Об Утверждении Правил о порядке ведения Государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых и Государственного кадастра техногенных минеральных образований в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 1996 г. N 1022. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1494.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1494 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z100291
Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых и Государственного кадастра техногенных минеральных образований в Республике Казахстан. <*>
Сноска. В преамбулу и абзац второй внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 августа 1996 г. N 1022
Правила
ведения Государственного кадастра
месторождений и проявлений полезных ископаемых
и Государственного кадастра техногенных
минеральных образований в Республике Казахстан <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения;
в тексте слова "Министерством геологии и охраны недр Республики Казахстан", "Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан", "в органы Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан", "для органов Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан" заменены соответственно словами "государственным органом в области геологии и использования недр", "государственный орган в области геологии и использования недр", "в государственный орган в области геологии и использования недр", "для государственного органа в области геологии и использования недр" - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
1. Настоящие Правила определяют порядок ведения государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых Республики Казахстан и Государственного кадастра техногенных минеральных образований (далее - Государственные кадастры). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
2. Ведение Государственных кадастров является составной частью системы учета состояния Государственного фонда недр.
3. Государственные кадастры ведутся государственным органом в области геологии и использования недр и его территориальными управлениями в целях обеспечения разработки республиканских и региональных программ геологического изучения недр, обеспечения охраны недр и окружающей природной среды и рационального комплексного использования минерального сырья.
Порядок ведения государственного кадастра
месторождений и проявлений полезных ископаемых

Пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын және Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 16 тамыздағы N 1022 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1494 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 № 1494 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы  Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi: Z100291 қараңыз
Пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын және Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесiн бекiтсiн.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 16 тамыздағы
N 1022 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында   пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын және Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк
кадастрын жүргiзу
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді, мәтіндегі сөздер алмастырылды - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .
1. Осы Ереже пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын және Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу тәртiбiн (бұдан әрi - Мемлекеттiк кадастрлар) белгiлейдi.
2. Мемлекеттiк кадастрлар жүргiзу жер қойнауының Мемлекеттiк қорының жағдайын есепке алу жүйесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
3. Мемлекеттiк кадастрларды геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органы мен оның аумақтық органдары жер қойнауын геологиялық зерделеудiң республикалық және аймақтық бағдарламаларын әзiрлеу үшiн, жер қойнауы мен қоршаған табиғи ортаны қорғауды қамтамасыз ету және минералдық шикiзатты ұтымды кешендi пайдалану мақсатында жүргiзедi.
Пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс-белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу тәртiбi

4. Государственный кадастр месторождений и проявлений полезных ископаемых (далее - Государственный кадастр) представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый краткий свод сведений (оформляемых в виде паспортов объектов учета Государственным кадастром, далее - паспорт) по каждому месторождению и проявлению полезных ископаемых: о количестве и качестве основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых и содержащихся в них компонентов, горнотехнические, гидрогеологические, экологические и другие условия разработки месторождения, его геолого-экономической оценке, сведения по выявленным проявлениям полезных ископаемых и наличию природных геохимических аномалий элементов, обладающих потенциальным отрицательным влиянием на здоровье человека.
5. Учету в Государственном кадастре подлежат:
месторождения с запасами полезных ископаемых, учтенных государственными балансами;
месторождения, запасы полезных ископаемых которые сняты с учета государственного баланса запасов полезных ископаемых;
геологически и пространственно обособленные участки крупных месторождений;
проявления твердых полезных ископаемых, для которых установлено наличие хотя бы одного тела (залежи) полезных ископаемых по качеству (содержанию ценных компонентов), удовлетворяющему требованиям промышленности к разрабатываемым месторождениям;
проявления всех видов подземных вод, а также выраженные в виде многодебитных родников, месторождения лечебных грязей;
перспективные участки поисковых работ, запасы полезных ископаемых по которым оценены по категории С2;
нефте-, газопроявления. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2))
7. Паспорта составляются на специальных бланках следующих форм:
А - месторождения металлических полезных ископаемых;
Б - месторождения неметаллических полезных ископаемых;
В - россыпные месторождения;
Г - проявления твердых полезных ископаемых и нефти и газа;
Д - месторождения нефти и газа;
Е - месторождения угля и горючих сланцев;
Ж - месторождения гидроминерального сырья;
З - месторождения подземных вод;
И - проявления подземных вод и перспективные участки;
К - месторождения лечебных грязей.
8. Паспорта заполняются в соответствии с требованиями инструкции, которая разрабатывается и утверждается государственным органом в области геологии и использования недр по согласованию с компетентными органами. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).

4. Пайдалы қазбалар кен орындарының және көрiнiс-белгiлерiнiң мемлекеттiк кадастры (бұдан әрi - Мемлекеттiк кадастр) әрбiр кен орны және көрiнiс-белгiлерi бойынша негiзгi және онымен бiрге жатқан пайдалы қазбалардың, ондағы құраластарының саны мен сапасы, кен орнын игерудiң тау-кен техникалық, гидрогеологиялық, экологиялық және басқа да жағдайлары, оны геологиялық-экономикалық бағалау туралы, пайдалы қазбалардың анықталған көрiнiс-белгiлерi мен адам денсаулығына ұдайы зиянды әсерi бар элементтердiң табиғи геохимиялық ауытқуларының болуы туралы мәлiметтердiң жүйеленген, ауық-ауық толықтырылып және нақтыланып отыратын жиынтығы (Мемлекеттiк кадастр арқылы есепке алынып отыратын объектiлердiң паспорттары түрiнде ресiмделетiн, бұдан әрi - паспорт) болып табылады.
5. Мемлекеттiк кадастрда есепке алуға мыналар жатады:
мемлекеттiк баланстарда есепке алынған пайдалы қазбалар қоры бар кен орындар;
пайдалы қазбалар қоры пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк баланс есебiнен алынған кен орындар;
iрi кен орындарының геологиялық және кеңiстiк жағынан оқшауланған учаскелерi;
игерiлетiн кен орындарына өнеркәсiптiк талаптарды қанағаттандыратын сапа жағынан (бағалы құраластарының болуына қарай) пайдалы қазбалардың кемiнде бiр денесiнiң (иiрiмi) болуы белгiленген қатты пайдалы қазбалардың көрiнiс-белгiлерi;
Жерасты суларының барлық түрлерiнің, сондай-ақ көпдебиттi бұлақтар түрiндегi көрiнiстерi, емдiк балшықтар кен орны;
пайдалы қазбалар қорлары С2 санаты бойынша бағаланған барлау жұмысының болашақты учаскелерi;
мұнай, газ көрiнiс-белгiлерi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .
6. <*>
Ескерту. 6-тармақ   алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .
7. Паспорттар мынадай нысандардағы арнайы бланкiлерде құрастырылады:
А - металл пайдалы қазбалар кен орындары;
Б - металл емес пайдалы қазбалар кен орындары;
В - ұсақ тау жыныстары бар кен орындары;
Г - қатты пайдалы қазбалар мен мұнай және газ көрiнiс-белгiлерi;
Д - мұнай мен газ кен орындары;
Е - көмiр және жанар тақтатастар кен орындары;
Ж - гидроминерал шикiзатының кен орындары;
З - жерасты суларының кен орындары;
И - жерасты суларының көрiнiс-белгiлерi және болашақты учаскелер;
К - шипалы балшық кен орындары;
8. Паспорттар геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органы құзыреттi органдармен келiсiм бойынша әзiрлеп, бекiтетiн нұсқаулық талаптарына сай толтырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .

9. Составление, уточнение и пополнение паспортов производятся всеми недропользователями независимо от форм собственности и источников финансирования работ. Пополнение паспорта производится в случаях:
переутверждения в государственных органах запасов полезных ископаемых;
утверждения новых технологических проектов разработки.
10. Паспорта составляются в трех экземплярах: два экземпляра - для государственного органа в области геологии и использования недр, третий - для недропользователя.
11. Государственный орган в области геологии и использования недр ответственно за правильность оформления паспортов и обеспечивает:
контроль за своевременным предоставлением паспортов недропользователями в государственный орган в области геологии и использования недр;
сбор, учет, систематизацию и хранение материалов Государственного кадастра;
создание и функционирование автоматизированной системы обработки данных Государственного кадастра с использованием вычислительной техники и на ее основе - справочно-информационное обслуживание недропользователей.
12. По месторождениям, на которых проводилась предварительная или детальная разведка, а также дорозведка и пробная эксплуатация, паспорта составляются недропользователями по завершении разведочных работ и утверждении запасов в Государственной комиссии по запасам Республики Казахстан.
13. По разрабатываемым месторождениям, на отдельных участках которых проведены предварительная, детальная разведка, доразведка, разведка в пределах горного отвода, пересчет запасов, а также другие работы, существенно уточнившие представление о геологическом строении месторождения, паспорта представляются недропользователями по завершении разведочных работ и утверждении запасов в Государственной комиссии по запасам Республики Казахстан.
Порядок ведения Государственного кадастра
техногенных минеральных образований
14. Государственный кадастр техногенных минеральных образований (далее - Государственный кадастр) представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый свод кратких унифицированных сведений (оформляемых в виде паспортов объектов учета Государственным кадастром, далее - паспорт) о состоянии, использовании и охране складируемых отходов добычи и переработки минерального сырья, составляющих Государственный фонд недр Республики Казахстан.
Государственный кадастр включает в себя: тип и вид техногенных минеральных образований, их количественные и качественные показатели, горнотехнические, экологические условия хранения, параметры воздействия на окружающую природную среду.

9. Паспорттарды меншiк нысанына және жұмысты қаржыландыру көзiне қарамастан барлық жер қойнауын пайдаланушылар құрастырады, нақтылап, толықтырады. Паспорт:
мемлекеттiк органдарында пайдалы қазбалар қоры қайта бекiтiлгенде;
әзiрлеменiң жаңа технологиялық жобалары бекiтiлгенде толықтырылады.
10. Паспорттар үш данада құрастырылады: екi данасы - геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк орган үшiн, үшiншiсi - жер қойнауын пайдаланушы үшiн.
11. Геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органы паспорттардың дұрыс ресiмделуi үшiн жауап бередi және:
жер қойнауын пайдаланушылардың паспорттарды геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органға уақтылы беруiн бақылауды;
Мемлекеттiк кадастр материалдарын жинауды, есепке алуды жүйелеу мен сақтауды;
есептеу техникасын пайдалана отырып Мемлекеттiк кадастр деректерiн өңдеудiң автоматтандырылған жүйесiн құруды және оның жұмыс iстеуiн, оның негiзiнде жер қойнауын пайдаланушыларға анықтамалық-аппараттық қызмет көрсетудi қамтамасыз етедi.
12. Алдын ала немесе толық барлау, сондай-ақ қосымша барлау мен сынама пайдалану жүргiзiлген кен орындары бойынша паспорттарды жер қойнауын пайдаланушылар барлау жұмыстары аяқталған соң және Қазақстан Республикасының Қорлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнде қорлар бекiтiлгеннен кейiн құрастырады.
13. Жекелеген учаскелерiнде алдын ала, толық барлау, қосымша барлау, тау-кен бөлiндiсiнiң шегiнде барлау, қорларды қайта есептеу және басқа да жүргiзiлген жұмыстар кен орнының геологиялық құрылымы туралы түсiнiктi едәуiр нақтылай түссе, игерiлiп жатқан мұндай кен орындары бойынша паспорттарды жер қойнауын пайдаланушылар барлау жұмыстары аяқталып, Қазақстан Республикасының Қорлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясында қорлар бекiтiлгеннен кейiн тапсырады.
Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу тәртiбi
14. Техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын (бұдан әрi - Мемлекеттiк кадастр) Қазақстан Республикасы Жер қойнауының мемлекеттiк қорын құрайтын минералдық шикiзатты өндiру мен өңдеудiң қоймаға жиналатын қалдықтарының жай-күйi, оны пайдалану мен қорғау туралы жүйеленген, ауық ауық толықтырылып және нақтыланып отыратын бiрегейлендiрiлген қысқаша мәлiметтердiң жиынтығы (Мемлекеттiк кадастр есепке алатын объектiлердiң паспорттары түрiнде ресімделетiн, бұдан әрi - паспорт) болып табылады.
Мемлекеттiк кадастр: техногендiк минералдық түзiлiмдердiң үлгiсi мен түрiн, олардың сандық және сапалық көрсеткiштерiн сақтаудың тау-кен техникалық, экологиялық шарттарын, қоршаған табиғи ортаға әсерiнiң параметрлерiн қамтиды.

15. Учету в Государственном кадастре подлежат:
бедные и некондиционные руды полезных ископаемых, вскрышные и вмещающие породы, добытые из недр при разработке месторождений;
отходы обогащения полезных ископаемых (хвосты) и металлургического передела минерального сырья.
16. Паспорта составляются на специальных бланках в соответствии с требованиями Инструкции по ведению Государственного кадастра отходов добычи и переработки минерального сырья, которая разрабатывается и утверждается государственным органом в области геологии и использования недр по согласованию с компетентными органами.
17. По техногенным минеральным образованиям, заскладированным после 30 мая 1992 года, паспорта составляются недропользователями независимо от форм собственности и источников финансирования работ, в том числе недропользователями с иностранным участием, иностранными юридическими и физическими лицами.
18. Паспорт подписывается государственным органом по геологии и использованию недр. Подготовленный в четырех экземплярах паспорт направляется: два - в государственный орган в области геологии и использования недр, третий - недропользователю, четвертый - в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды. <*>
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).
19. Государственный орган в области геологии и использования недр ответственно за правильность оформления паспортов и обеспечивает:
контроль за своевременным предоставлением паспортов недропользователями в государственный орган в области геологии и использования недр;
сбор, учет, систематизацию и хранение материалов Государственного кадастра;
создание и функционирование автоматизированной системы обработки данных Государственного кадастра с использованием вычислительной техники и на ее основе справочно-информационное обслуживание недропользователей.
20. (Пункт 20 исключен - постановлением Правительства РК от 20 июля 2005 г. N 749 (порядок введения в действие см. п.2).

15. Мемлекеттiк кадастрда есепке алуға:
пайдалы қазбалардың кедей және кемелiне жетпеген рудалары, кен орындарын игерген кезде жер қойнауынан өндiрiлген ашық және сыйымды жыныстар;
пайдалы қазбаларды байыту мен минералды шикiзатты металлургиялық қайта өңдеу қалдықтары жатады.
16. Паспорттар арнайы бланкiлерде геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органы құзыреттi органдармен келiсе отырып әзiрлеп, бекiтетiн Минералды шикiзатты өндiру мен қайта өңдеу қалдықтарының Мемлекеттiк кадастрын жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың талаптарына сәйкес құрастырылады.
17. 1992 жылғы 30 мамырдан кейiн қоймаланған техногендiк минералдық түзiлiмдер бойынша паспорттарды меншiк нысандарына және жұмыстарды қаржыландыру көздерiне қарамастан жер қойнауын пайдаланушылар, оның iшiнде шетел қатысатын жер қойнауын пайдаланушылар, шетелдiк заңды және жеке тұлғалар құрастырады.
18. Паспортқа геология және жер қойнауын пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк орган қол қояды. Төрт данада дайындалған паспорттың: екi данасы - геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органға, үшiншiсi - жер қойнауын пайдаланушыға, төртiншiсi - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға жiберiледi.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .
19. Геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органы паспорттардың дұрыс ресiмделуiне жауап бередi және:
жер қойнауын пайдаланушылардың геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттiк органға уақтылы тапсыруына бақылау жасауды;
Мемлекеттiк кадастр материалдарын жинауды, есепке алуды, жүйелеу мен сақтауды;
есептеу техникасын пайдалана отырып Мемлекеттiк кадастр деректерiн өңдеудiң автоматтандырылған жүйесiн құруды және оның жұмыс iстеуiн, оның негiзiнде жер қойнауын пайдаланушыларға анықтамалық-ақпараттық қызмет көрсетудi қамтамасыз етедi.
20. <*>
Ескерту. 20-тармақ   алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.07.20. N  749 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)  қаулысымен .