О порядке оказания платных образовательных услуг государственными учреждениями образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 1999 года N 1438. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2009 года № 1102
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.07.2009 № 1102 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года Z990389_   "Об образовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок оказания платных образовательных услуг государственными учреждениями образования.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 1999 года N 1438
Порядок
оказания платных образовательных услуг
государственными учреждениями образования
1. Настоящий порядок разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании".
2. К платным образовательным услугам относятся:
1) услуги по дополнительным образовательным программам;
2) услуги по дополнительному преподаванию специальных курсов и циклов дисциплин;
3) услуги по репетиторству (проведение дополнительных занятий по предметам сверх количества часов по учебному плану с отдельными учащимися в индивидуальном порядке);
4) услуги по дополнительному углубленному изучению с учащимися предметов (за рамками соответствующих образовательных программ государственных общеобязательных стандартов);
5) услуги по дополнительным физкультурно-оздоровительным программам, направленным на охрану и укрепление здоровья детей;
6) услуги по организации летнего отдыха;
7) услуги по организации кружковой деятельности (за рамками базисного учебного плана);
8) услуги по организации спортивно-массовых мероприятий, судейства, питания участников спортивных мероприятий среди учащихся и медицинских услуг;
9) иные платные услуги (за пользование музыкальными инструментами; отпуск теплоэнергии, подаваемой энергоустановками и котельными государственных учреждений образования; производственная деятельность учебно-вспомогательных и подсобных хозяйств; реализация продукции учебно-опытных участков; средства, получаемые от реализации учебно-методической литературы; средства, получаемые за работу воспитанников в учебно-производственных мастерских, в подсобных хозяйствах, на предприятиях и других организациях; средства, получаемые школами и школами-интернатами от родителей на питание обучающихся; поступление платы от обучающихся за питание, предоставляемое столовыми, принадлежащими государственным учреждениям образования; средства, получаемые государственными учреждениями образования от предприятий за работу обучающихся; средства, получаемые школами от родителей за пребывание детей в пришкольных лагерях).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 22 сентября 2000 г. N 1438 P001438_ ; от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ ; от 29 сентября 2005 г. N 964  .

Мемлекеттік білім мекемелерінің ақылы білім беру қызметін көрсетуінің тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 22 қыркүйек N 1438. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 шілдедегі N 1102 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.07.20. N 1102 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік білім мекемелерінің ақылы білім беру қызметін көрсетуінің тәртібі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1999 жылғы 22 қыркүйектегi
N 1433 қаулысымен
бекiтiлген
1. Мемлекеттiк бiлiм мекемелерiнің ақылы бiлiм беру
қызметiн көрсетуiнің тәртiбi
1. Осы Тәртiп "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Ақылы бiлiм беру қызметiн көрсетулерге:
1) қосымша бiлiм беру бағдарламасы бойынша қызмет көрсетулер;
2) пәндердiң арнаулы курстары мен циклдарын қосымша оқыту жөнiндегi қызмет көрсетулер;
3) репиторлық (жекелеген оқушылармен жеке түрде оқу жоспары бойынша сағаттардың санынан тыс пәндер бойынша қосымша сабақтар өткiзу) жөнiндегi қызмет көрсетулер;
4) оқушыларға пәндердi қосымша тереңдетіп оқыту (мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарының тиiстi бiлiм беру бағдарламаларының шеңберiнен тыс) жөнiндегi қызмет көрсетулер;
5) балалардың денсаулығын қорғауға және нығайтуға бағытталған қосымша дене тәрбиесi-сауықтыру бағдарламалары бойынша қызмет көрсетулер;
6) жазғы демалысты ұйымдастыру жөнiндегi қызмет көрсетулер;
7) үйiрмелiк қызметтi ұйымдастыру (базистiк оқу жоспарының шеңберiнен тыс) бойынша қызмет көрсетулер;
8) спорттық-бұқаралық iс-шараларды ұйымдастыру, төрешiлiк ету, оқушылардың арасындағы спорттық iс-шараларға қатысушыларды тамақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулер және медициналық қызмет көрсетулер;
9) өзге де ақылы қызмет көрсетулер (музыкалық аспаптарды пайдаланғаны үшiн; мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнiң энергия қондырғылары мен қазандықтары беретiн жылу энергиясын босату; оқу-көмекшi және қосалқы шаруашылықтардың өндiрiстiк қызметi; оқу-тәжiрибе учаскелерiнiң өнiмдерiн оқу-әдiстемелiк әдебиеттi сатудан алынатын қаражат; тәрбиеленушiлердiң оқу-өндiрiстiк шеберханалардағы, қосалқы шаруашылықтардағы, кәсiпорындар мен басқа да ұйымдардағы жұмысы үшiн алынатын қаражат; мектептер мен мектеп-интернаттарының бiлiм алушылардың тамақтануы үшiн ата-аналардан алатын қаражаты; мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнiң қарамағындағы асханалар ұсынған тамақтану үшiн бiлiм алушылардан түсетiн төлем; бiлiм алушылардың жұмысы үшiн мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерi кәсiпорындардан алатын қаражат; мектеп жанындағы күндiзгi лагерьлерде балалардың болғаны үшiн ата-аналардан мектептер алатын қаражат сату) жатады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2000.09.22. N 1438 , 2002.08.15. N 905 , 2005.09.29. N 964 қаулыларымен.

2-1. К платным образовательным услугам государственных учреждений начального профессионального образования также относятся услуги по переподготовке специалистов с начальным профессиональным образованием.
Сноска. Дополнен пунктом 2-1 - постановлением Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ .
2-2. К платным образовательным услугам государственных учреждений высшего профессионального образования также относятся:
1) услуги по подготовке специалистов с высшим профессиональным образованием, кроме услуг, оказываемых высшими учебными заведениями Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция);
2) услуги по повышению квалификации преподавателей высших учебных заведений и колледжей в области культуры и искусства.
Сноска. Дополнен пунктом 2-2 - постановлением Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 сентября 2004 г. N 936  .
2-3. (Исключен - постановлением Правительства РК от 31.12.2008  N 1306 (порядок введения в действие см. п.6 ).
3. Платные образовательные услуги не могут быть оказаны взамен основной образовательной деятельности, финансируемой в рамках государственного образовательного заказа.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 90 5 P020905_ .
4. Платные образовательные услуги предоставляются по рабочим учебным планам (программам), разработанным на основании государственных общеобязательных стандартов образования и согласованным с государственными органами (районными, городскими и областными) образования в порядке определяемом центральными исполнительными органами Республики Казахстан в области образования.
5. Платные образовательные услуги предоставляются обучающимся и (или) воспитанникам по желанию родителей или иных законных представителей по отдельному расписанию на основании договора, заключаемого между государственным учреждением образования и родителями, или иными законными представителями обучающегося и (или) воспитанника.
Примерный договор, заключаемый по вопросам оказания платных образовательных услуг утверждается центральными исполнительными органами Республики Казахстан в области образования.
Платные образовательные услуги, указанные в пунктах 2-1 и 2-2, 2-3 настоящего Порядка, могут предоставляться обучающимся также на основании договора, заключаемого между государственными учреждениями начального и высшего профессионального образования и совершеннолетними гражданами.
С носка. В пункт 5 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ ; от 24 февраля 2003 г. N 190  .

2-1. Кәсiптiк бастауыш мемлекеттiк бiлiм мекемелерiнiң ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге кәсiптiк бастауыш бiлiмдi мамандарды қайта даярлау жөнiндегi қызметтер көрсету де жатады.
2-2. Кәсiптiк жоғары мемлекеттiк бiлiм мекемелерiнiң ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге мыналар да жатады:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiнің (қаржы полициясы) жоғары оқу орындары көрсететiн қызметтердi қоспағанда, кәсiптiк жоғары бiлiмдi мамандарды даярлау жөнiндегi қызметтер көрсету;
2) мәдениет және өнер саласындағы жоғары оқу орындары мен колледждер оқытушыларының бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi қызметтер көрсету.
Ескерту. 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің
2002.08.15. N 905 , өзгерту енгізілді - 2004.09.06. N 936 қаулыларымен.
2-3. (2-3-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
2008.12.31. N 1306 қаулысымен).
3. Ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсету мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы шеңберiнде қаржыландырылатын негiзгi бiлiм беру қызметiнiң орнына көрсетiле алмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.08.15. N 905 қаулысымен.
4. Ақылы бiлiм беру қызмет көрсетулерi бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттарының негiзiнде әзiрленген және Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк бiлiм беру органдарымен (аудандық, қалалық және облыстық) келiсілген жұмыстық оқу жоспарлары (бағдарламалары) бойынша ұсынылады.
5. Бiлiм алушыларға және (немесе) тәрбиеленушiлерге ақылы бiлiм беру қызмет көрсетулерi ата-анасының немесе өзге де заңды өкiлдерiнiң тiлегi бойынша мемлекеттiк бiлiм беру мекемесi мен ата-аналардың немесе бiлiм алушының және (немесе) тәрбиеленушiнiң өзге де заңды өкiлдерiнiң арасында жасалатын шарттың негiзінде жеке кесте бойынша ұсынылады.
Ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсету мәселелерi бойынша жасалатын үлгі шартты Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы бекiтедi.
Осы Тәртiптiң 2-1 және 2-2, 2-3-тармақтарында көрсетiлген ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсету бiлiм алушыларға бастауыш және жоғары кәсiптiк мемлекеттiк бiлiм мекемелерi мен кәмелетке толған азаматтар немесе заңды тұлғалар арасында жасалатын шарт негiзiнде де ұсынылады. <*>
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.08.15. N 905 , 2003.02.24. N 190 қаулыларымен.

6. Отказ родителей или иных законных представителей обучающегося и (или) воспитанника от получения платных образовательных услуг не является основанием для перевода обучающегося и (или) воспитанника в другой класс (группу) или школу (учреждение), либо исключения.
Данное правило не распространяется на услуги, указанные в пунктах 2-1 и 2-2, 2-3 настоящего Порядка, предоставляемые государственными учреждениями начального профессионального и высшего профессионального образования.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ ; от 24 февраля 2003 г. N 190  .
7. Взимание с родителей или иных законных представителей, обучающихся и (или) воспитанников денег за оказание платных образовательных услуг производится на основании кассовых приходных ордеров с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью на основе достигнутой договоренности сторон.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 августа 2002 г. N 905 P020905_ .
8. В случае заключения письменного договора об оказании платных образовательных услуг помимо требований, установленных законодательством, договор должен в обязательном порядке содержать данные о наименованиях предметов и (или) дисциплин, их объеме, стоимости услуг, ответственности сторон.
9. Стоимость платных образовательных услуг определяется сторонами из расчетов по содержанию и качеству дополнительных занятий, количества часов, квалификации педагогических работников, ставок оплаты труда и доплат для соответствующих категорий работников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок использования средств, поступающих
от оказания платных образовательных услуг
10. Средства, получаемые государственными учреждениями образования от реализации платных образовательных услуг, направляются на цели, определенные порядком использования финансовых, материальных и валютных поступлений, утвержденных Правительством Республики Казахстан.
11. Порядок налогообложения средств, поступающих от оказания платных образовательных услуг и предоставление льгот по налогам и сборам регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.

6. Бiлiм алушының және (немесе) тәрбиеленушiнiң ата-анасының немесе өзге де заңды өкiлдерiнiң ақылы бiлiм беру қызмет көрсетулерiн алудан бас тартуы Бiлiм алушыны және (немесе) тәрбиеленушiнi басқа сыныпқа (топқа) немесе мектепке (мекемеге) ауыстыру не шығару үшiн негiз болып табылмайды.
Бұл ереже кәсiптiк бастауыш және кәсiптiк жоғары мемлекеттiк бiлiм мекемелерi ұсынатын осы Тәртiптiң 2-1 және 2-2, 2-3-тармақтарында көрсетілген қызметтер көрсетуге қолданылмайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.08.15. N 905 , 2003.02.24. N 190 қаулыларымен.
7. Оқушылардың және (немесе) тәрбиеленушiлердiң ата-анасынан немесе өзге де заңды өкiлдерiнен ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсеткенi үшiн ақша алу тараптардың қол жеткiзілген уағдаластығының негiзiнде тiркеу жады бар бақылау-касса машиналарын мiндеттi түрде қолдана отырып, кассалық кiрiс ордерлерiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.08.15. N 905 қаулысымен.
8. Ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсету туралы жазбаша шарт жасалған жағдайда заңдарда белгiленген талаптардан басқа, шарт мiндеттi түрде пәндердiң және (немесе) сабақтардың атауы, олардың көлемi, қызмет көрсетудің құны, тараптардың жауапкершiлiгi туралы деректердi қамтуы тиiс.
9. Ақылы білiм беру қызмет көрсетулерiнiң құнын тараптар қосымша сабақтардың мазмұны мен сапасы, сағаттардың саны, педагогикалық қызметкерлердiң бiлiктiлiгi, еңбекке ақы төлеу мен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерлерінің тиiстi санаттары үшiн қосымша ақының ставкалары бойынша есептерден айқындайды.
2. Ақылы бiлiм беру қызметтерiн көрсетуден түсетiн
қаражатты пайдаланудың тәртiбi
10. Мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерi ақылы бiлiм беру қызмет көрсетулерiн iске асырудан алатын қаражат Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен қаржылық, материалдық және валюталық түсімдерді пайдаланудың тәртібінде айқындалған мақсаттарға бағытталады.
11. Ақылы білім беру қызметтерін көрсетуден түсетін қаражатқа салық салудың тәртібі Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен реттеледі.