Об утверждении Комплексного плана по противодействию незаконному игорному бизнесу и лудомании в Республике Казахстан на 2024 – 2026 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2024 года № 432
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по противодействию незаконному игорному бизнесу и лудомании в Республике Казахстан на 2024 – 2026 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий и достижение показателей, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять информацию о ходе исполнения мероприятий Комплексного плана в Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Министерству туризма и спорта Республики Казахстан два раза в год, не позднее 15 февраля и 15 августа, следующего за отчетным полугодием, представлять сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2024 года № 432
Комплексный план
по противодействию незаконному игорному бизнесу и лудомании в Республике Казахстан на 2024 – 2026 годы
Введение
О противодействии незаконному игорному бизнесу и лудомании
В настоящее время в Республике Казахстан работает 26 субъектов игорного бизнеса, в том числе 6 казино, 9 залов игровых автоматов, 11 букмекерских контор.
В 2020 году кассы букмекерских контор, тотализаторов выведены в игорные зоны на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области и в Бурабайский район Акмолинской области.
В результате ужесточения государственного контроля с 2021 года лицензии лишены 36 игорных заведений, в том числе 28 букмекерских контор, 6 тотализаторов и 2 зала игровых автоматов.
В марте 2024 года Министерством туризма и спорта Республики Казахстан (далее – Министерство, МТС) проведена плановая проверка 3 букмекерских контор и 1 зала игровых автоматов, расположенных в городе Қонаев, на предмет соблюдения законодательства в сфере игорного бизнеса и противодействия отмыванию (легализации) преступных доходов.
С 2019 года в целях блокировки сайтов незаконных букмекерских контор и интернет-казино Министерством, Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Генеральной прокуратурой, министерствами внутренних дел, культуры и информации Республики Казахстан используется информационная система "Кибернадзор" (далее – ИС "Кибернадзор").

Қазақстан Республикасында заңсыз ойын бизнесі мен лудоманияға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 мамырдағы № 432 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында заңсыз ойын бизнесі мен лудоманияға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын және көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтар мен
15 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 ақпан мен 15 тамыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 31 мамырдағы
№ 432 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында заңсыз ойын бизнесі мен лудоманияға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Заңсыз ойын бизнесі мен лудоманияға қарсы іс-қимыл туралы
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 26 ойын бизнесі субъектілері, оның ішінде 6 казино, 9 ойын автоматтары залы, 11 букмекерлік кеңсе жұмыс істейді.
2020 жылы букмекерлік кеңселер, тотализаторлар кассалары Алматы облысы Қапшағай су қоймасы жағалауында және Ақмола облысы Бурабай ауданында орналасқан ойын аймақтарына шығарылды.
Мемлекеттік бақылауды күшейту нәтижесінде 2021 жылдан бастап 36 ойын мекемесі, оның ішінде 28 букмекерлік кеңсе, 6 тотализатор және 2 ойын автоматтары залы лицензиядан айырылды.
2024 жылғы наурызда Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі (бұдан әрі – Министрлік, ТСМ) Қонаев қаласында орналасқан 3 букмекерлік кеңсе мен 1 ойын автоматтары залына ойын бизнесі саласындағы заңнаманы сақтау және қылмыстық кірістерді жылыстатуға (заңдастыруға) қарсы іс-қимыл тұрғысынан жоспарлы тексеру жүргізді.
2019 жылдан бастап заңсыз букмекерлік кеңселер мен интернет-казино сайттарын бұғаттау мақсатында Министрлік, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Бас прокуратура, Қазақстан Республикасының Ішкі істер, Мәдениет және ақпарат министрліктері "Киберқадағалау" ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – "Киберқадағалау" АЖ) пайдалануда.

В 2024 году в ИС "Кибернадзор" для блокировки внесены 5164 интернет-ресурса и ссылок интернет-казино и незаконных букмекерских контор.
МТС совместно с Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстане, АО "Национальные информационные технологии" завершена работа по автоматизации деятельности по самостоятельному ограничению граждан и резидентов Республики Казахстан от участия в азартных играх и пари.
С марта 2024 года граждане Казахстана, а также иностранцы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, могут через мобильное приложение eGov mobile подать заявление о добровольном ограничении участия в азартных играх и пари на срок от 6 до 12 месяцев. На сегодняшний день этой услугой воспользовались более 110 тысяч человек.
Комплексным планом по противодействию незаконному игорному бизнесу и лудомании в Республике Казахстан на 2024 – 2026 годы (далее – Комплексный план) предусмотрено 28 мероприятий по 4 направлениям:
1) организация профилактики лудомании;
2) выявление зависимости от азартных игр среди различных групп населения;

2024 жылы "Кибер қадағалау" АЖ-ге бұғаттау үшін 5164 интернет-ресурс және интернет-казино мен заңсыз букмекерлік кеңселердің сілтемесі енгізілді.
ТСМ Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігімен, "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ-мен бірлесіп Қазақстан Республикасының азаматтары мен резиденттерін құмар ойындарға және бәс тігуге қатысудан өзін-өзі шектеу жөніндегі қызметті автоматтандыру жұмысын аяқтады.
2024 жылғы наурыздан бастап Қазақстан азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер eGov mobile мобильдік қосымшасы арқылы құмар ойындарға және бәс тігуге қатысудан 6 айдан 12 айға дейінгі мерзімге ерікті түрде шектеу туралы өтініш бере алады. Бүгінгі күні бұл көрсетілетін қызметті 110 мыңнан астам адам пайдаланды.
Қазақстан Республикасында заңсыз ойын бизнесі мен лудоманияға қарсы іс-қимыл жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған кешенді жоспарда мынадай 4 бағыт бойынша 28 іс-шара көзделген:
1) лудоманияның алдын алуды ұйымдастыру;
2) халықтың әртүрлі топтары арасында құмар ойындарға тәуелділікті анықтау;

3) лечение и медико-социальная реабилитация лудоманов;
4) государственное регулирование игорного бизнеса.
В рамках Комплексного плана планируется достичь следующих показателей:
снижение числа людей, регулярно участвующих в азартных играх и ставках, с 350000 до 201600 человек: в 2024 году – 35000 (10 %), 2025 году – 63000 (20 %), 2026 году – 50400 (20 %);
увеличение охвата лиц, страдающих патологической зависимостью от азартных игр, бесплатным лечением и медико-социальной реабилитацией за счет государства с 13 до 300 человек: в 2024 году – 50 человек, 2025 году – 150 человек, 2026 году – 300 человек;

3) лудомандарды емдеу және медициналық-әлеуметтік оңалту;
4) ойын бизнесін мемлекеттік реттеу.
Кешенді жоспар шеңберінде мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу жоспарланған:
құмар ойындарға және бәс тігуге тұрақты қатысатын адамдар санын 350000-нан 201600 адамға дейін азайту: 2024 жылы – 35000 (10 %), 2025 жылы – 63000 (20 %), 2026 жылы – 50400 (20 %);
құмар ойындарға патологиялық тәуелділіктен зардап шегетін адамдарды мемлекет есебінен тегін емдеумен және медициналық-әлеуметтік оңалтумен қамтуды 13-тен 300 адамға дейін ұлғайту: 2024 жылы – 50 адам, 2025 жылы – 150 адам, 2026 жылы – 300 адам;

увеличение количества заблокированных интернет-казино и нелегальных букмекерских сайтов с 4500 до 7722: в 2024 году – на 450 (10 %), 2025 году – на 990 (20 %), 2026 году – на 1782 (30 %).
Реализация Комплексного плана не требует выделения дополнительных финансовых средств из республиканского бюджета.
Все мероприятия будут осуществляться в рамках действующих бюджетных лимитов государственных органов и за счет внебюджетных средств.
В реализации Комплексного плана участвует 12 центральных государственных органов, Национальный Банк, Агентство по делам государственной службы, а также местные исполнительные органы.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, тыс. тенге
Источники финансирования

бұғатталған интернет-казинолар мен заңсыз букмекерлік сайттардың санын 4500-ден 7722-ге дейін: 2024 жылы – 450-ге (10 %), 2025 жылы – 990-ға (20 %), 2026 жылы – 1782-ге (30 %) арттыру.
Кешенді жоспарды іске асыруға республикалық бюджеттен қаржы қаражатын бөлу талап етілмейді.
Барлық іс-шаралар мемлекеттік органдардың қолданыстағы бюджеттік лимиті шеңберінде және бюджеттен тыс қаражат есебінен іске асырылатын болады.
Кешенді жоспарды іске асыруға 12 орталық мемлекеттік орган, Ұлттық Банк, Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар қатысады.
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Орындалу мерзімдері Жауапты орындаушылар Қаржыландыру көлемі, мың теңге Қаржыландыру көздері

4. Государственное регулирование игорного бизнеса
19.
Запрет рекламы азартных игр и пари на улицах, в средствах массовой информации и Интернете, за исключением экипировки спортсменов, помещений спортивных сооружений во время соревнований и аккредитованных спортивных средств массовой информации и интернет-ресурсов
проект Закона Республики Казахстан
Август 2024 года
МТС
-
-
-
-
не требуются
20.
Увеличение максимального срока самостоятельного ограничения от участия в азартных играх и пари до 10 лет
проект Закона Республики Казахстан
Август 2024 года
МТС
-
-
-
-
не требуются
21.
Введение запрета платежей в пользу интернет-казино и нелегальных букмекерских контор
проект Закона Республики Казахстан
Август 2024 года
МТС
-
-
-
-
не требуются
22.
Введение законодательного запрета на рассылку рекламы букмекерских контор и тотализаторов посредством SMS операторами связи
проект Закона Республики Казахстан
Август 2024 года
МТС, МЦРИАП, МНЭ,
МКИ
-
-
-
-
не требуются
23.
Усиление уголовной и административной ответственности за нарушения законодательства в сфере игорного бизнеса
проект Закона Республики Казахстан
Август 2024 года
МТС, МЦРИАП,
МКИ
-
-
-
-
не требуются
24.
Проведение плановых и внеплановых проверок субъектов игорного бизнеса
акты проверок
Ежегодно декабрь
МТС,
МФ
-
-
-
-
не требуются
25.
Создание при Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан Совета по продвижению принципов ответственной игры с участием субъектов игорного и лотерейного бизнеса, врачей, психологов, программистов
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан
Август 2025 года
МТС, МЦРИАП, акиматы Алматинской, Акмолинской областей, субъекты игорного бизнеса (по согласованию)
-
-
-
-
не требуются
26.
Проведение переговоров с администрациями онлайн-платформ ("YouTube", "Facebook", "Instagram", "TikTok") с инициированием вопроса повышения качества модерации рекламного контента автоматизированными системами модерации онлайн-платформ для недопущения распространения рекламы интернет-казино и пропаганды азартных игр
заключение меморандума
Декабрь 2025 года
МКИ, МЦРИАП, МТС
-
-
-
-
не требуются
27.
Совершенствование налогового администрирования путем оптимизации процессов интеграции аппаратно-программных комплексов букмекерских контор и тотализаторов (при наличии) с информационными системами органов государственных доходов с учетом результатов пилотной реализации и технической доработки
внесение изменений и дополнений в приказ
Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 160
Декабрь 2024 года
МФ, МЦРИАП
-
-
-
-
не требуются
28.
Проведение анализа регуляторного воздействия в целях введения разрешительного порядка ввоза игровых автоматов, лотерейных терминалов, а также иного игорного и лотерейного оборудования на территорию Республики Казахстан, в том числе из стран Евразийского экономического союза
анализ регуляторного воздействия
Февраль 2026 года
МТС,
МТИ,
МНЭ,
МФ, МЦРИАП
-
-
-
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
РГП на ПХВ "Республиканский научно-практический центр психического здоровья" МЗ РК – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр психического здоровья" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
__________________________

4. Ойын бизнесін мемлекеттік реттеу
19.
Спортшылардың керек-жарағын, жарыс кезіндегі спорттық құрылысжай орындарын және аккредиттелген спорттық бұқаралық ақпарат құралдары мен интернет-ресурстарды қоспағанда, көшелерде, бұқаралық ақпарат құралдары мен Интернетте құмар ойындарды жарнамалауға және бәс тігуге тыйым салу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы тамыз
ТСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
20.
Құмар ойындарға және бәс тігуге қатысудан өзін-өзі шектеудің ең ұзақ мерзімін 10 жылға дейін ұлғайту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы тамыз
ТСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
21.
Интернет-казино мен заңсыз букмекерлік кеңселердің пайдасына төленетін төлемдерге тыйым салуды енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы тамыз
ТСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
22.
SMS байланыс операторлары арқылы букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың жарнамасын таратуға заңнамалық тыйым салуды енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы тамыз
ТСМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, МАМ
-
-
-
-
талап етілмейді
23.
Ойын бизнесі саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықты күшейту
Қазақстан РеспубликасыЗаңының жобасы
2024 жылғы тамыз
ТСМ, ЦДИАӨМ, МАМ
-
-
-
-
талап етілмейді
24.
Ойын бизнесі субъектілеріне жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу
тексерулер актілері
жыл сайын желтоқсан
ТСМ, Қаржы мині
-
-
-
-
талап етілмейді
25.
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі жанынан ойын және лотерея бизнесі субъектілерінің, дәрігерлердің, психологтардың, бағдарламашылардың қатысуымен жауапты ойын қағидаттарын ілгерілету жөніндегі кеңесті құру
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің бұйрығы
2025 жылғы тамыз
ТСМ, ЦДИАӨМ, Алматы, Ақмола облыстарының әкімдіктері, ойын бизнесі субъектілері (келісу бойынша)
-
-
-
-
талап етілмейді
26.
Интернет-казино жарнамасын таратуға және құмар ойындарды насихаттауға жол бермеу үшін онлайн-платформалардың автоматтандырылған модерациялау жүйелерінің жарнамалық контентті модерациялауының сапасын арттыру мәселесіне бастама жасай отырып, онлайн-платформалардың әкімшілерімен ("YouTube", "Facebook", "Instagram", "TikTok") келіссөздер жүргізу
меморандум жасасу
2025 жылғы желтоқсан
МАМ, ЦДИАӨМ, ТСМ
-
-
-
-
талап етілмейді
27.
Пилоттық іске асыру мен техникалық пысықтау нәтижелерін ескере отырып, букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың аппараттық-бағдарламалық кешендерін (бар болса) мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерімен интеграциялау процестерін оңтайландыру жолымен салықтық әкімшілендіруді жетілдіру
Қаржы министрінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 160 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы желтоқсан
Қаржы мині, ЦДИАӨМ
-
-
-
-
талап етілмейді
28.
Қазақстан Республикасының аумағына, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен ойын автоматтарын, лотерея терминалдарын, сондай-ақ өзге де ойын және лотерея жабдықтарын әкелудің рұқсат беру тәртібін енгізу мақсатында реттеушілік әсерге талдау жүргізу
реттеушілік әсерді талдау
2026 жылғы ақпан
ТСМ, СИМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ҚР ДСМ "Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы" ШЖҚ РМК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
МҚІА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.