О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2024 года № 102.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам" следующие изменения:
перечень заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в Правилах проведения обязательных профилактических прививок в рамках гарантированного объема медицинской помощи, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и сроки проведения обязательных профилактических прививок в рамках гарантированного объема медицинской помощи";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки проведения обязательных профилактических прививок в рамках гарантированного объема медицинской помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 85 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок и сроки проведения профилактических прививок.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. Все проведенные прививки подлежат учету медицинским работником и должны содержать следующие сведения: дата введения препарата, название препарата, номер серии, доза, контрольный номер, срок годности, характер реакции на введение препарата, страна-производитель.
16. Сведения о профилактических прививках вносятся в медицинскую информационную систему и учетные формы, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).

"Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 20 ақпандағы № 102 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесі осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген қаулымен бекітілген Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде міндетті профилактикалық екпелерді жүргізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде міндетті профилактикалық екпелерді жүргізу қағидалары мен мерзімдері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде міндетті профилактикалық екпелерді жүргізу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 85-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және профилактикалық екпелерді жүргізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.";
15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Медицина қызметкері барлық жүргізілген екпелерді есепке алуға тиіс және ол мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс: препарат енгізілген күн, препараттың атауы, сериясының нөмірі, дозасы, бақылау нөмірі, жарамдылық мерзімі, препаратты енгізуге реакцияның сипаты, шығарушы ел.
16. Профилактикалық екпелер туралы мәліметтер медициналық ақпараттық жүйеге және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес есепке алу нысандарына енгізіледі.

17. Все случаи реакций и неблагоприятных проявлений после иммунизации на введение вакцин и других иммунобиологических препаратов регистрируются в учетных формах медицинских документов.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
группы населения, подлежащие профилактическим прививкам, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 102
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 сентября 2020 года № 612
Перечень заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи
1. За счет средств республиканского бюджета проводятся обязательные профилактические прививки (введение вакцин) против следующих инфекционных заболеваний после получения информированного согласия прививаемого лица на проведение вакцинации:
1) плановые профилактические прививки:
заболевание, вызванное вирусом папилломы человека;
2) профилактические прививки по эпидемиологическим показаниям:
коронавирусная инфекция.
2. За счет средств местных бюджетов проводятся обязательные профилактические прививки (введение вакцин и других иммунобиологических препаратов) против следующих инфекционных и паразитарных заболеваний после получения информированного согласия прививаемого лица на проведение вакцинации:
1) плановые профилактические прививки:
вирусный гепатит "А";
вирусный гепатит "В";
гемофильная инфекция типа b;
дифтерия;
коклюш;
корь;
краснуха;
пневмококковая инфекция;
полиомиелит;
столбняк;
туберкулез;
эпидемический паротит;
2) профилактические прививки по эпидемиологическим показаниям:
вирусный гепатит "А";
вирусный гепатит "В";
дифтерия;
весенне-летний клещевой энцефалит;
сибирская язва;
бешенство;
корь;
краснуха;
чума;
столбняк;
туляремия;
грипп;
брюшной тиф;
эпидемический паротит.
______________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 102
Приложение
к Правилам проведения
обязательных профилактических
прививок в рамках
гарантированного объема
медицинской помощи
Сроки проведения обязательных профилактических прививок в рамках гарантированного объема медицинской помощи
1. Инфекционные заболевания, против которых профилактические прививки проводятся за счет средств республиканского бюджета:

17. Вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды енгізуге реакциялар мен иммундаудан кейін қолайсыз көріністердің барлық жағдайлары медициналық құжаттардың есепке алу нысандарында тіркеледі.";
қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген халықтың профилактикалық екпелерге жатқызылатын топтары осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 102 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 612 қаулысына
1-қосымша
Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесі
1. Республикалық бюджет қаражаты есебінен егілетін адамның вакцинациялау жүргізуге хабардар етілген келісімі алынғаннан кейін мынадай инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер (вакциналарды енгізу) жүргізіледі:
1) жоспарлы профилактикалық екпелер:
адам папилломасы вирусы туғызған ауру;
2) эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша профилактикалық екпелер:
коронавирус инфекциясы.
2. Жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен егілетін адамның вакцинациялау жүргізуге хабардар етілген келісімі алынғаннан кейін мынадай инфекциялық және паразиттік ауруларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер (вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды енгізу) жүргізіледі:
1) жоспарлы профилактикалық екпелер:
"А" вирустық гепатиті;
"В" вирустық гепатиті;
b типті гемофильді инфекция;
дифтерия;
көкжөтел;
қызылша;
қызамық;
пневмококк инфекциясы;
полиомиелит;
сіреспе;
туберкулез;
эпидемиялық паротит;
2) эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша профилактикалық екпелер:
"А" вирустық гепатиті;
"В" вирустық гепатиті;
дифтерия;
көктемгі-жазғы кене энцефалиті;
күйдіргі;
құтырма;
қызылша;
қызамық;
оба;
сіреспе;
туляремия;
тұмау;
іш сүзегі;
эпидемиялық паротит.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 102 қаулысына
1-қосымша
Медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде
міндетті профилактикалық
екпелерді жүргізу
қағидаларына
қосымша
Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде міндетті профилактикалық екпелер жүргізу мерзімдері
1. Республикалық бюджет қаражаты есебінен оларға қарсы профилактикалық екпелер жүргізілетін инфекциялық аурулар:

4) лица, получившие травмы, ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых
5) лица, относящиеся к группам риска по состоянию своего здоровья, в том числе:
дети, состоящие на динамическом наблюдении в медицинской организации
лица, получившие переливание крови
6) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, обучающиеся и (или) воспитывающиеся в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения
1
7
8
9
10
11
12
родителей, лица медико-социальных учреждений для престарелых, лица с инвалидностью

4) жарақат алған, тері жабыны мен сілемейлі қабықтарының тұтастығы бұзылып жараланған адамдар
5) өзінің денсаулық жағдайы бойынша тәуекел топтарына жатқызылған адамдар, оның ішінде:
медициналық ұйымда динамикалық байқауда тұрған балалар
қан құйылған адамдар
6) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында оқитын және (немесе) тәрбиеленетін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, қарттарға арналған медициналық-әлеуметтік
1
7
8
9
10
11
12
мекемелердің адамдары, мүгедектігі бар адамдар

7) по эпидемиоло-гическим показаниям
______________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 102
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 сентября 2020 года № 612
Группы населения, подлежащие профилактическим прививкам
Обязательным профилактическим прививкам подлежат следующие группы населения:
1) лица по возрастам в соответствии с установленными сроками проведения обязательных профилактических прививок;
2) население, проживающее и работающее в природных очагах инфекционных заболеваний (весенне-летний клещевой энцефалит, сибирская язва, туляремия, чума);
3) лица, относящиеся к группам риска по роду своей профессиональной деятельности:
медицинские работники (вирусный гепатит "В", грипп);
работники канализационных и очистных сооружений (брюшной тиф);
сотрудники научно-исследовательских организаций, лабораторий, в том числе персонал, проводящий отбор проб, вивариев, организаций и учреждений, проводящих исследования на наличие возбудителя бешенства и работающих с животными (бешенство);
лица, выполняющие работу по отлову и содержанию безнадзорных животных (бешенство);
сотрудники органов охотничьего и лесного хозяйств, егери, работники убойных пунктов (площадок), таксидермисты, кинологи (бешенство);
сотрудники организаций здравоохранения, участвующих в проведении парентеральных вмешательств больным бешенством, и патологоанатомы (бешенство);
4) лица, подвергшиеся укусу, ослюнению любым животным (бешенство);
5) лица, получившие травмы, ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых (столбняк);
6) лица, относящиеся к группам риска по состоянию своего здоровья:
дети, состоящие на динамическом наблюдении в медицинской организации (грипп);
получившие переливание крови (вирусный гепатит "В");
7) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, обучающиеся и (или) воспитывающиеся в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, лица медико-социальных учреждений для престарелых, лица с инвалидностью (грипп);
8) лица, имеющие высокий риск инфицирования по эпидемиологическим показаниям (вирусный гепатит "А", грипп, корь, краснуха, эпидемический паротит, коронавирусная инфекция).
______________________

7) эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 102 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 612 қаулысына
3-қосымша
Халықтың профилактикалық екпелерге жатқызылатын топтары
Халықтың мынадай топтары міндетті профилактикалық екпелерге жатады:
1) міндетті профилактикалық екпелер жүргізудің белгіленген мерзімдеріне сәйкес жасы бойынша адамдар;
2) инфекциялық аурулардың (көктемгі-жазғы кене энцефалиті, күйдіргі, туляремия, оба) табиғи ошақтарында тұратын және жұмыс істейтін тұрғындар;
3) өзінің кәсіби қызметінің түрі бойынша тәуекел топтарына жатқызылған адамдар:
медицина қызметкерлері ("В" вирустық гепатиті, тұмау);
кәріз және тазалау құрылыстарының қызметкерлері (іш сүзегі);
ғылыми-зерттеу ұйымдарының, зертханалардың қызметкерлері, оның ішінде сынама алуды жүргізетін, виварийлер, құтырма қоздырғышының болуына зерттеулер жүргізетін және жануарлармен жұмыс істейтін ұйымдар мен мекемелердің персоналы (құтырма);
қараусыз қалған жануарларды аулау және ұстау бойынша жұмысты орындайтын адамдар (құтырма);
аңшылық және орман шаруашылықтары органдарының қызметкерлері, қорықшылар, мал сою орындарының (алаңдарының) жұмыскерлері, таксидермистер, кинологтар (құтырма);
құтырмамен ауыратын науқасқа парентеральды араласуды жүргізуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлері және патологоанатомдар (құтырма);
4) кез келген жануар тістеген, сілекейлеген адамдар (құтырма);
5) жарақат алған, тері жабыны мен сілемейлі қабықтарының тұтастығы бұзылып жараланған адамдар (сіреспе);
6) өзінің денсаулық жағдайы бойынша тәуекел топтарына жатқызылған адамдар:
медициналық ұйымда динамикалық байқауда тұрған балалар (тұмау);
қан құйылған адамдар ("В" вирустық гепатиті);
7) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында оқитын және (немесе) тәрбиеленетін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, қарттарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелердің адамдары, мүгедектігі бар адамдар (тұмау);
8) эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша жұқтыру тәуекелі жоғары адамдар ("А" вирустық гепатиті, тұмау, қызылша, қызамық, эпидемиялық паротит, коронавирус инфекциясы).