
4. Агенттік (келісу бойынша) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына:
1) есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 наурыздан және 15 қыркүйектен кешіктірмей Кешенді жоспар іс-шараларының іске асырылу;
2) есепті жылдан кейінгі 15 қыркүйектен кешіктірмей Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2022 № 85 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Аппарату Правительства Республики Казахстан представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе:
1) реализации мероприятий Комплексного плана не позднее 15 апреля, следующего за отчетным годом;
2) достижения показателей Комплексного плана не позднее 30 октября, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 5- в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2022 № 85; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 сентября 2021 года № 644
Комплексный план мероприятий по противодействию теневой экономике на 2021 - 2023 годы
Сноска. Комплексный план с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Показатель результата: в соответствии с Картой стратегических показателей до 2025 года Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года уровень теневого оборота в экономике в % к ВВП в 2021 году составит не более 21,5 %, в 2022 году – не более 19,9 %, в 2023 году – не более 18,2 %.
Согласно данным Бюро национальной статистики уровень теневой экономики в 2019 году составил 23,69 %.
При этом основная доля теневой экономики (11,38 % из 23,69 %) или 48 % приходится на индикаторы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, это:
1) разница в доходе, рассчитанная на основе отклонения уровня уплаты налогов от среднеотраслевого показателя (в разрезе регионов);
2) расхождения данных КГД по внешней торговле с таможенной статистикой страны контрагента с учетом корректировки на объем транзита и методологических особенностей.
Вторым весомым индикатором является объем валовой добавленной стоимости предприятий неформального сектора – (6,2 % из 23,69 %) или 26 % теневой экономики.
Таким образом, указанные два индикатора составляют 74 % теневого сектора.
Для снижения уровня теневой экономики разработан ряд предложений, направленных на совершенствование налогового и таможенного администрирования. Необходимо разработать программу по стимулированию добровольного поэтапного выхода из теневого оборота предприятий неформального сектора (домашних хозяйств).
Основными причинами ухода экономики в тень являются:

5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне:
1) есепті жылдан кейінгі 15 сәуірден кешіктірмей Кешенді жоспар іс-шараларының іске асырылу;
2) есепті жылдан кейінгі 30 қазаннан кешіктірмей Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2022 № 85 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 644 қаулысымен
бекітілген
Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2021 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нәтиже көрсеткіші: Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық көрсеткіштер картасына сәйкес экономикадағы көлеңкелі айналымның деңгейі ЖІӨ-ге шаққанда %-бен 2021 жылы 21,5 %-дан, 2022 жылы 19,9 %-дан, 2023 жылы 18,2 %-дан аспайды.
Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес көлеңкелі экономиканың деңгейі 2019 жылы 23,69 %-ды құрады.
Бұл ретте көлеңкелі экономиканың негізгі үлесі (23,69 %-дан 11,38 %) немесе 48 %-ы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің индикаторларына тиесілі, бұл:
1) салықтарды төлеу деңгейінің орташа салалық көрсеткіштен ауытқуы негізінде есептелген кірістегі айырма (өңірлер бөлінісінде);
2) транзит көлеміне түзетуді және әдіснамалық ерекшеліктерді ескере отырып, сыртқы сауда бойынша МКК деректерінің контрагент-елдің кедендік статистикасымен алшақтықтар.
Екінші маңызды индикатор бейресми сектор кәсіпорындарының жалпы қосылған құн көлемі болып табылады – (23,69 %-дан 6,2 %) немесе көлеңкелі экономиканың 26 %-ы.
Осылайша, көрсетілген екі индикатор көлеңкелі сектордың 74 %-ын құрайды.
Көлеңкелі экономика деңгейін төмендету үшін салықтық және кедендік әкімшілендіруді жетілдіруге бағытталған бірқатар ұсыныстар әзірленді. Бейресми сектор кәсіпорындарының (үй шаруашылықтарының) көлеңкелі айналымнан ерікті түрде кезең-кезеңмен шығуын ынталандыру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу қажет.
Экономиканың көлеңкеге кетуінің негізгі себептері:

1. Несовершенство экономических, инфраструктурных стимулов для снижения наличной формы расчета.
2. Административные барьеры и недостаточный уровень государственной поддержки открытого предпринимательства.
3. Негативное влияние нелегальной деятельности.
4. Недостаточные меры стимулирования граждан и предпринимателей для добровольного выхода из теневой экономики.
5. Cнижение уровня социальной защищенности населения в условиях кризиса экономики.
№ п/п
Наименование проекта/мероприятия
Результат (для проекта)/форма завершения (для мероприятия)
Срок завершения
Ответственные за результаты
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7

1. Қолма-қол есеп айырысу нысанын төмендету үшін экономикалық, инфрақұрылымдық ынталандырудың жетілмегендігі.
2. Әкімшілік кедергілер және ашық кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау деңгейінің жеткіліксіздігі.
3. Заңсыз қызметтің теріс әсері.
4. Көлеңкелі экономикадан өз еркімен шығу үшін азаматтар мен кәсіпкерлерді ынталандырудың жеткіліксіз шаралары.
5. Экономиканың дағдарысы жағдайында халықтың әлеуметтік қорғалу деңгейінің төмендеуі болып табылады.
Р/с№ Жобаның/іс-шараның атауы Нәтиже (жоба үшін)/аяқтау нысаны (іс-шара үшін) Аяқтау мерзімі Нәтижелерге жауаптылар Болжамды шығыстар
(мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1 2 3 4 5 6 7

1. Совершенствование таможенного администрирования
Цель: предотвращение экономической контрабанды и уклонения от уплаты таможенных платежей и налогов, исключение фактов недостоверного декларирования (недекларирования) товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу, недопущение контрабандного вывоза из страны стратегически важных товаров и ресурсов.
Ожидаемый эффект:
- совершенствование таможенного администрирования;
- повышение уровня собираемости таможенных пошлин.
KPI:
- увеличение поступлений таможенных платежей и налогов в бюджет;
- сокращение разницы в статистике внешней торговли с КНР.
1.
Создание технических условий по обмену информацией в области контроля за перемещением энергоресурсов в рамках Протокола между таможенными службами государств-членов Шанхайской организации сотрудничества от 30 октября 2008 года (Республика Узбекистан, КНР, Республика Таджикистан)
организация канала связи
4 квартал 2022 года
МФ
не требуются
2.
Интеграция ИАС ТБД (САИС) с информационными системами КГД (ИС "Астана-1") в части:
- получения данных о перемещаемых грузах и перевозчиках;
- передачи данных о зафиксированных САИС грузовых автотранспортных средствах;
- получения данных о помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита автотранспортных средств
акт ввода в эксплуатацию
4 квартал 2022 года
МИИР, МФ
не требуются
3.
Интеграция ИС "Астана-1" с единым реестром сертификатов соответствия ЕАЭС в целях автоматической проверки подлинности сертификатов соответствия при таможенной очистке товаров
акт ввода в эксплуатацию
4 квартал 2022 года
МФ, МТИ, МЦРИАП
не требуются
4.
Совершенствование механизма работы в рамках протоколов с КНР об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу (в ИС "Астана-1" в части автоматизации сопоставления сведений СУР на момент таможенной очистки товаров)
реализация автоматического сопоставления
2 квартал 2023 года
МФ
не требуются
5.
Совершенствование механизма работы в рамках протоколов с Республикой Узбекистан об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу (в ИС "Астана-1" в части автоматизации сопоставления сведений СУР на момент таможенной очистки товаров)
информация в Правительство
2 квартал 2023 года
МФ
не требуются
6.
Внедрение обмена предварительной информацией с КНР в онлайн- режиме о товарах (в т.ч. отправителях, получателях, номерах вагонов), перемещаемых через таможенную границу на железнодорожном транспорте
утверждение технических правил интеграции
2 квартал 2023 года
МФ
не требуются
7.
Усовершенствование СУР (Big data, искусственный интеллект) при категорировании участников внешнеэкономической деятельности
внесение изменений в СУР
4 квартал
2022 года
МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
8.
Обеспечение эффективности таможенных досмотров, с ежегодным увеличением на 5%
выявление 45 %
2021 год
МФ,
НПП (по согласованию)
не требуются
выявление 50 %
2022 год
выявление 55 %
2023 год
9.
Заключение соглашения с уполномоченными органами Турции по обмену предварительными сведениями о перемещаемых товарах и транспортных средствах
соглашение
4 квартал 2021 года
МФ, МНЭ, МИД
не требуются
10.
Заключение соглашения с уполномоченными органами Республики Иран по обмену предварительными сведениями о перемещаемых товарах и транспортных средствах
соглашение
4 квартал 2021 года
МФ, МНЭ, МИД
не требуются
11.
Заключение соглашения с уполномоченными органами Туркменистана по обмену предварительной информацией об экспортно-импортных операциях с товарами и транспортными средствами, перемещаемыми между Республикой Казахстан и Туркменистаном
соглашение
4 квартал 2023 года
МФ, МНЭ, МИД
не требуются
12.
Разработка технических условий и интеграция информационных систем по обмену предварительной информацией об экспортно-импортных операциях о товарах и транспортных средствах, перемещаемых между Республикой Казахстан и Грузией
подписание технических условий

1. Кедендік әкімшілендіруді жетілдіру
Мақсат: экономикалық контрабанданы және кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден жалтаруды болдырмау, кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын анық емес декларациялау (декларацияламау) фактілерін жою, елден стратегиялық маңызды тауарлар мен ресурстарды контрабандалық әкетуге жол бермеу.
Күтілетін әсер:
- кедендік әкімшілендіруді жетілдіру;
- кедендік баждың жиналу деңгейін арттыру.
KPI:
- кедендік төлемдер мен салықтардың бюджетке түсуін ұлғайту;
- ҚХР-мен сыртқы сауда статистикасындағы айырманы қысқарту.
1.
2008 жылғы 30 қазандағы Шанхай Ынтымақтастық Ұйымына мүше мемлекеттердің (Өзбекстан Республикасы, ҚХР, Тәжікстан Республикасы) кеден қызметтері арасындағы хаттама шеңберінде энергия ресурстарының өтуін бақылау саласында ақпарат алмасу бойынша техникалық жағдайлар жасау
байланыс арнасын ұйымдастыру
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
2.
ҚДБ ААЖ-ны (ААӨҚ) МКК ақпараттық жүйелерімен (Астана-1 АЖ):
- өткізілетін жүктер мен тасымалдаушылар туралы деректер алу;
- ААӨҚ-да тіркелген жүк автокөлік құралдары туралы деректер беру;
- кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған автокөлік құралдары туралы деректер алу бөлігінде интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы 4-тоқсан
ИИДМ, Қаржымині
талап етілмейді
3.
Тауарларды кедендік тазарту кезінде сәйкестік сертификаттарының түпнұсқалығын автоматты түрде тексеру мақсатында "Астана-1" АЖ-ны ЕАЭО сәйкестік сертификаттарының бірыңғай тізілімімен интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, СИМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
4.
Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпаратпен алмасу жөнінде ҚХР-мен Хаттамалар шеңберінде жұмыс тетігін жетілдіру ("Астана-1" АЖ-да тауарларды кедендік тазарту кезінде ТБЖ мәліметтерін салыстыруды автоматтандыру бөлігінде)
автоматты салыстыруды іске асыру
2023 жылғы 2-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
5.
Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасу жөнінде Өзбекстан Республикасымен Хаттамалар шеңберінде жұмыс тетігін жетілдіру ("Астана-1" АЖ-да тауарларды кедендік тазарту кезінде ТБЖ мәліметтерін салыстыруды автоматтандыру бөлігінде)
Үкіметке ақпарат
2023 жылғы 2-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
6.
Кедендік шекара арқылы теміржол көлігімен өткізілетін тауарлар (оның ішінде жөнелтушілер, алушылар, вагон нөмірлер) туралы ҚХР-мен онлайн – режимінде алдын ала ақпарат алмасуды енгізу
интеграциялау техникалық қағидаларын бекіту
2023 жылғы 2-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
7.
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды санаттау кезінде ТБЖ-ны (Big data, жасанды интеллект) жетілдіру
ТБЖ-ға өзгерістер енгізу
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
8.
Жыл сайын 5 %-ға ұлғайта отырып, кедендік тексеріп қараулар тиімділігін қамтамасыз ету
45 % анықтау
2021 жыл
Қаржымині, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
50 % анықтау
2022 жыл
55 % анықтау
2023 жыл
9.
Түркияның уәкілетті органдарымен өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала мәліметтер алмасу бойынша келісім жасасу
келісім
2021 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, СІМ
талап етілмейді
10.
Иран Республикасының уәкілетті органдарымен өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала мәліметтер алмасу бойынша келісім жасасу
келісім
2021 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, СІМ
талап етілмейді
11.
Түрікменстанның уәкілетті органдарымен Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан арасында өткізілетін тауарлармен және көлік құралдарымен экспорттық-импорттық операциялар туралы алдын ала ақпарат алмасу бойынша келісім жасасу
келісім
2023 жылғы
4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, СІМ
талап етілмейді
12.
Қазақстан Республикасы мен Грузия арасында өткізілетін тауарлармен және көлік құралдарымен экспорттық-импорттық операциялар туралы алдын ала ақпарат алмасу бойынша техникалық шарттар әзірлеу және ақпараттық жүйелерді интеграциялау
техникалық шарттарға қол қою

3 квартал 2022 года
МФ, МЦРИАП
не требуются
интеграция информационных систем
3 квартал 2023 года
13.
Установление системы связи и слежения в отношении товаров и транспортных средств при процедуре таможенного транзита через территорию Республики Казахстан
соглашение ЕАЭС
4 квартал 2022 года
МФ, МЦРИАП, МИИР
не требуются
2. Совершенствование налогового администрирования и вывод предпринимателей из теневого сектора
Цель: эффективное, прозрачное налоговое администрирование, оперативный обмен информацией между государственными органами и банками второго уровня, действенное реагирование по нейтрализации фирм-"однодневок".
Ожидаемый эффект:
- увеличение прозрачности операций предпринимателей;
- совершенствование системы налогового администрирования;
- повышение уровня собираемости налогов и других обязательных платежей в бюджет.
KPI:
- ежегодное увеличение доли предпринимателей, принимающих оплату безналичным путем;
- увеличение налоговых поступлений в бюджет;
- снижение уровня недоимки налоговых поступлений в бюджет.
14.
Проработка вопроса совершенствования уголовного законодательства с определением целесообразности внесения изменений и дополнений в части:
14.1.
- экономической контрабанды, уклонения от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет и рассмотрением необходимости снижения пороговых значений
информация в Администрацию Президента и Правительство
3 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
14.2.
- выписки фиктивных счетов-фактур с рассмотрением возможности исключения понятия "субъект частного предпринимательства", усиления ответственности и введения уголовной ответственности за незаконное образование (создание, реорганизация) субъекта частного предпринимательства через подставных лиц
информация в Администрацию Президента и Правительство
3 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), КНБ (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
15.
Проработка вопроса совершенствования административного законодательства с определением целесообразности внесения изменений и дополнений в части:
15.1.
- правонарушений в сфере таможенного дела
информация в Правительство
3 квартал 2022 года
МФ, МЮ, ГП (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
15.2.
- установления ответственности (штраф) при приобретении и переработке сырья без документов, подтверждающих законность их происхождения, в случае отсутствия признаков уголовного наказания
информация в Правительство
3 квартал 2022 года
МЭ
не требуются
15.3.
- усиления ответственности (увеличение штрафа) за необеспечение достоверного учета добытых углеводородов
информация в Правительство

2022 жылғы 3-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
ақпараттық жүйелерді интеграциялау
2023 жылғы 3-тоқсан
13.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы кедендік транзиттеу рәсімі кезінде тауарлар мен көлік құралдарына қатысты байланыс және бақылау жүйесін белгілеу
ЕАЭО келісімі
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ, ИИДМ
талап етілмейді
2. Салықтық әкімшілендіруді жетілдіру және кәсіпкерлерді көлеңкелі сектордан шығару
Мақсат: тиімді, ашық салықтық әкімшілендіру, мемлекеттік органдар мен екінші деңгейдегі банктер арасында жедел ақпаратпен алмасу, "біркүндік" фирмаларды бейтараптандыру бойынша пәрменді ден қою.
Күтілетін әсер:
- кәсіпкерлер операцияларының ашықтығын ұлғайту;
- салықтық әкімшілендіру жүйесін жетілдіру;
- салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жиналу деңгейін арттыру.
KPI:
- қолма-қол ақшасыз төлем қабылдайтын кәсіпкерлер үлесін жыл сайын ұлғайту;
- бюджетке түсетін салықтық түсімдерді ұлғайту;
- бюджетке салықтық түсімдердің бересі болу деңгейін төмендету.
14.
Мына:
14.1
- экономикалық контрабанда, салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтару және шекті мәндерді төмендету қажеттігін қарау
Президент Әкімшілігіне және Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
14.2
- жалған шот-фактуралар жазу, "жеке кәсіпкерлік субъектісі" ұғымын алып тастауды қарау, жауапкершілікті күшейту және жалған тұлғалар арқылы жеке кәсіпкерлік субъектісін заңсыз құрғаны (құру, қайта ұйымдастыру) үшін қылмыстық жауапкершілікті енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығын айқындай отырып, қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселесін пысықтау
Президент Әкімшілігіне және Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
15.
Мына:
15.1
- кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
Қаржымині, Әділетмині, БП (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
15.2
- қылмыстық жаза белгілері болмаған жағдайда, шикізатты оның шығу заңдылығын растайтын құжаттарсыз сатып алу және қайта өңдеу кезінде жауапкершілікті белгілеу (айыппұл)
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
ЭМ
талап етілмейді
15.3
- өндірілген көмірсутектерді дұрыс есепке алуды қамтамасыз етпегені үшін жауапкершілікті күшейту (айыппұлды ұлғайту)
Үкіметке ақпарат

3 квартал 2022 года
МЭ
не требуются
15.4.
- введения ответственности за продажу товаров, подлежащих маркировке контрольными (идентификационными) знаками или материальными носителями, без наличия на них контрольных (идентификационных) знаков или материальных носителей
информация в Правительство
3 квартал 2022 года
МТИ, МЮ, МФ
не требуются
15.5.
- введения ответственности за утрату или умышленное повреждение, уничтожение электронных идентификаторов (навигационных пломб) или их удаление, замену
информация в Правительство
3 квартал 2022 года
МФ
не требуются
16.
Модернизация ИС "ЭСФ" в части выявления и запрета выставления электронных счетов-фактур в целях пресечения бестоварных сделок, в том числе при отсутствии фактического выполнения работ и оказания услуг
модернизация ИС "ЭСФ"
4 квартал 2022 года
МФ
не требуются
17.
Предоставление (ограниченного) доступа КГД к ИС "СИОПСО" (КПСиСУ ГП) при осуществлении налогового администрирования
доступ к ИС "СИОСПО"
2 квартал 2022 года
ГП (по согласованию), МФ
не требуются
18.
Проведение в установленном законодательством порядке проверок в отношении недобросовестных налогоплательщиков в сфере оборота подакцизной продукции, а также участников внешнеэкономической деятельности
акты о результатах проверок
по итогам полугодия, не позднее 20 января и 20 июля
МФ
не требуются
19.
Проработка вопроса внесения изменений в налоговое законодательство в части:
19.1.
- возможности определения органами государственных доходов фактической поставки товаров, выполнения работ и услуг;
информация в Правительство
4 квартал 2022 года
МФ, МНЭ
не требуются
19.2.
- приема сведений POS-терминалов и QR-платежей с учетом функционала контрольно – кассовых машин в информационную систему КГД через систему КЦМР;
информация в Правительство
4 квартал 2022 года
МФ, НБ (по согласованию), МЦРИАП, МТИ, АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
19.3.
- введения обязательства выписки ЭСФ лицами, осуществляющими выдачу документов об оценке соответствий, и владельцами складов временного хранения и таможенных складов, таможенными представителями, таможенными перевозчиками;
информация в Правительство
4 квартал 2022 года
МФ, МНЭ
не требуются
19.4.
- реализации механизма по предварительному оповещению налогоплательщика об использовании фиктивных счетов- фактур до начисления налогов
информация в Правительство

2022 жылғы 3-тоқсан
ЭМ
талап етілмейді
15.4
- бақылау (сәйкестендіру) белгілерімен таңбалануға жататын тауарларды немесе материалдық жеткізгіштерді оларда бақылау (сәйкестендіру) белгілері немесе материалдық жеткізгіштер болмай, сатқаны үшін жауапкершілікті енгізу
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
СИМ, Әділетмині, Қаржымині
талап етілмейді
15.5
- электрондық сәйкестендіргіштерді (навигациялық пломбаларды) жоғалтқаны немесе қасақана зақымдағаны, жойғаны немесе оларды өшіргені, ауыстырғаны үшін жауапкершілікті енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығын айқындай отырып, әкімшілік заңнаманы жетілдіру мәселесін пысықтау
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 3-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
16.
Тауарсыз мәмілелерді, оның ішінде жұмыс атқару мен қызметтер көрсету іс жүзінде болмаған кезде, жолын кесу мақсатында электрондық шот-фактураларды анықтау және тыйым салу бөлігінде "ЭШФ" АЖ-ны жаңғырту
"ЭШФ"
АЖ-ны жаңғырту
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
17.
Салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыру кезінде МКК-нің БП ҚСжАЕК-нің "ҚАОААЖ" АЖ-ға (шектеулі) қол жеткізуді ұсыну
"ҚАОААЖ" АЖ-ға
қол жеткізу
2022 жылғы 2-тоқсан
БП (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
18.
Акцизделетін өнімдердің айналымы саласындағы жосықсыз салық төлеушілерге, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қатысты заңнамамен белгіленген тәртіппен тексерулер жүргізу
тексеру нәтижелері туралы актілер
жарты жылдық-тың қорытындылары бойынша, 20 қаңтар-дан және 20 шілдеден кешіктір мей
Қаржымині
талап етілмейді
19.
Мына:
19.1
- мемлекеттік кірістер органдарының тауарларды іс жүзінде жеткізуді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді орындауды айқындау мүмкіндігі;
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
19.2
- ҚБЕО жүйесі арқылы МКК ақпараттық жүйесіне бақылау-кассалық машиналардың функционалын ескере отырып, POS-терминалдардың мәліметтерін және QR-төлемдерді қабылдау;
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ЦДИАӨМ, СИМ, ҚҚҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
19.3
- сәйкестікті бағалау туралы құжаттарды беруді жүзеге асыратын тұлғалардың және уақытша сақтау қоймалары мен кеден қоймалары иелерінің, кеден өкілдерінің, кедендік тасымалдаушылардың ЭШФ жазып беру міндеттемесін енгізу;
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
19.4
- cалық төлеушіге салықтар есептелгенге дейін жалған шот-фактураларды пайдалану туралы алдын ала хабарлау тетігін іске асыру бөлігінде cалық заңнамасына өзгерістер енгізу мәселесін пысықтау
Үкіметке ақпарат

4 квартал 2022 года
МФ
не требуются
20.
Обеспечение информационного взаимодействия путем унификации СУР АФМ и КГД в целях противодействия криминальному обналичиванию и выписке фиктивных счетов-фактур
совместный приказ
4 квартал 2021 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
21.
Проведение проверок соблюдения законодательства уполномоченными государственными органами по вопросам выдачи визы "бизнес-иммигрант" при регистрации юридических лиц на нерезидентов
представление
4 квартал 2022 года
ГП (по согласованию)
не требуются
22.
Внедрение новых процедур камерального контроля, в том числе:
1) процедуры сквозного контроля от импорта до конечного потребителя;
2) процедуры с использованием данных по импорту и другие
регламент внедрения СУР
ежегодно
МФ
не требуются
23.
Выработка мер к работодателям, использующим труд работников без заключения трудовых договоров
стимулирующие меры
4 квартал 2021 года
МТСЗН, МИО, НПП (по согласованию)
не требуются
24.
Проведение анализа и выработка мер по противодействию фирмам- "однодневкам" и криминальному обналичиванию, повышению эффективности их идентификации на ранней стадии
приказ о создании МВРГ
4 квартал 2021 года
МФ, АФМ (по согласованию), НБ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МЮ, МЦРИАП, МНЭ, ГП (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
не требуются
информация в Правительство
2 квартал 2022 года
25.
Проведение совместного анализа с выработкой предложений в части актуализации предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
совместный анализ
1 квартал 2023 года
НБ (по согласованию), МНЭ, МФ, АФМ (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
информация в Правительство
26.
Проведение анализа эффективности мер по взаиморасчетам между юридическими лицами при пороговом значении 1000 МРП и выработка предложений по снижению сумм взаиморасчетов с 1000 до 500 МРП, в т.ч. для индивидуальных предпринимателей
информация в Правительство
1 квартал 2022 года
МФ, НБ (по согласованию), МНЭ, АРРФР (по согласованию), АФМ (по согласованию), НПП (по согласованию),
не требуются
27.
Проведение в рамках камерального контроля пилотного проекта в отношении рисковых налогоплательщиков с использованием средств биометрической идентификации, последующим оповещением о необходимости подтверждения личности должностных лиц для пресечения фактов выписки (аннулирования) фиктивных электронных счетов-фактур и подачи недостоверной налоговой отчетности
приказ о проведении пилотного проекта

2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
20.
Қылмыстық қолма-қол ақшаға айналдыруға және жалған шот-фактуралар беруге қарсы іс-қимыл мақсатында ҚМА және МКК ТБЖ біріздендіру жолымен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
бірлескен бұйрық
2021 жылғы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
21.
Резидент еместерге заңды тұлғаларды тіркеу кезінде "бизнес-иммигрант" визасын беру мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың заңнаманы сақтауына тексерулер жүргізу
ұсыным
2022 жылғы 4-тоқсан
БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
22.
Камералдық бақылаудың жаңа рәсімдерін енгізу, оның ішінде:
1) импорттан түпкілікті тұтынушыға дейін өтпелі бақылау рәсімдері;
2) импорт бойынша деректерді пайдалану рәсімдері және басқалар
ТБЖ енгізу регламенті
жыл сайын
Қаржымині
талап етілмейді
23.
Қызметкерлер еңбегін еңбек шарттарын жасаспай пайдаланатын жұмыс берушілерге шаралар қабылдау
ынталандыру шаралары
2021 жылғы 4-тоқсан
Еңбекмині, ЖАО, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
24.
"Біркүндік" фирмаларға қарсы
іс-қимыл және криминалдық
қолма-қол ақшаға айналдыру, оларды ерте сатыда сәйкестендіру тиімділігін арттыру бойынша талдау жүргізу және шаралар әзірлеу
ВАЖТ құру туралы бұйрық
2021 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), Әділетмині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, БП (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 2-тоқсан
25.
Кәсіпкерлік субъектілерінің банк шоттарынан қолма-қол ақшаны алу сомаларының шекті мөлшерлерін өзектілендіру бөлігінде ұсыныстар әзірлей отырып, бірлескен талдау жүргізу
бірлескен талдау
2023 жылғы 1-тоқсан
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
Үкіметке ақпарат
26.
1000 АЕК шекті мәні кезінде заңды тұлғалар арасындағы өзара есеп айырысулар жөніндегі шаралардың тиімділігіне талдау жүргізу және өзара есеп айырысулар сомасын 1000-нан 500 АЕК-ке дейін, оның ішінде жеке кәсіпкерлер үшін төмендету жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, ҚНДРА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ҰҚП (келісу бойынша)
талап етілмейді
27.
Жалған электрондық шот-фактураларды жазып беру (күшін жою) және анық емес салық есептілігін беру фактілерінің жолын кесу үшін кейіннен лауазымды тұлғалардың жеке басын растау қажеттігі туралы хабардар ете отырып, биометрикалық сәйкестендіру құралдарын пайдаланып, тәуекел салық төлеушілерге қатысты пилоттық жобаны камералдық бақылау шеңберінде жүргізу
пилоттық жобаны өткізу туралы бұйрық

3 квартал 2022 года
МФ, МЦРИАП, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), МЮ, МНЭ, НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
не требуются
модификация информационных систем (интеграция ИС государственных органов)
4 квартал 2022 года
запуск пилотного проекта
1 квартал 2023 года
3. Обеспечение благоприятной конкуренции и эффективное распределение бюджетных средств
Цель: эффективное освоение и устранение рисков растраты бюджетных средств, обеспечение открытости при освоении бюджета
Ожидаемый эффект:
- экономия и рациональное использование бюджетных средств;
- открытость и прозрачность мер, принимаемых государством;
- соблюдение принципов состязательности, равенства, конкурентоспособности и добросовестности бизнеса.
KPI:
- снижение доли государственных закупок из одного источника;
- создание условий для населения с учетом социально–экономических потребностей.
№ п/п
Наименование проекта/мероприятия
Результат (для проекта) / форма завершения (для мероприятия)
Срок завершения
Ответственные за результаты
Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
28.
Анализ предоставления мер государственной поддержки и источников возмещения по проектам ГЧП с учетом потребностей регионов
методика предоставления мер ГЧП
1 квартал
2022 года
МНЭ, МФ, НПП (по согласованию)
не требуются
29.
Внесение изменений в действующие НПА для обеспечения возможности зачисления и проведения прослеживаемости расходования бюджетных средств, выделяемых в рамках государственных закупок, и средств квазигосударственного сектора в виде электронных денег Национального Банка
внесение изменений в НПА
4 квартал
2022 года
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию)
не требуются
30.
Построение на базе системы мгновенных платежей платформы для обеспечения зачисления бюджетных средств, выделяемых в рамках государственных закупок, и средств квазигосударственного сектора в виде электронных денег Национального Банка с возможностью прослеживания расходования бюджетных денег
запуск платформы
4 квартал
2022 года
НБ (по согласованию), МФ, МНЭ, МЦРИАП
не требуются
4. Защита интересов населения от нелегального бизнеса
Цель:
- соблюдение организаторами игорного бизнеса и лотерейной деятельности требований законодательства;
- соблюдение требований законодательства в сфере предпринимательства.
Ожидаемый эффект:
- исключение распространения интернет-ресурсов азартных игр на территории страны;
- концентрация игорных заведений исключительно в специально разрешенных зонах;
- предотвращение вывода денежных средств за рубеж посредством онлайн-казино и финансовых пирамид;
- защита населения от приобретения некачественной и контрафактной продукции;
- снятие социальной напряженности среди населения от последствий незаконной деятельности.
KPI:
- поэтапное снижение доли незаконной предпринимательской деятельности;
- увеличение поступления налогов от игорных заведений.
№ п/п
Наименование проекта/мероприятия
Результат (для проекта)/форма завершения (для мероприятия)
Срок завершения
Ответственные за результаты
Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
31.
Запуск в действие системы "Автоматизированный мониторинг национального информационного пространства" для мониторинга, выявления, фиксации и блокирования материалов, содержащих признаки финансовых пирамид (на сайтах, в социальных мессенджерах и других мобильных приложениях)
запуск системы

2022 жылғы 3-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КЕ АҚ (келісу бойынша),
Әділетмині, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
ақпараттық жүйелерді түрлендіру (мемлекеттік органдардың АЖ интеграциялау)
2022 жылғы 4-тоқсан
пилоттық жобаны іске қосу
2023 жылғы 1-тоқсан
3. Қолайлы бәсекелестікті қамтамасыз ету және бюджет қаражатын тиімді бөлу
Мақсат: бюджет қаражатын тиімді игеру және ысырап ету тәуекелдерін жою, бюджетті игеру кезінде ашықтықты қамтамасыз ету
Күтілетін әсер:
- бюджет қаражатын үнемдеу және ұтымды пайдалану;
- мемлекет қабылдайтын шаралардың ашықтығы мен айқындылығы;
- сайыстылық, теңдік, бәсекеге қабілеттілік және бизнестің адалдығы қағидаттарын сақтау.
KPI:
- бір көзден мемлекеттік сатып алу үлесін төмендету;
- әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерді ескере отырып, халыққа жағдайлар жасау.
Р/с№
Жобаның/іс-шараның атауы
Нәтиже (жоба үшін)/аяқтау нысаны (іс-шара үшін)
Аяқтау мерзімі
Нәтижелерге жауаптылар
Болжамды шығыстар
(мың теңге)
Қаржыландыру көздері
28.
Өңірлердің қажеттіліктерін ескере отырып, МЖЭ жобалары бойынша мемлекеттік қолдау шараларын және өтеу көздерін ұсынуды талдау
МЖЭ шараларын ұсыну әдістемесі
2022 жылғы 1-тоқсан
ҰЭМ, Қаржымині, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
29.
Мемлекеттік сатып алу шеңберінде бөлінетін бюджет қаражатын және квазимемлекеттік сектор қаражатын Ұлттық Банктің электрондық ақшасы түрінде есепке алу және жұмсалуын қадағалау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қолданыстағы НҚА-ға өзгерістер енгізу
НҚА-ға өзгерістер енгізу
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
30.
Лездік төлемдер жүйесінің базасында мемлекеттік сатып алу шеңберінде бөлінетін бюджет қаражатын және квазимемлекеттік сектор қаражатын Ұлттық Банктің электрондық ақшасы түрінде есепке алуды қамтамасыз ету үшін бюджет ақшасының жұмсалуын қадағалау мүмкіндігі бар платформа құру
платформаны іске қосу
2022 жылғы 4-тоқсан
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
4. Халықтың мүдделерін заңсыз бизнестен қорғау
Мақсат:
- ойын бизнесін және лотерея қызметін ұйымдастырушылардың заңнама талаптарын сақтауы;
- кәсіпкерлік саласындағы заңнама талаптарын сақтау.
Күтілетін әсер:
- ел аумағында құмар ойындар интернет-ресурстарының таралуын болдырмау;
- ойын мекемелерін тек арнайы рұқсат етілген аймақтарда шоғырландыру;
- ақша қаражатын онлайн-казино және қаржы пирамидалары арқылы шетелге шығаруға жол бермеу;
- халықты сапасыз және контрафактілік өнімдерді сатып алудан қорғау;
- заңсыз қызмет салдарынан халық арасындағы әлеуметтік шиеленісті жою.
KPI:
- заңсыз кәсіпкерлік қызметтің үлесін кезең-кезеңмен төмендету;
- ойын мекемелерінен түсетін салықтық түсімдерді арттыру.
Р/с
Жобаның/іс-шараның атауы
Нәтижесі (жоба үшін)/аяқтау нысаны (іс-шара үшін)
Аяқтау мерзімі
Нәтижелерге жауаптылар
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
31.
Қаржы пирамидаларының белгілері бар материалдарды мониторингтеу, анықтау, тіркеу және бұғаттау үшін (сайттарда, әлеуметтік мессенджерлерде және басқа да мобильдік қосымшаларда) "Ұлттық ақпараттық кеңістіктің автоматтандырылған мониторингі" жүйесін іске қосу
жүйені іске қосу

4 квартал 2021 года
МИОР
не требуются
32.
Блокирование доступа к сайтам, содержащим запрещенный контент (информационное содержание web-страниц), посредством программы "Киберщит Казахстана"
расширение критериев системы "Киберщит Казахстана"
2 квартал 2022 года
КНБ (по согласованию), АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МИОР, МЦРИАП
не требуются
33.
Разработка и утверждение правил проведения лотерей
приказ
4 квартал 2021 года
МКС
не требуются
34.
Внесение изменений и дополнений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" в целях запрета приема платежей и выдачи выигрышей без центра учета ставок
совместный приказ
4 квартал 2022 года
МКС, МНЭ
не требуются
35.
Взаимодействие с торговыми интернет-площадками с целью предупреждения фактов организации и проведения незаконного игорного бизнеса
меморандум о сотрудничестве
4 квартал
2021 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
36.
Заключение меморандума о сотрудничестве между АФМ, МФ и ассоциациями производителей, импортеров алкогольной и табачной продукции в целях пресечения теневого оборота алкогольной и табачной продукции
меморандум
3 квартал 2021 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
37.
Создание механизма координации работы заинтересованных государственных органов и организаций на базе IPR Center (НИИС МЮ)
приказ о создании МВРГ
4 квартал 2021 года
МЮ, МФ, АФМ (по согласованию), МВД, МИОР, МЦРИАП, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
38.
Проведение анализа по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности, в том числе в отношении оборота контрафактной продукции в Казахстане, и выработка предложений по обеспечению защиты прав интеллектуальной собственности, снижению контрафактной продукции
аналитическая справка о результатах исследования
ежегодно
4 квартал
МЮ, МФ, АФМ (по согласованию), МВД, МИОР, МЦРИАП, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
информация в Правительство
39.
Разработка методических рекомендаций по выявлению и расследованию фактов создания и руководства финансовой (инвестиционной) пирамидой
методические рекомендации
1 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), МВД, ГП (по согласованию)
не требуются

2021 жылғы 4-тоқсан
АҚДМ
талап етілмейді
32.
"Қазақстанның киберқалқаны" бағдарламасы арқылы тыйым салынған контентті (web-парақтардың ақпараттық мазмұны) қамтитын сайттарға қолжетімділікті бұғаттау
"Қазақстанның киберқалқаны" жүйесінің критерийлерін кеңейту
2022 жылғы 2-тоқсан
ҰҚК (келісу бойынша), ҚМА
(келісу бойынша), БП (келісу бойынша), АҚДМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
33.
Лотереяларды өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту
бұйрық
2021 жылғы 4-тоқсан
МСМ
талап етілмейді
34.
Мөлшерлемелерді есепке алу орталығынсыз төлемдер қабылдауға және ұтыстар беруге тыйым салу мақсатында "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бірлескен бұйрық
2022 жылғы 4-тоқсан
МСМ, ҰЭМ
талап етілмейді
35.
Заңсыз ойын бизнесін ұйымдастыру және жүргізу фактілерін алдын алу мақсатында сауда интернет- алаңдарымен өзара іс-қимыл жасау
ынтымақтастық туралы меморандум
2021 жылғы 4-тоқсан
ҚМА
(келісу бойынша)
талап етілмейді
36.
Алкоголь және темекі өнімдерінің көлеңкелі айналымының жолын кесу мақсатында ҚМА, Қаржымині мен Алкоголь және темекі өнімдерін өндірушілер, импорттаушылар қауымдастықтары арасында ынтымақтастық туралы меморандум жасасу
меморандум
2021 жылғы 3-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
37.
IPR Center базасында (Әділетмині ҰЗМИ) мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіру тетігін құру
ВАЖТ құру туралы бұйрық
2021 жылғы 4-тоқсан
Әділетмині, Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
38.
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау мәселелері бойынша, оның ішінде Қазақстандағы контрафактілік өнімнің айналымына қатысты талдау жүргізу және зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету, контрафактілік өнімді азайту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
зерттеу қорытындылары бойынша талдамалық анықтама
жыл сайын 4-тоқсан
Әділетмині, Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
Үкіметке ақпарат
39.
Қаржылық (инвестициялық) пирамиданы құру және оған басшылық ету фактілерін анықтау және тергеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2022 жылғы
1-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді

5. Создание благоприятной бизнес-среды в отраслях экономики
Цели:
- совершенствование налогообложения с учетом особенностей отраслей экономики;
- выведение из тени поставщиков товаров и услуг;
- цифровизация и создание конкурентных условий в вопросах субсидирования;
- снижение неформально занятых в отраслях экономики;
- повышение прозрачности сметных цен и ценообразования.
Ожидаемый эффект:
- повышение конкурентоспособности отечественной продукции и наращивание объемов продаж;
- снижение уровня импорта продовольствия;
- внедрение эффективной системы государственной поддержки;
- недопущение хищения бюджетных средств;
- создание условий для населения с учетом социально-экономических потребностей;
- недопущение замены качественных товаров, работ и услуг на дешевые аналоги.
KPI: снижение доли ненаблюдаемой (теневой) экономики до 2023 года в отраслях:
- оптовая и розничная торговля – 6,1 %;

5. Экономика салаларында қолайлы бизнес-орта құру
Мақсат:
- экономика салаларының ерекшеліктерін ескере отырып салық салуды жетілдіру;
- тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілерді көлеңкеден шығару;
- субсидиялау мәселелерінде цифрландыру және бәсекелестік жағдайлар жасау;
- экономика салаларында бейресми жұмыспен қамтылғандарды төмендету;
- сметалық бағалар мен баға белгілеудің ашықтығын арттыру
Күтілетін әсер:
- отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және сату көлемін өрістету;
- азық-түлік импортының деңгейін төмендету;
- мемлекеттік қолдаудың тиімді жүйесін енгізу;
- бюджет қаражатын ұрлауға жол бермеу;
- әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерді ескере отырып, халыққа жағдайлар жасау;
- сапалы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді арзан аналогтарға ауыстыруға жол бермеу
KPI: 2023 жылға дейін салаларда қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономика үлесін төмендету:
- көтерме және бөлшек сауда – 6,1 %;

- транспорт и складирование – 2,9 %;
- сельское, лесное и рыбное хозяйство – 1,7 %
- обрабатывающая промышленность – 1,1 %;
- операции с недвижимым имуществом – 0,6 %.
№ п/п
Наименование проекта/мероприятия
Результат (для проекта)/форма завершения (для мероприятия)
Срок завершения
Ответственные за результаты
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
5.1. Торговля
40.
Расширение списка товаров в модуле "Виртуальный склад" ИС "ЭСФ"
согласование перечня товаров и внесение изменений в НПА

- көлік және қоймалау – 2,9 %;
- ауыл, орман және балық шаруашылығы – 1,7 %
- өңдеу өнеркәсібі – 1,1 %
- жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар – 0,6 %
Р/с
Жобаның/іс-шараның атауы
Нәтиже (жоба үшін)/аяқтау нысаны
(іс-шара үшін)
Аяқтау мерзімі
Нәтижелерге жауаптылар
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
5.1. Сауда
40.
"ЭШФ" АЖ-ның "Виртуалды қойма" модулінде тауарлар тізімін кеңейту
тауарлар тізбесін келісу және НҚА-ға өзгерістер енгізу

1 квартал 2022 года
МФ, АФМ (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
реализация пилотного проекта
в течение 2022 года
внедрение изменений в "Виртуальный склад"
4 квартал 2022 года
41.
Создание и развитие системы мгновенных платежей, позволяющей проведение платежей в онлайн-режиме между клиентами разных банков
запуск платформы в пилотном режиме
2 квартал 2022 года
НБ, АФК (по согласованию)
не требуются
42.
Поэтапное внедрение системы маркировки и прослеживаемости товаров в целях всестороннего контроля товаров на всех этапах его движения (ввоз, производство, реализация)
внесение изменений и дополнений в НПА по маркировке и прослеживаемости товаров
в срок, устанавливаемый Правительством
МТИ, МФ, МЗ, МСХ, МИИР, МЦРИАП, МНЭ, НПП (по согласованию), АО "Казахтелеком" (по согласованию)
не требуются
43.
Поэтапное внедрение передового опыта функционирования биржи и биржевой инфраструктуры зерна
5 % от общего оборота зерна
4 квартал 2023 года
МТИ, МСХ, АЗРК (по согласованию), АО "ИУЦ" (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
5.2. Транспорт
44.
Внедрение единой системы управления транспортными документами для перевода в электронный формат перевозочных документов, в том числе товарно-транспортных накладных, и интеграция с ИС "ЭСФ"
внедрение системы и интеграция
3 квартал 2022 года
МИИР, МНЭ, МФ
не требуются
45.
Внедрение систем электронного билетирования пассажиров на городских (пригородных) маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
акты внедрения МИО
3 квартал 2022 года
МИИР, МИО
не требуются
46.
Автоматизация системы взимания платы за использование особо охраняемых природных территорий (автотранспорт)
автоматизация КПП
4 квартал 2023 года
МЭПР , МЦРИАП, МИО
не требуются
47.
Проведение анализа и выработка мер по пресечению деятельности пассажирских перевозок, нарушающих действующее законодательство Республики Казахстан, в том числе осуществляющих перевозки пассажиров по договору аренды автотранспортного средства с экипажем, заключенному посредством мобильного приложения по заказу такси
приказ о создании МВРГ
4 квартал 2021 года
МИИР, МВД, МФ, МЦРИАП, МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуются
дорожная карта, утвержденная МИИР, МВД, МФ, МЦРИАП, МНЭ
1 квартал 2022 года
5.3. Сельское хозяйство
48.
Интеграция информационных систем субсидирования с государственными базами данных других государственных органов
интеграция ИС
3 квартал 2022 года
МСХ, МФ, МЮ, МВД, МЦРИАП, АО "ИУЦ" (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
49.
Совершенствование механизма субсидирования по принципу "бюджетирование, ориентированное на результат" за счет введения встречных обязательств для субъектов агропромышленного комплекса
внесение изменений в Правила субсидирования

2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
пилоттық жобаны іске асыру
2022 жылдың ішінде
"Виртуалды қоймаға" өзгерістер енгізу
2022 жылғы 4-тоқсан
41.
Әртүрлі банктердің клиенттері арасында онлайн режимде төлемдер жүргізуге мүмкіндік беретін лездік төлемдер жүйесін құру және дамыту
платформаны пилоттық режимде іске қосу
2022 жылғы 2-тоқсан
ҰБ, ҚҚҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
42.
Тауарларды оның қозғалысының барлық кезеңдерінде (әкелу, өндіру, өткізу) жан-жақты бақылау мақсатында тауарларды таңбалау және қадағалап отыру жүйесін кезең-кезеңмен енгізу
тауарларды таңбалау және қадағалап отыру жөніндегі НҚА-ға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Үкімет белгілейтін мерзімде
СИМ, Қаржымині, ДСМ, АШМ, ИИДМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша), "Қазақтелеком" АҚ (келісім бойынша)
талап етілмейді
43.
Биржаның және астықтың биржалық инфрақұрылымының жұмыс істеуінің озық тәжірибесін кезең-кезеңмен енгізу
астықтың жалпы айналымының
5 %-ы
2023 жылғы 4-тоқсан
СИМ, АШМ, БҚДА (келісу бойынша), "АЕО" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.2. Көлік
44.
Тасымалдау құжаттарын, оның ішінде тауар-көлік жүкқұжаттарын электрондық форматқа ауыстыру үшін Көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесін енгізу және "ЭШФ" АЖ-мен интеграциялау
жүйені енгізу және интеграциялау
2022 жылғы 3-тоқсан
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
45.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың қалалық (қала маңындағы) бағдарларында жолаушыларды электрондық билеттендіру жүйелерін енгізу
ЖАО енгізу актілері
2022 жылғы 3-тоқсан
ИИДМ, ЖАО
талап етілмейді
46.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін
төлемақы алу жүйесін автоматтандыру (автокөлік)
БӨП-ті автоматтандыру
2023 жылғы 4-тоқсан
ЭТРМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
талап етілмейді
47.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзатын, оның ішінде таксиге тапсырыс беру бойынша мобильді қосымша арқылы экипажбен жасалған автокөлік құралын жалға алу шарты бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушыларды тасымалдау қызметінің жолын кесу бойынша талдау жүргізу және шаралар әзірлеу
ВАЖТ құру туралы бұйрық
2021 жылғы 4-тоқсан
ИИДМ, ІІМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
ИИДМ, ІІМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ бекіткен
жол картасы
2022 жылғы 1-тоқсан
5.3. Ауыл шаруашылығы
48.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйелерін басқа мемлекеттік органдардың мемлекеттік дерекқорларымен интеграциялау
АЖ-ны интеграциялау
2022 жылғы 3-тоқсан
АШМ, Қаржымині, Әділетмині, ІІМ, ЦДИАӨМ, "АЕО" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
49.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін үстеме міндеттемелер енгізу есебінен "нәтижеге бағдарланған бюджеттеу" қағидаты бойынша субсидиялау тетігін жетілдіру
Субсидиялау қағидаларына өзгерістер енгізу

4 квартал 2021 года
МСХ, МФ, МНЭ, АЗРК (по согласованию), МЮ, МИИР, МЦРИАП, АПК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
5.4. Обрабатывающая промышленность
50.
С использованием современных методов расчета пересмотр в паспортах производств АНПЗ, ПНХЗ, ПКОП и национальных стандартах норм технологических потерь и сжега в сторону их снижения (с учетом модернизации НПЗ, обновления оборудования)
исследование по 3-м крупным НПЗ
2 квартал 2022 года
МЭ, МТИ, АФМ (по согласованию),
НПП (по согласованию)
не требуются
внесение изменений в паспорта производств и национальные стандарты
4 квартал 2022 года
51.
Внедрение на ПНХЗ, АНПЗ, ПКОП электронных весов с онлайн передачей данных об отгрузке отдельных видов нефтепродуктов в органы государственных доходов
разработка технической документации по АНПЗ и ПКОП
3 квартал 2022 года
АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), МЭ, МФ, МТИ, АО "НИТ" (по согласованию)
не требуются
внедрение приборов учета по АНПЗ и ПКОП
4 квартал 2023 года
разработка технической документации по ПНХЗ
4 квартал 2023 года
5.5. Операции с недвижимым имуществом
52.
Интеграция систем банков второго уровня с информационными системами государственных органов в целях регистрации сделок с недвижимым имуществом и транспортными средствами в безналичной форме
акт ввода в эксплуатацию
4 квартал 2022 года
МЦРИАП, НБ (по согласованию), МФ, НАО "ГК Правительство для граждан" (по согласованию), МЮ, МВД
не требуются
дорожная карта до 2023 года
1 квартал 2022 года
МЦРИАП, НБ (по согласованию), МФ, МСХ, МИИР, МЧС
5.6. Строительство
53.
Внесение изменений в приказы МНЭ от 19 марта 2015 года № 229 и от 2 апреля 2015 года № 304 в части конкретизации случаев обязательной корректировки проектно-сметной документации по проектам, строящимся за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, исключив возможность самостоятельной замены товаров, работ и услуг, совокупность которых превышает 30% от общей стоимости проекта
внесение изменений в приказы МНЭ
2 квартал 2022 года
МИИР, МЮ
не требуются
54.
Совершенствование государственного банка проектов строительства:
54.1
Внесение изменений в приказ МНЭ от 19 ноября 2015 года № 705 в части определения порядка исключения проектов строительства (технико-экономическое обоснование и проектно-сметная документация) из электронного архива государственного банка проектов строительства в случаях необоснованного завышения стоимости
внесение изменений в приказ

2021 жылғы 4-тоқсан
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, БҚДА (келісу бойынша), Әділетмині, ИИДМ, ЦДИАӨМ СҚА (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.4. Өңдеу өнеркәсібі
50.
Заманауи есептеу әдістерін пайдалана отырып, АМӨЗ, ПМХЗ, ПҚОП өндірістерінің паспорттарында және ұлттық стандарттарда технологиялық ысыраптар мен жану нормаларын оларды төмендету жағына қарай қайта қарау (МӨЗ жаңғыртуды, жабдықтарды жаңартуды ескере отырып)
ірі 3 МӨЗ бойынша зерттеу
2022 жылғы 2-тоқсан
ЭМ, СИМ, ҚМА (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
өндіріс паспорттарына және ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу
2022 жылғы 4-тоқсан
51.
ПМХЗ, АМӨЗ, ПҚОП-та мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін мемлекеттік кірістер органдарына жөнелту туралы деректерді онлайн бере отырып, электрондық таразылар енгізу
АМӨЗ және ПҚОП бойынша техникалық құжаттама
әзірлеу
2022 жылғы 3-тоқсан
"Қазмұнай-газ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЭМ, Қаржымині, СИМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
АМӨЗ және ПҚОП бойынша есептеу құрылғыларын енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ПМХЗ бойынша техникалық құжаттама әзірлеу
2023 жылғы 4-тоқсан
5.5. Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
52.
Жылжымайтын мүлікпен және көлік құралдарымен мәмілелерді қолма-қол ақшасыз нысанда тіркеу мақсатында екінші деңгейдегі банктердің жүйелерін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), Әділетмині, ІІМ
талап етілмейді
2023 жылға дейінгі жол картасы
2022 жылғы 1-тоқсан
ЦДИАӨМ, ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, АШМ, ИИДМ, ТЖМ
5.6. Құрылыс
53.
Жиынтығы жобаның жалпы құнының 30 %-ынан асатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өз бетінше ауыстыру мүмкіндігін алып тастай отырып, ҰЭМ-нің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 және 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрықтарына бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен салынатын жобалар бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы міндетті түзету жағдайларын нақтылау бөлігінде өзгерістер енгізу
ҰЭМ бұйрықтарына өзгерістер енгізу
2022 жылғы 2-тоқсан
ИИДМ, Әділетмині
талап етілмейді
54.
Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін жетілдіру:
54.1
ҰЭМ-нің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 705 бұйрығына құрылыс жобаларын (техникалық-экономикалық негіздеме және жобалау-сметалық құжаттама) құны негізсіз көтерілген жағдайда, құрылыс жобалары мемлекеттік банкінің электрондық архивінен алып тастау тәртібін айқындау бөлігінде өзгерістер енгізу
бұйрыққа өзгерістер енгізу

3 квартал 2022 года
МИИР
не требуются
54.2
Приведение интернет-ресурса государственного банка проектов строительства в соответствии с сервисной моделью:
- в доступной и понятной форме, по названию, производственной мощности, общей стоимости и стоимости в разрезе оборудования и материалов;
- предусмотреть доступ к первичной информации сайта без процедуры регистрации, для обеспечения открытости и усиления общественного контроля за ценообразованием и качеством товаров, работ или услуг
модернизация сайта
1 квартал 2022 года
МИИР, МЦРИАП, НПП (по согласованию)
не требуются
54.3
Установление обязательств передачи прав заказчику проекта для беспрепятственного использования и хранения технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в государственном банке проектов строительства
внесение изменений в приказы МФ от 11 декабря 2015 года № 648 и МНЭ от 19 ноября 2015 года № 705
2 квартал 2022 года
МИИР, МФ, МЮ
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
САИС
специальные автоматизированные измерительные средства
ИС
информационная система
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МРП
-
месячный расчетный показатель
АНПЗ
-
товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
АО "ИУЦ"
акционерное общество "Информационно-учетный центр"
НАО "ГК "Правительство для граждан
-
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
КПП
-
контрольно-пропускной пункт
МВРГ
-
межведомственная рабочая группа
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЕАЭС
-
Евразийский экономический союз
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС
-
Верховный Суд Республики Казахстан
МИО
-
местные исполнительные органы
ВВП
-
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
ИАС ТБД
информационно-аналитическая система транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок
АФК
ассоциация финансистов Казахстана
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
СИОПСО
-
система информационного обмена правоохранительных и специальных органов Республики Казахстан
АО "НК "КазМунайГаз"
-
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
КЦМР
-
Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан
АФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР
-
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
КПСиСУ
-
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
КНР
-
Китайская Народная Республика
ГЧП
-
государственно-частное партнерство
КГД
-
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
НПЗ
-
нефтеперерабатывающий завод
НПА
нормативный правовой акт
ПНХЗ
-
товарищество с ограниченной ответственностью "Павлодарский нефтехимический завод"
ПКОП
-
товарищество с ограниченной ответственностью "ПетроКазахстан Ойл Продактс"
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
АПК
-
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СУР
система управления рисками
МЧС
-
Министерство по чрезвычайным ситуациям
АО "НИТ"
-
акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НИИС
-
национальный институт интеллектуальной собственности
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
-
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
ЭСФ
электронные счета-фактуры
Приложение к Комплексному
плану мероприятий по
противодействию теневой

2022 жылғы 3-тоқсан
ИИДМ
талап етілмейді
54.2
Құрылыс жобалары мемлекеттік банкінің интернет-ресурсын сервистік модельге сәйкес келтіру:
- атауы, өндірістік қуаты, жалпы құны және жабдықтар мен материалдар бөлінісіндегі құны бойынша қолжетімді және түсінікті нысанда;
- ашықтықты қамтамасыз ету және тауарлардың, жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің баға белгілеуі мен сапасына қоғамдық бақылауды күшейту үшін тіркеу рәсімінсіз сайттың бастапқы ақпаратына қол жеткізуді көздеу
сайтты жаңғырту
2022 жылғы 1-тоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
54.3
Құрылыс жобаларының мемлекеттік банкінде техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы кедергісіз пайдалану және сақтау үшін жобаға тапсырыс берушіге құқықтар беру міндеттемесін белгілеу
Қаржыминінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 және ҰЭМ-нің 2015 жылғы 19 қарашадағы
№ 705 бұйрықтарына өзгерістер енгізу
2022 жылғы 2-тоқсан
ИИДМ, Қаржымині, Әділетмині
талап етілмейді
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы
ААӨҚ
арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары
АЖ
ақпараттық жүйе
АШМ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЕК
айлық есептік көрсеткіш
АМӨЗ
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"АЕО" АҚ
"Ақпараттық есептеу орталығы" акционерлік қоғамы
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КЕАҚ
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БӨП
бақылау-өткізу пункті
ВАЖТ
ведомствоаралық жұмыс тобы
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігі
КДБ АТЖ
көліктік деректер базасының және тасымалдау қауіпсіздігі серпіні мониторингінің ақпараттық-талдау жүйесі
ҚҚҚ
Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚАОААЖ
Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесі
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚБЕО
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
Қазақстан республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҚСжАЕК
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
ҚХР
Қытай Халық Республикасы
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МКК
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МӨЗ
мұнай өңдеу зауыты
НҚА
нормативтік құқықтық акт
ПМХЗ
"Павлодар мұнай-химия зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ПҚОП
"Петро Қазақстан Ойл Продакст" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТБЖ
тәуекелдерді басқару жүйесі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
"ҰАТ" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰЗМИ
Ұлттық зияткерлік меншік институты
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк
ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭШФ
электрондық шот-фактуралар
Көлеңкелі экономикаға қарсы
іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың

экономике на 2021 – 2023 годы
Перечень
показателей противодействия ненаблюдаемой (теневой) экономике с закреплением за оцениваемыми государственными органами до 2023 года
Сноска. Комплексный план дополнен приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.02.2022 № 85; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Тип N 1 - "Производители преднамеренно не регистрируются – подпольная деятельность"

2021 – 2023 жылдарға арналған
кешенді жоспарына
қосымша
Бағаланатын мемлекеттік органдарға бекітіп бере отырып, қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономикаға қарсы 2023 жылға дейінгі іс-қимыл көрсеткіштерінің тізбесі
Ескерту. Кешенді жоспар қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.02.2022 № 85 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
N 1 тип – "Өндірушілер әдейі тіркелмейді – астыртын қызмет"

6,06
5,48
4,94
БНС АСПиР (по согласованию)
БНС АСПиР (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВВП
валовой внутренний продукт
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
СГД
совокупный годовой доход
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
БНС АСПиР
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
_____________________________
* показатели за 2022 и 2023 годы не включают увеличение объема расхождения импорта Республики Казахстан с данными экспорта Китайской Народной Республики относительно 2021 года, связанного с методологическими особенностями.

6,06
5,48
4,94
СЖРА ҰСБ
(келісу бойынша)
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖЖТ
жылдық жиынтық табыс
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ОМ
-
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҒЖБМ
-
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
* 2022 және 2023 жылдар үшін көрсеткіштер Қазақстан Республикасы импортының Қытай Халық Республикасы экспортының әдіснамалық ерекшеліктерге байланысты 2021 жылға қатысты деректерімен алшақтығы көлемінің ұлғаюын қамтымайды.