О внесении изменений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "Об утверждении положения "О деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг" от 22 августа 1997 года N 131
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 марта 2000 года N 69. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.04.2000 г. за N 1115. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года N 418 (V032633)
В целях оптимизации государственного регулирования деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг и соблюдения норм Закона Республики Казахстан Z980213_  "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года, на основании пункта 3 статьи 57 Закона Республики Казахстан Z970077_  "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года и подпункта 3) пункта 4 U973755_  Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия"), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, Национальная комиссия постановляет:
1. Внести следующие изменения в постановление Национальной комиссии "Об утверждении положения V970388_  "О деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг" от 22 августа 1997 года N 131, зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 года за N 388:
1) заголовок постановления изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан";
2) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан (прилагаются).";
3) в пункте 2 слова "данное положение" заменить словами "вышеуказанные Правила";
4) в пункте 3 слова "данное положение" заменить словами "вышеуказанных Правил";
5) в пункте 4 слова "Положение вступает в силу" заменить словами "Вышеуказанные Правила вводятся в действие";
6) в положении "О деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг", утвержденном указанным постановлением (Сборник нормативных актов по рынку ценных бумаг в Республике Казахстан, т. II, 1998 г., с. 105):
в записи об утверждении производного нормативного правового акта слово "Утверждено" заменить словом "Утверждены";
заголовок производного нормативного правового акта изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг в Республике Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1997 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 2000 жылғы 23 наурыздағы N 69 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1115. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 418 (V032633) қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн мемлекеттiк реттеудi оңтайландыру және "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы заңының  нормаларын сақтау мақсатында Бағалы Қағаздар рыногы туралы Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңының  57-бабы 3-тармағының және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) туралы ереженiң 4-тармағы 3) тармақшасының негiзiнде Ұлттық комиссия ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 13 қазанда 388 нөмiрмен тiркелген "Бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметi туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына  мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) қаулының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидаларын бекiту туралы";
2) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Қазақстан Республикасындағы бағалы Қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидалары бекiтiлсiн (қоса берiлдi).";
3) 2-тармақтағы "осы ереженi" деген сөздер "жоғарыда көрсетiлген Қағидаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-тармақтағы "осы ереженiң" деген сөздер "жоғарыда көрсетiлген Қағидалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-тармақтағы "Ереже" деген сөз "Қағидалар" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) аталған қаулымен бекiтiлген "Бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметi туралы" ережеде (Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар жөнiндегi нормативтiк актiлер жинағы, II том, 1998, 105-бет);
туынды нормативтiк құқықтық актiнi бекiту туралы жазбадағы "бекiтiлдi" деген сөз "бекiтiлген" сөзбен ауыстырылсын;
туынды нормативтiк құқықтық актiнiң аты мынада редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының қызметiн жүзеге асырудың қағидалары";
кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:

"Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года и устанавливают порядок осуществления деятельности саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (далее именуемых "СРО") в Республике Казахстан.";
заголовок главы I изложить в следующей редакции:
"Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. СРО - объединение профессиональных участников рынка ценных бумаг в форме ассоциации (союза), созданное в целях координации их деятельности, а также представления и защиты их общих интересов и обладающее лицензией Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") на осуществление деятельности в качестве СРО.";
в пункте 2 слова "создается в форме ассоциации" исключить;
в пункте 3 абзацы, обозначенные символами "а)", "б)" и "в)", пронумеровать соответственно цифрами 1, 2 и 3 со скобками;
пункт 5 исключить;
заголовок главы II изложить в следующей редакции:
"Глава 2. ЧЛЕНСТВО В СРО";
в пункте 7.1:
нумерацию пункта изменить на "7-1";
абзацы, обозначенные символами "а)" и "б)", пронумеровать соответственно цифрами 1 и 2 со скобками;
в пункте 7.2:
нумерацию пункта изменить на "7-2";
абзацы, обозначенные символами "а)" и "б)", пронумеровать соответственно цифрами 1 и 2 со скобками;
пункты 7.3 и 7.4 исключить;
заголовок главы III изложить в следующей редакции:
"Глава 3. ОРГАНЫ СРО";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Перечень органов СРО определяется ее уставом. Члены СРО имеют равные права при избрании (формировании) ее органов и участии в управлении деятельностью СРО.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Компетенция, функции, полномочия и ответственность органов СРО, а также порядок их избрания (формирования) и деятельности определяются уставом СРО.";
пункты 10-15 исключить;
заголовок главы IV изложить в следующей редакции:
"Глава 4. ДОХОДЫ СРО";
в пункте 17 абзацы, обозначенные символами "а)", "б)" и "в)", пронумеровать соответственно цифрами 1, 2 и 3 со скобками;
заголовок главы V изложить в следующей редакции:
"Глава 5. ПРАВА СРО";
в пункте 18:
абзацы, обозначенные символами "а)", "б)", "в)", "г)" и "д)", пронумеровать соответственно цифрами 1, 2, 3, 4 и 5 со скобками;
в подпунктах 2), 3) и 4) аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссией";
заголовок главы VI изложить в следующей редакции:

"Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарын (бұдан әрi "ӨРҰ" деп аталады) құрудың және қызметiн жүзеге асырудың тәртiбiн белгiлейдi.";
1 тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1 тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР",
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. ӨРҰ - бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының олардың қызметтерiн үйлестiру, сондай-ақ олардың жалпы мүдделерiн қорғау мақсатында қауымдастық (одақ) нысанында құрылған және Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) ӨРҰ ретiнде қызметiн жүзеге асыруға лицензиясын иеленген бiрлестiк.";
2-тармақтағы "қауымдастық нысанында құрылады" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақтағы "а)", "б)" және "в)" рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1, 2 және 3 сандарымен нөмiрленсiн;
5-тармақ алып тасталсын;
II тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ӨРҰ-на МҮШЕ БОЛУ";
7.1-тармақта:
тармақты нөмiрлеу "7-1" болып өзгертiлсiн;
"а)" және "б)" рәміздерімен белгiленген азатжолдар тиісінше жақшалар 1 және 2 сандарымен нөмiрленсiн;
7.2-тармақта:
тармақты нөмiрлеу "7-2" болып өзгертiлсiн;
"а)" және "б)" рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1 және 2 сандарымен нөмiрленсiн;
7.3 және 7.4-тармақтар алып тасталсын;
III тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. ӨРҰ-ның ОРГАНДАРЫ;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ӨРҰ-ның органдарының тiзбесi оның жарғысымен айқындалады. ӨРҰ мүшелерiнiң оның органдарын сайлау (қалыптастыру) және ӨРҰ-ның қызметiн басқаруға қатысу кезiнде тек құқықтары болады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. ӨРҰ органдарының құзырлықтары, функциялары, өкiлеттiктерi және жауапкершiліктері, сондай-ақ оларды сайлаудың (Қалыптастырудың) және қызметiнiң тәртiбi ӨРҰ-ның жарғысымен айқындалады.";
10-15-тармақтар алып тасталсын;
IY тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. ӨРҰ-ның КIРIСТЕРІ;
17-тармақтағы "а)", "б)", және "в)" рәміздерімен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1, 2 және 3 сандарымен нөмiрленсiн;
V тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. ӨРҰ-ның ҚҰҚЫҚТАРЫ;
18-тармақта:
"а)", "б)", "в)", "г)" және "в)" рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1, 2, 3, 4 және 5 сандарымен нөмiрленсiн;
2), 3) және 4) тармақшалардағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттық комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
YI Тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 6. ПРАВИЛА СРО";
в пункте 20 аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссией";
в пункте 21:
в части первой слова "Учредительные документы и правила" заменить словом "Правила";
абзацы, обозначенные символами "а)", "б)", "в)", "г)", "д)", "е)", "ж)", "з)", "и)", "к)", "л)", "м)", "н)", "о)" и "п)", пронумеровать соответственно цифрами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, и 15 со скобками;
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) обеспечения открытости информации о деятельности членов СРО, за исключением информации, составляющей банковскую, служебную или коммерческую тайну;";
в подпункте 15) аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссией";
главу VII исключить;
заголовок главы VIII изложить в следующей редакции:
"Глава 8. ТЕСТИРОВАНИЕ ПЕРСОНАЛА ЧЛЕНОВ СРО";
в пункте 26 аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссии";
заголовок главы IX изложить в следующей редакции:
"Глава 9. КОНТРОЛЬ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ ЧЛЕНОВ СРО";
в пункте 28 абзацы, обозначенные символами "а)" и "б)", пронумеровать соответственно цифрами 1 и 2 со скобками;
в пункте 29 аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссией";
в пункте 34 абзацы, обозначенные символами "а)", "б)" и "в)", пронумеровать соответственно цифрами 1, 2 и 3 со скобками;
в пункте 35 аббревиатуру "НКЦБ" заменить словами "Национальной комиссии".
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению анализа и стратегии Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (с возложением на них обязанности по доведению настоящего Постановления до сведения своих членов).
4. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии

"6-тарау. ӨРҰ-ның ҚАҒИДАЛАРЫ;
20-тармақтағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттық комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "құрылтай құжаттарында және ережелерiнде" деген сөздер "Қағидаларында" деген сөзбен ауыстырылсын;
"а)", б), "в)", "г)", "д)", "е)", "ж)", "з)", "и)", "к)", "л)", "м)", "н)", "о)" және "п)"рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15 сандарымен нөмiрленсiн;
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) банктiк, қызметтiк немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда ӨРҰ мүшелерiнiң қызметi туралы ақпараттың жариялығын қамтамасыз ету;";
15) тармақшадағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттық комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
YII тарау алып тасталсын.
YIII тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. ӨРҰ МҮШЕЛЕРIНІҢ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIН ТЕСТIЛЕУ",
26-тармақтағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттың комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
IХ тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. ӨРҰ МYШЕЛЕРIНIҢ ҚЫЗМЕТIНЕ БАҚЫЛАУ ЖАСАУ";
28-тармақтағы "л)" және "б)" рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1 және 2 сандарымен нөмiрленсiн;
29-тармақтағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттық комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
34-тармақтағы "а), "б" және "в)" рәмiздерiмен белгiленген азатжолдар тиiсiнше жақшалы 1, 2 және 3 сандарымен нөмiрленсiн;
35-тармақтағы "БҚҰК" аббревиатурасы "Ұлттық комиссия" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енетiндiгi белгiленсiн.
3. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметi - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының (оларға осы Қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндеттi жүктей отырып) назарына жеткiзсiн. Осы Қаулының орындалысына бақылау жасау ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасына жүктелсiн.
Комиссияның төрағасы
Комиссияның мүшелері