Об утверждении Дорожной карты по дальнейшему развитию системы пенсионного обеспечения на 2020-2021 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 61-р
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту по дальнейшему развитию системы пенсионного обеспечения на 2020 - 2021 годы (далее - Дорожная карта).
2. Центральным государственным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Дорожной карты:
1) принять необходимые меры по реализации Дорожной карты и обеспечить их своевременное исполнение;
2) ежеквартально не позднее 10 числа, следующего за отчетным кварталом, представлять в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию о ходе реализации мероприятий.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по итогам года не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным годом, информировать Правительство Республики Казахстан о ходе исполнения Дорожной карты.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Мамин
Утверждена
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 30 апреля 2020 года № 61-р
Дорожная карта

Зейнетақымен қамтамасыз ету жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі 2020 - 2021 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 30 cәуірдегі № 61-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Зейнетақымен қамтамасыз ету жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі 2020 - 2021 жылдарға арналған жол картасы (бұдан әрі - Жол картасы) бекітілсін.
2. Жол картасын орындауға жауапты орталық мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жол картасын іске асыру жөніндегі қажетті шараларды қабылдасын және олардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей Жол картасының орындалу барысы туралы хабардар етсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 30 сәуірдегі
№ 61-ө өкімімен
бекітілген

по дальнейшему развитию системы пенсионного обеспечения на 2020 - 2021 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Ответственные исполнители
Форма завершения
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1. Меры по совершенствованию Концепции дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2014 года № 841
1
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по новым подходам дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года
МТСЗН, НБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
август 2020 года
2
Проведение исследования по дальнейшему совершенствованию системы пенсионного обеспечения на основе актуарных расчетов в долгосрочной перспективе
МТСЗН, НБ (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию), ЦРТР (по согласованию)
аналитический отчет
декабрь
2020 года
3

Зейнетақымен қамтамасыз ету жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі 2020 - 2021 жылдарға арналған жол картасы
Р/с №
Іс-шараның атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
I
2
3
4
5
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 18 маусымдағы № 841 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын жетілдіру жөніндегі шаралар
1
Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі жаңа тәсілдері бойынша ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы тамыз
2
Ұзақ мерзімді перспективада актуарлық есеп-қисаптар негізінде зейнетақымен қамсыздандыру жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша зерттеу жүргізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша), ЕРДО (келісу бойынша)
талдамалық есеп
2020 жылғы желтоқсан
3

Выработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений на основе проведенных исследований (с учетом актуарных и фискальных расчетов, демографических прогнозов) по поэтапному введению с 2023 года 5 % обязательных пенсионных взносов работодателей
МТСЗН, МФ, МНЭ, НБ (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию), заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2021 года
4
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан "О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2014 года № 841 "О Концепции дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года"
МТСЗН, НБ (по согласованию), АФР (по согласованию), МФ, МНЭ, МЦРИАП
проект постановления Правительства Республики Казахстан
май
2021 года
2. Меры по дальнейшему совершенствованию системы минимальных гарантий пенсионного обеспечения
5
Выработка подходов по совершенствованию системы минимальных гарантий пенсионного обеспечения, включая введение минимальной гарантированной пенсии
МТСЗН, НБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2020 года
6
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений в законодательные акты Республики Казахстан, предусматривающих совершенствование системы минимальных гарантий пенсионного обеспечения
МТСЗН, НБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2021 года
3. Меры по реализации механизма целевого использования части пенсионных накоплений
7
Выработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по вопросу расширения охвата категорий граждан, которые могут воспользоваться правом по целевому использованию части пенсионных накоплений на основе актуарных расчетов
МТСЗН, НБ (по согласованию), АФР (по согласованию), АФК (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию)
предложения в Правительство Республики Казахстан
июнь
2020 года
8
Определение механизма реализации предложений по целевому использованию вкладчиками части пенсионных накоплений, превышающих "порог достаточности" (сумма, позволяющая обеспечить пожизненные выплаты пенсий), а также использования пенсионных накоплений состоявшимися получателями пенсионных выплат по их выбору:
- на приобретение жилья, в том числе путем совместного приобретения жилья членами одной семьи;
- на оплату дорогостоящего лечения (по отдельному перечню заболеваний)
МТСЗН, НБ (по согласованию), АФР (по согласованию), АФК (по согласованию), М3, МИИР, МНЭ, МФ, ЕНПФ (по согласованию), ФСМС (по согласованию)
предложения в Правительство Республики Казахстан
июль
2020 года
9
Выработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по повышению эффективности управления пенсионными активами, а также определение механизма реализации предложений по передаче части пенсионных накоплений по выбору вкладчиков в управление частным управляющим компаниям
АФР (по согласованию), НБ (по согласованию), АФК (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию)
предложения в Правительство Республики Казахстан
июнь
2020 года
10
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений в законодательные акты Республики Казахстан, предусматривающих целевое использование части пенсионных накоплений, превышающих "порог достаточности", по выбору вкладчиков на приобретение жилья или оплату дорогостоящего лечения (по отдельному перечню заболеваний) или в управление частным управляющим компаниям
МТСЗН, М3, МИИР, НБ (по согласованию) заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2020 года
11
Проведение информационно-разъяснительной работы об основных целях предоставления работающим гражданам права целевого использования части пенсионных накоплений в рамках Единого республиканского медиа-плана
МТСЗН, НБ (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию), МИОР, заинтересованные государственные органы
информация в Правительство Республики Казахстан

2023 жылдан бастап жұмыс берушілердің 5% міндетті зейнетақы жарналарын кезең-кезеңімен енгізу бойынша жүргізілген зерттеулер негізінде (актуарлық және фискалдық есеп-қисаптарды, демографиялық болжамдарды ескере отырып) ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2021 жылғы желтоқсан
4
"Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 18 маусымдағы № 841 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), ҚНА (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасы
2021 жылғы мамыр
2. Зейнетақымен қамсыздандырудың ең төмен кепілдіктері жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар
5
Ең төмен кепілдік берілген зейнетақыны енгізуді қоса алғанда, зейнетақымен қамсыздандырудың ең төмен кепілдіктері жүйесін жетілдіру тәсілдерін әзірлеу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі. мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы қыркүйек
6
Зейнетақымен қамсыздандырудың ең төмен кепілдіктері жүйесін жетілдіруді көздейтін заңнамалық актілерге ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2021 жылғы қыркүйек
3. Зейнетақы жинақтарының бір бөлігін нысаналы пайдалану тетігін іске асыру шаралары
7
Актуарлық есеп-қисаптар негізінде зейнетақы жинақтарының бір бөлігін нысаналы пайдалану құқығын пайдалана алатын азаматтардың санаттарын кеңейту мәселесі бойынша ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), ҚНА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы маусым
8
Салымшылардың таңдауы бойынша "жеткіліктілік шегінен" асатын зейнетақы жинақтарының (өмір бойы зейнетақы төлеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін сома) бір бөлігін нысаналы пайдалану жөніндегі ұсыныстарды іске асыру тетігін айқындау және қазіргі алушылардың зейнетақы жинақтарының бір бөлігін өз таңдаулары бойынша қолдану:
- тұрғын үй сатып алуға, оның ішінде бір отбасы салымшыларының шоттарын біріктіру жолымен;
- қымбат тұратын емнің ақысын төлеуге (аурулардың жекелеген тізбесі бойынша)
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), ҚНА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), ДСМ, ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, БЖЗҚ (келісу бойынша), ӘлМСҚ (келісу бойынша),
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы шілде
9
Зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу, сондай-ақ азаматтардың зейнетақы жинақтарының бір бөлігін жеке басқарушы компаниялардың басқаруына беру жөніндегі ұсыныстарды іске асыру тетігін айқындау
ҚНА (келісу бойынша),ҰБ (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы маусым
10
Салымшылардың таңдауы бойынша тұрғын үй сатып алуға немесе қымбат тұратын емнің ақысын төлеуге (аурулардың жекелеген тізбесі бойынша) "жеткіліктілік шегінен" асатын зейнетақы жинақтарының бір бөлігін нысаналы пайдалануды немесе жеке басқарушы компанияларға басқаруға беруді көздейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ДСМ, ИИДМ, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы қыркүйек
11
Бірыңғай республикалық медиа-жоспар аясында жұмыс істейтін азаматтарға зейнетақы жарналарының бір бөлігін мақсатты пайдалану құқығын берудің негізгі мақсаттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша), АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ақпарат

1 раз в полугодие, 2020-2021 годы
4. Меры по упрощению механизма уплаты обязательных социальных платежей
12
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений в законодательные акты Республики Казахстан по введению объединенного социального платежа с фиксированной банковской комиссией по уплате, а также унификации базы для уплаты социального налога и отчислений (взносов), уплачиваемых работодателями в пользу работников
МТСЗН, МНЭ, М3, МФ, НБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2020 года
13
Доработка и интеграция информационных систем КЦМР (НБ), ГК, банков второго уровня и других участников системы обмена платежей, а также плательщиков взносов
НБ (по согласованию), АФР (по согласованию), АФК (по согласованию), МЦРИАП, МТСЗН, М3, МФ, ГК (по согласованию), ЦРТР (по согласованию), заинтересованные государственные органы
протокол тестирования
ноябрь
2021 года
5. Меры по поэтапной консолидации социальных фондов ЕНПФ и ГФСС
14
Проведение работ по интеграции и (или) синхронизации обмена данными между информационными системами ЕНПФ и ГФСС
МТСЗН, НБ
(по согласованию), ЕНПФ
(по согласованию), ГФСС
(по согласованию), ЦРТР
(по согласованию), заинтересованные государственные органы
протокол тестирования, акт ввода в эксплуатацию
ноябрь 2020 года
15
Выработка предложений по поэтапной консолидации социальных фондов ЕНПФ и ГФСС, включающих в том числе расчеты по сокращению административных и операционных затрат
МТСЗН, НБ (по согласованию), ЕНПФ (по согласованию), ГФСС (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2020 года
16
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по определению максимальных предельных величин комиссионного вознаграждения ЕНПФ и ГФСС
МТСЗН, НБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
июль
2020 года
6. Меры по повышению доходов населения и расширению охвата работающего населения обязательными социальными системами
17
Выработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по поэтапному повышению МЗП, на основе проведенного анализа и расчетов, с учетом возможных расходов и потерь бюджета и эффекта от реализации данной меры
МНЭ, МФ, МТСЗН, заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
июль
2020 года
18
Выработка предложений в части:
- ежегодного индексирования размера МЗП с учетом прогнозного уровня инфляции определяемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
- установления на законодательном уровне методики процедуры установления минимальной заработной платы
МТСЗН, МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
март
2021 года
19
Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по усилению законодательных требований в части взыскания задолженности по социальным платежам
МФ, заинтересованные государственные органы
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2020 года
Примечания: расшифровка аббревиатур:
МИОР - Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
ФСМС - АО "Фонд социального медицинского страхования";
СМИ - средства массовой информации;
ЕНПФ - АО "Единый накопительный пенсионный фонд";
МЗП - минимальная заработная плата;
М3 - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
ЦРТР - АО "Центр развития трудовых ресурсов";
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
КЦМР - РГП на ПХВ "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан";
АФК - Ассоциация финансистов Казахстана;
АФР - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
ГАК - АО "Государственная аннуитетная компания";
ГФСС - АО "Государственный фонд социального страхования";
ГК - НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан;
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРИАП - Министерство цифрового развития и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

2020-2021 жылдар, жарты жылда 1 рет
4. Міндетті әлеуметтік төлемдерді төлеу тетігін жеңілдету жөніндегі шаралар
12
Төлеу жөніндегі тіркелген банк комиссиясымен бірлескен әлеуметтік төлемді енгізуді көздейтін, сондай-ақ жұмыс берушілер қызметкерлердің пайдасына төлейтін әлеуметтік салықты және аударымдарды (жарналарды) төлеуге арналған базаны біріздендіру жөнінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰЭМ, ДСМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы қараша
13
ҚБЕО (ҰБ), МК, екінші деңгейдегі банктердің және төлем алмас> жүйесінің басқа да қатысушыларының, сондай-ақ жарналарды төлеушілердің ақпараттық жүйелерін пысықтау және интеграциялау
ҰБ (келісу бойынша), ҚНА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), ЦДИАӨМ, Енбекмині, ДСМ, Қаржымині, МК (келісу бойынша), ЕРДО (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдар
Тестілеу хаттамасы
2021 жылғы қараша
5. БЖЗҚ мен МӘСҚ әлеуметтік қорларын кезең-кезеңімен шоғырландыру шаралары
14
БЖЗҚ мен МӘСҚ-ның ақпараттық жүйелері арасында деректер алмасуды интеграциялау және (немесе) синхрондау жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша), МӘСҚ (келісу бойынша), ЕРДО (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдар
тестілеу хаттамасы, пайдалануға беру актісі
2020 жылғы қараша
15
Әкімшілік және операциялық шығындарды қысқарту бойынша есептеулерді қамтитын БЖЗҚ мен МӘСҚ-ның әлеуметтік қорларын кезең-кезеңімен шоғырландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), БЖЗҚ (келісу бойынша), МӘСҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы қараша
16
БЖЗҚ мен МӘСҚ-ның комиссиялық сыйақысының барынша шекті шамасын айқындау бойынша ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы шілде
6. Халықтың табысын арттыру және жұмыс істейтін халықты міндетті әлеуметтік жүйелермен қамтуды кеңейту жөніндегі шаралар
17
Ықтимал шығыстар мен бюджет шығындарын және осы шараны іске асырудан әсерді ескере отырып жүргізілген талдау және есеп-қисаптар негізінде ЕТЖ кезең-кезеңімен арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы шілде
18
Мыналар:
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен айқындалатын инфляцияның болжамды деңгейін ескере отырып, ЕТЖ мөлшерін жыл сайынғы индекстеу;
ең төменгі жалақыны белгілеу процедурасының әдістемесін заңнамалық деңгейде белгілеу бөлігінде ұсыныстар әзірлеу
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2021 жылғы наурыз
19
Әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті өндіріп алу бөлігінде заңнамалық талаптарды күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасын ың Үкіметіне ұсыныстар
2020 жылғы желтоқсан
Ескертпелер: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ - Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҰКП - Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ӘлМСҚ - "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" АҚ
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары
БЖЗҚ - "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ
ЕТЖ - ең төменгі жалақы
ДСМ - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕРДО - "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ
ИИДМ - Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині — Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚБЕАО - "Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің Қазақстан банкаралык есеп айырысу орталығы" ШЖҚ РМК
ҚҚҚ - Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы
ҚНА - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МАК - "Мемлекеттік аннуитеттік компания" АҚ
МӘСҚ - "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ
МК - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі