О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" и утверждении его Программы развития на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2024 года № 258.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 02.09.2024 № 713 (вводится в действие с 01.09.2024).
1. Присвоить статус исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова".
2. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" на 2024 – 2028 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2024 года № 258
Программа развития
некоммерческого акционерного общества
"Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"

"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 сәуірдегі № 258 қаулысы.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.09.2024 № 713 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесі берілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 5 сәуірдегі
№ 258 қаулысымен
бекітілген

на 2024 – 2028 годы
Сноска. Программа с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.09.2024 № 713 (вводится в действие с 01.09.2024).
г. Астана, 2024 год
Содержание
Раздел 1. Паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" и введение (краткая аннотация и цель Программы развития)………………………………………………………………………...
3
Раздел 2. Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова", включая его достижения, проблемы и вызовы………………………………..
6
Подраздел 1. Анализ текущего состояния……………………………...
6
Подраздел 2. Анализ трендов и вызовов……………………………..…
11
Подраздел 3. Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"...................
15

"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.09.2024 № 713 (01.09.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мазмұны
1-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының паспорты және кіріспе (қысқаша аннотация және Даму бағдарламасының мақсаты)
3
2-бөлім. Жетістіктерін, проблемалары мен сын-қатерлерді қоса алғанда "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жағдайына шолу
6
1-кіші бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
6
2-кіші бөлім. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
11
3-кіші бөлім. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
15

Раздел 3. Видение, миссия и ценности Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"………............................................................
17
Раздел 4. Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"….................................................................................................
18
Раздел 5. Пути достижения поставленной цели Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" ..….................................................................
20
Раздел 6. Описание ожидаемых результатов реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"…..............................................
26
Раздел 7. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"………......................................
28
Целевые индикаторы Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
План мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"

3-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының пайымы, миссиясы және құндылықтары
17
4-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
17
5-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
19
6-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының іске асырудан күтілетін нәтижелердің сипаттамасы
26
7-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының іске асырылуын мониторингтеу және оның прогресін бағалау
27
"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары
"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары

Раздел 1. Паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" и введение (краткая аннотация и цель Программы развития)
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" на 2024 – 2028 годы.
Основание для разработки Программы
1) Подпункт 5) статьи 5, пункт 5 статьи 12, статья 13 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
2) Подпункт 21- 6) статьи 1, подпункт 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
3) Послание Президента Республики Казахстан Токаева К.К. народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана".
4) Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
5) Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
Разработчик Программы
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО)
Цели Программы
Трансформация некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" в исследовательский университет
Задачи Программы
1) Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования;
2) обеспечение равенства и доступности качественного образования, привлечение талантливой молодежи;
3) реализация проектов в области фундаментальной и прикладной науки, которые позволят поднять интеллектуальный потенциал страны, повысить международный авторитет научных школ Казахстана;
4) внедрение в экономику региона результатов прикладных исследований ученых некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" в виде продажи патентов, лицензий, разработки стартап-проектов;
5) увеличение вклада некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" в развитие общества.
Сроки реализации Программы
2024 – 2028 годы
Источники финансирования
Источниками финансирования мероприятий, предусмотренных Программой развития, являются собственные средства некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" и привлеченные бюджетные инвестиции

1-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының паспорты және кіріспе (қысқаша аннотация және Даму бағдарламасының мақсаты)
Бағдарламаның атауы
"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
1) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасы, 12-бабының 5-тармағы, 13-бабы.
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасы, 5-3-бабының 23) тармақшасы.
3) Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділ Қазақстанның экономикалық бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
4) Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
5) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – ҒЖБМ)
Бағдарламаның мақсаттары
"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамын зерттеу университетіне трансформациялау
Бағдарламаның міндеттері
1) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау;
2) сапалы білім беру теңдігі мен қолжетімділігін қамтамасыз ету, талантты жастарды тарту;
3) елдің зияткерлік әлеуетін көтеруге, Қазақстанның ғылыми мектептерінің халықаралық беделін арттыруға мүмкіндік беретін іргелі және қолданбалы ғылым саласындағы жобаларды іске асыру;
4) патенттерді, лицензияларды сату, стартап-жобаларды әзірлеу түрінде "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы ғалымдарының қолданбалы зерттеулерінің нәтижелерін өңір экономикасына енгізу;
5) "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қоғам дамуына қосатын үлесін арттыру.
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері
2024 – 2028 жылдар
Қаржыландыру көздері
Даму бағдарламасында көзделген іс-шараларды қаржыландыру көзі "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының меншікті қаражаты және тартылған бюджеттік инвестициялар болып табылады

Программа развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" (далее – КарУ) разработана в соответствии с Концепцией развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 (далее – Концепция).
КарУ выступает как лидер в сфере высшего и послевузовского образования региона, активно способствуя научно-техническому и социально-экономическому развитию Карагандинского региона. КарУ занимается созданием условий для гармоничного сочетания академической деятельности и инновационных проектов, направленных на подготовку квалифицированных специалистов, способных внести вклад в прогресс региона и страны.
Программа развития КарУ предусматривает устойчивое развитие КарУ как классического исследовательского университета, обеспечивающего подготовку кадров для отраслей экономики и социальной сферы по приоритетным направлениям научно-технологического развития северного и центрального регионов страны и Казахстана в целом, развитие и реализацию прорывных научных исследований и разработок, новых социально-гуманитарных и творческих проектов.
Ученые КарУ будут проводить фундаментальные и прикладные исследования по приоритетным направлениям, определенным государственной политикой в области науки и образования, и обеспечивать лидирующие позиции КарУ среди казахстанских организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) по показателям научной активности и результатам трансферта технологий в реальный сектор экономики. КарУ продолжит развивать сотрудничество с предприятиями в рамках контрактных исследований и коммерциализации научных разработок, в том числе совместно с крупными государственными компаниями и научными институтами.
КарУ продолжит развитие всех уровней образования, направленное на освоение выпускниками фундаментальных знаний, отражающих современный уровень науки, формирование у них творческих навыков исследователя, компетенций цифровой экономики и предпринимательских качеств, позволяющих содействовать внедрению результатов исследований в экономику региона и социальную сферу.
Приоритетом станет подготовка высококвалифицированных кадров по образовательным программам магистратуры и докторантуры PhD.
КарУ – крупный научно-методический центр подготовки высококвалифицированных кадров для всех секторов экономики. В этих целях будет реализовываться широкий спектр образовательных программ бакалавриата, магистратуры, докторантуры. В КарУ будут продолжены разработка и реализация образовательных программ, обеспечивающих подготовку специалистов в соответствии с приоритетными направлениями стратегии научно-технологического развития Республики Казахстан, а также модернизация образовательных программ в соответствии с требованиями развития цифровой экономики.
КарУ обладает сбалансированным креативным кадровым составом, при этом политика привлечения и сохранения кадров на основе создания развитой системы мотивации станет основой управления персоналом в КарУ.
В процессе трансформации в исследовательский университет будет достигнута синергия образовательной и научной деятельности, что приведет к усилению следующих ключевых аспектов, определяющих социально-экономическую ценность КарУ:

"Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚарУ) даму бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына (бұдан әрі – Тұжырымдама) сәйкес әзірленді.
ҚарУ Қарағанды өңірінің ғылыми-техникалық және әлеуметтік- экономикалық дамуына белсенді ықпал ете отырып, өңірдегі жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы көшбасшы ретінде әрекет етеді. ҚарУ өңірдің және елдің прогресіне үлес қоса алатын білікті мамандарды даярлауға бағытталған академиялық қызмет пен инновациялық жобалардың толыққанды үйлесімі үшін жағдайлар жасаумен айналысады.
ҚарУ-дың даму бағдарламасы еліміздің солтүстік және орталық өңірлерін және тұтастай алғанда, Қазақстанды ғылыми-технологиялық дамытудың басым бағыттары бойынша экономикалық және әлеуметтік салалар үшін кадрлар даярлауды, серпінді ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді, жаңа әлеуметтік-гуманитарлық және шығармашылық жобаларды дамыту мен іске асыруды қамтамасыз ететін классикалық зерттеу университеті ретінде ҚарУ-ды орнықты дамытуды көздейді.
ҚарУ ғалымдары ғылым мен білім беру саласындағы мемлекеттік саясатта айқындалған басым бағыттар бойынша іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізіп, ғылыми белсенділік көрсеткіштері мен технологияларды экономиканың нақты секторына трансферттеу нәтижелері бойынша қазақстандық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖКБҰ) арасында ҚарУ-дың көшбасшылық позициясын қамтамасыз ететін болады. ҚарУ келісімшарттық зерттеулер мен ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру шеңберінде, оның ішінде ірі мемлекеттік компаниялармен және ғылыми институттармен бірлесіп кәсіпорындармен ынтымақтастықты дамытуды жалғастырады.
ҚарУ бітірушілердің ғылымның заманауи деңгейін көрсететін іргелі білімді игеруіне, оларда зерттеушінің шығармашылық дағдыларын, цифрлық экономиканың құзыреттерін және зерттеу нәтижелерін өңір экономикасы мен әлеуметтік салаға енгізуге жәрдемдесуге мүмкіндік беретін кәсіпкерлік қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған білім берудің барлық деңгейлерін дамытуды жалғастырады.
Магистратура мен PhD докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша біліктілігі жоғары кадрларды даярлау басымдыққа ие болады.
ҚарУ – экономиканың барлық секторлары үшін біліктілігі жоғары кадрлар даярлаудың ірі ғылыми-әдістемелік орталығы. Осы мақсатта бакалавриаттың, магистратураның, докторантураның білім беру бағдарламаларының кең ауқымы іске асырылатын болады. ҚарУ-да Қазақстан Республикасының ғылыми- технологиялық даму стратегиясының басым бағыттарына сәйкес мамандар даярлауды қамтамасыз ететін білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру, сондай-ақ цифрлық экономиканы дамыту талаптарына сәйкес білім беру бағдарламаларын жаңғырту жалғастырылатын болады.
ҚарУ-дың теңдестірілген креативті кадрлар құрамы бар, бұл ретте дамыған ынталандыру жүйесін құру негізінде кадрларды тарту және сақтау саясаты ҚарУ-дағы персоналды басқарудың негізі болады.
Зерттеу университетіне трансформациялау процесінде білім беру және ғылыми қызметтің синергиясына қол жеткізілетін болады, бұл ҚарУ-дың әлеуметтік-экономикалық құндылығын айқындайтын келесі негізгі аспектілердің күшеюіне алып келеді:

1) повышение качества образования: студенты получат доступ к передовым исследованиям и инновационным методам обучения, что повысит их квалификацию и конкурентоспособность на рынке труда;
2) развитие научных исследований: КарУ сможет проводить более масштабные и значимые исследования, привлекая внешнее финансирование и укрепляя свои научные школы;
3) укрепление связей с промышленностью: интеграция науки и образования способствует разработке инновационных решений и технологий, востребованных на рынке, что укрепляет партнерство с предприятиями и организациями;
4) лидирующие позиции в рейтингах университетов: улучшение позиций КарУ в глобальных и национальных рейтингах благодаря высокому уровню научных исследований и образовательных достижений;
5) привлекательность университета для иностранных граждан и международных партнеров: расширение сотрудничества с зарубежными вузами и научными организациями, укрепление позиций КарУ как международного образовательного и научного центра, активное участие в международных научных проектах и программах, что повысит престиж и видимость КарУ на мировой арене;
6) социальная ответственность: вклад КарУ в социально-экономическое развитие региона и страны усилится за счет реализации прикладных исследований и проектов, направленных на решение актуальных проблем общества, поддержки молодых ученых, студентов и волонтеров, вовлечения их в научные, образовательные и социальные проекты.
Цель и задачи, заявленные в плане развития КарУ, фокусируются на совмещении научных исследований с практической производственной деятельностью и повышении уровня высшего образования. Такой подход будет способствовать ускорению устойчивого экономического развития и прогресса Карагандинского региона, занимающего ключевую позицию в промышленном, коммерческом и культурном ландшафте страны.
Раздел 2. Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова", включая его достижения, проблемы и вызовы
Подраздел 1. Анализ текущего состояния
КарУ является одним из крупнейших многопрофильных университетов Казахстана и осуществляет подготовку бакалавров по 28 направлениям, магистров – по 24 направлениям и докторов PhD – по 10 направлениям подготовки, в настоящее время на 12 факультетах обучаются порядка 14 тысяч студентов, магистрантов и докторантов PhD. КарУ имеет институциональную и специализированную аккредитацию более 140 образовательных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры PhD.
Провозглашая основные принципы Болонской декларации, КарУ базируется на общепринятых трендах всей образовательной среды и призван решать важные цели, связанные с гуманизацией образования и приоритетом общечеловеческих ценностей в образовании, интернационализацией и в целом глобализацией образования.
В содержании учебных планов и программ реализуется мультидисциплинарный и междисциплинарный подход, отдельные модули дисциплин читаются на английском языке. Образовательные программы докторантуры "Химия" и магистратуры "Иностранный язык: два иностранных языка", "Иностранная филология", "Мировая экономика" полностью перешли на английский язык преподавания.
Особое внимание в КарУ уделяется проектированию и экспертизе новых и инновационных образовательных программ, в том числе при совместной коллаборации с ведущими отечественными и зарубежными университетами.
В КарУ успешно реализуются трехъязычные программы, программы двойных квалификаций, обучение в рамках формального, неформального и информального образования, 49 % образовательных программ реализуется с применением дистанционных образовательных технологий.

1) білім беру сапасын арттыру: студенттер озық зерттеулерге және оқытудың инновациялық әдістеріне қол жеткізеді, бұл олардың біліктілігі мен еңбек нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттырады;
2) ғылыми зерттеулерді дамыту: ҚарУ сыртқы қаржыландыруды тартып және өзінің ғылыми мектептерін нығайта отырып, неғұрлым ауқымды және маңызды зерттеулер жүргізе алады;
3) өнеркәсіппен байланысты нығайту: ғылым мен білімнің интеграциясы нарықта сұранысқа ие инновациялық шешімдер мен технологияларды әзірлеуге ықпал етеді, бұл кәсіпорындармен және ұйымдармен серіктестікті нығайтады;
4) университеттер рейтингтеріндегі көшбасшылық позициялар: ғылыми зерттеулер мен білім беру жетістіктерінің жоғары деңгейінің арқасында ҚарУ-дың жаһандық және ұлттық рейтингтердегі позицияларының жақсаруы;
5) шетелдік азаматтар мен халықаралық серіктестер үшін университеттің тартымдылығы: шетелдік жоғары оқу орындарымен және ғылыми ұйымдармен ынтымақтастықтың кеңеюі, ҚарУ-дың халықаралық білім беру және ғылыми орталық ретіндегі позициясының нығаюы, халықаралық ғылыми жобалар мен бағдарламаларға белсенді қатысуы, бұл ҚарУ-дың әлемдік аренадағы беделі мен көрінуін арттырады;
6) әлеуметтік жауапкершілік: ҚарУ-дың өңір мен елдің әлеуметтік- экономикалық дамуына қосатын үлесі қоғамның өзекті проблемаларын шешуге, жас ғалымдарды, студенттер мен еріктілерді қолдауға, оларды ғылыми, білім беру және әлеуметтік жобаларға тартуға бағытталған қолданбалы зерттеулер мен жобаларды іске асыру есебінен күшейтіледі.
ҚарУ-дың даму жоспарында мәлімделген мақсат пен міндеттер ғылыми зерттеулерді практикалық өндірістік қызметпен ұштастыруға және жоғары білім деңгейін арттыруға бағытталған. Мұндай тәсіл елдің өнеркәсіптік, коммерциялық және мәдени ландшафтында түйінді позицияны иеленетін Қарағанды өңірінің орнықты экономикалық дамуы мен прогресін жеделдетуге ықпал ететін болады.
2-бөлім. Жетістіктерін, проблемалары мен сын-қатерлерді қоса алғанда "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жағдайына шолу
1-кіші бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
ҚарУ Қазақстанның көпбейінді аса ірі университеттерінің бірі болып табылады және 28 бағыт бойынша бакалаврлар, 24 бағыт бойынша магистрлер және 10 бағыт бойынша PhD докторларын даярлауды жүзеге асырады, қазіргі уақытта 12 факультетте 14 мыңға жуық студент, магистрант пен PhD докторанты білім алады. ҚарУ-да бакалавриаттың, магистратураның және PhD докторантураның 140-тан астам білім беру бағдарламалары институционалдық және мамандандырылған аккредиттеуге ие.
Болон декларациясының негізгі қағидаттарын жариялай отырып, ҚарУ бүкіл білім беру ортасының жалпы қабылданған трендтеріне негізделеді және білім беруді ізгілендіруге және білім берудегі жалпыадамзаттық құндылықтардың басымдығына, интернационалдандыруға және жалпы білім беруді жаһандандыруға байланысты маңызды мақсаттарды шешуге күш жұмсайды.
Оқу жоспарлары мен бағдарламаларының мазмұнында мультипәндік және пәнаралық тәсіл іске асырылады, пәндердің жекелеген модульдері ағылшын тілінде оқылады. "Химия" докторантурасының және "Шет тілі: екі шет тілі", "Шетел филологиясы", "Әлемдік экономика" магистратурасының білім беру бағдарламалары толығымен ағылшын тілінде оқытуға көшті.
ҚарУ-да жаңа және инновациялық білім беру бағдарламаларын, оның ішінде жетекші отандық және шетелдік университеттермен бірлескен коллаборация кезінде жобалау мен сараптамаға ерекше назар аударылады.
ҚарУ-да үш тілді бағдарламалар, қос біліктілік бағдарламалары, формалды, формалды емес және информалды білім беру шеңберінде оқыту табысты іске асырылуда, білім беру бағдарламаларының 49 %-ы қашықтан білім беру технологияларын қолдану арқылы іске асырылады.

КарУ имеет партнерские отношения с зарубежными университетами и научными центрами, входит в состав авторитетных ассоциаций в рамках более 150 договоров, соглашений, меморандумов. В рамках интернационализации образовательного процесса в КарУ реализуется академическая мобильность студентов и профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) с зарубежными партнерами. Растет привлекательность КарУ среди иностранных граждан. Ежегодно студентами КарУ становятся порядка 60 граждан из Азербайджана, Армении, Германии, Китая, Монголии, России, Украины, Узбекистана и других стран. Кроме того, в КарУ ежегодно обучаются порядка 100 студентов в рамках программ академической мобильности, рассчитанных на 1-2 семестра. Это граждане Китая, Италии, Венгрии, России, Узбекистана, Украины.
В рамках реализации Программы "Привлечение зарубежных ученых за счет республиканского бюджета" за три года с 2020 по 2023 годы были привлечены 16 иностранных специалистов из таких стран, как Болгария, Финляндия, Россия, Италия, Эстония и т.д.
На основании соглашений о сотрудничестве на безвозмездной основе в рамках обмена опытом и чтения лекций были привлечены 33 ученых и преподавателей из университетов-партнеров таких стран, как США, Финляндия, Польша, Венгрия, Греция, Россия, Турция, Кыргызстан и т.д.
Также в период с 2020 по 2023 годы была реализована программа привлечения зарубежных ученых за счет средств КарУ и были привлечены 98 ученых таких стран, как Узбекистан, Великобритания, Украина, Беларусь, Финляндия, Польша, Венгрия, Греция, Россия, Турция, Кыргызстан и т.д.
Согласно рейтингу ОВПО Казахстана КарУ на протяжении последних лет занимает передовые места в национальных рейтингах Независимого агентства по обеспечению качества в образовании и Независимого агентства аккредитации и рейтинга, входит в мировой рейтинг QS World University Rankings, занимая позицию 851+, региональный рейтинг QS Asia, занимая 206 позицию.
КарУ входит в число лидеров отечественной высшей школы. Общая численность преподавателей КарУ составляет 921 человек, из которых 62 доктора наук, 277 кандидатов наук, 117 докторов философии (PhD) и 447 магистров наук, 47 обладателей международной стипендии "Болашак". Преподаватели КарУ 196 раз становились обладателями звания "Лучший преподаватель вуза" и 7 раз – "Лучший научный сотрудник". Среди преподавателей КарУ – члены-корреспонденты Национальной академии наук Республики Казахстан, лауреаты государственных научных стипендий для научных специалистов, внесших выдающийся вклад в развитие науки и техники, лауреаты государственных научных стипендий для талантливых молодых учҰных.
В научной инфраструктуре КарУ функционирует 20 научно-исследовательских институтов, научных центров и научных лабораторий: Сарыаркинский археологический институт, Институт молекулярной нанофотоники, Институт исследований цифровой экономики, Институт правовых исследований и государствоведения, центр этнокультурных и историко-антропологических исследований, научно-исследовательский центр "Альтернативная энергетика", лаборатория инженерного профиля "Физико-химические методы исследования", научно-исследовательская лаборатория комплексного изучения религиозной ситуации в Казахстане, научная лаборатория "Функциональные материалы и технологии зеленой энергетики", научно-образовательные лаборатории "Синтез и исследование биологически активных веществ и фармацевтических технологий", "Деструктивная гидрогенизация твердого и тяжелого углеводородного сырья", лаборатория прикладной биотехнологии и биоинженерии и другие. Проводятся исследования фундаментального и прикладного характера по актуальным направлениям и проблемам нанотехнологий и физики твҰрдого тела; синтеза новых материалов; мониторинга состояния биологических систем; социологии; системы высшего и послевузовского образования; рыночных отношений; юриспруденции; археологии.

ҚарУ шетелдік университеттермен және ғылыми орталықтармен серіктестік қарым-қатынас орнатқан, 150-ден астам шарттар, келісімдер, меморандумдар шеңберінде беделді қауымдастықтардың құрамына кіреді. Білім беру процесін интернационалдандыру аясында ҚарУ-да студенттер мен профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ОПҚ) шетелдік серіктестермен академиялық ұтқырлығы іске асырылуда. Шетелдік азаматтар арасында ҚарУ-дың тартымдылығы артып келеді. Жыл сайын Әзербайжан, Армения, Германия, Қытай, Моңғолия, Ресей, Украина, Өзбекстан және тағы басқа да елдерден келген 60-қа жуық азамат ҚарУ студенттері атанады. Сонымен қатар ҚарУ-да 1-2 семестрге есептелген академиялық ұтқырлық бағдарламасы аясында жыл сайын 100-ге жуық студент оқиды. Бұлар Қытай, Италия, Мажарстан, Ресей, Өзбекстан, Украина азаматтары.
"Республикалық бюджет қаражаты есебінен шетелдік ғалымдарды тарту" бағдарламасын іске асыру шеңберінде 2020 – 2023 жылдар аралығындағы үш жыл ішінде Болгария, Финляндия, Ресей, Италия, Эстония сияқты және т.б. елдерден 16 шетелдік маман тартылды.
Тегін негіздегі ынтымақтастық туралы келісімдер негізінде тәжірибе алмасу және дәрістер оқу аясында АҚШ, Финляндия, Польша, Мажарстан, Грекия, Ресей, Түркия, Қырғызстан сияқты және т.б. елдердің серіктес университеттерінен 33 ғалым мен оқытушы жұмысқа тартылды.
Сондай-ақ 2020 – 2023 жылдар аралығындағы кезеңде ҚарУ қаражаты есебінен шетелдік ғалымдарды тарту бағдарламасы жүзеге асырылды және Өзбекстан, Ұлыбритания, Украина, Беларусь, Финляндия, Польша, Мажарстан, Грекия, Ресей, Түркия, Қырғызстан сияқты және т.б. елдерден 98 ғалым тартылды.
Қазақстанның ЖЖКБҰ рейтингіне сәйкес ҚарУ соңғы жылдар кезеңінде Білім берудегі сапаны қамтамасыз ету жөніндегі тәуелсіз агенттіктің және Аккредиттеу және рейтинг тәуелсіз агенттігінің ұлттық рейтингтерінде жетекші орындарды иеленді, QS World University Rankings әлемдік рейтингінде 851+ позициясына, QS Asia өңірлік рейтингінде 206-позицияға тұрақтады.
ҚарУ отандық жоғары мектеп көшбасшыларының қатарына кіреді. ҚарУ оқытушыларының жалпы саны 921 адамды құрайды, оның ішінде 62 ғылым докторы, 277 ғылым кандидаты, 117 философия докторы (PhD) және 447 ғылым магистрі, "Болашақ" бағдарламасының 47 түлегі бар. ҚарУ оқытушылары 196 рет "Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы" және 7 рет "Үздік ғылыми қызметкер" атағын алды. ҚарУ оқытушыларының арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының корреспондент-мүшелері, ғылым мен техниканың дамуына зор үлес қосқан ғылыми мамандарға арналған мемлекеттік ғылыми стипендиялардың лауреаттары, дарынды жас ғалымдарға арналған мемлекеттік ғылыми стипендиялардың лауреаттары бар.
ҚарУ-дың ғылыми инфрақұрылымында 20 ғылыми-зерттеу институты, ғылыми орталықтар мен ғылыми зертханалар бар: Сарыарқа археологиялық институты, Молекулярлық нанофотоника институты, Цифрлық экономика ғылыми-зерттеу институты, Құқықтық зерттеулер және мемлекеттану институты, Этномәдени және тарихи-антропологиялық зерттеулер орталығы, "Баламалы энергия" ғылыми-зерттеу орталығы, "Физика-химиялық зерттеу әдістері" инженерлік зертханасы, Қазақстандағы діни ахуалды кешенді зерттеу ғылыми-зерттеу зертханасы, "Функционалдық материалдар және жасыл энергетикалық технологиялар" ғылыми зертханасы, "Синтез және биологиялық белсенді заттар және фармацевтикалық технологияларды зерттеу", "Қатты және ауыр көмірсутекті шикізатты деструктивті гидрогендеу" ғылыми-білім беру зертханалары, қолданбалы биотехнология және биоинженерия зертханасы және т.б. Нанотехнологияның және қатты дене физикасының; жаңа материалдар синтезінің; биологиялық жүйелердің жағдайын мониторингтеудің; әлеуметтанудың; жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің; нарықтық қатынастардың; құқықтанудың; археологияның өзекті бағыттары мен проблемалары бойынша іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізіледі.

В КарУ реализуется 112 научных проектов на общую сумму 1,6 миллиарда тенге, из них 57 научных проектов в рамках грантового финансирования и 2 научно-технические программы в рамках программно-целевого финансирования, в ходе реализации которых решаются задачи по созданию устойчивой экосистемы развития фундаментальных и прикладных исследований, развитию "зеленых" технологий, искусственного интеллекта, социальной адаптации человека в условиях цифровизации общества и окружающего мира.
Также имеется три "мегагранта" на 2023 – 2025 годы на общую сумму свыше 928 миллионов тенге. Первый проект BR21882309 "Создание новых органических люминофоров ТАDF на основе p-сопряженных азуленовых со-олигомеров для органических светоизлучающих диодов (OLED) третьего поколения" был поддержан Комитетом науки МНВО и получил финансирование в размере 298741800 тенге. Второй проект BR21882166 "Научно-практические основы воспроизводства, сохранения, использования плодово-ягодных растений природной флоры Западного, Восточного, Центрального и Северного Казахстана для обеспечения продовольственной безопасности" был финансирован РГП на ПХВ "Мангышлакский экспериментальный ботанический сад" Комитета науки МНВО на сумму 130000000 тенге. Третий проект BR21882302 "Казахстанский социум в условиях цифровой трансформации: перспективы и риски" получил поддержку от РГП на ПХВ "Институт философии, политологии и религиоведения" Комитета науки МНВО и финансирование в размере 499515248 тенге. Такое внушительное финансирование подчеркивает значимость и актуальность исследований, проводимых в КарУ, и способствует его развитию как ведущего научно-исследовательского центра.
Помимо этого КарУ ежегодно проводит конкурс на внутривузовский грант для научно-исследовательских работ и конкурс Совета молодых ученых КарУ "Новое имя в науке" для молодых ученых. В 2023 году КарУ выделил более 57 миллионов тенге из собственных средств на эти гранты, поддерживая тем самым научные исследования и развитие молодых ученых. В результате конкурсного отбора было предоставлено 12 грантов для проведения научно-технических прикладных исследований и 5 грантов от Совета молодых ученых КарУ в рамках программы "Новое имя в науке".
В Совет молодых ученых КарУ входят 359 молодых преподавателей, включая 35 остепенҰнных преподавателей, 155 докторантов и 15 постдокторантов. На факультетах КарУ функционирует 38 научных кружков, организованных научной ассоциацией студентов и магистрантов, в которых исследовательской работой занимаются 1867 студентов.

ҚарУ жалпы сомасы 1,6 миллиард теңгені құрайтын 112 ғылыми жобаны, оның ішінде 57 ғылыми жобаны гранттық қаржыландыру аясында және 2 ғылыми-техникалық бағдарламаны бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру аясында іске асыруда, оларды іске асыру барысында іргелі және қолданбалы зерттеулерді дамыту үшін орнықты экожүйені құру, қоғам мен қоршаған әлемді цифрландыру жағдайында "жасыл" технологияларды, жасанды интеллектті, адамның әлеуметтік бейімделуін дамыту міндеттері шешіледі.
Сондай-ақ 2023 – 2025 жылдарға арналған жалпы сомасы 928 миллион теңгеден асатын үш "мегагрант" бар. BR21882309 "Үшінші буындағы органикалық сәуле шығаратын диодтарға (OLED) арналған p-түйіндес азуленді со-олигомерлер негізінде жаңа органикалық ТАDF люминофорларын құру" деп аталатын бірінші жоба ҒЖБМ-нің Ғылым комитеті тарапынан қолдау тауып, 298741800 теңге көлемінде қаржыландыру алды. BR21882166 "Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Батыс, Шығыс, Орталық және Солтүстік Қазақстанның табиғи флорасының жеміс-жидек өсімдіктерін молайтудың, сақтаудың, пайдаланудың ғылыми-практикалық негіздері" атты екінші жоба 130000000 теңге сомасында ҒЖБМ Ғылым комитетінің "Маңғыстау эксперименттік ботаникалық бағы" ШЖҚ РМК тарапынан қаржыландырылды. BR21882302 "Цифрлық трансформация жағдайындағы қазақстандық қауым: перспективалар мен тәуекелдер" атты үшінші жоба ҒЖБМ Ғылым комитетінің "Философия, саясаттану және дінтану институты" ШЖҚ РМК тарапынан қолдауға ие болып, 499515248 теңге көлемінде қаржыландырылды. Мұндай ауқымды қаржыландыру ҚарУ-да жүргізілетін зерттеулердің маңыздылығы мен өзектілігін айқын көрсетеді және оның жетекші ғылыми-зерттеу орталығы ретінде дамуына ықпал етеді.
Сонымен қатар ҚарУ жыл сайын ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған университетішілік грант конкурсын және жас ғалымдарға арналған ҚарУ Жас ғалымдар кеңесінің "Ғылымдағы жаңа есім" конкурсын өткізеді. 2023 жылы ҚарУ осы гранттарға өз қаражатынан 57 миллион теңгеден астам қаражат бөлді, осылайша ғылыми зерттеулер мен жас ғалымдардың дамуына қолдау көрсетті. Конкурстық іріктеу нәтижесінде ғылыми-техникалық қолданбалы зерттеулер жүргізу үшін 12 грант және "Ғылымдағы жаңа есім" бағдарламасы аясында ҚарУ Жас ғалымдар кеңесінің 5 гранты берілді.
ҚарУ-дың Жас ғалымдар кеңесіне 359 жас оқытушы кіреді, олардың 35-і ғылыми дәрежесі бар оқытушы, 155-і докторант және 15-і постдокторант. ҚарУ факультеттерінде студенттер мен магистранттардың ғылыми қауымдастығының 38 ғылыми үйірмесі жұмыс істейді, онда 1867 студент зерттеу жұмысымен айналысады.

В КарУ функционирует 11 диссертационных советов по 12 образовательным программам: 8D05101 – "Биология", 8D05401 – "Математика", 8D01301 – "Педагогика и методика начального обучения", 8D01101 – "Педагогика и психология", 8D02301 – "Филология", 8D01702 – "Иностранный язык: два иностранных языка", 8D04101 – "Экономика", 8D05301 – "Химия", 8D05302 – "Физика", 8D02202 – "История", 8D01701 – "Казахский язык и литература", 8D05303 – "Теплофизика и теоретическая теплотехника", которые занимаются защитой диссертаций на соискание ученой степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю. Данные диссертационные советы не только обеспечивают строгую оценку научных работ, но и способствуют повышению качества образовательного процесса и научных исследований в КарУ. Наличие диссертационных советов также способствует увеличению количества высококвалифицированных преподавателей и научных сотрудников, что в свою очередь повышает репутацию университета как ведущего научно-образовательного центра.
В КарУ издается 10 научных журналов, в том числе "Вестник Карагандинского университета", в которых активно публикуются на казахском, английском, русском языках ведущие учҰные Казахстана и зарубежных стран. Серии журнала "Вестник Карагандинского университета" – "Химия", "Физика" и "Математика" – вошли в основную базу Web of Science Core Collection Clarivate Analytics. В 2019 году издаваемый КарУ на английском языке журнал "Eurasian Physical Technical Journal" включен в базу данных Scopus по четырем научным направлениям и по направлениям Energy и Engineering входит в квартиль Q3. Также в базу Scopus входят журналы Bulletin of the University of Karaganda – Chemistry и Bulletin of the Karaganda University – Mathematics.
В целях реализации кадровой политики в КарУ разработаны квалификационные профессиональные стандарты ППС, концепция развития кадрового потенциала, положение о кадровом резерве, положение об обучении и повышении квалификации работников КарУ.
КарУ является активным участником республиканского социального проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), в рамках которого в КарУ обучаются порядка 2000 студентов. В КарУ действует 16 молодежных объединений студенческого самоуправления, 107 клубов, творческих студий и коллективов, 30 спортивных секций. Ежегодно в КарУ проводится порядка 250 мероприятий, направленных на формирование казахстанского патриотизма, популяризацию отечественной истории, государственного языка, здорового образа жизни, профилактику религиозного экстремизма, правонарушений. Особое внимание в КарУ уделяется созданию условий для обучения студентов с особыми образовательными потребностями, функционирует ресурсный центр инклюзивного образования. Конкурентоспособность КарУ поддерживается развитой инфраструктурой, включающей 10 учебных корпусов, научную библиотеку с фондом в 2 миллиона книг с активно развивающимся репозиторием, современными читальными залами, залами электронных ресурсов и коворкинг-центрами, оснащенными самыми современными технологиями по предоставлению услуг. КарУ предоставляет обучающимся 7 благоустроенных домов студентов, загородные базы практик и зоны отдыха, музеи, Дворец студентов, центр психологического сопровождения образовательной деятельности, медицинские пункты, современные спортивные сооружения, функционирует издательство.
В КарУ успешно функционирует система внутреннего обеспечения качества с учетом требований международных стандартов Environmental, Social, and Corporate Governance.
Согласно требованиям Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" в КарУ создана антикоррупционная комплаенс-служба.
В КарУ разработаны и утверждены политика академической честности, Кодекс корпоративной этики, Положение о выявлении и урегулировании корпоративных конфликтов и конфликтов интересов, антикоррупционная политика, антикоррупционный стандарт, регламент взаимодействия руководителей структурных подразделений, деканов факультетов с антикоррупционной комплаенс-службой по реализации антикоррупционной политики, методические рекомендации по организации института антикоррупционного комплаенса, Положение о порядке проведения анкетирования (социологического опроса) обучающихся по вопросам оценки и восприятия коррупции, качества предоставления образовательных услуг, методические рекомендации по проведению антикоррупционной экспертизы внутренних (локальных) нормативных актов и их проектов. Также в КарУ действует Совет по этике и применяются инструменты академической честности.
Антикоррупционный стандарт КарУ направлен на формирование устойчивого антикоррупционного поведения и культуры у работников, ППС и обучающихся, устранение причин и условий, порождающих коррупцию, повышение правовой грамотности и формирование нулевой терпимости к любым проявлением коррупции.

ҚарУ-да философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін алу үшін диссертациялар қорғаумен айналысатын 12 білім беру бағдарламасы бойынша 11 диссертациялық кеңес жұмыс істейді: 8D05101 – "Биология", 8D05401 – "Математика", 8D01301 – "Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі", 8D01101 – "Педагогика және психология", 8D02301 – "Филология", 8D01702 – "Шет тілі: екі шет тілі", 8D04101 – "Экономика", 8D05301 – "Химия", 8D05302 – "Физика", 8D02202 – "Тарих", 8D01701 – "Қазақ тілі мен әдебиеті", 8D05303 – "Жылу физикасы және теориялық жылу техникасы". Аталған диссертациялық кеңестер ғылыми жұмыстарды қатаң бағалауды қамтамасыз етіп қана қоймай, сонымен қатар ҚарУ-дағы білім беру процесі мен ғылыми зерттеулердің сапасын арттыруға ықпал етеді. Диссертациялық кеңестердің болуы біліктілігі жоғары оқытушылар мен ғылыми қызметкерлер санының артуына да әсерін тигізеді, бұл өз кезегінде университеттің жетекші ғылыми-білім беру орталығы ретіндегі беделін арттырады.
ҚарУ-да 10 ғылыми журнал, оның ішінде "Қарағанды университетінің хабаршысы" басып шығарылады, онда Қазақстан мен шет елдердің жетекші ғалымдары өз еңбектерін қазақ, ағылшын, орыс тілдерінде белсенді жариялайды. "Қарағанды университетінің хабаршысы" журналының "Химия", "Физика" және "Математика" сериялары Web of Science Core Collection Clarivate Analytics негізгі базасына енді. 2019 жылы ҚарУ-дың ағылшын тілінде шығаратын "Eurasian Physical Technical Journal" журналы төрт ғылыми бағыт бойынша Scopus дерекқорына енгізілген және Energy мен Engineering бағыттары бойынша Q3 квартиліне кіреді. Сондай-ақ Scopus базасына Bulletin of the University of Karaganda – Chemistry және Bulletin of the Karaganda University – Mathematics журналдары кіреді.
Кадр саясатын іске асыру мақсатында ҚарУ-да ОПҚ-ның біліктілік кәсіби стандарттары, кадрлық әлеуетті дамыту тұжырымдамасы, кадр резерві туралы ереже, ҚарУ жұмыскерлерін оқыту және олардың біліктілігін арттыру туралы ереже әзірленді.
ҚарУ "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") республикалық әлеуметтік жобасының белсенді қатысушысы болып табылады, оның аясында ҚарУ-да 2000-ға жуық студент білім алады. ҚарУ-да студенттік өзін-өзі басқарудың 16 жастар бірлестігі, 107 клуб, шығармашылық студиялар мен ұжымдар, 30 спорт секциясы жұмыс істейді. Жыл сайын ҚарУ-да қазақстандық патриотизмді қалыптастыруға, отандық тарихты, мемлекеттік тілді, салауатты өмір салтын танымал етуге, діни экстремизмнің, құқық бұзушылықтардың профилактикасына бағытталған 250-ге жуық іс-шара өткізіледі. ҚарУ-да ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттерді оқыту үшін жағдай жасауға ерекше көңіл бөлінеді, инклюзивті білім берудің ресурстық орталығы жұмыс істейді. ҚарУ-дың бәсекеге қабілеттілігін 10 оқу корпусын, белсенді дамып келе жатқан репозиторийі бар 2 миллион кітап қорынан құралған ғылыми кітапхананы, заманауи оқу залдарын, электрондық ресурс залдары мен қызметтер көрсету бойынша ең заманауи технологиялармен жабдықталған коворкинг-орталықтарды қамтитын дамыған инфрақұрылым қолдайды. ҚарУ білім алушыларға жайластырылған 7 студенттер үйін, қала сыртындағы практика базалары мен демалыс аймақтарын, музейлерді, Студенттер сарайын, Білім беру қызметін психологиялық сүйемелдеу орталығын, медициналық пункттерді, заманауи спорт ғимараттарын ұсынады, баспахана жұмыс істейді.
ҚарУ-да Environmental, Social, and Corporate Governance халықаралық стандарттарының талаптарын ескере отырып, сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесі табысты жұмыс істейді.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес ҚарУ-да сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызмет құрылған.
ҚарУ-да академиялық адалдық саясаты, Корпоративтік этика кодексі, Корпоративтік жанжалдар мен мүдделер қақтығысын анықтау және реттеу туралы ереже, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл стандарты, құрылымдық бөлімшелер басшыларының, факультеттер декандарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты іске асыру бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметпен өзара іс-қимыл жасау регламенті, сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс институтын ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдар, Сыбайлас жемқорлықты бағалау және қабылдау, білім беру қызметтерінің сапасы бойынша білім алушылар арасында сауалнама (әлеуметтанулық сұрау салу) жүргізу тәртібі туралы ереже, ішкі (жергілікті) нормативтік құқықтық актілерге және олардың жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірленді және бекітілді. Сонымен қатар ҚарУ-да Әдеп жөніндегі кеңес жұмыс істейді және академиялық адалдық құралдары қолданылады.
ҚарУ-дың сыбайлас жемқорлыққа қарсы стандарты жұмыскерлер, ОПҚ мен студенттер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы орнықты мінез-құлық пен мәдениетті қалыптастыруға, сыбайлас жемқорлықты тудыратын себептер мен жағдайларды жоюға, құқықтық сауаттылықты арттыруға және сыбайлас жемқорлықтың кез келген көріністеріне мүлдем төзбеушілікті қалыптастыруға бағытталған.

19 марта 2023 года КарУ вступил в Лигу академической честности, что способствует повышению качества образования, противодействию коррупции во всех еҰ проявлениях.
На постоянной основе ведутся антикоррупционный мониторинг и анализ коррупционных рисков, конфликта интересов с принятием рекомендаций, направляются информационные письма по выработке эффективных инструментов антикоррупционной политики в КарУ. В рабочие учебные планы образовательных программ бакалавриата включена дисциплина "Основы права и антикоррупционной культуры" в объеме 5 кредитов.
С целью развития корпоративной и стратегической устойчивости КарУ началась интеграция целей устойчивого развития в систему управления, стратегию развития и ключевые процессы деятельности КарУ; разработана политика в области устойчивого развития. В контексте устойчивого развития с 2021 – 2022 учебного года в КарУ внедрена система управления рисками. В соответствии с разработанной политикой управления рисками в настоящее время ведется работа по управлению рисками, связанными с учебной, научной, воспитательной, культурной и другими сферами деятельности КарУ; развивается культура риск-менеджмента.
В рамках реализации стратегической задачи КарУ ориентирован на расширение участия в развитии инновационной среды региона через активное влияние на формирование инновационной экосистемы и культуры, содействие изменению социальной среды, реализации современных моделей общественного развития. КарУ будет способствовать развитию социально-ответственной и инновационно-ориентированной предпринимательской деятельности, используя механизмы государственно-частного партнерства, коммерциализации научных разработок.
Подраздел 2. Анализ трендов и вызовов
В условиях глобализации, формирования и развития "зеленой экономики" инновационная политика является важным фактором диверсификации экономики, что ведет к созданию конкурентоспособной экономики инновационного типа. Реалии четвертой индустриальной революции смещают приоритеты развития познания в направлении наук о жизни и их тесной интеграции с инженерными и точными областями знаний. По мнению главы Давосского экономического форума К. Шваба мегатренды ХХІ века будут представлены в таких направлениях, как биология, физика и информационные технологии. Процесс внедрения транс- и междисциплинарных технологий требует больших материальных и интеллектуальных ресурсов, при этом важно понимать что эти затраты оправданы. Следует отметить, что для создания и работы с высокотехнологичным оборудованием и интерпретации полученных данных необходима соответствующая компетенция сотрудников, то есть необходимо готовить высококвалифицированных специалистов, способных решать как узкие задачи своей области, так и понимать преимущества трансдисциплинарного взаимодействия. Их подготовка имеет наибольшие условия реализации в многопрофильных классических университетах на базе мультидисциплинарных исследовательских центров.
Анализ ключевых особенностей ведущих зарубежных исследовательских университетов (Stanford University, University of Texas at Austin, Manchester Metropolitan University и другие) позволяет выделить следующие аспекты:

2023 жылғы 19 наурызда ҚарУ білім сапасын жақсартуға, барлық көріністерінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға ықпал ететін Академиялық адалдық лигасына қосылды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг және сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін, мүдделер қақтығысын ұсынымдар қабылдай отырып талдау тұрақты негізде жүргізіледі, ҚарУ-да сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың тиімді құралдарын әзірлеу бойынша ақпараттық хаттар жолданып тұрады. Бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының жұмыс оқу жоспарларына 5 кредит көлемінде "Құқық негіздері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет" пәні енгізілген.
ҚарУ-дың корпоративтік және стратегиялық орнықтылығын дамыту мақсатында орнықты даму мақсаттарын басқару жүйесіне, даму стратегиясына және ҚарУ қызметінің негізгі процестеріне интеграциялау басталды; орнықты даму саласындағы саясат әзірленді. Орнықты даму контексінде 2021 – 2022 оқу жылынан бастап ҚарУ-да тәуекелдерді басқару жүйесі енгізілді. Әзірленген тәуекелдерді басқару саясатына сәйкес қазіргі уақытта ҚарУ-дың оқу, ғылыми, тәрбие, мәдени және басқа да қызмет салаларына байланысты тәуекелдерді басқару бойынша жұмыс жүргізілуде; тәуекел-менеджмент мәдениеті дамуда.
Стратегиялық міндетті іске асыру аясында ҚарУ инновациялық экожүйені және мәдениетті қалыптастыруға белсенді әсер ету, әлеуметтік ортаны өзгертуге, заманауи қоғамдық даму модельдерін іске асыруға жәрдемдесу арқылы өңірдің инновациялық ортасын дамытуға қатысуды кеңейтуге бағдарланған. ҚарУ әлеуметтік жауапты және инновацияға бағдарланған кәсіпкерлік қызметтің дамуына мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру арқылы ықпал ететін болады.
2-кіші бөлім. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
Жаһандану, "жасыл экономиканы" қалыптастыру және дамыту жағдайында инновациялық саясат экономиканы әртараптандырудың маңызды факторы болып табылады, бұл инновациялық типтегі бәсекеге қабілетті экономиканы құруға алып келеді. Төртінші индустриялық революцияның шындықтары өмір туралы ғылымдар мен олардың инженерлік және нақты білім салаларымен тығыз интеграциясы бағытындағы танымды дамытудың басымдықтарын ауыстырады. Давос экономикалық форумының басшысы К. Швабтың пікірінше, ХХІ ғасырдағы мегатрендтер биология, физика және ақпараттық технологиялар сияқты бағыттарда ұсынылатын болады. Транс- және пәнаралық технологияларды енгізу процесі үлкен материалдық және зияткерлік ресурстарды қажет етеді, бұл ретте бұл шығындар орынды екенін түсіну маңызды. Айта кету керек, жоғары технологиялық жабдықты жасау және онымен жұмыс істеу әрі алынған деректерге түсінік беру үшін қызметкерлердің тиісті құзыреті қажет, яғни өз саласының тар бейінді міндеттерін де, транспәндік өзара іс-қимылдың артықшылықтарын да түсінетін біліктілігі жоғары мамандарды даярлау қажет. Оларды даярлау көпбейінді классикалық университеттерде мультипәндік зерттеу орталықтары негізінде іске асырудың ең үлкен шарттарына ие.
Жетекші шетелдік зерттеу университеттерінің (Stanford University, University of Texas at Austin, Manchester Metropolitan University және басқалары) негізгі ерекшеліктерін талдау мынадай аспектілерді бөліп көрсетуге мүмкіндік береді:

1) привлечение преподавателей высшего уровня, являющихся экспертами в своих областях;
2) наличие современной исследовательской инфраструктуры, способной обеспечить передовые научные изыскания;
3) широкий спектр исследовательских программ по различным дисциплинам, отвечающих разнообразным интересам всех участников университетского сообщества;
4) поощрение сотрудничества между различными профессиональными группами и содействие междисциплинарным исследованиям, способствующим инновационным прорывам;
5) наличие эффективных механизмов для передачи научных открытий и инноваций в коммерческий сектор, способствующих экономическому развитию;
6) эффективное международное сотрудничество, способствующее устойчивому позиционированию КарУ в глобальном научном и образовательном пространстве;
7) участие исследовательского КарУ в решении экономических, социальных и культурных проблем казахстанского социума.
Современное развитие ОВПО невозможно без прогноза изменения тенденций рынка труда и потребности в кадрах. Рынок труда отражает тенденции современного общества и происходящие технологические и социальные изменения как в стране, так и в мире. Несмотря на различные глобальные вызовы, которые ставят все страны перед необходимостью поиска адаптивных подходов в образовании, основные тенденции отечественного рынка труда сохраняются.
Важной тенденцией отечественного рынка труда остаҰтся растущий спрос на специалистов, обладающих мультифункциональными навыками и новыми знаниями, способных оперативно перестроить бизнес-структуры и предприятия под новые стандарты, вывести их из кризиса. По результатам некоторых исследований в среднесрочной перспективе наиболее востребованными станут IT-специалисты разного уровня (от программистов и мобильных разработчиков до экспертов по кибербезопасности), специалисты по цифровой трансформации бизнеса, SMM-менеджеры, маркетологи, аналитики "Big Data". В отношении ОВПО это означает, что будут востребованы такие качества выпускников, как способность ориентироваться в больших объҰмах информации, действовать в условиях неопределҰнности и решать кросс-функциональные задачи. С учҰтом новых реалий КарУ ориентирован в среднесрочной перспективе на проведение модернизации образовательных программ для соответствия глобальным вызовам цифровой реальности.
Переход к "зеленому росту" является необходимым приоритетом для Казахстана, поскольку экономическое развитие страны в настоящее время в значительной степени сосредоточено на добывающих производствах и экспорте сырьевых товаров. В то же время в большинстве секторов экономики наблюдаются относительно высокий уровень энергоемкости и загрязнения, а также низкая энергоэффективность.

1) өз салаларында сарапшылар болып табылатын жоғары деңгейдегі оқытушыларды тарту;
2) озық ғылыми ізденістерді қамтамасыз етуге қабілетті заманауи зерттеу инфрақұрылымының болуы;
3) университет қауымдастығының барлық қатысушыларының әралуан мүдделеріне жауап беретін әртүрлі пәндер бойынша зерттеу бағдарламаларының кең спектрі;
4) түрлі кәсіби топтар арасындағы ынтымақтастықты ынталандыру және инновациялық серпіліске ықпал ететін пәнаралық зерттеулерге ықпал ету;
5) экономикалық дамуға ықпал ететін ғылыми жаңалықтар мен инновацияларды коммерциялық секторға берудің тиімді тетіктерінің болуы;
6) ҚарУ-дың жаһандық ғылыми және білім беру кеңістігінде орнықты позициялануына ықпал ететін тиімді халықаралық ынтымақтастық;
7) ҚарУ зерттеу университетінің қазақстандық қауымның экономикалық, әлеуметтік және мәдени проблемаларын шешуге қатысуы.
ЖЖКБҰ-ның заманауи дамуы еңбек нарығының тенденциялары мен кадрларға деген қажеттіліктің өзгеруін болжаусыз мүмкін емес. Еңбек нарығы қазіргі қоғамның тенденцияларын және елде, сондай-ақ әлемде де болып жатқан технологиялық және әлеуметтік өзгерістерді көрсетеді. Білім беруде бейімделу тәсілдерін іздеу қажеттілігіне барлық елдер қойып отырған түрлі жаһандық сын-қатерлерге қарамастан, отандық еңбек нарығының негізгі тенденциялары сақталуда.
Отандық еңбек нарығының маңызды тенденциясы мультифункционалды дағдылары мен жаңа білімі бар, бизнес-құрылымдар мен кәсіпорындарды жаңа стандарттар негізінде жедел қайта құруға, оларды дағдарыстан шығаруға қабілетті мамандарға сұраныстың артуы болып қала береді. Кейбір зерттеулердің нәтижелері бойынша орта мерзімді перспективада әртүрлі деңгейдегі IT-мамандар (бағдарламашылар мен мобильді әзірлеушілерден бастап киберқауіпсіздік жөніндегі сарапшыларға дейін), бизнесті цифрлық трансформациялау жөніндегі мамандар, SMM-менеджерлер, маркетологтар, "Big Data" талдаушылары аса үлкен сұранысқа ие болады. ЖЖКБҰ-ға қатысты бұл бітірушілердің үлкен көлемдегі ақпаратта бағдарлану, белгісіздік жағдайында әрекет ету және кросс-функционалдық міндеттерді шешу қабілеті сияқты қасиеттері сұраныста болатынын білдіреді. Жаңа шындықтарды ескере отырып, ҚарУ орта мерзімді перспективада цифрлық шынайылықтың жаһандық сын-қатерлеріне сай келуі үшін білім беру бағдарламаларын жаңғыртуды жүргізуге бағдарланған.
"Жасыл өсімге" көшу Қазақстан үшін қажетті басымдық болып табылады, өйткені қазіргі уақытта елдің экономикалық дамуы айтарлықтай дәрежеде өндіруші өндірістерге және шикізат тауарларының экспортына шоғырланған. Сонымен қатар экономиканың көптеген секторларында энергияны көп қажетсіну мен ластанудың салыстырмалы түрде жоғары деңгейі, сондай-ақ энергия тиімділігінің төмендігі байқалады.

В Послании Главы государства Токаева К.К. народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана" говорится: "Нам следует акцентированно заниматься развитием зеленой экономики. Очевидно, что в долгосрочной перспективе глобальный переход на чистую энергетику неизбежен. По данным международных аналитиков, около трети общемировых капитальных вложений уже приходится на проекты возобновляемой энергетики.".
Стратегия "зеленого роста" Казахстана направлена на повышение эффективности использования ресурсов и продвижение новых технологий для обеспечения устойчивого роста для будущих поколений.
Казахстан стал первым государством в Центральной Азии, создавшим организационно-правовую основу для перехода к "зеленому росту".
В данную основу включено принятие нескольких законодательных актов, среди которых Экологический кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии", Концепция перехода Республики Казахстан к "зеленой экономике", утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577.
В Карагандинской области проблема "зеленого роста" и необходимости формирования инновационных экосистем в области "зеленой экономики" стоит особенно остро в силу отраслевой специфики региона с доминированием горнодобывающей промышленности, черной и цветной металлургии. В сельскохозяйственном секторе экономики региона урожайность и валовой сбор продукции остаются во многом зависимы от природно-климатических условий. Вопрос рационального использования земель сельскохозяйственного назначения приобретает особую актуальность в связи с необходимостью обеспечения продовольственной безопасности.
Текущая ситуация в области управления отходами характеризуется такой серьезной проблемой, как наследие исторических промышленных отходов. За предыдущие десятилетия были накоплены значительные исторические объемы отходов тяжелой промышленности, агропромышленного комплекса и разработки полезных ископаемых. Помимо того, что значительная часть таких отходов токсична, следует учитывать, что они содержат значительную долю экономически ценных материалов и могут быть вторично использованы в технологических циклах.
КарУ станет региональным хабом по реализации инновационных проектов. Университетский исследовательский хаб "зеленых" инноваций "Green Innovation Hub" будет представлять собой особую инфраструктуру, обеспечивающую связь исследовательских центров и бизнеса, порождающую и поддерживающую на стартовом этапе малые высокотехнологичные предприятия. Green Innovation Hub станет площадкой для осуществления технологического трансферта, то есть будут осуществляться передача "зеленых" технологий, проекты которых возникли в научных центрах, в производство, доведение замысла до стадии выпуска продукции. Green Innovation Hub будет тесно взаимодействовать с другими хабами как на национальном, так и на международном уровне. Например, Green Innovation Hub с Astana Hub будет реализовывать совместно проекты по созданию прорывных компаний, использующих в своей деятельности искусственный интеллект и другие IT-технологии.
В условиях современного Казахстана наряду с развитием промышленности, высоких технологий и интенсивных экономических преобразований место и роль социально-гуманитарного знания не теряют своей значимости. Основными тенденциями развития современных социально-гуманитарных наук являются их поликонцептуальность, мультидисциплинарность, цифровая трансформация, интегративный подход, транскультуральность, что требует системы образования, способной соответствовать подобным тенденциям.
Одним из трендов социально-гуманитарного образования является смещение ориентиров от обучения узконаправленным специальным знаниям и умениям "hard skills" к формированию универсальных надпрофессиональных компетенций "soft skills", обеспечивающих становление всесторонне развитого конкурентоспособного специалиста. Тема формирования гибких навыков в системе образования в последнее время привлекает все большее внимание исследователей по всему миру, включая как представителей академического научного сообщества, так и различных организаций.
Сегодня очевидно, что основные принципы и категориальный аппарат социально-гуманитарного познания претерпели существенные изменения и требуют как критического и содержательного переосмысления, так и дальнейшего развития. Вызовы современного общества ставят высокие требования к подготовке профессионалов, владеющих актуальными социальными технологиями, знаниями в области демографической и гендерной политики Казахстана, проявляющих активную гражданскую позицию и социальную активность.
Не теряют своей остроты вопросы межконфессионального согласия и религиозной идентичности личности, вопросы сохранения и приумножения культурного наследия казахского народа. Социально-гуманитарное образование выступает своеобразным посредником между достижениями культуры прошлого, настоящего и будущего, примиряя их на уровне рефлексивного отношения к возможности продуктивного диалога времен и поколений. Именно поэтому в современных условиях изменяется и основная функция социально-гуманитарного образования, которое должно трансформироваться в систему вариативного, развивающего образования для людей в условиях кардинально и стремительно меняющегося социума.
Глобальной целью современного отечественного образования является воспитание гуманистической личности. Это свободная личность, способная к самоопределению и самореализации в современном социокультурном пространстве, обладающая высокой адаптивностью и проактивностью, высоким уровнем субъективного благополучия, творческой свободой и вариативным мышлением. Это обусловливает повышенное внимание к социально-гуманитарному знанию и формирующему человека социально-гуманитарному образованию. В современном мире социальные и гуманитарные науки играют важную роль в объяснении, понимании, прогнозировании социальных, культурных и политических явлений, формировании устойчивого общества и развитии гармоничных межкультурных и межконфессиональных отношений.
Актуальными мировыми трендами высшего образования являются рост доли населения с высшим образованием, практико-ориентированное обучение, цифровизация, онлайн-образование, предметно-ориентированная трансляция знаний, интернационализация, геймификация, персонализация, а также стремительная трансформация миссии ОВПО от источников знаний и исследований в центры инноваций и технологического прогресса, что должно выводить ОВПО на новый уровень деятельности.
Ожидается, что глобальными трендами в развитии системы высшего образования на ближайшие годы станут технологическое переустройство образовательного контента, междисциплинарность и внедрение индивидуальных образовательных траекторий, формирование инновационных образовательных программ, включающих в учебную и проектную деятельность "soft и future-skills".
Данные международных исследований указывают на необходимость развития научно-методического аспекта в подготовке педагогов, формирование их готовности как к изменениям, так и к учету индивидуальных потребностей обучающихся.
Анализ потребностей рынка труда и исследований перспектив образования позволяет констатировать, что необходимо системное развитие процесса непрерывного образования. Следовательно в университетском образовании необходим переход от традиционных программ обучения к подготовке обучающихся к будущему через обновление содержания образования в направлении формирования глобальных компетенций, внедрения интерактивных и дизайнерских технологий обучения.
Подготовка будущих специалистов в любой предметной сфере требует и обеспечения образовательного процесса качественной образовательной инфраструктурой, объектами, соответствующими современным санитарным нормам, безопасности, стандартам оснащенности.
Подраздел 3. Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
В контексте стратегии развития КарУ нацелен на эффективное адаптирование к динамичным изменениям окружающей среды, в том числе к новым технологическим трендам, экономическим флуктуациям и социальным изменениям. Данный подход подразумевает активное отслеживание и адекватное реагирование на различные вызовы, что способствует поддержанию стабильности и продолжительному развитию университета.
Процессы глобализации и различные интеграционные процессы в мире актуализировали необходимость повышения конкурентоспособности высшего образования. Произошедшие изменения коснулись содержания образования, средств и методов обучения, систем оценки качества образования, подготовки обучающихся к профессиональной деятельности в образовательной деятельности КарУ. В связи с этим возросло значение качества образовательных услуг, их диверсификации, доступности других показателей сохранения способности учебного заведения конкурировать на рынке образовательных услуг. Все это предопределило необходимость разработки КарУ такой стратегии развития, постановки таких интегрально решающих подходов внедрения новых технологий и типов организации производства, управления и подготовки кадров, которые, апеллируя к мировым тенденциям конкурентоспособности, позволили бы организовать выполнение задач высшей школы в условиях международной конкуренции.
Основными инструментами реализации поставленных целей и задач станут систематический мониторинг и корректировка результативности в целях обеспечения успешной образовательной, научной, исследовательской, инновационной, воспитательной деятельности, развития кадрового потенциала, роста интернационализации и международного признания, укрепления финансовой устойчивости КарУ. Обновление организационной архитектуры КарУ, развитие информационной экосистемы и проектной деятельности на всех уровнях управления, рост коммерциализации университетской науки и деятельность эндаумент-фонда позволят обеспечить эффективность бизнес-процессов для достижения запланированных индикаторов.
Важными аспектами новой модели образования становятся коммуникации, критическое мышление и стратегическая командная работа. Вовлечение студентов с первого года обучения в реализацию различных проектных работ, создание открытых площадок для разработки технологических и междисциплинарных исследовательских стартапов, а также организация дуального обучения в условиях корпоративного обучения становятся ключевыми элементами опережающего образования.
Опережающее образование ориентировано на адаптацию системы образования к будущим потребностям, повышение уровня взаимодействия учебных заведений с рыночными отношениями и использование мировых экономических механизмов для финансовой стабилизации. Кроме того, акцент делается на повышении качества образования и формировании у студентов стремления к постоянному обновлению своих знаний.
Основой формирования модели опережающего образования является развитие личности, направленное на формирование новых профессиональных и личностных качеств, адаптирующих человека к жизни и работе в условиях неопределенности и быстрых изменений внешней среды. Реализация этой модели образования призвана обеспечить повышение профессиональной мобильности и конкурентоспособности выпускников КарУ, готовых к эффективной деятельности в современном мире.

Мемлекет басшысы Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауында: "Біз "жасыл" экономиканы дамыту мәселесімен мықтап айналысуымыз керек. Болашақта бүкіл әлем таза энергетикаға көшетіні сөзсіз. Халықаралық сарапшылардың мәліметіне сүйенсек, жалпы әлемдегі күрделі қаржы салымдарының үштен біріне жуығы жаңартылатын энергетика жобаларының еншісінде.", – делінген.
Қазақстанның "жасыл өсім" стратегиясы ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға және болашақ ұрпақ үшін орнықты өсімді қамтамасыз ету үшін жаңа технологияларды ілгерілетуге бағытталған.
Қазақстан Орталық Азияда "жасыл өсімге" көшу үшін ұйымдық-құқықтық негіз құрған алғашқы мемлекет болды.
Аталған негізге бірнеше заңнамалық актілерді қабылдау енгізілген, олардың қатарында Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама.
Қарағанды облысында "жасыл өсім" проблемасы және "жасыл экономика" саласында инновациялық экожүйелерді қалыптастыру қажеттігі тау-кен өнеркәсібі, қара және түсті металлургия үстемдік ететін өңірдің салалық ерекшелігіне байланысты ерекше өткір тұр. Өңір экономикасының ауыл шаруашылығы секторында өнімділік пен жалпы өнім жинау көбінесе табиғи-климаттық жағдайларға байланысты болып отыр. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану мәселесі азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажеттігіне байланысты ерекше өзектілікке ие болады.
Қалдықтарды басқару саласындағы ағымдағы жағдай тарихи өндірістік қалдықтардың мұрасы сияқты күрделі мәселемен сипатталады. Алдыңғы онжылдықтарда ауыр өнеркәсіп, агроөнеркәсіптік кешен және пайдалы қазбаларды игеру қалдықтарының айтарлықтай тарихи көлемі жинақталды. Мұндай қалдықтардың едәуір бөлігі уытты болумен қатар, олардың құрамында экономикалық жағынан құнды материалдардың едәуір бөлігі бар екенін және оларды технологиялық циклдерде қайта пайдалануға болатынын ескеру қажет.
ҚарУ инновациялық жобаларды іске асыру жөніндегі өңірлік хабқа айналады. "Green Innovation Hub" "жасыл" инновациялардың университеттік зерттеу хабы бастапқы кезеңде шағын жоғары технологиялық кәсіпорындарды қалыптастыратын және қолдайтын зерттеу орталықтары мен бизнестің байланысын қамтамасыз ететін ерекше инфрақұрылым болады. Green Innovation Hub технологиялық трансфертті жүзеге асыру алаңына айналады, яғни жобалары ғылыми орталықтарда пайда болған "жасыл" технологияларды өндіріске беру, түпкі ойды өнімді шығару сатысына дейін жеткізу жүзеге асырылады. Green Innovation Hub ұлттық, сол сияқты халықаралық деңгейде басқа хабтармен өзара тығыз байланыста болады. Мысалы, Green Innovation Hub Astana Hub-пен өз қызметінде жасанды интеллект пен басқа да IT-технологияларды пайдаланатын серпінді компанияларды құру бойынша жобаларды бірлесіп іске асыратын болады.
Қазіргі Қазақстан жағдайында өнеркәсіпті, жоғары технологияларды және қарқынды экономикалық жаңартуларды дамытумен қатар әлеуметтік-гуманитарлық білімнің орны мен рөлі өз маңызын жоғалтпайды. Заманауи әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдардың негізгі даму тенденциялары олардың поликонцептуалдылығы, мультипәнділігі, цифрлық трансформациясы, интегративті тәсілі, трансмәдениеттілігі болып табылады, бұл осы тәрізді тенденцияларға сәйкес келетін білім беру жүйесін қажет етеді.
Әлеуметтік-гуманитарлық білім беру трендтерінің бірі бағдарлардың "hard skills" тар бағытталған арнайы білімі мен дағдыларын оқытудан жан-жақты дамыған бәсекеге қабілетті маман қалыптастыруды қамтамасыз ететін "soft skills" әмбебап, кәсібиден жоғары құзыреттерді қалыптастыруға ауысуы болып табылады. Білім беру жүйесінде икемді дағдыларды қалыптастыру тақырыбы соңғы уақытта бүкіл әлем бойынша зерттеушілердің, оның ішінде академиялық ғылыми қоғамдастық, сол сияқты әртүрлі ұйымдар өкілдерінің де назарын көбірек аударып отыр.
Бүгінгі таңда әлеуметтік-гуманитарлық танымның негізгі қағидаттары мен категориялық аппараты айтарлықтай өзгерістерге ұшырап отырғаны және бұл сыни және мазмұнды қайта ұғынуды, сондай-ақ одан әрі дамуды талап ететіні анық. Қазіргі қоғамның сын-тегеуріндері Қазақстанның демографиялық және гендерлік саясаты саласындағы өзекті әлеуметтік технологияларды, білімді меңгерген, белсенді азаматтық ұстаным мен әлеуметтік белсенділік танытатын кәсіпқойларды даярлауға жоғары талаптар қояды.
Конфессияаралық келісім және жеке тұлғаның діни бірегейлігі, қазақ халқының мәдени мұрасын сақтау және арттыра түсу мәселелері өз өткірлігін жоғалтпайды. Әлеуметтік-гуманитарлық білім беру өткен, қазіргі және болашақтағы мәдениеттің жетістіктерін өзіндік байланыстырушы ретінде әрекет етеді, оларды уақыт пен ұрпақтың өнімді диалогының мүмкіндігіне рефлексиялық қатынас деңгейінде үйлестіреді. Сондықтан да қазіргі жағдайда әлеуметтік-гуманитарлық білім берудің негізгі қызметі де өзгереді, ол түбегейлі және тез өзгеретін қауым жағдайында адамдар үшін вариативті, дамушы білім беру жүйесіне трансформациялануы тиіс.
Заманауи отандық білім берудің жаһандық мақсаты гуманистік тұлғаны тәрбиелеу болып табылады. Бұл қазіргі әлеуметтік-мәдени кеңістікте өзін-өзі анықтауға және өзін-өзі көрсетуге қабілетті, жоғары бейімделгіштік пен проактивтілікке, субъективті әл-ауқаттың жоғары деңгейіне, шығармашылық еркіндікке және вариативті ойлауға ие еркін тұлға. Бұл әлеуметтік-гуманитарлық білімге және адамды қалыптастыратын әлеуметтік-гуманитарлық білімге көбірек көңіл бөлуді айқындайды. Қазіргі әлемде әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар әлеуметтік, мәдени және саяси құбылыстарды түсіндіруде, түсінуде, болжауда, орнықты қоғамды қалыптастыруда және үйлесімді мәдениетаралық және конфессияаралық қатынастарды дамытуда маңызды рөл атқаруда.
Жоғары білім берудің өзекті әлемдік трендтері жоғары білімі бар халық үлесінің өсуі, практикаға бағдарланған оқыту, цифрландыру, онлайн-білім беру, білімді пәнге бағдарлап тарату, интернационалдандыру, геймификациялау, дербестендіру, сондай-ақ ЖЖКБҰ-ның миссиясын білім көздерінен және зерттеулерден инновациялар мен технологиялық прогресс орталықтарына жедел трансформациялау болып табылады, бұл өз кезегінде ЖЖКБҰ-ны қызметтің жаңа деңгейіне шығаруға тиіс.
Білім беру контентін технологиялық қайта құрудың, пәнаралық және жеке білім беру траекторияларын енгізудің, "soft және future-skills" оқу және жобалау қызметін қамтитын инновациялық білім беру бағдарламаларын қалыптастырудың алдағы жылдарға арналған жоғары білім беру жүйесін дамытудағы жаһандық трендтерге айналуы күтіледі.
Халықаралық зерттеулердің деректері педагогтарды даярлаудағы ғылыми-әдістемелік аспектіні дамыту қажеттілігіне, олардың өзгерістерге, сондай-ақ білім алушылардың жеке қажеттіліктерін есепке алуға дайындығын қалыптастыруға назар аудару қажет екендігін айғақтайды.
Еңбек нарығының қажеттіліктерін және білім беру перспективаларының зерттеулерін талдау үздіксіз білім беру процесін жүйелі дамыту қажет екенін белгілеуге мүмкіндік береді. Демек, университеттік білім беруде дәстүрлі оқыту бағдарламаларынан жаһандық құзыреттіліктерді қалыптастыру, оқытудың интерактивті және дизайнерлік технологияларын енгізу бағытында білім беру мазмұнын жаңарту арқылы білім алушыларды болашаққа даярлауға көшу қажет.
Кез келген пәндік салада болашақ мамандарды даярлау білім беру процесін сапалы білім беру инфрақұрылымымен, заманауи санитариялық нормаларға, қауіпсіздікке, жарақтандыру стандарттарына сәйкес келетін объектілермен қамтамасыз етуді де талап етеді.
3-кіші бөлім. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
Даму стратегиясының контекстінде ҚарУ қоршаған ортаның динамикалық өзгерістеріне, соның ішінде жаңа технологиялық трендтерге, экономикалық өзгерістерге және әлеуметтік флуктуацияларға тиімді бейімделуге бағытталған. Бұл тәсіл әртүрлі сын-қатерлерді белсенді қадағалау мен барабар ден қоюды білдіреді, бұл университеттің тұрақтылығын қолдауға және ұзақ мерзімді дамуына ықпал етеді.
Жаһандану процестері және әлемдегі әртүрлі интеграциялық процестер жоғары білімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру қажеттілігін өзектілендірді. Орын алған өзгерістер білім беру мазмұнына, оқыту құралдары мен әдістеріне, білім беру сапасын бағалау жүйесіне, білім алушыларды ҚарУ-дың білім беру қызметіндегі кәсіби қызметке даярлау жүйесіне өз әсерін тигізді. Осыған байланысты білім беру қызметтері сапасының, оларды әртараптандырудың маңыздылығы, оқу орнының білім беру қызметтері нарығында бәсекеге түсу қабілетін сақтаудың басқа көрсеткіштерінің қолжетімділігі артты. Мұның бәрі ҚарУ-дың бәсекеге қабілеттіліктің әлемдік тенденцияларына жүгініп, халықаралық бәсекелестік жағдайында жоғары мектеп міндеттерін орындауды ұйымдастыруға мүмкіндік беретіндей даму стратегиясын әзірлеу, өндірісті ұйымдастырудың, басқарудың және кадрларды даярлаудың жаңа технологиялары мен типтерін енгізудің интегралды шешуші тәсілдерін белгілеу қажеттігін алдын ала анықтады.
ҚарУ-дың табысты білім беру, ғылыми, зерттеу, инновациялық, тәрбие қызметін қамтамасыз ету, кадрлық әлеуетті дамыту, интернационалдандыру мен халықаралық тануды арттыру, қаржылық тұрақтылығын нығайту мақсатында нәтижелілікті жүйелі мониторингтеу және түзету қойылған мақсаттар мен міндеттерді іске асырудың негізгі құралдары болмақ. ҚарУ-дың ұйымдастырушылық архитектурасын жаңарту, басқарудың барлық деңгейлерінде ақпараттық экожүйені және жобалау қызметін дамыту, университеттік ғылымды коммерцияландырудың өсуі және эндаумент-қордың қызметі жоспарланған индикаторларға қол жеткізу үшін бизнес-процестердің тиімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жаңа білім беру моделінің маңызды аспектілері коммуникациялар, сыни ойлау және стратегиялық командалық жұмыс болып табылады. Студенттерді бірінші оқу жылынан бастап әртүрлі жобалық жұмыстарды іске асыруға тарту, технологиялық және пәнаралық зерттеулердің стартаптарын әзірлеу үшін ашық алаңдар құру, сондай-ақ корпоративтік оқыту жағдайында дуалды оқытуды ұйымдастыру озық білім берудің негізгі элементтеріне айналады.
Озық білім беру білім беру жүйесін болашақ қажеттіліктерге бейімдеуге, оқу орындарының нарықтық қатынастармен өзара іс-қимыл деңгейін арттыруға және қаржылық тұрақтылық үшін әлемдік экономикалық тетіктерді пайдалануға бағытталған. Бұдан басқа, білім беру сапасын арттыруға және студенттердің өз білімдерін үнемі жаңартып отыруға ұмтылуын қалыптастыруға екпін беріледі.
Озық білім беру моделін қалыптастырудың негізі – адамды белгісіздік және сыртқы ортаның тез өзгеруі жағдайында өмір сүруге және жұмыс істеуге бейімдейтін жаңа кәсіби және тұлғалық қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған тұлғаны дамыту. Осы білім беру моделін іске асыру ҚарУ-дың қазіргі әлемде тиімді қызметке дайын бітірушілерінің кәсіби ұтқырлығы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды қамтамасыз етуге бағытталған.

Раздел 3. Видение, миссия и ценности Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
Видение Программы развития:
Классический исследовательский университет – центр высокотехнологичных научных исследований и академического превосходства.
Миссия Программы развития:
КарУ способствует высокотехнологичному развитию региона и страны через прорывные научные исследования и образовательные инновации.
Прямой результат реализации Программы развития – развитие ключевых отраслей экономики республики и региона с учетом мировых тенденций и трендов посредством инновационной модернизации предприятий, создания современных технологий, подготовки высококвалифицированных кадров.
Ценности Программы развития:
1) подготовка кадров для инновационных отраслей экономики страны с учетом Атласа новых профессий;
2) генерация новых знаний и инноваций;
3) развитие конкурентоспособной личности для служения государству и обществу;
4) подготовка молодых ученых на уровне магистратуры и докторантуры, владеющих набором исследовательских компетенций, в соответствии с международными стандартами высшего и (или) послевузовского образования;
5) проведение научных исследований в области инновационной модернизации экономических секторов в условиях "зеленой" экономики, внедрение аддитивного производства, оптимизация систем контроля и управления производством, создание и разработка новых материалов многофункционального назначения с участием ППС КарУ, студентов, магистрантов, докторантов, представителей хозяйствующих субъектов;
6) оказание маркетинговых и инжиниринговых услуг хозяйствующим субъектам в области инновационной модернизации и "зеленых" технологий;
7) проведение в КарУ институциональных и общественных изменений, приводящих к созданию принципиально новых структур – центров, направленных на внедрение корпоративной политики, соответствующих принципам устойчивого развития;
8) создание условий для организации международных консорциумов с привлечением ведущих зарубежных исследователей.
Раздел 4. Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
Вклад КарУ в развитие общества многоаспектен и охватывает различные сферы:
1. Образовательный вклад.
В рамках академического развития КарУ придерживается стратегии по укреплению качественной подготовки конкурентоспособных выпускников, которые соответствуют требованиям современного рынка труда. Это достигается благодаря академической политике КарУ, которая направлена на реализацию миссии и видения университета, а также его стратегических целей развития. Особое внимание уделяется соблюдению принципов академической честности, что обеспечивает высокий уровень доверия к образовательным программам и квалификации выпускников.

3-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының пайымы, миссиясы және құндылықтары
Даму бағдарламасының пайымы:
Классикалық зерттеу университеті – жоғары технологиялық ғылыми зерттеулер мен академиялық артықшылық орталығы.
Даму бағдарламасының миссиясы:
ҚарУ серпінді ғылыми зерттеулер мен білім беру инновациялары арқылы өңір мен елдің жоғары технологиялық дамуына ықпал етеді.
Даму бағдарламасын іске асырудың тікелей нәтижесі – кәсіпорындарды инновациялық жаңғырту, заманауи технологияларды құру, біліктілігі жоғары кадрлар даярлау арқылы әлемдік тенденциялар мен трендтерді ескере отырып, республика мен өңір экономикасының түйінді салаларын дамыту.
Даму бағдарламасының құндылықтары:
1) Жаңа кәсіптер атласын ескере отырып, ел экономикасының инновациялық салалары үшін кадрлар даярлау;
2) жаңа білім мен инновацияларды генерациялау;
3) мемлекет пен қоғамға қызмет ету үшін бәсекеге қабілетті тұлғаны дамыту;
4) магистратура және докторантура деңгейінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің халықаралық стандарттарына сәйкес зерттеу құзыреттерінің жиынтығын меңгерген жас ғалымдарды даярлау;
5) "жасыл" экономика жағдайында экономикалық секторларды инновациялық жаңғырту саласында ғылыми зерттеулер жүргізу, аддитивті өндірісті енгізу, өндірісті бақылау және басқару жүйелерін оңтайландыру, ҚарУ ОПҚ-ның, студенттерінің, магистранттарының, докторанттарының, шаруашылық жүргізуші субъектілер өкілдерінің қатысуымен көпфункционалды маңызы бар жаңа материалдар жасау және әзірлеу;
6) инновациялық жаңғырту және "жасыл" технологиялар саласындағы шаруашылық жүргізуші субъектілерге маркетингтік және инжинирингтік қызметтер көрсету;
7) ҚарУ-да орнықты даму қағидаттарына сәйкес келетін корпоративтік саясатты енгізуге бағытталған түбегейлі жаңа құрылымдар – орталықтар құруға алып келетін институционалдық және қоғамдық өзгерістер жүргізу;
8) жетекші шетелдік зерттеушілерді тарта отырып, халықаралық консорциумдарды ұйымдастыру үшін жағдайлар жүргізу.
4-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
ҚарУ-дың қоғам дамуына қосатын үлесі көпқырлы және түрлі салаларды қамтиды:
1. Білім беру үлесі.
Академиялық даму аясында ҚарУ қазіргі еңбек нарығының талаптарына сәйкес келетін бәсекеге қабілетті бітірушілерді сапалы даярлауды нығайту жөніндегі стратегияны ұстанады. Бұған университеттің миссиясы мен пайымын, сондай-ақ оның стратегиялық даму мақсаттарын іске асыруға бағытталған ҚарУ-дың академиялық саясатының арқасында қол жеткізіледі. Академиялық адалдық қағидаттарын сақтауға ерекше назар аударылады, бұл білім беру бағдарламаларына және бітірушілердің біліктілігіне жоғары сенімділік деңгейін қамтамасыз етеді.

2. Научный вклад.
КарУ активно занимается фундаментальными и прикладными исследованиями в различных областях науки, техники и технологий, с особым вниманием к приоритетным направлениям развития науки. Одной из ключевых задач исследовательского университета является обеспечение эффективного трансфера технологий в реальный сектор экономики, что способствует инновационному развитию и повышению конкурентоспособности страны.
КарУ также концентрирует усилия на подготовке высококвалифицированных магистров и докторов PhD, докторов по профилю. В дополнение к этому КарУ придерживается и продвигает принципы научной этики, обеспечивая честность, прозрачность и ответственность в научных исследованиях и публикациях.
Коммерциализация научных разработок и технологий в КарУ представляет собой системный процесс, направленный на превращение исследовательских находок в конкурентоспособные продукты и услуги, которые могут найти свое применение в промышленности и других секторах экономики.
Крупными внешними заказчиками исследований КарУ являются компании – ТОО "Clean Field Kazakhstan", ТОО "Национальный центр биотехнологий", ТОО "Археологические исследования", ТОО "Минова Казахстан", КГУ "Центр по сохранению историко-культурного наследия" управления культуры, архивов и документации Карагандинской области, КГУ "Қоғамдық келісім" управления внутренней политики Карагандинской области, РГП на ПХВ "Мангышлакский экспериментальный ботанический сад" Комитета науки МНВО и др.
Так, по заказу ТОО "Национальный центр биотехнологий" проводятся работы по изучению современного состояния видового разнообразия сосудистых растений Казахстана с использованием современных методов ботаники, молекулярной генетики и биоинформатики. Учеными химического факультета КарУ для ТОО "Clean Field Kazakhstan" проводятся работы по ультразвуковой обработке нефтепродуктов с последующим физико-химическим анализом исходного материала и полученных продуктов. А также ведутся исследования по заказу ведущих металлургических компаний АО "QARMET", ТОО "Корпорация Казахмыс", ERG Group.
В 2023 году учеными КарУ реализовано 21 хоздоговорных работ на общую сумму 197 миллионов тенге.
Ведется активная работа по защите интеллектуальной собственности. За 2023 год получено 98 охранных документов, из них 7 патентов Республики Казахстан, 91 авторских свидетельств о государственной регистрации авторских прав на объекты интеллектуальной собственности. Совместно с Национальным институтом интеллектуальной собственности ведется консультационная работа ученым по оформлению документов интеллектуальной собственности.

2. Ғылыми үлесі.
ҚарУ ғылымды дамытудың басым бағыттарына ерекше назар аудара отырып, ғылымның, техниканың және технологияның түрлі салаларында іргелі және қолданбалы зерттеулермен белсенді түрде айналысады. Зерттеу университетінің түйінді міндеттерінің бірі технологиялардың экономиканың нақты секторына тиімді трансфертін қамтамасыз ету болып табылады, бұл елдің инновациялық дамуына және бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді.
ҚарУ біліктілігі жоғары магистрлер мен PhD докторларын, бейіні бойынша докторларды даярлауға да күш-жігерін салады. Бұған қоса, ҚарУ ғылыми зерттеулер мен басылымдарда адалдықты, ашықтықты және жауапкершілікті қамтамасыз ете отырып, ғылыми әдеп қағидаттарын ұстанады және ілгерілетеді.
ҚарУ-дағы ғылыми әзірлемелер мен технологияларды коммерцияландыру зерттеу табыстарын өнеркәсіп пен экономиканың басқа секторларында қолдануға болатын бәсекеге қабілетті өнімдер мен көрсетілетін қызметтерге айналдыруға бағытталған жүйелі процесті білдіреді.
ҚарУ зерттеулерінің сыртқы ірі тапсырыс берушілері "Clean Field Kazakhstan" ЖШС, "Ұлттық биотехнология орталығы" ЖШС, "Археологиялық зерттеулер" ЖШС, "Минова Қазақстан" ЖШС, Қарағанды облысы мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Тарихи-мәдени мұраны сақтау орталығы" КММ, Қарағанды облысы ішкі саясат басқармасының "Қоғамдық келісім" КММ, ҒЖБМ Ғылым комитетінің "Маңғыстау эксперименттік ботаникалық бағы" ШЖҚ РМК және т.б. болып табылады.
Мәселен, "Ұлттық биотехнология орталығы" ЖШС тапсырысы бойынша ботаниканың, молекулалық генетиканың және биоинформатиканың заманауи әдістерін қолдана отырып, Қазақстандағы тамырлы өсімдіктердің түрлік әралуандығының қазіргі жағдайын зерделеу жұмыстары жүргізілуде. ҚарУ химия факультетінің ғалымдары "Clean Field Kazakhstan" ЖШС үшін бастапқы материалды және алынған өнімдерді кейіннен физикалық-химиялық жағынан талдай отырып, мұнай өнімдерін ультрадыбыстық өңдеу жұмыстарын жүргізуде. Сондай-ақ "QARMET" АҚ, "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС, ERG Group сияқты жетекші металлургиялық компаниялардың тапсырысы бойынша зерттеулер жүргізілуде.
2023 жылы ҚарУ ғалымдары жалпы сомасы 197 миллион теңгені құрайтын 21 шаруашылық-келісімшарттық жұмыстарды жүзеге асырды.
Зияткерлік меншікті қорғау бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде. 2023 жылы 98 қорғау құжаты алынды, оның ішінде Қазақстан Республикасының 7 патенті, зияткерлік меншік объектілеріне авторлық құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы 91 авторлық куәлік. Ұлттық зияткерлік меншік институтымен бірлесе отырып, зияткерлік меншік құжаттарын дайындау бойынша ғалымдарға консультация беру жұмыстары жүргізіледі.

3. Социальный вклад.
КарУ ведет активную социальную работу, включая поддержку социально уязвимых слоев населения, проведение культурных и образовательных мероприятий, а также вклад в развитие локального сообщества.
Система социальной поддержки КарУ охватывает не только ключевые элементы благополучия студентов, но также включает в себя аспекты устойчивого развития, равенства, разнообразия и инклюзивности:
1) гибкая система льгот: КарУ предоставляет различные скидки на обучение для студентов из социально уязвимых слоев населения и талантливой молодежи;
2) политика равенства, разнообразия и инклюзивности: реализация мер по созданию инклюзивной и диверсифицированной образовательной среды, где уважаются и ценятся различия и поддерживается равенство возможностей для всех студентов и сотрудников. Активное внедрение принципов инклюзивного образования для студентов с особыми потребностями. Обеспечение доступности всех учебных пространств;
3) психологическая поддержка: функционирование службы психологической помощи, а также других специализированных структур;
4) цели устойчивого развития: интеграция принципов устойчивого развития в учебные программы и исследовательскую деятельность, способствующая формированию экологической ответственности и социального вовлечения;
5) вклад в развитие инноваций: КарУ активно работает над созданием и развитием инновационной инфраструктуры, включая технопарки, бизнес-инкубаторы и исследовательские центры, способствуя трансферу технологий и коммерциализации научных разработок;
6) международный вклад: КарУ участвует в международных образовательных и научных проектах, способствуя расширению межкультурного обмена и сотрудничества в глобальном масштабе.
Таким образом, КарУ играет значительную роль в социально-экономическом, научном и культурном развитии общества, способствуя повышению его потенциала и улучшению качества жизни населения.
Раздел 5. Пути достижения поставленной цели Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
Для достижения целевых установок Программы развития КарУ планируется проведение мероприятий по следующим стратегическим направлениям:
1) коллаборация с отечественными и зарубежными исследовательскими университетами для обмена опытом в менеджменте, интернационализации образования, научного сотрудничества и создания совместных проектов в инновационных областях;
2) интеграция и взаимодействие с региональным сообществом, неправительственными организациями, местными исполнительными органами и другими стейкхолдерами с целью расширения влияния прогрессивных идей, современных технологий на общество и промышленность региона;

3. Әлеуметтік үлесі.
ҚарУ халықтың әлеуметтік жағынан осал санаттарын қолдауды, мәдени және білім беру іс-шараларын өткізуді, сондай-ақ жергілікті қоғамдастықтың дамуына үлес қосуды қоса алғанда, белсенді әлеуметтік жұмыс жүргізеді.
ҚарУ-дың әлеуметтік қолдау жүйесі студенттердің әл-ауқатының негізгі элементтерін ғана емес, сонымен қатар орнықты даму, теңдік, әралуандылық және инклюзивтілік аспектілерін де қамтиды:
1) жеңілдіктердің икемді жүйесі: ҚарУ халықтың әлеуметтік жағынан осал санаттарынан шыққан студенттер мен талантты жастарға әртүрлі оқу жеңілдіктерін ұсынады;
2) теңдік, әралуандылық және инклюзивтілік саясаты: ерекшеліктер құрметтелетін әрі бағаланатын және барлық студенттер мен қызметкерлер үшін мүмкіндіктер теңдігі сақталатын инклюзивті және әртараптандырылған білім беру ортасын құру жөніндегі шараларды іске асыру. Ерекше қажеттіліктері бар студенттер үшін инклюзивті білім беру қағидаттарын белсенді енгізу. Барлық оқу кеңістіктерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) психологиялық қолдау: психологиялық көмек қызметінің, сондай-ақ басқа да мамандандырылған құрылымдардың жұмыс істеуі;
4) орнықты даму мақсаттары: орнықты даму қағидаттарын экологиялық жауапкершілік пен әлеуметтік қатыстылықты қалыптастыруға ықпал ететін оқу бағдарламалары мен зерттеу қызметіне интеграциялау;
5) инновацияларды дамытуға қосатын үлесі: ҚарУ технопарктер, бизнес-инкубаторлар мен зерттеу орталықтарын қоса алғанда, технологиялар трансферті мен ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыруға ықпал ете отырып, инновациялық инфрақұрылымды құру және дамыту бойынша белсенді жұмыс атқарады;
6) халықаралық үлесі: ҚарУ жаһандық ауқымда мәдениетаралық алмасу мен ынтымақтастықты кеңейтуге ықпал ете отырып, халықаралық білім беру жобаларына және ғылыми жобаларға қатысады.
Осылайша, ҚарУ қоғамның әлеуетін арттыруға және халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға ықпал ете отырып, оның әлеуметтік-экономикалық, ғылыми және мәдени дамуында айтарлықтай рөл атқарады.
5-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
ҚарУ даму бағдарламасының мақсатты нұсқамаларына қол жеткізу үшін мынадай стратегиялық бағыттар бойынша іс-шаралар өткізу жоспарлануда:
1) менеджментте тәжірибе алмасу, білім беруді интернационалдандыру, ғылыми ынтымақтастық және инновациялық салаларда бірлескен жобалар құру үшін отандық және шетелдік зерттеу университеттерімен коллаборация;
2) прогрессивті идеялардың, заманауи технологиялардың қоғам мен өңір өнеркәсібіне әсерін кеңейту мақсатында өңірлік қоғамдастықпен, үкіметтік емес ұйымдармен, жергілікті атқарушы органдармен және басқа да стейкхолдерлермен интеграциялану және өзара іс-қимыл жасау;

3) реализация фундаментальных и прикладных проектов в направлении устойчивого развития, "зеленых" технологий, развития искусственного интеллекта, социальной адаптации человека в условиях цифровизации общества и окружающего мира;
4) принятие мер и организация мероприятий для формирования и развития у обучающихся патриотизма, религиозной, межэтнической и межконфессиональной толерантности, приверженности целям устойчивого развития;
5) развитие всех уровней образования, направленное на освоение выпускниками фундаментальных знаний, отражающих современный уровень науки, и формирование у них hard-, soft- и digital skills, творческих навыков и предпринимательских качеств;
6) совершенствование цифровой образовательной среды и построение образовательной экосистемы на примере лучших мировых практик;
7) совершенствование системы отбора абитуриентов и расширение географии приема студентов, магистрантов и докторантов;
8) трансформация академической среды, системы управления образовательными программами КарУ через создание меж- и трансдисциплинарных подходов обучения, в том числе с привлечением специалистов других университетов и научно-исследовательских институтов страны и зарубежья;
9) создание современной инфраструктуры КарУ, модернизация материально-технического и лабораторного комплекса;
10) усиление комплексной праворазъяснительной работы среди обучающихся и работников КарУ, направленной на повышение правовой грамотности и формирование нулевой терпимости к любым проявлением коррупции;
11) улучшение взаимодействия с уполномоченным территориальным органом по противодействию коррупции, другими государственными органами и общественными организациями по вопросам предупреждения коррупции, выработке совместных предложений по совершенствованию антикоррупционного законодательства.
КарУ имеет значительный потенциал для развития. Так, за счет собственных средств за последние годы построена инновационная термос-теплица площадью 247,16 м2, проведена реконструкция здания здравпункта в общежитии для студентов на 132 места, начато строительство нового общежития на 500 мест. Также завершается строительство научного технопарка ориентировочной площадью 2000 м2. Строительство научного технопарка позволит создать региональный технополис как единую межотраслевую научно-образовательную и производственно-технологическую платформу для территориальной интеграции высшего образования, инновационной науки и диверсифицированного производства Центрально-Казахстанского региона в соответствии с приоритетами устойчивого стратегического развития в условиях глобализации "экономики знаний" и "зеленого роста". Планируется создание центра компетенций в области альтернативных источников энергии (солнечная, ветровая и геотермальная энергия, производство водорода), аналитической лаборатории для нужд горнодобывающей промышленности и разработки новых наноматериалов.

3) орнықты даму, "жасыл" технологиялар, жасанды интеллектті дамыту, қоғамды және қоршаған әлемді цифрландыру жағдайында адамның әлеуметтік бейімделуі бағытында іргелі және қолданбалы жобаларды іске асыру;
4) білім алушыларда патриотизмді, діни, этносаралық және конфессияаралық толеранттылықты, орнықты даму мақсаттарына бейілділікті қалыптастыру мен дамыту үшін шаралар қабылдау және іс-шаралар ұйымдастыру;
5) бітірушілердің ғылымның қазіргі деңгейін көрсететін іргелі білімді игеруіне және оларда hard-, soft- және digital skills, шығармашылық дағдылар мен кәсіпкерлік қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған білім берудің барлық деңгейлерін дамыту;
6) цифрлық білім беру ортасын жетілдіру және әлемдік озық практикалар мысалында білім беру экожүйесін құру;
7) талапкерлерді іріктеу жүйесін жетілдіру және студенттерді, магистранттарды, докторанттарды қабылдау географиясын кеңейту;
8) академиялық ортаны, ҚарУ-дың білім беру бағдарламаларын басқару жүйесін пәнаралық және транспәндік оқыту тәсілдерін құру арқылы, оның ішінде республиканың және шетелдің басқа да университеттері мен ғылыми-зерттеу университеттерінің мамандарын тарта отырып трансформациялау;
9) ҚарУ-дың заманауи инфрақұрылымын құру, материалдық-техникалық және зертханалық кешенді жаңғырту;
10) ҚарУ студенттері мен жұмыскерлері арасында құқықтық сауаттылықты арттыруға және сыбайлас жемқорлықтың кез келген көріністеріне мүлдем төзбеушілікті дамытуға бағытталған кешенді құқықтық түсіндіру жұмысын күшейту;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті аумақтық органмен, басқа да мемлекеттік органдармен және қоғамдық ұйымдармен сыбайлас жемқорлықтың алдын алу, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы жетілдіру бойынша бірлескен ұсыныстар әзірлеу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жақсарту.
ҚарУ-дың даму үшін елеулі әлеуеті бар. Мәселен, меншікті қаражаты есебінен соңғы жылдары ауданы 247,16 м2 инновациялық термос-жылыжай салынды, студенттерге арналған 132 орындық жатақханадағы денсаулық сақтау пунктінің ғимаратына реконструкциялау жүргізілді, 500 орындық жаңа жатақхананың құрылысы басталды. Сондай-ақ болжамды ауданы 2000 м2 ғылыми технопарктің құрылысы аяқталуда. Ғылыми технопарктің құрылысы "білім экономикасы" мен "жасыл өсімнің" жаһандануы жағдайында орнықты стратегиялық даму басымдықтарына сәйкес жоғары білім, инновациялық ғылым және Орталық Қазақстан өңірінің әртараптандырылған өндірісінің аумақтық интеграциясы үшін бірыңғай салааралық ғылыми-білім беру және өндірістік-технологиялық платформа ретінде өңірлік технополис құруға мүмкіндік береді. Баламалы энергия көздері (күн, жел және геотермалдық энергия, сутегі өндірісі) саласындағы құзыреттер орталығын, тау-кен өнеркәсібінің қажеттіліктері мен жаңа наноматериалдар әзірлеу үшін талдамалық зертхана құру жоспарлануда.

Как показывает опыт передовых исследовательских университетов Западной Европы и Северной Америки (Harvard University, ETH Zurich, Chicago University и другие), для качественного и эффективного выполнения научно-исследовательских работ R&D необходимо оснащение научного технопарка современным лабораторным оборудованием. Для создания научно-исследовательской экосистемы научного технопарка предусматривается приобретение газового хроматографа Agilent для идентификации водорода и других газов из потока при фоторасщеплении воды, дифрактометра порошкового с твердотельным трехмерным детектором PIXcel3D, рентгенофлуоресцентного спектрометра, ЭПР-спектрометра, мультидетекторной системы гель-проникающей хроматографии 1260 Infinity II Multi-Detector GPC/SEC Agilent Technologies, масс-спектрометра с индуктивно-связанной плазмой и других.
Согласно анализу текущей ситуации, представленной в Концепции, к 2029 году ожидается двухкратный рост количества выпускников школ, что приведет к перегруженности в ОВПО, нехватке квалифицированного ППС, дефициту мест в университетах и общежитиях, возрастанию актуальности формирования современной инфраструктуры, обновления лабораторной базы ОВПО.
Для еще большего импульса в развитии КарУ планируется строительство специализированного учебно-лабораторного корпуса на 1112 мест для химического факультета.
Сейчас химический факультет находится в здании общей площадью 3775,5 м2, этого было достаточно 5 лет назад. За последние годы заказ со стороны государства и соответственно спрос со стороны абитуриентов на химические специальности вырос в разы. Сегодня на химическом факультете обучаются более 1200 человек. Учебный процесс в бакалавриате осуществляется по 8 образовательным программам педагогического, естественно-научного и инженерного направлений подготовки, в магистратуре – по 5 и докторантуре – по одной программе.
Соответственно для качественной подготовки обучающихся нужны специальные помещения, в том числе химические лаборатории, испытательные центры, помещения для полупромышленных установок. Помещения должны соответствовать требованиям международных стандартов Good Laboratory Practice, оснащены специальной мебелью и оборудованием. Данное решение положительно повлияет на все показатели, характеризующие научную и образовательную деятельность.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 520 "Об Общенациональных приоритетах Республики Казахстан до 2025 года", Стратегии достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 121, и Концепции в КарУ реализуются проекты ученых в направлении создания новых материалов для солнечных батарей, инновационные модели ветровых установок, геотермальных отопительных систем, разработки в области водородной энергетики. В этой связи будет построен испытательный полигон "Альтернативная энергетика", где ученые смогут проводить укрупненные испытания своих разработок. Это будет положительно сказываться на таких показателях, как публикационная активность, участие в международных грантах, и в конечном итоге появится возможность внедрения идей ученых в регионе, например, на солнечных электростанциях фотоэлектрического типа в городах Сарани и Балхаше.
В рамках реализации миссии университета по вкладу в развитие общества при изучении потребностей КарУ, имеющего факультет физической культуры и спорта, выявилась необходимость строительства уличного открытого стадиона со спортивными площадками и административно-бытовым комплексом.
Кроме того, в последние годы резко возрос спрос на обучение по образовательным программам факультета физической культуры и спорта. Ведется разработка новой образовательной программы, которая привлечет абитуриентов в КарУ.
Вышеизложенные обстоятельства подтверждают необходимость улучшения материально-технической базы факультета физической культуры и спорта КарУ. Это положительно скажется на качестве обучения и спортивных показателях растущего контингента обучающихся факультета физической культуры и спорта (более 1300 обучающихся), расширит возможности ППС в плане проведения занятий, повысит их эффективность.
Наличие стадиона на базе КарУ позволит решать целый ряд важнейших задач в плане воспитания будущего поколения страны, формирования здорового образа жизни населения, оздоровления путем занятий спортом и физической культурой, подготовки высококвалифицированных специалистов.
Кроме того, современный стадион будет местом проведения спортивных и других массовых мероприятий для всего города Караганды.

Батыс Еуропа мен Солтүстік Американың (Harvard University, ETH Zurich, Chicago University және басқалары) озық зерттеу университеттерінің тәжірибесі көрсеткендей, R&D ғылыми-зерттеу жұмыстарын сапалы және тиімді орындау үшін ғылыми технопаркті заманауи зертханалық жабдықтармен жарақтандыру қажет. Ғылыми технопарктің ғылыми-зерттеу экожүйесін құру үшін судың фотоыдырауы кезінде ағыннан сутегі мен басқа да газдарды сәйкестендіру үшін Agilent газ хроматографын, PIXcel3D қатты денелі үш өлшемді детекторы бар ұнтақты дифрактометрді, рентгендік-флуоресцентті спектрометрді, ЭПР-спектрометрді, 1260 Infinity II Multi-Detector GPC/SEC Agilent Technologies гель-енгізбелі хроматографиясының мультидетекторлық жүйесін, индуктивті байланысқан плазмалы масс-спектрометрді және басқаларын сатып алу көзделеді.
Тұжырымдамада ұсынылған ағымдағы жағдайды талдауға сәйкес 2029 жылға қарай мектеп бітірушілер санының екі есе өсуі күтілуде, бұл ЖЖКБҰ-ның шамадан тыс жүктелуіне, білікті ОПҚ-ның жетіспеушілігіне, университеттердегі және жатақханалардағы орын тапшылығына, заманауи инфрақұрылымды қалыптастыру, ЖЖКБҰ-ның зертханалық базасын жаңарту өзектілігінің артуына алып келеді.
ҚарУ-дың дамуына тағы да қосымша серпін беру үшін химия факультеті үшін 1112 орындық мамандандырылған оқу-зертханалық корпусының құрылысы жоспарлануда.
Қазір химия факультеті жалпы ауданы 3775,5 м2 ғимаратта орналасқан, бұл 5 жыл бұрын жеткілікті болған. Соңғы жылдары мемлекет тарапынан тапсырыс және тиісінше талапкерлердің химиялық мамандықтарға деген сұранысы бірнеше есе өсті. Бүгінде химия факультетінде 1200-ден астам адам білім алады. Бакалавриаттағы оқу процесі педагогикалық, жаратылыстану-ғылыми және инженерлік даярлық бағыттарының 8 білім беру бағдарламасы бойынша, магистратурада 5 және докторантурада бір бағдарлама бойынша жүзеге асырылады.
Демек, білім алушыларды сапалы даярлау үшін арнайы үй-жайлар, оның ішінде химиялық зертханалар, сынақ орталықтары, жартылай өнеркәсіптік қондырғыларға арналған үй-жайлар қажет. Үй-жайлар Good Laboratory Practice халықаралық стандарттарының талаптарына сай болуы, арнайы жиһазбен және жабдықтармен жарақтандырылуы тиіс. Мұндай шешім ғылыми және білім беру қызметін сипаттайтын барлық көрсеткіштерге оң әсер етеді.
"Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 520 Жарлығын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 121 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясын және Тұжырымдаманы іске асыру мақсатында ҚарУ-да күн батареялары үшін жаңа материалдар жасау, жел қондырғыларының инновациялық модельдері, геотермальдық жылыту жүйелері, сутегі энергетикасы саласындағы әзірлемелер бағытында ғалымдардың жобалары іске асырылуда. Осыған байланысты "Баламалы энергетика" сынақ полигоны салынады, онда ғалымдар өз әзірлемелеріне ірілендірілген сынақтар жүргізе алады. Бұл жарияланым белсенділігі, халықаралық гранттарға қатысу сияқты көрсеткіштерге оң әсер етеді және сайып келгенде, ғалымдардың идеяларын өңірде, мысалы, Саран және Балқаш қалаларында фотоэлектрлік типтегі күн электр станцияларында енгізу мүмкіндігі пайда болады.
Университеттің қоғамның дамуына үлес қосу миссиясын іске асыру аясында дене шынықтыру және спорт факультеті бар ҚарУ-дың қажеттіліктерін зерделеу кезінде спорт алаңдары мен әкімшілік-тұрмыстық кешені бар далалық ашық стадион салу қажеттілігі анықталды.
Бұдан басқа, соңғы жылдары дене шынықтыру және спорт факультетінің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға сұраныс күрт өсті. ҚарУ-ға талапкерлерді тартатын жаңа білім беру бағдарламасы әзірленуде.
Жоғарыда баяндалған мән-жайлар ҚарУ-дың дене шынықтыру және спорт факультетінің материалдық-техникалық базасын жақсарту қажеттігін растайды. Бұл білім сапасы мен дене шынықтыру және спорт факультеті білім алушыларының өсіп келе жатқан контингентінің (1300-ден астам білім алушы) спорттық көрсеткіштеріне оң әсер етеді, сабақтар өткізу тұрғысынан ОПҚ мүмкіндіктерін кеңейтеді, олардың тиімділігін арттырады.
ҚарУ базасында стадионның болуы еліміздің болашақ ұрпағын тәрбиелеу, халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру, спортпен және дене шынықтырумен айналысу арқылы сауықтыру, біліктілігі жоғары мамандар даярлау тұрғысынан бірқатар аса маңызды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, заманауи стадион тұтастай Қарағанды қаласы үшін спорттық және басқа да бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орынға айналады.

Для реализации мероприятий, предусмотренных Программой развития на 2024 – 2028 годы, необходимо финансирование общим объемом 16562306 тысяч тенге, из них за счет привлеченных бюджетных инвестиций – 13692982 тысячи тенге и за счет собственных средств – 2869324 тысячи тенге, в том числе по годам:
2024 год – всего 2298411 тысяч тенге за счет собственных средств;
2025 год – всего 62000 тысяч тенге за счет собственных средств;
2026 год – всего 408729 тысяч тенге за счет собственных средств;
2027 год – всего 5975377 тысяч тенге, из них:
привлеченные бюджетные инвестиции – 5925377 тысяч тенге,
собственные средства – 50000 тысяч тенге;
2028 год – всего 7817789 тысяч тенге, из них:
привлеченные бюджетные инвестиции – 7767605 тысяч тенге,
собственные средства – 50184 тысячи тенге.
В реализации Программы развития КарУ будут участвовать собственные и привлеченные бюджетные инвестиции.
В частности, в 2024 – 2028 годы планируется поэтапное увеличение внебюджетных расходов на повышение качества образования и модернизацию научно-интеллектуальной, социальной инфраструктуры.
Средства планируется направить на реализацию инфраструктурных инвестиционных проектов в 2024 – 2028 годы, в том числе на:
"Строительство студенческого общежития на 500 мест" (с наружными инженерными сетями и благоустройством территории) общей сметной стоимостью 2152855 тысяч тенге (с учетом расходов по авторскому и техническому надзору). Период реализации проекта – 2023 – 2024 годы, источник финансирования – собственные средства;
"Строительство научного технопарка" сметной стоимостью 509463 тысячи тенге. Период реализации проекта – 2023 – 2024 годы, источник финансирования – собственные средства;
"Строительство учебно-лабораторного корпуса на 1112 мест для химического факультета с инженерными сетями" ориентировочной стоимостью проектных и строительно-монтажных работ 10109875 тысяч тенге. Период реализации проекта – 2026 – 2028 годы, источник финансирования: собственные средства – 58730 тысяч тенге, привлеченные бюджетные инвестиции – 10051145 тысяч тенге;
"Строительство полигона "Альтернативная энергетика"" ориентировочной стоимостью проектных и строительно-монтажных работ 160000 тысяч тенге. Период реализации проекта – 2025 – 2026 годы, источник финансирования – собственные средства;
"Строительство уличного открытого стадиона со спортивными площадками и административно-бытовым комплексом" ориентировочной сметной стоимостью 162000 тысяч тенге. Период реализации проекта – 2025 – 2026 годы, источник финансирования – собственные средства.
В целях материально-технического оснащения научного технопарка предусматривается приобретение оборудования за счет собственных и привлеченных бюджетных инвестиций общим объемом 3872021 тысяча тенге, в том числе по годам:

2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасында көзделген іс-шараларды іске асыру үшін жалпы көлемі 16562306 мың теңге қаржыландыру қажет, оның ішінде тартылған бюджеттік инвестициялар есебінен – 13692982 мың теңге және меншікті қаражат есебінен – 2869324 мың теңге, оның ішінде жылдар бойынша:
2024 жыл – меншікті қаражат есебінен барлығы 2298411 мың теңге;
2025 жыл – меншікті қаражат есебінен барлығы 62000 мың теңге;
2026 жыл – меншікті қаражат есебінен барлығы 408729 мың теңге;
2027 жыл – барлығы 5975377 мың теңге, оның ішінде:
тартылған бюджеттік инвестициялар – 5925377 мың теңге,
меншікті қаражат – 50000 мың теңге;
2028 жыл – барлығы 7817789 мың теңге, оның ішінде:
тартылған бюджеттік инвестициялар – 7767605 мың теңге,
меншікті қаражат – 50184 мың теңге.
ҚарУ-дың даму бағдарламасын іске асыруға меншікті және тартылған бюджеттік инвестициялар қатысатын болады.
Атап айтқанда, 2024 – 2028 жылдары білім беру сапасын арттыруға және ғылыми-зияткерлік, әлеуметтік инфрақұрылымды жаңғыртуға арналған бюджеттен тыс шығыстарды кезең-кезеңімен ұлғайту жоспарлануда.
Қаражатты 2024 – 2028 жылдары инфрақұрылымдық инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттау жоспарлануда, оның ішінде:
жалпы сметалық құны 2152855 мың теңге болатын (авторлық және техникалық қадағалау бойынша шығыстарды ескере отырып) "500 орындық студенттік жатақхана құрылысына" (сыртқы инженерлік желілермен және аумақты абаттандырумен). Жобаны іске асыру кезеңі – 2023 – 2024 жылдар, қаржыландыру көзі – меншікті қаражат;
сметалық құны 509463 мың теңге болатын "Ғылыми технопарктің құрылысына". Жобаны іске асыру кезеңі – 2023 – 2024 жылдар, қаржыландыру көзі – меншікті қаражат;
жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарының болжамды құны 10109875 мың теңге болатын "Инженерлік желілері бар химия факультеті үшін 1112 орындық оқу-зертханалық корпусының құрылысына". Жобаны іске асыру кезеңі – 2026 – 2028 жылдар, қаржыландыру көзі: меншікті қаражат – 58730 мың теңге, тартылған бюджеттік инвестициялар – 10051145 мың теңге;
жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарының болжамды құны 160000 мың теңге болатын "Баламалы энергетика" полигонының құрылысына". Жобаны іске асыру кезеңі – 2025 – 2026 жылдар, қаржыландыру көзі – меншікті қаражат;
болжамды сметалық құны 162000 мың теңге болатын "Спорт алаңдары мен әкімшілік-тұрмыстық кешені бар далалық ашық стадионның құрылысына". Жобаны іске асыру кезеңі – 2025 – 2026 жылдар, қаржыландыру көзі – меншікті қаражат.
Ғылыми технопаркті материалдық-техникалық жарақтандыру мақсатында жалпы көлемі 3872021 мың теңге болатын меншікті және тартылған бюджеттік инвестициялар есебінен жабдық сатып алу көзделеді, оның ішінде жылдар бойынша:

2024 год – 40000 тысяч тенге;
2025 год – 40000 тысяч тенге;
2026 год – 50000 тысяч тенге;
2027 год – 1870919 тысяч тенге;
2028 год – 1871102 тысячи тенге.
Объем финансирования за счет привлекаемых бюджетных инвестиций на приобретение оборудования для оснащения научных и учебных лабораторий – 3641837 тысяч тенге, в том числе по годам:
2027 год – 1820919 тысяч тенге;
2028 год – 1820918 тысяч тенге.
Всего планируется привлечение бюджетных инвестиций за счет республиканского бюджета в общем объеме 13692982 тысячи тенге, в том числе по годам:
2027 год – 5925377 тысяч тенге: из них на строительство – 4104458 тысяч тенге, на оснащение лабораторий – 1820919 тысяч тенге;
2028 год – 7767605 тысяч тенге: из них на строительство – 5946687 тысяч тенге, на оснащение лабораторий – 1820918 тысяч тенге.
Данные расходы будут рассмотрены в установленном законодательством порядке в пределах доведенного лимита расходов при формировании республиканского бюджета на соответствующий плановый период.
Инфраструктурные инвестиции имеют дальний горизонт и низкую норму доходности, но большой мультипликативный эффект для развития университета, обеспечивая новое качество образовательной и научной, научно-исследовательской деятельности.
Общие доходы КарУ на 2024 – 2028 годы прогнозируются в объеме 92739651 тысяча тенге, из них от:
образовательной деятельности – 65941224 тысячи тенге (71,10 %);
научной деятельности – 9232269 тысяч тенге (9,96 %);
прочей деятельности – 3750507 тысяч тенге (4,04 %);
академической мобильности – 71833 тысячи тенге (0,08 %);
привлечения зарубежных специалистов – 50836 тысяч тенге (0,05 %);
привлеченных бюджетных инвестиций – 13692982 тысячи тенге (14,77 %).
В том числе в разрезе видов деятельности на 2024 – 2028 годы:
в 2024 году:
образовательная деятельность: за счет республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 6983622 тысячи тенге; за счет местных бюджетов (в рамках государственного заказа) – 68600 тысяч тенге; внебюджетные средства (по договорам с физическими и юридическими лицами) – 3935558 тысяч тенге;
научная деятельность: за счет республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 1201532 тысячи тенге; внебюджетные средства (по заказам юридических лиц, квазигосударственного сектора) – 349415 тысяч тенге;
академическая мобильность – 13000 тысяч тенге;
привлечение зарубежных специалистов – 9200 тысяч тенге;
прочая уставная деятельность: всего 765149 тысяч тенге;
в 2025 году:
образовательная деятельность: за счет республиканского бюджета (в рамках государственного заказа) – 7332803 тысячи тенге; за счет местных бюджетов (в рамках государственного заказа) – 70000 тысяч тенге; внебюджетные средства (по договорам с физическими и юридическими лицами) – 4535558 тысяч тенге;

2024 жыл – 40000 мың теңге;
2025 жыл – 40000 мың теңге;
2026 жыл – 50000 мың теңге;
2027 жыл – 1870919 мың теңге;
2028 жыл – 1871102 мың теңге.
Ғылыми және оқу зертханаларын жарақтандыру үшін жабдықтар сатып алуға тартылатын бюджеттік инвестициялар есебінен қаржыландыру көлемі – 3641837 мың теңге, оның ішінде жылдар бойынша:
2027 жыл – 1820919 мың теңге;
2028 жыл – 1820918 мың теңге.
Барлығы республикалық бюджет есебінен жалпы көлемі 13692982 мың теңге болатын бюджеттік инвестициялар тарту жоспарлануда, оның ішінде жылдар бойынша:
2027 жыл – 5925377 мың теңге: оның ішінде құрылысқа – 4104458 мың теңге, зертханаларды жабдықтауға – 1820919 мың теңге;
2028 жыл – 7767605 мың теңге: оның ішінде құрылысқа – 5946687 мың теңге, зертханаларды жабдықтауға – 1820918 мың теңге.
Бұл шығыстар заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде жеткізілген шығыстар лимиті шегінде қаралатын болады.
Инфрақұрылымдық инвестициялар ұзақ мерзімді шекке және табыстылықтың төмен нормасына ие, бірақ білім беру және ғылыми, ғылыми-зерттеу қызметінің жаңа сапасын қамтамасыз ете отырып, университетті дамыту үшін үлкен мультипликативтік тиімділігі бар.
ҚарУ-дың 2024 – 2028 жылдарға арналған жалпы кірістері 92739651 мың теңге көлемінде болжанады, оның ішінде:
білім беру қызметінен – 65941224 мың теңге (71,10 %);
ғылыми қызметтен – 9232269 мың теңге (9,96 %);
өзге де қызметтен – 3750507 мың теңге (4,04 %);
академиялық ұтқырлықтан – 71833 мың теңге (0,08 %);
шетелдік мамандарды тартудан – 50836 мың теңге (0,05 %);
тартылған бюджеттік инвестициялардан – 13692982 мың теңге (14,77 %).
Оның ішінде 2024 – 2028 жылдарға арналған қызмет түрлері бөлінісінде:
2024 жылы:
білім беру қызметі: республикалық бюджет есебінен (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 6983622 мың теңге; жергілікті бюджеттер есебінен (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 68600 мың теңге; бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалармен жасалатын шарттар бойынша) – 3935558 мың теңге;
ғылыми қызмет: республикалық бюджет есебінен (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 1201532 мың теңге; бюджеттен тыс қаражат (заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектордың тапсырыстары бойынша) – 349415 мың теңге;
академиялық ұтқырлық – 13000 мың теңге;
шетелдік мамандарды тарту – 9200 мың теңге;
өзге де жарғылық қызмет: барлығы 765149 мың теңге.
2025 жылы:
білім беру қызметі: республикалық бюджет есебінен (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 7332803 мың теңге; жергілікті бюджеттер есебінен (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде) – 70000 мың теңге; бюджеттен тыс қаражат (жеке және заңды тұлғалармен жасалатын шарттар бойынша) – 4535558 мың теңге;

Раздел 6. Описание ожидаемых результатов реализации Программы развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
Программа развития предусматривает постепенное обновление управления научной деятельностью, формирование гибкой и открытой структуры научных подразделений в соответствии с моделью исследовательского университета.
В процессе реализации ключевых задач Программы развития КарУ будут достигнуты следующие результаты на протяжении всего срока ее действия:
Задача 1. Интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования:
1) позиция КарУ в рейтинге QS World University Rankings – позиция 700+;
2) позиция в рейтинге QS Asia – позиция 150+;
3) позиция в мировом рейтинге Times Higher Education – позиция 1501+;
4) доля обновленного оборудования и исследовательской инфраструктуры – 20 %;
5) число ведущих зарубежных ученых, вовлеченных в научную и образовательную деятельность КарУ, – 90;
6) обновление образовательных программ на основе профессиональных стандартов и потребностей рынка труда – 15 %.
Задача 2. Обеспечение равенства и доступности качественного образования, привлечение талантливой молодежи:
1) доля иностранных студентов от общего количества студентов – 3,5 %;
2) увеличение доли обучающихся на уровне послевузовского образования – 20 %;
3) уровень созданных условий для инклюзивного образования в КарУ – 100 %;
4) степень удовлетворенности работодателей качеством подготовки кадров (по результатам социологических исследований, используемых МНВО), образовательных услуг – 77 %;
5) доля образовательных программ, при реализации которых используются мировые цифровые библиотеки, – 46,2 %.
Задача 3. Реализация проектов в области фундаментальной и прикладной науки, которые позволят поднять интеллектуальный потенциал страны, повысить международный авторитет научных школ Казахстана:
1) прирост объема финансирования фундаментальных и прикладных научно-исследовательских работ – 50 %;
2) рост среднего числа цитирований научных публикаций в международных базах – 4,5;
3) увеличение числа студентов – победителей научных конкурсов, конференций, олимпиад – 150;
4) прирост доли ученых, имеющих степень доктора философии (PhD), докторов по профилю – 25.
Задача 4. Внедрение в экономику региона результатов прикладных исследований ученых КарУ в виде продажи патентов, лицензий, разработки стартап-проектов:
1) доля университетских грантов на проведение научно-прикладных исследований – 21 %;

6-бөлім. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының даму бағдарламасын іске асырудан күтілетін нәтижелердің сипаттамасы
Даму бағдарламасы ғылыми қызметті басқаруды біртіндеп жаңартуды, зерттеу университетінің моделіне сәйкес ғылыми бөлімшелердің икемді және ашық құрылымын қалыптастыруды көздейді.
ҚарУ даму бағдарламасының түйінді міндеттерін іске асыру процесінде оның бүкіл қолданылу мерзімі ішінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1-міндет. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау:
1) ҚарУ-дың QS World University Rankings рейтингіндегі позициясы – 700+ позиция;
2) QS Asia рейтингіндегі позиция – 150+ позиция.
3) Times Higher Education әлемдік рейтингіндегі позиция – 1501+ позиция;
4) жаңартылған жабдықтар мен зерттеу инфрақұрылымының үлесі – 20 %;
5) ҚарУ-дың ғылыми және білім беру қызметіне тартылған жетекші шетелдік ғалымдардың саны – 90;
6) кәсіптік стандарттар мен еңбек нарығының сұранысы негізінде білім беру бағдарламаларын жаңарту – 15 %.
2-міндет. Сапалы білім беру теңдігі мен қолжетімділігін қамтамасыз ету, талантты жастарды тарту:
1) студенттердің жалпы санынан шетелдік студенттердің үлесі – 3,5 %;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейінде білім алушылардың үлесін ұлғайту – 20 %;
3) ҚарУ-да инклюзивті білім беру үшін жасалған жағдайлардың деңгейі – 100 %;
4) жұмыс берушілердің кадрларды даярлау (ҒЖБМ пайдаланатын әлеуметтанулық зерттеулердің нәтижелері бойынша), білім беру қызметтерінің сапасына қанағаттану дәрежесі – 77 %;
5) іске асыру кезінде әлемдік цифрлық кітапханалар пайдаланылатын білім беру бағдарламаларының үлесі – 46,2 %.
3-міндет. Елдің зияткерлік әлеуетін көтеруге, Қазақстанның ғылыми мектептерінің халықаралық беделін арттыруға мүмкіндік беретін іргелі және қолданбалы ғылым саласындағы жобаларды іске асыру:
1) іргелі және қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржыландыру көлемінің өсімі – 50 %;
2) халықаралық базалардағы ғылыми жарияланымдарға дәйексөз келтірудің орташа санының өсуі – 4,5;
3) ғылыми конкурстардың, конференциялардың, олимпиадалардың жеңімпаздары атанған студенттер санының ұлғаюы – 150;
4) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар ғалымдар үлесінің өсімі – 25.
4-міндет. Патенттерді, лицензияларды сату, стартап-жобаларды әзірлеу түрінде ҚарУ ғалымдарының қолданбалы зерттеулерінің нәтижелерін өңір экономикасына енгізу:
1) ғылыми-қолданбалы зерттеулер жүргізуге арналған университеттік гранттардың үлесі – 21 %;

2) доля исследовательских работ совместно с предприятиями региона и страны – 15 %;
3) доля реализуемых социально значимых для региона проектов – 12 %.
Задача 5. Увеличение вклада КарУ в развитие общества:
1) доля участия обучающихся, вовлеченных в организованную общественную деятельность КарУ, города, области, республики, – 42 %;
2) доля трудоустроенных выпускников в 1-й год после завершения обучения по государственному образовательному заказу – 85,0 %;
3) количество слушателей по программам Серебряного университета – 90.
Для того, чтобы достичь успеха в реализации всех намеченных целей и задач, необходимо обладать гибкостью в реагировании на меняющиеся требования рынка труда, что позволит оперативно адаптировать образовательные программы и исследовательские проекты к текущим потребностям экономики и общества. Кроме того, крайне важно обеспечить достаточный уровень финансирования в рамках Программы развития, чтобы поддерживать качество образования, научные исследования и инфраструктурные проекты на высоком уровне, что в конечном итоге будет способствовать устойчивому развитию КарУ.

2) өңірдің және елдің кәсіпорындарымен бірлескен зерттеу жұмыстарының үлесі – 15 %;
3) өңір үшін іске асырылатын әлеуметтік маңызы бар жобалардың үлесі – 12 %.
5-міндет. ҚарУ-дың қоғам дамуына қосатын үлесін арттыру:
1) ҚарУ-дың, қаланың, облыстың, республиканың ұйымдастырушылық қоғамдық қызметіне тартылған білім алушылардың қатысу үлесі – 42 %;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқытуды аяқтағаннан кейінгі 1-ші жылы жұмысқа орналастырылған бітірушілердің үлесі – 85 %;
3) Күміс университет бағдарламалары бойынша тыңдаушылар саны – 90.
Барлық белгіленген мақсаттар мен міндеттерді іске асыруда табысқа жету үшін еңбек нарығының өзгермелі талаптарына ден қоюда икемділікке ие болу қажет, бұл білім беру бағдарламалары мен зерттеу жобаларын экономика мен қоғамның ағымдағы қажеттіліктеріне жедел бейімдеуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар білім беру сапасын, ғылыми зерттеулер мен инфрақұрылымдық жобаларды жоғары деңгейде ұстап тұру үшін Даму бағдарламасы шеңберінде жеткілікті қаржыландыру деңгейін қамтамасыз ету өте маңызды, бұл сайып келгенде ҚарУ-дың орнықты дамуына ықпал етеді.

Раздел 7. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова"
Целевые индикаторы Программы развития КарУ и план мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития КарУ приведены в приложениях 1 и 2 к настоящей Программе развития.
_________________________
Приложение 1
к Программе развития
некоммерческого акционерного
общества "Карагандинский
университет имени академика

7-бөлім.  "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы даму бағдарламасының іске асырылуын мониторингтеу және прогресін бағалау
ҚарУ даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары және ҚарУ даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Даму бағдарламасына 1 және 2-қосымшаларда келтірілген.
"Академик Е.А. Бөкетов
атындағы Қарағанды
университеті" коммерциялық
емес акционерлік қоғамының

Количество слушателей по программам неформального образования, направленным на повышение цифровой грамотности, в возрасте 30-74 лет
человек
120
130
140
150
160
слушатели по программам неформального образования
5
Количество мероприятий, направленных на предупреждение коррупции, повышение уровня правовой культуры, формирование и развитие антикоррупционного сознания у студенческой молодежи
количество
13
15
18
20
22
увеличение количества мероприятий, направленных на предупреждение коррупции, формирование антикоррупционного сознания
_________________________

30-74 жас аралығындағы цифрлық сауаттылықты арттыруға бағытталған формалды емес білім беру бағдарламалары бойынша тыңдаушылардың саны
адам
120
130
140
150
160
формалды емес білім беру бағдарламалары бойынша тыңдаушылар
5
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға, құқықтық мәдениет деңгейін арттыруға, студент жастар арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы сананы қалыптастыруға және дамытуға бағытталған іс-шаралар саны
бірлік
13
15
18
20
22
сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға бағытталған іс-шаралар санын арттыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы сананы дамыту