О подписании Соглашения о свободных складах и таможенной процедуре свободного склада
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 1004
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан «О международных договорах Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о свободных складах и таможенной процедуре свободного склада (далее - Соглашение).
2. Первому заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан Шукееву Умирзаку Естаевичу подписать от имени Республики Казахстан Соглашение с правом внесения изменений и дополнений, не имеющих принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
ОДОБРЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 июня 2010 года № 1004
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о свободных складах и таможенной процедуре
свободного склада
Государства-члены таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества, далее именуемые «государства-члены таможенного союза»,
основываясь на Договоре о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года,
Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года,
Договоре о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года,
иных международных договорах государств-членов таможенного союза, составляющих договорно-правовую базу таможенного союза,
принимая во внимание общепризнанные принципы и нормы международного права,
в целях обеспечения таможенного регулирования на единой таможенной территории таможенного союза,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Основные термины, используемые в настоящем Соглашении
1. В настоящем Соглашении используются следующие основные термины и их определения:
свободный склад - сооружение (помещение), в пределах которого в соответствии с настоящим Соглашением могут размещаться и использоваться иностранные товары и товары таможенного союза, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также иные товары в соответствии с настоящим Соглашением;
сооружение (помещение) - здание (его часть), комплекс зданий, обустроенные и оборудованные территории и (или) открытые площадки, находящиеся под охраной либо имеющие режим контроля доступа физических лиц.
2. Термины, используемые в статье 18 настоящего Соглашения, применяются в значениях, определенных Соглашением о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в таможенном союзе от 25 января 2008 года.
3. Иные понятия и термины, используемые в настоящем Соглашении, применяются в том значении, в каком они используются в Таможенном кодексе таможенного союза, являющимся неотъемлемой частью Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года (далее - Кодекс), и документах, составляющих договорно-правовую базу таможенного союза.

Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 1004 Жарлығы
«Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) жобасы мақұлдансын.
2. «Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Өмірзақ Естайұлы Шөкеев қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізу құқығымен Қазақстан Республикасының атынан Келісімге қол қойсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 17 маусымдағы
№ 1004 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Еркін қоймалар және еркін қойманың
кедендік рәсімі туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі «кеден одағына мүше мемлекеттер» деп аталатын Еуразия экономикалық қоғамдастығы шеңберіндегі кеден одағына мүше мемлекеттер,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты,
2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағы комиссиясы туралы шартты,
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шартты,
кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге де халықаралық шарттарын негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын назарға ала отырып,
кеден одағының бірыңғай кедендік аумағында кедендік реттеуді қамтамасыз мақсатында,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын негізгі терминдер
1. Осы Келісімде мынадай негізгі терминдер мен олардың айқындамалары пайдаланылады:
еркін қойма - шегінде, осы Келісімге сәйкес, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарлары мен кеден одағының тауарлары, сондай-ақ осы Келісімге сәйкес өзге де тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін құрылыс (үй-жай);
құрылыс (үй-жай) - күзетілетін не жеке тұлғаның өнуін бақылайтын режимі бар ғимарат (оның бөлігі), ғимараттар кешені, жайластырылған және жабдықталған аумақтар және (немесе) ашық алаңдар.
2. Осы Келісімнің 18-бабында пайдаланылатын терминдер 2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету кезінде жанама салықтар алу қағидаттары туралы келісімдегі мәндерде пайдаланылады.
3. Осы Келісімде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шарттың (бұдан әрі - Кодекс) ажырамас бөлігі болып табылатын Кеден одағының кеден кодексінде және кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын құжаттарда пайдаланылатын мәндерде қолданылады.

Статья 2
Общие положения о свободном складе
1. Территория свободного склада является зоной таможенного контроля.
Таможенный контроль на свободном складе осуществляется таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
2. Требования к оборудованию и обустройству свободного склада в целях проведения таможенного контроля, включая требования по ограждению, оснащению системой видеонаблюдения периметра такой территории, определяются законодательством государств-членов таможенного союза.
Обеспечение контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 3
Владелец свободного склада
1. Владелец свободного склада - юридическое лицо государства-члена таможенного союза, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством этого государства, и отвечающее условиям, определенным статьей 4 настоящего Соглашения.
Юридическое лицо признается владельцем свободного склада после включения таможенным органом этого юридического лица в реестр владельцев свободных складов.
Порядок включения в реестр владельцев свободных складов и исключения из этого реестра определяется законодательством государств-членов таможенного союза.
Законодательством государств-членов таможенного союза могут быть установлены случаи и порядок приостановления и возобновления деятельности юридических лиц в качестве владельцев свободных складов.
2. Таможенные органы в порядке, установленном законодательством государств-членов таможенного союза, ведут реестр владельцев свободных складов и обеспечивают его периодическую публикацию не реже одного раза в квартал, в том числе с использованием информационных технологий.
Комиссия таможенного союза на основании реестров, ведущихся таможенными органами, формирует общий реестр владельцев свободных складов и обеспечивает его периодическую публикацию не реже одного раза в квартал на официальном Интернет-сайте Комиссии таможенного союза.
Форма общего реестра владельцев свободных складов и порядок его ведения определяются решением Комиссии таможенного союза.
Статья 4
Условия включения в реестр владельцев свободных складов
Условиями включения юридического лица в реестр владельцев свободных складов являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде сооружений (помещений), предназначенных для использования в качестве свободного склада и отвечающих требованиям, установленным законодательством государства-члена таможенного союза.
Если владение сооружениями (помещениями) осуществляется на основании договора аренды, такой договор должен быть заключен на срок не менее чем 3 (три) года на день подачи заявления о включении в реестр владельцев свободных складов, если иное не установлено законодательством государств-членов таможенного союза;

2-бап
Еркін қойма туралы жалпы ережелер
1. Еркін қойма аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Еркін қоймадағы кедендік бақылауды кеден органдары кеден одағының кедендік заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
2. Мұндай аумақтың периметрін қоршаумен, бейне бақылау жүйесімен жарақтандыру бойынша талаптарды қоса алғанда, кедендік бақылауды жүргізу мақсатында еркін қойманы жабдықтауға және жайластыруға қойылатын талаптар кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
Мұндай аумаққа адамдардың ену тәртібін айқындауды қоса алғанда, еркін қойма аумағында бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету кеден одағына мүше елдердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3-бап
Еркін қойманың иесі
1. Еркін қойманың иесі - сол мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген және осы Келісімнің 4-бабында айқындалған шарттарға жауап беретін кеден одағына мүше мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға кеден органы бұл заңды тұлғаны еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізгеннен кейін еркін қойманың иесі болып табылады.
Еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізу және бұл тізілімнен шығару тәртібі кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасымен заңды тұлғалардың еркін қойма иелері ретіндегі қызметін тоқтата тұру және жаңғырту шарттары мен тәртібі белгіленуі мүмкін.
2. Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіпте кеден органдары еркін қойма иегерлерінің тізілімін жүргізеді және оны кемінде тоқсанына бір рет, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кезеңдік жариялауды қамтамасыз етеді.
Кеден одағының комиссиясы кеден органдары жүргізетін тізілімдер негізінде еркін қоймалар иелерінің жалпы тізілімін қалыптастырады және оны кеден одағы Комиссиясының ресми Интернет-сайтында кемінде тоқсанына бір рет кезеңдік жариялауды қамтамасыз етеді.
Еркін қойма иелерінің жалпы тізілімі нысаны мен оны жүргізу тәртібі кеден одағы Комиссиясының шешімімен айқындалады.
4-бап
Еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
Заңды тұлғаларды еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізу шарттары мыналар болып табылады:
1) еркін қойма ретінде пайдалануға арналған және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға жауап беретін құрылыстардың (үй-жайлардың) меншікте, шаруашылық жүргізуде, шұғыл басқаруда немесе жалда болуы.
Егер құрылысты (үй-жайды) иелену жал шарты негізінде жүзеге асырылса мұндай шарт, егер кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, еркін қойма иелерінің тізбесіне ену туралы өтініш берген күннен бастап кемінде 3 (үш) жыл мерзімге жасалуы тиіс;

2) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, пеней;
3) отсутствие на день обращения вступившего в законную силу и неисполненного постановления по делу об административном правонарушении в сфере таможенного регулирования;
4) наличие системы учета товаров, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций, в соответствии с требованиями, определенными законодательством государств-членов таможенного союза;
5) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 5
Основания для исключения из реестра владельцев
свободных складов
Основаниями для исключения юридического лица из реестра владельцев свободных складов являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр владельцев свободных складов, установленных подпунктами 1), 4) статьи 4 настоящего Соглашения;
2) заявление владельца свободного склада в письменной форме об исключении его из реестра владельцев свободных складов;
3) ликвидация юридического лица;
4) реорганизация юридического лица, за исключением случаев, установленных законодательством государства-члена таможенного союза;
5) иные основания, установленные законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 6
Обязанности владельца свободного склада
1. Владелец свободного склада обязан:
1) обеспечить соответствие свободного склада установленным требованиям на протяжении всего срока функционирования свободного склада;
2) не допускать проведение с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, операций, не предусмотренных статьей 11 настоящего Соглашения;
3) содействовать осуществлению таможенного контроля;
4) обеспечить, чтобы товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не могли быть перемещены за пределы свободного склада, помимо таможенного контроля;
5) соблюдать предусмотренные настоящим Соглашением условия включения его в реестр владельцев свободных складов и выполнять требования таможенных органов;
6) не допускать на свободный склад посторонних лиц, не являющихся работниками свободного склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся на свободном складе, без разрешения таможенных органов;
7) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о товарах, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и произведенных с ними операциях, а также о товарах, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза;

2) кеден одағына жүгіну күніне кедендік төлемдер, өсімпұлдар бойынша орындалмаған міндеттердің жоқтығы;
3) жүгіну күніне кедендік реттеу саласында әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңды күшіне енген және орындалмаған қаулының жоқтығы;
4) кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органы ұсынған мәліметтерді кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған талаптарға сәйкес шаруашылық операцияларын жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін тауарлар есебі жүйесінің болуы;
5) өзге де талаптарға сәйкестік және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де шарттарды сақтау.
5-бап
Еркін қойма тізілімінен алып тастау үшін негіздеме
Заңды тұлғаларды еркін қойма тізілімінен алып тастау үшін негіздемелер мыналар болып табылады:
1) осы Келісімнің 4-бабының 1), 4) тармақшаларында белгіленген еркін қойма иелерінің тізіліміне ену шарттарын сақтамау;
2) еркін қойма иесінің өзін еркін қойма иелерінің тізілімінен шығару туралы жазбаша нысандағы өтініші;
3) заңды тұлғаның таратылуы;
4) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру;
5) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген өзге де негіздер.
6-бап
Еркін қойма иесінің міндеттері
1. Еркін қойманың иесі мыналарға міндетті:
1) еркін қойманың жұмыс істеуінің барлық мерзімі ішінде белгіленген талаптарға еркін қойманың сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен осы Келісімнің 11-бабында көзделмеген операциялар жүргізуге жол бермеу;
3) кедендік бақылауды жүзеге асыруға жәрдемдесу;
4) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар кедендік бақылаудан тыс еркін қойма аумағынан тысқары алып өтілмеуін қамтамасыз ету;
5) осы Келісімде көзделген еркін қойма иелерінің тізіліміне оның ену шарттарын сақтау және кеден одағы талаптарын орындау;
6) еркін қоймаға еркін қойманың қызметкері болып табылмайтын және еркін қоймада тұрған тауарларға қатысты өкілеттіктері жоқ бөгде адамдарды кеден органдарының рұқсатынсыз кіргізбеу;
7) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және олармен жүргізілген операциялар туралы, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан, оның ішінде кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақпараттық технологияларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар туралы есеп жүргізу және кеден органдарына есеп ұсыну;

8) выполнять требования таможенных органов, в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на свободном складе;
9) исполнить обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в случаях, предусмотренных статьей 13 настоящего Соглашения;
10) информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев свободных складов, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня изменения таких сведений.
2. Порядок ведения учета и предоставления отчетности в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и произведенных с ними операций, а также в отношении товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, определяется законодательством государств-членов таможенного союза.
Любые изменения, происходящие с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, должны отражаться в учетных документах.
Статья 7
Ответственность владельца свободного склада
За неисполнение обязанностей, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-членов таможенного союза, владельцы свободных складов несут ответственность в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 8
Содержание таможенной процедуры свободного склада
1. Таможенная процедура свободного склада - таможенная процедура, при которой товары размещаются и используются на свободном складе без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования в отношении иностранных товаров и без применения запретов и ограничений в отношении товаров таможенного союза.
Законодательством государства-члена таможенного союза может быть установлено, что товары таможенного союза не помещаются под таможенную процедуру свободного склада.
2. Иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус иностранных товаров, а товары таможенного союза, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, сохраняют статус товаров таможенного союза.
Товары, изготовленные (полученные) из товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретают статус товаров таможенного союза.
Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров таможенного союза, (далее - товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада), приобретают статус иностранных товаров, за исключением случаев, указанных в частях четвертой и пятой настоящего пункта.
Определение статуса товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если таможенная процедура свободного склада завершается вывозом таких товаров за пределы таможенной территории таможенного союза, осуществляется в соответствии со статьей 16 настоящего Соглашения.

8) кеден органдарының кеден органдары лауазымды тұлғаларының еркін қоймада тұрған тауарларға қол жеткізуге қатысты талаптарын орындау;
9) осы Келісімнің 13-бабында көзделген жағдайларда кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындау;
10) заңды тұлғаны еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына оларды мұндай мәліметтер өзгерген күннен бастап 5 (бес) күн ішінде еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізу кезінде мәлімделген мәліметтердің өзгергені туралы хабарлау.
2. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және олармен жүргізілген операциялар туралы, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар туралы есеп жүргізу және есеп ұсыну тәртібі кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен болған кез келген өзгерістер есеп құжаттарында көрсетілуге тиіс.
7-бап
Еркін қойма иесінің жауапкершілігі
Кеден одағының кедендік заңнамасында және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген міндеттерді орындамағаны үшін еркін қойма иелері кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
8-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімінің мазмұны
1. Еркін қойманың кедендік рәсімі - тауарларды еркін қоймада кедендік баждарды, салықтарды төлеусіз, сондай-ақ шетелдік тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай-ақ және кеден одағы тауарларына қатысты тыйым салулар мен шектеулерді қолданбай-ақ орналастыруға және пайдалануға болатын кедендік рәсім.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында кеден одағы тауарларының еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылмайтыны белгіленуі мүмкін.
2. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды, ал еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарлары кеден одағы тауарлары мәртебесін сақтайды.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар кеден одағының тауарлары мәртебесін алады.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлар мен кеден одағының еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларынан дайындалған (алынған) тауарлары мен тауарлары (бұдан әрі - еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар), осы тармақтың төртінші және бесінші бөліктерінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шетел тауарларының мәртебесін алады.
Егер еркін қойманың кедендік рәсімі мұндай тауарларды кеден одағының кедендік аумағынан тысқары әкетуімен аяқталатын болса, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау осы Келісімнің 16-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

Определение статуса товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на свободном складе, владелец которого включен в реестр владельцев свободных складов до 1 января 2012 года, в случае если такие товары не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза осуществляется до 1 января 2017 года в соответствии со статьей 16 настоящего Соглашения с учетом положений пунктов 3 и 4 настоящей статьи.
3. Для свободных складов, владельцы которого включены в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 года, Комиссия таможенного союза вправе устанавливать перечень товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, приобретающих статус иностранных товаров, независимо от выполнения критериев достаточной переработки, определенных в соответствии со статьей 16 настоящего Соглашения. Указанный перечень товаров применяется в случае, если такие товары не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза. Указанное решение Комиссией таможенного союза принимается консенсусом.
4. В отношении отдельных владельцев свободных складов, включенных в реестр владельцев свободных складов до 1 мая 2010 года, Комиссия таможенного союза вправе устанавливать ограничения по количеству товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, которые могут быть признаны товарами таможенного союза, в случае если выпуск таких товаров на таможенную территорию таможенного союза осуществляется в таких возросших количествах и на таких условиях, что это причиняет значительный экономический ущерб отрасли экономики государства-члена таможенного союза или создает угрозу причинения такого ущерба. Решение об установлении указанных ограничений принимается в порядке, определяемом Комиссией таможенного союза, консенсусом и применяется в случае, если такие товары не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
5. Товары таможенного союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободного склада, находятся под таможенным контролем с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада.
6. Товары таможенного союза, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, не считаются находящимися под таможенным контролем после признания таможенным органом факта их уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.

Иесі 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген, еркін қоймадағы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін айқындау, егер мұндай тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан тысқары әкетілмеген жағдайда, осы баптың 3 және 4-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, осы Келісімнің 16-бабына сәйкес 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.
3. Иесі 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген еркін қоймалар үшін кеден одағы Комиссиясы осы Келісімнің 16-бабына сәйкес айқындалған жеткілікті қайта өңдеу өлшемдерін орындауға қарамастан шетел тауарлары мәртебесін алатын еркін қоймадағы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар тізбесін белгілеуге құқылы. Көрсетілген тізбе, егер мұндай тауарлар кеден одағының кеден аумағынан тысқары әкетілмеген жағдайда, қолданылады. Кеден одағы Комиссиясының көрсетілген шешімі ымырамен қабылданады.
4. 2010 жылғы 1 мамырға дейін еркін қойма иелерінің тізіліміне енгізілген жекелеген еркін қойма иелеріне қатысты кеден одағының Комиссиясы, егер мұндай тауарларды кеден одағының кедендік аумағында шығару кеден одағына мүше мемлекеттердің экономика салаларына елеулі экономикалық залал келтіретіндей немесе мұндай залалды келтіру қаупін туғызатындай мұндай өспелі көлемде және шарттарда жүзеге асырылған жағдайда, кеден одағының тауарлары болып танылуы мүмкін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетел тауарларын пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларға саны бойынша шектеу белгілеуге құқылы. Көрсетілген шектеулерді белгілеу туралы шешім кеден одағының Комиссиясы айқындаған тәртіппен ымырамен және, егер мұндай тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан тысқары әкетілмеген жағдайда, қолданылады.
5. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыратын (орналастырылған) кеден одағының тауарлары, тауарларды кеден органының еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларациясын тіркеген сәтінен бастап кедендік бақылауда болады.
6. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарлары авария немесе еңсерілмейтін күш әрекеті салдарынан не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың қалыпты шарттары кезінде табиғи шығындар нәтижесінде олардың жойылу (өтемсіз жоғалуы) фактісін кеден органы мойындағаннан кейін кедендік бақылауда тұр деп есептелмейді.

Статья 9
Условия помещения товаров под таможенную процедуру
свободного склада
1. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободного склада, может быть владелец свободного склада, а в случаях, установленных в соответствии с частью второй настоящего пункта, - и иные лица.
Законодательством государств-членов таможенного союза могут быть дополнительно определены иные лица, которые вправе выступать в качестве декларанта товаров, помещаемых под таможенную процедуру свободного склада.
2. Под таможенную процедуру свободного склада не могут быть помещены товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза и товары, запрещенные к вывозу с таможенной территории таможенного союза.
Комиссией таможенного союза может быть установлен перечень иных товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру свободного склада. При этом решение об установлении перечня иных товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру свободного склада, принимается Комиссией таможенного союза консенсусом.
Законодательством государств-членов таможенного союза может быть установлен перечень товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру свободного склада на свободных складах, созданных (создаваемых) на территориях этих государств.
3. Под таможенную процедуру свободного склада могут помещаться иностранные товары, ранее помещенные под иные таможенные процедуры.
4. Товары, помещаемые под таможенную процедуру свободного склада, подлежат таможенному декларированию в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза.
5. Товары таможенного союза, необходимые для обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации свободного склада и не предназначенные для использования в качестве сырья, материалов и комплектующих при изготовлении (получении) товаров на свободном складе, могут размещаться и использоваться на свободном складе без помещения под таможенную процедуру свободного склада.
6. При помещении товаров под таможенную процедуру свободного склада обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов не требуется.
Статья 10
Сроки нахождения товаров под таможенной процедурой
свободного склада
Товары могут находиться под таможенной процедурой свободного склада в пределах срока функционирования свободного склада, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 статьи 12 настоящего Соглашения.
Статья 11
Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную
процедуру свободного склада, и с товарами, изготовленными
(полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру
свободного склада

9-бап
Тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру
шарттары
1. Еркін қойманың иесі, ал осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес белгіленген жағдайларда - өзге де тұлғалар еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауардың декларанты бола алады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасымен еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты ретінде көрінуге құқылы қосымша өзге де тұлғалар айқындалуы мүмкін.
2. Еркін қойманың кедендік рәсімімен кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларды және кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге тыйым салынған тауарларды орналастыруға болмайды.
Кеден одағының комиссиясы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылуға болмайтын өзге де тауарлардың тізбесін белгілеуі мүмкін. Бұл ретте еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылуға болмайтын өзге де тауарлардың тізбесін белгілеу туралы шешімді кеден одағының Комиссиясы ымырамен қабылдайды.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында осы мемлекеттердің аумағында құрылған (құрылатын) еркін қоймаларда еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын тауарлар тізбесі белгіленуі мүмкін.
3. Еркін қойманың кедендік рәсіміне бұрын өзге кедендік рәсімдермен орналастырылған шетел тауарлары да орналастырылуы мүмкін.
4. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кеден одағының кедендік заңнамасында белгілеген тәртіппен кедендік декларациялауға жатады.
5. Өндірістік үдерістерді қамтамасыз ету, еркін қойманы ұстау мен пайдалану үшін қажетті және еркін қоймада тауарларды дайындау (алу) кезінде шикізат, материалдар және жинақтаушылар ретінде пайдалануға арналмаған кеден одағы тауарлары еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырмай еркін қоймада орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.
6. Тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кеден баждарын, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету талап етілмейді.
10-бап
Тауарлардың еркін қойманың кедендік рәсімінде болу мерзімдері
Тауарлар осы Келісімнің 12-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, еркін қойманың жұмыс істеу мерзімі шегінде еркін қойманың кедендік рәсімінде болуы мүмкін.
11-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен
және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған
тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлармен жасалатын
операциялар

1. С товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, и с товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается совершение следующих операций:
1) складирование (хранение, накопление, дробление) товаров;
2) операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
3) операции, необходимые для сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к транспортировке и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
4) операции по переработке (обработке) товаров, в результате проведения которых товары теряют свои индивидуальные характеристики, и (или) по изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), а также операции по ремонту товаров;
5) операции, предусматривающие совершение сделок по передаче прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами.
2. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается совершение операций по отбору проб и образцов в соответствии со статьей 155 Кодекса.
3. На территории свободного склада допускается использование товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в качестве товаров, которые содействуют изготовлению (получению) товаров или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе изготовления (получения) товара, с обязательным отражением факта потребления таких товаров в отчетности, предоставляемой таможенному органу в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6 настоящего Соглашения.
4. Перечень операций с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, указанных в пункте 1 настоящей статьи, может быть сокращен в соответствии законодательством государств-членов таможенного союза при создании свободного склада исходя из целей его создания.
5. Совершение операций, указанных в пунктах 1 - 3 настоящей статьи, допускается только владельцем свободного склада.
Статья 12
Завершение действия таможенной процедуры свободного склада
1. Действие таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением таких товаров и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, под таможенные процедуры, установленные Кодексом, кроме таможенной процедуры таможенного транзита, с учетом статьи 14 настоящего Соглашения, либо в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящей статьи.

1. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалып (алынған) тауарлармен мынадай операциялар жасауға жол беріледі:
1) тауарларды қоймалау (сақтау, жинақтау, бөлшектеу);
2) тауарларды тиеу (түсіру) бойынша операциялар және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары;
3) тауарларды сақтауға қажетті операциялар, сондай-ақ партияларды бөлшектеуді, жөнелтімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды, тауар сапаларын жақсарту операцияларын қоса алғанда, тауарларды тасымалға және сатуға дайындау бойынша кәдімгі операциялар;
4) оны жүргізу нәтижесінде тауарлар өзінің жеке сипаттамасын жоғалтатын тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша және (немесе) тауарларды дайындау (құрастыруды, бөлшектеуді, монтаждауды, сәйкестендіруді қоса алғанда) бойынша операциялар, сондай-ақ тауарларды жөндеу жөніндегі операциялар;
5) осы тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқықтарын беру бойынша мәмілелер жасауды көздейтін операциялар.
2. Еркін қойманың көдендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты Кодекстің 155-бабына сәйкес сынамалар мен үлгілерді іріктеу бойынша операциялар жасауға рұқсат етіледі.
3. Еркін қойма аумағында еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, егер бұл тауарлар тауар дайындау (алу) үдерісінде толықтай немесе ішінара тұтынылатын болса да, мұндай тауарларды тұтыну фактісін осы Келісімнің 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес кеден органына ұсынылатын есептілікте міндетті түрде көрсете отырып, тауар дайындауға (алуға) жәрдемдесетін немесе оны жеңілдететін тауарлар ретінде пайдалануға жол беріледі.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген еркін қойманың кедендік расімімен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар тізбесі еркін қойма құру мақсаттарына орай оны құру кезінде кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қысқартылуы мүмкін.
5. Осы баптың 1 - 3-тармақтарында көрсетілген операцияларды жасауға еркін қойма иелеріне ғана жол беріледі.
12-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау
1. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы мұндай тауарларды және (немесе) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды, осы Келісімнің 14-бабы ескеріле отырып не осы баптың 5 және 6-тармақтарына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімінен басқа, Кодексте белгіленген кедендік рәсімдермен орналастырумен аяқталады.

2. Действие таможенной процедуры свободного склада должно быть завершено:
1) при прекращении функционирования свободного склада (при исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов);
2) для вывоза с территории свободного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
3. При завершении таможенной процедуры свободного склада декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, может быть владелец свободного склада, за исключением случая, когда декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 9 настоящего Соглашения выступали иные лица.
4. При прекращении функционирования свободного склада (при исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов) находящиеся на территории свободного склада товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, и товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, подлежат помещению под таможенные процедуры, установленные Кодексом, в течении четырех месяцев со дня прекращения функционирования свободного склада.
В случае если действия, указанные в части первой настоящего пункта, не совершены, товары задерживаются таможенным органом в соответствии с главой 21 Кодекса.
5. Отходы, образовавшиеся в результате совершения с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, операций, установленных подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, не подлежат помещению под таможенные процедуры, установленные Кодексом, в случае, если указанные отходы переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего коммерческого использования. При этом товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, в части, соответствующей количеству отходов, непригодных для их дальнейшего коммерческого использования, и определяемой в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, считаются не находящимися под таможенным контролем. Таможенная процедура свободного склада в отношении таких товаров завершается без их помещения под иные таможенные процедуры.
6. Производственные потери, образовавшиеся из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и безвозвратно утраченные в результате совершения операций, установленных подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, не подлежат помещению под таможенные процедуры, установленные Кодексом. При этом товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, в части, соответствующей количеству производственных потерь и определяемой в соответствии законодательством государств-членов таможенного союза, считаются не находящимися под таможенным контролем. Таможенная процедура свободного склада в отношении таких товаров завершается без их помещения под иные таможенные процедуры.

2. Еркін қойманың кедендік рәсімінің қолданысы:
1) еркін қойма жұмыс істеуін тоқтатқан кезде (еркін қойманың иесі еркін қойма иелерінің тізілімінен алып тасталған кезде);
2) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды еркін қойманың аумағынан әкету үшін аяқталуға тиіс.
3. Еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған кезде, осы Келісімнің 9-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес өзге тұлғалар еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болған жағдайды қоспағанда, еркін қойма иесі еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және (немесе) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың декларанты бола алады.
4. Еркін қойма жұмыс істеуін тоқтатқан кезде (еркін қойманың иесі еркін қойма иелерінің тізілімінен алып тасталған кезде) еркін қойма аумағындағы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар еркін қойма жұмыс істеуін тоқтатқан күннен бастап төрт ай ішінде Кеден кодексінде белгіленген кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген әрекеттер жасалмаса, Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органы тауарларды ұстайды.
5. Егер еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған қалдықтар оларды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде қайта өңделсе, көрсетілген қалдықтар кедендік рәсімдерімен орналастыруға жатпайды. Бұл ретте еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз қалдықтар санына сәйкес келетін және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалатын бөлігінде кедендік бақылауда тұрған жоқ деп есептеледі. Мұндай тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі оларды өзге кедендік рәсімдермен орналастырусыз аяқталады.
6. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан пайда болған және осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген операцияларды жасау нәтижесінде біржола жоғалтылған өндірістік шығындар Кодексте белгіленген кедендік рәсімдермен орналастыруға жатпайды. Бұл ретте еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар өндірістік шығындар санына сәйкес келетін және кеден одағына мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес анықталатын бөлігінде кедендік бақылауда тұрған жоқ деп есептеледі. Еркін қойманың кедендік рәсімі мұндай тауарларға қатысты оларды өзге кедендік рәсімдермен орналастырусыз аяқталады.

7. Вывоз с территории свободного склада товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляется с разрешения таможенного органа с учетом статьи 155 Кодекса, а также настоящей статьи.
Статья 13
Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
свободного склада
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, прекращается у декларанта в случаях:
1) завершения в отношении таких товаров таможенной процедуры свободного склада в соответствии с настоящим Соглашением;
2) установленных пунктом 2 статьи 80 Кодекса.
3. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) при вывозе с территории свободного склада иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, до помещения таких товаров под таможенные процедуры, установленные Кодексом, - день вывоза с территории свободного склада, а если этот день не установлен - день выявления факта такого вывоза с территории свободного склада;
2) при утрате товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, за исключением утраты товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день выявления факта такого вывоза с территории свободного склада.
4. В случаях, указанных в пункте 3 настоящей статьи, ввозные таможенные пошлины, налоги в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленных на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада.

7. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды еркін қойма аумағынан әкету, Кодекстің 155-бабы, сондай-ақ осы бап ескеріле отырып, кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
13-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылатын
(орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын,
салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы мен тоқтатылуы
және оларды төлеу мерзімі
1. Декларантта еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Декларантта еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) осы Келісімге сәйкес мұндай тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған;
2) Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі:
1) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды және (немесе) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды еркін қойманың аумағынан әкеткен кезде, мұндай тауарлар Кодексте белгіленген кедендік рәсімдермен орналастырылғанға дейін - еркін қойманың аумағынан әкетілген күн, егер бұл күн белгіленбесе - еркін қойманың аумағынан осындай әкету фактісі анықталған күн;
2) тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи кему салдарынан жоғалуын қоспағанда, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар жоғалған кезде - тауарлардың жоғалған күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - еркін қойманың аумағынан осындай әкету фактісі анықталған күн болып есептеледі.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларда, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелу баждары, салықтар кеден органы тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күніне есептелген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер ескерілмей, тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырған кезде төлеуге жататындай кедендік әкелу баждарының, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде төленуге жатады.

Статья 14
Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов
при завершении таможенной процедуры свободного склада
1. Исчисление таможенных пошлин, налогов при завершении таможенной процедуры свободного склада производится в соответствии с порядком исчисления таможенных пошлин, налогов, установленных для таможенной процедуры, под которую помещаются товары при завершении таможенной процедуры свободного склада, с учетом особенностей, установленных настоящей статьей.
2. При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и вывозимых за пределы таможенной территории таможенного союза в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации), такие товары помещаются под таможенную процедуру реэкспорта.
3. Таможенная процедура свободного склада в отношении товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенную процедуру экспорта этих товаров или товаров, изготовленных (полученных) из товаров таможенного союза, в случае если такие товары вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров таможенного союза и помещении таких товаров под таможенную процедуру экспорта вывозные таможенные пошлины подлежат уплате.
При исчислении вывозной таможенной пошлины ставка таможенной пошлины, стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта.
4. При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и не подвергшихся на территории свободного склада операциям, установленным подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, и помещении таких товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления уплачиваются ввозные таможенные пошлины, налоги, если не установлены тарифные преференции, льготы по уплате таможенных пошлин, налогов.
При исчислении ввозных таможенных пошлин, налогов ставки таможенных пошлин, налогов, таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, за исключением случая, указанного в части третьей настоящего пункта.

14-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімінің аяқталуы кезінде кедендік
баждарды, салықтарды есептеу ерекшеліктерді
1. Еркін қойманың кедендік рәсімінің аяқталуы кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу осы бапта белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, еркін қойманың кедендік рәсімінің аяқталуы кезінде тауарлар орналастырылатын кедендік рәсімдер үшін белгіленген кедендік баждарды, салықтарды есептеу тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
2. Тасымалдаудың (тасымалдың), сақтаудың және (немесе) пайдаланудың (пайдалануға берудің) қалыпты жағдайы кезінде табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан өзгеруін қоспағанда, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған және кеден одағының кедендік аумағы шегінен тыс әкетілетін шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімінің аяқталуы кезінде мұндай тауарлар кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
3. Еркін қойманың кедендік рәсімі, егер мұндай тауарлар кеден одағының кедендік аумағы шегінен тыс әкетілген жағдайда, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарларына қатысты осы тауарларды немесе кеден одағы тауарларынан дайындалған (алынған) тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
Кеден одағының тауарларына қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған және осындай тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкету баждары төлеуге жатады.
Кедендік әкету бажын есептеу кезінде кедендік баж ставкасы, тауарлар құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, салмағы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы), сондай-ақ тауарлар саны және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы кеден органы тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күні айқындалады.
4. Егер Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар, жеңілдіктер белгіленбесе, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған және еркін қойманың аумағында осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген операцияларға түспеген шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған және осындай тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде кедендік әкелу баждары, салықтар төленеді.
Кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу кезінде кедендік баж, салықтар ставкалары, тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, салмағы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы), сондай-ақ тауарлар саны және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы, осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, кеден органы тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күні айқындалады.

При исчислении ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении оборудования, помещенного под таможенную процедуру свободного склада, введенного в эксплуатацию и используемого владельцем свободного склада для совершения операций, установленных подпунктами 1) - 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, ставки таможенных пошлин, налогов, таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, как если бы такие товары в этот день были ввезены на таможенную территорию таможенного союза.
5. При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации), и не вывозимых за пределы таможенной территории таможенного союза, такие товары помещаются под таможенную процедуру реимпорта.
6. Таможенная процедура свободного склада в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенную процедуру экспорта товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, признаны товарами таможенного союза и вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, помещением товаров, изготовленных с использованием иностранных товаров и признанных товарами таможенного союза, под таможенную процедуру экспорта вывозные таможенные пошлины подлежат уплате.
При исчислении вывозной таможенной пошлины ставка таможенной пошлины, стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта.

Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға енгізілген және осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 1) - 4) тармақшаларында белгіленген операцияларды жасау үшін еркін қойманың иесі пайдаланған жабдыққа қатысты кедендік әкету бажын есептеу кезінде кедендік баж ставкасы, салықтар, тауарлар құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, салмағы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы), сондай-ақ тауарлар саны және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы, егер осындай тауарлар сол күні кеден одағының кедендік аумағына әкелінген болса, кеден органы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарылған деген кедендік рәсіммен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күні айқындалады.
5. Тасымалдаудың (тасымалдың), сақтаудың және (немесе) пайдаланудың (пайдалануға берудің) қалыпты жағдайы кезінде табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан өзгеруді қоспағанда, өзгеріссіз күйде қалған, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған және кеден одағының кедендік аумағы шегінен тыс әкетілмейтін кеден одағы тауарларына қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған кезде мұндай тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылады.
6. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі, егер шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған), еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кеден одағының тауарлары деп танылса және кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілсе, шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған), еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі, шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған және кеден одағының тауарлары болып танылған тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталған кезде кедендік әкету баждары төлеуге жатады.
Кедендік әкету бажын есептеу кезінде кедендік баж ставкасы, тауарлар құны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, салмағы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы), сондай-ақ тауарлар саны және кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы кеден органы тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күні айқындалады.

7. Таможенная процедура свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенную процедуру реэкспорта товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров, не признаны товарами таможенного союза и вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
8. Таможенная процедура свободного склада в отношении товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенную процедуру реимпорта:
товаров, изготовленных (полученных) исключительно из таких товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если такие товары не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза;
товаров, изготовленных (полученных) из таких товаров и иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если изготовленные (полученные) товары признаны товарами таможенного союза и не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
Таможенная процедура свободного склада в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенную процедуру реимпорта товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, в случае если товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров, признаны товарами таможенного союза и не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
9. Таможенная процедура свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершается помещением под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 7), 8), 13), 14) пункта 1 статьи 202 Кодекса, товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров, не признаны товарами таможенного союза и не вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза.
При исчислении ввозных таможенных пошлин, налогов при условии идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, осуществляемой в соответствии со статьей 17 настоящего Соглашения, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, таможенная стоимость, количество товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), установленные (определенные) в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и использованных при изготовлении (получении) товаров, на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада.

7. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі, егер шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар кеден одағының тауарлары деп танылмаса және кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілсе, шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған), еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
8. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарларына қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі:
егер осындай тауарлар кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілмесе, еркін қойма аумағының кедендік рәсімімен орналастырылған осындай тауарлардан ғана дайындалған (алынған) тауарларды;
егер дайындалған (алынған) осындай тауарлар кеден одағының тауарлары деп танылса және кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілмесе, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған осындай тауарлардан және шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі, егер шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар кеден одағының тауарлары деп танылса және кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілмесе, шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды кері импорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
9. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі, егер шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлар кеден одағының тауарлары деп танылмаса және кеден одағының кедендік аумағының шегінен тыс әкетілмесе, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1)4)5)7)8)13)14) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
Осы Келісімнің 17-бабына сәйкес жүзеге асырылатын шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлардағы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардың сәйкестендіру шартымен кедендік әкелу баждарын, салықтарды есептеу кезінде еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған (алынған) шетелдік тауарларға және тауарларды дайындау (алу) кезінде пайдаланылған тауарларға қатысты кеден одағы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастыру үшін берген декларацияны тіркеген күні белгіленген (айқындалған) кедендік әкелу баждар, салықтар ставкасы, тауарлар құны, саны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, салмағы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы) қолданылады.

При исчислении ввозных таможенных пошлин, налогов при отсутствии на день регистрации таможенным органом таможенной декларации в отношении товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, осуществляемой в соответствии со статьей 17 настоящего Соглашения, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, таможенная стоимость, количество товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), определенные в отношении товаров, изготовленных (полученных) с использованием товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, на день регистрации таможенным органом таможенной декларации для помещения под таможенные процедуры, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 7), 8) пункта 1 статьи 202 Кодекса.
Статья 15
Таможенная стоимость товаров
При завершении таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, таможенная стоимость таких товаров определяется в соответствии с Соглашением об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза от 25 января 2008 года с учетом особенностей, устанавливаемых решением Комиссии таможенного союза.
Статья 16
Определение статуса товара, изготовленного (полученного)
с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную
процедуру свободного склада
1. Определение статуса товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для таможенных целей производится в соответствии с критериями достаточной переработки товаров, которые могут выражаться:
1) изменением классификационного кода товара по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС) на уровне любого из первых четырех знаков;
2) выполнением необходимых условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товара товаром таможенного союза;
3) изменением стоимости товаров, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли).

Кеден органы тіркеген күні шетелдік тауарларды пайдалана отырып  дайындалған (алынған), еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды осы Келісімнің 17-бабына сәйкес жүзеге асырылатын еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруге қатысты декларация болмаған жағдайда, әкелу кедендік баждарын, салықтарды есептеу кезінде еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларға қатысты, Келісімнің 202-бабы 1-тармағының 1), 4), 5), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсіммен орналастыру үшін кеден органы кедендік декларацияны тіркеген күні белгіленген кедендік әкелу баждары, салықтар ставкасы, кедендік құн, тауарлар саны және (немесе) олардың заттай мәндегі физикалық сипаттамасы (мөлшері, массасы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы) қолданылады.
15-бап
Тауарлардың кедендік құны
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға, сондай-ақ еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған кезде мұндай тауарлардың кедендік құны Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы алып өтетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімге сәйкес айқындалады.
16-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік
тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың
мәртебесін айқындау
1. Кедендік мақсаттар үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін айқындау тауарлардың жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес жасалады, олар мыналардан көрінуі мүмкін:
1) Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН) бойынша тауардың жіктелген кодының бірінші төрт белгісінің кез келген деңгейіндегі өзгерісі;
2) тауарды кеден одағының тауары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялардың қажетті шарттарының орындалуы;
3) пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе қосылған құны түпкілікті өнімнің бағасындағы белгіленген үлеске жеткендегі, тауар құнының өзгерісі (адвалорлық үлес ережесі).

2. Товар, изготовленный (полученный) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, признается товаром таможенного союза, если в результате осуществления операций по изготовлению (получению) товара выполняется одно из следующих условий:
произошло изменение классификационного кода товара по ТН ВЭД ТС на уровне любого из первых четырех знаков, за исключением случаев, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта;
процентная доля стоимости иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не превышает фиксированной доли в цене конечной продукции или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта;
в отношении товара выполнены условия, производственные и технологические операции, достаточные для признания товара товаром таможенного союза, за исключением случая, указанного в части второй настоящего пункта.
Товар, изготовленный (полученный) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не признается товаром таможенного союза, если в отношении такого товара осуществлены только те операции, которые не отвечают критериям достаточной переработки, независимо от выполнения иных условий.
Изменение классификационного кода товара по ТН ВЭД ТС на уровне любого из первых четырех знаков не применяется в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в случае если в отношении товаров установлен перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товара товаром таможенного союза.
3. Перечень условий, производственных и технологических операций, достаточных для признания товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаром таможенного союза, а также перечень операций, осуществление которых не отвечает критериям достаточной переработки при определении статуса товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для таможенных целей при завершении таможенной процедуры свободного склада определяются Комиссией таможенного союза. Указанное решение Комиссии таможенного союза принимается консенсусом.
4. Комиссия таможенного союза определяет порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада. Указанное решение Комиссии таможенного союза принимается консенсусом.
Правило адвалорной доли не применяется в качестве критерия достаточной переработки при совершении операций по ремонту товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.

2. Егер тауарды дайындау (алу) жөніндегі операцияларды жүзеге асыру нәтижесінде мына шарттардың бірі орындалса:
осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, КО СЭҚ ТН бойынша тауардың жіктеу кодының алғашқы терт белгісінің кез келген деңгейінде өзгеріс болса;
еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкілікті өнім бағасындағы белгіленген үлестен аспаса немесе, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, қосылған құн түпкілікті өнім бағасында белгіленген үлеске жетсе;
тауарларға қатысты, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда, тауарды кеден одағының тауары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялар орындалса, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауар кеден одағының тауары деп танылады.
еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауар, егер осындай тауарға қатысты, өзге шарттардың орындалғанына қарамастан, жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне жауап бермейтін операциялар ғана жүзеге асырылса, кеден одағының тауары деп танылмайды.
КО СЭҚ ТН бойынша тауардың жіктеу кодының алғашқы терт белгісінің кез келген деңгейіндегі өзгерісі, егер тауарларға қатысты тауарды кеден одағының тауары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесі белгіленген жағдайда, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті қайта өңдеу өлшемдері ретінде қолданылмайды.
3. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды кеден одағының тауары деп тануға жеткілікті өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесі, сондай-ақ жүзеге асырылуы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлардың мәртебесін айқындау кезінде жеткілікті өндірістік өлшемдерге жауап бермейтін операциялар тізбесін еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау кезінде кедендік мақсаттар үшін Кеден одағының комиссиясы айқындайды. Кеден одағы комиссиясының көрсетілген шешімі ымырамен қабылданады.
4. Кеден одағының комиссиясы адвалорлық үлес ережесін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлардың жеткілікті қайта өңдеу өлшемдері ретінде пайдалану тәртібін айқындайды. Кеден одағы комиссиясының көрсетілген шешімі ымырамен қабылданады.
Адвалорық үлес ережесі еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған кеден одағының тауарларын жөндеу жөніндегі операцияларды жетілдіру кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемдері ретінде қолданылмайды.

5. Определение статуса товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для таможенных целей при завершении таможенной процедуры свободного склада осуществляется в порядке, установленном настоящей статьей, уполномоченным органом государства-члена таможенного союза, определяемым в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза.
6. В качестве документа, подтверждающего статус товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, для таможенных целей при завершении таможенной процедуры свободного склада, уполномоченным органом государства-члена таможенного союза выдается заключение о признании товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаром таможенного союза или заключение о признании товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не являющимся товаром таможенного союза.
Форма, порядок заполнения заключений о признании товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товаром таможенного союза и о признании товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, не являющимся товаром таможенного союза, а также порядок их выдачи и применения определяются Комиссией таможенного союза.
Комиссия таможенного союза может устанавливать требования к электронному виду указанных заключений.
7. При отсутствии, аннулировании или признании недействительным документа, подтверждающего статус товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, такой товар при завершении таможенной процедуры свободного склада рассматривается как товар таможенного союза для целей его вывоза с таможенной территории таможенного союза, а в иных целях - как иностранный товар.
Статья 17
Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную
процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров

5. Еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау кезінде кедендік мақсаттар үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін айқындауды кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалған кеден одағына мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы бапта белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
6. Еркін қойманың кедендік рәсімін аяқтау кезінде кедендік мақсаттар үшін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін растайтын құжат ретінде кеден одағына мүше мемлекеттің уәкілетті органы еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары деп тану туралы қорытынды немесе еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары емес деп тану туралы қорытынды береді.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары деп тану туралы және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары емес деп тану туралы қорытынды толтыру нысанын, тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін Кеден одағының комиссиясы айқындайды.
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары деп тану және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарды кеден одағының тауары емес деп тану туралы қорытындылар толтыру нысанын, тәртібін, сондай-ақ оларды беру және қолдану тәртібін кеден одағының Комиссиясы айқындайды.
Кеден одағының комиссиясы көрсетілген қорытындылардың электрондық түріне қойылатын талаптар белгілеуі мүмкін.
7. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін растайтын құжат жоқ болған, жойылған немесе жарамсыз деп танылған кезде, мұндай тауар еркін қойманың кедендік рәсімі аяқталған кезде оны кеден одағының кедендік аумағынан шығару мақсаты үшін кеден одағының тауары ретінде, ал өзге мақсаттарда - шетелдік тауар ретінде қаралады.
17-бап
Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік
тауарларды шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған
(алынған) тауарларда сәйкестендіру

1. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, могут использоваться следующие способы:
1) проставление владельцем склада или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов иностранных товаров и товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и совершаемых операций, установленных подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, в том числе путем исследования представленных подробных сведений об использовании иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в технологическом процессе совершения операции, установленных подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения, а также о технологии их производства или путем осуществления таможенного контроля во время совершения операций, установленных подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 настоящего Соглашения.
2. Порядок проведения идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, определяется законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 18
Особенности применения Протокола о порядке взимания косвенных
налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и
импорте товаров в таможенном союзе от 11 декабря 2009 года
1. Нормы статьи 2 Протокола о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров в таможенном союзе не распространяются в отношении товаров таможенного союза от 11 декабря 2009 года, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада.
2. Для подтверждения обоснованности применения нулевой ставки налога на добавленную стоимость в порядке, установленном статьей 1 Протокола о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров в таможенном союзе от 11 декабря 2009 года, в случае реализации товаров с территории одного государства-члена таможенного союза на территорию другого государства-члена таможенного союза и помещении их под таможенную процедуру свободного склада на территории другого государства-члена таможенного союза, вместо заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговый орган представляется заверенная таможенным органом копия таможенной декларации, в соответствии с которой такие товары помещены под таможенную процедуру свободного склада.

1. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған), тауарларда сәйкестендіру мақсатында мынадай тәсілдер пайдаланылуы мүмкін:
1) қойма иесінің немесе кеден органдары лауазымды тұлғаларының еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға мөр, мөртаңбалар, сандық және басқа да таңбалау қоюы;
2) шетелдік тауарлар ауқымында егжей-тегжейлі сипаттау, суретке түсіру, бейнелеу;
3) шетелдік тауарлардың және шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарлардың алдын ала іріктеп алынған сынамаларын, үлгілерін салыстыру;
4) тауарларда бар маркалауды, оның ішінде сериялық нөмірлер түрінде пайдалану;
5) еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар сипатының және осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген жасалатын операциялардың негізінде, оның ішінде осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген операциялар жасаудың технологиялық үдерісінде еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды пайдалану туралы берілген толық мәліметтерді зерделеу жолымен, сондай-ақ оларды ендіру технологиясы туралы немесе осы Келісімнің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген операцияларды жасау уақытында кедендік бақылауды жүзеге асыру жолымен қолданылуы мүмкін өзге де тәсілдер.
2. Еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүргізу тәртібі кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
18-бап
2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты
мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың
төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманың қолданылу
ерекшеліктері
1. 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманың 2-бабы нормаларының еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) кеден одағының тауарларына күші жүрмейді.
2. 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманың 1-бабында белгіленген тәртіппен қосымша құн салығының нөлдік ставкасын қолданудың негізділігін растау үшін, тауарларды кеден одағына мүше бір мемлекеттің аумағынан кеден одағына мүше екінші мемлекеттің аумағына өткізген және кеден одағына мүше екінші мемлекеттің аумағында еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырған жағдайда тауарларды әкелу және жанама салықтар төлеу туралы өтініштің орнына салық органына кеден одағы растаған кедендік декларацияның көшірмесі беріледі, оған сәйкес мұндай тауарлар еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылады.

Статья 19
Переходные положения о статусе товаров
1. Товары, находящиеся на свободных складах, созданных в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации, и помещенные до вступления в силу настоящего Соглашения под таможенный режим свободного склада, считаются помещенными под таможенную процедуру свободного склада.
2. Товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, которые на день вступления в силу настоящего Соглашения для таможенных целей имели статус отечественных товаров в Республике Беларусь, казахстанских товаров в Республике Казахстан и российских товаров в Российской Федерации, признаются товарами таможенного союза.
3. До вступления в силу решений Комиссии таможенного союза, предусмотренных статьей 16 настоящего Соглашения, в целях признания товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, товарами таможенного союза, применяются критерии достаточной переработки в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза.
Товары, указанные в части первой настоящего пункта, происхождение которых из государства-члена таможенного союза подтверждено сертификатом о происхождении товара формы СТ-1 для Республики Беларусь, сертификатом о происхождении товара формы CT-KZ для Республики Казахстан и сертификатом о происхождении товара формы СТ-1 для Российской Федерации, признаются товарами таможенного союза.
Статья 20
Разрешение споров
1. Споры между государствами-членами таможенного союза, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем проведения переговоров и консультаций.
2. Если спор не будет урегулирован сторонами спора путем переговоров и консультаций в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
3. Комиссия таможенного союза оказывает содействие государствам-членам таможенного союза в урегулировании спора до его передачи для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 21
Внесение изменений
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 22
Заключительные положения
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и временно применяется со дня вступления в силу Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении государствами-членами таможенного союза внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Совершено в городе ____________ «__» ____________ 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая является депозитарием настоящего Соглашения и направит каждому государству-члену таможенного союза его заверенную копию.
За                       За                      За
Республику               Республику              Российскую
Беларусь                Казахстан               Федерацию

19-бап
Тауар мәртебесі туралы өтпелі ережелер
1. Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында құрылған еркін қоймалардағы және осы Келісім күшіне енгенге дейін еркін қойманың кедендік режимімен орналастырылған тауарлар, еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырған болып саналады.
2. Осы Келісімнің күшіне енген күніне кеден мақсаттары үшін Беларусь Республикасында отандық тауарлардың, Қазақстан Республикасында қазақстандық тауарлардың және Ресей Федерациясында ресейлік тауарлардың мәртебесі болған осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар кеден одағының тауарлары болып танылады.
3. Осы Келісімнің 16-бабында көзделген Кеден одағы комиссиясының шешімі күшіне енгенге дейін еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларды кеден одағының тауарлары деп тану мақсатында кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жеткілікті қайта өңдеу өлшемдері қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, шығу тегі кеден одағына мүше мемлекеттер болып табылатын, Беларусь Республикасы үшін СТ-1 нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификатпен, Қазақстан Республикасы үшін СТ-КZ нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификатпен, Ресей Федерациясы үшін СТ-1 нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификатпен бекітілген тауарлар кеден одағының тауарлары болып табылады.
20-бап
Дауларды шешу
1. Кеден одағына мүше мемлекеттер арасындағы осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар, ең алдымен, келіссөздер және консультациялар өткізу жолымен шешіледі.
2. Егер даудың бір тарапы даудың екінші тарапына оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініш жіберген күннен бастап алты ай ішінде дау тараптары дауды консультациялар және келіссөздер жолымен реттемесе, онда дау тараптарының арасында оны шешуге қатысты өзге уағдаластық болмаған кезде, дау тараптарының кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін жібере алады.
3. Кеден одағының Комиссиясы кеден одағына мүше мемлекеттерге дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін бергенге дейін реттеуге жәрдем көрсетеді.
21-бап
Өзгерістер енгізу
Осы Келісімге осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
22-бап
Қорытынды ережелер
Осы Келісім ратификациялауға жатады және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап қолданылады.
Осы Келісім депозитарий дипломатиялық арналар арқылы кеден одағына мүше мемлекеттердің осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күннен бастап күшіне енеді.
2010 жылғы «__»______ _________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы осы Келісімнің депозитарийі болып табылатын және ол кеден одағына мүше әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жіберетін Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь             Қазақстан               Ресей
Республикасы үшін      Республикасы үшін      Федерациясы үшін