О некоторых вопросах государственного закупа зерна урожая 1999 года, его учета, хранения и реализации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года № 1303
В целях стимулирования эффективного зернового производства, активизации политики экспорта зерна, а также реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 1999 года № 357 P990357_ "О закупе зерна в целях стимулирования сельскохозяйственных товаропроизводителей" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке государственного закупа зерна урожая 1999 года, его учета, хранения и реализации.
2. Произвести государственный закуп продовольственной пшеницы мягких сортов не ниже третьего класса урожая 1999 года у сельскохозяйственных товаропроизводителей в объеме до 450 000 (четыреста пятьдесят тысяч) тонн на сумму до 32 500 000 (тридцать два миллиона пятьсот тысяч) долларов США по ценам, эквивалентным 70 (семьдесят) или 75 (семьдесят пять) долларам США за 1 тонну, на условиях франко-элеватор за счет средств, возвращаемых от реализации зерна, закупленного в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 1998 года № 998 P980998_ , а также за счет средств в сумме 9 110 784 (девять миллионов сто десять тысяч семьсот восемьдесят четыре) доллара США как части зерна государственного резерва, хранящейся в денежной форме. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 27 октября 1999 г. N 1612 P991612_ ; от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ ; от 23 декабря 1999 г. N 1963 Р991963_ ; от 10 апреля 2000 г. N 548 P000548_ .
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) проводить постоянный мониторинг по учету ресурсов зерна и продуктов его переработки;
2) ввести обязательную регистрацию сдачи и вывоза зерна и продуктов его переработки с элеваторов, хлебоприемных пунктов и перерабатывающих организаций;
3) в недельный срок утвердить порядок регистрации сдачи и вывоза зерна и продуктов его переработки с элеваторов, хлебоприемных пунктов и перерабатывающих организаций;
4) в целях недопущения дефицита зерна на внутреннем рынке страны вносить предложения по введению предусмотренных законодательством ограничительных мер по экспорту зерна;
5) зерно урожая 1999 года, закупленное за счет средств в сумме 9 110 784 (девять миллионов сто десять тысяч семьсот восемьдесят четыре) долларов США, как часть зерна государственного резерва, хранящегося в денежной форме, использовать в качестве кредита для приобретения (обмена или закупа) по контрактам с концерном "Белресурсы" 198 (сто девяносто восемь) колесных тракторов.

1999 жылғы егіннің астығын мемлекеттік сатып алудың, оның есебін жүргізудің, сақтаудың және сатудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 2 қыркүйек N 1303
Тиiмдi астық өндiрiсiн ынталандыру астықтың экспорты саясатын жандандыру, сондай-ақ "Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн ынталандыру мақсатында астық сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 2 сәуiрдегі N 357 P990357_ қаулысын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған 1999 жылғы егiннiң астығын мемлекеттік сатып алудың, оның есебiн жүргізудiң, сақтаудың және сатудың тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Ауыл шаруашылығы Тауар өндiрушiлерiнен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 5 қазандағы N 998 P980998_ қаулысына сәйкес сатып алынған астықты сатудан қайтарылған қаражаттың есебiнен франко-элеватор шартымен 1 тонна үшiн 70 (жетпіс) немесе 75 (жетпіс бес) АҚШ долларына баламды баға бойынша 32 500 000 (отыз екі миллион бес жүз мың) АҚШ доллары сомасына дейін 450 000 (төрт жүз елу мың) тоннаға дейін көлемiнде 1999 жылғы егiннiң үшiншi сыныптан төмен емес жұмсақ сортты азық-түлiктiк бидайын мемлекеттiк сатып алу жүргiзiлсiн, сондай-ақ астықтың мемлекеттік резервінің ақшалай нысанда сақталатын бөлігі ретіндегі 9 110 784 (тоғыз миллион жүз он мың жеті жүз сексен төрт) АҚШ
доллары сомасындағы қаражаттың есебінен.
<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.10.27. N 1612
қаулысымен.
P991612_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен.
P991620_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.12.23. N 1963
қаулысымен.
P991963_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.10. N 548
қаулысымен.
P000548_
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi заңдарда
белгiленген тәртiппен:
1) астықтың ресурсы мен оны қайта өңдеу өнiмдерiнің есебi бойынша
тұрақты мониторинг жүргізсiн;
2) элеваторларға, астық қабылдау пункттерiне және қайта өңдеушi ұйымдарға астық пен оны қайта өңдеу өнiмдерiн тапсыруды және әкетудi мiндеттi тiркеудi жүргiзсiн;
3) бiр апта мерзiмде элеваторларға, астық қабылдау пункттерiне және қайта өңдеушi ұйымдарға астық пен оны қайта өңдеу өнiмдерiн тапсыруды және әкетудi тiркеудiң тәртiбiн бекiтсiн;
4) елдiң iшкі рыногында астықтың тапшылығына жол бермеу мақсатында заңдарда көзделген астықтың экспорты бойынша шектеу шараларын жүргiзу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
5) ақшалай нысанда сақталып жатқан мемлекеттік резерв астығының бір бөлігі ретіндегі 9 110 784 (тоғыз миллион бір жүз он мың жеті жүз сексен төрт) АҚШ доллары сомасындағы қаражат есебінен сатып алынған 1999 жылғы егіннің астығы 198 (бір жүз тоқсан сегіз) доңғалақты тракторды "Белресурсы" концернімен келісім-шарттар бойынша сатып алуға (айырбас немесе алдын ала сатып алу) арналған кредит ретінде пайдаланылсын.

Оставшуюся часть использовать в качестве кредита для приобретения (обмена или закупа) до 152 (сто пятьдесят два) колесных тракторов МТЗ-82 УК на свободном рынке, до 200 (двести) жаток у открытого акционерного общества "Лизинговая компания "Украгромашинвест", до 50 (пятьдесят) жаток у открытого акционерного общества "Кызылордарисмаш", на компенсацию затрат по хранению и транспортировке вышеуказанной техники по территории Республики Казахстан, а остаток средств от реализации зерна государственных экспортных ресурсов зачислить на специальный счет закрытого акционерного общества "КазАгроФинанс. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 февраля 2000 г. N 187 P000187_ ; постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2000 года N 929 P000929_ .
4. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в срок до 15 ноября 1999 года разработать государственную программу поддержки зернового производства и внести ее на рассмотрение Правительства Республики Казахстан.
4-1. Ответственность за обеспечение организации закупа зерна урожая 1999 года на местах возложить на акимов областей. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 4-1 - постановлением Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года № 1303
Правила о порядке государственного закупа зерна
урожая 1999 года, его учета, хранения и реализации
Настоящие Правила определяют порядок государственного закупа, учета, хранения и реализации зерна яровой пшеницы урожая 1999 года.
1. Условия государственного закупа зерна
1. Государственный закуп зерна осуществляется через закрытое акционерное общество "Продкорпорация" (далее - Корпорация). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
2. Зерно закупается только у сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Сельскохозяйственный товаропроизводитель - юридическое или физическое лицо, для которого земля является основным средством производства или деятельность которого связана с использованием земли для производства сельскохозяйственной продукции.
3. Объемы закупа у каждого сельскохозяйственного товаропроизводителя определяются в зависимости от земельного надела, средней урожайности по району и коэффициента товарности произведенного зерна.

Қалған бөлігі 152-ге (жүз елу екі) дейін МТЗ-82УК доңғалақты тракторларын еркін рыноктан, 200-ге (екі жүз) дейін дестелегіштерді "Украгромашинвест" лизинг компаниясы" ашық акционерлік қоғамынан, 50-ге (елу) дейін дестелегіштерді "Қызылордакүрішмаш", ашық акционерлік қоғамынан несие ретінде сатып алу (айырбас немесе алдын ала сатып алу) үшін, жоғарыда көрсетілген техникаларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдауға және сақтауға жұмсалған шығындарды өтеуге пайдаланылсын, ал мемлекеттік экспорттық ресурстар астығын сатудан түскен қаражаттың қалған бөлігі "ҚазАгроҚаржы" жабық акционерлік қоғамының арнаулы шотына аударылсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ 5) тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің
2000.02.08. N 187 қаулысымен. P000187_
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2000.06.23. N 929 қаулысымен. P000929_
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі 1999 жылдың 15 қарашасына дейін мерзімде астық өндірісін қолдау жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны әзірлесін және оны Қазақстан Республикасының Үкіметінің қарауына енгізсін.
4-1. Жергілікті жерлерде 1999 жылдың егіні астығын сатып алуды
ұйымдастыруды қамтамасыз ету үшін жауаптылық облыстардың әкімдеріне
жүктелсін.
<*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 4-1 тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.10.28.
N 1620 қаулысымен.
P991620_
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялануға
жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 2 қыркүйектегi
N 1303 қаулысымен
бекiтiлген
1999 жылғы егіннiң астығын мемлекеттiк сатып алудың, оның
есебiн жүргізудiң, сақтаудың және сатудың тәртiбi туралы
Ереже
Осы Ереже 1999 жылғы егiннiң жаздық бидай астығын мемлекеттiк сатып
алудың, оның есебiн жүргізудiң, сақтаудың және сатудың тәртiбiн айқындайды.
1. Астықты мемлекеттік сатып алудың шарттары
1. Астықты мемлекеттік сатып алу "Азық-түлiк корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың екінші абзацы алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
1999.10.28. N 1620 қаулысымен. P991620_
2. Астық тек ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен ғана сатып алынады.
Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiсi - жер өндiрiсiнiң негізгi құралы болып табылатын немесе қызметi ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру үшiн жердi пайдалануға байланысты заңды немесе жеке тұлға.
3. Әрбiр ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiсiнен сатып алудың көлемдерi жер үлесiне, аудан бойынша орташа шығымдылыққа және өндiрiлген астықтың тауарлық коэффициентiне қарай айқындалады.

4. Продавцами могут быть сельскохозяйственные товаропроизводители -
юридические лица, соответствующие одному из нижеследующих критериев:
не имеющие по итогам предыдущего года убытков от финансово-
хозяйственной деятельности;
вырастившие урожай зерновых на землях с бонитетом не ниже 40 баллов.
Для фермерских и крестьянских хозяйств эти критерии являются
необязательными. Основанием для включения их в списки потенциальных
продавцов является доставка и сдача зерна на уполномоченные элеваторы.
5. Закупаемое государством зерно по цене, эквивалентной 75 (семьдесят
пять) долларам США, - продовольственная пшеница мягких сортов - должно
соответствовать следующим техническим требованиям:
1. Натура, г/л                                            не менее 750
2. Влажность, %                                           не более 14,5
3. Массовая доля клейковины, %                            не менее 25
4. Качество клейковины, группа                            не ниже II
5. Стекловидность, %                                      не менее 50
6. Обесцвеченность (степень)                              не ниже 1
7. Сорная примесь, %                                      не более 2
8. Зерновая примесь, %                                    не более 5
Все остальные показатели должны соответствовать требованиям
ГОСТа 9353-90.
Зерно, соответствующее ограничительным нормам заготовляемой и поставляемой мягкой пшеницы 3 класса ГОСТ 9353-90, подлежит закупу по цене, эквивалентной 70 (семьдесят) долларам США. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
6. Закуп зерна осуществляется у товаропроизводителей на линейных элеваторах, рекомендованных Корпорацией и утвержденных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Основные критерии отбора элеваторов для допуска их к участию в закупе и хранению зерна:
отсутствие претензий по выполнению обязательств программы закупа зерна урожая 1997-1998 годов и хранению давальческого зерна;
техническое и технологическое состояние оборудования, а также санитарный режим должны соответствовать установленным стандартам;
оснащенность машинами для очистки, сортирования и сушки зерна;
наличие исправных электротермометрических установок дистанционного контроля зерна в элеваторах;
оснащенность весовым хозяйством, в частности, весами для взвешивания зерновозов, лабораторным оборудованием и приборами для определения качества зерна и продуктов его переработки;
наличие автономной станции электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы технологического оборудования;
наличие собственных подъездных железнодорожных путей, тупиков и их техническое состояние;
наличие мобильных средств для подачи и уборки зерновозов и железнодорожных вагонов;
производительность отгрузочных точек по элеватору и зерноскладам;
наиболее низкие тарифы за услуги хранения;
минимальный объем элеваторных емкостей должен быть не менее 80 тыс. тонн;
возможность обеспечения отдельного хранения закупаемого зерна

4. Мына төмендегi өлшемдердiң бiреуiне сәйкес келетiн:
осының алдындағы жылдың қорытындылары бойынша қаржы-шаруашылық қызметтен шеккен зияны жоқ;
жерде бонитетi 40 баллдан төмен емес астық өнiмiн өсiрген ауыл
шаруашылығы тауар өндiрушілерi - заңды тұлғалар сатушылар бола алады.
Фермерлiк және шаруа қожалықтары үшiн бұл өлшемдер мiндеттi болып
табылады. Астықты уәкiлеттiк береген элеваторларға жеткiзу және тапсыру
оларды ықтимал сатушылардың тiзiмдерiне кiргiзу үшiн негiз болып табылады.
5. 75 (жетпіс бес) АҚШ долларына баламды баға бойынша мемлекет
сатып алатын астық - жұмсақ сортты азық-түліктік бидай мынадай техникалық
талаптарға сәйкес келуi тиiс:
<*>
1. Табиғилығы, г/л                    750 кем емес
2. Дымқылдығы, %                      14,5 артық емес
3. Жабысқақтығының жалпы үлесi,%      25 кем емес
4. Жабысқақтығының сапасы, топ        ІІ төмен емес
5. Жылтырлығы, %                      50 кем емес
6. Түссiздендiрiлуi (дәрежесi)        1 төмен емес
7. Қоқыс қосындысы, %                 2 артық емес
8. Өзге астықтың қосындысы, %         5 артық емес
Барлық қалған көрсеткiштер 9353-90 МЕМСТ-тың талаптарына сәйкес келуi
тиiс.
<*>
Дайындалатын және берілетін 3 сыныпты жұмсақ бидайдың 9353-90 МЕМСТ-тың шектеу нормаларына сәйкес келетін астығы 70 (жетпіс) АҚШ долларына баламды баға бойынша сатып алуға жатады. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің
1999.10.28. N 1620 қаулысымен. P991620_
6. Тауар өндiрушілерден астық сатып алу Корпорация ұсынған және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бекiткен желiлiк элеваторларда жүзеге асырылады.
Элеваторларды астықты сатып алуға және сақтауға қатысуға рұқсат ету үшiн iрiктеудiң негізгi өлшемдерi:
1997-1998 жылдардың астығын сатып алу бағдарламасының мiндеттерiн орындау және алыс-берiс астығын сақтау жөнiнде талаптардың болмауы;
жабдықтарының техникалық және технологиялық жағдайы, сондай-ақ санитарлық режим белгіленген стандарттарға сәйкес келуi тиiс;
астықты тазартуға, сорттауға және кептiруге арналған машиналармен жарақтандырылуы;
элеваторларда астықты қашықтықтан бақылайтын ақаусыз электр термометрлiк қондырғылардың болуы;
таразы шаруашылығымен, атап айтқанда, астық тасымалдаушыларды өлшеуге арналған таразылармен, лабораториялық жабдықтармен және астық пен оны қайта өңдеу өнiмдерiнiң сапасын айқындауға арналған аспаптармен жарақтандырылуы;
технологиялық жабдықтың кiдiрiссiз жұмысын қамтамасыз ету үшiн дербес
электрмен жабдықтау станциясының болуы;
өзiнiң кiре берiс темiр жолдары, тұйық жолдары болуы және олардың
техникалық жай-күйi;
астық тасымалдаушылар мен темiр жол вагондарын беру және тазалау үшiн
жылжымалы құралдардың болуы;
элеватор мен астық қоймалары бойынша тиеу нүктелерiнiң өнiмдiлігі;
сақтау қызметi үшiн неғұрлым төмен тарифтер;
элеваторлық сиымдылықтардың ең төменгi көлемi 80 мың тоннадан кем
болмауы тиiс;
сатып алынған астықты жеке сақтауды қамтамасыз ету мүмкiндiгi.

2. Порядок проведения закупа зерна и его финансирования
7. До 15 сентября 1999 года Министерство сельского хозяйства публикует в средствах массовой информации условия закупа зерна и списки допущенных к закупу и хранению элеваторов.
8. Сельхозтоваропроизводители представляют в рабочие группы заявки на реализацию своего зерна. <*>
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
9. Формирование списков продавцов производится рабочими группами.
Рабочие группы создаются решениями акимов областей и должны включать заместителей акимов областей, курирующих вопросы сельского хозяйства, представителей департаментов (управлении) сельского хозяйства, комитетов по управлению земельными ресурсами, статистических и налоговых органов и руководителей областных представительств закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация", на которых возлагаются полномочия председателей рабочих групп.
Для включения в список продавцов сельхозтоваропроизводитель представляет в рабочую группу:
1) письменную заявку на имя рабочей группы;
2) копию приходной квитанции (ПК-13) и анализной карточки зерна, выданной элеватором;
3) копию патента или свидетельства на право занятия предпринимательской деятельностью (только крестьянские хозяйства и физические лица).
Рабочие группы составляют списки продавцов на основании следующих документов, представляемых им соответствующими государственными органами, без истребования их у сельхозтоваропроизводителей:
1) статистические данные формы "4СХ" - статистическими органами;
2) справки о средней урожайности в районах - департаментами сельского хозяйства;
3) копии государственного акта или иного правоустанавливающего документа на землю - комитетами по управлению земельными ресурсами.
Руководители вышеуказанных государственных органов несут персональную ответственность за достоверность информации, содержащихся в документах, представляемых рабочим группам.
Рабочие группы рассматривают эти документы совместно со статистическими данными формы "4 СХ" и справками о средней урожайности в районах полученных от соответствующих государственных органов централизованно, с целью уточнения достоверности представляемых сведений о засеянности площадей и для определения максимального объема закупа у каждого товаропроизводителя как у продавца. <*>
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
10. Рабочие группы на основании полученных документов составляют списки и реестры продавцов по формам, утвержденным Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .

2. Астықты сатып алуды жүргізудiң және оны
қаржыландырудың тәртiбi
7. 1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiн Ауыл шаруашылығы министрлігі бұқаралық ақпарат құралдарында астық сатып алудың шарттары мен сатып алуға және сақтауға рұқсат етiлген элеваторлардың тiзiмiн жариялайды.
8. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерді жұмыс топтарына өз астығын сатуға өтініштер ұсынады. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен. P991620_
9. Сатушылардың тізімдерін қалыптастыруды жұмыс топтары жүргізеді.
Жұмыс топтары облыстар әкімдерінің шешімімен құрылады және облыстар әкімдерінің ауыл шаруашылығы мәселелерін басқаратын орынбасарларын, ауыл шаруашылығы департаменттерінің (басқармаларының), жер ресурстарын басқару жөніндегі комитеттердің, статистикалық және салық органдарының өкілдерін және жұмыс топтары төрағаларының өкілеттігі жүктелетін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамы облыстық өкілдіктерінің басшыларын қамтуы тиіс.
Ауыл шаруашылығы тауар өндірушісі сатушылардың тізіміне енгізу үшін жұмыс тобына:
1) жұмыс тобының атына жазбаша өтініш;
2) элеватор берген кіріс түбіртегі (КТ-13) мен астықтың талдау кәртішкесінің көшірмесін;
3) кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығына патенттің немесе куәліктің көшірмесін (тек шаруа қожалықтары мен жеке адамдар) ұсынады.
Жұмыс топтары оларды ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінен талап етпестен өздеріне тиісті мемлекеттік органдар ұсынған мынадай құжаттардың негізінде сатушылардың тізімдерін жасайды:
1) "4 СХ" нысанындағы статистикалық деректерді - статистикалық органдар;
2) аудандағы орташа түсімділік туралы анықтамаларды - ауыл шаруашылығы департаменттері;
3) жерге мемлекеттік актінің немесе өзге де құқықты белгілейтін құжаттың көшірмесін - жер ресурстарын басқару жөніндегі комитеттер.
Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың басшылары жұмыс топтарына ұсынылатын құжаттардағы ақпараттардың дұрыстығы үшін жеке жауаптылықта болады.
Жұмыс топтары бұл құжаттарды алқаптарға тұқым себілуі туралы ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын анықтау мақсатында және сатушыдағы сияқты әрбір тауар өндірушідегі астықтың ең жоғары көлемін айқындау үшін орталықтандырылған түрде тиісті мемлекеттік органдардан алынған "4 СХ" нысанындағы статистикалық деректермен және аудандағы орташа түсімділік туралы анықтамалармен бірге қарайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен. P991620_
10. Жұмыс топтары алынған құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен нысандар бойынша сатушылардың тізімдері мен тізілімдерін жасайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен. P991620_

11. (Пункт 11 исключен - постановлением Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ )
12. Рабочие группы отбирают заявки продавцов на закуп зерна и передают их в областные представительства Корпорации, на основании которых последние заключают типовые договора с продавцами зерна по форме, утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан. После заключения договоров для проведения оплаты продавцами предоставляются следующие документы в областные представительства Корпорации, которые в течение трех дней передаются в Корпорацию:
1) оригинал ПК-10;
2) оригинал анализной карточки, выдаваемой элеватором;
3) счет-фактура и налоговая счет-фактура установленной формы в соответствии с Инструкцией государственной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 1995 года N 37 (налоговая счет-фактура для лиц, работающих в упрощенном режиме налогообложения, должна быть заверена подписью руководителя и печатью районного налогового органа). <*>
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
13. (Пункт 13 исключен - постановлением Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ )
14. Перечисление денег продавцам Корпорация (ее представительства) осуществляет в течение семи операционных дней со дня фактического исполнения продавцами обязательств по передаче зерна в соответствии с положениями типового договора. <*>
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 28 октября 1999 г. N 1620 P991620_ .
15. Оплата производится в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день платежа. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 декабря 1999 г. N 1832 P991832_ .
16. В случае, если по результатам закупа не будут выбраны деньги, предназначенные на закуп государством зерна, в полном объеме, возможно проведение дополнительного закупа в соответствии с настоящими Правилами в сроки, определенные Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Учет и хранение закупленного зерна
17. После осуществления закупа Корпорацией заключаются договора с определенными элеваторами на хранение закупленного зерна согласно типовому договору, утвержденному Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан. Датой начала хранения закупленного зерна считается день оплаты продавцу за зерно.
18. Ответственность за количественно-качественное состояние хранящегося зерна несут элеваторы, а контроль осуществляют уполномоченные представители Корпорации и Министерства сельского хозяйства.

11. <*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен. P991620_
12. Жұмыс топтары сатушылардың астық сатуға арналған өтініштерін алады және оларды оның негізінде соңғылары Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен нысан бойынша астық сатушылармен үлгі шарттар жасасатын Корпорацияның облыстық өкілдігіне үш күннің ішінде Корпорацияға берілетін мынадай құжаттарды:
1) КТ-10-ның түпнұсқасын;
2) элеватор берген талдау кәртішкесінің түпнұсқасын;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік салық инспекциясының 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 нұсқаулығына сәйкес белгіленген нысандағы есеп-фактура мен салықтық есеп-фактурасын (салық салудың оңайлатылған режимімен жұмыс істейтін тұлғаларға арналған салықтық есеп-фактурасы басшының қолымен және аудандық салық органының мөрімен
расталған болуы тиіс) ұсынады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен.
P991620_
13.
<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен.
P991620_
14. Корпорация (оның өкілдігі) сатушыларға ақша аударуды, сатушылар
үлгі-шарттың ережелеріне сәйкес астықты беру жөніндегі міндеттемелерін іс
жүзінде орындаған күннен бастап, жеті операциялық күннің ішінде жүзеге
асырады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен.
P991620_
15. Төлем сатушы төлем күнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
бағамы бойынша теңгемен жүргiзiледi.
<*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.12.02. N 1832
қаулысымен.
P991832_
16. Егер сатып алудың нәтижелерi бойынша мемлекеттiң астық сатып алуға арналған ақша толық көлемде алынбаса, осы ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi айқындаған мерзiмдерде, қосымша сатып алу жүргізілуі мүмкiн.
3. Сатып алған астықтың есебiн жүргізу және сақтау
17. Сатып алу жүзеге асырылғаннан кейiн Корпорация белгiлi бiр элеваторлармен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бекiткен үлгiлiк шартқа сәйкес сатып алынған астықты сақтауға шарттар жасасады. Сатушыға астық үшiн ақы төленген күн сатып алынған астықты сақтаудың басталған күнi болып есептеледi.
18. Сақталатын астықтың сандық-сапалық жағдайы үшiн элеваторлар
жауаптылықта болады, ал бақылауды Корпорация мен Ауыл шаруашылығы
министрлiгiнiң уәкiлеттi өкiлдерi жүзеге асырады.

19. В целях мониторинга государственных ресурсов зерна на каждом уполномоченном элеваторе осуществляется регистрация сдачи и вывоза зерна в соответствующем журнале. Журнал регистрации ежедневно проверяется (визируется) уполномоченными представителями Министерства сельского хозяйства. Выдача сертификатов качества отгружаемого зерна РГП "Республиканская хлебная экспертиза" без регистрации в журнале объемов и качества вывозимого зерна запрещается.
20. Затраты за хранение государственного зерна включаются в цену его реализации.
4. Реализация закупленного зерна и возврат
финансовых ресурсов
21. Реализацию закупленного зерна осуществляет Корпорация в установленном порядке в соответствии с зерновой политикой государства.
22. Условия и сроки реализации закупленного зерна определяются на основании конъюнктуры внешнего рынка. Цена реализуемого зерна согласовывается с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
23. Средства, вырученные от реализации закупленного зерна, перечисляются Корпорацией на счет Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3-х банковских дней после их получения. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 28 октября 1999 г. N 1620
P991620_
.
5. Ответственность участников закупа
24. Ответственность элеваторов за количественно-качественным
состоянием хранящегося зерна оговаривается условиями заключенных
договоров. Ответственность участвующих в закупе, хранении и реализации
государственного зерна лиц определяется в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)

19. Астықтың мемлекеттiк ресурстарының мониторингi мақсатында әрбiр
уәкiлеттi элеваторда тиiстi журналда астықты тапсыру мен әкетудi тiркеу
жүзеге асырылады. Тiркеу журналын күн сайын Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң
уәкiлеттi өкiлдерi тексередi (виза қояды). "Республикалық астық
сараптамасы" РМК тиеп жөнелтетiн астыққа журналда әкетiлетiн астықтың
көлемi мен сапасын тiркеместен сертификаттар беруге тыйым салынады.
20. Мемлекеттiк астықты сақтауға арналған шығындар оны сатудың
бағасына енгiзiледi.
4. Сатып алынған астықты сату және қаржы
ресурстарын қайтару
21. Сатып алынған астықты сатуды мемлекеттiң астық саясатына сәйкес
белгiленген тәртiппен Корпорация жүзеге асырады.
22. Сатып алынған астықты сатудың шарттары мен мерзiмдерi сыртқы рынок
конъюнктурасының негізінде айқындалады. Сатылатын астықтың бағасы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен келiсiледi.
23. Сатып алынған астықты сатудан алынған қаражатты Корпорация, ол
алынғаннан кейiн, 3 банктiк күннiң iшiнде Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің есебiне аударады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.10.28. N 1620
қаулысымен.
P991620_
5. Сатып алуға қатысушылардың жауапкершiлігі
24. Элеваторлардың сақталатын астықтың сандық-салалық жай-күйi үшiн
жауапкершiлiгi жасалған шарттардың талаптарында көрсетiледi. Мемлекеттiк
астықты сатып алуға, сақтауға және сатуға қатысушы тұлғалардың
жауапкершiлiгi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес
айқындалады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Қасымбеков Б.