О Департаменте государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1997 г. N 1751. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 июля 1999 г. N 930 ~P990930.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. N 1551 "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Определить Департамент государственного имущества и приватизации правопреемником имущественных и иных прав и обязанностей реорганизованных Департамента управления государственным имуществом и активами и Департамента по приватизации, а также их территориальных органов.
3. Агентству по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан включить Департамент государственного имущества и приватизации и его территориальные органы в перечень государственных органов, обеспечиваемых статистической и аналитической информацией.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1997 г. N 1751
ПОЛОЖЕНИЕ
О Департаменте государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан
МИССИЯ
Обеспечить эффективное управление государственной
собственностью, ее приватизацию и способствовать стабильному
экономическому росту.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Департамент государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент) является органом государственного управления, осуществляющим полномочия по владению, пользованию, распоряжению и контролю за целевым и эффективным использованием государственной собственности Республики Казахстан, и уполномоченным представлять ее интересы в качестве единственного продавца государственной собственности. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1135 P981135_ .
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента, Правительства, распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

Қазақстан Республикасы қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 12 желтоқсан N 1751. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.07.05. N 930 қаулысымен. ~P990930
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығы мен "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi қайта ұйымдастырылған Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi мен Жекешелендiру жөнiндегi департаменттiң, сондай-ақ олардың аумақтық органдарының мүлiктiк және өзге де құқықтары мен мiндеттерiнiң құқықтық мұрагерi болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөнiндегi агенттiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру
департаментi мен оның аумақтық органдарын статистикалық және талдау
ақпараттарымен қамтамасыз етiлетiн мемлекеттiк органдардың тiзбесiне
кiргiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1751 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi
туралы
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Мемлекеттiк меншiктi, оны жекешелендiрудi тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету және тұрақты экономикалық өсуге ықпал жасау.
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi /бұдан әрi - Департамент/ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншікке иелiк ету, пайдалану, билiк жасау және оның мақсатқа сай әрі тиімді пайдаланылуына бақылау жасау жөнiндегi өкiлеттiлiктi жүзеге асыратын және мемлекеттiк мүлiктi бiрден бiр сатушы ретiнде оның мүддесiн бiлдiруге уәкiлеттi мемлекеттiк басқару органы болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нің 1998.11.06. N 1135 қаулысымен.
P981135_
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiне, Премьер- Министрiнiң өкiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Финансирование расходов на содержание аппарата Департамента и его территориальных органов осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных органов.
4. Структура Департамента государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан, штатная численность - Министерством финансов Республики Казахстан, штатное расписание в пределах утвержденной структуры, численности и фонда оплаты труда - Директором Департамента. <*>
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1135 P981135_ .
5. Департамент имеет свои территориальные органы в областях, городах Алматы и Байконыре.
Территориальные органы составляют единую с Департаментом систему с вертикальной подчиненностью и организуют свою деятельность в пределах возложенных на них Департаментом полномочий.
6. Департамент и его территориальные органы являются юридическими лицами, имеют печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке, валютные и текущие счета в банках.
II. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ, ФУНКЦИИ И ПРАВА ДЕПАРТАМЕНТА
7. Основными задачами Департамента в сфере его деятельности являются:
участие в разработке и осуществлении государственной политики регулирования отношений собственности Республики Казахстан и приватизации;
представление интересов государства по вопросам собственности и защита его имущественных прав на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
осуществление контроля за целевым и эффективным использованием государственной собственности;
обеспечение контроля за соблюдением условий договоров найма, аренды, концессии, доверительного управления, купли-продажи государственной собственности;
управление государственными долями хозяйственных товариществ, государственными пакетами акций акционерных обществ, представление интересов государства в их органах управления;
организация продажи объектов государственной собственности Республики Казахстан, в том числе государственных пакетов акций и долей участия в хозяйственных товариществах;
разработка на основе обобщения материалов проведенных ревизий и проверок предложений по эффективному использованию государственной собственности;
осуществление контроля за соблюдением законодательства об управлении государственной собственностью и приватизации, анализ и обобщение практики его применения, разработка предложений по его совершенствованию, участие в подготовке законодательных и иных нормативных правовых актов;
межотраслевая координация деятельности министерств, комитетов и ведомств по управлению государственной собственностью и приватизации;
координация деятельности местных исполнительных органов по управлению государственной коммунальной собственностью и приватизации;
участие в подготовке проектов международных договоров и соглашений и их подписание по поручению Правительства Республики Казахстан;
организация взаимодействия и сотрудничество с международными организациями по вопросам своей компетенции;
внесение в установленном порядке предложений по улучшению своей деятельности;
осуществление иных задач, возложенных на него законодательством. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1135 P981135_ .

3. Департамент пен оның аумақтық органдарын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте орталық атқарушы органдарды ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру департаментінің құрылымын Қазақстан Республикасының Үкіметі, штат санын - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, бекітілген құрылымы, адам саны мен еңбекке ақы төлеу қорының шеңберінде штат кестесін Департамент директоры бекітеді. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нің 1998.11.06. N 1135
қаулысымен.
P981135_
5. Департаменттiң облыстарды, Алматы және Байқоңыр қалаларында өзiнiң
аумақтық органдары болады.
Аумақтық органдар департаментпен бiрге тiкелей бағыныстағы бiрыңғай
жүйенi құрайды және өз қызметiн өздерiне Департамент жүктеген
өкiлеттiктердiң шегiнде ұйымдастырады.
6. Департамент пен оның аумақтық органдары заңды тұлғалар болып
табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген,
мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған мөрi мен бланкiлерi, банктерде
ағымдағы шоттары болады.
II. ДЕПАРТАМЕНТТIҢ НЕГIЗГI МIНДЕТТЕРI,
ФУНКЦИЯЛАРЫ ЖӘНЕ ҚҰҚЫҚТАРЫ
7. Департаменттiң өз қызметiнiң аясындағы негiзгi мiндеттерi:
Қазақстан Республикасының меншiгiне және жекешелендiруге қатысты мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге қатысу және оны жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде меншiк және оның мүлiктiк құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша мемлекеттiк мүдделерiн бiлдiру;
мемлекеттiк меншiктiң мақсатқа сай және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру; <*>
мемлекеттiк меншiктi жалдау, жалға алу, концессиялау, сенiмдi басқару, сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуына бақылау жасауды қамтамасыз ету;
шаруашылық серiктестiктерiнiң мемлекеттiк үлестерiн, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн басқару, олардың басқару органдарында мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакеттерi мен шаруашылық серiктестiктерiне қатысу үлесiн сатуды ұйымдастыру;
жүргізілген тексерістер мен тексерулердің материалдарын қорытудың негізінде мемлекеттік меншікті тиімді пайдалану жөнінде ұсыныстар әзірлеу; <*>
мемлекеттiк меншiк пен оны жекешелендiрудi басқару туралы заңдардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру, оны қолданудың практикасын талдау және қорыту, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу, заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi дайындауға қатысу;
министрлiктердiң, комитеттердiң және ведомстволардың мемлекеттiк меншiктi басқару және жекешелендiру жөнiндегi қызметiн салааралық үйлестiру;
жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк коммуналдық меншiктi басқару және жекешелендiру жөнiндегi қызметiн ұйымдастыру;
халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын дайындауға қатысу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша оларға қол қою;
халықаралық ұйымдармен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастыру;
белгiленген тәртiппен өз қызметiн жақсарту жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
өзiне заңдармен жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асыру болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгерді және 8 абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нің
1998.11.06. N 1135 қаулысымен. P981135_

8. Исходя из основных задач Департамент:
участвует в выработке предложений по осуществлению государственной политики в сфере регулирования отношений собственности Республики Казахстан и приватизации;
осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием государственной собственности;
осуществляет полномочия по владению, пользованию и распоряжению государственной собственностью путем принятия решений о создании государственных учреждений либо юридических лиц с участием государства, их реорганизации, ликвидации, подписания контрактов (договоров, соглашений) на продажу или передачу объектов государственной собственности под залог, для проведения реабилитационных процедур, внаем, в аренду, доверительное управление;
в установленном порядке разрабатывает совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами и реализует программы приватизации государственной собственности;
принимает участие в решении вопросов, связанных с предоставлением либо передачей юридическим и физическим лицам права землепользования, либо арендой земельных участков при приватизации объектов государственной собственности несельскохозяйственного назначения, в том числе и не завершенных строительством объектов;
принимает решения о введении "золотой акции";
обеспечивает управление государственными долями хозяйственных товариществ и государственными пакетами акций акционерных обществ;
в установленном порядке принимает решения о продаже долговых обязательств и эмиссиях облигаций акционерных обществ и хозяйственных товариществ с государственной долей участия;
является держателем пакетов акций, принадлежащих государству;
контролирует правильность начисления дохода на государственные доли в хозяйственных товариществах и дивидендов на государственные пакеты акций, своевременность и полноту их перечисления в бюджет;
определяет конкретные виды и методы приватизации объектов государственной собственности;
организует продажу объектов государственной собственности Республики Казахстан и проводит все мероприятия, связанные с ней;
проводит предпродажную подготовку приватизируемых предприятий, привлекает для этих целей независимых экспертов и консультантов, организует работу межведомственных комиссий по данным мероприятиям;
осуществляет в установленном порядке и в пределах своей компетенции ревизии и проверки финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, хозяйственных товариществ и акционерных обществ с участием государства, занесенных в Реестр государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, а также ревизии и проверки организаций по соответствующим актам Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан, судов, по обращениям государственных органов, письмам и обращениям граждан;
проводит в соответствии с утвержденным планом ревизии и проверки финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, хозяйственных товариществ и акционерных обществ с участием государства в установленном законодательством порядке;
участвует в трансформации инвестиционно-приватизационных фондов - участников рынка ценных бумаг;
организует работу по проведению экспертизы и оценке стоимости имущества государственных предприятий, подлежащих приватизации;
привлекает в случае необходимости независимых экспертов, аудиторов и консультантов для участия в проведении работ, связанных с деятельностью Департамента;
проводит анализ и обобщение практики применения законодательства, разрабатывает предложения по его совершенствованию, принимает участие в подготовке законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих вопросы, отнесенные к его компетенции;
издает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, обязательные для исполнения юридическими и физическими лицами;
осуществляет межотраслевую координацию деятельности министерств, комитетов и ведомств по управлению государственной собственностью;
осуществляет координацию деятельности местных исполнительных органов по управлению государственной коммунальной собственностью;
организует взаимодействие и сотрудничество с международными организациями по вопросам своей компетенции;
участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений и подписывает их по поручению Правительства Республики Казахстан;
обеспечивает представление интересов государства по вопросам собственности и защиту его имущественных прав на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
вносит в установленном порядке предложения по улучшению своей деятельности. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1135 P981135_ .

8. Департамент негiзгi мiндеттерiне сүйене отырып:
Қазақстан Республикасының меншiгi және жекешелендiру қатынастарын реттеу саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру жөнiнде ұсыныстар жасауға қатысады;
мемлекеттiк меншiктiң мақсатқа сай және тиімді пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асырады; <*>
мемлекеттiк мекемелер не мемлекеттiң қатысуымен заңды тұлғалар құру, оларды қайта ұйымдастыру, тарату, оңалту рәсiмдерiн жүргiзу үшiн мемлекеттiк меншiк объектiлерiн сатуға немесе кепiлге, жалға, жалдап алуға, сенiмдi басқаруға беруге арналған келiсiм-шарттарға /шарттарға, келiсiмдерге/ қол қою туралы шешiмдер қабылдау жолымен мемлекеттiк мүлiкке иелiк ету, пайдалану және билiк жасау жөнiндегi өкiлеттiгiн жүзеге асырады;
белгiленген тәртiппен мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң бағдарламасын әзiрлейдi және жүзеге асырады;
ауыл шаруашылығы емес мақсаттағы мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, оның iшiнде құрылысы аяқталмаған объектiлердi де жекешелендiру кезiнде заңды және жеке тұлғаларға жер учаскелерiн жердi пайдалану не жалға алу құқығымен ұсынуға не беруге байланысты мәселелердi шешуге қатысады;
"алтын акцияны" енгiзу туралы шешiм қабылдайды;
шаруашылық серiктестiктерiнiң мемлекеттiк үлестерi мен акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн басқаруды қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен мемлекеттiң қатысу үлесi бар акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерiнiң борыштық мiндеттемелерi мен облигацияларының эмиссияларын сату туралы шешiм қабылдайды;
мемлекетке тиесiлi акциялар пакеттерiнiң ұстаушысы болып табылады;
шаруашылық серiктестiктерiндегі мемлекеттiк үлеске және акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне кіріс пен дивидендтердің дұрыс есептелуiн, олардың бюджетке уақтылы және толық аударылуын бақылайды; <*>
мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жекешелендiрудiң нақты түрлерi мен әдiстерiн айқындайды;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiк объектiлерiн сатуды ұйымдастырады және оған байланысты барлық шараларды жүргiзедi;
жекешелендiрiлген кәсiпорындарды сату алдында дайындауды жүргiзедi, осы мақсат үшiн тәуелсiз сарапшылар мен консультанттарды тартады, аталған шаралар бойынша ведомствоаралық комиссиялардың жұмысын ұйымдастырады;
мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет қатысатын шаруашылық серіктестіктерінің тізіліміне енгізілген мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысатын шаруашылық серіктестіктері мен акционерлік қоғамдардың қаржы-шаруашылық қызметіне белгіленген тәртіппен және өз құзыретінің шегінде тексерістер мен тексерулерді жүргізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Бас Прокуратурасының, соттардың тиісті актілері бойынша, мемлекеттік органдардың өтініштері, азаматтардың хаттары мен арыздары бойынша ұйымдарға тексерістер мен тексерулер жүргізеді; <*>
заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысатын шаруашылық серіктестіктері мен акционерлік қоғамдардың қаржы- шаруашылық қызметіне бекітілген жоспарға сәйкес тексерістер мен тексерулер жүргізеді; <*>
инвестициялық жекешелендiру қорларын - бағалы қағаздар рыногына қатысушыларды трансформациялауға құнын бағалау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
қажет болған жағдайда Департамент қызметiне байланысты жұмыстарды жүргiзуге қатысу үшiн тәуелсiз сарапшыларды, аудиторларды және консультанттарды тартады;
заңдардың қолданылуына талдау жүргiзедi және оның практикасын қорытады, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлейдi, өзiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелердi реттейтiн заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi дайындауға қатысады;
өз құзыретiнiң шегiнде заңды және жеке тұлғалардың атқаруы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер шығарады;
министрлiктердiң, комитеттердiң және ведомстволардың мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi қызметтерiн салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады;
жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi қызметтерiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
халықаралық ұйымдармен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастырады;
халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын дайындауға қатысады және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша оларға қол қояды;
Қазақстан Республикасының аумақтары мен одан тысқары жерлерде меншiк мәселелерi жөнiнде мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiрудi және оның мүлiктiк құқықтарын қорғауды қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен өз қызметiн жақсарту жөнiнде ұсыныс енгiзедi.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚРҮ-нің 1998.11.06.
N 1135 қаулысымен. P981135_

9. Для выполнения возложенных на него задач и функций Департамент в пределах своей компетенции имеет право:
давать обязательные для исполнения указания и издавать нормативные правовые акты;
разрабатывать совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами и реализовывать программы приватизации государственной собственности;
в установленном законодательством порядке выступать учредителем организаций и утверждать их уставы;
проводить в соответствии с действующим законодательством торги по продаже государственной собственности, в том числе государственных пакетов акций и долей участия в хозяйственных товариществах;
в установленном порядке принимать решения о продаже долговых обязательств, а также эмиссии акций, облигаций и иных ценных бумаг акционерных обществ и хозяйственных товариществ с государственной долей участия;
участвовать в разработке и реализации мер по предупреждению банкротства, а также по санации и реструктуризации хозяйственных товариществ и акционерных обществ с участием государства;
заключать договоры с юридическими и физическими лицами и определять условия и характер взаимных обязательств при продаже или передаче под залог, для проведения реабилитационных процедур, сдаче внаем, концессию, лизинг, во внешнее и доверительное управление объектов государственной собственности, в том числе государственных пакетов акций и долей участия в хозяйственных товариществах, и осуществлять контроль за их выполнением;
осуществлять лицензирование в случаях и порядке, установленных законодательством;
вносить в Правительство предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации акционерных обществ, хозяйственных товариществ и иных организаций;
по решению Правительства Республики Казахстан использовать часть средств, полученных от продажи государственной собственности для финансирования расходов на предпродажную подготовку приватизируемых объектов, организацию и проведение аукционов, тендеров, конкурсов, проведение постприватизационного контроля, реорганизацию, санацию, привлечение на договорной основе в качестве экспертов и консультантов юридических и физических лиц;
вносить на рассмотрение органов управления акционерных обществ и хозяйственных товариществ с участием государства;
осуществлять методическое руководство и межотраслевую координацию деятельности министерств, комитетов и ведомств по управлению государственной собственностью;
запрашивать и получать на безвозмездной основе у центральных и местных исполнительных органов, юридических лиц с участием государства необходимые финансовые и иные документы, а также информацию по вопросам, связанным с использованием государственной собственности;
проверять соответствующую бухгалтерскую и иную финансовую документацию и фактическое наличие материальных ценностей на государственных предприятиях, в акционерных обществах и хозяйственных товариществ с участием государства, а также получать от их руководителей и других работников письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе проведения ревизий и проверок;
принимать установленные законодательством меры по устранению выявленных нарушений, возмещению причиненного ущерба;
направлять в следственные органы материалы по выявленным фактам нарушений, хищений государственной собственности и иных правонарушений;
по согласованию привлекать к проводимым ревизиям и проверкам государственных предприятий, акционерных обществ и хозяйственных товариществ с участием государства специалистов государственных органов;
осуществлять контроль и проверку исполнения законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
привлекать к работе для осуществления консалтинговых услуг казахстанских и зарубежных юридических и физических лиц;
осуществлять и координировать научные исследования по проблемам, относящимся к сфере деятельности Департамента;
утверждать положения о территориальных органах, а также, по поручению Правительства Республики Казахстан, уставы государственных предприятий. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 ноября 1998 г. N 1135 P981135_ .

9. Департаменттiң өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды орындау үшiн өз құзыретiнiң шегiнде:
атқару үшiн мiндеттi нұсқаулар беруге және нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп мемлекеттiк меншiктi жекешелендiрудiң бағдарламасын әзiрлеуге және оны жүзеге асыруға;
заңдарда белгіленген тәртіппен ұйымдардың құрылтайшысы болуға және олардың жарғыларын бекітуге; <*>
шаруашылық серiктестiктерiнiң құрылтайшысы болуға, олардың жарғыларын бекiтуге;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк меншiктi, оның iшiнде шаруашылық серiктестiктердегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және оның қатысу үлестерiн сату жөнiнде сауда саттықтар жүргiзуге;
белгiленген тәртiппен мемлекеттiң қатысу үлесi бар акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерiнiң борыштық мiндеттемелерiн, сондай-ақ акцияларының, облигацияларының және өзге де бағалы қағаздарының эмиссияларын сатуға рұқсат беруге;
банкроттықты болдырмау жөнiндегi, сондай-ақ мемлекеттiң қатысуымен шаруашылық серiктестiктер мен акционерлiк қоғамдарды санациялау және қайта құрылымдау жөнiндегi шараларды әзiрлеуге және оларды жүзеге асыруға қатысуға;
заңды және жеке тұлғалармен шарттар жасасуға және оңалту рәсiмдерiн жүргiзу үшiн мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, оның iшінде шаруашылық серiктестiктерiндегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерi мен қатысу үлестерiн сату немесе кепiлге беру, жалға тапсыру, концессиясы, лизингi, сырттан және сенiмдi басқаруға беру кезiнде өзара мiндеттемелердiң талаптары мен сипатын айқындауға және олардың орындалуына бақылау жасауды жүзеге асыруға;
заңдарда белгiленген жағдайларда және тәртiппен лицензиялауды жүзеге асыруға;
Үкiметке акционерлік қоғамдар шаруашылық серiктестiктерi мен өзге де ұйымдар құру, оларды қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерi бойынша ұсыныс енгiзуге; <*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша мемлекеттiк меншiктi сатудан алынған қаражаттың бiр бөлiгiн жекешелендiрiлетiн объектiлердi сату алдында дайындауға арналған шығыстарды қаржыландыру, аукциондар, тендерлер, конкурстар ұйымдастыру және өткiзу, жекешелендiру кезiнде бақылау жасауды, қайта ұйымдастыруды, санацияны жүргiзу, шарттық негiзде сарапшылар мен консультанттар ретiнде заңды және жеке тұлғаларды тарту үшiн пайдалануға;
мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерi органдарының қарауына олардың басшыларының кандидатурасын енгiзуге; <*>
министрлiктердiң, комитеттердiң және ведомстволардың мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi қызметтерiне әдiстемелiк басшылық пен салааралық үйлестiрудi жүзеге асыруға;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан, мемлекеттiң қатысуымен заңды тұлғалардан ақысыз негiзде қажеттi қаржы және өзге де құжаттарды, сондай-ақ мемлекеттiк меншiктi пайдалануға байланысты мәселелер бойынша ақпаратты сұратуға және алуға;
мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тиісті бухгалтерлік және өзге де қаржы құжаттамаларын және материалдық құндылықтардың бар-жоғын тексеруге, сондай-ақ олардың басшылары мен басқа қызметкерлерінен тексерістер мен тексерулер жүргізу барысында туындайтын мәселелер бойынша жазбаша түсініктеме алуға; <*>
анықталған тәртіп бұзушылықты жою, келтірілген зиянды өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдауға; <*>
анықталған тәртіп бұзушылық, мемлекеттік меншікті ұрлау және өзге де тәртіп бұзушылық фактілері бойынша материалдарды тергеу органдарына жіберуге; <*>
мемлекеттік кәсіпорындарда, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктерінде жүргізіліп отырған тексерістер мен тексерулерге мемлекеттік органдардың мамандарын келісім бойынша тартуға. <*>
Департаменттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша заңдардың атқарылуына бақылау және тексеру жасауды жүзеге асыруға;
консалтингтiк қызмет көрсетулердi жүзеге асыру үшiн қазақстандық
және шетелдiк заңды және жеке тұлғаларды жұмысқа тартуға;
Департамент қызметiнiң аясына жататын проблемалар бойынша ғылыми
зерттеулердi жүзеге асыруға және үйлестiруге;
аумақтық органдар туралы ереженi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғыларын
бекiтуге құқығы бар.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚРҮ-нің 1998.11.06.
N 1135 қаулысымен.
P981135_

10. Акты Департамента, регулирующие отношения по владению, пользованию и распоряжению государственной собственностью, принятые в пределах его компетенции в установленном порядке, являются обязательными для исполнения центральными и местными исполнительными органами.
III. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПАРТАМЕНТА
11. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан. Директор Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
12. Положение о Департаменте утверждается Правительством Республики Казахстан.
13. Директор Департамента организует и осуществляет руководство работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
14. Решения Департамента по вопросам, отнесенным к его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами.
15. Решения, принимаемые Департаментом, оформляются постановлениями и приказами, подписываемыми Директором.
16. Во время отсутствия Директора его замещает один из заместителей, который координирует деятельность Департамента, осуществляет иные обязанности, возложенные на него Директором.
17. Руководители территориальных органов Департамента назначаются Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента и по согласованию с акимами соответствующих областей и г.Алматы.
18. В этих целях Директор:
определяет обязанности и степень ответственности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Департамента;
назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата Департамента и территориальных органов в соответствии с номенклатурой должностей, утвержденной Министром финансов Республики Казахстан;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для
исполнения работниками центрального аппарата Департамента и
территориальных органов;
утверждает положения о структурных подразделениях Департамента
и его территориальных органах;
в пределах своей компетенции представляет Департамент в
государственных органах и организациях в соответствии с действующим
законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.
19. Реорганизация и ликвидация Департамента осуществляется в
соответствии с действующим законодательством.

10. Департаменттiң мемлекеттiк меншiкке иелiк ету, пайдалану
және билiк жасау жөнiндегi қатынасты реттейтiн, өзiнiң құзыретiнiң
шегiнде қабылданған актiлерi белгiленген тәртiппен орталық және
жергiлiктi атқару органдардың атқаруы үшiн мiндеттi болып табылады.
III. ДЕПАРТАМЕНТТIҢ ҚЫЗМЕТIН
ҰЙЫМДАСТЫРУ
11. Департаменттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Директор басқарады. Департаменттiң директорының оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын орынбасарлары болады.
12. Департамент туралы ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
13. Департаменттiң директоры Департаменттiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады әрi Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауаптылықта болады.
14. Департаменттiң өзiнiң құзыретiне жатқызылған мәселелер жөнiндегi шешiмi барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi.
15. Департамент қабылдаған шешiм Директор қол қоятын қаулылармен және бұйрықтармен ресiмделедi.
16. Директор болмаған уақытта оны Департаменттiң қызметiн үйлестiретiн, өзiне Директор жүктеген өзге де мiндеттердi жүзеге асыратын орынбасарлардың бiреуi алмастырады.
17. Департаменттiң аумақтық органдарының басшыларын Департамент директорының ұсынуы бойынша және тиiстi облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi.
18. Директор осы мақсатта:
өзiнiң орынбасарлары мен Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауаптылығы дәрежесiн айқындайды;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтетiн лауазымдар номенклатурасына сәйкес Департаменттiң орталық аппараты мен аумақтық органдарының қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады;
тәртiптiк жаза қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде Департаменттiң орталық аппараты мен аумақтық органдары қызметкерлерiнiң атқаруы үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады;
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдары туралы ереженi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Департаменттi бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
19. Департаменттi қайта ұйымдастыру және тарату қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.