По вопросам перехода банков второго уровня к международным стандартам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28.02.2001 г. за N 1410.
Сноска. По всему тексту слова "подпунктов 8.1-8.10" заменены словами "подпунктов 1)-10)" - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 567 V011749_ .
В целях обеспечения финансовой стабильности банковской системы Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Банкам, отнесенным ко второй группе по переходу к международным стандартам, собственный капитал которых на 1 января 2001 года составил менее 500 миллионов тенге, а также банкам, не включенным ни в одну из групп по переходу банков к международным стандартам, в срок до 1 апреля 2001 года решить вопрос о представлении в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации путем преобразования в организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в установленном законодательством порядке.
Непредставление ходатайства влечет за собой применение Национальным Банком санкций по основаниям, предусмотренным банковским законодательством.
2. Банки, отнесенные ко второй группе по переходу к международным стандартам, собственный капитал которых на 1 января 2001 года составил 500 и более миллионов тенге, а также банки, отнесенные к первой группе по переходу к международным стандартам, обязаны в срок до 1 июня 2001 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, указанных в "Перечне независимых международных аудиторских организаций, уполномоченных проводить аудиторскую проверку банков второго уровня в соответствии с Положением о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292", утвержденном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 1999 года N 73 (далее - уполномоченные аудиторские организации), о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2000 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета и содержащее оценку (подтверждение) выполнения банком всех требований (условий) подпунктов 1)-10) пункта 8 V960440_ Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 (далее - Правила).

Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының бұйрығы 2001 жылғы 14 ақпанда N 32. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 28 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1410.
ЕСКЕРТУ. Барлық мәтiн бойынша "8.1-8.10 тармақшаларындағы" деген
сөздер "1)-10) тармақшаларындағы" деген сөздермен
ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 20
желтоқсандағы N 567 қаулысымен. V011749_
Банк жүйесiнiң қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Халықаралық стандарттарға өту бойынша екiншi топқа жатқызылған, 2001 жылдың 1 қаңтарында меншiк капиталы 500 миллион теңгеден кем банктер, сондай-ақ банктердiң халықаралық стандарттарға өтетiн топтарының бiрде-бiрiне кiргiзiлмеген банктер 2001 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде белгiленген заң тәртiбiмен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне (бұдан әрi - Ұлттық Банк) банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар болып өзгеру жолымен ерiктi түрде қайта құрылуға рұқсат алу туралы өтiнiш беру туралы мәселенi шешсiн.
Өтiнiш берiлмесе, Ұлттық Банк банк заңдарында көзделген санкцияларды қолданады.
2. Халықаралық стандарттарға өту бойынша екiншi топқа жатқызылған, 2001 жылдың 1 қаңтарында меншiк капиталы 500 миллион теңге болған және одан да асатын банктер, сондай-ақ халықаралық стандарттарға өту бойынша бiрiншi топқа жатқызылған банктер 2001 жылдың 1 маусымына дейiнгi мерзiмде Ұлттық Банкке Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 16 сәуiрдегi N 73 қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 қаулысымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы ережеге сәйкес екiншi деңгейдегi банктерге аудиторлық тексеру жүргiзуге уәкiлеттiк берiлген тәуелсiз халықаралық аудиторлық ұйымдардың тiзiмдемесiнде" көрсетiлген тәуелсiз аудиторлық ұйымдардың (бұдан әрi - уәкiлеттi аудиторлық ұйымдар) бiрiнiң аудит пен бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған және банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 қаулысымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы ереженiң (бұдан әрi - Ереже) 8-тармағының V960440_ 1)-10) тармақшаларындағы барлық талаптарды (шарттарды) орындауына баға берiлген банктiң 2000 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын ұсынуға мiндеттi. <*>
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 маусымдағы N 225 қаулысымен. V011579_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 567 қаулысымен. V011749_

3. Банкам, имеющим на 1 января 2001 года по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 2 настоящего постановления, собственный капитал в размере от 500 миллионов тенге до 1 миллиарда тенге, а также банкам, имеющим на 1 января 2001 года по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 2 настоящего постановления, собственный капитал в размере 1 миллиарда тенге и более, но не выполнившим на 1 января 2001 года прочие требования (условия) подпунктов 1)-10) пункта 8 V960440_ Правил, в срок до 1 октября 2001 года подтвердить выполнение банком всех требований (условий) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил аудиторским заключением одной из уполномоченных аудиторских организаций о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за первое полугодие 2001 года, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета, либо в указанный срок решить вопрос о представлении в Национальный Банк ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации в установленном законодательством порядке.
Банки, не выполнившие на 1 января 2001 года требования (условия) только подпункта 8.7 пункта 8 Правил, обязаны в срок до 1 октября 2001 года представить в Национальный Банк Республики Казахстан аудиторский отчет одной из уполномоченных аудиторских организаций по выполнению банком требований (условий) подпункта 8.7 пункта 8 Правил по состоянию на 1 июля 2001 года.
Непредставление ходатайства влечет за собой применение Национальным Банком санкций по основаниям, предусмотренным банковским законодательством.
Требования настоящего пункта не распространяются на банки, имевшие статус региональных на 1 января 2001 года и выполнившие на указанную дату по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 2 настоящего постановления, требования V960440_ Правил к размеру собственного капитала региональных банков и прочие требования (условия) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил.
Сноска. Пункт 3 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 8 октября 2001 года N 384 V011676_ .
4. Все банки, выполнившие на 1 июля 2001 года по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 3 настоящего постановления, требования Правил к размеру собственного капитала банков, но не выполнившие на 1 июля 2001 года хотя бы одно из прочих требований (условий) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил, обязаны повторно в срок до 1 апреля 2002 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из уполномоченных аудиторских организаций о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2001 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета и содержащее оценку (подтверждение) выполнения банком всех требований (условий) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил. Банки, выполнившие требования (условия) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил обязаны в срок до 1 апреля 2002 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления, о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2001 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета.
Сноска. Пункт 4 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 567 V011749_ .

3. Осы қаулының 2-тармағындағы талаптарға сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2001 жылдың 1 қаңтарында меншiк капиталының мөлшерi 500 миллион теңгеден 1 миллиард теңгеге дейiнгi банктер, сондай-ақ осы қаулының 2-тармағындағы талаптарға сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2001 жылдың 1 қаңтарында меншiк капиталының мөлшерi 1 миллиард теңге болған және одан да асатын, бiрақ 2001 жылдың 1 қаңтарында Ереженiң 8-тармағының 1)-10)-тармақшаларындағы басқа да талаптарды (шарттарды) орындамаған банктер 2001 жылдың 1 қазанына дейiнгi мерзiмде аудит пен бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған банктiң 2000 жылдың бiрiншi жартысындағы қаржы шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы Ереженiң 8-тармағының 1)-10)-тармақшаларындағы барлық талаптардың (шарттардың) орындалғанын аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң аудиторлық қорытындысымен растауға тиiс, не осы көрсетiлген мерзiмде белгiленген заң тәртiбiмен Ұлттық Банкке ерiктi түрде қайта құрылуға рұқсат алу туралы өтiнiш беру туралы мәселенi шешсiн. <*>
2001 жылдың 1 қаңтарында Ереженiң 8-тармағының 8.7-тармақшасының талаптарын (шарттарын) орындамаған банктер 2001 жылдың 1 қазанына дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiреуiнiң банктiң 2001 жылдың 1 шiлдедегi жағдай бойынша Ереженiң 8-тармағының 8.7-тармақшасының талаптарын (шарттарын) орындауы жөнiнде аудиторлық есебiн ұсынуға мiндеттi. <*>
Өтiнiш берiлмесе, Ұлттық Банк банк заңдарында көзделген санкцияларды қолданады.
Осы тармақтың талаптары 2001 жылдың 1 қаңтарында аймақтық мәртебесi бар және көрсетiлген күнi осы қаулының 2-тармағының талаптарына сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша аймақтық банктердiң меншiк капиталының мөлшерiне қойылатын Ереженiң талаптарын және Ереженiң 8-тармағының V960440_ 1)-10)-тармақшаларындағы басқа да талаптарды (шарттарды) орындаған банктерге қолданылмайды.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2001 жылғы 8 қазандағы N 384
қаулысымен. V011676_
4. Осы қаулының 3-тармағының талаптарына сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2001 жылдың 1 шiлдесiнде банктердiң меншiк капиталына қойылатын Ереженiң талаптарын орындаған, бiрақ 2001 жылдың 1 шiлдесiнде Ереженiң 8-тармағының 1)-10)-тармақшаларындағы басқа да талаптардың (шарттардың) бiреуiн болса да орындамаған банктер 2002 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Ұлттық Банкке уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң Ереженiң 8-тармағының 1)-10)-тармақшаларындағы барлық талаптарды орындауына баға берiлген (расталған) банктiң 2000 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын қайта ұсынуға мiндеттi. Ереженiң 8-тармағының 1)-10) тармақшаларының талаптарын (шарттарын) орындаған банктер 2002 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Ұлттық Банкке тәуелсiз аудиторлық ұйымдардың бiреуiнiң осы қаулының 2-тармағында көзделген аудиттiң және бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған банктiң 2001 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын ұсынуға мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 567 қаулысымен. V011749_

4-1. Все банки обязаны в срок до 1 апреля 2003 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления, о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2002 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета и содержащее оценку (подтверждение) выполнения банком требований подпункта 11) пункта 8 Правил.
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 4-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 567 V011749_ .
5. Банкам, указанным в пунктах 2, 3, 4 и 4-1 настоящего постановления:
имеющим по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 2 настоящего постановления, собственный капитал в размере менее 500 миллионов тенге по состоянию на 1 января 2001 года, в срок до 1 июля 2001 года,
или
не выполнившим по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 3 настоящего постановления, требования V960440_ Правил к размеру собственного капитала банков по состоянию на 1 июля 2001 года в срок до 1 ноября 2001 года,
или
не выполнившим по заключению одной из уполномоченных аудиторских организаций, составленному в соответствии с требованиями пункта 4 настоящего постановления, все требования (условия) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил по состоянию на 1 января 2002 года, в срок до 1 мая 2002 года, или в соответствии с требованиями пункта 4-1 настоящего постановления, требования подпункта 11) пункта 8 Правил по состоянию на 1 января 2003 года, в срок до 1 апреля 2003 года,
или
не представившим в установленный срок аудиторские заключения в соответствии с требованиями пунктов 2, 4 и 4-1 настоящего постановления, в месячный срок
решить вопрос о представлении в Национальный Банк ходатайства о получении разрешения на проведение добровольной реорганизации в установленном законодательством порядке.
Непредставление ходатайства влечет за собой применение Национальным Банком санкций по основаниям, предусмотренным банковским законодательством.
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 8 октября 2001 года N 384 V011676_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года N 567 V011749_ .
5-1. Национальный Банк вправе продлить сроки выполнения требований настоящего постановления для банков второго уровня, в отношении которых Национальным Банком в течение года до введения в действие настоящего постановления осуществлен принудительный выкуп акций.
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 5-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 28 февраля 2002 года N 72 V021814_ .

4-1. Барлық банктер 2003 жылдың 1 сәуiрiне дейiн Ұлттық Банкке тәуелсiз аудиторлық ұйымдардың бiреуiнiң осы қаулының 2-тармағында көзделген және банктiң Ереженiң 8-тармағының 11) тармақшасындағы талаптарды орындауына баға берiлген (расталған), аудиттiң және бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған банктiң 2002 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын ұсынуға мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 567 қаулысымен. V011749_
5. Банктер осы қаулының 2, 3, 4 және 4-1-тармақтарында көрсетiлген:
осы қаулының 2-тармағының талаптарына сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2001 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша меншiк капиталының мөлшерi 500 миллион теңгеден кем болғанда, 2001 жылдың 1 шiлдесiне дейiнгi мерзiмде,
немесе
осы қаулының 3-тармағының талаптарына сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2001 жылдың 1 шiлдесiндегi жағдай бойынша банктердiң меншiк капиталына қойылатын Ережедегi талаптарды орындамағанда, 2001 жылдың 1 қарашасына дейiнгi мерзiмде,
немесе
осы қаулының 4-тармағының талаптарына сәйкес жасалған уәкiлеттi аудиторлық ұйымдардың бiрiнiң қорытындысы бойынша 2002 жылдың 1 қаңтарындағы барлық талаптарды (шарттарды) орындамағанда, 2002 жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде, немесе осы қаулының 4-1 тармағының талаптарына сәйкес, 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ереженiң 8-тармағының 11) тармақшасының талаптары, 2003 жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде, <*>
немесе
осы қаулының 2, 4 және 4-1-тармақтарындағы талаптарға сәйкес аудиторлық қорытындыны белгiленген уақытта бермегенде, бiр айлық мерзiмде <*>
белгiленген заң тәртiбiмен Ұлттық Банкке ерiктi түрде қайта құрылуға рұқсат беру жөнiнде өтiнiш беру туралы мәселенi шешсiн.
Өтiнiш берiлмесе, Ұлттық Банк банк заңдарында көзделген санкцияларды қолданады. <*>
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 маусымдағы N 225 қаулысымен. V011579_
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 8 қазандағы N 384 қаулысымен. V011676_
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 567
қаулысымен. V011749_
5-1. Ұлттық Банк осы қаулы күшiне енгенге дейiн бiр жыл бойы Ұлттық Банк мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асырған екiншi деңгейдегi банктер үшiн осы қаулының талаптарын орындау мерзiмiн ұзартуға құқылы. <*>
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 28 ақпандағы N 72 қаулысымен. V021814_

6. Рекомендовать ЗАО "Казахстанский фонд гарантирования (страхования) вкладов физических лиц" не включать в систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц банки, не выполнившие требования (условия) Правил.
7. Невыполнение банками требований настоящего постановления влечет за собой применение Национальным Банком санкций, предусмотренных банковским законодательством, включая аннулирование лицензий на проведение всех или отдельных банковских операций.
8. Настоящее постановление вступает в силу по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
9. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести
его до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики
Казахстан и банков второго уровня.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

6. "Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына кепiлдiк беру (сақтандыру) қоры" жабық акционерлiк қоғамына Ереженiң талаптарын (шарттарын) орындамаған банктердi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне кiргiзбеу ұсынылсын.
7. Ұлттық Банк осы қаулының талаптарын орындамаған банктерге банк заңдарында көзделген санкцияларды қолданады, сонымен бiрге барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензиялардың күшiн жоятын болады.
8. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне
енедi.
9. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу
шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен алған
күннен бастап бес күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.