О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года N 379. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 927
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 14.06.2022 № 927.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 44 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Государственный секретарь Республики Казахстан (далее - Государственный секретарь) является должностным лицом Республики Казахстан, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан.
2. Государственный секретарь осуществляет свою деятельность под непосредственным руководством Президента Республики Казахстан, ему подотчетен и подконтролен.
3. Правовую основу деятельности Государственного секретаря составляют Конституция, законы Республики Казахстан, настоящий Указ и иные акты Президента Республики Казахстан.
4. Государственный секретарь осуществляет следующие полномочия:
1) вырабатывает для Президента Республики Казахстан стратегические предложения в сфере внутренней политики;
2) по поручению Главы государства представляет его интересы:
в отношениях с Парламентом Республики Казахстан и его палатами, другими государственными органами, политическими партиями и общественными объединениями;
в международных отношениях;
3) координирует деятельность:
по вопросам социально-гуманитарной сферы: образования, науки, культуры и спорта;
консультативно-совещательных органов при Главе государства: Комиссии по вопросам противодействия коррупции; Комиссии по государственным наградам; Комиссии по вопросам гражданства; Комиссии по присуждению Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы; Республиканской комиссии по государственным символам и геральдике ведомственных и иных, приравненных к ним, наград; Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом; Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби; Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая; Национальной комиссии по реализации программы модернизации общественного сознания; Государственной комиссии по полной реабилитации жертв политических репрессий; Национального совета общественного доверия и Совета по молодежной политике;

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының мәртебесі мен өкілеттіктері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы N 379 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 927 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 14.06.2022 № 927 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 19) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы (бұдан әрі - Мемлекеттік хатшы) Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Қазақстан Республикасының лауазымды тұлғасы болып табылады.
2. Мемлекеттік хатшы өз қызметін Қазақстан Республикасы Президентінің тікелей басшылығымен жүзеге асырады, оған есеп береді және бақылауында болады.
3. Мемлекеттік хатшы қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдары, осы Жарлық пен Қазақстан Республикасы Президентінің өзге де актілері құрайды.
4. Мемлекеттік хатшы мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне ішкі саясат саласы бойынша стратегиялық ұсыныстарды тұжырымдайды;
2) Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес:
Қазақстан Республикасының Парламентімен және оның палаталарымен, басқа да мемлекеттік органдармен, саяси партиялармен және қоғамдық бірлестіктермен қарым-қатынастарда;
халықаралық қарым-қатынастарда оның атынан өкілдік етеді;
3) мыналардың:
әлеуметтік-гуманитарлық сала мәселелері бойынша: білім, ғылым, мәдениет және спорт салаларының;
Мемлекет басшысының жанындағы мына консультативтік-кеңесші органдардың: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссияның; Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссияның; Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссияның; Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығын беру жөніндегі комиссияның; Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы жөніндегі республикалық комиссияның; Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның; Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның; Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның; Қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұлттық комиссияның; Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссияның; Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің және Жастар саясаты жөніндегі кеңестің қызметтерін үйлестіреді;

4) курирует деятельность Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, координирует работу государственных аналитических структур в сфере общественного развития;
5) координирует работу по присуждению гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары";
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 25.01.2022 № 787.
5. В целях реализации установленных настоящим Указом полномочий Государственный секретарь вправе:
1) издавать распоряжения;
2) давать поручения центральным и местным исполнительным органам по вопросам, относящимся к его компетенции;
3) присутствовать на заседаниях Парламента и его палат, Правительства Республики Казахстан, консультативно-совещательных органов при Главе государства;
4) запрашивать и получать необходимую информацию, документы и другие материалы от государственных органов и должностных лиц по вопросам, относящимся к его компетенции;
5) создавать межведомственные рабочие группы для разработки проектов актов Президента Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, а также для решения иных задач, поставленных Главой государства.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 12.10.2019 № 187.
6. Организационно-правовое, информационно-аналитическое и иное обеспечение деятельности Государственного секретаря осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан.
7. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года № 1148 "О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 28, ст. 263; 2004 г., N 12, ст. 149).
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

4) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институтының қызметіне жетекшілік етеді, қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік талдамалық құрылымдардың жұмысын үйлестіреді;
5) "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын тағайындау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.01.2022 № 787 Жарлығымен.
5. Осы Жарлықпен белгіленген өкілеттіктерді іске асыру мақсатында Мемлекеттік хатшы:
1) өкімдер шығаруға;
2) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалар беруге;
3) Қазақстан Республикасының Парламенті мен оның палаталарының, Үкіметінің, Мемлекет басшысының жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың отырыстарына қатысуға;
4) өз құзыретіне жататын мәселер бойынша мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен басқа да материалдарды сұратуға және алуға;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ Мемлекет басшысы алға қойған өзге де міндеттерді шешу үшін ведомствоаралық жұмыс топтарын құруға құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 12.10.2019 № 187 Жарлығымен.
6. Мемлекеттік хатшының қызметін ұйымдық-құқықтық, ақпараттық-талдау және өзгедей қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады.
7. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының мәртебесі мен өкілеттігі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 шілдедегі N 1148 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 28, 263-құжат; 2004 ж., N 12, 149-құжат) күші жойылды деп танылсын.
8. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті