1. Главное санитарно-эпидемиологическое управление:
руководит органами и учреждениями, входящими в Государственную санитарно-эпидемиологическую службу;
участвует в разработке законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Республики Казахстан по вопросам здравоохранения и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения республики;
разрабатывает программы совершенствования деятельности Государственной санитарно-эпидемиологической службы по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
согласовывает комплексные санитарно-оздоровительные мероприятия министерств и ведомств, направленные на улучшение окружающей среды и охрану здоровья населения;
контролирует деятельность министерств, ведомств, компаний, концернов, корпораций по выполнению ими Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения";
согласовывает государственные стандарты, технические условия на продукцию, товары, процессы и услуги, нормы проектирования, гигиенические нормы;
взаимодействует с другими государственными органами контроля в части обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия;
принимает участие в подготовке приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, постановлений коллегии, решений Советов;
взаимодействует с отделами Кабинета Министров, Комитетами Верховного Совета Республики Казахстан, министерствами, ведомствами, компаниями, концернами, корпорациями по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия;
организует и координирует деятельность органов и учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы по охране границ от завоза и распространения карантинных и особо опасных инфекций;
вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по актуальным вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия и введению карантина на территории страны в связи с эпидемическими осложнениями;
проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
координирует научное обеспечение Государственной санитарно-эпидемиологической службы;
обеспечивает контроль за внедрением а практику научных достижений в области гигиены и эпидемиологии;
определяет потребность Государственной санитарно-эпидемиологической службы в санитарных правилах и нормах, гигиенических нормативах, другой нормативно-технической документации, принимает участие в их разработке и согласовании, организует издание;
осуществляет подбор и подготовку резерва руководящих кадров;
создает центральную аттестационную комиссию и проводит аттестацию на квалификационные категории специалистов;
контролирует соблюдение санитарных правил и норм, гигиенических нормативов при разработке проектной документации по планировке и застройке городских поселений, осуществляет выборочный контроль за строительством и реконструкцией объектов;
осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор за действующими объектами;
осуществляет контроль за деятельностью всех органов и учреждений, входящих в Государственную санитарно-эпидемиологическую службу, готовит материалы по его результатам и вносит на обсуждение руководства Министерства здравоохранения Республики Казахстан, коллегии и санитарно-эпидемиологического Совета при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан.

1. Санитариялық-эпидемиологиялық бас басқарма:
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметке кiретiн органдар мен мекемелерге басшылық етедi;
республика халқының денсаулығын сақтау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулылары мен өкiмдерiн әзiрлеуге қатысады;
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн жетiлдiру бағдарламасын әзiрлейдi;
министрлiктер мен ведомстволардың қоршаған ортаны жақсартуға және халықтың денсаулығын сақтауға бағытталған кешендi санитарлық-сауықтыру шараларын үйлестiрiп отырады;
министрлiктердiң, ведомстволардың, компаниялардың, концерндердiң, корпорациялардың "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау жөнiндегi қызметiн бақылайды;
мемлекеттiк стандарттарды, өнiмге, тауарларға, процестер мен қызметтерге, жобалау нормаларына, гигиеналық нормаларға техникалық шарттарды келiседi;
санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету мәселесiнде басқа да мемлекеттiк бақылау органдарымен қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiнiң бұйрықтары, алқа қаулыларын, Кеңестердiң шешiмдерiн әзiрлеуге қатысады;
санитариялық-эпидемиологиялық салауттылық мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бөлiмдерiмен, Жоғарғы Кеңес комитеттерiмен, министрлiктермен, ведомстволармен, компаниялармен қарым-қатынас жасайды;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiнiң карантиндiк және ерекше қауiптi iндеттер әкелуiне және таралуынан шекараны қорғау жөнiндегi қызметiн ұйымдастырып, үйлестiрiп отырады;
санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықтың көкейкестi мәселелерi және жұқпалы аурулар таралуының ушығуына байланысты ел аумағында карантин енгiзу бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзедi;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтi ғылыми жағынан қамтамасыз ету iсiн үйлестiрiп отырады;
гигиена мен эпидемиология саласындағы ғылыми жетiстiктердi практикаға енгiзуге бақылауды қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi, басқа да нормативтiк-техникалық құжаттамаларды қажетсiнуiн анықтайды, оларды әзiрлеу мен келiсуге қатысады, басып шығаруды ұйымдастырады;
басшы кадрлар резервiн iрiктеу мен даярлауды жүзеге асырады;
орталық аттестация комиссиясын құрып, мамандарға бiлiктiлiк категорияларын беру үшiн аттестация өткiзедi;
қалалық мекендердi жоспарлау мен салу жөнiндегi жобалық құжаттаманы әзiрлеу кезiнде санитариялық ережелер мен нормалардың, гигиеналық нормативтердiң сақталуын бақылайды, объектiлердi салу мен жаңғыртуға iрiктеп бақылау жасайды;
жұмыс iстеп тұрған объектiлердi мемлекеттiк-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметке кiретiн барлық органдар мен мекемелердiң қызметiн бақылауды жүзеге асырады, оның нәтижелерi бойынша материалдар дайындап, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi басшылығының талқылауына, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi жанындағы алқа мен санитариялық-эпидемиологиялық кеңеске ұсынады.

2. Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция:
обеспечивает практическое и организационно-методическое руководство органами и учреждениями, осуществляющими государственный санитарно-эпидемиологический надзор на административных территориях, железнодорожном и воздушном транспорте, объектах министерств, компаний, концернов, корпораций Республики Казахстан;
оказывает практическую помощь местным представительным и исполнительным органам, органам и учреждениям Государственной санитарно-эпидемиологической службы в организации и проведении санитарно-гигиенических, профилактических, противоэпидемических мероприятий и мероприятий по охране границ от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекций;
осуществляет контроль за санитарно-эпидемиологической ситуацией посредством ведения учета и отчетности с использованием автоматизированных систем управления;
проводит анализ и оценку инфекционной и профессиональной заболеваемости, в т.ч. заболеваемости с временной утратой трудоспособности во взаимосвязи с состоянием окружающей среды;
формирует информационную базу для принятия управленческих решений, направленных на улучшение санитарно-эпидемиологической ситуации и координацию деятельности органов и учреждений, входящих в Государственную санитарно-эпидемиологическую службу;
осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор за выполнением санитарных правил и норм, гигиенических нормативов при проектировании, строительстве и эксплуатации объектов;
выполняет санитарно-химические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, радиологические и токсикологические лабораторные исследования, замеры шума, вибрации, электромагнитных полей и других физических факторов;
контролирует деятельность органов и учреждений, осуществляющих государственный санитарно-эпидемиологический надзор на территориях, на железнодорожном и воздушном транспорте, объектах министерств, компаний, корпораций, концернов;
разрабатывает и внедряет методические указания, инструкции и другие директивные документы по организации и управлению деятельностью органов и учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы, по методам лабораторного контроля, совершенствованию мер санитарно-эпидемиологической защиты населения;
опробирует и внедряет новые приборы и оборудование, методики лабораторных исследований и замеров, передовые формы и методы работы;
проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
участвует в подготовке материалов для рассмотрения вопросов на коллегиях, советах, комитетах;
участвует в проведении сертификационных исследований и экспертизы условий труда;
осуществляет аттестацию лабораторий органов и учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы, участвует в аккредитации испытательных центров и лабораторий;
изучает состояние материально-технического обеспечения санитарно-эпидемиологических станций, оказывает содействие в приобретении новой аппаратуры, приборов, специального автотранспорта, медико-биологических препаратов, химических реактивов;
совместно с научно-исследовательскими институтами, кафедрами медицинских институтов, другими научными и практическими учреждениями организует и проводит семинары, совещания, конференции по проблемам санитарно-эпидемиологического надзора, проводит подготовку специалистов на базе своих профильных подразделений;
занимается вопросами кадрового обеспечения санитарно-эпидемиологических станций, повышения квалификации специалистов.<*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 июля 1998 г. N 651  P980651_

2. Республикалық санитариялық-эпидемиологиялық станция:
Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк аумақтарында, темiр жол және әуе жолы көлiктерiнде, министрлiктерiнiң, компанияларының, концерндерiнiң, корпорацияларының объектiлерiнде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын органдар мен мекемелерге практикалық және ұйымдық-әдiстемелiк басшылықты қамтамасыз етедi;
санитариялық-гигиеналық, профилактикалық, жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шараларды, ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттi әкелуден және таратудан шекараны қорғау жөнiндегi шараларды ұйымдастыру мен өткiзуде жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарға, Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң органдары мен мекемелерiне практикалық көмек көрсетедi;
автоматтандырылған басқару жүйелерiн пайдалана отырып, есеп жүргiзу және есеп беру көмегiмен санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға бақылауды жүзеге асырады;
жұқпалы және кәсiптiк ауруларға шалдығуға, оның iшiнде уақытша еңбекке жарамсыздығына байланысты сырқаттануға қоршаған ортаның жай-күйiмен өзара байланысты талдау жасап, баға бередi;
санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсартуға және мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметке кiретiн органдар мен мекемелердiң қызметiн үйлестiруге бағытталған басқарушылық шешiмдер қабылдау үшiн ақпарат базасын қалыптастырады;
объектiлердi жобалау, салу және пайдалану кезiнде санитариялық ережелер мен нормалардың, гигиеналық нормативтердiң сақталуына мемлекеттi санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
санитариялық-химиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық, зерттеулер жасайды, шуды, тербелiстi, электромагниттi өрiстердi және басқа физикалық факторларды өлшейдi;
аумақтарда, темiр жол, әуе жолы көлiктерiнде, министрлiктердiң, компаниялардың, концерндердiң, корпорациялардың объектiлерiнде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын органдар мен мекемелердiң қызметiн бақылайды;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiнiң қызметiн ұйымдастыру мен басқару жөнiндегi, лабораториялық бақылау әдiстерi, халықты санитариялық-эпидемиологиялық қорғау шараларын жетiлдiру жөнiндегi әдiстемелiк нұсқауларды, нұсқамаларды және басқа директивалық құжаттарды әзiрлейдi және енгiзедi;
жаңа аспаптар мен жабдықтарды, лабораториялық зерттеулер мен өлшеулер әдiстемесiн, жұмыстың алдыңғы қатарлы түрлерi мен әдiстерiн сынақтан өткiзедi және енгiзедi;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;
мәселелердi алқаларда, кеңестерде, комитеттерде қарау үшiн материалдар дайындауға қатысады;
сертификаттық зерттеулер жүргiзуге және еңбек жағдайларын сараптауға қатысады;<*>
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiнiң лабораторияларын аттестациялауды жүзеге асырады, сынақ орталықтары мен лабораторияларын тiркеуге қатысады;
санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етiлу жағдайын зерттейдi, жаңа аппаратуралар, аспаптар, арнаулы автокөлiк, медициналық-биологиялық препараттар, химиялық реактивтер сатып алуға жәрдемдеседi;
ғылыми-зерттеу институттарымен, медициналық институттардың кафедраларымен, басқа да ғылыми және практикалық мекемелермен бiрлесiп санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау проблемалары бойынша семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастырады және өткiзедi, өзiнiң салалық бөлiмшелерi базасында мамандар даярлайды;
санитариялық-эпидемиологиялық станцияларды кадрлармен қамтамасыз ету, мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру мәселелерiмен айналысады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.07.09. N 651
қаулысымен.  P980651_

3. Областные, городские и районные санитарно-эпидемиологические станции:
- осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор за:
соблюдением санитарных правил и норм, гигиенических нормативов предприятиями, учреждениями и организациями, должностными лицами и гражданами, проведением санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение, ликвидацию загрязнений окружающей среды, оздоровление условий труда, обучения, быта и отдыха населения, предупреждение инфекционной, паразитарной, профессиональной заболеваемости и заболеваемости с временной утратой трудоспособности, пищевых и профессиональных отравлений;
планировкой и застройкой городских и сельских поселений объектами жилищно-гражданского и промышленного строительства на стадиях перспективного планирования их размещения, отвода земельных участков, проектирования, строительства и приемки объектов в эксплуатацию;
производством, хранением, транспортировкой и реализацией продуктов питания и продовольственного сырья;
производством и использованием технологического оборудования, инвентаря, тары и упаковочных материалов, контрактирующих с пищевыми продуктами и питьевой водой;
производством и реализацией детских игрушек и товаров, косметических и моющих средств;
производством, транспортировкой, хранением, применением и захоронением радиоактивных веществ и источников ионизирующих излучений, лучевыми нагрузками на население и его отдельные группы, радиоактивностью объектов окружающей среды, формирующих дозы радиационного воздействия на человека;
хранением и применением ядовитых и сильнодействующих веществ, химических и биологических средств защиты растений, стимуляторов роста животных и растений;
соблюдением санитарных правил и норм, гигиенических нормативов на промышленных предприятиях, реализацией мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний и отравлений, снижению заболеваемости с временной утратой трудоспособности;
состоянием водоснабжения, канализации и очистки населенных мест, объектами коммунального и бытового назначения, проведением мероприятий по предупреждению и ликвидации загрязнения поверхностных и подземных вод, источников хозяйственно-питьевого водоснабжения, рекреационных мест, атмосферного воздуха и почвы;
состоянием инфекционной и паразитарной заболеваемости, выполнением мероприятий по госпитализации больных и лиц с подозрением на инфекционные заболевания, дезинфекции, дезинсекции и дератизации в очагах, лабораторным обследованием лиц, контактировавших с больными, проведением профилактических прививок;
реализацией комплекса мероприятий по санитарной охране границ от завоза и распространения карантинных и особо опасных инфекций;
- принимают участие в определении контингентов, подлежащих предварительным и периодическим медицинским осмотрам, проводят учет, расследование и анализ профессиональных заболеваний и профессиональных отравлений, осуществляют контроль за выполнением мероприятий, направленных на улучшение условий труда;
- проводят расследование случаев пищевых отравлений, причин их возникновения, осуществляют контроль за организацией и проведением профилактических мероприятий;
- проводят санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
- выполняют бактериологические, вирусологические, паразитологические, санитарно-химические, токсикологические, радиологические исследования и инструментальные замеры, необходимые для характеристики санитарно-эпидемиологической обстановки территории и объектов в соответствии с утвержденной номенклатурой исследований.

3. Облыстық, қалалық және аудандық санитариялық-эпидемиологиялық станциялар:
кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың санитариялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi сақталуына, қоршаған ортаның ластануын болдырмауға, жоюға, еңбек, оқу, тұрмыс және демалыс жағдайларын жақсартуға, жұқпалы, паразиттiк, кәсiптiк-ауруларға шалдығудың және уақытша еңбек ету қабiлетiнен айрылуға байланысты сырқаттанудың, тамақтан және кәсiптiк уланулардың алдын алуға бағытталған санитариялық-гигиеналық және жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шаралардың өткiзiлуiне;
қалалық және селолық мекендердi жоспарлау мен салуға, тұрғын-үй-азаматтық және өнеркәсiптiк құрылыс объектiлерiне оларды орналастыруды перспективалық жоспарлау, жер учаскелерiн бөлу, жобалау, салу және салынып бiткен объектiлердi қабылдау кезеңдерiнде;
тағам өнiмдерi мен азық-түлiк шикiзатын өндiруге, сақтауға, тасымалдауға және сатуға;
тамақ өнiмдерiне және ауыз сауға қатысы бар технологиялық жабдықты, мүкәммалды, ыдыстар мен орайтын материалдарды өндiру мен пайдалануға;
балалар ойыншықтары мен тауарларын, косметикалық және жуғыш құралдарды өндiру мен сатуға;
радиоактивтi заттарды және иондандыратын сәулелену көздерiн өндiруге, тасымалдауға, сақтауға, қолдану мен көмiп тастауға, халыққа және оның жекелеген топтарына түсетiн сәуле күштерiне, қоршаған ортаның адамға радиациялық әсерiнiң мөлшерiн құрайтын объектiлерiнiң радиоактивтiлiгiне;
улы және күштi әсер ететiн заттардың, химиялық және биологиялық өсiмдiк қорғау құралдарының, жануарлар мен өсiмдiктер өсуiн тездететiн құралдардың сақталуы мен қолданылуына;
өнеркәсiп орындарында ережелер мен нормалардың, гигиеналық нормативтердiң сақталуына, кәсiптiк аурулар мен уланудың алдын алу жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға, уақытша еңбек ету қабiлетiнен айрылуға байланысты сырқаттану жағдайларын азайтуға;
ел қоныстанған жерлердегi сумен жабдықтаудың, канализацияның және тазалаудың жай-күйiне, жер бетiндегi және жер асты суларының, шаруашылыққа арналған сумен және ауызсумен жабдықтау көздерiнiң, демалатын орындардың, атмосфералық ауа мен топырақтың, коммуналдық және тұрмыстық мақсаттағы объектiлердiң ластануын болдырмау және жою жөнiндегi шараларды жүргiзуге;
жұқпалы және паразитарлық ауруға шалдығудың жай-күйiне, ауруларды және жұқпалы ауруларға шалдығуы мүмкiн деген күдiк тудырған адамдарды ауруханада ұстау жөнiндегi шараларды орындауға, дезинфекция және дератизация ошақтарына, аурулармен бiрге болған адамдарды лабораториялық тексеруге, алдын ала егулер жүргiзуге;
шекараны карантиндiк және ерекше қауiптi инфекциялардың әкелуiнен және таралуынан санитариялық қорғау жөнiндегi шаралар кешенiн жүргiзуге мемлекеттiк санитариялық қадағалауды жүзеге асырады:
- алдын ала және мерзiмдi медициналық байқауға жататын контингенттердi анықтауға қатысады, кәсiптiк аурулар мен кәсiптiк улануларды есепке алады, тергеу және талдау жүргiзедi, еңбек жағдайларын жақсартуға бағытталған шараларды орындауға бақылау жасайды;
- тамақтан улану жағдайларын тергейдi, олардың пайда болу себептерiн анықтайды, алдын алу шараларын ұйымдастыру мен өткiзуге бақылау жасайды;
- санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;
- зерттеулердiң бекiтiлген номенклатурасына сәйкес аумақтар мен объектiлердiң санитариялық-эпидемиологиялық жағдайына сипаттама беру үшiн қажеттi бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық зерттеулер жүргiзедi және құралдармен өлшейдi.

4. Санитарно-эпидемиологические станции (управления) областей, городов республиканского подчинения, имеющих районные санитарно-эпидемиологические станции, дорожные санитарно-эпидемиологические станции железных дорог, Центральная санитарно-эпидемиологическая станция на воздушном транспорте, кроме того выполняют следующие организационно-методические функции:
разрабатывают информационно-методические письма и указания по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
изучают, апробируют и внедряют новые методы по осуществлению государственного санитарно-эпидемиологического надзора, лабораторных исследований и инструментальных замеров;
осуществляют расстановку кадров, подготовку специалистов на курсах повышения квалификации;
создают аттестационные комиссии и проводят аттестацию на квалификационные категории специалистов;
организуют и проводят совещания, конференции, семинары, курсовую подготовку специалистов по вопросам санитарно-эпидемиологического обеспечения;
оказывают практическую помощь в оценке санитарно-эпидемиологической ситуации на местах с использованием современных автоматизированных систем управления, контролирует и корректируют деятельность городских и районных санитарно-эпидемиологических станций;
содействуют укреплению материально-технической базы, оснащению лабораторий новейшей аппаратурой, оборудованием и обеспечением специальным автотранспортом.
5. Санитарно-эпидемиологические станции на железной дороге и на воздушном транспорте осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах железной дороги и воздушного транспорта в соответствии с пунктами 3, 4 настоящего Положения.
6. Санитарно-эпидемиологические станции при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан и управлениях внутренних дел осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах Министерства внутренних дел Республики Казахстан и применительно к личному составу органов внутренних дел и внутренних войск, членам их семей, специальному контингенту, содержащемуся в специализированных учреждениях, в соответствии с пунктами 3, 4 настоящего Положения.
7. Санитарно-эпидемиологические станции осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах министерств, компаний, концернов, корпораций, обеспечивают его согласно пункта 3 настоящего Положения.
8. Органы и учреждения, обеспечивающие организацию и проведение противоэпидемических мероприятий по особо опасным и карантинным инфекциям:
- Казахское противочумное научно-производственное объединение:
осуществляет единую научно-производственную и хозяйственную деятельность силами Казахского противочумного научно-исследовательского института и региональных противочумных станций;
руководит деятельностью и контролирует работу региональных противочумных станций;
обеспечивает оценку и прогноз эпидемиологической ситуации по особо опасным и карантинным инфекциям на территории республики, разрабатывает научно обоснованные программы по их профилактике, санитарной охране границ;
организует и выполняет профилактические и противоэпидемические мероприятия при особо опасных и карантинных инфекциях по санитарной охране границ;
проводит аттестацию на соответствие требованиям противоэпидемического режима специализированных лабораторий;
создает и внедряет новые медицинские иммунно-биологические препараты, разрабатывает комплекс санитарно-противоэпидемиологических мероприятий, научные и методические подходы по борьбе с особо опасными и карантинными инфекциями;
проводит специализацию и усовершенствование врачей, биологов и лаборантов по особо опасным и карантинным инфекциям, повышение квалификации руководящих работников противочумных и санитарно-эпидемиологических станций;
взаимодействует по вопросам профилактики особо опасных и карантинных инфекций и санитарной охраны границ со всеми органами и учреждениями, входящими в Государственную санитарно-эпидемиологическую службу, и лечебно-профилактическими учреждениями;
- Региональные противочумные станции:
организуют и проводят комплекс профилактических мер, направленных на эпидемическое благополучие по чуме, и предупреждают вынос инфекции за пределы энзоотичной территории;
обеспечивают постоянную готовность станций на случай возникновения эпидемических осложнений, организацию и проведение противоэпидемических мероприятий по локализации и ликвидации очагов особо опасных и карантинных инфекций, санитарной охране границ;
оказывают практическую, методическую и консультативную помощь органам и учреждениям здравоохранения в проведении мероприятий по профилактике особо опасных и карантинных инфекций, санитарной охране границ;

4. Облыстардың, республикаға бағынысты аудандық санитариялық-эпидемиологиялық станциялары бар қалалардың санитариялық-эпидемиологиялық станциялары (басқармалары), темiр жолдардың жол санитариялық-эпидемиологиялық станциялары, әуе көлiгiндегi Орталық санитариялық-эпидемиологиялық станция сонымен бiрге мынадай ұйымдық-нұсқамалық функцияларды орындайды:
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ақпараттық-әдiстемелiк хаттар мен нұсқамалар әзiрлейдi;
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды, лабораториялық зерттеулердi және құралдармен өлшеулердi жүзеге асыру жөнiндегi жаңа әдiстердi зерттейдi, сынақтан өткiзедi және енгiзедi;
кадрлар орналастыруды, бiлiктiлiк арттыру курстарында мамандар даярлауды жүзеге асырады;
аттестациялық комиссиялар құрады және мамандарға бiлiктiлiк категорияларын беру үшiн аттестация өткiзедi;
санитариялық-эпидемиологиялық қамтамасыз ету мәселелерi бойынша мамандардың кеңестерiн, конференцияларын, семинарларын, курстық даярлықтарын ұйымдастырады және өткiзедi;
қазiргi заманғы автоматтандырылған басқару жүйелерiн пайдалана отырып, жергiлiктi санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға баға беру iсiне практикалық көмек көрсетедi, қалалық және аудандық санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың қызметiн үйлестiредi;
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, лабораторияларды ең жаңа аппаратурамен, жабдықтармен жарақтандыруға және арнаулы автокөлiкпен қамтамасыз етуге көмектеседi.
5. Темiр жолдағы және әуе көлiгiндегi санитариялық-эпидемиологиялық станциялар темiр жол және әуе көлiгi объектiлерiнде осы Ереженiң 3,4-тармақтарына сәйкес мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен iшкi iстер басқармалары жанындағы санитариялық-эпидемиологиялық станциялар Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң объектiлерiнде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады және оны осы Ереженiң 3,4-тармақтарына сәйкес iшкi iстер органдарының, iшкi әскерлердiң адам құрамына, олардың отбасы мүшелерiне, мамандандырылған мекемелердегi арнаулы контингентке қатысты жүргiзедi.
7. Министрлiктердiң, компаниялардың, концерндердiң, корпорациялардың объектiлерiнде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалайды жүзеге асыратын санитариялық-эпидемиологиялық станциялар оны осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес қамтамасыз етедi.
8. Ерекше қауіптi және карантиндiк iндеттер бойынша жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шаралардың ұйымдастырылуы мен өткiзiлуiн қамтамасыз ететiн органдар мен мекемелер:
- Қазақ обаға қарсы ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгi мынадай функцияларды атқарады:
Қазақ обаға қарсы ғылыми-зерттеу институты мен аймақтық обаға қарсы станциялар құрамында бiрыңғай ғылыми-өндiрiстiк және шаруашылық қызметтi жүзеге асырады;
аймақтық обаға қарсы станциялардың қызметiн басқарады және жұмысын бақылайды;
республикасы аумағында ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттер бойынша эпидемиологиялық жағдайға баға беру мен болжауды қамтамасыз етедi, олардың алдын алу, шекараларды санитариялық қорғау жөнiндегi ғылыми негiзделген бағдарламалар әзiрлейдi;
ерекше қауіптi және карантиндiк iндеттер, шекараларды санитариялық қорғау кезiндегi профилактикалық және жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шараларды ұйымдастырады және орындайды;
мамандандырылған лабораториялардың жұқпалы аурулардың таралуына қарсы режим талаптарына сай келетiндiгiн анықтау үшiн аттестация өткiзедi;
жаңа медициналық иммунобиологиялық препараттар жасап, енгiзедi, санитариялық-жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шаралар кешенiн, ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттерге қарсы күресу жөнiндегi ғылыми және әдiстемелiк шаралар әзiрлейдi;
ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттер бойынша дәрiгерлердi, биологтар мен лаборанттарды мамандандыру мен олардың бiлiмiн жетiлдiру, обаға қарсы және санитариялық-эпидемиологиялық станциялар басшы қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру iсiн ұйымдастырады және өткiзедi;
ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттердiң алдын алу және шекараларды санитариялық қорғау мәселелерi бойынша Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметке кiретiн барлық ұйымдар мен мекемелердiң және емдеу-алдын алу мекемелерiмен қарым-қатынас жасайды;
- Аймақтық обаға қарсы станциялар:
обаға қатысты эпидемиялық салауаттылыққа бағытталған профилактикалық шаралар кешенiн ұйымдастырып, өткiзедi және iндеттiң таралған аумақтан шығып кетпеуiнiң алдын алады;
станциялардың эпидемиологиялық ушығулардың пайда болу жағдайларына үнемi дайын тұруын, ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттер ошағын шектеу және жою, шекараларды санитариялық қорғау жөнiнде жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шараларды ұйымдастыру мен өткiзудi қамтамасыз етедi;
ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттердiң алдын алу және шекараларды санитариялық қорғау жөнiндегi шараларды өткiзуде денсаулық сақтау органдары мен мекемелерiне практикалық, әдiстемелiк және консультациялық көмек көрсетедi;

осуществляют контроль за противоэпидемическим режимом в лабораториях, выполняющих исследования по выявлению возбудителей 1 и 2 группы опасности, независимо от ведомственной принадлежности;
контролируют готовность лечебно-профилактических учреждений на случай возникновения особо опасных и карантинных инфекций.
9. Органы и учреждения, организующие и проводящие профилактическую и очаговую дезинфекцию, дезинсекцию, дератизацию:
- Республиканское объединение "Дезинфекция":
осуществляет организационно-методическое руководство областными объединениями "Дезинфекция" по вопросам проведения профилактических дезинфекционных, дератизационных, дезинсекционных мероприятий на территориях;
разрабатывает планы перспективного развития и совершенствования управления профилактической дезинфекционной службой, осуществляет контроль за их реализацией на местах;
организует научные исследования по проблемам дезинфекции, дезинсекции, дератизации, проводит апробацию и внедрение новых средств и препаратов, разрабатывает и внедряет современные формы и методы работы;
организует подготовку кадров на курсах повышения квалификации;
- Областные объединения "Дезинфекция":
обеспечивают руководство и организацию работы городских и районных дезинфекционных станций, контроль за их деятельностью и качеством проводимых мероприятий;
осуществляют материально-техническое обеспечение дезинфекционных станций;
выполняют дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия и текущий санитарный надзор;
участвуют в проведении дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий при эпидемических осложнениях;
(Абзац пятнадцатый) - Городские и районные дезинфекционные станции:
осуществляют дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;
обеспечивают государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах и территориях населенных мест;
выполняют профилактическую дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию.<*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 июля 1998 г. N 651  P980651_
10. Республиканский, областные и городские центры "Здоровье":
осуществляют пропаганду здорового образа жизни, гигиеническое обучение и воспитание населения, а также специальную подготовку отдельных профессиональных групп;
проводят санитарно-просветительную работу среди населения и в организованных коллективах;
обеспечивают взаимодействие со средствами массовой информации, издательствами;
осуществляют издательскую деятельность и обеспечивают специальной литературой органы и учреждения здравоохранения.

ведомстволық бағыныстылығына қарамастан қауiптiлiктiң 1 және 2 топтағы қоздырғыштарын анықтау жөнiндегi зерттеулер жасайтын лабораториялардағы жұқпалы аурулардың таралуына қарсы режимге бақылауды жүзеге асырады;
емдеу-профилактикалық мекемелердiң ерекше қауiптi және карантиндiк iндеттердiң пада болу жағдайына әзiрлiгiн бақылайды.
9. Профилактикалық және ошақты дезинфекцияны, дезинсекцияны, даратизацияны ұйымдастыратын және өткiзетiн органдар мен мекемелер:
- Республикалық "Дезинфекция" бiрлестiгi мынадай функцияларды орындайды:
аумақтарда профилактикалық дезинфекциялық, дератизациялық, дезинсекциялық шараларды өткiзу мәселелерi бойынша облыстық "Дезинфекция" бiрлестiктерiне ұйымдық-әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
профилактикалық дезинфекциялық қызметтi басқаруды перспективалық даму және жетiлдiру жоспарларын әзiрлейдi, олардың жергiлiктi жерлерде iске асырылуына бақылау жүргiзедi;
дезинфекция, дезинсекция, дератизация проблемалары бойынша ғылыми зерттеулер ұйымдастырады, жаңа құралдар мен препараттарды сынақтан өткiзедi және енгiзедi, жұмыстан осы заманғы нысандары мен әдiстерiн әзiрлеп, енгiзедi;
бiлiктiлiктi арттыру курстарында кадрлар даярлауды ұйымдастырады;
- Облыстық "Дезинфекция" бiрлестiктерi:
қалалық және аудандық дезинфекция станцияларының жұмысын басқаруды және ұйымдастыруды, олардың қызметiне және өткiзген шараларының сапасына бақылауды қамтамасыз етедi;<*>
дезинфекция станцияларының материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн жүзеге асырады;
дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық шараларды және күнделiктi санитариялық қадағалау iсiн орындайды;<*>
эпидемиялық ушығу кезiнде дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық шаралар өткiзуге қатысады;
- қалалық және аудандық дезинфекция станциялары:<*>
инфекциялық аурулар ошақтарында дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық шараларды жүзеге асырады;
объектiлер мен елдi мекендер аумақтарында мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз етедi;
профилактикалық дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргiзедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.07.09. N 651
қаулысымен.  P980651_
10. Республикалық, облыстық және қалалық "Денсаулық" орталықтары:
салауатты өмiр сатын насихаттауды, халықты гигиеналық оқыту мен тәрбиелеудi, сондай-ақ жекелеген кәсiптiк топтарды арнайы даярлықтан өткiзудi жүзеге асырады;
халықтың арасында және ұйымдасқан ұжымдарда санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргiзедi;
бұқаралық ақпарат құралдарымен, баспалармен қарым-қатынасты қамтамасыз етедi;
баспа қызметiн жүзеге асырып, денсаулық сақтау органдары мен мекемелерiн арнаулы әдебиетпен қамтамасыз етедi.

11. Казахский научно-исследовательский институт гигиены и профзаболеваний, Казахский научно-исследовательский институт эпидемиологии, микробиологии и инфекционных болезней, Казахский противочумный и научно-исследовательский институт:
обеспечивают социальные заказы органов и учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы по проблемам гигиены, эпидемиологии, профессиональной патологии;
разрабатывают санитарные правила и нормы, гигиенические нормативы, методические указания;
обосновывают гигиенические регламенты предельно допустимых концентраций и безопасных уровней воздействия химических и биологических веществ в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе, водоемах хозяйственно-питьевого и культурно-бытового назначения, почве, продуктах питания и предельно допустимые уровни физических факторов;
производят иммунобиологические препараты, осваивают выпуск новых вакцин, питательных средств и диагностикумов, разрабатывают методические рекомендации по их применению и контролю;
проводят изучение особенностей эпидемических процессов инфекционных и паразитарных заболеваний в различных регионах республики, разрабатывают научно обоснованные рекомендации по их профилактике;
изучают состояние здоровья населения и его отдельных групп во взаимосвязи с неблагоприятными факторами производственной и природной среды, разрабатывают соответствующие рекомендации;
оказывают практическую помощь органам и учреждениям Государственной санитарной-эпидемиологической службы в проведении комплекса санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий на территории Республики Казахстан и отдельных регионах;
участвуют в проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы;
организуют и проводят подготовку специалистов Государственной санитарно-эпидемиологической службы.
12. Санитарно-эпидемиологические станции на железнодорожном и воздушном транспорте, Казахское противочумное научно-производственное объединение с региональными противочумными станциями, Казахский научно-исследовательский институт эпидемиологии, микробиологии и инфекционных болезней, Казахский научно-исследовательский институт гигиены и профзаболеваний, республиканское и областные объединения "Дезинфекция" с городскими и районными дезинфекционными станциями, республиканский, областные и городские центры "Здоровье" при выполнении своих функций взаимодействуют и согласовывают проведение санитарно-противоэпидемических мероприятий с органами и учреждениями, осуществляющими государственный санитарно-эпидемиологический надзор на административных территориях Республики Казахстан.
Санитарно-эпидемиологические станции при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан и управлениях внутренних дел областей взаимодействуют с органами и учреждениями, осуществляющими государственный санитарно-эпидемиологический надзор на административных территориях Республики Казахстан и совместно выполняют контрольные функции за санитарным состоянием территорий населенных мест, состоянием уличной торговли, эксплуатацией транспортных средств, оказывают содействие при надзоре за коммерческими структурами, а также в выявлении и изоляции инфекционных больных и бактерионосителей.
V. Финансирование Государственной
санитарно-эпидемиологической службы
Финансирование Государственной санитарно-эпидемиологической службы осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Из республиканского бюджета финансируются республиканские органы и учреждения Государственной санитарно-эпидемиологической службы, органы и учреждения, осуществляющие государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах железнодорожного и воздушного транспорта.
За счет целевых средств, выделяемых Министерству здравоохранения Республики Казахстан, осуществляется снабжение учреждений здравоохранения иммунобиологическими препаратами, санитарно-эпидемиологических станций современным и уникальным оборудованием, приборами, санитарным автотранспортом.
Территориальные органы и учреждения Государственной санитарно-эпидемиологической службы, учреждения, осуществляющие государственный санитарно-эпидемиологический надзор на объектах, финансируются непосредственно через районные, городские, областные финансовые управления (отделы).
(Абзац пятый) - исключен.
(Абзац седьмой) - исключен.
(Абзац одиннадцатый) На мероприятия по борьбе с эпидемиями, а также на проведение внеплановых противоэпидемических мероприятий при повышении заболеваемости или угрозе распространения инфекционных и паразитарных заболеваний в республиканском и местных бюджетах предусматриваются специальные ассигнования (эпидемиологический фонд), которые используются по смете расходов учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы в соответствии с действующими инструкциями.
Лицам, привлеченным к ликвидации эпидемических вспышек инфекционных и паразитарных заболеваний, суточные расходы оплачиваются согласно действующему законодательству.
Поступления от реализации товаров и услуг, предоставляемых санитарно-эпидемиологическими учреждениями, используются ими в порядке, определяемом Министерством финансов Республики Казахстан. <*>
Сноска. В раздел пятый внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 8 апреля 1997 г. N 505  P970505_ ; от 7.06.99 N 708  P990708_ ; от 7 сентября 1999 г. N 1315  Р991315_
VI. Имущество и материально-техническое обеспечение
Государственной санитарно-эпидемиологической службы
Здания, сооружения, оборудование, транспортные средства и другое имущество органов и учреждений, входящих в состав Государственной санитарно-эпидемиологической службы, передаются во владение, пользование и управление Министерству здравоохранения Республики Казахстан и не подлежат приватизации, акционированию, передаче и продаже другим хозяйствующим субъектам.
Материально-техническое обеспечение органов и учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы осуществляется за счет республиканского и местных бюджетов, внебюджетных специальных средств и других источников финансирования, не противоречащих законодательству Республики Казахстан,
Главы администраций, министерства, железные дороги, компании, концерны и корпорации за счет своих средств укрепляют материально-техническую базу санитарно-эпидемиологических станций, обеспечивают их средствами связи и коммуникаций, а работников - льготами, установленными для этих ведомств.
VII. Взаимодействие Государственной
санитарно-эпидемиологической службы с
ведомственными санитарно-эпидемиологическими
службами, другими государственными надзорными органами
Государственная санитарно-эпидемиологическая служба Республики Казахстан осуществляет организационно-методическое руководство санитарно-эпидемиологическими службами Комитета национальной безопасности, Министерства обороны, Пограничных и Внутренних войск Республики Казахстан и взаимодействует с ними на основании совместных положений.
Взаимодействие с другими государственными надзорными органами осуществляется на основании совместных положений, утверждаемых в установленном порядке.

11. Қазақ гигиена және кәсiптiк аурулар ғылыми-зерттеу институты, Қазақ эпидемиология, микробиология және жұқпалы аурулар ғылыми-зерттеу институты, Қазақ обаға қарсы ғылыми-зерттеу институты мынадай функцияларды орындайды:
мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiнiң гигиена, эпидемиология және кәсiптiк патология проблемалары жөнiндегi әлеуметтiк тапсырыстарды қамтамасыз етедi;
санитариялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi, әдiстемелiк нұсқамаларды әзiрлейдi;
жұмыс аймағының ауасында, атмосфера ауасында, шаруашылыққа арналған және ауызсулар мен мәдени-тұрмыстық жағдайларға арналған сулардағы химиялық және биологиялық заттардың жол беруге болатын шекте шоғырлануының және әсерiнiң қауiпсiз деңгейiнiң гигиеналық регламенттерiн және физикалық факторлардың жол беруге болатын шектi деңгейiн негiздейдi;
иммунобиологиялық препараттар шығарады, жаңа вакциналар, қоректену орталары мен диагностикумдар шығаруды игередi, оларды қолдану мен бақылау жөнiндегi әдiстемелiк ұсыныстар әзiрлейдi;
республиканың әртүрлi аймақтарындағы жұқпалы және паразитарлық аурулардың эпидемиялық процестерiнiң ерекшелiктерiне зерттеу жүргiзедi, олардың алдын алу жөнiнде ғылыми негiзделген ұсыныстар әзiрлейдi;
өндiрiстiк және табиғи ортаның қолайсыз факторларымен өзара байланыста халықтың және оның жекелеген топтарының денсаулық жағдайын зерттейдi, тиiстi ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасы аумағында және жекелеген аймақтарда санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шаралар кешенiн өткiзуде Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен мекемелерiне практикалық көмек көрсетедi;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама өткiзуге қатысады;
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мамандарын даярлау iсiн ұйымдастырады және өткiзедi.
12. Темiр жолдағы және әуе көлiгiндегi санитариялық-эпидемиологиялық станциялар, Қазақ обаға қарсы ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгi аймақтық обаға қарсы станциялармен бiрге, Қазақ эпидемиология, микробиология және жұқпалы аурулар ғылыми-зерттеу институты, Қазақ еңбек гигиеналық және кәсiптiк аурулар ғылыми-зерттеу институты, республикалық және облыстық "Дезинфекция" бiрлестiктерi қалалық және аудандық дезинфекция станцияларымен бiрге, Республикалық, облыстық және қалалық "Денсаулық" орталықтары өз мiндеттерiн орындаған кезде санитариялық-жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шаралар өткiзудi Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк аумақтарында мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтi жүзеге асыратын органдармен және мекемелермен қарым-қатынас жасап, келiсiп отырады.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен iшкi iстер басқармалары жанындағы санитариялық-эпидемиологиялық станциялар Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк аумақтарында мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын органдармен және мекемелермен қарым-қатынас жасап, елдi мекенде аумақтарының санитариялық жай-күйiн, көше саудасының жай-күйiн, көлiк құралдарын пайдалануды бақылау функцияларын бiрлесiп атқарады, коммерциялық құрылымдарды қадағалау, сондай-ақ жұқпалы аурулар мен бактерия көздерiн анықтау кезiнде көмек көрсетедi.
V. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық
қызметтi қаржыландыру
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтi қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен жүзеге асырылады.
Республикалық бюджеттен Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң республикалық органдары мен мекемелерi, темiр жол мен әуе көлiгiнде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ететiн санитариялық-эпидемиологиялық органдар мен мекемелер қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне бөлiнетiн нысаналы қаражат есебiнен денсаулық сақтау мекемелерiн иммунобиологиялық препараттармен, санитариялық-эпидемиологиялық станцияларды осы заманғы әрi бiрегей жабдықтармен, аспаптармен, санитариялық автокөлiкпен жабдықтау жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң аумақтық органдары мен мекемелерi, объектiлерде мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын мекемелер аудандық, қалалық, облыстық қаржы басқармалары (бөлiмдерi) арқылы тiкелей қаржыландырылады.
<*>(бесінші)
<*>(алтыншы)
<*>(жетінші)
<*>(сегізінші)
<*>(тоғызыншы)
<*>(оныншы)
Жұқпалы аурулардың таралуына қарсы күрес жөнiндегi шараларға, сондай-ақ сырқаттану көбейген немесе жұқпалы және паразитарлық аурулардың жайылу қаупi туған кезде жоспардан тыс жұқпалы аурулардың таралуына қарсы шаралар жүргiзуге республикалық және жергiлiктi бюджеттерде арнаулы қаражат (эпидемиологиялық қор) көзделедi, ол қолданылып жүрген нұсқамаларға сәйкес мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет мекемелерiнiң шығыстар сметасы бойынша пайдаланылады.
Жұқпалы және паразитарлық аурулардың таралу ошағын жоюға таратылған адамдарға тәулiктiк қаражат қолданылып жүрген заңдарға сәйкес төленедi.
Санитарлық-эпидемиологиялық мекемелер ұсынатын тауарларды сату мен қызмет көрсетулерден түсетiн түсiмдердi олар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындайтын тәртiппен пайдаланады.
ЕСКЕРТУ. Y-бөлiмнiң 5,6,8,9,10-абзацтары алынып тасталған -
ҚРҮ-нiң 1997.04.08.N 505 қаулысымен.  P970505_
ЕСКЕРТУ. Y-бөлiмнiң 5 және 7-абзацтары алынып тасталған -
ҚР Үкіметінің 1999.06.07. N 708 қаулысымен.  P990708_
ЕСКЕРТУ. Y-бөлiм абзацпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.07.  N 1315 қаулысымен.  P991315_
VI. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық
қызметтiң мүлкi және оны материалдық-
техникалық қамтамасыз ету
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет құрамына кiретiн органдар мен мекемелердiң үйлерi, ғимараттары, жабдықтары, көлiк құралдары және басқа мүлкi Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң иеленуiне, пайдалануы мен басқаруына берiледi және жекешелендiруге, акцияландыруға, басқаға беруге және басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге сатуға болмайды.
Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету республикалық және жергiлiктi бюджеттер, бюджеттен тыс арнаулы қаражат және Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн басқа да қаржыландыру көздерi есебiнен жүзеге асырылады.
Әкiмдер, министрлiктер, темiр жолдар, компаниялар, концерндер және корпорациялар өз қаражаты есебiнен санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың материалдық-техникалық базасын нығайтады, оларды байланыс құралдарымен және коммуникациялармен, ал қызметкерлерiн осы ведомстволар үшiн белгiленген жеңiлдiктермен қамтамасыз етедi.
VII. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық
қызметтiң ведомстволық санитариялық-эпидемиологиялық
қызметтермен, басқа да мемлекеттiк қадағалау
органдарымен қарым-қатынасы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызметi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қарулы Күштерiнiң, Шекаралық және Iшкi әскерлерiнiң санитариялық-эпидемиологиялық қызметтерiне ұйымдық-әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады және бiрлескен ережелер негiзiнде олармен қарым-қатынас жасайды.
Басқа да мемлекеттiк қадағалау органдарымен қарым-қатынас белгiленген тәртiппен бекiтiлген бiрлескен ережелер негiзiнде жүзеге асырылады.