О внесении изменений и дополнений в приказ Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях"
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 2 августа 2002 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2002 года № 1952. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года  "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе" приказываю:
1. Внести в приказ Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях" следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденной указанным приказом (далее - Инструкция):
абзац второй пункта 4 исключить;
в пункте 32:
в наименовании субсчетов 099, 113, 151, 204, 239, 249 слова "и грантов", "и грантам", "и гранты" исключить;
в наименовании субсчета 191 слова "государственных социальных" исключить;
абзац первый пункта 38 после слов "офисное оборудование," дополнить словами "арттехвооружение (бронетанковая техника, стрелковое оружие, оптические приборы, средства индивидуальной бронезащиты, военно-химическое имущество, средства радиационной и химической разведки, средства инженерного вооружения),";
в подпункте 1) пункта 42 после слов "транспортных животных" дополнить словами ", служебных собак";
в пункте 60 после слов "художественным ценностям" дополнить словами "; по арттехвооружению";
в абзацах третьем и четвертом пункта 79 после цифры "081" дополнить цифрами ", 140, 230";
в пункте 82 после слова "протезирования" дополнить словами ", боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации";
в абзаце десятом пункта 115 после слова "лимитов" дополнить словами "на основании разрешений";
в пункте 121 после цифры "49" дополнить словами "и от 17 марта 2000 года N 126";
в абзаце первом пункта 124 после слова "лимитов" дополнить словами ", выделенных на основании разрешений";
пункт 132 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:

"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2002 жылғы 2 тамыздағы N 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 17 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1952. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңынаөзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі - Нұсқаулық):
4-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
32-тармақта:
099, 113, 151, 204, 239, 249-қосалқы шоттардың атауындағы "және гранттарды", "және гранттарға", "және гранттар" деген сөздер алынып тасталсын;
191-қосалқы шоттың атауындағы "мемлекеттік әлеуметтік" деген сөздер алынып тасталсын;
38-тармақтың бірінші абзацындағы "офис жабдықтары," деген сөздерден кейін "арттехқару-жарақ (сауытты техника, атыс қаруы, оптикалық аспаптар, жеке сауытты қорғаныш құралдары, әскери химиялық мүлік, радиациялық және химиялық барлау құралдары, инженерлік қару-жарақ құралдары)" деген сөздермен толықтырылсын;
42-тармақтың 1) тармақшасындағы "көліктік малдарды" деген сөздерден кейін ", қызметтік иттерді" деген сөздермен толықтырылсын;
60-тармақтағы "көркем құндылықтар" деген сөздерден кейін "арттехқару-жарақ" деген сөздермен толықтырылсын;
79-тармақтың үшінші және төртінші абзацтарындағы "081" деген саннан кейін ", 140, 230" деген сандармен толықтырылсын;
82-тармақтағы "металдар" деген сөзден кейін ", ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру құралдары" деген сөздермен толықтырылсын;
115-тармақтың оныншы абзацындағы "лимиттердің" деген сөздің алдынан "Рұқсаттардың негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
121-тармақтағы "49" ден саннан кейін " және 2000 жылғы 17 наурыздағы N 126 " деген сөздермен толықтырылсын;
124-тармақтың бірінші абзацындағы "лимиттердің" деген сөздің алдынан "рұқсаттардың негізінде бөлінген" деген сөздермен толықтырылсын;
132-тармақ мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:

"Кроме того, на субсчете 112 учитываются денежные средства, поступившие на депозитный счет за выполненные работы осужденными исправительных учреждений, при этом дебетуется субсчет 112 и кредитуется субсчет 179.";
в абзаце седьмом пункта 136 слова "вышеуказанным Временным порядком" заменить словами "вышеуказанными Правилами";
в пункте 148:
подпункт 1) дополнить абзацем следующего содержания:
"в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не может быть произведено без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;";
подпункт 2) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"в случае прощения долга кредитором, при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на то лицом.";
в абзаце первом пункта 157 слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменить словами " Кодексу Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
пункт 172 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Кроме того, на субсчете 174 учитываются изъятые суммы и личные деньги осужденных и следственно арестованных лиц, в дебет субсчета 174 записываются удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам, а также использованные осужденными средства на расходы, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, при этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 17, 18. В кредит субсчета 174 записываются зарплата, пенсия, пособия и иные доходы, зачисленные на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц, при этом дебетуется субсчет 189.";
в абзаце втором пункта 174 предложение шестое изложить в следующей редакции:
"По истечении срока исковой давности невостребованные суммы депонентской задолженности, на основании акта инвентаризации расчетов, справки к акту, Протокола инвентаризационной комиссии, подлежат зачислению в соответствующий бюджет и отражаются в учете по дебету субсчета 177 и по кредиту субсчета 173.";
в абзаце втором пункта 175 слова "военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов, а также государственное страхование государственных служащих" заменить словами "работников государственных учреждений";
пункт 176 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:

"Бұдан басқа, 112-қосалқы шотта түзету мекемелерінің сотталған адамдары орындаған жұмыстар үшін депозиттік шотқа түскен ақшалай қаражат ескеріледі, бұл ретте 112-қосалқы шот дебеттеледі және 179-қосалқы шот кредиттеледі";
136-тармақтың жетінші абзацындағы "жоғарыда аталған Уақытша тәртіппен" деген сөздер "жоғарыда көрсетілген Ережемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
148-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуымен аяқталған жағдайда, егер атқару борышкердің өзінің қатысуынсыз жүргізіле алмаса, не міндеттеме өзгеше түрде борышкердің жеке басымен тығыз байланысты болса";
2) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"егер кредитор борышты кешірген жағдайда, егер борыштан босату туралы шешімді кредитор мүлкінің меншіктенушісі немесе оған уәкілетті тұлға қабылдаған жағдайда";
157-тармақтың бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Заң күші бар Жарлығына" деген сөздер "Салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
172-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұдан басқа, 174-қосалқы шотта сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары ескеріледі, 174-қосалқы шоттың дебетіне атқару парағы бойынша сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен көзделген сотталғандар пайдаланған шығыстарға арналған қаражат жазылады, бұл ретте 17, 18-шоттардың тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі. 174-қосалқы шоттың кредитіне сотталғандар мен тіркеуге алынып тұтқындалған тұлғалардың дербес шотына есептелген жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өзге де табыстар жазылады, бұл ретте 189-қосалқы шот дебеттеледі";
174-тармақтың екінші абзацындағы алтыншы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Талаптың көнелік мерзімі өткеннен кейін депоненттік берешектің талап етілмеген сомасы есептерді түгендеу актісінің, актіге анықтаманың, Комиссияның түгендеу хаттамасының негізінде тиісті бюджетке аударуға жатады және есепте 177-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 173-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі";
175-тармақтың екінші абзацындағы "әскери қызметшілерді және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін мемлекеттік міндетті дербес сақтандыруға сондай-ақ мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік сақтандыруға" деген сөздер "мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін мемлекеттік міндетті дербес сақтандыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
176-тармақ мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:

"На субсчете 179 также учитываются расчеты с хозяйствующими субъектами за оказанные услуги осужденными исправительных учреждений. При поступлении на депозитный счет заработной платы осужденных исправительных учреждений за выполненные работы, услуги дебетуется 112 и кредитуется 179. Суммы заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов осужденных исправительных учреждений записываются в кредит субсчета 189, при этом дебетуется субсчет 179.";
пункт 180 изложить в следующей редакции:
"180. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1999 года N 1464 "О мерах по совершенствованию порядка выплаты заработной платы, стипендий, пенсий, пособий и других денежных выплат за счет средств государственного бюджета" выплата заработной платы, стипендий и других денежных выплат работникам государственных учреждений производится через организации, имеющие лицензии Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, по выбору получателя путем зачисления их суммы на лицевые счета по вкладам или на карт-счета согласно Инструкции о выплате заработной платы, стипендий и других денежных выплат работникам государственных учреждений и стипендиатам через банки второго уровня и организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2000 года N 488.
В исключительных случаях, по письменному разрешению начальника областного Управления казначейства, Управления казначейства г.г. Астаны, Алматы и территориального подразделения Казначейства допускается выдача наличных денег по чекам территориальных подразделений Казначейства на выдачу заработной платы, стипендий и других денежных выплат, с последующим уведомлением Комитета казначейства согласно Инструкции о порядке использования государственными учреждениями чеков территориальных подразделений Казначейства, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2000 года N 488.";
в абзаце третьем пункта 182 предложение первое изложить в следующей редакции:
"Выплаты стипендий производятся в соответствии с пунктом 180 настоящей Инструкции.";
пункт 189 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Кроме того, на субсчете 189 учитываются расчеты с осужденными исправительных учреждений по заработной плате, пенсиям, пособиям и иным доходам. В кредит субсчета 189 записываются суммы начисленной заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов, при этом дебетуется субсчет 179. При зачислении на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц зарплаты, пенсии, пособий и иных доходов, дебетуется субсчет 189 и кредитуется субсчет 174.";

"179-қосалқы шотта сол сияқты түзету мекемелері сотталғандарының көрсеткен қызмет үшін шаруашылық жүргізуші субъектілермен жасалған есептер ескеріледі. Депозиттік шотқа орындалған жұмыстар, қызметтер үшін түзету мекемелері сотталғандарының жалақысы түскен кезде қызметтер 112 дебеттеледі және 179 кредиттеледі. Түзету мекемелері сотталғандары жалақысының, зейнатақыларының, жәрдемақыларының және өзге де табыстарының сомасы 189-қосалқы шоттың кредитіне жазылады, бұл ретте 179-қосалқы шот дебеттеледі";
180-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен жалақы, стипендия, зейнетақы, жәрдемақы және басқа да ақшалай төлемдерді төлеудің тәртібін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 28.09.1999 ж. N 1464 қаулысына сәйкес мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы, стипендия және басқа да ақшалай төлемдер салымдар бойынша дербес шоттарға немесе Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 17.11.2000 ж. N 488 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне және стипендиаттарға екінші деңгейдегі банктер және банктік операциялардың тиісті түрлеріне арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы жалақы, стипендия және басқа да ақшалай төлемдер төлеу туралы нұсқаулыққа сәйкес карт-шоттарға олардың сомасын есептеу жолымен алушының таңдауы бойынша банктік операциялардың тиісті түрлеріне арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы жүргізіледі.
Ерекше жағдайларда, облыстық Қазынашылық басқармасы, Астана, Алматы қалалары Қазынашылық басқармасы және Қазынашылық аумақтық бөлімшелері басшысының жазбаша рұқсаты бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 17.11.2000 ж. N 488 бұйрығымен бекітілген Қазынашылық аумақтық бөлімшелерінің чектерін мемлекеттік мекемелердің пайдалану тәртібі туралы нұсқаулыққа сәйкес Қазынашылық комитетіне кейіннен хабарлай отырып, жалақы, стипендия және басқа да ақшалай төлемдерді беруге арналған Қазынашылық аумақтық бөлімшелерінің чектері бойынша ақша беруге жол беріледі.";
182-тармақтың үшінші абзацында бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Стипендия төлеу осы Нұсқаулықтың 180-тармағына сәйкес жүргізіледі";
189-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұдан басқа, 189-қосалқы шотта жалақы, зейнетақылар, жәрдемақылар және өзге де табыстар бойынша түзету мекемелерінің сотталғандарымен есеп айырысулар ескеріледі. 189-қосалқы шоттың кредитіне есептелген жалақының, зейнетақының, жәрдемақылардың және өзге де табыстардың сомасы жазылады, бұл ретте 179-қосалқы шот дебеттеледі. Сотталғандар мен тергеуге алынып тұтқындалған тұлғалардың дербес шоттарына жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өзге де табыстар есептелген кезде 189-қосалқы шот дебеттеледі және 174-қосалқы шот кредиттеледі";

в абзаце втором пункта 191 и в абзаце первом пункта 191-1 слова "государственных социальных" исключить;
в пункте 192:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"На субсчете 198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды" государственные учреждения учитывают расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды. Удержание с дохода каждого физического лица обязательных пенсионных взносов отражается по дебету субсчета 180 и по кредиту субсчета 198. При перечислении удержанных обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды дебетуется субсчет 198 и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств 09, 10, 11.";
абзац второй после слова "ф.451" дополнить словами ", копию которой один раз в год выдает физическому лицу (работнику).";
пункт 196 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При перечислении денежных средств, выделенных администратору бюджетных программ на основании решения Правительства Республики Казахстан на образование или пополнение уставного капитала, администратор бюджетных программ производит списание расходов по дебету субсчета 200 и кредиту субсчетов 090, 100.";
пункт 199 дополнить абзацем следующего содержания:
"При выделении денежных средств в отчетном году на погашение кредиторской задолженности по субсчету 154 по окончании года субсчет 208 закрывается путем списания произведенных расходов в дебет субсчетов 230, 140.";
Приложение к Инструкции "Корреспонденция субсчетов по основным бухгалтерским операциям" изложить в новой редакции согласно приложению N 1 к настоящему приказу;
Приложение к Инструкции "Карточка учета N___ обязательных пенсионных взносов в Накопительные Пенсионные фонды" изложить в новой редакции согласно приложению N 2 к настоящему приказу;
Приложение к Инструкции "Ведомость по учету обязательных пенсионных взносов в Накопительные Пенсионные фонды" изложить в новой редакции согласно приложению N 3 к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение N 1
к приказу Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2002 г. N 353
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
Корреспонденция субсчетов
по основным бухгалтерским операциям
|                                              |   Номер субсчетов
|           Содержание операций                |_______________________
|                                              | по дебету  |по кредиту
|______________________________________________|____________|__________
1 |                     2                        |     3      |    4
___|______________________________________________|____________|__________
Раздел 1. Активы

191-тармақтың екінші абзацындағы және 191-1-тармақтың бірінші абзацындағы "мемлекеттік әлеуметтік" деген сөздер алынып тасталсын;
192-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"198 "Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелер жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысуларды ескереді. Әрбір жеке тұлғадан міндетті зейнетақы жарналарын ұстау 180-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 198-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі. Жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын аударған кезде 198-қосалқы шот дебеттеледі және 09, 10, 11-ақшалай қаражат шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі";
екінші абзацтағы "451-н." деген сөздің алдынан "көшірмесін жылына бір рет жеке тұлғаға (қызметкерге) беретін" деген сөздермен толықтырылсын;
196-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде өтеусіз негізде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне білім беруге немесе жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген ақшалай қаражатты аударған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі есептен шығыстарды шығаруды 200-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 090, 100-қосалқы шоттардың кредиті бойынша жүргізеді";
199-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"154 "Бекітілген қаржыландыру жоспарынан тыс кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша кредиторлық берешекті өтеуге есепті жылы ақшалай қаражат бөлінген жағдайда жыл аяқталғаннан кейін жүргізілген шығыстарды 230, 140-қосалқы шоттардың дебетіне есептен шығару жолымен 208-қосалқы шот жабылады";
Нұсқаулыққа "Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша қосалқы шоттардың хабарламасы" қосымшасы осы бұйрыққа N 1 қосымшаға сәйкес
жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа "Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы
жарналарының N _______ есептеу карточкасы" қосымшасы осы бұйрыққа N
2 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа "Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы
жарналарын есептеу жөніндегі ведомосы" қосымшасы осы бұйрыққа N 3
қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
2002 жылғы 2 тамыздағы
N 353 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 нұсқаулығына
қосымша
Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша
қосалқы шоттардың хабарламасы
____________________________________________________________________  |                                       |Қосалқы шоттардың нөмірі
|                                       |_________________________
|                                       |  дебет    |  кредит
|       Операциялардың мазмұны          | бойынша   | бойынша    ____________________________________________________________________1 |                2                      |     3     |     4       ____________________________________________________________________                        1 бөлiм. Активтер

1    Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зда-      010-012    250
ний, сооружений и передаточных устройств или
работ по реконструкции зданий и сооружений
2    Приобретение машин и оборудования, транс-        013-019    090, 100,
портных средств, инструментов, производст-                  111, 118,
венного (включая принадлежности), хозяйст-                  178, 179
венного инвентаря, рабочего и продуктивного
скота, книг, включаемых в библиотечный фонд,
и прочих активов
Одновременно производится вторая запись          200, 211,   250
213
3    Приобретение машин и оборудования, транс-        013, 015,
портных средств, инструментов и прочих           016, 019    151
активов
Одновременно производится вторая запись          204         250
4    Безвозмездное получение активов                  010-019     020, 021,
250
5    Оприходование изготовленных хозяйственным        016, 019    084
способом активов (мебели и др.)
Одновременно производится вторая запись          200, 211    250
6    Оприходование излишков активов, выявленных       010-019     250
при инвентаризации
7    Передача безвозмездно активов                    020, 021,   010-019
250
8    Реализация излишнего, неиспользуемого            020, 250    013-016,
оборудования, транспортных средств и др.                     019
Одновременно производится вторая запись на       090, 100,   173
суммы, поступившие и подлежащие зачислению       120, 178
в доход бюджета
9    Списание активов, пришедших в негодность         020, 250    010-019
10   Оприходование стоимости материалов, получен-
ных от ликвидации активов и малоценных и
быстроизнашивающихся предметов:
подлежащих реализации и зачислению в доход       063, 064,   173
бюджета                                          067, 069
оставленных для хозяйственных нужд               063, 064,   140, 230
государственного учреждения                      067, 069
11   Списание недостач активов, выявленных при        020, 250    013-019
инвентаризации и принятых за счет государст-
венного учреждения
12   Списание активов вследствие недостачи, уста-     020, 250    013-019
новленной при инвентаризации, отнесенных за
счет виновных лиц
Одновременно производится вторая запись на       170         173
суммы, подлежащие взысканию с виновных лиц в
доход бюджета
13   Перевод предметов из состава активов в           020, 250    013-019
состав малоценных и быстроизнашивающихся
предметов
Одновременно производится вторая запись на       070, 071    260
оприходование малоценных и быстроизнашиваю-
щихся предметов
14   Начисление суммы износа в последний рабочий      250         020, 021
день декабря
15   Начисление износа активов, приобретенных за      250         020
счет внешних займов
Раздел 2.
Материальные запасы

1 Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды,         010-012       250
құрылыстарды және ауыспалы
қондырғыларды немесе ғимараттар мен
үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды
пайдалануға қабылдау
2 Машиналар мен жабдықтарды, көлiк құралдарын, 013-019     090, 100
аспаптарды, өндiрiстiк (керек-жарақтарды                 111, 118
қоса алғанда), шаруашылық құрал-саймандарды,             178, 179
жұмыстық және өнiм беретiн малдарды,
кiтапхана қорына қосылатын кiтаптарды және
басқа да активтердi сатып алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi       200, 211,     250
213
3 Машиналар мен жабдықтарды, көлік           013, 015,     151
құралдарын, құрал-саймандарды және басқа   016, 019
активтерді сатып алу
Бір уақытта екінші жазба жүргізіледі          204        250
4 Активтердi қайтарусыз алу                  010-019      020,021,
250
5 Шаруашылық тәсiлмен дайындалған активтердi 016, 019      084
(жиһаздар және т.б.) кiрiске алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi       200, 211      250
6 Мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған     010-019       250
активтердiң артығын кiрiске алу
7 Активтердi қайтарусыз беру                 020, 021,     010-019
250
8 Пайдаланылмайтын жабдықтардың, көлiк       020, 250      013-016,
құралдарының және т.б. артығын сату                          019,   Бюджеттің кiрiсiне түскен және есепке
алуға жататын сомаларға бiр уақытта        090, 100,     173
екiншi жазба жүргiзiледi.                  120, 178
9 Пайдаға жарамсыз деп танылған активтердi   020, 250      010-019
есептен шығару
10 Активтерді және арзан құнды және тез
тозатын заттарды тарату туралы алынған:
сатуға және бюджеттің кірісіне            063, 064,    173
есептеуге жататын                         067, 069
мемлекеттік мекеменің шаруашылық          063, 064     140, 230
мұқтаждықтар үшін қалдырылған             067, 069
материалдардың құнын кіріске алу
11 Түгендеу кезінде анықталған және          020, 250      013-019
мемлекеттік мекеменің есебiнен
қабылданған кем активтердi есептен
шығару
12 Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған    020, 250      013-019
мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған
жетiспеушiлiктердiң салдарынан
активтердi есептен шығару
Бюджет кiрiсiне кiнәлi тұлғалардан
төлеттiрiп алынатын сомаларға бiр         170           173
уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
13 Заттарды активтердiң құрамынан арзан      020, 250      013-019
құнды және тез тозатын заттардың
құрамына ауыстыру
Бiр уақытта арзан құнды және тез
тозатын заттарды кiрiске алуға екінші     070, 071      260
жазба жүргiзiледi
14 Тозу сомасынан желтоқсанның соңғы         250           020, 021
жұмыс күнiн есептеу
15 Сыртқы заемдардың есебінен алынған
активтердің тозуын есептеу                250           020
2 бөлiм. Материалдық запастар

16   Оприходование готовых изделий и продукции,       030, 031    080, 081,
переданных из производства на склад                          400
17   Реализация готовых изделий и продукции           280, 281    030, 031
подсобных хозяйств
18   Передача готовой продукции подсобных             061, 065,   031
хозяйств для нужд государственного               067
учреждения
19   Списание в конце года разницы между заплани-
рованной и фактической себестоимостью
сельскохозяйственной продукции (перерасход)
в части:
нереализованной продукции, находящейся на        031         081
складе реализованной продукции                   281         081
20   Получение от поставщиков оборудования и          040, 041    150
строительных материалов для строительства
21   Передача подрядным организациям оборудования     150         040, 041
и строительных материалов на капитальное
строительство
22   Списание оборудования и строительных мате-       203, 212    040, 041
риалов, израсходованных на объекты нового
строительства, выполняемого хозяйственным
способом
23   Оприходование излишнего оборудования и           040, 041    143, 231
строительных материалов, выявленных при
инвентаризации
24   Получение со склада материалов длительного       043         060
использования научными подразделениями для
выполнения научно-исследовательских работ
или мастерскими для реставрации и ремонта
произведений искусства, музейных ценностей
и памятников архитектуры
25   Списание израсходованных материалов длитель-     083, 200,   043
ного использования                               211
26   Оприходование по цене возможного использо-
вания спецоборудования, не возвращенного
заказчику после завершения темы и исполь-
зуемого в качестве:
активов                                          013, 016    020, 250
малоценных и быстроизнашивающихся предметов      071         260
материалов                                       060, 063    140
27   Приобретение животных для откорма                050         111, 178,
248
28   Оприходование привеса и приплода молодняка       050         081, 140,
по запланированной себестоимости                             230, 400
29   Списание за счет государственного учреждения     081, 140,   050
павшего молодняка и животных на откорме          230, 400
30   Оприходование мясных продуктов при убое          031         050
животных по запланированным ценам
31   Списание сумм разницы между запланированной      031, 050    081, 400
и фактической себестоимостью продукции
животноводства и стоимости привеса молодняка
животных в части, относящейся к нереализо-
ванной продукции (перерасход)

16 Өндiрiстен қоймаға берiлген дайын         030, 031      080, 081,
бұйымдарды және өнiмдердi кiрiске алу                   400
17 Қосалқы шаруашылықтың дайын бұйымдары     280, 281      030, 031
мен өнiмдерiн сату
18 Қосалқы шаруашылықтың дайын өнiмдерiн     061, 065      031
мемлекеттік мекемелердің мұқтаждары үшiн       067
беру
19 Жыл аяғында ауылшаруашылық өнiмдерiнiң
жоспарланған және іс өзiндiк құнының
арасындағы айырмашылықтарды есептен
шығару (қайта шығындау) оның iшiнде:
қоймада тұрған сатылмаған өнiмдi,         031           081
сатылған өнiмдi                           281           081
20 Құрылыс үшiн берушiден жабдықтар мен      040, 041      150
құрылыс материалдарын алу
21 Күрделi құрылыс үшiн мердiгерлiк          150           040, 041
ұйымдарға жабдықтар мен құрылыс
материалдарын беру
22 Шаруашылық әдiспен орындалатын жаңа       203, 212      040, 041
құрылыс объектiлерiне жұмсалған
жабдықтар мен құрылыс материалдарын
есептен шығару
23 Түгендеу кезінде анықталған               040, 041      143, 231
жабдықтар мен құрылыс материалдарының
артығын кiрiске алу
24 Ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн    043           060
ғылыми бөлiмшелердi немесе өнер
туындыларын, мұражай құндылықтарын және
сәулет ескерткiштерiн қалпына келтiру
және жөндеу үшiн шеберханаларды ұзақ
уақыт пайдаланылатын материалдарды
қоймадан алуы
25 Жұмсалған ұзақ пайдаланылатын             083,          043
материалдарды есептен шығару              200, 211
26 Тапсырыс берушіге тақырып аяқтал.
ғаннан кейін қайтарылмаған және мына:
активтер                                  013, 016      020, 250
арзан құнды және тез тозатын              071           260
материалдар түрiнде пайдаланылатын
арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн      060, 063      140
баға бойынша кiрiске алу
27 Бордақылау үшiн мал сатып алу             050          111,178,
248
28 Жоспарланған өзiндiк құн бойынша жас      050         081,140,
төлге қосылған салмақты және төлдi                    230,400
есепке алу
29 Мемлекеттік мекеменің есебiнен            081, 140,     050
бордақыдағы өлген төлдер мен малдарды     230, 400
есептен шығару
30 Малдар өлген кезде жоспарланған баға      031           050
бойынша мал өнiмдерiн кiрiске алу
31 Мал шаруашылығы өнiмдерiнiң               031, 050      081, 400
жоспарланған өзiндiк құны
және сатылмаған өнім құнына жататын
бөлігіндегі жас төлдің қосылған
салмағының құны арасындағы айырмашылық
сомасын есептен шығару
(артық жұмсау)

32   Поступление материалов и продуктов питания       060-069     090, 100,
111, 118,
160, 178,
179
33   Поступление материалов и продуктов питания       060-069     113, 151
34   Передача материалов и продуктов питания в        084         061, 063,
переработку                                                  065, 067
35   Оприходование материалов, поступивших от         061, 063,   084
заготовки и переработки                          064, 065,

32 Материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң түсуi   060-069      090,100,
111,118,
160, 178,
179
33 Материалдар мен тамақ өнiмдерiнің         060-069      113, 151
түсуі
34 Материалдар мен тамақ өнімдерін қайта     084          061, 063,
өңдеуге жіберу                                         065, 067 35 Дайындаудан және қайта өңдеуден           061, 063,    084
түскен материалдарды кіріске алу          064, 065,

067
36   Оприходование излишков материалов и продук-      060-067,    140, 230,
тов питания, выявленных при инвентаризации       069         400
37   Оприходование безвозмездно полученных мате-      060-067,    140, 230
риалов                                           069
38   Списание израсходованных материалов и            200, 202,   060-065,
продуктов питания на основании оправдатель-      204, 211,   067, 069
ных документов                                   213
39   Списание израсходованных материалов и про-       204         060-065,
дуктов питания на основании оправдательных                   067, 069
документов
40   Реализация излишних и неиспользуемых мате-       090, 100,   060-067,
риалов                                           120, 178    069
Одновременно производится запись на умень-
шение финансирования                             140, 230    173
41   Списание убыли материалов в пределах уста-       140, 143,   040, 041,
новленных норм, а также недостач и потерь        230, 231    060-067,
от порчи, принятых за счет государственного                  069
учреждения
42   Списание недостач и потерь материалов и          170         060-067,
продуктов питания, отнесенных за счет                        069
виновных лиц
43   Оприходование по закупочным ценам приплода       067         140, 230
молодняка от рабочих лошадей, содержащихся
за счет бюджета
Раздел 3. Малоценные
и быстроизнашивающиеся предметы
44   Приобретение малоценных и быстроизнашиваю-       070, 072    090, 096,
щихся предметов, белья, постельных принад-                   100, 111,
лежностей, одежды и обуви                                    112, 118,
160, 178,
179
Одновременно производится вторая запись          200, 211,   260
213
45   Оприходование малоценных и быстроизнашиваю-      070, 072    084
щихся предметов, поступивших из переработки,
белья, постельных принадлежностей, одежды и
обуви
Одновременно производится вторая запись          200, 211    260
46   Выдача со склада в эксплуатацию малоценных
и быстроизнашивающихся предметов:
до 1/10 лимита стоимости активов включите-
льно за единицу (комплект)                       260         070
свыше 1/10 лимита стоимости активов за
единицу (комплект)                               071         070
47   Выдача со склада в эксплуатацию белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви:
до 1/10 лимита стоимости активов включи-
тельно за единицу (комплект)                     260         072
свыше 1/10 лимита стоимости активов за
единицу (комплект)                               073         072

067
36 Түгендеу кезiнде анықталған              060-067,       140, 230,
материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң           069          400
артығын кiрiске алу
37 Өтеусiз алынған материалдарды
кiрiске алу                             060-067, 069   140,230
38 Растайтын құжаттардың негiзiнде         200,202,      060-065,
жұмсалған материалдар мен тамақ         204,211,213   067,069
өнiмдерiн есептен шығару
39 Растайтын құжаттардың негізінде           204           060-065,
жұмсалған материалдар мен тамақ                         067, 069
өнімдерін есептен шығару
40 Артық және пайдаланылмайтын               090, 100,     060-067,
материалдарды сату                        120, 178         069
Бiр уақытта қаржыландыруды азайтуға       140, 230      173
жазба жүргiзiледi
41 Шыққан материалдарды белгiленген          140, 143,     040,041,
норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік      230, 231      060-067,
мекеменің есебiнен қабылданған                             069
жетiспеушiлiктi және бұзылуынан
жоғалған заттарды есептен шығару
42 Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған      170         060-067,
кем шыққан және жоғалған материалдар                      069
мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
43 Бюджет есебiнен қаржыланатын жұмыс          067         140, 230
жасайтын аттардан жас төлдi сатып алу
құны бойынша кiрiске алу
3 бөлiм. Арзан бағалы және тез тозатын заттар
44 Арзан құнды және тез тозатын заттарды,    070,072       090,096,    iш киiмдердi, төсек орын жабдықтарын,                   100,111,
киiмдер мен аяқ-киiмдердi сатып алу                     112,118,
160,178,                                                            179
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      200, 211,     260
213
45 Қайта өңдеуден түскен арзан бағалы        070, 072      084
және тез тозатын заттарды, iш киiмдердi,
төсек орын жабдықтарын, киiмдер мен
аяқ-киiмдердi кiрiске алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      200, 211      260
46 Қоймадан арзан құнды және тез тозатын
заттарды:
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiн қоса     260           070
лимиттiң 1/10 дейiн (комплект)
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне
лимиттiң 1/10 жоғарысын (комплект)
пайдалануға беру                          071           070
47 Қоймадан iш киiмдердi, төсек орын
жабдықтарын, киiмдер мен аяқ-киiмдердi:
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне қоса
лимиттiң 1/10 дейiн (комплект)
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне         260           072
лимиттің 1/10 жоғарысын (комплект)
пайдалануға беру                          073           072

48   Оприходование излишков малоценных и              070-073     260
быстроизнашивающихся предметов, белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви,
выявленных при инвентаризации
49   Списание пришедших в негодность малоценных       260         071, 073
и быстроизнашивающихся предметов, белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви
50   Оприходование стоимости материалов, полу-        063, 064,   140, 230
ченных от ликвидации малоценных и быстро-        067, 069
изнашивающихся предметов, белья, постельных
принадлежностей, одежды и обуви, оставленных
для хозяйственных нужд государственных
учреждений
51   Реализация излишних, неиспользуемых              260         070-073
малоценных и быстроизнашивающихся предметов,
белья, постельных принадлежностей, одежды и
обуви
Одновременно производится вторая запись на       090, 100,   173
суммы, подлежащие перечислению в доход           120, 178
бюджета
52   Списание выявленных при инвентаризации
недостач малоценных и быстроизнашивающихся
предметов, белья, постельных принадлежнос-
тей, одежды и обуви:
принятых за счет государственного учреждения     260         070-073
отнесенных на виновных лиц                       170         070-073
Одновременно производится вторая запись на
суммы, подлежащие зачислению в поступление       260         173
бюджета
Раздел 4. Затраты на производство и
другие цели
53   Оплата прямых расходов по производству           080-081    111, 112,
продукции                                                   120, 156,
160, 178
54   Выдача со склада материалов на производство      080-081    060, 063,
продукции                                                   064, 067,
069
55   Возврат материалов, неиспользованных в           060, 063,  080-081
производстве, на склад                           064, 067,
069
56   Начисление заработной платы:
производственному персоналу                      080, 081   180
административно-управленческому и
обслуживающему персоналу                         210        180
57   Начисление сумм сбора на социальное              080, 081,  171
обеспечение                                      210
58   Выдано кормов на откорм животных                 081        065
59   Распределение накладных расходов по              080-081    210
отдельным видам производства и заказам
60   Реализация услуг, оказанных производствен-       280        080
ными (учебными) мастерскими
61   Списание суммы разницы между запланированной     281        081
и фактической себестоимостью продукции
сельского хозяйства в части, относящейся к
реализованной продукции (перерасход)
62   Оплата оказанных услуг по заготовлению и         084        090, 100,
переработке                                                 111, 120,
160, 178
Раздел 5. Денежные средства
63   Поступление финансирования на бюджетный счет
государственного учреждения, содержащегося
за счет республиканского бюджета:
на балансе главного распорядителя лимитов        090, 093,  230, 231,
096        232
на балансе нижестоящих распорядителей            090, 093,  140, 142,
лимитов                                          096        143
64   Поступление средств на спецсчет по внешним       113        249
займам
65   Поступление финансирования на софинансиро-
вание проектов из республиканского бюджета       090        230
Одновременно при перечислении средств на
спецсчет софинансирования производится

48 Түгендеу кезiнде анықталған арзан         070-073       260
құнды және тез тозатын заттардың,
iш киiмдердiң, төсек орын
жабдықтарының, киiмдер мен аяқ-
киiмдердiң артығын кiрiске алу
49 Пайдалануға жарамсыз арзан құнды және     260           071, 073
тез тозатын заттарды, iш киiмдердi,
төсек орын жабдықтарын, киiмдер мен
аяқ-киiмдердi есептен шығару
50 Жөндеуге мемлекеттік мекемелердің      063, 064      140, 230
шаруашылық мұқтаждарына                067, 069
қалдырылған арзан құнды және тез тозатын
заттарды, iш киiмдердi, төсек орын
жабдықтарын, киiмдер мен аяқ-киiмдердi
таратудан алынған материалдардың құнын
кiрiске алу
51 Пайдаланылмайтын арзан құнды және тез     260           070-073
тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек
орын жабдықтарының, киiмдер мен
аяқ-киiмдердiң артығын сату
Бюджеттiң кiрiсiне есептелуге жататын     090, 100,     173
сомаларға бiр уақытта екiншi жазба        120, 178
жүргiзiледi
52 Түгендеу кезінде анықталған:
мемлекеттік мекеменің есебіне             260           070-073
қабылданған                               170           070-073
кiнәлi тұлғаларға жатқызылған
кем шыққан арзан құнды және тез
тозатын заттарды, iш киiмдердi, төсек
орын жабдықтарын, киімдер мен
аяқ-киiмдердi есептен шығару
Бюджет кiрiсiне беруге жататын сомаларға  260           173
бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
4 бөлiм. Өндiрiске және басқа мақсаттарға
арналған шығындар
53 Өнiм өндiру бойынша тікелей шығыстарға    080-081       111,112,    ақы төлеу                                               120,156,
160, 178
54 Өнiмдердi өндiруге арналған               080-081       060, 063,
материалдарды қоймадан беру                             064,067,                                                            069
55 Өндiрiсте пайдаланылмаған материалдарды   060,          080, 081
қоймаға қайтару                           063, 064,
067, 069
56 Жалақыны есептеу:
өндiрiстiк персоналға әкімшілік-басқарушы 080, 081      180
және қызмет көрсетуші персоналға          210           180
57 Әлеуметтік қамсыздандыруға арналған       080, 081      171
алым сомасын есептеу                      210
58 Малдарды бордақылауға мал азығы           081           065
59 Өндірістің және тапсырыстың жекелеген     080, 081      210
түрлері бойынша тiркеме шығыстарды бөлу
60 Өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының         280           080
көрсеткен қызметтерін сату
61 Сатылған өнiмге жататын бөлігіндегі       281           081
ауыл шаруашылық өнімнің жоспарланған
және іс жүзіндегі өзіндік құнының
арасындағы айырма сомасын есептен
шығару (қайта жұмсау)
62 Дайындау және қайта өңдеу бойынша         084        090,100,111,
көрсетілген қызмет көрсетулерге ақы                  120,160,178
төлеу
5 бөлiм. Ақшалай қаражат
63 Республикалық бюджет есебiнен
ұсталатын мемлекеттік мекеменің
бюджеттік шоттарына қаржыландырудың
түсуi:
лимиттердi бас таратушының балансында    090,093,096  230,231,232
төмен тұрған лимиттердi таратушының      090,093,096  140,142,143
балансында мемлекеттік мекеме
64 Сыртқы заемдар бойынша арнайы
шотқа қаражаттың түсуі                    113            249
65 Жобаларды республикалық бюджеттен         090            230
бірлесіп қаржыландыруға арналған
қаржыландырудың түсі.

вторая запись                                    114        090
66   Поступление финансирования за счет лимитов,
выделенных другому администратору республи-
канских бюджетных программ по соответствую-
щему разрешению на бюджетный счет:
администратора республиканских бюджетных         092        233
программ;
подведомственных учреждений                      092        141
67   Разрешено лимитов вышестоящими распорядите-      140, 142,  090, 093,
лями лимитов подведомственным государствен-      143        096
ным учреждениям
68   Зачисление на бюджетные счета сумм,              090, 093,  120, 150,
внесенных на восстановление кассовых             096        160, 170,
расходов                                                    178, 179
69   Восстановление на бюджетный счет неисполь-       090        114
зованных до 25 декабря финансового года
средств софинансирования
70   Взыскание (отзыв) разрешенных лимитов,           095        140, 230
выделенных из бюджета и неиспользованных не
по целевому назначению
Одновременно производится вторая запись          200        095
71   Открытие лимитов по операциям, связанным с       098, 108   230, 140
товарной или натуральной частью поступлений
в бюджет и расходованием их
Одновременно производится вторая запись          158        098, 108
72   Перечисление средств  на транзитный счет         178        090, 110,
(889) территориального органа Казначейства                  111, 112
для получения наличных денег
73   Получение в кассу наличных денег по чекам        120        178
74   Оплата счетов поставщиков за материальные        150, 178,  090, 093,
ценности, оборудование, строительные             179        096
материалы для нового строительства и
оказанные услуги
75   Перечисление с бюджетного счета сумм             150        093, 103
подрядчику за выполненные работы по капи-
тальному строительству
Одновременно производится вторая запись          203        150
76   Перечисление в бюджет сумм удержанных            173        090, 093
налогов и др.
77   Перечисления сумм с бюджетных счетов за          182-187    090
товары, проданные в кредит, в банки на
вклады рабочих и служащих, профсоюзным
организациям членских профсоюзных взносов
и др.
78   Закрытие разрешенных лимитов в конце года        140, 142,  090, 093,
143,       096
230-232
79   Поступление финансирования на бюджетные
счета государственных учреждений, содержа-
щихся за счет местных бюджетов:
на балансе главных распорядителей лимитов        100, 103   230
на балансе нижестоящих распорядителей            100, 103   140
лимитов
Корреспонденция всех остальных операций по
поступлению и расходованию средств по
бюджетным счетам государственных учреждений,
содержащихся за счет местных бюджетов,
такая же. При этом, вместо субсчетов 090,
093 применяются субсчета 100, 103

Бір уақытта бірлесіп қаржыландырудың      114            090
арнаулы шоттарына қаражаттарды
аударған кезде екінші жазба жасалды.
66 Республикалық бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң                               092            233
ведомстволық бағынысты мекемелердiң       092            141
бюджеттiк шотына тиiстi рұқсат бойынша
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың
екiншi әкiмшiсiне бөлiнген лимиттердiң
есебiнен қаржыландырудың түсуі
67 Мемлекеттік мекемелерге жоғары тұрған     140,142,   090,093,096
лимит таратушының рұқсат еткен            143
лимиттері
68 Кассалық шығыстардың орнын толтыруға      090,093,   120,150,160,
енгiзiлген сомаларды бюджеттiк шоттарға    096       170,178,179
есептеу
69 Бірлесіп қаржыландырудың қаржы жылының    090           114
25 желтоқсанына дейін пайдаланылмаған
қаражаттарын бюджеттік шотқа қайта
қалпына келтіру
70 Бюджеттен бөлiнген және мақсатсыз         095           140, 230
пайдаланылған рұқсат етiлген лимиттердi
төлеттiру (қайтарып алу)
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      200           095
71 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық
және заттай бөлiгiне және оларды          098, 108      230, 140
жұмсауға байланысты операциялар бойынша
лимиттер ашу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      158           098, 108
72 Қолма-қол ақша алу үшiн Қазынашылықтың    178        090,110,111,
аумақтық органының транзиттік шотына                    112
(889) қаражат аудару
73 Кассадан чектер бойынша қолма-қол ақша    120           178
алу
74 Жаңа құрылыс және қызмет көрсету үшiн     150,178,   090,093,096
материалдық құндылықтар, жабдықтар,       179
құрылыс материалдары үшiн тапсырыс
берушiлер шотының ақы төлеуi
75 Мердiгерге күрделi құрылыс орындаған      150           093, 103
жұмыстары үшiн бюджеттiк шоттан сома
аудару
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      203           150
76 Ұсталған салықтардың және т.б. сомасын    173           090, 093
бюджетке аудару
77 Кредитке, банкке жұмысшылар мен           182-187       090
қызметкерлердiң салымдарына, мүшелiк
кәсiподақ жарналарының кәсiподақ
ұйымдарына және т.б. сатылған тауарлар
үшiн бюджеттiк шоттардан сомаларды
аудару
78 Жыл аяғында рұқсат етiлген лимиттi жабу   140,142,    090,093,096
143, 230-232
79 Жергiлiктi бюджеттің есебінен ұсталатын   100, 103       230
мемлекеттік мекемелердің бюджеттік
шотына қаржыландырудың түсуі:
лимиттердi бас таратушының балансында     100, 103       140
лимиттердi төмен тұрған таратушылардың
балансында
Жергiлiктi бюджеттің есебінен ұсталатын
мемлекеттік мекемелердің бюджеттік
шоттары бойынша қаражаттардың түсуi
мен жұмсалуы жөнiндегі қалған барлық
операциялардың хабарламасы осындай.
Бұл ретте 090, 093 қосалқы шоттардың
орнына 100, 103 қосалқы шоттар
қолданылады

80   Поступление средств спонсорской и благотво-      110        176
рительной помощи
81   Расходование средств спонсорской и благотво-     176, 213   110
рительной помощи и возвращение неиспользо-
ванного остатка
82   Поступление средств спонсорской и благотво-      110        240
рительной помощи для образования фонда на
выплату премий и оказание единовременной
помощи работникам государственных учреждений
83   Перечисление сумм государственным учрежде-       240        110
ниям на премирование работников
84   Поступление средств для выдачи ссуд рабочим      110        176
и служащим
85   Перечисление средств на транзитный счет          178        110
(889) территориального органа Казначейства
для получения наличных денег с текущего
счета для спонсорской и благотворительной
помощи
86   Получение наличных денег по чекам в кассу        120        178
государственного учреждения с текущего счета
для спонсорской и благотворительной помощи
87   Поступление сумм от реализации изделий и         111        030, 031,
продукции на текущий счет для средств от                    178, 280,
платных услуг                                               281
88   Поступление сумм на текущий счет для средств     111        120, 160
от платных услуг
89   Поступление сумм в фонд всеобуча от госу-        111        400
дарственных учреждений и предприятий
90   Расходы за счет средств от платных услуг         211        111, 120
91   Поступление сумм на текущий счет для средств     111        160
от платных услуг на питание детей в интер-
натах при школах
92   Покупка валюты за счет бюджетных средств и       178        090, 100,
сумм, поступивших на текущий счет для                       112
средств от платных услуг, текущий счет для
спонсорской и благотворительной помощи и
депозитный счет
93   Поступление сумм в кассу по приходным            120        178, 160,
кассовым ордерам (чекам)                                    170, 172
94   Выдача из кассы по расходным кассовым            160, 171,  120
ордерам или другим заменяющим их документам      172, 174,
177, 180,
181
95   Открытие аккредитива для расчетов с              130        090, 096,
поставщиками                                                100, 110,
111
96   Поступление материальных ценностей от            013-019,   130
поставщика в счет открытого аккредитива          040,
060-067,
069, 070
Одновременно при оприходовании активов
(основных средств), малоценных и быстрои-        200, 211,  250, 260
знашивающихся предметов производится вторая      213
запись
97   Возврат неиспользованного остатка                090, 096,  130
аккредитива                                      100, 110,
111

80 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      110           176
қаражаттардың түсуi
81 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      176, 213      110
және пайдаланылмаған қалдықтарды
қайтаруға арналған қаражаттарды
жұмсау
82 Мемлекеттік мекемелердің                  110           240
қызметкерлерiне ақшалай сыйлық төлеуге
және бiр жолғы көмек көрсетуге қор
ашу үшiн демеушілік және қайырымдылық
көмекке қаражаттың түсуi
83 Қызметкерлерге сыйақы төлеу үшiн          240           110
бюджеттiк ұйымдарға сомалар аудару
84 Қызметкерлер мен қызметшiлерге қарыз      110           176
ақша беру үшiн қаражаттардың түсуi
85 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      178           110
арналған ағымдағы шоттан қолма-қол
ақша алу үшiн қазынашылықтың аумақтық
органының транзиттiк шотына (889)
қаражаттар аудару
86 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      120           178
арналған ағымдағы шоттан мемлекеттік
мекеменің кассасына чектер бойынша
қолма-қол ақша алу
87 Ақылы қызмет көрсетуден түсетін           111        030,031,178,
қаражаттарға арналған ағымдағы шоттарға                 280, 281
бұйымдар мен өнімдерді сатудан
сомалардың түсуі
88 Ақылы қызметтер туралы қаражат үшін       111           120, 160
ағымдағы шотқа сомалардың түсуі
89 Мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорын.      111           400
дардан жалпыға білім беру қорына
соманың түсуі
90 Ақылы қызмет көрсетуден түсетін           211           111, 120
қаражаттар есебiнен шығыстар
91 Мектеп жанындағы интернаттарда            111           120, 160
балаларды тамақтандыруға арналған
ақылы қызмет көрсетуден түсетін
қаражаттарға арналған ағымдарға шот
сомалардың түсуi
92 Бюджеттiк қаражаттардың және ақылы        178         090,100,112
қызмет көрсетуден түсетін қаражаттарға
арналған ағымдағы шотқа, демеушілік
және қайырымдылық көмекке арналған
ағымдағы шотқа және депозиттік шотқа
түскен сомалардың есебiнен валюта
сатып алу
93 Кiрiс кассалық ордерлерi (чектер)         120        178,160,170,
бойынша кассаға сомалардың түсуi                        172
94 Кiрiс кассалық ордерлерi немесе оны     160,171,172,    120
алмастыратын басқа құжаттар бойынша     174,177,180,
кассадан беру                             181
95 Берушiлермен есеп айырысу үшiн
аккредитив ашу                            130        090,096,100,
110, 111
96 Ашық аккредитивтердiң есебiне
берушiден алынатын материалдық
құндылықтардың түсiмi                    013-019, 040,
060-067, 069,
70            130
Активтердi (негiзгi құралдарды)
және төмен бағалы және тез тозатын
заттарды кiрiске алу кезiнде, бiр
уақытта екiншi жазба жүргiзiледi         200,211,213    250,260
97 Аккредитивтердiң пайдаланылмаған
қалдықтарын қайтару                      090, 096, 100,
110, 111        130

98   Приобретение талонов на бензин, питание,         132        090, 100
почтовых марок и др.                                        111, 178
99   Использование талонов по целевому назна-         200, 211   132
чению, кроме талонов на бензин
100  Выдача в подотчет талонов на бензин, бланков     160        132
трудовых книжек и вкладышей к ним
101  Приобретение облигаций и ценных бумаг            134        111, 112,
118
102  Списание (доначисление) разницы между
покупной и номинальной стоимостью:
убыток (разница между покупной и номинальной     410        134
стоимостью)
доход (разница между номинальной и покупной      134        410
стоимостью)
103  Поступление дохода по финансовым вложениям       111, 112   410
104  Продажа и погашение (выкуп) облигаций и          111, 112   134
других ценных бумаг
105  Поступление на депозитный счет заработной        112        179
платы осужденных исправительных учреждений
за выполненные работы, услуги
Раздел 6. Внутриведомственные расчеты
по финансированию
106  Закрытие остатков неиспользованных лимитов в     140, 142,  090, 093,
последний рабочий день декабря в подведомст-     143        096
венных государственных учреждениях
107  Списание заключительными оборотами в послед-     140, 142   200, 202
ний рабочий день декабря произведенных
расходов за счет финансирования по бюджету
108  Списание заключительными оборотами произве-      141        201
денных расходов в подведомственных госу-
дарственных учреждениях за счет лимитов,
выделенных другому администратору республи-
канских бюджетных программ
109  Списание заключительными оборотами в             143        203
последний рабочий день декабря затрат по
законченным и сданным в эксплуатацию
объектам строительства в подведомственных
учреждениях
Раздел 7. Расчеты
110  Окончательные расчеты заказчика с подряд-        203, 212   150
чиком за сданные в эксплуатацию объекты
строительства
111  Расчеты по передаче незаконченных объектов       231        150
строительства (зданий и сооружений) из
ведения одного государственного учреждения
в ведение другого (с передачей планов
капитального строительства, финансирования
и проектно-сметной документации)
Одновременно производится вторая запись          150        203
112  Принятие незаконченных объектов строитель-       150        231
ства с баланса одного государственного
учреждения на баланс другого по передаточ-
ному акту
113  Затраты по переданным незаконченным объектам     203        150
строительства, принятые на баланс государст-
венного учреждения

98 Бензинге, тамақтануға, почта              132           090,100,
маркаларына және т.б. талондар алу                      111,178
99 Бензинге арналған талондардан басқа       200, 211      132
талондарды мақсатқа сай пайдалану
100 Бензин талондарын, еңбек кiтапшасын      160           132
бланкiлерiн және оларға жапсырма.
ларды есеп беруге беру
101 Облигациялар мен бағалы қағаздарды       134         111,112,118
сатып алу
102 Сатып алынатын және ең төменгi баға
арасындағы айырмашылықты:
кірісті (ең төменгі және сатып алынатын  410           134
баға жұмыстары үшін сомаларды есептеу
және белгіленген тәртіпте оқу орнының
жұмсауына сомаларды шегеру арасындағы
айырмашылық) есептен шығару (қосып       134           410
есептеу)
103 Қаржы салымдары бойынша кiрiс түсiмi     111, 112      410
104 Облигациялар мен басқа бағалы            111, 112      134
қағаздарды сату және өтеу (сатып алу)
105 Түзеу мекемелері сотталғандарының         112          179
жалақыларының депозиттік шотқа түсуі,
орындалған жұмыстар, қызметтер
6 бөлiм. Қаржыландыру бойынша iшкi ведомстволық есеп
айырысулар
106 Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік    140,142,   090,093,096
мекемелерде желтоқсанның соңғы жұмыс     143
күнi лимиттiң пайдаланылмаған
қалдықтарын жабу
107 Бюджет бойынша қаржыландыру есебiнен     140, 142      200, 202
жүргiзiлген шығыстарды желтоқсанның
соңғы жұмыс күнi ақырғы айналыммен
есептен шығару
108 Республикалық бюджеттік                  141           201
бағдарламалардың басқа әкiмшiсiне
бөлінген лимиттердiң есебiнен
ведомстволық бағыныстағы мекемелерде
жұмсалған шығыстардың қорытынды
айналымдарымен есептеп шығару
109 Ведомостволық бағынысты ұйымдарда        143           203
құрылыс объектiлерiн аяқтау және
пайдалануға беру бойынша шығындарды
желтоқсанның соңғы жұмыс күнi ақырғы
айналыммен есептеп шығару
7 бөлiм. Есеп айырысулар
110 Құрылыс объектiлерiн пайдалануға берген  203, 212      150
тапсырыс берушiнiң мердiгермен соңғы
есеп айырысулары
111 Аяқталмаған құрылыс объектiлерiн         231           150
(үйлердi және ғимараттарды) бiр
мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнен екiншi
мекеменiң иелiгiне беру (күрделi
құрылыс жоспарларын, қаржыландыруға
және жобалық-сметалық құжаттарды бере
отырып) жөнiндегi есеп айырысулар
Бiр мезгiлде екiншi жазба жүргiзiледi    150           203
112 Аяқталмаған құрылыс объектілерiн беру    150           231
актiсi бойынша бiр мемлекеттiк
мекеменiң балансынан екiншiсiнiң
балансына қабылдау
113 Мемлекеттiк мекеменiң балансына          203           150
қабылданған берiлген аяқталмаған
құрылыс объектілерi бойынша шығындар

114  Перечисление с бюджетного счета государст-       152        090
венным учреждениям за выполненные ими заказы
для научно-исследовательских и конструктор-
ских работ по бюджетной тематике
115  Принятие по акту или другим документам           013, 071   152
изготовленных приборов и изделий для научно-
исследовательских и конструкторских работ
Одновременно производится вторая запись          200        250, 260
116  Предъявление счета заказчикам за выполненные     153        280
для них работы, оказанные услуги, реализацию
изделий, изготовленных учебно-производствен-
ными мастерскими
117  Предъявление счетов поставщиков (подрядчи-       204        151
ков) за выполненные работы, оказанные услуги
118  Поступления от предприятий сумм на счет для      111        153
средств от платных услуг учебных заведений,
школ за выполненные учащимися работы в
период производственного обучения
119  Начисление сумм учащимися школ за выполненные    153        189
ими работы на предприятиях в период
производственного обучения и отчисление сумм
в распоряжение учебных заведений в установ-
ленном порядке
120  Поступление средств за работы и услуги,          111        157
выполненные по договорам
121  Поступление материальных ценностей по            013-019,   158
операциям, связанным с товарной или натураль-    040-041,
ной частью поступлений в бюджет и расходова-     060-069,
нием их                                          070
Одновременно при оприходовании активов
(основных средств) и малоценных и быстроизна-    200        250, 260
шивающихся предметов производится вторая
запись
122  Расходы по операциям, связанным с товарной       200        158
или натуральной частью поступлений в бюджет
(по обучению кадров, ремонту оборудования и
другим видам работ и услуг)
123  Начисление социального налога                    200, 203,  159
211, 212
124  Перечисление социального налога                  159        090, 100
111, 112
125  Выдача из кассы государственного учреждения      160        120
сумм в подотчет
126  Перечисление средств на транзитный счет          178        090, 100
(889) территориального органа Казначейства                  110, 111
на получение наличных денег                                 112
127  Получение по чеку наличных средств из банка      160        178
в подотчет
128  Представление авансового отчета об израсхо-      060-067,   160
дованных подотчетных суммах                      069, 070,
072, 200,
202, 211
129  Представление авансового отчета об израсхо-      204        160
дованных подотчетных суммах
130  Возврат подотчетным лицом остатка от аванса      090, 096,  160
в кассу государственного учреждения или          100, 110,
непосредственно в банк                           111, 112
118, 120
131  Отнесение за счет виновных лиц выявленных        170        040, 041,
недостач и потерь материалов и продуктов                    043,

114 Бюджеттік мәтiн бойынша ғылыми-зерттеу   152           090
және конструкторлық жұмыстарға олардың
орындаған тапсырыстары үшiн мемлекеттік
мекемелерге бюджеттік шоттан аудару
115 Ғылыми-зерттеу және конструкторлық       013, 071      152
жұмыстар үшiн дайындалған приборлар
мен бұйымдарды акт немесе басқа
құжаттар бойынша қабылдау
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi     200           250, 260
116 Тапсырыс берушiлерге олар үшiн жасалған  153           280
жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң,
оқу-өндiрiстiк шеберханаларында
дайындалған бұйымдардың сату шоттарын
көрсету
117 Берушілердің (мердігерлерді) орындаған   204           151
жұмыстары, көрсетілген қызметтері үшін
шоттарды ұсыну
118 Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқушылардың     111           153
жасаған жұмыстары үшiн мекемелердің
ақылы қызмет көрсетуден түсетін
қаржыларға арналған шотқа
кәсiпорындардан сомалардың түсуi
119 Кәсiпорындарда өндiрiстiк оқу кезеңiнде  153           189
мектеп оқушыларына олар орындаған
жұмыстары үшін сомаларды есептеу және
белгіленген тәртіпте оқу орнының
жұмсауына сомаларды шегеру
120 Шарт бойынша орындалған                  111           157
жұмыстар мен қызмет көрсетулерге
қаражаттардың түсуi
121 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық    013-019,      158
немесе табиғи бөлiгiне және оларды       040, 041,
жұмсауға байланысты операциялар          060-069,
бойынша материалдық құндылықтардың         070
түсуi
Бiр уақытта активтердi (негiзгi          200           250, 260
қаражатты) аз бағалы және тез тозатын
заттарды есепке алған кезде екiншi
жазба жүргiзiледi
122 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық    200           158
немесе табиғи бөлiгіне байланысты
операциялар бойынша шығыстар
(кадрларды оқыту, жабдықтарды жөндеу
және жұмыс пен қызметтердiң басқа
түрлерi бойынша)
123 Әлеуметтік салықты есептеу               200, 203,     159
211, 212
124 Әлеуметтік салықты аудару                159        090,100,111,
112
125 Бюджеттiк ұйымның кассасынан сомаларды   160           120
есептеуге беру
126 Қолма-қол ақша алу үшiн Қазынашылықтың   178        090,100,110,
аумақтық органының транзиттiк шотына                   111, 112
(889) қаражаттарды аудару
127 Есеп беруге банктен қолма-қол            160           178
қаржыландыруды чек бойынша алу
128 Шығындалған есеп берiлетiн сомалар       060-067,      160
туралы аванстық есептеменi ұсыну         069, 070,
072, 200,
202, 211
129 Жұмсалған есеп берілетін сомалар         204           160
туралы аванстық есепті ұсыну
130 Аванстан қалған қалдықты бюджеттiк      090,096,100,   160
ұйымның кассасына немесе тiкелей банкке 110,111,112,
есеп беретін адамның қайтаруы           118,120
131 Мемлекеттік мекеменің кассасында        170         040,041,043,

питания и недостач денежных средств в кассе                 060-067,
государственного учреждения                                 069, 120
132  Поступление сумм в кассу и на бюджетный,         090, 093,  170
валютный счета государственного учреждения в     100, 103,
погашение недостач                               118, 120
133  Начисление рабочим и служащим пособий по         171        180
временной нетрудоспособности за счет средств
начисленного социального налога
134  Выплата пособий по обязательному социальному     159        171
обеспечению
135  Начисление платы за содержание детей в           172        236
детских дошкольных учреждениях
136  Начисление платы за содержание детей в           172        238, 400
школах-интернатах и в интернатах при школах
137  Поступление платы за содержание детей            090, 100,  172
111, 120
138  Возврат платы за содержание детей в детских      172        120
дошкольных учреждениях
139  Перечисление сумм, подлежащих сдаче в доход      173        090, 100,
бюджета                                                     111
140  Поступление в кассу государственного             120        172
учреждения платы за питание работников по
месту работы
141  Поступление средств на счет для средств от       110, 111   176
платных услуг, счет для спонсорской и
благотворительной помощи учебных заведений
школ на подготовку кадров и повышение
квалификации
142  Перечисление на счет депонентов не полученной    180, 181   177
в срок заработной платы и стипендий
143  Выплата из кассы государственного учреждения     177        120
сумм, причитающихся депонентам
144  Списание сумм депонентской задолженности, по     177        173
которым истек срок исковой давности
145  Списание сумм кредиторской задолженности, по     178        140, 230
которым истек срок исковой давности
146  Перечисление сумм поставщикам согласно           178        090, 092,
предъявленным счетам за материальные ценности               093, 096,
100, 103,
111, 118
147  Перечисление сумм поставщику (подрядчику)        151        113
согласно предъявленным счетам за
материальные ценности, оборудование, прочие
активы (выполненные работы и оказанные
услуги)
148  Перечисление сумм поставщикам за материальные    179        090, 100
ценности в порядке авансовых платежей
149  Начисление заработной платы рабочим и            200, 203,  180
служащим                                         211, 212

анықталған материалдардың және                          060-067,
тамақтардың жетіспеушiлiгi мен                          069, 120
жоғалуын және ақша қаражаттарының
кем шығуын кiнәлi тұлғалардың
есебiне жатқызу
132 Кем шыққандарды өтеу үшiн мемлекеттік    090, 093      170
мекеменің кассасына және бюджеттiк,      100, 103,
валюталық шотына сомалардың түсуi        118, 120
133 Есептелген әлеуметтiк салықтың           171           180
қаражаттары есебiнен жұмысшылар
мен қызметкерлерге уақытша еңбекке
жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды
есептеу
134 Мiндеттi әлеуметтiк қамсыздандыру
жөнiндегi жәрдемақы төлемдерi             159          171
135 Мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде    172          236
балаларды ұстауға арналған төлемдердi
есептеу
136 Мектеп жанындағы мектеп-интернаттардағы
және интернаттардағы балаларды ұстауға    172          238, 400
арналған төлемдердi есептеу
137 Балаларды ұстауға арналған төлемдердiң    090, 100,    172
түсуі                                     111, 120
138 Мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде    172          120
балаларды ұстауға арналған төлемдердi
қайтару
139 Бюджет кiрiсiне беруге жататын           173         090,100,111
сомаларды аудару
140 Жұмыс iстейтiн орны бойынша              120           172
қызметкерлердi тамақтандыруға арналған
төлемнiң мемлекеттік мекеменің
кассасына түсуi
141 Кадрлар даярлауға және бiлiмiн           110, 111      176
жетiлдiруге мектептердi оқу
орындарының ақылы қызмет көрсетуден
түсетін қаражаттарға арналған шотқа,
демеушілік және қайырымдылық көмекке
арналған шотқа түсуi
142 Мерзiмiнде алынбаған жалақыларды және    180, 181      177
стипендияларды депоненттердiң шотына
аудару
143 Депоненттерге тиесiлі соманы мемлекеттік 177           120
мекеменің кассасынан төлеу
144 Мерзiмi өткен депоненттiк борыш          177           173
сомаларын есептен шығару
145 Қуыну мерзiмi өткен кредиторлық
берешек сомасын есептен шығару           178           140,230
146 Материалдық құндылықтары үшін            178        090,092,093,
көрсетiлген шоттарға                                 96,100,103,
сәйкес сомаларды аудару                                111,118
147 Материалдық құндылықтар, жабдықтар,      151           113
басқа да активтер (орындалған
жұмыстар, жүзеге асырылған қызмет
көрсетулер) үшін ұсынылған шоттарға
сәйкес жеткізушіге (мердігерге)
аударылған сома
148 Жеткiзушілерге жiберген материалдық      179           090, 100
құндылықтары үшiн аванстық төлемдер
тәртiбiмен сомаларды аудару
149 Жұмысшылар мен қызметкерлердiң           200, 203,     180
жалақыларын есептеу                      211, 212

150  Удержания из заработной платы рабочих и          180        173,
служащих налогов и других удержаний                         182-187
151  Начисление стипендий                             200        181
152  Начисление гонорара композиторам, артистам,      200, 211   189
авторам за выполненные ими работы по
договорам и разовым заказам
153  Начисление вознаграждений (гонораров)            204        180
сотрудникам-консультантам за услуги
154  Удержание налогов из гонорара                    189        173
155  Удержание налогов из вознаграждений              180        173
(гонораров)
156  Выплата заработной платы, стипендий и            180, 181,  120, 160
гонораров                                        189
157  Выплата вознаграждений (гонораров)               180        120, 113
сотрудникам-консультантам
158  Суммы начисленной заработной платы,              179        189
пенсий, пособий и иных доходов осужденных
и следственно-арестованных лиц
159  Зачисление на лицевые счета осужденных и         189        174
следственно-арестованных лиц заработной
платы, пенсий, пособий и иных доходов
160  Удержано обязательных пенсионных взносов в       180        198
накопительные пенсионные фонды
161  Перечисление обязательных пенсионных взносов     198        090, 093,
в накопительные пенсионные фонды                            100, 103,
111
162  Начисление сумм обязательных взносов             204        159, 171
163  Перечисление сумм обязательных взносов           159, 171   113
164  Начисление взносов на обязательное страхова-     200        178
ние гражданско-правовой ответственности
владельцев автотранспортных средств
165  Начисление взносов на государственное обяза-     200        178
тельное личное страхование военнослужащих и
сотрудников правоохранительных органов, а
также государственное страхование государст-
венных служащих
166  Перечисление взносов на обязательное страхо-     178        090, 100
вание гражданско-правовой ответственности
владельцев автотранспортных средств и на
государственное обязательное личное страхо-
вание военнослужащих и сотрудников
правоохранительных органов, а также
государственное страхование государственных
служащих
167  Перечисление средств, выделенных по внутрен-     199        090
нему кредитованию на возвратной основе
Одновременно производится вторая запись на
сумму выделенных средств по внутреннему
кредитованию на возвратной основе                200        247
168  Возврат средств по внутреннему кредитованию      247        199
Раздел 8. Расходы
169  Списание материалов и продуктов питания на       200, 202,  040, 041,
основании расходных документов                   203,       043,
211-213    060-067,
069
170  Оплата расходов на наем транспорта по            200, 203,  090, 093,
доставке материальных ценностей                  211-213    100, 103,
111, 120,
178
171  Оплата за электроэнергию, коммунальные и         200, 203,  090, 093,
другие расходы                                   211-213    100, 103,
111
172  Оплата прочих расходов за счет внешних займов    204        113
Раздел 9. Финансирование
173  Списание сумм недостач материалов, а также       140, 142,  040, 041,
безнадежных долгов по истечении срока исковой    230-232    043,
давности                                                    060-067,
069, 170,
178
174  Закрытие разрешенных лимитов в последний         230-232    090, 093,
рабочий день декабря                                        096
175  Списание заключительными оборотами произве-      233        201
денных расходов администратором республикан-
ских бюджетных программ за счет лимитов,
выделенных другому администратору
республиканских бюджетных программ
176  Списание заключительными оборотами произве-      230, 232   200, 202,
денных расходов                                             208
177  По окончании финансового года списание           239        099
заключительными оборотами расходов,
произведенных за счет внешних займов
178  Списание заключительными оборотами               230        200
произведенных расходов по проектам,
софинансируемым из республиканского бюджета
179  Списание заключительными оборотами расходов      231        203
по законченным и сданным в эксплуатацию
объектам строительства
180  Списание заключительными оборотами расходов      236, 238   200
за счет средств родителей и прочих средств,
поступивших на содержание государственного
учреждения
Раздел 10. Фонды и средства целевого назначения
181  Отчисление сумм на образование фонда на          400        240
выплату премий и оказание единовременной
помощи работникам культурно-просветительных
государственных учреждений
182  Выплата премий работникам культурно-             240        111, 120
просветительных государственных учреждений
183  Поступление сумм в фонд производственного и      111        246
социального развития государственного
учреждения
184  Списание расходов, произведенных за счет         246        212
фонда производственного и социального
развития государственного учреждения

150 Салықтар мен басқа да ұсталымдарды       180           173,
жұмысшылар мен қызметкерлердiң                         182-187
жалақыларынан ұстау
151 Стипендияларды есептеу                   200           181
152 Композиторларға, әртiстерге, авторларға  200, 211      189
олардың келiсiм-шарт және тапсырыстар
бойынша орындаған жұмыстары үшiн
сыйақы есептеу
153 Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды   204           180
(гонорарларды) есептеу
154 Сыйақыдан салық ұстау                    189           173
155 Сыйақылардан (гонорарлардан) салықтарды  180           173
ұстау
156 Жалақыларды, стипендиялар мен            180, 181,     120, 160
сыйақыларды төлеу                        189
157 Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды   180           120, 113
(гонорарларды) төлеу
158 Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға   189           174
алынған тұлғалардың жалақыларын,
зейнетақыларын және өзге де табыстарын
дербес шоттарға есептеу
159 Жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi     180           198
зейнетақы жарналарының ұсталғаны
160 Жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi     198       090,093,100,
зейнетақы жарналарын аудару                            103, 111
161 Міндетті жарналардың сомаларын есептеу   204           159, 171
162 Міндетті жарналардың сомаларын аудару    159, 171      113
163 Автокөлiк құралдары иелерiнiң            200           178
азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар
есептеу
164 Әскери қызметшілерді және құқық қорғау   200            178
органдарының қызметкерлерін мемлекеттік
міндетті дербес сақтандыру, сондай-ақ
мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк
сақтандыруға жарналар есептеу
165 Автокөлiк құралдары иелерiнiң            178           090, 100
азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi үшiн
мiндеттi сақтандыруға және әскери
қызметшілерді және құқық қорғау
органдарының қызметкерлерін мемлекеттік
міндетті дербес сақтандыру, сондай-ақ
мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк
сақтандыруға жарналар аудару
166 Қайтарымды негiзде сырттай несиелендiру
бойынша бөлiнген қаражатты аудару        199            090
Бiр уақытта қайтарымды негiзде сырттай
несиелендiру бойынша бөлiнген қаражат
сомасына екiншi жазба жүргiзiледi        200            247
167 Сырттай несиелендiру бойынша
қаражатты қайтару                        247            199
8 бөлiм. Шығыстар
168 Шығыс құжаттарының негiзiнде материалдар 200,202,    040,041,
мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару       203,211-213 043,
060-067,069
169 Материалдық құндылықтарды жеткiзу        200,202,   090,093,100,
бойынша көлiк жалдауға арналған         203,211-213   103,111,
шығыстарға ақы төлеу                                  120,178 170 Электр қуаты, коммуналдық және басқа    200,203,    090,093,100,
шығыстар үшiн ақы төлеу                 211-213        103,111
171 Сыртқы заемдар есебінен басқа да         204           113
шығындарды төлеу
9 бөлiм. Қаржыландыру
172 Материалдардың кем шығуы, сондай-ақ      140,142,   040,041,043,
талап қою мерзiмi өткен қайтпайтын       230-232       060-067,
қарыздардың сомасын есептен шығару                  069,170,178
173 Желтоқсанның соңғы жұмыс күнi рұқсат     230-232    090,093,096
етілген лимиттi жабу
174 Республикалық бюджеттiк                  233           201
бағдарламалардың екiншi әкiмшiсiне
бөлiнген лимиттердiң есебiнен
республикалық бюджеттiк
бағдарламалардың әкiмшiсi жұмсаған
шығыстарын қорытынды айналымдармен
есептен шығару
175 Өндiрiлген шығыстарды соңғы айналыммен   230,232    200,202,208
есептен шығару
176 Қаржы жылының аяқталған бойы сыртқы      239           099
заемдар есебінен жасалған
шығындардың соңғы айналымын
есептен шығару
177 Республикалық бюджеттен бірлесіп         230           200
қаржыландырылатын жобалар бойынша
жасалған шығындардың соңғы
айналымын есептен шығару
178 Ақталған және пайдалануға берiлген       231           203
құрылыс объектiлерi бойынша соңғы
айналыммен шығыстарды есептен шығару
179 Бюджеттiк ұйымдарды ұстауға              236, 238      200
ата-аналардың қаражатынан және түскен
басқа қаражаттардың есебiнен соңғы
айналыммен шығыстарды есептен шығару
10 бөлiм. Мақсатқа бағытталған қорлар мен қаражаттар
180 Сыйақыларды төлеу қорын құруға және      400           240
мәдени-ағарту мемлекеттік мекемелерінің
қызметкерлерiне бiр жолғы көмек
көрсетуге арналған сомаларды шегеру
181 Мәдени-ағарту бюджеттiк ұйымдардың       240           111, 120
қызметкерлерiне сыйақылар төлеу
182 Мемлекеттік мекемелерді өндiрiстiк және  111           246
әлеуметтiк дамыту қорына сомалардың
түсуi
183 Мемлекеттік мекемелерді өндiрiстiк       246           212
және әлеуметтiк даму қоры есебiнен
жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару
184 Банктен қарыз ақша алу                   111           248

185  Получение ссуд банка                             111        248
186  Перечисление со счета для средств от платных     248        111
услуг в погашение кредитов банка
187  Получение внешнего займа для финансирования      113        249
проекта в соответствии с Соглашением на
возвратной основе
Раздел 11. Реализация продукции
188  Списание результатов:
прибыли                                          280, 281   410
убытков                                          410        280, 281
Раздел 12. Доходы
189  Начисление сумм доходов арендной и квартирной    178        400
платы, за работу транспорта и другие услуги
190  Списание расходов, произведенных в течение       400        211
года
191  Перечисление в доход бюджета с текущего счета    173, 400   111
для средств от платных услуг суммы превышения
доходов над расходами
192  Списание недостач материалов, принятых за        400        060-067,
счет сметы доходов и расходов по средствам,                 069
получаемым от реализации платных услуг
государственного учреждения
Приложение N 2
к приказу Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2002 г. N 353
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
Форма N 451
______________________                     __________________
Ф.И.О. работника                    СИК |__________________|
__________________________________________________________________________                               Наименование государственного учреждения и адрес
Карточка учета N ______
бязательных пенсионных взносов в
Накопительные Пенсионные фонды
за ________________ год
Сальдо на начало года ________________ тенге_________тиын
| Сальдо  | Удержано |        Перечислено         |  Сальдо
|на начало| за месяц |____________________________|на конец
|         |          |N, дата платежного| Сумма   |
|         |          |    поручения     |         | ______________|_________|__________|__________________|_________|________
1        |   2     |     3    |        4         |    5    |    6
|         |          |                  |         | ______________|_________|__________|__________________|_________|________
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
__________________________________________________________________________
Итого
Сальдо на конец года ___________________ тенге __________тиын
Руководитель
М.П. государственного учреждения  ______________    _______________________
(подпись)           (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер            ______________    _______________________
(подпись)           (фамилия и.о.)
Приложение N 3
к приказу Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2002 г. N 353
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
________________________________________
Наименование государственного учреждения
Ведомость
по учету обязательных пенсионных взносов в
накопительные пенсионные фонды
за __________________________ год
Сальдо на начало года______________________ тенге _____________тиын
|    Удержано за месяц     |   Удержано с начала года ___________________|__________________________|__________________________

185 Банк кредиттерiн өтеуге ақылы            248           111
қызмет көрсетуден түсетін қаражаттарға
арналған шоттан аудару
186 Жобаны Келiсiмге сәйкес қайтарымды       113           249
негiзде қаржыландыруға арналған
сыртқы заемды алу
11 бөлiм. Өнімді сату
187 Нәтижелердi:
табыстарды                               280,281,410   410
шығындарды есептен шығару                              280, 281
12 бөлiм. Кiрiстер
188 Көлiк жұмысы және басқа қызмет           178           400
көрсетулер үшiн жалгерлiк және
пәтерлiк төлемдердiң кiрiстер
сомасын есептеу
189 Жыл iшiнде өндiрiлген шығыстарды         400           211
есептен шығару
190 Шығыстардан кiрiстердiң өсуiн ақылы      173, 400      111
қызмет көрсетуден түсетін қаражаттарға
арналған ағымдағы шоттан бюджет
кiрiсiне аудару
191 Мемлекеттік мекеменің ақылы қызмет       400         060-067,069
көрсетуден алынатын қаражаттар
бойынша кірістер мен шығыстар
сметаларының есебінен қабылданған
кем шыққан материалдарды есептен
шығару ____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
2002 жылғы 2 тамыздағы
N 353 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 нұсқаулығына қосымша
N 451-нысан
______________________________
Қызметкердің аты-жөні Ғ              ӘЖК _______________________
____________________________________________________________________                 Мемлекеттік мекеменің атауы және мекен-жайы
Жинақтаушы Зейнетақы Қорына міндетті зейнетақы жарналарының N __________ карточкасы
____________________ жыл үшін
Жыл басындағы сальдо ____________________ теңге __________ тиын
____________________________________________________________________            |           |         |       Есептелгені       |Аяғын.
| Басындағы |Бір айда |_________________________|дағы
|  сальдо   |ұсталғаны|     Төлем     |  Сомасы |сальдо
|           |         |  тапсырмасы.  |         |
|           |         |    ның N, күні|         | ____________________________________________________________________     1           2           3            4            5         6
____________________________________________________________________Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан     ____________________________________________________________________Жиыны     ____________________________________________________________________
аяғындағы сальдо ____________________ теңге __________ тиын
М.О. Мемлекеттік мекеменің
басшысы __________________ ____________________________________
(қолы)                  (аты-жөні, тегі)
Бас бухгалтер _______________ ________________________________
(қолы)               (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
2002 жылғы 2 тамыздағы
N 353 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 нұсқаулығына қосымша
қосымша
______________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті
зейнетақы жарналарын есептеу жөніндегі
__________________________ жыл үшін
Жыл басындағы сальдо ________________________теңге____________ тиын
____________________________________________________________________                    |       Бір айда ұсталғаны|Жыл басынан ұсталғаны

А         |            1             |            2
|                          |
__________________|__________________________|__________________________
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
__________________________________________________________________________
Итого
Сальдо на конец года ___________________ тенге __________тиын
Главный бухгалтер   ________________________

____________________________________________________________________      А             |               1           |            2
____________________________________________________________________Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
____________________________________________________________________Жиыны:  ____________________________________________________________________
Жыл аяғындағы сальдо ___________________ теңге  ______________тиын
Бас бухгалтер    ______________________________