О Государственной комиссии по полной реабилитации жертв политических репрессий
Указ Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2020 года № 456. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 22 января 2024 года № 438.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 22.01.2024 № 438.
В целях всестороннего изучения и решения вопросов реабилитации жертв политических репрессий ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Государственную комиссию по полной реабилитации жертв политических репрессий (далее - Государственная комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Государственной комиссии;
2) состав Государственной комиссии.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 ноября 2020 года № 456
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по полной реабилитации жертв политических репрессий
Глава 1. Общие положения
1. Государственная комиссия по полной реабилитации жертв политических репрессий (далее - Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, заместителей председателя, секретаря и членов Государственной комиссии.
4. Председателем Государственной комиссии является Государственный секретарь Республики Казахстан.
5. Состав Государственной комиссии формируется из числа руководителей государственных органов, представителей общественных организаций, ученых.
6. По решению председателя к работе Государственной комиссии могут привлекаться эксперты соответствующих отраслей, иные лица.
Глава 2. Задача, функции и полномочия Государственной комиссии
7. Основной задачей Государственной комиссии является юридическая и политическая реабилитация жертв политических репрессий.
8. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработка предложений по завершению работы по восстановлению исторической справедливости в отношении жертв политических репрессий, реабилитации всех категорий жертв репрессий;
2) выработка и внесение предложений в Правительство по разработке нормативных правовых актов для полной юридической и политической реабилитации жертв политических репрессий;

Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 24 қарашадағы № 456 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 22 қаңтардағы № 438 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 22.01.2024 № 806 Жарлығымен.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарын актау мәселелерін жан-жақты зерделеу және шешу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөнінде мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
2) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 24 қарашадағы
№ 456 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарларынан, Мемлекеттік комиссияның хатшысынан және мүшелерінен тұрады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы Мемлекеттік комиссияның төрағасы болып табылады.
5. Мемлекеттік комиссияның құрамы мемлекеттік органдар басшыларының, қоғамдық ұйымдар өкілдерінің, ғалымдардың қатарынан жасақталады.
6. Төрағаның шешімі бойынша Мемлекеттік комиссияның жұмысына тиісті саланың сарапшылары, өзге де адамдар тартылуы мүмкін.
2-тарау. Мемлекеттік комиссияның міндеті, функциялары мен өкілеттіктері
7. Мемлекеттік комиссияның негізгі міндеті саяси қуғын-сүргін құрбандарын заңдық және саяси тұрғыдан ақтау болып табылады.
8. Мемлекеттік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) саяси қуғын-сүргін құрбандарына қатысты тарихи әділдікті қалпына келтіру, қуғын-сүргін құрбандарының барлық санаттарын ақтау бойынша ұсыныстарды тұжырымдау;
2) саяси қуғын-сүргін құрбандарын заңдық және саяси тұрғыдан толық ақтау үшін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және Үкіметке енгізу;

3) формирование перечня категорий фактически не реабилитированных жертв политических репрессий в Казахстане, в том числе: категории жертв, не охваченных действующим законодательством; категории жертв, названных в законодательстве, но фактически не реабилитированных;
формирование перечня категорий жертв репрессий, подлежащих не только правовой, но и политической реабилитации;
4) координация деятельности государственных органов по вопросам реабилитации жертв политических репрессий, рассмотрения заявлений и жалоб по вопросам восстановления прав нереабилитированных;
5) выработка и внесение предложений по обеспечению разработки и принятия Государственной программы по увековечению памяти жертв политических репрессий, в том числе проявивших героизм в борьбе за свободу, независимость и территориальную целостность Казахстана.
9. В целях решения возложенных на нее задач Государственная комиссия:
1) вносит предложения по разработке проектов нормативных правовых актов, рекомендации по вопросам, связанным с юридической и политической реабилитацией, увековечения памяти о жертвах политических репрессий, а также подвигов и героизма борцов за свободу и независимость Казахстана;
2) создает подкомиссию для выработки методологии по реабилитации различных категорий жертв репрессий и рабочие группы для внесения предложений по направлениям своей деятельности, а также свода собранных материалов (рабочие группы готовят аналитические заключения по поставленным перед ними задачам и выносят их на заседания Государственной комиссии). Подкомиссия по методологии в соответствии с международными политико-правовыми стандартами вырабатывает научно обоснованные государственные подходы и критерии оценки различных видов политических репрессий, а также способы и методы реабилитации каждой категории жертв репрессий;
3) рассматривает предложения государственных органов, общественных объединений, иных организаций и граждан по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;
4) заслушивает руководителей государственных органов и иных должностных лиц по вопросам деятельности Государственной комиссии;
5) запрашивает и получает от государственных органов и иных организаций документы и материалы, необходимые для реализации задач Государственной комиссии;
6) осуществляет иные меры, вытекающие из задач Государственной комиссии.
Глава 3. Организация деятельности Государственной комиссии
10. Работа Государственной комиссии осуществляется путем проведения ее заседаний, заседаний подкомиссий, рабочих групп и иных мероприятий.

3) Қазақстандағы саяси қуғын-сүргін құрбандарының іс жүзінде ақталмаған санаттарының, оның ішінде: қолданыстағы заңнамада қамтылмаған құрбандар санаттарын; заңнамада аталған, бірақ іс жүзінде ақталмаған құрбандар санаттарын тізбесін қалыптастыру;
қуғын-сүргін құрбандарының құқықтық жағынан ғана емес, саяси тұрғыдан да ақталуға жататын санаттарының тізбесін қалыптастыру;
4) мемлекеттік органдардың саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау, ақталмаған адамдардың құқықтарын қалпына келтіру мәселелері жөніндегі арыздар мен шағымдарды қарау мәселелері бойынша қызметін үйлестіру;
5) Саяси қуғын-сүргін құрбандарын, оның ішінде Қазақстанның азаттығы, тәуелсіздігі мен аумақтық тұтастығы үшін күресте ерлік көрсеткендерді мәңгі есте қалдыру бойынша мемлекеттік бағдарламаның әзірленуі мен қабылдануын қамтамасыз ету бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және енгізу.
9. Мемлекеттік комиссия өзіне жүктелген міндеттерді шешу мақсатында:
1) саяси қуғын-сүргін құрбандарын зандық және саяси тұрғыдан ақтауға, саяси қуғын-сүргін құрбандарын, сондай-ақ Қазақстанның азаттығы мен тәуелсіздігі үшін күрескендердің ерлігі мен батырлығын мәңгі есте қалдыруға байланысты мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізеді, ұсынымдар береді;
2) қуғын-сүргін құрбандарының түрлі санаттарын ақтау әдіснамасын тұжырымдау үшін кіші комиссияны және өз қызметінің бағыттары бойынша ұсыныстар енгізу, сондай-ақ жиналған материалдарды жинақтау үшін жұмыс топтарын құрады (жұмыс топтары алдына қойылған міндеттер бойынша талдамалық қорытындылар дайындайды және оларды Мемлекеттік комиссияның отырыстарына шығарады). Әдіснама жөніндегі кіші комиссия халықаралық саяси-құқықтық стандарттарға сәйкес саяси қуғын-сүргіннің алуан түрлерін бағалаудың ғылыми негізделген мемлекеттік тәсілдері мен өлшемшарттарын, сондай-ақ қуғын-сүргін құрбандарының әрбір санатын ақтаудың тәсілдері мен әдістерін тұжырымдайды;
3) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, өзге де ұйымдар мен азаматтардың ұсыныстарын қарайды;
4) Мемлекеттік комиссия қызметінің мәселелері бойынша мемлекеттік орғандардың басшыларын және өзге де лауазымды адамдарды тыңдайды;
5) Мемлекеттік комиссияның міндеттерін іске асыруға қажетті құжаттар мен материалдарды мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан сұратады және алады;
6) Мемлекеттік комиссияның міндеттерінен туындайтын өзге де шараларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
10. Мемлекеттік комиссияның жұмысы оның отырыстарын, кіші комиссиялардың, жұмыс топтарының отырыстарын және өзге де іс-шараларды өткізу арқылы жүзеге асырылады.

11. Заседания Государственной комиссии проводятся не менее одного раза в полугодие.
12. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
13. На заседаниях Государственной комиссии рассматриваются отчеты рабочих групп о проводимой ими работе по реализации функций и задач Государственной комиссии.
14. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций и средств массовой информации.
15. Председатель Государственной комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;
2) координирует деятельность государственных органов и иных организаций по выработке и реализации мер, направленных на выполнение задач Государственной комиссии;
3) принимает решения по обеспечению доступа для членов Государственной комиссии и экспертов к материалам о жертвах политических репрессий, находящихся в закрытых фондах, архивах Президента Республики Казахстан, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности, органов прокуратуры, других государственных органов и организаций;
4) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии один раз в год;
5) определяет повестку дня и подписывает протокол заседания Государственной комиссии;
6) при необходимости принимает решение о создании рабочей группы для реализации задач Государственной комиссии;
7) назначает руководителей подкомиссии и рабочих групп;
8) привлекает к работе Государственной комиссии в установленном законодательством Республики Казахстан порядке специалистов, ученых и экспертов;
9) осуществляет иные функции, вытекающие из задач Государственной комиссии.
16. В отсутствие председателя Государственной комиссии его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
17. Секретарь Государственной комиссии:
1) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии, а также проектов протокольных решений;
2) информирует членов Государственной комиссии о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания, своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
3) представляет председателю Государственной комиссии отчет о проделанной работе по исполнению принятых ею решений;

11. Мемлекеттік комиссияның отырыстары жарты жылда кемінде бір рет өткізіледі.
12. Мемлекеттік комиссияның отырысына қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен шешімдері қабылданады. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда, төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
13. Мемлекеттік комиссияның отырыстарында Мемлекеттік комиссияның функциялары мен міндеттерін іске асыру мақсатында жұмыс топтарының жүргізген жұмысы туралы есептері қаралады.
14. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдардың және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
15. Мемлекеттік комиссияның төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және оның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның міндеттерін орындауға бағытталған шараларды тұжырымдау мен іске асыру бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін үйлестіреді;
3) Мемлекеттік комиссия мүшелері мен сарапшылар үшін Қазақстан Республикасы Президентінің, Ішкі істер министрлігінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, прокуратура органдарының, басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жабық қорларындағы, архивтеріндегі саяси қуғын-сүргін құрбандары туралы материалдарға қол жеткізуді қамтамасыз ету жөнінде шешімдер қабылдайды;
4) Қазақстан Республикасының Президентін Мемлекеттік комиссияның атқарған жұмысы туралы жылына бір рет хабардар етеді;
5) Мемлекеттік комиссия отырысының күн тәртібін айқындайды және хаттамасына қол қояды;
6) Мемлекеттік комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажет болған кезде жұмыс тобын құру туралы шешім қабылдайды;
7) кіші комиссиялардың және жұмыс топтарының басшыларын тағайындайды;
8) Мемлекеттік комиссияның жұмысына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мамандарды, ғалымдар мен сарапшыларды тартады;
9) Мемлекеттік комиссияның міндеттерінен туындайтын өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. Мемлекеттік комиссияның төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін төраға белгілеген орынбасары атқарады.
17. Мемлекеттік комиссияның хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына материалдарды, сондай-ақ хаттамалық шешімдердің жобаларын дайындауды ұйымдастырады;
2) Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне кезекті отырыстың өтетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабар береді, оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
3) Мемлекеттік комиссияның төрағасына ол қабылдаған шешімдерді орындау бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп ұсынады;

4) осуществляет по поручению председателя Государственной комиссии иные функции.
18. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
19. Рабочий орган Государственной комиссии:
1) осуществляет информационно-аналитическое обеспечение деятельности Государственной комиссии;
2) ведет с государственными органами, должностными лицами и организациями служебную переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии;
3) осуществляет организационное, информационное и аналитическое обеспечение деятельности подкомиссий и рабочих групп в выполнении поставленных перед ними задач;
4) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Государственной комиссии.
20. Центральные государственные и местные исполнительные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента Республики
Казахстан
от 24 ноября 2020 года №456
СОСТАВ
Государственной комиссии по полной реабилитации жертв политических репрессий
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель Государственной комиссии
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя Государственной комиссии
первый заместитель Председателя партии "Nur Otan", заместитель председателя Государственной комиссии (по согласованию)
первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместитель председателя Государственной комиссии
вице-министр образования и науки Республики Казахстан, секретарь Государственной комиссии
члены Государственной комиссии:
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
помощник Президента - заведующий Отделом по контролю за рассмотрением обращений граждан Администрации Президента Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр информации и общественного развития Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
председатель Судебной коллегии по уголовным делам Верховного Суда Республики Казахстан
первый заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
заместитель Председателя, заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Абдыгалиулы Берик - аким Улытауского района Карагандинской области, кандидат политических наук
Абжанов Хангельды Махмудович - председатель историко-просветительского общества Казахстана "Адилет", доктор исторических наук, профессор, руководитель Центра "Рухани жаңғыру" Казахского государственного аграрного университета, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Анес Гарифолла Кабдулкаирулы - заведующий музеем "Саяси қуғын-сүргін құрбандары", доктор филологических наук (по согласованию)
Ашуев Жумабек - президент Казахстанской ассоциации жертв массовых политических репрессий (по согласованию)
Аяган Буркитбай Гельманулы - заместитель директора Института истории государства, доктор исторических наук, профессор (по согласованию)
Байкадамов Наурызбай Сейткапиулы - заместитель акима Кызылординской области, кандидат исторических наук
Борчашвили Исидор Шамилович - директор Института по исследованию уголовно-правовых и уголовно-процессуальных проблем Международного университета "Астана", доктор юридических наук (по согласованию)
Гривенная Людмила Александровна - заведующий кафедрой Ассамблеи народа Казахстана Северо-Казахстанского государственного университета имени М.К. Козыбаева, кандидат исторических наук, доцент (по согласованию)
Кабульдинов Зиябек Ермуханович - директор Института истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор исторических наук (по согласованию)
Калашникова Наталья Павловна - профессор Евразийского национального университета имени Л. Н. Гумилева, доктор политологии (по согласованию)
Камзабекулы Дихан - проректор Евразийского национального университета имени Л.Н. Гумилева, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Кан Георгий Васильевич - профессор кафедры Ассамблеи народа Казахстана Казахского национального педагогического университета имени Абая, доктор исторических наук (по согласованию)
Касымов Сабыр Ахметжанулы - президент Республиканского общественного фонда "Қаhармандар", заслуженный деятель Республики Казахстан, кандидат юридических наук (по согласованию)
Койгельдиев Мамбет Кулжабаевич - директор Научно-исследовательского центра "Айтылған тарих" Казахского национального педагогического университета имени Абая, доктор исторических наук, профессор, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Койшибаев Бейбит Орынбекулы - заместитель председателя историкопросветительского общества Казахстана "Адилет", кандидат исторических наук, писатель (по согласованию)
Кошим Досмахамбет Калмаханович - председатель общественного объединения "Ұлт тағдыры" (по согласованию)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы - председатель правления Республиканской газеты "Егемен Қазақстан", доктор исторических наук (по согласованию)
Нуртаев Рамазан Туякович - доктор юридических наук, профессор Казахского гуманитарного юридического университета (по согласованию)
Озгамбаев Омирзак Озгамбаевич - заместитель председателя совета ветеранов "Қазақстан қаhармандары", доктор исторических наук (по согласованию)
Омарбеков Талас Омарбекулы - директор Республиканского центра по изучению традиционных цивилизаций Центральной Азии, доктор исторических наук, профессор Казахского национального университета имени аль-Фараби, почетный академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Саиров Ерлан Бияхметович - директор Института евразийской интеграции, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Сарпеков Рамазан Кумарбекович - директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан, кандидат юридических наук (по согласованию)
Сарым Айдос Амироллаевич - член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан, политолог (по согласованию)
Федоров Яков Иванович - член Общественного совета "Мирас" при партии "Nur Otan", общественный деятель, исследователь движения и партии "Алаш" (по согласованию)

4) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып табылады.
19. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен қызметтік хат жазысуды жүргізеді;
3) кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының алдына қойылған міндеттерді орындауда олардың қызметін ұйымдастырушылық, ақпараттық және талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
4) Мемлекеттік комиссияның қызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Мемлекеттік комиссияның өзіне жүктелген міндеттерді орындауда орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар оған өз құзыреті шегінде көмек көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы24 қарашадағы
№ 456 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссияның ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Мемлекеттік комиссияның төрағасы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, Мемлекеттік комиссия төрағасының орынбасары
"Nur Оtаn" партиясы Төрағасының бірінші орынбасары, Мемлекеттік комиссия төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары, Мемлекеттік комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі, Мемлекеттік комиссияның хатшысы
Мемлекеттік комиссияның мүшелері:
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Азаматтардың өтініштерін қарауды бақылау бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Қылмыстық істер жөніндегі сот алқасының төрағасы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице- министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі
Қазақстан халқы Ассамблеясы Төрағасының орынбасары, Хатшылық меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Ашуев Жұмабек - Қазақстанның жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандары қауымдастығының президенті (келісім бойынша)
Аяған Бүркітбай Ғылманұлы - Мемлекет тарихы институты директорының орынбасары, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Әбдіғалиұлы Берік - Қарағанды облысы Ұлытау ауданының әкімі, саясат ғылымдарының докторы
Әбжанов Ханкелді Махмудұлы - "Әділет" Қазақстан тарихи-ағарту қоғамының төрағасы, тарих ғылымдарының докторы, профессор, Қазақ мемлекеттік аграрлық университетінің "Рухани жаңғыру" орталығының жетекшісі, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Әнес Ғарифолла Қабдулқайырұлы - "Саяси қуғын-сүргін құрбандары" музейінің меңгерушісі, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша) Байқадамов Наурызбай Сейітқалиұлы - Қызылорда облысы әкімінің орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты
Борчашвили Исидор Шамилович - "Астана" халықаралық университетінің Қылмыстық-құқықтық және қылмыстық-процестік проблемаларды зерттеу институтының директоры, заң ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Гривенная Людмила Александрова - М.Қ. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінің Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедрасының меңгерушісі, тарих ғылымдарының кандидаты, доцент (келісім бойынша)
Калашникова Наталья Павловна - Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің профессоры, саясаттану ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Кан Георгий Васильевич - Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедрасының профессоры, тарих ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Көшім Досмахамбет Қалмаханұлы - "Ұлт тағдыры" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қабылдинов Зиябек Ермұханұлы - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитеті Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан - Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің проректоры, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Қасымов Сабыр Ахметжанұлы - "Қаһармандар" республикалық қоғамдық қорының президенті, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, заң ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)
Қойгелдиев Мәмбет Құлжабайұлы - Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті "Айтылған тарих" ғылыми-зерттеу орталығының директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Қойшыбаев Бейбіт Орынбекұлы - "Әділет" Қазақстанның тарихи-ағарту қоғамы төрағасының орынбасары, тарих ғылымдарының кандидаты, жазушы (келісім бойынша)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы - "Егемен Қазақстан" республикалық газетінің басқарма төрағасы, тарих ғылымдарының докторы (келісім бойынша) Нұртаев Рамазан Тұяқұлы - заң ғылымдарының докторы, Қазақ гуманитарлық заң университетінің профессоры (келісім бойынша)
Озғанбаев Өмірзақ Озғанбайұлы - Қазақстан Республикасы ардагерлер ұйымы орталық кеңесі төрағасының орынбасары, тарих ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Омарбеков Талас Омарбекұлы - Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу жөніндегі республикалық орталықтың директоры, тарих ғылымдарының докторы, әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің профессоры, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академигі (келісім бойынша)
Саиров Ерлан Бияхметұлы - Еуразиялық интеграция институтының директоры, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)
Сәрпеков Рамазан Құмарбекұлы - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының директоры, заң ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)
Сарым Айдос Әміроллаұлы - Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі, саясаттанушы (келісім бойынша)
Федоров Яков Иванович - "Nur Оtаn" партиясы жанындағы "Мирас" қоғамдық кеңесінің мүшесі, қоғам қайраткері, "Алаш" қозғалысы мен партиясын зерттеуші (келісім бойынша).