Об утверждении Правил признания технологий в качестве "зеленых" технологий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 576.
В соответствии с пунктом 2 статьи 130 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания технологий в качестве "зеленых" технологий.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 576
Правила признания технологий в качестве "зеленых" технологий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила признания технологий в качестве "зеленых" технологий (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 130 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок признания технологий в качестве "зеленых" технологий.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) окружающая среда – совокупность окружающих человека условий, веществ и объектов материального мира, включающая в себя природную и антропогенную среду;
2) "зеленые" технологии – экологически безопасные технологии производства, созданные на основе современных достижений науки, учитывающие экологические, экономические, социальные аспекты устойчивого развития, которые охватывают следующие сферы и направлены на:
производство нетоксичных продуктов по замкнутому циклу: "производство – утилизация – новое производство";
максимальное сокращение отходов за счет инноваций в технологиях и структуре потребления;
замену невозобновляемых природных ресурсов на альтернативные возобновляемые источники сырья и энергии;
внедрение биотехнологий в земледелие, животноводство и переработку сельскохозяйственной продукции, производство биологических препаратов для сельского хозяйства;
производство энергии из возобновляемых источников энергии (солнечной энергии, энергии ветра, гидро-, геотермальной энергии, биомассы, водорода), снижение вредных выбросов в атмосферу, повышение эффективности использования топлива, а также энергоэффективности зданий и бытовых приборов;
выведение устойчивых зеленых насаждений, имеющих высокий поглотительный эффект парниковых газов из окружающей среды, направленный на смягчение последствий изменения климата;
производство строительных материалов, не содержащих токсичных и канцерогенных веществ, с использованием отходов производства и потребления;

Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 576 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 130-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 576 қаулысымен
бекітілген
Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексі 130-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) қоршаған орта – табиғи орта мен антропогендік ортаны қамтитын, адамды қоршап тұрған жағдайлардың, материалдық дүние заттары мен объектілерінің жиынтығы;
2) "жасыл" технологиялар – қазіргі заманғы ғылым жетістіктерінің негізінде жасалған, орнықты дамудың экологиялық, экономикалық, әлеуметтік аспектілерін ескеретін өндірістің экологиялық қауіпсіз технологиялары, олар мынадай салаларды қамтиды және:
"өндіріс – кәдеге жарату – жаңа өндіріс" тұйық циклі бойынша уытты емес өнімдер өндірісіне;
технологиялардағы және тұтыну құрылымындағы инновациялар есебінен қалдықтарды барынша қысқартуға;
жаңартылмайтын табиғи ресурстарды баламалы жаңартылатын шикізат пен энергия көздеріне ауыстыруға;
егіншілікте, мал шаруашылығында және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуде биотехнологияларды ендіруге, ауыл шаруашылығы үшін биологиялық препараттар өндіруге;
жаңартылатын энергия көздерінен (күн энергиясынан, жел энергиясынан, гидро-, геотермалдық энергиядан, биомассадан, сутегінен) энергия өндіруге, атмосфераға зиянды шығарындыларды төмендетуге, ғимараттар мен тұрмыстық аспаптардың отынды пайдалану тиімділігін, сондай-ақ энергия тиімділігін арттыруға;
климаттың өзгеру салдарларын бәсеңдетуге бағытталған, қоршаған ортадан парниктік газдарды жоғары сіңіргіш әсері бар орнықты жасыл желектерді шығаруға;
өндірістік және тұтыну қалдықтарын пайдалана отырып, құрамында уытты және канцерогендік заттары жоқ құрылыс материалдарын өндіруге бағытталады;

4) эмиссии – поступления загрязняющих веществ, высвобождаемых от антропогенных объектов, в атмосферный воздух, воды, на землю или под ее поверхность;
5) заявитель – физическое лицо, лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, или юридическое лицо, подавшее заявление о признании технологии в качестве "зеленой" технологии.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Определение критериев "зеленых" технологий
Параграф 1. Критерии "зеленых" технологий
3. При определении соответствия либо несоответствия технологий критериям "зеленых" технологий рассматривают следующие критерии:
1) назначение;
2) ресурсосбережение;
3) энергетическая эффективность;
4) предотвращение и минимизацию отходов;
5) безопасность технологии для человека;
6) безопасность технологии для биологического разнообразия.
При этом критерии предусматривают в себе один или более репрезентативных показателей, характеризующих вид технологии по трем или нескольким критериям отнесения технологии к "зеленой".
4. Критерии "зеленых" технологий являются едиными для технологий любого вида экономической деятельности.
5. Основной целевой направленностью указанных критериев является существенное снижение негативного воздействия на окружающую среду и достижение устойчивого развития.
6. Критерий "назначение" технологии определяется исходя из целевой направленности технологии на достижение следующих эффектов для окружающей среды и человека:
1) охрана окружающей среды;
2) снижение эмиссий в окружающую среду;
3) переработка отходов с извлечением вторичного сырья и материалов;
4) очистка воды (питьевой и сточной) с использованием замкнутого цикла;
5) снижение углеродного следа;
6) охрана здоровья человека.
Если технология направлена на достижение хотя бы одного из перечисленных эффектов в настоящем пункте Правил, то критерию "назначение" присваивают значение 1, если не применимо – 0.
7. Критерий "ресурсосбережение" природных ресурсов, используемых в производстве (вода, ископаемые ресурсы, энергия, ресурсы животного мира и т.д.), оценивается по следующей формуле:
где:
Р – значение характеристики ресурсосодержания технологии, равное 0 или 1;
Р – значение характеристики материалоемкости технологии, равное 0 или 1;
Р – значение характеристики энергоемкости технологии, равное 0 или 1;
V – оператор дизъюнкции (или).
В случае, если не менее чем одно из значений репрезентативных показателей ресурсосодержания, материалоемкости и энергоемкости технологии соответствуют достижению критерия "ресурсосбережение", то такой соответствующей характеристике присваивают значение 1, если не соответствует – значение 0.

4) эмиссиялар – антропогендік объектілерден босап шығатын ластағыш заттардың атмосфералық ауаға, суға, жерге немесе оның беткі қабатының астына түсуі;
5) өтініш беруші – заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға немесе технологияны "жасыл" технология ретінде тану туралы өтініш берген заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. "Жасыл" технологиялардың өлшемшарттарын айқындау
1-параграф. "Жасыл" технологиялардың өлшемшарттары
3. Технологиялардың "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына сәйкестігін не сәйкес еместігін айқындау кезінде мынадай өлшемшарттар қарастырылады:
1) мақсаты;
2) ресурс үнемдеуі;
3) энергетикалық тиімділігі;
4) қалдықтарды болғызбау және барынша азайту;
5) адам үшін технологияның қауіпсіздігі;
6) биологиялық әртүрлілік үшін технологияның қауіпсіздігі.
Бұл ретте өлшемшарттарда технологияны "жасыл" технологияға жатқызудың үш немесе бірнеше өлшемшарты бойынша технология түрін сипаттайтын бір немесе одан да көп репрезентативтік көрсеткіштер көзделеді.
4. "Жасыл" технологиялардың өлшемшарттары экономикалық қызметтің кез келген түрінің технологиялары үшін бірдей болып табылады.
5. Көрсетілген өлшемшарттардың негізгі нысаналы бағыты қоршаған ортаға теріс әсерді айтарлықтай азайту және орнықты дамуға қол жеткізу болып табылады.
6. Технологияның "мақсаты" өлшемшарты қоршаған орта мен адам үшін мынадай әсерлерге қол жеткізуге бағытталған технологияның нысаналы бағыты негізге алына отырып айқындалады:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) қоршаған ортаға эмиссияларды азайту;
3) қайталама шикізат пен материалдарды алып, қалдықтарды өңдеу;
4) тұйықталған циклді пайдаланып, суды (ауызсу мен ағынды суды) тазарту;
5) көміртегі ізін төмендету;
6) адам денсаулығын қорғау.
Егер технология Қағидалардың осы тармағында санамаланған әсерлердің кемінде біреуіне қол жеткізуге бағытталса, онда "мақсаты" өлшемшартына 1 мәні, егер қолданылмаса – 0 мәні беріледі.
7. Өндірісте қолданылатын табиғи ресурстардың (су, қазба ресурстары, энергия, жануарлар дүниесінің ресурстары және т.б.) "ресурс үнемдеу" өлшемшарты мынадай формула бойынша бағаланады:
мұндағы:
Р1т – технологияның 0-ге немесе 1-ге тең ресурстық құрамы сипаттамасының мәні;
Р2т – технологияның 0-ге немесе 1-ге тең материал сыйымдылығы сипаттамасының мәні;
Р3т – технологияның 0-ге немесе 1-ге тең энергия сыйымдылығы сипаттамасының мәні;
V – дизъюнкция операторы (немесе).
Егер технологияның ресурстық құрамының, материал сыйымдылығының және энергия сыйымдылығының репрезентативті көрсеткіштері мәндерінің кемінде біреуі "ресурс үнемдеу" өлшемшартына сәйкес келген жағдайда, мұндай тиісті сипаттамаға 1 мәні, егер сәйкес келмесе – 0 мәні беріледі.

8. Критерий "энергетическая эффективность" определяется количеством энергии, расходуемой на производство единицы продукции, работ или услуг.
Чем меньше расходуется энергии, тем выше энергоэффективность технологии для сопоставимых условий. Для критерия применяется один или более репрезентативных показателей, отражающих отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта, применительно к продукции, технологическому процессу, юридическому лицу, индивидуальному предпринимателю.
В случае, если значение хотя бы одного из определенных репрезентативных показателей энергетической эффективности технологии соответствует достижению критерия "энергетическая эффективность", то такой соответствующей характеристике присваивают значение 1, если не соответствует – значение 0.
9. Репрезентативными показателями для критерия "предотвращение и минимизация отходов" являются суммарные технологические отходы всех технологических процессов, составляющих технологию. Настоящий критерий направлен на стимулирование создания и применения технологий, производящих минимальное количество отходов или являющихся безотходными.
Если технологию относят к одной из следующих категорий:
безотходной технологии (суммарные технологические отходы всех технологических процессов, составляющих данную технологию, – до 1,5 %);
малоотходной технологии (суммарные технологические отходы всех технологических процессов, составляющих данную технологию, – от 1,5 до 10 %), то критерию "предотвращение и минимизация отходов" присваивают значение 1.
Удельный вес отходов (1,5 % или 1,5-10 %) рассчитывается от общего объема произведенной продукции.
В случае, если значение хотя бы одного из определенных репрезентативных показателей критерия "предотвращение и минимизация отходов" соответствует достижению критерия "предотвращение и минимизация отходов", то такой соответствующей характеристике присваивают значение 1, если не соответствует – значение 0.
10. Критерий "безопасность технологии для человека" присваивают исходя из соответствия технологии производства продукции обязательным требованиям промышленной, экологической, санитарно-гигиенической, пожарной и другим видам безопасности, установленным в нормативных правовых документах.
"Безопасность технологии для человека" является обязательным критерием при признании технологии "зеленой".
Критерий отражает требования к предоставлению мер, обеспечивающих или способствующих обеспечению безопасности пользователя.

8. "Энергетикалық тиімділігі" өлшемшарты өнім, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер бірлігін өндіруге жұмсалатын энергия мөлшерімен айқындалады.
Энергия неғұрлым аз жұмсалса, салыстырмалы жағдайлар үшін технологияның энергия тиімділігі соғұрлым жоғары болады. Өлшемшарт үшін энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болатын пайдалы әсердің өнімге, технологиялық процеске, заңды тұлғаға, дара кәсіпкерге қатысты осындай әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін бір немесе одан көп репрезентативті көрсеткіш қолданылады.
Егер технологияның энергетикалық тиімділігінің белгілі бір репрезентативті көрсеткіштерінің кемінде біреуінің мәні "Энергетикалық тиімділік" өлшемшартына сәйкес келген жағдайда мұндай тиісті сипаттамаға 1 мәні, егер сәйкес келмесе – 0 мәні беріледі.
9. "Қалдықтарды болғызбау және барынша азайту" өлшемшарты үшін репрезентативті көрсеткіш технологияны құрайтын барлық технологиялық процестердің жиынтық технологиялық қалдықтары болып табылады. Осы өлшемшарт қалдықтардың ең аз мөлшерін өндіретін немесе қалдықсыз болып табылатын технологияларды құруды және қолдануды ынталандыруға бағытталған.
Егер технология мынадай санаттардың біріне жатқызылса:
қалдықсыз технология (осы технологияны құрайтын барлық технологиялық процестердің жиынтық технологиялық қалдықтары – 1,5 %-ға дейін);
аз қалдықты технология (осы технологияны құрайтын барлық технологиялық процестердің жиынтық технологиялық қалдықтары – 1,5 %-дан 10 %-ға дейін), онда "қалдықтарды болғызбау және барынша азайту" өлшемшартына 1 мәні беріледі.
Қалдықтардың үлес салмағы (1,5 % немесе 1,5 – 10 %) өндірілген өнімнің жалпы көлемінен есептеледі.
Егер "қалдықтарды болғызбау және барынша азайту" өлшемшартының белгілі бір репрезентативті көрсеткіштерінің кемінде біреуінің мәні "қалдықтарды болғызбау және барынша азайту" өлшемшартына сәйкес келген жағдайда тиісті сипаттамаға 1 мәні, егер сәйкес келмесе – 0 мәні беріледі.
10. "Адам үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшарты өнімді өндіру технологиясының нормативтік құқықтық құжаттарда белгіленген өнеркәсіптік, экологиялық, санитариялық-гигиеналық, өрт және басқа да қауіпсіздік түрлерінің міндетті талаптарына сәйкестігін негізге ала отырып беріледі.
"Адам үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшарты технологияны "жасыл" технология ретінде тану кезінде міндетті болып табылады.
Өлшемшарт пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін немесе оған ықпал ететін шараларды ұсынуға қойылатын талаптарды көрсетеді.

В случае, если технология соответствует требованиям безопасности, установленным в нормативных правовых документах, то критерию "безопасность технологии для человека" присваивают значение 1, если не соответствует – значение 0.
Если на технологию не распространяются требования нормативных правовых документов, то для такой технологии для критерия "безопасность технологии для человека" присваивают значение 1.
11. Критерий "безопасность технологии для биологического разнообразия" является обязательным критерием при признании технологии "зеленой".
Критерий отражает требования к наличию мер, обеспечивающих или способствующих обеспечению безопасности биологического разнообразия. Критерий присваивают исходя из соответствия технологии производства обязательным требованиям экологического законодательства в вопросах защиты животных и растений.
Параграф 2. Отнесение технологий к критериям "зеленых" технологий
12. Отнесение технологии к "зеленой" проводят по следующему выражению:
,
где Т – значение критерия отнесения технологии к "зеленой", равное 0 или 1;
Н – значение критерия "назначение", равное 0 или 1;
Рт – значение критерия "ресурсосбережение", равное 0 или 1;
Ээ – значение критерия "энергетическая эффективность" технологии, равное 0 или 1;
От – значение критерия "предотвращение и минимизация отходов", равное 0 или 1;
Чт – значение критерия "безопасность технологии для человека", равное 0 или 1;
Бт – значение критерия "безопасность технологии для биологического разнообразия", равное 0 или 1;
L – оператор конъюнкции (и);
V – оператор дизъюнкции (или).
13. Сферы применения "зеленых" технологий включают, но не ограничиваются производством и потреблением нетоксичных продуктов по замкнутому циклу, производством и переработкой сельскохозяйственной продукции, ресурсосбережением, переходом на альтернативные и возобновляемые источники сырья и энергии, управлением отходами и снижением доли/удалением отходов, внедрением биотехнологий в сельском хозяйстве, снижением водопотребления и энергопотребления, снижением и поглощением вредных выбросов в атмосферу и др.
Глава 3. Процедура рассмотрения и признания технологий в качестве "зеленых" технологий
Параграф 1. Процедура признания технологий в качестве "зеленой"
14. Процедура признания технологий в качестве "зеленых" проводится согласительной комиссией путем согласования итогов определения соответствия либо несоответствия технологий критериям "зеленых" технологий, проведенных уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.

Егер технология нормативтік құқықтық құжаттарда белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келген жағдайда "адам үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшартына 1 мәні, егер сәйкес келмесе – 0 мәні беріледі.
Егер технологияға нормативтік құқықтық құжаттардың талаптары қолданылмаса, онда мұндай технологияға "адам үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшарты үшін 1 мәні беріледі.
11. "Биологиялық әртүрлілік үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшарты технологияны "жасыл" технология ретінде тану кезінде міндетті болып табылады.
Өлшемшарт биологиялық әртүрліліктің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін немесе оған ықпал ететін шаралардың болуына қойылатын талаптарды көрсетеді. Өлшемшарт өндіріс технологиясының жануарлар мен өсімдіктерді қорғау мәселелерінде экология заңнамасының міндетті талаптарына сәйкестігін негізге ала отырып беріледі.
2-параграф. Технологияларды "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына жатқызу
12. Технологияны "жасылға" жатқызу мынадай өрнек бойынша жүргізеді:
мұндағы Т – технологияны "жасылға" жатқызу өлшемшартының 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
Н – "мақсаты" өлшемшартының, 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
Рү – "ресурс үнемдеу" өлшемшартының 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
Эт – технологияның "энергетикалық тиімділігі" өлшемшартының 0 немесе 1-ге тең мәні;
ОА – "қалдықтарды болғызбау және барынша азайту" өлшемшартының 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
Ат – "адам үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшартының 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
Қт – "биологиялық әртүрлілік үшін технологияның қауіпсіздігі" өлшемшартының 0-ге немесе 1-ге тең мәні;
L – конъюнкция операторы (және);
V – дизъюнкция операторы (немесе).
13. "Жасыл" технологияларды қолдану салалары тұйық цикл бойынша уытты емес өнімдер өндіруді және тұтынуды, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеуді, ресурс үнемдеуді, шикізат пен энергияның баламалы және жаңартылатын көздеріне көшуді, қалдықтарды басқаруды және қалдықтар үлесін төмендетуді/оларды жоюды, ауыл шаруашылығында биотехнологияларды енгізуді, су тұтыну мен энергия тұтынуды төмендетуді, атмосфераға зиянды шығарындылардың азаюын және сіңірілуін және т.б. қамтиды, бірақ олармен шектелмейді.
3-тарау. Технологияларды "жасыл" технология ретінде қарастыру және тану рәсімі
1-параграф. Технологияларды "жасыл" технология ретінде тану рәсімі
14. Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану рәсімін келісу комиссиясы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүргізген технологиялардың "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына сәйкестігін не сәйкес еместігін айқындау қорытындыларын келісу арқылы жүргізеді.

15. Согласование итогов определения соответствия либо несоответствия технологий критериям "зеленых" технологий оформляется протоколом согласительной комиссии.
16. Протокол согласительной комиссии размещается на сайте уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение 3 (три) рабочих дней со дня согласования итогов определения соответствия либо несоответствия технологий критериям "зеленых". Технология, признанная "зеленой", включается в реестр "зеленых" технологий и проектов.
Ведение реестра "зеленых" технологий и проектов осуществляется в соответствии со статьей 130 Экологического кодекса Республики Казахстан.
17. Основанием для проведения процедуры признания технологий в качестве "зеленых" технологий является заявление заявителя о признании технологии "зеленой" по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
18. В случае представления неполного пакета документов уполномоченный орган возвращает их заявителю в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления.
Параграф 2. Порядок работы согласительной комиссии
19. Согласительная комиссия организуется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в составе из представителей государственных органов, общественности, экспертов в отраслях, а также иных лиц при необходимости.
20. Согласительная комиссия созывается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды с момента поступления заявления в течение 30 (тридцать) календарных дней.
21. Согласительная комиссия состоит из председателя, секретаря и членов согласительной комиссии.
22. Решения согласительной комиссии принимаются коллегиально, процедуры согласования, порядок организации работы и сроки рассмотрения итогов определения соответствия либо несоответствия технологий критериям "зеленых" технологий устанавливаются Положением согласительной комиссии, утверждаемым уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
_________________________
Приложение
к Правилам признания
технологий
в качестве "зеленых"
технологий
Форма
Заявка о признании технологии в качестве "зеленой" технологии
Кому:________________________
(наименование уполномоченного
органа)
От: __________________________
(полное наименование заявителя)
Адрес_________________________
(индекс, город, район, область,
лица,
№ дома, телефон, e-mail)
Реквизиты заявителя _____________
(№ свидетельства о гос. Регистрации
ЮЛ/ИП, БИН, ИИН)
Прошу рассмотреть представленную заявку о признании технологии
_________________________________________________________________________
(наименование технологии)
в качестве "зеленой" технологии.
Информация о технологии:
Описание технологии: ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(название технологии (включая уникальное наименование, номер модели (при
наличии), торговое наименование, условное обозначение или информацию о текущей
версии)
Сфера применения технологии: ______________________________________________
Цель технологии: __________________________________________________________
Предполагаемые критерии соответствия "зеленой" технологии, включая
репрезентативный показатель: _______________________________________________
Тип(ы) материалов/сырья, которые предполагается использовать (вода, древесина,
отходы, уголь, газ и др.): ____________________________________________________
Измеряемые количественные и качественные показатели/свойства технологии и как
они достигаются: __________________________________________________________
Принцип функционирования технологии: ______________________________________
Потенциальный экологический эффект от внедрения технологии (качественный и
(или) количественный): _____________________________________________________
Законодательные требования или нормативы, относящиеся к технологии и ее
использованию: ____________________________________________________________
Соответствие технологии другим международным, межгосударственным или
национальным стандартам по "зеленым" технологиям:
__________________________________________________________________________
(если да, то указать стандарты)
Описание условий и требований к эксплуатации и развертыванию технологии:
__________________________________________________________________________
Требования к техническому и сервисному обслуживанию и ремонту:
__________________________________________________________________________
Предполагаемый срок службы технологии: ____________________________________
Требования по безопасности и охране здоровья (если имеется):
_________________________________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) и должность заявителя                         подпись
(место печати)
______________________________

15. Технологиялардың "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына сәйкестігін не сәйкессіздігін айқындау қорытындыларын келісу комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
16. Келісу комиссиясының хаттамасы технологиялардың "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына сәйкестігін не сәйкес еместігін айқындау қорытындылары келісілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның сайтында орналастырылады. "Жасыл" деп танылған технология "жасыл" технологиялар мен жобалар тізіліміне енгізіледі.
Жасыл технологиялар мен жобалар тізілімін жүргізу Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 130-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Өтініш берушінің осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "жасыл" технологияны тану туралы өтініші технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану рәсімін жүргізу үшін негіз болып табылады.
18. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган оларды өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қайтарады.
2-параграф. Келісу комиссиясының жұмыс тәртібі
19. Құрамында мемлекеттік органдардың, жұртшылықтың, салалардағы сарапшылардың өкілдері, сондай-ақ қажет болған кезде өзге де адамдар бар келісу комиссиясын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырады.
20. Келісу комиссиясын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға өтініш түскен кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде шақырады.
21. Келісу комиссиясы келісу комиссиясының төрағасынан, комиссия хатшысынан және мүшелерінен тұрады.
22. Келісу комиссиясының шешімдері алқалы түрде қабылданады, келісу рәсімдері, жұмысты ұйымдастыру тәртібі және технологиялардың "жасыл" технологиялардың өлшемшарттарына сәйкестігін не сәйкес еместігін айқындау қорытындыларын қарау мерзімдері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін келісу комиссиясының ережесінде белгіленеді.
Технологияларды "жасыл"
технологиялар ретінде тану
қағидаларына
қосымша
Нысан
Технологияны "жасыл" технология ретінде тану туралы өтінім
Кімге:____________________
(уәкілетті органның атауы)
Кімнен: ____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мекенжайы________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон, e-mail)
Өтініш берушінің деректемелері
___________
(ЗТ/ЖК мемлекеттік тіркеу
туралы куәліктің №, БСН, ЖСН)
_________________________________________________________
(технологияның атауы)
технологиясын "жасыл" технология ретінде тану туралы ұсынылған өтінімді қарауды сұраймын.
Технология туралы ақпарат:
Технологияның сипаттамасы _____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(технологияның атауы (бірегей атауын, модель нөмірін (бар болса), сауда атауын,
шартты белгіні немесе ағымдағы нұсқасы туралы ақпаратты қоса алғанда)
Технологияның қолданылу аясы: _______________________________________
Технологияның мақсаты:______________________________________________
Репрезентативтік көрсеткішті қоса алғанда, "жасыл" технологияға сәйкестіктің болжамды өлшемшарттары:__________________________________________________
Пайдаланылуы болжанатын материалдар/шикізат типі (типтері) (су, сүрек, қалдықтар, көмір, газ және т.б.):_______________________________________________________
Өлшенетін сандық және сапалық көрсеткіштер/технологияның қасиеттері және оларға қалай қол жеткізіледі:______________________________________________________
Технологияның жұмыс істеу қағидаты:_________________________________
Технологияны ендірудің әлеуетті экологиялық әсері (сапалық және (немесе) сандық):_________________________________________________________________
Технологияға және оны пайдалануға қатысты заңнамалық талаптар немесе нормативтер:____________________________________________________________
Технологияның "жасыл" технологиялар бойынша басқа халықаралық, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарттарға сәйкестігі:______________________
(егер сәйкес болса, онда стандарттарды көрсету)
__________________________________________________________________
Технологияны пайдалану және өрістету шарттары мен талаптарының сипаттамасы:____________________________________________________________
Техникалық және сервистік қызмет көрсетуге және жөндеуге қойылатын талаптар:_______________________________________________________________
Технологияның болжамды қызмет ету мерзімі:_________________________
Қауіпсіздік және денсаулық сақтау бойынша талаптар (бар болса):_________________________________________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса) және лауазымы қолы (мөр орны)