Об утверждении Правил составления и представления отчета об исполнении республиканского бюджета
Указ Президента Республики Казахстан от 17 сентября 2004 года N 1443. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2009 года N 871
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 16.09.2009 N 871(вводится в действие с 01.01.2009).
В соответствии с  Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года постановляю:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и представления отчета об исполнении республиканского бюджета.
2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 сентября 2004 года N 1443
Правила
составления и представления
отчета об исполнении республиканского бюджета
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года и определяют порядок составления и представления отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный период.
2. Основой для составления отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный период являются данные отчетов об исполнении сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам.
3. Отчет об исполнении республиканского бюджета отражает все операции по поступлениям и финансированию расходов республиканского бюджета, проведенные за отчетный период.
4. Отчет об исполнении республиканского бюджета составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с  Бюджетным кодексом Республики Казахстан и требованиями, установленными настоящими Правилами.
5. Формирование отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный период осуществляется по структуре бюджета, определенной   Бюджетным кодексом Республики Казахстан, на кассовой основе, в тысячах тенге.
2. Порядок составления отчета
6. Отчеты об исполнении республиканского бюджета по периодичности составляются ежемесячно и по итогам финансового года.
7. Ежемесячный отчет об исполнении республиканского бюджета составляется в соответствии с законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и формируется по кодам классификации поступлений бюджета и функциональной, экономической классификации расходов бюджета  Единой бюджетной классификации с отражением:
сумм утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета на отчетный финансовый год;
сумм сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета на отчетный период нарастающим итогом с начала года;
сумм выданных разрешений за отчетный период нарастающим итогом с начала года;
сумм зарегистрированных обязательств на отчетный период нарастающим итогом с начала года;
сумм неоплаченных обязательств за отчетный период нарастающим итогом с начала года;
сумм исполнения поступлений бюджета и/или оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам) республиканского бюджета за отчетный период нарастающим итогом с начала года;
процентных отношений сумм исполнения поступлений бюджета и/или оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам) республиканского бюджета за отчетный период к суммам сводного плана поступлений и финансирования на отчетный период и суммам исполняемого (утвержденного, уточненного, скорректированного) республиканского бюджета на отчетный финансовый год.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - Указом Президента РК от 28 мая 2005 г.  N 1579; от 8 декабря 2006 года  N 218 .

Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасау және ұсыну ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қыркүйектегі N 1443 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 16 қыркүйектегі N 871 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2009.09.16 N 871 (2009.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексiне сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасау және ұсыну ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 17 қыркүйектегi
N 1443 Жарлығымен
Бекітілген
Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi
жасау және ұсыну
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексiне сәйкес әзiрлендi әрi есептi кезеңде республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасау және ұсыну тәртiбiн анықтайды.
2. Түсiмдердiң және қаржыландыру жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жиынтық жоспарының атқарылуы туралы есептердiң деректерi есептi кезеңде республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасау үшiн негiз болып табылады.
3. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есеп есептi кезеңде жүргiзiлген республикалық бюджеттiң түсiмдерi және шығыстарын қаржыландыру жөнiндегi барлық операцияларды көрсетедi.
4. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептi Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне және осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жасайды.
5. Есептi кезеңде республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi қалыптастыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде айқындалған бюджет құрылымы бойынша кассалық негiзде, мың теңгемен жүзеге асырылады.
2. Есептi жасау тәртiбi
6. Мерзiмдiлiгi бойынша республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептер мерзiмдiлiгi бойынша ай сайын және қаржы жылының қорытындысы бойынша жасалады.
7. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы ай сайынғы есеп тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысына сәйкес жасалады және мыналар:
есептi қаржы жылына арнап бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген республикалық бюджеттiң сомасы;
жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен есептi кезеңге арналған республикалық бюджеттiң түсiмдерi мен қаржыландырылуының жиынтық жоспарының сомасы;
жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен есептi кезеңде берiлген рұқсаттардың сомасы;
жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен есепті кезеңге арналған тіркелген міндеттемелердің сомасы;
жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен есепті кезеңде төленбеген міндеттемелердің сомасы;
жылдың басынан бастап өсу қорытындысымен республикалық бюджеттiң бюджет түсімдерінің атқарылу және/немесе бюджеттік бағдарламалар (шағын бағдарламалар) бойынша төленген міндеттемелер сомасы;
есептi кезеңдегі республикалық бюджеттiң бюджет түсімдерінің атқарылу және/немесе бюджеттік бағдарламалар (шағын бағдарламалар) бойынша төленген міндеттемелер сомасының есептi кезеңдегi түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына және есептi қаржы жылына арнап атқарылатын (бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген) республикалық бюджеттiң сомасына проценттiк қатынасы көрсетiле отырып, бюджет түсiмдерi сыныптамасының және Бiрыңғай бюджеттік сыныптама бюджет шығыстарының функционалдық, экономикалық сыныптамасының кодтары бойынша қалыптастырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2005.05.28. N 1579, 2006.12.08. N 218 Жарлықтарымен.

8. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год составляется в соответствии с законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и формируется по кодам классификации поступлений бюджета и функциональной, экономической классификации расходов бюджета  Единой бюджетной классификации с отражением:
сумм утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета на отчетный финансовый год;
сумм зарегистрированных обязательств на отчетный финансовый год;
сумм неоплаченных обязательств за отчетный финансовый год;
сумм исполнения поступлений бюджета и/или оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам) республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
отклонений сумм исполнения поступлений бюджета и/или оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам) республиканского бюджета за отчетный финансовый год от сумм исполненного (утвержденного, уточненного, скорректированного) республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
процентного отношения сумм исполнения поступлений бюджета и/или оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам) республиканского бюджета за отчетный финансовый год к суммам исполненного (утвержденного, уточненного, скорректированного) республиканского бюджета за отчетный финансовый год.  <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - Указом Президента РК от 28 мая 2005 г.  N 1579; от 8 декабря 2006 года  N 218 .
9. К годовому отчету об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год прилагаются:
1) пояснительная записка;
2) аналитический отчет об исполнении по поступлениям, а также о реализации республиканских бюджетных программ, включая оценку их эффективности.
10. В пояснительной записке представляется аналитическая информация об экономической ситуации и основных направлениях бюджетно-налоговой политики в стране в сравнении фактически сложившихся направлений с приоритетными направлениями среднесрочной фискальной политики и среднесрочного плана социально-экономического развития, принятыми за основу в период разработки проекта республиканского бюджета на соответствующий год, и об исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В пояснительную записку включается также информация по реализации мероприятий, указанных в постановлении Парламента Республики Казахстан об утверждении отчета об исполнении республиканского бюджета за предыдущий финансовый год, и рекомендаций Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета к отчету об исполнении республиканского бюджета за предыдущий финансовый год.

8. Өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес жасалады және мыналар:
есептi қаржы жылына арнап бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген республикалық бюджеттің сомасы;
есепті қаржы жылына арналған тіркелген міндеттемелердің сомасы;
есепті қаржы жылында төленбеген міндеттемелердің сомасы;
есепті қаржы жылында республикалық бюджеттiң бюджет түсімдерінің атқарылу және/немесе бюджеттік бағдарламалар (шағын бағдарламалар) бойынша төленген міндеттемелер сомасы;
есептi қаржы жылында республикалық бюджеттiң бюджет түсімдерінің атқарылу және/немесе бюджеттік бағдарламалар (шағын бағдарламалар) бойынша төленген міндеттемелер сомасының есептi қаржы жылында атқарылған (бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген) республикалық бюджет сомасынан ауытқуы;
есептi қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң бюджет түсімдерінің атқарылу және/немесе бюджеттік бағдарламалар (шағын бағдарламалар) бойынша төленген міндеттемелер сомасының есептi қаржы жылында атқарылған (бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген) республикалық бюджет сомасына проценттiк қатынасы көрсетiле отырып, бюджет түсiмдерi сыныптамасының және  Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама бюджет шығыстарының функционалдық, экономикалық сыныптамасының кодтары бойынша қалыптастырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.05.28. N  1579 , 2006.12.08.  N 218 Жарлықтарымен.
9. Өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есепке мыналар қоса берiледi:
1) түсiндiрме жазба;
2) түсiмдер бойынша атқарылу туралы, сондай-ақ олардың тиiмдiлiгiн бағалауды қоса алғанда, республикалық бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуы туралы талдама есеп.
10. Түсiндiрме жазбада iс жүзiнде қалыптасқан бағыттарды тиiстi жылға арналған республикалық бюджеттің жобасын әзiрлеу кезеңiнде негiзге алынған орта мерзiмдi фискалдық саясаттың және әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарының басым бағыттарымен салыстыра отырып елдегi экономикалық ахуал және бюджет-салық саясатының негiзгi бағыттары туралы және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының атқарылуы туралы талдама ақпарат берiледi.
Түсiндiрме жазбаға Қазақстан Республикасы Парламентiнiң өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi бекiту туралы қаулысында көрсетiлген iс-шараларды және Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есебiне берiлген ұсынымдарды iске асыру жөнiндегi ақпарат та енгiзiледi.

11. Аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета составляется по структуре бюджета и содержит аналитическую информацию:
об исполнении республиканского бюджета по разделу "Доходы", включающую анализ исполнения налоговых поступлений, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов с изложением основных факторов, повлиявших на исполнение плана поступлений, и причин отклонения фактического исполнения от плана поступлений доходов;
о реализации республиканских бюджетных программ по разделу - "Затраты", содержащую произведенную администраторами республиканских бюджетных программ и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию оценку эффективности бюджетных программ на стадии их реализации и включающую определение качества управления реализацией бюджетных программ и их результативности:
об исполнении раздела "Операционное сальдо", объясняющую сложившуюся по итогам исполнения республиканского бюджета сумму операционного сальдо;
об исполнении раздела "Чистое бюджетное кредитование", содержащую оценку эффективности республиканских бюджетных программ, связанных с кредитованием, излагающую основные факторы исполнения плана поступлений по погашению кредитов и причины отклонения фактического их поступления от плановых сумм;
об исполнении раздела "Сальдо по операциям с финансовыми активами", включающую результаты исполнения бюджетных программ, связанных с приобретением финансовых активов, отражающую причины недоосвоения бюджетных средств по ним, содержащую оценку их эффективности, а также результаты исполнения плана поступлений от продажи финансовых активов государства с указанием причин отклонения фактического их поступления от плановых сумм;
об исполнении раздела "Дефицит (профицит) бюджета", объясняющую фактически сложившуюся сумму дефицита (профицита) по итогам исполнения республиканского бюджета;
об исполнении раздела "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета", включающую результаты фактического обеспечения покрытия дефицита бюджета за счет заимствования и свободных остатков бюджетных средств или расходования профицита бюджета, средств займов, свободных остатков бюджетных средств на погашение основного долга по займам.
Аналитический отчет о реализации республиканских бюджетных программ основывается на аналитических отчетах администраторов республиканских бюджетных программ о реализации бюджетных программ, результатах оценки эффективности бюджетных программ на стадии их реализации и при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ, других данных, запрашиваемых уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - Указом Президента РК от 8 декабря 2006 года  N 218 .

11. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдама есеп бюджеттiң құрылымы бойынша жасалады және мынадай талдама ақпаратты:
түсiмдер жоспарының атқарылуына әсер еткен негізгі факторларды және кiрiстер түсiмдерiнiң жоспарынан iс жүзiндегi атқарылудың ауытқу себептерiн баяндай отырып, салық түсiмдерiнiң, салыққа жатпайтын түсiмдердiң, негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдердiң, трансферттер түсiмдерiнiң атқарылуын талдауды қамтитын "Кiрiстер" бөлiмi бойынша республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы;
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізген бюджеттік бағдарламаларды іске асыру деңгейіндегі олардың тиімділігін бағалаудан тұратын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыруды басқару сапасын және олардың нәтижелігін айқындауды қамтитын "Шығындар" бөлімі бойынша республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы;
республикалық бюджеттiң атқарылу қорытындысы бойынша қалыптасқан операциялық сальдо сомасын түсiндiретiн "Операциялық сальдо" бөлiмiнiң атқарылуы туралы;
кредит беруге байланысты республикалық бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды қамтитын, кредиттердi өтеу жөнiндегi түсiмдер жоспарын атқарудың негiзгi факторларын және олардың iс жүзiндегi түсiмдерiнiң жоспарлы сомадан ауытқуын айтатын "Таза бюджеттiк кредит бepу" бөлiмiнiң атқарылуы туралы;
қаржы активтерiн сатып алуға байланысты бюджеттiк бағдарламалардың атқарылу нәтижелерiн қамтитын, олар бойынша бюджет қаражатының жете игерiлмеу себептерiн көрсететiн, олардың тиiмдiлігін бағалауды, сондай-ақ олардың iс жүзiндегi түсiмдерiнiң жоспарлы сомадан ауытқу себептерi көрсетiле отырып, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер жоспарының атқарылу нәтижелерiн қамтитын "Қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо" бөлiмiнiң атқарылуы туралы;
республикалық бюджеттiң атқарылу қорытындысы бойынша тапшылықтың (профициттiң) iс жүзiнде қалыптасқан сомасын түсiндiретiн "Бюджеттiң тапшылығы (профицитi)" бөлiмiнiң атқарылуы туралы;
қарыз алу және бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен бюджет тапшылығын iс жүзiнде қамтамасыз ету немесе қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеуге бюджет профицитiнiң, қарыз қаражатының, бюджет қаражаты бос қалдықтарының жұмсалу нәтижелерін "Бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану)" бөлiмiнiң атқарылуы туралы талдама ақпаратты қамтиды.
Республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы талдамалы есеп республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы талдамалы есептеріне, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру деңгейінде және бюджеттік бағдарламаларды іске асыруды ішкі бақылау кезінде олардың тиімділігін бағалау нәтижелеріне, бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган сұрататын басқа деректерге негізделеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2006.12.08.  N 218 Жарлығымен.

3. Порядок представления отчета
12. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, представляет отчет об исполнении республиканского бюджета в Правительство Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан и центральные уполномоченные органы по бюджетному планированию и внутреннему контролю в соответствии с требованиями, установленными пунктом 7 настоящих Правил.
13. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год в Правительство Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и органы государственного финансового контроля в соответствии с требованиями, установленными пунктами 8-11 настоящих Правил.
14. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год с приложениями представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 1 мая текущего года в Парламент Республики Казахстан и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Есептi ұсыну тәртiбi
12. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ай сайын есептi айдан кейiнгi айдың бiрi күнгі жағдай бойынша республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi осы Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметiне, Қазақстан Республикасының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне және бюджеттiк жоспарлау және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органдарға ұсынады.
13. Бюджеттің атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган есептi айдан кейiнгi айдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей осы Ереженiң 8-11-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Үкiметiне, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және мемлекеттiк қаржы бақылау органдарына ұсынады.
14. Есептi қаржы жылында республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi қосымшаларымен Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын ағымдағы жылғы 1 мамырдан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Парламентiне және Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiндегі есеп комитетiне ұсынады.
4. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.