Об утверждении Положения о порядке и условиях проведения специализированного открытого аукциона по реализации ограниченного в распоряжении органами налоговой службы имущества в связи с задолженностью налогоплательщика - юридического лица перед государством по налогам, а также сборам и другим обязательным платежам в бюджет
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июля 1995 г. N 952. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 мая 2002 г. N 569 ~P020569
Сноска. В названии и тексте постановления и Положения слово "арестованного" заменено словами "ограниченного в распоряжении"; слово "Организатор" - словом "Организаторы" - постановлением Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333; в тексте слова "Организаторы торгов принимают", "Организаторам торгов", "Организатором торгов", "Организаторы торгов составляют", "Организаторов торгов", "Организаторами торгов", "Организаторы торгов предлагают", "Организаторы торгов представляют" заменены соответственно словами "Устроитель специализированного аукциона принимает", "Устроителю специализированного аукциона", "Устроителем специализированного аукциона", "Устроитель специализированного аукциона составляет", "Устроителя специализированного аукциона", "Устроителем специализированного аукциона", "Устроитель специализированного аукциона предлагает", "Устроитель специализированного аукциона представляет" согласно постановлению Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741 P990741_ .
Внесены изменения в заголовок, преамбулу и название Положения - постановлением Правительства РК от 30 декабря 1999 г. N 2029 P992029_ .
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке и условиях проведения специализированного открытого аукциона по реализации ограниченного в распоряжении органами налоговой службы имущества в связи с задолженностью налогоплательщика - юридического лица перед государством по налогам, а также сборам и другим обязательным платежам в бюджет.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 12 июля 1995 г. N 952
Положение
о порядке и условиях проведения специализированного
открытого аукциона по реализации ограниченного в распоряжении
органами налоговой службы имущества в связи с задолженностью
налогоплательщика-юридического лица перед государством
по налогам, а также сборам и другим обязательным платежам в бюджет
I. Общие положения

Заңды тұлға - салық төлеушiнiң салық, сондай-ақ алым және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша мемлекет алдындағы берешегiне байланысты салық қызметi органдары билiк етуi шектелген мүлiктi сату жөнiнде мамандандырылған ашық аукцион өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 12 шiлде N 952. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002.05.25. N 569 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Атауы мен мәтiнiне өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Атауына өзгерту енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029 қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Заңды тұлға - салық төлеушiнiң салық, сондай-ақ алым және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша мемлекет алдындағы берешегiне байланысты салық қызметi органдары билiк етуi шектелген мүлiктi сату жөнiнде мамандандырылған ашық аукцион өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 12 шiлдедегi
N 952 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Заңды тұлға - салық төлеушiнiң салық, сондай-ақ алым және
бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша мемлекет
алдындағы берешегiне байланысты салық қызметi органдары билiк
етуi шектелген мүлiктi сату жөнiнде мамандандырылған ашық аукцион өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы
ЕРЕЖЕ
ЕСКЕРТУ. Атауы мен мәтiнiне өзгертулер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. Атауы өзгердi, мәтiндегi "Сауданы ұйымдастырушы... қабылдайды" "Сауданы ұйымдастырушыға", "Сауданы ұйымдастырушы", "Сауданы ұйымдастырушының", "Сауданы ұйымдастырушы... даярлап", "Сауданы ұйымдастырушылармен", "Сауданы ұйымдастырушы... ұсынады, "Сауданы ұйымдастырушы... бередi" деген сөздер тиiсiнше "Мамандандырылған аукцион өткiзушi... қабылдайды", "Мамандандырылған аукцион өткiзушiге", "Мамандандырылған аукцион өткiзушi" "Мамандандырылған аукцион өткiзушiнiң", "Мамандандырылған аукцион өткiзушi... даярлап,", "Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен", "Мамандандырылған аукцион өткiзушi... ұсынады" "Мамандандырылған аукцион өткiзушi ... бередi" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.14. N 741 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. Атауы сөздермен толықтырылды - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029 қаулысымен
I. Жалпы ережелер

1. Под специализированным открытым аукционом по реализации ограниченного в распоряжении органами налоговой службы имущества налогоплательщика (далее - аукцион) понимается место проведения торговли имуществом, ограниченным в распоряжении у налогоплательщика в целях погашения его задолженности перед государственным бюджетом по налогам, а также сборам и другим обязательным платежам, штрафам и пени в бюджет.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 декабря 1999 г. N 2029 P992029_ .
2. Организаторами проведения аукциона являются заинтересованные органы налоговой службы (далее - Продавец). На аукционе обязательно должны присутствовать представители Продавца и могут присутствовать представители налогоплательщика - собственника (предприятия, обладающего правом хозяйственного ведения), ограниченного в распоряжении имущества. Если налогоплательщик, оповещенный о дате, времени и месте проведения аукциона, не явился на аукцион, то торги могут проводиться без его участия. При этом, под оповещением понимается вручение руководителю или лицу, его замещающему, под роспись или же отправка заказным письмом по юридическому адресу, указанному налогоплательщиком в акте описи ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика - юридического лица, уведомления о дате, времени и месте проведения аукциона.
Сноска. Пункт 2 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741 P990741_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 декабря 1999 г. N 2029 P992029_ .
3. Устроителем аукциона является открытое акционерное общество "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" (далее - Устроитель специализированного аукциона).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333; в редакции постановления Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741 P990741_ .
4. Устроитель специализированного аукциона принимает имущество от налогоплательщика-должника для реализации на условиях аукционной продажи, при этом определяется порядок доставки и (или) хранения товарно-материальных ценностей.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333.Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 декабря 1999 г. N 2029 P992029_ .
5. В аукционах, проводимых в соответствии с настоящим Положением, могут участвовать в качестве покупателей физические и все юридические лица независимо от форм собственности, в том числе и налогоплательщик - владелец ограниченного в распоряжении имущества (далее - Покупатель).

1. Салық төлеушiнiң тыйым салынған мүлкiн өткiзу жөнiндегi мамандандырылған ашық аукцион ретiнде (бұдан әрi аукцион) салық төлеушiнiң мемлекеттiк бюджет алдындағы салық, сондай-ақ алым мен басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұл мен өсiм жөнiндегi бюджетке берешегiн өтеу мақсатында салық қызметі органдары билiк етудi шектеген мүлкiнiң сатылуы өткiзiлетiн орын ұғынылады.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029
қаулысымен .
2. Аукцион өткiзудi ұйымдастырушы мүдделi салық қызметiнiң органдары (бұдан әрi - Сатушы) болып табылады. Аукционға Сатушының өкiлдерi мiндеттi түрде қатысуы тиiс және салық төлеушiнiң - билiк етуi шектелген меншік иесінің (шаруашылықты жүргізу құқығына ие кәсіпорын) өкілдерi де қатыса алады. Егер аукционның өткiзiлетiн күнi, уақыты және орны туралы хабардар етiлген салық төлеушi аукционға келмесе, онда саудаластық оның қатысуынсыз өткiзiледi. Бұл ретте хабардар ету деп басшыға немесе оның орнындағы адамға қол қойдырып табыс ету немесе салық төлеушi заңды тұлғаның билiк етуi шектелген мүлкiнiң тiзiмдеме актiсiнде салық төлеушiнiң көрсеткен заңды мекен-жайы бойынша арнайы хатпен аукционның өткiзiлетiн күнi, уақыты және орны туралы жазбаша хабарламаны жолдау ұғынылады.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінің 19.03.1996 ж.
N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.14.
N 741 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029
қаулысымен
3. "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру және тарату жөнiндегi агенттiк" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Мамандандырылған аукционды өткiзушi) аукционды өткiзушi болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚРҮ-нiң 1999.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.14.
N 741 қаулысымен
4. Мамандандырылған аукцион өткiзушi салық төлеушi-борышқордан аукциондық сату шарттары бойынша өткiзу үшiн мүлiк қабылдайды, сонымен бiрге тауарлық-материалдық құндылықтарды жеткізу және (немесе) сақтау тәртiбi айқындалады.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Үкіметінiң
19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029
қаулысымен .
5. Осы Ережеге сәйкес өткiзiлетiн аукционға сатып алушы ретiнде жеке тұлғалар және меншiк нысанына қарамастан барлық заңды тұлғалар, оның iшiнде билiк етуi шектелген мүлiктiң иесi салық төлеушi де (бұдан әрi - Сатып алушы) қатыса алады.

В случаях, предусмотренных пунктом 8-1 настоящего Положения, Правительство Республики Казахстан вправе установить особые требования к участникам открытого специализированного аукциона.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 марта 2000 г. N 424 P000424_ .
6. Реализуемое через аукцион имущество (как движимое, так и недвижимое) в дальнейшем именуется "товар/товары".
7. Для установления рыночной цены ограниченного в распоряжении имущества, выставляемого органами налоговой службы на аукцион, создается комиссия, в состав которой входят представители Продавца, Устроителя специализированного аукциона и аудитор (оценщик). Оплата услуг аудитора осуществляется за счет комиссионного вознаграждения Устроителя специализированного аукциона.
Комиссия создается приказом председателя налогового комитета.
Сноска. Положение дополнено пунктом 7, пункт 7 считать пунктом 8, пункты 8-30 считать соответственно пунктами 9-31 - постановлением Правительства РК от 17 октября 1996 г. N 1278 P961278_ ; пункт 7 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741 P990741_ .
II. Подготовка к проведению аукциона
8. Продавец в соответствии с заключенным торговым договором, представляет Устроителю специализированного аукциона акт описи ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика, содержащий название товаров, количество, необходимую документацию о товарах с приложением копий правоустанавливающих документов по имуществу, подлежащему регистрации, а также определяет с ним дату проведения аукциона, но не позднее 30 дней с момента ограничения в распоряжении имущества. Устроитель специализированного аукциона на основании акта описи, представленного Продавцом, составляет информационный бюллетень, который реализуется участникам аукциона.
Стартовая (начальная) стоимость товаров, реализуемых на аукционе, определяется Устроителем специализированного аукциона при участии комиссии, исходя из их рыночной стоимости, но не ниже установленной комиссией.
Порядок и условия реализации ценных бумаг, входящих в состав ограниченного в распоряжении органами налоговой службы имущества, определяется законодательством о рынке ценных бумаг.
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 октября 1996 г. N 1278 P961278_ ; постановлением Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741 P990741_ .
8-1. При реализации ограниченного в распоряжении органами налоговой службы имущества налогоплательщиков-юридических лиц, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, отдельными решениями Правительства Республики Казахстан могут быть установлены особые порядок и условия проведения специализированного открытого аукциона.
Сноска. Дополнено пунктом 8-1 - постановлением Правительства РК от 30 декабря 1999 г. N 2029 P992029_ .

Осы Ереженiң 8-1-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкiметi мамандандырылған ашық аукционға қатысушыларға ерекше талаптар белгiлеуге құқылы.
Ескерту. Абзацпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.03.21. N 424 қаулысымен .
6. Аукцион арқылы сатылатын мүлiк (жылжитын, жылжымайтын) бұдан әрi "тауар, тауарлар" деп аталады.
7. Салық қызметi органдарының аукционға қоятын билiк етуi  шектелген мүлiктiң рыноктағы бағасын белгiлеу үшiн құрамына Сатушының, Мамандандырылған аукцион өткiзушiнiң өкiлдерi және аудитор (бағалаушы) кiретiн комиссия құрылады. Аудитордың көрсеткен қызметiне ақы төлеу Мамандандырылған аукцион өткiзушінің комиссиялық сыйақысы есебiнен жүзеге асырылады.
Комиссия салық комитетi төрағасының бұйрығымен құрылады.
ЕСКЕРТУ. Ереже 7-тармақпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.10.17.
N 1278 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.14.
N 741 қаулысымен .
II. Аукционды өткiзуге дайындық
8. Сатушы жасалған сауда шартына сәйкес Мамандандырылған аукцион өткiзушiлердің тауарлардың атауы, саны, тауарлар жөнiндегi қажеттi құжаттаманы тiркелуге жататын мүлiк бойынша құқық белгiлейтiн құжаттардың көшiрмелерiмен қамтитын билiк етуi шектелген мүлiктiң тiзiмдеме актiсiн бередi, сондай-ақ онымен аукцион өткiзiлетiн күндi белгiлейдi, бiрақ ол мүлiкке билiк етуi шектелген сәттен 30 күннен кешiктiрмей өткiзiлуге тиiс. Мамандандырылған аукцион өткiзушi Сатушы тапсырған тiзiмдеме актiсi негiзiнде аукционға қатысушыларға сатылатын ақпараттық бюллетень жасайды..
Аукционда сатылатын тауарлардың әуелгi (бастапқы) бағасын Мамандандырылған аукцион өткiзушi белгiлейдi комиссия қатысқан кезде, олардың нарықтық бағасын, бiрақ комиссия белгілегеннен кем емес негiзге ала отырып.
Салық қызметi органдарының билiк етуi шектелген мүлiктiң құрамына кiретiн бағалы қағаздарды сатудың тәртiбi мен шарттары бағалы қағаздар рыногы туралы заңдармен айқындалады.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 19.03.1996 ж.
N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Сөздермен толықтырылды, үшiншi абзац алынып тасталды - ҚР Үкіметінiң 17.10.1996 ж. N 1278 қаулысымен
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ 8-тармақ болып саналсын; 8-30-тармақтар тиiсiнше 9-31 тармақтар болып саналсын - ҚР Үкіметінiң 17.10.1996 ж. N 1278 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің
1999.06.14. N 741 қаулысымен
8-1. Салық төлеушілердің - заңды тұлғалардың республиканың экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға ықпал етуі мүмкін, салық қызметі органдары билік етуді шектеген мүліктерін сату кезінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жеке шешімдерімен мамандандырылған ашық аукцион өткізудің ерекше тәртібі мен шарттары белгіленуі мүмкін.
ЕСКЕРТУ. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029 қаулысымен

9. Устроитель специализированного аукциона составляет информационные
сообщения о товарах, предлагаемых для реализации на аукционе, и организует
их публикацию в средствах массовой информации не позднее, чем за 10 дней
до
объявленной даты проведения аукциона.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями и дополнениями, внесенными
постановлением Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741
P990741_
.
10. Информационные сообщения должны включать следующие сведения:
дату, время и место проведения аукциона;
наименование юридического лица - налогоплательщика, имущество
которого выставляется на аукцион с указанием общей стоимости реализуемого
имущества;
условия оплаты (сроки внесения денег);
сумму аванса за участие в аукционе и реквизиты специального
счета Продавца, на который он должен быть перечислен;
адрес, время и сроки принятия заявок на участие в аукционе;
другую информацию по усмотрению Продавца.
Сноска. Пункт 10 - с изменениями и дополнениями, внесенными
постановлениями Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741
P990741_
; от 30 декабря 1999 г. N 2029
Р992029_
.
III. Условия участия покупателей в аукционе
11. Покупатели, желающие приобрести товары, реализуемые через
аукцион,
должны внести аванс. Покупатель представляет Устроителю
специализированного
аукциона заявку на участие и платежные документы о внесении аванса.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333.
12. Издержки аукциона покрываются за счет комиссионного
вознаграждения,
причитающегося Устроителю специализированного аукциона. Размер
комиссионного вознаграждения определяется по соглашению между Продавцом и
Устроителем специализированного аукциона, который не должен превышать 10%
от средств, вырученных от реализации имущества.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлениями
Правительства РК от 14 июня 1999 года № 741
P990741_
; от 30 декабря 1999
г.
N 2029
P992029_
.
13. Устроителем специализированного аукциона изготавливаются билеты
участников торгов (аукциона), в которых содержатся следующие сведения:
номер, под которым Покупатель участвует в торгах;
наименование товаров, по которым Покупатель участвует в торгах;
условия проведения торгов.
14. Покупатель получает статус участника торгов аукциона с
момента получения билета участника, но не позднее, чем за 2-3 дня до
даты проведения торгов.
Участник торгов (аукциона) имеет право:
участвовать в торгах лично или через своих представителей;
бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по
выносимому на торги товару;
предварительно осматривать реализуемый на торгах товар;
обращаться в суд или арбитраж при нарушении его прав;
отозвать свою заявку на участие в торгах не позднее, чем за 5
дней до проведения аукциона, сообщив об этом письменно.

9. Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен аукционда сатуға ұсынылатын тауарлар туралы ақпараттық хабарлама даярлап, оны аукцион өткiзiледi деп жарияланған күннен кемiнде 10 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды ұйымдастырады.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.06.14. N 741
қаулысымен .
10. Ақпараттық хабарлама мынадай мәлiметтердi қамтуға тиiс:
аукцион өткiзiлетiн күн, уақыт және орын;
Сатылатын мүлкінің жалпы құны көрсетіліп, аукционға қойылатын салық төлеуші - заңды тұлғаның атауы;
аукционға қатысу үшiн төленетiн ақша және ол аударылуға тиiс Сатушының арнаулы шотының реквизиттерi;
аукцион шығасысын өтейтiн жарна сомасы және ол аударылуға тиiс Мамандандырылған аукцион өткiзушiлер арнаулы шотының реквизиттерi;
аукционға қатысу үшiн өтiнiм қабылданатын мекен-жай, уақыты және мерзiмi;
Сатушының қалауы бойынша өзге де ақпараттар.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.06.14. N 741
қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029 қаулысымен .
III. Сатып алушылардың аукционға қатысу шарттары
11. Аукцион арқылы сатылатын тауарларды сатып алғысы келетiн Сатып алушылар несие төлеу тиiс. Сатып алушы Мамандандырылған аукцион өткiзушiлердің қатысуға өтiнiшiн және несие төлегенi жөнiнде төлем құжаттарын бередi.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
12. Аукцион шығасысы Сауда ұйымдастырушыға тиесiлi комиссиялық сыйақы есебiнен жабылады. Комиссиондық сыйақының мөлшері Сатушы мен Мамандандырылған аукцион өткізушінің арасындағы келісім бойынша айқындалады, ол сатудан алынған қаражаттың 10%-нен аспауға тиіс.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ жаңа редакцияда берiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.14. N 741 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 1999.12.30. N 2029 қаулысымен .
13. Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен саудадағы (аукционға) қатысушылардың билеттерiн даярлайды, олар мынадай мәлiметтердi қамтиды:
Сатып алушының саудаға қатысу нөмiрi;
Сатып алушы саудаға қатысып отырған тауардың атауы;
сауданы өткiзу шарттары.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
14. Сатып алушы саудаға (аукционға) қатысушы мәртебесiн билеттi алған сәттен, бiрақ сауданы өткiзу уақытынан 2-3 күннен кешiктiрмей алады;
Саудаға (аукционға) қатысушының;
саудаға өзi немесе өз өкiлдерi арқылы қатысуға;
саудаға салынатын тауар жөнiнде қосымша тегiн мәлiметтер, нақтылаулар алуға;
саудада сатылатын тауарды алдын-ала көруге;
құқығы бұзылған жағдайда сотқа немесе төрелiк сотқа шағым жасауға;
аукцион өткiзiлуiнен кемiнде 5 күн бұрын жазбаша хабарлай отырып, саудаға қатысу жөнiндегi өз өтiнiшiн қайтарып алуға құқығы бар.

15. Для лиц, не являющихся участниками торгов, продаются
входные билеты. Количество входных билетов и их цена определяются
Устроителем специализированного аукциона.
IV. Порядок проведения торгов
16. Торги могут состояться, если в нем участвуют не менее двух
участников торгов (покупателей).
17. Торги проводит аукционщик, нанимаемый Устроителем
специализированного аукциона на условиях, определенных договором между
ними.
Аукционщик устно описывает товар, выставляемый на торги.
Началом торгов считается момент объявления стартовой стоимости
товара.
Если в течение 10 минут после объявления стартовой стоимости товара
не
находится покупателей, готовых его приобрести, а число участников торгов
не
менее трех, аукционщик вправе снижать стоимость товара по согласованию с Продавцом и Устроителем специализированного аукциона, но не более, чем на 40 процентов от стартовой стоимости.
Если после снижения цены на товар продать его не удается, аукцион по нему прекращается. Товар снимается с аукциона и может быть повторно выставлен на аукцион с измененной начальной ценой, согласованной между Продавцом и Устроителем специализированного аукциона, по согласованию с налогоплательщиком. Если присутствует лишь один участник торгов, изъявивший желание приобрести товар по цене, не ниже стартовой, аукцион считается не состоявшимся, а товар снимается с торгов для продажи этому участнику. В этом случае договор купли-продажи заключается между налогоплательщиком- должником и покупателем с выплатой комиссионного вознаграждения Устроителю специализированного аукциона.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333, от 17 октября 1996 г. N 1278 P961278_ .
18. В ходе торгов участники поднимают билеты участника с номером, обращенным к аукционщику, и называют свою цену.
19. Если после трехкратного объявления аукционщиком последней цены никто из участников торгов не предложит более высокую цену, аукционщик одновременно с ударом молотка объявляет о покупке товара участником, предложившим последнюю цену.
20. Участник, предложивший в ходе торгов последнюю цену на товар, должен в течение определенного Устроителем специализированного аукциона времени предъявить представителю Устроителя специализированного аукциона билет участника и подписать протокол о результатах торгов. Протокол подписывается представителями Устроителя специализированного аукциона, Продавца, а также аукционщиком.
21. В протоколе указываются сведения о покупателе, наименовании товара, стартовой стоимости и цене продажи товара, а также об обязательствах сторон по подписанию договора купли-продажи и ответственности Покупателя за отказ от подписания договора купли-продажи.
Копия протокола о результатах торгов вручается Покупателю и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора купли-продажи.

15. Саудаға қатысушы болып табылмайтын адамдарға кiру билеттерi сатылады. Кiру билеттерiнiң саны мен олардың бағасын Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен айқындайды.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
IV. Сауданы өткiзу тәртiбi
16. Сауда, егер оған саудаға (аукционға) қатысушының кемiнде екеуi қатысса, өткiзiледi.
17. Сауданы өзара келiсiмде айқындалған шарттар бойынша Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен жалдаған аукционшы өткiзедi.
Аукционшы сатуға қойылатын тауарларды ауызша сипаттайды.
Тауардың бастапқы бағасын жарияланған сәт сауданың басы болып табылады.
Тауардың бастапқы бағасы хабарланғаннан кейiн 10 минут iшiнде оны сатып алуға дайын тұрған сатып алушы табылмаса, ал саудаластыққа қатысушылар саны үшеуден кем болмаса, аукционшы тауардың бағасын Сатушының және Саудаластықты ұйымдастырушының келiсiмi бойынша старттық бағасынан көп дегенде 40 процентке арзандатуға құқылы.
Егер тауардың бағасы кемiтiлгеннен кейiн сатылмаса, оны аукционға салу тоқтатылады. Тауар аукционнан алынады және бастапқы бағасын өзгертумен, Сатушылар мен Сауда ұйымдастырушылар арасындағы келiсiммен, салық төлеушiлердiң келiсiмi бойынша аукционға қайта қойылуы мүмкiн. Егер бастапқы бағадан кем емес баға бойынша тауар сатып алуға ниет бiлдiрушi сауданың бiр ғана қатысушысы келсе, аукцион болмады деп саналады, ал тауар осы қатысушыға сату үшiн саудадан алынады. Мұндай жағдайда, салық төлеушi-борышқор мен сатып алушы арасында Сауда ұйымдастырушысы комиссиялық сыйақы төлей отырып, сатып алу-сату шарты жасалады.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Төртiншi абзацы жаңа редакцияда берiлдi - ҚР Үкіметінiң 17.10.1996 ж. N 1278 қаулысымен.
18. Сауда барысында қатысушылар өз билеттерiнiң нөмiрiн аукционшыға көрсетiп, өз бағасын атайды.
19. Егер аукционшы соңғы бағаны үш рет жарияланғаннан кейiн саудаға қатысушылардың ешқайсысы одан жоғары бағаны атамасы, аукционшы балғаны соғумен бiр уақытта соңғы бағаны атаған қатысушының тауарды сатып алғанын хабарлайды.
20. Сауда барысында тауарға соңғы бағаны ұсынған қатысушы Мамандандырылған аукцион өткiзушiлермен белгiлеген уақыт Мамандандырылған аукцион өткiзушiлер өкiлiне қатысушы билетiн көрсетуге және сауданың қорытындысы туралы хаттамаға қол қоюға тиiс. Хаттамаға Мамандандырылған аукцион өткiзушiлер, Сатушының өкiлдерi, сондай-ақ аукционшы қол қояды.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
21. Хаттамада сатып алушы, тауардың атауы, тауардың бастапқы құны мен сату бағасы, сондай-ақ сатып алу-сату шартына қол қою жөнiндегi тараптардың мiндеттемелерi және сатып алушының сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартқаны үшiн жауапкершiлiгi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Сауда қорытындылары туралы хаттаманың көшiрмесi Сатып алушыға берiледi және ол сатып алу-сату шартын жасауға құқық беретiн құжат болып табылады.

22. Участник, отказавшийся подписать протокол о результатах торгов, лишается права дальнейшего участия в торгах. В этом случае торги по данному товару возобновляются или товар выносится на следующие торги. Решение об этом принимает Продавец.
23. Разница в ценах (размер уценки) компенсируется налогоплательщиком в нижеуказанном порядке.
Если после аукционной продажи имущество налогоплательщика осталось нереализованным полностью или частично, налоговый орган, вынесший решение об ограничении распоряжения имуществом, вносит налогоплательщику - владельцу реализуемого имущества предложение на условиях соглашения провести его переоценку (уценку) в нереализованной части и одновременно в целях компенсации выпадающей разницы в стоимости выносит решение об ограничении распоряжения дополнительным количеством имущества.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 марта 1996 г. N 333.
24. Реализованное имущество подлежит списанию с баланса налогоплательщика по получении им от налогового органа письменного уведомления о завершении реализации и расчетов с бюджетом.
25. Если налогоплательщик погашает задолженность по налогам и платежам в бюджет до момента наступления торгов ограниченного в распоряжении имущества, то все произведенные до того расходы по организации аукциона несет налогоплательщик.
V. Договор купли-продажи
26. По окончании торгов на основании протокола о результатах торгов Покупатель и Продавец подписывают договор купли-продажи товара, в котором отражаются предмет договора, права, обязанности и ответственность сторон, полная продажная стоимость и форма оплаты, номера специальных бюджетных счетов Продавца для внесения платежных средств и другие условия.
27. Полная продажная стоимость товара есть окончательная цена продажи товара.
28. Окончательный расчет производится непосредственно по окончании торгов. В течение 3 банковских дней участник должен внести причитающуюся сумму платы за покупку (товар) на специальные бюджетные счета.
Если Покупатель не внес в течение 3 банковских дней причитающуюся сумму платы за покупку (товар), то договор купли-продажи считается расторгнутым, и сумма внесенного Покупателем аванса не подлежит возврату. Устроитель специализированного аукциона предлагает товар другому участнику торгов, чья цена была предпоследней (наиболее высокой) и при его согласии на покупку подписывает с ним протокол о результатах торгов, на основании протокола между Покупателем и Продавцом заключается договор купли-продажи.
29. Устроитель специализированного аукциона представляет Продавцу отчет в соответствии с требованиями Продавца о результатах проведения торгов, при этом в отчете должны быть указаны количество, цена и стоимость принятых на аукцион товаров, количество, цена и стоимость проданных на аукционе товаров, документы, подтверждающие факт оплаты покупки Покупателем, расходы на проведение торгов и другие необходимые сведения.

22. Сауда қорытындылары туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан қатысушы саудаға одан әрi қатысу құқығынан айырылады. Мұндай жағдайда аталған тауар бойынша сауда қайта жалғасады немесе тауар келесi саудаға шығарылады. Бұл туралы шешiмдi Сатушы қабылдайды.
23. Баға айырмасын (арзандату мөлшерiн) салық төлеушi төменде көрсетiлген тәртiппен өтейдi.
Егер аукциондық сатудан кейiн салық төлеушiнiң мүлкi толық немесе iшiнара өтпей қалса, мүлiкке билiк етудi шектеу жөнiндегi енгiзiлген шешiм салық органы салық төлеушiге - сатылатын мүлiктiң иесiне келiсiм жағдайында мүлiктiң өтпеген бөлiгiн қайта бағалау (арзандату) жөнiнде ұсыныс жасайды және сонымен бiр мезгiлде олардың құнының кемiген айырмасын өтеу мақсатында мүлiктiң қосымша санынан билiк етудi шектеу жөнiнде шешiм енгiзiледi.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 19.03.1996 ж. N 333
қаулысымен.
24. Сатудың және бюджетпен есеп айырысудың аяқталған жөнiнде салық органынан жазбаша хабарлама алғаннан кейiн аталған мүлiк салық төлеушiнiң балансынан шығарып тастауға жатады.
25. Егер салық төлеушi салық және бюджетке төлемдер бойынша берешегiн билiк етуi шектелген мүлiктiң саудасы басталғанға дейiн өтесе, онда бұған дейiн аукционды ұйымдастыруға байланысты шыққан барлық шығынды салық төлеушi төлейдi.
ЕСКЕРТУ. Өзгертулер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 19.03.1996 ж. N 333 қаулысымен.
V. Сатып алу-сату шарты
26. Сауда аяқталғаннан кейiн сауда қорытындылары туралы хаттама негiзiнде Сатып алушы мен Сатушы тауарды сатып алу-сату шартына қол қояды. Онда шарттың мәнiсi, жақтардың құқы, мiндеттерi және жауапкершiлiгi, толық сату құны мен төлем нысаны, төлем қаржысын аудару үшiн Сатушының арнаулы бюджеттiк шотының нөмiрлерi және басқа да шарттар көрсетiледi.
27. Тауардың толық сату құны тауарды сатудың түпкiлiктi бағасы болып табылады.
28. Толық есеп айырысу тiкелей сауда аяқталғаннан кейiн жүргiзiледi. 3 банктiк күн iшiнде қатысушы сатып алғаны (тауар) үшiн тиесiлi соманы арнаулы бюджет есептерiне аударуы тиiс.
Егер сатып алушы 3 банктiк күн iшiнде сатып алғаны (тауар) үшiн тиесiлi соманы төлемесе, онда сатып алу-сату шарты бұзылған болып есептеледi және Сатып алушының төлеген несие сомасы қайтарылуға жатпайды. Мамандандырылған аукцион өткiзушi баға ұсынған (неғұрлым жоғары) басқа саудаға қатысушыға ұсынады, ол сатып алуға тiлек бiлдiрсе, онымен сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға қол қояды, хаттама негiзiнде Сатып алушы мен Сатушы арасында сатып алу-сату шарты жасалады.
29. Мамандандырылған аукцион өткiзушi Сатушыға оның сауданы өткiзу қорытындылары туралы талаптарына сәйкес есеп бередi, бұл есепте аукционға қабылданған тауарлардың саны, бағасы мен құны, аукционда сатылған тауарлардың саны, бағасы мен құны, Сатып алушының алған тауарларына төлем жасау фактiсiн растайтын құжаттар, сауданы өткiзуге кеткен шығыстар мен басқа да қажеттi мәлiметтер көрсетiлуi қажет.

30. Расходы, не покрытые суммами взноса Покупателя и стоимостью входных билетов, по проведению торгов осуществляются за счет налогоплательщика, чье имущество было реализовано на аукционе.
VI. Порядок уплаты сбора с аукционных продаж
31. Уплата сбора с аукционных продаж организаторами и устроителями специализированного открытого аукциона по реализации ограниченного в распоряжении налоговыми органами имущества в связи с имеющейся задолженностью налогоплательщика перед государством по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производится по 0 ставке.

30. Сауда өткiзу жөнiндегi Сатып алушының жарна сомаларымен және кiру билеттерiнiң құнымен өтелмеген шығыстар мүлiктерi аукционда сатылған салық төлеушiнiң есебiнен жүзеге асырылады.
VI. Аукциондық сату алымдарды төлеу тәртiбi
31. Салық төлеушiнiң салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша мемлекет алдындағы берешегiне байланысты салық қызметi органдары тыйым салған мүлiктердi сату жөнiндегi мамандандырылған ашық аукционның ұйымдастырушылары мен өткiзушiлерi аукциондық сату алымдарын 0 ставкасымен төлейдi.