О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года N 917
Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2005 года N 1570. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 26.11.2022 № 5.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 16 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" и пунктом 2 статьи 138 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года N 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 26, ст. 273) следующее изменение:
Положение о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 4 мая 2005 года N 1570
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 августа 2002 года N 917
ПОЛОЖЕНИЕ
о Счетном комитете по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Настоящее Положение определяет статус, полномочия и организацию работы Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее - Счетный комитет).
1. Общие положения
1. Счетный комитет является высшим органом государственного финансового контроля, осуществляющим внешний контроль за исполнением республиканского бюджета, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
2. Основными задачами Счетного комитета являются:
1) контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства и иных нормативных правовых актов, регулирующих вопросы исполнения республиканского бюджета;
2) выполнение поручений Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с исполнением республиканского бюджета;
3) контроль за полнотой и своевременностью поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета;
4) контроль за целевым и эффективным использованием средств республиканского бюджета, а также гарантированных государством займов, средств, выданных из республиканского бюджета на погашение обязательств государства, связанных грантов, активов государства.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 тамыздағы N 917 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 4 мамырдағы N 1570 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 16-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексiнiң 138-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ETEMIH:
1. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөнiндегі есеп комитеті туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 тамыздағы N 917 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж., N 26, 273-құжат) мынадай өзгерiс енгізiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы ереже осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2005 жылғы 4 мамырдағы
N 1570 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 5 тамыздағы
N 917 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Республикалық бюджеттiң атқарылуын
бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң (бұдан әрі - Есеп комитетi) мәртебесiн, өкiлеттіктерiн және жұмысының ұйымдастырылуын айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Есеп комитеті республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк қаржы бақылауының жоғары органы болып табылады.
2. Есеп комитетiнiң негiзгi мiндеттерi:
1) республикалық бюджеттiң атқарылу мәселелерiн реттейтiн бюджеттiк заңнама және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер талаптарының сақталуын бақылау;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуына байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларын орындау;
3) республикалық бюджетке түсетiн түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуын бақылау;
4) республикалық бюджет қаражатының, сондай-ақ мемлекет кепілдiк берген займдардың, мемлекет мiндеттемелерiн өтеуге республикалық бюджеттен берiлген қаражаттың, байланысқан гранттардың, мемлекет активтерiнiң нысаналы әрі тиiмдi пайдаланылуына бақылау болып табылады.

3. Счетный комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
4. Правовое положение Счетного комитета определяется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.
5. Состав Счетного комитета формируется в соответствии с подпунктом 7) статьи 44 и подпунктом 1) статьи 57 Конституции Республики Казахстан.
6. Структуру Счетного комитета образуют Председатель Счетного комитета, члены и аппарат Счетного комитета.
7. Финансирование деятельности Счетного комитета осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
2. Функции Счетного комитета
8. Счетный комитет:
1) устанавливает порядок проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета;
2) определяет порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внешнем контроле за исполнением бюджета;
3) разрабатывает совместно с центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю стандарты государственного финансового контроля, а также утверждает их и осуществляет контроль за их соблюдением;
4) осуществляет контроль:
эффективности использования средств республиканского бюджета;
за деятельностью государственных органов и организаций всех форм собственности по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета;
за бюджетными инвестициями;
за исполнением чрезвычайного государственного бюджета;
соответствия, финансовой отчетности и эффективности исполнения объектами государственного финансового контроля поступлений и расходов республиканского бюджета;
за исполнением решений, принятых по итогам контрольных мероприятий;
5) предоставляет ежеквартальную информацию Президенту Республики Казахстан о работе Счетного комитета;
6) выполняет поручения Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с анализом, итогами и результатами контроля исполнения республиканского бюджета, полнотой и своевременностью поступления налогов и других обязательных платежей, целевым и эффективным использованием бюджетных средств, а также другие отдельные поручения;
7) представляет Парламенту Республики Казахстан до 1 июня текущего года отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год, который по своему содержанию является заключением по отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета и после утверждения его Парламентом Республики Казахстан подлежит опубликованию в средствах массовой информации;

3. Есеп комитетi мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрi, белгіленген үлгiдегi бланкілері болады.
4. Есеп комитетiнiң құқықтық ережесi Қазақстан Республикасының Конституциясымен және заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiмен айқындалады.
5. Есеп комитетiнiң құрамы Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 7) тармақшасына және 57-бабының 1) тармақшасына сәйкес қалыптасады.
6. Есеп комитетiнiң құрылымын Есеп комитетiнiң Төрағасы, Есеп комитетiнiң мүшелерi мен аппараты құрайды.
7. Есеп комитетiнiң қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаттары есебiнен жүзеге асырылады.
2. Есеп комитетiнiң функциялары
8. Есеп комитетi:
1) республикалық бюджеттiң орындалуына сыртқы бақылауды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi;
2) бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылау кезiнде бюджет бағдарламаларының тиiмдiлiгiне бағалауды жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
3) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесiп мемлекеттiк қаржы бақылау стандарттарын әзiрлейдi, сондай-ақ оларды бекiтедi және олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) мыналарға:
республикалық бюджет қаражатының тиiмдi пайдаланылуына;
республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтылығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету жөнiнде мемлекеттiк органдар мен барлық меншiк нысанындағы ұйымдардың қызметiне, сондай-ақ республикалық бюджеттен түскен түсiмдер сомаларының қайтарылуына;
бюджет инвестицияларына;
төтенше мемлекеттiк бюджеттің атқарылуына;
мемлекеттiк қаржы бақылау объектiлерiнiң республикалық бюджет түсiмдерi мен шығыстары атқарылуының сәйкестiлiгiне, қаржы есептiлігіне және тиiмдiлiгіне;
бақылау iс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының Президентiне Есеп комитетiнiң жұмысы туралы ақпаратты тоқсан сайын ұсынады;
6) республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылаудың талдауына, қорытындылары мен нәтижелерiне, салықтардың және басқа да мiндеттi төлемдер түсiмдерiнiң толықтылығы мен уақтылылығына, бюджет қаражатының нысаналы және тиiмдi пайдаланылуына байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмаларын, сондай-ақ басқа да жекелеген тапсырмаларды орындайды;
7) өзiнiң мазмұны жағынан республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң есебi бойынша қорытынды болып табылатын және оны Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткеннен кейiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жататын өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi ағымдағы жылдың 1 маусымына дейiн Қазақстан Республикасының Парламентiне ұсынады;

8) анализирует акты контроля за исполнением республиканского бюджета, представленные центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю, и дает рекомендации Правительству Республики Казахстан, соответствующим службам внутреннего контроля по повышению эффективности внутреннего контроля за исполнением республиканского бюджета;
9) в случаях выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объектов государственного финансового контроля по вопросам использования средств республиканского бюджета, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан передает материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях;
10) участвует в реализации государственной бюджетной политики;
11) организует повышение квалификации и переподготовку кадров в области внешнего контроля;
12) в пределах своих полномочий осуществляет контроль за деятельностью физических и юридических лиц, использующих бюджетные средства, лиц, оказывающих финансовые услуги, в том числе на основе гражданско-правовых сделок, на всех стадиях освоения бюджетных средств;
13) дает оценку эффективности и результативности исполнения республиканских бюджетных программ (подпрограмм);
14) дает оценку эффективности реализации государственных и отраслевых (секторальных) программ;
15) разрабатывает и вносит рекомендации по действию нормативных правовых актов, влияющих на исполнение республиканского бюджета;
16) запрашивает и получает от Правительства Республики Казахстан, государственных органов, других объектов государственного финансового контроля, а также Национального Банка Республики Казахстан и (или) уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций необходимые документацию и информацию по вопросам, касающимся полноты поступления и использования средств республиканского бюджета;
17) заслушивает отчеты должностных лиц объектов государственного финансового контроля по вопросам исполнения республиканского бюджета;
18) вносит Президенту Республики Казахстан представления по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного финансового контроля требований нормативных правовых актов об исполнении республиканского бюджета;
19) получает в установленный им срок от государственных органов и объектов государственного финансового контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета;

8) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ұсынған республикалық бюджеттің атқарылуына жасалған бақылау актiлерiн талдайды және республикалық бюджеттiң атқарылуына iшкi бақылаудың тиiмділiгін арттыру жөнiнде Қазақстан Республикасы Үкіметіне, тиiсті iшкi бақылау қызметтерiне ұсынымдар бередi;
9) республикалық бюджет қаражатын пайдалану мәселелерi бойынша мемлекеттiк қаржы бақылау объектiлерiнiң лауазымды адамдарының iс-әрекетiндегi қылмыстың немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың белгілерi, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де бұзылу фактiлерi анықталған жағдайда бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға бередi;
10) мемлекеттiк бюджет саясатын iске асыруға қатысады;
11) сыртқы бақылау саласында кадрлардың бiлiктiлiгiн көтерудi және оларды қайта даярлауды ұйымдастырады;
12) өз өкілеттіктерінің шегiнде бюджет қаражатын игерудiң барлық кезеңдерiнде бюджет қаражатын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың, қаржы қызметтерiн, оның iшiнде азаматтық-құқықтық мәмiлелер негiзiндегi қаржы қызметтерiн көрсететiн адамдардың қызметiне бақылауды жүзеге асырады;
13) республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) атқарылуының тиiмділігi мен нәтижелілiгiне баға бередi;
14) мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламалардың iске асырылуының тиiмдiлігіне баға бередi;
15) республикалық бюджеттiң атқарылуына ықпал ететiн нормативтiк құқықтық актiлердiң қолданысы бойынша ұсынымдар әзiрлейдi және енгiзедi;
16) республикалық бюджет қаражатының толық түсуіне және жұмсалуына қатысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiнен, мемлекеттiк органдардан, басқа да мемлекеттiк қаржы бақылау объектiлерiнен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен және (немесе) қаржы нарығын peттeу және қадағалау жөнiндегi уәкілеттi органнан және қаржы ұйымдарынан қажеттi құжаттама мен ақпаратты сұратады және оларды алады;
17) республикалық бюджеттің атқарылуы мәселелерi бойынша мемлекеттiк қаржы бақылау объектiлерінің лауазымды адамдарының есебiн тыңдайды;
18) республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы нормативтік құқықтық актiлердiң талаптарын мемлекеттiк қаржы бақылау объектілерiнiң лауазымды адамдарының сақтамауы жөнінде анықталған фактілер бойынша Қазақстан Республикасының Президентiне ұсыным бередi;
19) мемлекеттік органдардан және мемлекеттiк қаржы бақылау объектілерiнен республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi өзi белгілеген мерзiмде алады;

20) применяет меры по выявлению и недопущению нецелевого, необоснованного и неэффективного использования средств республиканского бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами;
21) беспрепятственно знакомится с документацией, относящейся к вопросам исполнения республиканского бюджета, привлечения и использования связанных грантов, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
22) привлекает к проведению контроля за исполнением республиканского бюджета соответствующих специалистов государственных органов и при необходимости специалистов аудиторских организаций и экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных на эти цели средств из республиканского бюджета;
23) поддерживает связи с органами финансового контроля иностранных государств и их международными объединениями, а также в установленном законодательством Республики Казахстан порядке заключает с ними договоры и соглашения о сотрудничестве и вступает в состав международных организаций;
24) регулярно предоставляет информацию о своей деятельности в средства массовой информации в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о защите государственных секретов , коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
25) издает периодические сборники принятых им актов, бюллетени, журналы и другие издания.
3. Организация работы Счетного комитета
9. Счетный комитет возглавляет Председатель, назначаемый Президентом Республики Казахстан сроком на пять лет.
10. Председатель Счетного комитета:
1) руководит деятельностью Счетного комитета, несет персональную ответственность перед Президентом Республики Казахстан за выполнение возложенных на него задач и обязанностей;
2) утверждает годовой и квартальные планы работы Счетного комитета;
3) распределяет обязанности между должностными лицами Счетного комитета, организует работу членов Счетного комитета и его аппарата;
4) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, проверяет их исполнение, подписывает постановления и иные акты, принятые на заседаниях Счетного комитета;
5) утверждает структуру аппарата и штатное расписание Счетного комитета в пределах утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности Счетного комитета и средств, предусмотренных в республиканском бюджете;
6) утверждает участки работ, перечень объектов анализа и контроля;
7) утверждает планы проводимых контрольных мероприятий, осуществляемых в рамках годового плана работы Счетного комитета, определяет периодичность и продолжительность проверок;

20) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне және басқа да нормативтiк құқықтық актілерге сәйкес, республикалық бюджет қаражатының нысаналы, негiздi және тиiмдi пайдаланылмауын анықтау және оған жол бермеу жөнiнде шаралар қолданады;
21) республикалық бюджеттiң атқарылуы, байланысқан гранттарды тарту мен оларды пайдалану мәселелерiне қатысты құжаттамамен құпиялылық режимiнiң, қызмет бабындағы, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын ескере отырып, кедергiсiз танысады;
22) республикалық бюджеттің атқарылуына бақылау жүргізуге мемлекеттік органдардың тиiстi мамандарын және қажет болған жағдайда республикалық бюджеттен осы мақсатқа бөлiнген қаражаттар шегiнде қызметтерiне ақы төлей отырып, аудиторлық ұйымдардың мамандары мен сарапшыларды тартады;
23) шетел мемлекеттерiнiң қаржы бақылау органдарымен және олардың халықаралық бiрлестiктерiмен байланыс жасайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен олармен ықпалдастық туралы шарттар мен келiсiмдер жасасады және халықаралық ұйымдардың құрамына кiредi;
24) мемлекеттiк құпияларды, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды қорғау туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарына өзiнiң қызметi туралы ақпаратты ұдайы ұсынып отырады;
25) өзi қабылдаған актiлердiң мерзiмдi жинақтарын, бюллетеньдер, журналдар мен басқа да басылымдар шығарады.
3. Есеп комитетiнiң жұмысын ұйымдастыру
9. Есеп комитетiне Қазақстан Республикасының Президентi бес жыл мерзiмге тағайындайтын Төраға басшылық етедi.
10. Есеп комитетінiң Төрағасы:
1) Есеп комитетiнiң қызметiне басшылық етедi, өзiне жүктелген тапсырмалар мен мiндеттемелердiң орындалуына Қазақстан Республикасы Президентiнiң алдында дербес жауапты болады;
2) Есеп комитетiнiң жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын бекiтедi;
3) Есеп комитетiнiң лауазымды адамдарының арасындағы мiндеттердi бөледi, Есеп комитетi мүшелерiнiң және оның аппаратының жұмысын ұйымдастырады;
4) өз құзыретi шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар бередi, олардың орындалуын тексередi, Есеп комитетiнiң отырыстарында қабылданған қаулылар мен өзге де актiлерге қол қояды;
5) Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен Есеп комитетiнің жалпы штат саны және республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде Eceп комитетi аппаратының құрылымы мен штат кестесін бекiтедi;
6) жұмыс учаскелерін, талдау және бақылау объектілерінің тiзбесiн бекiтедi;
7) Есеп комитетiнiң жылдық жұмыс жоспары шеңберiнде жүзеге асырылатын бақылау іс-шараларының жоспарларын бекiтедi, тексерулердiң кезеңділiгi мен ұзақтығын айқындайды;

8) дает поручения членам Счетного комитета на проведение проверок;
9) утверждает регламент деятельности Счетного комитета;
10) назначает на должность и освобождает от должности работников аппарата Счетного комитета;
11) представляет Счетный комитет во взаимоотношениях с республиканскими и зарубежными организациями;
12) образовывает консультативно-совещательные и консультативно-экспертные органы при Председателе Счетного комитета;
13) вправе присутствовать на заседаниях Правительства Республики Казахстан, правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан;
14) беспрепятственно знакомится с документацией, относящейся к вопросам контроля за исполнением республиканского бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
15) требует и получает в установленный им срок от объектов контроля необходимые справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контрольных мероприятий;
16) несет предусмотренную законами ответственность;
17) вносит предложения Президенту Республики Казахстан о досрочном прекращении полномочий члена Счетного комитета, назначенного Президентом Республики Казахстан, при наличии оснований, предусмотренных пунктом 17 настоящего Положения;
18) в случае своего отсутствия возлагает обязанности Председателя Счетного комитета на одного из членов Счетного комитета;
19) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
11. Члены Счетного комитета:
1) при осуществлении своих полномочий соблюдают требования законодательства Республики Казахстан, не должны создавать препятствия функционированию проверяемых объектов контроля и вмешиваться в их текущую хозяйственную деятельность;
2) вправе присутствовать на заседаниях Правительства Республики Казахстан, правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан;
3) имеют беспрепятственный доступ к документации, относящейся к вопросам контроля за исполнением республиканского бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
4) требуют и получают в установленные ими сроки от объектов контроля необходимые справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
5) в пределах своей компетенции самостоятельно принимают решения по вопросам возглавляемых ими направлений деятельности;
6) в пределах своей компетенции утверждают программы проверок с определением объемов необходимых ресурсов для эффективной организации контроля;

8) Есеп комитетiнің мүшелеріне тексеру жүргізуге тапсырмалар бередi;
9) Есеп комитетi қызметінің регламентiн бекiтедi;
10) Есеп комитетi аппаратының қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) республикалық және шетел ұйымдарымен өзара қарым-қатынастарда Есеп комитетінің атынан өкілдiк етедi;
12) Есеп комитетi Төрағасының жанынан консультативтік-кеңесшi және консультативтiк-сараптамалық органдар құрады;
13) Қазақстан Республикасы Үкiметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасының және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдары алқасының отырыстарына қатысуға хақылы;
14) республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау мәселелерiне қатысты құжаттамамен құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын ескере отырып, кедергiсiз танысады;
15) бақылау объектілерiнен бақылау iс-шараларын жүргізуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi талап етедi және өзі белгiлеген мерзiмде алады;
16) заңдарда көзделген жауапкершілiкте болады;
17) осы Ереженiң 17-тармағында көзделген негiздемелер болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президентi тағайындаған Есеп комитетi мүшесiнiң өкiлеттіктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы Қазақстан Республикасының Президентiне ұсыныс бередi;
18) өзі болмаған жағдайда Есеп комитетi Төрағасының мiндетiн Есеп комитетi мүшелерiнің бiрiне жүктейдi;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттiктердi жүзеге асырады.
11. Есеп комитетiнiң мүшелерi:
1) өз өкілеттiктерiн жүзеге асыру барысында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтайды, тексерілетiн бақылау объектілерiнiң жұмыс iстеуiне кедергі жасамауы және олардың ағымдағы шаруашылық қызметiне араласпауы қажет;
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi басқармасының және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдары алқасының отырыстарына қатысуға хақылы;
3) республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау мәселелерiне қатысты құжаттамаға құпиялылық режимiнiң, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын ескере отырып, кедергісiз қол жеткiзе алады;
4) бақылау объектiлерiнен бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi талап етедi және өздерi белгілеген мерзiмдерде алады;
5) өз құзыретi шегiнде өздерi жетекшiлiк ететiн қызмет бағыттарының мәселелерi бойынша өз бетiнше шешiм қабылдайды;
6) бақылауды тиiмдi ұйымдастыру үшiн қажеттi ресурстардың көлемiн анықтай отырып, өз құзыретi шегiнде тексеру бағдарламаларын бекiтедi;

7) дают поручения сотрудникам аппарата Счетного комитета на проведение проверок;
8) организуют контрольно-ревизионную, экспертно-аналитическую, информационную и иные виды деятельности, обеспечивающей контроль за исполнением республиканского бюджета;
9) несут предусмотренную законами ответственность;
10) осуществляют иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
12. Для реализации своих полномочий Председатель и члены Счетного комитета:
1) составляют годовой отчет Парламенту Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год, который по своему содержанию является заключением по отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета;
2) принимают акты по результатам контроля;
3) составляют заключения о результатах проверки на основании актов контроля;
4) принимают постановления Счетного комитета;
5) направляют представления в государственные органы, организации и должностным лицам об устранении недостатков в работе по исполнению республиканского бюджета, в правоохранительные органы - по вопросам привлечения к ответственности, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан.
13. Постановления и представления Счетного комитета, направленные руководителям государственных органов и организаций, по устранению выявленных нарушений, возмещению причиненного государству ущерба и привлечению к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан, должны быть рассмотрены в указанные в них сроки или, если срок не указан, в течение двадцати дней со дня их получения.
14. О принятом по постановлению и представлению решении и о мерах по его реализации соответствующие государственный орган и организация незамедлительно уведомляют Счетный комитет.
15. Председателю и членам Счетного комитета выдаются удостоверения установленного образца, подписываемые Президентом Республики Казахстан.
16. Полномочия Председателя и членов Счетного комитета, назначенных Президентом Республики, прекращаются решением Президента Республики.
17. Председатель и члены Счетного комитета могут быть досрочно освобождены от должности вследствие:
1) принятия отставки;
2) вступления в законную силу обвинительного приговора суда в отношении их;
3) признания в установленном порядке ограниченно дееспособными или недееспособными;
4) нарушения присяги, законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и настоящего Положения, совершения порочащего поступка, не совместимого с их статусом;

7) Есеп комитетi аппаратының қызметкерлерiне тексерулер жүргізуге тапсырмалар бередi;
8) республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылауды қамтамасыз ететiн бақылау-ревизиялық, сараптамалық-талдамалық, ақпараттық және өзге де қызметтердi ұйымдастырады;
9) заңдарда көзделген жауапкершiлiкте болады;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
12. Өз өкiлеттiктерiн iске асыру үшiн Есеп комитетiнiң Төрағасы және мүшелерi:
1) өзiнiң мазмұны жөнiнен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есебiнiң қорытындысы болып табылатын аяқталған қаржылық жыл үшiн республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы Қазақстан Республикасының Парламентiне жылдық есеп жасайды;
2) бақылау нәтижелерi бойынша актiлердi қабылдайды;
3) бақылау актiлерi негiзiнде тексеру нәтижелерi туралы қорытындылар жасайды;
4) Есеп комитетiнiң қаулыларын қабылдайды;
5) мемлекеттiк органдарға, ұйымдарға және лауазымды адамдарға республикалық бюджеттiң атқарылуы бойынша жұмыстағы кемшiлiктердi жою туралы, құқық қорғау органдарына - Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жауапкершiлiкке тарту мәселелерi бойынша ұсынымдар жолдайды.
13. Анықталған кемшiлiктердi жою, мемлекетке келтiрiлген залалдың орнын толтыру және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына кiнәлi лауазымды адамдарды жауапкершiлiкке тарту жөнiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың басшыларына жiберiлген Есеп комитетiнiң қаулылары мен ұсынымдары оларда белгілеген мерзiмдерде немесе, егер мерзiмi көрсетiлмеген болса, оларды алған күннен бастап жиырма күн iшiнде қаралуға тиiс.
14. Тиiстi мемлекеттік орган және ұйым қаулы мен ұсыным бойынша қабылданған шешім туралы және оны iске асыру жөнiндегi шаралар туралы Есеп комитетін дереу хабардар етедi.
15. Есеп комитетiнiң Төрағасы мен мүшелерiне Қазақстан Республикасының Президентi қол қоятын, белгіленген үлгiдегі куәлiктер берiледi.
16. Республика Президентi тағайындаған Есеп комитетiнiң Төрағасы мен мүшелерiнiң өкiлеттiктерi Республика Президентінің шешiмiмен тоқтатылады.
17. Есеп комитетiнiң Төрағасы мен мүшелері:
1) орнынан түсуiнiң қабылдануы;
2) оларға қатысты соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшіне енуi;
3) белгiленген тәртiппен iс-әрекет қабiлетi шектеулі немесе іс-әрекетке қабiлетсiз деп танылуы;
4) анттарын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн және осы Ереженi бұзуы, өздерiнiң мәртебесiмен сыйыспайтын әрекеттерге баруы;

5) смерти, а также в случае признания безвестно отсутствующими или объявления умершими.
18. Права, обязанности и ответственность сотрудников аппарата, а также условия прохождения ими государственной службы определяются законодательством о государственной службе, о труде, настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами.
19. Председатель Счетного комитета определяет круг работников аппарата Счетного комитета, которые вправе участвовать в проведении контрольных мероприятий в пределах компетенции Счетного комитета.
20. На заседаниях Счетного комитета рассматриваются вопросы планирования, организации работы Счетного комитета, итоги контрольных мероприятий, подготовка отчетов, информации и заключений Счетного комитета, направляемых Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан, руководителям государственных органов.
21. Порядок проведения заседаний Счетного комитета, вопросы организации работы и другие вопросы по обеспечению контроля за исполнением республиканского бюджета определяются регламентом Счетного комитета.
4. Заключительные положения
22. Должность Председателя Счетного комитета по условиям материально-бытового и медицинского обеспечения, а также транспортного обслуживания приравнивается к должности министра, а должности членов Счетного комитета - к должности вице-министра.
23. Материально-техническое обеспечение и транспортное обслуживание деятельности Счетного комитета осуществляются Управлением делами Президента Республики Казахстан.

5) қайтыс болуы себептi, сондай-ақ хабарсыз кеткен немесе дүние салған деп танылған жағдайда мерзiмiнен бұрын қызметiнен босатылуы мүмкiн.
18. Аппарат қызметкерлерiнiң құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi, сондай-ақ олардың мемлекеттік қызметтi өткеру жағдайлары мемлекеттiк қызмет туралы, еңбек туралы заңнамамен, осы Ережемен және өзге де нормативтік құқықтық актiлермен айқындалады.
19. Есеп комитетiнiң төрағасы Есеп комитетiнiң құзыреті шегiнде бақылау іс-шараларын жүргiзуге қатысуға хақылы Есеп комитетi аппараты қызметкерлерiнiң шеңберiн айқындайды.
20. Есеп комитетiнiң отырыстарында Есеп комитетiнiң жұмысын жоспарлау, ұйымдастыру мәселелерi, бақылау iс-шараларының нәтижелерi, Есеп комитетiнiң Қазақстан Республикасының Президентiне, Қазақстан Республикасының Парламентiне, мемлекеттiк органдардың басшыларына жолданатын есептерiн, ақпараты мен қорытындыларын дайындау қаралады.
21. Есеп комитетiнiң отырыстарын жүргiзудiң тәртiбi, жұмысты ұйымдастыру мәселелерi және республикалық бюджеттiң атқарылуына бақылауды қамтамасыз ету жөнiндегi басқа да мәселелер Есеп комитетiнiң регламентiмен айқындалады.
4. Қорытынды ережелер
22. Есеп комитетi Төрағасының лауазымы материалдық-тұрмыстық және медициналық қамтамасыз ету, сондай-ақ көлiк қызметiн көрсету жағдайлары бойынша министрдің лауазымына, ал Есеп комитетi мүшелерiнiң лауазымдары вице-министрдің лауазымына теңестiрiледi.
23. Есеп комитетi қызметiн материалдық-техникалық қамтамасыз етудi және оған көлiк қызметiн көрсетудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы жүзеге асырады.