О таможенном контроле
Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. за N 1448. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
5) Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 50 "О таможенном контроле"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о таможенных нарядах и порядке контроля таможенными нарядами за товарами, перемещаемыми через таможенную границу и по территории Республики Казахстан автомобильным транспортом;
Инструкцию о порядке создания и обозначения зоны таможенного контроля;
Правила подачи, рассмотрения заявления и включения в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу некоторые приказы Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, согласно Приложению.
4. Пресс-службе (Омаралиев Б.) обеспечить опубликование настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Жумабаева Б.Т.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 50
Положение
о таможенных нарядах и порядке контроля
таможенными нарядами за товарами, перемещаемыми через
таможенную границу и по территории Республики Казахстан
автомобильным транспортом
1. Цели контроля
1. Согласно статье 214 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем с момента его начала и до завершения в соответствии с таможенным режимом.
При ввозе таможенный контроль начинается с момента пересечения товаров и транспортных средств таможенной границы Республики Казахстан и завершается при выпуске товаров и транспортных средств для свободного обращения на территории Республики Казахстан либо при обратном пересечении таможенной границы Республики Казахстан.
При вывозе таможенный контроль начинается с момента принятия таможенной декларации. Таможенный контроль товаров и транспортных средств, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, завершается в момент пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
2. Таможенные органы вправе принудительно останавливать товары и транспортные средства, перемещаемые под таможенным контролем.
3. Таможенный контроль за транспортными средствами и товарами, перевозимыми по территории Республики Казахстан автомобильным транспортом, в том числе после перезагрузки товаров с других видов транспорта на автомобильный, вне мест расположения таможенных органов Республики Казахстан, производится в целях выявления следующих товаров:
1) ввезенных в Республику Казахстан помимо таможенного контроля либо перемещенных через границу Республики Казахстан обманным путем с использованием документов или средств идентификации;
2) не представленных в установленные сроки в таможенный орган назначения;
3) оформленных в государствах-участниках Таможенного союза с нарушением правил, установленных совместными нормативными правовыми актами таможенных служб государств-участников Таможенного союза;
4) подакцизных, подлежащих маркировке акцизными марками, перевозимых без таких марок либо с марками неустановленного образца;
5) иных товаров, являющихся непосредственными объектами таможенных правонарушений.
2. Время и место проведения контроля
4. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами в соответствии с настоящим Положением может производиться в дневное и ночное время на территории Республики Казахстан непосредственно вдоль таможенной границы по рубежу дислокации приграничных таможенных постов и пунктов пропуска (на прилегающих объездных и проселочных дорогах).
В исключительных случаях, при проведении оперативных мероприятий в соответствии с приказом и планом, утвержденным начальником таможенного органа или лицом, его замещающим, а также при проведении иных оперативно-заградительных мероприятий таможенный контроль за товарами и транспортными средствами осуществляется на внутренних автодорогах Республики Казахстан.

Кедендік бақылау туралы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті Төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1448. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
Кедендiк бақылау аймақтарын құрудың және белгiлеудің тәртiбi туралы нұсқаулық;
Өтiнiштердi берудің, қараудың және интеллектуалдық меншiк объектiлерi бар тауарларды тiзiлiмге кiргiзудің ережесi;
Кедендiк нарядтар және кедендiк нарядтардың автомобиль көлiгiмен кедендiк шекара арқылы және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткiзiлетiн тауарларды бақылауының тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Г.Ә.Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнің кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
4. Баспасөз қызметi (Б.Т.Омарәлиев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің Кеден комитетi төрағасының орынбасары Б.Т.Жұмабаевқа жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының       Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс Министрімен   Мемлекеттік кіріс министрлігі
келісілді                       Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпандағы         N 50 бұйрығымен
бекітілді
Кедендiк жүктелiм және кеден шекарасы арқылы және
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль
көлiгiмен өткiзiлетiн тауарлар үшiн кедендiк жүктелiмдi
бақылау туралы ереже
1. Бақылау мақсаттары
1. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 214-бабына сәйкес тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк режимге сәйкес оның басталған сәтiнен және аяқталғанға дейiн кеден бақылауында болады.
Әкелiм кезiнде кедендiк бақылау кеден декларациясын қабылдаған сәттен басталады. Қазақстан Республикасының кеден аумағы шегiнен әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау Қазақстан Республикасының кеден шекарасымен қиылысуы сәтiнде аяқталады.
2. Кеден органдары кеден бақылауындағы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын мәжбүрлi тоқтатуға құқылы.
3. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль көлiгiмен тасымалданатын, соның iшiнде Қазақстан Республикасының кеден органдары орналасқан орындардан тысқары автомобильдi басқа да көлiк түрлерiмен тауарларды қайта тиегеннен кейiнгi көлiк құралдары мен тауарларды кедендiк бақылау мынадай тауарларды анықтау мақсатында жүргiзiледi:
1) кедендiк бақылаусыз Қазақстан Республикасына әкелiнген не сәйкестендiрiлген құжаттар немесе құралдарды пайдаланып, алдау жолымен Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзiлетiн;
2) кеден органына белгiленген мерзiмде нысанасы берілмеген;
3) Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң кеден қызметiнiң бiрлескен нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген ереженi бұза отырып, Кеден одағына қатысушы мемлекеттерде ресiмделген;
4) мұндай маркасыз не үлгiсi белгiленбеген маркамен тасымалданатын таңбалауға жататын акциз маркаларымен акцизделетiн;
5) кеден құқық бұзушылықтарының тiкелей объектiлерi болып табылатын өзге де тауарлар.
2. Бақылау жүргiзу уақыты және орны
4. Осы Ережеге сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау шекаралық кеден посттары мен өткiзу бекеттерiн (аралайтын және ауыл жолдарына тiрелетiн) шетелге орналастыруда кеден шекарасының тiкелей өнбойына Қазақстан Республикасының аумағында күндiзгi және кешкi уақыттарда жүргiзiлуi мүмкiн.
Кеден органының бастығы немесе оны ауыстыратын тұлға бекiткен бұйрық және жоспарға сәйкес шұғыл iздестiру iс-шараларын жүргiзу кезiндегi, сондай-ақ өзге де шұғыл кiдiртетiн iс-шаралар жүргiзу кезiндегi ерекше жағдайларда, тауарлар мен көлiк құралдарына кедендiк бақылау республиканың iшкi автожолдарында жүзеге асырылады.

5. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами проводится таможенными нарядами непосредственно вдоль таможенной границы (на объездных и проселочных дорогах). Конкретные направления осуществления контроля и количества таможенных нарядов определяются начальниками таможенных органов Республики Казахстан.
3. Состав, обеспечение, права и обязанности таможенных нарядов
6. В состав таможенного наряда, утверждаемый начальником таможенного органа, включаются должностные лица таможенных органов Республики Казахстан, а также, при наличии планов совместных мероприятий и согласованных приказов, должностные лица других государственных органов Республики Казахстан.
7. Таможенный наряд возглавляет старший наряда, назначаемый из числа должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан. Старший таможенного наряда и весь его личный состав должны неукоснительно исполнять свои обязанности, установленные настоящим Положением.
8. Условия и порядок несения службы, а также зона деятельности таможенного наряда определяется приказом начальника таможенного органа Республики Казахстан.
Экипировка таможенного наряда вооружением, средствами связи и прочим снаряжением, включая автотранспорт, проведение инструктажа личного состава наряда производится начальником отдела таможенной охраны и режима.
9. Основанием для проведения таможенного контроля таможенным нарядом является письменное предписание по форме, установленной согласно приложению 1, подписанное начальником таможенного органа Республики Казахстан, заверенное гербовой печатью таможенного органа Республики Казахстан.
Таможенный наряд при проведении контроля должен иметь:
1) пломбировочное устройство;
2) медицинскую аптечку;
3) средства освещения местности (сигнальный пистолет);
4) жезл или диск с красным световозвращателем;
5) временные знаки "Таможня", предусмотренные  P971650_   Правилами дорожного движения;
6) технические средства для проведения досмотра (специальные зеркала, щупы и др.);
7) технические средства для принудительной остановки транспортных средств;
8) комплект бланков процессуальных и иных документов, необходимых для фиксации выявленных правонарушений, изъятия товаров и транспортных средств, проведения неотложных процессуальных действий (осмотр, опрос и т.п.).
10. Старший таможенного наряда обязан:
1) проводить инструктаж должностных лиц таможенного наряда;
2) определять порядок действий должностных лиц при несении службы;
3) обеспечить меры безопасности при проведении контроля;
4) проверять экипировку личного состава и его оснащение в соответствии с настоящим Положением;

5. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылауды кеден шекарасының тiкелей өн бойында (аралайтын және ауыл жолдарына) кедендiк жүктелiм жүргiзедi. Кедендiк жүктелiмдi бақылау мен санын жүзеге асырудың нақты бағыттарын Қазақстан Республикасы кеден органдарының бастықтары айқындайды.
3. Кеден жүктелiмдерiнiң құрамы, қамтамасыз
етiлуi, құқығы және мiндеттерi
6. Кеден органының бастығы бекiткен кедендiк жүктелiм құрамына Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды тұлғасы, сондай-ақ бiрлескен iс-шаралар және келiсiлген бұйрықтар жоспарының бар болуы кезiнде, басқа да Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының лауазымды тұлғалары кiредi.
7. Кедендiк жүктелiмге Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды тұлғаларының iшiнен тағайындалған аға жүктелiм басшылық етедi. Кеден жүктелiмiнiң ағасы және барлық оның жеке құрамы осы Ережеде белгiленген өз мiндеттерiн мүлтiксiз орындауы қажет.
8. Қызметтi атқарудың шарты мен тәртiбiн, сондай-ақ кедендiк жүктелiм қызметiнiң аймағын кеден органы бастығының бұйрығы айқындайды.
Көлiк, жеке жүктелiм құрамына нұсқамалық жүргiзудi қоса алғанда, қарулы күшпен, байланыс құралдарымен және басқалай жарақтармен кедендiк жүктелiмдi экипировкалауды кедендiк бақылау және режим бөлiмiнiң бастығы жүргiзедi.
9. Қазақстан Республикасының кеден органы бастығының қолы қойылған Қазақстан Республикасы кеден органының елтаңбалық мөрiмен расталған 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша жазбаша ұйғарым кедендiк жүктелiмде кедендiк бақылауды жүргiзудiң негiзi болып табылады.
Кедендiк жүктелiмде бақылау жүргiзу кезiнде мыналар болуы қажет:
1) пломб салу құрылғысы;
2) медициналық қобдишасы;
3) айналаға жарық түсiретiн құрал (дабыл тапаншасы);
4) жарықты қайтарғыш қызыл жезл немесе диск;
5) жолда жүру ережесiнде  көзделген "Кеден" уақытша белгiлерi;
6) тексеру жүргiзуге арналған техникалық құралдар (арнайы айна, қуыс бұрғылар және басқалар);
7) көлiк құралдарын мәжбүрлi тоқтатуға арналған техникалық құралдар;
8) iс жүргiзу және анықталған кедендiк құқық бұзушылықтарды тiркеу, тауарлар мен көлiк құралдарын алып қою, кезек күттiрмейтiн iс жүргiзетiн әрекеттердi (тексеру, жауап алу) жүргiзу үшiн қажеттi өзге де құжаттардың бланк жинақтамасы.
10. Аға кедендiк жүктелiм:
1) кеден жүктелiмiнiң лауазымды тұлғаларының нұсқамалығын жүргiзуге;
2) қызмет атқару кезiнде лауазымды тұлғалардың iс-әрекетiнiң тәртiбiн айқындауға;
3) бақылау жүргiзу кезiнде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз етуге;
4) жеке құрамды экипировкалауды және осы Ережеге сәйкес оның жарақтандырылуын тексеруге;

5) осуществлять общее руководство при проведении контроля.
11. Должностные лица таможенного наряда во время проведения контроля обязаны:
1) вести наблюдение за движущимися транспортными средствами;
2) проверять грузовые накладные, таможенные документы, оттиски таможенных печатей;
3) проверять состояние таможенных печатей и пломб, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;
4) иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
5) строго соблюдать служебную дисциплину и законность, а также меры безопасности при проведении контроля;
6) основные усилия сосредоточить на пресечении незаконного перемещения товаров через таможенную границу, обратив особое внимание на выявление и задержание лиц, перемещающих оружие, боеприпасы, наркотические средства, радиоактивные вещества, цветные металлы, подакцизные и другие товары, следующие в нарушение таможенного законодательства.
12. Должностные лица таможенного наряда имеют право:
1) в целях проверки товаросопроводительных документов, наличия и сохранности средств таможенного обеспечения, а также в случаях, когда имеется информация о нарушении таможенного законодательства, останавливать транспортные средства;
2) в случаях, когда имеются основания полагать, что перевозчик не соблюдает положений Z952368_ Закона о таможенном деле, проводить идентификационный досмотр перевозимых товаров;
3) при наличии информации о нарушениях таможенного законодательства Республики Казахстан, а также при непосредственном обнаружении должностными лицами таможенного органа Республики Казахстан признаков административных правонарушений, проверять наличие товаров и транспортных средств, проводить их повторный таможенный досмотр, перепроверять сведения, указанные в таможенной декларации, проверять документы, относящиеся к внешнеэкономическим и последующим операциям с данными товарами;
4) задерживать лиц, причастных к нарушениям таможенного законодательства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Взаимодействие с другими государственными органами
Республики Казахстан
13. При выполнении различных задач организовать взаимодействие:
1) с государственными уполномоченными органами Республики Казахстан;
2) между приграничными таможнями и таможенными управлениями по патрулированию таможенными нарядами таможенной границы на стыках зон их деятельности;
3) между приграничными и внутренними таможнями и таможенными управлениями в целях задержания нарушителей таможенного законодательства и осуществления эффективного контроля за выполнением правил доставки товаров.
Основными задачами взаимодействия считать:

5) кедендiк бақылау кезiнде жалпы басшылықты жүзеге асыруға мiндеттi.
11. Кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғасы бақылау жүргiзу уақытында:
1) жылжитын көлiк құралдарына бақылау жүргiзуге;
2) жөнелтпе құжаттарын, кеден құжаттарын, кеден мөрiнiң бедерiн тексеруге;
3) көлiк құралдарының жүк бөлiмшесiне жүктелген кеден мөрi және пломбысының жағдайын, сондай-ақ тасымалданатын тауарларды сәйкестендiрудiң басқа да құралдарын тексеруге;
4) қару және арнайы құралдар қолдануға үнемi дайын болуға;
5) қызмет тәртiбiн және заңдылығын, сондай-ақ бақылау жүргiзу кезiнде қауiпсiздiк шараларын қатаң сақтауға;
6) кеден шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткiзудің алдын алуға жұмылдыруды күшейтудiң негiзi қару, оқ-дәрi, наркотикалық құралдар, радиоактивтi заттар, түстi металдар, кеден заңдарын бұзатын акцизделетiн және басқа да тауарларды алып өтетiн адамдарды анықтауға және ұстауға айрықша көңiл бөлуге мiндеттi.
12. Кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғасының:
1) тауар iлеспе құжаттарын тексеру, кедендiк қамтамасыз ету құралдарының бары болуын және сақталуын тексеру мақсаттарында, сондай-ақ кеден заңдарын бұзғаны туралы ақпарат болған жағдайларда, көлiк құралдарын тоқтауға;
2) тасымалдаушы Кеден iсi туралы заңның  ережелерiн сақтамайды деген топшылау негiзi болған жағдайларда, тасымалданатын тауарларға ұқсастырма тексермелеу жүргiзуге;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзу туралы ақпарат болған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасының кеден ережелерiн бұзу белгiлерiн тiкелей қолға түсiруге, тауарлар мен көлiк құралдарының бар-жоғын тексеруге, оларға қайталап кедендiк тексермелеу жүргiзуге, кедендiк декларацияда көрсетiлген мәлiметтердi қайта тексеруге, сыртқы экономикалық және осы тауарлардан кейiнгi операцияға қатысты құжаттарды тексеруге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден заңдарын бұзуға қатысы бар тұлғаларды бөгеуге құқы бар.
4. Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк
органдармен өзара әрекетi
13. Әрқилы мiндеттердi орындау кезiнде:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк уәкiлеттi органдарымен;
2) шекара жанындағы кедендер мен олардың қызметi аймағының түйiсуiне кеден шекарасының кеден жүктемелерiнiң күзетуi жөнiндегi кеден басқармалары арасында;
3) кеден заңдарын бұзушыларды ұстау және тауарларды жеткiзу ережелерiн орындау үшiн тиiмдi бақылауды жүзеге асыру мақсатында шекара жанындағы және iшкi кедендер мен кеден басқармалары арасында өзара әрекеттердi ұйымдастыру.
Өзара iс-әрекеттердiң негiзгi мiндеттерi:

1) обмен данными оперативной обстановки на таможенной границе Республики Казахстан и в приграничных районах;
2) взаимное участие в мероприятиях по осуществлению таможенного контроля, рейдовых проверок и специальных операций на таможенной границе и в специальных экономических зонах Республики Казахстан;
3) организацию и несение службы таможенных нарядов совместно с государственными уполномоченными органами;
4) обеспечение согласованных по целям, месту и времени служебных действий таможенных органов и высылаемых от них нарядов при проведении мероприятий на таможенной границе;
5) достижение рационального и эффективного использования сил и средств.
Разрешается самостоятельно принимать решения о выделении сил и средств службы таможенной охраны для участия в пограничных рейдах, специальных поисках и операциях.
5. Порядок контроля товаров и транспортных средств
14. После остановки транспортных средств должностными лицами таможенного наряда или должностными лицами других уполномоченных на то государственных органов производится проверка грузовых накладных и таможенных документов. В ходе проверки устанавливается:
1) фактическое наличие грузовых накладных и таможенных документов, предусмотренных нормативными правовыми актами;
2) подлинность таможенных печатей и штампов;
3) соответствие маршрута следования транспортного средства до установленного места доставки (если такой маршрут был установлен таможенным органом отправления);
4) соответствие наименования перевозимых товаров сведениям, указанным в грузовых накладных и таможенных документах.
15. После проверки документов производится внешний осмотр грузовых отделений транспортных средств, в ходе которого проверяется:
1) сохранность таможенных печатей и пломб, других средств таможенной идентификации;
2) техническое состояние грузового отделения транспортного средства.
16. В случае, если в грузовых накладных указаны подакцизные товары, подлежащие маркировке, либо безалкогольные напитки, досмотровой группой, состоящей из должностных лиц (не менее двух человек) таможенного наряда, проводится идентификационный досмотр перевозимых товаров. При проведении досмотра подакцизных товаров, подлежащих маркировке, проверяется наличие марок на товарах, а также соответствие серии марок, наклеенных на товары, сведениям, указанным в представленных документах.
Если есть основания полагать о наличии нарушения законодательства Республики Казахстан, идентификационный осмотр проводится в отношении других товаров.
В случае установления факта административного правонарушения товары и транспортные средства направляются в таможенный орган Республики Казахстан в соответствии с пунктом 17 настоящего Положения.

1) Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы және шекара жанындағы аудандардағы жедел ахуал деректерiмен алмасу;
2) кеден шекарасында және Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарда кедендiк бақылауды, рейдтiк тексерудi және арнайы операцияларды жүзеге асыру жөнiндегi iс-шараларға өзара қатысу;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi (Жол полициясы департаментi) органдарының өкiлдерiмен бiрлесiп кеден жүктелiмдерiн ұйымдастыру және қызметiн атқару;
4) кеден органдарының жедел-қызмет iс-әрекетiнiң мақсаты, орыны және уақыты бойынша келiсiлгендер және кеден шекарасына жедел iс-шараларды жүргiзу кезiнде олардың жүктелiмiнен жiберiлгендермен қамтамасыз ету;
5) күштер мен құралдарды ұтымды және тиiмдi пайдалану жетiстiгi болып есептелсiн.
Шекаралық рейдтерге, арнайы iздеулер мен операцияларға қатысу үшiн кеден күзетiнiң қызметi күш пен құралдар бөлу туралы өздiгiнше шешiм қабылдауға рұқсат бередi.
5. Тауарлар мен көлiк құралдарын бақылау тәртiбi
14. Кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғалары немесе сол мемлекеттiк органдардағы басқа да уәкiлеттiлiк лауазымды тұлғалары көлiк құралдарын тоқтатқаннан кейiн жөнелтпе құжаттары мен кеден құжаттарына тексеру жүргiзедi. Тексеру барысында мыналар белгiленедi:
1) нормативтiк құқықтық актiлерде көзделген жөнелтпе құжаттар мен кеден құжаттарының нақты бар-жоғы;
2) кеден мөрлерi және мөртабандарының ұзақтығы;
3) жеткiзiлетiн белгiленген орынға дейiн көлiк құралдарының жолының бағытқа сәйкестiгi (егер мұндай бағыт кеден органында жөнелтiлген деп белгiленген болса);
4) жөнелтпе құжаттарда және кеден құжаттарында көрсетiлген мәлiметтердiң тасымалданатын тауарлар атауымен сәйкестiгi.
15. Құжаттарды тексергеннен кейiн көлiк құралдарына жүк тиеу бөлiмшесi сырттай тексермелеу жүргiзедi, оның барысында:
1) кеден мөрi және пломб, басқа да кедендiк ұқсастыру құралдарының сақталуын;
2) көлiк құралдарына жүк тиеу бөлiмiнiң техникалық жағдайын тексередi.
16. Егер кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғаларынан (екi адамнан кем емес) құралған тексермелеу тобы жөнелтпе құжатында таңбалауға жататын акцизделетiн тауарлар не алкогольдiк емес сусындарды көрсетiлген жағдайда, тасымалданатын тауарлардың ұқсастандыру тексермесiн жүргiзедi. Таңбалауға жататын акцизделетiн тауарларға тексерме жүргiзу кезiнде, тауарларда марканың бар-жоғы, сондай-ақ тауарға желiмделген марка сериясының берiлген құжаттарда көрсетілген мәлiметтермен сәйкестігі тексеріледi.
Егер Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуы туралы болжам негiзi болғанда, ұқсастыру тексермесi басқа да тауарларға қатысты жүргiзiледi.
Кеден ережелерiн бұзу фактiсi белгiленген жағдайда, тауарлар мен көлiк құралдары осы Ереженiң 16-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органына жiберiледi.

17. В случае наличия у должностного лица таможенного наряда сомнений в достоверности представленных документов, таможенных печатей и штампов старший таможенного наряда может принять решение о направлении товара и транспортного средства в таможенный орган под таможенным сопровождением для дополнительной проверки документов, печатей и штампов, а также в случае необходимости проведении досмотра.
18. Досмотр проводится в соответствии с порядком проведения досмотра и с соблюдением мер безопасности.
19. Результаты досмотра, проводимого в соответствии с пунктами 17 и 18 настоящего Положения, фиксируются в акте таможенного досмотра. Указанный акт составляется в двух экземплярах на бланке установленной формы. Акт таможенного досмотра подписывается должностными лицами таможенного наряда, проводящими досмотр, по возможности водителем транспортного средства (или иным лицом, имеющим отношение к данной перевозке) и другими лицами, присутствовавшими при досмотре. При отказе водителя (или иного лица, имеющего отношение к данной перевозке) подписать акт таможенного досмотра, в нем делается соответствующая запись.
Первый экземпляр акта таможенного досмотра вручается водителю или иному лицу, ответственному за перевозку. Второй экземпляр акта таможенного досмотра остается у старшего наряда.
После проведения досмотра на грузовые отделения транспортного средства (на грузовые места) налагаются новые средства таможенной идентификации. При этом в грузовых накладных, товаросопроводительных и таможенных документах указываются сведения о вновь примененных средствах идентификации и номер акта таможенного досмотра.
20. Срок дополнительной проверки не должен превышать трех рабочих дней со дня прибытия товара и транспортного средства в таможенный орган. Во время проверки товар и транспортное средство должны находиться в зоне таможенного контроля или с согласия владельца склада временного хранения на территории этого склада при условии, что во время проведения проверки перевозчик не будет нести расходы, связанные с временным хранением. На запросы таможенных органов, проводящих дополнительную проверку, в адреса других таможенных органов ответы направляются незамедлительно с использованием средств оперативной передачи информации.
21. В целях получения дополнительных сведений должностные лица таможенных органов в соответствии со статьей 306 Z952368_ Закона о таможенном деле вправе до заведения дел об административных правонарушениях получать от водителя транспортного средства или от иных лиц, имеющих отношение к данной перевозке, необходимые для проверки документы, сведения и объяснения.

17. Кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғасы берiлген құжаттар, кеден мөрлерi және мөртабандары сенiмдiлiгiне күмәнi болған жағдайда, кедендiк жүктелiм құжаттарды, мөрлер мен мөртабандарды қосымша тексеру үшiн, сондай-ақ тексерме жүргiзу қажеттiгi жағдайында, кеденнiң iлесiп жүруiмен кеден органына тауар мен көлiк құралдарының бағыты туралы шешiм қабылдауы мүмкiн.
18. Тексермелеу тексерме жүргiзу және қауiпсiздiк шараларын сақтау ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.
19. Осы Ереженiң 16 және 17-тармақтарына сәйкес өткiзiлген тексермелеу қорытындысы кедендiк тексермелеу актiсiнде тiркеледi. Аталған акт белгiленген нысандығы бланкiде екi данада жасалады. Кедендiк тескермелеу актiсiне көлiк құралы жүргiзушiсiнiң (немесе осы тасымалға қатысы бар өзгелей тұлға) мүмкiндiгi бойынша тексермелеу жүргiзген кедендiк жүктелiмнiң лауазымды тұлғалары және тексермелеу кезiнде болған басқа да тұлғалар қол қояды. Жүргiзушiнiң (немесе осы тасымалға қатысы бар өзгелей тұлға) кедендiк тексермелеу актiсiне қол қоюдан бас тартуы кезiнде, оған тиiстi жазба тiркеледi.
Кедендiк тексермелеу актiсiнiң бiрiншi данасы жүргiзушiге немесе тасымалдауға жауапты өзгелей тұлғаға берiледi. Кедендiк тексермелеудiң екiншi данасы аға жүктелiмде қалады.
Көлiк құралдарының жүк тиейтiн бөлiмшесiне (жүктердiң орнына) тексерме жүргiзiлгеннен кейiн кедендiк ұқсастырудың жаңа құралы реттеледi. Бұл ретте, жөнелтпе, тауарларға iлеспе және кедендiк құжаттарда жаңадан қолданылған ұқсастыру құралдары және кедендiк тексеру актiсiнiң нөмiрi туралы мәлiмет көрсетiледi.
20. Қосымша тексеру мерзiмi кеден органына тауарлар мен көлiк құралдары жеткiзiлген күннен бастап үш жұмыс күнiнен аспауы қажет. Тексеру уақытында тауар және көлiк құралдары кедендiк бақылау аймағында немесе уақытша сақтау қоймасы иесiнiң келiсiмiмен тексеру жүргiзу уақытында уақытша сақтаумен байланысты шығыстар әкелмейтiн жағдайлар кезiнде осы қойманың аумағында болуы қажет. Қосымша тексеру жүргiзушi кеден органдарының сұраулар салуына, басқа да кеден органдарының адресiне жауаптарды жедел ақпарат берушi құралдарды пайдалана отырып, кешiктiрмей жiбередi.
21. Кеден органдарының лауазымды адамдары қосымша мәлiметтер алу мақсатында, Кеден iсi туралы заңның 306-бабына сәйкес кеден ережелерiнiң бұзылуы туралы iс жүргiзiлгенге дейiн көлiк құралының жүргiзушісiнен немесе осы тасымалдауға қатысы бар өзге де тұлғалардан тексеруге қажеттi құжаттар, мәлiметтер және түсiнiктемелер алуға құқылы.

22. При непосредственном обнаружении в ходе осуществления контроля в соответствии с настоящим Положением или при последующей проверке признаков подготавливаемого, совершаемого или совершенного административного правонарушения, или получении материалов, в которых имеются достаточные данные, указывающие на такие признаки, оформляется протокол об административном правонарушении в соответствии со статьей 638 K010155_ Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
При наличии признаков контрабанды или иных преступлений, производство дознания по которым отнесено к компетенции таможенных органов Республики Казахстан, таможенный орган возбуждает уголовное дело и производит дознание в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан Z970206_ .
23. В случае, если во внутренней транзитной декларации указаны неверные или ошибочные сведения о месте доставки, должностным лицом таможенного наряда вносятся сведения во внутреннюю транзитную декларацию в соответствии с реестром мест доставки.
В случае невозможности использования таможенным нарядом реестра мест доставки, сведения о конкретном месте доставки должны быть представлены по оперативной связи таможенного органа.
24. После проведения контроля в случае принятия решения о продолжении движения транспортного средства, должностным лицом таможенного наряда в грузовых и таможенных документах делается запись: "Таможенный контроль проведен таможенным нарядом (название таможенного органа)", которая заверяется подписями и личными номерными печатями старшего таможенного наряда и должностного лица таможенного наряда, осуществляющего контроль.
6. Отчетность при проведении контроля
25. При проведении контроля в соответствии с настоящим Положением таможенные наряды ведут журнал контроля товаров и транспортных средств. Указанный журнал содержит в себе следующие сведения:
1) дату проведения контроля;
2) место проведения контроля;
3) государственный регистрационный знак транспортного средства;
4) наименование, адрес перевозчика;
5) наименование, адрес получателя товара;
6) наименование перевозимых товаров по грузовым (таможенным) документам;
7) наименование товара по результатам досмотра (при проведении досмотра в местах проведения контроля);
8) результаты контроля (при принятии решения о задержании товаров и транспортных средств указывать наименование таможенного органа, куда направлено транспортное средство).
26. По результатам контроля таможенного наряда, таможней и таможенным управлением составляются сводки по форме, установленной согласно приложению 2.
Приложение 1
к Положению о таможенных нарядах
и порядке контроля таможенными
нарядами за товарами,
перемещаемыми через таможенную
границу и по территории Республики
Казахстан автомобильным
транспортом
ТАМОЖЕННЫЙ КОМИТЕТ МИНИСТЕРСТВА ГОСУДАРСТВЕННЫХ
ДОХОДОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
__________________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
__________________________________________________________________________
200__ г. "_____"_________                                      N__________
ПРЕДПИСАНИЕ
Выдано таможенному наряду управления (отдела) ТО и Р (таможенного поста________________________) в составе:_________________________________
(Ф.И.О., должность, звание)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на проведение таможенного контроля за товарами и транспортными средствами
в зоне деятельности_______________________________________________________
(наименование таможенного органа и место проведения контроля)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Разрешено применение специальных средств, ношение, хранение и пользование огнестрельным оружием в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан"  Z990426_   N 426-I ЗРК от 16 июля 1999 г. и Приказом _________________________________ N_________
(наименование таможенного органа)
от "__"______200_года "О закреплении оружия".
__________________________________________________________________________
(марка и номер оружия, виды специальных средств)
__________________________________________________________________________
Срок действия:      с "___"_________ 200_г.
по "__"_________ 200_г.
Основание:
__________________________________________________________________________
(номер и дата приказа ТК МГД РК о таможенных нарядах)
Подпись начальника таможенного органа
Печать таможенного органа
Приложение 2
к Положению о таможенных нарядах
и порядке контроля таможенными
нарядами за товарами,
перемещаемыми через таможенную
границу и по территории Республики
Казахстан автомобильным
транспортом
Сведения
о работе таможенных нарядов
_________________________________________________
(наименование таможенного органа)
_______________________________________________
(с какого периода)
___________________________________________________________________________
Количество !Количество  !Количество  !       по материалам задержания
проведенных!проверенных !задержанных !-------------------------------------
рейдовых   !транспортных!транспортных!Количество!Взыскано!Конфис- !Взыскано
мероприятий!средств     !средств     !заведенных!таможен-!ковано  !штрафов
!            !            !дел НТП   !ных пла-!товаров !
!            !            !          !тежей   !на сумму!
---------------------------------------------------------------------------
1     !      2     !     3      !     4    !    5   !    6   !    7
---------------------------------------------------------------------------
Подпись начальника таможенного органа
Согласована                              Утверждена
Министр государственных                  Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 50
Инструкция
о порядке создания и обозначения
зоны таможенного контроля

22. Осы Ережеге сәйкес бақылауды жүзеге асыру барысында тiкелей ұстау кезiнде немесе кеден ережелерiн бұзуға дайындық, бұзу немесе бұзылуы белгiлерiн келесi тексеру немесе мұндай белгiлердi көрсететiн жеткiлiктi деректер кездесетiн материалдар алу кезiнде Кеден iсi туралы заңның 305-бабына сәйкес дереу кеден ережелерiнiң бұзылуы туралы хаттама ресiмделедi.
Контрабанда немесе Қазақстан Республикасы кеден органдарының құзыретiне енгiзiлген анықтау өндiрiсiнiң өзге де қылмыстарының белгiлерi болған кезде, кеден органы қылмыстық iс қозғайды және Қазақстан Республикасының қылмыстық iстердi жүргiзу заңдарына сәйкес тергеу жүргiзедi.
23. Егер iшкi транзиттiк декларацияда жеткiзiлетiн орны туралы мәлiмет өтiрiк немесе қате көрсетiлген жағдайда, кеден жүктелiмiнiң лауазымды тұлғасы iшкi транзиттiк декларацияға жеткiзiлетiн орнының тiзiлiмiне сәйкес түзету енгiзедi.
Кедендiк жүктелiмнің жеткiзiлетiн орнының тiзiлiмiн пайдалану мүмкiндiгi болмаған жағдайда, кеден органының шұғыл байланысы бойынша нақты жеткiзiлетiн орны туралы мәлiметтер берiлуi қажет.
24. Бақылау жүргiзiлгеннен кейiн көлiк құралдары қозғалысын жалғастыру туралы шешiм қабылданған жағдайда, кеден жүктелiмiнiң лауазымды тұлғасы жөнелтпе құжаты мен кеден құжатына бақылауды жүзеге асырушы кеден жүктелiмiнiң аға және кеден жүктелiмi лауазымды тұлғасының қолдарымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталған мынадай жазба тiркейдi: "(кеден органының атауы) кеден жүктелiмiне кедендiк бақылау жүргiзiлдi".
6. Бақылау жүргiзу кезiндегi есеп
25. Осы Ережеге сәйкес бақылау жүргiзу кезiнде кедендiк жүктелiм тауарлар мен көлiк құралдарын бақылау журналын жүргiзедi. Аталған журнал мынадай мәлiметтердi жинақтайды:
1) бақылау жүргiзу күнi;
2) бақылау жүргiзiлетiн орны;
3) көлiк құралдарының мемлекеттiк тiркеу белгiсi;
4) тасымалдаушының атауы, адресi;
5) тауарды қабылдап алушының атауы, адресi;
6) жүк құжаты (кедендiк) бойынша тасымалданатын тауарлардың атауы;
7) тексерме қорытындысы (бақылау жүргiзу орындарындағы тексеру жүргiзу кезiнде) бойынша тауардың атауы;
8) бақылау қорытындысы (тауарларды және көлiк құралдарын кiдiрту жөнiнде шешiм қабылдау кезiндегi көлiк құралдары жiберiлген кеден органының атауын көрсету).
26. Кедендiк жүктелiм, кеден және кеден басқармасын бақылау қорытындысы бойынша 2-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша жиынтық жасалады.
Кедендiк жүктелiм және кеден шекарасы
арқылы және Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша автомобиль көлiгiмен
өткiзiлетiн тауарлар үшiн кедендiк
жүктелiмдi бақылау туралы ережеге
1-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТIК КIРIС
МИНИСТРЛIГIНIҢ КЕДЕН КОМИТЕТI
_________________________________________________________________
кедендiк органның атауы
_________________________________________________________________
200__ ж. "___"_____________                      N_______________
ҰЙҒАРЫМ
Төмендегiдей құрамдағы КО және Р* (кедендiк күзет_________)
басқармасының (бөлiм) кедендiк құрамына берiлдi:
_________________________________________________________________
(Аты-жөнi, лауазымы, атағы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
iс-қимыл жүргiзу аймағында тауарларға және көлiк құралдарына
кедендiк бақылау жасауға
_________________________________________________________
(кедендiк органның атауы және бақылау жасаудың орны)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
1999 жылғы 16 шiлдедегi N 426-1  ҚРЗ "Қазақстан
Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына және ___________________________________ N _______________
(кедендiк органның атау)
200__ жылғы "___"_________ "Қаруды бекiту туралы" Бұйрыққа
сәйкес арнайы құралдарды қолдануға, атыс қаруын ұстауға, сақтауға
және пайдалануға рұқсат берiлдi.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(қарудың маркасы және нөмiрi, арнайы құралдардың түрлерi)
Күш мерзiмi: 200_ ж. "___"________ бастап
200_ ж. "___"__________дейін.
Негiздеме:
_________________________________________________________________
(Кедендiк құрам туралы ҚР МКМ КК бұйрығының нөмiрi және күнi)
Кедендiк орган бастығының қолы
Кедендiк органның мөрi
Кедендiк жүктелiм және кеден шекарасы
арқылы және Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша автомобиль көлiгiмен
өткiзiлетiн тауарлар үшiн кедендiк
жүктелiмдi бақылау туралы ережеге
2 қосымша
Кедендік құрамдардың жұмысы туралы
МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________
(кедендік органның атауы)
____________________________________________________                                (қай уақыттан)
____________________________________________________________
Өткізілген Тексерілген Ұсталған  Ұстау материалдары бойынша
рейд іс-  көлік       көлік     ___________________________
шаралары.  құралдары.  құралдары.  Қозғалған  Кедендік
ның саны   ның саны    ның саны    КЕБ іс.    төлемдер
терінің    өндіріп
саны       алынды
____________________________________________________________
1           2         3          4         5
____________________________________________________________
____________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________
Ұстау материалдары
бойынша
_____________________
Тәркіленген  Айыппұл
тауарлардың  өндіріп
сомасы       алынды
_____________________
6              7
_____________________
Кедендік орган бастығының қолы
Қазақстан Республикасының        Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс Министрімен    Мемлекеттік кіріс министрлігі
келісілді                        Кеден комитетінің бұйрығымен
бекітілді
2001 жылғы 15 ақпандағы          2001 жылғы 15 ақпандағы
N 50
Кедендік бақылау аймағын құру және белгілеу тәртібі туралы
нұсқаулық

1. Общие положения
1. Зона таможенного контроля в соответствии со статьей 204 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) создается исключительно для целей осуществления таможенного контроля. Создание и использование зон таможенного контроля в иных целях не допускается.
2. Зоной таможенного контроля являются места таможенного оформления, в том числе места временного хранения, таможенные склады, свободные склады, свободные таможенные зоны и другие места нахождения таможенных органов Республики Казахстан в соответствии с Законом о таможенном деле.
3. Пределы зоны таможенного контроля ограничиваются условной линией.
2. Создание и обозначение зоны таможенного контроля
4. Зона таможенного контроля создается в установленных местах таможенными органами Республики Казахстан. Населенные пункты в зону таможенного контроля, как правило, не включаются. Зона таможенного контроля создается в местах таможенного оформления, нахождения таможенных органов Республики Казахстан и иных местах, определяемых Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
5. Основанием для признания мест зоной таможенного контроля являются:
1) решение о признании мест временного хранения и лицензии на учреждение склада временного хранения, свободного склада, таможенного склада;
2) регистрационные документы о месте нахождения таможенного органа;
3) решение таможенного органа Республики Казахстан об установлении мест таможенного оформления, в том числе в аэропортах, портах, железнодорожных станциях, в соответствии со статьей 154 Z952368_ Закона о таможенном деле;
4) решение Правительства Республики Казахстан о создании (открытии) международного пункта пропуска.
6. Решение о создании зоны таможенного контроля оформляется в форме приказа таможенного органа Республики Казахстан.
7. Зона таможенного контроля обозначается опознавательными знаками с соблюдением следующих требований:
1) на автомагистралях - информационно-указательными знаками в соответствии с общими техническими условиями;
2) и оформления знаков дорожных, ГОСТ 10807-78;
3) в иных местах, указанных в настоящей Инструкции, - знаками следующих размеров: высота - 50 см, ширина - 100 см. На синем поле знака белыми буквами в три строки на трех языках (казахском, русском и английском) исполнена надпись "Зона таможенного контроля". Размеры букв должны быть по высоте - 10 см, ширине - 3,7 см;
4) на воде зона таможенного контроля может обозначаться буями красного цвета, с исполненной светоотражающей краской надписью "Зона таможенного контроля".

1. Жалпы ережелер
1. Кедендiк бақылау аймағы "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 204-бабына сәйкес кедендiк бақылауды жүзеге асыру мақсаты үшiн ғана құрылады. Өзге де мақсаттарда кедендiк бақылау аймағын құру және пайдалануға жол берiлмейдi.
2. Кедендiк ресiмдеу орны, соның iшiнде уақытша сақтау, кеден қоймалары, еркiн қоймалар, еркiн кеден аймағы және Кеден iсi туралы заңға сәйкес Қазақстан Республикасында кеден органдары орналасқан басқа да орындар кедендiк бақылау аймағы болып табылады.
3. Кедендiк бақылау аймағының шегi шартты сызықпен шектеледi.
2. Кедендiк бақылау аймағын құру және белгiлеу
4. Кедендiк бақылау аймағы Қазақстан Республикасының кеден органдары белгiлеген орындарда құрылады. Кедендiк бақылау аймағына елдi мекендер, ережедегiдей, қосылмайды. Кедендiк бақылау аймағы кедендiк ресiмдеу, Қазақстан Республикасының кеден органдары орналасқан орындарында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi айқындаған өзге де орындарда құрылады.
5. Кедендiк бақылау аймағының орны деп танылу үшiн мыналар негiз болып табылады:
1) уақытша сақтау орны деп тану туралы шешiм және уақытша сақтау қоймасы, еркiн қойма, кеден қоймасының мекемесiне лицензия;
2) кеден органының орналасқан жерi туралы тiркеу құжаттары;
3) кедендiк ресiмдеу орынын, соның iшiнде Кеден iсi туралы заңның 154-бабына сәйкес әуежайларда, порттарда, темiр жол стансаларында бекiту туралы Қазақстан Республикасы кеден органының шешiмi;
4) халықаралық өткiзу бекетiн құру (ашу) туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi.
6. Кедендiк бақылау аймағын құру туралы шешiм Қазақстан Республикасы кеден органының бұйрығы нысанында ресiмделедi.
7. Кедендiк бақылау аймағы мынадай талаптарды сақтаумен айырым белгiсiмен көрсетiледi:
1) авто желiлерде - жалпы техникалық шарттарға сәйкес ақпараттық-көрсеткiш белгiлер;
2) МЕМСТ 10807-78 жол белгiлерiн ресiмдеу;
3) осы Нұсқаулықта көрсетiлген өзге де жерлерде мынадай көлемдегi белгiлермен: биiктiгi - 50 см, ұзындығы - 100 см. Көк тор көзде үш жолға үш тiлде (қазақ, орыс және ағылшын) ақ әрiптi белгiмен "Кедендiк бақылау аймағы" деген жазу жазылған. Әрiптiң көлемi - 10 см биiктiкте, 3,7 см - ұзындықта болуы қажет;
4) судағы кедендiк бақылау аймағы "Кедендiк бақылау аймағы" деген жазу түс ажырататын бояумен орындалған, қызыл түстi әрiппен белгiленуi мүмкiн.

3. Режим доступа в зону таможенного контроля
8. Доступ в зону таможенного контроля осуществляется в местах, определенных решением Таможенного комитета о создании соответствующих зон таможенного контроля. Такими местами могут являться контрольно-пропускные пункты (далее - КПП). КПП обозначаются опознавательными знаками.
9. Доступ и перемещение лиц в зону таможенного контроля осуществляется с разрешения таможенного органа Республики Казахстан и под его контролем, за исключением случаев доступа должностных лиц иных государственных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. В указанных случаях доступ в зону таможенного контроля разрешается с предварительного уведомления таможенного органа Республики Казахстан.
Пропуск военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется по согласованной технологической схеме режима доступа в пунктах пропуска через государственную границу.
10. Перемещение товаров и транспортных средств в пределах зоны таможенного контроля, а также осуществление производственной и иной предпринимательской деятельности допускается с разрешения таможенного органа Республики Казахстан, за исключением случаев, когда условиями таможенного режима предусматривается совершение определенных операций с товарами.
11. Перемещение товаров и транспортных средств в пределах зоны таможенного контроля, а также через ее границу, несовпадающую с государственной границей (за исключением случаев перемещения через таможенную границу Республики Казахстан) хозяйствующими субъектами, находящимися в зоне таможенного контроля, физическими лицами, постоянно в ней проживающими, производится по документам, удостоверяющим личность и по специальным пропускам на транспортные средства. Специальный пропуск выдается таможенными органами Республики Казахстан по согласованию с другими государственными органами, осуществляющими пограничный, ветеринарный, фитосанитарный и другие виды государственного контроля.
12. Перемещение товаров и транспортных средств, осуществление производственной и иной коммерческой деятельности не допускается, если их совершение не соответствует назначению и режиму работы зоны таможенного контроля.
4. Заключительные положения
13. За нарушение режима зоны таможенного контроля предусмотрена ответственность в соответствии со статьей 260 Закона о таможенном деле.
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года
N 50
Согласованы
Председатель Комитета по
авторским правам
Министерства юстиции
Республики Казахстан

3. Кедендiк бақылау аймағына кiру режимi
8. Кедендiк бақылау аймағына кiру Кеден комитетiнiң тиiстi кедендiк бақылау аймағын құру туралы шешiммен айқындалған орындарда жүзеге асырылады. Мұндай орындар бақылау-өткiзу бекетi (бұдан әрi - БӨБ) болып табылуы мүмкiн. БӨБ айырым белгiлерiмен көрсетiлген.
9. Кедендiк бақылау аймағына тұлғаларды кiргiзу және көшiру Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге де мемлекеттiк органдардағы лауазымды тұлғалардың кiру жағдайларын есептемегенде, Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатымен және оның бақылауымен жүзеге асырылады. Аталған жағдайларда кедендiк бақылау аймағына кiру Қазақстан Республикасының кеден органының алдын ала хабарлауымен рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметiнiң әскери қызметшiсiн өткiзу мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу бекетiнде кiру режимiнiң келiсiлген технологиялық сызбасы бойынша жүзеге асырылады.
10. Кедендiк бақылау аймағының шегiнде тауарларды және көлiк құралдарын көшiру, сондай-ақ өндiрiстiк және өзгелей кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру кеден режимiнiң шарттарымен айқындалған тауарлармен операцияларды жасау көзделген жағдайларды есептемегенде, Қазақстан Республикасының кеден органының рұқсатымен жiберiледi.
11. Кедендiк бақылау аймағының шегiнде, сондай-ақ кедендiк бақылау аймағында болып табылатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, онда тұрақты өмiр сүретiн жеке тұлғалардың мемлекеттiк шекарамен сәйкес келмейтiн, оның шекарасы арқылы (Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы көшiру жағдайларын есептемегенде) тауарлар және көлiк құралдарын көшiру жеке басты куәландыратын құжат бойынша және көлiк құралдарына арнайы рұқсатнама бойынша жүргiзiледi. Арнайы рұқсатнама шекаралық, мал-дәрiгерлiк, фитосанитарлық және мемлекеттiк бақылаудың басқа да түрлерін жүзеге асыратын басқа да мемлекеттік органдармен келісім бойынша Қазақстан республикасының кеден органдары береді.
12. Егер олардың жасағаны кедендік бақылау аймағының жұмысын белгілеу мен режиміне сәйкес келмесе, тауарларды және көлік құралдарын көшіруге, өндірістік және өзге де коммерциялық қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.
Қорытынды ережелер
13. Кедендік бақылау аймағының режимін бұзғаны үшін Кеден ісі туралы заңның 260-бабына сәйкес жауапқа тарту көзделген.
Қазақстан Республикасының       Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс Министрімен   Мемлекеттік кіріс министрлігі
келісілді                       Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпандағы         2001 жылғы 15 ақпандағы
N 50 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Авторлық құқық жөніндегі
комитетінің Төрағасымен
келісілді

от 7 февраля 2001 года
Правила подачи, рассмотрения заявления и
включения в реестр товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
1. Настоящие Правила подачи, рассмотрения заявления и включения в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 218-2 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок подачи, рассмотрения заявления и включения товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
2. Объектами интеллектуальной собственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан признаются результаты интеллектуальной творческой деятельности и средства индивидуализации участников гражданского оборота, товаров, работ или услуг.
3. Включение товаров в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, осуществляется по заявлению обладателя прав на объекты интеллектуальной собственности либо его представителя.
4. Таможенный комитет ведет реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности.
Таможенный комитет не реже одного раза в квартал производит публикацию реестра в определенных им печатных изданиях, а также обеспечивает распространение данной информации в электронных средствах массовой информации.
5. Заявление о включении товаров в реестр оформляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам в двух экземплярах, один из которых остается в Таможенном комитете, второй - после регистрации возвращается заявителю.
К заявлению должны быть приложены:
документы или иные доказательства, подтверждающие право заявителя на объекты интеллектуальной собственности;
подробное описание, две фотографии, рисунки или чертежи объекта интеллектуальной собственности, если объект интеллектуальной собственности имеет материальное выражение, в ином случае - товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности;
для юридических лиц - нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации;
для физических лиц - нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность;
подтверждение банка о наличии расчетного счета, указанного в заявлении.
6. Заявление о включении товаров в реестр, поступившее в Таможенный комитет, не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявления подлежит регистрации в журнале регистрации заявлений о включении товаров в реестр и рассматривается Таможенным комитетом в течение 10 дней со дня его регистрации.
В соответствии со статьей 218-2 Закона о таможенном деле товары могут быть исключены из реестра в следующих случаях:

2001 жылғы 7 ақпандағы
Өтінішті беру, қарау және санаткерлік меншік
объектiлерi бар тауарлардың тiзбесiне
енгiзудiң ережесi
1. Өтiнiштi беру, қарау және санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың тiзбесiне енгiзудiң осы Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 218-2-бабына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң (бұдан әрi - Кеден комитетi) өтiнiштi беру, қарау және санаткерлiк меншiк объектілерi бар тауарлардың тiзбесiне енгiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес санаткерлiк меншiк объектiлерi азаматтық айналыс, тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулерге қатысушылардың санаткерлік шығармашылық қызметiнiң қорытындысы және даралау құралы болып танылады.
3. Тауарларды санаткерлiк меншiк объектілерi бар тауарлардың тiзбесiне енгiзу санаткерлiк меншiк объектiсiне болмаса оның өкілiне құқық иесiнiң өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
4. Кеден комитетi санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың тiзбесiн жүргiзедi.
Кеден комитетi тоқсанына бiр реттен артық емес өздерiне айқын баспа басылымдарында тізбені жариялауды жүргiзедi, сондай-ақ электронды бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты таратуды қамтамасыз етедi.
5. Тауарлардың тiзбесiне енгiзу туралы өтiнiш екi данада осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресiмделедi, оның бiрi Кеден комитетiнде қалады, екiншiсi - тiркеуден кейiн өтiнiш берушiге қайтарылады.
Өтiнiшке:
санаткерлiк меншiктің объектiлерiне өтiнiш берушiнiң құқығын растайтын құжаттар немесе өзге де дәлелдер;
егер санаткерлiк меншiк объектiнің материалдық тiршiлiгi, өзгелей жағдайда санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлары бар болса, санаткерлiк меншiк объектiнiң жан-жақты сипаттамасы, екi фотосуретi, суретi немесе сызбасы;
заңды тұлғалар үшiн - мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариалды расталған көшiрмелерi;
жеке тұлғалар үшiн - жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшiрмесi;
өтiнiште көрсетiлген есеп айырысу шотының бар болуы туралы банктің растауы тiркелуi қажет.
6. Кеден комитетiне келiп түскен тiзбеге тауарларды енгiзу туралы өтiнiш, өтiнiш келiп түскен күннiң келесi жұмыс күнiнен қалдырылмай тiзбеге тауарларды енгiзу туралы өтiнiштердi тiркеу журналына тiркелуi тиiс және Кеден комитетi ол тiркелген күннен бастап 10 күн iшiнде қарайды. Кеден iсi туралы заңның 218-2-бабына сәйкес тауарлар мынадай жағдайларда:

1) по заявлению обладателя права на объекты интеллектуальной собственности;
2) при обнаружении предоставления недостоверных сведений при включении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в реестр;
3) при не сообщении в установленный срок об изменении сведений, указанных в заявлении;
4) при прекращении действия права на объекты интеллектуальной собственности.
7. Таможенный комитет незамедлительно уведомляет правообладателя об исключении товаров из реестра.
8. При изменении сведений, указанных в заявлении, правообладатель обязан уведомить Таможенный комитет в срок не позднее трех дней с даты указанных изменений.
9. За нарушения требований, установленных настоящими Правилами, предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам подачи, рассмотрения
заявления и включения в реестр
товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
Таможенный комитет
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
______________________________________________________________________
(для юридического лица - полное наименование, для физического лица
______________________________________________________________________
Ф.И.О.)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о включении в реестр
Прошу включить товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, в реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности. Сведения об организации:
1. Свидетельство о государственной регистрации _______________________
______________________________________________________________________
(N, кем и когда выдано)
2. Адрес _____________________________________________________________
3. Расчетный счет ____________________________________________________
(N счета, наименование и местонахождение банка)
4. Прилагаемые документы:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ф.И.О руководителя
юридического лица или
физического лица                 Подпись                Печать
(для юридического
лица)
"___" __________200__ г.
Заявление зарегистрировано "___" ___________200_ г. за N______________
______________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество должностного лица)
Приложение
к приказу Таможенного Комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 50
Перечень
утративших силу некоторых приказов Таможенного
Комитета Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
1. Приказ Таможенного Комитета Республики Казахстан от 16 мая 1997 года N 127-П V970318_ "О порядке проведения проверок финансовой и внешнеэкономической деятельности в таможенных целях".

1) санаткерлiк меншiк объектiлерiне құқық иегерiнiң өтiнiшi бойынша;
2) тiзбеге санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды енгiзу кезiнде сенiмсiз мәлiметтер берудi қолға түсiру кезiнде;
3) өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердiң өзгеруi туралы белгiленген мерзiмде хабарламау кезiнде;
4) санаткерлiк меншiктiң объектiлерiне құқық күшiн тоқтатқан кезде тiзбеден шығарылуы мүмкiн.
7. Кеден комитетi тiзбеден тауарларды алып тастау туралы құқық иегерiн тез арада хабардар етедi.
8. Құқық иегерi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер өзгерген кезiнде, көрсетiлген өзгерiстер күнiнен бастап үш күннен кешiкпейтiн мерзiмде Кеден комитетiне хабарлауға мiндеттi.
9. Осы Ережеде белгiленген талаптарды бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiк көзделген.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң бұйрығына
қосымша
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 50
Қазақстан Республикасының МКМ Кеден комитетiне
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, филиалдың,
__________________________________________________________________
өкiлдiктiң толық атауы)
Өтініш
Интеллектiлiк меншiктiң объектілерiнiң тiзбесiне енгiзуiңiздi
өтiнемiн.
Ұйым туралы мәлiмет:
1. Меншiк нысаны ___________________________________________
2. Құрылған жылы ___________________________________________
3. Тiркеу туралы куәлiк ____________________________________
__________________________________________________________________
(N, кiм және кiмге берiлдi)
4. Мекен-жайы ______________________________________________
(индексi, қала, аудан, облыс, көше, үйдiң N, телефоны, факс)
5. Есеп айырысу шоты _______________________________________
(банктiң есеп N, атауы және орналасқан орыны)
6. Қоса берілген құжаттар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Басшы _____________                      _________________
(қолы)                              (аты-жөнi)
Мөр орны
2000 жылғы "____"__________
2000 жылғы "____"__________ қарауға алынған өтініш
__________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, аты-жөнi)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң бұйрығына
қосымша
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 50
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының
тізбесі
1. "Кедендік мақсаттарда қаржылай және сыртқы экономикалық қызметке тексеру жүргізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Кеден комитетінің 1997 жылғы 16 мамырдағы N 127-Б бұйрығы .

2. Приказ Таможенного Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 17-П V980514_ "О создании таможенных нарядов и усилении таможенного контроля за перемещением товаров через таможенную границу и по территории Республики Казахстан".
3. Приказ Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года N 531-П V990975_ "Об утверждении Инструкции о порядке создания и обозначения зоны таможенного контроля".
4. Приказ Таможенного Комитета Республики Казахстан от 8 апреля 1996 года N 77-П V960182_ "О порядке государственного таможенного контроля в пунктах перехода через таможенную границу Республики Казахстан".

2. "Кедендік жүктелім құру және кеден шекарасы арқылы және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткізілетін тауарлар үшін кедендік бақылауды күшейту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кеден комитетінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 17-Б бұйрығы .
3. "Кедендік бақылау аймағын құру және белгілеу тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 жылғы 3 қарашадағы N 531-Б бұйрығы .
4. "Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өту бекетіндегі мемлекеттік кедендік бақылау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Кеден комитетінің 1996 жылғы 8 сәуірдегі N 77-Б бұйрығы .