Об утверждении Правил о порядке определения подлежащих возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства и убытков, причиненных собственникам или землепользователям при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 299. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 октября 2003 г. N 1037
Сноска. В заголовок и преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила о порядке определения подлежащих возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства и убытков, причиненных собственникам или землепользователям при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, согласно приложению 1.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
2. Утвердить нормативы возмещения потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, согласно приложениям 2 и 3.
3. Установить коэффициенты к нормативам возмещения потерь лесохозяйственного производства в зависимости от категории защитности лесов на изымаемых лесных угодьях для использования их в целях, не связанных с ведением лесного хозяйства, или при ухудшении качества земель в результате влияния, вызванного деятельностью предприятий, организаций и граждан, согласно приложению 4.
4. Предоставить право Комитету лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан уточнять по мере необходимости утвержденные нормативы возмещения потерь лесохозяйственного производства с использованием данных Агентства Республики Казахстан по статистике о поквартальной индексации цен на оборудование, материалы и услуги, строительно-монтажные работы, применяемые при освоении новых земель.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
5. Установить, что в случаях предоставления сельскохозяйственных и лесных угодий для целей, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, во временное пользование или аренду (при условии последующего восстановления качества угодий до уровня кадастровых оценок не ниже предоставляемых) размеры потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства исчисляются в процентах к нормативам возмещения потерь.

Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алған кезде ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiне келтiрiлген зиянды және меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға келтiрiлген, өтеуге жататын шығындарды айқындау тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 4 наурыздағы N 299. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.10.08. N 1037 қаулысымен.
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352  қаулысымен .
1. Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алған кезде ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсiне келтiрiлген зиянды және меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға келтiрiлген өтеуге жататын шығындарды айқындау тәртiбi туралы Ереже 1-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алуға байланысты туындаған ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шеккен зиянын өтеу нормативтерi 2 және 3-қосымшаларға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Орман шаруашылығы өндiрiсiнiң, орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн алынатын орманды жерлерде ормандардың қорғаныштық санатына байланысты немесе кәсiпорындардың, ұйымдардың және азаматтардың қызметi ықпалының нәтижесiнде жер сапасы нашарлаған кездегi зиянды өтеу нормативтерiне коэффициенттер 4 қосымшаға сәйкес белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Орман, балық және аң шаруашылығы комитетіне қажеттiлiгiне қарай, жаңа жердi игеру кезiнде қолданылатын жабдықтарға, материалдар мен көрсетiлетiн қызметке, құрылыс-монтаж жұмыстарына тоқсан сайынғы баға индексi туралы Қазақстан Республикасы Статистика жөніндегі агенттігінің мәлiметтерiн пайдалана отырып, орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығынын өтеудiң бекiтiлген нормативiн нақтылау құқы берiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.
5. Ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi ауыл шаруашылығын және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға уақытша пайдалануға немесе жалға берiлген жағдайда (кейiннен жердiң сапасын берiлгендегiден төмен емес кадастрлық бағалау деңгейiне дейiн қалпына келтiру шартымен) ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсi шығынының мөлшерi шығынды өтеу нормативiне процентпен есептеледi деп белгiленсiн.

При этом за каждый год временного землепользования до 10 лет включительно взимается 5 процентов установленного норматива. За последующие годы от 11 до 20 лет за каждый год взимается 2 процента, от 21 и более лет - 1 процент нормативов.
6. Средства, от возмещения потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, поступают в доход республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 6 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 7.06.99 N 708 P990708_ .
7. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству по согласованию с Комитетом лесного и охотничьего хозяйства в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать и утвердить форму акта определения размеров потерь сельскохозяйственного или лесохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства.
8. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 сентября 1993 г. N 978 "Об утверждении Положения о порядке возмещения убытков землевладельцам, землепользователям, арендаторам и потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для несельскохозяйственных нужд" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 40, ст. 470); P930978_
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 г. N 324 "Об утверждении нормативов возмещения потерь лесохозяйственного производства при изъятии лесных (покрытых лесом) земель для нелесохозяйственных нужд" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 16, ст. 159). P940324_
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 299
Правила
о порядке определения подлежащих возмещению потерь
сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства
и убытков, причиненных собственникам или землепользователям
при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий
для использования их в целях, не связанных с ведением
сельского и лесного хозяйства
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
I. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок определения подлежащих возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства (далее - потери) и убытков, причиненных собственникам или землепользователям (далее - убытки) при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .

Бұл орайда, қоса алғанда 10 жылға дейiн жердi уақытша пайдаланған жылдардың әр жылы үшiн белгiленген нормативтiң 5 процентi алынады. Кейiнгi 11 жылдан 20 жылға дейiнгi жылдардың әр жылы үшiн - 2 процент, 21 және одан артық жылдар үшiн нормативтiң 1 процентi алынады.
6. Ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi ауыл және орман шаруашылығын жүргiзумен байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшiн алған кезде ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеуден түскен қаражат республикалық бюджеттің кірісіне түседі.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.07. N 708  қаулысымен .
7. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiндегi орман және аң шаруашылығы комитетiнiң келiсiмен, екi ай мерзiмде ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi ауыл шаруашылығын және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн алған кезде ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығы өндiрiсi шығындарының мөлшерiн айқындау актiсiнiң нысанын әзiрлесiн және бекiтсiн.
8. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Ауыл шаруашылығының мұқтажына арналмаған ауыл шаруашылық алаптарын алу барысында жер иеленушiлердiң, жер пайдаланушылардың, жалгерлердiң шығындарын және ауыл шаруашылық өндiрiсiнiң залалдарын өтеу тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 30 қыркүйектегi N 978  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 40, 470-құжат);
"Орман шаруашылығының мұқтажына арналған орманды (тоғайлы) жерлердi алу барысында орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеу нормативтерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 сәуiрдегi N 324  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 16, 159-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 299 қаулысына
1-қосымша
Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алған кезде ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiне келтiрiлген зиянды және меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға келтiрiлген өтеуге жататын шығындарды айқындау тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы ереже ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн алу барысында ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын (әрi қарай - шығындар), меншiк иелерi немесе жердi пайдаланушыларға келтiрiлген, қайтаруға жататын шығындарын айқындау тәртiбiн белгiлейдi.

2. Правила распространяются на сельскохозяйственные и лесные угодья всех категорий земель, за исключением земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
3. При изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства размеры потерь устанавливаются в составе землеустроительного проекта (землеустроительного дела), который является обоснованием для принятия местным исполнительным органом решения о предоставлении соответствующего права на земельный участок.
Землеустроительный проект включает следующие разделы:
наименование юридического или физического лица, которому предоставляется право на земельный участок;
целевое назначение земельного участка;
площадь земельного участка, состав предоставляемых для размещения объектов и включаемых в санитарную (охранную) или защитную зону земельных угодий и их кадастровую оценку;
делимость или неделимость земельного участка;
выкупная цена земельного участка или права землепользования в случае предоставления участка за плату;
наименование юридического или физического лица, у которого производится изъятие земель, с указанием размеров изымаемых участков;
обязательства заказчика в части условий сноса, переноса находящейся на отводимом участке недвижимости и возмещения убытков и потерь;
условия и сроки снятия, хранения (консервации) и использования нарушаемого плодородного слоя почвы;
условия и сроки рекультивации земель.
II. Возмещение потерь
4. Потери сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, вызванные изъятием сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, подлежат возмещению в целях сохранения уровня сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства путем восстановления площадей сельскохозяйственных и лесных угодий и их качества.
5. Возмещение потерь производится гражданами и юридическими лицами, которым предоставляются земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения и земель лесного фонда для нужд, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, или когда в результате их деятельности произошло ухудшение качества земель, а также лицами, для которых устанавливаются охранные, санитарные и защитные зоны.
6. Размеры подлежащих возмещению потерь определяются, исходя из нормативов, которые обеспечивают на осваиваемых землях и улучшаемых угодьях производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной продукции, в объеме не менее получаемого на изымаемых угодьях или ранее получаемого до снижения их качества.

2. Ереже өндiрiстiк, көлiктiк, байланыстық, қорғаныстық және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлерден басқа, ауыл шаруашылығы және орманды жерлерге қолданылады.
3. Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы жерлерiн алған кезде шығынның мөлшерi жергiлiктi атқарушы органның жер учаскесiне тиiстi құқық беру туралы шешiм қабылдағанына негiз болып табылатын жерге орналастыру жобасының (жерге орналастыру iсiнiң) құрамында белгiленедi.
Жерге орналастыру жобасы мынадай тараулардан тұрады:
жер учаскесiне құқық берiлетiн заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
жер учаскесiнiң мақсатқа арналуы;
жер учаскесiнiң көлемi;
объектiлердi орналастыруға және санитарлық (күзеттiк) немесе қорғаныштық аймақтардан бөлiнген жерлерден алаптардың құрамы мен кадастрлық бағасы;
жер учаскесiнiң бөлiнетiндiгi және бөлiнбейтiндiгi;
учаскенi төлем арқылы берген жағдайда жер учаскесiн немесе жер пайдалану құқығын сатып алу бағасы;
алынатын учаскенiң көлемдерi көрсетiле отырып, жерi алынатын заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
бөлiнетiн учаскедегi жылжымайтын мүлiктi алып тастау, көшiруге қатысты тапсырыс берушiнiң мiндеттемелерi және шығындар мен залалдарды өтеуi;
топырақтың бұзылған құнарлы қабатын алып тастау, сақтау (консервациялау) және пайдалану шарттары мен мерзiмдерi;
жердi қалпына келтiру шарттары мен мерзiмi.
II. Шығындарды өтеу
4. Ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн алудан туындаған ауыл шаруашылығы және орманды шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындары ауыл шаруашылығы жерiн және олардың сапасын қалпына келтiру жолымен ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсiнiң деңгейiн сақтау мақсатында өтеуге жатады.
5. Шығындарды ауыл шаруашылығына арналған жерден және орман қоры жерiнен ауыл шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мұқтаждар үшiн учаскелер берiлген, немесе өз қызметi нәтижесiнде жердiң сапасын төмендеткен жағдайда азаматтар мен заңды тұлғалар, сондай-ақ күзет, санитарлық және қорғаныш аймақтары белгiленген тұлғалар өтейдi.
6. Өтелуге тиiстi шығындардың мөлшерi игерiлетiн жерлер мен жақсартылатын алқаптарда алынатын жер учаскелерiнен алынатыннан немесе бұрын олардың сапасы төмендегенге дейiнгi алынғаннан кем емес көлемдi ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өнiмiн өндiрудi қамтамасыз ететiн нормативтерге сүйене отырып анықталады.

7. Потери возмещаются в полном объеме при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий во временное пользование с условием рекультивации нарушенных земель под несельскохозяйственные и нелесные угодья.
8. В случае нанесения плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья за счет средств юридического или физического лица, которому предоставляется земельный участок, потери возмещаются с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий.
9. Размеры потерь согласовываются с лицом, заинтересованным в предоставлении ему земельного участка, и оформляются актом, который утверждается решением местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок.
10. Размеры потерь, вызванных ухудшением качества земель, определяются в процентах от нормативов пропорционально снижению качества угодий (по кадастровой оценке земель) в случаях, не связанных с переводом их из одного вида в другой.
В случае перевода одних видов угодий в другие в связи с ухудшением их качества размер потерь определяется по разнице нормативов для соответствующих видов угодий.
11. Для определения размеров потерь используются планово-картографические материалы, землеустроительные и (или) лесоустроительные проекты, данные почвенных обследований, земельного и (или) лесного кадастров, мониторинга земель и (или) мониторинга лесных экосистем.
12. Компенсация потерь, причиненных ухудшением качества земель в результате воздействия, вызванного деятельностью организаций и граждан, производится в судебном порядке по иску уполномоченного государственного органа.
1) Перечень лиц, освобождаемых от возмещения потерь
13. От возмещения потерь освобождаются юридические и физические лица, которым земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения и лесного фонда предоставляются для:
индивидуального жилищного строительства, строительства школ, детских дошкольных учреждений, лечебных заведений и объектов культурно-бытового назначения в границах населенных пунктов;
строительства мелиоративных систем;
строительства прудовых и озерных рыбных хозяйств, рыбопитомников, нерестововыростных хозяйств и рыбоводных заводов;
строительства объектов, обеспечивающих охрану окружающей природной среды, не вызывающих ухудшения состояния прилегающих земельных угодий;
лесомелиорации деградированных угодий, земель, загрязненных химическими и радиоактивными веществами.
Потери не возмещаются также при предоставлении земельных участков заповедникам, национальным, зоологическим и дендрологическим паркам, ботаническим садам, а также в иных случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .

7. Ауыл шаруашылығы емес және ормансыз алқаптардағы бұзылған жерлердi қайта қалпына келтiру шартымен ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алу барысында шығындар толық көлемде өтеледi.
8. Жердiң құнарлы қабатын өнiмдiлiгi аз немесе өнiм бермейтiн алқаптарға көшiргенде жер учаскесi берiлген заңды немесе жеке тұлғаның қаржысы есебiнен, алқаптарды қалпына келтiруге жұмсалатын соманы есепке алып, шығындар өтеледi.
9. Шығындардың есебi жер учаскесi берiлетiн мүдделi тұлғамен келiсiледi және жергiлiктi атқарушы органның жер учаскесiне құқық беру туралы шешiмiмен бекiтiлетiн актiмен ресiмделедi.
10. Жер сапасының төмендеуiнен туындаған шығынның мөлшерi оларды бiр түрден екiншi түрге ауыстыруға байланысты емес жағдайларда жер сапасының пропорционалды төмендеу нормативтерiнiң (жердi кадастрлық бағалау бойынша) процентiмен анықталады.
Жердi олардың сапасының төмендеуiне байланысты бiр түрден екiншi түрге ауыстырған жағдайда шығын мөлшерi алқаптардың тиiстi түрлерiне арналған нормативтерiнiң айырмашылығы бойынша анықталады.
11. Шығындардың мөлшерiн анықтау үшiн жоспарлы - картографиялық материалдар, жерге орналастыру және (немесе) орман орналастыру жобалары, топырақ зерттеу, жер және (немесе) орман кадастрларының жер мониторингiнiң және (немесе) орман экожүйесi мониторингiнiң мәлiметтерi пайдаланылады.
12. Ұйымдардың және азаматтардың қызметi ықпалының нәтижесiнде жер сапасының төмендеуiнен келтiрiлген шығындарға өтеу ақы уәкiлдi мемлекеттiк органның талабы бойынша сот тәртiбiмен төленедi.
1) Шығындарды өтеуден босатылған тұлғалардың тiзбесi
13. Ауыл шаруашылығына арналған және орман қоры жерiнен:
жеке тұрғын үй құрылысы, мектептер, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiн, сауықтыру орындарын және елдi мекендер шеңберiнде мәдени-тұрмыстық объектiлер құрылысына;
мелиоративтiк жүйелер салуға;
тоғанда және көлдерде балық шаруашылықтарын, балық өсiретiн, уылдырық өсiретiн шаруашылықтар мен балық-су заводтары құрылысына;
жапсарлас жер алқаптарының жай-күйiнiң төмендеуiне ықпал етпейтiн, қоршаған табиғи ортаны сақтауды қамтамасыз ететiн объектiлердi салуға;
химиялық және радиоактивтi заттармен ластанған, тозған алқаптарды, жерлердi орман мелиорациялау үшiн жер учаскелерi берiлген заңды және жеке тұлғалар босатылады.
Сондай-ақ шығындар жер учаскелерi қорықтарға, ұлттық зоологиялық және дендрологиялық парктерге, ботаникалық бақтарға берiлген кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өзге жағдайларда өтелмейдi.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.

2) Перечисление и использование средств, предназначенных
для возмещения потерь сельскохозяйственного и
лесохозяйственного производства
14. Средства, предназначенные для возмещения потерь, перечисляются гражданами и юридическими лицами в доход республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 14 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 7.06.99 N 708   P990708_ .
15. (Пункт 15 исключен - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352   P011352_   )
16. (Пункт 16 - исключен постановлением Правительства РК от 7.06.99 N 708   P990708_   )
17. При отсутствии проектов восстановления или улучшения земель вначале осуществляется финансирование проектно-изыскательских работ.
18-20 (Пункты с 18-20 - исключены постановлением Правительства РК от 7.06.99 N 708 P990708_   )
III. Возмещение убытко в
21. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О земле" убытки, причиненные собственникам или землепользователям, подлежат возмещению в полном объеме в случаях:
изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение права собственности или землепользования;
ограничения права собственности или землепользования в связи с установлением особого режима землепользования;
нарушения прав собственников или землепользователей;
ухудшения качества земель в результате строительства и эксплуатации объектов, приводящих к нарушению плодородия почвы, ухудшающих водный режим, выделяющих вредные для сельскохозяйственных культур и насаждений вещества.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .
22. Убытки собственнику или землепользователю возмещаются за счет их причинителя. В случае, когда убыток причинен вследствие решения государственного органа, убыток возмещается за счет средств соответствующего бюджета.
23. При определении размера компенсации в нее включаются:
рыночная стоимость земельного участка или права землепользования;
рыночная стоимость находящегося на участке недвижимого имущества, включая фруктовые деревья и многолетние насаждения;
стоимость затрат, связанных с освоением земельного участка, его эксплуатацией, проведением защитных мероприятий, повышением плодородия почвы и других затрат с учетом инфляции;
все убытки, причиненные собственнику или землепользователю изъятием земельного участка, включая убытки, которые они несут в связи с досрочным прекращением своих обязательств перед третьими лицами;
упущенная выгода.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352 P011352_ .

2) Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсiнiң
шығындарын өтеуге арналған қаржыларды аудару және пайдалану
14. Шығындарды өтеуге арналған қаражатты азаматтар мен заңды тұлғалар жергiлiктi атқарушы органның, республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.06.07. N 708 қаулысымен.
15. <*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.
16. <*>
17. Жердi қалпына келтiру немесе жақсарту жобалары болмаған жағдайда алдымен жобалау-iздестiру жұмыстарын қаржыландыру жүзеге асырылады.
18. <*>
19. <*>
20. <*>
ЕСКЕРТУ. 16, 18, 19, 20-тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1999.06.07. N 708 қаулысымен.
III. Шығындарды өтеу
21. Жер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген шығындар:
меншiк немесе жер пайдалану құқығының тоқтатылуына әкелiп саятын жердi мемлекет мұқтажы үшiн алған (сатып алған);
жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк немесе жер пайдалану құқығы шектелген;
меншiк иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқығы бұзылған;
топырақ құнарлылығының бұзылуына, су режимiнiң нашарлауына әкелiп соқтыратын, ауыл шаруашылығы дақылдары мен өсiмдiктерiне зиянды заттар бөлiп шығаратын объектiлердi салу мен оларды пайдалану салдарынан жер сапасы нашарлаған жағдайларда толық көлемде өтелуге тиiс.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.
22. Меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға келтiрiлген шығындар оны келтiрушiнiң есебiнен өтеледi. Мемлекеттiк органның шешiмi салдарынан шығын келтiрiлген жағдайда шығын тиiстi бюджет қаражаты есебiнен өтеледi.
23. Өтемақы мөлшерiн айқындау кезiнде оған:
жер учаскесінің немесе жер пайдалану құқығының нарықтық құны;
жемiс ағаштары мен көп жылдық өсiмдiктердi қоса алғанда, учаскедегi жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
олардың инфляцияға ұшырауы ескерiлгендiгi жер учаскесiн игеруге, оны пайдалануға, қорғау шараларын жүргiзуге, топырақ құнарлылығын арттыруға байланысты шығынның және басқа шығындардың құны;
үшiншi тұлғалар алдындағы өз мiндеттемелерiн мерзiмiнен бұрын тоқтатуына байланысты шеккен шығындарды қоса алғанда, жер учаскесiнiң алынып қоюына орай меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға келтiрiлген барлық шығын;
ала алмай қалған пайда қосылады.
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.

24. Определение убытков, причиненных собственникам или землепользователям при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий, а также размер их компенсации устанавливаются соглашением сторон.
25. Юридические и физические лица, которым предоставляется право землепользования или право собственности на земельные участки, по согласованию с заинтересованными собственниками, землепользователями и арендаторами вместо возмещения стоимости расположенных на этих участках зданий, объектов и сооружений могут осуществлять своими силами и средствами (а также силами привлекаемых организаций) перенос их на новое место либо строительство новых зданий и сооружений.
В случае, если при строительстве новых зданий, объектов и сооружений предусматривается их модернизация или расширение, то дополнительные затраты на это оплачиваются собственником или землепользователем, для которого ведется строительство.
26. При изъятии или временном занятии земельных участков, в результате которого частично или полностью нарушается работа оросительных, осушительных, природоохранных, противоэрозионных и противоселевых объектов и сооружений (систем), убытки могут определяться, исходя из стоимости работ на строительство новых или реконструкцию существующих объектов и сооружений (систем), включая стоимость проектно-изыскательских работ.
27. Убытки (затраты), вызванные возникшими неудобствами в использовании земли (образование островов при заполнении водохранилищ, нарушение транспортных связей, разобщение территории коммуникациями и др.), могут определяться суммой единовременных затрат на проектно-изыскательские работы, строительство дамб, мостов, дорог, подъездов, других сооружений, а также на приобретение лодок, катеров, паромов и иных транспортных средств.
28. При определении убытков (затрат), необходимых для восстановления ухудшенного качества земель, могут включаться затраты на проведение почвенных, агрохимических и других специальных обследований и изысканий, а также мероприятий, обеспечивающих восстановление качества земель.
29. При несогласии собственника земельного участка или землепользователя с решением, влекущим прекращение права собственности или землепользования, оно не может быть осуществлено до разрешения спора в судебном порядке. При рассмотрении спора решаются также все вопросы возмещения собственнику или землепользователю причиненных убытков.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 299
Н О Р М А Т И В Ы
возмещения потерь сельскохозяйственного производства,
вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования
их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства
Сноска. В Нормативы внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 2001 г. N 1352   P011352_   .
тыс.тенге за один гектар
--------------------------------------------------------------------
N !  Область  ! Виды      !           Типы и подтипы почв
п/!           !сельскохо- !-----------------------------------------
п !           !зяйственных!  черноземы  !темно-!кашта-!светло-!бу-
!           !угодий     !-------------!кашта-!новые !кашта- !рые
!           !           !выщело-!южные!новые !      !новые  !
!           !           !ченные,!     !      !      !       !
!           !           !обыкно-!     !      !      !       !
!           !           !венные !     !      !      !       !
--------------------------------------------------------------------

24. Ауыл шаруашылығы және орманды алқаптарды алу барысында меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген шығындарды, сондай-ақ олардың өтем мөлшерiн айқындау тараптардың келiсiмiмен белгiленедi.
25. Жер пайдалану құқығы немесе жер учаскесiне меншiк құқығы берiлген заңды және жеке тұлғалар мүдделi меншiк иелерiмен, жер пайдаланушылармен және жалгерлермен келiсiм бойынша осы учаскелерде орналасқан үйлердiң, объектiлер мен ғимараттардың құнын өтеудiң орнына өз күшiмен және құралдарымен (сондай-ақ қатыстырылатын ұйымдардың күшiмен) оларды жаңа орынға көшiре алады немесе жаңа үйлер мен ғимараттарды салуды жүзеге асыра алады.
Жаңа үй-жайды, объектiлердi және ғимараттарды салу кезiнде оларды жетiлдiру немесе кеңейту көзделген жағдайда оған арналған қосымша шығындарды құрылыс арналып салынып жатқан меншiк иесi немесе жер пайдаланушы төлейдi.
26. Жер учаскелерiн алу немесе уақытша пайдалану кезiнiң нәтижесiнде суару, құрғату, табиғат қорғау, эрозияға қарсы және тасқынға қарсы объектiлер мен ғимараттарды (жүйелердiң) жұмысы жартылай немесе толығымен бұзылатын болса, шығындар объектiлер мен ғимараттарды (жүйелердi) жаңадан салуға немесе жұмыс iстеп тұрғандарын қайта жаңартуға, жобалау-зерттеу жұмыстарының құнын қоса алғанда, жасалатын жұмыстың құнына сүйене отырып анықталады.
27. Жердi пайдалану кезiндегi қолайсыздықтардан (су қоймасын толтыру кезiнде аралдың пайда болуы, көлiк байланысының бұзылуы, аумақты коммуникациялармен бөлектеу ж.б.) болған шығындар (зиян) жобалау-iздестiру жұмыстарына, бөгеттер, көпiрлер, тiреулер, жолдар, кiру жолдарын, басқа да ғимараттар салуға, сондай-ақ қайықтар, катерлер, паромдар мен басқа көлiк құралдарын сатып алуға кеткен бiр жолғы шығынның сомасымен анықталуы мүмкiн.
28. Жердiң нашарланған сапасын қалпына келтiруге қажеттi шығындарды (залалдарды) анықтау барысында топырақты, агрохимиялық және басқа арнаулы тексерулермен зерттеулердi, сондай-ақ жердiң сапасын қалпына келтiрудi қамтамасыз ететiн шараларды жүргiзетiн шығын қамтылуы мүмкiн.
29. Жер учаскелерi меншiк иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың меншiк немесе жердi пайдалану құқықтарының тоқтатылуына алып келетiн шешiммен келiспеген жағдайда ол сот тәртiбiмен дауды шешкенге дейiн жүзеге асырылмауы керек. Дауды қарау барысында меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға келтiрiлген шығындарды өтеудiң барлық мәселелерi де шешiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 299 қаулысына
2 қосымша
Ауыл шаруашылығы жерлерiн ауыл шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшiн алудан туындаған ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң залалдарын өтеу
НОРМАТИВТЕРI
ЕСКЕРТУ. Қосымшадан 7,11,16,17,18-жолдар алап тасталды - ҚР  Үкіметінің 2001.10.23. N 1352 қаулысымен.
бiр гектар үшiн мың теңге
___________________________________________________________________
Рет|         |Ауылшаруа.|Топырақтың түрлерi мен түр тармақтары
са.|Облыстар | шылығы   |__________________________________________
ны |         |жерлерiнiң|Қара топырақты| қою  | қызыл|ашық  |қоңыр
N  |         | түрлерi  |______________|қызыл | қоңыр|қызыл |
|         |          |шайылған|оңтүс.|қоңыр|      |қоңыр |
|         |          |қара.   |тiк   |     |      |      |
|         |          |пайым   |      |     |      |      |
___|_________|__________|________|______|_____|______|______|______

1 !     2     !     3     !   4   !  5  !  6   !   7  !    8  !  9
--------------------------------------------------------------------
1. Акмолинская Пашня       580,4   398,4  290,4  220,8  141,6
неорошаемая
Пашня       859,2   748,8  655,2  556,8  520,4
орошаемая
Сенокосы    168     151,2  126,0  114,0  87,6
Пастбища    124,8   115,2  79,2   68,4   45,6
2. Актюбинская Пашня               384,0  285,6  204,0  139,2  93,6
неорошаемая
Пашня               776,4  700,8  585,6  524,4  458,4
орошаемая
Сенокосы            140,4  116,4  99,6   78     44,4
Пастбища            115,2  74,4   64,8   45,6   26,4
3. Алматинская Пашня
неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
4. Атырауская  Пашня                                    100,8
неорошаемая
Пашня                                    489,6  458,4
орошаемая
Сенокосы                                 54     42
Пастбища                                 28,8   24
5. Восточно-   Пашня       664,8   434,4  314,4  234,0  146,4
Казахстан-  неорошаемая
ская        Пашня       820,8   759,6  687,6  576    495,6
орошаемая
Сенокосы    218,4   174    150,0  123,6  86,4
Пастбища    162     140,4  103,2  67,2   48
6. Жамбылская  Пашня
неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
7. (исключена - N 1352 от 23.10.2001 г.)
8. Западно-    Пашня               391,2  288    228    144    110,4
Казахстан-  неорошаемая
ская        Пашня               776,4  700,8  585,6  528,0  458,4
орошаемая
Сенокосы            170,4  126    116,4  86,4   50,4
Пастбища            127,2  80,4   64,8   43,2   26,4
9. Карагандин- Пашня               398,2  272,4  212,4  139,2
ская        неорошаемая
Пашня               748,8  655,2  580,8  484,8
орошаемая
Сенокосы            141,6  115,2  100,8  84,0
Пастбища            90     73,2   63,6   42,0
10. Кзыл-      Пашня                                           517,2
Ординская  неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы                                        22,8
Пастбища
11. (исключена - N 1352 от 23.10.2001 г.)
12. Кустанай-  Пашня       590,4   421,2  303,6  240    141,6
ская       неорошаемая
Пашня       870     756    660    558    520,8
орошаемая
Сенокосы    170,4   146,4  126    114,0  87,6
Пастбища    105,6   96     78     69,6   44,4
13. Мангистау- Пашня                                           458,4
ская       неорошаемая
Пастбища                                        20,4
14. Павлодар-  Пашня               340,8  266,4  204    132,0
ская       неорошаемая
Пашня               675,6  584,4  508,8  486
орошаемая

1 |    2    |     3    |    4   |   5  |  6  |  7   |  8   |  9
___|_________|__________|________|______|_____|______|______|______
1.  Ақмола   Суарылмайтын   580,4    398,4   290,4   220,8  141,6
егiстiк
Суармалы       859,2    748,8   655,2   556,8  520,4
егiстiк
Шабындық       168      151,2   126,0   114,0  87,6
Жайылым        124,8    115,2    79,2    68,4  45,6
2.  Ақтөбе   Суарылмайтын            384,0   285,6   204,0  139,2
егiстiк                                           93,6
Суармалы                776,4   700,8   585,6  524,4
егiстiк                                          458,4
Шабындық                140,4   116,4    99,6  78
44,4
Жайылым                 115,2    74,4    64,8  45,6
26,4
3.  Алматы    Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
4.  Атырау   Суарылмайтын                                   100,8
егiстiк
Суармалы                                       489,6
егiстiк                                          458,4
Шабындық                                       54   42
Жайылым                                        28.8 24
5.  Шығыс    Суарылмайтын   664,8    434,4   314,4   234,0  146,4
Қазақстан  егiстiк
Суармалы       820,8    759,6   687,6   576     495,6
егiстiк
Шабындық       218,4    174     150,0   123,3    86,4
Жайылым        162      140,4   103,2    67,2    48
6.  Жамбыл   Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
7.
8.  Батыс    Суарылмайтын            391,2   288    228  144 110,4
Қазақстан егiстiк
Суармалы                776,4   700,8  585,6 528,0
егiстiк                                         458,4
Шабындық                170,4   126,0   116,4    86,4
50,4
Жайылым                 127,2    80,4    64,8 43,2
26,4
9. Қарағанды Суарылмайтын            398,2   272,2   212,4   139,2
егiстiк
Суармалы                748,8   655,2   580,8   484,8
егiстiк
Шабындық                141,6   115,2   100,8    84,0
Жайылым                  90      73,2    63,3    42,0
10. Қызылорда Суарылмайтын                                     517,2
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық                                         22,8
Жайылым
11.
12. Қостанай  Суарылмайтын   590,4    421,2   303,6   240     141,6
егiстiк
Суармалы       870      756     660     558     520,8
егiстiк
Шабындық       170,4    146,4   126     114,0    87,6
Жайылым        105,6     96      78      69,6    44,4
13. Маңғыстау Суармалы                                        458,4
егiстiк
Жайылым                                         20,4
14. Павлодар Суарылмайтын             340,8   266,4   204     132,0
егiстiк
Суармалы                675,6   584,4   508,8   486
егiстiк

Сенокосы            254,4  206,4  148,8  87,6
Пастбища            104,4   76,8  67,2   44,4
15. Северо-    Пашня       654     433,2
Казахстан- неорошаемая
ская       Пашня       816     745,2
орошаемая
Сенокосы    180     153,6
Пастбища    153,6   128,4
16. (исключена - N 1352 от 23.10.2001 г.)
17. (исключена - N 1352 от 23.10.2001 г.)
18. (исключена - N 1352 от 23.10.2001 г.)
19. Южно-      Пашня
Казахстан- неорошаемая
ская       Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
Примечание: При изъятии многолетних насаждений (сады,
виноградники, тутовники) размеры возмещения потерь определяются
исходя из нормативов, установленных для пашни.
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------
N !  Область  !Виды       !             Типы и подтипы почв
п/!           !сельскохо- !-----------------------------------------
п !           !зяйственных!серо-!серо-!пески!серо-!серо-!гор- !суб-
!           !угодий     !бурые!бурые!     !земы,!земы !ные  !аль-
!           !           !     !(зо- !     !свет-!(зо- !чер- !пий-
!           !           !     !на   !     !ло-  !на   !но-  !ские
!           !           !     !рисо-!     !каш- !хлоп-!земы !и аль-
!           !           !     !сея- !     !тано-!ко-  !и    !пий-
!           !           !     !ния) !     !вые  !вод- !каш- !ские
!           !           !     !     !     !     !ства)!та-  !
!           !           !     !     !     !     !     !новые!
---------------------------------------------------------------------
1 !     2     !     3     ! 10  ! 11  !  12 !  13 !  14 ! 15  ! 16
---------------------------------------------------------------------
1. Акмолинская Пашня
неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища                21,6
2. Актюбинская Пашня
неорошаемая
Пашня      380,4
орошаемая
Сенокосы
Пастбища   24           24
3. Алматинская Пашня                         294         350,4
неорошаемая
Пашня      482,4  2049,6      1435,2
орошаемая
Сенокосы                      136,8       168    136,8
Пастбища   31,2         25,2  74,4        105,6  97,2
4. Атырауская  Пашня
неорошаемая
Пашня      380,4
орошаемая
Сенокосы
Пастбища   22,8         22,8
5. Восточно-   Пашня
Казахстан-  неорошаемая                               625,2
ская        Пашня
орошаемая
Сенокосы                                  190,8
Пастбища                24                115,2  99,6
6. Жамбылская  Пашня                         279,6       312
неорошаемая
Пашня      482,4              1321,2
орошаемая
Сенокосы                      121,2       153,6  99,6
Пастбища   21,6         25,2  58,8        99,6   87,6
7. (исключена)

Шабындық                254,4   206,4   148,8    87,6
Жайылым                 104,4    76,8    67,2    44,4
15. Солтүстiк Суарылмайтын   654      433,2
Қазақстан егiстiк
Суармалы       816      745,2
егiстiк
Шабындық       180      153,6
Жайылым        153,6    128,4
16.
17.
18.
19. Оңтүстiк  Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Топырақтың түрлерi мен түр тармақтары
___________________________________________________________________
Рет|      |Ауылшаруашы.|сұр- |сұр  |құм.|сұр то.|сұр то.|таулық|Суб.
са.|Облыс.|лығы жерле. |қоңыр|қоңыр|дар |рақ аш.|пырақ  |қара  |аль.
ны |тар   |рінің       |     |(күр.|    |ық қы. |(мақта |топы. |пі.
N  |      |түрлері     |     |іш се.|   |зыл қо.|шаруа. |рақты |лік
|      |            |     |бу ай.|   |ңыр    |шылығы |және  |және
|      |            |     |мағы) |   |       |аймағы)|қызыл |аль.
|      |            |     |      |   |       |       |      |пі.
___|______|____________|_____|______|___|_______|_______|______|лік
|      |            | 10  | 11   |12 |   13  |   14  |  15  | 16
___|______|____________|_____|______|___|_______|_______|______|___
1. Ақмола     Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым                    21,6
2. Ақтөбе     Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы    380,4
егiстiк
Шабындық
Жайылым     24             24
3. Алматы     Суарылмайтын                      294           350,4
егiстiк
Суармалы    482,4  2049,6        1435,2
егiстiк
Шабындық                          136,8      168 136,8
Жайылым      31,2          25,2    74,4    105,6 97,2
4. Атырау     Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы    380,4
егiстiк
Шабындық
Жайылым      22,8          22,8
5. Шығыс      Суарылмайтын                                    625,2
Қазақстан  егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық                                        190,8
Жайылым                    24               115,2 99,6
6. Жамбыл     Суарылмайтын                       279,6        312
егiстiк
Суармалы    482,4                 1321,2
егiстiк
Шабындық                          121,2     153,6 99,6
Жайылым      21,6          25,2     58,8    99,6 87,6
7.

8. Западно-    Пашня
Казахстан-  неорошаемая
ская        Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища                22,8
9. Карагандин- Пашня
ская        неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
10. Кзыл-      Пашня      720    2252,4      1320
Ординская  неорошаемая
Пашня
орошаемая  66                 10,5
Сенокосы   24,0         21,6  56,4
Пастбища
11. (исключена)
12. Кустанай-  Пашня
ская       неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
13. Мангистау- Пашня      380,4
ская       орошаемая
Пастбища   16,8         21,6
14. Павлодар-  Пашня
ская       неорошаемая
Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища                24
15. Северо-    Пашня
Казахстан- неорошаемая
ская       Пашня
орошаемая
Сенокосы
Пастбища
16. (исключена)
17. (исключена)
18. (исключена)
19. Южно-      Пашня
Казахстан- неорошаемая                   286,8       312
ская       Пашня
орошаемая  720    2920        1492,8 4204,8
Сенокосы   56,4               127,2       160,8
Пастбища   28,8         25,2  58,8        103,2
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 299
Н О Р М А Т И В Ы
возмещения потерь лесохозяйственного производства
при изъятии лесных (покрытых лесом) угодий для
использования их в целях, не связанных с
ведением лесного хозяйства
---------------------------------------------------------------------
N !               Группы типов леса            !Размер потерь
п/!                                            !лесохозяйственного
п !                                            !производства, тыс.
!                                            !тенге/га
---------------------------------------------------------------------
1 !                      2                     !          3
---------------------------------------------------------------------
1. Белосаксаульники и черносаксаульники                  25,6
2. Березняки сухие коренные лесов Тянь-Шаня;             48,4
осинники сухие коренные Тянь-Шаня;
сухие производные осинники ленточных боров
3. Пойменные леса пустынной зоны;                        63,2
сухие производные осинники островных боров
4. Мокрые колочные березняки, березняки согровые         79,2
5. Очень сухие сосняки Казахского мелкосопочника;        97,5
свежие и сырые колочные осинники

8. Батыс      Суарылмайтын
Қазақстан  егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым                    22,8
9. Қарағанды  Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
10. Қызылорда Суарылмайтын 720   2252,4          1320
егiстiк
Суармалы      66                   10,5
егiстiк
Шабындық      24,0         21,6    56,4
Жайылым
11.
12. Қостанай  Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
13. Маңғыстау Суармалы           380,4
егiстiк
Жайылым             16,8   21,6
14. Павлодар  Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым                    24
15. Солтүстiк Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
16.
17.
18.
19. Оңтүстiк  Суарылмайтын                       286,8         312
Қазақстан егiстiк
Суармалы     720   2920           1492,8  4204,8
егiстiк
Шабындық     56,4                  127,2         160,8
Жайылым      28,8          25,2    58,8          103,2
___________________________________________________________________
Ескертпе: Көпжылдық екпе өсiмдiктердi (бақтар, жүзiмдiктер, тұт тоғайы) алу кезiнде шығында өтеу мөлшерi егiстiк үшiн белгiленген нормативтерге сүйенiп айқындалады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 299 қаулысына
3-қосымша
Орманды (тоғайлы) жерлердi орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалануға алған кезде орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеу
НОРМАТИВТЕРI
____________________________________________________________________
Рет |                                             |Орман шаруашылығы
саны|            Орман түрлерiнiң топтары         |өндiрiсi шығында.
N  |                                             |рының мөлшерi,
|                                             |гектарына мың
|                                             |теңге
____|_____________________________________________|________________
1 |                      2                      |       3
____|_____________________________________________|________________
1. Ақ сексеуiлдi және қара сексеуiлдi                   25,6
2. Тянь-Шань ормандарындағы құрғақ байырғы
қайыңдықтар;                                         48,4
Тянь-Шань құрғақ байырғы көктеректерi, Ұзына
бойы созылған қарағайлардың құрғақ өндiрiстiк
көктеректi тоғайлары;
3. Шөлейт аймақтардағы су жайылмалы ормандары;          63,2
аралдардағы қарағайлардың құрғақ туынды
көктеректi тоғайлары
4. Ылғалды шоқ қайыңдықтар, ойпаң жердегi
қайыңдықтар                                          79,2
5. Қазақтың шағын адырлы аса құрғақ қарағайлы
ормандары; жас және дымқыл шоқ ағашты               97,5
көктеректi тоғайлар

6. Сырые колочные березняки                             113,3
7. Осинники широкотравные и папоротниковые
производные Казахского Алтая;                        130,6
очень сухие сосняки Калбинских гор;
пойменные леса полупустынной зоны
8. Свежие коренные, свежие и влажные осинники
ленточных боров                                      148,9
9. Влажные коренные, свежие и влажные березняки
островных боров;                                     167,7
осинники горные кустарниковые производные;
сухие сосняки Калбинских гор
10. Березняки горные коренные, разнотравнозлаковые
Тянь-Шаня;                                          190,0
сухие сосняки Казахского мелкосопочника
11. Березняки колочные свежие и влажные, временные и
коренные влажные березняки Казахского               220,2
мелкосопочника, влажные и свежие березняки
ленточных боров;
очень сухие сосняки ленточных боров;
лиственничники сухие моховые и можжевельниковые
12. Влажные колочные осинники, временные влажные
осинники Казахского мелкосопочника и островных
боров;                                              251,2
очень сухие сосняки островных боров;
субальпийские сырые темнохвойные леса, пихтачи
кустарниковые
13. Сухие ельники и ельники каменистые мохово-травяные
Тянь-Шаня;                                          279,5
сухие сосняки ленточных боров
14. Свежие и влажные сосняки Казахского мелкосопочника
и Баян-Каркаралинских гор;                          310,9
свежие сосняки Калбинских гор
15. Пойменные леса ленточных боров;                     347,4
сухие сосняки островных боров
16. Лиственничники злаково-разнотравные, спирейные
свежие и влажные;                                   383,1
березняки свежие и влажные;
свежие и влажные сосняки ленточных боров
17. Сырые свежие темнохвойные, пихтачи широкотравные,
папоротниковые и горно-долинные                     422,7
18. Свежие и влажные ельники злаково-разнотравные,
рябиново-ивовые, мохово-травяные Северного
Тянь-Шаня                                           463,5
19. Свежие и влажные сосняки островных боров            517,7
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 1997 г. N 299
К О Э Ф Ф И Ц И Е Н Т Ы
к нормативам возмещения потерь лесохозяйственного
производства в зависимости от категории лесов на
изымаемых лесных угодьях для использования их в целях,
не связанных с ведением лесного хозяйства и ухудшением
качества земель в результате влияния, вызванного
деятельностью предприятий, организаций и граждан
---------------------------------------------------------------------
N !        Наименование категории защитности      !  Коэффициент
п/п!                      лесов                    !
---------------------------------------------------------------------

6. Дымқыл шоқ ағашты қайыңдықтар;                      113,3
7. Қазақ Алтайындағы қалың шөптi және қырыққұлақты     130,6
туынды көктеректi тоғайлар;
Қалба бауындағы аса құрғақ қарағайлар;
жартылай шөлейт аймақтардың су жайылмалы
ормандары
8. Ұзына бойы созылған қарағайлардың жас байырғы,
жас және ылғалды көктеректi тоғайлары               148,9
9. Аралды қарағайлы тоғайлардың ылғалды байырғы,
жас, ылғалды қайыңдықтары;                          167,7
Қалба тауының құрғақ қарағайлары
10. Тянь-Шань таулық байырғы, түрлi шөптi-астық         190,0
тұқымдас қайыңдықтары, Қазақстан шағын адырлы
жерлерiндегi құрғақ қарағайлар
11. Қазақтың шағын адырлы жерлерiндегi шоқ ағашты       220,2
жас және ылғалды, уақытша өсiрiлген қайыңдықтар
мен байырғы ылғалды қайыңдықтар, ұзына бойы
созылған қарағайлы тоғайлардың ылғалды және жас
қайыңдықтары;
ұзына бойы созылған қарағайлы тоғайлардың аса
құрғақ қарағайлары;
құрғақ мүктi және аршалы балқарағайлар
12. Қазақтың шағын адырлы және аралдардағы қарағайлы    251,2
тоғайларындағы ылғалды шоқ ағашты көктеректi
тоғайлар мен уақытша өсiрiлген ылғалды көктеректi
тоғайлар;
аралдардағы қарағайлы тоғайлардың аса құрғақ
қарағайлары;
субальпiлiк қарақоңыр-қылқан жапырақты ормандар,
бұталы майқарағайлар
13. Тянь-Шаньның құрғақ шыршалары мен тастағы мүктi-    279,5
шөптi шыршалар;
ұзына бойы созылған қарағайлы тоғайлардың
құрғақ қарағайлары
14. Қазақтың шағын адырлы жерлерiнiң және Баян-Қарқаралы  310,9
тауларының жас және ылғалды қарағайлары;
Қалба тауларының жас қарағайлары
15. Ұзына бойы созылған қарағайлы тоғайлардың су        347,4
жайылмалы ормандары; аралдардағы қарағайлы
тоғайлардың құрғақ қарағайлары
16. Түрлi шөптi-астық тұқымдас, тобылғылы, жас және     383,1
ылғалды балқарағайлар;
Жас және ылғалды қайыңдықтар;
ұзына бойы созылған қарағайлы тоғайлардың жас және
ылғалды қарағайлары
17. Көк және жас қарақоңыр қылқан жапырақты қалың       422,7
шөптi, қырыққұлақты және таулы алаптағы
майқарағайлар
18. Солтүстiк Тянь-Шаньнiң түрлi шөптi-астық тұқымдас,  463,5
шетендi-талды, мүктi-шөптi жас және ылғалды шыршалы
ормандары
19. Аралдардағы қарағайлы тоғайлардың жас және ылғалды  517,7
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 наурыздағы
N 299 қаулысына
4-қосымша
Орман шаруашылығын жүргiзуге қатысы жоқ мақсаттар үшiн алынған орманды (тоғайлы) жерлердiң қорғаныштық санаттарына байланысты және кәсiпорындардың, ұйымдардың және азаматтардың қызметi ықпалының нәтижесiнде жердiң сапасы төмендегенде ауыл шаруашылық өндiрiсiнiң шығындарын өтеу нормативтерiне
КОЭФФИЦИЕНТТЕР
___________________________________________________________________
N |                                                  | Коэффициент.
р/с|    Ормандардың қорғаныштық санаттарының атауы    |    тер
___|__________________________________________________|____________

1 !                        2                      !        3
---------------------------------------------------------------------
1. Степные колки и байрачные леса                          2
2. Леса в пустынных, полупустынных, степных,               3
лесостепных и малолесных горных районах,
имеющие важное значение для защиты
окружающей среды
3. Леса зеленых зон вокруг городов, других                 3
населенных пунктов и промышленных предприятий
(лесохозяйственная часть)
4. Леса третьей зоны округов санитарной охраны             3
курортов
5. Ленточные боры                                          3
6. Противоэрозионные леса                                  4
7. Защитные полосы лесов вдоль железных дорог,             4
автомобильных дорог республиканского и
областного значения
8. Государственные защитные лесные полосы                  4
9. Леса зеленых зон вокруг городов, других                 5
населенных пунктов и промышленных предприятий
(лесопарковая часть)
10. Городские леса и лесопарки                              5
11. Запретные полосы лесов по берегам рек, озер,            5
водохранилищ и других водоемов
12. Леса первого и второго поясов зон санитарной            5
охраны источников водоснабжения
13. Леса первой и второй зон округов санитарной
охраны курортов                                         5
14. Леса особо охраняемых природных территорий              5

1 |                         2                        |     3
___|__________________________________________________|____________
1. Далалық шоқ және бұйратты орман                          2
2. Айналадағы ортаны қорғау үшiн маңызы бар шөл, шөлейт,    3
далалық, далалық-орманды және аз орманды таулы
аудандардағы ормандар
3. Қалалардың, басқа да елдi мекендер мен өнеркәсiп         3
орындарының (орман шаруашылығы бөлiгi) маңындағы
жасыл аймақтар орманы
4. Курорттарды санитарлық қорғау округтерiнiң               3
үшiншi аймағының орманы
5. Ұзына бойы созылған қарағайлы тоғай                      3
6. Эрозияға қарсы орман                                     4
7. Республикалық және облыстық мақсатты темiр               4
жолдардың, автомобиль жолдарының жағасындағы
ормандардың қорғаныштық алқабы
8. Мемлекеттiк қорғаныштық орман алқабы                     4
9. Қалалардың, басқа да елдi мекендер мен өнеркәсiп         5
орындарының (парк-орманды) бөлiгi маңындағы
жасыл аймақтар бөлiгi
10. Қала орманы мен орман-парк                               5
11. Өзендер, көлдер, су қоймалары мен басқа да               5
тоғандардың жағалауындағы ормандардың тыйым
салынған алқабы
12. Сумен жабдықтау көздерiн санитарлық қорғау               5
аймақтары бiрiншi, екiншi белдеулерiнiң орманы
13. Курорттарды санитарлық қорғау округтары бiрiншi,         5
екiншi аймақтарының орманы
14. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының ормандары         5