О проекте Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 692
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О геодезии, картографии и пространственных данных
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Сфера действия настоящего Закона
Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие при осуществлении геодезической и картографической деятельности, включая поиск, сбор, хранение, обработку, предоставление и распространение пространственных данных.
Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) атлас - картографическое произведение, состоящее из многих карт, объединенных общей программой;
2) высотная система отсчета - система отсчета для определения высот точек на земной поверхности относительно исходной уровненной поверхности;
3) единая цифровая картографическая основа - информационный ресурс, который является составной картографической частью Национальной инфраструктуры пространственных данных и систематизированной совокупностью базовых пространственных данных о территории Республики Казахстан;
4) географическая информационная система - информационная система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
5) географические информационные ресурсы - совокупность баз пространственных данных и метаданных;
6) геодезия - область отношений, возникающих в процессе научной, технической и производственной деятельности по определению фигуры, размеров и внешнего гравитационного ноля Земли, координат и высот точек земной поверхности и их изменений во времени, проводимой в целях составления карт и планов, а также для обеспечения решения различных инженерных задач на земной поверхности;
7) геодезическая гравиметрия - раздел гравиметрии, рассматривающий гравиметрические определения применительно к решению геодезических задач по определению фигуры Земли, приведению геодезических измерений на поверхность эллипсоида, установлению связи между различными системами геодезических координат;
8) уполномоченный орган в сфере геодезии и картографии (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное управление и контрольные функции в сфере геодезии и картографии;

"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 692 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Реcпубликасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы 1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заң кеңістіктік деректерді іздеуді, жинауды, сақтауды, өңдеуді, ұсынуды және таратуды қоса алғанда, геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастарды реттейді.
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) атлас - жалпы бағдарламамен біріктірілген көптеген карталардан тұратын картографиялық туынды;
2) биіктік есептеу жүйесі - бастапқы деңгейлік бетке қатысты жер бетіндегі нүктелердің биіктігін анықтауға арналған есептеу жүйесі;
3) бірыңғай цифрлық картографиялық негіз – Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының картографиялық құрамдас бөлігі және Қазақстан Республикасының аумағы туралы базалық кеңістіктік деректердің жүйеленген жиындары болып табылатын ақпараттық ресурс;
4) географиялық ақпараттық жүйе - Жер, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзге де пайдалануды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
5) географиялық ақпараттық ресурстар - кеңістіктік деректер базалары мен метадеректер жиындары;
6) геодезия - карталар мен жоспарлар жасау мақсатында, сондай-ақ жер бетіндегі әртүрлі инженерлік міндеттерді шешуді қамтамасыз ету үшін жүргізілетін Жердің пішінін, мөлшері мен сыртқы гравитациялық өрісін, жер беті координаттары мен нүктелерінің биіктіктерін және олардың уақыт ішіндегі өзгерістерін айқындау жөніндегі ғылыми, техникалық және ендірістік қызмет процесінде туындайтын қатынастар саласы;
7) геодезиялық гравиметрия - Жер пішінін айқындау, геодезиялық өлшемдерді эллипсоидтың бетіне келтіру, геодезиялық координаттардың әртүрлі жүйелері арасында байланыс орнату жөніндегі геодезиялық міндеттерді шешуге қатысты гравиметриялық айқындамаларды қарайтын гравиметрия белімі;
8) геодезия және картография саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - геодезия және картография саласындағы мемлекеттік басқаруды және бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

9) геодезическая и картографическая деятельность - научно- техническая, производственная, управленческая и иная деятельность по выполнению работ в сфере геодезии и картографии, а также по получению геодезических и картографических материалов и пространственных данных;
10) геодезическая сеть - совокупность геодезических пунктов, положение которых на земной поверхности определено на основании геодезических измерений в общей для них системе отсчета геодезических координат;
11) геодезическая система координат - система координат, используемая для определения местоположения объектов на поверхности Земли;
12) геодезический пункт - инженерная конструкция, закрепляющая точку земной поверхности с определенными координатами и (или) высотами;
13) геопортал - информационная система, обеспечивающая доступ к пространственным данным и геосервисам посредством информационно-телекоммуникационных сетей;
14) гидрография - изучение и описание водных объектов, их качественных и количественных характеристик;
15) гравиметрическая сеть - совокупность геодезических пунктов на земной поверхности с известными значениями ускорения силы тяжести в общей для них системе отсчета гравиметрических измерений;
16) гравиметрическая система отсчета - система отсчета для определения абсолютных или относительных измерений ускорения силы тяжести;
17) датум - набор параметров эллипсоида или квазигеоида, зафиксированный в определенный момент времени;
18) спутниковые технологии позиционирования - технологии координатно-временного определения местонахождения наблюдателя или объекта с использованием глобальной навигационной спутниковой системы;
19) местная координатная система отсчета - координатная система отсчета проекции, устанавливаемая в отношении ограниченной территории;
20) дистанционное зондирование Земли - процесс получения информации о поверхности Земли путем наблюдения и измерения из космического и воздушного пространства собственного и отраженного излучения элементов суши, океана и атмосферы;
21) геодинамические исследования Земли - изучение современных движений и деформаций земной коры;
22) план - чертеж, изображающий на плоскости какую-нибудь местность, сооружения методом прямой горизонтальной проекции;
23) карта - уменьшенное обобщенное изображение земной поверхности, других естественных небесных тел или их частей на плоскости, полученное в соответствии с установленными требованиями, в определенной проекции, а также с использованием условных знаков;
24) карта-схема - упрощенно-обобщенное картографическое изображение;

9) геодезиялық және картографиялық қызмет - геодезия және картография саласындағы жұмыстарды орындау жөніндегі, сондай-ақ геодезиялық және картографиялық материалдар мен кеңістіктік деректерді алу жөніндегі ғылыми-техникалық, өндірістік, басқарушылық және өзге де қызмет;
10) геодезиялық желі - жер бетіндегі жағдайы геодезиялық өлшемдер негізінде олар үшін ортақ геодезиялық координаттарды есептеу жүйесінде айқындалған геодезиялық пункттер жиындары;
11) геодезиялық координаттар жүйесі - объектілердің жер бетінде орналасқан жерін айқындау үшін пайдаланылатын координаттар жүйесі;
12) геодезиялық пункт - белгілі бір координаттары және (немесе) биіктіктері бар жер бетінің нүктесін бекітіп беретін инженерлік конструкция;
13) геопортал - ақпараттық-телекоммуникациялық желілер арқылы кеңістіктік деректер мен геосервистерге қолжетімділікті қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
14) гидрография - су объектілерін, олардың сапалық және сандық сипаттамаларын зерделеу және сипаттау;
15) гравиметриялық желі - гравиметриялық өлшемдердің жалпы есептеу жүйесінде ауырлық күшін жылдамдатудың белгілі мәндері бар жер бетіндегі геодезиялық пункттердің жиындары;
16) гравиметриялық есептеу жүйесі - ауырлық күшінің үдеуінің абсолютті немесе салыстырмалы өлшемдерін анықтауға арналған есептеу жүйесі;
17) датум - белгілі бір уақытта бекітілген эллипсоид немесе квазигеоид параметрлерінің жиындары;
18) жайғастырудың спутниктік технологиялары - жаһандық навигациялық спутниктік жүйені пайдалана отырып, бақылаушының немесе объектінің орналасқан жерін координаттық-уақыттық айқындау технологиялары;
19) жергілікті координаттық есептеу жүйесі - шектеулі аумаққа қатысты белгіленетін проекцияның координаттық есептеу жүйесі;
20) Жерді қашықтан зондтау - құрлық, мұхит және атмосфера элементтерінің өзіндік және шағылысқан сәулеленуін ғарыш және әуе кеңістігінен байқау және өлшеу арқылы Жер беті туралы ақпарат алу процесі;
21) Жерді геодинамикалық зерттеу - жер қыртысының қазіргі қозғалыстары мен деформацияларын зерделеу;
22) жоспар - жазықтықта қандай да бір жерді, құрылысты тік көлденең проекциялау әдісімен бейнелейтін сызба;
23) карта - белгіленген талаптарға сәйкес, белгілі бір проекцияда, сондай-ақ шартты белгілерді пайдалана отырып алынған жер бетінің, басқа да табиғи аспан денелерінің немесе жазықтыктағы олардың бөліктерінің кішірейтілген жинақталған бейнесі;
24) карта-сызба - оңайлатылған-жинакталған картографиялық бейне;

25) картография - область отношений, возникающих в процессе научной, технической и производственной деятельности по изучению, созданию и использованию картографических произведений;
26) картографическая продукция - полученные в результате картографической деятельности уменьшенные, измеримые и обобщенные изображения на бумажных и магнитных носителях поверхности Земли и небесных тел, построенные по определенным математическим законам и в принятой системе условных знаков;
27) картографическая проекция - математически определенный способ отображения поверхности Земли;
28) квазигеоид - это математическая строгая модель, вычисленная на основе наземных геодезических измерений и значений потенциалов силы тяжести без привлечения данных по распределению масс, поверхность которой аппроксимирует физическую поверхность Земли;
29) пространственные данные - информация, содержащая сведения о местоположении объектов местности, представленная в определенной форме и координатной системе отсчета;
30) геосервисы пространственных данных (далее - геосервисы) - специализированные приложения, предоставляющие пользователю инструменты для осуществления операций с пространственными данными и (или) метаданными и существующие в виде самостоятельного продукта или подключаемого сервиса;
31) интероперабельность пространственных данных - принцип взаимосовместимости, выражающий способность пространственных данных, метаданных, технических и программных средств к функциональному и информационному взаимодействию;
32) инфраструктура пространственных данных - технология, политика, стандарты и ресурсы, предназначенные для сбора, обработки, хранения, распространения и эффективного использования пространственных данных;
33) пространственный объект - абстрактное представление объекта реального мира с его местоположением или принадлежностью к географической области;
34) координатная система отсчета - геодезическая система координат, соотнесенная с объектом с помощью датума;
35) трансформирование координат - переход из одной координатной системы отсчета, связанной с одним датумом, в другую координатную систему отсчҰта с другим датумом;
36) преобразование координат - переход из одной координатной системы отсчета в другую, основанных на одинаковых датумах;
37) дежурная справочная карта Республики Казахстан - географический информационный ресурс, отображающий геодезическую и картографическую изученности местности, учитывающий происходящие изменения в местоположении границ административно-территориальных единиц, а также изменения географических объектов и их наименований, подлежащих учету и отображению на обновляемых и вновь создаваемых картах и планах территории Республики Казахстан;

25) картография - картографиялық туындыларды зерделеу, жасау және пайдалану жөніндегі ғылыми, техникалық және өндірістік қызмет процесінде туындайтын қатынастар саласы;
26) картографиялық өнім - картографиялык қызмет нәтижесінде белгілі бір математикалық заңдылықтар бойынша және шартты белгілердің қабылданған жүйесінде салынған, Жер беті мен аспан денелерінің қағаз және магниттік жеткізгіштердегі кішірейтілген, өлшенетін және жинақталған бейнелері;
27) картографиялық проекция - Жер бетін бейнелеудің математикалық айқындалган тәсілі;
28) квазигеоид - бұл жерүсті геодезиялық өлшемдер және беті Жердің физикалық бетіне жуықтайтын массаларды бөлу бойынша деректерді тартпай ауырлық күші әлеуеттерінің мәндері негізінде есептелген математикалық қатаң модель;
29) кеңістіктік деректер - белгілі бір нысанда және координаттық есептеу жүйесінде ұсынылған, жергілікті жер объектілерінің орналасқан жері туралы мәліметтерді қамтитын ақпарат;
30) кеңістіктік деректердің геосервистері (бұдан әрі - геосервистер) - пайдаланушыға кеңістіктік деректермен және (немесе) метадеректермен операцияларды жүзеге асыруға арналған құралдарды беретін және дербес өнім немесе қосылатын сервис түрінде қолданыстағы мамандандырылған қосымшалар;
31) кеңістіктік деректердің интероперабельділігі - кеңістіктік деректердің, метадеректердің, техникалық және бағдарламалық құралдардың функционалдық және ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға қабілеттілігін білдіретін өзара үйлесімділік қағидаты;
32) кеңістіктік деректер инфрақұрылымы - кеңістіктік деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, таратуға және тиімді пайдалануға арналған технология, саясат, стандарттар және ресурстар;
33) кеңістіктік объект - объектінің орналасқан жері немесе географиялық аймаққа тиесілігі бар абстрактілі көрінісі;
34) координаттык есептеу жүйесі - датум көмегімен объектімен байланысқан геодезиялық координаттар жүйесі;
35) координаттарды трансформациялау - бір датуммен байланысты бір координаттық есептеу жүйесінен басқа датуммен басқа координаттық есептеу жүйесіне ауысу;
36) координаттарды түрлендіру - бірдей датумдарға негізделген бір координаттық есептеу жүйесінен екіншісіне ауысу;
37) Қазақстан Республикасының кезекші анықтамалық картасы - жергілікті жердің геодезиялық және картографиялық жағынан зерделенуін көрсететін, әкімшілік-аумақтық бірліктер шекараларының орналасқан жерінде болып жатқан өзгерістерді, сондай-ақ географиялық объектілердің және олардың Қазақстан Республикасы аумағының жаңартылатын және жаңадан жасалатын карталары мен жоспарларында есепке алынуға және көрсетуге жататын атауларының өзгеруі ескерілетін географиялық ақпараттық ресурс;

38) масштаб - отношение длины линии на карте или плане к горизонтальной ее проекции на местности;
39) делимитация - определение положения и направления Государственной границы по соглашению между сопредельными государствами, оформленное международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, и графически изображенное на картах, прилагаемых к данному международному договору;
40) государственная геодезическая сеть - геодезическая сеть, используемая в целях установления и (или) распространения государственной координатной системы отсчета;
41) государственная гравиметрическая сеть - гравиметрические сети, используемые в целях установления и распространения единой гравиметрической основы;
42) государственная система отсчета - совокупность государственных координатных, высотных и гравиметрических систем отсчета;
43) государственная нивелирная сеть - нивелирная сеть, используемых в целях установления или распространения государственной системы отсчета высот;
44) метаданные - информация, описывающая наборы пространственных данных и геосервисов;
45) нивелирный пункт - инженерная конструкция, закрепляющая точку земной поверхности или пространственного объекта с определенными значениями высоты еҰ центра;
46) нивелирная сеть - совокупность геодезических пунктов на земной поверхности, высоты которых определены в общей для них системе отсчета высот;
47) тематические карта, план, атлас, карта-схема - картографические произведения, основное содержание которых определяется конкретной темой, сюжетом, природными или общественными явлениями либо их сочетанием;
48) топографический план - картографическое отображение на плоскости в ортогональной проекции в определенном масштабе ограниченного участка местности, в пределах которого кривизна уровненной поверхности не учитывается;
49) топографическая карта - подробное картографическое изображение местности в определенном масштабе с применением классификаторов и условных знаков, позволяющее определять как плановое, так и высотное положение точек на земной поверхности;
50) постоянно действующая референцная станция - комплекс радиоэлектронных и технических средств, расположенный в точке с известными пространственными координатами, с помощью которых осуществляется прием сигналов глобальных навигационных спутниковых систем для последующей обработки и передачи корректирующей информации пользователям;
51) Национальный фонд пространственных данных - совокупность пространственных данных в цифровом и (или) аналоговом виде, имеющая общегосударственное, межотраслевое значение, специальное и (или) отраслевое значение и подлежащих учету, длительному хранению в целях их дальнейшего использования субъектами геодезической и картографической деятельности;

38) масштаб - картадағы немесе жоспардағы сызық ұзындығының оның жергілікті жердегі көлденең проекциясына қатынасы;
39) межелеу - Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген және осы халықаралық шартқа коса берілетін карталарда графика түрінде бейнеленген, Мемлекеттік шекараның жағдайы мен бағытын шектес мемлекеттер арасындағы келісім бойынша айқындау;
40) мемлекеттік геодезиялық желі - мемлекеттік координаттық есептеу жүйесін белгілеу және (немесе) тарату мақсатында пайдаланылатын геодезиялық желі;
41) мемлекеттік гравиметриялық желі - бірыңғай гравиметриялық негізді белгілеу және тарату мақсатында пайдаланылатын гравиметриялық желілер;
42) мемлекеттік есептеу жүйесі - мемлекеттік координаттық, биіктік және гравиметриялық есептеу жүйелерінің жиындары;
43) мемлекеттік нивелирлік желі - биіктіктерді есептеудің мемлекеттік жүйесін белгілеу немесе тарату мақсатында пайдаланылатын нивелирлік желі;
44) метадеректер - кеңістіктік деректер мен геосервистер жиындарын сипаттайтын ақпарат;
45) нивелирлік пункт - жер бетінің нүктесін немесе кеңістіктік объектіні оның орталығы биіктігінің белгілі бір мәндерімен бекітетін инженерлік конструкция;
46) нивелирлік желі - биіктігі ортақ биіктіктерді есептеу жүйесінде айқындалған жер бетіндегі геодезиялық пункттердің жиындары;
47) тақырыптық карта, жоспар, атлас, карта-сызба - негізгі мазмұны нақты тақырыппен, сюжетпен, табиғи немесе қоғамдық құбылыстармен не олардың үйлесімімен айқындалатын картографиялық туындылар;
48) топографиялық жоспар - жергілікті жердің шектелген учаскесінің белгілі бір масштабында, шегінде деңгейленген беттің қисықтығы ескерілмейтін ортогональды проекциядағы жазықтықта картографиялық бейнелеу;
49) топографиялық карта - классификатор мен шартты белгілерді қолдана отырып, Жер бетіндегі нүктелердің жоспарлы да, биіктік те жағдайын айқындауға мүмкіндік беретін белгілі бір масштабтағы жергілікті жердің егжей-тегжейлі картографиялық бейнесі;
50) тұрақты жұмыс істейтін референц станциясы - белгілі кеңістіктік координаттары бар нүктеде орналасқан, олардың көмегімен кейіннен өңдеу және пайдаланушыларға түзетуші ақпаратты беру үшін жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің сигналдарын қабылдау жүзеге асырылатын радиоэлектрондық және техникалық күралдар кешені;
51) Ұлттық кеңістіктік деректер қоры - жалпы мемлекеттік, салааралық маңызы, арнайы және (немесе) салалық маңызы бар және геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінің одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алуға, ұзақ сақтауға жататын цифрлық және (немесе) аналогты түрдегі кеңістіктік деректер жиындары;

52) демаркация — определение и обозначение Государственной границы на местности, оформленные международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
53) эллипсоид - поверхность, которая аппроксимирует фигуру Земли или другого небесного объекта.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан в сфере геодезии и картографии
1. Законодательство Республики Казахстан в сфере геодезии и картографии основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Объекты и субъекты геодезической и картографической деятельности
1. Объектами геодезической и картографической деятельности являются территория Республики Казахстан, территория земного шара, воздушное и космическое пространства, включая естественные небесные тела и искусственные спутники Земли.
2. Субъектами геодезической и картографической деятельности являются центральные государственные органы и местные исполнительные органы Республики Казахстан в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, а также физические и юридические лица.
Статья 5. Основные принципы осуществления геодезической и картографической деятельности
Государственное регулирование общественных отношений в сфере геодезии и картографии основывается на следующих принципах:
1) системности и непрерывности осуществления геодезической и картографической деятельности;
2) полноты, достоверности и актуальности пространственных данных;
3) единства измерений при выполнении геодезических, картографических и гравиметрических работ;
4) использования единых стандартов;
5) доступности и открытости пространственных данных, за исключением сведений, составляющих государственные секреты;
6) использования утвержденных систем отсчета;
7) интероперабельности (взаимосовместимости);
8) государственной поддержки и стимулирования научного развития сферы геодезии и картографии.
Статья 6. Основные направления геодезической и картографической деятельности
1. В зависимости от назначения выполняемых работ геодезическая и картографическая деятельность подразделяется на:
1) деятельность государственного назначения, результаты которой имеют общегосударственное и межотраслевое значение;
2) деятельность специального и (или) отраслевого назначения, необходимость проведения которой определяется потребностями субъектов геодезической и картографической деятельности Республики Казахстан.

52) шегендеу - Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген жергілікті жердегі Мемлекеттік шекараны айқындау және белгілеу;
53) эллипсоид - Жердің немесе басқа аспан объектісінің фигурасын жақындататын бет.
3-бап. Қазақстан Республикасының геодезия және картография саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының геодезия және картография саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Геодезиялық және картографиялық қызметтің объектілері мен субъектілері
1. Қазақстан Республикасының аумағы, жер шарының аумағы, табиғи аспан денелерін және Жердің жасанды серіктерін қоса алғанда, әуе және ғарыш кеңістігі геодезиялық және картографиялық қызметтің объектілері болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары және жергілікті атқарушы органдары, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өз кұзыреті шегінде геодезиялық және картографиялык қызметтің субъектілері болып табылады.
5-бап. Геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асырудың негізгі қағидаттары
Геодезия және картография саласындағы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеу:
1) геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асырудың жүйелілігі мен үздіксіздігі;
2) кеңістіктік деректердің толықтығы, дәйектілігі және өзектілігі;
3) геодезиялық, картографиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындау кезіндегі өлшемдердің бірлігі;
4) бірыңғай стандарттарды пайдалану;
5) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қоспағанда, кеңістіктік деректердің қолжетімділігі мен ашықтығы;
6) бекітілген есептеу жүйелерін пайдалану;
7) интероперабельділік (өзара үйлесімділік);
8) геодезия және картография саласының ғылыми дамуын мемлекеттік қолдау және ынталандыру қағидаттарына негізделеді.
6-бап. Геодезиялық және картографиялық қызметтің негізгі бағыттары
1. Орындалатын жұмыстардың мақсатына қарай геодезиялық және картографиялық қызмет:
1) нәтижелерінің жалпы мемлекеттік және салааралық маңызы бар мемлекеттік мақсатқа арналған қызмет;
2) жүргізу қажеттігі Қазақстан Республикасының геодезиялық және картографиялық қызметі субъектілерінің қажеттерімен айқындалатын арнаулы және (немесе) салалық мақсатқа арналған қызмет болып бөлінеді.

2. Геодезическая и картографическая деятельность государственного назначения включает в себя:
1) определение фигуры, размеров и внешнего гравитационного поля Земли;
2) определение параметров государственных систем отсчета, картографических проекций топографических карт и планов;
3) геодинамическое исследование Земли;
4) создание, развитие, обеспечение сохранности и поддержание в рабочем состоянии государственных геодезических сетей, к которым относятся пункты фундаментальной астрономо-геодезической сети, высокоточной геодезической сети, спутниковой геодезической сети, астрономо-геодезической сети, геодезической сети сгущения, нивелирных сетей всех классов, фундаментальной и первого класса гравиметрических сетей, плотность и точность которых обеспечивают создание топографических карт и планов, решение оборонных, научно-исследовательских и иных задач;
5) создание, обновление и издание топографических карт и планов, в том числе планов городов и населенных пунктов, в графической, цифровой, фотографической, электронной и иных формах, точность и содержание которых обеспечивают решение общегосударственных, оборонных, научно- исследовательских и иных задач;
6) геодезическое, картографическое, топографическое и гидрографическое обеспечение делимитации, демаркации и проверки прохождения линии Государственной границы Республики Казахстан, а также делимитации морских пространств Республики Казахстан;
7) картографирование шельфа морей, озер, рек, водохранилищ и создание топографических, морских навигационных карт, пособий, лоций морей, судоходных рек и водоемов;
8) проведение геодезических, картографических, топографических и гидрографических работ в интересах государства, его обороны и безопасности, а также обеспечения безопасности общего мореплавания на морях, судоходных реках и водоемах;
9) дистанционное зондирование Земли, в том числе территории иностранных государств и мирового океана, для решения общегосударственных, межотраслевых, оборонных и научно- исследовательских задач;
10) формирование и ведение Национального фонда пространственных данных;
11) создание, развитие и сопровождение географических информационных систем, ресурсов, геопорталов, геосервисов, направленных на выполнение государственных функций и задач;
12) составление и издание общегеографических, политико-административных, научно-справочных и других тематических карт, планов и атласов межотраслевого назначения, учебных картографических пособий;

2. Мемлекеттік мақсатқа арналған геодезиялық және картографиялық қызмет:
1) Жердің пішінін, мөлшерін және сыртқы гравитациялық өрісін анықтауды;
2) мемлекеттік санақ жүйелерінің, топографиялық карталар мен жоспарлардың картографиялық проекцияларының параметрлерін айқындауды;
3) жерді геодинамикалық зерттеуді;
4) тығыздығы мен дәлдігі топографиялық карталар мен жоспарлар жасауды, қорғаныстық, ғылыми-зерттеу және өзге де міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін, іргелі астрономиялық-геодезиялық желінің, дәлдігі жоғары геодезиялық желінің, спутниктік геодезиялық желінің, астрономиялық-геодезиялық желінің, қоюлану геодезиялық желісінің, барлық сыныптағы нивелирлік желілердің, гравиметриялық желілердің іргелі және бірінші сыныбының пункттері жататын мемлекеттік геодезиялық желілерді құруды, дамытуды, олардың сақталуын қамтамасыз етуді және жұмыс жағдайында ұстап тұруды;
5) дәлдігі мен мазмұны жалпы мемлекеттік, қорғаныс, ғылыми-зерттеу және өзге де міндеттердің шешілуін қамтамасыз ететін топографиялық карталар мен жоспарларды, оның ішінде қалалар мен елді мекендердің жоспарларын графикалық, цифрлық, фотографиялық, электрондық және өзге де нысандарда жасауды, жаңартуды және басып шығаруды;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы сызығының межеленуін, шегенделуін және өтуін тексеруді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теңіз кеңістігін межелеуді геодезиялық, картографиялық, топографиялық және гидрографиялық қамтамасыз етуді;
7) теңіздер, көлдер, өзендер, су қоймалары қайраңдарын картографиялауды және топографиялық, навигациялық теңіз карталарын, құралдарын, теңіздер, кеме жүзетін өзендер мен су айдындары лоцияларын жасауды;
8) мемлекеттің, оның қорғанысы мен қауіпсіздігінің мүдделері үшін геодезиялық, картографиялық, топографиялық және гидрографиялық жұмыстар жүргізуді, сондай-ақ теңіздерде, кеме жүзетін өзендер мен су айдындарында жалпы теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
9) жалпы мемлекеттік, салааралық, қорғаныс және ғылыми-зерттеу міндеттерін шешу үшін Жерді, оның ішінде шет мемлекеттер мен дүниежүзілік мұхит аумағын қашықтан зондтауды;
10) Кеңістіктік деректердің ұлттық қорын қалыптастыруды және жүргізуді;
11) мемлекеттік функциялар мен міндеттерді орындауға бағытталған географиялық ақпараттық жүйелерді, ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді құруды, дамытуды және қолдап отыруды;
12) салааралық мақсаттағы жалпы географиялық, саяси-әкімшілік, ғылыми-анықтамалық және басқа да тақырыптык, карталар, жоспарлар мен атластар, картографиялық оқу құралдарын жасауды және басып шығаруды;

13) стандартизация, учет и упорядочение употребления географических названий, создание и ведение базы данных географических названий Республики Казахстан;
14) проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий;
15) разработка, утверждение и введение в действие нормативных правовых актов и нормативных технических документов в сфере геодезии и картографии;
16) метрологическое обеспечение геодезических и картографических работ;
17) создание и развитие Национальной инфраструктуры пространственных данных;
18) создание и обновление местных координатных систем отсчета.
3. Геодезическая и картографическая деятельность специального и (или) отраслевого назначения включает в себя:
1) создание и обновление топографических планов, предназначенных для составления генеральных планов участков строительства различных объектов, надземных и подземных сооружений и сетей, привязки зданий и сооружений к участкам строительства, а также для выполнения иных специальных работ;
2) создание и издание тематических карт, планов, атласов, карт-схем в графической, цифровой, фотографической, электронной и иных формах;
3) создание, развитие и сопровождение географических информационных систем, ресурсов, геопорталов, геосервисов, направленных на выполнение специальных и (или) отраслевых задач;
4) дистанционное зондирование Земли, геодезические, картографические и другие специальные работы при проектировании и изысканиях, строительстве и эксплуатации инженерных сооружений линейного и площадного типа, подземных сооружений и сетей, ведение кадастров и иных изысканий и специальных работ;
5) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по направлениям, указанным в настоящем пункте;
6) инженерно-геодезические работы;
7) создание и развитие тематических пространственных данных.
Статья 7. Геодезическая и картографическая деятельность в интересах обеспечения обороны и национальной безопасности Республики Казахстан
Геодезическая и картографическая деятельность в интересах обеспечения обороны и национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется Министерством обороны Республики Казахстан и уполномоченным органом по взаимно согласованным планам работ.
Статья 8. Метрологическое обеспечение геодезической и картографической деятельности
1. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, об обеспечении единства измерений имеет право на:

13) Қазақстан Республикасының географиялық атауларын стандарттауды, есепке алуды және олардың қолданысын ретке келтіруді, географиялық атаулардың деректер базасын жасауды және жүргізуді;
14) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді және қазіргі заманғы технологияларды енгізуді;
15) геодезия және картография саласында нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттарды әзірлеуді, бекітуді және қолданысқа енгізуді;
16) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды метрологиялық қамтамасыз етуді;
17) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құруды және дамытуды;
18) жергілікті координаттық есептеу жүйесін құруды және жаңартуды қамтиды.
3. Арнайы және (немесе) салалық мақсатқа арналған геодезиялық және картографиялық қызмет:
1) әртүрлі объектілердің, жерүсті және жерасты құрылысжайлары мен желілерінің құрылыс учаскелерінің бас жоспарларын жасауға, ғимараттар мен құрылыстарды құрылыс учаскелеріне байланыстыруга, сондай-ақ өзге де арнайы жұмыстарды орындауға арналған топографиялық жоспарларды жасауды және жаңартуды;
2) графикалық, цифрлық, фотографиялық, электрондық және өзге де нысандарда тақырыптық карталар, жоспарлар, атластар, карта-схемалар жасауды және басып шығаруды;
3) арнайы және (немесе) салалық міндеттерді орындауға бағытталған географиялық ақпараттық жүйелерді, ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді құруды, дамытуды және қолдап отыруды;
4) желілік және алаңдық үлгідегі инженерлік құрылысжайларды, жерасты құрылысжайлары мен желілерін жобалау және іздестіру, салу және пайдалану кезіндегі жерді қашықтықтан зондтауды, геодезиялық, картографиялық және басқа да арнайы жұмыстарды, кадастрларды және өзге де іздестірулер мен арнайы жұмыстарды жүргізуді;
5) осы тармақта көрсетілген бағыттар бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді;
6) инженерлік-геодезиялық жұмыстарды;
7) тақырыптық кеңістіктік деректерді құруды және дамытуды қамтиды.
7-бап. Қазақстан Республикасының қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесіндегі геодезиялық және картографиялық қызмет
Қазақстан Республикасының қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесіндегі геодезиялық және картографиялық қызметті Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі мен уәкілетті орган өзара келісілген жұмыс жоспарлары бойынша жүзеге асырады.
8-бап. Геодезиялық және картографиялық қызметті метрологиялық қамтамасыз ету
1. Уәкілетті органның өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы, өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес:

1) осуществление деятельности по обеспечению единства и точности средств геодезических измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
2) проведение метрологического контроля за геодезическим и картографическим оборудованием, приборами и инструментами.
2. Сертификат об утверждении типа (метрологической аттестации) средства измерений топографо-геодезического и картографического назначения, выданный иностранным государством, считается действительным в Республике Казахстан при условии его признания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
3. Метрологическое обеспечение геодезической и картографической деятельности включает систему стандартов, эталонов, технических условий и методик, которые обеспечивают единство геодезических измерений и являются обязательными для всех субъектов, вовлеченных в геодезическую и картографическую деятельность.
Статья 9. Уведомление в сфере геодезии и (или) картографии
1. Следующие виды геодезической и (или) картографической деятельности осуществляются по уведомительному порядку о начале или прекращении осуществления деятельности, подаваемому в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях":
1) производство геодезических работ;
2) производство картографических работ;
3) осуществление аэросъемочных работ, за исключением случаев, предусмотренных законодательством об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
2. К уведомлению прилагаются сведения и документы в соответствии с требованиями, предъявляемыми к субъектам, осуществляющим производство геодезических и картографических работ.
3. Требования, предъявляемые к субъектам, осуществляющим производство геодезических и (или) картографических работ:
1) наличие собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договор на оказание услуг в сфере геодезии и картографии с организацией, имеющей комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров;
2) наличие в штате специалиста, имеющего высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии.
4. Субъекты, планирующие осуществлять аэросъемочные работы, обязаны прикреплять к уведомлению картограмму территории, на которой планируется проведение аэросъемочных работ, с указанием ее географических координат, масштаба и заказчика аэросъемочных работ.

1) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес геодезиялық өлшем құралдарының бірлігі мен дәлдігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
2) геодезиялық және картографиялық жабдыққа, аспаптарға және құрал-саймандарға метрологиялық бақылау жүргізуге құқығы бар.
2. Шет мемлекет берген топографиялық-геодезиялық және картографиялық мақсаттағы өлшем құралының типін бекіту (метрологиялық аттестаттау) туралы сертификат Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес танылған жағдайда, Қазақстан Республикасында жарамды деп есептеледі.
3. Геодезиялық және картографиялық қызметті метрологиялық қамтамасыз ету геодезиялық өлшем бірлігін қамтамасыз ететін және геодезиялық және картографиялық қызметке тартылған барлық субъектілер үшін міндетті болып табылатын стандарттар, эталондар, техникалық шарттар мен әдістемелер жүйесін қамтиды.
9-бап. Геодезия және (немесе) картография саласындағы хабарлама
1. Геодезиялық және (немесе) картографиялық қызметтің мынадай түрлері:
1) геодезиялық жұмыстарды жүргізу;
2) картографиялық жұмыстарды жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, аэротүсірілім жұмыстарын жүзеге асыру "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берілетін қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жасау тәртібі бойынша жүзеге асырылады.
2. Хабарламаға геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын талаптарға сәйкес мәліметтер мен құжаттар қоса беріледі.
3. Геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын талаптар:
1) геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін меншікті немесе жалға алынган салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар мен құрал-саймандар жиындарының не зауыттық нөмірлері көрсетіле отырып, салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар, құрал-саймандар жиындары бар ұйыммен геодезия және картография саласында қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы;
2) штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маманның болуы.
4. Аэротүсірілім жұмыстарын жүзеге асыруды жоспарлайтын субъектілер хабарламаға аэротүсірілім жұмыстарын жүргізу жоспарланған аумақтың картограммасын оның географиялық координаттарын, ауқымын және аэротүсірілім жұмыстарының тапсырыс берушісін көрсете отырып бекітуге міндетті.

Статья 10. Финансирование геодезической и картографической деятельности
1. Геодезическая и картографическая деятельность государственного назначения финансируется за счет бюджетных средств.
2. Геодезическая и картографическая деятельность специального и (или) отраслевого назначения осуществляется за счет бюджетных средств, а также средств физических и юридических лиц, являющихся заказчиками продукции.
3. Субъекты геодезической и картографической деятельности, являющиеся заказчиками и (или) исполнителями геодезических, топографических, картографических работ, финансируемых за счет бюджетных средств, обязаны использовать ранее созданные пространственные данные.
4. Государственные информационные системы, базы данных, кадастры, географические информационные системы, ресурсы, геопорталы, геосервисы, финансируемые за счет бюджетных средств, обязаны использовать единую цифровую картографическую основу.
Статья 11. Государственная собственность на геодезическую и картографическую продукцию
Пункты государственных геодезических сетей, государственных нивелирных сетей, государственных гравиметрических сетей, геодезическая и картографическая продукция, а также гидрографические, аэрокосмосъемочные и гравиметрические материалы и данные, полученные в результате геодезической и картографической деятельности, осуществляемой за счет бюджетных средств, являются государственной собственностью Республики Казахстан.
Глава 2. Государственное управление в сфере геодезии и картографии
Статья 12. Государственные органы в сфере геодезии и картографии
Государственными органами, осуществляющие регулирование в сфере геодезии и картографии, являются:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) местные исполнительные органы столицы, городов республиканского и областного значения, а также районов.
Статья 13. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в сфере геодезии и картографии;
2) установление государственных систем отсчета и картографических проекций;
3) утверждение правил предоставления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных;
4) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 14. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) проведение единой государственной и научно-технической политики в сфере геодезии и картографии;

10-бап. Геодезиялық және картографиялық қызметті қаржыландыру
1. Мемлекеттік мақсатқа арналған геодезиялық және картографиялық қызмет бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
2. Арнайы және (немесе) салалық мақсаттағы геодезиялық және картографиялық қызмет бюджет қаражаты, сондай-ақ өнімге тапсырыс беруші болып табылатын жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3. Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын геодезиялық, топографиялық, картографиялық жұмыстардың тапсырыс берушілері және (немесе) орындаушылары болып табылатын геодезиялық қызмет және картографиялық қызмет субъектілері бұрын жасалған кеңістіктік деректерді пайдалануға міндетті.
4. Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік ақпараттық жүйелер, деректер базалары, кадастрлар, географиялық ақпараттық жүйелер, ресурстар, геопорталдар, геосервистер бірыңғай цифрлық картографиялық негізді пайдалануға міндетті.
11-бап. Геодезиялық және картографиялық өнімге мемлекеттік меншік
Мемлекеттік геодезиялық желілердің, мемлекеттік нивелирлік желілердің, мемлекеттік гравиметриялық желілердің пункттері, геодезиялық және картографиялық өнімдер, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын геодезиялық және картографиялық қызмет нәтижесінде алынған гидрографиялық, аэроғарыштық түсірілім және гравиметриялық материалдар мен деректер Қазақстан Республикасының мемлекеттік меншігі болып табылады.
2-тарау. Геодезия және картография саласындағы мемлекеттік басқару
12-бап. Геодезия және картография саласындағы мемлекеттік органдар
Геодезия және картография саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) уәкілетті орган;
3) астананың, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ аудандардың жергілікті атқарушы органдары болып табылады.
13-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) геодезия және картография саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) мемлекеттік есептеу жүйелерін және картографиялық проекцияларды белгілеу;
3) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді беру қағидаларын бекіту
4) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.
14-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне мыналар:
1) геодезия және картография саласында бірыңғай мемлекеттік және ғылыми-техникалық саясатты жүргізу;

2) разработка и утверждение правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов;
3) организация создания, развития и технического сопровождения государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей;
4) создание и обновление топографических карт и планов;
5) координация деятельности субъектов в сфере геодезии и картографии;
6) организация выполнения геодезических и картографических работ государственного назначения;
7) создание и развитие Национальной инфраструктуры пространственных данных;
8) рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовка предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;
9) разработка и утверждение методики определения стоимости аэросъемочных, топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств;
10) установление местных координатных систем отсчета;
11) разработка и утверждение параметров трансформации и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета;
12) разработка и утверждение правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан;
13) разработка и утверждение правил установления и использования местных координатных систем отсчета;
14) разработка и утверждение правил о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
15) разработка и утверждение периодичности обновления картографической продукции, создаваемой за счет бюджетных средств;
16) разработка и утверждение инструкции по созданию картографической продукции за счет бюджетных средств;
17) разработка и утверждение инструкции по созданию и обновлению Национальной инфраструктуры пространственных данных;
18) разработка и утверждение правил по использованию Национальной инфраструктуры пространственных данных;
19) разработка и утверждение отраслевой системы поощрения;
20) ведение реестра субъектов, подавших уведомление о начале осуществления аэросъемочных работ;
21) разработка и утверждение правил учета, хранения, размножения и использования данных и материалов геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ с учетом интересов безопасности Республики Казахстан;

2) геодезиялық пунктгерді қорғау, бұзу немесе кайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды әзірлеу және бекіту;
3) мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілер құруды, дамытуды және техникалық сүйемелдеуді ұйымдастыру;
4) топографиялық карталар мен жоспарларды жасау және жаңарту;
5) геодезия және картография саласындағы қызмет субъектілерінің қызметін үйлестіру;
6) мемлекеттік мақсаттағы геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру;
7) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құру және дамыту;
8) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарау, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және олардың күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындау;
9) бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
10) есептеудің жергілікті координаттық жүйесін белгілеу;
11) мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық есептеу жүйелері арасындағы трансформациялау және қайта құру параметрлерін әзірлеу және бекіту;
12) Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
13) есептеудің жергілікті координаттық жүйелерін белгілеу және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
14) Қазақстан Республикасының Ұлттық кауіпсіздік комитетімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеуді және шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидаларды әзірлеу және бекіту;
15) бюджет каражаты есебінен жасалатын картографиялык өнімді жаңарту кезеңділігін әзірлеу және бекіту;
16) бюджет қаражаты есебінен картографиялық өнімді жасау женіндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
17) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын құру және жаңарту жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
18) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымын пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
19) салалық көтермелеу жүйесін әзірлеу және бекіту;
20) аэротүсірілім жұмыстарын жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама берген субъектілердің тізілімін жүргізу;
21) Қазақстан Республикасы қауіпсіздігінің мүдделерін ескере отырып, геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштық түсірілім жұмыстарының деректері мен материалдарын есепке алу, сақтау, көбейту және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;

22) ведение реестра субъектов, подавших уведомление о начале или прекращении осуществления геодезической и картографической деятельности;
23) разработка и утверждение перечня топографо-геодезических, картографических и аэрокосмосъемочных работ, выполняемых за счет бюджетных средств;
24) разработка и утверждение правил взаимодействия Национальной инфраструктуры пространственных данных с информационными системами государственных органов;
25) разработка и утверждение правил определения и использования параметров преобразования и трансформации между координатными системами отсчета;
26) разработка и утверждение правил установки постоянно действующих референцных станций;
27) разработка и утверждение правил отнесения к государственным геодезическим сетям и применения постоянно действующих референцных станций на территории Республики Казахстан;
28) проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий;
29) разработка и утверждение требований к метаданным пространственных данных, порядка их создания (обновления) и предоставления метаданных Национальному фонду пространственных данных;
30) разработка и утверждение инструкции по нивелированию;
31) разработка и утверждение инструкции по созданию и развитию государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей Республики Казахстан;
32) разработка правил предоставления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных;
33) разработка государственных систем отсчета и картографических проекций;
34) разработка и утверждение перечня базовых пространственных данных;
35) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 15. Компетенция местного исполнительного органа столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов областей
К компетенции местного исполнительного органа столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов областей на территории, переданной в его административное подчинение, относятся:
1) организация работ по созданию и обновлению картографической продукции населенных пунктов согласно утвержденной периодичности обновления картографической продукции по согласованию с уполномоченным органом;
2) обеспечение сохранности картографической продукции населенных пунктов и передачи экземпляра в Национальный фонд пространственных данных;
3) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

22) геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама берген субъектілердің тізілімін жүргізу;
23) бюджет қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэроғарыштық түсірілім жұмыстарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
24) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл қағидаларын әзірлеу және бекіту;
25) координаттық есептеу жүйелері арасындағы түрлендіру және трансформациялау параметрлерін айқындау және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
26) тұрақты жұмыс істейтін референц станцияларын орнату қағидаларын әзірлеу және бекіту;
27) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты жұмыс істейтін референц станцияларын мемлекеттік геодезиялық желілерге жатқызу және қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
28) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу және қазіргі заманғы технологияларды енгізу;
29) кеңістіктік деректердің метадеректеріне қойылатын талаптарды, метадеректерді жасау (жаңарту) және Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
30) нивелирлеу жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
31) Қазақстан Республикасының мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерін құру және дамыту жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
32) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
33) мемлекеттік есептеу жүйелерін және картографиялық проекцияларды әзірлеу;
34) базалық кеңістіктік деректер тізбесін әзірлеу және бекіту;
35) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жузеге асыру жатады.
15-бап. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар калалардың, облыс аудандарының жергілікті атқаруіны органының құзыреті
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыс аудандарының, оның әкімшілік бағынысына берілген аумақтағы жергілікті атқарушы органының құзырегіне мыналар жатады:
1) уәкілетті органмен келісу бойынша картографиялық өнімді жаңартудың бекітілген кезеңділігіне сәйкес елді мекендердің картографиялық өнімін жасау және жаңарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
2) елді мекендердің картографиялық өнімінің сақталуын қамтамасыз ету және данасын Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де зандарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктер жатады.

Статья 16. Международное сотрудничество в сфере геодезии и картографии
1. Республика Казахстан осуществляет международное сотрудничество в сфере геодезии и картографии исходя из стремления к развитию взаимовыгодных отношений.
2. Уполномоченный орган представляет Республику Казахстан в международных организациях в пределах своей компетенции.
Статья 17. Государственная система нормативных документов в сфере геодезии и картографии
1. Государственное регулирование геодезической и картографической деятельности, осуществляемой на территории Республики Казахстан, обеспечивается действием настоящего Закона, а также государственной системой нормативных документов в сфере геодезии и картографии.
2. Государственная система нормативных документов в сфере геодезии и картографии включает:
1) нормативные правовые акты;
2) нормативные технические документы, устанавливающие обязательные и рекомендательные требования к точности выполняемых геодезических, топографических и картографических работ:
геодезические, картографические инструкции, нормы и правила;
условные знаки карт и планов, классификаторы;
3) нормативные технические документы добровольного применения по стандартизации в сфере геодезии и картографии;
4) введенные в действие на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами межгосударственные стандарты и правила в сфере геодезии и картографии.
3. Объектами государственной системы нормативных документов являются:
1) масштабный ряд государственных топографических карт 1:10000, 1:25000, 1:50000, 1:100000, 1:200000, 1:500000, 1:1000000;
2) масштабный ряд государственных топографических планов 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000;
3) государственная геодезическая сеть.
Глава 3. Обеспечение благоприятных условий для осуществления геодезической и картографической деятельности
Статья 18. Координатная система отсчета, высотная система отсчета и гравиметрическая система отсчета
1. Геодезические и картографические работы выполняются с использованием государственных, местных координатных систем отсчета, высотных систем отсчета и гравиметрических систем отсчета.
2. Параметры фигуры и гравитационного поля Земли, иные параметры определяются в рамках установления государственных координатной, высотной, гравиметрической систем отсчета.
3. Все субъекты геодезической и картографической деятельности обязаны применять утвержденные параметры преобразования между государственной и местными координатными системами отсчета.
Осуществление перевода пространственных данных и картографических материалов центральных государственных и местных исполнительных органов из предшествующих государственной и местных систем координат во вновь принимаемые координатные системы отсчета выполняется владельцами пространственных данных и картографических материалов.

16-бап. Геодезия және картография саласындағы халықаралық ынтымактастық
1. Қазақстан Республикасы геодезия және картография саласындағы халықаралық ынтымақтастықты өзара тиімді қатынастарды дамытуға ұмтыла отырып жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді.
17-бап. Геодезия және картография саласындағы нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесі
1. Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын геодезиялық және картографиялық қызметті мемлекеттік реттеу осы Заңның қолданысымен, сондай-ақ геодезия және картография саласындағы нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесімен қамтамасыз етіледі.
2. Геодезия және картография саласындағы нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесі мыналарды:
1) нормативтік құқықтық актілерді;
2) орындалатын геодезиялық, топографиялық және картографиялық жұмыстардың дәлдігіне міндетті және ұсынымдық талаптарды белгілейтін нормативтік техникалық құжаттарды:
геодезиялық, картографиялық нұсқаулықтарды, нормалар мен қағидаларды;
карталар мен жоспарлардың шартты белгілерін, сыныптауыштарды;
3) геодезия және картография саласындағы стандарттау бойынша ерікті түрде қолданылатын нормативтік техникалық құжаттарды;
4) халықаралық шарттарға сәйкес Қазакстан Республикасының аумағында қолданысқа енгізілген геодезия және картография саласындағы мемлекетаралық стандарттар мен қағидаларды қамтиды.
3. Мыналар:
1) мемлекеттік топографиялық карталардың масштабтық қатары 1:10000, 1:25000, 1:50000, 1:100000, 1:200000, 1:500000, 1:1000000;
2) мемлекеттік топографиялық жоспарлардың мемлекеттік масштабтық қатары 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000;
3) мемлекетгік геодезиялық желі нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесінің объектілері болып табылады.
3-тарау. Геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыру үшін қолайлы жагдайларды қамтамасыз ету
18-бап. Координаттық есептеу жүйесі, биіктік есептеу жүйесі және гравиметриялық есептеу жүйесі
1. Геодезиялық және картографиялық жұмыстар мемлекеттік, жергілікті координаттық есептеу жүйелерін, биіктік есептеу жүйелерін және гравиметриялық есептеу жүйелерін пайдалана отырып орындалады.
2. Жердің пішіні мен гравитациялық өрісінің параметрлері, өзге де параметрлер мемлекеттік координаттық, биіктік, гравиметрпялық есептеу жүйелерін белгілеу шеңберінде айқындалады.
3. Геодезиялық және картографиялық қызметтің барлық субъектілері мемлекеттік және жергілікті координаттық есептеу жүйелері арасындағы қайта құрудың бекітілген параметрлерін қолдануға міндетті.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың кеңістіктік деректері мен картографиялық материалдарын алдыңғы мемлекеттік және жергілікті координаттар жүйесінен жаңадан қабылданатын координаттық есептеу жүйелеріне көшіруді жүзеге асыруды кеңістіктік деректер мен картографиялық материалдардың иелері орындайды.

Статья 19. Пространственные данные
1. Пространственные данные состоят из базовых пространственных данных и тематических пространственных данных.
Базовыми пространственными данными является совокупность общедоступных стандартизированных пространственных данных как унифицированной основы для интеграции и совместного использования в геоинформационных системах.
К тематическим пространственным данным относятся пространственные данные, создаваемые субъектами в процессе научной, производственной или иной деятельности.
2. Базовые пространственные данные являются исходными данными для использования всеми производителями пространственных данных.
Статья 20. Передача информации об объектах местности
1. Метаданные пространственных данных и геосервисов, создаваемых за счет бюджетных средств, должны размещаться на государственном геопортале Национальной инфраструктуры пространственных данных.
2. Центральные государственные органы и местные исполнительные органы, являющиеся владельцами пространственных данных об объектах местности, подлежащих отображению на специальных, топографических картах и планах, передают копии картографических и геодезических материалов по запросам субъектов в сфере геодезии и картографии, выполняющих геодезические и картографические работы соответствующей территории за счет бюджетных средств, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан
1. Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан представляет собой совокупность пространственных данных в цифровом и (или) аналоговом виде, имеющих общегосударственное, межотраслевое значение, специальное и (или) отраслевое значение и подлежащих учету, длительному хранению в целях их дальнейшего использования субъектами геодезической и картографической деятельности.
2. Национальный фонд пространственных данных находится в ведении уполномоченного органа и ведется государственным предприятием.
3. Фонд пространственных данных Министерства обороны Республики Казахстан находится в ведении Министерства обороны Республики Казахстан.
4. При ведении Национального фонда пространственных данных государственное предприятие осуществляет:
1) выдачу субъектам геодезической и картографической деятельности соответствующих сведений о геодезической и картографической изученности местности на участках планируемых работ, в том числе данных Национальной инфраструктуры пространственных данных;
2) прием и проверку пространственных данных, метаданных и их размещение на государственном геопортале Национальной инфраструктуры пространственных данных;

19-бап. Кеңістіктік деректер
1. Кеңістіктік деректер базалық кеңістіктік мәліметтерден және тақырыптық кеңістіктік мәліметтерден тұрады.
Базалық кеңістіктік деректер геоақпараттық жүйелерде интеграциялау және бірлесіп пайдалану үшін бірыңғай негіз ретінде жалпыға қолжетімді стандартталған кеңістіктік деректердің жиындары болып табылады.
Тақырыптық кеңістіктік деректерге субъектілер ғылыми, өндірістік немесе өзге де қызмет процесінде құрылатын кеңістіктік деректер жатады;
2. Базалық кеңістіктік деректер барлық кеңістіктік деректерді өндірушілер пайдалану үшін бастапқы деректер болып табылады.
20-бап. Жергілікті жер объектілері туралы ақпарат беру
1. Бюджет қаражаты есебінен жасалатын кеңістіктік деректер мен геосервистердің метадеректері Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталында орналастырылуға тиіс.
2. Арнайы, топографиялық карталар мен жоспарларда көрсетуге жататын жергілікті жер объектілері туралы кеңістіктік деректердің иелері болып табылатын орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен тиісті аумақтың геодезиялык және картографиялық жұмыстарын бюджет қаражаты есебінен орындайтын геодезия және картография саласындагы субъектілердің сұрау салулары бойынша картографиялық және геодезиялық материалдардың көшірмелерін береді.
21-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қоры
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қоры жалпы мемлекеттік, салааралық маңызы, арнайы және (немесе) салалық маңызы бар және геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінің одан әрі пайдалануы мақсатында есепке алуға, ұзақ сақтауға жататын цифрлық және (немесе) аналогты түрдегі кеңістіктік деректер жиындарын білдіреді.
2. Ұлттық кеңістіктік деректер қоры уәкілетті органның қарауында болады және оны мемлекеттік кәсіпорын жүргізеді.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кеңістіктік деректер қоры Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің карауында болады.
4. Ұлттық кеңістіктік деректер қорын жүргізу кезінде мемлекеттік кәсіпорын мыналарды:
1) геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілеріне жоспарланатын жұмыс учаскелеріндегі жергілікті жердің геодезиялық және картографиялық зерделенгендігі туралы тиісті мәліметтерді, оның ішінде Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының деректерін беруді;
2) кеңістіктік деректерді, метадеректерді қабылдауды және тексеруді және оларды Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталында орналастыруды;

3) ведение дежурной справочной карты с отображением на ней геодезической и картографической изученности местности, трехмерных пространственных данных, а также изменений границ между административно- территориальными единицами и наименований географических объектов в цифровом и (или) бумажном виде, открытого и ограниченного пользования;
4) учет геодезических пунктов, контроль целостности сети постоянно действующих рефернцных станций;
5) выдачу субъектам геодезической и картографической деятельности сведений высокоточного спутникового позиционирования посредством постоянно действующих референцных станций государственных геодезических сетей;
6) ведение базы данных географических названий Республики Казахстан;
7) государственный учет, сбор, хранение и обеспечение сохранности материалов и данных, отнесенных к составу фонда;
8) ведение базы данных границ административно-территориальных единиц Республики Казахстан.
Центральные государственные органы и местные исполнительные органы обязаны представлять копии решений об изменении границ, переименовании административно-территориальных единиц и географических объектов в Национальный фонд пространственных данных.
5. Взаимодействие Национального фонда пространственных данных с субъектами геодезической и картографической деятельности и предоставление сведений осуществляются через информационную систему и (или) в бумажном виде.
6. Цифровые и (или) бумажные данные и материалы Национального фонда пространственных данных, отнесенные в установленном порядке к составу Национального архивного фонда Республики Казахстан, хранятся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальном архивном фонде и архивах".
7. Цифровые и (или) аналоговые данные и материалы, полученные в результате геодезической и картографической деятельности за счет бюджетных средств и которые отнесены к составу Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан, находятся в государственной собственности и не подлежат отчуждению, а также не могут быть вывезены на постоянное хранение в другие государства.
8. Правила формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан утверждаются уполномоченным органом.
9. Цены на услуги по предоставлению данных и материалов Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с антимонопольным органом в порядке, предусмотренном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Центральным государственным органам и местным исполнительным органам указанные услуги предоставляются бесплатно.

3) онда жергілікті жердің геодезиялык және картографиялық зерделенгенін, үш өлшемді кеңістіктік деректерді, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктер арасындағы шекаралардың және географиялық объектілер атауларының өзгерістерін ашық және шектеулі пайдаланылатын цифрлық және (немесе) қағаз түрінде көрсете отырып, кезекші анықтамалық карта жүргізуді;
4) геодезиялық пункттерді есепке алуды, тұрақты жұмыс істейтін реферецті станциялар желісінің тұтастығын бақылауды;
5) геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік геодезиялық желілердің тұрақты жұмыс істейтін референцті станциялары арқылы дәлдігі жоғары спутниктік позициялау мәліметтерін беруді;
6) Қазақстан Республикасының географиялық атауларының деректер базасын жүргізуді;
7) қордың құрамына жатқызылған материалдар мен деректерді мемлекеттік есепке алуды, жинауды, сақтауды және олардың сақталуын қамтамасыз етуді;
8) Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері шекараларының деректер базасын жүргізуді жүзеге асырады.
Орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар әкімшілік-аумақтық бірліктер мен географиялық объектілердің шекараларын өзгерту, оларды қайта атау туралы шешімдердің көшірмелерін Ұлттық кеңістіктік деректер қорына ұсынуға міндетті.
5. Ұлттық кеңістіктік деректер қорының геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимылдары және мәліметтер беру ақпараттық жүйе арқылы және (немесе) қағаз түрінде жүзеге асырылады.
6. Белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құрамына жатқызылған Ұлттық кеңістіктік деректер қорының цифрлық және (немесе) қағаз деректері және материалдары "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақталады.
7. Бюджет қаражаты есебінен геодезиялық және картографиялық қызмет нәтижесінде алынған және Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорының құрамына жатқызылған цифрлық және (немесе) аналогты деректер мен материалдар мемлекеттік меншікте болады және иеліктен шығаруға жатпайды, сондай-ақ оларды басқа мемлекеттерге тұрақты сақтауға әкетуге тыйым салынады.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
9. Қазақстан Республикасы Ұлттық кеңістіктік деректер қорының деректері мен материалдарын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің бағаларын монополияға қарсы органмен келісу бойынша уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіппен белгілейді.
Орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға аталған қызметтер тегін көрсетіледі.

10. Субъекты, осуществляющие геодезическую и картографическую деятельность за счет бюджетных средств, обязаны безвозмездно предоставлять один экземпляр копий созданных ими данных и материалов в Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах.
Перечень данных и материалов, порядок их предоставления в Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан устанавливаются в правилах формирования, сбора, хранения, использования и выдачи данных Национального фонда пространственных данные Республики Казахстан.
11. Центральные государственные органы и местные исполнительные органы обязаны предоставлять пространственные данные, включаемые в состав Национальной инфраструктуры пространственных данных, созданные за счет бюджетных средств, в Национальный фонд пространственных данных.
Порядок их предоставления в Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан устанавливается в правилах предоставления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных.
12. Работа с данными и материалами Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан, содержащими сведения, составляющие государственные секреты, осуществляется с соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере защиты государственных секретов.
13. Пользователи картографической и геодезической продукции Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан обязаны обеспечивать сохранность полученных материалов и данных, составляющих государственные секреты, не разглашать содержащиеся в указанных материалах сведения и возвращать их в сроки, установленные уполномоченным органом.
Статья 22. Национальная инфраструктура пространственных данных
1. Национальная инфраструктура пространственных данных включает в себя:
1) нормативные правовые акты и нормативные технические документы, стандарты, устанавливающие общие правила создания, сбора, хранения, идентификации, предоставления и распространения базовых и тематических пространственных данных, в том числе с использованием информационных систем;
2) государственные геодезические сети, к которым относятся фундаментальная астрономо-геодезическая сеть, высокоточная геодезическая сеть, спутниковая геодезическая сеть, нивелирные сети всех классов, фундаментальная и первого класса гравиметрические сети, плотность и точность которых обеспечивают создание государственных топографических карт и планов, решение оборонных, научно-исследовательских и иных задач;

10. Геодезиялық және картографиялық қызметті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыратын субъектілер өздері жасаған деректер мен материалдар көшірмелерінің бір данасын Қазақстан Республикасының авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорына өтеусіз беруге міндетті.
Деректер мен материалдардың тізбесі, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорының деректерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларында белгіленеді.
11. Орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының құрамына енгізілетін, бюджет қаражаты есебінен құрылған кеңістіктік деректерді Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беруге міндетті.
Оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру тәртібі Ұлттық кеңістіктік деректер инфракұрылымына кеңістіктік деректерді беру қағидаларында белгіленеді.
12. Қазақстан Республикасы Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын деректерімен және материалдарымен жұмыс Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасы сақтала отырып жүзеге асырылады.
13. Қазақстан Республикасы Ұлттық кеңістіктік деректер қорының картографиялық және геодезиялық өнімдерін пайдаланушылар алынған материалдар мен мемлекеттік құпияларды құрайтын деректердің сақталуын қамтамасыз етуге, көрсетілген материалдарда қамтылган мәліметтерді жария етпеуге және оларды уәкілетті орган белгілеген мерзімде қайтаруға міндетті.
22-бап. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы
1. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы мыналарды:
1) базалық және тақырыптық кеңістіктік деректерді, оның ішінде ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, жасаудың, жинаудың, сақтаудың, идентификаттаудың, берудің және таратудың жалпы қағидаларын белгілейтін нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттарды;
2) тығыздығы мен дәлдігі мемлекеттік топографиялық карталар мен жоспарлар жасауды, корғаныстық, ғылыми-зерттеу және өзге де міндетгерді шешуді қамтамасыз ететін, іргелі астрономиялық-геодезиялық желі, дәлдігі жоғары геодезиялық желі, спутниктік геодезиялық желі, барлық сыныптагы нивелирлік желілер, іргелі және бірінші сыныптағы гравиметриялық желілер жататын мемлекеттік геодезиялық желілерді;

3) наборы пространственных данных;
4) метаданные на наборы пространственных данных и на сервисы для этих наборов;
5) информационную систему государственного геодезического обеспечения, обеспечивающую доступ к данным постоянно действующих референцных станций для субъектов геодезической и картографической деятельности;
6) единую цифровую картографическую основу;
7) государственный геопортал Национальной инфраструктуры пространственных данных.
2. Национальная инфраструктура пространственных данных формируется с учетом требований обеспечения интероперабельности (взаимосовместимости) наборов пространственных данных посредством применения единых форматов обмена и предоставления наборов пространственных данных в соответствии с правилами предоставления пространственных данных в Национальную инфраструктуру пространственных данных.
Статья 23. Наборы пространственных данных
1. Наборы пространственных данных включаются в Национальную инфраструктуру пространственных данных в установленном законодательством порядке.
2. Доступ к наборам пространственных данных обеспечивается посредством геосервисов либо путем передачи пространственных данных пользователю в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан. К каждому набору пространственных данных и сервисам для этих наборов обязательно прилагаются метаданные.
3. Наборы базовых пространственных данных и наборы тематических пространственных данных, формируемые за счет бюджетных средств, являются основополагающими компонентами Национальной инфраструктуры пространственных данных.
4. Наборы тематических пространственных данных создаются и обновляются с учетом наборов базовых пространственных данных.
Наборы тематических пространственных данных, включаемые в Национальную инфраструктуру пространственных данных, формируются из сведений республиканских и региональных (территориальных) государственных информационных ресурсов, состава государственных кадастров, регистров, реестров, баз данных, в том числе государственных географических информационных систем и ресурсов, государственных географических информационных систем и ресурсов специального назначения в составе общедоступных сведений и содержат информацию тематической направленности, создаваемую при реализации центральными государственными органами и местными исполнительными органами своих полномочий.
5. Наборы базовых и тематических пространственных данных, включенные в Национальную инфраструктуру пространственных данных, являются обязательными к использованию при создании и (или) обновлении географических информационных систем и ресурсов.

3) кеңістіктік деректер жиындарын;
4) кеңістіктік деректер жиындарына және осы жиынтықтарға арналған сервистерге арналған метадеректерді;
5) геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері үшін тұрақты жұмыс істейтін референцті станциялардың деректеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін мемлекетгік геодезиялық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесін;
6) бірыңғай цифрлық картографиялық негізді;
7) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталын қамтиды.
2. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына кеңістіктік деректерді беру қағидаларына сәйкес кеңістіктік деректер жиындарын алмасу мен берудің бірыңғай форматтарын қолдану арқылы кеңістіктік деректер жиындарының интероперабельділігін (өзара үйлесімділігін) қамтамасыз ету талаптары ескеріле отырып қалыптастырылады.
23-бап. Кеңістіктік деректер жиындары
1. Кеңістіктік деректер жиындары заңнамада белгіленген тәртіппен Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына қосылады.
2. Кеңістіктік деректер жиындарына қол жеткізу геосервистер арқылы не Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен пайдаланушыға кеңістіктік деректерді беру арқылы қамтамасыз етіледі. Метадеректер әр кеңістіктік мәліметтер жиындарына және осы жиындарға арналған сервистерге міндетті түрде қоса беріледі.
3. Базалық кеңістіктік деректер жиындары және бюджет қаражаты есебінен қалыптастырылатын тақырыптық кеңістіктік деректер жиындары Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының негіз қалаушы құрамбөліктері болып табылады.
4. Тақырыптық кеңістіктік деректер жиындары базалық кеңістіктік деректер жиындары ескеріле отырып жасалады және жаңартылады.
Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына енгізілетін тақырыптық кеңістіктік деректер жиындары республикалық және өңірлік (аумақтық) мемлекеттік ақпараттық ресурстардың мәліметтерінен, мемлекеттік кадастрлардың, тіркелімдердің, тізілімдердің, дерекқорлардың, оның ішінде мемлекеттік географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстардың, мемлекеттік географиялық ақпараттық жүйелердің және жалпыға бірдей қолжетімді мәліметтер құрамындағы арнайы мақсаттағы ресурстардың құрамынан қалыптастырылады және орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар өз өкілеттіктерін іске асыру кезінде жасалатын тақырыптық бағыттағы ақпаратты қамтиды.
5. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына енгізілген базалық және тақырыптық кеңістіктік деректер жиындары географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстарды құру және (немесе) жаңарту кезінде пайдалануға міндетті болып табылады.

6. Наборы базовых и тематических пространственных данных, сформированные из сведений иных информационных источников, создаваемых без привлечения бюджетных средств, государственных внебюджетных фондов, а также средств государственных юридических лиц, могут включаться в состав Национальной инфраструктуры пространственных данных по заявкам владельцев таких наборов, предоставляемых Национальному фонду пространственных данных.
7. Ответственность за достоверность, полноту, точность и актуальность наборов пространственных данных, включенных в Национальную инфраструктуру пространственных данных, несет их собственник.
Статья 24. Метаданные наборов пространственных данных
1. Метаданные формируются на наборы пространственных данных, включенные в состав Национальной инфраструктуры пространственных данных и сервисы для этих наборов.
2. Требования к метаданным наборов пространственных данных, включаемых в состав Национальной инфраструктуры пространственных данных, порядок создания (обновления) и предоставления метаданных в Национальный фонд пространственных данных определяются уполномоченным органом.
3. Размещение метаданных на государственном геопортале Национальной инфраструктуры пространственных данных и доступ к ним обеспечивает Национальный фонд пространственных данных.
4. Ответственность за достоверность, полноту и актуальность метаданных несет собственник наборов пространственных данных, на которые созданы эти метаданные.
Статья 25. Государственный геопортал Национальной инфраструктуры пространственных данных
1. Ведение, программно-техническое сопровождение и модернизацию комплекса программно-технических средств государственного геопортала Национальной инфраструктуры пространственных данных обеспечивает уполномоченный орган.
2. Собственники наборов пространственных данных, включенных в состав Национальной инфраструктуры пространственных данных, обязаны разместить наборы пространственных данных с помощью сервисов и иных доступных способов, не противоречащих законодательству, на своих порталах (веб-сайтах), а также обеспечить к ним доступ пользователей и Национального фонда пространственных данных. В случае отсутствия у собственника своего портала (веб-сайта), он вправе обратиться в уполномоченный орган для размещения сформированных им наборов пространственных данных и выполнения других действий с этими наборами.
Статья 26. Геосервисы и сетевые сервисы
В составе геопорталов создаются и обслуживаются следующие сервисы пространственных данных:
1) сервисы поиска, которые обеспечивают выявление пространственных данных и сервисов пространственных данных в информационных сетях;

6. Бюджет қаражатын, мемлекеттік бюджеттен тыс қорларды, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғалардың каражатын тартпай құрылатын өзге де ақпараттық дереккөздердің мәліметтерінен қалыптастырылған базалық және тақырыптық кеңістіктік деректер жиындары Ұлттық кеңістіктік деректер қорына берілетін осындай жиындар иелерінің өтінімдері бойынша Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының құрамына енгізілуі мүмкін.
7. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымына енгізілген кеңістіктік деректер жиындарының дұрыстығы, толықтығы, дәлдігі және өзектілігі үшін олардың меншік иесі жауаптылықта болады.
24-бап. Кеңістіктік деректер жиындарының метадеректері
1. Метадеректер Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының құрамына кіретін кеңістіктік деректер жиындарына және осы жиындарға арналған сервистерге қалыптастырылады.
2. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының құрамына енгізілетін кеңістіктік деректер жиындарының метадеректеріне қойылатын талаптарды, метадеректерді жасау (жаңарту) және Ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
3. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталына метадеректерді орналастыру және оларға қол жеткізуді Ұлттық кеңістіктік деректер қоры қамтамасыз етеді.
4. Метадеректердің дұрыстығы, толықтығы және өзектілігі үшін осы метадеректер жасалған кеңістіктік деректер жиындарының меншік иесі жауаптылықта болады.
25-бап. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталы
1. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталының бағдарламалық-техникалық құралдары кешенін жүргізуді, бағдарламалық-техникалық сүйемелдеуді және жаңғыртуды уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
2. Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының құрамына енгізілген кеңістіктік деректер жиындарының меншік иелері кеңістіктік деректер жиындарын қызметтер мен заңнамаға қайшы келмейтін өзге де қолжетімді тәсілдердің көмегімен өз порталдарында (веб-сайттарында) орналастыруға, сондай-ақ пайдаланушылар мен Ұлттық кеңістіктік деректер қорының оларға қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті. Меншік иесінде өзінің порталы (вебсайты) болмаған жағдайда, ол өзі қалыптастырған кеңістіктік деректер жиындарын орналастыру және осы жиындармен басқа да іс-қимылдарды орындау үшін уәкілетті opганға жүгінуге құқылы.
26-бап. Геосервистер және желілік сервистер
Геопорталдардың құрамында мынадай:
1) ақпараттық желілерде кеңістіктік деректер мен кеңістіктік деректер сервистерін анықтауды қамтамасыз ететін іздеу сервистері;

2) сервисы просмотра пространственных данных, информации о характеристиках пространственных объектов и содержании метаданных;
3) сервисы доступа, которые обеспечивают непосредственный доступ к пространственным данным или получение их копий;
4) сервисы координатных операций, которые обеспечивают трансформацию и преобразование координат пространственных данных из одной системы координат или картографической проекции в другую;
5) сервисы трансформирования данных, которые скомбинированы (интероперабельны) с другими сервисами таким образом, чтобы геосервисы и сетевые сервисы могли эксплуатироваться в соответствии с настоящим Законом.
Статья 27. Единая цифровая картографическая основа
1. Уполномоченный орган обеспечивает создание и обновление единой цифровой картографической основы.
2. Требования к единой цифровой картографической основе устанавливаются уполномоченным органом.
3. Единая цифровая картографическая основа предоставляется центральным государственным органам, местным исполнительным органам, юридическим и физическим лицам посредством объектов информатизации.
4. Единая цифровая картографическая основа является обязательной картографической основой всех государственных информационных систем, включая их кадастры, географических информационных систем, ресурсов, геопорталов, геосервисов.
5. В целях обновления сведений единой цифровой картографической основы также могут использоваться сведения, содержащиеся во всех государственных информационных системах, включая их кадастры, географических информационных систем, ресурсов, геопорталов, геосервисов.
6. Порядок взаимодействия государственной информационной системы ведения единой цифровой картографической основы с государственными информационными системами, включая их кадастры, географические информационные системы, ресурсы, геопорталы, геосервисы в целях обновления сведений единой цифровой картографической основы устанавливается в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Статья 28. Авторское право на картографическую продукцию
Авторское право на картографическую продукцию, относящуюся к сфере геодезии и картографии, и отношения, возникающие в связи с ним, регулируются законодательством Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах.
Статья 29. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере геодезии и картографии
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан в сфере геодезии и картографии, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

2) кеңістіктік деректерді, кеңістіктік объектілердің сипаттамалары және метадеректер мазмұны туралы ақпаратты қарау сервистері;
3) кеңістіктік      деректерге тікелей қол жеткізуді немесе олардың көшірмелерін алуды қамтамасыз ететін қол жеткізу сервистері;
4) кеңістіктік      деректердің координаттарын бір координаттар жүйесінен немесе картографиялық проекциядан басқасына трансформациялауды және түрлендіруді қамтамасыз ететін координаттық операциялар кеңістіктік деректер сервистері;
5) геосервистер мен желілік сервистер осы Заңға сәйкес пайдаланылуы үшін басқа сервистермен құрамдастырылған (интероперабельденген) деректерді трансформациялау сервистері құрылады және қызмет көрсетіледі.
27-бап. Бірыңғай цифрлық картографиялық негіз
1. Уәкілетті орган бірыңғай цифрлық картографиялық негізді жасауды және жаңартуды қамтамасыз етеді.
2. Бірыңғай цифрлық картографиялық негізге қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
3. Бірыңғай цифрлық картографиялық негіз орталық мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, заңды және жеке тұлғаларға ақпараттандыру объектілері арқылы беріледі.
4. Бірыңғай цифрлық картографиялық негіз кадастрлары барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерді, географиялық ақпараттық жүйелерді, ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді қоса алғанда міндетті картографияльщ негізі болып табылады.
5. Бірыңғай цифрлық картографиялық негіздегі мәліметтерді жаңарту мақсатында олардың кадастрларын, географиялық ақпараттық жүйелерді, ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді қоса алғанда, барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтер де пайдаланылуы мүмкін.
6. Бірыңғай цифрлық картографиялық негіздің мәліметтерін жаңарту мақсатында бірыңғай цифрлық картографиялық негізді жүргізудің мемлекеттік ақпараттық жүйесінің кадастрларын, географиялық ақпараттық жүйелерді, ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді қоса алғанда, мемлекеттік ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл жасау тәртібі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен белгіленеді.
28-бап. Картографиялық өнімге авторлық құқық
Геодезия және картография саласына жататын картографиялық өнімге авторлық құқық және онымен байланысты туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының авторлық кұқық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасымен реттеледі.
29-бап. Қазақстан Республикасының геодезия және картография саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының геодезия және картография саласындағы заңнамасының бұзылуына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауаптылықта болады.

Глава 4. Геодезический и картографический контроль
Статья 30. Государственный контроль в сфере геодезии и картографии
1. Государственный контроль за геодезической и картографической деятельностью в Республике Казахстан осуществляется в целях обеспечения соблюдения субъектами геодезической и картографической деятельности законодательства Республики Казахстан в сфере геодезии и картографии в форме проверки и профилактического контроля уполномоченным органом и местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, а также районов областей в пределах своей компетенции в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган организует и проводит государственный контроль за:
1) соблюдением требований нормативных технических документов к выполнению геодезических и картографических работ и их результатам;
2) отображением Государственной границы на картографических материалах;
3) соблюдением установленных законодательством Республики Казахстан о наименованиях географических объектов правил употребления наименований географических объектов в документах, картографических и иных изданиях;
4) своевременным предоставлением одного экземпляра копий материалов и метаданных, созданных за счет бюджетных средств, в Национальный фонд пространственных данных Республики Казахстан;
5) соблюдением порядка учета, хранения, использовании и реализации геодезических, картографических, аэрокосмосъемочных материалов и данных, полученных за счет бюджетных средств.
3. Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, а также районов областей осуществляют контроль за обеспечением сохранности геодезических пунктов.
Статья 31. Порядок проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится уполномоченным органом, местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов областей, в отношении субъектов контроля, которыми являются физические и юридические лица, осуществляющие геодезическую и картографическую деятельность.
2. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение нарушений установленных требований к субъектам, осуществляющим производство геодезических и (или) картографических работ, предоставление субъектам контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных уполномоченным органом, по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на них.

4-тарау. Геодезиялық және картографиялық бақылау
30-бап. Геодезия және картография саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасындағы геодезиялық және картографиялық қызметті мемлекеттік бақылау геодезия және картография саласындағы субъектілердің геодезия және картография саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті органмен және астананың, республикалық маңызы бар калалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ облыс аудандарының жергілікті аткарушы органдарымен Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өз құзыреті шегінде тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган:
1) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындауға және олардың нәтижелеріне қойылатын нормативтік техникалық құжаттар талаптарының сақталуына;
2) Мемлекетгік шекараны картографиялық материалдарда көрсетуге;
3) географиялық объектілердің атаулары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттарда, картографиялық және өзге де басылымдарда географиялық объектілердің атауларын пайдалану қағидаларының сақталуына;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорына бюджет қаражаты есебінен құрылған материалдар мен метадеректер көшірмелерінің бір данасын уақтылы беруге;
5) бюджет қаражаты есебінен алынған геодезиялық, картографиялық, аэроғарыштық түсірілім материалдары мен деректерін есепке алу, сақтау, пайдалану және өткізу тәртібінің сақталуына мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады және жүргізеді.
3. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ облыс аудандарының жергілікті атқарушы органдары геодезиялық пункттердің сақталуын қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асырады.
31-бап. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі
1. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар болып табылатын бақылау субъектілеріне қатысты уәкілетті орган, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыс аудандарының жергілікті атқарушы органдары жүргізеді.
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары геодезиялық және (немесе)      картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын субъектілерге белгіленген талаптардың бұзушылықтарын уақтылы жолын кесу, бақылау субъектілеріне бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай және оларға әкімшілік жүктемені төмендетпей профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша уәкілетті орган анықтаған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын беру болып табылады.

3. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится путем анализа и сбора материалов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе из Национального фонда пространственных данных Республики Казахстан.
В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, должностные лица уполномоченного органа, местных исполнительных органов столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов областей осуществляющих профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня выявления нарушений направляют уведомление субъекту контроля без возбуждения дела об административном правонарушении в случае наличия нарушения, но с обязательным разъяснением субъекту контроля порядка его устранения.
Уведомление вручается нарочно или направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью, по адресу электронной почты субъекта контроля, если такой адрес ранее был предоставлен субъектом в орган контроля и надзора, или посредством текстовых сообщений по каналам сотовой связи, а также с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения, или иным доступным способом.
4. Субъект контроля, получивший уведомление по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, обязан в течение десяти календарных дней со дня, следующего за днем его получения, представить в уполномоченный орган, местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов областей информацию по устранению нарушений законодательства Республики Казахстан с указанием конкретных сроков их исполнения.
За пятнадцать календарных дней до истечения указанного срока субъект контроля обязан представить в уполномоченный орган, местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов областей информацию об исполнении мероприятий по устранению нарушений.
5. Неустранение в установленный срок нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, а равно непредставление в срок плана мероприятий по устранению нарушений влекут назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған материалдарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістіктік деректер қорынан талдау және жинау жолымен жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыс аудандарының жергілікті атқарушы органының лауазымды адамдары бұзушылықтар анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, бақылау субъектісіне әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамастан, бірақ бақылау субъектісіне оны жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, хабарлама жібереді.
Хабарлама қолма-қол табыс етіледі немесе тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімі нысанында не электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат арқылы, егер мұндай мекенжайды субъект бұрын бақылау және қадағалау органына ұсынған болса, бақылау субъектісінің электрондық поштасының мекенжайы бойынша немесе ұялы байланыс арналары бойынша мәтіндік хабарламалар арқылы, сондай-ақ хабарламаның тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып немесе өзге де қолжетімді тәсілмен жіберіледі.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша хабарламаны алған бақылау субъектісі оны алған күннен кейінгі күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыс аудандарының жергілікті атқарушы органдарына орындаудың нақты мерзімдерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою жөніндегі ақпаратты ұсынуға міндетті.
Бақылау субъектісі көрсетілген мерзім өткенге дейін күнтізбелік он бес күн бұрын уәкілетті органға, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыс аудандарының жергілікті атқарушы органдарына бұзушылықтарды жою жөніндегі іс- шаралардың орындалуы туралы ақпарат беруге міндетті.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау, сол сияқты бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын мерзімінде ұсынбау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бакылауды тағайындауға әкеп соғады.

6. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится не чаще двух раз в год.
Статья 32. Охрана пунктов государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей
1. Пункты государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей, наземные знаки и центры этих пунктов являются государственной собственностью и находятся под охраной государства.
Снос или перезакладка (перенос) геодезических пунктов проводятся в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Предоставление земельных участков для размещения на них геодезических пунктов осуществляется в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
3. Собственники и землепользователи земельных участков, на территории которых размещены геодезические пункты, обязаны:
1) сообщать в уполномоченный орган о случаях повреждения или уничтожения геодезических пунктов в порядке, определяемом уполномоченным органом;
2) предоставлять возможность подъезда (подхода) к геодезическим пунктам при проведении геодезических и картографических работ.
4. Субъекты геодезической и картографической деятельности при выполнении геодезических и картографических работ обязаны обеспечить сохранность геодезических пунктов.
5. Уничтожение или повреждение геодезических, нивелирных и гравиметрических пунктов, дифференциальных станций влечет за собой ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Возмещение вреда, причиненного пунктам государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей, осуществляется лицами, причинившими вред, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 33. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии".
Президент
Республики Казахстан

6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жылына екі реттен жиі жүргізілмейді.
32-бап. Мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілер пункттерін қорғау
1. Мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілердің пункттері, жер бетіндегі белгілер мен осы пункттердің орталықтары мемлекеттік меншік болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады.
Геодезиялық пункттерді бұзу немесе кайта салу (орнын ауыстыру) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
2. Жер учаскелерін оларға геодезиялық пункттерді орналастыру үшін беру Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Аумағында геодезиялық пункттер орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылары:
1) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен геодезиялық пункттердің бүлінген немесе жойылған жағдайлары туралы уәкілетті органға хабарлауға;
2) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде геодезиялық пункттерге кіру (келу) мүмкіндігін беруге міндетті.
4. Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде геодезиялық пункттердің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
5. Геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық пункттерді, дифференциалды станцияларды жою немесе бүлдіру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
6. Мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілердің пункттеріне келтірілген зиянды өтеуді зиян келтірген тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
33-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті