О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам общественного контроля"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2021 года № 801
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам общественного контроля".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам общественного контроля
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года:
статью 48 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Общественный контроль в области использования и охраны водного фонда осуществляется субъектами общественного контроля в соответствии с настоящим Кодексом или Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".".
2. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) часть первую статьи 4 дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
"31-1) петиция - коллективное сообщение, отклик или предложение, направленное в государственный орган, местный представительный и исполнительный орган в электронной форме и рассматриваемое в порядке, установленном главой 12-1 настоящего Кодекса;";
2) дополнить главой 12-1 следующего содержания:
"Глава 12-1. ПЕТИЦИИ
Статья 90-1. Общие положения
1. Петиция рассматривается государственным органом, местным представительным и исполнительным органом в порядке, установленном настоящим Кодексом, с особенностями, установленными настоящей главой.
2. Для целей настоящей главы под заявителем понимается гражданин Республики Казахстан, подавший петицию, в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 90-2. Порядок подачи петиции
1. Петиция подается заявителем посредством интернет-ресурса, определяемого уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества (далее - интернет-ресурс).
2. Для размещения петиции на интернет-ресурсе в публичном доступе петиция должна соответствовать следующим условиям:
1) присоединение к петиции не менее ста пятидесяти граждан Республики Казахстан в течение двадцати рабочих дней с даты подачи;
2) соответствие петиции требованиям, установленным статьями 90-3, 90-4 настоящего Кодекса;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 10 қарашадағы № 801 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
48-бап мынадай мазмүндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы қоғамдық бақылауды осы Кодекске немесе "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қоғамдық бақылау субъектілері жүзеге асырады,".
2. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 4-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
"31-1) петиция - мемлекеттік органға, жергілікті өкілді және атқарушы органға электрондық нысанда жіберілген және осы Кодекстің 12-1-тарауында белгіленген тәртіппен қаралатын ұжымдык хабар, үн қосу немесе ұсыныс;";
2) мынадай мазмұндағы 12-1-тараумен толықтырылсын:
"12-1-тарау. ПЕТИЦИЯЛАР
90-1-бап. Жалпы ережелер
1. Петицияны мемлекеттік орган, жергілікті өкілді және атқарушы орган осы Кодексте белгіленген тәртіппен, осы тарауда белгіленген ерекшеліктермен қарайды.
2. Осы тараудың мақсаттары үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен петиция берген Қазақстан Республикасының азаматы арыз иесі деп түсініледі.
90-2-бап. Петицияны беру тәртібі
1. Арыз иесі петицияны мемлекет пен азаматтық қоғамның озара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган айқындайтын интернет-ресурс (бұдан әрі - интернет-ресурс) арқылы береді.
2. Петицияны интернет-ресурста жария қолжетімділікте орналастыру үшін петиция мынадай:
1) берілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының кемінде жүз елу азаматының петицияға қосылуы;
2) петицияның осы Кодекстің 90-3, 90-4-баптарында белгіленген талаптарға сәйкестігі;

3) отсутствие петиции о том же предмете на интернет-ресурсе на момент подачи петиции.
3. Уполномоченный орган в сфере взаимодействия государства и гражданского общества в течение двадцати рабочих дней с даты присоединения к петиции не менее ста пятидесяти граждан Республики Казахстан осуществляет проверку петиции на соответствие условиям, указанным в части второй настоящей статьи.
При необходимости установления соответствия петиции условиям, указанным в статье 90-4 настоящего Кодекса, уполномоченный орган в сфере взаимодействия государства и гражданского общества вправе направить запрос в уполномоченные государственные органы.
4. В случае несоответствия петиции условиям, указанным в части второй настоящей статьи, уполномоченный орган в сфере взаимодействия государства и гражданского общества в течение трех рабочих дней со дня установления несоответствия петиции условиям, указанным в части второй настоящей статьи, отклоняет петицию с обоснованием причин отклонения, о чем уведомляется заявитель.
5. В случае соответствия петиции условиям, указанным в части второй настоящей статьи, уполномоченный орган в сфере взаимодействия государства и гражданского общества в течение трех рабочих дней со дня установления соответствия петиции условиям, указанным в части второй настоящей статьи, размещает петицию на интернет-ресурсе для начала присоединения гражданами Республики Казахстан, о чем уведомляется заявитель.
6. По итогам присоединения поддержанной считается петиция, которая в течение шести месяцев после ее размещения на интернет-ресурсе получила не менее:
пятидесяти тысяч голосов граждан Республики Казахстан в ее поддержку по вопросам, относящимся к компетенции Правительства Республики Казахстан;
не менее двух процентов от населения соответствующей административно-территориальной единицы в ее поддержку по вопросам, относящимся к компетенции местных представительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
не менее одного процента от населения соответствующей административно-территориальной единицы в ее поддержку по вопросам, относящимся к компетенции местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
пяти тысяч голосов граждан Республики Казахстан от численности населения при населении свыше пятидесяти тысяч, для остальных - не менее десяти процентов от населения соответствующей административнотерриториальной единицы в ее поддержку по вопросам, относящимся к компетенции городских, районных местных представительных органов;
двух тысяч пятисот голосов граждан Республики Казахстан от численности населения при населении свыше пятидесяти тысяч, для остальных - не менее пяти процентов от населения соответствующей административно- территориальной единицы в ее поддержку по вопросам, относящимся к компетенции местных исполнительных органов районов (городов областного значения), аппаратов акимов районов в городах республиканского значения (столицы), районов в городах областного значения, аппаратов акимов в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.

3) петиция берілген кезде интернет-ресурста сол нысана туралы петицияның болмауы шарттарына сәйкес келуге тиіс.
3. Мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган петицияға Қазақстан Республикасының кемінде жүз елу азаматы қосылған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде петицияның осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген шарттарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Петицияның осы Кодекстің 90-4-бабында көрсетілген шарттарға сәйкестігін анықтау қажет болған кезде мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган уәкілетті мемлекеттік органдарға сұрау салу жіберуге құқылы.
4. Петиция осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган петицияның осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген шарттарға сәйкес келмейтіні анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылдамау себептерін негіздей отырып, петицияны қабылдамайды, арыз иесі бұл туралы хабардар етіледі.
5. Петиция осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген шарттарға сәйкес келген жағдайда, мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган петицияның осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген шарттарға сәйкестігі анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы азаматтарының қосылуын бастау үшін петицияны интернет-ресурста орналастырады, арыз иесі бұл туралы хабардар етіледі.
6. Қосылу қорытындылары бойынша петиция интернет-ресурста орналастырылғаннан кейін алты ай ішінде:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша оны қолдауға Қазақстан Республикасы азаматтарының кемінде елу мың дауысын;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша оны қолдауға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік халқының кемінде екі пайызын;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша оны қолдауға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік халқыныі кемінде бір пайызын;
қалалық, аудандық жергілікті өкілді органдардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша оны қолдауға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халқы елу мыңнан астам болған кезде халық санынан Қазақстан Республикасы азаматтарын кемінде бес мың дауысын, қалғандары үшін халықтың кемінде он пайызын;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының, республикалық маңызы бар қалалардағы (астананың) аудандар, облыстық маңызы бар қалалардағы аудандар әкімдері аппараттарының, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі әкімдер аппараттарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша оны қолдауға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халқы елу мыңнан астам болған кезде халық санынан Қазақстан Республикасы азаматтардың кемінде екі мың бес жүз дауысын, қалғандары үшін халықтың кемінде бес пайызын алған петиция қолдау тапқан болып есептеледі.

7. Петиция, не достигшая порогового значения, указанного в пункте 6 настоящей статьи, возвращается заявителю уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества по истечении шести месяцев с момента размещения петиции на интернет-ресурсе в публичном доступе.
Такая петиция направляется уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества по компетенции в соответствующий государственный орган, местный представительный и исполнительный орган и рассматривается как индивидуальное сообщение, отклик или предложение в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 90-3. Общие требования, предъявляемые к петиции
В петиции указываются:
1) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), индивидуальный идентификационный номер, место жительства, электронный адрес;
2) электронная копия документа, подтверждающего соответствующие полномочия представителя заявителя (если петиция подается его представителем);
3) описание предмета петиции, а также доводы и предложения по предмету петиции;
4) электронная цифровая подпись заявителя или его представителя.
При необходимости заявителем прилагаются к петиции подтверждающие документы и (или) иные материалы.
Статья 90-4. Вопросы, которые не могут быть предметом петиции
Не могут быть предметом петиции вопросы:
1) которые могут повлечь за собой нарушение прав и свобод человека и гражданина, посягать на конституционный строй и общественную нравственность;
2) изменения статуса Республики Казахстан как независимого государства, унитарности и территориальной целостности республики, формы ее правления, а также основополагающих принципов деятельности Республики Казахстан, заложенных Основателем независимого Казахстана, Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы, и его статуса;
3) административно-территориального устройства и границ Республики Казахстан;
4) досудебного расследования и правосудия;
5) высшего надзора органов прокуратуры;
6) внешней разведки, контрразведывательной, оперативно-розыскной, правоохранительной деятельности, а также обеспечения безопасности охраняемых лиц и объектов, проведения охранных мероприятий;
7) уголовно-исполнительного, уголовно-процессуального, гражданского процессуального, административного процедурно-процессуального законодательства и законодательства об административных правонарушениях;
8) обороны, национальной безопасности и охраны общественного порядка;
9) амнистии и помилования;
10) назначения и избрания на должность, освобождения от должности лиц, относящиеся к ведению Президента, палат Парламента и Правительства Республики Казахстан;
И) выполнения обязательств, вытекающих из международных договоров Республики Казахстан;

7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген шекті мәнге қол жеткізбеген петицияны арыз иесіне мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органы петиция интернет-ресурста жария қолжетімділікте орналастырылған кезден бастап алты ай өткен соң қайтарады.
Мұндай петицияны мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган құзыреті бойынша тиісті мемлекеттік органға, жергілікті өкілді және атқарушы органға жібереді және осы Кодексте белгіленген тәртіппен жеке хабарлама, үн қосу немесе ұсыныс ретінде қаралады.
90-3-бап. Петицияға қойылатын жалпы талаптар
Петицияда:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері, электрондық мекенжайы;
2) арыз иесі өкілінің тиісті өкілеттіктерін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (егер петицияны оның өкілі берсе);
3) петиция нысанасының сипаттамасы, сондай-ақ петицияныц нысанасы бойынша дәлелдер мен ұсыныстар;
4) арыз иесінің немесе оның өкілінің электрондық цифрлық қолтаңбасы көрсетіледі.
Қажет болған кезде арыз иесі петицияға растайтын құжаттарды және (немесе) өзге де материалдарды қоса береді.
90-4-бап. Петицияның нысанасы бола алмайтын мәселелер
1) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының бұзылуына әкеп соғуы, конституциялық құрылыс пен қоғамдық имандылыққа нұқсан келтіруі мүмкін;
2) тәуелсіз мемлекет ретінде Қазақстан Республикасының мәртебесін, Республиканың біртұтастығы мен аумақтық тұтастығын, оны басқару нысанын, сондай-ақ тәуелсіз Қазақстанныц Негізін салушы, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы іргесін қалаған Қазақстан Республикасы қызметінің түбегейлі қағидаттарын және оның мәртебесін өзгерту;
Мыналар:
3) Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы мен шекарасы;
4) сотқа дейінгі тергеп-тексеру және сот төрелігі;
5) прокуратура органдарының жоғары қадағалауы;
6) сыртқы барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру, құқық қорғау қызметі, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және күзету іс-шараларын жүргізу;
7) қылмыстық-атқару, қылмыстық-процестік, азаматтық процестік, әкімшілік рәсімдік-процестік заңнама және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама;
8) қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және қоғамдық тәртіпті сақтау;
9) рақымшылық және кешірім жасау;
10) Қазақстан Республикасы Президентінің, Парламенті Палаталары мен Үкіметінің қарауына жататын адамдарды лауазымға тағайындау және сайлау, лауазымынан босату;
11) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан туындайтын міндеттемелерді орындау;

12) регулируемые законодательством о выборах и республиканском референдуме;
13) государственных символов;
14) статуса государственного языка;
15) изменения функций государственных органов;
16) об отмене и изменений решений, принятых в рамках действия режимов чрезвычайного положения и (или) чрезвычайной ситуации.
Статья 90-5. Прием, регистрация и учет петиций
1. При достижении порогового значения, указанного в пункте 6 статьи 90- 2 настоящего Кодекса, петиция направляется уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества в государственный орган, местный представительный и исполнительный орган, в полномочие которого входит рассмотрение петиции, о чем уведомляется заявитель в электронной форме, и информация об этом размещается на интернет-ресурсе в течение трех рабочих дней с момента принятия решения о направлении петиции.
2. Петиция подлежит обязательному приему, регистрации, учету.
Отказ в приеме петиции запрещается.
3. Регистрация, учет петиций осуществляются в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества.
Статья 90-6. Присоединение к петиции
1. Присоединение к петиции осуществляется на интернет-ресурсе гражданами Республики Казахстан с удостоверением электронной цифровой подписью.
Присоединение к петиции осуществляется при условии согласия гражданина Республики Казахстан на сбор и обработку его персональных данных, предоставляемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
2. Присоединение к петиции возможно в течение шести месяцев с момента размещения петиции на интернет-ресурсе в публичном доступе.
3. Гражданин Республики Казахстан имеет право выразить отношение к петиции путем присоединения к ней и (или) размещения комментария на интернет-ресурсе в публичном доступе.
Статья 90-7. Порядок и срок рассмотрения петиции
1. При рассмотрении петиции государственный орган, местный представительный и исполнительный орган обязаны:
1) осуществлять выезд на место, за исключением случаев, не требующих проверки фактов, изложенных в петиции;
2) проводить публичные обсуждения проекта решения с приглашением и обязательным уведомлением за три рабочих дня до начала проведения заявителя и заинтересованных лиц о дате и месте проведения;
3) создать отдельную комиссию или рабочую группу с включением в состав представителей заинтересованных государственных органов, депутатов Парламента Республики Казахстан и (или) маслихата, а также общественных объединений;

12) сайлау және республикалық референдум туралы заңнамамен реттелетін;
13) мемлекеттік рәміздер;
14) мемлекеттік тілдің мәртебесі;
15) мемлекеттік органдардың функцияларын өзгерту;
16) төтенше жағдай және (немесе) төтенше ахуал режимдерінің қолданылуы шеңберінде қабылданатын шешімдердің күшін жою және оларды өзгерту туралы мәселелер петнцияның нысанасы бола алмайды.
90-5-бап. Петицияны қабылдау, тіркеу және есепке алу
1. Осы Кодекстің 90-2-бабының алтыншы бөлігінде көрсетілген шекті мәнге қол жеткізілген кезде петицияны мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган петицияны қарау өкілеттігіне кіретін мемлекеттік органға, жергілікті өкілді және атқарушы органға жібереді, бұл туралы арыз иесі электрондық нысанда хабардар етіледі және ол туралы ақпарат петицияны жіберу туралы шешім қабылданған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде интернет-ресурста орналастырылады.
2. Петиция міндетті түрде қабылдануға, тіркелуге, есепке алынуға жатады.
Петицияны қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
3. Петицияларды тіркеу, есепке алу мемлекет пен азаматтық қоғамныц өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
90-6-бап. Петицияға қосылу
1. Петицияға қосылуды Қазақстан Республикасының азаматтары электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыра отырып, интернет- ресурста жүзеге асырады.
Петицияға қосылу Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес берілетін өзінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім берген жағдайда жүзеге асырылады.
2. Петиция интернет-ресурста жария қолжетімділікте орналастырылған кезден бастап алты ай ішінде петицияға қосылуға болады.
3. Қазақстан Республикасы азаматының петицияға қосылуға және (немесе) оған комментарийді интернет-ресурста жария қолжетімділікте орналастыру арқылы оған деген көзқарасын білдіруге құқығы бар.
90-7-бап. Петицияны қарау тәртібі мен мерзімі
1. Петицияны қарау кезінде мемлекеттік орган, жергілікті өкілді және атқарушы орган:
1) петицияда баяндалған фактілерді тексеруді талап етпейтін жағдайларды қоспағанда, сол жерге баруды жүзеге асыруға;
2) арыз иесін және мүдделі адамдарды шақырып және өткізу басталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын өткізу күні мен орны туралы міндетті түрде хабардар ете отырып, шешім жобасын жария талқылауды жүргізуге;
3) құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін, Қазақстан Республикасы Парламентінің және (немесе) мәслихаттың депутаттарын, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің өкілдерін енгізе отырып, жеке комиссия немесе жұмыс тобын құруға;

4) анализировать поступившие к петиции комментарии, а также экономическую, социологическую, статистическую и иную необходимую информацию по предмету петиции;
5) изучать зарубежный опыт и проводить сравнительно-правовой анализ (в случае, если предмет петиции требует внесения изменений в законодательство Республики Казахстан).
2. Срок рассмотрения петиции составляет не более шестидесяти рабочих дней со дня регистрации петиции государственным органом, местным представительным и исполнительным органом.
3. Срок рассмотрения петиции может быть продлен мотивированным решением первого руководителя государственного и местного исполнительного органа, секретаря местного представительного органа не более чем до двадцати рабочих дней ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения петиции, о чем уведомляется заявитель в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
Статья 90-8. Виды решений по результатам рассмотрения петиции
1. По результатам рассмотрения петиции первым руководителем государственного и местного исполнительного органа, секретарем местного представительного органа принимается одно из следующих решений:
1) о полном или частичном удовлетворении петиции;
2) об отказе в удовлетворении петиции.
2. Решение принимается по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере взаимодействия государства и гражданского общества.
Решение должно быть по содержанию обоснованным и мотивированным на государственном языке или языке петиции со ссылкой на законодательство Республики Казахстан, содержать конкретные факты, опровергающие или подтверждающие доводы заявителя и граждан Республики Казахстан, присоединившихся к петиции, с разъяснением их права на обжалование принятого решения.
3. Решение размещается на интернет-ресурсе в срок не позднее следующего рабочего дня со дня вынесения решения.
По результатам рассмотрения петиции первый руководитель государственного и местного исполнительного органа, секретарь местного представительного органа обязаны выступить с официальным сообщением.".
3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
статью 190 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Общественный экологический контроль может осуществляться в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".".
4. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
в статье 21:
пункт 1 дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5) следующего содержания:

4) петицияға келіп түскен комментарийлерді, сондай-ақ петиция нысанасы бойынша экономикалық, әлеуметтік, статистикалық және өзге де қажетті ақпаратты талдауға;
5) шетелдік тәжірибені зерделеуге және салыстырмалы-құқықтық талдау (петиция нысанасы Қазақстан Республикасыныц заңнамасына өзгерістер енгізуді талап еткен жағдайда) жүргізуге міндетті.
2. Петицияны қарау мерзімі мемлекеттік орган, жергілікті өкілді және атқарушы орган петицияны тіркеген күннен бастап алпыс жұмыс күнінен аспайды.
3. Петицияны қарау мерзімі мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының, жергілікті өкілді органныц хатшысының уәжді шешімімен петицияны дұрыс қарау үшін мацызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттігіне орай жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы арыз иесі мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
90-8-бап. Петицияны қарау нәтижелері бойынша шешімдердің түрлері
1. Петицияны қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік және атқарушы органның бірінші басшысының, жергілікті өкілді органның хатшысының:
1) петицияны толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
2) петицияны қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
2. Шешім мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қабылданады.
Шешім Қазақстан Республикасының заңнамасына сілтеме жасай отырып, мемлекеттік тілде немесе петиция берілген тілде мазмұны бойынша негізделген және уәжделген болуға, арыз иесінің және петицияға қосылған Қазақстан Республикасы азаматтарының қабылданған шешімге шағым беру құқықтары түсіндіріле отырып, олардың дәлелдерін жоққа шығаратын немесе растайтын нақты фактілерді қамтуға тиіс.
3. Шешім интернет-ресурста шешім шығарылған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.
Петицияны қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы, жергілікті өкілді органның хатшысы ресми түрде хабарлама жасауға міндетті.".
3. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
190-бап мынадай мазмүндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Қоғамдық экологиялық бақылау "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін.".
4. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-бапта:
1-тармақ      мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5) тармақшалармен толықтырылсын:

"5-1) участвовать в сборе подписей на этапе продвижения петиций;
5-2) составлять петиции от своего лица или от имени избирателей;
5-3) давать рекомендации и консультации по составлению петиций по вопросам, касающимся административно-территориальной единицы, депутатом маслихата которой он является;
5-4) проводить мониторинг по рассмотрению петиций государственными органами, местными представительными и исполнительными органами в пределах административно-территориальной единицы, депутатом маслихата которой он является;
5-5) выносить петиции на рассмотрение сессии маслихата;";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) поддерживать постоянную связь с избирателями своего округа, не реже одного раза в год информировать их о работе маслихата, деятельности его постоянных комиссий и иных органов, исполнении решений маслихата, рассмотрении петиций, а также ходе своей депутатской деятельности, участвовать в организации и контроле за исполнением решений маслихата;".
5. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
статью 57 изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Общественный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Общественный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".".
6. В Закон Республики Казахстан от 27 июня 2014 года "О профессиональных союзах":
подпункт 7) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"7) осуществлять общественный контроль за соблюдением прав и законных интересов своих членов в соответствии с настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле";";
статью 20 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Общественный контроль может осуществляться в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об общественном контроле".".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":
1) пункт 1 статьи 6-2 дополнить подпунктами 13-1), 13-2) следующего содержания:
"13-1) разрабатывает и утверждает стандарт открытости обладателей информации;
13-2) разрабатывает и утверждает правила доступа к заседаниям обладателей информации;";
2) пункт 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3. В дополнение к обязанностям, указанным в пункте 2 настоящей статьи, руководители центральных исполнительных органов (за исключением министерств обороны, иностранных дел Республики Казахстан), акимы и руководители национальных высших учебных заведений обязаны отчитываться перед населением о проделанной работе.";

"5-1) петицияларды ілгерілету кезеңінде қол жинауға қатысуға;
5-2) өзінің немесе сайлаушылардың атынан петиция жазуға;
5-3) өзі мәслихат депутаты болып табылатын әкімшілік-аумақтық бірлікке қатысты мәселелер бойынша петициялар жазу жөнінде ұсынымдар мен консультациялар беруге;
5-4) өзі мәслихат депутаты болып табылатын әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде мемлекеттік органдардың, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың петицияларды қарауына мониторинг жүргізуге;
5-5) мәслихат сессиясының қарауына петицияларды шығаруға;";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз округі сайлаушыларымен тұрақты байланыс жасауға, оларға мәслихаттың жұмысы, оның тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының қызметі, мәслихат шешімдерініц орындалуы, петицияның қаралуы туралы, сондай-ақ өзінің депутаттық қызметінің барысы туралы жылына кемінде бір рет хабарлап отыруға, мәслихат шешімдерінің орындалуын ұйымдастыруға және бақылау жасауға қатысуға;".
5. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
57-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"57-бап. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қоғамдық бақылау
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қоғамдық бақылау "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
6. "Кәсіптік одақтар туралы" 2014 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Заңға және "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуына қоғамдық бақылауды жүзеге асыруға;";
2) 20-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қоғамдық бақылау "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін.".
7. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13-1), 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) ақпарат иеленушілердің ашықтық стандартын әзірлейді және бекітеді;
13-2) ақпарат иеленушілердің отырыстарына қол жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
2) 9-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген міндеттерге қосымша ретінде орталық атқарушы органдардың (Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда) басшылары, әкімдер мен ұлттық жоғары оқу орындарының басшылары халық алдында атқарылған жұмыс туралы есеп беруге міндетті.";

3) в статье 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечением доступа к открытым заседаниям;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) стандартом открытости обладателей информации;";
4) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Обеспечение доступа к открытым заседаниям
1. Заседания палат Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) Республики Казахстан являются открытыми и доступными пользователям информации, за исключением закрытых заседаний, а также заседаний правоохранительных и специальных государственных органов.
2. При рассмотрении вопросов, которые относятся к категории информации с ограниченным доступом, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, заседания могут проводиться в закрытом режиме без присутствия пользователей информации.
3. Информация о месте, дате, времени и формате проведения открытого заседания, повестка дня, контакты лица, ответственного за подготовку, публикуются на официальном интернет-ресурсе обладателя информации за три рабочих дня, но не позднее, чем за 24 часа до его начала.
4. Порядок доступа пользователей информации к заседаниям определяется правилами доступа к заседаниям обладателей информации, утверждаемыми уполномоченным органом в области доступа к информации.
5. Палаты Парламента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан, местные представительные органы области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) обеспечивают трансляцию открытых заседаний, а государственные органы - коллегий, проводимых по итогам года, в режиме онлайн.";
5) дополнить статьей 17-1) следующего содержания:
"Статья 17-1. Стандарт открытости обладателей информации
Стандарт открытости обладателей информации - установленная для обособленной сферы общественных отношений система минимальных требований, направленная на обеспечение доступа к информации и открытости деятельности обладателей информации.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

3) 10-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ашық отырыстарға қол жеткізуді қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) ақпарат иеленушілердің ашықтық стандартымен;";
4) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Ашық отырыстарға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасыныц Парламенті палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары мен облысыныц, республикалық маңызы бар қаласының, астанасыныц, ауданының (облыстық маңызы бар қаласының) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарыныц отырыстары жабық отырыстарды, сондай-ақ құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың отырыстарын қоспағанда, ашық және ақпарат пайдаланушыларға қолжетімді болып табылады.
2. Қол жеткізу шектелген ақпарат санатына жататын мәселелерді қарау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда отырыстар ақпарат пайдаланушылардың қатысуынсыз жабық режимде өткізілуі мүмкін.
3. Ашық отырысты өткізу орны, күні, уақыты және форматы туралы ақпарат, күн тәртібі, дайындауға жауапты адамның байланыс деректері ақпарат иеленушінің ресми интернет-ресурсында үш жұмыс күні бұрын, бірақ ол басталғанға дейін 24 сағаттан кешіктірілмей жарияланады.
4. Ақпарат пайдаланушылардың отырыстарға қол жеткізу тәртібі ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган бекітетін ақпарат иеленушілердің отырыстарға қол жеткізу қағидаларында айқындалады.
5. Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасы облысының, республикалық маңызы бар қаласының, астанасының, ауданының (облыстық маңызы бар қаласының) жергілікті өкілді органдары ашық отырыстарды, ал мемлекеттік органдар - жыл қорытындылары бойынша өткізілетін алқаларды онлайн режимде трансляциялауды қамтамасыз етеді.";
5) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Ақпарат иеленушілердің ашықтық стандарты
Ақпарат иеленушілердің ашықтық стандарты - ақпаратқа қол жеткізуді және ақпарат иеленушілер қызметінің ашықтығын қамтамасыз етуге бағытталған қоғамдық қатынастардың оқшауланған саласы үшін белгіленген ең төмен талаптар жүйесі.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті