О пpеобpазовании Госудаpственной инспекции по каpантину pастений Госагpопpома СССР по Казахской ССР в Главную госудаpственную инспекцию по каpантину pастений пpи Министеpстве сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 13 августа 1992 года N 676. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 26 апреля 1999 г. N 476 ~P990476
В связи с упразднением карантинной службы союзного подчинения и в целях осуществления мероприятий по охране территории Казахстана от проникновения из других государств карантинных и других опасных вредителей, болезней растений и сорняков Кабинета Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Преобразовать Государственную инспекцию по карантину растений Госагропрома СССР по Казахской ССР в Главную государственную инспекцию по карантину растений (Казгоскарантин) при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о государственной службе по карантину растений в Республике Казахстан.
Указанное Положение, а также правила и инструкции по карантину растений, утверждаемые Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, распоряжения и указания органов государственной службы по карантину растений в пределах возложенных на них функций и предоставленных им прав обязательны для всех министерств, ведомств, учреждений, предприятий, организаций и отдельных лиц, занимающихся производством, реализацией, хранением, переработкой и перевозками продукции растительного происхождения.
3. Главная государственная инспекция по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, действует на основании законодательства Республики Казахстан и Положения о ней.
4. Утвердить перечень предприятий и организаций, входящих в систему Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению.
5. Распространить на работников центрального аппарата Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, условия оплаты труда, предусмотренные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 мая 1992 г. N 448 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 1992 г. N 730 "О повышении заработной платы и регулировании цен в Республике Казахстан" (таблица N 2).

ССРО Мемагроөнеркәсiбiнiң Қазақ ССР бойынша Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция етiп қайта құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 13 тамыз 1992 ж. N 676. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.04.26. N 476 қаулысымен
Одақтық бағыныстағы карантин қызметiнiң таратылуына байланысты және басқа мемлекеттерден карантиндiк әрi басқадай қауiптi зиянкестердiң, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердiң енуiнен Қазақстан территориясын қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. ССРО Мемагроөнеркәсiбiнiң Қазақ ССР бойынша Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция (Қазмемкарантин) болып қайта құрылсын.
2. Қазақстан Республикасындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бекiткен осы Ереженi, сондай-ақ өсiмдiк карантинi жөнiндегi ережелер мен нұсқауларды, өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет органдарының өздерiне жүктелген және берiлген хұқық шегiндегi өкiмдерi мен нұсқауларын өсiмдiктен алынатын өнiмдердi өндiрумен, сатумен, сақтаумен, ұқсатумен және тасымалдаумен айналысатын барлық министрлiктер, ведомстволар, мекемелер, кәсiпорындар, ұйымдар мен жеке адамдар орындауға мiндеттi.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция заңды ұйым болып табылады, оның дербес балансы болады, Қазақстан Республикасының заңына және өзi туралы Ережеге сәйкес қызмет етедi.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция жүйесiне кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың тiзбесi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекцияның, орталық аппаратының қызметкерлерiне "Қазақстан Республикасында жалақыны өсiру және бағаны реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 25 сәуiрдегi N 730 Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 20 мамырдағы N 448 қаулысында (N 2 кесте) көзделген еңбекке ақы төлеу шарттары қолданылсын.

Установить годовой фонд оплаты труда работников центрального аппарата Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан в сумме 553 тыс. рублей исходя из предельной численности аппарата в количестве 8 человек (без персонала по охране и обслуживанию здания).
Сноска. Пункт 5 частично изменен - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 января 1993 г. N 29.
6. Установить, что финансирование Республиканской карантинной лаборатории, Республиканского интродукционно-карантинного питомника, Республиканского фумигационного отряда, Алматинской государственной городской и областных инспекций по карантину растений с пограничными пунктами и заградительными постами осуществляется в пределах ассигнований из бюджета, выделяемых Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан на операционные расходы.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 1997 г. N 708 P970708_ .
7. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан и Республиканскому объединению "Казагропромтехника" предусматривать ежегодное выделение по заявкам Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан и областных инспекций по карантину растений транспортных средств, лабораторного оборудования и других необходимых материально-технических ресурсов.
8. Министерству внутренних дел, Государственному таможенному комитету Республики Казахстан совместно с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, а также другим министерствам и ведомствам оказывать в пределах своих полномочий содействие государственной службе по карантину растений в осуществлении комплекса государственных мероприятий по усилению охраны территории Республики Казахстан от заноса и распространения из зарубежных государств карантинных и других опасных вредителей, болезней растений и сорняков, а также по выявлению и локализации их очагов.
9. Распространить на работников центрального аппарата Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан условия материально-бытового и медицинского обслуживания, установленные для соответствующих категорий работников министерств и ведомств Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 13 августа 1992 г. N 676
Перечень
предприятий и организаций, входящих в систему
Главной государственной инспекции по карантину
растений при Министерстве сельского хозяйства
Республики Казахстан
Сноска. В Перечень внесены изменения - постановлением
Правительства РК от 5 мая 1997 г. N 708
P970708_
.
Республиканская карантинная лаборатория
Республиканский интродукционно-карантинный питомник
Республиканский фумигационный отряд
Алматинская государственная городская инспекция по карантину
растений
Акмолинская государственная областная инспекция по карантину растений
Актюбинская государственная областная инспекция по карантину растений
Алма-Атинская государственная областная инспекция по карантину растений
с межрайонной специализированной лабораторией
Атырауская государственная областная инспекция по карантину растений
Восточно-Казахстанская государственная областная инспекция по карантину
растений с Майкапчагайским пограничным пунктом по карантину растений
Джамбулская государственная инспекция по карантину растений
Джезказганская государственная областная инспекция по карантину
растений
Западно-Казахстанская государственная областная инспекция по карантину
растений
Карагандинская государственная областная инспекция по карантину
растений
Кзыл-Ординская государственная областная инспекция по карантину
растений
Кокчетавская государственная областная инспекция по карантину растений
Кустанайская государственная областная инспекция по карантину растений
Мангистауская государственная областная инспекция по карантину растений
Павлодарская государственная областная инспекция по карантину растений
Северо-Казахстанская государственная областная инспекция по карантину
растений
Семипалатинская государственная областная инспекция по карантину
растений с Бахтинским пограничным пунктом по карантину растений
Талды-Курганская государственная областная инспекция по карантину
растений с Хоргосским и Достыкским пограничными пунктами по карантину
растений
Тургайская государственная областная инспекция по карантину растений
Южно-Казахстанская государственная областная инспекция по карантину
растений с межрайонной специализированной лабораторией
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 13 августа 1992 г. N 676
П О Л О Ж Е Н И Е
о государственной службе по карантину
растений в Республике Казахстан
Общие вопросы

Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекцияның орталық аппараты қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң жылдық қоры аппараттың құрамында 8 адам бар (ғимаратты күзетушiлер мен қызмет көрсетушiлерсiз) шектi саны ескерiлiп 553 мың сом болып белгiленсiн.
Ескерту. 5-тармаққа iшiнара өзгертулер енгiзiлдi - ҚРМК-нiң
1993.01.12. N 29 қаулысымен.
6. Республикалық карантин лабораториясын, Республикалық интродукциялық-карантин питомнигiн, Республикалық фумигациялық отрядты, Алматы қалалық мемлекеттiк және шекара пункттерi мен қоршаулы тосқауылдарымен қоса өсiмдiк карантинi жөнiндегi облыстық инспекцияларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне операциялық шығындарға бюджеттен бөлiнетiн қаржы шегiнде жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ сөздермен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.05.05.
N 708 P970708_
7. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Республикалық "Қазагроөнеркәсiптехника" бiрлестiгi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция мен өсiмдiк карантинi жөнiндегi облыстық инспекциялардың өтiнiмдерi бойынша оларға көлiк құралдарын, лаборатория жабдықтары мен басқа да қажеттi материалдық-техникалық ресурстарды жыл сайын бөлiп отыруды көздесiн.
8. Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Кеден комитетi, Қазақстан Республикасының Ұлттық хауiпсiздiк комитетiмен, сондай-ақ басқа да министрлiктермен, ведомстволармен бiрлесiп, өз өкiлеттiктерiнiң шеңберiнде өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызметтiң шет мемлекеттерден карантиндiк және басқа қауiптi зиянкестердiң, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердiң iлесi енуiнен, таралып кетуiнен Қазақстан Республикасының территориясын қорғауды күшейту, сондай-ақ олардың ошақтарын анықтап, жайылып кетуiне жол бермеу жөнiндегi мемлекеттiк шаралар кешенiн жүзеге асыруына жәрдемдессiн.
9. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекцияның орталық аппараты қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары қызметкерлерiнiң тиiстi санаттары үшiн белгiленген материалдық-тұрмыстық және медициналық қызмет көрсету шарттары қолданылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 13 тамыздағы
N 676 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi
Бас мемлекеттiк инспекция жүйесiне кiретiн
кәсiпорындар мен ұйымдардың
Тiзбесi
Республикалық карантин лабораториясы
Республикалық интродукциялық-карантин питомнигi
Республикалық фумигациялық отряд
Өсiмдiк карантин жөнiндегi Алматы қалалық мемлекеттер
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Ақмола облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Ақтөбе облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Ауданаралық мамандандырылған лабораториясымен қоса өсiмдiк
карантинi жөнiндегi Алматы облыстық мемлекеттiк инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Атырау облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Майқапшағай шекара пунктiмен қоса
өсiмдiк карантинi жөнiндегi Шығыс Қазақстан облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Жамбыл облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Жезқазған облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Батыс Қазақстан облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Қарағанды облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Қызылорда облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Көкшетау облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Қостанай облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Маңғыстау облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Павлодар облыстық мемлекеттiк
инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Солтүстiк Қазақстан облыстық
мемлекеттiк инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бақты шекара пунктiмен қоса өсiмдiк карантинi жөнiндегi Семей облыстық мемлекеттiк инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Қорғас және Достық шекара пункттерiмен қоса өсiмдiк карантинi жөнiндегi Талдықорған облыстық мемлекеттiк инспекциясы
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Торғай облыстық мемлекеттiк инспекциясы
Ауданаралық мамандандырылған лабораториясымен қоса өсiмдiк карантинi жөнiндегi Оңтүстiк Қазақстан облыстық мемлекеттiк инспекциясы
ЕСКЕРТУ. Қосымша өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.05.07. N 708
қаулысымен. P970708_
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 13 тамыздағы
N 676 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы өсiмдiк карантинi
жөнiндегi мемлекеттiк қызмет туралы
Бас мемлекеттiк инспекция туралы
Ереже
Жалпы ережелер

1. Государственная служба по карантину растений в Республике Казахстан является централизованной государственной службой при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, в которую входят:
Главная государственная инспекция по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, Республиканская карантинная лаборатория, Республиканский интродукционно-карантинный питомник, Республиканский фумигационный отряд, Алматинская государственная городская и государственные областные инспекции по карантину растений;
пограничные пункты по карантину растений в морских и речных портах, на железнодорожных станциях, в аэропортах, на почтамтах и шоссейных дорогах.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 мая 1997 г. N 708 P970708_ .
2. В своей деятельности органы государственной службы по карантину растений руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан, инструкциями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в части осуществления карантинных мероприятий, другой специальной документацией и настоящим Положением.
3. На органы государственной службы по карантину растений возлагается:
охрана территории Казахстан от проникновения с территорий других государств карантинных и опасных вредителей, болезней растений и сорняков, а также осуществление карантинных мероприятий на его территории;
разработка карантинных условий завоза растительной продукции и других материалов из других государств, перевозок этой продукции внутри республики, режима и условий ее использования ;
проведение карантинного досмотра и лабораторной экспертизы завозимых в республику из других государств и отправляемых на экспорт продукции растительного происхождения и других материалов, которые могут быть переносчиками карантинных вредителей, болезней растений и сорняков, в том числе растительных вложений в багаже, почтовых отправлениях и в ручной клади пассажиров, а также транспортных средств, прибывающих в республику из других государств;
организация оздоровления, обеззараживания продукции с карантинными объектами, а также транспортных средств, прибывающих из других государств и из зон, объявленных под карантином;
разработка методов карантинного досмотра, лабораторной экспертизы и диагностики скрытой зараженности семян, растений и продукции растительного происхождения, а также разработка технологии обеззараживания грузов;
изучение видового состава, биологии и экологии карантинных и других опасных вредителей, болезней растений и сорняков, отсутствующих и ограниченно распространенных на территории республики, и на основе этого разработка проекта перечня вредителей, болезней растений и сорняков, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются государственные мероприятия по карантину растений;
участие совместно с научно-исследовательскими сельскохозяйственными и лесохозяйственными учреждениями в разработке эффективных мероприятий по борьбе с карантинными вредителями, болезнями растений и сорняками;
осуществление государственного контроля за выполнением карантинных мероприятий министерствами, ведомствами, предприятиями, учреждениями и организациями, а также гражданами;
контроль за деятельностью интродукционно-карантинных питомников, госсортоучастков, оранжерей, осуществляющих карантинную проверку семян и растений, завозимых из других государств, а также из зон, объявленных под карантином на территории республики;
надзор за посевами и насаждениями в питомниках, научно-исследовательских учреждениях, семеноводческих и цветочно-декоративных хозяйствах в целях обеспечения выпуска семенного и посадочного материалов, свободных от карантинных вредителей, болезней растений и сорняков;
контроль за проведением мероприятий, вытекающих из международных конвенций и соглашений в области карантина растений;
организация пропаганды и широкого внедрения достижений науки и передового опыта, ознакомление населения с карантинными объектами и мерами борьбы с ними;
выдача импортных карантинных разрешений, фитосанитарных и карантинных сертификатов на семена, растения и продукцию растительного происхождения;
проведение контрольных обследований сельскохозяйственных и лесных угодий, мест хранения и переработки продукции растительного происхождения, пунктов поступления подкарантинной продукции и прилегающей к ним территории с целью своевременного выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков, установление карантинного районирования территории республики.

1. Қазақстан Республикасындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы орталықтандырылған мемлекеттiк қызмет болып табылады. Оның құрамына мыналар енедi:
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция, Республикалық интродукциялық-карантин питомнигi, Республикалық фумигациялық отряд, Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Алматы қалалық мемлекеттiк және облыстық мемлекеттiк инспекциялар;
теңiз және өзен порттарындағы, темiр жол станцияларындағы, әуежайлардағы, почтамттар мен тас жолдардағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi шекара пункттерi.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.05.05. N 708
қаулысымен. P970708_
2. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет органдары өз қызметiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын, карантин шараларын жүзеге асыру бөлiгiнде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң нұсқауларын, басқа арнаулы құжаттар мен осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет органдарына мынадай мiндеттер жүктеледi:
басқа мемлекеттердiң территорияларынан карантиндiк және қауiптi зиянкестердiң, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердiң енуiнен Қазақстан территориясын қорғау, сондай-ақ оның территориясында карантин шараларын жүзеге асыру;
басқа мемлекеттерден өсiмдiк өнiмдерi мен басқа да материалдарды әкелу, осы өнiмдердi республика iшiнде тасымалдаудың карантиндiк шарттарын, оны пайдалану режимi мен жағдайын жасау;
басқа мемлекеттерден республикаға әкелiнетiн және экспортқа жiберiлетiн өсiмдiктен алынатын өнiмдi және карантиндiк зиянкестердiң, дерттер мен арамшөптердiң тасымалдаушысы болуы мүмкiн басқа материалдарды, оның iшiнде жүк салғыштардағы, почта салымдарындағы және жолаушылардың қол жүктерiнде салынған өсiмдiктерге, сондай-ақ басқа мемлекеттерден республикамызға келген көлiк құралдарына карантиндiк тексеру мен лабораториялық сарап жүргiзу;
карантин объектiлерiнiң өнiмдерiн, басқа мемлекеттерден және карантин деп жарияланған аймақтардан келген көлiк құралдарын тазарту, зарарсыздандыру;
тұқымдардың, өсiмдiктер мен өсiмдiктен алынатын өнiмдердiң елеусiз зақымдануын карантиндiк тексеру, лабораториялық сарап пен диагностика жүргiзу тәсiлдерiн, сондай-ақ жүктердi зарарсыздандыру технологиясын жасау;
республика территориясында жоқ және шектеулi түрде таралған карантиндiк және қауiптi зиянкестердiң, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптер түрiнiң құрамын, биологиясы мен экологиясын зерттеу және осының негiзiнде өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк шаралар белгiленiп, жүзеге асырылатын зиянкестердiң, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптер тiзбесiнiң жобасын жасау;
ауыл шаруашылық ғылыми-зерттеу және орман шаруашылығы мекемелерiмен бiрлесiп карантиндiк зиянкестермен, өсiмдiк дерттерiмен және арамшөптермен күрес жөнiндегi тиiмдi шараларды жасауға қатысу;
министрлiктердiң, ведомстволардың, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың, сондай-ақ азаматтардың карантин шараларын орындауына мемлекеттiк бақылау жүргiзу;
басқа мемлекеттерден, сондай-ақ республика территориясын карантин деп жариялаған аймақтардан әкелiнетiн тұқымдар мен өсiмдiктерге карантиндiк тексеру жүргiзетiн интродукциялық-карантиндiк питомниктердiң, мемлекеттiк сұрыптау учаскелерiнiң, оранжереялардың қызметiне бақылау жасау;
питомниктерде, ғылыми-зерттеу мекемелерiнде, тұқым өсiру және гүл-сәндiк шаруашылықтарында карантиндiк зиянкестерден, өсiмдiк дерттерiнен және арамшөптерден тазартылған тұқым және егу материалдарын алу мақсатымен егiстiктер мен көшеттердi қадағалау;
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерден туындайтын шараларды жүзеге асыруға бақылау жасау;
ғылым жетiстiгi мен озық тәжiрибенi насихаттау мен кең түрде енгiзудi ұйымдастыру, халықты карантин объектiлерiмен және олармен күресу шараларымен таныстыру;
тұқымдарға, өсiмдiктер мен өсiмдiктен алынатын өнiмдерге импорттық карантин рұқсатын, фитосанитарлық және карантиндiк сертификаттар беру;
карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердi дер кезiнде анықтау, республика территориясында карантиндiк аудандар белгiлеу мақсатымен ауыл шаруашылығы және орман алаптарына, өсiмдiктен алынатын өнiмдердi сақтау және өңдеу орындарына, карантиндегi өнiмдер келiп түскен пункттер мен оларға жақын орналасқан территорияларға бақылау зерттеуiн жүргiзу.

4. При выполнении служебных обязанностей государственному инспектору по карантину растений предоставляется право:
беспрепятственно входить в любое время на территорию морских, речных портов и пристаней, железнодорожных станций и автовокзалов (автостанций), аэропортов, почтамтов, складов, элеваторов, на суда морского и речного флота, в пассажирские и товарные вагоны, гражданские самолеты, на территорию выставок, ботанических садов, научно-исследовательских институтов, на поля опытных станций, колхозов, совхозов, подсобных хозяйств, других предприятий, учреждений и организаций, на приусадебные участки граждан, в питомники, сады и виноградники, оранжереи и другие хозяйства различных организаций и отдельных лиц, а также на предприятия, занимающиеся заготовкой, переработкой и реализацией продукции растительного происхождения;
отбирать образцы семян, растений и иной продукции растительного происхождения для досмотра и последующих лабораторных экспертиз, устанавливать ограничения по вывозу и использованию продукции до выполнения установленных карантинных мероприятий в местах обнаружения карантинных и других опасных вредителей, болезней растений и сорняков;
задерживать, изымать и при необходимости возвращать семена, растения и продукцию растительного происхождения, вывезенные без карантинных сертификатов с территорий, на которые наложен карантин;
получать от администрации таможен, морских и речных портов (пристаней), железнодорожных станций, автовокзалов (автостанций), аэропортов, почтамтов и других организаций сведения о прибывающих, хранящихся и отправляемых грузах растительного происхождения, требовать от них соответствующие документы по этим грузам и запрещать выгрузку зараженных вредителями грузов (приемка к перевозке подкарантинных материалов бескарантинных документов категорически запрещается).
5. Работники государственных инспекций по карантину растений и пограничных пунктов обязаны носить форменную одежду при исполнении служебных обязанностей. Форма одежды утверждается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Главная государственная инспекция
по карантину растений
Сноска. Название раздела изменено - постановлением Правительства РК от 5 мая 1997 г. N 708 P970708_ .
6. Главная государственная инспекция по карантину растений (Казгоскарантин) является самостоятельным подразделением при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, обладает правами юридического лица, имеет гербовую печать со своим наименованием, угловой и специальные штампы, бюджетный и текущий счета в Нацгосбанке и осуществляет финансирование всей сети государственной службы по карантину растений.
В своей деятельности Казгоскарантин руководствуется Конституцией республики и другими законодательными актами, решениями Президента, Правительства Республики Казахстан, приказами и указаниями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и настоящим Положением.

4. Қызмет мiндетiн орындау кезiнде өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк бақылаушыға:
кез-келген уақытта теңiз, өзен порттарының территориясына және кемежайларға, темiржол станциялары мен автовокзалдарға (автостанцияларға), әуежайларға, почтамттарға, қоймаларға, элеваторларға, теңiз және өзен флотының кемелерiне, жолаушылар және тауар вагондарына, азаматтық ұшақтарға, көрмелердiң, ботаника бақтарының, ғылыми-зерттеу институттарының территорияларына, тәжiрибе станцияларының, колхоздардың, совхоздардың, қосалқы шаруашылықтардың, басқа мекемелер мен ұйымдардың егiстiктерiне, азаматтардың аула учаскелерiне, питомниктерге, бақшалар мен жүзiм бауларына, оранжереялар мен әртүрлi ұйымдар мен жекелеген адамдардың басқа да шаруашылықтарына сондай-ақ өсiмдiктен алынатын өнiмдер дайындаумен, өңдеумен және өткiзумен айналысатын кәсiпорындарға бөгетсiз кiруге;
тексеруге және одан әрi лабораториялық сараптан өткiзу үшiн тұқымдардың, өсiмдiктердiң және өсiмдiктен алынатын басқа да өнiмдердiң үлгiлерiн алуға, карантиндiк және басқа да хауiптi зиянкестер, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптер табылған жерлерде белгiленген карантиндiк шараларды орындағанша өнiмдi әкету және пайдалану жөнiнде шектеу орнатуға;
карантин енгiзiлген территориялардан карантин сертификаттарсыз әкетiлген тұқымдарды, өсiмдiктердi және өсiмдiктен алынатын өнiмдердi жiбермеуге, алуға және қажет болғанда қайтаруға;
кедендердiң, теңiз және өзен порттарының (кемежайлардың) темiр жол станцияларының, автовокзалдардың (автостанциялардың), әуежайлардың, почтамттар мен басқа да ұйымдардың әкiмшiлiктерiнен келiп жатқан, сақтаулы және жөнелтiлiп жатқан өсiмдiктен алынатын жүктер туралы деректер алуға, олардан осы жүктердiң тиiстi құжаттарын талап етуге және зиянкестермен зақымданған жүктердi тиеуге тиым салуға (карантиндегi материалдарды карантин құжаттарынсыз тасымалдауға қабылдауға мүлде тыйым салынады) хұқық берiледi.
5. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекция мен шекара пунктiнiң қызметкерлерi қызмет мiндетiн орындау кезiнде арнаулы киiм киюге мiндеттi. Киiм үлгiсiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша бекiтедi.
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi
Бас мемлекеттiк инспекция
6. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция (Қазмемкарантин) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы дербес бөлiмше болып табылады, ол заңды ұйым хұқына ие, өзiнiң атауы бар гербтi мөрi, бұрыштамалы және арнаулы штампы, ұлттық мемлекеттiк банкiде бюджеттiк және ағымдағы шоты болады және өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызметтiң бүкiл жүйесiн қаржыландырады.
Қазмемкарантин өз қызметiнде Республика конституциясы және басқа заң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң бұйрықтары мен нұсқауларын және осы Ереженi басшылыққа алады.
ЕСКЕРТУ. Бөлiмнiң атауы және 6-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң
1997.05.05. N 708 қаулысымен. P970708_

7. На Главную государственную инспекцию по карантину растений возлагается:
планирование и организация системы государственных мероприятий в области карантина растений, руководство и контроль за их выполнением;
разработка проектов постановлений, решений и распоряжений по вопросам карантина растений и внесение их в Правительство;
разработка проектов положений, правил и инструкций, утверждаемых Министром сельского хозяйства Республики Казахстан, регламентирующих на территории Казахстана деятельность в области внешнего и внутреннего карантина;
выдача импортных карантинных разрешений на семена, растения и продукцию растительного происхождения, завозимую из других государств, а также на подкарантинные грузы, следующие транзитом через территорию республики;
выдача карантинных сертификатов на экспортируемые подкарантинные материалы, вывозимые за пределы республики, а также областей;
обеспечение проведения карантинной проверки и лабораторной экспертизы семян, растений и продукции растительного происхождения, импортируемых в Казахстан и отправляемых на экспорт, а также в свободные от заражения карантинными вредителями, болезнями растений и сорняками районы;
участие по указанию руководства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в разработке проектов международных договоров и конвенций по вопросам карантина растений и осуществление контроля за их выполнением;
рассмотрение и утверждение в установленном порядке годовых планов, смет, штатных расписаний, отчетов, а также планов научно-исследовательских работ по карантину растений;
распределение бюджетных ассигнований на карантинные мероприятия по областям и надзор за правильностью расходования бюджетных, специальных и других средств, выделяемых для проведения карантинных мероприятий;
финансирование и распределение, в пределах выделенных лимитов и фондов, финансовых и материальных ресурсов, контроль за хозяйственно-финансовой деятельностью подведомственных организаций;
руководство и контроль за работой областных инспекций, пограничных пунктов, карантинной лаборатории, фумигационного отряда по обеззараживанию подкарантинных материалов;
проведение лабораторной экспертизы образцов семян, посадочного материала, почвы и другой подконтрольной карантину продукции, поступающей из областных инспекций, пограничных пунктов, учреждений, предприятий, организаций и отдельных лиц, выдача заключений о зараженности карантинными вредителями, болезнями и сорняками;
организация, проведение и контроль за обеззараживанием импортной и другой продукции растительного происхождения;
осуществление подбора и расстановки кадров в непосредственно подчиненных инспекциях, лаборатории, фумигационном отряде, организация проведения мероприятий по подготовке и переподготовке кадров по карантину растений;
подготовка к изданию в установленном порядке специальных сборников, справочников и других материалов по вопросам карантина растений;
ведение учета и анализ выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков в республике и издание обзоров их распространения;
осуществление в установленном порядке международного сотрудничества по вопросам карантина и защиты растений;
подбор специалистов для направления в зарубежные страны для проведения карантинного досмотра импортируемой в республику подкарантинной продукции и руководство деятельностью специалистов службы, работающих в загранучреждениях.

7. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекцияға мынадай мiндеттер жүктеледi:
өсiмдiк карантинi саласындағы мемлекеттiк шаралар жүйесiн жоспарлау және ұйымдастыру, олардың орындалуына басшылық ету және бақылау жасау;
өсiмдiк карантинi мәселелерi бойынша қаулылардың, шешiмдер мен өкiмдердiң жобаларын жасау және оларды үкiметке енгiзу;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бекiтетiн Қазақстан территориясында сыртқы және iшкi карантин саласындағы қызметтi реттейтiн ережелердiң, қағидалардың және нұсқаулардың жобаларын жасау;
басқа мемлекеттерден әкелiнетiн тұқымға, өсiмдiктер мен өсiмдiктен алынатын өнiмдерге, сондай-ақ транзит бойынша республика территориясы арқылы өтетiн карантиндегi жүктерге импорттық карантин рұқсатын беру;
республикадан, сондай-ақ облыстардан тыс жерлерге экспортқа әкетiлетiн карантиндегi материалдарға карантин сертификатын беру;
Қазақстанға импорт бойынша әкелiнетiн және экспортқа шығарылатын, сондай-ақ карантиндiк зиянкестерден, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптерден таза аудандарға жөнелтiлетiн тұқымдарды, өсiмдiктер мен өсiмдiктен алынатын өнiмдердi карантиндiк тексеруден және лабораториялық сараптан өткiзудi қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi басшылығының нұсқауы бойынша өсiмдiк карантинi мәселелерi жөнiндегi халықаралық шарттар мен конвенциялар жобаларын жасауға қатысу және олардың жүзеге асырылуына бақылау жасау;
белгiленген тәртiппен өсiмдiк карантинi жөнiндегi жылдық жоспарларды, сметаларды, штаттық кестелердi, есептердi, сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоспарларын қарап, бекiту;
карантин шараларына бюджеттен бөлiнген қаржыны облыстар бойынша бөлу және карантин шараларын өткiзу үшiн бөлiнген бюджеттiк, арнаулы және басқа қаржылардың дұрыс жұмсалуын қадағалау;
бағынышты ұйымдарды қаржыландыру және бөлiнген лимиттер мен қорлар деңгейiнде қаржы және материалдық ресурстарын бөлу, олардың шаруашылық-қаржы қызметiне бақылау жасау;
облыстық инспекциялардың, шекара пункттерiнiң, карантин лабораторияларының, карантиндегi материалдарды зарарсыздандыру жөнiндегi фумигациялық отрядтардың жұмысына басшылық ету және бақылау жасау;
облыстық инспекциялардан, шекара пункттерiнен, мекемелерден, кәсiпорындардан, ұйымдар мен жекелеген адамдардан келiп түскен тұқымдардың, көшет материалдарының, топырақ және басқа карантинге алынған өнiмдердiң үлгiлерiн лабораториялық сараптан өткiзу, карантиндiк зиянкестермен, дерттермен және арамшөптермен зақымданғандығы туралы қорытынды беру;
өсiмдiктен алынатын импорттық және басқа өнiмдердi зарарсыздандыруды ұйымдастыру, өткiзу және бақылау жасау;
тiкелей бағынышты инспекцияларда, лабораторияларда және фумигациялық отрядтарда кадрларды iрiктеу мен орналастыруды жүзеге асыру;
өсiмдiк карантинi бойынша кадрлар дайындау және қайта дайындау жөнiндегi шаралар өткiзудi ұйымдастыру;
белгiленген тәртiппен өсiмдiк карантинi мәселелерi бойынша арнаулы жинақтарды, анықтамалар мен басқа материалдарды басып шығаруға әзiрлеу;
республикада карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердi анықтауға есеп және талдау жүргiзу, олардың таралуына шолуды басып шығару;
белгiленген тәртiппен карантин және өсiмдiктердi қорғау мәселелерi бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
республикаға импорт бойынша әкелiнетiн карантиндегi өнiмдерге карантиндiк тексеру жүргiзу үшiн шет елдерге жiберуге мамандар iрiктеу және шет ел мекемелерiнде жұмыс iстейтiн қызмет мамандарының қызметiне басшылық жасау.

11. Начальнику государственной областной инспекции по карантину растений предоставляется право:
отменять незаконные или неправильные распоряжения нижестоящих организаций и должностных лиц в системе службы по карантину растений;
представлять к поощрению в установленном порядке работников госинспекции подчиненных организаций и налагать дисциплинарные взыскания;
вносить в установленном порядке предложения о наложении административного взыскания на лиц, не принявших мер к своевременному выполнению карантинных правил или допустивших их нарушение, а в случаях, повлекших за собой тяжкие последствия, направлять материалы в органы прокуратуры для привлечения виновных к уголовной ответственности.
Пограничный пункт по карантину растений
в морском или речном порту (на пристани),
на железнодорожной станции, в аэропорту,
на почтамте и шоссейной дороге
12. Пограничный пункт по карантину растений в морском или речном порту (на пристани), на железнодорожной станции, в аэропорту, на почтамте и шоссейной дороге непосредственно подчинен соответствующей Алматинской государственной городской и соответствующим государственным областным инспекциям по карантину растений.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 5 мая 1997 г. N 708 P970708_ .
13. В обязанности пограничного пункта по карантину растений входит:
проведение карантинного досмотра и экспертизы образцов импортной и экспортной продукции растительного происхождения, досмотр транспортных средств, поступающих из-за границы, а также досмотр растительной продукции, проходящей через территорию республики транзитом;
выдача предписаний грузовладельцам о необходимости обеззараживания от вредителей или очистки от семян сорняков продукции растительного происхождения;
проведение на территории деятельности пункта обследований земельных угодий, посевов, насаждений и складских помещений на выявление карантинных вредителей, болезней растений и сорняков, а также организация и контроль за мероприятиями по локализации выявленных очагов заражения;
контроль за эффективностью проводимого обеззараживания импортной или отечественной продукции растительного происхождения, складов и других мест хранения этой продукции;
выдача фитосанитарных (карантинных) сертификатов на право перевозок продукции растительного происхождения;
контроль за выполнением предприятиями, учреждениями и организациями, находящимися в зоне деятельности пункта, установленных мероприятий по карантину растений;
внесение в установленном порядке предложений о наложении штрафов и других взысканий на лиц, допустивших нарушение правил по карантину растений.
О финансировании государственной службы
по карантину растений и карантинных мероприятий

11. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi облыстық мемлекеттiк инспекция бастығына:
өсiмдiк карантинi жөнiндегi қызмет жүйесiнде бағынышты ұйымдар мен лауазымды адамдардың заңсыз және қате өкiмдерiнiң күшiн жоюға;
белгiленген тәртiппен қарамағындағы мемлекеттiк инспекция қызметкерлерiн көтермелеуге ұсынуға және тәртiптiк жаза қолдануға;
белгiленген тәртiппен карантин ережелерiн дер кезiнде орындауға шара қолданбаған немесе оны бұзуға жол берген адамдарға әкiмшiлiк жаза қолдану туралы ұсыныс енгiзуге, ал ауыр зардаптарға әкелiп соққан жағдайда кiнәлiлердi қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн прокуратура органдарына материалдар жiберуге хұқық берiледi.
Теңiз немесе өзен портындағы (кемежайлардағы),
темiр жол станцияларындағы, әуежайдағы,
почтамттағы және тас жолдағы өсiмдiк
карантинi жөнiндегi шекара пунктi
12. Теңiз немесе өзен портындағы (кемежайдағы), темiр жол станциясындағы, әуежайдағы, почтамптағы және тас жолдағы өсiмдiк карантинi жөнiндегi шекара пунктi тiкелей өсiмдiк карантинi жөнiндегi Алматы қалалық мемлекеттiк және тиiстi облыстық мемлекеттiк инспекцияларға бағынады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1997.05.05. N 708
қаулысымен.
13. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi шекара пунктiнiң мiндетiне:
өсiмдiктен алынатын импорттық және экспорттық өнiмдердiң үлгiлерiне карантиндiк тексерудi және сараптан өткiзудi, шетелден келген көлiк құралдарын, сондай-ақ республика территориясы арқылы транзитпен өтетiн өсiмдiк өнiмдерiн тексерудi жүзеге асыру;
жүк иелерiне өсiмдiктен алынатын өнiмдердi зиянкестерден немесе арамшөптердiң тұқымдарынан зарарсыздандыру қажеттiгi туралы жазбаша бұйрық беру;
пункт қызметiнiң территориясында карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiк дерттерi мен арамшөптердi анықтау мақсатымен жер танаптарын, егiстiктердi, көшеттер мен қойма бөлмелерiн тексеру, сондай-ақ анықталған зақымдану ошақтарын жайылдырмау жөнiндегi шараларды ұйымдастырып, бақылау жасауды жүзеге асыру;
өсiмдiктен алынатын импорттық және отандық өнiмдерге, осы өнiмдi
сақтаған қоймаға және басқа сақтау орындарына жасалған
зарарсыздандырудың тиiмдiлiгiне бақылау жасау;
өсiмдiктен алынатын өнiмдердi тасымалдау хұқына фитосанитарлық
(карантиндiк) сертификаттар беру;
пункт қызметiнiң аймағындағы кәсiпорындардың, мекемелер мен
ұйымдардың өсiмдiк карантинi жөнiндегi белгiленген шараларды орындауына
бақылау жасау;
белгiленген тәртiппен өсiмдiк карантинi жөнiндегi ереженi бұзуға
жол берген адамдарға айып салу және басқа жаза қолдану туралы ұсыныс
енгiзу жатады.
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет
және карантин шараларын қаржыландыру туралы

14. Государственная служба по карантину растений и ее деятельность финансируется за счет средств республиканского бюджета, а также специальных средств, получаемых от юридических и физических лиц за обеззараживание, ввоз в республику и вывоз из нее подкарантинной продукции, с последующим использованием их на производственные цели.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июля 1997 г. N 1093 P971093_ .
Порядок назначения и увольнения работников
государственной службы по карантину растений
15. Назначение и увольнение начальника Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан проводится Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
16. Назначение и увольнение руководителей, специалистов и работников всех категорий государственной службы по карантину растений производится начальником Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
17. На должности руководителей и специалистов всех категорий государственной службы по карантину растений назначаются лица, имеющие агрономическое образование со специализацией по защите растений.

14. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет
республикалық бюджет қаражаты, сондай-ақ карантиннен тыс өсiмдiктердi
республикаға әкелгенi және одан шығарғаны үшiн, оларды кейiннен
өндiрiстiк мақсаттарға пайдалана отырып залалсыздырғаны үшiн заңды
және жеке тұлғалардан алынатын арнаулы қаражат есебiнен
қаржыландырылады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1997.07.10.
N 1093 қаулысымен.
P971093_
Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызмет
қызметкерлерiн тағайындау және босату
15. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекция бастығын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi тағайындайды және босатады.
16. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызметтiң барлық категориялардағы басшыларын, мамандары мен қызметкерлерiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы өсiмдiк карантинi жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекцияның бастығы тағайындайды және босатады.
17. Өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк қызметтiң барлық категориялардағы басшылары мен мамандарының қызметiне өсiмдiк қорғауға маманданған агрономдық бiлiмi бар адамдар тағайындалады.