О подписании Соглашения о трансграничном допуске к размещению и обращению ценных бумаг на организованных торгах в государствах - членах Евразийского экономического союза
Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 718.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о трансграничном допуске к размещению и обращению ценных бумаг на организованных торгах в государствах - членах Евразийского экономического союза (далее - Соглашение).
2. Премьер-Министру Республики Казахстан Бектенову Олжасу Абаевичу подписать от имени Республики Казахстан Соглашение, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 ноября 2024 года № 718
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о трансграничном допуске к размещению и обращению ценных бумаг на организованных торгах в государствах – членах Евразийского экономического союза
Государства - члены Евразийского экономического союза, далее именуемые государствами-членами,
основываясь на Договоре о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
в целях создания надлежащих условий для функционирования в рамках Евразийского экономического союза (далее - Союз) общего финансового рынка, обеспечения свободы осуществления эмиссионных и торговых операций с ценными бумагами на биржевом пространстве государств-членов,
разделяя стремление обеспечивать защиту прав и законных интересов потребителей финансовых услуг и инвесторов,
признавая необходимость обеспечения условий для роста ликвидности биржевых рынков государств-членов,
выражая заинтересованность в укреплении торгового и инвестиционного сотрудничества государств-членов в целях стимулирования развития финансовых рынков государств-членов,
опираясь на принципы равноправия и взаимной выгоды с учетом экономических интересов каждого из государств-членов,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются понятия, которые означают следующее:
"параллельное размещение" - одновременное размещение ценных бумаг на 2 и более биржах (организаторах торговли) различных государств- членов;
"раскрытие информации" - обеспечение доступности информации для всех заинтересованных лиц, являющихся резидентами государств-членов, согласно процедуре, установленной законодательством государства-члена, в котором происходит раскрытие информации, а также требованиям осуществившей включение ценных бумаг эмитента в список высшей категории биржи (организатора торговли) государства-члена, на территории которого зарегистрирован эмитент, и требованиям биржи (организатора торговли), предоставившей трансграничный допуск;
"список высшей категории" - совокупность ценных бумаг, соответствующих установленным биржей (организатором торговли) наиболее строгим требованиям (по каждому типу ценных бумаг) по допуску к размещению и (или) обращению на организованных торгах;
"трансграничный допуск" - допуск к размещению (в том числе параллельному) и (или) обращению на организованных торгах, проводимых в одном государстве-члене, ценных бумаг эмитента другого государства-члена путем принятия биржей (организатором торговли) соответствующего решения;
"уполномоченный орган" - орган государства-члена, обладающий в соответствии с законодательством этого государства-члена полномочиями по осуществлению регулирования процедур эмиссии, размещения и обращения ценных бумаг, деятельности бирж (организаторов торговли) и иных участников рынка ценных бумаг (включая лицензирование) и (или) надзор (контроль), за исключением органов, обладающих полномочиями только в юрисдикциях (на территориях) государств-членов с особым правовым режимом в сфере финансового рынка;
"ценные бумаги" - акции и облигации эмитента, принятые биржей (организатором торговли) в государстве-члене, на территории которого зарегистрирован эмитент, к размещению и (или) обращению.

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ұйымдастырылған сауда-саттықта бағалы қағаздарды орналастыруға және айналысқа жіберуге трансшекаралық рұқсат туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 718 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ұйымдастырылған сауда-саттықта бағалы қағаздарды орналастыруға және айналысқа жіберуге трансшекаралық рұқсат туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Олжас Абайұлы Бектенов Келісімге Қазақстан Республикасының атынан қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 718 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде ұйымдастырылған сауда-саттықта бағалы қағаздарды орналастыруға және айналысқа жіберуге трансшекаралық рұқсат туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты негізге ала отырып,
ортақ қаржы нарығының Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі - Одақ) шеңберінде жұмыс істеуі, мүше мемлекеттердің биржа кеңістігінде бағалы қағаздармен эмиссиялық және сауда операцияларын жүзеге асыру еркіндігін қамтамасыз ету үшін тиісті жағдайлар жасау мақсатында
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын және заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге ұмтылысты қуаттай отырып,
мүше мемлекеттердің биржалық нарықтары өтімділігінің өсуі үшін жағдайларды қамтамасыз ету қажеттігін мойындай отырып,
мүше мемлекеттердің қаржы нарықтарын дамытуды ынталандыру мақсатында мүше мемлекеттердің сауда және инвестициялық ынтымақтастығын нығайтуға мүдделілік білдіре отырып,
мүше мемлекеттердің әрқайсысының экономикалық мүдделерін ескеру арқылы тең құқықтық және өзара пайда қағидаттарына сүйене отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"қатар орналастыру" - бағалы қағаздарды әртүрлі мүше мемлекеттердің 2 және одан да көп биржасында (сауданы ұйымдастырушыларда) бір мезгілде орналастыру;
"ақпаратты жария ету" - ақпарат жария етілетін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген рәсімге, сондай-ақ аумағында эмитент тіркелген мүше мемлекеттің жоғары санатты тізімге эмитенттің бағалы қағаздарын енгізуді жүзеге асырған биржасының (сауданы ұйымдастырушының) талаптарына және трансшекаралық рұқсат берген биржаның (сауданы ұйымдастырушының) талаптарына сәйкес мүше мемлекеттердің резиденттері болып табылатын барлық мүдделі тұлғалар үшін ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету;
"жоғары санатты тізім" - ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға және (немесе) айналысқа жіберуге рұқсат беру бойынша биржа (сауданы ұйымдастырушы) белгілеген неғұрлым қатаң талаптарға (бағалы қағаздардың әрбір түрі бойынша) сәйкес келетін бағалы қағаздар жиынтығы;
"трансшекаралық рұқсат" - биржаның (сауданы ұйымдастырушының) тиісті шешім қабылдауы арқылы бір мүше мемлекетте өткізілетін ұйымдастырылған сауда-саттықта басқа мүше мемлекет эмитентінің бағалы қағаздарын орналастыруға (оның ішінде қатар орналастыруға) және (немесе) айналысқа жіберуге рұқсат беру;
"уәкілетті орган" - қаржы нарығы саласында ерекше құқықтық режимі бар мүше мемлекеттердің юрисдикцияларында (аумақтарында) ғана өкілеттіктері бар органдарды қоспағанда, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздарды эмиссиялау, орналастыру және айналысқа жіберу рәсімдерін, биржалардың (сауданы ұйымдастырушылардың) және бағалы қағаздар нарығына өзге де қатысушылардың қызметін (лицензиялауды және (немесе) қадағалауды (бақылауды) қоса алғанда) реттеуді жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар осы мүше мемлекеттің органы;
"бағалы қағаздар" - аумағында эмитент тіркелген мүше мемлекетте биржа (сауданы ұйымдастырушы) орналастыру және (немесе) айналысқа жіберу үшін қабылдаған эмитенттің акциялары мен облигациялары.

Иные понятия, используемые в настоящем Соглашении, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и международными договорами в рамках Союза.
Статья 2
1. Предметом настоящего Соглашения является обеспечение трансграничного допуска ценных бумаг.
2. Каждое государство-член обеспечивает возможность зарегистрированным на его территории биржам (организаторам торговли) (далее - государство регистрации биржи (организатора торговли)) осуществлять допуск ценных бумаг, зарегистрированных (которым присвоен идентификационный номер) в других государствах-членах, к размещению (параллельному размещению) и (или) обращению на условиях не менее благоприятных, чем условия, предъявляемые для допуска ценных бумаг, зарегистрированных (которым присвоен идентификационный номер) в этом государстве-члене, с учетом соблюдения требований настоящего Соглашения.
3. Каждое государство-член обеспечивает возможность эмитентам, зарегистрированным на его территории, инициировать трансграничный допуск с учетом соблюдения требований настоящего Соглашения.
Эмитент должен соблюдать установленные законодательством государства-члена, на территории которого он зарегистрирован (далее - государство регистрации эмитента), требования к организации размещения (обращения) ценных бумаг за пределами этого государства.
4. Положения настоящего Соглашения не распространяются на:
а) ценные бумаги, зарегистрированные (которым присвоен идентификационный номер) в соответствии с нормативными правовыми актами (положениями), действующими только в рамках юрисдикций (территорий) государств-членов с особым правовым режимом в сфере финансового рынка;
б) биржи (организаторов торговли), осуществляющие деятельность в соответствии с нормативными правовыми актами (положениями), действующими только в рамках юрисдикций (территорий) государств-членов с особым правовым режимом в сфере финансового рынка.
5. Настоящее Соглашение не распространяется на случаи, когда трансграничный допуск инициируется лицом, не являющимся эмитентом.
Статья 3
1. Биржа (организатор торговли) предоставляет трансграничный допуск при одновременном выполнении следующих условий:
а) регистрация (государственная регистрация) выпуска ценных бумаг в государстве регистрации эмитента осуществлена в порядке, установленном законодательством этого государства, либо осуществлено присвоение идентификационного номера;
б) выпуск ценных бумаг, трансграничный допуск которых инициируется на одной или нескольких биржах (организаторах торговли) государств-членов, включен в список высшей категории на бирже (организаторе торговли) государства регистрации эмитента.

Осы Келісімде пайдаланылатын өзге ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
2-бап
1. Осы Келісімнің нысанасы бағалы қағаздарға трансшекаралық рұқсатты қамтамасыз ету болып табылады.
2. Әрбір мүше мемлекет өз аумағында тіркелген биржаларға (сауданы ұйымдастырушыларға) (бұдан әрі - биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекет) басқа мүше мемлекеттерде тіркелген (сәйкестендіру нөмірі берілген) бағалы қағаздарды орналастыруға (қатар орналастыруға) және (немесе) айналысқа жіберуге қолайлылығы осы мүше мемлекетте тіркелген (сәйкестендіру нөмірі берілген) бағалы қағаздарға рұқсат беру үшін қойылатын шарттардан кем болмайтын шарттарда жіберуді жүзеге асыру мүмкіндігін осы Келісім талаптарының сақталуын ескере отырып қамтамасыз етеді.
3. Әрбір мүше мемлекет өз аумағында тіркелген эмитенттерге трансшекаралық рұқсат беруге бастама жасау мүмкіндігін осы Келісім талаптарының сақталуын ескере отырып қамтамасыз етеді.
Эмитент аумағында өзі тіркелген мүше мемлекеттің (бұдан әрі - эмитент тіркелген мемлекет) заңнамасында белгіленген бағалы қағаздарды осы мемлекеттен тыс орналастыруды (айналысқа жіберуді) ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтауға тиіс.
4. Осы Келісімнің ережелері:
а) қаржы нарығы саласында ерекше құқықтық режимі бар мүше мемлекеттердің юрисдикциялары (аумақтары) шеңберінде ғана қолданылатын нормативтік құқықтық актілерге (ережелерге) сәйкес тіркелген (сәйкестендіру нөмірі берілген) бағалы қағаздарға;
б) қызметін қаржы нарығы саласында ерекше құқықтық режимі бар мүше мемлекеттердің юрисдикциялары (аумақтары) шеңберінде ғана қолданылатын нормативтік құқықтық актілерге (ережелерге) сәйкес жүзеге асыратын биржаларға (сауданы ұйымдастырушыларға) қолданылмайды.
5. Осы Келісім трансшекаралық рұқсатқа эмитент болып табылмайтын тұлға бастама жасаған жағдайларға қолданылмайды.
3-бап
1. Биржа (сауданы ұйымдастырушы) мынадай шарттар қатар орындалған кезде трансшекаралық рұқсат береді:
а) эмитент тіркелген мемлекетте бағалы қағаздар шығарылымын тіркеу (мемлекеттік тіркеу) осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылған не сәйкестендіру нөмірін беру жүзеге асырылған;
б) трансшекаралық рұқсат беруге мүше мемлекеттердің бір немесе бірнеше биржаларында (сауданы ұйымдастырушыларында) бастама жасалатын бағалы қағаздар шығарылымы эмитент тіркелген мемлекеттің биржасындағы (сауданы ұйымдастырушысындағы) жоғары санатты тізімге енгізілген.

2. Регистрация проспекта ценных бумаг, отчета об итогах выпуска и (или) размещения ценных бумаг, иных документов, сопровождающих процесс эмиссии ценных бумаг, в уполномоченном органе государства регистрации биржи (организатора торговли), предоставившей трансграничный допуск, не требуется.
Статья 4
Местом совершения сделки с ценными бумагами, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, признается государство регистрации биржи (организатора торговли), в торговой системе которой совершена данная сделка.
Статья 5
1. Уполномоченные органы при необходимости и в рамках своей компетенции, установленной законодательством соответствующего государства-члена, оказывают биржам (организаторам торговли) государств-членов содействие в установлении между биржами (организаторами торговли) взаимодействия (в том числе посредством заключения биржами (организаторами торговли) соответствующих договоров).
2. В рамках реализации настоящего Соглашения уполномоченный орган одного государства-члена оказывает содействие бирже (организатору торговли) другого государства-члена (по ее запросу) в форме представления информации, связанной с требованиями законодательства своего государства-члена к эмитентам, в отношении которых этот уполномоченный орган обладает полномочиями по регулированию и (или) надзору (контролю).
Статья 6
1. В целях получения трансграничного допуска эмитент направляет бирже (организатору торговли) государства-члена документы в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом этого государства и (или) биржей (организатором торговли).
2. Биржа (организатор торговли) согласно процедурам и срокам, установленным ее правилами, осуществляет проверку полученных от эмитента документов на предмет соблюдения требований к допуску ценных бумаг к размещению и (или) обращению на организованных торгах и принимает решение о предоставлении или об отказе в предоставлении трансграничного допуска.
3. Биржа (организатор торговли) не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия решения в отношении трансграничного допуска (в том числе об отказе в предоставлении трансграничного допуска), обеспечивает информирование о принятом решении эмитента и биржи (организаторов торговли) государства регистрации эмитента, осуществившие включение ценных бумаг эмитента в список высшей категории.
4. Информация о трансграничном допуске подлежит раскрытию эмитентом в соответствии с порядком, установленным законодательством государства регистрации эмитента, в течение 2 рабочих дней с даты получения информации о предоставлении биржей (организатором торговли) трансграничного допуска.

2. Трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің уәкілетті органында бағалы қағаздар проспектісін, бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру қорытындылары туралы есепті, бағалы қағаздар эмиссиясы процесін сүйемелдейтін өзге құжаттарды тіркеу талап етілмейді.
4-бап
Сауда жүйесінде осы мәміле жасалған биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекет трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздармен мәміле жасау орны ретінде танылады.
5-бап
1. Уәкілетті орган дар қажет болған кезде және тиісті мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өз құзыреті шеңберінде мүше мемлекеттердің биржаларына (сауданы ұйымдастырушыларына) биржалар (сауданы ұйымдастырушылар) арасында өзара іс-қимыл орнатуға (оның ішінде биржалардың (сауданы ұйымдастырушылардың) тиісті шарттар жасасуы арқылы) жәрдем көрсетеді.
2. Осы Келісімді іске асыру шеңберінде бір мүше мемлекеттің уәкілетті органы басқа мүше мемлекеттің биржасына (сауданы ұйымдастырушысына) (оның сұрау салуы бойынша) осы уәкілетті орган оларға қатысты реттеу және (немесе) қадағалау (бақылау) жөніндегі өкілеттіктерді иеленетін эмитенттерге қойылатын өзінің мүше мемлекеті заңнамасының талаптарымен байланысты ақпарат ұсыну нысанында жәрдем көрсетеді.
6-бап
1. Трансшекаралық рұқсат алу мақсатында эмитент мүше мемлекеттің биржасына (сауданы ұйымдастырушысына) осы мемлекеттің уәкілетті органы және (немесе) биржа (сауданы ұйымдастырушы) белгілеген тәртіпке сәйкес құжаттарды жібереді.
2. Биржа (сауданы ұйымдастырушы) өзінің қағидаларында белгіленген рәсімдер мен мерзімдерге сәйкес эмитенттен алынған құжаттарды бағалы қағаздарды ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға және (немесе) айналысқа жіберуге қойылатын талаптардың сақталуы тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады және трансшекаралық рұқсат беру туралы немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
3. Биржа (сауданы ұйымдастырушы) трансшекаралық рұқсатқа қатысты (оның ішінде трансшекаралық рұқсат беруден бас тарту туралы) шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей эмитентті және эмитент тіркелген мемлекеттің эмитенттің бағалы қағаздарын жоғары санатты тізімге енгізуді жүзеге асырған биржасын (сауданы ұйымдастырушыларын) қабылданған шешім туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
4. Эмитент трансшекаралық рұқсат туралы ақпаратты эмитент тіркелген мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен биржаның (сауданы ұйымдастырушының) трансшекаралық рұқсат беруі туралы ақпаратты алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде ашады.

Статья 7
1. Эмитенты ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, должны соблюдать требования к раскрытию информации, установленные:
а) в государстве регистрации биржи (организатора торговли), предоставившей трансграничный допуск:
правилами биржи (организатора торговли) этого государства;
законодательством этого государства;
б) в государстве регистрации эмитента:
правилами биржи (организатора торговли) этого государства, осуществившей включение ценных бумаг эмитента в список высшей категории;
законодательством этого государства.
2. Эмитенты ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, должны соблюдать требования о противодействии неправомерному использованию инсайдерской информации и манипулированию рынком, установленные государствами регистрации бирж (организаторов торговли), предоставивших трансграничный допуск, и государством регистрации эмитента.
3. Биржа (организатор торговли), предоставившая трансграничный допуск, обязана раскрывать следующую информацию путем ее опубликования на своем официальном сайте в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет":
а) о включении ценных бумаг эмитента другого государства-члена, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, в список ценных бумаг, допущенных к размещению (обращению) на организованных торгах;
б) об исключении ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, из списка ценных бумаг, допущенных к размещению (обращению) на организованных торгах, о прекращении торгов этими ценными бумагами, о приостановлении (возобновлении) торгов этими ценными бумагами;
в) о сокращении в соответствии с правилами биржи (организатора торговли) перечня допустимых режимов торгов для ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, об изменении категорий (уровней) листинга этих ценных бумаг;
г) об установлении запретов или ограничений на проведение отдельных операций с ценными бумагами, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, с указанием срока действия запрета (ограничения), о приостановлении торгов ценными бумагами по решению уполномоченного органа государства регистрации биржи (организатора торговли).
4. Раскрытие информации, указанной в пункте 3 настоящей статьи, осуществляется не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем получения биржей (организатором торговли) сведений о наступлении соответствующего события или за днем принятия соответствующего решения.
5. Биржа (организатор торговли), предоставившая трансграничный допуск, информирует о механизме доступа к публичной информации об эмитенте и его ценных бумагах, в том числе путем размещения ссылки на страницу (страницы) эмитента и (или) биржи (организатора торговли) государства регистрации эмитента в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", на которой раскрывается указанная информация.

7-бап
1. Трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздар эмитенттері мыналарда:
а) трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекетте:
осы мемлекет биржасының (сауданы ұйымдастырушысының) қағидаларында;
осы мемлекеттің заңнамасында;
б) эмитент тіркелген мемлекетте:
эмитенттің бағалы қағаздарын жоғары санатты тізімге енгізуді жүзеге асырған осы мемлекет биржасының (сауданы ұйымдастырушысының) қағидаларында;
осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген, ақпаратты ашуға қойылатын талаптарды сақтауға тиіс.
2. Трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздардың эмитенттері трансшекаралық рұқсат берген биржалар (сауданы ұйымдастырушылар) тіркелген мемлекеттер және эмитент тіркелген мемлекет белгілеген инсайдерлік ақпаратты құқыққа сыйымсыз пайдалануға және нарықпен айла-шарғы жасауға қарсы іс-қимыл туралы талаптарды сақтауға тиіс.
3. Трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі өзінің ресми сайтында жариялау арқылы мынадай:
а) трансшекаралық рұқсат берілген басқа мүше мемлекет эмитентінің бағалы қағаздарын ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға (айналысқа жіберуге) рұқсат берілген бағалы қағаздар тізіміне енгізу туралы;
б) трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздарды ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға (айналысқа жіберуге) рұқсат берілген бағалы қағаздар тізімінен алып тастау туралы, осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтату туралы, осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұру (қайта бастау) туралы;
в) биржаның (сауданы ұйымдастырушының) қағидаларына сәйкес трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздар үшін рұқсат етілген сауда-саттық режимдерінің тізбесін қысқарту туралы, осы бағалы қағаздардың листингі санаттарының (деңгейлерінің) өзгерістері туралы;
г) тыйым салудың (шектеудің) қолданыс мерзімін көрсете отырып, трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздармен жеке операциялар жүргізуге тыйым салу немесе шектеу белгіленуі туралы, биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің уәкілетті органының шешімі бойынша бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұру туралы ақпаратты ашуға міндетті.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген ақпаратты ашу биржа (сауданы ұйымдастырушы) тиісті оқиғаның басталуы туралы мәліметтер алған күннен кейін немесе тиісті шешім қабылданған күнінен кейін 1 жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
5. Трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) эмитент және оның бағалы қағаздары туралы жария ақпаратқа, оның ішінде эмитенттің және (немесе) көрсетілген ақпарат ашылған "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі эмитент тіркелген мемлекет биржасының (сауданы ұйымдастырушысының) парағына (парақтарына) сілтеме орналастыру арқылы қол жеткізу тетігі жөнінде хабардар етеді.

6. Биржа (организатор торговли), предоставившая трансграничный допуск, в соответствии со своими правилами вправе раскрывать иную информацию, не являющуюся конфиденциальной согласно законодательству государства регистрации биржи (организатора торговли), об эмитенте и ценных бумагах, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, а также о мерах, принимаемых биржей (организатором торговли) в отношении таких ценных бумаг.
7. Биржа (организатор торговли) государства регистрации эмитента в случае исключения ценных бумаг эмитента из списка высшей категории в течение 1 рабочего дня с даты принятия соответствующего решения информирует об этом биржи (организаторов торговли) других государств- членов, предоставившие трансграничный допуск.
8. Биржи (организаторы торговли), предоставившие трансграничный допуск, на основании информации, указанной в пункте 7 настоящей статьи, в соответствии с законодательством государства регистрации биржи (организатора торговли) и своими правилами вправе принять решение об изменении категорий (уровней) листинга ценных бумаг, а также об исключении их из списка ценных бумаг, допущенных к размещению (обращению) на организованных торгах, и информируют о принятом решении эмитента не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия решения.
При этом расчеты по сделкам, заключенным с этими ценными бумагами до принятия решения об их исключении из списка ценных бумаг, допущенных к размещению (обращению) на организованных торгах, должны быть завершены в порядке, определенном законодательством государства регистрации биржи (организатора торговли) и (или) правилами биржи (организатора торговли), предоставившей трансграничный допуск.
Статья 8
1. Уполномоченный орган государства регистрации биржи (организатора торговли), предоставившей трансграничный допуск, вправе осуществлять в пределах своей компетенции проверку размещения (параллельного размещения) и (или) обращения ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, на соответствующей бирже (организаторе торговли) и в случае необходимости обращаться в уполномоченный орган государства регистрации эмитента с ходатайством о проведении проверки эмитента.
2. Уполномоченные органы вправе организовывать проведение совместных проверок размещения (параллельного размещения) и (или) обращения ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, на соответствующей бирже (организаторе торговли) в рамках реализации настоящего Соглашения в случае, если проведение таких проверок не противоречит законодательству государств-членов.

6. Трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) өзінің қағидаларына сәйкес эмитент және биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің заңнамасына сәйкес трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздар туралы, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қатысты биржа (сауданы ұйымдастырушы) қабылдайтын шаралары туралы құпия болып табылмайтын өзге де ақпаратты ашуға құқылы.
7. Эмитенттің бағалы қағаздары (сауданы ұйымдастырушысы) жоғары санатты тізімнен алып тасталған жағдайда эмитент тіркелген мемлекеттің биржасы тиісті шешім қабылданған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде бұл туралы трансшекаралық рұқсат берген басқа мүше мемлекеттердің биржаларын (сауданы ұйымдастырушыларын) хабардар етеді.
8. Трансшекаралық рұқсат берген биржалар (сауданы ұйымдастырушылар) осы баптың 7-тармағында көрсетілген ақпарат негізінде биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің заңнамасына және өздерінің қағидаларына сәйкес бағалы қағаздар листингінің санаттарын (деңгейлерін) өзгерту туралы, сондай-ақ оларды ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға (айналысқа жіберуге) рұқсат етілген бағалы қағаздар тізімінен алып тастау туралы шешім қабылдауға құқылы және шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей эмитентті қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Бұл ретте осы бағалы қағаздарды ұйымдастырылған сауда-саттықта орналастыруға (айналысқа) жіберілген бағалы қағаздар тізімінен алып тастау туралы шешім қабылданғанға дейін олармен жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысулар биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің заңнамасында және (немесе) трансшекаралық рұқсат берген биржаның (сауданы ұйымдастырушының) қағидаларында белгіленген тәртіппен аяқталуға тиіс.
8-бап
1. Трансшекаралық рұқсат берген биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің уәкілетті органы трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздардың тиісті биржада (сауданы ұйымдастырушыда) орналастырылуын (қатар орналастырылуын) және (немесе) айналысқа жіберілуін өз құзыреті шегінде тексеруді жүзеге асыруға және қажет болған жағдайда эмитент тіркелген мемлекеттің уәкілетті органына эмитентке қатысты тексеру жүргізу туралы өтінішхатпен жүгінуге құқылы.
2. Егер мұндай тексерулер жүргізу мүше мемлекеттердің заңнамасына қайшы келмесе, уәкілетті органдар осы Келісімді іске асыру шеңберінде трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздарды тиісті биржада (сауданы ұйымдастырушыда) орналастыруға (қатар орналастыруға) және (немесе) оларды айналысқа жіберуге бірлескен тексерулер жүргізуді ұйымдастыруға құқылы.

3. В случае если нарушения связаны с дискриминационными действиями эмитента ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, относительно владельцев этих ценных бумаг - резидентов других государств-членов, уполномоченный орган (уполномоченные органы) государства-члена, резидентами которого являются владельцы ценных бумаг, права которых оказались нарушены, принимает в соответствии с законодательством своего государства-члена меры, направленные на привлечение указанного эмитента, его должностных лиц к ответственности.
4. В случае если нарушения связаны с действиями эмитента другого государства-члена и (или) его должностных лиц в части злоупотреблений на рынке ценных бумаг государства регистрации биржи (организатора торговли) (в частности, с манипулированием рынком, неправомерным использованием инсайдерской информации и т.д.), уполномоченный орган государства регистрации биржи (организатора торговли) принимает в соответствии с законодательством своего государства-члена меры, направленные на привлечение эмитента, его должностных лиц к ответственности.
5. Уполномоченный орган, проводивший проверку в соответствии с настоящей статьей, не позднее 14 рабочих дней с даты принятия решения о применении мер воздействия в отношении эмитента и (или) его должностных лиц по результатам проведения проверки информирует об этом уполномоченный орган государства регистрации эмитента, в том числе в целях привлечения такого эмитента к ответственности, если ответственность за соответствующее правонарушение предусмотрена законодательством государства регистрации эмитента.
6. Уполномоченный орган государства регистрации биржи (организатора торговли) информирует в установленном порядке биржу (организатора торговли) об установленном факте неправомерного использования инсайдерской информации и (или) манипулирования рынком для принятия биржей (организатором торговли) мер, предусмотренных ее правилами.
7. Вопросы, связанные с исполнением решений, принятых органами государственной власти государств-членов и уполномоченными органами в отношении эмитентов ценных бумаг, в отношении которых предоставлен трансграничный допуск, в части применения мер ответственности определяются законодательством государства регистрации эмитента.
8. Обмен информацией между уполномоченными органами в целях реализации настоящего Соглашения осуществляется в соответствии с Соглашением об обмене информацией, в том числе конфиденциальной, в финансовой сфере в целях создания условий на финансовых рынках для обеспечения свободного движения капитала от 23 декабря 2014 года.

3. Егер бұзушылықтар трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздар эмитентінің кемсітушілік әрекеттерімен байланысты болса, осы бағалы қағаздардың иелеріне - басқа мүше мемлекеттердің резиденттеріне қатысты құқықтары бұзылған бағалы қағаздардың иелері резиденттері болып табылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органы (уәкілетті органдары) өзінің мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес көрсетілген эмитентті, оның лауазымды адамдарын жауапкершілікке тартуға бағытталған шаралар қабылдайды.
4. Егер бұзушылықтар басқа мүше мемлекет эмитентінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің бағалы қағаздар нарығындағы теріс пайдалану (атап айтқанда, нарықпен айла-шарғы жасау, инсайдерлік ақпаратты құқыққа сыйымсыз пайдалану және т.б.) бөлігіндегі әрекеттерімен байланысты болса, биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің уәкілетті органы өзінің мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес эмитентті, оның лауазымды адамдарын жауапкершілікке тартуға бағытталған шаралар қабылдайды.
5. Осы бапқа сәйкес тексеру жүргізген уәкілетті орган тексеру жүргізу нәтижелері бойынша эмитентке және (немесе) оның лауазымды адамдарына қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы шешім қабылданған күннен бастап 14 жұмыс күнінен кешіктірмей Бұл туралы эмитент тіркелген мемлекеттің уәкілетті органын, оның ішінде, егер тиісті құқық бұзушылық үшін жауапкершілік эмитент тіркелген мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, осындай эмитентті жауапкершілікке тарту мақсатында хабардар етеді.
6. Биржа (сауданы ұйымдастырушы) тіркелген мемлекеттің уәкілетті органы белгіленген тәртіппен биржаны (сауданы ұйымдастырушыны) инсайдерлік ақпаратты құқыққа сыйымсыз пайдаланудың және (немесе) нарықпен айла-шарғы жасаудың белгіленген фактісі туралы биржаның (сауданы ұйымдастырушының) өз қағидаларында көзделген шараларды қабылдауы үшін хабардар етеді.
7. Трансшекаралық рұқсат берілген бағалы қағаздар эмитенттеріне қатысты жауапкершілік шараларын қолдану бөлігінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары және уәкілетті органдар қабылдаған шешімдерді орындауға байланысты мәселелер эмитент тіркелген мемлекеттің заңнамасында айқындалады.
8. Осы Келісімді іске асыру мақсатында уәкілетті органдар арасында ақпарат алмасу 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Қаржы нарықтарында капиталдың еркін қозғалысын қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау мақсатында қаржы саласында ақпарат, оның ішінде құпия ақпарат алмасу туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 9
1. Вопросы, связанные с реализацией настоящего Соглашения, рассматриваются уполномоченными органами в рамках проведения совместных консультаций с привлечением в случае необходимости представителей Евразийской экономической комиссии.
2. Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
3. По взаимному согласию государств-членов в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
4. Настоящее Соглашение является международным договором, заключенным в рамках Союза, и входит в право Союза.
5. Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств государств- членов, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Совершено в городе ____________________________ 20___ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
За Республику Армения
За Республику Беларусь
За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику
За Российскую Федерацию

9-бап
1. Уәкілетті органдар осы Келісімді іске асыруға байланысты мәселелерді қажет болған жағдайда Еуразиялық экономикалық комиссиясының өкілдерін тарта отырып, бірлескен консультациялар өткізу шеңберінде қарайды.
2. Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
3. Мүше мемлекеттердің өзара келісімі бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
4. Осы Келісім Одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарт болып табылады және Одақ құқығына кіреді.
5. Осы Келісім мүше мемлекеттердің өздері қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
10-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді мүше мемлекеттердің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
20__________жылғы ________________қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін