Об утверждении Инструкции по оформлению страхового полиса
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.03.2000 г. за № 1080. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 24
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 24 (порядок введения в действие см. п. 3).
Сноска. В наименовании постановления и по всему тексту слова "свидетельства (полиса, сертификата)" заменены словом "полиса" согласно постановлению Нацбанка РК от 28 апреля 2001 года N 127  V011574_
В целях защиты интересов страхователей и обеспечения выполнения страховщиками требований действующего страхового законодательства по заключению договора страхования Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оформлению страхового полиса и ввести ее в действие через 10 дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Установить для страховых организаций Республики Казахстан следующие сроки замены бланков страховых полисов, не соответствующих требованиям настоящей Инструкции:
1) для страховых полисов по обязательным видам страхования - до 31 декабря 2000 года;
2) для страховых полисов по добровольным видам страхования - до 31 декабря 2000 года.  <*>
Сноска. Пункт 2 - в новой редакции согласно постановлению Национального Банка РК от 22 сентября 2000 года N 352   V001275_
3. Департаменту страхового надзора:
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции по оформлению страхового полиса;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию по оформлению страхового полиса до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых организаций.

Сақтандыру полисiн ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы 2000 жылғы 15 ақпан N 33 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 15 наурыз өзгертулер мен толықтырулар енгізіліп тіркелді. Тіркеу N 1080. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы N 24 Қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.01 N 24 Қаулысымен.
Ескерту: Қаулының атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен .
Ескерту: Барлық мәтiн бойынша "сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын)", "сақтандыру куәлігі (полисi, сертификаты)" "сақтандыру куәлiгiнiң (полисiнiң, сертификатының)", "сақтандыру куәлiгiнде (полисiнде, сертификатында)" деген сөздер "сақтандыру полисiн", "сақтандыру полисi" "сақтандыру полисiнiң", "сақтандыру
полисiнде" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен .
Сақтанушылардың мүддесiн қорғау және сақтандырушылардың сақтандыру шартын жасау жөнiнде қолданылып жүрген сақтандыру заңдарының талаптарын орындауын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Сақтандыру полисiн ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулық бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап 10 күннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының сақтандыру ұйымдары үшiн осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмейтiн сақтандыру полистерiнің бланкiлерiн ауыстырудың мынадай мерзiмi белгiленсiн:
1) мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандыру полисiн ауыстыру - 2000 жылдың 31 желтоқсанына дейiн;
2) ерiктi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандыру полисiн ауыстыру - 2000 жылдың 31 желтоқсанына дейiн.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 352   қаулысымен .
3. Сақтандыруды қадағалау департаменті:
1) 3аң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын) ресімдеу жөнiндегi нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қарастырсын.
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелеріне, облыстық филиалдарына және сақтандыру ұйымдарына жiберсiн.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 февраля 2000 года
N 33
ИНСТРУКЦИЯ
по оформлению страхового полиса   <*>
Сноска. Наименование Инструкции - с изменениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_
Настоящая Инструкция устанавливает минимальные требования к оформлению страховыми организациями страхового полиса и его оборотной стороны при заключении договора страхования в форме договора присоединения с выдачей страхователю страхового полиса.  <*>
Сноска. Преамбула - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 22 сентября 2000 года N 352   V001275_   ;   от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
1. Страховой полис - документ, выдаваемый страховщиком страхователю и являющийся договором страхования.  <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
2. На согласование в уполномоченный государственный орган вместе с правилами страхования, предусматривающими заключение договора страхования в форме договора присоединения с выдачей страхователю страхового полиса представляется содержание страхового полиса.  <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 28 апреля 2001 года N 127    V011574_   ;  в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
3. При заключении договора страхования в форме договора присоединения с выдачей страхователю страхового полиса, страховой полис должен содержать следующие сведения:
1) наименование, место нахождения, телефон и банковские реквизиты страховщика;
2) фамилия, имя, отчество, индивидуальный идентификационный номер, код сектора экономики, признак резидентства (резидент/нерезидент), адрес страхователя (для физических лиц);
2-1) наименование, бизнес-идентификационный номер, код сектора экономики, признак резидентства (резидент/нерезидент), адрес, банковские реквизиты страхователя (для юридических лиц);
2-2) вид экономической деятельности (для юридических лиц);
3) сведения о дате выдаче, серии и номере государственной лицензии на право осуществления страховой деятельности, выданной уполномоченным государственным органом по виду страхования;

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 15 ақпандағы
N 33 қаулысымен
бекітілді
Сақтандыру полисiн ресімдеу жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Осы Нұсқаулық сақтандыру ұйымдарының сақтанушыға сақтандыру полисін бере отырып қосылу шарты нысанындағы сақтандыру шартын жасаған кезде, сақтандыру полисiн және оның сырт жағын ресімдеудің ең аз талаптарын белгілейді.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді- ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 352   қаулысымен 2003 жылғы 20 қарашадағы N 399   қаулысымен .
1. Сақтандыру полисі - сақтандырушы сақтанушыға беретін және сақтандыру шарты болып табылатын құжат.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 20 қарашадағы N 399   қаулысымен .
2. Сақтанушыға сақтандыру полисін бере отырып қосылу шарты нысанындағы сақтандыру шартын жасауды көздейтін сақтандыру ережесімен бірге уәкілетті мемлекеттік органға келісуге сақтандыру полисінің мазмұны ұсынылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен 2003 жылғы 20 қарашадағы N 399   қаулысымен .
3. Сақтанушыға сақтандыру полисін бере отырып қосылу шарты нысанындағы сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру полисінде мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) сақтандырушының атауы, тұрған жері, телефоны және банктік деректемелері;
2) салық төлеушiнiң аты-жөнi, жеке сәйкестендіру нөмiрi (ондай болса), экономика секторының коды, резиденттiк белгiсi (резидент/резидент емес), сақтандырушының мекен-жайы (жеке тұлғалар үшiн);
2-1) салық төлеушiнiң атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, экономика секторының коды, резиденттiк белгiсi (резидент/резидент емес), мекен-жайы, сақтандырушының банктiк деректемелерi (заңды тұлғалар үшiн);
2-2) экономикалық қызмет түрі (заңды тұлғалар үшін);";
3) сақтандыру түрi бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына уәкiлеттi мемлекеттік орган берген мемлекеттiк лицензияның берiлген күнi, сериясы және номерi туралы мәлiметтер;

4) указание объекта страхования;
5) указание страхового случая;
6) размеры страховой суммы, порядок и сроки страховой выплаты;
7) размеры страховой премии (страхового взноса, если оплата производится в рассрочку), вид валюты, порядок и сроки ее уплаты;
8) указание территории действия страхового полиса;
9) срок действия страхового полиса;
10) указание о застрахованном (выгодоприобретателе), если он не является страхователем по договору страхования;
11) особые условия (если они включены в договор страхования);
12) подписи сторон;
13) номер страхового полиса;
14) дата выдачи страхового полиса;
15) иные сведения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Код сектора экономики и признак резидентства (резидент/нерезидент) указываются в соответствии с  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1011).
Статус резидентства определяется в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании". Основаниями для отнесения к резидентам являются:
для физических лиц - документ, удостоверяющий личность (для граждан Республики Казахстан), либо документ, подтверждающий право постоянного проживания в Республике Казахстан (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
для юридических лиц - свидетельство о государственной регистрации.
Если страховой полис выдан филиалом или страховым агентом, то он должен также содержать наименование, место нахождения, телефон и фамилию, имя, отчество руководителя филиала или адрес, телефон и фамилию, имя, отчество страхового агента.
Описание основных прав и обязанностей сторон, в обязательном порядке, должно быть изложено на оборотной стороне страхового полиса или приложено к нему, если иное прямо не установлено нормативными правовыми актами по обязательным видам страхования.
В случае включения в страховой полис иных сведений в соответствии с подпунктом 15) настоящего пункта, страховой полис на согласования в уполномоченный государственный орган не представляется, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 статьи 825-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
По обязательным видам (классам) страхования страховой полис дополнительно к сведениям, указанным в настоящем пункте, должен содержать требования, установленные законодательными актами Республики Казахстан.

4) сақтандыру объектісін көрсету;
5) сақтандыру жағдайын көрсету;
6) сақтандыру сомасының мөлшері, сақтандыру төлемiнiң тәртібі және мерзімі;
7) сақтандыру сыйлықақысының (егер ақы мәулетпен төленетiн болса, сақтандыру жарнасының) мөлшерi, валюта түрi мен оны төлеу мерзiмi;
8) сақтандыру полисiнің қолданылатын аумағын көрсету;
9) сақтандыру куәлiгiнiң (полисiнiң, сертификатының) қолданылу мерзiмi;
10) сақтанушы (пайда алушы) туралы көрсету, егер ол сақтандыру
шарты бойынша сақтаушы болып табылмаса;
11) ерекше жағдайлар (егер олар сақтандыру шартына кiргiзiлген
болса);
12) тараптардың қолы;
13) сақтандыру полисiнің номерi;
14) сақтандыру полисiнің берiлген күнi;
15) Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн басқа да мәлiметтер.
Экономика секторының коды және резиденттiк белгiсi (резидент/резидент емес) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388  қаулысына (нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде N 1011 тiркелген) сәйкес көрсетiледi.
Резиденттiк мәртебе " Валюталық реттеу туралы " Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес айқындалады. Мыналар резиденттерге жатқызуға негiз болып табылады:
жеке тұлғалар үшiн - жеке басын куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн), не Қазақстан Республикасында тұрақты өмiр сүру құқығын растайтын құжат (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшiн);
заңды тұлғалар үшiн - мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк.
Егер Сақтандыру полисiн филиал немесе сақтандырушы агент берсе, онда филиал басшысының, сақтандырушы брокердiң атауы, тұрған жерi, телефоны және аты-жөнi немесе сақтандыру агентiнiң мекен-жайы, телефоны және аты-жөнi болуы тиiс.
Егер мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлерде басқаша белгiленбеген болса, тараптардың негiзгi құқықтары мен мiндеттерiнiң сипаттамасы сақтандыру полисiнiң сырт жағына мiндеттi түрде жазылуға тиiс немесе оған қоса берiлуге тиiс.
Осы тармақтың 15) тармақшасына сәйкес сақтандыру полисіне өзге де мәліметтер енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің  825-1-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру полисі уәкілетті мемлекеттік органға келісуге ұсынылмайды.
Міндетті сақтандыру түрлері (кластары) бойынша сақтандыру полисінде осы тармақта көрсетілген мәліметтерге қосымша Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген талаптар болуы тиіс.

Вид экономической деятельности указывается в соответствии с Приложением 26 к Правилам представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 329 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3348).
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 22 сентября 2000 года N 352   V001275_   ; от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_ с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года); от 30 сентября 2005 года N  357 (вводится в действие с 1 января 2006 года); от 28 мая 2007 года N 155 (порядок введения в действие см.  п.2 ); от 30 ноября 2007 года  N 253 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. рег-ции в МЮ РК).
4. Передача прав и обязательств по страховому полису производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_   .
5. Бланки страховых полисов могут изготавливаться юридическими лицами, осуществляющими деятельность по изготовлению полиграфической продукции.
При этом бланки страховых полисов по обязательным видам страхования должны иметь не менее трех степеней защиты от подделок, из которых обязательными являются микротекст, невидимый элемент, обнаруживаемый под действием ультрафиолетового излучения, и тангерная сетка.
В случае выдачи страховыми организациями страховых полисов, не соответствующих требованиям настоящей Инструкции, уполномоченный государственный орган вправе направить страховым организациям предписания об устранении нарушений.  <*>
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 22 сентября 2000 года N 352   V001275_   ; в новой редакции - от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_ в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
6. Текст бланка страхового полиса должен быть на двух языках: государственном и русском.  <*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_ .
7. Бланк страхового полиса заполняется печатным текстом либо чернилами (шариковой ручкой) от руки. Размер страховой суммы и страховой премии (взноса) указывается цифрами и прописью.  <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_   .

Экономикалық қызмет түрі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қарашадағы  N 329 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3348 тіркелген) бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің есеп беру ережесінің 26-қосымшасына сәйкес көрсетіледі.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2000.09.22.  N 352 ,   2001.04.28.  N 127 , ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2003.11.20.  N 399 , 2005.09.30.  N 357 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз), 2007.05.28. N  155 (қолданысқа енгізілу тәртібін   2-тармақтан   қараңыз), 2007.11.30.  N 253 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
4. Сақтандыру полисi бойынша құқықтар мен мiндеттемелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен берiледi.
5. Сақтандыру полистерінің бланкілерін полиграфиялық өнімді шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар дайындай алады.
Мұндайда міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру полистері бланкілерінің кем дегенде қолдан жасаудан қорғайтын үш қорғау дәрежесі болуы тиіс, оның ішінде микромәтін, ультрафиолет сәулесінің әсерімен анықталатын көрінбейтін элемент және тангерлік сетка міндетті болып табылады.
Сақтандыру ұйымдары осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмейтін сақтандыру полистерін берген жағдайда уәкілетті мемлекеттік орган сақтандыру ұйымдарына жөнсіздіктерді жою туралы нұсқау жіберуге құқылы.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 352   қаулысымен 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен 2003 жылғы 20 қарашадағы N 399  қаулысымен .
6. Сақтандыру полисi бланкiнiң мәтiнi екi тiлде: мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазылуы тиіс.
Ескерту: 6-тармақ өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен
7. Сақтандыру полисiнің бланкi баспа тәсiлiмен не сиямен (шариктi қаламмен) қолмен толтырылады. сақтандыру сыйлық-ақысының және сақтандыру төлемiнiң (жарнаның) мөлшерi санмен және жазумен көрсетiледi.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен .

8. Текст страхового полиса должен толковаться в соответствии с буквальным значением его словесного выражения. В случае использования в тексте специальной страховой терминологии необходимо давать полное и однозначное ее трактование.
9. Страховой полис подписывается договаривающимися сторонами и скрепляется печатью страховщика. Перед скреплением печатью заполненного бланка страхового полиса, страховщик или страховой агент должен удостовериться в наличии подписи страхователя, подтверждающей согласие последнего с правилами страхования.  <*>
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными постановлением Национального Банка РК от 28 апреля 2001 года N 127   V011574_   .
10. Бланк страхового полиса является бланком строгой отчетности. Бланки страховых полисов должны храниться в несгораемых шкафах.
11. Страховые организации должны вести журнал регистрации страховых полисов, посредством которого ведется учет всех изготовленных, выданных, испорченных и уничтоженных бланков страховых полисов. Данный журнал должен быть пронумерован, прошнурован и храниться в страховой организации не менее 5 лет.
12. Поправки и помарки при заполнении страхового полиса не допускаются. Порядок учета и хранения, использования и уничтожения полисов определяется законодательством.  <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлением  Национального Банка РК от 28 апреля 2001 года N 127    V011574_ постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 ноября 2003 года  N 399 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
13. В случае утери страхового полиса страховщик по заявлению страхователя выписывает дубликат, который имеет с подлинником одинаковую юридическую силу. На бланке страхового полиса должна быть отметка о том, что это дубликат ранее выпущенного страхового полиса, с указанием номера утерянного страхового полиса.
Председатель

8. Сақтандыру полисiнің мәтiнi оның сөз тiркесiнiң нақты мағынасына сәйкес түсiндiрілуi тиiс. Мәтiнде арнайы сақтандыру терминологиясы пайдаланылған жағдайда, оның толық және бiр мағыналы ұғымын беру қажет.
9. Сақтандыру полисiне келiсушi тараптар қол қояды және сақтандырушының мөрi басылады. Сақтандыру полисiнiң толтырылған бланкiне мөр басар алдында сақтандырушы немесе сақтандыру агент сақтанушының сақтандыру ережелерiмен келiсетiнiн растайтын қолы барына көз жеткiзуi тиiс.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен .
10. Сақтандыру полисiнің бланкi қатаң есептегi бланк болып табылады. Сақтандыру полисiнің бланктерi отқа төзiмдi шкафтарда сақталуы тиiс.
11. Сақтандыру ұйымдары сақтандыру полистері тiркеу журналын
жүргiзуi тиiс, сол арқылы сақтандыру полисiнің барлық жасалған, берiлген, бүлiнген және жойылған бланктерiнiң есебiн жүргiзiп отырады. Бұл журнал номерленуі, жіп өткізiлiп тiгілуi және сақтандыру ұйымында кемінде 5 жыл сақталуы тиiс.
12. Сақтандыру полисiн толтырғанда түзетулер және дақтар болмауы тиiс. Сақтандыру полистерiн есепке алу, сақтау, пайдалану және жою тәртiбi заңдарда айқындалады.
Ескерту: 12-тармақ өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 28 сәуірдегі N 127   қаулысымен 2003 жылғы 20 қарашадағы N 399  қаулысымен .
13. Сақтандыру полисi жоғалған жағдайда сақтанушының өтiнiшi бойынша сақтандырушы түпнұсқамен бiрдей заң күшi бар төлқұжат жазып бередi. Сақтандыру полисiнің бланкiнде оның бұрын шығарылған сақтандыру полисiнің төлқұжаты екенi туралы жоғалған сақтандыру полисiнің номерi көрсетiлген белгi болуы тиiс.
Төраға