Вопросы Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1998 г. N 634 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 11 января 2000 г. N 45 ~P000045
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
2) структуру Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
3) перечень государственных предприятий, подведомственных Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
2. Установить, что финансирование аппарата Комитета и его территориальных подразделений по государственному надзору осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
3. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июня 1995 г. № 889 P950889_ "О выдаче и удостоверении сертификатов о происхождении товаров" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., № 22, ст. 257):
в пункте 1 слова "Министерство экономики и торговли Республики Казахстан" заменить словами "Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 г. № 790 P960790_ "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 256):
в Перечне республиканских государственных предприятий, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Агентство по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан";
3) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. № 875 P970875_ "Вопросы Министерства экономики и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 21, ст. 189):
пункт 1 признать утратившим силу.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1998 г. N 634
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан (Госстандарт)
МИССИЯ
Обеспечение безопасности и качества окружающей среды, товаров, процессов и услуг, повышение эффективности функционирования науки, промышленности и сельского хозяйства.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом, автономно осуществляющим специальные исполнительные, контрольные и надзорные функции в соответствии с законодательными актами в области стандартизации, метрологии и сертификации.
Комитет обеспечивает организацию стандартизации, метрологии и сертификации в Республике Казахстан, осуществляет межотраслевую координацию и руководство в этой сфере, реализует единую научно-техническую политику и программы совершенствования стандартизации, метрологии и сертификации.

Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 3 шiлде N 634. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.01.11. N 45 қаулысымен. ~P000045
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 K973655_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi құрылымы;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiне ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Комитеттiң аппаратын және оның мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аумақтық бөлiмшелерiн қаржыландыру республикалық бюджеттiң есебiнен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) "Тауарлардың шығу тегi туралы сертификатты беру және куәландыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 29 маусымдағы N 889 қаулысына P950889_ (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 22, 257-құжат):
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790 P960790_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат):
аталған қаулымен бекiтiлген Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi агенттiгi" деген бөлiм мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi". 3) "Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы N 875 қаулысына P970875_ (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 21, 189-құжат): 1-тармақтың күшi жойылған деп танылсын. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 3 шiлдедегi N 634 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi (Мемстандарт) туралы ЕРЕЖЕ Миссиясы
Қоршаған ортаның, тауарлардың, процестер мен қызмет көрсетулердiң қауiпсiздiгi мен сапасын қамтамасыз ету, ғылымның, өнеркәсiптiң және ауыл шаруашылығының жұмыс iстеуiнiң тиiмдiлiгiн арттыру.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы заң актiлерiне сәйкес арнай атқарушылық, бақылау және қадағалау функцияларын дербес жүзеге асыратын мемлекеттiк орган болып табылады.
Комитет Қазақстан Республикасында стандарттауды, метрологияны және сертификаттауды ұйымдастыруды қамтамасыз етедi, осы саладағы салааралық үйлестiру мен басшылықты жүзеге асырады, стандарттауды, метрологияны және сертификаттауды жетiлдiрудiң бiрыңғай ғылыми-техникалық саясаты мен бағдарламаларын iске асырады.

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, Положением о Министерстве энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание аппарата Комитета и его территориальных подразделений по государственному надзору за соблюдением стандартов, технических условий, метрологических правил, состоянием и применением средств измерений (далее - территориальные подразделения) осуществляется за счет республиканского бюджета.
4. Комитет является юридическим лицом, имеет печать с изображением
Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на
государственном языке, счета в банке, специальный знак и штампы для
регистрации и удостоверения поверочных, сертификационных работ, серийного
выпуска средств измерений и других целей.
II. ПРИОРИТЕТЫ
5. Основными приоритетными направлениями деятельности Комитета
являются разработка, внедрение и контроль за соблюдением стандартов:
1) здорового образа жизни;
2) высококачественного питания и чистой воды;
3) благоприятной и безопасной окружающей среды;
4) международного уровня образования и науки;
5) сбалансированного использования природных ресурсов;
6) конкурентоспособной продукции энергетики, промышленности и
сельского хозяйства.
III. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ КОМИТЕТА
6. Основные задачи Комитета:
1) проведение единой научно-технической политики в сфере
стандартизации, метрологии и сертификации;
2) координация деятельности центральных и местных исполнительных
органов, хозяйствующих субъектов в области стандартизации, метрологии и
сертификации;
3) формирование государственного фонда стандартов на основе достижений
науки и техники, гармонизация государственных стандартов с международными
требованиями;
4) модернизация парка средств измерений и расширение эталонной базы;
5) разработка основополагающих государственных стандартов Республики
Казахстан;
6) подготовка квалифицированных кадров в области стандартизации,
метрологии и сертификации.
IV. ФУНКЦИИ КОМИТЕТА
7. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
1) координирует работу с центральными и местными исполнительными органами, другими юридическими, а также физическими лицами по обеспечению функционирования международных, межгосударственных и государственных систем стандартизации и сертификации, единства измерений, классификации и кодированию технико-экономической и социальной информации, штрихового кодирования и каталогизации продукции;

2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi туралы ережеге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитеттiң аппараты мен оның: стандарттардың, техникалық шарттардың, метрологиялық ережелердiң сақталуын және өлшем құралдарының жай-күйi мен қолданылуын мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аумақтық бөлiмшелерiн (бұдан әрi - аумақтық бөлiмшелер) ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджеттiң есебiнен жүзеге асырылады.
4. Комитет заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған мөрi, банкте шоттары, тексеру, сертификаттау жұмыстарын, өлшем құралдарының сериялық шығарылымын тiркеу мен куәландыруға және басқа да мақсаттарға арналған арнайы белгiсi мен мөртабаны болады. II. Басымдықтары 5. Комитеттiң негiзгi басымдықты бағыттары: 1) салауатты өмiр салты; 2) жоғары сапалы тамақтану және таза су; 3) қолайлы және қауiпсiз қоршаған орта; 4) бiлiм мен ғылымның халықаралық деңгейi; 5) табиғи ресурстарды тепе-теңдiкте пайдалану;
6) энергетиканың, өнеркәсiптiң және ауыл шаруашылығының бәсекеге қабiлеттi өнiмдерi стандарттарын әзiрлеу, енгiзу және олардың сақталуына бақылау жасау болып табылады.
III. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi
6. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
1) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу;
2) орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы қызметiн үйлестiру; 3) ғылым мен техника жетiстiктерiнiң негiзiнде мемлекеттiк стандарттар қорын қалыптастыру, мемлекеттiк стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестiру; 4) өлшем құралдары паркiн жаңарту және эталондық базаны кеңейту; 5) Қазақстан Республикасының негiзге алынатын мемлекеттiк стандарттарын әзiрлеу; 6) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында бiлiктi кадрлар даярлау. IV. Комитеттiң функциялары 7. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, басқа заңды, сондай-ақ жеке тұлғалармен стандарттау мен сертификаттаудың халықаралық, мемлекетаралық және мемлекеттiк жүйелерiнiң жұмыс iстеуiн, өлшемдердiң бiртұтастығын, техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты жiктеу мен кодтауды, өнiмдi штрихтық кодтау мен каталогтандыруды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты үйлестiредi;

2) осуществляет единую научно-техническую политику в области стандартизации, метрологии, сертификации в соответствии с международными требованиями;
3) совершенствует и развивает государственные системы стандартизации, единства измерений и сертификации продукции и услуг с учетом международного опыта;
4) совершенствует и поддерживает эталонную базу единиц физических величин;
5) организует разработку основополагающих государственных стандартов Республики Казахстан, гармонизирует государственные стандарты Республики Казахстан с соответствующими международными, региональными и межгосударственными стандартами;
6) лицензирует деятельность и ведет государственные реестры юридических и физических лиц по производству, поверке, ремонту, реализации и прокату средств измерений, производству конституционно определенных материально-изобразительных предметов, олицетворяющих государственные символы Республики Казахстан;
7) осуществляет подготовку и повышение квалификации специалистов в области стандартизации, метрологии, сертификации, систем качества, государственного надзора и инспекционного контроля;
8) осуществляет международное научно-техническое сотрудничество в области стандартизации, метрологии и сертификации с целью устранения технических барьеров в торговле;
9) организует разработку, пересмотр, а также осуществляет экспертизу, утверждение и регистрацию государственных стандартов Республики Казахстан и других нормативных актов по стандартизации, метрологии и сертификации;
10) производит формирование и ведение государственного фонда стандартов Республики Казахстан, межгосударственных, региональных, международных и национальных стандартов других стран;
11) осуществляет издание, переиздание и распространение государственных стандартов Республики Казахстан, межгосударственных стандартов, а также правил и рекомендаций международных организаций по стандартизации, метрологии и сертификации;
12) извещает центральные, местные исполнительные органы, другие организации о зарегистрированных нормативных актах на продукцию и выпускаемые средства измерений, а также об изменениях требований нормативных актов в области стандартизации, метрологии и сертификации;
13) направляет странам - членам международных организаций комментарии (отзывы) на разрабатываемые проекты и действующие нормативные документы, которые, по мнению Казахстана, могут создать технические барьеры в торговых отношениях;
14) осуществляет государственный надзор за качеством товаров (работ, услуг), соблюдением требований стандартов и технических условий, метрологических правил, состоянием и применением средств измерений, а также инспекционный контроль за сертифицированной и лицензируемой продукцией и за деятельностью органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров);

2) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында халықаралық талаптарға сәйкес бiрыңғай ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асырады;
3) халықаралық тәжiрибенi ескере отырып, стандарттаудың мемлекеттiк жүйесiн, өнiмдер мен қызмет көрсетулердi өлшеу мен сертификаттаудың бiртұтастығын жетiлдiредi және дамытады;
4) физикалық шамалар бiрлiктерiнiң эталондық базасын жетiлдiредi және қолдайды;
5) Қазақстан Республикасының негiзге алынатын мемлекеттiк стандарттарын әзiрлеудi ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттарын тиiстi халықаралық, аймақтық және мемлекетаралық стандарттармен үйлестiредi;
6) заңды және жеке тұлғалардың өлшем құралдарын шығару, тексеру, жөндеу, сату, және жалға беру, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк рәмiздерiн бейнелейтiн конституциялық айқындалған материалдық-бейнелеу нысандарын шығару жөнiндегi қызметiн лицензиялайды және олардың мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзедi;
7) стандарттау, метрология, сертификаттау, сапа жүйесi, мемлекеттiк қадағалау және инспекциялық бақылау саласында мамандарды даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды жүзеге асырады;
8) саудадағы техникалық кедергiлердi жою мақсатында стандарттау, метрология және сертификаттау саласында халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттарын және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi басқа да нормативтiк актiлерiн әзiрлеудi, қайта қарауды ұйымдастырады, сондай-ақ сараптауды, бекiтудi және тiркеудi жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының мемлекетаралық, аймақтық, халықаралық және басқа елдердiң ұлттық стандарттарының мемлекеттiк қорын қалыптастырады және жүргiзедi.
11) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандарттарын, мемлекетаралық стандарттарды, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi халықаралық ұйымдардың ережелерi мен ұсынымдарын басып шығаруды, қайта басып шығаруды және таратуды жүзеге асырады;
12) орталық, жергiлiктi атқарушы органдарға, басқа да ұйымдарға өнiмдерге және шығарылатын өлшем құралдарына арналған, тiркелген нормативтiк актiлер туралы, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы нормативтiк актiлер талаптарының өзгерiстерi туралы хабарлайды;
13) халықаралық ұйымдарға мүше елдерге Қазақстанның пiкiрi бойынша сауда қатынастарында техникалық кедергiлер келтiруi мүмкiн әзiрленiп жатқан жобалар мен қолданылып жүрген нормативтiк құжаттарға түсiндiрмелер (пiкiрлер) жолдайды;
14) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) сапасына, стандарттар мен техникалық шарттардың, метрологиялық ережелердiң сақталуына, өлшем құралдарының жай-күйi мен қолданылуына мемлекеттiк қадағалауды, сондай-ақ сертификаттау жөнiндегi органдар мен сынақ зертханаларының (орталықтарының) қызметiне инспекциялық бақылауды жүзеге асырады;

15) проводит работы по сертификации товаров (работ, услуг) и систем качества, сертификации по определению страны происхождения, аккредитации и регистрации органов по сертификации, испытательных лабораторий (центров);
16) информирует организации, в том числе международные, региональные и национальные об аккредитованных органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), сертифицируемой продукции и сертифицированных системах качества;
17) осуществляет ведение государственных реестров допущенных к применению средств измерений, стандартных образцов, аккредитованных поверочных лабораторий и метрологических служб, аккредитованных испытательных лабораторий (центров) и органов по сертификации, экспертов-аудиторов;
18) организует функционирование метрологических служб, служб стандартных образцов веществ и материалов;
19) проводит государственные испытания выпускаемых в Республике Казахстан и импортируемых средств измерений, государственную поверку и метрологическую аттестацию средств измерений и измерительных систем;
20) осуществляет другие функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
V. ПРАВА И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ КОМИТЕТА
8. Комитет при осуществлении возложенных на него задач и выполнении обязанностей имеет право:
1) участвовать в разработке проектов нормативных правовых актов и методических документов по стандартизации, метрологии, сертификации, государственному надзору, лицензированию и инспекционному контролю;
2) участвовать в осуществлении организационно-методического руководства и координации деятельности центральных, местных исполнительных органов и других организаций для обеспечения функционирования международных, межгосударственных и государственных систем стандартизации, сертификации и единства измерений;
3) в пределах своей компетенции заключать международные договоры, проводить переговоры и подписывать соглашения с соответствующими ведомствами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами по вопросам стандартизации, метрологии и сертификации;
4) в пределах своей компетенции давать указания и принимать решения, обязательные для исполнения, в установленном законодательством порядке издавать нормативные правовые акты по стандартизации, метрологии и сертификации;
5) посещать в установленном порядке юридические лица, независимо от форм собственности, для выполнения возложенных на Комитет задач;
6) применять определенные законодательством меры при установлении фактов нарушения требований стандартов и технических условий, метрологических правил и правил по сертификации;

15) тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) және сапа жүйесiн сертификаттау, шыққан елiн анықтау бойынша сертификаттау, сертификаттау жөнiндегi органдары, сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредитациялау мен тiркеу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзедi;
16) ұйымдарға, оның iшiнде халықаралық, аймақтық және ұлттық ұйымдарға сертификаттау жөнiндегi аккредитацияланған органдар, сынақ зертханалары (орталықтары), сертификатталатын өнiмдер және сертификатталған сапа жүйелерi туралы хабарлайды;
17) қолдануға рұқсат етiлген өлшем құралдарын, стандарттық үлгiлердi, тiркелген тексеру зертханалары мен метрологиялық қызметтердiң, аккредитацияланған сынақ зертханалары (орталықтары) мен сертификаттау жөнiндегi органдардың, сарапшы-аудиторлардың мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асырады;
18) метрологиялық қызметтердiң, заттар мен материалдардың стандарттық үлгiлерi қызметтерiнiң жұмыс iстеуiн ұйымдастырады;
19) Қазақстан Республикасында шығарылған және импортталған өлшем құралдарына мемлекеттiк сынақтар, өлшем құралдары мен өлшем жүйелерiне мемлекеттiк тексерудi және оларды метрологиялық аттестаттауды жүргiзедi;
20) Қазақстан Республикасының заңдарында өзiне жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
V. Комитеттiң құқықтары мен жауапкершiлiгi
8. Комитеттiң өзiне жүктелген тапсырмаларды жүзеге асыруы және мiндеттердi орындауы кезiнде:
1) стандарттау, метрология және сертификаттау, мемлекеттiк қадағалау, лицензиялау және инспекциялық бақылау жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер мен әдiстемелiк құжаттардың жобаларын әзiрлеуге қатысуға;
2) халықаралық, мемлекетаралық және мемлекеттiк стандарттау, сертификаттау және өлшемдер бiртұтастығы жүйелерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн орталық, жергiлiктi атқарушы органдарға және басқа да ұйымдарға ұйымдастыру-әдiстемелiк басшылықты және олардың қызметiн үйлестiрудi жүзеге асыруға қатысуға;
3) өз құзыретiнiң шегiнде шет елдердiң тиiстi ведомстволарымен, халықаралық ұйымдармен және шет елдiң заңды тұлғаларымен стандарттау, метрология және сертификаттау мәселелерi бойынша халықаралық шарттар жасасуға, келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдерге қол қоюға;
4) өз құзыретiнiң шегiнде орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге және шешiмдер қабылдауға, заңдарда белгiленген тәртiппен стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiнде нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
5) Комитетке жүктелген мiндеттердi орындау үшiн меншiк нысандарына қарамастан заңды тұлғаларға белгiленген тәртiппен баруға;
6) стандарттардың талаптары мен техникалық шарттардың, метрологиялық ережелер мен сертификаттау жөнiндегi ережелердiң бұзылуы фактiлерi анықталған кезде заңдарда белгiленген шаралар қолдануға;

7) принимать решения об уничтожении или о дальнейшей переработке продукции и товаров (работ, услуг) в случаях признания их непригодными к реализации и употреблению в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
8) в установленном порядке привлекать специалистов других государственных органов, а также иностранных и местных экспертов и специалистов для совместной работы в области стандартизации, метрологии и сертификации;
9) выдавать сертификаты на продукцию, системы качества, производства и утверждение типа средств измерений;
10) выдавать сертификаты по определению страны происхождения товара;
11) выдавать аттестаты аккредитации установленного образца органам по сертификации и испытательным лабораториям (центрам);
12) выдавать лицензии в установленном законодательством порядке по закрепленной номенклатуре и видам деятельности;
13) устанавливать правила признания зарубежных сертификатов, знаков соответствия, проводить аккредитацию зарубежных испытательных центров, поверочных лабораторий и органов по сертификации и государственной системе сертификации Республики Казахстан;
14) образовывать совместно с государственными органами и другими юридическими лицами технические комитеты по разработке стандартов;
15) в пределах своей компетенции принимать решения по применению или отмене административных и экономических санкций, а также других, определенных законодательством мер воздействия к юридическим лицам по результатам проведенных проверок;
16) выступать учредителем государственных предприятий, утверждать их уставы и осуществлять в отношении их функции субъекта права государственной собственности.
9. Комитет несет ответственность за своевременное и качественное выполнение возложенных на него задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
VI. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КОМИТЕТА
10. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан. Председатель одновременно является Главным государственным инспектором Республики Казахстан по надзору за стандартами и средствами измерений.
Председатель организует и руководит работой Комитета, осуществляет контроль за деятельностью подведомственных предприятий, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций, выполнение заданий стратегического плана.
11. Заместитель Председателя Комитета - начальник Управления назначается на должность и освобождается от должности Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.

7) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен сатуға және тұтынуға жарамсыз деп таныған жағдайларда өнiмдер мен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) жою туралы немесе одан әрi қайта өңдеу туралы шешiмдер қабылдауға;
8) белгiленген тәртiппен басқа мемлекеттiк органдарының мамандары, сондай-ақ шетелдiк және жергiлiктi сарапшылар мен мамандарды стандарттау, метрология және сертификаттау саласында бiрлесiп жұмыс iстеуге тартуға;
9) өнiмге, сапа, өндiрiс жүйелерiне, сертификаттар беруге және өлшем құралдарының үлгiлерiн бекiтуге;
10) тауардың шыққан елiн айқындау жөнiнде сертификаттар беруге;
11) сертификаттау жөнiндегi органдар мен сынақ зертханаларына (орталықтарына) белгiленген үлгiдегi аккредитация аттестаттарын беруге;
12) заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлген номенклатуралар және қызметтiң түрлерi бойынша лицензиялар беруге;
13) шетелдiк сертификаттарды, сәйкестiк белгiлерiн танудың ережелерiн белгiлеуге, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнде шетелдiк сынақ орталықтарын, тексеру зертханаларын және сертификаттау жөнiндегi органдарын аккредитациялауға;
14) мемлекеттiк органдармен және басқа да заңды тұлғалармен бiрлесiп стандарттарды әзiрлеу жөнiндегi техникалық комитеттер құруға;
15) өз құзыретiнiң шегiнде жүргiзiлген тексерулердiң нәтижелерi бойынша заңды тұлғаларға әкiмшiлiк және экономикалық санкциялар, сондай-ақ заңдарда белгiленген басқа да ықпал ету шараларын қолдану немесе тоқтату жөнiнде шешiмдер қабылдауға;
16) мемлекеттiк кәсiпорындардың құрылтайшысы болуға, олардың жарғыларын бекiтуге және оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыруға құқығы бар.
9. Өзiне жүктелген мiндеттердi орындаудың уақытылығы мен сапасы үшiн Комитет Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
VI. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
10. Комитеттi Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады. Төраға сонымен бiр уақытта Қазақстан Республикасының Стандарттарды және өлшем құралдарын қадағалау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы болып табылады.
Төраға Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, ведомстволық бағынысты кәсiпорындардың қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады, Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы, стратегиялық тұрғыдағы тапсырмаларды орындауы үшiн жеке жауапкершiлiкте болады.
11. Комитет төрағасының орынбасарын - басқарма бастығын Комитет Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

12. Председатель Комитета:
1) определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя, руководителей структурных, территориальных подразделений, других ответственных работников Комитета, а также руководителей подведомственных предприятий Комитета;
2) представляет Комитет в государственных органах и других организациях;
3) координирует и контролирует деятельность структурных, территориальных подразделений Комитета и подведомственных ему государственных предприятий;
4) назначает и освобождает от должности работников аппарата и территориальных подразделений Комитета;
5) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных государственных предприятий;
6) утверждает положения о структурных и территориальных подразделениях Комитета, а также структуру и уставы подведомственных Комитету государственных предприятий;
7) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
13. Решения Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми государственными органами и другими организациями, должностными лицами и гражданами.
14. Для проведения единой научно-технической политики в области стандартизации, метрологии и сертификации - утверждения и регистрации государственных стандартов и нормативных документов, а также для обеспечения функционирования и совершенствования государственных систем стандартизации, сертификации и единства измерений в Комитете образуется коллегия в количестве 9 человек, персональный состав которой утверждается Председателем Комитета. В состав коллегии могут входить сотрудники аппарата Комитета и руководители подведомственных государственных предприятий.
Решения коллегии утверждаются постановлениями Комитета.
15. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1998 г. N 634
Структура Комитета по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Руководство
Управление стандартизации, метрологии и госнадзора
Управление сертификации, внешних связей и финансово-кадровой работы
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1998 г. N 634
Перечень государственных предприятий, подведомственных
Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства энергетики, индустрии и торговли
<*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 мая
1999 г. N 582
P990582_
; постановлением Правительства РК от 14.06.99г. N 743
P990743_
.
----------------------------------------------------------------------------
№ !               Наименование предприятия               ! Местонахождение
п\п!                                                      !
----------------------------------------------------------------------------
1    Республиканское государственное                       г. Алматы
предприятие "Метрология"
2    Республиканское государственное
предприятие "Казахстанский центр
стандартизации, метрологии
и сертификации"                                       город Астана
21   Государственный информационный                            г. Алматы
центр стандартов и стандартных образцов
22   Государственный центр обследования                        г. Алматы
производителей алкогольной продукции
23   Государственный научно-практический                       г. Алматы
центр "Казсертико"
24   Республиканское государственное казенное
предприятие "Институт повышения
квалификации в области стандартизации,
метрологии и сертификации"                             город Астана
----------------------------------------------------------------------------

12. Комитеттiң Төрағасы:
1) өз орынбасарының, құрылымдық, аумақтық бөлiмшелер басшыларының, Комитеттiң басқа да жауапты қызметкерлерiнiң, сондай-ақ Комитеттiң ведомстволық бағынысты кәсiпорындары басшыларының мiндеттерi мен жауаптылық дәрежесiн белгiлейдi;
2) мемлекеттiк органдарда және басқа ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi;
3) Комитеттiң құрылымдық, аумақтық бөлiмшелерi мен оған ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiн үйлестiредi және бақылайды;
4) Комитет аппаратының және аумақтық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың басшыларын қызмет тағайындайды және қызметтен босатады;
6) Комитеттiң құрылымдық және аумақтық бөлiмшелерi туралы ережелерi, сондай-ақ Комитетке ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың құрылымы мен жарғыларын бекiтедi;
7) өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
13. Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылдаған шешiмдерi барлық мемлекеттiк органдар мен басқа да ұйымдардың, лауазымды адамдардың және азаматтардың орындалуы үшiн мiндеттi.
14. Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу - мемлекеттiк стандарттар мен нормативтiк құжаттарды бекiту және тiркеу үшiн, сондай-ақ стандарттаудың, сертификаттаудың және өлшемдердiң бiртұтастығының мемлекеттiк жүйелерiнiң жұмыс iстеуiн және оларды жетiлдiрудi қамтамасыз ету үшiн Комитетте, жеке құрамын Комитеттiң Төрағасы бекiтетiн, құрамында 9 адам бар алқа құрылады. Алқаның құрамына Комитет аппаратының қызметкерлерi мен ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың басшылары кiре алады. Алқаның шешiмi Комитеттiң қаулыларымен бекiтiледi. 15. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 3 шiлдедегi N 634 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң ҚҰРЫЛЫМЫ Басшылық Стандарттау, метрология және мемлекеттiк қадағалау басқармасы Сертификаттау, сыртқы байланыстар және қаржы-кадр жұмыстары басқармасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 3 шiлдедегi N 634 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiне ведомстволық бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi ____________________________________________________________________ Рет| Кәсiпорындардың атауы |Орналасқан жерi N | | ____________________________________________________________________ 1 |"Метрология" республикалық мемлекеттiк |Алматы қаласы |кәсiпорын | ____________________________________________________________________ 2 |"Қазақстан стандарттау, метрология және |Астана қаласы |сертификаттау орталығы" республикалық | |мемлекеттiк кәсiпорны | ____________________________________________________________________ 3-20-жолдар алынып тасталды ____________________________________________________________________ 21|Стандарттар және стандарт үлгiлерi |Алматы қаласы |мемлекеттiк ақпараттық орталығы | ____________________________________________________________________ 22| Мемлекеттiк алкоголь өнiмдерiн |Алматы қаласы |өндiрушiлердi тексеру орталығы | ____________________________________________________________________ 23|"Казсертико" мемлекеттiк ғылыми-практикалық |Алматы қаласы |орталығы | ____________________________________________________________________ 24 |"Стандарттау, метрология және | | сертификаттау саласында | | біліктілікті арттыру институты" | | республикалық мемлекеттік | | қазыналық кәсіпорны |Астана қаласы ЕСКЕРТУ. Тізбе 24-жолмен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.15. N 582 қаулысымен. P990582_ ЕСКЕРТУ. Тізбеден 3-20-жолдар алынып тасталды, 2-жол жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.06.14. N 743 қаулысымен. P990743_