Об утверждении Порядка проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, Положения о конкурсной комиссии по определению поставщиков товаров, работ и услуг, приобретаемых в процессе государственных закупок, и форм конкурсной документации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1998 г. N 141 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 10 декабря 1998 г. N 1268 ~P981268
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. Z970163_ "О государственных закупках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Порядок проведения государственных закупок товаров, работ и услуг;
Положение о конкурсной комиссии по определению поставщиков товаров, работ и услуг, приобретаемых в процессе государственных закупок;
формы конкурсной документации.
2. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 1996 г. № 586 P960586_ "О государственных закупках товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан";
постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1996 г. № 925 P960925_ "Об утверждении Типового положения о порядке организации государственных закупок товаров (работ, услуг) для обеспечения потребностей регионов" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 32, ст. 294);
постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. № 1056 P971056_ "О порядке подготовки и проведения подрядных тендеров в строительстве" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 30, ст. 273).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1998 г. № 141
Порядок
проведения государственных закупок
товаров, работ и услуг
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящий Порядок проведения государственных закупок товаров, работ, услуг (далее - Порядок) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
2. Данный Порядок определяет процедуры проведения государственных закупок товаров, работ, услуг (далее - государственные закупки).
3. До начала осуществления процедур проведения государственных закупок организатор конкурса (заказчик) обязан:
принять решение о проведении государственных закупок на основе утвержденных номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ, услуг, также объемов финансирования закупок;
определить условия государственных закупок и выбрать способ осуществления государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".

Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбiн, Мемлекеттiк сатып алу процесiнде алынатын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi берушiлердi анықтау жөнiндегi конкурстық комиссия туралы ереженi және конкурстық құжаттаманың нысандарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 25 ақпан N 141. Күші жойылды - ҚРҮ-нің 1998.12.10. N 1268 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Күші жойылды - ҚРҮ-нің 1998.12.10. N 1268 қаулысымен.
P981268_
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шiлдедегi Заңын Z970163_ iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбi;
Мемлекеттiк сатып алу процесiнде алынатын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi берушiлердi анықтау жөнiндегi конкурстық комиссия туралы ереже;
конкурстық құжаттаманың нысандары бекiтiлсiн.
2. Мыналардың:
"Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 мамырдағы N 586 қаулысының;
"Аймақтық сұранымды қамтамасыз ету үшiн жергiлiктi бюджет есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алуларды ұйымдастыру тәртiбi туралы үлгi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 24 шiлдедегi N 925
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 32,
294-құжат);
"Құрылыста мердiгерлiк тендерлердi дайындау мен өткiзудiң тәртiбi
туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 3 шiлдедегi N
1056 қаулысының күшi жойылған деп танылсын (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 30, 273-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 25 ақпандағы
N 141 қаулысымен
бекiтiлген
Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi
мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу
ТӘРТIБI
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алудың осы Тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Аталған Тәртiп тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды (бұдан әрi - мемлекеттiк сатып алу) жүргiзудiң рәсiмдерiн белгiлейдi.
3. Мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң рәсiмiн жүзеге асыруға кiрiспей тұрып конкурсты ұйымдастырушы (тапсырысшы):
бекiтiлген номенклатура және сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер көлемi, сондай-ақ сатып алудың қаржыландыру көлемi негiзiнде мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу туралы шешiм қабылдауға;
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттiк сатып алу шарттарын белгiлеуге және мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың әдiсiн таңдауға мiндеттi.

4. По товарам, работам, услугам, номенклатура которых утверждается Правительством Республики Казахстан, организатором конкурса выступает Департамент по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан, являющийся уполномоченным государственным органом по регулированию процесса государственных закупок. В иных случаях организатором конкурса выступает заказчик.
В случае, если объем государственных закупок каких-либо однородных товаров, работ или услуг не превышает тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года, то в качестве заказчика вправе выступать подведомственные учреждения центральных и местных государственных органов.
II. ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОЦЕССА ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПОК
Объявление о предстоящем конкурсе
5. При проведении государственных закупок способом открытого конкурса организатор конкурса обязан опубликовать объявление в официальной печати в установленном законодательством порядке.
6. При проведении государственных закупок способом закрытого конкурса организатор конкурса обязан направить уведомления потенциальным поставщикам не позднее чем за месяц до дня окончания приема заявок на участие в этом конкурсе.
7. Объявление (уведомление) о предстоящем конкурсе должно включать в себя следующую информацию:
1) наименование и место нахождения организатора конкурса;
2) объем, качество, номенклатуру предполагаемых государственных закупок и место поставки товаров, выполнения работ и оказания услуг;
3) требуемые сроки и графики поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
4) место и способы получения конкурсной документации;
5) место и время проведения конкурса;
6) квалификационные требования к потенциальным поставщикам;
7) другую необходимую информацию.
В случае, когда предполагается участие в конкурсе иностранных потенциальных поставщиков, объявление публикуется также на иностранном языке.
8. Любые изменения информации заказчика по пункту 7 настоящего Порядка должны быть незамедлительно опубликованы в случае открытого конкурса или доведены до сведения потенциальных поставщиков в случае закрытого конкурса, при этом исчисление срока представления конкурсных заявок производится с даты уведомления потенциальных поставщиков о последнем из таких изменений.
Документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика
квалификационным требованиям
9. Организатор конкурса вправе потребовать у всех потенциальных поставщиков, представляющих свои заявки на участие в конкурсе, следующие документы, подтверждающие соответствие потенциальных поставщиков квалификационным требованиям:

4. Номенклатурасын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi болып саналады. Басқа жағдайларда тапсырыс берушi конкурсты ұйымдастырушы болады.
Қандай да бiр бiртектi тауарларды, жұмыстарды немесе қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алу көлемi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған есептi көрсеткiштiң мың еселенген мөлшерiнен аспайтын болса, онда орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың ведомстволық бағыныстағы мекемелерi тапсырыс берушi болуға құқығы бар.
II. МЕМЛЕКЕТТIК САТЫП АЛУ ПРОЦЕСIН ҰЙЫМДАСТЫРУ
Алдағы конкурс туралы хабарландыру
5. Ашық конкурс әдiсiмен мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу кезiнде конкурсты ұйымдастырушы ресми баспасөзде заңдарда белгiленген тәртiппен хабарландыру жариялауға мiндеттi.
6. Мемлекеттiк сатып алуды жабық конкурс әдiсiмен жүргiзу кезiнде конкурсты ұйымдастырушы осы конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қабылдау аяқталатын күнге дейiн бiр айдан кешiктiрмей тұрақты өнiм берушiлерге хабар жiберуге мiндеттi.
7. Алда болатын конкурс туралы хабарландыру (жазбаша хабарлама) мынадай ақпаратты қамтуға тиiс:
1) конкурс ұйымдастырушының аты және орналасқан жерi;
2) ұйғарылып отырған мемлекеттiк сатып алудың көлемi, сапасы, номенклатурасы және тауар берiлетiн, жұмыстар орындалатын және қызметтер көрсетiлетiн орын;
3) тауарлар жеткiзiп берудiң, жұмыстар орындаудың, қызмет көрсетулердiң талап етiлетiн мерзiмдерi мен кестесi;
4) конкурстық құжаттаманы алу орны және тәсiлi;
5) конкурсты өткiзудiң орны және уақыты;
6) тұрақты өнiм берушiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптары;
7) басқа да қажеттi ақпарат.
Конкурсқа шетелдiк қарымды өнiм берушiлер қатысады деп болжалып отырса, онда хабарландыру сонымен бiрге шет тiлде жарияланады.
8. Осы Тәртiптiң 7-тармағы бойынша тапсырыс берушi ақпаратының кез келген өзгерiсi ашық конкурс болған жағдайда дереу жариялануы немесе жабық конкурс болған жағдайда қарымды өнiм берушiлерге хабарлануы тиiс, бұл ретте конкурстық өтiнiмдi тапсыру мерзiмi осындай соңғы өзгерiстер туралы қарымды өнiм берушiге хабарланған күннен бастап есептеледi.
Қарымды өнiм берушiнiң бiлiктiлiк талаптарына
сәйкестiгiн растайтын құжаттар
9. Конкурсты ұйымдастырушы конкурсқа қатысуға өздерiнiң өтiнiштерiн тапсырушы барлық қарымды өнiм берушiден оның бiлiктiлiк талаптарына сай екендiгiн дәлелдейтiн мынадай құжаттарды талап етуге құқылы:

1) письмо на бланке организации за подписью первого руководителя с подтверждением наличия профессиональных знаний, опыта, репутации, а также необходимых финансовых, материально-технических и трудовых ресурсов для исполнения обязательств, оговариваемых в договоре о государственных закупках;
2) копии лицензий и/или других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг;
3) справку банка о финансовом состоянии потенциального поставщика, справку налогового органа о выполнении потенциальным поставщиком обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, Государственный центр по выплате пенсий и Дорожный фонд, уплате взносов в Фонд государственного социального страхования, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд содействия занятости. Данные справки представляются за последний месяц, предшествующий дате объявления о предстоящем конкурсе.
10. Организатор конкурса вправе отстранить потенциального поставщика от участия в конкурсе в случае обнаружения неполной, неточной или ложной информации по квалификационным требованиям.
11. Организатор конкурса при формировании квалификационных требований вправе ограничиться только казахстанскими потенциальными поставщиками по соображениям национальной безопасности, а также поддержки отечественных производителей, если в республике имеется соответствующая конкурентная среда.
Конкурсная документация, предоставляемая организатором конкурса
потенциальным поставщикам
12. Конкурсная документация, подготавливаемая организатором конкурса и предоставляемая потенциальным поставщикам, должна быть выполнена в соответствии с установленными формами конкурсной документации и содержать следующую информацию:
1) требование о представлении потенциальным поставщиком документов в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка;
2) технические и качественные характеристики закупаемых товаров, работ и услуг, включая необходимые спецификации, планы, чертежи, эскизы и ссылки на международные или внутренние стандарты;
3) количество товара;
4) место предоставления товаров, выполнения работ, оказания услуг;
5) сроки поставки товаров, выполнения работ или предоставления услуг;
6) любые сопутствующие услуги, подлежащие выполнению;
7) валюта или валюты, в которых может быть выражена цена конкурсной заявки, и курс, который будет применен для приведения цен конкурсных заявок к единой валюте;
8) перечень критериев, на основе которых будет определяться выигравшая конкурсная заявка, включая указание на то, должна ли цена конкурсной заявки включать в себя другие элементы в соответствии с пунктом 49 настоящего Порядка помимо стоимости самих товаров, работ, услуг. При этом указываются проценты приведения данных элементов в стоимостное выражение, определяемые организатором конкурса совместно с заказчиком в соответствии с пунктами 50-61 настоящего Порядка;

1) кәсiби бiлiмiн, тәжiрибесiн, атақ-абыройын, сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу туралы шартта көрсетiлген мiндеттемелердiң орындалуына қажеттi қаржылық, материалдық-техникалық және еңбек ресурстары бар екендiгiн растайтын ұйымның бланкiсiне басылған бiрiншi басшысының қолы қойылған хаты;
2) қарымды өнiм берушiлердiң тауар беруге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге құқығын дәлелдейтiн лицензияның және/немесе басқа да құжатттардың көшiрмесi;
3) қарымды өнiм берушiнiң қаржылық жағдайы туралы банктiң анықтамасы, қарымды өнiм берушiнiң бюджетке, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа және Жол қорына салық және басқа да мiндеттi төлемдердi, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына, Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына жарналар төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн орындағаны туралы салық органының анықтамасы. Осы анықтамалар өткiзiлетiн конкурс туралы хабарланған күннiң алдындағы соңғы ай бойынша берiледi.
10. Бiлiктiлiк талаптары жөнiндегi ақпараттың толымсыз, дәл емес немесе жалған екенi анықталған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы қарымды өнiм берушiнi конкурсқа қатыстырмауға құқығы бар.
11. Конкурсты ұйымдастырушы бiлiктiлiк талаптарын түзген кезде, егер республикада тиiстi конкурстық орта бар болса, ұлттық қауiпсiздiк, сондай-ақ отандық өнiм өндiрушiлердi қолдау тұрғысынан тек қазақстандық қарымды өнiм берушiлермен ғана шектелуге құқылы.
Конкурсты ұйымдастырушы қарымды
өнiм берушiге ұсынатын конкурстық құжаттама
12. Конкурсты ұйымдастырушы әзiрлеген және қарымды өнiм берушiге ұсынатын конкурстық құжаттаманың белгiленген нысандарына сәйкес орындалуы және мынадай ақпараттарды қамтуы тиiс:
1) қарымды өнiм берушiнiң осы Тәртiптiң 9-тармағына сәйкес құжаттарды беруi туралы талап;
2) қажеттi маманданымдарды, жоспарларды, сызбаларды, нобайлар мен халықаралық немесе iшкi стандарттарды қоса алғанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң техникалық және сапалық сипаттамалары;
3) тауарлардың саны;
4) тауарлар берiлетiн, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетiлетiн орын;
5) тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мерзiмдерi;
6) орындалуға тиiс кез келген iлеспе қызмет көрсетулер;
7) конкурстық өтiнiмнiң бағасы көрсетiлуi мүмкiн валюта немесе валюталар және конкурстық өтiнiмнiң бағасын бiрыңғай валютаға келтiру үшiн қолданылатын бағам;
8) тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң құнына қоса осы Тәртiптiң 49-тармағына сәйкес басқа элементтердi конкурстық өтiнiмнiң бағасы қамтуы керек, болмаса керек еместiгiн көрсетулердi қоса, өздерi ұтқан конкурстық өтiнiм негiзiнде анықталатын өлшемдер тiзбесi. Бұл ретте осы тәртiптiң 50-61-тармақтарына сәйкес тапсырыс берушiмен бiрлесе отырып конкурсты ұйымдастырушы белгiлейтiн осы элементтердi құндық көрсеткiшке келтiру процентi көрсетiледi;

9) соответствующее указание и описание способа оценки и сопоставления
альтернативных конкурсных заявок, если в конкурсной документации
допускаются альтернативные характеристики товаров, работ и услуг, условия
договора или другие требования;
10) содержание и форму обеспечения конкурсной заявки потенциального
поставщика;
11) способ, место и срок представления конкурсных заявок;
12) способы, с помощью которых потенциальный поставщик может
запросить разъяснения в связи с конкурсной документацией;
13) указание, при необходимости, на право потенциального поставщика
изменять или отзывать свою конкурсную заявку до истечения срока
представления конкурсных заявок;
14) место, дату, время и процедуры вскрытия конвертов с конкурсными
заявками, а также процедуры и срок их рассмотрения;
15) фамилии, телефоны, номера комнат, адрес места нахождения
должностных лиц организатора конкурса, уполномоченных принимать
конкурсные заявки.
13. Организатор конкурса вправе взимать плату за представление
конкурсной документации в размере, не превышающем расходы организатора
конкурса на ее подготовку, печатание и рассылку.
Обеспечение конкурсной заявки
14. Если организатор конкурса требует внести обеспечение конкурсной
заявки, то такое требование должно относиться ко всем потенциальным
поставщикам.
15. Содержание и форму обеспечения конкурсной заявки определяет
организатор конкурса (размер обеспечения устанавливается не более 5% от
общей суммы предполагаемых государственных закупок). Обеспечение
конкурсной заявки может представляться в виде:
наличных средств;
банковской гарантии;
залогового имущества;
ценных бумаг и др.
16. Организатор конкурса возвращает внесенное обеспечение конкурсной
заявки потенциальному поставщику в случаях:
истечения срока действия конкурсной заявки;
вступления в силу договора о государственных закупках;
прекращения процедур государственных закупок без определения
победителя конкурса;
отзыва конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если в конкурсной документации предусмотрена возможность отзыва конкурсной заявки;
определение победителем конкурса другого потенциального поставщика.
17. Возврат обеспечения конкурсной заявки производится в течение пяти рабочих дней с момента наступления одного из случаев пункта 16 настоящего Порядка, а возврат обеспечения конкурсной заявки победителя конкурса производится в течение пяти рабочих дней после заключения договора о государственных закупках. Проценты на обеспечение конкурсной заявки за период его нахождения у организатора конкурса не начисляются.

9) егер конкурстың құжаттамада тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердiң балама сипаттамасы, балама келiсiмнiң шарттары немесе басқа да талаптары болған жағдайда тиiстi нұсқау және балама конкурстық өтiнiмдердi конкурстық бағалау мен салыстыру тәсiлiнiң сипаты;
10) қарымды өнiм берушiнiң конкурстық өтiнiмiн қамтамасыз етуiнiң мазмұны мен нысаны;
11) конкурстық өтiнiмдi тапсырудың әдiсi, орны және мерзiмi;
12) қарымды өнiм берушi конкурстық құжаттамаға байланысты түсiнiктеме сұрай алатын әдiстер;
13) қажет болған жағдайда конкурстық өтiнiм беру мерзiмi
аяқталғанға дейiн өзiнiң конкурстық өтiнiмiн өзгертуге немесе қайтарып
алуға құқығының бар екендiгiн көрсету;
14) конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашу орны, күнi, уақыты
және рәсiмi, сондай-ақ оларды қарау рәсiмдерi мен мерзiмдерi;
15) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық өтiнiмдердi қабылдауға
уәкiлеттi лауазымды адамдардың аты-жөнi, телефоны, бөлме нөмiрi,
тұратын жерiнiң мекен-жайы.
13. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс құжаттамасын бергенi үшiн
конкурс ұйымдастырушының оны әзiрлеуге, бастыруға және таратуға
жұмсаған шығынынан аспайтын мөлшерде ақы алуға құқылы.
Конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз ету
14. Егер конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз
ету ақысын төлеудi талап етсе, онда мұндай талап барлық қарымды өнiм
берушiге қатысты болуы тиiс.
15. Конкурс өтiнiмнiң қамтамасыз етудiң мазмұны мен нысанын
конкурсты ұйымдастырушы белгiлейдi (қамтамасыз ету мөлшерi күтiлiп
отырған мемлекеттiк сатып алудың жалпы сомасының 5 процентiнен
аспайтын сомада белгiленедi). Конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз ету мына
түрде берiлуi мүмкiн:
қолма-қол ақша қаражаты;
банк кепiлдiгi;
кепiл мүлiк;
бағалы қағаздар және басқалар.
16. Конкурсты ұйымдастырушы қарымды өнiм берушiге конкурс
өтiнiмiн қамтамасыз ету ақысын мынадай жағдайларда қайтарады:
конкурс өтiнiмiнiң қолданылу мерзiмi аяқталғанда;
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт күшiне енгенде;
мемлекеттiк сатып алу рәсiмi конкурс жеңiмпазы анықталмай
тоқтатылғанда;
конкурстық құжаттамада конкурстық өтiнiмдi керi қайтарып алу мүмкiндiгi болған жағдайда конкурстық өтiнiмдердi берудiң түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн конкурстық өтiнiмдi керi қайтарғанда;
басқа қарымды өнiм берушi конкурстың жеңiмпазы болып анықталса.
17. Конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз ету ақысы осы Тәртiптiң 16-тармағында жағдайлардың бiрi пайда болған сәттен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде қайтарылады, ал конкурс жеңiмпазының конкурстық өтiнiмiн қамтамасыз ету ақысы мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасқаннан кейiн бес жұмыс күнiнiң iшiнде қайтарылады. Конкурстық өтiнiмдердi қамтамасыз ету ақысының арналған конкурсты ұйымдастырушыда болған кезеңi үшiн оларға проценттер есептелмейдi.

18. Организатор конкурса не возвращает потенциальному поставщику внесенное им обеспечение конкурсной заявки в случаях, если потенциальный поставщик:
отозвал или изменил конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
отозвал или изменил конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если это не было предусмотрено в конкурсной документации;
не подписал договор о государственных закупках будучи определенным в качестве победителя конкурса.
Разъяснение положений конкурсной документации
19. Потенциальный поставщик вправе обратиться с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее 10 дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Организатор конкурса должен в трехдневный срок ответить на такой запрос потенциального поставщика и, без указания, от кого поступил запрос, сообщить такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, которым организатор конкурса предоставил конкурсную документацию.
20. Организатор конкурса вправе в любое время до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по своей собственной инициативе либо в ответ на запрос о разъяснении со стороны какого-либо потенциального поставщика изменить конкурсную документацию путем издания дополнения. Дополнение незамедлительно (т.е. в день его принятия) сообщается всем потенциальным поставщикам, которым организатор конкурса предоставил конкурсную документацию, и имеет обязательную силу для таких
потенциальных поставщиков, при этом исчисление срока предоставления
конкурсной документации производится с даты уведомления потенциальных
поставщиков о последнем из таких дополнений.
Конкурсная заявка
21. Конкурсная заявка, представляемая потенциальным поставщиком
организатору конкурса, должна быть выполнена в соответствии с
установленными формами конкурсной документации и содержать следующую
информацию:
1) технические и качественные характеристики предлагаемых товаров,
работ, услуг, включая технические спецификации, планы, чертежи, эскизы и
ссылки на международные и внутренние стандарты;
2) количество товара;
3) место предоставления товаров, выполнения работ, оказания услуг;
4) сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
5) цену товаров, работ, услуг;
6) другую необходимую информацию в соответствии с требованиями
конкурсной документации организатора конкурса.
22. Потенциальный поставщик представляет конкурсную заявку в запечатанном конверте в сроки, установленные конкурсной документацией.

18. Егер қарымды өнiм берушi:
конкурстық өтiнiмдi берудiң соңғы мерзiмi аяқталғаннан кейiн конкурстық өтiнiмдi керi қайтарса немесе өзгертсе;
конкурстық құжаттамада қарастырылмаған жағдайда, конкурстық өтiнiмдi берудiң соңғы мерзiмi аяқталғанға дейiн конкурстық өтiнiмдi керi қайтарса немесе өзгертсе;
конкурс жеңiмпазы деп анықталғанымен мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, конкурсты ұйымдастырушы қарымды өнiм берушiге ол төлеген конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудi қайтармайды.
Конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру
19. Қарымды өнiм берушi конкурс өтiнiмiн берудiң соңғы мерзiмi аяқталғанға дейiнгi 10 күннен кешiктiрмей конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру туралы сұрау салуға құқылы. Конкурсты ұйымдастырушы қарымды өнiм берушiнiң осындай сұрауына үш күн мерзiм iшiнде жауап беруге және сұрау салу кiмнен түскенiн көрсетпей конкурс ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы берген барлық қарымды өнiм берушiге осындай түсiндiрме беруi тиiс.
20. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмдердi берудiң соңғы мерзiмi аяқталғанға дейiн кез келген уақытта өз бастамасымен, не қандай да бiр қарымды өнiм берушiнiң тарапынан жiберiлген түсiндiрме беру туралы сауалға жауап ретiнде толықтыру шығару арқылы конкурстық құжаттаманы өзгертуге құқылы. Толықтыру дереу (яғни ол қабылданған күнi) конкурсты ұйымдастырушы конкурс құжаттамасын берген барлық қарымды өнiм берушiге хабарланады және оның мұндай қарымды өнiм берушiлер үшiн мiндеттi күшi болады, бұл ретте конкурс құжаттамасын беру мерзiмi осындай толықтырулар туралы қарымды өнiм берушiге жазбаша хабарлаған күннен бастап есептеледi.
Конкурсты өтiнiм
21. Қарымды өнiм берушi конкурсты ұйымдастырушыға ұсынатын конкурстық өтiнiм конкурстық құжаттаманың белгiленген нысандарына сәйкес орындалуға және мынадай ақпараттарды қамтуға тиiс:
1) техникалық маманданымдарды, жоспарлады, сызбаларды, нобайлар мен халықаралық және iшкi стандарттарға сiлтемелердi қоса алғанда, ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң техникалық және сапалық сипаттамалары;
2) тауар саны;
3) тауарлар берiлетiн, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетiлетiн орын;
4) тауарларды берудiң, жұмысты орындаудың, қызметтер көрсетудiң мерзiмдерi;
5) тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң бағасы;
6) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес басқа да қажеттi ақпараттар.
22. Қарымды өнiм берушi конкурстық өтiнiмдi жабық конвертте, конкурстық құжаттамада белгiленген мерзiмде ұсынады.

23. Конкурсные заявки остаются в силе в течение срока, указанного в конкурсной документации.
24. До истечения срока действия конкурсных заявок организатор конкурса может просить потенциальных поставщиков продлить этот срок на дополнительный конкретный период времени. Потенциальный поставщик может отклонить такой запрос, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения конкурсной заявки, и срок действия его конкурсной заявки закончится по истечении непродленного срока действия.
25. Если в конкурсной документации предусматривается такая возможность, то потенциальный поставщик может изменить или отозвать свою конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения своей конкурсной заявки. Такое изменение или уведомление об отзыве является действительным, если оно получено организатором конкурса до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
26. Одновременно с конкурсной заявкой потенциальный поставщик должен представить:
обеспечение конкурсной заявки, если такое требование предусмотрено в конкурсной документации;
документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям.
27. Организатор конкурса вправе не рассматривать конкурсные заявки, представленные с нарушением требований пунктов 22 и 26 настоящего Порядка.
Рассмотрение конкурсных заявок конкурсной комиссией и заключения
договора о государственных закупках с победителем конкурса
28. Для обеспечения рассмотрения конкурсных заявок и определения победителя конкурса организатор конкурса образовывает конкурсную комиссию, которая действует в соответствии с положением о конкурсной комиссии, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
29. После истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, в определенные в конкурсной документации день и час конкурсная комиссия в присутствии всех потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, или их уполномоченных представителей вскрывает конверты с конкурсными заявками.
30. Конкурсная комиссия объявляет присутствующим на процедуре вскрытия конвертов с конкурсными заявками наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, и предложенные ими цены конкурсных заявок.
31. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более 10 дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
32. Итоги конкурса оформляются в виде протокола заседания конкурсной комиссии в соответствии с установленными формами конкурсной документации, подписываемого конкурсной комиссией и победителем конкурса. В данном протоколе указываются:
наименование и место нахождения победителя конкурса;
наименование и место нахождения участников конкурса в порядке их приоритетности, предложения которых могут быть приняты предпочтительными после победителя конкурса в случае, предусмотренном пунктом 34 настоящего Порядка;
срок со дня подписания протокола заседания конкурсной комиссии, не превышающий 15 дней, в течение которого должен быть подписан договор о государственных закупках.
Если конкурс проводится с ограничением количества участников в соответствии с пунктом 11 настоящего Порядка, то в протоколе указывается обоснование такого решения.

23. Конкурстық өтiнiмдер конкурстық құжаттамада көрсетiлген мерзiм iшiнде күшiнде болады.
24. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмнiң күшiнде болған мерзiмi аяқталғанға дейiн қарымы өнiм берушiден қосымша нақты уақыт кезеңiне осы мерзiмдi ұзартуды өтiне алады. Қарымды өнiм берушi мұндай сұрау салуды конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етуге өздерi өткiзген ақыны қайтарып алу құқығын жоғалтпай-ақ бас тарта алады және оның конкурстық өтiнiмнiң күшiнде болу мерзiмi ұзартылмаған қолданылу мерзiмi бiткеннен кейiн аяқталады.
25. Егер конкурстық құжаттамада мұндай мүмкiндiк қарастырылған болса, онда қарымды өнiм берушi конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етуге өздерi өткiзген ақыны қайтарып алуға құқығын жоғалтпай-ақ конкурстық өтiнiмдi берудiң соңғы мерзiмi аяқталғанға дейiн өзiнiң конкурстық өтiнiмiн өзгертуi немесе қайтарып алуы мүмкiн. Егер конкурсты ұйымдастырушы қайтарып алу туралы мұндай өзгерiстi немесе хабарламаны конкурстық өтiнiмдi берудiң соңғы мерзiмiне дейiн алған болса, онда оның күшi бар болып табылады.
26. Қарымды өнiм берушi конкурстық өтiнiммен бiрге:
егер мұндай талап конкурстық құжаттамада көзделген болса, конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудi;
қарымды өнiм берушiнiң кәсiптiк талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжатты ұсынуға тиiс.
27. Конкурсты ұйымдастырушылар осы Тәртiптiң 22 және 26-тармақтарының талаптарын бұза отырып ұсынылған конкурстық сұраныстарды қарамауға құқылы.
Конкурстық өтiнiмдердi конкурстық комиссияның қарауы
және конкурс жеңiмпазымен мемлекеттiк сатып алу
туралы шарт жасасу
28. Конкурстық өтiнiмдердi қарауды қамтамасыз ету және конкурс жеңiмпазын айқындау үшiн конкурсты ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен конкурс комиссиясы туралы ережеге сәйкес жұмыс iстейтiн конкурстық комиссияны құрады.
29. Конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi аяқталғаннан кейiн конкурстық комиссия конкурстық құжаттамада белгiленген күнде және сағатта конкурстық өтiнiмдердi ұсынған барлық қарымды өнiм берушiлердiң немесе олардың уәкiлеттi өкiлдерiнiң қатысуымен конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашады.
30. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашу рәсiмiнде қатысушыларға конкурстық өтiнiм ұсынған қарымды өнiм берушiлердiң атауы мен алған орнын және олар ұсынған конкурстық өтiнiмдердiң бағаларын хабарлайды.
31. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдер бар конверттi ашқан күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзiмде конкурсты қорытындылайды.
32. Конкурстың қорытындысы конкурстық комиссия мен конкурс жеңiмпазы қол қоятын конкурстық құжаттаманың белгiленген нысандарына сәйкес конкурстық комиссия отырысының хаттамасы түрiнде ресiмделедi. Аталған хаттамада:
конкурс жеңiмпазының атауы мен орналасқан жерi;
осы Тәртiптiң 34-тармағында көзделген жағдайда ұсынысы конкурс жеңiмпазынан кейiн артықшылықты болып қабылдануы мүмкiн олардың басымдығы тәртiбiндегi конкурсқа қатысушылардың атауы мен орналасқан жерi;
мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа қол қойылуға тиiстi 15 күннен аспайтын, конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап есептелетiн мерзiмi көрсетiледi.
Егер конкурс осы Тәртiптiң 11-тармағына сәйкес қатысушылардың шектеулi санымен өткiзiлетiн болса, онда хаттамада мұндай шешiмнiң негiздемесi көрсетiледi.

33. Заказчик направляет потенциальному поставщику, признанному победителем конкурса, проект договора о государственных закупках, подготовленный в соответствии с установленными формами конкурсной документации.
34. В случае неподписания победителем конкурса договора о государственных закупках в срок, установленный в протоколе заседания конкурсной комиссии для подписания договора о государственных закупках, заказчик вправе не позднее 7 дней после истечения данного срока заключить договор о государственных закупках с другим участником конкурса, указанным в протоколе заседания конкурсной комиссии в соответствии с пунктом 32 настоящего Порядка, предложение которого признано наиболее предпочтительным после победителя конкурса. При этом в договоре о государственных закупках в обязательном порядке указываются причины и обоснование выбора участника конкурса в качестве поставщика товаров (работ, услуг).
35. Стороны не вправе вносить в договор о государственных закупках какие-либо изменения, отличные от условий, в соответствии с которыми был определен победитель конкурса.
III. ВЫБОР ФОРМЫ КОНКУРСА
ПРИ СООРУЖЕНИИ ИЛИ РЕМОНТЕ ОБЪЕКТА
36. В случае, если объектом государственных закупок является сооружение какого-либо объекта или ремонт основного и/или вспомогательного оборудования объектов промышленности, включая электроэнергетику, организатор конкурса, исходя из конкретных условий закупок, должен определить одну из следующих форм конкурса:
1) отдельные конкурсы на проектные работы, поставку оборудования, строительно-монтажные или ремонтные работы;
2) отдельные конкурсы на проектные работы и сооружение объекта, включая поставку оборудования и строительно-монтажные работы;
3) конкурс на сооружение объекта "под ключ".
37. Форма конкурса по подпункту 1 пункта 36 настоящего Порядка может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является широко распространенным (например, школа, больница, детский сад, складское помещение, электроподстанция напряжением 10 кВ и менее, ремонт основного и/или вспомогательного оборудования объектов промышленности, включая электроэнергетику, и т.п.). В этом случае организатор конкурса проводит отдельные конкурсы на поставку оборудования и проектные работы, затем конкурс на строительно-монтажные работы. При этом пусконаладочные работы включаются в конкурс на поставку оборудования или в конкурс на строительно-монтажные работы.
38. Форма конкурса по подпункту 2 пункта 36 настоящего Порядка может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является специализированным (например, производственное помещение малой и средней мощности, электроподстанция напряжением свыше 10 кВ, водоводы малой и средней мощности и т.п.). В этом случае организатор конкурса проводит отдельные конкурсы на проектные работы и на сооружение объекта, включая поставку оборудования и строительно-монтажные работы.

33. Тапсырыс берушi конкурс жеңiмпазы деп танылған қарымды өнiм берушiге мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың конкурстық құжаттаманың белгiленген нысандарына сәйкес әзiрленген жобасын жiбередi.
34. Егер конкурс жеңiмпазы мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа конкурс комиссиясы отырысының хаттамасында мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа қол қою үшiн белгiленген мерзiмде қол қоймаса, тапсырыс берушiнiң аталған мерзiм өткеннен кейiнгi 7 күннен кешiктiрмей осы Тәртiптiң 32-тармағына сәйкес конкурстық комиссия отырысының хаттамасында көрсетiлген, ұсынысы конкурс жеңiмпазынан кейiн неғұрлым артықшылықты деп танылған конкурстық басқа қатысушысымен мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасуға құқығы бар. Бұл ретте мемлекеттiк сатып алулар туралы шартта конкурсқа қатысушыны тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) берушi ретiнде таңдап алудың себептерi мен негiздемесi көрсетiледi.
35. Тараптардың мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа конкурс жеңiмпазы айқындалған талаптардан өзгеше қандай да бiр өзгерiстер енгiзуге құқығы жоқ.
III. ОБЪЕКТIНI САЛУ НЕМЕСЕ ЖӨНДЕУ КЕЗIНДЕ
КОНКУРС НЫСАНЫН ТАҢДАУ
36. Егер мемлекеттiк сатып алу объектiсi қандай да бiр объектiнi салу немесе электр энергиясын қоса алғанда, өнеркәсiп объектiлерiнiң негiзгi және/немесе көмекшi жабдықтарын жөндеу болып табылса, конкурсты ұйымдастырушы нақтылы сатып алу шарттарына сүйене отырып, конкурстың мынадай үлгiлерiнiң бiрiн белгiлеуi керек:
1) жобалау жұмыстарына, жабдықтарды беруге, құрылыс-монтаж немесе жөндеу жұмыстарына жекелеген конкурстар;
2) жабдықтарды жеткiзу мен құрылыс-монтаж жұмыстарын қоса алғанда, жобалау жұмыстары мен объектiлерiнiң құрылыстарына жекелеген конкурстар;
3) құрылыс объектiлерiн даяр қалпында тапсыруға конкурс.
37. Егер салынуға тиiстi объект кең таралған болса (мысалы, мектеп, аурухана, балабақша, қойма үйлерi, қуаттылығы 10 кВТ және одан төмен шағын электр станциялары, электр энергиясын қоса алғанда өнеркәсiп объектiлерiнiң негiзгi және/немесе көмекшi жабдықтарын жөндеу және т.б.), осы Тәртiптiң 36-тармағының 1-тармақшасы бойынша өткiзiлетiн конкурстың нысаны қолданылуы мүмкiн. Мұндай жағдайда конкурсты ұйымдастырушы жабдықтар беруге және жобалау жұмыстарына жекелеген конкурстар, одан кейiн, құрылыс-монтаж жұмыстарына конкурс өткiзедi. Бұл ретте қосу-реттеу жұмыстары жабдықтар беру конкурсына немесе құрылыс монтаж жұмыстарының конкурсына енгiзiледi.
38. Осы Тәртiптiң 36-тармағының 2-тармақшасы бойынша конкурстың нысаны, егер салынуы қажет объект мамандандырылған (мысалы, шағын және орташа қуаттардың өндiрiстiк үй-жайы, қуаттылығы 10 кВ астам шағын электр станцияларын, шағын және орта қуаттарды және т.б. iске қосу) болып табылатын болса қолданылады. Бұл жағдайда конкурсты ұйымдастырушы жабдықтарды жеткiзу мен құрылыс-монтаж жұмыстарын қоса алғанда, жобалау жұмыстары мен объектiнi салуға жеке конкурстар өткiзедi.

39. Форма конкурса по подпункту 3 пункта 36 настоящего Порядка может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является специализированным и крупным или уникальным (например, производственное помещение большой мощности, строительство производственного объекта большой мощности или одной из его очередей, строительство мостов, газо- и нефтепроводов и т.п) В этом случае организатор конкурса проводит конкурс на сооружение объекта "под ключ".
40. Организатор конкурса при объявлении конкурса на сооружение объекта самостоятельно выбирает форму конкурса, исходя из конкретных условий закупок. При этом в конкурсной документации и протоколе об итогах конкурса должно быть приведено обоснование применения той или иной формы конкурса.
41. При проведении конкурса по государственным закупкам товаров, работ, услуг, имеющих региональный характер (например, скоропортящиеся пищевые продукты, уголь, строительные материалы и т.п.), организатор конкурса вправе проводить отдельные конкурсы по регионам.
IV. РАССМОТРЕНИЕ, ОЦЕНКА И СОПОСТАВЛЕНИЕ
КОНКУРСНЫХ ЗАЯВОК
42. Конкурсная комиссия принимает к рассмотрению только те конкурсные заявки, которые соответствуют формальным требованиям пункта 21 настоящего Порядка.
43. При рассмотрении, оценке и сопоставлении конкурсных заявок конкурсная комиссия может просить потенциальных поставщиков представить разъяснения в связи с их конкурсными заявками, с тем чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок.
44. Конкурсная комиссия может рассматривать конкурсную заявку как отвечающую формальным требованиям, если в ней присутствуют незначительные отклонения, которые существенно не изменяют или не являются существенным отступлением от характеристик, условий и прочих требований, изложенных в конкурсной документации, или если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки. Любые такие отклонения выражаются, по мере возможности, количественно и учитываются при оценке и сопоставлении конкурсных заявок.
45. Не допускается никаких запросов, предложений или разрешений, с тем чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую формальным требованиям, в соответствие с этими требованиями.
46. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку, если данная конкурсная заявка не отвечает формальным требованиям, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 44 настоящего Порядка.
47. Для определения победителя конкурса конкурсная комиссия вправе провести конкурс между потенциальными поставщиками в виде аукциона на понижение цены при всех прочих равных условиях.

39. Осы Тәртiптiң 36-тармағының 3-тармақшасы бойынша конкурстық нысаны, егер, салынуы қажет объект арнаулы және iрi немесе сирек (мысалы, қуаты үлкен өндiрiстiк үй-жай, үлкен қуатты өндiрiстiк объектiнiң немесе оның кезектерiнiң бiрiнiң құрылысын салу, көпiрлердiң, газ және мұнай құбырларының және т.б. құрылысын салу) болып табылатын болса қолданылады. Бұл жағдайда конкурсты ұйымдастырушы объектiнi даяр қалпында салуға конкурс өткiзедi.
40. Конкурсты ұйымдастырушы объектiнiң құрылысын салуға конкурс жариялаған кезде сатып алудың нақты шарттарына сүйенiп, конкурстың нысанын дербес таңдайды. Бұл ретте конкурстық құжаттамалар мен конкурстың қорытындысы туралы хаттамада конкурстың сол немесе өзге де нысанын қолдануға негiздеме келтiрiлуi тиiс.
41. Аймақтық сипаты бар тауарларды, жұмыстарды, қызметтер көрсетулердi (мысалы, тез бүлiнетiн тағам өнiмдерi, көмiр, құрылыс материалдары және т.б.) мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурс өткiзу кезiнде конкурсты ұйымдастырушы аймақтар бойынша жекелеген конкурстар өткiзуге құқылы.
IV. КОНКУРСТЫҚ ӨТIНIМДЕРДI ҚАРАУ, БАҒАЛАУ ЖӘНЕ
САЛЫСТЫРУ
42. Конкурстық комиссия осы Тәртiптiң 21-тармағының шартты талаптарына сәйкес келетiн конкурстық өтiнiмдердi ғана қарауға қабылдайды.
43. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi қарау, бағалау және салыстыру кезiнде қарымды өнiм берушiден конкурстық өтiнiмдердi қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңiлдету үшiн конкурстық өтiнiмдерге байланысты түсiндiрме ұсынуды сұрай алады.
44. Конкурстық комиссия конкурстық мәлiмдеменi, егер онда конкурстық құжаттамада мазмұндалған сипаттарды, шарттарды және өзге де талаптарды айтарлықтай өзгертпейтiн немесе айтарлықтай ауытқушылық болып табылмайтын шағын ауытқушылық болса немесе егер онда конкурстық мәлiмдеменiң мәнiн қозғамастан түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер болса конкурстық мәлiмдеменi формальды талаптарға жауап беретiн ретiнде қарай алады. Кез келген мұндай ауытқушылық мүмкiндiгiне қарай сандық жағынан көрсетiледi және конкурстық өтiнiмдi бағалау және салыстыру кезiнде ескерiледi.
45. Шартты талаптарға жауап бермейтiн конкурстық өтiнiмдi осы талаптарға сәйкес келтiруге ешқандай сұраныстарға, ұсыныстарға жасауға немесе рұқсат етулерге жол берiлмейдi.
46. Конкурстық комиссия, егер аталған конкурстық өтiнiм осы Тәртiптiң 44-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда шартты талаптарға жауап бермейтiн болса конкурстық өтiнiмнен бас тартады.
47. Конкурстық комиссия конкурстың жеңiмпазын айқындау үшiн барлығына өзге тең жағдайлар кезiнде бағаны төмендетуге арналған аукцион түрiнде қарымды өнiм берушiлер арасында конкурс өткiзуге құқылы.

48. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, которые были приняты для участия в конкурсе, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены или с учетом помимо цены других элементов, как это предусмотрено в подпункте 8 пункта 12 настоящего Порядка.
49. При оценке и сопоставлении конкурсных заявок конкурсная комиссия
помимо цены конкурсной заявки может учитывать следующие другие элементы:
) график поставок, предлагаемых в конкурсных заявках;
2) условия платежа, предлагаемые в конкурсных заявках;
3) предполагаемые эксплуатационные расходы в течение гарантийного
срока эксплуатации оборудования;
4) эксплуатационные характеристики и производительность предлагаемого
оборудования;
5) возможность производства на закупаемом оборудовании продукции
экспортного назначения;
6) удельный вес использования сырьевых, производственных и трудовых
ресурсов Республики Казахстан;
7) инвестиции в экономику и/или социальную сферу Республики
Казахстан;
8) поддержка малого предпринимательства;
9) создание новых производств и рабочих мест в Республике Казахстан;
10) подготовка управленческих, научных и производственных кадров
Республики Казахстан.
Конкурсная комиссия определяет влияние указанных в настоящем пункте элементов на цену конкурсной заявки на основе определенных процентов в соответствии с пунктами 50-61 настоящего Порядка, применяемых в равном размере ко всем потенциальным поставщикам.
50. Если в конкурсной заявке предусматривается более поздний срок поставки по сравнению с заявленным заказчиком в конкурсной документации, то конкурсная комиссия должна на основе определенного процента от стоимости конкурсной заявки (рекомендуется от 0 до 2 процентов за каждую неделю задержки по сравнению с требуемой) выразить эту задержку в денежном выражении и прибавить к цене конкурсной заявки с более поздним сроком поставки. Данная процедура применяется к каждой конкурсной заявке, предусматривающей более поздние сроки поставки, отдельно. За досрочную доставку никакие скидки не предусматриваются.
51. Заказчик в конкурсной документации должен заявить условия платежа, и конкурсные предложения должны оцениваться на основе базовых условий платежа. Вместе с тем конкурсная комиссия может разрешить потенциальным поставщикам представить альтернативные условия платежа, при этом потенциальный поставщик должен указать, какую ценовую скидку он может предложить в этом случае.
52. Потенциальный поставщик в своей конкурсной заявке должен указать эксплуатационные расходы в течение гарантийного срока эксплуатации оборудования и подтвердить их расчетами. Конкурсная комиссия должна определить конкурсную заявку с минимальной стоимостью эксплуатационных расходов и прибавить к цене других конкурсных заявок такой процент, на который стоимость эксплуатационных расходов каждой конкурсной заявки превышает предлагаемую минимальную стоимость эксплуатационных расходов.

48. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысу үшiн қабылданған конкурстық өтiнiмдердi бағалайды және салыстырады және ең төменгi бағаның негiзiнде немесе бағадан басқа осы Тәртiптiң 12-тармағының 8-тармақшасында көзделген басқа да элементтердi ескере отырып, жеңiп шыққан конкурстық өтiнiмдi айқындайды.
49. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi бағалау және
салыстыру кезiнде конкурстық өтiнiмнiң бағасынан басқа мына
элементтердi:
1) конкурстық өтiнiмдерде ұсынылған жеткiзу кестесiн;
2) конкурстық өтiнiмдерде ұсынылған төлем шарттарын;
3) жабдықты пайдаланудың кепiлдi мерзiмiнiң iшiнде болжанған
пайдалану шығыстарын;
4) ұсынылатын жабдықтың пайдалану сипаты мен өнiмдiлiгiн;
5) сатып алынған жабдықта экспорттық мақсаттағы өнiмдердi
өндiрудiң мүмкiндiгiн;
6) Қазақстан Республикасының шикiзат, өндiрiс және еңбек
ресурстарын пайдаланудың жалпы арасалмағын;
7) Қазақстан Республикасының экономикасына және/немесе әлеуметтiк
саласына инвестициялар тартуды;
8) шағын кәсiпкерлiкке қолдау көрсетудi;
9) Қазақстан Республикасында жаңа өндiрiстер мен жұмыс орындарын
құруды;
10) Қазақстан Республикасының басқару, ғылыми және өндiрiстiк
кадрларын даярлауды ескере алады.
Конкурстық комиссия осы тармақта көрсетiлген элементтердiң осы Тәртiптiң 50-61-тармақтарына сәйкес айқындалған, барлық қарымды өнiм берушiлерге бiрдей мөлшерде қолданылатын конкурстық өтiнiмдердiң бағасына әсерiн айқындайды.
50. Егер конкурстық өтiнiмде конкурстық құжаттамада мәлiмделген тапсырысшымен салыстырғанда берудiң неғұрлым кешiрек мерзiмi көзделсе, онда конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдер құнын белгiлi бiр процентiнiң негiзiнде (талап етiлгенмен салыстырғанда кешiктiрудiң әрбiр аптасы үшiн 0-ден 2 процентке дейiн ұсынылады) бұл кешiктiрудi ақшалай түрде бiлдiруге және берудiң неғұрлым жай мерзiмi бар конкурстық өтiнiмнiң бағасына қосуы тиiс. Аталған рәсiм берудiң неғұрлым кешiрек мерзiмдерiн көздейтiн әрбiр конкурстық өтiнiмге жеке қолданылады. Мерзiмiнен бұрын бергенi үшiн ешқандай жеңiлдiк көзделмейдi.
51. Тапсырыс берушi конкурстық құжаттамада төлемнiң шарттарын мәлiмдеуi тиiс және конкурстық ұсыныс төлемiнiң базалық шарттарының негiзiнде бағалауы қажет. Сонымен бiрге, конкурстық комиссия қарымды өнiм берушiлерге төлемнiң баламалы шарттарын ұсынуға рұқсат бере алады, бұл ретте қарымды өнiм берушi ол бұндай жағдайда қандай бағалық жеңiлдiктердi ұсына алатындығын көрсетуi тиiс.
52. Қарымды өнiм берушi өзiнiң конкурстық өтiнiмiнде жабдықты пайдаланудың кепiлдiктi мерзiмi iшiндегi пайдалану шығындарын көрсетуi және оларды есептермен растауы тиiс. Конкурстық комиссия пайдалану шығыстарының құны ең төменгi конкурстық өтiнiмдi айқындауы және басқа конкурстық өтiнiмдердiң бағасына әрбiр конкурстық өтiнiмнiң пайдалану шығыстарының құны пайдалану шығыстарының ұсынылып отырған ең төменгi құнынан асатын проценттi қосуы тиiс.

53. Потенциальный поставщик, обеспечивая соответствие поставляемых товаров, работ и услуг техническим условиям конкурсной документации, должен указать период, в течение которого гарантируется эксплуатационные характеристики предлагаемого оборудования. Конкурсная комиссия должна прибавить к цене конкурсной заявки определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов за каждый год) в случае, если предлагаемый в конкурсной заявке гарантийный период меньше базового, заявленного в конкурсной документации, или отнять, если гарантийный период больше базового.
54. Если в конкурсной заявке предлагается гарантированная возможность поставки товаров, производимых на закупаемом оборудовании, на экспорт, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
55. Если в конкурсной заявке предлагается использование сырьевых, производственных и/или трудовых ресурсов Республики Казахстан в размере 30 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
56. Если в конкурсной заявке предлагается гарантированное осуществление инвестиций в экономику и/или социальную сферу Республики Казахстан в размере, эквивалентном не менее 1 миллиона американских долларов, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
57. Если в конкурсной заявке предлагается создание новых производств и рабочих мест в Республике Казахстан стоимостью в размере 30 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
58. Если в конкурсной заявке предлагается осуществление подготовки управленческих, научных и/или производственных кадров Республики Казахстан в размере 10 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 1 процента).
59. В случаях, предусмотренных пунктом 44 настоящего Порядка, конкурсная комиссия должна увеличить цену конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 0,5 процента).
60. Если такое предусмотрено в конкурсной документации, конкурсная комиссия может при рассмотрении и оценке конкурсных заявок на поставку товаров уменьшить цену конкурсных заявок местных потенциальных поставщиков на определенный процент, отражающий уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет при поставке товаров, произведенных на территории Республики Казахстан, по сравнению с иностранными потенциальными поставщиками, предлагающими поставку аналогичных товаров из-за рубежа (рекомендуется от 0 до 10 процентов).

53. Қарымды өнiм берушi берiлетiн тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердiң конкурстық құжаттамалардың техникалық шарттарымен сәйкестiгiн қамтамасыз ете отырып, оның iшiнде ұсынылатын жабдықтың пайдалану сипаттамасына кепiлдiк берілетiн кезеңдi көрсетуi тиiс. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмнiң бағасына, егер конкурстық өтiнiмде ұсынылған кепiлдiк кезеңi конкурстық құжаттама мәлiмделген базалық кезеңнен аз болған жағдайда конкурстық өтiнiмнiң бағасына белгiленген процент (әр жыл үшiн 0-ден 3 процентке дейiн ұсынылады) қосуы немесе кепiлдiк берiлген кезең базалықтан көп болса алып тастауы тиiс.
54. Егер конкурстық өтiнiмде сатып алынатын жабдықта экспортқа өндiрiлетiн тауарларды берудiң кепiлдiк берiлген мүмкiндiгi ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтiнiмнiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 3 процентке дейiн ұсынылады) кемiтедi.
55. Егер конкурстық өтiнiмде конкурстық өтiнiмдердiң бағасының 30 және одан астам мөлшерiнде Қазақстан Республикасының шикiзаттық, өндiрiстiк және/немесе еңбек ресурстарына пайдалану ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтiнiмдердiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 3 процентке дейiн ұсынылады) кемiтедi.
56. Егер конкурстық өтiнiмде 1000000 млн. американ долларына баламды мөлшерде Қазақстан Республикасының экономикасын және/немесе әлеуметтiк саласын инвестициялауды кепiлдендiрiлген жүзеге асыру ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтiнiмдердiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 3-процентке дейiн ұсынылады) кемiтедi.
57. Егер конкурстық өтiнiмде құны конкурстық өтiнiмдер бағасының 30 және одан астам процентi мөлшерiнде Қазақстан Республикасында жаңа өндiрiстiк және жұмыс орындарын құру ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтiнiмдердiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 3 процентке дейiн ұсынылады) кемiтедi.
58. Егер конкурстық өтiнiмде конкурстық өтiнiмнiң бағасының 10 және одан астам процентi мөлшерiнде Қазақстан Республикасында басқару, ғылыми және/немесе өндiрiс кадрларын даярлауды жүзеге асыру ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтiнiмнiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 0,1 процентке дейiн ұсынылады) кемiтедi.
59. Осы Тәртiптiң 44-тармағында көзделген жағдайларда конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмнiң бағасын белгiленген процентке (0-ден 0,5 процентке дейiн ұсынылады) арттыруы тиiс.
60. Егер конкурстық құжаттамада мұндай көзделсе тауарларды беруге арналған конкурстық өтiнiмдердi қарау мен бағалау кезiнде конкурстық комиссия жергiлiктi қарымды өнiм берушiлердiң конкурстық өтiнiмдерiнiң бағасын Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген тауарларды беру кезiнде шетелдерден осындай тауарларды әкелудi ұсынатын шетелдiк қарымды өнiм берушiлермен салыстырғанда салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеудi көрсететiн белгiлi бiр процентке азайта алады (0-ден 10 процентке дейiн ұсынылады).

61. Для количественной оценки конкурсных заявок конкурсная комиссия суммирует в денежном выражении цену каждой конкурсной заявки и влияние других элементов в соответствии с пунктами 48-60 настоящего Порядка. Конкурсная заявка с наименьшей суммарной ценой считается выигравшей. В случае равенства суммарных цен двух или нескольких конкурсных заявок предпочтение отдается конкурсной заявке, предлагающей оборудование с более лучшими эксплуатационными характеристиками и производительностью.
62. Суммарное процентное влияние на цену конкурсной заявки других элементов в соответствии с пунктами 50, 52-59 настоящего Порядка не должно превышать 10 процентов.
V. ЗАКЛЮЧЕНИЕ ДОГОВОРА О ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПКАХ
63. Заказчик и поставщик, чья конкурсная заявка признана выигравшей в соответствии с пунктом 61 настоящего Порядка (либо поставщик, чье предложение признано наиболее привлекательным после победителя конкурса в соответствии с пунктом 34 настоящего Порядка), заключают договор о государственных закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации, и в сроки, установленные пунктами 32 и 34 настоящего Порядка.
64. Если такое предусмотрено в конкурсной документации, заказчик может до заключения договора о государственных закупках потребовать от поставщика подтвердить свое соответствие квалификационным требованиям в соответствии с подпунктом 3 пункта 9 настоящего Порядка.
VI. ОТКРЫТЫЙ КОНКУРС
65. Открытый конкурс является основным способом осуществления государственных закупок.
66. Процедуры проведения открытого конкурса осуществляются в соответствии с правилами, указанными в разделах I-V настоящего Порядка.
67. Открытый конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур, которые включают в себя:
1) запрос у потенциальных поставщиков предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик товаров, работ, услуг, без указания их цены, проведение анализа представленных предложений и, при необходимости, проведение переговоров с потенциальными поставщиками, представившими такие конкурсные заявки;
2) внесение потенциальными поставщиками, предложения которых признаны соответствующими заданным техническим, качественным и иным характеристикам товаров, работ, услуг, конкурсных заявок, с указанием их цены.
68. Открытый конкурс с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда:
1) сложно определить и сформулировать подробные технические, качественные или иные характеристики требуемых товаров, работ, услуг;

61. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердi сандық бағалау үшiн осы Тәртiптiң 48-60-тармақтарына сәйкес әрбiр конкурстық өтiнiмнiң бағасы мен басқа элементтердiң әсерiн ақшалай түрде жинақтайды. Жиынтық бағасы төмен конкурстық өтiнiм жеңiп шыққан болып саналады. Бiр немесе бiрнеше конкурстық өтiнiмнiң жиынтық бағасы тең болған жағдайда неғұрлым жақсы пайдалану сипаттамасы мен өнiмдiлiгi бар жабдықтарды ұсынатын конкурстық өтiнiмге артықшылық берiледi.
62. Басқа элементтердiң конкурстық өтiнiмнiң бағасына жиынтық проценттiк әсер ету осы Тәртiптiң 50, 52-59-тармақтарына сәйкес 10 проценттен аспауы тиiс.
V. МЕМЛЕКЕТТIК САТЫП АЛУ ТУРАЛЫ ШАРТТАР ЖАСАСУ
63. Осы Тәртiптiң 61-тармағына сәйкес конкурстық өтiнiмi жеңiп шыққан деп танылған тапсырысшы және жеткiзушi (не осы Тәртiптiң 34-тармағына сәйкес ұсынысы конкурс жеңiмпазынан кейiнгi бiршама тартымды деп танылған жеткiзушi) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және конкурстық құжаттамаларда көзделген шарттарда және осы
Тәртiптiң 32 және 34-тармақтарында белгiленген мерзiмдерде мемлекеттiк
сатып алу туралы шарт жасасады.
64. Егер конкурстық құжаттамада ондай көзделсе тапсырыс берушi
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасқанға дейiн өнiм берушiден осы
Тәртiптiң 9-тармағының 3-тармақшасына сәйкес бiлiктiлiк талаптарына
өзiнiң сәйкестiгiн растауды талап ете алады.
VI. АШЫҚ КОНКУРС
65. Ашық конкурс мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың негiзгi
тәсiлi болып табылады.
66. Ашық конкурс өткiзудiң рәсiмi осы Тәртiптiң I-V тарауларында
көрсетiлген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
67. Ашық конкурс:
1) қарымды өнiм берушiлерден олардың бағаларын көрсетпестен тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттарына қатысты ұсыныстар сұратуды, берiлген ұсыныстарға талдау жүргiзудi және қажет болған жағдайда мұндай конкурстық өтiнiмдi ұсынушы қарымды өнiм берушiлермен келiссөздер жүргiзудi;
2) ұсынысы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң берiлген техникалық, сапалық және өзге де сипаттамаларына сәйкес келедi деп танылған қарымды өнiм берушiлердiң олардың бағасын көрсетуi арқылы конкурстық өтiнiм енгiзуiн қамтитын екi кезеңдi рәсiмдi пайдалану арқылы өткiзiлуi мүмкiн.
68. Екi кезеңдi рәсiмдi пайдалану арқылы ашық конкурс:
1) талап етiлетiн тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң егжей-тегжейлi техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамасын айқындау және қалыптастыру қиын болған;

2) объектом государственных закупок является проведение научных исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) одноэтапный открытый конкурс не привел к определению победителя конкурса.
69. Итоги проведения открытого конкурса должны быть опубликованы в официальной печати не позднее 10 дней с даты их подведения, и публикация должна содержать следующую информацию:
1) наименование и место нахождения победителя конкурса;
2) номенклатуру и объем закупаемых товаров, стоимость выполнения работ, оказания услуг;
3) общую стоимость государственных закупок товаров, работ, услуг.
VII. ЗАКРЫТЫЙ КОНКУРС
70. Закрытый конкурс проводится в случаях, когда:
1) товары, работы, услуги по причине их высокосложного или специализированного характера имеются в наличии только у ограниченного количества потенциальных поставщиков и такие потенциальные поставщики известны;
2) время и расходы, требующиеся для рассмотрения и оценки большого количества конкурсных заявок, будут значительно превышать стоимость самих закупаемых товаров, работ, услуг;
3) государственные закупки требуют установления режима секретности.
71. Процедуры проведения закрытого конкурса осуществляются в соответствии с правилами, установленными в разделах I-V настоящего Порядка.
72. Закрытый конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур, которые включают в себя:
1) запрос у потенциальных поставщиков предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик товаров, работ, услуг, без указания их цены, проведение анализа представленных предложений и, при необходимости, проведение переговоров с потенциальными поставщиками, представившими такие конкурсные заявки;
2) внесение потенциальными поставщиками, предложения которых признаны соответствующими заданным техническим, качественным и иным характеристикам товаров, работ, услуг, конкурсных заявок, с указанием их цены.
73. Закрытый конкурс с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда:
1) сложно определить и сформулировать подробные технические, качественные или иные характеристики требуемых товаров, работ, услуг;
2) объектом государственных закупок является проведение научных
исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) одноэтапный закрытый конкурс не привел к определению победителя
конкурса.
74. Итоги проведения закрытого конкурса должны быть опубликованы в
официальной печати не позднее 10 дней с даты их подведения и публикация
должна содержать следующую информацию:
1) наименование и место нахождения победителя конкурса;

2) ғылыми зерттеулер, эксперименттер, зерделеулер немесе
әзiрлеулер жүргiзу мемлекеттiк сатып алудың объектiсi болып танылған;
3) бiр кезеңдi ашық конкурс оның жеңiмпазын айқындауға әкеп
соқпаған жағдайларда өткiзiледi.
69. Ашық конкурсты өткiзудiң қорытындысы ол өткiзiлген күннен
бастап 10 күннен кешiктiрiлмей ресми баспасөзде жариялануы тиiс және
жарияланым мынадай ақпаратты:
1) конкурс жеңiмпазының атауы мен орналасқан жерiн;
2) сатып алынатын тауарлардың атауы мен көлемiн, жұмыстарды
орындаудың, қызметтер көрсетудiң құнын;
3) тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып
алудың жалпы құнын қамтуы тиiс.
VII. ЖАБЫҚ КОНКУРС
70. Жабық конкурс:
1) тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер олардың жоғары немесе мамандандырылған сипаты себебi бойынша қарымды өнiм берушiлердiң шектеулi санында ғана және мұндай қарымды өнiм берушiлер белгiлi болған;
2) конкурстық өтiнiмдердiң көп санын қарау және бағалау үшiн қажет уақыт пен шығыстар сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң құнынан айтарлықтай асып кететiн;
3) мемлекеттiк сатып алу құпиялық режим белгiлейдi қажет ететiн жағдайларда өткiзiледi.
71. Жабық конкурс өткiзудiң рәсiмдерi осы Тәртiптiң I-V тауарларында белгiленген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
72. Жабық конкурс:
1) қарымды өнiм берушiлерден олардың бағаларын көрсетпестен тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамаларына қатысты ұсыныстарды, берiлген ұсыныстарға талдау жүргiзудi және қажет болған жағдайда мұндай конкурстық өтiнiм берген қарымды өнiм берушiмен келiссөздер жүргiзудi;
2) ұсынысы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң берiлген техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамаларына сәйкес келетiн қарымды өнiм берушiлердiң олардың бағаларын көрсету арқылы конкурстық өтiнiм енгiзуi қамтитын екi кезеңдiк рәсiмдердi пайдалану арқылы өткiзiлуi мүмкiн.
73. Екi кезеңдi рәсiмдi пайдалану арқылы ашық конкурс:
1) талап етiлетiн тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң егжей-тегжейлi техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамасын айқындау және қалыптастыру қиын болған;
2) ғылыми зерттеулер, эксперименттер, зерделеулер немесе әзiрлеулер жүргiзу мемлекеттiк сатып алудың объектiсi болып табылған;
3) бiр кезеңдi ашық конкурс оның жеңiмпазын айқындауға әкеп соқпаған жағдайларда өткiзiледi.
74. Ашық конкурсты өткiзудiң қорытындысы олар өткiзiлген күннен бастап 10 күннен кешiктiрiлмей ресми баспасөзде жариялануы тиiс және жарияланым мынадай ақпаратты:
1) конкурс жеңiмпазының атауы мен орналасқан жерiн;

2) номенклатуру и объем закупаемых товаров, стоимость выполнения
работ, оказания услуг;
3) общую стоимость государственных закупок товаров, работ, услуг.
Итоги проведения закрытого конкурса не публикуются, когда закрытый
конкурс проводится в соответствии с подпунктом 3 пункта 73 настоящего
Порядка.
VIII. КОНКУРС С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ЗАПРОСА
ЦЕНОВЫХ ПРЕДЛОЖЕНИЙ
75. Конкурс с использованием запроса ценовых предложений является одной из форм закрытого конкурса и осуществляется для закупок товаров, работ, услуг, имеющихся в наличии у потенциальных поставщиков, и при этом существенным условием таких закупок является только цена. В качестве источника информации могут использоваться рекламные объявления в средствах массовой информации, прайс-листы фирм и т.п.
76. Конкурс с использованием запроса ценовых предложений применяется только в тех случаях, когда объемы государственных закупок каких-либо однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года.
77. При закупке однородных товаров, работ, услуг в течение одного финансового года запрещается дробление их объемов на части, с тем чтобы размер хотя бы одной из них был менее тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на этот финансовый год.
IХ. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАКУПКИ ИЗ ОДНОГО ИСТОЧНИКА
78. Государственные закупки из одного источника являются закупками без применения конкурсных процедур и осуществляются в случаях, когда:
1) закупаемые товары, работы, услуги имеются в наличии только у какого-либо конкретного потенциального поставщика или какой-либо потенциальный поставщик обладает исключительными правами в отношении закупаемых товаров, работ, услуг;
2) вследствие возникновения чрезвычайной ситуации возникает срочная потребность и закупке конкретных товаров, работ, услуг и нет достаточного времени для осуществления таких закупок способом конкурса;
3) заказчик, закупив у какого-либо поставщика товары, работы, услуги, по соображениям унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с этими закупленными товарами, работами, услугами определяет необходимость проведения других закупок у того же поставщика.
79. При осуществлении государственных закупок из одного источника заказчик имеет право запросить у такого поставщика все необходимые обоснования предлагаемой этим поставщиком цены товаров, работ, услуг.

2) сатып алынатын тауарлардың атауы мен көлемiн, жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудiң құнын;
3) тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алудың жалпы құнын қамтуы тиiс.
Жабық конкурсты өткiзудiң қорытындысы жабық конкурс осы Тәртiптiң 73-тармағының 3-тармақшасына сәйкес өткiзiлсе жарияланбайды.
VIII. БАҒАЛЫҚ ҰСЫНЫСТАРҒА СҰРАНЫМДЫ ПАЙДАЛАНУ
АРҚЫЛЫ КОНКУРС
75. Бағалық ұсыныстарға сұранымды пайдалану арқылы конкурс жабық конкурстың нысандарының бiрi болып табылады және қарымды өнiм берушiлерде бiр тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатып алу үшiн жүзеге асырылады және бұл реттегi мұндай сатып алулардың айтарлықтай шарты тек баға болып табылады. Ақпарат көзi ретiнде бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамалық хабарландырулар, фирмалардың прайс-парақтары және т.б. пайдаланыла алады.
76. Бағалық ұсыныстарға сұранымды пайдалану арқылы конкурс қандай да болмасын бiр тектес тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алудың көлемi құндық тұрғысында тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген есептi көрсеткiштiң мың еселенген мөлшерiнен аспайтын жағдайларда ғана қолданылады.
77. Бiр қаржы жылының iшiнде бiртектес тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатып алу кезiнде олардың кемiнде бiреуiнiң мөлшерi осы қаржы жылына арналып Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген есептi көрсеткiштiң мың еселенген мөлшерiнен кем болуы үшiн олардың көлемдерiн бөлiктерге уақтауға тиiм салынады.
IХ. БIР КӨЗДЕН МЕМЛЕКЕТТIК САТЫП АЛУ
78. Бiр көзден мемлекеттiк сатып алу конкурстық рәсiмдi қолданусыз сатып алу болып табылады:
1) сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер тек қандай да болмасын нақты қарымды өнiм берушiде ғана болған немесе қандай да болмасын қарымды өнiм берушi сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, қызмет көрсетулерге қатысты айрықша құқықтарға ие болған;
2) төтенше жағдайлардың пайда болуының салдарынан нақты тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатып алуға жедел қажеттiлiк пайда болған және мұндай сатып алуды конкурстық тәсiлмен жүзеге асыру үшiн жеткiлiктi уақыт болмаған;
3) қандай да болмасын берушiден тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатып алған тапсырыс берушi бiрдейлендiру, стандарттау немесе осы сатып алынған тауарлармен, жұмыстармен, қызмет көрсетулермен үйлесiмдiлiктi қамтамасыз ету үшiн сол берушiден басқа да сатып алулар жүргiзудiң қажеттiгiн айқындаған жағдайларда жүзеге асырылады.
79. Тапсырысшының бiр көзден мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде мұндай берушiден бұл берушi ұсынған тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң бағасына барлық қажеттi негiздеменi сұратуға құқығы бар.

80. По итогам проведения государственных закупок из одного источника заказчик должен оформить протокол о закупках в соответствии с установленными формами конкурсной документации.
Х. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАКУПКИ
ДЛЯ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ПОТРЕБНОСТЕЙ
ОБОРОНЫ, ПРАВОПОРЯДКА И
НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
81. Государственные закупки для обеспечения потребностей обороны, правопорядка и национальной безопасности проводятся в соответствии с правилами, установленными в разделах I-IХ настоящего Порядка, за исключением случаев, когда при осуществлении государственных закупок требуется установление режима секретности для обеспечения национальной безопасности и обороноспособности Республики Казахстан.
82. В случае осуществления государственных закупок, требующих установления режима секретности, такие закупки осуществляются способом закрытого конкурса с соблюдением требований защиты информации.
ХI. ПОДДЕРЖКА МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА ПРИ
ОСУЩЕСТВЛЕНИИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПОК
83. В целях осуществления государственной поддержки субъектов малого предпринимательства организатор конкурса при организации конкурсов по государственным закупкам отдельных видов товаров, работ, услуг должен предусмотреть резервирование до 10 процентов от общего объема таких закупок для организации закупок у субъектов малого предпринимательства.
84. Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан ежегодно вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по номенклатуре видов товаров, работ, услуг и их объемам, закупки которых должны осуществляться у субъектов малого предпринимательства.
85. После утверждения Правительством Республики Казахстан номенклатуры видов товаров, работ, услуг и их объемов, закупки которых должны осуществляться у субъектов малого предпринимательства, организатор конкурса организует конкурсы по утвержденной номенклатуре и объемам. К участию в таких конкурсах приглашаются только субъекты малого предпринимательства.
86. Процедуры организации и проведения конкурсов среди субъектов малого предпринимательства должны осуществляться в соответствии с разделами I-IX настоящего Порядка с привлечением представителей общественных организаций и широко освещаться в средствах массовой информации.
87. В случае, если при организации открытого конкурса количество
потенциальных поставщиков из числа субъектов малого предпринимательства,
представивших конкурсные заявки, менее трех, то организатор конкурса
вправе осуществить предусматривавшиеся закупки не только у субъектов
малого предпринимательства.

80. Тапсырысшы бiр көзден мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң қорытындысы бойынша конкурстық құжаттаманың белгiленген нысандарына сәйкес сатып алу туралы хаттама ресiмдеуi тиiс.
Х. ҚОРҒАНЫСТЫҢ, ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУДЫҢ ЖӘНЕ ҰЛТТЫҚ
ҚАУIПСIЗДIКТIҢ ҚАЖЕТТIЛIКТЕРIН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ
АРНАЛҒАН МЕМЛЕКЕТТIК САТЫП АЛУ
81. Қорғаныстың, құқық қорғаудың және ұлттық қауiпсiздiктiң қажеттiлiктерiн қамтамасыз етуге арналған мемлекеттiк сатып алу мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi мен қорғаныс қабiлетiн қамтамасыз ету үшiн құпиялық режимiн белгiлеудi қажет ететiн жағдайларды қоспағанда осы Тәртiптiң I-IХ тарауларында белгiленген ережелерге сәйкес жүргiзiледi.
82. Құпиялық режимiн белгiлеудi қажет ететiн мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырған жағдайда мұндай сатып алулар ақпаратты қорғаудың талаптарын сақтау арқылы жабық конкурстың тәсiлiмен жүзеге асырылады.
ХI. МЕМЛЕКЕТТIК САТЫП АЛУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ КЕЗIНДЕ
ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIККЕ ҚОЛДАУ КӨРСЕТУ
83. Конкурсты ұйымдастырушы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру мақсатында тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң жекелеген түрлерiн мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурстар ұйымдастырған кезде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен сатып алуды ұйымдастыру үшiн мұндай сатып алулардың жалпы көлемiнiң 10 процентiне дейiн резервтендiрудi көздеуi тиiс.
84. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне сатып алу шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен жүзеге асырылуы тиiс тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер түрлерiнiң номенклатурасы мен олардың көлемдерi бойынша ұсыныс енгiзедi.
85. Қазақстан Республикасының Үкiметi сатып алу шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен жүзеге асырылуы тиiс тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер түрлерiнiң номенклатурасы мен олардың көлемдерiн бекiткеннен кейiн конкурсты ұйымдастырушы бекiтiлген номенклатура мен көлемдер бойынша конкурстар өткiзедi. Мұндай конкурстарға қатысуға тек шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi ғана шақырылады.
86. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi арасында конкурстар ұйымдастырудың және өткiзудiң рәсiмдерi қоғамдық ұйымдардың өкiлдерiн тарту арқылы осы Тәртiптiң I-IХ тарауларына сәйкес жүзеге асырылуы және бұқаралық ақпарат құралдарында кейiннен жариялануы тиiс.
87. Егер ашық конкурсты ұйымдастыру кезiнде конкурстық өтiнiм
берген шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қатарынан қарымды өнiм
берушiлердiң саны үштен кем болған жағдайда, онда конкурсты
ұйымдастырушы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен ғана емес басқалардан
да көзделген сатып алуларды жүзеге асыруға құқылы.

88. В случае, если при организации закрытого конкурса не было
получено конкурсных заявок в ответ на посланные запросы, организатор
конкурса вправе осуществить предусматривавшиеся закупки не только у
субъектов малого предпринимательства.
ХII. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
89. Контроль за исполнением договоров о государственных закупках
осуществляется уполномоченным органом в соответствии с действующим
законодательством.
90. Все споры, возникающие между заказчиком и поставщиком в процессе
заключения или исполнения договора о государственных закупках, разрешаются
в соответствии с действующим законодательством.
91. Участники процесса государственных закупок за нарушение
законодательства о государственных закупках несут ответственность в
соответствии с действующим законодательством.
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1998 г. № 141
ПОЛОЖЕНИЕ
о конкурсной комиссии по определению поставщиков
товаров, работ, услуг, приобретаемых в процессе
государственных закупок
1. Настоящее Положение о конкурсной комиссии по определению поставщиков товаров, работ, услуг, приобретаемых в процессе государственных закупок, разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" с целью определения порядка организации конкурсной комиссии по определению поставщиков товаров, работ, услуг, приобретаемых в процессе государственных закупок (далее конкурсная комиссия), и регулирования ее деятельности.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2. Конкурсная комиссия создается для проведения конкурса и определения его победителя.
3. Конкурсные комиссии образуются при Департаменте по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (вневедомственная), являющемся уполномоченным государственным органом по регулированию процесса государственных закупок в центральных и местных государственных органах, их подведомственных учреждениях (ведомственные).
4. Персональный и количественный состав конкурсных комиссий ежегодно утверждается первыми руководителями органов, при которых создаются конкурсные комиссии.
5. В состав конкурсной комиссии при Департаменте по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан включаются работники Департамента по государственным закупкам, представитель Бюджетного департамента Министерства финансов Республики Казахстан, а также руководители и/или специалисты центральных государственных органов.
6. В состав конкурсных комиссий при центральных и местных государственных органах, их подведомственных учреждениях включаются руководители и специалисты этих органов, а также по согласованию - представители Департамента по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.

88. Егер жабық конкурс ұйымдастыру кезiнде жiберiлген сұрауларға
жауап ретiнде конкурстық өтiнiмдер алынбаған жағдайда конкурсты
ұйымдастырушы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен ғана емес басқалардан
да көзделген сатып алуларды жүзеге асыруға құқылы.
ХII. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
89. Мемлекеттiк сатып алу туралы шарттардың атқарылуына бақылау
жасауды қолданылып жүрген заңдарға сәйкес уәкiлеттi орган жүзеге
асырады.
90. Мемлекеттiк сатып алу туралы шарттар жасасу немесе оны
атқару процесiнде тапсырысшы мен берушiнiң арасында пайда болған барлық
даулар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешiледi.
91. Мемлекеттiк сатып алу процесiне қатысушылар мемлекеттiк сатып
алу туралы заңдарды бұзғаны үшiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
жауаптылықта болады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 25 ақпандағы
N 141 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк сатып алу процесiнде алынатын
тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi берушiлердi
анықтау жөнiндегi конкурстық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Мемлекеттiк сатып алу процесiнде сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi берушiлердi анықтау жөнiндегi конкурстық комиссия туралы осы Ереже "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттiк сатып алу процесiнде сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi берушiлердi анықтау жөнiндегi конкурстық комиссияны (бұдан әрi - конкурстық комиссия) ұйымдастырудың тәртiбiн белгiлеу және оның қызметiн реттеу мақсатында әзiрлендi.
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
2. Конкурстық комиссия конкурстар өткiзу және оның жеңiмпазын анықтау үшiн құрылады.
3. Конкурстық комиссия мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң (ведомстводан тыс), жанындағы орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелерiнiң (ведомстволық) жанынан құрылады.
4. Конкурстық комиссиялардың қызметкерлерi мен сандық құрамын жанынан конкурстық комиссия құрылған органдардың бiрiншi басшылары бекiтедi.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң жанындағы конкурстық комиссияның құрамына Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаменттiң қызметкерлерi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бюджет департаментiнiң өкiлi, сондай-ақ орталық мемлекеттiк органдардың басшылары және/немесе мамандары кiредi.
6. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы мекемелерiнiң жанындағы конкурстық комиссиялардың құрамына осы органдардың басшылары мен мамандары, сондай-ақ келiсiм бойынша - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң өкiлдерi кiредi.

7. При подготовке конкурсной документации конкурсная комиссия совместно с заказчиком определяет проценты влияния на цену конкурсной заявки неценовых элементов в соответствии с Порядком проведения государственных закупок товаров, работ и услуг.
II. ПОРЯДОК ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КОНКУРСНОЙ КОМИССИИ
8. До начала проведения конкурса конкурсная комиссия должна ознакомиться с конкурсной документацией, подготовленной организатором конкурса.
9. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименования и места нахождения потенциальных поставщиков и цены конкурсных заявок.
10. Конкурсная комиссия оценивает конкурсные заявки и подводит итоги конкурса в соответствии с Порядком проведения государственных закупок товаров, работ, услуг в срок не более 10 дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками. В случае равенства голосов конкурсной комиссии при рассмотрении и оценке конкурсных заявок решающим является голос председателя конкурсной комиссии или лица, его замещающего.
11. Итоги конкурса оформляются в виде протокола в соответствии с Порядком проведения государственных закупок товаров, работ, услуг и формами конкурсной документации, который подписывается членами конкурсной комиссии и победителем конкурса. В данном протоколе указываются:
наименование и место нахождения победителя конкурса;
наименование и места нахождения участников конкурса в порядке их приоритетности, предложения которых могут быть приняты предпочтительными после победителя конкурса, в случае, предусмотренном пунктом 34 Порядка проведения государственных закупок товаров, работ и услуг;
срок со дня подписания протокола заседания конкурсной комиссии, не превышающий 15 дней, в течение которого должен быть подписан договор о государственных закупках.
III. ПОЛНОМОЧИЯ КОНКУРСНОЙ КОМИССИИ
12. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, которые были приняты для участия в конкурсе, и определяет выигравшую конкурсную заявку. Решение конкурсной комиссии является окончательным.
13. Конкурсная комиссия вправе запросить у потенциальных поставщиков разъяснения в связи с их конкурсными заявками, с тем чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок. Не допускается никаких запросов, предложений или разрешений, с тем чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую формальным требованиям, в соответствие с этими требованиями.
14. При всех прочих равных условиях, предложенных потенциальными поставщиками, конкурсная комиссия вправе для определения победителя провести конкурс в виде аукциона на понижение цены.

7. Конкурстық құжаттаманы дайындаған кезде конкурстық комиссия тапсырысшымен бiрлесе отырып Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбiне сәйкес бағаға жатпайтын элементтердiң конкурстық өтiнiмнiң бағасына ықпал ету проценттерiн анықтайды.
II. КОНКУРСТЫҚ КОМИССИЯ ҚЫЗМЕТIНIҢ ТӘРТIБI
8. Конкурс өткiзудi бастағанға дейiн конкурстық комиссия конкурсты ұйымдастырушы дайындаған конкурстық құжаттамамен танысуға тиiс.
9. Конкурстық өтiнiштерi бар конверттердi ашқан кезде конкурстық комиссия қатысушы тұлғаларға қарымды өнiм берушiлердiң атауы мен конкурстық өтiнiмдердiң бағаларын жариялайды.
10. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдер бар конверттер ашылған күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзiмде Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбiне сәйкес конкурстық өтiнiмдердi бағалайды және конкурсты қорытындылайды. Конкурстық өтiнiмдердi қараған және оларды бағалаған кезде дауыс саны тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының немесе оның орнындағы адамның дауысы шешушi орган болып табылады.
11. Конкурстың қорытындысы Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзудiң тәртiбiне және Конкурстық құжаттаманың нысандарына сәйкес конкурстық комиссияның мүшелерi мен конкурстық жеңiмпазы қол қоятын хаттама түрiнде ресiмделедi. Бұл хаттамада:
конкурс жеңiмпазының атауы мен орналасқан жерi;
Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу тәртiбiнiң 34-тармағында көзделген жағдайда ұсынысы конкурстың жеңiмпазынан кейiнгi артықшылықты олардың басымдылығы тәртiбiмен конкурсқа қатысушылардың атауы мен орналасқан жерi;
мемлекеттiк сатып алулар туралы шартқа қол қойылуға тиiстi, конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап санағанда 15 күннен аспайтын мерзiм көрсетiледi.
III. КОНКУРСТЫҚ КОМИССИЯНЫҢ ӨКIЛЕТТIКТЕРI
12. Конкурстың комиссия конкурсқа қатыстыру үшiн қабылданған конкурстық өтiнiмдерге баға бередi, салыстырады және жеңiп шыққан конкурстық өтiнiмдi анықтайды. Конкурстық комиссияның шешiмi түпкiлiктi болып табылады.
13. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдердiң қаралуын, бағалауын және салыстырылуы жеңiлдету үшiн қарымды өнiм берушiлерден олардың конкурстық өтiнiмдерiне байланысты түсiнiктемелер сұратуға құқылы. Осы талаптарға сәйкес келмейтiн, шартты талаптарға жауап бермейтiн конкурстық өтiнiмдi өткiзу үшiн ешқандай сұрау салуға, ұсыныс жасауға немесе рұқсат етуге жол берiлмейдi.
14. Қарымды өнiм берушiлер ұсынған барлық өзге тең жағдайларда конкурстық комиссия жеңiмпазды анықтау үшiн конкурсты, бағаны төмендету мақсатындағы аукцион түрiнде өткiзуге құқылы.

15. Конкурсная комиссия вправе рассматривать конкурсную заявку как отвечающую требованиям, если в ней присутствуют незначительные отклонения, которые существенно не изменяют или не являются существенным отступлением от характеристик, условий и прочих требований, изложенных в конкурсной документации, или если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки.
16. Конкурсная комиссия вправе отклонить конкурсную заявку, если:
1) потенциальный поставщик, представивший данную конкурсную заявку, не соответствует квалификационным требованиям, указанным в пунктах 9 и 12 Порядка проведения государственных закупок товаров, работ и услуг;
2) данная конкурсная заявка не отвечает формальным требованиям, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 15 настоящего Положения.
17. Конкурсная комиссия для оценки конкурсных заявок вправе привлекать при необходимости технических экспертов.
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1998 г. № 141
Формы
конкурсной документации
Приведенные ниже формы конкурсной документации разработаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан по государственным закупкам с целью унификации документов, используемых при организации и проведении конкурсов (аукционов, торгов, тендеров) по государственным закупкам на территории Республики Казахстан, и включают в себя:
1) объявление о проведении конкурса (аукциона, торгов, тендера) по государственным закупкам (приложение 1), публикуемое в официальной печати организатором конкурса (аукциона, торгов, тендера);
2) конкурсную заявку (приложение 2), подготавливаемую потенциальным поставщиком в соответствии с условиями конкурсной документации, и представляемую организатору конкурса (аукциона, торгов, тендера);
3) таблицу цен конкурсной заявки (приложение 3), предлагаемых потенциальным поставщиком товаров, работ, услуг, входящую в состав конкурсной заявки, представляемой потенциальным поставщиком организатору конкурса (аукциона, торгов, тендера);
4) протоколы:
заседания конкурсной комиссии, оформляемый при осуществлении государственных закупок на сумму более 1000 расчетных показателей, установленных законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года (приложение 4);
заседания конкурсной комиссии, оформляемый при осуществлении
государственных закупок на сумму менее 1000 расчетных показателей,
установленных законодательством Республики Казахстан на первый квартал
соответствующего финансового года (приложение 5);
заседания заказчика, оформляемый при осуществлении государственных
закупок из одного источника (приложение 6).
Приложение 1
Объявление о проведении конкурса
(аукциона, торгов, тендера)
по государственным закупкам
________________________________________________________объявляет
наименование организатора конкурса
о проведении конкурса (аукциона, торгов, тендера) по государственным
закупкам следующих видов товаров (работ, услуг):
__________________________________________________________________________
дать краткое описание о закупаемых товарах (работах, услугах) с указанием
__________________________________________________________________________
объема, качества, номенклатуры, места и срока поставки товаров (выполнения
работ, оказания услуг)
К настоящему конкурсу (аукциону, торгам, тендеру) допускаются все
юридические и физические лица, отвечающие следующим квалификационным
требованиям:
__________________________________________________________________________
указать квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса
__________________________________________________________________________
(аукциона, торгов, тендера) в соответствии с законодательством Республики
__________________________________________________________________________
Казахстан по государственным закупкам
__________________________________________________________________________
Пакет конкурсных документов можно приобрести
__________________________________________________________________________
указать срок, место и способы получения конкурсной документации
Заявки должны быть представлены
__________________________________________________________________________
указать срок, время и адрес представления заявок, контактные телефоны для
справок
Приложение 2
(Кому) __________________________________________________________________
наименование организатора конкурса (аукциона, торгов, тендера)
(От кого)________________________________________________________________
наименование потенциального поставщика
КОНКУРСНАЯ ЗАЯВКА
_________________________________________________________________________,
наименование потенциального поставщика
рассмотрев пакет конкурсных документов для участия в конкурсе
государственных закупок, предлагает осуществить поставку товаров
(выполнение работ, оказание услуг):
1.___________________________________________________________________
привести технические и качественные характеристики предлагаемых
________________________________________________________________________
товаров (работ, услуг) с приложением, если необходимо, технических
________________________________________________________________________
спецификаций, планов,  чертежей, эскизов и ссылок на международные и
внутренние стандарты
2._____________________________________________________________________
количество товара (объем работ, услуг)
3._____________________________________________________________________
место предоставления товаров (выполнения работ, оказания услуг)
4._____________________________________________________________________
сроки поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг)
5. Таблица цен товаров, работ, услуг с указанием стоимости других
элементов, если такое предусмотрено конкурсной документацией.
Настоящая конкурсная заявка имеет срок действия (в соответствии с
условиями конкурсной документации или, если в конкурсной документации не
указан требуемый срок действия конкурсной заявки) до ______ 19_ г.
____________________                   __________________________
подпись, дата                               Ф.И.О., должность
М.П.
Приложение 3
ТАБЛИЦА ЦЕН
конкурсной заявки
_______________________________________________
наименование потенциального поставщика
(тенге)
---------------------------------------------------------------------------
Наименование показателя               !Наименование товаров (работ, услуг)
!------------------------------------
!             !            !
---------------------------------------------------------------------------

15. Конкурстық комиссия, егер конкурстық өтiнiмде конкурстық құжаттамада баяндалған сипаттамаларды, шарттарды және өзге де талаптарды айтарлықтай өзгертпейтiн және олардан шегiну болып саналмайтын, елеусiз ауытқушылықтар болса, немесе егер онда, конкурстық өтiнiмнiң мәнiсiне тиiспей, жөндеуге болатын грамматикалық және арифметикалық қателер бар болса, оны талаптарға сай келедi деп қарауға құқылы.
16. Конкурстық комиссия, егер:
1) конкурстық өтiнiмдi ұсынған қарымды өнiм берушi Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу тәртiбiнiң 9 және 12-тармақтарында көрсетiлген бiлiктiлiк талаптарына сай болмаса;
2) конкурстық өтiнiм осы Ереженiң 15-тармағында көзделгеннен басқа жағдайларда, қарапайым талаптарға жауап бермесе, конкурстық өтiнiмдi қабылдамауға құқылы.
17. Конкурстық комиссия конкурстық өтiнiмдерге баға беру үшiн қажет болған кезде техникалық сарапшыларды қатыстыруға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1998 жылғы 25 ақпандағы N 141 қаулысымен бекiтiлген
КОНКУРСТЫҚ ҚҰЖАТТАМАНҢ НЫСАНДАРЫ
Төменде берiлген конкурстық құжаттаманың нысандары Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурстар (аукциондар, сауда-саттықтар, тендерлер) ұйымдастыру және өткiзу кезiнде пайдаланылатын құжаттарды жүйелеу мақсатында Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi заңдарына сәйкес әзiрленген және мынадай құжаттардың нысандарын қамтиды:
1) конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi) ұйымдастырушы ресми баспасөзде жариялайтын мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурс (аукцион, сауда-саттық, тендер) өткiзу туралы хабарландыру (1-қосымша);
2) конкурстық құжаттаманың шарттарына сәйкес қарымды өнiм берушi дайындайтын және конкурсты (аукциондарды, сауда-саттықты, тендердi) ұйымдастырушыға ұсынатын конкурстық өтiнiм (2-қосымша);
3) қарымды өнiм берушi конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi) ұйымдастырушыға ұсынатын конкурстық өтiнiмнiң құрамына кiретiн қарымды өнiм берушi ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң бағаларының кестесi (3-қосымша);
4) хаттамалар:
тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналып Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген 1000-нан астам есептi көрсеткiштер сомасына мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде ресiмделетiн конкурстық комиссияның отырысы (4-қосымша);
тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналып Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген 1000-нан аз есептi көрсеткiштер сомасына мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде ресiмделетiн конкурстық комиссияның отырысы (5-қосымша);
бiр көзден мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде ресiмделген тапсырыс берушiнiң отырысы (6-қосымша).
1-қосымша
Мемлекеттiк сатып алу жөнiнде
конкурс (аукцион, сауда-саттық, тендер)
өткiзу туралы хабарландыру
_______________________________________________________________
(конкурсты ұйымдастырушының атауы)
тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) мынадай түрлерiн
мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурс (аукцион, сауда-саттық, тендер)
өткiзу туралы хабарлайды:
_______________________________________________________________
тауарларды берудiң (жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудiң)
_______________________________________________________________
көлемiн сапасын, номенклатурасын, орнын және мерзiмiн көрсету
_______________________________________________________________
арқылы сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
_______________________________________________________________
туралы қысқаша сипаттама беру керек
_______________________________________________________________
Осы конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) мынадай
бiлiктiлiк талаптарына жауап беретiн барлық заңды және жеке тұлғаларға
рұқсат етiледi:
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi
_______________________________________________________________
заңдарына сәйкес конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге)
_______________________________________________________________
қатысушыларға ұсынылатын бiлiктiлiк талаптары көрсетiлуi керек
Конкурстық құжаттардың пакетiн _________________________________
_________________________________________________ алуға болады.
конкурстық құжаттамаларды алудың мерзiмi, орны
және тәсiлi көрсетiледi
Өтiнiмдер _____________________________________________________
өтiнiмдер берiлетiн мерзiм, уақыты және мекен-жайы,
_______________________________________________________________
анықтама алу үшiн байланыс телефондары көрсетiледi
___________________________________ берiлуi керек.
2-қосымша
(Кiмге)________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi)
ұйымдастырушының атауы
(Кiмнен) ______________________________________________________
(қарымды өнiм берушiнiң атауы)
КОНКУРСТЫҚ ӨТIНIМ
____________________________________________ мемлекеттiк,
(қарымды өнiм берушiнiң атауы)
сатып алу конкурсына қатысуға арналған конкурстық құжаттардың
пакетiн қарап, тауарлар берудi (жұмыстарды орындауды, қызметтер
көрсетудi) жүзеге асыруды ұсынады.

1) Признать выигравшей конкурс (аукцион, торги, тендер) конкурсную
заявку следующего потенциального поставщика:
__________________________________________________________________________
указать наименование и место нахождения поставщика, представившего данную
конкурсную заявку
Если при рассмотрении, оценке и сопоставлении конкурсных заявок все
конкурсные заявки были отклонены, указать соответствующую причину.
2) Поручить:
Заказчику (заказчикам) _____________________________________________
перечислить наименование и место нахождения
каждого заказчика
в срок до________________________________________________________________
указать дату, но не более 15 дней от даты подписания данного
протокола
заключить договор о государственных закупках с
__________________________________________________________________________
указать наименование потенциального поставщика, представившего выигравшую
конкурсную заявку
Организатору конкурса _______________________________________________:
указать наименование организатора конкурса
(аукциона, торгов, тендера)
направить в Министерство финансов Республики Казахстан копии
настоящего протокола заседания конкурсной комиссии и информацию об итогах
данного конкурса (аукциона, торгов, тендера);
опубликовать в средствах массовой информации итоги проведенного
конкурса (аукциона, торгов, тендера).
__________________________________________________________________________
подписи, Ф.И.О председателя и членов конкурсной комиссии
__________________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя, реквизиты поставщика, выигравшего конкурс
(аукцион, торги, тендер)
Приложение 5
Протокол
заседания конкурсной комиссии
______________________________________   ______________________________
место проведения конкурса                  дата проведения конкурса
1. Конкурсная комиссия в составе:
__________________________________________________________________________
перечислить состав конкурсной комиссии
провела конкурс (аукцион, торги, тендер) по государственным закупкам
следующих товаров (работ, услуг):
__________________________________________________________________________
кратко описать закупаемые товары (работы, услуги)

1). Мына қарымды өнiм берушiнiң конкурстық өтiнiмi конкурстың
(аукционның, сауда-саттықтың, тендердiң) жеңiмпазы деп танылсын:
_______________________________________________________________
аталған конкурстық өтiнiмдi ұсынушы
_______________________________________________________________
өнiм берушiнiң атауы мен орналасқан жерiн көрсету
Егер конкурстық өтiнiмдердi қарау, бағалау және салыстыру кезiнде
барлық конкурстық өтiнiмдерден бас тартылса, тиiстi себебi көрсетiледi.
2) Тапсырысшыға (тапсырысшыларға) _____________________________
әр тапсырысшының
_______________________________________________________________
атауы мен орналасқан жерiн айту
______________________________________________ дейiн мерзiмде
күнiн көрсету, бiрақ аталған хаттамаға қол қойылған күннен
_______________________________________________________________
бастап 15 күннен артық емес
___________________________________________________________ мен
конкурстық өтiнiмдi ұтып алған қарымды өнiм берушiнiң
атауын көрсету
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасу тапсырылсын.
Конкурсты ұйымдастырушы _______________________________________
_______________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi) ұйымдастырушының
атауын көрсету
конкурстық комиссия отырысының осы хаттамасының көшiрмесi мен
аталған конкурстық (аукционның, сауда-саттықтың, тендердiң)
қорытындылары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгiне жолдасын;
бұқаралық ақпарат құралдарында өткiзiлген конкурстың (аукционның,
сауда-саттықтың, тендердiң) қорытындыларын жарияласын.
_______________________________________________________________
конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелерiнiң қолдары,
_______________________________________________________________
аты-жөнi, конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi)
_______________________________________________________________
жеңiп алған өнiм берушiнiң басшысының қолы, аты-жөнi,
_______________________________________________________________
деректемелерi
5-қосымша
Конкурстық комиссия отырысының
хаттамасы
_________________________          ____________________________
конкурс өткiзiлетiн жер            конкурстың өткiзiлетiн күнi
1. Конкурстық комиссия ________________________________________
конкурстық комиссияның құрамын атау
құрамында мына тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi):
_______________________________________________________________
сатып алынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi)
қысқаша сипаттау
мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурс (аукцион, сауда-саттық,
тендер) өткiздi.

2. К участию в конкурсе (аукционе, торгах, тендере) допущены
следующие потенциальные поставщики:
__________________________________________________________________________
перечислить наименования и места нахождения потенциальных
__________________________________________________________________________
поставщиков, представивших конкурсные заявки
3. Потенциальные поставщики, участвовавшие в конкурсе (аукционе,
торгах, тендере), представили следующие предложения по поставке товаров
(выполнению работ, оказанию услуг):
__________________________________________________________________________
указать цену и изложить краткое содержание других основных условий каждой
__________________________________________________________________________
конкурсной заявки
4. На основании представленных на рассмотрение документов, по
результатам оценки и сопоставления представленных конкурсных заявок
конкурсная комиссия РЕШИЛА:
1) Признать выигравшей конкурс (аукцион, торги, тендер) конкурсную
заявку следующего потенциального поставщика:
__________________________________________________________________________
указать наименование и место нахождения поставщика, представившего данную
конкурсную заявку
2) Поручить:
Заказчику (заказчикам) ______________________________________________
перечислить наименование и место нахождения каждого заказчика
в срок до_________________________________________________________________
указать дату, но не более 15 дней от даты подписания данного
протокола
заключить договор о государственных закупках с
__________________________________________________________________________
указать наименование потенциального поставщика, представившего выигравшую
конкурсную заявку
Организатору конкурса _______________________________________________:
указать наименование организатора конкурса
(аукциона,
торгов, тендера)
направить в Министерство финансов Республики Казахстан копии
настоящего протокола заседания конкурсной комиссии и информацию об итогах
данного конкурса (аукциона, торгов, тендера);
опубликовать в средствах массовой информации итоги проведенного
конкурса (аукциона, торгов, тендера).
__________________________________________________________________________
подписи, Ф.И.О председателя и членов конкурсной комиссии
__________________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя, реквизиты поставщика, выигравшего конкурс
(аукцион, торги, тендер)
Приложение 6
Протокол
заседания заказчика
_________________________________       ________________________________
место заседания заказчика                  дата заседания заказчика
Для осуществления государственных закупок
____________________________ заказчик ____________________________________
указать наименование товара            указать наименование заказчика
(работ, услуг)
РЕШИЛ:

2. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысуға мына
қарымды өнiм берушiлерге рұқсат етiлдi:
_______________________________________________________________
конкурстық өтiнiмдер берген қарымды өнiм берушiнiң атауы
_______________________________________________________________
мен орналасқан жерiн айту
3. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысқан
қарымды өнiм берушiлер тауарларды беру (жұмыстарды орындау, қызметтер
көрсету) жөнiнде мынадай ұсыныстар тапсырды:
_______________________________________________________________
әрбiр конкурстық өтiнiмнiң басқа негiзгi шарттарының бағасы
_______________________________________________________________
мен қысқаша мазмұнын көрсету
4. Конкурстық комиссия қарауға ұсынылған құжаттардың негiзiнде,
ұсынылған конкурстық өтiнiмдердi бағалау мен салыстырудың нәтижелерi
бойынша ШЕШТI:
1). Мына қарымды өнiм берушiнiң конкурстық өтiнiмi конкурстың
(аукционның, сауда-саттықтың, тендердiң) жеңiмпазы деп танылсын:
_______________________________________________________________
аталған конкурстық өтiнiмдi ұсынушы
_______________________________________________________________
өнiм берушiнiң атауы мен орналасқан жерiн көрсету
2) Тапсырысшыға (тапсырысшыларға) _____________________________
әр тапсырысшының
_______________________________________________________________
атауы мен орналасқан жерiн айту
______________________________________________ дейiн мерзiмде
күнiн көрсету, бiрақ аталған хаттамаға қол қойылған күннен
_______________________________________________________________
бастап 15 күннен артық емес
___________________________________________________________ мен
конкурстық өтiнiмдi ұтып алған қарымды өнiм берушiнiң
атауын көрсету
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасу тапсырылсын.
Конкурсты ұйымдастырушы _______________________________________
_______________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi) ұйымдастырушының
атауын көрсету
конкурстық комиссия отырысының осы хаттамасының көшiрмесi мен
аталған конкурстың (аукционның, сауда-саттықтың, тендердiң)
қорытындылары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгiне жолдасын;
бұқаралық ақпарат құралдарында өткiзiлген конкурстың (аукционның,
сауда-саттықтың, тендердiң) қорытындыларын жарияласын.
_______________________________________________________________
конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелерiнiң қолдары,
_______________________________________________________________
аты-жөнi, конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендердi)
_______________________________________________________________
жеңiп алған өнiм берушiнiң басшысының қолы, аты-жөнi,
_______________________________________________________________
деректемелерi
6-қосымша
Тапсырысшы отырысының
хаттамасы
___________________________       _____________________________
тапсырысшының отырысы             тапсырысшы отырысының
өткiзiлген жер                   өткiзiлген күнi
Тапсырысшы ____________________________________________________
тапсырысшының атауын көрсету
мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру үшiн _____________________
тауардың (жұмыстың,
_______________________________________________________________
қызмет көрсетудiң) атауын көрсету
ШЕШТI:

1. Применить способ государственных закупок из одного источника в
связи ____________________________________________________________________
изложить обоснование применения способа государственных закупок
из одного источника
2. Заключить договор о государственных закупках
__________________________________________________________________________
кратко описать закупаемые товары (работы, услуги)
на общую сумму_______________________________________________________тенге
указать цену договора о государственных закупках
цифрами и письменно
с ________________________________________________________________________
наименование и место нахождения поставщика, с которым заключается
договор о государственных закупках
______________________________     _________________________________
подпись и реквизиты поставщика       подпись и реквизиты заказчика

1. _________________________________________________ байланысты
бiр көзден мемлекеттiк сатып алу тәсiлiн қолданудың
негiзiн баяндау
бiр көзден мемлекеттiк сатып алу тәсiлiн қолдануды;
2. Жалпы сомасы _______________________________________________
мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың бағасын
________________________________________________________ теңгеге
санмен және жазбаша көрсету
___________________________________________________________ мен
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасалатын өнiм берушiнiң
атауы мен орналасқан жерi
мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасуды ____________________
_______________________________________________________________
сатып алынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi)
қысқаша сипаттау
___________________________     _______________________________
берушiнiң қолы мен              тапсырысшының қолы мен
деректемелерi                     деректемелерi