О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 419 "Об утверждении Плана действий по обеспечению безопасного труда в Республике Казахстан до 2025 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2022 года № 245. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 1182.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.12.2023 № 1182.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 419 "Об утверждении Плана действий по обеспечению безопасного труда в Республике Казахстан до 2025 года" следующие дополнения:
План действий по обеспечению безопасного труда в Республике Казахстан до 2025 года, утвержденный указанным постановлением:
дополнить строками, порядковые номера 4-1, 4-2 и 4-3, следующего содержания:
"
4-1.
Актуализация методологии классификации и оценки условий труда с учетом воздействия производственных факторов на рабочем месте, в зависимости от специфики производства различных отраслей экономики
методические рекомендации
1- квартал
2023 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей
(по согласованию),
республиканские объединения профессиональных союзов
(по согласованию)
не требуются
4-2.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1054 "Об утверждении Правил выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя"
приказ
1- квартал
2023 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей
(по согласованию),
республиканские объединения профессиональных союзов
(по согласованию)
не требуются
4-3.
Актуализация порядка декларирования деятельности работодателя с учетом внедрения системы управления охраной труда на основе управления профессиональными рисками
приказ
декабрь
2023 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей
(по согласованию),
республиканские объединения профессиональных союзов
(по согласованию)
не требуются
";
дополнить строкой, порядковый номер 12-1, следующего содержания:
"
12-1.
Разработка концепции проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Казахстан" в части:
совершенствования механизмов предупреждения производственного травматизма;
внедрения риск-ориентированного механизма предоставления гарантий в виде дополнительного отпуска, сокращенного рабочего времени, повышенного размера оплаты труда, уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов работникам, занятым на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда;
разработки типового положения системы управления охраной труда для малых и микропредприятий.
концепция
декабрь 2023 года
МТСЗН
не требуются
";

"Қазақстан Республикасында қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің 2025 жылға дейінгі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 419 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 245 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 1182 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.12.2023 № 1182 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің 2025 жылға дейінгі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 419 қаулысына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің 2025 жылға дейінгі іс-қимыл жоспары:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 4-1, 4-2 және 4-3-жолдармен толықтырылсын:
"
4-1.
Экономиканың әртүрлі салаларындағы өндіріс ерекшелігіне байланысты жұмыс орнындағы өндірістік факторлардың әсерін ескере отырып, еңбек жағдайларын жіктеу және бағалау әдіснамасын өзектілендіру
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы 1- тоқсан
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісу бойынша), кәсіптік одақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
4-2.
"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған мамандандырылған өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1054 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
бұйрық
2023 жылғы 1- тоқсан
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісу бойынша), кәсіптік одақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
4-3.
Кәсіптік тәуекелдерді басқару негізінде еңбекті қорғауды басқару жүйесін енгізуді ескере отырып, жұмыс берушінің қызметін декларациялау тәртібін өзектілендіру
бұйрық
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісу бойынша), кәсіптік одақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 12-1-жолмен толықтырылсын:
"
12-1.
Мына:
өндірістік жарақаттанудың алдын алу тетіктерін жетілдіру;
ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлерге қосымша демалыс, қысқартылған жұмыс уақыты, еңбекақының жоғары мөлшері, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу түрінде кепілдік берудің тәуекелге бағдарланған тетігін енгізу;
шағын және микро кәсіпорындар үшін еңбекті қорғауды басқару жүйесінің үлгілік ережесін әзірлеу бөлігінде "Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
тұжырымдама
2023 жылғы желтоқсан
Еңбекмині
талап етілмейді
";

дополнить строкой, порядковый номер 22-1, следующего содержания:
"
22-1.
Выработка предложений по совершенствованию институциональной инфраструктуры риск- ориентированной экономики безопасного труда в Республике Казахстан (механизм обязательного страхования от несчастных случаев на производстве)
предложения по внедрению результатов научно-исследовательских работ в трудовое законодательство
2022 – 2024 годы
МТСЗН,
РНИИОТ
(по согласованию)
в рамках бюджетной программы 034 "Прикладные научные исследования в области охраны труда"
в размере 359536 тысяч тенге (в рамках конкурсных процедур)
";
дополнить строкой, порядковый номер 28-1, следующего содержания:
"
28-1.
Разработка новых функционалов на информационном портале "Электронная биржа труда" (enbek.kz) для информационно-справочного сопровождения внедрения и функционирования системы управления охраной труда в организациях:
актуальная нормативная и методическая база;
планирование и составление бюджета затрат на охрану труда;
трудовой консультант.
протокол ввода
2- квартал
2023 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профессиональных союзов (по согласованию)
не требуются
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 22-1-жолмен толықтырылсын:
"
22-1.
Қазақстан Республикасында қауіпсіз еңбектің тәуекелге бағдарланған экономикасының институционалдық инфрақұрылымын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу (өндірістегі жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру тетігі)
еңбек заңнамасына ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін енгізу жөніндегі ұсыныстар
2022 –2024 жылдар
Еңбекмині, ЕҚРҒЗИ
(келісу бойынша)
034 "Еңбекті қорғау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде 359 536 мың теңге мөлшерінде (конкурстық рәсімдер шеңберінде)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 28-1-жолмен толықтырылсын:
"
28-1.
"Электрондық еңбек биржасы" (enbek.kz) ақпараттық порталында ұйымдарда еңбекті қорғауды басқару жүйесінің енгізілуі мен жұмыс істеуін ақпараттық-анықтамалық сүйемелдеу үшін мынадай жаңа функционалдарды әзірлеу:
өзекті нормативтік және әдістемелік база;
еңбекті қорғауға арналған шығындарды жоспарлау және бюджетті құру;
еңбек консультанты
енгізу хаттамасы
2023 жылғы 2- тоқсан
Еңбекмині, жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері (келісу бойынша), кәсіптік одақтардың республикалық бірлестіктері (келісу бойынша)
талап етілмейді
".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов