О подписании Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 1005
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском.
2. Первому заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан Шукееву Умирзаку Естаевичу подписать от имени Республики Казахстан Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, с правом внесения в него изменений и дополнений, не имеющих принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
ОДОБРЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 июня 2010 года № 1005
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу таможенного союза и
совершения таможенных операций, связанных с их выпуском
Республика Беларусь, Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на положениях Договора о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года и Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
согласились о нижеследующем:
I. Общие положения
Статья 1
Порядок перемещения физическими лицами
товаров для личного пользования
1. Настоящим Соглашением определяется порядок перемещения физическими лицами через таможенную границу таможенного союза (далее - таможенная граница) товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств, и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском.
Порядок перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу определяет:
критерии отнесения товаров к товарам для личного пользования;
стоимостные, количественные и весовые нормы перемещения товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей;
случаи освобождения от уплаты таможенных платежей отдельных категорий товаров для личного пользования;
порядок применения таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования.

Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 1005 Жарлығы
«Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы» 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды  шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Өмірзақ Естайұлы Шөкеев қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізу құқығымен Қазақстан Республикасы атынан Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге қол қойсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                      Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 17 маусымдағы
№ 1005 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының
кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға
байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шарттың және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шарттың ережелеріне негізделе отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
I. Жалпы ережелер
1-бап
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану
үшін тауарларды өткізу тәртібі
1. Осы Келісімде жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын кеден одағының кедендік шекарасы (бұдан әрі - кедендік шекара) арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі айқындалады.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекарадан өткізу тәртібі:
тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызу критерийлерін;
жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып өткізудің құндық, сандық және салмақтық нормаларын;
жеке пайдалануға арналған тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік төлемдерді төлеуден босату жағдайларын;
жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды қолдану тәртібін айқындайды.

2. Правоотношения, возникающие в связи с перемещением физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу, не урегулированные настоящим Соглашением, определяются таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государства-члена таможенного союза.
3. Таможенным законодательством таможенного союза определяются:
порядок перемещения физическими лицами наличных денежных средств (денег) и (или) денежных инструментов через таможенную границу;
особенности перемещения через таможенную границу товаров для личного пользования, вывозимых с территории Калининградской области Российской Федерации и ввозимых на остальную часть таможенной территории таможенного союза, в том числе через территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, а также вывозимых с остальной части таможенной территории и ввозимых на территорию Калининградской области Российской Федерации.
Статья 2
Термины, используемые в настоящем Соглашении
1. Для целей настоящего Соглашения используются следующие термины и их определения:
1) авто-, мототранспортные средства:
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом доя перевозки людей, классифицируемые в товарной позиции 8703 Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС), за исключением указанных в абзаце третьем настоящего подпункта (далее - автомобили);
квадроциклы, снегоходы и иные легковые транспортные средства, классифицируемые в товарной позиции 8703 ТН ВЭД ТС, не предназначенные для движения по дорогам общего пользования;
мотоциклы, мопеды, мотороллеры, классифицируемые в товарной позиции 8711 ТН ВЭД ТС;
моторные транспортные средства для перевозки не более 12 человек, включая водителя, классифицируемые в товарной позиции 8702 ТН ВЭД ТС, моторные транспортные средства для перевозки грузов с полной массой до 5 тонн, классифицируемые в товарных позициях 8704 21 и 8704 31 ТН ВЭД ТС;
2) дата прибытия (переселения) физического лица на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза - дата выдачи документа, подтверждающего получение статуса беженца, вынужденного переселенца, либо признание лица прибывшим (переселившимся) на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
3) морепродукты - ракообразные, классифицируемые в товарной позиции 0306 ТН ВЭД ТС, за исключением лангустов, классифицируемых в товарной позиции 0306 21 000 0 ТН ВЭД ТС, омаров, классифицируемых в товарной позиции 0306 22 ТН ВЭД ТС, креветок, классифицируемых в товарной позиции 0306 23 ТН ВЭД ТС;

2. Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекара арқылы өткізуіне байланысты туындайтын осы Келісімде реттелмеген құқықтық қатынастар кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.
3. Кеден одағының кеден заңнамасында:
жеке тұлғалардың қолма-қол ақша қаражатын (ақша) және (немесе) ақша құралдарын кедендік шекара арқылы өткізу тәртібі;
Ресей Федерациясы Калининград облысының аумағынан әкетілетін және кеден одағының кеден аумағының қалған бөлігіне, оның ішінде кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы әкелінетін, сондай-ақ кеден одағының қалған бөлігінен әкетілетін және Ресей Федерациясының Калининград облысының аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден шекарасы арқылы өткізу ерекшеліктері айқындалады.
2-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын негізгі терминдер
1. Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) авто-, мотокөлік құралдары:
Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН) 8703 тауарлық позициясында жіктелетін, осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілгендерді қоспағанда, негізінен адамдарды тасымалдауға арналған жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары (бұдан әрі - көлік құралдары);
ортақ пайдаланылатын жолдар бойынша қозғалысқа арналмаған КО СЭҚ ТН 8703 тауарлық позициясында жіктелетін квадроциклдер, қарда жүретін техникалар және өзге де жеңіл көлік құралдары;
КО СЭҚ ТН 8711 тауарлық позициясында жіктелетін мотоциклдер, мопедтер, мотороллерлер;
КО СЭҚ ТН 8702 тауарлық позициясында жіктелетін жүргізушіні қоса алғанда, 12-ден аспайтын адамды тасымалдауға арналған моторлық көлік құралдары, КО СЭҚ ТН 8704 21 және 870431 тауарлық позициясында жіктелетін толық массасы 5 тоннаға дейінгі жүктерді тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары;
2) жеке тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келу (қоныс аудару) күні - осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуды не кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келуші (қоныс аударушы) деп тануды растайтын құжаттарды беру күні;
3) теңіз өнімдері - КО СЭҚ ТН 0306 21 000 0 тауарлық қосымшасында жіктелетін, қысқышсыз шаяндарды, КО СЭҚ ТН 0306 22 тауарлық позициясында жіктелетін омарларды, КО СЭҚ ТН 0306 23 тауарлық позициясында жіктелетін ас шаяндарды қоспағанда, КО СЭҚ ТН 0306 тауарлық позицияға жіктелетін шаян тектестер;

4) неделимый товар для личного пользования - товар для личного пользования, весом более 35 килограммов, состоящий из одной единицы или одного комплекта товара, в том числе перемещаемый в разобранном, несобранном, некомплектном или незавершенном виде, при условии, что товар обладает основным свойством собранного, комплектного или завершенного товара. Комплектность может определяться на основании сведений, представленных изготовителем, продавцом или отправителем товара на ярлыках, в паспортах изделий, гарантийных талонах, упаковочных листах, иных документах, а также исходя из общепринятого (традиционного) применения такого товара или комплекта, отвечающего их функциональному предназначению;
5) система двойного коридора - упрощенная система таможенного контроля, позволяющая физическим лицам при перемещении через таможенную границу осуществлять таможенное декларирование товаров в письменной форме путем выбора между двумя коридорами - "зеленым" и "красным" для совершения таможенных операций;
6) таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единой ставке - общая сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении перемещаемых физическим лицом товаров для личного пользования, без разделения на составляющие таможенные пошлины, налоги;
7) товары, бывшие в употреблении - товары, имеющие видимые признаки носки, стирки, эксплуатации;
8) члены семьи - супруга и супруг, состоящие в зарегистрированном браке, родители, дети, усыновители, усыновленные, родные братья и сестры, дед, бабка, внуки и нетрудоспособные иждивенцы.
2. Иные термины, используемые в настоящем Соглашении, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 3
Критерии отнесения товаров, перемещаемых через таможенную
границу, к товарам для личного пользования
1. Отнесение товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу, к товарам для личного пользования осуществляется таможенным органом с применением системы управления рисками исходя из:
заявления физического лица о перемещаемых товарах (в устной или письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации) в случаях, установленных настоящим Соглашением;
характера и количества товаров;
частоты пересечения физического лица и (или) перемещения им товаров через таможенную границу.
2. Товары, указанные в приложении 1 к настоящему Соглашению, независимо от критериев, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не относятся к товарам для личного пользования.

4) жеке пайдалануға арналған бөлінбейтін тауарлар - салмағы 35 килограмнан жоғары, тауардың бір бірлігінен немесе бір жиынтығынан тұратын, оның ішінде тауардың жиналған, жиынтықталған немесе аяқталған тауардың негізгі қасиеті бар деген шартпен, бөлшектелген, жиналмаған, жиынтықталмаған немесе аяқталмаған түрде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауар. Жиынтықталым дайындаушы, сатушы немесе жөнелтуші тауардың заттаңбаларында, бұйымдарының паспорттарында, кепілдік талондарында, орам қағаздарында, өзге де құжаттарда ұсынған мәліметтер негізінде, сондай-ақ осындай тауардың немесе жиынтықтың функционалдық мақсатына сай келетін олардың жалпыға бірдей (дәстүрлі) қолданылуын негізге ала отырып айқындалады;
5) қос дәліз жүйесі - жеке тұлғаларға кедендік шекара арқылы өту кезінде жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік операциялар жасауға арналған қос дәліздің - «жасылдың» және «қызылдың» арасын таңдау жолымен жазбаша нысанда жүзеге асыруға мүмкіндік беретін кедендік бақылаудың оңайлатылған жүйесі;
6) бірыңғай ставка бойынша алынатын кедендік баждар, салықтар - кедендік баждарды, салықтарды құрамдас бөліктерді бөлмей, жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты есептелген кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы;
7) тұтынуда болған тауарлар - киюдің, жуудың, пайдаланудың көзге көрінетін белгілері бар тауарлар;
8) отбасы мүшелер - тіркелген некеде тұрған жұбайлар, ата-аналар, балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, туған ағалар мен апалар, аталар, әжелер, немерелер және асыраудағы еңбекке жарамсыз адамдар.
2. Осы Келісімде пайдаланылатын өзге де терминдер кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген мағыналарда қолданылады.
3-бап
Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларды жеке
пайдалануға арналған тауарларға жатқызу критерийлері
1. Жеке тұлғалар кедендік шекара арқылы өткізетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызуды кеден органы:
осы Келісімде белгіленген жағдайларда жеке тұлғаның өткізілетін тауарлары туралы өтінішін (жолаушының кедендік декларациясын қолдана отырып, жазбаша немесе ауызша түрде);
тауарлардың сипаты мен санын;
жеке тұлғаның кедендік шекара арқылы өту және (немесе) олардың тауарларды өткізу жиілігін негізге ала отырып, тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып жүзеге асырады.
2. Осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген тауарлар осы баптың 1-тармағында көрсетілген критерийлерге қарамастан, жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайды.

3. К товарам, не отнесенным в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи к товарам для личного пользования, не применяются положения настоящего Соглашения.
4. Если под видом товаров для личного пользования заявлены и выпущены товары, ввезенные с целью их использования в предпринимательской деятельности, то такие товары считаются незаконно перемещенными через таможенную границу, и к таким товарам после их выпуска применяются нормы Таможенного кодекса таможенного союза (далее - Кодекс) без учета особенностей, установленных главой 49 Кодекса, и положений настоящего Соглашения.
Статья 4
Применение запретов и ограничений
в отношении товаров для личного пользования
1. При ввозе товаров для личного пользования на таможенную территорию таможенного союза и (или) вывозе с этой территории применяются запреты и ограничения, указанные в приложении 2 к настоящему Соглашению.
Международными договорами государств-членов таможенного союза, решениями Комиссии таможенного союза и (или) нормативными правовыми актами государств-членов таможенного союза, изданными в соответствии с международными договорами государств-членов таможенного союза, могут устанавливаться иные запреты и ограничения в отношении товаров для личного пользования.
2. Перемещение через таможенную границу товаров для личного пользования, ограниченных к ввозу и (или) вывозу, за исключением указанных в пункте 3 настоящей статьи, допускается при представлении таможенному органу документов, подтверждающих соблюдение ограничений, выдаваемых уполномоченными органами государства-члена таможенного союза в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
3. К товарам для личного пользования, перемещаемым через таможенную границу, не применяются меры нетарифного и технического регулирования.
4. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих фитосанитарному, ветеринарному и другим видам государственного контроля в соответствии с международными договорами государств-членов таможенного союза, осуществляется после проведения соответствующих видов контроля.
Статья 5
Товары для личного пользования,
находящиеся под таможенным контролем
1. Товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза и подлежащие таможенному декларированию (далее - декларирование) в соответствии с Кодексом и настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы и до:
1) их выпуска с целью обращения на таможенной территории таможенного союза без ограничений по пользованию и распоряжению (далее - свободное обращение);

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмаған тауарларға осы Келісімнің ережелері қолданылмайды.
4. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлардың түрі ретінде оларды кәсіпкерлік қызметте пайдалану мақсатында әкелінген тауарлар мәлімделсе және шығарылған болса, онда мұндай тауарлар кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізілген деп есептеледі және мұндай тауарларға олар шығарылғаннан кейін Кеден одағы кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 49-тарауында белгіленген ерекшеліктер есепке алынбай осы Кодекстің нормалары және осы Келісімнің ережелері қолданылады.
4-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты тыйымдар
мен шектеулерді қолдану
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде және (немесе) осы аумақтан әкету кезінде осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген тыйымдар мен шектеулер қолданылады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында, Кеден одағы комиссиясының шешімдерінде және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған кеден одағына мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты өзге де тыйымдар мен шектеулер белгіленуі мүмкін.
2. Осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, әкелуге және (немесе) әкетуге шектеу салынған жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден шекарасы арқылы өткізуге кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары беретін шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарды кеден органына ұсынғанда жол беріледі.
3. Кеден шекарасы арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға тарифтік емес және техникалық реттеу шаралары қолданылмайды.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес фитосанитарлық, ветеринарлық және басқа да мемлекеттік бақылау түрлеріне жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару бақылаудың тиісті түрлері жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
5-бап
Кедендік бақылауда тұрған жеке пайдалануға арналған тауарлар
1. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген және кедендік декларациялауға (бұдан әрі - декларациялау) жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар Кодекске және осы Келісімге сәйкес кедендік шекарадан өткізілген сәттен бастап және:
1) пайдалану және иелік ету бойынша шектеусіз кеден одағының кедендік аумағында айналысқа жіберу мақсатында оларды шығаруға дейін (бұдан әрі - еркін айналыс);

2) уплаты причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, выпуск которых для личного пользования на таможенной территории таможенного союза был осуществлен при наличии ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами для личного пользования, установленными в связи с использованием в их отношении льгот по уплате таможенных пошлин, налогов;
3) помещения под таможенные процедуры отказа в пользу государства или уничтожения в соответствии с Кодексом;
4) фактического вывоза с таможенной территории таможенного союза;
5) обращения в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
6) уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
2. Товары для личного пользования, вывозимые с таможенной территории таможенного союза и подлежащие таможенному декларированию в соответствии с Кодексом и настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента регистрации пассажирской таможенной декларации и до пересечения ими таможенной границы.
Товары для личного пользования, вывозимые с таможенной территории таможенного союза и не подлежащие таможенному декларированию в соответствии с настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента совершения действий, непосредственно направленных на осуществление вывоза товаров для личного пользования, и до пересечения ими таможенной границы.
3. Товары для личного пользования, указанные в пункте 2 настоящей статьи, приобретают статус не находящихся под таможенным контролем до пересечения ими таможенной границы в случаях:
обращения в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
4. Товары для личного пользования, в отношении которых в соответствии с настоящим Соглашением декларирование может не производиться, не освобождаются от таможенного контроля, если иное не установлено таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 6
Перемещение товаров для личного пользования
с использованием системы двойного коридора
1. В местах прибытия на таможенную территорию таможенного союза или убытия с этой территории (далее - места прибытия или убытия) может применяться система двойного коридора.
"Зеленый" коридор является специально обозначенным в местах прибытия или убытия местом, предназначенным для перемещения физическими лицами через таможенную границу в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию, при одновременном отсутствии у таких лиц несопровождаемого багажа.
"Красный" коридор является специально обозначенным в местах прибытия или убытия местом, предназначенным для перемещения физическими лицами через таможенную границу в сопровождаемом багаже товаров, подлежащих таможенному декларированию, а также товаров, в отношении которых осуществляется декларирование по желанию физического лица.

2) жеке пайдалану үшін шығару кеден одағының кеден аумағында оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді пайдалануға байланысты белгіленген жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер болған кезде жүзеге асырылған тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларын төлегенге дейін;
3) Кодекске сәйкес тауарларды мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне орналастырғанға дейін немесе жойғанға дейін;
4) кеден одағының кедендік аумағынан іс жүзінде әкеткенге дейін;
5) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің меншігіне айналдырғанға дейін;
6) авария салдарынан немесе еңсерілмес күштің әрекеті салдарынан немесе тасымалдаудың (көлікпен тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығып қалуы нәтижесінде жойылғанға (өтеусіз жоғалтылғанға) дейін кедендік бақылауда болады.
2. Кодекске және осы Келісімге сәйкес кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін және кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар жолаушылардың кеден декларациясы тіркелгеннен бастап олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
Осы Келісімге сәйкес кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін және кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар жеке пайдалануға арналған тауарларға әкетуді жүзеге асыруға тікелей бағытталған әрекеттерді жасаудан бастап олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар:
кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің меншігіне айналдыру;
авария салдарынан немесе еңсерілмес күштің әрекеті салдарынан немесе тасымалдаудың (көлікпен тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығып қалуы нәтижесінде жою (өтеусіз жоғалту) жағдайларында олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауға жатпайтын тауар мәртебесін алады.
4. Осы Келісімге сәйкес декларациялау жүргізілмейтін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кедендік бақылаудан босатылмайды.
6-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларды қос дәліз жүйесін
қолдана отырып өткізу
1. Кеден одағының кедендік аумағына келу немесе осы аумақтан кету орындарында (бұдан әрі - келу немесе кету орындары) қос дәліз жүйесі қолданылуы мүмкін.
«Жасыл» дәліз келу немесе кету орындарында арнайы белгіленген жеке тұлғалардың кедендік шекара арқылы алып жүретін багажда кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларды, бір мерзімде мұндай тұлғаның алып жүретін багажы болмаған жағдайда өткізуге арналған орын болып табылады.
«Қызыл» дәліз келу немесе кету орындарында арнайы белгіленген жеке тұлғалардың кедендік шекара арқылы алып жүретін багажда кедендік декларациялауға жататын, сондай-ақ жеке тұлғаның қалауы бойынша декларациялау жүзеге асырылатын тауарларды өткізуіне арналған орын болып табылады.

2. Перечень мест прибытия или убытия, в которых применяется система двойного коридора, а также порядок формирования такого перечня определяется уполномоченным органом государства-члена таможенного союза, а именно, Государственным таможенным комитетом Республики Беларусь - с Белорусской стороны, Министерством финансов Республики Казахстан - с Казахстанской стороны, Федеральной таможенной службой - с Российской стороны.
3. Система двойного коридора может не применяться в залах официальных лиц и делегаций, организованных в местах прибытия или убытия.
4. Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом" коридоре не означает, что физические лица освобождаются от обязанности соблюдать требования таможенного законодательства таможенного союза и (или) законодательства государства-члена таможенного союза.
5. С учетом оперативной обстановки, сложившейся в местах прибытия или убытия, в исключительных случаях по решению таможенного органа "зеленый" коридор может быть временно закрыт для следования физических лиц, перемещающих товары для личного пользования через таможенную границу.
II. Таможенные операции,
совершаемые с товарами для личного пользования
Статья 7
Совершение таможенных операций в отношении товаров
для личного пользования
1. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования совершаются в зависимости от способов перемещения в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе государства-члена таможенного союза, на территории которого постоянно (или временно) проживает физическое лицо, имеющее право выступать в качестве декларанта таких товаров.
2. В местах прибытия или убытия, а также в таможенном органе государства-члена таможенного союза, на территории которого постоянно (или временно) проживает физическое лицо, имеющее право выступать в качестве декларанта таких товаров, в отношении товаров для личного пользования могут совершаться таможенные операции, связанные с декларированием, выпуском для личного пользования без помещения под таможенные процедуры (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита) в порядке, установленном настоящим Соглашением.
3. По желанию лица, перемещающего товары для личного пользования, в отношении таких товаров могут быть совершены таможенные операции, связанные с их:
размещением на временное хранение;
помещением под таможенные процедуры в соответствии с Кодексом;
вывозом с таможенной территории таможенного союза, если они не покидали места прибытия.
4. В местах прибытия товары для личного пользования, ввозимые в сопровождаемом багаже, могут быть помещены под таможенную процедуру таможенного транзита в порядке и на условиях, установленных статьей 9 настоящего Соглашения.

2. Қос дәліз жүйесі қолданылатын келу немесе кету орындарының тізбесін, сондай-ақ мұндай тізбені қалыптастыру тәртібін кеден одағына мүше мемлекеттің орталық кеден органы, атап айтқанда, Беларусь тарапынан - Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті, Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті, Ресей тарапынан - Федералдық кеден қызметінің кеден органы айқындайды.
3. Қос дәліз жүйесі келу немесе кету орындарында ұйымдастырылған ресми тұлғалар мен делегациялар залында қолданылмауы мүмкін.
4. Кедендік бақылаудың жекелеген нормаларын «жасыл» дәлізде қолданбау жеке тұлғаларды кеден одағының кеден заңнамасының және (немесе) кеден одағына мүше мемлекет заңнамасының талаптарын сақтау міндетінен босатады дегенді білдіреді.
5. Келу немесе кету орындарында қалыптасқан жедел жағдай ескеріле отырып, еpeкшe жағдайларда кеден органының шешімі бойынша «жасыл» дәліз кедендік шекара арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін жеке тұлғаны тексеру үшін уақытша жабық болуы мүмкін.
II. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жасалатын
кедендік операциялар
7-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік
операциялар жасау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар келу немесе кету орындарында немесе аумағында мұндай тауарлардың декларанты ретінде түсуге құқығы бар жеке тұлға тұрақты (немесе уақытша) тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органындағы өту тәсілдеріне қарай жасалады.
2. Келу немесе кету орындарында, сондай-ақ аумағында мұндай тауарлардың декларанты ретінде түсуге құқығы бар жеке тұлға тұрақты (немесе уақытша) тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органында жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы Келісімде белгіленген тәртіппен кедендік рәсімдерге орналастырусыз кедендік декларацияның кедендік рәсімін қоспағанда жеке пайдалану үшін декларациялауға, шығаруға байланысты кедендік операциялар жасалуы мүмкін.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін тұлғаның қалауы бойынша мұндай тауарларға қатысты:
оларды уақытша сақтауға орналастыруға;
Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға;
егер олар келу орнын тастап кетпесе, кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге байланысты кедендік операциялар жасалуы мүмкін.
4. Келу орындарына алып жүретін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Келісімнің 9-бабында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылуы мүмкін.

5. При перемещении физическими лицами товаров для личного пользования таможенные органы предоставляют этим лицам возможность совершать таможенные операции, не покидая транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства таможенного союза.
6. В случае несовершения физическими лицами таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, предусмотренных настоящей статьей, либо невозможности их выпуска, указанные товары подлежат задержанию в соответствии с главой 21 Кодекса.
7. Порядок совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу, и отражение факта признания таких товаров не находящимися под таможенным контролем определяются решением Комиссии таможенного союза.
8. Таможенный контроль в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, производится в соответствии с Кодексом.
9. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования физического лица, прибывающего (переселяющегося) на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза, беженца, вынужденного переселенца определяются решением Комиссии таможенного союза.
10. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, определяются таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 8
Декларирование товаров для личного пользования
1. Декларирование товаров для личного пользования осуществляется физическими лицами при их следовании через таможенную границу одновременно с предоставлением товаров таможенному органу.
Декларирование товаров для личного пользования, за исключением пересылаемых в международных почтовых отправлениях и помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, производится в письменной форме с применением пассажирской таможенной декларации.
Форма пассажирской таможенной декларации, порядок ее заполнения, подачи и регистрации определяются решениями Комиссии таможенного союза.
Физическое лицо вправе по своему желанию произвести декларирование товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, с использованием пассажирской таможенной декларации.
2. Таможенному декларированию в письменной форме подлежат:
1) товары для личного пользования, перемещаемые в несопровождаемом багаже или доставляемые перевозчиком в адрес физического лица;
2) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в отношении которых применяются запреты и ограничения, кроме мер нетарифного и технического регулирования;

5. Жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу кезінде кеден одағының кеден заңнамасын сақтау үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, кеден органдары осы тұлғаларға көлік құралдарынан шықпай кедендік операцияларды жасауға мүмкіндік береді.
6. Жеке тұлғалар осы бапта көзделген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасамаған жағдайда немесе оларды шығару мүмкін болмаған жағдайда Кодекстің 21-тарауына сәйкес тауарлар ұстауға жатады.
7. Жеке тұлғалар кедендік шекара арқылы өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібі және мұндай тауаларды кедендік бақылаудағы емес деп тану фактісін көрсету Кеден одағы комиссиясының шешімі бойынша айқындалады.
8) Кедендік шекара арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік бақылау Кодекске сәйкес жүргізіледі.
9) Кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген (қоныс аударушы) жеке тұлғаның, босқынның, мәжбүрлі қоныс аударушының жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
10. Халықаралық почта жөнелтімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері кеден одағының кеден заңнамасында айқындалады.
8-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғалар кедендік шекара арқылы жүруі кезінде кеден органына тауарларды көрсете отырып, бір мезгілде жүзеге асырады.
Халықаралық почта жөнелтімдерінде жіберілетін және кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылмайтын тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялау жолаушы кедендік декларациясын қолдана отырып, жазбаша нысанда жүргізіледі.
Жолаушы кедендік декларациясының нысаны, оны толтыру, беру және тіркеу тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Жеке тұлға өз қалауы бойынша жолаушы кедендік декларациясын қолдана отырып, кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларға жазбаша нысанда кедендік декларациялау жүргізуге құқылы.
2. Жазбаша нысанда кедендік декларациялауға:
1) алып жүрмейтін багажда өткізілетін немесе тасымалдаушы жеке тұлғаның мекенжайына жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
2) тарифтік емес және техникалық реттеу шараларынан басқа, оларға қатысты тыйымдар мен шектеулер қолданылатын кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;

3) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в том числе временно ввозимые, стоимость и (или) количество которых превышает нормы перемещения таких товаров с освобождением от уплаты таможенных платежей;
4) транспортные средства для личного пользования, перемещаемые любым способом, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории государств-членов таможенного союза, временно вывозимых с таможенной территории таможенного союза и обратно ввозимых на такую территорию;
5) наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу, в случаях, установленных таможенным законодательством таможенного союза;
6) культурные ценности;
7) товары для личного пользования, ввозимые в сопровождаемом багаже, если перемещающее их физическое лицо имеет несопровождаемый багаж;
8) товары для личного пользования, указанные в пунктах 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению.
3. Декларирование товаров для личного пользования производится декларантом или таможенным представителем, действующим от имени и по поручению декларанта.
Декларирование товаров для личного пользования физического лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, производится лицом, его сопровождающим (одним из родителей, усыновителем, опекуном или попечителем этого лица, иным сопровождающим его лицом либо представителем перевозчика при отсутствии сопровождающих лиц, а при организованном выезде (въезде) группы несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц - руководителем группы либо представителем перевозчика).
Декларантом может быть физическое лицо государства-члена таможенного союза или иностранное физическое лицо:
имеющее на момент пересечения таможенной границы право владения, пользования и (или) распоряжения в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже;
передавшее (передающее) товары для личного пользования, в том числе транспортные средства, перемещаемые в несопровождаемом багаже, перевозчику для их фактического перемещения через таможенную границу;
выступающее отправителем товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
в адрес которого в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, поступили товары для личного пользования, в том числе транспортные средства, либо который отправляет за пределы таможенной территории таможенного союза такие товары;
следующее на транспортном средстве для личного пользования, перемещаемом через таможенную границу, принадлежащем ему на праве владения, пользования и (или) распоряжения;
приобретшее право владения, пользования и (или) распоряжения на транспортное средство для личного пользования, находящееся на таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем, по решению суда либо праву наследования;
обладающее правом владения, пользования и (или) распоряжения в отношении транспортного средства для личного пользования, находящегося на таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем;
обладающее правом перемещать товары для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей в случаях, предусмотренных в приложении 3 к настоящему Соглашению.

3) кез келген тәсілмен өткізілетін, оның ішінде құны және (немесе) саны мұндай тауарларды кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып өткізудің нормаларынан асатын уақытша әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында тіркелген кеден одағының кедендік аумағынан уақытша әкетілетін және мұндай аумаққа қайта әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
5) кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген жағдайларда жеке тұлғалардың кеден шекарасы арқылы өткізетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары;
6) мәдени құндылықтар;
7) егер оларды өткізетін жеке тұлғаның алып жүретін багажы болса, алып жүретін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
8) осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3-10 тармақтарында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар жатады.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялауды декларант немесе декларанттың атынан және оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі жүргізеді.
Он алты жасқа толмаған жеке тұлғаның жеке пайдалануға арналған тауарларын декларациялауды оны алып жүретін тұлға (ата-анасының бірі, осы тұлғаны асырап алушы, қамқорлыққа алушы немесе қамқоршы, оны алып жүретін өзге де тұлға не алып жүретін тұлғалар болмаған кезде тасымалдаушының өкілі, ал ата-аналарының, асырап алушылардың, қамқорлыққа алушылардың немесе қамқоршылардың алып жүруінсіз кәмілет жасқа толмаған тұлғалар тобының ұйымдасып шығуы (кіруі) кезінде - топ жетекшісі не тасымалдаушының өкілі) жүргізеді.
Кеден одағына мүше мемлекетті жеке тұлғасы немесе:
кедендік шекарадан өту сәтінде алып жүретін багажға салынған жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар;
жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде алып жүретін багажға салынған көлік құралдарын оларды кедендік шекара арқылы іс жүзінде өткізу үшін тасымалдаушыға берген (беретін);
халықаралық почта жөнелтімдерінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың жөнелтуші болатын;
өз атына тасымалдаушы жеткізетін тауар ретінде жеке пайдаланатын тауарлар, соның ішінде көлік құралдары немесе кеден одағының кеден аумағынан тыс жерлерге жіберілетін осындай тауарлар түскен;
өзіне иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығы тиесілі кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралында жүрген;
сот шешімімен немесе мұрагерлік құқығы бойынша кеден одағының кеден аумағында кедендік бақылауға жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын иеленген;
кеден одағының кеден аумағында кедендік бақылауға жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын иеленген;
осы Келісімге 3-қосымшада көзделген жағдайларда кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып, жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу құқығын иеленген немесе шетелдік жеке тұлға декларант бола алады.

4. При таможенном декларировании перемещаемых товаров для личного пользования в письменной форме декларант обязан:
1) представить таможенному органу документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, в том числе подтверждающие уплату таможенных платежей либо обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
2) предъявить декларируемые товары по требованию должностного лица таможенного органа;
3) уплатить причитающиеся таможенные платежи или обеспечить уплату таможенных пошлин, налогов в случаях, установленных Кодексом и (или) настоящим Соглашением;
4) выполнять иные требования, предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза.
5. При перемещении через таможенную границу гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших, декларирование осуществляется путем подачи заявления в произвольной форме лицом, сопровождающим гроб с телом (останками) или урну с прахом (пеплом) умершего, с представлением документов, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта.
При вывозе с таможенной территории таможенного союза гробов с телами (останками) умерших и урн с прахом (пеплом) представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выдаваемое отделами записи актов гражданского состояния в порядке, установленном для регистрации актов гражданского состояния в государствах-членах таможенного союза, либо медицинское свидетельство о смерти, либо нотариально заверенные копии указанных документов;
2) заключение произвольной формы местных органов государственного санитарного надзора о возможности эксгумации в случае перезахоронения;
3) акт (справка) произвольной формы специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
При ввозе на таможенную территорию таможенного союза урн с прахом (пеплом) и гробов с телами (останками) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выданное уполномоченным учреждением страны отправления, либо медицинское свидетельство о смерти или копии данных документов;
2) акт (справка) произвольной формы организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.

4. Өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде декларант жазбаша нысанда:
1) кеден органына негізге алып кедендік декларация толтырылған, соның ішінде кедендік төлемдердің төленгенін немесе кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды тапсыруға;
2) кеден органының лауазымды тұлғасының талабы бойынша декларацияланатын тауарларды көрсетуге;
3) Кодексте және (немесе) осы Келісімде белгіленген жағдайларда тиісті кедендік төлемдерді төлеуге немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуге;
4) кеден одағының кеден заңнамасында көзделген өзге де талаптарды орындауға міндетті.
5. Қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде кедендік декларациялауды қайтыс болғанның денесі (сүйектері) салынған табытты немесе мәйіті (күлі) салынған сауыттарды алып жүретін тұлға осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, еркін нысанда өтініш беру жолымен жүзеге асырады.
Қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кеден одағының кедендік шекарасынан әкету кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің азаматтық хал актілерін тіркеу үшін белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерінің жазба бөлімдері беретін өлгені туралы куәлік не өлгені туралы медициналық куәлік ие көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
2) қайта көмген жағдайда, эксгумация мүмкіндігі туралы жергілікті мемлекеттік санитарлық қадағалау органдарының еркін нысандағы қорытындысы;
3) бөгде салымдардың жоқ екендігін көрсете отырып, қайтыс болғанның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілетін жағдайда, қайтыс болғанның заттары мен құндылықтарының тізімдемесі қоса беріле отырып, мырыш табыттарды дәнекерлеу бойынша жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы);
Қайтыс болғандардың мәйіті (күлі) салынған сауыттарды және денелері (сүйектері) салынған табыттарды кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) жөнелтуші елдің уәкілетті мекемесі берген өлгені туралы куәлік не өлгені туралы медициналық куәлік немесе осы құжаттардың көшірмелері;
2) бөгде салымдардың жоқ екендігін көрсете отырып, оларды қайтыс болғанның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілетін жағдайда, қайтыс болғанның заттары мен құндылықтарының тізімдемесі қоса беріле отырып, мырыш табыттарды дәнекерлеу бойынша жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы).

Статья 9
Помещение товаров для личного пользования
под таможенную процедуру таможенного транзита
1. Под таможенную процедуру таможенного транзита могут помещаться следующие товары для личного пользования, перемещаемые в сопровождаемом багаже:
транспортные средства для личного пользования, не зарегистрированные на таможенной территории таможенного союза и территории иностранного государства;
товары для личного пользования, в отношении которых предоставляется освобождение от уплаты таможенных платежей в соответствии с пунктами 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению при их перемещении от места прибытия до таможенного органа, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо.
Порядок и условия помещения товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита определяются таможенным законодательством таможенного союза и настоящим Соглашением.
2. При помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита физическое лицо представляет таможенному органу транзитную декларацию и вносит обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, если иное не определено настоящим Соглашением.
3. При перевозке товаров для личного пользования в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита физическое лицо, выступающее в качестве декларанта, несет те же обязанности, что и перевозчик в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 10
Выпуск товаров для личного пользования
1. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров для личного пользования, совершаются в отношении:
товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых физическими лицами в сопровождаемом багаже, - в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо;
товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), находящемся на территории государства-члена таможенного союза, где постоянно или временно проживает физическое лицо, или в таможенном органе отправления;
транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещаемых следующими на них физическими лицами, - в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо;
транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), или таможенном органе отправления;
транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на территории иностранного государства и таможенной территории таможенного союза, перемещаемых следующими на них физическими лицами, - в местах прибытия на территории государства-члена которого постоянно или временно проживает физическое лицо, либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, или в местах убытия;
транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на территории иностранного государства и таможенной территории таможенного союза, перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), находящемся на территории государства-члена таможенного союза, где постоянно или временно проживает физическое лицо, или в таможенном органе отправления;

9-бап Жеке пайдаланылатын тауарларды кедендік транзиттің
кедендік рәсіміне орналастыру
1. Кедендік транзиттің кедендік рәсімінде алып жүретін болғанда
өткізілетін жеке пайдалануға арналған мынадай тауарлар орналастырылуы
мүмкін:
кеден одағының кеден аумағында және шет мемлекеттің аумағында тіркелмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
келген орнынан қызметінің өңірінде жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органына дейін өткен кезде осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3-10-тармақтарына сәйкес кедендік төлемдерден босатылатын жеке пайдалануға арналған тауарлар.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру тәртібі мен шарттары кеден одағының кеден заңнамасында және осы Келісімде айқындалады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырған кезде жеке тұлға кеден органына транзиттік декларация ұсынады және осы Келісімде өзгеше белгіленбесе кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді енгізеді.
3. Жеке пайдаланатын тауарларды тасымалдаған кезде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес декларант ретінде қатысатын жеке тұлға кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес тасымалдаушы сияқты міндеттерді атқарады.
10-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруға байланысты кедендік операциялар мыналарға қатысты жасалады:
алып жүретін багажда жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (көлік құралдарын қоспағанда) - келу немесе кету орындарында немесе қызмет өңірінде жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органында;
алып жүрмейтін багажда жеке тұлғалар алып өтетін немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде жеке пайдалануға арналған тауарларға (көлік құралдарын қоспағанда) - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес оған теңестірілгендер болып табылатын келу немесе кету орындарында немесе жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағындағы тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында тіркелген, жеке тұлғалар жүріп алып өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары - келу немесе кету орындарында не қызмет өңірінде жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында тіркелген, алып жүрмейтін багажда жеке тұлғалар немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде алып өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес оған теңестірілгендер болып табылатын келу және кету орындарында не тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында және кеден одағының кеден аумағында тіркелмеген, жеке тұлғалар алып жүретін өткізетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары - жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын мүше мемлекеттің аумағына келу орындарында не қызмет өңірінде жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органдарында немесе кету орындарында;
шет мемлекеттің аумағында және кеден одағының кеден аумағында тіркелмеген, жеке тұлғалар алып жүрмейтін багажда немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде алып өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оған теңестірілгендер болып табылатын келу және кету орындарында не жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағындағы тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;

товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых в сопровождаемом багаже, которые освобождаются от уплаты таможенных платежей в порядке и на условиях, установленных пунктами 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению:
1) в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, перемещающее товары;
2) в местах прибытия или убытия - при условии, что таможенный орган одного государства-члена таможенного союза подтверждает таможенному органу другого государства-члена таможенного союза о выполнении физическим лицом условий освобождения от уплаты таможенных платежей.
2. Выпуск товаров для личного пользования либо отказ в таком выпуске осуществляются в следующие сроки:
незамедлительно после проведения таможенного контроля при перемещении товаров для личного пользования в сопровождаемом багаже, за исключением случаев, когда выпуск указанных товаров невозможен по причинам, не зависящим от таможенного органа в местах прибытия или убытия;
не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации пассажирской таможенной декларации в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, или ином таможенном органе в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Продление срока выпуска товаров для личного пользования осуществляется в порядке, предусмотренном Кодексом.
Статья 11
Ограничения по использованию
товаров для личного пользования после их выпуска
1. Транспортные средства для личного пользования, указанные в пунктах 22 и 23 раздела V приложения 3 к настоящему Соглашению, могут использоваться на таможенной территории таможенного союза физическими лицами, осуществившими их ввоз.
2. Передача права пользования и (или) распоряжения такими транспортными средствами для личного пользования иным лицам допускается только:
при условии их таможенного декларирования и уплаты таможенных пошлин, налогов по ставкам, предусмотренным пунктами 10 - 12 раздела IV приложения 5 к настоящему Соглашению для выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение, если иные единые ставки не установлены в соответствии с международным договором государств-членов таможенного союза. Выпуск таких транспортных средств в свободное обращение осуществляется в том таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, которому передаются права пользования и (или) распоряжения;
для вывоза транспортных средств за пределы указанной территории с разрешения таможенного органа в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, если такой вывоз не может быть осуществлен декларантом по причине смерти, тяжелой болезни физического лица, осуществившего ввоз, или иной объективной причине.

осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3-10-тармақтарында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік төлемдерді төлеуден босатылатын алып жүретін багажда алып етілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (көлік құралдарын қоспағанда):
1) қызмет өңірінде тауарларды алып өтетін жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органында;
2) келу немесе кету орындарда - кеден одағына мүше бір мемлекеттің кеден органы кеден одағына мүше басқа мемлекеттің кеден органына жеке тұлғаның кедендік төлемдерді төлеуден босату шарттарын орындағаны туралы растау шартымен.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды немесе шығарудан бас тарту мынадай мерзімде жүзеге асырылады:
көрсетілген тауарларды шығару келу немесе кету орындарында кеден органынан тәуелсіз себептермен мүмкін болмаған жағдайларды қоспағанда, алып жүретін багажда сүйемелденетін жүктегі жеке пайдалануға арналған тауарларды алып өту кезінде кедендік бақылау жүргізілгеннен кейін дереу;
қызмет өңірінде жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органында немесе осы Келісімнің ережелеріне сәйкес өзге кеден органында жолаушылар кедендік декларациясы тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару мерзімін ұзарту Кодексте көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
11-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларды оларды
шығарылғаннан кейін пайдалану жөніндегі шектеулер
1. Осы Келісімге 3-қосымшаның V бөлімінің 22 және 23-тармақтарында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары оларды әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғалар кеден одағының кеден аумағында пайдалана алады.
2. Жеке пайдалануға арналған осындай көлік құралдарын пайдалану және (немесе) иелену құқығын өзге тұлғаларға беруге мынадай жағдайларда ғана:
егер кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес өзге бірыңғай ставкалар белгіленбесе, оларды кедендік декларацияланған және жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару үшін осы Келісімге 5-қосымшаның IV бөлімінің 10-12-тармақтарында көзделген ставкалар бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеу кезінде;
егер декларант шығаруды жүзеге асырған жеке тұлғаның қайтыс болуына, қатты ауруына немесе объективті себептерге байланысты мұндай шығаруды жүзеге асырмаса, кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органының рұқсатымен көлік құралдарын көрсетілген аумақтан тысқары шығару үшін жол беріледі.

3. До истечения срока временного ввоза транспортные средства, указанные в пункте 1 настоящей статьи, подлежат таможенному декларированию таможенным органом с целью выпуска в свободное обращение, с целью обратного вывоза или помещения под таможенные процедуры, установленные Кодексом.
Физическое лицо освобождается от обязанности декларирования транспортных средств, предусмотренной частью первой настоящего пункта, если в отношении указанных транспортных средств наступили обстоятельства, предусмотренные подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения, до истечения срока временного ввоза таких транспортных средств, и таможенному органу предоставлены доказательства наступления таких обстоятельств.
III. Таможенные платежи
Статья 12
Уплата таможенных платежей
в отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные платежи не уплачиваются в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, указанных в приложениях 3 и 4 к настоящему Соглашению.
2. Таможенные пошлины, налоги уплачиваются в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, указанных в приложении 5 к настоящему Соглашению в размерах, предусмотренных данным приложением, за исключением случая, когда иным международным договором государств-членов таможенного союза этим государствам предоставлено право устанавливать иные единые ставки таможенных пошлин, налогов.
3. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов момент выпуска и объем двигателя авто-, мототранспортных средств определяется в порядке, установленном приложением 6 к настоящему Соглашению.
Статья 13
Возникновение, прекращение обязанности
по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров
для личного пользования, за исключением транспортных средств
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Соглашением в отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, перемещаемых через таможенную границу в сопровождаемом и несопровождаемом багаже, а также в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, возникает у декларанта при регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, перемещаемых через таможенную границу в сопровождаемом и несопровождаемом багаже, а также в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, прекращается у декларанта:

3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген көлік құралдары уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін қайта шығару немесе Кодексте белгіленген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін еркін айналымға шығару мақсатында кеден органында кедендік декларациялауға жатады.
Егер көрсетілген көлік құралдарына қатысты осы Келісімнің 5-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттемелердің уақыты келген болса осындай көлік құралдарын уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін жеке тұлға осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген көлік құралдарын декларациялау міндетінен босатылады және кеден органына осындай міндеттемелердің туындауын дәлелдеу ұсынылады.
III. Кедендік төлемдер
12-бап
Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты
кедендік төлемдерді төлеу
1. Кедендік шекара арқылы өткізілетін, осы Келісімнің 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік төлемдер төленбейді.
2. Осы Келісімнің 5-қосымшасында көрсетілген, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік төлемдер, салықтар кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге халықаралық шартында осы мемлекеттерге кеден баждарының, салықтарының өзге бірыңғай ставкасын белгілеу құқығы берілген жағдайларды қоспағанда, осы қосымшада көзделген мөлшерлерде төленеді.
3. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін шығару сәті және авто-, мотокөлік құралдары қозғалтқышының көлемі осы Келісімге 6-қосымшада белгіленген тәртіппен айқындалады.
13-бап
Көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған
тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу
жөніндегі міндеттеменің туындауы, тоқтатылуы
1. Осы Келісімге сәйкес есептелген, жазбаша нысанда кедендік декларациялауға жататын, алып жүретін және алып жүрмейтін багажда, кедендік шекара арқылы, сондай-ақ тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу міндеттемесі декларантта кеден органы жолаушылар кедендік декларациясын тіркеу кезінде туындайды;
2. Осы Келісімге сәйкес есептелген, жазбаша нысанда кедендік декларациялауға жататын, алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кеден шекарасы арқылы сондай-ақ тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеу міндеттемесі декларантта:

1) при отказе таможенного органа в выпуске товаров для личного пользования в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации таможенным органом таможенной декларации;
2) при уплате или взыскании в полном объеме таможенных пошлин, налогов, исчисленных по ставкам, установленным настоящим Соглашением для выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение;
3) при обращении товаров для личного пользования в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
4) при помещении товаров для личного пользования в установленном порядке под таможенные процедуры уничтожения или отказа в пользу государства;
5) при уничтожении (безвозвратной утрате) товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
6) при обращении взыскания на товары для личного пользования, в том числе за счет стоимости товаров для личного пользования, в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза;
7) при выпуске товаров для личного пользования в свободное обращение с освобождением от уплаты таможенных платежей в соответствии с настоящим Соглашением;
8) если размер неуплаченной суммы таможенных пошлин, налогов не превышает сумму, эквивалентную двум евро по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, на территории которого возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, действующему на момент возникновения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
9) при признании сумм таможенных пошлин, налогов безнадежными к взысканию и списании их в порядке и по основаниям, предусмотренным законодательством государства-члена таможенного союза, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм;
10) в связи со смертью декларанта или объявлением его умершим в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
3. Таможенные пошлины, налоги подлежат уплате до выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
4. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования исчисляются по ставкам, установленным разделами I - III приложения 5 к настоящему Соглашению.
5. Выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, осуществляется таможенными органами до зачисления сумм таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении товаров для личного пользования, на соответствующие счета.

1) кеден органы кедендік декларацияны тіркеген кезде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндеттемесіне қатысты кеден органы жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан бас тартқан кезде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару үшін осы Келісімде белгіленген ставкалар бойынша есептелген кедендік баждарды, салықтарды толық көлемде төлеген немесе өндіріп алған кезде;
3) жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің сол мемлекеттің заңнамасына сәйкес меншігіне айналдыру кезінде;
4) жеке пайдалануға арналған тауарларды белгіленген тәртіппен жоюдың немесе мемлекет пайдасы үшін бас тартудың кедендік рәсімдеріне орналастырған кезде;
5) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекеті салдарынан немесе тасымалдаудың (көлікпен тасымалдау) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи істен шығып қалуы нәтижесінде тауарлар жойылған (өтеусіз жоғалтылған) кезде;
6) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды өндіріп алу, соның ішінде жеке пайдалануға арналған тауарлардың құны есебінен өндіріп алған кезде;
7) осы Келісімге сәйкес кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарған кезде;
8) егер кеден баждарының, салықтардың төленбеген сомасының мөлшері аумағында кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындау сәтіне қолданылатын кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер туындаған аумағында кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта курсы бойынша екі евро барабар сомадан аспаса;
9) кедендік баждарды, салықтарды осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздерде өндіріп алуға үмітсіз деп табу және есептен шығару кезінде;
10) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес декларанттың өлуіне немесе оны қайтыс болды деп жариялауға байланысты тоқтатылады.
3. Кедендік баждар, салықтар жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылғанға дейін телеуге жатады.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар осы Келісімге 5-қосымшаның І-ІІІ бөлімдерінде белгіленген ставкалар бойынша есептеледі.
5. Алып жүретін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кеден органдары жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар сомаларын жеке шоттарға есептегенге дейін жүзеге асырады.

6. Уплата таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования может осуществляться в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 14
Возникновение, прекращение обязанности
по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении
транспортных средств для личного пользования
1. Обязанность по уплате таможенных платежей в отношении транспортных средств для личного пользования:
1) возникает у декларанта - с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, представленной для выпуска в свободное обращение;
2) прекращается у декларанта в случаях, установленных пунктом 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
2. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате до выпуска транспортных средств для личного пользования в свободное обращение.
3. Ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются по ставкам, установленным разделом IV приложения 5 к настоящему Соглашению.
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещенных через таможенную границу физическими лицами возникает у:
декларанта - с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, представленной для выпуска с целью временного нахождения;
лица, которому транспортное средство передано для осуществления его вывоза в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения - со дня выдачи таможенным органом разрешения на такую передачу.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещенных через таможенную границу физическими лицами прекращается у:
1) декларанта:
с момента вывоза транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза и вывозимых до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, за исключением случаев, когда до завершения сроков временного ввоза наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
если транспортное средство передано декларантом лицу для осуществления вывоза транспортного средства в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения - со дня выдачи таможенным органом разрешения на такую передачу, за исключением случаев, когда до выдачи такого разрешения наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
2) лица, которому транспортное средство передано для осуществления его вывоза в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения — с момента вывоза транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза и вывозимых до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, за исключением случаев, когда до завершения сроков временного ввоза наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;

6. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді төлеу кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес ақша қаражатын (ақшаны) қолма-қол емес тәртіппен немесе қолма-қол беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
14-бап
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік
баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеменің
туындауы, тоқтатылуы
1. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді төлеу міндеттемесі:
1) декларантта - кеден органы еркін айналымға шығару үшін берілген жолаушылар кеден декларациясын тіркеген сәттен бастап туындайды;
2) декларантта осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
2. Кедендік әкелу баждары, салықтар жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығарылғанға дейін төлеуге жатады.
3. Кедендік әкелу баждары, салықтар осы Келісімге 5-қосымшаның IV бөлімінде белгіленген ставкалар бойынша есептеледі.
4. Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндеттемесі:
декларантта - кеден органы уақытша болу мақсатында шығару үшін тапсырылған жолаушылар кедендік декларациясын тіркеген сәттен;
осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен шығаруды жүзеге асыру үшін көлік құралы берілген тұлғада - кеден органы осындай беруге рұқсат берген күннен бастап туындайды.
5. Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу міндеттемесі:
1) декларантта:
кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелінген және уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі туындаған жағдайларды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін әкетілген көлік құралдарын әкеткен сәттен бастап;
егер декларант тұлғаға осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен шығаруды жүзеге асыру үшін көлік құралын берсе - осындай рұқсатты бергенге дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы осындай беруге рұқсат берген күннен бастап;
2) осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен шығаруды жүзеге асыру үшін көлік құралы берілген тұлғада - кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелінген және уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін әкетілген көлік құралдарын әкеткен сәттен бастап;

3) лиц, указанных в настоящем пункте - в случаях, установленных в пункте 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
6. Сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств, считается:
1) при передаче временно ввезенных транспортных средств другим лицам без разрешения таможенного органа — день передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, поданной для выпуска для личного пользования с целью временного нахождения;
2) при утрате временно ввезенных транспортных средств в период срока их временного ввоза, установленного таможенным органом, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, поданной для выпуска для личного пользования с целью временного нахождения;
3) при невывозе транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза, до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза - день истечения срока их временного ввоза.
7. Ввозные таможенные пошлины, налоги, в случаях, установленных пунктом 6 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при их выпуске для личного пользования в свободное обращение, исчисленной на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой транспортные средства были выпущены для личного пользования с целью временного нахождения на таможенной территории таможенного союза.
8. До истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза транспортные средства для личного пользования могут быть заявлены для выпуска в свободное обращение.
Таможенные пошлины, налоги в случае, установленном частью первой настоящего пункта подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске транспортных средств для личного пользования в свободное обращение, исчисленным на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой транспортные средства были выпущены для личного пользования с целью временного нахождения на таможенной территории таможенного союза.
В случае выпуска транспортных средств для личного пользования в свободное обращение по истечении установленного таможенным органом срока временного ввоза, такой выпуск осуществляется таможенным органом после уплаты (взыскания) таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с частью второй настоящего пункта.
В случае уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств для личного пользования для признания их не находящимися под таможенным контролем в соответствии с абзацем третьим подпункта 2 пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения, таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в отношении транспортного средства для личного пользования, заявляемого в свободное обращение до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, если такое транспортное средство было признано не находящимся под таможенным контролем в соответствии с абзацем третьим подпункта 2 пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения, не должна превышать сумму таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в отношении транспортного средства для личного пользования, заявляемого в свободное обращение по истечении установленного таможенным органом срока временного ввоза, не должна превышать сумму таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате в соответствии с частью второй настоящего пункта.

3) осы тармақта көрсетілген тұлғаларда - осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
6. Уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі деп:
1) уақытша әкелінген көлік құралдарын басқа тұлғаларға кеден органының рұқсатынсыз берген кезде - берген күні, ал осы күн белгіленбеген болса, уақытша болу мақсатымен жеке пайдалануға шығару үшін берілген кеден органының жолаушы кедендік декларациясын тіркеген күні;
2) уақытша әкелінген көлік құралдары, оларды кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі кезеңінде авариялардың немесе еңсерілмес күш салдарынан не тасымалдаудың (көлікпен тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде жойылуын (өтеусіз жоғалту) қоспағанда, жоғалған кезде - тауарлардың жоғалған күні, ал осы күн белгіленбеген болса - уақытша болу мақсатымен жеке пайдалануға шығару үшін берілген кеден органының жолаушы кедендік декларациясын тіркеген күні;
3) кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелінген көлік құралдары кеден органы белгілеген мерзім аяқталғанға дейін әкетілмеген кезде - оларды уақытша әкелу мерзімінің аяқталған күні саналады.
7. Осы баптың 6-тармағында белгіленген жағдайларда кедендік әкелу баждары, салықтар көлік құралдарын жеке пайдалану үшін еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын, көлік құралдары кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу мақсатында жеке пайдалану үшін шығарылған жолаушы кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні есептелген кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төлеуге жатады.
8. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары еркін айналымға шығару үшін мәлімделуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жағдайларда кедендік баждар, салықтар көлік құралдарын жеке пайдалану үшін еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын, көлік құралдары кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу мақсатында жеке пайдалану үшін шығарылған жолаушы кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні есептелген кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төленуге жатады.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдары еркін айналымға кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткеннен кейін шығарылған жағдайда осындай шығаруды кеден органы осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептелген кедендік бажды, салықтарды төлегеннен (өндіріп алғаннан) кейін жүзеге асырады.
Жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралына қатысты кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда осы Келісімнің 5-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес оларды кедендік бақылауда емес деп тану үшін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептеледі.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін еркін айналымға мәлімделген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты төленуге тиіс кедендік баждар, салықтардың жалпы сомасы, егер осындай көлік құралы осы Келісімнің 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес кедендік бақылауда емес деп танылған жағдайда, осы баптың екінші бөлігіне сәйкес төленуге тиіс болатын кедендік баждар мен салықтардың сомасынан аспауы тиіс.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін еркін айналымға мәлімделетін жеке пайдалануға үшін көлік құралына қатысты төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы осы баптың екінші бөлігіне сәйкес төленуге тиіс кедендік баждар мен салықтарының сомасынан аспауы тиіс.

9. Уплата таможенных платежей в отношении транспортных средств для личного пользования может осуществляться в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 15
Возникновение, прекращение обязанности
по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров
для личного пользования, помещаемых под таможенную
процедуру таможенного транзита
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 6 статьи 225 Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
3. При недоставке иностранных товаров в установленное таможенным органом место доставки сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) если недоставка иностранных товаров произошла по причине передачи товаров перевозчиком получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа, - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
2) если недоставка товаров для личного пользования произошла по причине утраты товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
3) если недоставка товаров для личного пользования произошла по иным причинам, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске товаров для личного пользования в свободное обращение в соответствии с настоящим Соглашением, исчисленным на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. При прекращении в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов уплаченные или взысканные в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат возврату (зачету) в порядке, установленном Кодексом.

9. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу қолма қол ақшасыз тәртіппен немесе кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қолма қол ақша қаражатымен (ақшамен) жүзеге асырылуы мүмкін.
15-бап
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке
пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік
баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің
туындауы, тоқтатылуы
1. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай жағдайларда:
1) осы рәсімнің қолданысы кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, Кодекстің 225-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Шетелдік тауарларды кеден органы белгілеген жеткізу орнына жеткізілмеген жағдайда мыналар кедендік әкелу баждарының, салықтардың мерзімі болып саналды:
1) егер шетелдік тауарларды жеткізбеу тасымалдаушының тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз беру себебінен болса - осындай беру күні, ал күні белгіленбеген болса кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні;
2) егер жеке пайдалануға арналған тауарлар жеткізбеу авариялардың немесе еңсерілмес күш салдарынан не тасымалдаудың (көлікпен тасымалдау) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи шығып қалу нәтижесінде жойылуын (өтеусіз жоғалуын) қоспағанда, тауарлардың жоғалу себебінен болса - осындай жоғалған күні, ал осы күн белгіленбеген болса - кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні;
3) егер жеке пайдалануға арналған тауарларды жеткізбеу өзге де себептерден болса - кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні.
4. Әкелу кеден баждары, салықтары осы Келісімге сәйкес кеден органының транзит декларациясын тіркеу күніне есептелген тауарлар жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған кезде төлеуге болатын кедендік баждар мен салықтардың тиісті сомалары мөлшерінде төлеуге жатады.
5. Кеден әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тоқтатылған кезде осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес төленген немесе өндіріп алынған кедендік әкелу баждар, салықтар Кодексте бекітілген тәртіппен қайтаруға (есепке алуға) жатады.

Статья 16
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования предоставляется в таможенный орган при:
помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров, а также транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на таможенной территории таможенного союза и территории иностранного государства, если иное не определено настоящим Соглашением;
временном ввозе физическими лицами государств-членов таможенного союза на таможенную территорию таможенного союза транспортных средств, зарегистрированных на территории иностранных государств;
в иных случаях, установленных таможенным законодательством таможенного союза.
2. Уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, обеспечивается способами, установленными Кодексом и (или) законодательством государства-члена таможенного союза в следующих размерах:
1) в отношении автомобилей, - в размере, соответствующем сумме, таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске автомобилей в свободное обращение, если иные размеры не установлены в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза или международными договорами государств-членов таможенного союза;
2) в отношении товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств, за исключением автомобилей, - в размере, соответствующем сумме, таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске товаров в свободное обращение.
3. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов не предоставляется в случаях, установленных Кодексом.
4. При перевозке товаров для личного пользования в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, таможенный орган, которому предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, а также порядок взаимного признания обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии с Кодексом.
5. В случае, когда уплата таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования обеспечивается денежными средствами (деньгами), обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 17
Переходные положения
1. Автомобили, ввезенные после 1 января 2010 года на территорию Республики Беларусь или Республики Казахстан из третьих стран, в отношении которых таможенные пошлины, налоги уплачены по ставкам, отличающимся от установленных приложением 5 к настоящему Соглашению, в Российской Федерации признаются иностранными товарами:
до уплаты таможенных пошлин, налогов в размере разницы уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению,
или до 1 января 2013 года.

16-бап
Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету кеден органына:
егер осы Келісімде өзгеше айқындалмаса, жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ кеден одағының кеден аумағында және шетел мемлекетінің аумағында тіркелмеген көлік құралдарын кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырған;
кеден одағына мүше мемлекеттер заңды тұлғаларының шет мемлекеттің аумағында тіркелген көлік құралдарын кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелген кезде;
кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда беріледі.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарды, салықтарды төлеу мынадай мөлшерде Кодексте және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етіледі:
1) автомобильдерге қатысты, - егер кеден одағының кеден заңнамасына немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес өзге мөлшерлер белгіленбесе, автомобильдерді еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс кедендік баждардың, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға, оның ішінде автомобильдерді қоспағанда, көлік құралдарына қатысты, - тауарларды еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын кедендік баждардың, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде.
3. Кодексте белгіленген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету берілмейді.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету ұсынылған кеден органы, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәртібі Кодекске сәйкес айқындалады.
5. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу ақша қаражатымен (ақшамен) қамтамасыз етілген жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету қолма-қол ақшасыз тәртіппен немесе кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қолма қол ақша қаражатымен (ақшамен) ұсынылуы мүмкін.
17-бап
Өтпелі ережелер
1. Кедендік баждар, салықтар осы Келісімге 5-қосымшада белгіленгеннен ерекшеленетін ставкалар бойынша төленген үшінші елдерден 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген автомобильдер:
кедендік баждардың, салықтардың төленген сомалары мен осы Келісімнің 5-қосымшасында көрсетілген ставкалар бойынша төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомаларының айырмасы мөлшерінде кедендік баждарды, салықтарды төлегенге дейін немесе 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін Ресей Федерациясында шетел тауарлары болып танылады.

Действие части первой настоящего пункта не распространяется на автомобили, ввезенные после 1 января 2010 года, в отношении которых таможенные пошлины уплачены по ставкам, установленным Единым таможенным тарифом таможенного союза.
2. Разница между уплаченными суммами таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых на территорию Российской Федерации автомобилей, ввезенных на территорию Республики Беларусь или Республики Казахстан после 1 января 2010 года, и суммами таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению, может быть уплачена соответственно в бюджет Республики Беларусь или Республики Казахстан до ввоза на территорию Российской Федерации.
3. В отношении автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при их ввозе на территорию Российской Федерации производится таможенный контроль, а при необходимости уплаты таможенных платежей - совершаются таможенные операции в порядке, установленном законодательством Российской Федерации, с учетом пунктов 3 - 5 настоящей статьи.
4. В случае, если таможенные пошлины, налоги в отношении автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не уплачены в бюджет Республики Беларусь или Республики Казахстан в размере, указанном в абзаце втором части первой пункта 1 настоящей статьи, до ввоза на территорию Российской Федерации, такие таможенные пошлины, налоги уплачиваются в федеральный бюджет Российской Федерации при их таможенном декларировании таможенному органу Российской Федерации, в регионе деятельности которого находятся пункты пропуска и (или) места пересечения на российско-казахстанском или российско-белорусском участках государственной границы Российской Федерации.
5. Автомобили, указанные в пункте 1 настоящей статьи, зарегистрированные на территории Республики Беларусь или Республики Казахстан, могут временно ввозиться на территорию Российской Федерации только лицами, постоянно проживающими в Республике Беларусь или Республике Казахстан без уплаты таможенных пошлин, налогов и без внесения обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов. Ввоз и использование на территории Российской Федерации таких автомобилей иными лицами, а также их отчуждение, передача в пользование, распоряжение на территории Российской Федерации допускается только при условии их таможенного декларирования в таможенных органах Российской Федерации и уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
6. Дополнительные условия пользования и (или) распоряжения, а также регистрации на территории Российской Федерации автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, до приобретения ими статуса товаров таможенного союза, а также порядок такого пользования и (или) распоряжения, осуществления их регистрации определяются в соответствии с законодательством Российской Федерации.

Осы тармақтың бірінші бөлігінің қолданысы кедендік баждары Кеден одағының бірыңғай кедендік тарифінде белгіленген ставкалар бойынша төленген 2010 жылғы 1 қаңтарға кейін әкелінген автомобильдерге таралмайды.
2. Ресей Федерациясының аумағына әкелінетін, Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына 2010 жылғы 1 қаңтарға кейін әкелінген автомобильдерге қатысты кедендік баждардың, салықтардың төленген сомалары мен осы Келісімге 5-қосымшада көрсетілген ставкалар бойынша төленуге жатқызылатын кедендік баждардың, салықтардың сомалары арасындағы айырма Ресей Федерациясының аумағына әкелгенге дейін тиісінше Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының бюджетіне төленуі мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерге қатысты оларды Ресей Федерациясының аумағына әкелген кезде кедендік бақылау жүргізіледі, ал кедендік төлемдерді төлеу қажет болған кезде - осы баптың 3-5-тармақтарын ескере отырып Ресей Федерациясының заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік операциялар жасалады.
4. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерге қатысты кедендік баждар, салықтар Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының бюджетіне осы баптың 1-тармағының екінші абзацында көрсетілген мөлшерде Ресей Федерациясының аумағына әкелінгенге дейін төленбеген жағдайда, осындай кедендік баждар, салықтар Ресей Федерациясының федералдық бюджетіне олардың қызмет өңірінде өткізу пункттері және (немесе) Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасының ресей-қазақстан немесе ресей-беларусь қиылысу учаскелерінің орындары орналасқан Ресей Федерациясының кеден органына кедендік декларациялау кезінде төленеді.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген автомобильдер Ресей Федерациясының аумағына Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын тұлғалармен ғана кедендік баждарды, салықтарды төлемей және кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізбей уақытша әкелінуі мүмкін. Осындай автомобильдерді Ресей Федерациясының аумағына өзге тұлғалардың әкелуіне және пайдалануына, сондай-ақ оларды иеліктен шығаруға, пайдалануға беруге, Ресей Федерациясының аумағында билік етуге олар Ресей Федерациясының кеден органдарында кедендік декларацияланған және осы баптың 1-тармағына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда ғана жол беріледі.
6. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерді пайдаланудың және (немесе) билік етудің қосымша шарттары, сондай-ақ Ресей Федерациясының аумағында оларды кеден одағының тауарлары мәртебесін алғанға дейін тіркеу, сондай-ақ осындай пайдалану және (немесе) билік ету тәртібі, оларды тіркеуді жүзеге асыру Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес айқындалады.

7. Таможенные органы Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации обмениваются информацией об автомобилях, ввезенных и выпущенных в свободное обращение на территории Республики Беларусь или Республики Казахстан после 1 января 2010 года, и размере уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов в отношении таких автомобилей.
8. Товары для личного пользования, за исключением автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, ввезенные физическими лицами на территорию государства-члена таможенного союза до вступления в силу Кодекса, со дня вступления в силу Кодекса считаются товарами таможенного союза.
Автомобили, указанные в пункте 1 настоящей статьи, после 1 января 2013 года признаются в Российской Федерации товарами таможенного союза независимо от факта уплаты в федеральный бюджет Российской Федерации таможенных пошлин, налогов в размере разницы уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению.
Статья 18
Статус приложений и порядок внесения изменений
Приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемой частью.
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение и приложения к нему могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
В случае изменения центрального таможенного органа, Сторона по дипломатическим каналам направляет депозитарию уведомление о наименовании и реквизитах центрального таможенного органа Стороны.
Депозитарий в течение двух недель со дня уведомления информирует Стороны о происшедших изменениях.
Статья 19
Урегулирование споров
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами путем консультаций и переговоров в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из Сторон спора другой Стороне спора, то любая из Сторон может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Комиссия таможенного союза оказывает содействие Сторонам в урегулировании спора до его передачи для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 20
Порядок вступления Соглашения в силу
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и временно применяется с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Совершено в городе ____________ "____" _________ 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Соглашения.
За                        За                        За
Республику                Республику                Российскую
Беларусь                  Казахстан                 Федерацию
Приложение 1
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Перечень товаров,
не относящихся к товарам для личного пользования
п/п
Наименование товаров*
Код ТН ВЭД ТС
1
Природные алмазы

7. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден органдары Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және 2010 жылғы 1 қаңтардан кейін еркін айналымға шығарылған автомобильдер және осындай автомобильдерге қатысты кедендік баждардың, салықтардың төленген сомаларының мөлшері туралы ақпарат алмасады.
8. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерді қоспағанда, жеке пайдалану үшін жеке тұлғалар кеден одағына мүше елдердің аумағына Кодекс күшіне енгенге дейін әкелген тауарлар Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап кеден одағының тауарлары болып саналады.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдер кедендік баждардың, салықтардың төленген сомасы мен осы Келісімге 5-қосымшада көрсетілген ставкалар бойынша төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомалары мөлшерінде сомалары айырмасы кедендік баждарын салықтардың Ресей Федерациясының федералдық бюджетіне төлену фактісіне қарамастан, 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін Ресей Федерациясында кеден одағының тауарлары болып танылады.
18-бап
Қосымшалардың мәртебесі және өзгерістер енгізу тәртібі
Осы Келісімге қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге және қосымшаларға жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Орталық кеден органы өзгерген жағдайда, Тарап дипломатиялық арналар арқылы депозитарийге Тараптың орталық кеден органының атауы және деректемелері туралы хабарлама жібереді.
Депозитарий хабарлама күнінен бастап 2 апта ішінде Тараптарды болған өзгерістер туралы хабардар етеді.
19-бап
Дауларды реттеу
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) пайдалануға байланысты Тараптар арасындағы даулар, бірінші кезекте, келіссөздер мен консультациялар жүргізу жолымен шешіледі.
Егер дауды Тараптар даудың бір Тарапынан даудың басқа Тарапына жіберілген оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініш түскен күннен бастап алты ай ішінде консультациялар мен келіссөздер жолымен реттемесе онда Тараптардың кез келгені осы дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін бере алады.
Кеден одағының комиссиясы Тараптарға оны қарау үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына бергенге дейін дауды реттеуге жәрдем көрсетеді.
20-бап
Келісімнің күшіне ену тәртібі
Осы Келісім ратификациялауға жатады және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі күшіне енген күннен бастап уақытша қолданылады.
Осы Келісім депозитарий Тараптар осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
2010 жылғы «__» ________ ________ қаласында бір түпнұсқа данада орыс тілінде жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь             Қазақстан               Ресей
Республикасы          Республикасы           Федерациясы
үшін                  үшін                  үшін
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
1-қосымша
Жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын
тауарлардың тізбесі
Р/с
Тауарлардың атауы *
КО СЭҚ ТН коды
1.
Табиғи алмастар

7102
2
Вывозимые товары, в отношении которых законодательством
государств-членов таможенного союза установлены вывозные
таможенные пошлины, за исключением следующих товаров:
рыба, морепродукты (кроме икры осетровых видов рыб) в
количестве не более 5 кг;**
из 0301-0304, 0306
икра осетровых видов рыб весом не более 250 граммов;
1604 30 100 0
топливо, находящееся в обычных баках транспортного
средства для личного пользования, а также в количестве не
более 10 литров, находящееся в отдельной емкости;
вывозимые драгоценные металлы и драгоценные камни
таможенной стоимостью более 25000 долларов США в
эквиваленте (в таможенную стоимость вывозимых драгоценных
металлов и драгоценных камней не включается стоимость
ранее ввезенных физическими лицами в таможенный союз, а
также временно вывозимых из таможенного союза драгоценных
металлов и драгоценных камней)**
2710 11 410 0 -
2710 11 590 0,
2710 19 410 0 -
2710 19 490 0
из 71
3
Котлы центрального отопления

7102
2.
Мынадай тауарларды қоспағанда, оларға қатысты кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждары белгіленген әкетілетін тауарлар:
- балық, теңіз өнімдері (бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығынан басқа) саны 5 кг көп емес;**
0301-0304, 0306 ішінен
- бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы, салмағы 250 грамнан көп емес;
1604 30 100 0
- жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының кәдімгі бактарындағы, сондай-ақ жеке ыдыстардағы мөлшері 10 литрден аспайтын отын;
2710 11 410 0
-2710 11 590 0,
2710 19 410 0
-2710 19 490 0
- кедендік құны 25000 АҚШ долларынан астам эквивалентте болатын әкетілетін асыл металдар және асыл тастар (әкетілетін асыл металдардың және асыл тастардың кедендік құнына заңды тұлғалар бұған дейін кеден одағына әкелген, сондай-ақ кеден одағынан уақытша әкетілетін асыл металдар және асыл тастар қосылмайды)**
71 ішінен
3.
Орталық жылыту қазандары

8403 10
4
Двигатели внутреннего сгорания, за исключением двигателей
для водных судов
8407
5
Косилки (кроме косилок для газонов, парков или
спортплощадок), машины для заготовки сена, уборки урожая,
машины или механизмы для обмолота, прессы для упаковки в
кипы соломы и сена; машины для очистки, сортировки или
калибровки яиц, плодов или других сельскохозяйственных
продуктов
8433 20 - 8433 90
6
Машины, механизмы, оборудование
8434 - 8442,
8444 00 - 8449 00 000
0, 8453 - 8466, 8468,
8474-8480, 8486, 8514,
8530, 8534 00, 8535,
8545, 8548, 9024, 9027,
9030, 9031
7.
Солярии для загара
8543 70 510 1, 8543 70
550 1
8.
Тракторы; моторные транспортные средства специального
назначения, кроме используемых для перевозки грузов или
пассажиров; транспортные средства промышленного
назначения самоходные, не оборудованные подъемными или
погрузочными устройствами
8701, 8705, 8709
9.
Прицепы для перевозки автомобилей**
из 8716 39
10.
Суда, лодки и плавучие конструкции, за исключением яхт и
прочих плавучих средств для отдыха и спорта; гребных
лодок и каноэ
из 89
11.
Медицинская техника и оборудование, за исключением
необходимых для использования в пути следования либо по
медицинским показаниям**
из 9018, 9019, 9022
12.
Аппаратура и оборудование для фотолабораторий

8403 10
4.
Іштен жану қозғалтқыштары, су кемелеріне арналған қозғалтқыштарды қоспағанда
8407
5.
Шалғылар (газондарға, саябақтарға немесе спорт алаңдарына арналған шалғылардан басқа), шөп дайындауға, астық жинауға арналған машиналар, астық бастыруға, престеуге, сабанды және шөпті дестелеп бууға арналған машиналар немесе механизмдер; жұмыртқаларды, жемістерді немесе басқа да ауыл шаруашылығы өнімдерін тазартуға, сұрыптауға немесе іріктеуге арналған машиналар
8433 20-8433 90
6.
Машиналар, механизмдер, жабдықтар
8434-8442,
8444 00 - 8449 00
000 0, 8453 -
466, 8468, 8474 -
8480, 8486,
8514, 8530, 8534
00, 8535, 8545,
8548, 9024, 9027,
9030, 9031
7.
Қыздырынуға арналған солярий
8543 70 510 1,
8543 70 550 1
8.
Тракторлар; арнайы мақсаттағы моторлық көлік құралдары жүк немесе жолаушылар тасымалдау үшін пайдаланатындардан басқа; өздігінен жүретін өндірістік мақсаттағы көтеру немесе тиеу қондырғыларымен жабдықталмаған көлік құралдары
8701, 8705, 8709
9.
Автомобильдер тасымалдауға арналған тіркемелер**
8716 39 ішінен
10.
Дем алуға және спортқа арналған яхталарды және өзге де жүзу құралдарын қоспағанда, кемелер, қайықтар және жүзу конструкциялары; есу қайықтары және каноэ
89 ішінен
11.
Жол жүру кезінде немесе медициналық көрсетулер бойынша пайдалану үшін қажеттілерден басқа, медицина техникасы және жабдықтар **
9018, 9019, 9022 ішінен
12.
Фотозертханалар үшін аппаратура және жабдықтар

9010
13.
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные для
демонстрационных целей
9023 00
14.
Мебель медицинская, хирургическая, стоматологическая или
ветеринарная; парикмахерские кресла и аналогичные кресла,
части
9402
15.
Игры, приводимые в действие монетами, банкнотами,
банковскими карточками, жетонами или аналогичными
средствами оплаты
9504 30
16.
Товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с
законодательством государства-члена таможенного союза
* товары определяются исключительно их кодом в соответствии с ТН ВЭД ТС, за исключением товаров, отмеченных символом "**";
** товары определяются как их кодом, так и наименованием
Приложение 2
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Перечень
товаров для личного пользования,
запрещенных или ограниченных к ввозу
на таможенную территорию таможенного союза
и (или) вывозу с этой территории
I. Перечень товаров для личного пользования,
запрещенных к ввозу на таможенную территорию
таможенного союза и (или) вывозу с этой территории
1.
При перемещении через таможенную границу любым способом:
1.1.
информация на печатных, аудиовизуальных и иных носителях информации, запрещенная
для ввоза на таможенную территорию таможенного союза, вывоза с таможенной
территории таможенного союза и транзита по таможенной территории таможенного
союза
1.2.
служебное и гражданское оружие, его основные части, и патроны к нему,
запрещенные для ввоза на таможенную территорию таможенного союза, вывоза с
таможенной территории таможенного союза и транзита по таможенной территории
таможенного союза
1.3.
опасные отходы, запрещенные при ввозе, и (или) ограниченные к перемещению через
таможенную границу при ввозе и (или) вывозе
1.4.
специальные технические средства, предназначенные для негласного получения
информации, ввоз которых на таможенную территорию таможенного союза и вывоз с
таможенной территории таможенного союза ограничен
1.5.
ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических средств и
психотропных веществ, ограниченные к перемещению через таможенную границу
1.6.
наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, за исключением
ограниченных количеств наркотических средств и психотропных веществ в виде
лекарственных средств для личного применения по медицинским показаниям при
наличии соответствующих документов, а также прекурсоров в объемах, определенных
законодательством государства-члена таможенного союза
1.7.
органы и (или) ткани человека, кровь и ее компоненты, ограниченные к перемещению
через таможенную границу при ввозе и (или) вывозе
2.
При вывозе любым способом:
2.1.
отходы и лом черных и цветных металлов, включенных в перечень товаров, при
экспорте и (или) импорте которых установлены количественные ограничения
2.2.
необработанные драгоценные металлы, лом и отходы драгоценных металлов, руды и
концентраты драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные
металлы, экспорт которых с таможенной территории таможенного союза ограничен
2.3.
минеральное сырье (природные необработанные камни), ограниченное к перемещению
через таможенную границу при вывозе
2.4.
информация о недрах, ограниченная к перемещению через таможенную границу при
вывозе
2.5.
дикорастущее лекарственное сырье (растения, части растений, семена, плоды),
ограниченное к перемещению через таможенную границу при экспорте в количестве,
превышающем три экземпляра одного вида этих товаров
2.6.
дикие живые животные и отдельные дикорастущие растения, ограниченные к
перемещению через таможенную границу при экспорте (за исключением охотничьих и
рыболовных трофеев), в количестве, превышающим три экземпляра одного вида этих
товаров
3.
При ввозе любым способом:
3.1.
озоноразрушающие вещества, запрещенные к ввозу на таможенную территорию
таможенного союза
3.2
средства защиты растений, запрещенные к ввозу на таможенную территорию
таможенного союза, подпадающие под действие приложений А и В Стокгольмской

9010
13.
Көрсету мақсаттары үшін арналған аспаптар, аппаратура және модельдер
9023 00
14.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық жиhаз; шаштараз креслосы және ұқсас креслолар, бөлшектері
9402
15.
Монеталармен, банкноттармен, банк карточкаларымен, жетондармен немесе төлемнің ұқсас құралдарымен іске қосылатын ойындар
9504 30
16.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес сараптамалық бақылауға жататын тауарлар
* - тауарлар КО СЭҚ ТН сәйкес олардың кодтарымен ғана айқындалады,
«**» символымен белгіленген тауарларды қоспағанда;
** - тауарлар олардың кодтарымен де, сондай-ақ атауларымен де айқындалады
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
2-қосымша
Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе) осы
аумақтан әкетуге тыйым салынған немесе шектелген жеке
пайдалануға арналған тауарлардың тізбесі I. Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе) осы
аумақтан әкетуге тыйым салынған жеке пайдалануға арналған
тауарлардың тізбесі
1.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізген кезде:
1.1
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған баспа, аудиовизуалды және баска да ақпарат тасығыштардағы ақпарат;
1.2
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған қызметтік және азаматтық қару оның негізгі бөлшектері, олардың патрондары;
1.3
әкелу кезінде және (немесе) әкелу кезінде тыйым салынған және (немесе) әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген қауіпті қалдықтар;
1.4
кеден одағының кеден шекарасына әкелу және кеден одағының кеден шекарасынан әкету шектелген ақпаратты құпия алу үшін арналған арнайы техникалық құралдар;
1.5
кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген есірткі заттарының және психотропты заттардың прекурсорлары болып табылмайтын улы заттар;
1.6.
тиісті құжаттары болған кезде медициналық көрсетулер бойынша жеке қолдану үшін дәрі заттары түріндегі есірткі заттарының және психотропты заттардың, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекеттердің заңдарында айқындалған көлемдегі прекурсорлардың шектелген санын қоспағанда, есірткі заттары;
1.7
әкелген және (немесе) әкеткен кезде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген адамның органы және (немесе) тіні, қан және оның компененттері;
2.
Кез келген тәсілмен әкету кезінде:
2.1
экспорты және (немесе) импорты кезінде сандық шектеу белгіленген тауарлар тізбесіне енгізілген қара және түсті металдардың қалдықтары және сынықтары;
2.2
олардың кеден одағының кеден аумағынан экспорты шектелген өңделмеген асыл металдар, асыл металдардың сынықтары және қалдықтары, құрамында асыл металдар бар кен және асыл металдардың және шикізат тауарларының концентраттары;
2.3
әкеткен кезде кеден шекарасы өткізу шектелген минералды шикізат (табиғи өңделмеген тастар);
2.4
әкеткен кезде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жер қойнауы туралы ақпарат;
2.5
осы тауарлардың экспорты кезінде үш данасынан астам санда кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жабайы өсетін дәрілік шикізаттар (өсімдіктер, өсімдіктердің бөліктері, тұқымдары, жемісі);
2.6
осы тауарлардың экспорты кезінде (аңшылық және балықшылық олжаларын қоспағанда) үш данасынан астам санда кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген тірі тағы аңдар және жабайы өсетін жекелеген өсімдіктер;
3.
Кез келген тәсілмен әкелу кезінде:
3.1
кеден одағының кеден шекарасына әкелу тыйым салынған озонды бұзатын заттар
3.2

конвенции о стойких органических загрязнителях, подписанной в Стокгольме 22 мая 2001 г.
3.3.
орудия добычи (вылова) водных биологических ресурсов, запрещенные к ввозу на
таможенную территорию таможенного союза
3.4.
этиловый спирт и алкогольная продукция общим объемом более 5 литров на одно
лицо, достигшее 18-летнего возраста
3.5.
более 200 сигарет или 50 сигар или 250 граммов табака, либо указанные изделия в
наборе общим весом более 250 граммов на одно лицо, достигшее 18-летнего возраста
4.
В международных почтовых отправлениях (в дополнение к пунктам 1-3 настоящего
раздела):
4.1.
алкогольная продукция, этиловый спирт, пиво
4.2.
любые виды табачных изделий и курительных смесей
4.3.
любые виды оружия (их частей), патроны к ним (их частей), конструктивно сходные
с гражданским и служебным оружием изделий
4.4.
радиоактивные материалы
4.5.
культурные ценности
4.6.
товары, подвергающиеся быстрой порче
4.7.
живые животные, за исключением пчел, пиявок, шелковичных червей
4.8.
растения в любом виде и состоянии, семена растений
4.9.
драгоценные камни в любом виде и состоянии, природные алмазы, за исключением
ювелирных изделий

2001 жылы 22 мамырда Стокгольмде қол қойылған Берік органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясының А және В қосымшаларының әсеріне жатқызылатын кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған өсімдіктерді қорғау заттары;
3.3
кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған биологиялық су ресурстарын өндіру (аулау) жабдықтары;
3.4
18 жасқа толған бір тұлғаға арналған жалпы көлемі 5 литрден астам этил спирті және алкоголь өнімі;
3.5
18 жасқа толған бір тұлғаға арналған 200-ден астам сигарет немесе 50 сигар немесе 250 грамм темекі немесе жалпы салмағы 250 грамнан астам көрсетілген бұйымдардың жиыны.
4.
Халықаралық почта жөнелтімдерде (осы бөлімнің 1-3-тармақтарына толықтыру):
4.1
алкоголь өнімі, этил спирті, сыра;
4.2
темекі бұйымдарының және шегу қоспаларының кез келген түрі;
4.3
азаматтық және қызметтік қару бұйымдарымен құрылымдық ұқсас қарудың (оның бөлшектерінің) кез келген түрі, оған патрондар (оның бөлшектері);
4.4
радиоактивті материалдар;
4.5
мәдени құндылықтар;
4.6
тез бұзылуға бейім тауарлар;
4.7
араларды, сүліктерді, жібек құртын қоспағанда тірі жануарлар;
4.8
кез келген түрдегі және жай-күйдегі өсімдіктер, өсімдіктің тұқымдары;
4.9
зергерлік бұйымдарды қоспағанда, кез келген түрдегі және жай-күйдегі асыл тастар, табиғи алмастар;

4.10.
наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в том числе в
виде лекарственных средств
4.11.
озоноразрушающие вещества
4.12.
иные товары, запрещенные к пересылке в соответствии с актами Всемирного
почтового союза и таможенным законодательством таможенного союза
II. Перечень товаров для личного пользования,
ограниченных к ввозу на таможенную территорию таможенного
союза и (или) вывозу с этой территории
1.
При перемещении через таможенную границу любым способом:
шифровальные (криптографические) средства, ввоз которых на таможенную территорию
таможенного союза и вывоз с таможенной территории таможенного союза ограничен
2.
При перемещении через таможенную границу любым способом, кроме международных
почтовых отправлений:
2.1.
озоноразрушающие вещества, ограниченные к перемещению через таможенную границу
при ввозе и вывозе
2.2.
ограниченные количества наркотических средств и психотропных веществ в виде
лекарственных средств для личного применения по медицинским показаниям при
наличии соответствующих документов, а также прекурсоры в объемах, определенных
законодательством государства-члена таможенного союза
2.3.
служебное и гражданское оружие, его основные части и патроны к нему, ограниченные
для ввоза на таможенную территорию таможенного союза, вывоза с таможенной
территории таможенного союза и транзита по таможенной территории таможенного
союза
3.
При ввозе любым способом:
радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского
назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров,
ограниченные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза
4.
При вывозе любым способом:
4.1.
коллекции и предметы коллекционирования по минералогии и палеонтологии,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при вывозе
4.2.
виды дикой фауны и флоры, подпадающие под действие Конвенции о международной
торговле видами дикой фауны и флоры, находящихся под угрозой исчезновения,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при вывозе
4.3.
редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких животных и дикорастущих
растений, их части и (или) дериваты, включенные в красные книги Республики
Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, ограниченные к перемещению
через таможенную границу при вывозе
4.4.
документы национальных архивных фондов, оригиналы архивных документов,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при вывозе
5.
При вывозе любым способом, кроме международных почтовых отправлений:
культурные ценности
Приложение 3
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Товары
для личного пользования, перемещаемые через таможенную
границу, с освобождением от уплаты таможенных платежей
п/п
Категория товаров
Нормы ввоза
I. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
ввозимые на таможенную территорию таможенного союза
в сопровождаемом и несопровождаемом багаже
I.
Товары для личного пользования (за исключением
этилового спирта)
таможенная стоимость которых
не превышает сумму,
эквивалентную 1500 евро, и
общий вес которых не превышает
50 килограммов
включая: алкогольные напитки и пиво
не более 3 литров в расчете
на одно физическое лицо,
достигшее 18-летнего возраста
табак и табачные изделия
200 сигарет или 50 сигар
(сигарилл) или 250 граммов
табака, либо указанные изделия
в ассортименте общим весом не
более 250 граммов, в расчете
на одно физическое лицо,
достигшее 18-летнего возраста
2.
Бывшие в употреблении товары для личного
пользования согласно приложению 4 к настоящему
Соглашению,. временно ввозимые иностранными
физическими лицами на таможенную территорию
таможенного союза
независимо от их таможенной
стоимости и веса
3.
Товары для личного пользования, за исключением
кузовов, ввозимые дипломатическими работниками и
работниками административно-технического
персонала, направленными на работу в
дипломатические представительства или консульские
учреждения государства-члена таможенного союза, а
также совместно проживающими с ними членами их
семей:
не чаще одного раза в календарный год в период
пребывания за границей, при условии
документального подтверждения соответствующим
дипломатическим представительством, консульским
учреждением государства-члена таможенного союза
цели пребывания в иностранном государстве в
порядке, предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза;
в случае отзыва в установленном порядке и
(или) возвращения в государство-член таможенного
союза в связи с досрочным расторжением трудового
договора (контракта), при условии документального
подтверждения факта такого отзыва и (или)
возвращения в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена таможенного
союза либо ввозимые иными лицами от имени и по
поручению указанных работников
независимо от таможенной
стоимости и веса
4.
Товары для личного пользования, за исключением
кузовов, ввозимые физическими лицами,
направленными на работу в иностранное государство
государственными органами (федеральными органами
государственной власти), срок пребывания которых
за пределами таможенной территории таможенного
союза составлял не менее 11 месяцев, не чаще
одного раза в календарный год в период пребывания
за границей при условии документального
подтверждения соответствующим государственным
органом (федеральным органом государственной
власти) периода и цели пребывания в иностранном
государстве в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена таможенного
союза, либо ввозимые иными лицами от имени и по
поручению таких лиц в государство-член таможенного
союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
5.
Товары для личного пользования, за исключением
кузовов, ввозимые физическими лицами
государства-члена таможенного союза, временно
проживавшими за границей, в случае их нахождения
на консульском учете в загранучреждении
государства-члена таможенного союза не менее
одного года при их возвращении в государство-член
таможенного союза, при условии представления
документов, выданных дипломатическими
представительствами или консульскими учреждениями
государства-члена таможенного союза за границей,
подтверждающих факт нахождения на таком учете и
возвращения в государство-член таможенного союза,
в порядке, предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза
таможенная стоимость которых
не превышает 5000 евро
6.
Товары для личного пользования, полученные
физическим лицом государства-члена таможенного
союза в наследство за пределами таможенной
территории таможенного союза (признанные
наследуемым имуществом), при условии
документального подтверждения факта получения
таких товаров в наследство (признания наследуемым
имуществом) в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена таможенного
союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
7.
Товары для личного пользования, ввозимые обратно в
неизменном состоянии, кроме изменений вследствие
естественного износа или естественной убыли при
нормальных условиях перевозки (транспортировки),
хранения и (или) использования (эксплуатации),
после их вывоза за пределы таможенной территории
таможенного союза, при условии подтверждения их
вывоза. Законодательством государства-члена
таможенного союза может устанавливаться порядок
подтверждения такого вывоза.
В случае, если лицо не может подтвердить вывоз
таких товаров, для целей применения настоящего
подпункта такие товары освобождаются от уплаты
таможенных платежей при условии того, что
таможенная стоимость и общий вес ввозимых товаров
не превышает стоимостные и весовые
(количественные) нормы, установленные пунктом 1
настоящего раздела
независимо от таможенной
стоимости и веса
8.
Бывшие в употреблении товары для личного
пользования, ввозимые физическими лицами,
признанными в соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза беженцами,
вынужденными переселенцами, а также прибывающими
(переселяющимися) в государство-член таможенного
союза на постоянное место жительства, при
одновременном выполнении следующих условий:
ввоза товаров для личного пользования на
таможенную территорию таможенного союза из страны
предыдущего проживания не позднее 18 месяцев с
даты прибытия указанного лица на постоянное место
жительства в государство-член таможенного союза;
приобретения таких товаров до даты признания физических лиц в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза беженцами, вынужденными переселенцами либо до даты прибытия (переселения) на постоянное место жительства в
государство-член таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
9.
Культурные ценности, при условии их отнесения к
таковым в соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
10.
Урны с прахом (пеплом), гробы с телами (останками)
умерших
II. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
доставляемые перевозчиком в адрес физического лица
11.
Товары для личного пользования (за исключением
этилового спирта, алкогольных напитков, пива и
неделимых товаров), ввозимые в течение календарного
месяца в адрес одного получателя
таможенная стоимость которых
не превышает сумму,
эквивалентную 1000 евро, и
вес не превышает 31 килограмм
*
12.
Бывшие в употреблении товары для личного
пользования, ввозимые физическими лицами,
признанными в соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза беженцами,
вынужденными переселенцами, а также прибывающими
(переселяющимися) в государство-член таможенного
союза на постоянное место жительства, при
одновременном выполнении следующих условий:
ввоза товаров для личного пользования на
таможенную территорию таможенного союза из страны
предыдущего проживания не позднее 18 месяцев с даты
прибытия указанного лица на постоянное место
жительства в государство-член таможенного союза;
приобретения таких товаров до даты признания
физических лиц в соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза беженцами,
вынужденными переселенцами либо до даты прибытия
(переселения) на постоянное место жительства в
государство-член таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
13.
Культурные ценности, при условии их отнесения к
таковым в соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
14.
Товары для личного пользования, полученные
физическим лицом государства-члена таможенного
союза в наследство за пределами таможенной
территории таможенного союза (признанные
наследуемым имуществом) при условии документального
подтверждения факта получения таких товаров в
наследство (признания наследуемым имуществом) в
порядке, предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
15.
Урны с прахом (пеплом), гробы с телами (останками)
умерших
III. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
пересылаемые в международных почтовых отправлениях на таможенную
территорию таможенного союза
16.
Товары для личного пользования (за исключением
неделимых товаров), пересылаемые в течение
календарного месяца в адрес одного получателя,
являющегося физическим лицом, находящимся на
таможенной территории таможенного союза
таможенная стоимость которых
не превышает сумму,
эквивалентную 1000 евро, и
общий вес которых не
превышает 31 килограмм *
17.
Урны с прахом (пеплом), гробы с телами (останками)
умерших
IV. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
вывозимые любым способом
18.
Драгоценные металлы и драгоценные камни, ранее
ввезенные на таможенную территорию таможенного
союза как физическими лицами государств-членов
таможенного союза, так и иностранными физическими
лицами, с представлением оформленных таможенными
органами документов, подтверждающих факт их ввоза
независимо от таможенной
стоимости и веса
19.
Драгоценные металлы и драгоценные камни
таможенной стоимостью не
более 25000 долларов США в
эквиваленте. В таможенную
стоимость вывозимых
драгоценных металлов и
драгоценных камней не
включается стоимость ранее
ввезенных физическими лицами
в таможенный союз, а также
временно вывозимых из
таможенного союза драгоценных
металлов и драгоценных камней
20.
Иные товары для личного пользования, за исключением

4.10
Есірткі заттар, психотропты заттар және олардың прекурсорлары, оның ішінде дәрілік заттар түріндегі;
4.11
озонды бұзатын заттар;
4.12
Дүниежүзілік почта одағының актілеріне және кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес жөнелтуге тыйым салынған өзге де тауарлар
II. Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе) осы
аумақтан әкетуге шектелген жеке пайдалану үшін
тауарлардың тізбесі
1.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізген кезде:
кеден одағының кеден шекарасына әкелу және кеден одағының кеден шекарасынан әкету шектелген шифрлау (криптография) құралдары;
2.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізген кезде, халықаралық почта жөнелтілімдерін қоспағанда:
2.1
әкелу және әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген озонды бұзатын заттар;
2.2
тиісті құжаттары болған кезде медициналық көрсетулер бойынша жеке қолдану үшін дәрілік заттар түріндегі есірткі заттарының және психотропты заттардың, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған көлемдегі прекурсорлардың шектелген санын қоспағанда, есірткі заттары;
2.3
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған қызметтік және азаматтық қару оның негізгі бөлшектері, олардың патрондары;
3.
Кез келген тәсілмен әкелген кезде:
кеден одағының кеден аумағына әкелу шектелген радиоэлектронды құралдар және (немесе) азаматтық мақсаттағы жоғары жиіліктегі құрылғылар, оның ішінде қоса
жасалған немесе басқа да тауарлардың құрамындағылар;
4.
Кез келген тәсілмен әкеткен кезде:
4.1
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген минералогия және палеонтология бойынша жинақтамалар және жинақтау заттары
4.2
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жойылып кету қаупі бар жабайы фауна және флора түрлерімен Халықаралық сауда туралы конвенцияның қолдану аясына кіретін жабайы фауна және флора түрлері
4.3
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының қызыл кітаптарына енгізілген, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі бар тағы аңдар мен жабайы өсімдіктердің түрлері, олардың бөліктері және (немесе) дериваттар;
4.4.
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген ұлттық мұрағат қорларының құжаттары, мұрағат құжаттарының түпнұсқалары
5.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізген кезде, халықаралық почта жөнелтілімдерін қоспағанда:
мәдени құндылықтар
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
3-қосымша
Кеден төлемдерінен босатыла отырып кеден шекарасы арқылы
өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
Р/с
Тауарлардың санаты
Әкету нормасы
I. Алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кеден одағының кеден аумағына әкелінетін, көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар
1.
Жеке пайдалану үшін тауарлар (этил спиртін қоспағанда)
кедендік құны 1500 евроға барабар сомадан аспайтын және жалпы салмағы 50 килограмнан аспайтын
оның ішінде:
алкогольді ішімдіктер және сыра
18 жасқа толған бір заңды тұлғаға есептегенде 3 литрден көп емес
темекі және темекі бұйымдары
18 жасқа толған бір заңды тұлғаға есептегенде 200 сигарет немесе 50 сигар (сигарилл) немесе 250 грамм темекі, не жалпы салмағы 250 грамнан аспайтын көрсетілген бұйымдардың түр-түрі
2.
Кеден одағының кеден аумағына шетелдің жеке тұлғасы уақытша әкелетін осы Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес бұрын пайдалануда болған жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
3.
Кеден одағына мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктеріне немесе консулдық мекемелеріне жұмысқа жіберілген дипломатия қызметкерлерінің және әкімшілік-техникалық персонал қызметкерлерінің, сондай-ақ олармен бірге тұратын олардың отбасы мүшелерінің әкелетін шанақтарды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар:
кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен тиісті дипломатиялық өкілдік, кеден одағына мүше мемлекеттің консулдық мекемесі шет мемлекетте болу мақсатын құжатпен растаған жағдайда шетелде болу кезеңінде күнтізбелік жылда бір реттен жиі емес;
- кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген, не өзге де тұлғалар көрсетілген қызметкерлердің атынан және тапсырмасы бойынша әкелетін белгіленген тәртіппен қайта шақыртып алған жағдайда және (немесе) еңбек шартының (келісімшарттың) мерзімінен бұрын бұзылуына байланысты осындай шақыртып алудың және (немесе) оралу фактісін құжатпен растаған жағдайда
кедендік құны мен салмағына қарамастан
4.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген немесе осындай тұлғалардың атына және тапсырмасы бойынша өзге де тұлғалар кеден одағына мүше мемлекетке әкелген тиісті мемлекеттік органның (мемлекеттік биліктің федералдық органдары) құжатпен растаған жағдайда шет елде болған кезеңде күнтізбелік жылда бір реттен жиі емес кеден одағының кеден аумағынан тыс болу мерзімі кемінде 11 айды құраған мемлекеттік органдар (мемлекеттік биліктің федералдық органдары) шет мемлекетке жұмысқа жіберген жеке тұлғалар әкелетін, қораптарды қоспағанда, жеке пайдалану үшін тауарлар
олардың кедендік құны мен салмағына байланысты емес
5.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай есепте болу фактісін кеден одағына мүше мемлекетке оралуын растайтын шет елдегі дипломатиялық өкілдік немесе кеден одағына мүше мемлекеттің консулдық мекемесі берген құжаттар ұсынылған жағдайда, кеден одағына мүше мемлекеттің шет ел мекемесінде кемінде 1 жыл уақытша болып, олар кеден одағына мүше мемлекетке қайтып оралған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы әкелетін шанақтарды қоспағанда, жеке пайдалану үшін тауарлар;
кедендік құны 5000 евродан аспайтын
6.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға алу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалану үшін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
7.
Олардың әкетілуі расталған жағдайда олар кеден одағының кеден аумағынан тыс әкетілгеннен кейін тасымалдаудың (көлікпен тасудың) сақтаудың және (немесе) (пайдаланудың) қалыпты жағдайларында табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан өзгеруін қоспағанда, өзгеріссіз кейін әкелінетін жеке пайдалану үшін тауарлар. Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында осындай әкетуді растау тәртібі белгіленуі мүмкін.
Егер тұлға осындай тауарлардың әкетілуін растай алмаған жағдайда, осы тармақшаны қолдану мақсатында әкелінетін тауарлардың кедендік құны және жалпы салмағы осы тараудың 1-тармағында белгіленген құндық және салмақ (сан) нормаларынан аспаған жағдайда, осындай тауарлар кеден төлемдерінен босатылады
кедендік құны мен салмағына қарамастан
8.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар болып танылған жағдайда, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келгенде (көшіп келуші) болса, мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар әкелетін жеке пайдалану үшін бұрын пайдалануда болған тауарлар:
- көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалану үшін тауарларын әкелу;
- заңды тұлғалардың осындай тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнге дейін (көшіп келу) сатып алуы
кедендік құны мен салмағына қарамастан
9.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес олар осындайға жатқызылған жағдайда, мәдени мұра
кедендік құны мен салмағына қарамастан
10.
Мүрде (күл) бар урналар, қайтыс болғанның денесі (мәйіті) салынған табыттар
II. Көлік құралдарын қоспағанда, тасымалдаушы жеке тұлғаның мекен жайына жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
11.
Бір алушының мекенжайына күнтізбелік ай ішінде әкелінетін (этил спиртін, алкоголь ішімдіктерін, сыраны және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда) жеке пайдалану үшін тауарлар
кедендік құны 1000 евроға барабар сомадан аспайтын және салмағы 31 килограмнан * аспайтын
12.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар болып танылған жағдайда, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келгенде (көшіп келуші) болса, мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар әкелетін жеке пайдалану үшін бұрын пайдалануда болған тауарлар:
көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалану үшін тауарларын әкелу;
жеке тұлғалардың осындай тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнге дейін (көшіп келу) сатып алуы
кедендік құны мен салмағына қарамастан
13.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес олар осындайға жатқызылған жағдайда, мәдени мұра
кедендік құны мен салмағына қарамастан
14.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңдарында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға aлу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалану үшін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
15.
Мүрде (күл) бар урналар, қайтыс болғанның денесі (мәйтті) салынған табыттар
III. Көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған
кеден одағының кеден аумағына халықаралық почта жөнелтімдерімен
жіберілетін тауарлар
16.
Кеден одағының кеден аумағындағы заңды тұлға болып табылатын бір алушының мекенжайына күнтізбелік ай ішінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евро барабар сомадан аспайтын және салмағы 31 килограмнан аспайтын *
17.
Мүрде (күл) бар урналар, қайтыс болғанның денесі (мәйтті) салынған табыттар
IV. Көлік құралдарын қоспағанда, кез келген тәсілмен
әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
18.
Кеден органының ресімделген құжаттарын ұсына отырып әкелу фактісін растайтын кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғалары, сондай-ақ шет елдің заңды тұлғалары кеден одағының кеден аумағына бұған дейін әкелген асыл металдар және асыл тастар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
19.
Асыл металдар және асыл тастар
кедендік барабар құны 25000 АҚШ долларынан аспайтын. Әкетілетін асыл металдар мен асыл тастардың кедендік құнына жеке тұлғалардың бұған дейін кеден одағына әкелген, сондай-ақ кеден одағынан уақытша әкетілген асыл металдар мен асыл тастардың құны қосылмайды
20.

товаров, указанных в пунктах 18 и 19 раздела IV
настоящего Приложения
независимо от таможенной
стоимости и веса
V. Транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через
таможенную границу любым способом
21.
Транспортные средства для личного пользования,
зарегистрированные на территории государства-члена
таможенного союза, временно вывозимые за пределы
таможенной территории таможенного союза и обратно
ввозимые на таможенную территорию таможенного союза
любым способом
22.
Транспортные средства для личного пользования,
зарегистрированные на территории иностранного
государства, временно ввозимые на таможенную
территорию таможенного союза иностранными
физическими лицами любым способом, - на срок своего
временного пребывания на этой территории, но не
более, чем на один год
23.
Транспортные средства для личного пользования,
зарегистрированные на территории иностранного
государства, временно ввозимые физическими лицами
государств-членов таможенного союза любым способом,
на срок, не превышающий шести месяцев. Временный
ввоз таких транспортных средств допускается при
условии обеспечения уплаты таможенных пошлин,
налогов в соответствии с таможенным
законодательством таможенного союза
24.
Автомобиль и прицеп, находящиеся в собственности
физических лиц, признанных в соответствии с
законодательством государства-члена таможенного
союза беженцами, вынужденными переселенцами, а
также прибывающих (переселяющихся) в
государство-член таможенного союза на постоянное
место жительства, - при одновременном выполнении
следующих условий:
их ввоза на таможенную территорию таможенного
союза из страны предыдущего проживания не позднее
18 месяцев с даты прибытия указанного лица на
постоянное место жительства в государство-член
таможенного союза;
такие автомобиль и прицеп должны находиться в
собственности у указанных лиц, и должны быть
зарегистрированы на таких лиц в стране предыдущего
проживания в течение не менее 6 месяцев до даты их
прибытия (переселения) на постоянное место
жительства
в количестве не более одного
автомобиля и одного прицепа
25.
Автомобиль, прицеп, полученные физическим лицом
государства-члена таможенного союза в наследство за
пределами таможенной территории таможенного союза
(признанные наследуемым имуществом) при условии
документального подтверждения факта получения таких
автомобиля и прицепа в наследство (признания
наследуемым имуществом) в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена таможенного
союза (признанный наследуемым имуществом)
в количестве не более одного
автомобиля и одного прицепа
26.
Транспортные средства для личного пользования,
вывозимые за пределы таможенной территории
таможенного союза любым способом
* Законодательством государства-члена могут устанавливаться более жесткие нормы ввоза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей.
Приложение 4
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Перечень
бывших в употреблении товаров для личного пользования,
временно ввозимых на таможенную территорию таможенного союза
иностранными физическими лицами, с освобождением от уплаты
таможенных платежей
п/п
Наименование товаров для личного
пользования
Количество
1.
Ювелирные изделия
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
2.
Предметы личной гигиены
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
3.
Фотокамеры;
в количестве не более 1 единицы
видеокамеры;
в количестве не более 1 единицы
кинокамеры,
в количестве не более 1 единицы
принадлежности к ним
в количестве, необходимом для
использования в период временного пребывания
на таможенной территории таможенного союза
4.
Портативные видеомагнитофоны,
цифровые и аналоговые
в количестве не более 1 единицы
5.
Переносные кинопроекторы;
проекторы для просмотра слайдов
в количестве не более 1 единицы
в количестве не более 1 единицы
с принадлежностями к ним и с
кинофильмами и слайдами
в количестве, необходимом
для использования в период временного
пребывания на таможенной территории
таможенного союза
6.
Портативная звукозаписывающая и
воспроизводящая аппаратура (включая
диктофоны);
в количестве не более 1 единицы
DVD-плееры,
в количестве не более 1 единицы
принадлежности к ним
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
7.
Переносные проигрыватели грампластинок
в количестве не более 1 единицы
и грампластинки
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
8.
Носители записи звука, без записи и
с записью
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
9.
Портативные радиоприемники;
в количестве не более 1 единицы
флэш-плееры,
в количестве не более 1 единицы
принадлежности к ним
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
10.
Телевизоры с размером диагонали
экрана не более 42 см
в количестве не более 1 единицы
11.
Портативные пишущие машинки
в количестве не более 1 единицы
12.
Бинокли
в количестве не более 1 единицы
13.
Мобильные телефоны
в количестве не более 2 единиц
14.
Портативные персональные компьютеры
(ноутбуки)
в количестве не более 1 единицы
принадлежности к ним
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
15.
Переносные музыкальные инструменты
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
16.
Детские коляски
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
17.
Коляски для инвалидов
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
18.
Детские сиденья, закрепленные на
сиденьях автомобилей
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
19.
Инвентарь и принадлежности для
спорта, туризма и охоты, воздушные
шары
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
20.
Портативные диализаторы и
аналогичные медицинские приборы, а
также расходуемые материалы к ним
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
21.
Домашние животные, в том числе,
предназначенные для охоты, спорта,
туризма
в количестве, необходимом для использования в
период временного пребывания на таможенной
территории таможенного союза
Приложение 5
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Товары
для личного пользования, перемещаемые через таможенную
границу с уплатой таможенных пошлин, налогов
п/п
Категория товаров
Нормы ввоза
Ставки таможенных пошлин,
налогов
I. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
ввозимые на таможенную территорию таможенного союза
в сопровождаемом и несопровождаемом багаже
1.
Товары для личного
пользования (за
исключением этилового
спирта и неделимых
товаров)
таможенная стоимость которых
превышает сумму,
эквивалентную 1500 евро, и
(или) общий вес которых
свыше 50 килограммов
по единой ставке 30
процентов от их таможенной
стоимости, но не менее 4
евро за 1 килограмм веса в
части превышения весовой
нормы 50 килограммов и (или)
стоимостной нормы 1500 евро
2.
Неделимые товары для
личного пользования
независимо от таможенной
стоимости и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
3.
Этиловый спирт товарных
позиций 2207 И 2208
90 ТН ВЭД ТС
в количестве до 5 литров
по единой ставке 22 евро за
1 литр
4.
Алкогольные напитки и
пиво
в количестве от 3 до 5
литров включительно
по единой ставке 10 евро за
1 литр в части превышения
количественной нормы 3 литра
5.
Товары для личного
пользования, указанные
в пункте 5 раздела I
приложения 3 к
настоящему Соглашению
таможенная стоимость которых
превышает сумму,
эквивалентную 5000 евро
по единой ставке 30
процентов от их таможенной
стоимости, но не менее 4
евро за 1 килограмм веса в
части превышения
стоимостной нормы 5000 евро
II. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
доставляемые перевозчиком в адрес физического лица
6.
Товары для личного
пользования (за
исключением этилового
спирта, алкогольных
напитков, пива и
неделимых товаров),
ввозимые в течение
календарного месяца в
адрес одного получателя
таможенная стоимость которых
превышает сумму,
эквивалентную 1000 евро и
(или) вес которых превышает
31 килограмм*
по единой ставке 30
процентов от их таможенной
стоимости, но не менее 4
евро за 1 килограмм веса в
части превышения стоимостной
нормы 1000 евро и (или)
весовой 31 килограмм*
7.
Неделимые товары
независимо от таможенной
стоимости и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
III. Товары для личного пользования, за исключением транспортных средств,
пересылаемые в международных почтовых отправлениях на таможенную
территорию таможенного союза
8.
Товары для личного
пользования (за
исключением неделимых
товаров), пересылаемые
в течение одного месяца
в адрес одного
получателя, являющегося
физическим лицом,
находящимся на
таможенной территории
таможенного союза
таможенная стоимость которых
превышает сумму,
эквивалентную 1000 евро и
(или) вес которых превышает
31 килограмм*
по единой ставке 30
процентов от их таможенной
стоимости, но не менее 4
евро за 1 килограмм веса в
части превышения стоимостной
нормы 1000 евро и (или)
весовой 31 килограмм*
9.
Неделимые товары
независимо от таможенной
стоимости и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
IV. Транспортные средства для личного пользования, перемещаемые через таможенную
границу любым способом
10.
Квадроциклы, снегоходы,
иные легковые
транспортные средства,
классифицируемые в
товарной позиции 8703 ТН
ВЭД, не предназначенные
для движения по дорогам
общего пользования,
прицепы, мотоциклы,
мопеды, мотороллеры,
моторные транспортные
средства для перевозки не
более 12 человек, включая
водителя,
классифицируемые в
товарной позиции 8702 ТН
ВЭД, моторные
транспортные средства для
перевозки грузов с полной
массой до 5 тонн,
классифицируемые в
товарной позиции 8704 21
и 8704 31 ТН ВЭД, водные
и воздушные суда, не
зарегистрированные на
таможенной территории и
территории иностранного
государства
в виде совокупного
таможенного платежа
11.
Транспортные средства для
личного пользования,
зарегистрированные, на
территории иностранных
государств, и временно
ввезенные иностранными
физическими лицами, срок
нахождения которых на
территории таможенного
союза превысил 1 год со
дня их ввоза
по единым ставкам,
установленным в пункте 10 и
12 раздела IV настоящего
приложения
12**
Автомобили, ввозимые
самими собственниками
либо иными физическими
лицами по поручению
собственника, не
выезжавшего для
приобретения
автомобиля за пределы
таможенной территории
вне зависимости от места
совершения такой сделки
по приобретению;
с момента выпуска которых
прошло не более 3 лет:
стоимость которых не
превышает 8500 евро, -
стоимость которых
составляет более 8500 евро, но не превышает
16700 евро, -
стоимость которых
составляет более 16700
евро, но не превышает 42300 евро;
стоимость которых
составляет более 42300
евро, но не превышает
84500 евро, -
стоимость которых
составляет более 84500
тыс.рублей, но не
превышает 169000 евро, -
стоимость которых
составляет более 169000
евро, -
в отношении
автомобилей, с момента
выпуска которых прошло
более 3, но не более 5
лет:
рабочий объем
двигателя которых не
превышает 1000 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1000 куб.
сантиметров, но не
превышает 1500 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1500 куб.
сантиметров, но не
превышает 1800 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1800 куб.
сантиметров, но не
превышает 2300 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 2300 куб.
сантиметров, но не
превышает 3000 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 3000 куб.
сантиметров, -
в отношении
автомобилей, с
момента выпуска которых
прошло более 5 лет:
рабочий объем
двигателя которых не
превышает 1000 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1000 куб.
сантиметров, но не
превышает 1500
куб.сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1500 куб.
сантиметров, но не
превышает 1800 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 1800 куб.
сантиметров, но не
превышает 2300 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 2300 куб.
сантиметров, но не
превышает 3000 куб.
сантиметров, -
рабочий объем
двигателя которых
составляет более 3000 куб.
сантиметров, -
54 процента таможенной
стоимости, но не менее 2,5
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее 3,5
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее 5,5
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее 7,5
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее 15
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее 20
евро за 1 куб. сантиметр
рабочего объема двигателя;

Осы қосымшаның IV бөлімінің 18 және 19-тармақтарында көрсетілген тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
V. Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін
жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
21.
Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағынан әкетілетін және кеден одағының кеден аумағына кез келген тәсілмен қайта әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
22.
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағына шет елдің жеке тұлғалары кеден одағының кеден аумағына - осы аумақта өзінің болу мерзіміне, алайда бір жылдан аспайтын, кез келген тәсілмен әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
23.
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары кез келген тәсілмен алты айдан аспайтын мерзімге әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары. Осындай көлік құралдарын уақытша әкелуге кеден одағының кеден заңдарына сәйкес кеден баждарын салықтарын төлеу қамтамасыз етілген жағдайда жол беріледі
24.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар болып танылған жағдайда, сондай-ақ кеден одағын мүше мемлекетке тұрақты тұруға келгенде (көшіп келуші) болса, мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар әкелетін жеке пайдалануға арналған бұрын пайдалануда болған автомобиль және тіркеме:
көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалану үшін әкелуі;
заңды тұлғалардың осындай автомобиль және тіркеме кеден одағына мүше мемлекеттің заңдарына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнге дейін (көшіп келу) кемінде 6 ай бұрын сатып алуы.
саны бір автомобильден және бір тіркемеден аспайды
25.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға алу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалануға арналған автомобиль, тіркеме
Саны бір автомобильден және бір тіркемеден аспайды
26.
Кеден аумағынан тыс жерге кез келген тәсілмен әкетілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
*Мүше мемлекеттің заңнамасында кеден төлемдерінен босата отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелуге барынша қатаң нормалар белгіленуі мүмкін.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
4-қосымша
Шетелдік заңды тұлғалардың кеден төлемдерінен босатыла отырып
кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелетін жеке
пайдалануға арналған бұрын пайдалануда болған тауарлардың
тізбесі
Р/с
Жеке пайдалануға арналған
тауарлардың атауы
Саны
1.
Зергерлік бұйымдар
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
2.
Жеке гигиена заттары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
3.
Фотокамералар;
саны 1 бірліктен көп емес саны
бейнекамералар;
саны 1 бірліктен көп емес саны
кинокамералар,
саны 1 бірліктен көп емес саны
олардың керек-жарақтары
саны 1 бірліктен көп емес саны
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
4.
Ықшам бейнемагнитофондар, цифрлы және аналогтық
саны 1 бірліктен көп емес
5.
Ықшам кинопроекторлар;
саны 1 бірліктен көп емес
слайд көруге арналған проекторлар
саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары мен оларға кинофильмдер және слайдтар
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
6.
Ықшам дыбыс жазатын және дыбыс жаңғыртатын аппаратура (диктофондарды қоса);
саны 1 бірліктен көп емес
DVD-плеерлер,
саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
7.
Грампластинкалардың алып жүретін ойнатқыштары және грампластинкалар
саны 1 бірліктен көп емес
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
8.
Жазып алуы бар және жазып алуы жоқ дыбыс жазғыш тасығышы
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
9.
Алып жүретін радиоқабылдағыштар;
саны 1 бірліктен көп емес
флэш-плеерлер,
саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
10.
Экранының диагоналы 42 см аспайтын телевизорлар.
саны 1 бірліктен көп емес
11.
Алып жүретін жазу машинкалары
саны 1 бірліктен көп емес
12.
Дүрбілер
саны 1 бірліктен көп емес
13.
Ұялы телефондар
саны 1 бірліктен көп емес
14.
Алып жүретін жеке компьютерлер (ноутбуктер)
саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалану үшін қажетті санда
15.
Алып жүретін музыка аспаптары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
16.
Балалар арбалары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалану үшін қажетті санда
17.
Мүгедектердің арбалары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
18.
Автомобиль орындықтарына бекітілген балалар орындықтары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
19.
Спорт, туризм және аңшылық үшін мүкәммал мен керек-жарақтар, әуе шарлары
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
20.
Ықшам диализаторлар және ұқсас медициналық аспаптар, сондай-ақ оларға жұмсалатын материалдар
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
21.
Үй жануарлары, оның ішінде аңшылық, спорт, туризмге арналған
кеден одағының кеден аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
5-қосымша
Кедендік баждарды, салықтарды төлей отырып, кеден шекарасы
арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
Р/с
Тауарлардың санаты
Әкелу нормалары
Кеден баждарының, салықтарының ставкалары
I. Көлік құралдарын қоспағанда, алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кеден одағының кеден аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
1.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар (этил спиртін және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1500 евроға барабар сомадан аспайтын және салмағы 50 килограмнан аспайтын
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда 50 килограмдық салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың әр килограмы үшін кемінде 4 евро және (немесе) күн нормасы 1500 евродан
2.
Жеке пайдалануға арналған бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
жиынтық кеден төлемі түрінде
3.
2207 және 2208 90 КО СЭҚ ТН тауар позициясындағы этил спирті
саны 5 литрге дейін
1 литр үшін 22 евро бірыңғай ставкасы бойынша
4.
Алкогольдік ішімдіктер және сыра
саны 3-тен 5 литрді қоса алғанда
сандық норманың 3 литрге артық болуы бөлігінде 1 литр үшін евро бірыңғай ставкамен
5.
Осы Келісімге
3-қосымшаның
1-бөлімінің
5-тармағында
көрсетілген жеке
пайдалануға арналған
тауарлар
5000 евроға барабар сомадан асатын кедендік құны
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда 50 килограмдық салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 евро және (немесе) құн нормасы 5000 евродан
II. Көлік құралдарын қоспағанда, жеткізушілер жеке тұлғалардың мекенжайына жеткізетін, жеке пайдалануға арналған тауарлар
6.
Күнтізбелік бір ай ішінде бір алушының мекенжайына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (этил спиртін, алкоголь ішімдіктерін, сыраны және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евроға барабар сомадан жоғары және (немесе) салмағы 31 килограмнан астам*
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 евро және құн нормасы 1000 евродан және (немесе) салмағы 31 килограмм*
7.
Бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
жиынтық кедендік төлем түрінде
III. Кеден одағының кеден аумағына халықаралық почта
жөнелтілімдерімен жіберілетін көлік құралдарын қоспағанда,
жеке пайдалануға арналған тауарлар
8.
Кеден одағының кеден аумағында тұрған жеке тұлға болып табылатын бір алушының атына бір ай ішінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евроға балама сомадан жоғары және (немесе) салмағы 31 килограмнан астам*
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкасы бойынша нормасынан 1000 евро асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 евро және (немесе) салмағы 31 килограм *
9.
Бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
жиынтық кедендік төлем түрінде
IV. Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
10.
Квадроциклдер, қарда жүретін, 8703 КО СЭҚ ТН тауар позициясында жіктелетін жалпыға бірдей пайдалану жолдары бойынша қозғалысқа арналмаған, өзге де жеңіл көлік құралдары, тіркемелер, мотоциклдер, мопедтер, мотороллерлер, жүргізушіні қоса алғанда, 12 адамнан көп емес тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары, 8702 СЭҚ ТН тауар позициясымен жіктелетін толық массасы 5 тоннаға дейін жүк тасымалдауға арналған моторлы көлік
құралдары, 8704 СЭҚ
ТН тауар позициясында
жіктелетін кеден аумағында және шетел аумағында тіркелмеген су және әуе кемелері
жиынтық кедендік төлем түрінде
11.
Шетел мемлекеттерінің
аумағында тіркелген
және шетелдің жеке
тұлғалары уақытша
әкелген, кеден одағының аумағында болу мерзімі оларды әкелген күнінен бастап 1 жылдан асқан жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
осы қосымшаның IV бөлімінің 10 және 12 тармақтарында белгіленген бірыңғай ставкалар бойынша
12**
Меншік иесінің өзі әкелетін не сатып алу бойынша осындай мәміленің жасалған орнына қарамастан, емес автомобиль сатып алу үшін кеден аумағынан тыс жерге шықпаған меншік иесінің тапсырмасы бойынша өзге де жеке тұлғалар әкелген автомобильдер:
шығарылған сәтінен 3 жылдан аспаған:
құны 8500 евродан аспайтын
құны 8500 евроны құрайтын, алайда 16700 евродан аспайтын
Құны 16700 евроны құрайтын, алайда 42300 евродан аспайтын
құны 42300 евроны құрайтын, алайда 84500 евродан аспайтын
құны 84500 евроны құрайтын, алайда 169000 евродан аспайтын
құны 169000-нан жоғары евроны құрайтын
шығарылған сәтінен бастап 3 жылдан асқан, алайда 5 жылдан аспаған автомобильдерге қатысты:
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1500 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1500 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1800 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1800 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 2300 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 2300 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 3000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 3000 текше сантиметрден астамды құрайтын
шығарылған сәтінен бастап 5 жыл өткен автомобильдерге қатысты:
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден аспайтын
жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1500 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1500 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1800 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1800 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 2300 текше сантиметрден аспайтын,
жұмыс көлемі 2300 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 3000 текше сантиметрден аспайтын, қозғалтқышының жұмыс көлемі 3000 текше сантиметрден астамды құрайтын
кедендік құнының 54 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 2,5 евродан кем емес;
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 3,5 евродан кем емес;
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 5,5 евродан кем емес;
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 7,5 евродан кем емес;
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 15 евродан кем емес;
Кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше см. үшін 20 евродан кем емес;

в размере 1,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего объема
двигателя;
в размере 1,7 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего объема
двигателя;
в размере 2,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего объема
двигателя;
в размере 2,7 евро за 1 куб,
сантиметр рабочего объема
двигателя;
в размере 3 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего объема
двигателя;
в размере 3,6 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 3 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 3,2 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 3,5 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 4,8 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 5 евро за 1
куб.объема двигателя;
в размере 5,7 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего объема
двигателя.
* Законодательством государства-члена таможенного союза могут устанавливаться более жесткие нормы ввоза товаров для личного пользования, в части превышения которых уплачиваются таможенные пошлины, налоги
** В соответствии с иным международным договором государств-членов таможенного союза эти государства могут устанавливать иные единые ставки таможенных пошлин, налогов
Приложение 6
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения таможенных
операций, связанных с их выпуском
Порядок определения момента выпуска и объема двигателя
авто-, мототранспортного средства
1. Момент выпуска, то есть дата изготовления, рабочий объем двигателя авто-, мототранспортного средства определяются декларантом на основании:
1) сведений, содержащихся в документах, подтверждающих их регистрацию в государстве предыдущей регистрации;
2) информации производителя или генерального импортера, дилера, дистрибьютора или иного представителя интересов производителя в государстве-члене таможенного союза, в том числе, содержащейся на идентификационных наклейках или табличках либо закодированной в номере кузова авто-, мототранспортного средства;
3) иных вспомогательных источников информации.
2. При этом вспомогательные источники информации используются только при отсутствии сведений или документов, указанных в подпунктах 1) или 2) пункта 1 настоящего Приложения.
В качестве вспомогательных источников информации могут применяться экспертные заключения Торгово-промышленной палаты государства-члена таможенного союза и ее структурных подразделений, а также иные информационные и справочные источники, доступные для декларанта.
Заключение представителя интересов производителя авто-, мототранспортного средства в государстве-члене таможенного союза может быть запрошено таможенным органом после завершения таможенных операций, связанных с выпуском авто-, мототранспортного средства, в целях контроля сведений о моменте выпуска и (или) рабочем объеме цилиндров двигателя авто-, мототранспортного средства.
При наличии в указанных выше документах и сведениях противоречивой информации, момент выпуска и (или) рабочий объем цилиндров двигателя авто-, мототранспортного средства определяются на основании заключения представителя интересов производителя авто-, мототранспортного средства в государстве-члене таможенного союза, заключений таможенной или судебной экспертизы.

қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 1,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 1,7 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 2,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 2,7 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,6 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,2 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 4,8 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 5,7 евро мөлшерінде;
* Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасымен жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелуге кеден баждары мен салықтар артып кету бөлігінде барынша қатаң нормалар белгіленуі мүмкін
** Кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге де халықаралық шартына сәйкес осы мемлекеттер кеден баждарының, салықтардың өзге бірыңғай ставкаларын белгілеуі мүмкін
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды
кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу
және оларды шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы келісімге
6-қосымша
Авто-, мотокөлік құралының шығару сәтін және қозғалтқышының
көлемін айқындау тәртібі
1. Авто-, мото көлік құралының шығару сәтін, яғни жасалған күнін, қозғалтқышының жұмыс көлемін декларант мынадай негіздерде айқындайды:
1) алдыңғы тіркелген мемлекетте олардың тіркелгенін растайтын құжаттарда қамтылған мәліметтер;
2) өндірушінің немесе бас импорттаушының, дилердің, дистрибьютордың немесе кеден одағына мүше мемлекеттегі өндірушінің мүддесі өзге де өкімінің, оның ішінде сәйкестендіру жапсырмаларында немесе кестелерді не авто-, мотокөлік құралы шанағының нөмірінде кодталған ақпарат;
3) ақпараттың өзге де көмекші көздері.
2. Бұл ретте ақпараттың көмекші көздері осы қосымшаның 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер немесе құжаттар болмаған жағдайда ғана пайдаланылады.
Ақпараттың қосымша көздері ретінде кеден одағына мүше мемлекеттің Сауда-өнеркәсіп палатасының және оның құрылымдық бөлімшелерінің сараптамалық қорытындылары, сондай-ақ декларантқа қол жетімді өзге де ақпараттық және анықтамалық көздер пайдаланылуы мүмкін.
Кеден одағына мүше мемлекеттегі авто-, мотокөлік құралын өндірушінің мүддесі өкілінің қорытындысын кеден органы авто-, мотокөлік құралының шығарылу сәті және (немесе) қозғалтқышының цилиндрінің жұмыс көлемімен байланысты мәліметтерді бақылау мақсатында авто-, мотокөлік құралын шығаруға байланысты кеден операциялары аяқталғаннан кейін сұратуы мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарда және мәліметтерде қарама-қайшы ақпарат болған жағдайда авто-, мотокөлік құралының шығарылу сәті және (немесе) қозғалтқышының цилиндрінің жұмыс көлемі кеден одағына мүше мемлекеттегі авто-, мотокөлік құралын өндірушінің мүддесі өкілінің қорытындысы негізінде, кеден немесе сот сараптамасы қорытындыларымен айқындалады.

3. В случае, если точная дата изготовления не определена, но имеется информация о годе либо годе и месяце изготовления авто-, мототранспортного средства, датой изготовления считается 1 июля года изготовления либо 15-е число месяца изготовления соответственно.
4. При отсутствии документов и информации о сведениях, перечисленных в пункте 1 настоящего Приложения, год выпуска авто-, мототранспортного средства определяется по коду изготовления, указанному в идентификационном номере авто-, мототранспортного средства, при этом полный год исчисляется с 1 июля года выпуска.

3. Егер жасалған нақты күні айқындалмаған жағдайда, алайда авто-, мотокөлік құралының шығарылған жылы немесе жылы мен айы туралы мәлімет болса, тиісінше жасалған күні жасалған жылдың 1 шілдесі немесе жасалған айының 15 күні деп саналады.
4. Осы қосымшаның 1-тармағында келтірілген құжаттар және мәліметтер туралы ақпарат болмаған жағдайда авто-, мотокөлік құралының шығарылған жылы авто-, мотокөлік құралының сәйкестендіру нөмірінде көрсетілген дайындау коды бойынша айқындалады, бұл ретте толық жыл шығарылған жылының 1 шілдесінен бастап есептеледі.