Об утверждении Программы развития некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды" на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2023 года № 1105
В соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды" на 2024 – 2028 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2023 года № 1105
Программа
развития некоммерческого акционерного общества
"Медицинский университет Караганды" на 2024 – 2028 годы
СОДЕРЖАНИЕ
Раздел 1. Паспорт Программы
Раздел 2. Введение
Раздел 3. Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды"
Глава 1. Анализ текущего состояния
Глава 2. Анализ трендов и вызовов
Глава 3. Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Медицинский университет Караганды"
Раздел 4. Видение, миссия и ценности Программы
Раздел 5. Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды"
Глава 4. Академическая деятельность
Глава 5. Научная деятельность
Глава 6. Вклад университета в развитие общества
Раздел 6. Пути достижения поставленной цели Программы
Раздел 7. Описание ожидаемых результатов реализации Программы
Раздел 8. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды" на 2024 – 2028 годы
Основание для разработки Программы
Подпункт 8) статьи 3, статья 10 Закона Республики Казахстан "О науке".
Подпункт 21-6) статьи 1, пункт 23 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 453 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческим акционерным обществам "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова", "Медицинский университет Караганды" и утверждении их программ развития".

"Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 желтоқсандағы № 1105 қаулысы
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 1105 қаулысымен
бекітілген
"Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы
МАЗМҰНЫ
1-бөлім. Бағдарлама паспорты
2-бөлім. Кіріспе
3-бөлім. "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жай-күйіне шолу
1-тарау. Ағымдағы жай-күйін талдау
2-тарау. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
3-тарау. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
4-бөлім. Бағдарламаның пайымы, миссиясы мен құндылықтары
5-бөлім. "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
4-тарау. Академиялық қызметі
5-тарау. Ғылыми қызметі
6-тарау. Университеттің қоғам дамуына қосатын үлесі
6-бөлім. Бағдарламада қойылған мақсатқа қол жеткізу жолдары
7-бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8-бөлім. Бағдарламаны іске асыру прогресін мониторингтеу және бағалау
1-бөлім. Бағдарлама паспорты
Бағдарламаның атауы
"Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздер
1. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасы, 10-бабы.
2. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасы, 5-3-бабының 23) тармақшасы.
3. "С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті", "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамдарына зерттеу университеті мәртебесін беру және олардың даму бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 453 қаулысы.
4. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17622).
Разработчик Программы
Некоммерческое акционерное общество "Медицинский университет Караганды"
Цель Программы
Цель – развитие НАО "Медицинский университет Караганды" как исследовательского университета мирового уровня путем интеграции и развития его образовательной и научно-исследовательской деятельности.
Задачи Программы
Опережающее кадровое обеспечение через усиление интеграции образования, науки и практики.
Повышение эффективности и качества научной деятельности в рамках модели инновационного развития.
Укрепление инновационного потенциала человеческого капитала университета.
Обеспечение устойчивого развития и социальной направленности деятельности университета на региональном, национальном и международном уровнях.
Сроки реализации Программы
2024 – 2028 годы
Источники финансирования
1) образовательные гранты обучающихся в НАО "Медицинский университет Караганды";
2) средства обучающихся, получающих образование на платной основе;
3) гранты, полученные на проведение научных исследований;
4) средства от другой деятельности НАО "Медицинский университет Караганды", согласованной с антимонопольным органом в порядке, установленном законодательством.
Раздел 2. Введение
В Послании "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства" отмечается, что университеты "не должны ограничиваться совершенствованием своих учебных программ и активно развивать свою научно-исследовательскую деятельность". Высшее образование XXI века предполагает трансформацию организаций высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) от источника знаний и исследований в центры инноваций и технологического прогресса, предоставляя студентам больше возможностей в процессе обучения, а также помогая им стать открытыми к новым технологиям, что немаловажно в условиях быстро меняющегося рынка труда.
Одной из ключевых характеристик современного высшего и послевузовского образования, имеющего важное значение в развитии экономики, является исследовательская деятельность университетов. Она эффективно реализуется в модели исследовательского университета мирового класса. Формулами успешности таких университетов являются концентрация талантов, изобилие ресурсов, эффективное управление.
В эпоху глобализации университеты стремятся занять ведущие позиции в международном научно–образовательном пространстве, определив стратегическими приоритетами развитие интернационализации и сотрудничества, триединство образования, науки и практики, вхождение в мировые рейтинги.

2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің тіркеу тізілімінде № 17622 болып тіркелген).
Бағдарламаны әзірлеуші
"Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Бағдарламаның мақсаты
Мақсаты – "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ білім беру, ғылыми-зерттеу қызметін интеграциялау арқылы әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті ретінде дамыту
Бағдарламаның міндеттері
1. Білімді, ғылым мен практиканы интеграциялауды күшейту арқылы озық кадрлық қамтамасыз ету.
2. Инновациялық даму моделі шеңберінде ғылыми қызметтің тиімділігі мен сапасын арттыру.
3. Университеттегі адами капиталдың инновациялық әлеуетін нығайту.
4. Университет қызметінің өңірлік, ұлттық және халықаралық деңгейдегі орнықты дамуы мен әлеуметтік бағытта болуын қамтамасыз ету.
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2024 – 2028 жылдар
Қаржыландыру көздері
1) "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ-да білім алушылардың білім беру гранттары;
2) ақылы негізде білім алатын білім алушылардың қаражаты;
3) ғылыми зерттеулер жүргізуге алынған гранттар;
4) "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ-ның заңнамада белгіленген тәртіппен монополияға қарсы органмен келісілген басқа қызметінен түскен қаражат.
2-бөлім. Кіріспе
"Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты жолдауда университеттер "тек оқу бағдарламаларын жетілдірумен шектелмей, өздерінің ғылыми-зерттеушілік қызметін де белсенді дамытуы тиіс" екендігі атап өтілген. ХХІ ғасырдың жоғары білімі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) білім мен зерттеу көзінен оқу процесінде студенттерге мол мүмкіндік ұсынатын, сондай-ақ олардың жаңа технологияларға зейіндерінің ашық болуына көмектесетін, инновациялар мен технологиялық прогресс орталықтарына трансформациялауды көздейді, бұл құбылмалы еңбек нарығы жағдайында маңызды болып табылады.
Экономиканы дамытуда маңызды болып табылатын қазіргі заманғы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің негізгі сипаттамаларының бірі университеттердің зерттеу қызметі болып табылады. Ол әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті моделінде тиімді іске асырылуда. Таланттардың шоғырлануы, мол ресурстар, тиімді басқару осындай университеттер табысының формуласы болып табылады.
Жаһандану дәуірінде университеттер интернационалдандыру мен ынтымақтастықты дамытуды, білім, ғылым мен практиканың үштұғырлығын, әлемдік рейтингтерге кіруді стратегиялық басымдықтар ретінде айқындай отырып, халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігінде жетекші орындарды иеленуге ұмтылады.

Некоммерческое акционерное общество "Медицинский университет Караганды" (далее – НАО "МУК"), успешно следуя по пути развития до исследовательского университета мирового уровня, является одним из ведущих в Казахстане медицинских университетов, широко известных за пределами страны. Деятельность НАО "МУК" в статусе исследовательского университета осуществлялась в соответствии с Программой развития на 2019-2023 годы, что способствовало укреплению потенциала университета через интеграцию научных исследований, образования и практической деятельности в цельную систему. Современные вызовы системы образования и здравоохранения в целом, а также новые перспективы университета требуют актуализации его Программы развития на 2024-2028 годы, целью которой является развитие НАО "МУК" как исследовательского университета мирового уровня путем интеграции и развития его образовательной и научно-исследовательской деятельности.
Раздел 3. Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды"
Глава 1. Анализ текущего состояния
Признание НАО "МУК" на международном научно-образовательном пространстве подтверждается получением 3-х звезд в рейтинге QS Stars (2018-2021 годы). На республиканском уровне образовательные программы бакалавриата НАО "МУК" неизменно входят в список топовых в проводимом с 2018 года национальном рейтинге образовательных программ Национальной палаты предпринимателей "Атамекен".
Медицинский университет Караганды осуществляет подготовку на государственном, русском и английском языках по направлениям: здравоохранение и социальное обеспечение (медицина), инженерные, естественные науки, а также междисциплинарные направления.
Обучение ведется по 10 программам бакалавриата, 11 программам магистратуры, 5 программам докторантуры, 33 программам резидентуры, 7 программам технического и профессионального образования. Реализуются программы дополнительного образования по 44 специальностям, циклы переподготовки, повышения квалификации, мастер-классы и обучающие семинары.
Общий контингент обучающихся на 2022-2023 учебный год составил 7675 человек, из которых 40% обучаются по государственному образовательному гранту, 3% за счет средств местных исполнительных органов. Более 1500 обучающихся являются иностранными гражданами стран дальнего зарубежья: Индии, Иордании, Египта, Йемена, Палестины, Китая, Польши, Германии. С 2019 года число обучающихся в НАО "МУК" выросло на 15%, количество поступающих абитуриентов выросло на 58%. Ежегодно количество выпускников составляет более 1000 человек, из них 100% проходят независимую оценку профессиональной подготовленности и трудоустраивается не менее 95%.

"Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҚМУ" КеАҚ) әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне дейінгі даму жолын сәтті жалғастырып келеді, Қазақстандағы елімізден тыс жерлерде кеңінен танымал жетекші медициналық университеттің бірі болып табылады. "ҚМУ" КеАҚ-ның зерттеу университеті мәртебесіндегі қызметі 2019 – 2023 жылдарға арналған даму бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылды, бұл ғылыми зерттеулерді, білім беру мен практикалық қызметті тұтас жүйеге интеграциялау арқылы университет әлеуетін нығайтуға ықпал етті. Жалпы, білім беру мен денсаулық сақтау жүйесіндегі қазіргі сын-қатерлер, сондай-ақ университеттің жаңа перспективалары оның 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын жаңартуды талап етеді, оның мақсаты білім беру, ғылыми-зерттеу базасын дамыту және интеграциялау арқылы "ҚМУ" КеАҚ-ны әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті ретінде дамыту болып табылады.
3-бөлім. "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жай-күйіне шолу
1-тарау. Ағымдағы жай-күйін талдау
QS Stars рейтингінде 3 жұлдыз алуы (2018-2021 жылдар) "ҚМУ" КеАҚ-ның халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігінде танымалдығын дәлелдейді. Республикалық деңгейде "ҚМУ" КеАҚ бакалавриатының білім беру бағдарламалары "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы 2018 жылдан бері өткізіп келе жатқан білім беру бағдарламалардың ұлттық рейтингінде әрдайым үздіктер тізімінде.
Қарағанды медицина университеті денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина), инженерлік, жаратылыстану ғылымдары, сондай-ақ пәнаралық бағыттар бойынша мемлекеттік тілде, орыс және ағылшын тілдерінде дайындайды.
Оқыту 10 бакалавриат бағдарламасы, 11 магистратура бағдарламасы, 5 докторантура бағдарламасы, 33 резидентура бағдарламасы, 7 техникалық және кәсіптік білім бағдарламасы бойынша жүргізіледі. 44 мамандық бойынша қосымша білім беру бағдарламалары, қайта даярлау, біліктілікті арттыру циклдері, шеберлік сабақтары мен оқыту семинарлары іске асырылуда.
2022-2023 оқу жылындағы білім алушылардың жалпы контингенті 7675 адамды құрады, оның 40 %-ы мемлекеттік білім беру гранты бойынша, 3 %-ы жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен білім алуда. 1500-ден астам білім алушы: Үндістан, Иордания, Мысыр, Йемен, Палестина, Қытай, Польша, Германия қиыр шетел азаматтары болып табылады. 2019 жылдан бері "ҚМУ" КеАҚ-да білім алушылар саны 15 %-ға, жоғары оқу орнына түсушілер саны 58 %-ға артқан. Жыл сайын түлектер саны 1000-нан астам адамды құрайды, оның 100 %-ы кәсіптік даярлықты тәуелсіз бағалаудан өтіп, кемінде 95 %-ы жұмысқа орналасады.

Численность профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) НАО "МУК" составляет 628 человек, в том числе 46 докторов наук, более 40 докторов PhD, более 140 кандидатов наук, 154 магистра. Каждый год к образовательному и научному процессу привлекается более 50 зарубежных профессоров из университетов Литвы, Португалии, Польши, Франции, Швеции, Италии, Финляндии, Венгрии, Болгарии, Соединенных Штатов Америки, Индии, Турции, России и других стран.
Инфраструктура университета позволяет вести подготовку квалифицированных специалистов в соответствии с современными требованиями и включает в себя симуляционный центр с высокотехнологичными тренажерами и манекенами, научно-исследовательскую и санитарно-эпидемиологическую лаборатории, клинику университета, в том числе стоматологическую клинику и клинику профессионального здоровья.
К академическим структурам университета относятся 6 школ, международный медицинский факультет, институт наук о жизни, 15 кафедр и 3 центра.
Университет сертифицирован по стандарту ISO 9001:2015 (International Organization for Standardization), имеет институциональную аккредитацию по стандартам Всемирной федерации медицинского образования, в том числе по дополнительному образованию, техническому и профессиональному образованию. Кроме того, НАО "МУК" аккредитовано в качестве субъекта научной и научно-технической деятельности на соответствие стандартам аккредитации для медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь, с присвоением первой категории, сертифицирован на соответствие стандарту надлежащей клинической практики (Good Clinical Practice – GCP) Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ), лаборатории университета аккредитованы по стандартам ISO 15189-2015 и ISO/IEC 17025-2019.
Международное сотрудничество НАО "МУК" с более 100 организациями из 35 стран направлено на развитие совместной образовательной, научной и клинической деятельности, реализацию академического обмена студентов и преподавателей, стажировок, разработку и реализацию совместных образовательных программ, проведение мероприятий.
Международная репутация университета обеспечивается его включением во Всемирный справочник медицинских школ, поддерживаемый Всемирной федерацией медицинского образования (WFME) и Фондом развития международного медицинского образования и исследований (FAIMER), а также его членством в ведущих международных ассоциациях университетов: ассоциации медицинского образования Европы (AMEE), ассоциации по изучению медицинского образования (ASME), организации по защите PhD в области биомедицины и здравоохранения в Европейской системе (ORPHEUS), Европейской ассоциации университетов (EUA), организации университетской мобильности в Азии и Тихоокеанском регионе (UMAP), международной ассоциации развития образования (IADE), ассоциации медицинского образования Азии (AMEA).

"ҚМУ" КеАҚ-ның оқытушы-профессорлық құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) саны 628 адам, оның ішінде 46-сы ғылым докторы, 40-тан астамы PhD докторы, 140-тан астамы ғылым кандидаты, 154-і магистр. Жыл сайын оқу процесі мен ғылыми процеске Литва, Португалия, Польша, Франция, Швеция, Италия, Финляндия, Мажарстан, Болгария, Америка Құрама Штаттары, Үндістан, Түркия, Ресей және басқа да елдердің университеттерінен 50-ден астам шетелдік профессорлар шақырылады.
Құрамында жоғары технологиялы тренажерлері мен манекендері бар симуляциялық орталық, ғылыми-зерттеу және санитариялық-эпидемиологиялық зертхана, университет клиникалары, оның ішінде стоматологиялық клиника мен кәсіптік денсаулық клиникасы бар университет инфрақұрылымы қазіргі заманғы талаптарға сәйкес білікті мамандарды даярлауға мүмкіндік береді.
Университеттің академиялық құрылымдарына 6 мектеп, халықаралық медицина факультеті, өмір туралы ғылымдар институты, 15 кафедра және 3 орталық кіреді.
Университет ISO 9001: 2015 (International Organization for Standardization) стандарты бойынша сертификатталған, Дүниежүзілік медициналық білім федерациясының стандарттары бойынша, оның ішінде қосымша білім беру мен техникалық және кәсіптік білім бағдарламасы бойынша институционалдық аккредиттелген. Бұған қоса, "ҚМУ" КеАҚ-ға стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың аккредиттеу стандарттарына сәйкес келетін ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеліп, бірінші санат берілген, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі – ДСМ) Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің тиісті клиникалық практикасы стандартына (Good Clinical Practice – GCP) сәйкестігі сертификатталған, ISO 15189-2015 және университет зертханалары ISO/IEC 17025-2019 стандарттары бойынша аккредиттелген.
35 елдің 100-ден астам ұйымымен "ҚМУ" КеАҚ-ның халықаралық ынтымақтастығы бірлескен білім беру, ғылыми және клиникалық қызметті дамытуға, студенттер мен оқытушылардың академиялық тәжірибе алмасуын, тағылымдамаларын іске асыруға, бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға, іс-шараларды өткізуге бағытталған.
Университеттің халықаралық беделі оның Дүниежүзілік медициналық білім беру федерациясы (WFME) мен Халықаралық медициналық білім беруді және зерттеуді дамыту қоры (FAIMER) қолдайтын Медициналық мектептердің дүниежүзілік анықтамалығына, Еуропа медициналық білім беру қауымдастығына (AMEE), Медициналық білім беруді зерделеу жөніндегі қауымдастығына (ASME), Еуропалық жүйедегі биомедицина және денсаулық сақтау саласындағы PhD қорғау жөніндегі ұйымына (ORPHEUS), Еуропалық Университеттер қауымдастығына (EUA), Азия және Тынық мұхиты өңіріндегі университеттік мобильдік ұйымына (UMAP), Халықаралық білім беруді дамыту қауымдастығына (IADE), Азия медициналық білім беру қауымдастығына (AMEA), Қазақстан Республикасының Жоғары оқу орындары қауымдастығына, Академикалық адалдық лигасының жетекші халықаралық университеттер қауымдастығына кіруімен қамтамасыз етіледі.

Являясь активным участников программ, финансируемых Европейским союзом, за 10 лет медицинский университет Караганды принял участие в 15 проектах программ повышения потенциала высшего образования Tempus и Erasmus+, в двух из них в качестве грантозаявителя. В рамках Erasmus+ International Credit Mobility НАО "МУК" сотрудничает с университетами-партнерами Opole University (Польша), The University of Granada (Испания), Aristotle University of Thessaloniki (Греция), Muş Alparslan University (Турция), Alexandru Ioan Cuza University of Iasi (Румыния), Universatea De Vest "Vasile Goldis" (Румыния), University of Crete (Греция), University of Porto (Португалия).
Ежегодно на базе университета проводятся научные конференции, симпозиумы, семинары с международным участием, публикуются результаты научной деятельности совместно с организациями партнерами. За период с 2019 по 2023 год на базе НАО "МУК" проведено более 15 круглых столов и методических семинаров с приглашением представителей других университетов по актуальным вопросам развития системы медицинского образования и здравоохранения в Казахстане, по результатам которых были приняты конкретные рекомендации, вошедшие в различные нормативно-правовые акты, регулирующие эту сферу.
Сотрудники университета активно привлекаются международными аккредитационными агентствами, государственными органами, сторонними организациями образования и здравоохранения в качестве экспертов.
Медицинский университет Караганды признан авторитетным центром медицинского образования не только в Казахстане, но и в Средней Азии. С 2012 года университет организовал и провел шесть Центрально-Азиатских международных конференций по медицинскому образованию, в которых приняло участие более 5000 преподавателей и студентов медицинских университетов и факультетов Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Российской Федерации, Беларуси, Франции, Великобритании, Греции, Италии, Бельгии и других стран. С 2018 года НАО "МУК" выступает партнером по повышению потенциала медицинских университетов Таджикистана и Узбекистана, успешно реализовав 3 международных проекта.
НАО "МУК" первым из медицинских университетов страны вошел в лигу академической честности (далее – лига) и в 2021 году вошел в число лучших ОВПО Казахстана согласно рейтингу лиги, основанному на объективных показателях рейтинга образовательных программ "Атамекен".
Обучающиеся активно вовлечены в процесс принятия управленческих решений по образовательному процессу и представлены во всех коллегиальных органах по академической работе (Сенат, советы школ, комиссии по обеспечению качества). Функционируют студенческие организации самоуправления – студенческая республика "Самрук", студенческое научное общество, комитеты студенческого самоуправления школ и общежитий.
Осуществлен поэтапный переход на проведение итогового контроля в виде письменной работы с двойной слепой проверкой и автоматической проверкой на оригинальность через системы антиплагиата. Университетом создана и постоянно модернизуется собственная информационная платформа проведения письменного экзамена "Session".
В результате целенаправленной работы в развитии науки НАО "МУК" занимает лидирующую позицию в рейтинге медицинских университетов Республики Казахстан по результатам научной и инновационной деятельности.
Научными направлениями являются: профилактическая среда как основа общественного здоровья; персонифицированный подход в управлении ряда значимых заболеваний; молекулярно-биологические и генетические основы жизнедеятельности и механизмы патогенности и изменчивости бактерий; комплексные исследования, направленные на разработку и внедрение в фармацевтическое производство лекарственных препаратов на основе отечественного растительного сырья; исследования в области медицинского образования. Кроме того, университет активно участвует в клинических испытаниях лекарственных средств, в том числе и международных исследованиях, выполняет доклинические исследования по заказу разработчиков оригинальных препаратов.

Еуропалық Одақ қаржыландыратын бағдарламаларға белсенді қатысушы бола отырып, 10 жыл ішінде Қарағанды медицина университеті Tempus және Erasmus+ жоғары білім беру әлеуетін арттыру бағдарламаларының 15 жобасына, соның екеуінде грантқа өтінім беруші ретінде қатысты. Erasmus+ International Credit Mobility шеңберінде "ҚМУ" КеАҚ Opole University (Польша), The University of Granada (Испания), Aristotle University of Thessaloniki (Грекия), Muş Alparslan University (Түркия), Alexandru Ioan Cuza University of Iasi (Румыния), Universatea De Vest "Vasile Goldis" (Румыния), University of Crete (Грекия), University of Porto (Португалия) әріптес университеттерімен ынтымақтастық орнатқан.
Жыл сайын университет базасында халықаралық ғылыми конференциялар, симпозиумдар, семинарлар өткізіледі, әріптес ұйымдармен бірлескен ғылыми қызмет нәтижелері жарияланып тұрады. 2019 жылдан бері 2023 жылға дейінгі кезеңде "ҚМУ" КеАҚ базасында басқа да университеттердің өкілдерінің қатысуымен Қазақстанда медициналық білім беру мен денсаулық сақтау жүйесін дамытудың өзекті мәселелері бойынша 15-тен астам дөңгелек үстел мен әдістемелік семинар өткізіліп, нәтижелері бойынша нақты ұсынымдар қабылданып, осы саланы реттейтін әртүрлі нормативтік-құқықтық актілерге енгізілді.
Халықаралық аккредиттеу агенттіктері, мемлекеттік органдар, бөгде білім беру және денсаулық сақтау ұйымдары университет қызметкерлерін сарапшы ретінде белсенді түрде шақырып тұрады.
Қарағанды медицина университеті Қазақстанда ғана емес, Орта Азияда да беделді медициналық білім беру орталығы ретінде танылды. 2012 жылдан бері университет медициналық білім беру бойынша алты Орталық Азия халықаралық конференциясын ұйымдастырып өткізді, оған Қазақстан, Өзбекстан, Тәжікстан, Қырғызстан, Ресей Федерациясы, Беларусь, Франция, Ұлыбритания, Грекия, Италия, Бельгия және басқа да елдердің медициналық университеттері мен факультеттерінен 5000-нан астам оқытушы мен студент қатысқан. 2018 жылдан бері "ҚМУ" КеАҚ 3 халықаралық жобаны табысты іске асырып, Тәжікстан мен Өзбекстан медициналық университеттерінің әлеуетін арттыру жөніндегі әріптесі болып отыр.
"ҚМУ" КеАҚ еліміздің медициналық жоғары оқу орындарынан алғашқы болып Академикалық адалдық лигасына (бұдан әрі – лига) кіріп, 2021 жылы "Атамекен" білім беру бағдарламалары рейтингінің объективті көрсеткіштерінің негізінде лига рейтингіне сәйкес Қазақстанның ең үздік 10 ЖЖОКБҰ-ның қатарына кірді.
Білім алушылар білім беру процесі бойынша басқарушылық шешімдерді қабылдау процесіне белсенді қатысуда және академиялық жұмыс жөніндегі барлық алқалы органдарда (Сенат, мектеп кеңестері, сапаны қамтамасыз ету жөніндегі комиссиялар) өкілдік етеді. Студенттік өзін-өзі басқару ұйымдары – "Самұрық" студенттер республикасы, студенттік ғылыми қоғам, мектептер мен жатақханалардың студенттік өзін-өзі басқару комитеттері жұмыс істейді.
Қорытынды бақылауды жасырын екі тексерілген және өзіндік ерекшелігі плагиатқа қарсы жүйелер арқылы автоматты түрде тексерілген жазбаша жұмыс түріндегі жүргізуге кезең-кезеңімен көшу жүзеге асырылды. Университетте жазбаша емтихан өткізетін "Session" жеке ақпараттық платформасы құрылған және ол үнемі жаңғыртылып тұрады.
Ғылымды дамытудағы нысаналы жұмысының нәтижесінде "ҚМУ" КеАҚ ғылыми және инновациялық қызмет нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы медициналық университеттерінің рейтингінде көш бастап тұр.
Ғылыми бағыттары: қоғамдық денсаулықтың негізі ретінде профилактикалық орта; бірқатар маңызы бар ауруларды басқарудағы дербестендірілген тәсіл; тіршілік әрекетінің молекулалық-биологиялық және генетикалық негіздері және бактериялардың патогенділік пен өзгергіштік тетіктері; отандық өсімдік шикізаты негізінде дәрілік препараттарды әзірлеуге фармацевтикалық өндіріске және енгізуге бағытталған кешенді зерттеулер; медициналық білім беру саласындағы зерттеулер. Сонымен қатар университет дәрілік заттарды клиникалық сынауға, оның ішінде халықаралық зерттеулерге белсенді қатысады, бірегей препараттарды әзірлеушілердің тапсырысы бойынша клиникаға дейін зерттеу жүргізеді.

Результативность научной деятельности НАО "МУК" за последние годы в статусе исследовательского университета значительно выросла. Количество публикаций в международных рецензируемых научных изданиях, индексируемых в базах данных научной информации Web of Science и Scopus, за 5 лет выросло в 1,9 раза, количество цитирований публикаций выросло в 2,7 раза, в целом индекс Хирша преподавателей университета поднялся в 2,8 раза. Число аффилированных авторов по базе Scopus достигло 800 человек, более половины из которых имеет ненулевой индекс Хирша.
Более 40% ППС вовлечено в выполнение научных исследований, совместно с обучающимися принимают участие в выполнении научных программ и грантов, публикуют статьи и тезисы, выступают с докладами на республиканском и международном уровнях.
С целью мотивации ППС к научно-исследовательской деятельности внедрены должности преподавателей-исследователей, основную часть нагрузки которых составляет выполнение научной работы. Кроме того, внедрены категории преподавателей с применением дифференцированного подхода к оплате труда в зависимости от показателей научной активности.
Учеными университета выполняются научно-исследовательские проекты, финансируемые из республиканского бюджета в рамках программно-целевого финансирования по заказу МЗ и Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО), а также грантовые программы по линии МНВО; проекты в рамках соглашений с казахстанскими и зарубежными организациями и международными фондами, такими как Association of Schools of Public Health (Соединенные Штаты Америки), Всемирная организация здравоохранения, Европейский союз и другими.
Количество заявок, подаваемых учеными университета на участие в конкурсах на финансирование научно-исследовательской работы, ежегодно растет и в 2022 году достигло 50 заявок.
В 2022 году создан институт наук о жизни, одной из задач которого является целенаправленная подготовка квалифицированных научно-педагогических кадров фундаментального профиля.
Доля доходов НАО "МУК" по научной деятельности с 2020 года выросла в 1,5 раза и составила более 500 миллионов тенге.
В НАО "МУК" функционирует 3 диссертационных совета по защите докторских диссертаций на присуждение степени доктора PhD.
Имеется научно-исследовательская лаборатория, аккредитованная по стандарту СТ РК ISO 15189-2015 "Лаборатории медицинские. Требования к качеству и компетентности" и санитарно-гигиеническая лаборатория, аккредитованная по стандарту ГОСТ ISO/IEC 17025-2019 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий". В научно-исследовательской лаборатории выполняются молекулярно-генетические исследования, иммунологические исследования, микробиологические исследования, хроматографические исследования в рамках грантовых, хоздоговорных, международных проектов, а также студенческих, магистерских и докторских работ. Клиническая деятельность лаборатории заключается в исполнении анализов для клиник университета и других медицинских организаций, сотрудничестве с управлением здравоохранения в качестве независимой лаборатории. Образовательная деятельность на базе лаборатории проводится в виде исследовательской, производственной практики, занятий по дисциплинам бакалавриата, магистратуры и докторантуры, курсов повышения квалификации для врачей.
Санитарно-гигиеническая лаборатория выполняет научные исследования в области гигиены и экологии производственной и окружающей среды, является базой для реализации учебного процесса, входит в список специализированных организаций по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда.
Ежеквартально издается научно-практический журнал "Медицина и экология", освещающий проблемы клинической, практической, теоретической и экспериментальной медицины, организации, истории и экономики здравоохранения, экологии и гигиены, вопросы медицинского и фармацевтического образования.
На протяжении ряда лет университет активно участвует в проекте "Экосистема студенческого предпринимательства", в рамках которого студенты и начинающие преподаватели создают и развивают инновационные идеи, трансформирующиеся в стартапы и научные проекты.

Соңғы жылдары "ҚМУ" КеАҚ-ның зерттеу университеті мәртебесіндегі ғылыми қызметі айтарлықтай нәтижелі бола түсті. Web of Science және Scopus ғылыми ақпарат базаларында индекстелетін, халықаралық рецензияланатын ғылыми басылымдардағы жарияланымының саны 5 жыл ішінде 1,9 есеге артқан, жарияланымдарды дәйексөз ретінде келтіру саны 2,7 есеге артып, жалпы университет оқытушыларының Хирш индексі 2,8 есеге көтерілген. Scopus базасы бойынша ЖОО-мен үлестес болып отырған авторлар саны 800 адамға жетті, олардың жартысынан көбі Хирштің нөлдік емес индексін иеленген.
40 %-дан астам ОПҚ ғылыми зерттеулерді орындауға жұмылдырылған, білім алушылармен бірге ғылыми бағдарламалар мен гранттарды орындауға қатысады, мақалалар мен тезистер жариялайды, республикалық және халықаралық деңгейде баяндамалар жасайды.
ОПҚ-ны ғылыми-зерттеу қызметіне ынталандыру мақсатында оқытушы-зерттеушілер лауазымдары енгізілді, жүктемелерінің негізгі бөлігі ғылыми жұмысты орындау болып табылады. Бұдан басқа, еңбекақы төлеу кезінде ғылыми белсенділік көрсеткіштеріне қарай сараланған тәсіл қолданылатын оқытушы санаттары енгізілді.
Университет ғалымдары ДСМ және Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің (бұдан әрі – ҒЖБМ) тапсырысы бойынша бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жобаларын, сондай-ақ ҒЖБМ желісінің гранттық бағдарламаларын; қазақстандық және Assosiation of Schools of Public Health (Америка Құрама Штаттары), Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы, Еуропалық Одақ сияқты және т.б. шетелдік ұйымдар мен халықаралық қорлар арасындағы келісімдер шеңберіндегі жобаларды орындайды.
Университет ғалымдарының ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландыру конкурстарына қатысу үшін беретін өтінімдер саны жыл сайын артып келеді және ол 2022 жылы 50-ге жеткен.
2022 жылы Өмір туралы ғылымдар институты құрылды, оның бірден-бір міндеті іргелі бейіндегі білікті ғылыми-педагогикалық кадрларды нысаналы даярлау болып табылады.
"ҚМУ" КеАҚ-ның ғылыми қызмет табысының үлесі 2020 жылдан бері 1,5 есеге артып 500 миллион теңгеден асқан.
"ҚМУ" КеАҚ-да PhD докторы дәрежесін беретін Докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі 3 диссертациялық кеңес жұмыс істейді.
"Медициналық зертханалар. Сапа мен құзыреттілікке қойылатын қойылатын талаптар" ҚР СТ ISO 15189-2015 стандарты бойынша аккредиттелген ғылыми-зерттеу зертханасы мен "Тексергіш және калибрлеу зертханаларының құрамы және құзыреттілікке қойылатын талаптар" МемСТ ISO/IEC 17025-2019 стандарты бойынша аккредиттелген санитариялық-гигиеналық зертханасы бар. Ғылыми-зерттеу зертханасында гранттық, шаруашылық келісімшарттық, халықаралық жобалар, сондай-ақ студенттік, магистрлік және докторлық жұмыстар шеңберінде молекулалық-генетикалық зерттеулер, иммунологиялық зерттеулер, микробиологиялық зерттеулер, хроматографиялық зерттеулер орындалады. Зертхананың клиникалық қызметіне университет клиникалары мен басқа да медициналық ұйымдар үшін талдауларды орындау, денсаулық сақтау басқармасымен тәуелсіз зертхана ретінде ынтымақтасу және т.б. кіреді. Зертхана базасындағы білім беру қызметі зерттеу, өндірістік практика, бакалавриат, магистратура және докторантура пәндері бойынша сабақтар, дәрігерлерге арналған біліктілікті арттыру курстары түрінде жүргізіледі.
Санитариялық-гигиеналық зертхана өндірістік және қоршаған ортаның гигиенасы мен экологиясы саласында ғылыми зерттеулер жүргізеді, оқу процесі іске асырылатын база болып табылады, еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерді аттестаттау жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың тізіміне кіреді.
Тоқсан сайын ғылыми-практикалық "Медицина және экология" журналы шығарылып тұрады, онда клиникалық, практикалық, теориялық және эксперименттік медицина, сараптама, денсаулық сақтау саласының тарихы мен экономикасы, экология және гигиена, медициналық-фармацевтикалық білім беру мәселелері жөніндегі мақалалар жарияланады.
Бірнеше жыл бойы университет "Студенттік кәсіпкерліктің экожүйесі" жобасына белсенді қатысып келеді, оның шеңберінде студенттер мен жұмысын жаңадан бастаған оқытушылар кейін стартаптар мен ғылыми жобаларға айналатын инновациялық идеяларды ойлап шығарып, дамытады.

НАО "МУК" активно с 2017 года участвует в конкурсах на грантовое финансирование проектов коммерциализации. В 2021 году проект от НАО "МУК" "Антимикробный стоматологический гель" был подан на конкурс заявок стартап проектов на инновационные гранты акционерного общества "Центр инжиниринга и трансферта технологий" (QazInnovations) при поддержке Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
В 2021 году сотрудники НАО "МУК" участвовали в конкурсе по Программе грантов для групп старших и младших научных сотрудников на коммерциализацию технологий, однако поданный проект не прошел предварительные условия конкурса по экологической оценке, так как в качестве сырья использовались растительные ресурсы Казахстана. Ученые университета неоднократно выступают с презентациями своих проектов перед потенциальными инвесторами для коммерциализации научных разработок. Подготовлена заявка по грантовой программе "Консорциумы производственного сектора I: центры компетенции" в рамках реализации проекта "Стимулирование продуктивных инноваций" (Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан) для участия в конкурсе. По результатам реализации научно-исследовательских проектов университет готов к коммерциализации 7 разработок, по которым получены патенты на изобретение.
Внедрена экосистема студенческого предпринимательства для развития предпринимательского образования и поддержки технических, конструкторских разработок студентов. Университет является единственной ОВПО медицинского направления, включенной в Евразийский проект по внедрению предпринимательского образования. Получили известность за пределами Казахстана уникальные разработки студентов "Экзоскелет для конечности" для реабилитации после травм. Специальное приспособление для кресел-каталок "Ступенькоход", позволяющее транспортировать пациента на этажи
в помещениях, не имеющих лифтов, получило в 2020 году 1 место на республиканском конкурсе студенческих инновационных социально значимых проектов "Мой реальный вклад в инновационное развитие страны", в 2021 году 3 место - проект "Фильтрация для машин". Проекты "ОЗФАРМ+" – социальная аптека и "PharmExpress" – локальная компания вендинговой торговли товарами медицинского назначения и по их последующей утилизации стали победителями конкурса студенческих стартапов и бизнесов Tumar Student Business Challenge в 2021 году.
НАО "МУК" образует интегрированную академическую систему здравоохранения с целью обеспечения высокого качества подготовки специалистов здравоохранения и оказания медицинской помощи населению, включающей в себя собственно клинику университета, стоматологическую клинику и клинику профессионального здоровья. Проводится обучение студентов и врачей, оказывается медицинская помощь населению преподавателями и резидентами университета, внедряются собственные и заимствованные научные разработки в области диагностики, лечения и реабилитации.
В клиниках университета оказываются амбулаторно-поликлиническая помощь, консультативно-диагностическая помощь, стационарная и стационарозамещающая помощь, экстренная травматологическая помощь, стоматологическая помощь на уровне национальных и международных стандартов в основном в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного социального медицинского страхования, а также патологоанатомическое вскрытие. Кроме этого, клиника профессионального здоровья оказывает специализированную медицинскую помощь с проведением экспертизы связи заболеваний с профессией.
В период пандемии на базах клиник НАО "МУК" функционировали провизорные и инфекционные стационары с персоналом из числа сотрудников и обучающихся университета.
ППС клинических кафедр выполняют лечебную работу не только в рамках организации практической подготовки обучающихся, но и при совместной деятельности кафедр с медицинскими организациями по оказанию профилактической, диагностической, лечебной, консультативной помощи и реабилитации больных, находящихся на клинических базах университета. Все преподаватели клинических кафедр имеют сертификат специалиста, дающий допуск к клинической практике, большинство из них совмещают врачебные должности в собственных клиниках университета. Последние 10 лет ППС университета в составе передвижного медицинского комплекса проводят скрининговые исследования и оказывают консультативно-диагностические услуги взрослому и детскому сельскому населению Карагандинской области. Активно сотрудничая с практическим здравоохранением, сотрудники клинических кафедр являются членами формулярной комиссии МЗ, членами рабочих групп штабов, постоянно действующих комиссий при Областном управлении здравоохранения, входят в профессиональные ассоциации, участвуют в экспертной работе в клинико-анатомических конференциях, совместных врачебных конференциях и комиссиях по изучению летальных исходов и др.
Присвоение статуса исследовательского университета НАО "МУК" в 2019 году позволило достигнуть высоких результатов, выразившихся в развитии научного и инновационного потенциала ППС, существенном повышении качества образования, усилении стратегического партнерства с ведущими зарубежными университетами, развитии программы академической мобильности, привлечении к работе в университете высококвалифицированных отечественных и зарубежных специалистов.

"ҚМУ" КеАҚ 2017 жылдан бері коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру конкурстарына белсенді түрде қатысуда. 2021 жылы "ҚМУ" КеАҚ-нан "Микробқа қарсы стоматологиялық гель" жобасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің қолдауымен "Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығы" акционерлік қоғамының (QazInnovations) инновациялық гранттарына арналған стартап жобалар конкурсына ұсынылды.
2021 жылы "ҚМУ" КеАҚ қызметкерлері технологияларды коммерцияландыруға арналған аға және кіші ғылыми қызметкерлер топтарына арналған гранттар бағдарламасы бойынша конкурсқа қатысқан, алайда шикізат ретінде Қазақстанның өсімдік ресурстары пайдаланылғандықтан, ұсынылған жоба конкурстың экологиялық бағалау жөніндегі алдын ала шарттарынан өтпеді. Университет ғалымдары ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру үшін өздерінің жобаларын әлеуетті инвесторларға бірнеше рет презентациялаған. "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасын (Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі) іске асыру шеңберінде "I өндірістік сектордың консорциумдары: құзыреттілік орталықтары" гранттық бағдарламасы бойынша өтінім дайындалды. Ғылыми-зерттеу жобаларын іске асыру нәтижесі бойынша университет өнертабысқа патент алған 7 әзірлемені коммерцияландыруға дайын.
Кәсіпкерлік білім беруді дамыту және студенттердің техникалық, конструкторлық әзірлемелерін қолдау үшін студенттік кәсіпкерліктің экожүйесі енгізілген, университет кәсіпкерлік білім беруді енгізу жөніндегі Еуразиялық жобаға енгізілген медициналық бағыттағы жалғыз ЖЖОКБҰ болып табылады. Студенттердің "Аяқ-қолға кигізілетін экзоскелет" деген жарақаттан кейін оңалтуға арналған бірегей әзірлемелері Қазақстаннан тыс жерлерде танымал болды. Пациентті лифтісі жоқ үй-жайлардағы қабаттарға тасымалдауға мүмкіндік беретін "Баспалдақпен көтергіш" сырғытқы-креслоларға арналған арнайы құрал 2020 жылы "Еліміздің инновациялық дамуына қосқан нақты үлесім" атты республикалық инновациялық әлеуметтік маңызы бар студенттік жобалар байқауында 1-орынды, 2021 жылы "Машинаға арналған сүзгі" жобасы 3-орынды алды. "ОЗФАРМ+" – әлеуметтік дәріхана және "PharmExpress" – медициналық мақсаттағы тауарлардың вендингтік саудаcын жүргізетін және оларды одан әрі кәдеге жарататын жергілікті компания" деген жобалар 2021 жылы Tumar Student Business Challenge студенттік стартап және бизнес байқауының жеңімпаздары атанды.
"ҚМУ" КеАҚ денсаулық сақтау мамандарын жоғары сапада даярлау және халыққа медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында құрамында университет клиникасы, стоматологиялық клиникасы және кәсіптік денсаулық клиникасы бар интеграцияланған академиялық денсаулық сақтау жүйесін құрайды. Студенттер мен дәрігерлер оқытылып, университет оқытушылары мен резиденттері халыққа медициналық көмек көрсетеді, диагностика, емдеу және оңалту саласындағы өзіндік және пайдаланылған ғылыми әзірлемелер енгізіледі.
Университет клиникаларында амбулаторлық-емханалық көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек, шұғыл травматологиялық көмек, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде ұлттық және халықаралық стандарттар деңгейінде стоматологиялық көмек көрсетіп, сондай-ақ патологиялық-анатомиялық ашып қарау жүргізіледі. Сонымен қатар кәсіптік денсаулық клиникасы аурулардың кәсіпке байланысына сараптама жүргізе отырып, мамандандырылған медициналық көмек көрсетеді.
Пандемия кезінде "ҚМУ" КеАҚ клиникалары базаларында персоналы университет қызметкерлері мен білім алушыларынан тұратын провизорлық және инфекциялық стационарлар жұмыс істеді.
Клиникалық кафедралардағы ОПҚ емдеу жұмыстарын білім алушыларды практикалық даярлауды ұйымдастыру шеңберінде ғана емес, сондай-ақ кафедралардың медициналық ұйымдармен университеттің клиникалық базаларындағы науқастарға профилактикалық, диагностикалық, емдік, консультациялық көмек көрсету және медициналық оңалту жөніндегі бірлескен қызметі кезінде де жүргізеді. Клиникалық кафедралардың барлық оқытушыларының маманға клиникалық практикамен айналасуға рұқсат етілетін сертификаты бар, олардың көпшілігі университет клиникаларында дәрігер лауазымын қоса атқарады. Соңғы 10 жылда университет ОПҚ көшпелі медициналық кешен құрамында скринингтік зерттеулер жүргізіп, Қарағанды облысының ауылдық ересек тұрғындары мен балаларына консультациялық-диагностикалық қызметтерді көрсетуде. Клиникалық кафедралардың қызметкерлері практикалық денсаулық сақтаумен белсенді ынтымақтаса отырып, ДСМ формулярлық комиссиясының мүшелері, Облыстық денсаулық сақтау басқармасы жанындағы тұрақты жұмыс істейтін комиссия штабтары жұмыс топтарының мүшелері болып табылады, кәсіптік қауымдастықтарға кіреді, клиникалық-анатомиялық конференцияларға, бірлескен дәрігерлік конференцияларға және өлім-жітімді зерттеу жөніндегі комиссияларға және т. б. сараптамалық жұмыстарға қатысады.
2019 жылы "ҚМУ" КеАҚ-ға зерттеу университеті мәртебесінің берілуі жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік берді, олар ОПҚ-ның ғылыми және инновациялық әлеуетінің дамуында, білім беру сапасының едәуір артуында, шетелдік жетекші университеттермен стратегиялық әріптестіктің күшеюінде, академиялық ұтқырлық бағдарламасының дамуында, университет жұмысына біліктілігі жоғары отандық және шетелдік мамандардың тартылуында көрініс тапқан.

Глава 2. Анализ трендов и вызовов
По данным Всемирной организации здравоохранения страны на всех уровнях социально-экономического развития сталкиваются с трудностями в области образования, трудоустройства, размещения, удержания и эффективности своих кадров здравоохранения. Хронический недостаток инвестиций в образование и подготовку работников здравоохранения в некоторых странах, несоответствие между стратегиями образования и занятости по отношению к системе здравоохранения и потребностям населения способствуют постоянной нехватке кадров. Ситуация усугубляется трудностями с направлением работников здравоохранения в сельские, отдаленные и недостаточно обслуживаемые районы. Кроме того, растущая международная миграция работников здравоохранения может усугубить нехватку кадров здравоохранения, особенно в странах с низким уровнем дохода и доходом ниже среднего.
Обеспечение остродефицитными квалифицированными кадрами, особенно в сельской местности является одной из задач Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года, в реализацию которой НАО "МУК" вносит значимый вклад.
Глобальные тенденции, такие как развитие технологий, экономические условия привели к изменениям характера требуемых компетенций специалистов – растет потребность в междисциплинарных и смежных специальностях, цифровых навыках для работы на современном оборудовании с применением IT-технологий, способности к быстрой адаптации и постоянному обучению. По данным исследованиям McKinsey определены базовые навыки по четырем категориям – когнитивные, цифровые, межличностные, самостоятельное лидерство, которые в комплексе повысят шансы на трудоустройство, более высокие доходы и удовлетворение от работы в мире труда будущего.
Несмотря на достигнутые успехи, перед НАО "МУК" остаҰтся ряд вызовов, связанных как с общими проблемами, характерными для казахстанских учебных заведений, так и с высокими ожиданиями государства и общества в отношении качества подготовки специалистов для системы здравоохранения:
1) возможность своевременной адаптации образовательных программ к требованиям быстро меняющегося рынка и международных стандартов затруднена в связи отсутствием или несвоевременной актуализацией профессиональных стандартов. Поддержка качества подготовки специалистов здравоохранения на высоком уровне, а именно эффективная интеграция в образовательный процесс науки и практики, применение современных технологий и методик обучения, квалифицированный преподавательский состав требуют больших расходов. До сих пор сохраняется разрыв между школьным и высшим образованием, что вызывает трудности студентов в адаптации к новой среде и новым требованиям;

2-тарау. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының деректері бойынша елдер барлық әлеуметтік-экономикалық даму деңгейлерінде білім беру, өздерінің денсаулық сақтау кадрларын оқыту, жұмысқа орналастыру, ұстап қалу және тиімділігі саласындағы қиындықтарға тап болады. Кейбір елдерде денсаулық сақтау жұмыскерлерінің білімі мен даярлығына инвестициялардың үнемі жетіспеуі, денсаулық сақтау жүйесі мен халықтың қажеттіліктеріне қатысты білім беру мен жұмыспен қамту стратегиялары арасындағы сәйкессіздік кадрлардың тұрақты жетіспеушілігіне әкеп соқтырады. Бұл жағдай денсаулық сақтау жұмыскерлерін ауылдық, шалғай және жеткілікті қызмет көрсетілмейтін аудандарға жіберуге байланысты қиындықтармен күрделене түседі. Сонымен қатар денсаулық сақтау жұмыскерлерінің халықаралық көші-қонының артуы денсаулық сақтау саласындағы кадрлардың, әсіресе, табыс деңгейі төмен және табысы орташадан төмен елдерде жетіспеушілігін күшейтуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасының бірден-бір міндеті аса тапшы білікті кадрлармен, әсіресе, ауылдық жерлерді қамтамасыз ету болып табылады, оны іске асыруға "ҚМУ" КеАҚ елеулі үлес қосуда.
Технологиялардың дамуы, экономикалық жағдайлар сияқты жаһандық үрдістер салдарынан мамандардан талап етілетін құзыреттер сипаты өзгерген – пәнаралық және сабақтас мамандықтарға, IT-технологиялар қолданылатын қазіргі заманғы жабдықпен жұмыс істеу үшін цифрлық дағдыларға тез бейімделу және үздіксіз білім алу қабілетіне сұраныс артып келеді. McKinsey зерттеулеріне сәйкес когнитивтік, цифрлық, тұлғааралық, дербес көшбасшылық – төрт санат бойынша негізгі дағдылар айқандалған, бұлар жұмысқа орналасу мүмкіндігін, болашақ еңбектегі табыстың неғұрлым жоғары болып, жұмыстан қанағаттану мүмкіндігін кешенді арттырады.
Табысқа қол жеткізгеніне қарамастан, "ҚМУ" КеАҚ-тың алдында бірқатар сын-қатерлер бар, олар қазақстандық білім беру мекемелеріне тән жалпы проблемаларға да, денсаулық сақтау жүйесі үшін маман даярлау сапасына қатысты мемлекет пен қоғам үмітінің жоғары болуына да байланысты:
1) кәсіптік стандарттардың болмауы немесе уақтылы жаңартылмауы білім беру бағдарламаларының құбылмалы нарық пен халықаралық стандарт талаптарына дер кезінде бейімделу мүмкіндігін тежейді. Денсаулық сақтау мамандарын жоғары деңгейде даярлау сапасын қолдау, атап айтқанда, ғылым мен практиканы білім беру процесіне тиімді интеграциялау, оқытудың қазіргі заманғы технологиялары мен әдістемелерін қолдану, білікті оқытушылар құрамы қомақты шығыстарды талап етеді. Мектептегі және жоғарғы оқу орнындағы білім арасындағы алшақтық әлі де сақталуда, бұл студенттердің жаңа ортаға және жаңа талаптарға бейімделуі кезінде қиындықтар туғызады;

2) устойчивому развитию научной деятельности препятствует тот факт, что основным источником дохода на научные исследования являются проекты и программы в рамках программно-целевого и грантового финансирования, получаемого на основании конкурса, сами биомедицинские исследования являются дорогостоящими и длительными, существуют высокие риски не закончить исследование и получить значимые результаты за трехлетний период финансирования. Недостаточный уровень научной инфраструктуры и ресурсов для привлечения и поддержки талантливых ученых существенно ограничивает возможности научных исследований, и как следствие результаты проводимых университетами исследований не всегда могут претендовать на международный уровень, а ученые не могут достичь высокой внешней конкурентоспособности, их публикационная активность недостаточно высокая;
3) несмотря на осуществляемую целенаправленную политику развития кадрового потенциала, остается актуальной проблема накопления критической массы квалифицированного персонала для решения стратегических задач, в основном из-за продолжающегося оттока квалифицированных специалистов вследствие недостаточной привлекательности работы преподавателя, ограниченности подготовки научных кадров в докторантуре, недостаточного уровня владения персонала английским языком и цифровыми навыками, малопривлекательной работы в казахстанском университете для зарубежных специалистов;
4) недостаточная интеграция информационной базы, бизнес-процессов и информационных технологий затрудняет процесс оперативного принятия управленческих решений, основанных на анализе данных, и приводит к высокому расходу человеческих и временных ресурсов.
НАО "МУК" достиг высоких результатов в ходе реализации Программы развития исследовательского университета на 2019-2023 годы. Однако влияние внешних факторов послужило причиной для неполной реализации некоторых ожидаемых результатов, таких как коммерциализация результатов научной и (или) научно-технической деятельности, получение международных патентов и вхождение в рейтинг 500 лучших университетов по версии QS (by Subject).
Университетом ведется активная работа по коммерциализации разработок, однако ощутимых результатов пока получено не было, в том числе в связи с неготовностью потенциальных инвесторов в Казахстане вкладывать значительные средства в отечественные разработки в области биомедицины из-за рисков высокой конкуренции на международных рынках по реализации биомедицинской продукции и необходимости сертифицировать производимую продукцию по более высоким стандартам, чем для остальных отраслей производства.

2) конкурс негізінде алынатын бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру шеңберіндегі жобалар мен бағдарламалардың ғылыми зерттеулердің негізгі табыс көзі болуы, биомедициналық зерттеулердің өзі қымбат және ұзақ болуы, үш жылдық қаржыландыру кезеңінде зерттеуді аяқтамау және маңызды нәтижелерге қол жеткізбеу тәуекелінің жоғары болуы ғылыми қызметтің орнықты дамуына кедергі келтіретін факт болып табылады. Талантты ғалымдарды тарту және қолдау үшін ғылыми инфрақұрылым мен ресурстар деңгейінің жетпеушілігі ғылыми зерттеулердің мүмкіндігін айтарлықтай шектейді, нәтижесінде университеттер жүргізетін зерттеу нәтижелері әрдайым халықаралық деңгейден көріне бермейді, ал ғалымдары сыртқы жоғары бәсекеге қабілеттілік деңгейіне қол жеткізе алмайды, олардың жарияланымдық белсенділігі төмен;
3) жүзеге асырылып жатқан кадрлық әлеуетті дамытудың нысаналы саясатына қарамастан, ол негізінен оқытушы жұмысының тартымдылығының жеткіліксіз болуы салдарынан білікті мамандардың кетуінің жалғасуына, докторантурада ғылыми кадрлар даярлаудың шектеулі болуына, персоналдың ағылшын тілі мен цифрлық дағдыларды жеткілікті деңгейде меңгермеуіне, Қазақстан университетіндегі жұмыстың шетел мамандары үшін тартымдылығының төмен болуына байланысты стратегиялық міндеттерді шешу үшін білікті персоналдың жеткілікті санын жинақтау проблемасы өзекті күйінде қалып отыр;
4) ақпараттық базаның, бизнес-процестер мен ақпараттық технологиялардың жеткіліксіз интеграциясы деректерді талдауға негізделген басқарушылық шешімдерді жедел қабылдау процесін қиындатып, адами және уақытша ресурстардың шамадан тыс жұмсалуына әкеледі.
"ҚМУ" КеАҚ зерттеу университеті 2019 – 2023 жылдарға арналған даму бағдарламасын іске асыру барысында жоғары нәтижелерге қол жеткізді. Алайда сыртқы факторлардың әсер етуі салдарынан ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, халықаралық патенттерді алу және QS (by Subject) нұсқасы бойынша үздік 500 университет рейтингіне кіру сияқты кейбір болжамды нәтижелер толық іске асырылмаған.
Университет әзірлемелерді коммерцияландыру бойынша белсенді жұмыс жүргізуде, алайда әзірге айтарлықтай нәтиже жоқ, бұл биомедициналық өнімді өткізу жөніндегі халықаралық нарықтардағы жоғары бәсекелестік тәуекелдеріне және өндірістің басқа салаларына қарағанда өндірілетін өнімді анағұрлым жоғары стандарттар бойынша сертификаттау қажеттігіне байланысты Қазақстандағы әлеуетті инвесторлардың биомедицина саласындағы отандық әзірлемелерге қомақты қаражат салуға дайын болмауына да байланысты.

Получение патентов является итоговым результатом выполнения научно-исследовательских проектов. Так, в 2020 году благодаря завершению большинства грантовых научно-исследовательских работ были получены 4 патента Республики Казахстан и 1 международный патент (при плане 1 казахстанский патент и 0 международных патентов). С 2021 года стартовали новые проекты по результатам конкурсов на республиканское финансирование, получение их результатов в виде объектов промышленной собственности и авторского права возможно по завершении исследований со сроком реализации до 3 лет.
Вхождению НАО "МУК" в рейтинг 500 лучших университетов по версии QS (by Subject) по основным областям деятельности университета – медицине и наукам о жизни, где позиция в рейтинге на 60% зависит от наукометрических показателей, препятствует высокая конкуренция мировых университетов. В университетах, занимающих последние позиции (500-520) в данном предметном рейтинге, наукометрические показатели превышают в 15 раз, а бюджет на научные исследования – в 20 раз, чем в НАО "МУК". Достижение результатов, конкурентоспособных с мировыми университетами, требует времени и внешней финансовой поддержки.
Тем не менее, НАО "Медицинский университет Караганды" уверенно двигается к реализации своей цели по позиционированию себя как исследовательского университета мирового уровня путем интеграции и развития его образовательной и научно-исследовательской деятельности. По трудно достижимым задачам заложен прочный фундамент для их выполнения в будущем.
Глава 3. Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Медицинский университет Караганды"
Развитию высшего образования как драйвера экономической конкурентоспособности способствует оперативное реагирование на современные вызовы, необходимым условием которого является гибкость подхода к процессам финансового регулирования, интернационализации, развития качества обучения и научных исследований, адаптации учебных программ в соответствии с востребованностью знаний и навыков на рынке труда.
Долгосрочными целями НАО "МУК" являются укрепление его лидерства в области медицинского образования в Центральноазиатском регионе, внедрение новейших технологий в образовательный процесс, научно-исследовательскую и клиническую деятельность. Медицинский университет продолжит укреплять свои международные связи и сотрудничество с ведущими медицинскими университетами в мире, что поможет привлечь талантливых студентов и преподавателей и обеспечит международную репутацию университета.
За последние годы университет провел ряд мероприятий по трансформации своей образовательной программы, чтобы сделать еҰ более современной и соответствующей вызовам современной медицины. Одни из главных целей трансформации медицинского образования в университете – повышение качества образования и улучшение подготовки будущих врачей. Для этого вводятся новые методы обучения, основанные на проблемно ориентированном подходе, использовании информационных и симуляционных технологий, которые позволяют студентам приобретать практические навыки и опыт работы в клинических ситуациях.
Существенно расширен круг предметов, изучаемых в рамках научно ориентированного обучения, введено выполнение студентами научных проектов под руководством преподавателей. Студенты и преподаватели университета работают над решением актуальных проблем в области медицины и разрабатывают новые методы диагностики и лечения различных заболеваний.
Университет также активно сотрудничает с медицинскими учреждениями, чтобы студенты могли получить опыт работы в реальных клинических условиях. Благодаря этому они могут получить не только теоретические знания, но и практические навыки работы с пациентами.
Перспективы дальнейшего развития исследовательского университета будут связаны с:
расширением научно-исследовательской базы и инфраструктуры для привлечения ведущих ученых и обеспечения высокого уровня исследований;
укреплением международных связей с ведущими университетами и исследовательскими центрами для обеспечения доступа к новейшим научным технологиям и знаниям;
привлечением лучших студентов, преподавателей и ученых через совершенствование мотивационных механизмов привлечения талантливых кадров и обеспечения высокого уровня обучения и научных исследований;
расширением сотрудничества с инновационными технологическими центрами для обеспечения внедрения новых технологий в здравоохранение Казахстана.

Патент алу ғылыми-зерттеу жобаларын орындаудың қорытынды нәтижесі болып табылады. Мәселен, 2020 жылы көптеген гранттық ғылыми-зерттеу жұмыстары аяқталып, Қазақстан Республикасы 4 патент және халықаралық 1 патент (жоспар бойынша қазақстандық 1 патент және халықаралық 0 патент) алынды. 2021 жылдан бері республикалық қаржыландыру конкурстарының нәтижелері бойынша жаңа жобалар басталды, өнеркәсіптік меншік объектілері және авторлық құқық түріндегі нәтижелерін іске асыру мерзімі 3 жылға дейінгі зерттеулер аяқталғаннан кейін алуға болады.
"ҚМУ" КеАҚ-ның университет қызметінің негізгі салалары – медицина және өмір туралы ғылымдар бойынша QS (by Subject) нұсқасының үздік 500 университет рейтингіне кіруіне әлемдік университеттердің жоғары бәсекелестігі кедергі келтіреді, бұл рейтингтегі позицияның 60 %-ы ғылыми өлшемдік көрсеткіштерге тәуелді. Осы пәндік рейтингте соңғы (500-520) позициялардағы университеттердің ғылыми өлшемдік көрсеткіштері "ҚМУ" КеАҚ-ға қарағанда 15 есеге, ал ғылыми зерттеулерге арналған бюджеті 20 есеге артық. Әлемдік университеттермен бәсекеге қабілетті нәтижелерге қол жеткізу уақыт пен сыртқы қаржылық қолдауды талап етеді.
Дегенмен "Қарағанды медицина университеті" КеАҚ білім беру және ғылыми-зерттеу базасын интеграциялау және дамыту арқылы өзін әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті ретінде көрсету жөніндегі мақсатын іске асыруға нық қадам басуда. Қол жеткізу қиын міндеттерді болашақта орындаудың берік негізі қаланды.
3-тарау. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
Экономикалық бәсекеге қабілеттіліктің драйвері ретінде жоғары білім беруді дамытуға қазіргі заманғы сын-қатерлерге жедел ден қою ықпал етеді, оның қажетті шарты қаржылық реттеу, интернационалдандыру, оқыту сапасы мен ғылыми зерттеулерді дамыту, оқу бағдарламаларын еңбек нарығындағы сұранысқа сәйкес білім мен дағдыларға бейімдеу процестеріне қатысты тәсілдердің икемділігі болып табылады.
"ҚМУ" КеАҚ-ның ұзақ мерзімді мақсаты Орталық Азия өңіріндегі медициналық білім беру саласындағы көшбасшылығын нығайту, білім беру процесіне, ғылыми-зерттеу және клиникалық қызметке озық технологияларды енгізу болып табылады. Медицина университеті әлемдегі жетекші медициналық университеттермен халықаралық байланысы мен ынтымақтастығын нығайтуды жалғастырады, бұл талантты студенттер мен оқытушыларды тартуға және университеттің халықаралық беделін қамтамасыз етуге септігін тигізеді.
Соңғы жылдары университет өзінің білім беру бағдарламасының мейлінше заманауи және қазіргі медицинаның сын-қатерлеріне жауап беретіндей болуы үшін трансформациялау бойынша бірқатар іс-шаралар өткізді. Университеттегі медициналық білім беруді трансформациялаудың басты мақсаты – білім беру сапасын арттыру және болашақ дәрігерлер даярлауды жақсарту. Ол үшін студенттерге клиникалық жағдайларда практикалық дағдылар мен жұмыс тәжірибесін алуға мүмкіндік беретін проблемалық-бағдарланған тәсілге, ақпараттық және симуляциялық технологияларды қолдануға негізделген жаңа оқыту әдістері енгізіледі.
Ғылыми-бейімделген оқыту шеңберінде оқытылатын пәндер ауқымы едәуір кеңейтілді, студенттердің ғылыми жобаларды оқытушылардың жетекшілігімен орындауы енгізілді. Университет студенттері мен оқытушылары медицина саласындағы өзекті мәселелерді шешу үшін жұмыс істейді және әртүрлі ауруларды диагностикалау мен жаңа емдеу әдістерін әзірлейді.
Студенттер нақты клиникалық жағдайда тәжірибе жинақтауы үшін университет медициналық мекемелермен де белсенді ынтымақтастықта болады. Соның арқасында олар тек теориялық білім алып қана қоймай, пациенттермен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын да меңгереді.
Зерттеу университетінің одан арғы даму перспективалары:
жетекші ғалымдарды тарту және зерттеулердің жоғары деңгейде болуын қамтамасыз ету үшін ғылыми-зерттеу базасы мен инфрақұрылымын кеңейтуге;
қазіргі заманғы ғылыми технологиялар мен білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін жетекші университеттермен және зерттеу орталықтарымен халықаралық байланысын нығайтуға;
талантты кадрларды тартудың уәжделген тетіктерін жетілдіру және оқыту мен ғылыми зерттеулердің жоғары деңгейде болуын қамтамасыз ету арқылы үздік студенттерді, оқытушылар мен ғалымдарды тартуға;
Қазақстанның денсаулық сақтау саласына жаңа технологияларды енгізуді қамтамасыз ету үшін инновациялық технологиялық орталықтармен ынтымақтастығын кеңейтуге байланысты болады.

Раздел 4. Видение, миссия и ценности Программы
Программа формируется из глобального видения университета, стремящегося к превосходству исследований и занимающего ведущую позицию среди исследовательских университетов мирового уровня. Университет нацелен на постоянное развитие и инновационные исследования в области медицины и здравоохранения с целью принести реальную пользу казахстанскому обществу. Видение программы распространяется и за пределы национальных границ. НАО "МУК" стремится стать центром превосходства в медицинском образовании, научных исследованиях и практике, способствуя улучшению здоровья и качества жизни не только в Казахстане, но и в Центрально-Азиатском регионе.
Миссия Программы связана с миссией НАО "МУК": "Развитие общества, улучшение здоровья и качества жизни населения Казахстана путем достижения превосходства в науке, образовании, практике" и состоит в обеспечении качественной образовательной среды, способствующей развитию специалистов мирового класса и достойных граждан, вкладе в развитие доступного и качественного здравоохранения и продвижения казахстанской науки путем еҰ интеграции с образовательной деятельностью, партнерства, внедрения инноваций для повышения благосостояния населения Республики Казахстан.
В Программе развития университет остается приверженным своим главным ценностям: традициям, академической честности, профессионализму, инновациям, гражданской и социальной ответственности. Следуя традициям, заложенным основателями, университет осознает свою значимую роль в развитии казахстанской медицины и обеспечении здоровья граждан, содействует созданию среды, поддерживающей академическую честность, и формирует стойкую нравственную позицию у обучающихся и сотрудников, предоставляя возможности для быстрого профессионального роста. Университет стремится стать инновационным исследовательским центром, ориентированным на удовлетворение потребностей личности, общества и государства, уделяя внимание поддержке различных социальных групп.
Раздел 5. Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Медицинский университет Караганды"
Глава 4. Академическая деятельность
Стратегическим приоритетом в академической деятельности НАО "МУК" является достижение высокого качества на всех уровнях профессионального образования, удовлетворяющего потребностям рынка труда, общества и государства, а также соответствующего лучшим мировым практикам.
С позиции лидера в области медицинского образования в стране и Центральной Азии НАО "МУК" продолжит деятельность по повышению потенциала медицинских университетов через обмен опытом, регулярное проведение Центрально-Азиатской конференции по медицинскому образованию, участие в проектах по укреплению медицинского образования в странах Центрально-Азиатского региона.
Университет определяет следующие руководящие принципы академической деятельности:
подготовка профессионалов, отвечающих требованиям национальной системы здравоохранения и международным стандартам, через внедрение инноваций в образование, науку и практику;
предоставление академической свободы обучающимся при выборе индивидуальных траекторий обучения и развитии необходимых навыков путем выбора элективных дисциплин и отслеживания собственного прогресса обучающимися в электронном учебном портале;
соблюдение принципов академической честности и проявление нетерпимости к любым типам обмана и мошенничества в научной и образовательной деятельности;
предоставление всем обучающимся равных возможностей для получения качественного и доступного образования;
недопущение дискриминации в отношении обучающихся с особыми потребностями, по расовым, национальным, этническим, религиозным, гендерным признакам, социальному положению, физическим возможностям, возрасту и другим субъективным критериям;
обеспечение прозрачности и доступности информации для заинтересованных сторон;
развитие цифровизации образовательного процесса и оказания услуг обучающимся;
развитие когнитивных, цифровых и межличностных навыков, а также способности к самостоятельному лидерству для повышения возможностей выпускников в построении успешной карьеры.
Университет проводит планомерную работу по постоянному совершенствованию своей академической деятельности, актуализирует ее под изменяющиеся ожидания и потребности заинтересованных сторон, прежде всего обучающихся и преподавателей. В рамках своего развития как исследовательского университета в академической политике закреплены возможности обучающихся и преподавателей, содействующие реализации ими своего научного потенциала, а также обеспечивающие непосредственное участие в принятии административных и управленческих решений в рамках деятельности университета.

4-бөлім. Бағдарламаның пайымы, миссиясы мен құндылықтары
Бағдарлама зерттеулердің дәрежесін арттыруға ұмтылатын және әлемдік деңгейдегі зерттеу университеттері арасында жетекші орынды иеленетін университеттің ғаламдық пайымы нәтижесінде қалыптасады. Университет Қазақстан қоғамына нақты пайда әкелу мақсатында медицина және денсаулық сақтау саласында орнықты дамуға және инновациялық зерттеулерге бағытталған. Бағдарламаның пайымы еліміздің шекарасынан тысқары жерлерге де таралады. "ҚМУ" КеАҚ денсаулық пен тұрмысты тек Қазақстанда ғана емес, Орталық Азия өңірінде де жақсартуға ықпал ете отырып, медициналық білім беруде, ғылыми зерттеулер мен тәжірибелерде артықшылығы бар орталық болуға ұмтылады.
Бағдарлама миссиясы "ҚМУ" КеАҚ-ның: "Ғылымда, білім беруде, практикада артықшылыққа қол жеткізу арқылы Қазақстан қоғамын дамыту, халықтың денсаулығы мен тұрмыс сапасын жақсарту" миссиясымен байланысты және әлемдік деңгейдегі мамандар мен лайықты азаматтардың дамуына ықпал ететін сапалы білім беру ортасын қамтамасыз етуден, білім беру қызметімен интеграциялау, әріптестік, Қазақстан Республикасы халқының әл-ауқатын арттыру үшін инновацияларды енгізу арқылы қолжетімді және сапалы денсаулық сақтауды дамытуға үлес қосудан және қазақстандық ғылымды ілгерілетуден тұрады.
Даму бағдарламасында университет өзінің басты құндылықтарын: дәстүрді, академиялық адалдықты, кәсіпқойлықты, инновациялар, азаматтық және әлеуметтік жауапкершілікті адал ұстанады. Негізін қалаушылар салған дәстүрге сүйене отырып, университет қазақстандық медицинаны дамытудағы және азаматтардың денсаулығын қамтамасыз етудегі өзінің маңызды рөлін түсінеді, академиялық адалдықты қолдайтын орта құруға жәрдемдеседі және жылдам кәсіптік өсу мүмкіндігін бере отырып, білім алушылар мен қызметкерлердің мықты адамгершілік ұстанымын қалыптастырады. Университет түрлі әлеуметтік топтарды қолдауға назар аудара отырып, жеке тұлғаның, қоғамның және мемлекеттің қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған инновациялық зерттеу орталығы болуға ұмтылады.
5-бөлім. "Қарағанды медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
4-тарау. Академиялық қызметі
"ҚМУ" КеАҚ академиялық қызметінің стратегиялық басымдығы еңбек нарығының, қоғам мен мемлекеттің сұранысын қанағаттандыратын, сондай-ақ үздік әлемдік тәжірибелерге сәйкес келетін барлық кәсіптік білім беру деңгейлерінде жоғары сапаға қол жеткізу болып табылады.
Елдегі және Орталық Азиядағы медициналық білім беру саласындағы көшбасшы тұрғысынан "ҚМУ" КеАҚ тәжірибе алмасу, медициналық білім беру жөніндегі Орталық Азия конференциясын жүйелі түрде өткізу, Орталық Азия өңірі елдерінде медициналық білім беруді нығайту жөніндегі жобаларға қатысу арқылы медициналық жоғары оқу орындарының әлеуетін арттыру жөніндегі қызметін жалғастыра береді.
Университет академиялық қызметтің мынандай басқарушылық қағидаттарын айқындайды:
білімге, ғылым мен практикаға инновациялар енгізу арқылы ұлттық денсаулық сақтау жүйесі талаптарына және халықаралық стандарттарға сай келетін мамандарды даярлау;
элективті пәндерді таңдау және білім алушылардың өз үлгерімін электрондық оқу порталында қадағалап тұруы арқылы жеке оқыту траекторияларын таңдауда және қажетті дағдыларын дамытуда білім алушыларға академиялық еркіндік беру;
академиялық адалдық қағидаттарын сақтау, ғылым және білім беру қызметіндегі алдау мен алаяқтықтың кез келген түріне төзбеушілік таныту;
барлық білім алушыларға сапалы және қолжетімді білім алуы үшін тең мүмкіндік беру;
ерекше қажеттіліктері бар білім алушыларға қатысты, нәсілдік, ұлттық, этникалық, діни, гендерлік белгілері, әлеуметтік жағдайы, физикалық мүмкіндіктері, жасына қарай және басқа да субъективті өлшемшарттары бойынша кемсітушілікке жол бермеу;
мүдделі тараптар үшін ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігін қамтамасыз ету;
білім беру процесін цифрландыру мен білім алушыларға қызмет көрсетуді дамыту;
түлектердің табысты мансап құру мүмкіндіктерін арттыру үшін когнитивті, цифрлық және тұлғааралық дағдыларын, сондай-ақ жеке көшбасшылық қабілетін дамыту.
Университет өзінің академиялық қызметін үздіксіз жетілдіру бойынша жоспарлы жұмыс жүргізіп отырады, оны өзгеріп отыратын болжамдар мен мүдделі тараптардың, ең алдымен білім алушылар мен оқытушылардың қажеттіліктеріне қарай өзектілендіріп отырады. Зерттеу университеті ретіндегі дамуы шеңберіндегі академиялық саясатында білім алушылар мен оқытушылардың ғылыми әлеуетін іске асыруға жәрдемдесетін, сондай-ақ университет қызметі шеңберіндегі әкімшілік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға тікелей қатысуын қамтамасыз ететін мүмкіндіктер бекітілген.

Глава 5. Научная деятельность
Одним из ключевых приоритетов в сфере здравоохранения из Стратегии "Казахстан-2050" указана необходимость "уделить первостепенное значение практической научно-исследовательской составляющей работы медицинских вузов. Именно вузы должны концентрировать новейшие знания и технологические достижения человечества".
НАО "МУК" следует стратегии академического превосходства через реализацию научно-исследовательских проектов и инноваций, развитие исследовательской инфраструктуры, лабораторий, центров первоклассной науки согласно Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023-2029 годы, утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан № 248 от 28 марта 2023 года.
Реализация данной задачи отвечает Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года, направлению "Совершенствование системы медицинской и фармацевтической науки". Повышение эффективности и качества научной деятельности укрепит устойчивое развитие университета, повысит статус в международном научном пространстве, привлекательность для сотрудничества и инвестиций.
Развитие инновационного потенциала университета приводит к созданию новых технологий и продуктов, а также новых рабочих мест и повышению уровня жизни в регионе. Поэтому это важный процесс, который будет поддержан и продолжит развиваться в университете.
НАО "МУК" на системной основе продолжит создавать условия для привлечения и поддержки новаторских идей, развития инновационных технологий и коммерциализации научных исследований, что позволит университету сохранять конкурентоспособность и вносить значимый вклад в развитие высшего образования и науки в Казахстане.
В рамках реализации настоящей Программы университет будет выстраивать дальнейшее сотрудничество с бизнес-инкубаторами, технопарками, инновационными центрами и лабораториями, которые будут поддерживать идеи и проекты студентов, ученых и предпринимателей. Большое внимание уделялось и будет уделяться привлечению инвестиций на инновационную деятельность, в том числе в рамках расширения сотрудничества с частным сектором и участия в государственных программах грантового и программно-целевого финансирования для развития инновационных проектов и исследований. Продолжится работа в направлении развития экосистемы студенческого предпринимательства, будет расширен спектр программ, содействующих генерации идей от обучающихся по инновационному развитию. НАО "МУК" продолжит развивать инновационную культуру среди студентов и сотрудников, подготовку квалифицированных специалистов по коммерциализации и партнерство с индустрией. Для увеличения эффективности выхода результатов научных исследований на рынок планируется создание офиса коммерциализации.

5-тарау. Ғылыми қызметі
"Қазақстан-2050" стратегиясында денсаулық сақтау саласындағы негізгі басымдықтардың бірі ретінде "медициналық жоғары оқу орындары жұмысының тәжірибелік ғылыми-зерттеушілік бөлігіне басты маңыз беру. Адамзаттың жаңа білімдері мен технологиялық жетістіктерін шоғырландыратын жоғары оқу орындары болуы тиіс" деп көрсетілген.
"ҚМУ" КеАҚ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білім мен ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес ғылыми-зерттеу жобалары инновацияларды іске асыру, зерттеу инфрақұрылымын, зертханаларды, бірінші дәрежелі ғылым орталықтарын дамыту арқылы академиялық артықшылық стратегиясын ұстанады.
Бұл міндетті іске асыру ҚР Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасына, "Медициналық және фармацевтикалық ғылым жүйесін жетілдіру" бағытына сәйкес келеді. Ғылыми қызметтің тиімділігі мен сапасын арттыру университеттің орнықты дамуын нығайтады, халықаралық ғылыми кеңістіктегі мәртебесін, ынтымақтастық пен инвестициялар үшін тартымдылығын арттырады.
Университеттің инновациялық әлеуетін дамыту жаңа технологиялар мен өнімдерді шығаруға, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құруға және өңірдегі өмір сүру деңгейін арттыруға әкеледі. Сондықтан бұл университетте қолдау көрсетілетін және одан әрі дами беретін маңызды процесс.
"ҚМУ" КеАҚ жаңа идеяларды тарту және қолдау, инновациялық технологияларды дамыту және ғылыми зерттеулерді коммерцияландыру үшін жағдай жасауды жүйелі негізде жалғастыра береді, бұл университетке бәсекеге қабілеттілікті сақтауға және Қазақстанда жоғары білім мен ғылымды дамытуға елеулі үлес қосуына мүмкіндік береді.
Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде университет студенттердің, ғалымдар мен кәсіпкерлердің идеялары мен жобаларын қолдайтын бизнес-инкубаторлармен, технопарктермен, инновациялық орталықтармен және зертханалармен ынтымақтастық орнатуын одан әрі жалғастыра бермек. Инновациялық қызметке, оның ішінде жеке сектормен ынтымақтастықты кеңейтуге және инновациялық жобалар мен зерттеулерді дамытуға арналған мемлекеттік гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бағдарламаларына қатысу шеңберінде инвестициялар тартуға көп көңіл бөлініп келеді және ол жалғаса бермек. Студенттік кәсіпкерліктің экожүйесін дамыту бағытындағы жұмыс жалғасады, білім алушылардың инновациялық даму жөніндегі идеяларын қалыптастыруға жәрдемдесетін бағдарламалар спектрі кеңейтілетін болады. "ҚМУ" КеАҚ студенттер мен қызметкерлер арасында инновациялық мәдениетті дамытуды, коммерцияландыру бойынша білікті мамандар даярлауды және индустриямен әріптестігін жалғастыра береді. Ғылыми зерттеу нәтижелерінің нарыққа шығу тиімділігін арттыру үшін коммерцияландыру офисін құру жоспарлануда.

Глава 6. Вклад университета в развитие общества
Помимо активной реализации первой и второй миссий университетов, направленных на развитие соответственно академической и научной деятельности, НАО "МУК" нацелен на выполнение и третьей миссии университетов, внося активный вклад в развитие общества. Ключевыми аспектами третьей миссии университета являются предоставление медицинской помощи и заботы о здоровье общества, активное участие в образовательных программах и мероприятиях по продвижению здоровья, исследования в области медицины и общественного здоровья, содействие устойчивому развитию через участие в экологических инициативах, направленных на сохранение окружающей среды и заботу о будущих поколениях. Осуществляя свою третью миссию, университет сотрудничает с государственными и общественными организациями для реализации проектов в сфере здравоохранения и общественного здоровья, участвуя в разработке и внедрении политики здравоохранения. Благодаря этому формируется комплексный подход к обеспечению здоровья и благополучия общества, отражая важную роль университета в социальной и медицинской сферах.
Раздел 6. Пути достижения поставленной цели Программы
Цель и задачи Программы развития НАО "МУК" соответствуют приоритетам Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года, Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023-2029 годы.
Цель программы – развитие НАО "МУК" как исследовательского университета мирового уровня путем интеграции и развития его образовательной и научно-исследовательской деятельности.
Для достижения цели будут реализованы следующие задачи:
Задача 1. Опережающее кадровое обеспечение через усиление интеграции образования, науки и практики.
НАО "МУК" создает условия для всестороннего развития личности обучающихся и приобретение ими компетенций, требуемых на рынке труда.
В этом направлении будут продолжены мероприятия по развитию интегрированных образовательных программ, включающих научный и практический компонент, расширению дуального обучения, внедрению в образовательные программы цифровых образовательных технологий и методов активного практикоориентированного обучения, передовых знаний и технологий в сфере персонализированной медицины, генетики и биотехнологий.
Укрепление сотрудничества с практическим здравоохранением улучшит условия для интеграции клинической практики в образовательный процесс, внедрения новых технологий в медицинскую практику и обучение, развития базы для клинических исследований и инноваций.
Будет совершенствоваться система внутреннего обеспечения качества в соответствии с национальной моделью обеспечения качества образования, продолжено регулярное прохождение специализированной аккредитации образовательных программ по международным стандартам.
Планируется расширение международного сотрудничества с зарубежными университетами, в том числе входящими в перечень ведущих 700 университетов международного рейтинга QS World University Rankings, в разработке совместных образовательных программ и реализации академической мобильности.
Университет будет изыскивать возможности для предоставления бесплатного доступа обучающихся к мировым цифровым библиотекам и онлайн курсам, оснащению современным оборудованием учебных лабораторий и симуляционного центра, в том числе виртуальной реальностью (AR/VR-технологии) и виртуальными симуляторами.
Большое внимание НАО "МУК" уделяет социальной и академической поддержке обучающихся, включая обеспечение студентов местами в общежитии, создание условий для инклюзивного образования.
Гибкость образовательных услуг будет достигаться путем признания результатов неформального и информального обучения, предоставления более широкого доступа различных групп населения к обучению, приобретению микроквалификаций.
НАО "МУК" продолжит развитие принципов обучения на протяжении всей жизни, приложит усилия в сотрудничестве с местными исполнительными органами по обеспечению региона квалифицированными врачебными кадрами. Так, планируются открытие представительства медицинского университета Караганды в городе Жезказгане с целью обеспечения врачебными кадрами области Ұлытау, создание центров компетенций для развития компетенций врачей, преподавателей, научных работников.
Задача 2. Повышение эффективности и качества научной деятельности в рамках модели инновационного развития.
В качестве основных научно-исследовательских направлений НАО "МУК" планируется развитие биоинформатического кластера (анализ больших данных, анализ межмолекулярных взаимодействий, молекулярное моделирование) и молекулярно-генетического кластера (прикладная геномика, клеточная метаболомика, включая механизмы клеточной адаптации, межклеточные взаимодействия). Также предполагается вовлечение сотрудников университета в работу по другим областям с высоким потенциалом развития (3D-биопринтинг, клеточное моделирование).
С целью расширения участия в конкурсах на финансирование исследований, в том числе международных, и повышения эффективности будут актуализированы приоритетные направления научных исследований; запланированы мероприятия для увеличения количества заявок по актуальным темам, в том числе регулярные тренинги для профессорско-преподавательского и административного персонала по процедурам подачи, рецензирования и обеспечения качества заявок на научные проекты; продолжены цифровизация и совершенствование процессов управления научной деятельностью университета с анализом результативности научных достижений и принятие решений; содействовать развитию открытой модели науки; усилено сотрудничество с технопарками и патентная деятельность для коммерциализации научных разработок.
Будут продолжены активное вовлечение персонала в научную деятельность, в первую очередь из числа молодежи, путем дальнейшей реализации зарекомендовавших себя мотивационных механизмов; обеспечение доступа исследователей университета к современным базам научных данных, научным стажировкам.
Кроме того, продолжится развитие программы подготовки научных кадров биомедицинского направления на базе созданного в 2022 году Института наук о жизни: расширение специальностей докторантуры, привлечение зарубежных партнеров к разработке и реализации программ докторантуры, вовлечение обучающихся магистратуры и докторантуры к разработке и реализации научно-исследовательских проектов в рамках внешнего финансирования. Будет продолжена успешная практика реализации постдокторантуры как по разработанной университетом программе, так и в рамках программ грантового финансирования молодых ученых МНВО.

6-тарау. Университеттің қоғам дамуына қосатын үлесі
Университеттердің академиялық және ғылыми қызметті дамытуға бағытталған бірінші және екінші миссияларын белсенді іске асырумен қатар "ҚМУ" КеАҚ қоғам дамуына белсенді үлес қоса отырып, университеттердің үшінші миссиясын орындауды көздеп отыр. Университеттің үшінші миссиясының негізгі аспектілері медициналық көмек көрсету және қоғам денсаулығына қамқорлық жасау, денсаулықты ілгерілету жөніндегі білім беру бағдарламалары мен іс-шараларына, медицина мен қоғамдық денсаулық саласындағы зерттеулерге белсенді қатысу, қоршаған ортаны қорғау мен болашақ ұрпаққа қамқорлық жасауға бағытталған экологиялық бастамаларға қатысу арқылы орнықты дамуға жәрдемдесу болып табылады. Өзінің үшінші миссиясын жүзеге асырумен қатар университет денсаулық сақтау саясатын әзірлеп, енгізуге қатыса отырып, денсаулық сақтау мен қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік және қоғамдық ұйымдармен ынтымақтастық орнатады. Соның арқасында университеттің әлеуметтік және медициналық салалардағы маңызды рөлін көрсете отырып, қоғам денсаулығы мен әл-ауқатын қамтамасыз етудің кешенді тәсілі қалыптасады.
6-бөлім. Бағдарламада қойылған мақсатқа қол жеткізу жолдары
"ҚМУ" КеАҚ даму бағдарламасының мақсаты мен міндеттері Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасының, Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасының басымдықтарына сәйкес келеді.
Бағдарламаның мақсаты – білім беру мен ғылыми-зерттеу қызметін дамытып, интеграциялау арқылы "ҚМУ" КеАҚ әлемдік деңгейдегі зерттеу университеті ретінде дамыту.
Мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттер іске асырылатын болады:
1-міндет. Білімді, ғылым мен практиканы интеграциялауды күшейту арқылы озық кадрлық қамтамасыз ету.
"ҚМУ" КеАҚ білім алушылардың жан-жақты дамуына және олардың еңбек нарығында талап етілетін құзыреттерді меңгеруіне жағдай жасайды.
Бұл бағытта ғылыми және практикалық құрауыштарды қамтитын интеграцияланған білім беру бағдарламаларын дамыту, дуальді оқытуды кеңейту, білім беру бағдарламаларына цифрлық білім беру технологиялары мен тәжірибеге бағдарланған оқыту әдістерін, дербестендірілген медицина, генетика және биотехнология саласындағы озық білім мен технологияларды енгізу жөніндегі іс-шаралар жалғасатын болады.
Практикалық денсаулық сақтаумен ынтымақтастықты нығайту клиникалық практиканы білім беру процесіне интеграциялау, медициналық практика мен оқытуға жаңа технологиялар енгізу, клиникалық зерттеулер мен инновацияларға арналған базаны дамыту жағдайларын жақсартады.
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің ұлттық моделіне сәйкес сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі жетілдірілетін болады, білім беру бағдарламаларының халықаралық стандарттар бойынша мамандандырылған аккредиттеуден үздіксіз өтіп отыруы жалғасады.
Бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеуде және академиялық ұтқырлықты іске асыруда шетелдік, оның ішінде QS World University Rankings халықаралық рейтингіндегі жетекші 700 университет тізіміне кіретін университеттермен халықаралық ынтымақтастықты кеңейту жоспарлануда.
Университет білім алушылардың әлемдік цифрлық кітапханалар мен онлайн-курстарға тегін қол жеткізуін, оқу зертханалары мен симуляциялық орталықтарды қазіргі заманғы жабдықтармен, оның ішінде виртуалды шындықпен (AR/VR) және виртуалды симулятормен жарақтандыруды қамтамасыз ету мүмкіндіктерін іздестіретін болады.
"ҚМУ" КеАҚ студенттерін жатақхана орындарымен қамтамасыз етуді, инклюзивті білім беру үшін жағдай жасауды қоса алғанда, білім алушыларды әлеуметтік және академиялық қолдауға зор көңіл бөледі.
Білім беру қызметтерінің икемділігіне формальды емес және информальды оқыту нәтижелерін тану, халықтың түрлі топтағы адамдарына оқуға, микробіліктілік алуға неғұрлым кеңірек қолжетімділік ұсыну арқылы қол жеткізілетін болады.
"ҚМУ" КеАҚ өмір бойы оқу қағидаттарын дамытуды жалғастырады, жергілікті атқарушы органдармен ынтымақтаса отырып, өңірді білікті дәрігер кадрлармен қамтамасыз етуге күш салады. Мәселен, Ұлытау облысын дәрігер кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында Жезқазған қаласында Қарағанды медицина университетінің өкілдігін ашу, дәрігерлердің, оқытушылардың, ғылыми жұмыскерлердің құзыреттерін дамытуға арналған құзыреттілік орталықтарын құру жоспарлануда.
2-міндет. Инновациялық даму моделі шеңберінде ғылыми қызметтің тиімділігі мен сапасын арттыру.
"ҚМУ" КеАҚ негізгі ғылыми-зерттеу бағыттары ретінде биоинформатикалық кластерді (үлкен деректерді талдау, молекулалардың өзара әрекеттесуін талдау, молекулалық модельдеу) және молекулалық-генетикалық кластерді (қолданбалы геномика, жасушалық метаболомика, оның ішінде жасушалық бейімделу тетіктері, жасушааралық өзара әрекеттесу) дамыту жоспарлануда. Сондай-ақ университет қызметкерлерін даму әлеуеті жоғары басқа салалардағы жұмысқа (3D-биопринтинг, жасушалық модельдеу) тарту көзделген.
Зерттеулерді, оның ішінде халықаралық зерттеулерді қаржыландыруға арналған конкурстарға көбірек қатысу және тиімділігін арттыру мақсатында ғылыми зерттеулердің басым бағыттары өзектілендірілетін болады; өзекті тақырыптар бойынша өтінімдер санын арттыру іс-шаралары, оның ішінде ғылыми жобаларға өтінімдер беру, рецензиялау және сапасын қамтамасыз ету рәсімдері бойынша оқытушы-профессорлық және әкімшілік персонал үшін тұрақты тренингтер жоспарланған; ғылыми жетістіктердің нәтижелілігі мен шешімдер қабылдауды талдай отырып, университеттің ғылыми қызметін басқару процестерін цифрландыру және жетілдіру жалғасады; ғылымның ашық моделін дамытуға жәрдемдеседі; ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру үшін технопарктермен ынтымақтастық және патенттік қызмет күшейтіледі.
Өзін дәлелдеген уәждемелік тетіктерді одан әрі іске асыру арқылы персоналды, ең алдымен жастарды ғылыми қызметке белсенді тарту; университет зерттеушілерінің қазіргі заманғы ғылыми деректер базаларына, ғылыми тағылымдамаларға қол жеткізуін қамтамасыз ету жалғасатын болады.
Бұдан басқа, 2022 жылы құрылған Өмір туралы ғылымдар институты базасында биомедицина бағытындағы ғылыми кадрларды даярлау бағдарламасын дамыту: докторантура мамандықтарын кеңейту, докторантура бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға шетелдік әріптестерді тарту, магистратура мен докторантура білім алушыларын сыртқы қаржыландыру шеңберінде ғылыми-зерттеу жобаларын әзірлеуге және іске асыруға тарту жалғасады. Докторантурадан кейінгі бағдарламаны университет әзірлеген бағдарлама бойынша да, ҒЖБМ жас ғалымдарын гранттық қаржыландыру бағдарламалары шеңберінде де табысты іске асыру практикасы жалғасады.

Участие в передовых научных исследованиях требует высокого уровня развития исследовательской инфраструктуры. НАО "МУК" планирует привлекать инвестиции из различных источников на развитие научной инфраструктуры, в том числе модернизацию лаборатории коллективного пользования за счет средств республиканского бюджета, что предусмотрено Концепцией развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года (направление 6).
Дополнительное финансирование даст возможность оснащения лаборатории коллективного пользования современным высокотехнологичным оборудованием для проведения молекулярно-генетических исследований, а также создания биобанка; создания центров первоклассной науки (центр доклинических и клинических испытаний, центра дозора за антимикробной резистентностью, центр молекулярной эпидемиологии) под задачи биомедицинской отрасли Казахстана на базе существующих научных школ, развития фитофармацевтического кластера.
С целью развития биоинженерии будут создаваться и расширяться научные консорциумы с отечественными и зарубежными партнерами для проведения совместных научных исследований в области клеточного моделирования.
Достижения научных результатов будут направлены на профилактику, раннее выявление и лечение заболеваний и состояний, влияющих на продолжительность и качество жизни населения.
Задача 3. Укрепление инновационного потенциала человеческого капитала университета.
Потенциал научно-педагогических кадров имеет большое значение в развитии высшего образования в целом.
Для повышения кадрового потенциала в НАО "МУК" планируется внедрение долгосрочной программы развития человеческих ресурсов, основанной на талант-менеджменте, с постоянным мониторингом и оценкой эффективности результатов. Программой предусмотрено повышение квалификации научно-педагогического персонала, включая стажировки в ведущих зарубежных университетах, создание условий для развития компетенций как профессиональных, так и языковых, информационных навыков, навыков менеджмента, вовлечение в научную деятельность.
Будут использованы все доступные методы мотивации для привлечения и удержания преподавателей и научных сотрудников, таких как дифференцированный подход к уровню заработной платы, гибкие условия труда, основываясь на индивидуальных возможностях работников, создание условий для саморазвития, вовлечение персонала в систему корпоративного управления и расширение участия в жизни университета и общества.
Особое внимание будет уделено подготовке кадрового резерва по программам последипломного образования.
Отдельным направлением по развитию ииновационного потенциала научно-педагогических кадров является вовлечение сотрудников в исследования в области медицинского образования. Персонал университета будет активно вовлекаться в разработку и внедрение инновационных методов обучения, повышение эффективности медицинского образования, формирование и обсуждение концепций и направлений дальнейшего развития отрасли.
Будет расширена практика привлечения зарубежных специалистов к преподавательской деятельности из ведущих зарубежных университетов.
Задача 4. Обеспечение устойчивого развития и социальной направленности деятельности университета на региональном, национальном и международном уровнях.
НАО "МУК" продолжит работу по совершенствованию корпоративного управления, обеспечению устойчивого развития в долгосрочном периоде через совершенствование и укрепление комплаенс-службы, принципов академической честности, риск-менеджмента, аналитики данных для принятия управленческих решений, цифровизации оказываемых услуг, создание и поддержание деятельности эндаумент-фонда.
Деятельность НАО "МУК", включающая социальную и экологическую направленность, будет способствовать достижению целей в области устойчивого развития Организации Объединенных Наций (далее – ООН), в первую очередь, касающихся здоровья, образования, социальной защиты и трудоустройства, защиты окружающей среды и снижения уровня неравенства. Будут продолжены мероприятия по повышению грамотности сотрудников, студентов и населения региона по вопросам здоровья и формирования здоровых привычек; проведению научных исследований в области общественного здоровья и окружающей среды.

Озық ғылыми зерттеулерге қатысу жоғары деңгейде дамыған зерттеу инфрақұрылымын талап етеді. "ҚМУ" КеАҚ ғылыми инфрақұрылымды дамытуға, оның ішінде республикалық бюджет қаражаты есебінен ұжымдық пайдалану зертханаларын жаңғыртуға түрлі көздерден инвестициялар тартуды жоспарлап отыр, бұл ҚР Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасында көзделген (6-бағыт).
Қосымша қаржыландыру Қазақстанның биомедициналық саласының міндеттері үшін жұмыс істеп тұрған ғылыми мектептер базасында ұжымдық пайдалану зертханасын молекулалық-генетикалық зерттеулер жүргізуге арналған, қазіргі заманғы жоғары технологиялы жабдықтармен жарақтандыруға, сондай-ақ биобанк құруға; бірінші дәрежелі ғылыми орталықтар құруға (клиникаға дейінгі және клиникалық сынамалар орталығы, микробқа қарсы резинстенттілікті бақылау орталығы, молекулярлық эпидемиология орталығы) фитофармацевтикалық кластерін дамыту мүмкіндік береді.
Биоинженерияны дамыту мақсатында жасушалық модельдеу саласында бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу үшін отандық және шетелдік әріптестермен ғылыми консорциумдар құрылып, кеңейтілетін болады.
Ғылыми нәтижелер жетістіктері халықтың өмір сүру ұзақтығы мен сапасына әсер ететін аурулар мен жағдайлардың алдын алуға, ерте анықтауға және емдеуге бағытталатын болады.
3-міндет. Университеттің адами капиталының инновациялық әлеуетін нығайту.
Ғылыми-педагогикалық кадрлар әлеуетінің жалпы жоғары оқу орнын дамытудағы маңызы орасан зор.
Кадрлық әлеуетті арттыру үшін "ҚМУ" КеАҚ-да талант-менеджментке негізделген, нәтижелердің тиімділігі үнемі мониторингтелетін және бағаланып тұратын адами ресурстарды дамыту жөніндегі ұзақ мерзімді бағдарлама енгізу жоспарлануда. Бағдарламада жетекші шетелдік университеттерде тағылымдамадан өтуді, кәсіптік, сондай-ақ, тілдік, ақпараттық дағдыларды, менеджмент дағдыларын дамыту үшін жағдай жасау, ғылыми қызметке тартуды қоса алғанда, ғылыми-педагогикалық персоналдың біліктілігін арттыру көзделген.
Оқытушылар мен ғылыми қызметкерлерді тарту және ұстап қалу үшін жұмыскерлердің жеке мүмкіндіктеріне негізделген икемді еңбек жағдайлары, жалақы деңгейіне сараланған тәсіл, өзін-өзі дамытуға жағдай жасау, персоналды корпоративтік басқару жүйесіне тарту және университет пен қоғам өміріне қатысуды кеңейту сияқты барлық қолжетімді ынталандыру әдістері пайдаланылатын болады.
Дипломнан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша кадр резервін дайындауға ерекше назар аударылатын болады.
Ғылыми-педагогикалық кадрлардың инновациялық әлеуетін дамытудың жеке бағыты қызметкерлерді медициналық білім беру саласындағы зерттеулерге тарту болып табылады. Университет персоналы инновациялық оқыту әдістерін әзірлеу мен енгізуге, медициналық білім берудің тиімділігін арттыруға, саланы одан әрі дамыту тұжырымдамалары мен бағыттарын қалыптастыруға және талқылауға белсенді түрде тартылады.
Шетелдік жетекші жоғары оқу орындарынан шетелдік мамандарды оқытушылық қызметке тарту тәжірибесі кеңейтілетін болады.
4-міндет. Университет қызметінің өңірлік, ұлттық және халықаралық деңгейдегі орнықты дамуы мен әлеуметтік бағытын қамтамасыз ету.
"ҚМУ" КеАҚ комплаенс-қызметті, академиялық адалдық қағидаттарын, тәуекел-менеджментті басқарушылық шешімдер қабылдау үшін деректерді талдауды, көрсетілетін қызметтерді цифрландыруды, жетілдіру және нығайту, эндаумент-қор құру және қызметін қолдау арқылы ұзақ мерзімді кезеңде корпоративтік басқаруды жетілдіру, орнықты дамуды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Әлеуметтік және экологиялық бағытты қамтитын "ҚМУ" КеАҚ қызметі Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) орнықты даму саласындағы, ең алдымен денсаулыққа, білім беруге, әлеуметтік қорғауға және жұмысқа орналастыруға, қоршаған ортаны қорғауға және теңсіздік деңгейін төмендетуге қатысты мақсатына қол жеткізуге ықпал ететін болады. Қызметкерлердің, студенттер мен өңір халқының денсаулық және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселесі бойынша сауатын арттыру; қоғамдық денсаулық және қоршаған орта саласында ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі іс-шаралар жалғасатын болады.

Продолжится содействие системе здравоохранения в укреплении и сохранении здоровья населения путем оказания медицинских услуг высокого качества в клиниках университета как академического медицинского центра передовых клинических и исследовательских инноваций, что отвечает Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года (направление 2).
НАО "МУК" будет стремиться к расширению стационарзамещающей помощи населению, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, это позволит снизить затраты на лечение, увеличить доступность медицинской помощи, улучшить качество жизни пациентов
и сократить время восстановления. Амбулаторно-поликлиническая служба НАО "МУК" будет развиваться в направлении расширения объема прикрепленного населения, повышения доступности, качества и экономической эффективности оказания первичной медицинской помощи населению региона.
Сотрудники клинических кафедр продолжат выполнять лечебную, научную и образовательную деятельность в медицинских организациях города Караганды и Карагандинской области, являющихся клиническими базами НАО "МУК". За счет эффективного взаимного сотрудничества с областным управлением здравоохранения и администрациями медицинских учреждений будет обеспечена еще более тесная интеграция лечебной, научной и образовательной деятельности клинических подразделений университета и практического здравоохранения.
На клинических базах продолжатся клинические исследования в рамках грантовых проектов МНВО и МЗ, клинические испытания новых фармакологических препаратов и средств медицинского назначения в рамках сотрудничества с фирмами-производителями, соблюдением всех принципов наилучшей практики.
Продолжится выполнение клинических научных исследований по проектам, получившим грантовое и частное финансирование, по системе реагирования на распространение новых респираторных инфекций, внедрению персонализированной и превентивной медицины, оценке обеспеченности надлежащим водоснабжением, санитарией и гигиеной в сельских медицинских учреждениях, выявлению негативного воздействия неионизирующих излучений на организм человека, изучению динамики репаративного остеогенеза и перестройки дуплексного отечественного аллографта, прогностической значимости маркеров бактериальной транслокации в качестве предикторов инфекционно-воспалительных осложнений при острой механической кишечной непроходимости, многоцентровых рандомизированных двойных слепых, плацебо-контролируемых исследований эффективности и безопасности препаратов, изучению молекулярно-генетических механизмов развития заболеваний, разработке инновационных молекулярных технологий диагностики и эффективности лечения заболеваний, разработке новых лекарственных средств на растительной основе, проспективным международным многоцентровым когортным наблюдательным исследованиям беременности у женщин, патогенетическому значению структурно-функционального дисбаланса сосудистой системы в пульмо-кардио-ренальном континууме.

Озық клиникалық және зерттеу инновациялары шоғырланған академиялық медициналық орталық ретінде университет клиникаларында жоғары сапалы медициналық қызмет көрсету арқылы халықтың денсаулығын сақтау мен нығайтуда денсаулық сақтау жүйесіне жәрдесу жалғасады, бұл ҚР Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасына сәйкес келеді (2-бағыт).
"ҚМУ" КеАҚ жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, халыққа стационарды алмастыратын көмек көрсетуді кеңейтуге ұмтылатын болады, бұл емдеу шығындарын азайтуға, медициналық көмектің қолжетімділігін арттыруға, пациенттердің тұрмыс сапасын жақсартып, аз уақытта денсаулығын қалпына келтіруге мүмкіндік береді. "ҚМУ" КеАҚ амбулаториялық-емханалық қызметі учаскеге бекітілген халық санын көбейту, өңір халқына алғашқы медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, сапасы мен экономикалық тиімділігін арттыру бағытында дамитын болады.
Клиникалық кафедралардың қызметкерлері "ҚМУ" КеАҚ клиникалық базасы болып табылатын Қарағанды қаласы мен Қарағанды облысының медициналық ұйымдарында емдеу, ғылыми және білім беру қызметін жалғастырады. Облыстық денсаулық сақтау басқармасымен және медициналық мекемелердің әкімшіліктерімен тиімді өзара ынтымақтасуы есебінен университет пен практикалық денсаулық сақтау клиникалық бөлімшелерінің емдеу, ғылыми және білім беру қызметін одан да тығыз интеграциялау қамтамасыз етілетін болады.
Клиникалық базаларда ҒЖБМ және ДСМ гранттық жобалары шеңберінде клиникалық зерттеулер, үздік практиканың барлық қағидаттарын сақтай отырып, өндіруші фирмалармен ынтымақтастық шеңберінде жаңа фармакологиялық препараттар мен медициналық мақсаттағы құралдарға жүргізілетін клиникалық сынақтар жалғасады.
Гранттық және жеке қаржыландыруды алған жобалар бойынша жаңа респираторлық инфекциялардың таралуына ден қою жүйесі, дербестендірілген және алдын алу медицинасын енгізу, ауылдық медицина мекемелерінің тиісті деңгейде сумен жабдықталуын, санитариямен және гигиенамен қамтамасыз етілуін бағалау, иондамайтын сәулеленудің адам ағзасына теріс әсерін анықтау, репаративті остеогенез динамикасын және отандық дуплекс аллографты қайта құруды зерделеу, жіті механикалық ішек өтімсіздігі, рандомирленген көп бағытты қосарлы жасырын кезіндегі инфекциялық-қабыну асқынуларының предикторлары ретінде бактериалдық транслакацияның маркерлерінің болжамды мәні, препараттардың тиімділігі мен қауіпсіздігіне плацебо-бақыланатын зерттеулер, аурулардың өрбуінің молекулалық-генетикалық тетігін зерделеу, ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық молекулалық технологияларын әзірлеу, өсімдік негізінде жаңа дәрілік заттарды әзірлеу, әйелдердің жүктілігін перспективалы халықаралық бірнеше бағыттағы когорттық бақылау зерттеулері, пульмо-кардио-ренальды континуумдағы қан тамырлары жүйесінің құрылымдық-функционалдық теңгерімсіздігінің патогенетикалық маңызы бойынша клиникалық ғылыми зерттеулерді орындау жалғасады.

В плане реализации поручений Президента Республики Казахстан, данных в ходе рабочей поездки в Карагандинскую область 5 октября 2022 года, утвержденном приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 13 октября 2022 года № 22-01-38.33, запланировано строительство современной университетской клиники НАО "МУК", что позволит значительно повысить качество и объем оказываемой медицинской помощи в регионе, стать методическим и научным центром по разработке и внедрению инновационных технологий и методов диагностики, лечения и реабилитации на уровне международных стандартов оказания медицинской помощи, повысит эффективность использования симбиоза науки, практики
и образования.
Статус исследовательского университета позволяет НАО "МУК" продолжить трансляцию опыта в проведении научных исследований и внедрении принципов интеграции науки, образования и практики для развития биомедицинской науки и медицинского образования в Казахстане и за его пределами.
Раздел 7. Ожидаемые результаты реализации Программы
Прогнозируемыми результатами выполнения Программы являются:
высокая востребованность выпускников НАО "МУК";
высокая удовлетворенность стейкхолдеров качеством подготовки специалистов;
высокая академическая репутация НАО "МУК";
высокая привлекательность для студентов, в том числе иностранных, таланты;
рост научно-инновационной активности (публикации, цитируемость);
повышение репутации ученых университета и Казахстана в целом в мировом научном сообществе;
коммерциализация результатов исследования (доход и патенты, сотрудничество с технопарками);
повышение доли финансирования научной и инновационной деятельности, включая внешние инвестиции и научные гранты;
повышение уровня обеспечения региона квалифицированными кадрами;
качественный персонал;
высокая удовлетворенность персонала условиями труда;
высокая вовлеченность научно-педагогического персонала в корпоративное управление, общественную жизнь университета;
цифровой мониторинг всех процессов университета;
продвижение позиции университета в международных рейтингах;
высокая удовлетворенность населения качеством и доступностью медицинских услуг;
эффективное содействие стране и региону в реализации политики предоставления качественных услуг в области образования и науки, здравоохранения;
продвижение достижения целей устойчивого развития ООН.
Раздел 8. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы

2022 жылғы 5 қазанда Қарағанды облысына жұмыс сапары барысында Қазақстан Республикасының Президенті берген, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Аппаратының 2022 жылғы 13 қазандағы № 22-01-38.33 бұйрығымен бекітілген тапсырмаларды іске асыру жоспарында "ҚМУ" КеАҚ қазіргі заманғы университеттік клиникасын салу жоспарланған, бұл өңірде көрсетілетін медициналық көмектің сапасы мен көлемін едәуір арттыруға, медициналық көмектің сапасы мен көрсету көлемінің халықаралық стандарттары деңгейінде диагностиканың, емдеудің және оңалтудың инновациялық технологиялары мен әдістерін әзірлеу және енгізу жөніндегі әдістемелік және ғылыми орталыққа айналуға, ғылым, практика және білім беру симбиозын пайдаланудың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Зерттеу университетінің мәртебесі "ҚМУ" КеАҚ-ның ғылыми зерттеулер жүргізудегі және Қазақстанда және одан тыс жерлерде биомедициналық ғылым мен медициналық білім беруді дамыту үшін ғылымды, білім мен практиканы интеграциялау қағидаттарын енгізудегі тәжірибесін таратуды жалғастыруға мүмкіндік береді.
7-бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны орындаудан күтілетін болжамды нәтижелер:
"ҚМУ" КеАҚ түлектеріне сұраныстың жоғары болуы;
стейкхолдерлердің мамандардың даярлығы сапасына қанағаттануының жоғары болуы;
"ҚМУ" КеАҚ академиялық беделінің жоғары болуы;
студенттер, оның ішінде шетелдік студенттер, таланттар үшін тартымдылықтың жоғары болуы;
ғылыми-инновациялық белсенділіктің артуы (жарияланымдар, дәйексөздерді қолдану);
әлемдік ғылыми қоғамдастықта университет ғалымдарының және жалпы Қазақстанның беделін арттыру;
зерттеу нәтижелерін коммерцияландыру (табысы мен патенттері, технопарктермен ынтымақтастық орнату);
сыртқы инвестициялар мен ғылыми гранттарды қоса алғанда, ғылыми және инновациялық қызметті қаржыландыру үлесін арттыру;
өңірді білікті кадрлармен қамтамасыз ету деңгейін арттыру;
сапалы персонал;
персоналдың еңбек жағдайларына қанағаттануының жоғары болуы;
ғылыми-педагогикалық персоналдың университетті корпоративтік басқаруға, оның қоғамдық өміріне қатысуының жоғары болуы;
университеттің барлық процестерін цифрлық мониторингтеу;
университеттің халықаралық рейтингтердегі позициясын ілгерілету;
халықтың медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне қанағаттануының жоғары болуы;
білім және ғылым, денсаулық сақтау саласында сапалы қызмет көрсету саясатын іске асыруда еліміз бен өңірге тиімді жәрдемдесу;
БҰҰ-ның орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуді ілгерілету.
8-бөлім. Бағдарламаны іске асыру прогресін мониторингтеу және бағалау