Об утверждении Правил установления и отмены тарифов с понижающим коэффициентом на услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам на внутреннем рынке
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, зищите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 15 августа 2001 года № 166-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2001 г. за № 1648. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 8 февраля 2010 года № 40-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 08.02.2010 № 40-ОД.
В целях установления единого порядка и условий применения тарифов с понижающим коэффициентом на услуги субъектов естественных монополий и руководствуясь подпунктом 4) статьи 13, подпунктом 3) статьи 15 Закона Республики Казахстан Z980272_ "О естественных монополиях", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления и отмены тарифов с понижающим коэффициентом на услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам на внутреннем рынке.
2. Департаменту правового, нормативного и методологического обеспечения обеспечить проведение государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
3. Департаменту сводного анализа и контрольно-инспекторской работы (Ержанова С.А.) после государственной регистрации настоящего приказа довести его до сведения территориальных органов, Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, ЗАО "КазТрансОйл". 4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства Б.Сагинтаева. Председатель Агентства Согласовано: Утверждены: Заместитель Премьер-Министра - Приказом Председателя Агентства Министр энергетики и минеральных Республики Казахстан Ресурсов Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса N 166-ОД от 15 августа 2001 г.
Правила
установления и отмены тарифов с понижающим
коэффициентом на услуги по транспортировке нефти
по магистральным трубопроводам на внутреннем рынке
1. Общие положения
1. Правила установления и отмены тарифов с понижающим коэффициентом на услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z980272_ "О естественных монополиях" и постановлением Правительства Республики Казахстан P001172_ "О некоторых вопросах стабилизации внутреннего рынка нефтепродуктов" от 2 августа 2000 года N 1172.

Ішкі рынокта магистральдық құбыр желілері арқылы мұнай тасымалдау жөніндегі қызмет көрсетулерге төмендету коэффициенті тарифтерді белгілеу және алып тастау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 15 тамыздағы N 166-ОД бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет басқармасында 2001 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1648. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агеттігі Төрағасының 2010 жылғы 8 ақпандағы № 40-НҚ Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агеттігі Төрағасының 2010.02.08 № 40-НҚ бұйрығымен.
Табиғи монополия субъектiлерiнің қызмет көрсетулерiне төмендету коэффициенттi тарифтер белгiлеудiң және қолданудың бiрыңғай тәртiбi мен шарттарын белгiлеу мақсатында және "Табиғи монополиялар туралы" Z980272_ Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4) тармақшасын, 15-бабының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып,
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Iшкi рынокта магистральдық құбыр желiлерi арқылы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетулерге төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу және алып тастау Ережесi бекiтiлсiн.
2. Құқықтық нормативтiк және әдiснамалық қамтамасыз ету департаментi осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуден өткiзудi қамтамасыз етсiн.
3. Жиынтық талдау және бақылау-инспекторлық жұмыс департаментi (С.А. Ержанова) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн аумақтық органдардың, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң, "ҚазТрансОйл" ЖАҚ-ның назарына жеткiзсiн. 4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттiк төрағасының бiрiншi орынбасары Б. Сағынтаевқа жүктелсiн. Агенттің төрағасы Келісілген Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, Премьер-министрінің орынбасары бәсекелестікті қорғау және Энергетика және минералдық шағын бизнесті қолдау жөніндегі ресурстар министрі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 15 тамыздағы 2001 жылғы N 166-ОД бұйрығымен бекітілген Iшкi рынокта магистральдық құбыр желiлерi арқылы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетулерге төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу және алып тастау ЕРЕЖЕСI 1. Жалпы ереже
1. Магистральдық құбыр желiлерi арқылы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетулерге төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу және алып тастау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Z980272_ Қазақстан Республикасының Заңына және "Мұнай өнiмдерiнiң iшкi рыногын тұрақтандырудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 2 тамыздағы N 1172 P001172_ қаулысына сәйкес әзiрлендi.

2. Правила определяют порядок и условия установления и отмены тарифов с понижающим коэффициентом на услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам на внутреннем рынке (далее - тарифы с понижающим коэффициентом).
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
Компетентный орган - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
Трубопроводная организация - субъект естественной монополии, оказывающий услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам;
Грузоотправитель - нефтедобывающая организация, поставляющая нефть на внутренний рынок.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Принципы установления и отмены тарифов с понижающим коэффициентом
4. Тарифы с понижающим коэффициентом устанавливаются на основе расчета экономической эффективности этой меры в порядке, установленном центральным исполнительным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности субъектов естественных монополий (далее - Уполномоченный орган).
5. Установление тарифов с понижающим коэффициентом производится Уполномоченным органом по инициативе Грузоотправителя, Компетентного органа или Трубопроводной организации.
Установление тарифов с понижающим коэффициентом по инициативе Трубопроводной организации осуществляется в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях".
6. Критериями целесообразности установления тарифов с понижающим коэффициентом являются:
1) увеличение объемов поставки нефти отечественным организациям для переработки на внутреннем рынке;
2) возможность использования незадействованных и слабо задействованных участков магистральных трубопроводов;
3) обеспечение конкурентоспособности Трубопроводной организации на участках, где Трубопроводная организация не имеет монопольного положения.
7. Применение тарифов с понижающим коэффициентом осуществляется при условии отсутствия у Грузоотправителя задолженности перед Трубопроводной организацией или при условии погашения задолженности в соответствии с графиком погашения, заверенным подписями руководителей Трубопроводной организации и Грузоотправителя.
8. Размер тарифа с понижающим коэффициентом должен покрывать эксплуатационные затраты Трубопроводной организации, связанные с увеличением объемов транспортировки и обеспечивать уровень прибыли с учетом установленной ставки прибыли на задействованные активы.
9. Тарифы с понижающим коэффициентом устанавливаются на определенный период, но не более чем на полгода.
Уполномоченный орган вправе продлить действие тарифов с понижающим коэффициентом при дальнейшей целесообразности их применения и соответствии критериям, перечисленным в пункте 6 настоящих Правил.

2. Ереже iшкi рынокта магистральдық құбыр желiлерi арқылы мұнай тасымалдау жөнiндегi қызмет көрсетулерге төмендету коэффициенттi тарифтер (бұдан әрi - төмендету коэффициенттi тарифтер) белгiлеу және алып тастау тәртiбiн айқындайды.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
Құзыреттi орган - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi;
Құбыр желiсi ұйымы - магистральдық құбыр желiлерi арқылы мұнай тасымалдау жөнiнде қызмет көрсетушi табиғи монополия субъектiсi;
Жүк жөнелтушi - iшкi рынокқа мұнай жеткiзушi мұнай өндiрушi кәсiпорын.
Осы Ережеде пайдаланылып отырған өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Төмендету коэффициентті тарифтердi
белгiлеу және алып тастау шарттары
4. Төмендету коэффициенттi тарифтер осы шараның экономикалық тиiмдiлiгi есебiнің негiзiнде табиғи монополиялар субъектiлерiнің қызметiн бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрi - Уәкiлеттi орган) белгiлеген тәртiппен белгiленедi.
5. Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеудi Жүк жөнелтушінің, Құзыреттi органның немесе Құбыр желiсi ұйымының бастамасы бойынша Уәкiлеттi орган жүргiзедi.
Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу Құбыр желiсi кәсiпорнының бастамасы бойынша "Табиғи монополиялар туралы" Z980272_ Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
6. Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеудің мақсатқа сайлығының өлшемдерi:
1) отандық ұйымдарға iшкi рынокта қайта өңдеу үшін мұнай жеткiзу көлемдерiнің артуы;
2) iске қосылмаған және әлсiз жұмыс iстейтiн магистральдық құбыр желiлерi учаскелерiн пайдалану мүмкiндiгi;
3) Құбыр желiсi ұйымының монополиялық жағдайы жоқ учаскелерiнде Құбыр желiсi ұйымының бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
7. Төмендету коэффициенттi тарифтердi қолдану Жүк жөнелтушiнің Құбыр желiсi ұйымының алдында берешегi болмаған жағдайда немесе берешектi Құбыр желiсi ұйымы мен Жүк жөнелтушi басшыларының қолдарымен расталған өтеу кестесiне сәйкес өтеген жағдайда жүзеге асырылады.
8. Мұнай тасымалдау тарифінің мөлшерi төмендету коэффициентiн ескере отырып, Құбыр желiсi ұйымының тасымалдау көлемдерінің артуына байланысты пайдалану шығындарын жабуға және iске қосылған активтерге белгiленген пайда ставкасын ескере отырып, пайда деңгейiн қамтамасыз етуге тиiс.
9. Төмендету коэффициенттi тарифтер белгілi кезеңге белгiленедi, бiрақ жарты жылдан аспауға тиiс.
Уәкiлеттi орган төмендету коэффициенттi тарифтердiң күшiн олар одан әрi мақсатқа сай және осы Ереженің 6-тармағында санамаланған өлшемдерге сәйкес болған жағдайда ұзартуға құқылы.

10. Действие тарифов с понижающим коэффициентом прекращается со дня введения новых тарифов. Рассмотрение заявки на установление тарифов с понижающим коэффициентом после введения новых тарифов осуществляется на общих основаниях.
11. Критериями целесообразности отмены тарифов с понижающим коэффициентом являются:
1) экономическая неэффективность дальнейшего применения тарифов с понижающим коэффициентом для государства и (или) Трубопроводной организации;
2) возникновение у Грузоотправителя просроченной задолженности перед Трубопроводной организацией либо несоблюдение графика погашения задолженности;
3) несоответствие основным критериям, перечисленным в пункте 6 настоящих Правил.
12. Действие тарифов с понижающим коэффициентом распространяется на всех Грузоотправителей, соответствующих критериям установленным в пунктах 6 и 7 Правил, при транспортировке грузов на определенном участке магистральных трубопроводов.
3. Порядок установления тарифов с понижающим коэффициентом
по инициативе Грузоотправителя
13. Для установления тарифов с понижающим коэффициентом Грузоотправитель должен предоставить в Трубопроводную организацию, Компетентный орган, Уполномоченный орган и иные заинтересованные государственные органы заявку о необходимости такого установления (в произвольной форме) с указанием полного своего наименования и вида деятельности, а также справку-обоснование о необходимости установления тарифов с понижающим коэффициентом.
При этом указанные Трубопроводная организация и государственные органы несут в установленном порядке ответственность за разглашение сведений, охраняемых законодательством.
14. Уполномоченный орган, Компетентный орган и Трубопроводная организация вправе дополнительно запросить для рассмотрения заявки у Грузоотправителя следующие материалы:
состояние задолженности Грузоотправителя перед Трубопроводной организацией (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения задолженности Грузоотправителя перед Трубопроводной организацией, заверенный подписями Грузоотправителя и первого руководителя Трубопроводной организации);
маршрут транспортировки (наименование участка, транспортное расстояние) при использовании незадействованных и слабо задействованных участков магистральных трубопроводов;
фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем потребления услуг с разбивкой по месяцам;
документ, подтверждающий переработку нефти на внутреннем рынке.
Представляемые материалы должны отвечать следующим требованиям:
каждый лист подписывается первым руководителем, а финансовые документы - и главным бухгалтером Грузоотправителя;
должны предоставляться фактические данные за предыдущий период (квартал, полугодие, год).

10. Төмендету коэффициенттi тарифтердің күшi жаңа тарифтер енгiзiлген сәттен бастап тоқтатылады.
Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеуге арналған өтiнiмдi қарау жаңа тарифтер енгiзiлгеннен кейiн жалпы негiздерде жүзеге асырылады.
11. Төмендету коэффициенттi тарифтердi алып тастаудың мақсатқа сай болу өлшемдерi:
- төмендету коэффициенттi тарифтердi одан әрi қолданудың мемлекет және (немесе) Құбыр желiсi ұйымы үшiн экономикалық тиiмсiздiгi;
- Жүк жөнелтушінің Құбыр желiсi ұйымының алдында мерзiмi өткен берешегiнің пайда болуы не берешектi өтеу кестесiн сақтамауы;
- осы Ереженің 6-тармағында санамаланған негiзгi өлшемдерге сәйкес еместiгi болып табылады.
12. Төмендету коэффициенттi тарифтер Ереженің 6 және 7-тармақтарында белгiленген өлшемдерге сәйкес келетiн барлық Жүк жөнелтушiлер үшiн магистральдық құбыр желiлерiнің белгiлi бiр учаскесiнде жүктер тасымалдау кезiнде қолданылады.
3. Жүк жөнелтушінің бастамасы бойынша төмендету
коэффициенттi тарифтердi белгiлеу тәртiбi
13. Жүк жөнелтушi төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу үшiн Құбыр желiсi ұйымына, Құзыреттi органға, Уәкiлеттi органға және өзге де мүдделi мемлекеттiк органдарға өзiнің толық атауы мен қызметiнiң түрiн көрсете отырып, мұндай белгiлеудің қажеттiгі туралы өтiнiмдi, сондай-ақ төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу қажеттiгi туралы анықтама-негiздеменi ұсынуға тиiс.
Сонымен бiрге Құбыр желiсi ұйымы мен мемлекеттiк органдар заңнамамен қорғалатын мәлiметтердi жария еткенi үшiн белгiленген тәртiппен жауапты болады.
14. Уәкiлеттi орган, Құзыреттi орган және Құбыр желiсi ұйымы өтiнiмдi қарау үшін Жүк жөнелтушіден мынадай материалдарды қосымша сұратуға құқылы:
Жүк жөнелтушiнің Құбыр желiсi ұйымы алдындағы берешегiнің жай-күйi (ағымдағы айдың бiрiншi күнiндегi өзара есеп айырысуларды салыстыру актiсi және Жүк жөнелтушiнің және Құбыр желiсi ұйымының бiрiншi басшысының қолдарымен расталған, Жүк жөнелтушінің Құбыр желiсi ұйымы алдындағы берешегiн өтеу кестесi);
магистральдық құбыр желiлерiнің iске қосылмаған және әлсiз жұмыс iстейтiн учаскелерiн пайдалану кезiнде тасымалдау маршруты (учаске атауы, көлiктiк қашықтық);
қызмет көрсетулердi тұтынудың айлар бойынша бөлгендегi нақты (өткен жылдың тиiстi кезеңi iшiндегi) және жоспарланған көлемi;
iшкi рынокта мұнай өңдеудi растайтын құжат.
Ұсынылатын материалдар мынадай талаптарға жауап беруге тиiс:
әр параққа - бiрiншi басшы, ал қаржы құжаттарына жүк жөнелтушінiң бас бухгалтерi қол қояды;
өткен кезең iшiндегi (тоқсанның, жарты жылдың, жылдың) нақты деректер ұсынылуға тиiс.

15. Непредставление или предоставление не в полном объеме необходимых материалов, запрашиваемых в соответствии с настоящими Правилами, может послужить основанием для отказа в рассмотрении заявки.
16. Уполномоченный орган, Компетентный орган, Трубопроводная организация и заинтересованные государственные органы в течение 5 дней должны в письменной форме уведомить Грузоотправителя о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в рассмотрении заявки.
17. При необходимости Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию у Грузоотправителя, Трубопроводной организации, Компетентного органа, заинтересованных государственных органов.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения запрашиваемой информации, но не более чем на 7 дней.
18. Трубопроводная организация, Компетентный орган и заинтересованные государственные органы в течение 15 дней со дня получения обосновывающих материалов от заявителя предоставляют в уполномоченный орган заключения об установлении тарифов с понижающим коэффициентом.
В случае непредставления в установленные сроки заключений указанными организациями срок рассмотрения заявки в Уполномоченном органе приостанавливается до получения соответствующих заключений, но не более чем на 5 дней.
При непредставлении в течение 5 дней с момента приостановления рассмотрения заявки заключений указанных организаций, Уполномоченный орган вправе отклонить заявку по этой причине.
19. Уполномоченный орган проводит экспертизу предоставленных Грузоотправителем обосновывающих материалов и заключений Трубопроводной организации, Компетентного органа, заинтересованных государственных органов в течение 30 дней со дня получения материалов от Грузоотправителя.
20. По результатам проведенной экспертизы Уполномоченный орган принимает решение об установлении тарифов с понижающим коэффициентом либо отказе в таком установлении.
Решение об установлении тарифов с понижающим коэффициентом принимается в виде приказа первого руководителя Уполномоченного органа.
Приказ об установлении тарифов с понижающим коэффициентом направляется в Компетентный орган, Трубопроводную организацию и заинтересованные государственные органы.
В случае отказа в установлении тарифов с понижающим коэффициентом Уполномоченный орган выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется Грузоотправителю, Трубопроводной организации, Компетентному органу и заинтересованным государственным органам.
21. В случае если Трубопроводная организация, Компетентный орган и заинтересованные государственные органы выносят заключения о несогласии в установлении тарифов с понижающим коэффициентом, окончательное решение принимается Уполномоченным органом.
22. Информация об установлении тарифов с понижающим коэффициентом должна быть доведена Трубопроводной организацией до сведения Грузоотправителей не позднее, чем за 10 дней до даты введения приказа Уполномоченного органа в действие.
23. Трубопроводная организация в обязательном порядке ежеквартально предоставляет в Уполномоченный и Компетентный орган информацию о фактически предоставленных объемах услуг с применением тарифов с понижающим коэффициентом за соответствующий период времени.
4. Порядок установления тарифов с понижающим коэффициентом
по инициативе компетентного органа
24. Если инициатором установления тарифов с понижающим коэффициентом является Компетентный орган, он должен одновременно с заявкой о необходимости введения тарифов с понижающим коэффициентом представить в Уполномоченный орган заключение от Трубопроводной организации.
25. Уполномоченный орган рассматривает заявку Компетентного органа и в течение 15 дней принимает решение об установлении тарифов с понижающим коэффициентом либо об отказе в таком установлении.
5. Порядок отмены тарифов с понижающим коэффициентом

15. Осы Ережеге сәйкес сұрау салынған қажеттi материалдарды ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау өтiнiмдi қараудан бас тартуға негiз болып табылады.
16. Уәкілеттi орган, Құзыреттi орган, Құбыр желiсi ұйымы және мүдделi мемлекеттiк органдар 5 күн ішінде өтiнiмнің қарауға қабылданғаны не өтiнiмдi қараудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде Жүк жөнелтушiге хабарлауға тиiс.
17. Уәкiлеттi орган қажет болған жағдайда, Жүк жөнелтушiден, Құбыр желiсi ұйымынан, Құзыреттi органнан, мүдделi мемлекеттiк органдардан қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
Бұл кезде өтiнiмдi қарау мерзiмi сұрау салынып отырған ақпаратты алғанға дейiн тоқтатыла тұрады, бiрақ 7 күннен аспауға тиiс.
18. Құбыр желiсi ұйымы, Құзыреттi орган және мүдделi мемлекеттiк органдар өтiнiш жасаушыдан негiздеушi материалдарды алған күннен бастап 15 күн iшiнде төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу туралы қорытындыларын Уәкiлеттi органға ұсынады.
Көрсетiлген ұйымдар қорытындыларды белгiленген мерзiмдерде ұсынбаған жағдайда, Уәкілеттi орган өтiнiмдi қарау мерзiмiн тиiстi қорытындыларды алғанша тоқтатады, бiрақ 5 күннен аспауға тиiс.
Көрсетiлген ұйымдар өтінiмдi қарау тоқтатылған сәттен бастап 5 күннің ішінде қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган осы себеп бойынша өтiнiмдi қабылдамауға құқылы.
19. Уәкiлетті орган Жүк жөнелтушi ұсынған Құбыр желiсi ұйымының және Құзыреттi органның негiздеушi материалдары мен қорытындыларына жүк жөнелтушiден материалдарды алған күннен бастап 30 күннің ішінде сараптама жүргiзедi.
20. Жүргiзiлген сараптама нәтижесiнде Уәкiлеттi орган төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу не мұндай белгiлеуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу туралы шешiм уәкiлеттi органның бiрiншi басшысының бұйрығы түрiнде қабылданады.
Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу туралы бұйрық Құзыреттi органға, Құбыр желiсi кәсiпорнына және мүдделi мемлекеттiк органдарға жiберiледi.
Төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеуден бас тартылған жағдайда, Уәкiлеттi орган тиiстi дәлелдi қорытынды шығарып, оны Жүк жөнелтушiге, Құбыр желiсi кәсіпорнына, Құзыреттi органға және мүдделi мемлекеттiк органдарға жiбередi.
21. Егер Құбыр желiсi ұйымы, Құзыреттi орган және мүдделi мемлекеттiк органдар төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеуге келiспейтiнi туралы қорытындылар шығарған жағдайда, түпкiлiктi шешiмдi Уәкiлеттi орган қабылдайды. 22. Құбыр желiсi ұйымы төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу туралы ақпаратты Уәкiлеттi орган бұйрығы күшiне енгенге дейiнгi 10 күннен кешіктiрмей, Жүк жөнелтушiлердің назарына жеткiзуге тиiс. 23. Құбыр желiсi ұйымы мiндеттi түрде тоқсан сайын Уәкiлеттi органға және Құзыреттi органға тиiстi уақыт кезеңi ішiнде төмендету коэффициенттi тарифтердi қолдана отырып, ұсынылған қызмет көрсетулердің нақты көлемдерi туралы ақпарат ұсынады. 4. Құзыреттi органның бастамасы бойынша төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу тәртiбi 24. Егер төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеудің бастамашысы Құзыреттi орган болып табылса, ол сонымен бiр мезгiлде төмендету коэффициенттi тарифтердi енгiзу қажеттiгi туралы өтінiммен бiрге Құбыр желiсi ұйымынан алынған қорытындыны Уәкiлеттi органға ұсынуға тиiс. 25. Уәкiлеттi орган Құзыреттi органның өтiнiмiн қарайды және 15 күннің iшiнде төмендету коэффициенттi тарифтердi белгiлеу туралы не ондай белгiлеуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды. 5. Төмендету коэффициенттi тарифтердi алып тастау тәртiбi

26. Действие тарифов с понижающим коэффициентом прекращается по истечении установленного срока, при этом принятие приказа первого руководителя Уполномоченного органа об отмене тарифов с понижающим коэффициентом не требуется.
27. Уполномоченный орган вправе самостоятельно отменить действие установленных тарифов с понижающим коэффициентом до истечения установленного срока в случаях предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
При принятии такого решения Уполномоченный орган вправе обратиться за заключением в Трубопроводную организацию, Компетентный орган и заинтересованные государственные органы.
28. Грузоотправитель, Трубопроводная организация и Компетентный орган вправе обратиться в Уполномоченный орган с предложением об отмене действия тарифов с понижающим коэффициентом, предоставив при этом материалы, обосновывающие необходимость такой отмены.
29. Уполномоченный орган в течение 30 дней рассматривает и проводит экспертизу предоставленных к рассмотрению обосновывающих материалов. В случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, Уполномоченный орган принимает решение в виде приказа об отмене установленных тарифов с понижающим коэффициентом с уведомлением Трубопроводной организации, Компетентного органа и заинтересованных государственных органов.
Информация об отмене установленных тарифов с понижающим коэффициентом должна быть доведена Трубопроводной организацией до сведения Грузоотправителей не позднее, чем за 10 дней до даты введения приказа уполномоченного органа в действие.
30. При отклонении предложения об отмене действия тарифов с понижающим коэффициентом, Уполномоченным органом выносится мотивированное заключение, которое направляется лицу, обратившемуся с таким предложением.
(Специалисты: Пучкова О.Я., Мартина Н.А.)

26. Төмендету коэффициенттi тарифтердің күшi белгiленген мерзiм аяқталысымен тоқтатылады, сонымен бiрге Уәкiлеттi органның бiрiншi басшысының төмендету коэффициенттi тарифтердi алып тастау туралы бұйрығының қабылдануы талап етiлмейдi.
27. Уәкілеттi орган белгiленген төмендету коэффициенттi тарифтердің күшiн белгiленген мерзiм аяқталғанша осы Ереженің 11-тармағына сәйкес өзi алып тастауға құқылы.
Мұндай шешiм қабылдау кезiнде Уәкiлеттi орган қорытынды үшiн құбыр желiсi ұйымына, Құзыреттi органға және мүдделi мемлекеттiк органдарға жүгiнуге құқылы.
28. Жүк жөнелтушi, Құбыр желiсi ұйымы және Құзыреттi орган Уәкiлеттi органға төмендету коэффициенттi тарифтердiң күшiн алып тастау туралы ұсыныспен, сонымен бiрге мұндай алып тастаудың қажеттiгiн негiздеушi материалдарды ұсына отырып, жүгiнуге құқылы.
29. Уәкiлеттi орган қарауға ұсынылған негiздеушi материалдарды 30 күннің iшiнде қарайды және сараптама жүргiзедi. Осы Ереженiң 11-тармағында көзделген жағдайларда, Уәкiлеттi орган Құбыр желiсi ұйымына, Құзыреттi органға және мүдделi мемлекеттiк органдарға хабарлай отырып, белгiленген төмендету коэффициенттерiн алып тастау туралы бұйрық түрiнде шешiм қабылдайды. Құбыр желiсi, ұйымы белгiленген төмендету коэффициенттi тарифтердi алып тастау туралы ақпаратты Уәкiлеттi орган бұйрығының күшiне енетiн күнiне дейiнгi 10 күннен кешiктiрмей Жүк жөнелтушiлердің назарына жеткiзуге тиiс. 30. Төмендету коэффициенттi тарифтердi алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, Уәкiлеттi орган дәлелдi қорытынды шығарып, оны осындай ұсыныспен жүгiнген тұлғаға жiбередi. Мамандар: Омарбекова А.Т. Қасымбеков Б.А.