Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год
Указ Президента Республики Казахстан от 5 июня 2007 года N 343
Подлежит опубликованию в Собрании актов
Президента и Правительства Республики Казахстан
В соответствии со  статьей 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 1 июля 2007 года обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации и предоставление ее в Парламент Республики Казахстан для сведения.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 июня 2007 года N 343
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2006 год
Астана, 2007 год
Содержание
Раздел 1 . Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан
за 2006 год
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по
доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2006 год

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 маусымдағы N 343 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің  130-бабына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2007 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есеп пен сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және мәлімет үшін оның Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 5 маусымдағы
N 343 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы туралы 2006 жылғы
ЕСЕП
Астана, 2007 жыл
Мазмұны
1-бөлім . Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны
пайдалану туралы 2006 жылғы есеп
2-бөлім . Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару
жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі
туралы 2006 жылғы есеп

Раздел 3 . Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2006 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год
N
п/п
Формирование и использование средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
(тыс. тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики
Казахстан на начало отчетного периода
1080010632*
2.
Поступления в Национальный фонд
Республики Казахстан:

3-бөлім . Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2006 жылғы өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы 2006 жылғы есеп
Р/с
N
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры
қаражатының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы
сомасы
(мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
есепті кезеңнің басындағы қаражаты
1 080 010 632*
2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына
түсімдер:

На 1 января 2006 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 1080010632 тыс. тенге (1078922247 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2006 года составляли 1853398392 тыс. тенге (1851941116 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
С введением с 1 января 2005 года в действие  Бюджетного кодекса Республики Казахстан источниками формирования Национального фонда Республики Казахстан являлись:

2006 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 1080010632 мың теңгені құрады (1078922247 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2006 жылғы 31 желтоқсанға - 1853398392 мың теңгені (1851941116 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексі қолданысқа енгізілгеннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздері мыналар болып табылды:

1) официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами, утвержденными законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые за счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;

1) шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін іс жүзіндегі түсімдердің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген олардың жылдық көлемінен асып түсуі ретінде айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
2) республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдердің есебінен айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;

3) официальные трансферты из республиканского бюджета, рассчитываемые в размере десяти процентов от планируемых в республиканском бюджете сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора;
4) официальные трансферты из местного бюджета, определяемые за счет поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
5) инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан;

3) шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін республикалық бюджетте жоспарланған түсімдер сомасының он проценті мөлшерінде есептелетін республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
4) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түскен түсімдер есебінен айқындалатын жергілікті бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер;

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан прямых налогов от предприятий нефтяного сектора основную часть (70,0 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 26,48 % в общей сумме поступлений. Доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 3,42 %.
В соответствии с  Бюджетным кодексом Республики Казахстан часть средств Национального фонда Республики Казахстан расходуется в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития. Объем гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на 2006 год утвержден в сумме 76631000 тыс. тенге.
Вместе с тем исполнение доходной части республиканского бюджета в 2006 году позволило не привлекать гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтардың түсімдерінде негізгі бөлігін (70,0 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан кейін үлесі түсімдердің жалпы сомасының 26,48%-ін құрайтын роялти алады. Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі түсімдердің жалпы сомасында 3,42%-ті құрады.
Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражатының бір бөлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке бюджеттік даму бағдарламаларын (кіші бағдарламаларын) іске асыруға кепілдік берілген трансферт түрінде жұмсалады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорынан 2006 жылға арналған республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттің көлемі 76631000 мың теңге сомасында бекітілді.
Сонымен бірге, 2006 жылы республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің атқарылуы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансфертті тартпауға мүмкіндік берді.

Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
Национальным фондом Республики Казахстан за 2006 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного ТОО "КПМГ Аудит", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального
фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Баланс Национального фонда
Республики Казахстан
за 2006 год
за 2005 год
1
2
3
Активы:
деньги и их эквиваленты

2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметі туралы 2006 жылғы есеп
"КПМГ Аудит" ЖШС жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік шынайы деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайы қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
1-нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің теңгерімі (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің теңгерімі
2006 жылы
2005 жылы
1
2
3
Активтер:
ақша және оның баламалары

На 31 декабря 2006 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям, составила 3038507 тыс. тенге.
В апреле 2006 года Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с постановлением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 2006 года N 53 было произведено возмещение Национальному фонду Республики Казахстан дебиторской задолженности в сумме 376 тыс. тенге. Данная дебиторская задолженность образовалась по состоянию на 31 декабря 2005 года на сумму подлежащих возмещению Национальному фонду Республики Казахстан операционных расходов Национального Банка Республики Казахстан от проведения расчетов с активами Национального фонда Республики Казахстан в 2002 году путем уменьшения начисленных расходов по комиссии Национального Банка Республики Казахстан от управления Национальным фондом Республики Казахстан.
По итогам доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:
1) доходы по результатам управления - 114067112 тыс. тенге;

2006 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы дебиторлық берешекті білдіретін Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 3038507 мың теңгені құрады.
2006 жылғы сәуір айында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің 2006 жылғы 28 наурыздағы N 53 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына 376 мың теңге сомасындағы дебиторлық берешекті өтеуді жүргізді. 2005 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы дебиторлық берешек 2002 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиясы бойынша есептелген шығыстарды азайту арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерімен есеп айырысуды жүргізуден Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операциялық шығыстарын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына өтеуге жататын сомаға құралды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың 2006 жылғы қорытындылар бойынша есептелген кірістер мен шығыстар бойынша негізгі көрсеткіштер мынаны құрады:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер - 114067112 мың теңге;

2) расходы от управления - 1287427 тыс. тенге;
3) разница по переоценке (пересчету) в тенге - (39031518) тыс. тенге.
Таким образом, нетто-прирост чистых активов до вычета расходов составил 75035594 тыс. тенге, нетто-прирост чистых активов после вычета расходов составил 73748167 тыс. тенге, чистый доход - 112779685 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в функциональной (базовой) валюте - долларах США, который составил 908740 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход, по данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составил 904648 тыс. долларов США.
Форма 2
Отчет о доходах и расходах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
активами Национального фонда Республики Казахстан
(тыс. тенге)
Доходы и расходы по управлению
активами Национального фонда
Республики Казахстан
за 2006 год
за 2005 год
1
2
3
Доходы:
доходы в виде вознаграждения

2) басқарудан шығыстар - 1287427 мың теңге;
3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) жөніндегі айырма теңгемен - (39031518) мың теңге.
Осылайша, шығыстарды шегергенге дейін таза активтердің нетто-өсімі 75035594 мың теңгені құрады, шығыстарды шегергеннен кейін таза активтердің нетто-өсімі 73748167 мың теңгені құрады, таза кіріс - 112779685 мың теңгені құрады.
"ABN AMRO Mellon Global Securities Services" кастодиан банкінің деректері бойынша 2006 жылғы 1 қаңтар - 2006 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде функционалды (базалық) валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (жұмсалған және жұмсалмаған) 908740 мың АҚШ доллары мөлшерінде қалыптасты. Мәмілелер жасасуға арналған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс "ABN AMRО Mellon Global Securities Services" кастодиан банкінің деректері бойынша 2006 жылғы 1 қаңтар - 2006 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде 904648 мың АҚШ долларын құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің кірістері мен шығыстары туралы есеп
(мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қорының активтерін басқару
жөніндегі кірістер мен шығыстар
2006 жылы
2005 жылы
1
2
3
Кірістер:
сыйақы түріндегі кірістер

Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2006 года была равна 14092776907 долларам США, в том числе стабилизационный портфель - 2327315662 доллара США (16,51 %) и сберегательный портфель - 11765461245 долларов США (83,49 %).
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services".
Доходность Фонда с начала создания, в долл. США
См. бумажный вариант
Структура распределения активов Национального фонда
Республики Казахстан, в %
См. бумажный вариант
Динамика распределения активов стабилизационного
портфеля
См. бумажный вариант
Динамика распределения активов сберегательного
портфеля
См. бумажный вариант
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2006 года составил 1672 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2006 года составила 34,46 %, что в годовом выражении составило 5,44 %.
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического размещения активов;
стабилизационный портфель.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно индекса эталонного портфеля, на основании которого оценивается их доходность. Индексы эталонных портфелей определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 65.
За отчетный период Национальным Банком Республики Казахстан активы стабилизационного портфеля, полностью находящегося в его самостоятельном управлении, были размещены в инструменты денежного рынка и государственные ценные бумаги Казначейства и агентств США.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составила 4,82 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 4,81 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составила 8,89 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила 9,36 %. Сверхдоходность сберегательного портфеля за 2006 год составила (-) 0,48 %.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие. 2006 жылғы 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюта қоржынының жалпы нарықтық құны 14092776907 АҚШ долларына, оның ішінде тұрақтандыру қоржыны - 2327315662 АҚШ долларына (16,51%) және жинақтау қоржыны - 11765461245 АҚШ долларына (83,49%) тең болды.
Бағалы қағаздар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының құрамына кіретін басқа қаржы құралдарының нарықтық құны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының нарықтық құны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодиан банкі "ABN AMRO Mellon Global Securities Services" деректеріне негізделеді.
Қор құрылғаннан бергі кірістілігі, АҚШ долларымен
Қағаз мәтінінен қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу
құрылымы, %-пен
Қағаз мәтінінен қараңыз
Тұрақтандыру қоржынының активтерін бөлу серпіні
Қағаз мәтінінен қараңыз
Жинақтау қоржынының активтерін бөлу серпіні
Қағаз мәтінінен қараңыз
Инвестициялық кіріс Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры  құрылған кезеңінен бастап 2006 жылғы 31 желтоқсан аралығында 1672 млн. АҚШ доллары болды. Қазақстан республикасы Ұлттық қорының кірістілігі құрылған кезеңінен бастап 2006 жылғы 31 желтоқсан аралығында 34,46%-ті құрады, бұл өткен жылдық көрсеткіште 5,44% болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай   санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны;
тұрақтандыру қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланатын эталондық қоржынның индексіне қатысты басқарылады. Эталондық қоржын индекстері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асырудың ережесімен айқындалады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі толығымен оның дербес басқаруындағы тұрақтандыру қоржынының активтерін ақша нарығы құралдарына әрі АҚШ-тың Қазынашылық және агенттіктерінің мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 4,82%-ті болды, осы кезеңдегі эталондық қоржынының кірістілігі (Merril Lynch 6-month US Treasury Bill Index) 4,81%-ті құрады.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 8,89% болды. Эталондық қоржынының кірістілігі осы кезең ішінде 9,36% болды. Жинақтау қоржынының үстеме кірістілігі 2006 жылы (-) 0,48%-ті құрады.

12 мая 2006 года состоялось интервью Министра финансов Республики Казахстан в рамках создания видеофильма Союза кинематографистов Казахстана "О Национальном фонде Республики Казахстан";
21 июня 2006 года вице-министр финансов Республики Казахстан принял участие в программе "Бетпе-бет" на телевизионном канале "Хабар", посвященной вопросам Национального фонда Республики Казахстан, и в прямом эфире ответил на вопросы ведущего программы и телезрителей;
информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована в газетах "Егемен Қазақстан" от 8 сентября 2006 года N 214, "Казахстанская правда" от 9 сентября 2006 года N 208, размещена на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан;
13 октября 2006 года состоялось интервью Министра финансов Республики Казахстан газете "Литер" на тему "Раскрываем секреты нефтяного фонда";
вопросы Национального фонда Республики Казахстан также были освещены в интервью Министра финансов Республики Казахстан журналу "Business Week".
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).

2006 жылғы 12 мамырда Қазақстан киноматографистер одағының "Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры туралы" бейнефильмін түсіру аясында Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің киносұхбаты болды;
2006 жылғы 21 маусымда Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі "Хабар" телеарнасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мәселелеріне арналған "Бетпе-бет" бағдарламасына қатысты және тікелей эфирде бағдарламаның жүргізушісі мен телекөрермендердің сұрақтарына жауап берді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2005 жылда қалыптастыру мен пайдалану және сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы есеп "Егемен Қазақстан" газетінде 2006 жылғы 8 қыркүйекте N 214, "Казахстанская правда" газетінде 2006 жылғы 9 қыркүйекте N 208 жарияланды, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтында орналастырылды;
2006 жылғы 13 қазанда Қазақстан Республикасының Қаржы министрі "Литер" газетіне "Раскрываем секреты нефтяного фонда" тақырыбына сұхбат берді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мәселелері Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Business Week" журналына берген сұхбатында да жарияланды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін есептер, нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылды.