Об утверждении Правил организации деятельности государственного учреждения "Училище МВД Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2000 года N 690. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.01.2001 г. за N 1365. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 29 сентября 2004 года N 549
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 29 сентября 2004 года N 549
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившим силу приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан "Об утверждении Правил организации деятельности государственного учреждения "Училище МВД Республики Казахстан" от 12 декабря 2000 года N 690...
И.о. Министра
-----------------------------------------------------------------
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан N 847 от 16 мая 1997 года P970847_  и в целях дальнейшего совершенствования профессиональной подготовки личного состава органов внутренних дел приказываю:
1. Утвердить:
1) Правила организации деятельности государственного учреждения "Училище МВД Республики Казахстан" (далее - Училище) (приложение 1);
2) перечень государственных учреждений "Училищ МВД Республики Казахстан" и лимит их наполняемости (приложение 2).
2. Разрешить проведение первоначальной подготовки отдельной категории слушателей, определенной Департаментом кадровой и воспитательной работы, на базе высших и средних специальных учебных заведений МВД Республики Казахстан.
3. Председателю КУИС, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений, Республиканских государственных предприятий МВД Республики Казахстан, начальникам УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте:
1) обеспечить своевременное оформление личных дел кандидатов на службу и направление их в Училища за 15 дней до начала конкурсных испытаний, согласно разнарядки, утверждаемой МВД Республики Казахстан из расчета не менее двух кандидатов на одно приемное место для лиц рядового и младшего начальствующего состава;
2) взять под личный контроль работу кадровых аппаратов по подбору кандидатов на службу в органы внутренних дел и их обучение в Училищах.
4. Начальникам Училищ МВД Республики Казахстан в 10-дневный срок информировать соответствующие кадровые аппараты МВД Республики Казахстан, УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте о зачислении на учебу в Училище кандидатов на службу и сотрудников органов внутренних дел.

"Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің училищесі" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру туралы ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 12 желтоқсандағы N 690 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 15 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1365. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 2004 жылғы 29 қыркүйектегі N 549 бұйрығымен
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестендіру мақсатында Бұйырамын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің училищесі" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру туралы ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 12 қаңтардағы N 690 бұйрығының күші жойылды деп танылсын...
Министрдің міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
__________________________________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 16 мамырдағы N 847  қаулысына  сәйкес және ішкi iстер органдары жеке құрамының кәсiби даярлығын жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасының Ішкіісминiнiң училищесi" мемлекеттiк мекемесiнiң қызметiн ұйымдастыру туралы ережелерi (бұдан әрi - Училище) (1 қосымша);
2) "Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң училищелерi" мемлекеттiк мекемелерiнiң тiзбесi және оларды толтыру лимитi (2 қосымша) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминi Кадр және тәрбие жұмысы департаментi анықтаған тыңдаушылардың жеке санатын Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң жоғары және арнайы орта оқу орындарының базасында алғашқы даярлықтан өткiзуге рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгі ҚАЖ комитетiнiң төрағасы, департаменттер мен дербес басқармаларының, республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың, Астана қаласы ІIБ-нiң, Алматы қаласы IІББ-нiң, облыстардағы ІІББ-ІIБ-нiң, көлiктегi ІIБ-нiң бастықтары:
1) қызметке үмiткерлердiң жеке iстерiн уақытылы ресiмдеудi және оларды Қазақстан Республикасының Ішкіісминi бекiткен тәртiптеме негiзiнде қатардағы, кішi және орта басшы құрам үшін бiр қабылдау орнына кемiнде екi үмiткер есебiнен мерзiмi белгiленген конкурстық сынақтардың басталуына кемiнде 15 күн қалғанда Училищеге жiберудi қамтамасыз етсiн;
2) кадр аппараттарының ішкi iстер органдарына қызметке үмiткерлердi iрiктеу жөнiндегi жұмысын және олардың Училищелерде оқуын жеке өз бақылауына алсын.
4. Қазақстан Республикасының Ішкiiсминi Училищелерiнiң бастықтары Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң, Астана қаласы ІІБ-нiң, Алматы қаласы IIББ-нiң, облыстардағы ІIББ-IIБ-нiң, көлiктегi ІІБ-нiң тиiстi кадр аппараттарына ішкi iстер органдарына қызметке үмiткерлердiң және қызметкерлерiнiң Училищеге оқуға қабылданғаны туралы 10 күн мерзiм iшiнде хабарласын.

5. Департаменту кадровой и воспитательной работы (Валиев Х.Х.) МВД Республики Казахстан в месячный срок разработать типовую организационно-штатную структуру Училища и представить на утверждение вице-Министру внутренних дел генерал-майору Сарсекову Б.С.
6. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел генерал-майора Сарсекова Б.С.
7. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу МВД Республики Казахстан
от 12 декабря 2000 года N 690
Правила организации
деятельности государственного учреждения
"Училище МВД Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Училище МВД Республики Казахстан" (далее - Училище) является учебным заведением, которое осуществляет первоначальную подготовку кандидатов на службу в органы внутренних дел на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, переподготовку и повышение квалификации кадров органов внутренних дел (далее - ОВД).
2. Учредителем государственного учреждения "Училище МВД Республики Казахстан" является Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее - Учредитель). Училище создается, реорганизуется и ликвидируется Правительством Республики Казахстан по представлению Учредителя. Училище непосредственно подчиняется МВД Республики Казахстан, а общее организационное и методическое руководство Училищами, контроль за их работой осуществляется Управлением учебных заведений Департамента кадровой и воспитательной работы МВД Республики Казахстан.
Контроль за образовательной деятельностью Училища осуществляется в виде комплексного инспектирования МВД Республики Казахстан, в ходе которой дается оценка качеству учебно-воспитательного процесса и подготовки кадров для органов и подразделений внутренних дел. Инспектирование проводится не более одного раза в пять лет.
3. Типовая структура Училища, примерный перечень должностей сотрудников, соответствующие им специальные звания разрабатываются и утверждаются МВД Республики Казахстан. Единовременная наполняемость Училища и его штатов утверждаются Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
4. Училище осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Комитетом, Департаментами, самостоятельными управлениями, РГП МВД Республики Казахстан, УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте (далее - подразделения), для которых готовит кадры.
5. Правила внутреннего распорядка дня и пожарной безопасности в Училище, утверждаются руководством Училища.

5. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминi Кадр және тәрбие жұмысы департаментi (Х.Х. Валиев) бiр ай мерзiм iшiнде Училищенiң типтiк ұйымдастыру-штаттық құрылымын әзiрлеп, Ішкi iстер вице-Министрi генерал-майор Б.С. Сәрсековке бекiтуге ұсынсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкi iстер вице-Министрi генерал-майор Б.С. Сәрсековке жүктелсiн.
7. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі-
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2000 ж. 12 желтоқсандағы
N 690 бұйрығына
1 қосымша
"Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң училищесi" мемлекеттiк
мекемесiнiң қызметiн ұйымдастыру туралы ережелер
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк мекеме "Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң училищесi" (бұдан әрi - Училище) ішкi iстер органдарының қатардағы, кiші және орта басшы құрам лауазымдарына қызметке үмiткерлердiң алғашқы даярлығын, ішкi iстер органдары кадрларын қайта даярлау мен бiлiктiлiгiн көтерудi жүзеге асыратын оқу орны болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеме "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің училищесі" құрылтайшысы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - құрылтайшы) болып табылады. Құрылтайшының ұсынысына байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметi училищенi құрады, қайта ұйымдастырады және жабады. Училище Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiне бағынады. Училищеге жалпы ұйымдық, әдiстемелiк басшылық етудi, көмек көрсетудi және олардың қызметiне бақылау жасауды Қазақстан Республикасының Ішкіісминi Кадр және тәрбие жұмысы департаментiнiң Оқу орындары басқармасы жүзеге асырады.
Училищенiң бiлiм беру қызметiне бақылау жасау Қазақстан Республикасының Ішкіісминi кешендi инспекциялау нысанында жүзеге асырады, оның барысында оқу-тәрбие процесiнiң және ішкi iстер органдары мен бөлiмшелерi үшін кадрлар даярлау сапасына баға берiледi. Инспекциялау кем дегенде бес жылда бiр рет жүргiзiледi.
3. Училищенiң типтiк құрылымы, лауазымдардың үлгiлiк тiзбесi, оларға сәйкес арнайы атақтарды Қазақстан Республикасы Ішкіісминi әзiрлейдi және бекiтедi. Училищенiң бiржолғы толтырылуын және оның тұрақты құрамының санын Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгi бекiтедi.
4. Училище өз қызметiн өзi кадр даярлайтын Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң Комитетiмен, Департаменттерiмен, Қызметтерiмен, ІIББ, ІIБ, КIIБ-мен тығыз, өзара iс-қимыл жасауда жүзеге асырады.
5. Училищеде ішкi күн тәртiбi мен өрт қауiпсiздігі ережелерiн Училище басшылығы бекiтедi.

6. Для поддержания внутреннего порядка, охраны оружия, помещений и имущества Училища из числа постоянного состава и слушателей назначается суточный наряд.
7. Руководство деятельностью Училища осуществляет начальник, назначаемый приказом МВД Республики Казахстан по представлению начальника подразделения по месту дислокации Училища из числа лиц, имеющих опыт практической и руководящей работы в органах и подразделениях внутренних дел. В своей работе он руководствуется требованиями законодательства Республики Казахстан, приказами и другими нормативными документами МВД Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
8. Делопроизводство в Училище осуществляется в установленном МВД Республики Казахстан порядке.
9. Училище является юридическим лицом, имеет печать и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
10. Личный состав Училища подразделяется на переменный и постоянный:
1) к переменному составу относятся лица, впервые поступающие в органы внутренних дел на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, сотрудники ОВД, прибывшие на курсы первоначальной подготовки, переподготовки и повышения квалификации. Все они (независимо от вида обучения) именуются слушателями;
2) к постоянному составу относятся: руководство Училища, командно-преподавательский, рядовой состав, рабочие и служащие.
2. Задачи Училища
11. Первоначальная подготовка гражданских лиц, рекомендуемых подразделениями для прохождения службы в ОВД на должностях рядового, младшего и среднего начальствующего состава ОВД.
12. Повышение квалификации и переподготовка рядового, младшего и среднего начальствующего состава ОВД.
13. Непрерывное совершенствование учебно-воспитательного процесса на основе внедрения положительного опыта, современных форм и методов обучения, обеспечения его максимальной практической направленности на решение задач, стоящих перед ОВД.
14. Оказание методической помощи подразделениям УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте в организации и проведении учебных сборов по линиям служб, планируемых в системе служебной подготовки, и обеспечения тесного взаимодействия с ними.
15. Осуществление контроля за организацией стажировки лиц, прошедших обучение в Училище.
3. Переменный состав Училища
16. Кандидатом на учебу в Училище является лицо, изъявившее желание поступить на службу в ОВД и отвечающее требованиям и условиям Положения о прохождении службы рядовым и начальствующим составом.
17. Отбор кандидатов на учебу в Училище осуществляют кадровые аппараты МВД Республики Казахстан, УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте, согласно требованиям P961644_  Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава ОВД Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644, с внесением изменений и дополнений утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1997 года N 847 P970847_  и от 21 августа 2000 года N 1287 P001287_  (далее - Положение о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан).

6. Ішкi тәртiптi, қару күзетудi, училищенiң үй-жайлары мен мүлкiн сақтау үшін тұрақты құрам мен тыңдаушылар арасынан тәулiктiк наряд тағайындалады.
7. Училище қызметiне басшылық жасауды аумақтық ішкi iстер органының ұсынысы бойынша, ішкi iстер органдары мен бөлiмшелерiнде iс жүзiндегi және басшылық жұмыста тәжiрибесi бар Қазақстан Республикасы Ішкiiсминi бұйрығымен тағайындалған бастық жүзеге асырады. Өз жұмысында ол Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңдар жиынтығы талаптарын, Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң бұйрықтары мен өзге де нормативтiк құжаттарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
8. Училище iс жүргiзу Қазақстан Республикасы Ішкiiсминi белгiлеген тәртiпте ұйымдастырылады.
9. Училище заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы жазылған мөрi мен бұрыштамасы, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi болады.
10. Училищенiң жеке құрамы ауыспалы және тұрақты болып бөлiнедi:
1) Ауыспалы құрамға: ішкi iстер органдарына қатардағы, кiші және орта басшы құрам лауазымдарына алғашқы қабылданған адамдар, алғашқы даярлық, қайта даярлау және бiлiктiлігін жоғарылату курстарына келген ішкi iстер органдары қызметкерлерi жатады. Олардың барлығы (оқытудың түрiне қарамастан) тыңдаушылар деп аталады.
2) Тұрақты құрамға: училищенiң басшылығы, командалық-оқытушы және қатардағы құрамдары, жұмысшылар мен қызметшілер жатады.
2. Ішкiiсминi Училищесiнiң мiндеттерi
11. Ішкi iстер органдарында ІІО-ның қатардағы, кішi және орта басшы құрам лауазымдарында қызмет өткеру үшін бөлiмдер ұсынған адамдарды алғашқы даярлықтан өткiзу.
12. Ішкi iстер органдарының қатардағы, кiші және орта басшы құрамының бiлiктiлігiн көтеру және қайта даярлау.
13. Оң тәжiрибелердi, оқытудың қазiргi заманғы нысандары мен әдiстерiн енгiзу негiзiнде оқу-тәрбие процесiн үзбей жетiлдiру, оны ішкi iстер органдарының алдында тұрған мiндеттердi шешуге iс жүзiнде барынша бағытталуын қамтамасыз ету.
14. IIББ-ның, IIБ-ның және КIIБ-ның бөлiмшелерiне қызметтiк даярлық жүйесiнде жоспарланатын қызметтер саласы бойынша оқу жиындарын ұйымдастыру және өткiзудi және олармен өзара тығыз iс-қимыл жасасуды қамтамасыз етуде әдiстемелiк көмек көрсету.
15. Училищеде оқыған адамдарға тағылымдама ұйымдастырылуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Iшкiiсминi Училищесiнiң ауыспалы құрамы
16. Iшкi iстер органдарына қызметке баруға ниет бiлдiрген және қатардағы және басшы құрамның қызмет өткеруi туралы ереженiң талаптары мен шарттарына сай адам Училищеге оқуға үмiткер болып табылады.
17. Училищеге оқуға үмiткерлердi iрiктеудi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644  қаулысымен  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы N 847  және 2000 жылдың 21 тамыздағы N 1287 қаулыларымен бекiтiлген толықтырулар мен өзгерiстер енгiзілген Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарында қатардағы және басшы құрамның қызмет өткеруi туралы ережелерiнiң (бұдан әрi - Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарында қатардағы және басшы құрамның қызмет өткеруi туралы ережелерi) талаптарына сәйкес Iшкіісминнiң, облыстық IIББ-ның, IIБ-ның және көлiктегi IББ-ның кадр аппараттары жүзеге асырады.

18. Зачисление на учебу осуществляется путем конкурсного отбора кандидатов на службу в ОВД на должности рядового и младшего начальствующего состава после сдачи ими соответствующих экзаменов, а кандидатов на службу в ОВД на должности среднего начальствующего состава после собеседования на базе Училища.
19. Расходы по проезду в Училище и обратно, питанию и проживанию во время вступительных экзаменов несут сами кандидаты на учебу. Содержание лиц, прошедших конкурсный отбор и зачисленных в Училище (питание, проживание, стипендия, обмундирование) за время учебы осуществляется за счет средств Училища, выделяемых из бюджета.
20. Слушателям-кандидатам на службу в ОВД устанавливается ежемесячная стипендия в размере, установленном законодательством Республики Казахстан P950239_  , и срок обучения в Училище засчитывается в общую выслугу лет и выслугу лет для установления процентной надбавки за выслугу лет после зачисления в кадры МВД Республики Казахстан.
Срок обучения слушателя в Училище определяется типовым учебным планом и не должен превышать четырех месяцев, включая стажировку по должности, на которую предполагается его назначение.
21. Кандидаты на должности рядового и начальствующего состава, направляемые на учебу, прибывают в Училище за три дня до начала занятий для сдачи конкурсных испытаний и обязаны иметь при себе: удостоверение личности (паспорт), спортивную форму, предметы личного туалета, необходимые письменные принадлежности. После зачисления на учебу они обеспечиваются форменным обмундированием. Сотрудники ОВД, направляемые на курсы повышения квалификации, переподготовки в Училище прибывают накануне дня начала занятий в установленной по сезону форме одежды и обязаны иметь при себе: предписание, командировочное удостоверение, удостоверение личности, служебное удостоверение, медицинскую справку формы N 086, спортивную форму, предметы личного туалета, необходимые письменные принадлежности.
22. Сотрудники ОВД, прибывшие на сборы повышения квалификации, переподготовку и зачисленные в Училище считаются командированными и из списков личного состава служб, подразделений и учреждений внутренних дел на период обучения не исключаются и получают в установленном порядке денежное содержание и вещевое довольствие. Расходы по их проезду и питанию несет направляющая сторона, если они не предусмотрены в средствах Училища, выделяемых из бюджета.
23. В период учебы слушатели находятся на казарменном положении и носят установленную форму одежды. Начальник Училища, с учетом конкретных обстоятельств, хорошей успеваемости и отличной дисциплины, может разрешить сотрудникам ОВД, прибывшим на сборы повышения квалификации и переподготовку, проживать вне Училища.

18. IIО-ға қызметке қатардағы және кiшi басшы құрам лауазымдарына үмiткерлердi оқуға қабылдау тиiстi емтихандарды тапсырғаннан кейiн конкурстық iрiктеу жолымен, ал орта басшы құрамдағы лауазымдарына үмiткерлер Училище базасында әңгiмелесуi негiзiнде жүзеге асырылады.
19. Оқуға түсу емтихандары кезiнде училищеге келу және қайту тамақтану және тұру шығындарын үмiткерлердiң өздерi өтейдi. Конкурстық iрiктеуден өтiп, училищеге қабылданған адамдарды ұстау (тамақтануы, тұруы, стипендиясы, киiм-кешегi) оқу уақытында бюджеттен бөлiнетiн училище қаржысының есебiнен жүзеге асырылады.
20. IIО-ға қызметке үмiткер-тыңдаушыларға қолданыстағы заңдар жиынтығымен белгiленген көлемде айлық стипендия тағайындалады және училищеде оқыған мерзiмi жалпы еңбек сiңiрген жылдарына және iшкi iстер органдары кадрларына қабылданғаннан кейiн еңбек сiңiрген жылдары үшiн пайыздық үстемақы төлеуге есептеледi.
Тыңдаушының училищеде оқу мерзiмi типтiк оқу жоспарымен анықталады және лауазымының тағлымдамасын қосқанда төрт айдан аспауы тиiс.
21. Оқуға жiберiлетiн қатардағы және басшы құрамның лауазымдарына үмiткерлер училищеге конкурстық сынақтар тапсыру үшiн сабақтың басталуына үш күн қалғанда келедi және өзiмен бiрге: жеке куәлiгiн (паспортын), спорттық нысандағы киiмiн, жеке тазалық заттарын, қажеттi жазу құралдарын алып келуi керек. Оқуға қабылданғаннан кейiн олар нысанды киiммен қамтамасыз етiледi. Училищеге бiлiктiлiгiн жоғарылату, қайта даярлау курстарына жiберiлген IIО қызметкерлерi сабақ басталғанға бiр күн қалғанда мерзiм бойынша белгiленген киiм нысанында келедi және өзiмен бiрге: нұсқау, iссапар куәлiгiн, жеке куәлiгiн, қызмет куәлiгiн, N 086 нысандағы медициналық анықтама, спорттық нысандағы киiм, жеке тазалық бұйымдары мен қажеттi жазу құралдарын алып келуi керек.
22. Бiлiктiлiгiн жоғарылату жиындарына, қайта даярлауға келген және училищеге қабылданған iшкi iстер органдарының қызметкерлерi оқу мерзiмiнде iссапарға кеткен болып есептеледi, iшкi iстер қызметтерiнiң, бөлiмшелерiнiң және мекемелерiнiң жеке құрамы тiзiмдерiнен алынып тасталмайды және белгiленген тәртiпте ақшалай ұстау мен киiм үлесiн алады. Егер бюджеттен бөлiнетiн училище қаражатында көзделмеген болса, олардың жолы мен тамақтану шығындарды жолдаушы тарап көтередi.
23. Оқу кезеңiнде тыңдаушылар казармалық тәртiпте болады және белгiленген нысанда киiнедi. Училищенiң бастығы нақты жағдайларда, оқудағы жақсы үлгерiмiн және өте жақсы тәртiбiн ескере отырып, бiлiктiлiгiн жоғарылату және қайта даярлау жиындарына келген IIО қызметкерлерiне училищеден тыс жерде тұруға рұқсат беруi мүмкiн.

24. Слушателям может быть предоставлен краткосрочный отпуск в соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан. Отпуск для сдачи экзаменационной сессии в других учебных заведениях не предоставляется.
25. Порядок увольнения слушателей из расположения Училища определяет его начальник.
26. Из числа слушателей приказом по Училищу назначаются командиры учебных групп, физкультурные организаторы и лица, ответственные за получение специальной литературы, с которыми заключаются договоры о материальной ответственности. Указанные лица оказывают помощь и содействие руководящему и преподавательскому составу Училища в организации и проведении учебного процесса, отвечают за своевременное получение и распределение между слушателями учебников и учебных пособий, поддержание дисциплины и соблюдение правил внутреннего распорядка в расположении Училища.
27. Привлечение слушателей, проходящих первоначальную подготовку к выполнению оперативно-служебных задач не допускается (кроме периода прохождения стажировки).
4. Права и обязанности слушателей Училища
28. Слушатели училища имеют право:
1) пользоваться учебными аудиториями, кабинетами, классами, лабораториями, библиотеками, тирами, спортивными залами, учебным инвентарем и другим оборудованием Училища;
2) участвовать в создании и совершенствовании учебно-материальной базы Училища: кабинетов, классов, лабораторий и т.п;
3) вносить предложения по совершенствованию учебного процесса, укреплению дисциплины, усилению режима экономии средств и по другим вопросам, связанным с учебой, бытом и организацией работы Училища.
29. Слушатели Училища обязаны:
1) настойчиво и глубоко овладевать теоретическими знаниями и практическими навыками, передовым опытом деятельности служб, подразделений и учреждений внутренних дел, развивать свои способности, вырабатывать умение самостоятельно пополнять знания;
2) добросовестно относиться к учебе, качественно и в установленные сроки выполнять все виды учебной работы, предусмотренные учебными, тематическими планами и программами;
3) неукоснительно соблюдать дисциплину, беспрекословно и точно выполнять требования уставов, правил внутреннего распорядка, приказы и указания начальников, добросовестно нести службу в составе суточного наряда и при выполнении других заданий;
4) строго хранить государственную и служебную тайну, быть бдительными, соблюдать правила секретного делопроизводства;
5) бережно относиться к имуществу Училища, поддерживать в помещениях и на территории чистоту и порядок;

24. Тыңдаушыларға қысқа мерзiмдi демалыс Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет өткеруi туралы ережеге сәйкес тек дәлелдi себептер бойынша берiлуi мүмкiн. Басқа оқу орындарында емтихандық сессия тапсыру үшiн демалыс берiлмейдi.
25. Тыңдаушыларды училищеден шығару тәртiбiн оның бастығы анықтайды.
26. Тыңдаушылар арасынан Училище бойынша бұйрықпен: оқу топтарының командирлерi, дене шынықтыруды ұйымдастырушылар мен арнайы әдебиет алу үшiн жауапты адамдар тағайындалады. Көрсетiлген адамдар училищенiң басшы және оқытушылық құрамына оқу процесiн ұйымдастыруда және жүргiзуде көмек пен жәрдем көрсетедi, оқулықтар мен оқу құралдарын уақытында алуға және тыңдаушылар арасында бөлуге, училищеде тәртiп пен iшкi тәртiп ережелерiнiң сақталуына жауап бередi.
27. Алғашқы даярлықтан өтiп жатқан тыңдаушыларды жедел-қызметтiк мiндеттердi орындау үшiн тартуға рұқсат етiлмейдi (тағылымдамадан өту кезеңiнен басқа).
4. Училищенiң тыңдаушыларының құқықтары мен мiндетт ерi
28. Училище тыңдаушылары:
1) оқу аудиторияларын, кабинеттерiн, кластарын, лабораторияларды, кiтапханаларды, тирлердi, спортзалдарды, оқу инвентарын, жабдықтарды және тағы басқа құрал-жабдықтарды пайдалануға;
2) училищенiң оқу-материалдық базасын, кабинеттерiн, кластарын, лабораторияларын құру және жетiлдiруге қатысуға;
3) оқу процесiн жетiлдiру, тәртiптi нығайту, қаражатты үнемдеу режимiн күшейту және оқумен, училищенiң тұрмысы мен жұмысын ұйымдастырумен байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.
29. Училищенiң тыңдаушылары:
1) теориялық бiлiмдер мен практикалық дағдыларды, iшкi iстер органдарының қызметтерi, бөлiмшелерi және мекемелерi қызметтерiнiң оң тәжірибесiн табандылықпен және терең меңгеруге, өз қабiлеттiлiктерiн дамытуға, бiлiмдерiн өз бетiмен толықтыруға;
2) оқуға адал қарауға, оқу, тематикалық жоспарлар мен бағдарламалармен көзделген оқу жұмысының барлық түрлерiн белгiленген мерзiмде және сапалы орындауға;
3) тәртiптi мүлтiксiз сақтауға, жарғылардың, iшкi тәртiп ережелерiнiң талаптарын, бастықтардың бұйрықтары мен нұсқауларын бұлжытпай және дәл орындауға, тәулiктiк наряд құрамында және басқа тапсырмаларды орындау кезiнде қызметтi адал атқаруға;
4) мемлекеттiк және қызметтiк құпияны қатаң сақтауға, қырағы болуға, құпия іс жүргiзудiң ережелерiн сақтауға;
5) училищенiң мүлкiне ұқыпты қарауға, үй-жайлар мен аумақта тазалық пен тәртiптi сақтауға;

6) активно участвовать в общественной, культурно-массовой и спортивной работе, показывать в этом личный пример и инициативу;
7) к слушателям применяются поощрения и на них налагаются дисциплинарные взыскания в порядке, предусмотренном приказами, инструкциями МВД Республики Казахстан;
8) при невыполнении учебного плана, нарушении правил внутреннего распорядка и служебной дисциплины, в случае длительной болезни, а также по другим причинам, препятствующим продолжению обучения, после обсуждения на педагогическом совете приказом начальника Училища слушатель, из числа гражданских лиц, отчисляется из Училища. Слушатели, отчисленные по семейным обстоятельствам или по болезни, могут поступать в Училище повторно на общих основаниях.
Слушатели, из числа сотрудников ОВД, отчисленные из Училища по отрицательным мотивам, откомандировываются к месту службы, куда направляются копии приказа и материалов служебной проверки для принятия кадровым аппаратом ОВД соответствующего решения.
Слушатели из числа сотрудников ОВД, отчисленные из Училища по иным причинам, откомандировываются к месту службы, куда одновременно направляется копия соответствующего приказа и необходимые документы;
9) слушатели, выполнившие требования учебных программ и имеющие положительные итоговые оценки, допускаются к сдаче выпускных экзаменов;
10) выпуск слушателей осуществляется после сдачи выпускных экзаменов, прохождения и защиты стажировки приказом начальника Училища в срок, определенный программой обучения, с выдачей свидетельства установленного Министерством внутренних дел Республики Казахстан образца.
5. Постоянный состав Училища
30. Назначение работников на должности рядового и начальствующего состава, прохождение ими службы и увольнение регламентируется Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан.
31. На должности преподавателей назначаются лица с высшим юридическим или специальным образованием, соответствующие профилю преподаваемого предмета, имеющие опыт практической работы не менее 3 лет и проявившие склонность к педагогической деятельности.
32. Назначение на должности, подлежащие замещению служащими и рабочими из числа лиц, имеющих соответствующее образование и опыт работы, их увольнение производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о труде Z990493_  .
33. Для проведения занятий в Училище могут приглашаться в установленном порядке преподавательский состав учебных заведений МВД, других министерств и ведомств, сотрудники правоохранительных органов.

6) қоғамдық, мәдени-көпшiлiк және спорттық жұмысқа белсендi қатысуға, жеке үлгi мен бастамашылық көрсетуге мiндеттi;
7) тыңдаушыларға Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң бұйрықтары мен нұсқаулықтарында көзделген тәртiпте көтермелеу мен тәртiптiк жаза қолданылады;
8) оқу жоспарын орындамаған, iшкi тәртiп ережелерi мен қызметтiк тәртiптi бұзған кезде, ұзақ ауырған, сондай-ақ оқуды жалғастыруға кедергi болатын басқа да себептерге байланысты педагогикалық кеңестегi талқылаудан кейiн тыңдаушылар училище бастығының бұйрығымен училищеден шығарылады. Отбасы жағдайларымен немесе ауруына байланысты оқудан шығарылған тыңдаушылар училищеге жалпы негiзде қайта түсуiне болады.
Училищеден жағымсыз себептермен шығарылған IIО қызметкерлерi қатарындағы тыңдаушылар қызмет орнына жiберiледi, онда IIО-ның кадр аппараты тиiстi шешiм қабылдауы үшiн бұйрықтың және қызметтiк тексерiс материалдарының көшiрмелерi жiберiледi.
Училищеден өзге себептермен шығарылған IIО қызметкерлерi қатарындағы тыңдаушылар қызмет орнына жiберiледi, сонымен бiрге онда тиiстi бұйрықтың көшiрмесi мен қажеттi құжаттар жiберiледi;
9) оқу бағдарламаларының талаптарын орындаған және жақсы қорытынды бағалары бар тыңдаушылар бiтiру емтихандарын тапсыруға жiберiледi;
10) тыңдаушыларды шығару бiтiру емтихандарын тапсырып, тағылымдамадан өтiп, оны қорғағаннан кейiн училище бастығының бұйрығымен Iшкi iстер министрлiгi бекiткен үлгiдегi куәлiк берiле отырып, жүзеге асырылады.
5. Училищенiң тұрақты құрамы
30. Қатардағы және басшы құрамдағы қызметкерлердi лауазымға тағайындау, олардың қызмет өткеруi және қызметтен шығару Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтілген, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдарында қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет өткеру ережесiмен регламенттеледi.
31. Оқытушылар лауазымдарына заңгерлiк немесе сабақ беретiн пәнiнiң саласына сәйкес келетiн арнайы бiлiмi бар, 3 жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар және педагогикалық қызметке бейiм адамдар тағайындалады.
32. Қызмет тәжiрбиесi мен арнаулы бiлiмi қызметшiлер мен жұмысшыларды лауазымдарға тағайындау және жұмыстан шығару Қазақстан Республикасы еңбек туралы заңдар жиынтығына сәйкес жүргiзiледi.
33. Училищеде сабақтар өткiзу үшiн белгiленген тәртiпте Iшкіісминi, басқа министрлiктер мен ведомстволар оқу орындарының оқытушылық құрамы, құқық қорғау органдарының қызметкерлерi шақырылуы мүмкiн.

34. На преподавателей и старших преподавателей приказом начальника Училища может быть возложено руководство циклом (предметной комиссией), кураторство над учебными группами для постоянного осуществления учебно-воспитательной работы среди слушателей, заведование учебными кабинетами и другими объектами.
6. Права и обязанности преподавателей Училища
35. Преподаватели Училища имеют право:
1) пользоваться кабинетами, лабораториями, читальными залами, библиотеками, учебным инвентарем и оборудованием, а также спортивными базами и сооружениями Училища;
2) принимать участие в обсуждении на педагогическом совете, совещаниях, конференциях вопросов деятельности Училища, его подразделений и вносить предложения по совершенствованию учебно-воспитательной и методической работы, других направлений деятельности учебного подразделения и добиваться их реализации;
3) знакомиться с итогами своей работы, проверяемой руководством Училища или представителями вышестоящих органов;
4) обмениваться опытом работы с преподавателями других Училищ и учебных заведений.
36. Преподаватели Училища обязаны:
1) проводить учебную, методическую работу на высоком теоретическом и методологическом уровнях, а также обеспечивать выполнение учебных программ, проявлять принципиальность в оценке знаний слушателей, качества своей работы и коллектива;
2) своевременно реализовывать в учебно-воспитательном процессе требования законодательств, нормативных актов Президента, правительства и МВД Республики Казахстан;
3) готовить лекции, учебно-методические материалы и разработки, наглядные пособия и другие материалы. Активно внедрять в учебный процесс современные формы, методы и технические средства обучения, постоянно совершенствовать теоретические знания и педагогическое мастерство;
4) изучать, обобщать и внедрять в учебный процесс передовой опыт работы;
5) осуществлять воспитательную работу со слушателями, постоянно изучать их индивидуальные качества, формировать у них сознательное отношение к выполнению служебного долга, прививать чувства интернационализма и патриотизма;
6) оказывать помощь слушателям в усвоении учебного материала, организовывать и контролировать их самостоятельную работу;
7) выполнять правила внутреннего распорядка Училища, хранить государственную и служебную тайну, соблюдать порядок и правила секретного делопроизводства.
7. Учебно-методическая работа
37. Учебно-методическая работа в Училище организуется в соответствии с приказами, указаниями и инструкциями МВД Республики Казахстан.
38. Центром учебно-методической работы является цикл. В составе цикла могут создаваться предметные комиссии. Это основное структурное подразделение Училища, в котором под руководством начальника цикла проводится учебная и методическая работа со слушателями.

34. Училище бастығының бұйрығымен оқытушылар мен аға оқытушыларға циклды (пәндiк комиссияны) басқару, тыңдаушылар арасында оқыту-тәрбие жұмысын ұдайы жүзеге асыру үшiн оқу топтарына кураторлық ету, оқу кабинеттерi мен басқа объектiлердi меңгеру жүктелуi мүмкiн.
6. Училище оқытушыларының құқықтары мен мiндеттерi
35. Училище оқытушылары:
1) кабинеттердi, лабораторияларды, оқу залдарын, кiтапханаларды, оқу инвентарi мен жабдықтарды, сондай-ақ спорттық базалар мен училищенiң құрылыстарын пайдалануға;
2) педагогикалық кеңестерде, мәжiлiстерде, конференцияларда училище және оның бөлiмшелерiнiң қызметiн талқылауда қатысуға және оқу-тәрбие және әдiстемелiк жұмысты, оқу бөлiмшелерi қызметiнiң басқа бағыттарын жетiлдiру бойынша ұсыныстар енгiзуге және олардың iске асуына қол жеткiзуге;
3) училище басшылығы немесе жоғары тұрған органдардың өкiлдерi тексерген өз жұмысының қорытындыларымен танысуға;
4) басқа училищелер мен оқу орындары оқытушыларының жұмыс тәжiрибесiмен алмасуға құқығы бар.
36. Училищенiң оқытушылары:
1) оқыту және әдiстемелiк жұмысты жоғары теориялық және әдiстемелiк деңгейде өткiзуге, оқу бағдарламаларын орындауды қамтамасыз етуге, тыңдаушылардың бiлiмiн, өзiнiң және ұжым жұмысын бағалауда принципшiлдiк танытуға;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметi мен Iшкіісминiнiң нормативтiк актiлерiнiң талаптарын, заңдар жиынтығы талаптарын оқу-тәрбие процесiнде өз уақытында iске асыруға;
3) лекциялар, оқу-әдiстемелiк материалдар мен нұсқауларды, көрнектi құралдар мен басқа материалдарды дайындауға. Оқу процесiне оқытудың қазiргi заманғы нысандарын, әдiстерi мен техникалық құралдарын белсендi енгiзуге, теориялық бiлiмi мен педагогикалық шеберлiгiн ұдайы жетiлдiруге;
4) жұмыстың алдыңғы қатарлы оң тәжiрибесiн оқып-зерттеуге, жинақтауға және оны оқу процесiне енгiзуге;
5) тыңдаушылармен тәрбие жұмысын жүзеге асыруға, олардың жеке басының қасиеттерiн ұдайы оқуға, олардың бойында қызметтiк борышын атқаруға саналы қарауға дағдыландыруға, интернационализм мен отансүйгiштiк сезiмiн қалыптастыруға;
6) тыңдаушыларға оқу материалын меңгеруде көмек көрсетуге, олардың өзiндiк жұмысын ұйымдастыруға және бақылау жасауға;
7) училищенiң iшкi тәртiп ережелерiн орындауға, мемлекеттiк және қызметтiк құпияны сақтауға, құпия iс-жүргiзудiң тәртiбi мен ережелерiн сақтауға мiндеттi.
7. Оқу-әдiстемелiк жұмыс
37. Училищедегi оқу-әдiстемелiк жұмыс Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң бұйрықтарына, нұсқаулары мен нұсқаулықтарына сәйкес ұйымдастырылады.
38. Цикл оқу-әдiстемелiк жұмысының орталығы болып табылады. Циклдың құрамында пәндiк комиссиялар құрылуы мүмкiн. Бұл цикл бастығының басшылығымен тыңдаушылармен оқу және әдiстемелiк жұмыс жүргiзетiн училищенiң негiзгi құрылымдық бөлiмшесi.

39. Первоначальная подготовка кандидатов на должности рядового и младшего начальствующего состава проводится по единому типовому учебному плану, независимо в какой должности в дальнейшем он будет нести службу. Лица, проходящие подготовку по должностям среднего начальствующего состава, обучаются по другому плану. Повышение квалификации и переподготовка в Училище проводится по конкретным должностям сотрудников ОВД. Учебные планы разрабатываются и утверждаются МВД Республики Казахстан.
40. Продолжительность обучения, его содержание и объем требований, предъявляемых к слушателям при изучении каждого предмета, определяются учебными, тематическими планами и программами.
41. Организация и планирование учебного процесса осуществляется учебным отделом. На него возлагается:
1) составление расписания занятий на основе учебных, тематических планов и программ, подготовка журналов учета занятий, посещаемости и успеваемости, другой необходимой учетно-планирующей документации;
2) контроль за выполнением учебных, тематических планов и программ, соблюдением расписания;
3) организация систематического контроля за теоретическим и методическим уровнем преподавания;
4) руководство методической работой и организация обмена передовым опытом преподавания;
5) организация самостоятельной подготовки слушателей;
6) организация приема у слушателей зачетов и экзаменов;
7) работа с молодыми преподавателями.
8. Права и обязанности руководящего состава Училища
42. Руководство всей деятельностью Училища осуществляет ее начальник, назначаемый из числа наиболее квалифицированных работников, имеющих высшее образование. Он является прямым начальником всего постоянного и переменного состава Училища и несет персональную ответственность за качество подготовки кадров органов внутренних дел, эффективную работу Училища.
43. Начальник училища имеет право:
1) в пределах своей компетенции издавать приказы;
2) действовать от имени Училища, представлять его во всех учреждениях и организациях;
3) в соответствии с законодательством и нормативными актами МВД Республики Казахстан распоряжаться имуществом и средствами Училища, заключать договоры, выдавать доверенности V950331_  ;
4) в установленном порядке вносить предложения в МВД Республики Казахстан об изменении штатов Училища;
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и приказами МВД Республики Казахстан поощрять сотрудников Училища и налагать на них дисциплинарные взыскания в пределах своей компетенции;
6) в установленном порядке назначать на должности, перемещать и увольнять сотрудников Училища в пределах своей компетенции, а служащих и рабочих - в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан Z990493_  ;

39. Училищедегi қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына үмiткерлердi алғашқы кәсiби даярлау бұдан әрi қызметтi қай лауазымда атқаратынына қарамастан бiрыңғай типтiк оқу жоспары бойынша жүргiзiледi. Орта басшы құрам лауазымдары бойынша даярлықтан өтетiн адамдар басқа жоспар бойынша оқытылады. Училищеде бiлiктiлiгiн жоғарылату және қайта даярлау iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң нақты лауазымдары бойынша жүргiзiледi. Оқу жоспарларын Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi әзiрлейдi және бекiтедi.
40. Оқытудың ұзақтығы, оның мазмұны мен әр пәндi оқу кезiндегi тыңдаушыларға қойылатын талаптардың көлемi оқу, тақырыптық жоспарлар мен бағдарламалармен айқындалады.
41. Оқу процесiн ұйымдастыруды және жоспарлауды оқу бөлiмi жүзеге асырады. Оған:
1) оқу, тақырыптық жоспарлар мен бағдарламалардың негiзiнде сабақ кестелерiн жасау, сабақтарды есепке алу, сабаққа қатысу және үлгерiм журналдарын, басқа да қажеттi оқу-жоспарлау құжаттарын дайындау;
2) оқу, тақырыптық жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын, кестенiң сақталуын бақылау;
3) оқытудың теориялық және әдiстемелiк деңгейiн жүйелi бақылауды ұйымдастыру;
4) әдiстемелiк жұмысқа басшылық ету және оқытудың алдыңғы қатарлы тәжiрибесiн алмасуды ұйымдастыру;
5) тыңдаушылардың өзiндiк дайындығын ұйымдастыру;
6) тыңдаушылардан сынақтар мен емтихандарды қабылдауды ұйымдастыру;
7) жас оқытушылармен жұмыс iстеу жүктеледi.
8. Училище басшы құрамының мiндеттерi мен құқық тары
42. Училищенiң бүкiл қызметiне басшылық етудi жоғары бiлiмi бар ең бiлiктi қызметкерлерiнiң қатарынан тағайындалатын оның бастығы жүзеге асырады. Ол училищенiң бүкiл тұрақты және ауыспалы құрамының тiкелей бастығы болып табылады және iшкi iстер органдарының кадрларын даярлаудың сапасына, оқу бөлiмшесi жұмысының тиiмдiлiгiне дербес жауапты болады.
43. Училище бастығы:
1) Өз құзыретi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
2) Училищенiң атынан iс-әрекеттер жасауға, барлық мекемелер мен ұйымдарда оның атынан сөйлеуге;
3) заңдар жиынтығына және Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң нормативтiк актiлерiне сәйкес училищенiң мүлкi мен қаражаттарын өкiмдеуге, келiсiм-шарттар жасауға, сенiмхаттар беруге;
4) белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасы Iшкіісминiне Училищенiң штатын өзгерту туралы ұсыныс енгiзуге;
5) қолданыстағы заңдар жиынтығына және Қазақстан Республикасы Ішкіісминiнiң бұйрықтарына сәйкес өз құзыретiнiң шегiнде училище қызметкерлерiн көтермелеуге және оларға тәртiптiк жаза қолдануға;
6) өз құзыретiнiң шегiнде училище қызметкерлерiн - белгiленген тәртiпте, ал қызметшiлер мен жұмысшыларды еңбек  заңнамасына  сәйкес лауазымдарға тағайындауға, алмастыруға және жұмыстан шығаруға;

7) устанавливать в соответствии с нормативными актами Республики Казахстан правила внутреннего распорядка и пожарной безопасности Z960048_  ;
8) в установленном законодательством порядке принимать, выпускать, отчислять слушателей Училища Z990389_  .
44. На начальника Училища возлагается:
1) определение перспектив развития Училища, осуществление общего руководства и контроля за учебной, методической, хозяйственной и финансовой деятельностью, рациональным использованием материальных и финансовых средств, подведение итогов и представление по установленной форме отчетности о работе Училища;
2) организация разработки и утверждение планов работы Училища, контроль за их выполнением;
3) совершенствование стиля, форм и методов руководства Училищем. Организация на высоком уровне учебно-воспитательного процесса, укрепление внутреннего распорядка и дисциплины;
4) подбор, расстановка, обучение и воспитание кадров руководящего и преподавательского состава, учебно-вспомогательного и административно-хозяйственного персонала;
5) контроль за организацией работы отделения (группы) кадров и постановкой воспитательной работы среди переменного и постоянного состава;
6) проведение занятий со слушателями и занятий в системе служебной, боевой и физической подготовки с постоянным составом Училища. Участие в педагогическом контроле;
7) организация разработки и утверждение Положений структурных подразделений Училища, функциональных обязанностей должностных лиц Училища;
8) руководство работой педагогического совета Училища, утверждение его решений;
9) организация рассмотрения жалоб и заявлений;
10) контроль за обеспечением сохранности и правильным использованием оружия, боеприпасов и имущества Училища, режима секретности и ведения секретного делопроизводства;
11) поддержание постоянной готовности Училища к выполнению оперативно-служебных задач при чрезвычайных обстоятельствах;
12) забота об улучшении жилищно-бытовых и социальных условий сотрудников Училища, создание здорового морально-психологического климата в коллективе;
13) организация постоянной связи с выпускниками Училища, изучение качества их практической работы и на этой основе проведение мероприятий по совершенствованию обучения слушателей;
14) организация взаимодействия Училища с подразделениями центрального аппарата МВД Республики Казахстан, органами внутренних дел на местах, учебными заведениями;
15) исполнение обязанностей начальника Училища в период его отсутствия возлагается на одного из заместителей.
45. На заместителя начальника Училища по учебной работе возлагается:

7) қолданыстағы нормативтiк актiлерге сәйкес iшкi тәртiп және өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бекiтуге;
8) заңдар жиынтығында белгiленген тәртiпте училище тыңдаушыларын қабылдауға, оқудан шығаруға құқылы.
44. Училище бастығына:
1) училищенiң даму перспективаларын анықтау, жалпы басшылық жасауды және оқу, әдiстемелiк, шаруашылық және қаржылық қызметке, материалдық және ақша қаражатын ұтымды пайдалануына бақылау жасауды жүзеге асыру, қорытындылар шығару және училищенiң жұмысы туралы белгiленген нысанда есеп беру;
2) училищенiң жұмыс жоспарларын әзiрлеудi және бекiтудi ұйымдастыру, олардың орындалуын бақылау;
3) училищеге басшылық етудiң мәнерiн, нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру. Оқу-тәрбие процесiн жоғарғы деңгейде ұйымдастыру, iшкi тәртiптi нығайту;
4) басшы және оқытушылық құрам кадрларын, оқу-қосалқы және әкiмшiлiк-шаруашылық қызметшiлердi iрiктеу, орналастыру, оқыту және тәрбиелеу;
5) оқу, тақырыптық жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуына, оқытушылар жұмысының сапасына және олардың өз бiлiктiлiгiн жоғарылатуға, жеке құрамның арасында тәрбие жұмысын дұрыс жолға қойылуына бақылау жасау;
6) тыңдаушылармен сабақтар өткiзу және училищенiң тұрақты құрамымен қызметтiк, әскери және дене шынықтыру даярлығы жүйесiнде сабақтар өткiзу. Педагогикалық бақылауға қатысу;
7) училищенiң құрылымдық бөлiмшелерi, училище лауазымды адамдарының функционалдық мiндеттерi туралы ережелердi әзiрлеу және бекiту;
8) училище педагогикалық кеңесiнiң жұмысына басшылық жасау, оның шешiмдерiн бекiту;
9) шағымдар мен өтiнiштердi қарауды ұйымдастыру;
10) қаруды, оқ-дәрiлердi және училище мүлкiн, құпиялылық режимi мен құпия iс жүргiзудi сақтау және дұрыс пайдалануын қамтамасыз етуге бақылау жасау;
11) ерекше жағдайлар кезiнде жедел-қызметтiк мiндеттердi орындауға училищенiң үнемi дайындықта болуы;
12) Училище қызметкерлерiнiң тұрғын үй-тұрмыстық және әлеуметтiк жағдайларын жақсартуға қамқорлық жасау, ұжымда дұрыс моральдық-психологиялық климат қалыптастыру;
13) Училище түлектерiмен үнемi байланыс жасауды ұйымдастыру, олардың iс жүзiндегi жұмысының сапасымен танысу және осының негiзiнде тыңдаушыларды оқытуды жетiлдiру жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу;
14) Училище мен Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң орталық аппараты бөлiмшелерiмен өзара бiрлескен iс-әрекетiн ұйымдастыру жүктеледi;
15) Училище бастығы болмаған кезде оның мiндеттерi орынбасарларының бiрiне жүктеледi.
45. Училище бастығының оқу iсi жөнiндегi орынбасарына:

1) организация учебной и методической работы, координация деятельности циклов и других подразделений Училища по обеспечению учебно-воспитательного процесса;
2) составление расписания занятий, графиков проведения зачетов и экзаменов, а также других документов, регламентирующих работу учебного отдела;
3) организация внедрения в учебный процесс передовых форм и методов обучения, новых технических средств, научной организации труда преподавательского состава и учебно-вспомогательного персонала;
4) проведение занятий с переменным составом Училища. Привлечение к проведению занятий преподавателей учебных заведений МВД Республики Казахстан, сотрудников правоохранительных органов, а также специалистов других ведомств и организаций;
5) осуществление контроля за выполнением учебных, тематических планов и программ, эффективным использованием преподавателями времени для подготовки к занятиям, качеством их проведения, выполнением расписания и организацией самостоятельной работы слушателей, анализа качества учебного процесса, проверка и утверждение учебно-методического материала, разработка мероприятий по повышению уровня учебно-воспитательного процесса.
6) организация мероприятий по повышению квалификации, переподготовке и стажировке педагогических кадров, служебной подготовки постоянного состава, координация всех учебно-методических мероприятий, проводимых в Училище;
7) контроль за работой специальной библиотеки;
8) ведение учета и отчетности по учебной работе;
9) разработка и осуществление мероприятий по формированию у постоянного и переменного состава Училища идейной убежденности, активной жизненной позиции, воспитание его в духе верности закону, присяге;
10) обеспечение реализации воспитательной функции в организации учебного процесса, укрепление связи преподавания учебных дисциплин с практической деятельностью ОВД;
11) оказание помощи преподавателям и общественным формированиям в организации воспитательной работы среди слушателей.
46. На заместителя начальника Училища по строевой части возлагается:
1) разработка и осуществление мероприятий по повышению боевой готовности Училища, организация мобилизационной работы и гражданской обороны;
2) участие в подборе, расстановке, обучении и воспитании кадров постоянного состава Училища;
3) обеспечение внутреннего порядка, пропускного режима, соблюдения дисциплины, правил ношения установленной формы одежды, прием, регистрация и размещение слушателей;
4) организация службы суточного наряда и контроль за ее несением;
5) организация и контроль за хранением, учетом и использованием оружия, боеприпасов, а также специальных средств;

1) оқу және әдiстемелiк жұмысты ұйымдастыру, оқу-тәрбие процесiн қамтамасыз ету жөнiндегi училище циклдары мен басқа бөлiмшелерiнiң қызметiн үйлестiру;
2) сабақ, сынақтар мен емтихандар өткiзу кестелерiн, сондай-ақ оқу бөлiмiнiң жұмысын реттейтiн басқа да құжаттарды әзiрлеу;
3) оқу процесiне оқытудың алдыңғы қатарлы нысандары мен әдiстерiн, жаңа техникалық құралдарды енгiзудi, оқытушылық құрам мен қосалқы қызметкерлер еңбегiн ғылыми тұрғыда ұйымдастыру;
4) Училище ауыспалы құрамымен сабақтар жүргiзу. Сабақ өткiзуге Қазақстан Республикасының Iшкіісминi оқу орындарының оқытушыларын, құқық қорғау органдарының қызметкерлерiн, сондай-ақ басқа ведомстволар мен ұйымдардың мамандарын тарту;
5) оқытушылардың сабаққа дайындалуға арналған уақытты тиiмдi пайдалануын, оларды өткiзу сапасын, кестенi орындауын және тыңдаушылардың өзiндiк жұмысын ұйымдастыруын бақылауды қамтамасыз ету, оқу процесiнiң сапасына талдау жасау, оқу-әдiстемелiк материалды тексеру және бекiту, оқу-тәрбие процесiнiң деңгейiн көтеру жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу;
6) педагогика кадрларының бiлiктiлiгiн көтеру, қайта даярлау және тағылымдамадан өткiзу, тұрақты құрамның қызметтiк дайындығы жөнiндегi iс-шараларын ұйымдастыру, училищеде жүргiзiлетiн барлық оқу-әдiстемелiк iс-шараларды үйлестiру;
8) арнайы кiтапхана жұмысына бақылау жасау;
9) оқу жұмысы бойынша есепке алуды және есеп берудi жүргiзу;
10) Училищенiң тұрақты және ауыспалы құрамында идеялық сенiмдi, белсендi өмiрлiк көзқарасты қалыптастыруы, оларды заңға, антқа адал болуға тәрбиелеу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
11) тыңдаушылар арасында тәрбие жұмысын ұйымдастыруда оқытушылар мен қоғамдық құрылымдарға көмек көрсету жүктеледi.
46. Училище бастығының сап құрамы жөнiндегi орынбасарына:
1) Училищенiң жауынгерлiк дайындығын жоғарылату жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу және жүзеге асыру, мобилизациялық жұмысты және азаматтық қорғанысты ұйымдастыру;
2) Училищенiң тұрақты құрамының кадрларын iрiктеуге, ауыстыруға, оқытуға және тәрбиелеуге қатысу;
3) iшкi тәртiптi, рұқсат режимiн, тәртiптiң сақталуын, белгiленген киiм нысанын кию тәртiптерiн қамтамасыз ету, тыңдаушыларды қабылдау, тiркеу және орналастыру;
4) тәулiктiк наряд қызметiн ұйымдастыру және оны өткерудi бақылау;
5) қаруды, оқ-дәрiлердi, сондай-ақ арнайы құралдарды сақтауды, есепке алуды және пайдалануды ұйымдастыру және оған бақылау жасау;

6) руководство работой начальников курсов;
7) организация и проведение инструкторско-методических занятий по боевой и физической подготовке с руководством курсов, преподавателями и младшими командирами;
8) руководство физической подготовкой и спортивно-массовой работой в Училище;
9) организация и контроль за проведением занятий по огневой подготовке с личным составом Училища;
10) проведение занятий с переменным составом Училища;
11) организация и контроль за несением службы личным составом при выполнении оперативно-служебных задач вне Училища;
12) анализ и обобщение дисциплинарной практики и разработка мероприятий, направленных на укрепление служебной дисциплины и законности среди постоянного и переменного состава Училища.
47. На начальника хозяйственного отдела Училища возлагается:
1) разработка плана хозяйственной деятельности Училища;
2) организация питания, медицинского обслуживания, осуществление мероприятий по улучшению жилищно-бытовых условий слушателей;
3) обеспечение санитарно-гигиенических требований и мер противопожарной безопасности в учебных, жилых, подсобных помещениях, дворах и на прилегающей к Училищу территории;
4) организация текущего ремонта зданий и сооружений Училища, а также контроль за их правильной эксплуатацией;
5) приобретение в установленном порядке материалов, инвентаря и оборудования для Училища. Обеспечение учета поступающих материальных ценностей и надлежащего их хранения;
6) разработка норм положенности материально-технических средств и организация своевременного и полного оснащения Училища материально-техническими средствами, транспортом, инвентарем, канцелярскими и иными принадлежностями;
7) руководство работой сотрудников продовольственной, вещевой и автотранспортной служб, столовой, складов и др.
48. На начальника цикла возлагается:
1) обеспечение выполнения учебных, тематических планов и программ;
2) рассмотрение индивидуальных планов работы преподавателей цикла, текстов лекций, планов семинарских и практических занятий, групповых упражнений и оперативно-тактических учений, а также других материалов;
3) распределение учебной нагрузки среди преподавателей цикла, руководство работой кабинетов;
4) проведение занятий с постоянным и переменным составом Училища;
5) внедрение в учебный процесс прогрессивных форм и методов обучения;
6) организация на цикле педагогического контроля, проведение открытых, показательных занятий с последующим обсуждением их результатов на заседаниях цикла, контроля за трудовой и исполнительской дисциплиной преподавателей цикла;

6) курстар бастықтарының жұмысына басшылық жасау;
7) курстар басшылығымен, оқытушылармен және кiшi командирлермен әскери дайындық және дене тәрбиесi бойынша әдiстемелiк-нұсқаулық сабақтар ұйымдастыру және өткiзу;
8) Училищедегi дене тәрбиесi мен спорттық-көпшiлiк жұмысқа басшылық жасау;
9) атыс дайындығы бойынша училище жеке құрамымен сабақтар өткiзудi ұйымдастыру және оған бақылау жасау;
10) Училище ауыспалы құрамына сабақтар өткiзу;
11) Училищеден тыс жедел-қызметтiк тапсырмаларды орындау кезiнде жеке құрамның қызмет өткеруiн ұйымдастыру және оған бақылау жасау;
12) тәртiптiк тәжiрибеге талдау жасау және жинақтау және училище тұрақты және ауыспалы құрамының арасында қызметтiк тәртiп пен заңдылықты күшейтуге бағытталған iс-шараларды әзiрлеу жүктеледi.
47. Училище шаруашылық бөлiмiнiң бастығына:
1) училище шаруашылық қызметiнiң жоспарын әзiрлеу;
2) тыңдаушылардың тамақтануын, оларға медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастыру, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру;
3) оқу, тұрғын, қосалқы үй-жайларда, аулаларда және училищеге жақын аумақта санитарлық-гигиеналық талаптар мен өртке қарсы қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз ету;
4) училище ғимараттары мен құрылыстарына ағымдық жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, сондай-ақ олардың дұрыс пайдалануына бақылау жасау;
5) белгiленген тәртiпте училище үшiн материалдар, инвентарьлар мен жабдықтар сатып алу. Келiп түскен материалдық құндылықтардың есепке алынуын және олардың тиiстi түрде сақталуын қамтамасыз ету;
6) материалдық-техникалық құралдардың тиiстiлiк нормаларын әзiрлеу және училищенi материалдық-техникалық құралдармен, көлiкпен, инвентарьмен, кеңсе және өзге де құралдармен толық және уақытылы жарақтандыруды ұйымдастыру;
7) азық-түлiк, мүлiк және автокөлiк қызметтерi, асхана, қоймалар және т.б. қызметкерлерiнiң жұмысына басшылық жасау жүктеледi.
48. Цикл бастығына:
1) оқу, тематикалық жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ету;
2) цикл оқытушыларының жеке жұмыс жоспарларын, лекция мәтiндерiн, семинар және тәжiрибелiк сабақтардың, топтық жаттығулардың және жедел-тактикалық оқу-жаттығуларының, сондай-ақ басқа материалдардың жоспарларын қарау;
3) цикл оқытушыларының арасында оқу жүктемесiн бөлу, кабинеттер жұмысына басшылық жасау;
4) Училищенiң тұрақты және ауыспалы құрамына сабақтар жүргiзу;
5) оқу процесiне оқытудың прогрессивтiк нысандары мен әдiстерiн енгiзу;
6) циклда педагогикалық бақылауды ұйымдастыру, ашық, көрсету сабақтарын өткiзу, кейiн олардың нәтижелерiн цикл отырыстарында талқылау, цикл оқытушыларының еңбек және орындаушылық тәртiбiне бақылау жасау;

7) подготовка материалов к рассмотрению на педагогическом совете и совещаниях в Училище; организация систематической проверки выполнения решений педагогического совета и ранее принятых решений цикла;
8) организация приема зачетов и экзаменов;
9) участие в подборе, обучении и воспитании преподавателей цикла;
10) изучение, обобщение и распространение положительного опыта работы преподавателей цикла, оказание помощи молодым преподавателям в изучении теоретического материала и в овладении методикой преподавания;
11) ведение на цикле учетной документации.
49. На начальника курса возлагается:
1) планирование работы курса;
2) организация приема, размещения, бытового обеспечения и распределения слушателей по учебным группам, а также их отъезда по окончании сборов;
3) организация работы и обучение младших командиров, оказание помощи в работе общественных организаций и формирований курса;
4) контроль за посещением курсантами занятий и их самостоятельной подготовкой;
5) проведение занятий по боевой и физической подготовке со слушателями;
6) осуществление дисциплинарной практики, поддержание образцового внутреннего порядка, принятие мер к укреплению дисциплины на курсе;
7) контроль за выполнением слушателями правил ношения установленной формы одежды, требований уставов;
8) изучение деловых и моральных качеств слушателей, их запросов и настроений, принятие мер к улучшению жилищно-бытовых условий, рассмотрение заявлений и жалоб слушателей курса;
9) контроль за сохранностью, правильной эксплуатацией помещений и имущества, отведенных для курса, соблюдением противопожарных мер;
10) ведение установленного учета личного состава курса.
50. Обязанности других лиц определяются начальником Училища.
9. Педагогический совет и общественные организации Училища
51. Для коллегиального рассмотрения основных вопросов деятельности Училища и выработки управленческих решений создаются общественные организации - педагогический совет, офицерские собрания.
52. В состав педагогического совета входят начальник Училища - председатель совета, его заместители, преподавательский состав и другие лица из числа начальствующего состава, представители общественных организаций Училища. В состав совета должны включаться практические работники ОВД.
Из числа лиц, входящих в состав педагогического совета, назначаются заместитель председателя и секретарь совета. Состав совета утверждается приказом по Училищу.
53. Вопросы, выносимые на обсуждение педагогического совета, предусматриваются в плане работы Училища на календарный год. Они могут включать мероприятия по выполнению Училищем нового законодательства, постановлений Правительства, приказов и указаний МВД Республики Казахстан; вопросы состояния и меры по повышению качества преподавания, уровня знаний слушателей, укрепления внутреннего порядка и дисциплины, работы циклов, выполнения планов работы; отчеты руководства Училища, преподавательского и начальствующего состава и другие вопросы учебной, воспитательной и хозяйственной работы.

7) Училищедегi педагогикалық кеңесте және кеңестерде қарау үшiн материалдар дайындау; педагогикалық кеңестiң және бұрын қабылданған цикл шешiмдерiнiң орындалуын жүйелi тексерудi ұйымдастыру;
8) сынақтар мен емтихандар қабылдауды ұйымдастыру;
9) цикл оқытушыларын iрiктеуге, оқытуға және тәрбиелеуге қатысу;
10) цикл оқытушыларының оң тәжiрибелерiн зерттеу, жинақтау және тарату, жас оқытушыларға теориялық материалды оқып-бiлуде және оқытудың әдiстемесiн игеруде көмек көрсету;
11) циклда есепке алу құжаттамасын жүргiзу жүктеледi.
49. Курс бастығына:
1) курс жұмысын жоспарлау;
2) тыңдаушыларды қабылдауды, орналастыруды, тұрмыстық қамтамасыз етудi және оқу топтарына бөлудi, сондай-ақ жиындар аяқталғаннан кейiн олардың кетуiн ұйымдастыру;
3) кiшi командирлердiң жұмысы мен олардың оқытуды ұйымдастыру, курстың қоғамдық ұйымдары мен құрылымдарының жұмысына көмек көрсету;
4) курсанттардың сабаққа қатысуына және олардың өзiндiк дайындығына бақылау жасау;
5) тыңдаушылармен әскери дайындық және дене тәрбиесi бойынша сабақтар өткiзу;
6) тәртiптiк тәжiрибенi жүзеге асыру, үлгiлiк iшкi тәртiптi сақтау, курста тәртiптi күшейту үшiн шаралар қабылдау;
7) тыңдаушылардың белгiленген киiм нысанын кию ережелерiн, жарғы талаптарын орындауына бақылау жасау;
8) тыңдаушылардың iскерлiк және моральдық қасиеттерiн, олардың сауалдары мен көңiл-күйлерiн зерттеу, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың жақсаруына шаралар қабылдау, курс тыңдаушыларының өтiнiштерi мен шағымдарын қарау;
9) Курсқа бөлiнген үй-жайлар мен мүлiктiң сақталуына, дұрыс пайдалануына, өртке қарсы шаралардың сақталуына бақылау жасау.
10) Курс жеке құрамын белгiленген есепке алуды жүргiзу жүктеледi.
50. Басқа адамдардың мiндеттерiн Училище бастығы анықтайды.
9. Училищенiң педагогикалық кеңесi және қоғамдық ұйымдары
51. Училище қызметiнiң негiзгi мәселелерiн қарау және басқару шешiмдерiн дайындау үшiн педагогикалық кеңес, офицерлер жиыны - қоғамдық ұйымдар құрылады.
52. Педагогикалық кеңес құрамына: училище бастығы - кеңес төрағасы, оның орынбасарлары мен көмекшiлерi, оқытушылық құрам және басшы құрамның басқа да адамдары, училище қоғамдық ұйымдарының өкiлдерi кiредi. Кеңес құрамына iшкi iстер органдарының iс жүзiндегi қызметкерлерi кiруi тиiс.
Кеңес құрамына кiретiн адамдардың iшiнен төрағаның орынбасары және кеңестiң хатшысы тағайындалады. Кеңестiң құрамы училище бойынша бұйрықпен бекiтiледi.
53. Педагогикалық кеңестiң қарауына енгiзiлетiн мәселелер училищенiң күнтiзбелiк жылға арналған жұмыс жоспарында қарастырылады. Оларға: училищенiң жаңа заңнаманы, үкiмет қаулыларын, Iшкіісминiнiң бұйрықтары мен нұсқауларын орындау жөнiндегi iс-шаралар; оқыту жағдайының мәселелерi мен оның сапасын, тыңдаушылар бiлiмiнiң деңгейiн көтеру жөнiндегi шаралар, iшкi ереже мен тәртiптi нығайту, циклдар жұмысы, жұмыс жоспарларын орындау; училище басшылығының, оқытушылық және басшы құрамның есептерi және басқа да оқу, тәрбие және шаруашылық мәселелерi кiруi мүмкiн.

54. Обсуждению вопросов на педагогическом совете предшествует их тщательная подготовка. Число вопросов, выносимых на одно заседание педсовета, должно обеспечивать их всестороннее и глубокое рассмотрение. Для подготовки вопросов создаются комиссии из членов совета. Члены педагогического совета предварительно знакомятся с повесткой дня заседания совета, материалами к нему и проектом решения.
55. Заседания педагогического совета оформляются протоколами, которые подписываются председателем и секретарем совета. В протоколе указывается его порядковый номер, дата заседания, фамилии присутствующих, повестка дня и делается краткая запись выступлений. Решение принимается по каждому вопросу отдельно открытым голосованием. Оно должно быть конкретным, определять ответственных лиц и сроки исполнения.
56. Председатель педагогического совета организует систематическую проверку исполнения решений совета и периодически информирует его членов о ходе выполнения принятых решений.
57. Педагогический совет проводит свои заседания в сроки, устанавливаемые начальником Училища, но не реже одного раза в квартал.
58. Офицерское собрание Училища создается и осуществляет свою деятельность в соответствии с нормативными правовыми документами, утвержденными Министром внутренних дел Республики Казахстан.
10. Имущество и средства Училища
59. Учебно-материальная база Училища включает комплекс зданий и сооружений, материально-технических средств, предназначенных для обеспечения подготовки слушателей в полном соответствии с учебными, тематическими планами и программами и современной методикой обучения.
60. Учебно-материальная база Училища должна отвечать целям и содержанию обучения, обеспечивать качественное проведение занятий, самостоятельную работу слушателей. Количество и емкость аудиторий должны обеспечивать чтение лекций по потокам, проведение других видов занятий для всех учебных групп.
61. Материально-техническое, хозяйственное и финансовое обеспечение осуществляется Министерством внутренних дел Республики Казахстан, ГУВД, УВД, УВДТ за счет и в пределах ассигнований, выделяемых из бюджета, других поступлений; медицинское обслуживание осуществляется через ГУВД-УВД по месту дислокации.
62. Училище МВД имеет право в соответствии с действующим законодательством оказывать платные образовательные услуги Z990389_  .
63. Финансовая часть Училища обеспечивает исполнение сметы расходов на содержание Училища, ведет учет материальных ценностей, денежных средств, составляет отчетность о расходовании выделенных средств и представляет ее в МВД Республики Казахстан.

54. Педагогикалық кеңесте талқыланатын мәселелер мұқият дайындалуы керек. Педагогикалық кеңестiң бiр отырысында қаралатын мәселелердiң саны олардың жан-жақты және терең қаралуын қамтамасыз етуi керек. Мәселелердi дайындау үшiн кеңес мүшелерiнiң арасынан комиссия құрылады. Педагогикалық кеңестiң мүшелерi кеңес мәжiлiсiнiң күн тәртiбiмен, оның материалдарымен және шешiм жобасымен алдын-ала танысады.
55. Педагогикалық кеңес мәжiлiсi хаттамалармен ресiмделедi, оларға кеңес төрағасы мен хатшысы қол қояды. Хаттамада оның реттiк нөмірi, мәжiлiстiң датасы, қатысқандардың тегi, күн тәртiбi көрсетiледi және сөйленген сөздер қысқаша жазылады. Шешiм әрбiр мәселе бойынша ашық дауысқа салу арқылы қабылданады. Ол нақты болуы керек, жауапты адамдар мен орындалу мерзiмiн анықтауы керек.
56. Педагогикалық кеңес төрағасы кеңес шешiмдерiнiң орындалуын жүйелi түрде тексерудi ұйымдастырады және қабылданған шешiмдердiң орындалу барысы туралы оның мүшелерiне мезгiл-мезгiл хабарлап отырады.
57. Педагогикалық кеңес өзiнiң мәжiлiстерін училище бастығы белгiлеген мерзiмдерде, бiрақ тоқсанына кемiнде бiр рет өткiзедi.
58. Училищенiң офицерлер жиыны Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрi бекiткен нормативтiң құқықтық құжаттарға сай қызметiн жүзеге асырады.
10. Училищенiң мүлкi мен құралдары
59. Училищенiң оқу-материалдық базасы тыңдаушылардың оқу, тематикалық жоспарлар мен бағдарламаларға және қазiргi заманғы оқыту әдiстемесiне сәйкес толық дайындалуын қамтамасыз етуге арналған ғимараттар мен құрылыстардың, материалдық-техникалық құралдардың кешенiн қамтиды.
60. Училищенiң оқу-материалдық базасы оқытудың мақсаттары мен мазмұнына сай, сабақтардың, тыңдаушылардың өзiндiк жұмысының сапалы өтуiн қамтамасыз етуi керек. Аудиториялардың саны мен сыйымдылығы топтық лекция оқылуын, барлық оқу топтары үшiн сабақтардың басқа да түрлерiн өткiзудi қамтамасыз ететiн болуы керек.
61. Материалдық-техникалық, шаруашылық және қаржымен қамтамасыз етудi Iшкi iстер министрлiгi, IIББ, IIБ, КIIБ арқылы бюджет пен одан бөлiнетiн ассигнованиялар шегiнде, басқа да түсiмдер есебiнен жүзеге асырылады; медициналық қызмет көрсету орналасқан жерiндегi IIБ арқылы жүзеге асады.
62. Iшкіісминiнiң училищесi қолданыстағы  заңнамаға  сәйкес ақылы бiлiм беру қызметiн көрсетуге құқылы.
63. Училищенiң қаржы бөлiмi училищенi ұстау шығындарының сметасын орындауды қамтамасыз етедi, материалдық құндылықтардың, ақша қаражатының есебiн жүргiзедi, бөлінген қаржының жұмсалуы туралы есеп бередi және оны Iшкіісминiне ұсынады.

64. Училище обеспечивается вооружением, оперативно-криминалистической техникой, приборами, оборудованием, техническими средствами обучения, транспортом и другим имуществом в соответствии со штатами, табелями и нормами их снабжения через МВД Республики Казахстан, ГУВД-УВД по месту дислокации.
65. Расходование денежных средств на содержание, развитие и совершенствование учебно-материальной базы, приобретение материалов и на другие учебные нужды производится за счет ассигнований по соответствующим статьям сметы расходов ОВД.
66. Здания, сооружения, оборудование, транспорт, инвентарь и другие материальные ценности, а также средства Училища являются государственной собственностью и используются по прямому назначению.
67. Контроль за расходованием материальных ценностей, предметов вещевого довольствия и денежных средств осуществляется Департаментом финансового обеспечения МВД Республики Казахстан.
По мере необходимости МВД Республики Казахстан могут проводиться целевые проверки и заслушивание отчетов по отдельным вопросам деятельности Училища.
Управление учебных заведений
Департамента кадровой и воспитательной работы
МВД Республики Казахстан
Приложение 2
к приказу МВД Республики Казахстан
от 12 декабря 2000 года N 690
Перечень
Училищ МВД Республики Казахстан
и лимит их наполняемости
Местонахождение                                   Количество
слушателей
1. Училище МВД Республики Казахстан (г.Алматы)              - 510
2. Училище МВД Республики Казахстан (г.Астана)              - 310
3. Училище МВД Республики Казахстан (г.Темиртау)            - 350
4. Училище МВД Республики Казахстан (г.Тараз)               - 310
5. Училище МВД Республики Казахстан (г.Усть-Каменогорск)    - 310
6. Училище МВД Республики Казахстан (г.Атырау)              - 180
7. Училище МВД Республики Казахстан (г.Павлодар)            - 210
8. Училище МВД Республики Казахстан (г.Актау)               - 120
9. Училище МВД Республики Казахстан (г.Талдыкорган)         - 120
10. Училище МВД Республики Казахстан (г.Шымкент)             - 120
11. Училище МВД Республики Казахстан (г.Костанай)            -120
12. Училище МВД Республики Казахстан (г.Петропавловск)       - 120
13. Училище МВД Республики Казахстан (г.Кызылорда)           - 120
14. Училище МВД Республики Казахстан (г.Актобе)              - 120
Управление учебных заведений
Департамента кадровой и воспитательной работы
МВД Республики Казахстан

64. Училище Iшкіісминi, IIББ, IIБ арқылы жабдықталуының штаттарына, табельдерiне және нормаларына сәйкес қару-жарақпен, жедел-криминалистикалық техникамен, құралдармен, жабдықтармен, оқытудың техникалық құралдарымен, көлiкпен және басқа да мүлiкпен қамтамасыз етiледi.
65. Оқу-материалдық базаны ұстауға, дамытуға және жетiлдiруге, материалдарды сатып алуға және басқа да оқу қажеттерiне ақша қаражаттарын жұмсау iшкi iстер органдарының шығындар сметасының тиiстi баптарына сәйкес ассигнованиялар есебiнен жүргiзiледi.
66. Училищенiң ғимараттары, құрылыстары, жабдығы, көлiгi, инвентарi және басқа да материалдық құндылықтары, сондай-ақ қаржысы мемлекеттiк меншiк болып табылады және тiкелей өз мақсатында пайдаланылады.
67. Материалдық құндылықтардың, мүлiктiк үлес заттарының және ақша қаражатының жұмсалуына бақылау жасауды Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Қаржымен қамтамасыз ету департаментi жүзеге асырады.
Қажеттi жағдайда Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училище қызметiнiң кейбiр мәселелерi бойынша мақсатты тексерулер жүргiзуi және есептерiн тыңдауы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының
Iшкіісминi
Кадр және тәрбие жұмысы
департаментiнiң
Оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы
Iшкіісминiнiң
2000 ж. 12 желтоқсан
N 690 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Iшкіісминi
Училищелерiнiң тiзiмi, оларды толтыру лимитi
Орналасқан жерi                              Тыңдаушылар саны
1. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 510
(Алматы қаласы)
2. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi Училищесi                 - 310
(Астана қаласы)
3. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 350
(Темиртау қаласы)
4. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi Училищесi                 - 310
(Тараз қаласы)
5. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 310
(Өскемен қаласы)
6. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 180
(Атырау қаласы)
7. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 210
(Павлодар қаласы)
8. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi Училищесi                 - 120
(Ақтау қаласы)
9. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                 - 120
(Талдықорған қаласы)
10. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                - 120
(Шымкент қаласы)
11. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                - 120
(Қостанай қаласы)
12. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                - 120
(Петропавл қаласы )
13. Қазақстан Республикасы Iшкіісминi Училищесi                - 120
(Қызылорда қаласы)
14. Қазақстан Республикасы 1шкіісминi Училищесi                - 120
(Ақтөбе қаласы )
Қазақстан Республикасының
Iшкіісминi
Кадр және тәрбие жұмысы
департаментiнiң
Оқу орындары басқармасы