О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года № 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 ноября 2002 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2002 года № 2058. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.01.2012 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования порядка совершения нотариальных действий, приказываю:
1. Внести в Приказ Министра юстиции Республики Казахстан N 539 от 28 июля 1998 года "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции за N 564, опубликованный 30 ноября 1998 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан N 8, Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2000 года N 7 "О внесении дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года N 539" и Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2000 года N 527-К "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года N 539") следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан, утвержденной указанным Приказом:
1) в пункте 4 слова "трудовым соглашением" заменить словами "индивидуальным трудовым договором";
2) абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Полномочия первого руководителя юридического лица проверяются по Уставу (Положению), свидетельству о регистрации юридического лица, приказу о назначении его на должность, протоколу собрания об избрании на должность.";
3) в пункте 23 после слова "фамилий" дополнить словами ", имен и отчеств";
4) пункт 24 дополнить абзацем следующего содержания:
"Нотариус вносит запись в реестр для регистрации нотариальных действий, сведения о лице, подписавшем документ, с указанием фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, местожительства, данных о документе, удостоверяющем личность.";
5) пункт 27 дополнить абзацем следующего содержания:
"Нотариус вносит запись в реестр для регистрации нотариальных действий, сведения о лице, переводившем документ, с указанием фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, местожительства, данных о документе, удостоверяющем личность.";

"Қазақстан Республикасында нотариаттық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2002 жылғы 22 қарашадағы N 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 28 қарашада тіркелді Трікеу N 2058. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.01.31 № 31 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Нотариаттық iс-әрекеттердi жасау тәртiбiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында нотариаттық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 бұйрығына (Әдiлет министрлiгіндe N 564 тiркелген, 1998 жылғы 30 қарашада N 8 "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерi бюллетенiнде жарияланған, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 бұйрығына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 2000 жылғы 29 қаңтардағы N 7 бұйрығы және "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 бұйрығына толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 2000 жылғы 20 қарашадағы N 527-К бұйрығы ") мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзсін:
көрсетiлген Бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасында нотариаттық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы нұсқаулыққа:
1) 4-тармақта "еңбек келiсiмiмен" деген сөздер "жеке еңбек шартымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаның бiрiншi басшының өкiлеттiгi, Жарғы (Ереже), заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлiк, оны қызметке тағайындау туралы бұйрық, қызметке сайлау туралы жиналыс хаттамасы бойынша тексерiледi";
3) 23-тармақта "тегi" деген сөзден кейiн "аты және әкесiнiң аты" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 24-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Нотариус нотариаттық iс-әрекеттердi тiркеуге арналған тiзiлiмге, тегi, аты, әкесiнiң аты, және туған жерi, тұрғылықты жерi, жеке басын куәландыратын құжат туралы деректердi көрсетiп, құжатқа қол қойған адам туралы мәлiмет енгiзедi";
5) 27-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Нотариус нотариаттық iс-әрекеттердi тiркеу үшін құжатты аударған тұлға туралы мәліметте тегін, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін, тұрғылықты орнын, құжаттары туралы мәлiметтердi, жеке басын куәландыратын құжат туралы деректердi көрсете отырып, тiзiлiмге жазу енгiзедi.";

6) в пункте 29:
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае, когда представленные документы, удостоверяющие личность вызывают сомнения, нотариус может истребовать дополнительные документы (военный билет, служебное удостоверение и др.), подтверждающие личность лица, обратившегося за совершением нотариального действия, о чем делается отметка в реестре по регистрации нотариальных действий.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Сведения о юридическом и физическом лице указываются в нотариально удостоверяемом документе, если документ остается на хранении в делах у нотариуса, либо в реестре, в случаях, когда в делах нотариуса документ не остается.";
7) в пункте 34 слова "по усмотрению нотариуса или заинтересованных лиц" исключить;
8) в пункте 46 слова "заинтересованным лицам" заменить словом "наследникам";
9) в пункте 50 слова "статья 10, главы 3 Закона Республики Казахстан "О государственной пошлине" заменить словами  "статья 502 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
10) в пункте 54 слова "хранителем имущества", "хранителя имущества" заменить словами "доверительным управляющим наследством", "доверительного управляющего наследством";
11) в пункте 58 слова "а в необходимых случаях - и" исключить;
12) в пункте 63 слова "родители", "родителей" заменить соответственно словами "один из родителей", "одного из родителей";
13) в пункте 65 слово "недвижимого" исключить;
14) пункт 67 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае расторжения договора об отчуждении недвижимости, прошедшего государственную регистрацию, нотариус удостоверяет соглашение на основании выписки из регистрационного листа Правового кадастра и справки о технической характеристике на момент расторжения договора, регистрирует его в установленном порядке и возвращает правоустанавливающий документ собственнику имущества.";
15) пункт 73 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При совершении одним из супругов сделки по приобретению недвижимости и сделки, требующей нотариального удостоверения и (или) регистрации в установленном законодательством порядке, необходимо согласие другого супруга (пункт 2 статьи 33 Закона "О браке и семье"). При  этом в тексте договора приобретатель должен указать, что он приобретает имущество с согласия своего супруга.";
16) пункт 78 дополнить абзацами следующего содержания:
"Граждане и негосударственные юридические лица, которые не выкупили земельные участки, предназначенные для обслуживания здания (строения, сооружения), должны выкупить земельные участки в собственность или переоформить право на земельные участки во временное краткосрочное или долгосрочное землепользование на условиях аренды до их выкупа в собственность (статья 124 Закона "О земле").
Отчуждение прав на такие земельные участки допускается при условии, если обязанности по переоформлению прав на земельный участок во временное краткосрочное или долгосрочное землепользование на условиях аренды или выкупа земельного участка в собственность будут осуществлены приобретателем по договору с отчуждателем.";

6) 29-тармақта:
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Жеке басын куәландырылатын ұсынылған құжаттар күмән тудырған жағдайда, нотариус нотариаттық iс-әрекеттер жасауға жүгiнген адамның жеке басын растайтын қосымша құжаттарды (әскери билет, қызметтiк куәлiк және т.б.) талап ете алады, бұл туралы нотариаттық iс-әрекеттердi тiркеу жөнiндегі тiзiлiмге белгi соғылады.";
мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Егер құжат нотариустың iсiнде сақтауға қалдырылса нотариалды куәландыратын құжатта не нотариус iсiнде құжат сақтауға қалдырылмаған жағдайда тiзiлiмде заңды және жеке тұлғалар туралы мәлiмет көрсетiледі.";
7) 34-тармақтағы "нотариустың қалауы бойынша немесе мүдделi адамдардың" деген сөздер алынып тасталсын;
8) 46-тармақта "мүдделi адамдарға" деген сөздер "мұрагерлерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 50-тармақта "Мемлекеттiк баж туралы" "Қазақстан Республикасы Заңының 3-тарауының 10-бабы" деген сөздер "Салық және бюджетке төленетiн басқа міндеттi төлемдер туралы (Салық кодексi)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 502-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 54-тармақта "мүлiктiң сақтаушысымен", "мүлiк сақтаушы" деген сөздер "мұрагерлiктi сенiмгерлiк басқарушымен", "мұрагерлiктi сенiмгерлiк басқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 58-тармақта "қажет болған жағдайларда" деген сөздер алынып тасталсын;
12) 63-тармақта "ата-аналар", "ата-аналарының" деген сөздер "ата-аналарының бipi", "ата-аналарының бiреуінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 65-тармақта "қозғалмайтын" деген сөз алынып тасталсын;
14) 67-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік тiркеуден өткен жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру туралы шартты бұзған жағдайда, нотариус шартты бұзған сәтте Құқықтық кадастрдың тiркеу парағының көшiрмесi және техникалық сипаттамасы туралы анықтама негiзiнде келiсiмдi куәландырады, оны белгiленген тәртіпте тiркейдi және құқықты белгiлейтiн құжатты мүлiк иесiне қайтарады.";
15) 73-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Ерлi-зайыптылардың бipeyi жылжымайтын мүлiктi сатып алу жөнiнде мәмiле мен нотариаттық куәландыруды және (немесе) заңда белгiленген тәртiппен тiркеудi талап ететiн мәмiле жасаған кезде басқа жұбайдың келiсiмi қажет ("Неке және отбасы туралы" Заңның 33-бабының 2-тармағы). Бұл ретте шарттың мәтінінде сатып алушы мүлiктi өз зайыбының келiсiмiмен сатылығын көрсетуi тиiс.";
16) 78-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жер учаскелерiн ғимаратқа (ғимарат, құрылыс) қызмет көрсету үшiн сатып алмаған азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды тұлғалар жер учаскелерiн меншiкке сатып алуға немесе жер учаскелерiне құқығын оларды меншiкке сатып алғанға дейiн жалдау шартымен қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзiмдi уақытша жер пайдалануға қайта ресiмдеуге тиiс ("Жер туралы" Заңның 124-бабы).
Осындай жер учаскесiне иелiктен айыру құқығы мынадай жағдайда, егер жер учаскесiне уақытша қысқа мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi жердi жалға беру жағдайында пайдалануда жер учаскесiне құқықтарды қайта ресiмдеу немесе жер учаскесiн меншiкке сатып алу жөнiндегi мiндеттер иелiктен айырушымен шарт бойынша сатып алушымен жүзеге асырылады.";

17) в пункте 80:
в абзаце первом слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О земле" от 22.12.95г." заменить словами " Законом Республики Казахстан "О земле";
в подпункте 1) слова "пункт 2 статьи 40 Указа "О земле", а также объектов недвижимости, находящихся на земельном участке, предоставленном в постоянное землепользование пункт 5 статьи 18 Указа "О земле" заменить словами "пункт 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О земле";
в подпункте 2) слова "пункт 2 статьи 44 Указа "О земле" заменить словами "пункт 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О земле";
18) пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Техническая характеристика, отраженная в правоустанавливающем документе на недвижимое имущество, является действительной в течение 15 дней со дня выдачи такого документа. При несоответствии сведений о технической характеристике имущества, указанных в правоустанавливающем документе, с данными, отраженными в документе на момент отчуждения, нотариус истребует документ, подтверждающий регистрацию таких изменений.";
19) пункт 99 дополнить словами "о чем делается отметка в тексте нотариально удостоверяемого документа";
20) в пункте 102 абзац второй дополнить словами ", о чем выносится постановление об отложении совершения нотариального действия";
21) в пункте 105 слова "сроком более 3 лет" заменить словами "сроком более 5 лет";
22) в пункте 140 после слов "по его поручению," дополнить словом "свидетеля,";
23) в пункте 189 слова "от него," заменить словами "от наследства либо";
24) в пункте 237 второй абзац дополнить предложением следующего содержания:
"При этом в делах нотариуса остается копия правоустанавливающего документа.";
25) в пункте 252 после слов "легализации" дополнить словами "или апостиля";
26) пункт 260 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Нотариус свидетельствует подлинность подписи несовершеннолетних от 14 до 18 лет на документе в присутствии родителей (усыновителей, попечителей), а ограниченно дееспособных лиц - с согласия попечителей.";
27) пункт 264 дополнить абзацем следующего содержания:
"Копии документов, подтверждающих правоспособность юридического и полномочия должностного лица на право подписи, остаются у нотариуса.";
28) в пункте 267 после слова "легализации" добавить слова "или апостиля";

17) 80-тармақта:
бiрiншi абзацта "Қазақстан Республикасы Президентiнің "Жер туралы" 22.12.1995 жылғы Заң күшi бар Жарлығына" деген сөздер "Жер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "(Жарлықтың 40-бабының 2-тармағы), сонымен қатар пайдалануға берiлген жер учаскесiнде тұрған жылжымайтын мүлiк объектiлерiн (Жарлықтың 18-бабының 5-тармағы)" деген сөздер "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "Жарлықтың 44-бабының 2-тармағы" деген сөздер "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының 2-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлiкке құқық белгiлейтiн құжатта көрсетiлген техникалық сипаттама осындай құжатты берген күннен бастап 15 күн ішінде жарамды болып табылады. Құқық белгiлейтiн құжатта көрсетiлген мүліктің техникалық сипаттамасы туралы мәлiметтер иеліктен айыру сәтіндегі құжатта көрсетiлген мәлiметтермен сәйкес келмесе, нотариус осындай өзгерiстердің тiркелгенiн растайтын құжатты талап етедi.";
19) 99-тармақ ", бұл туралы нотариаттық куәландыратын құжаттың мәтiнiнде белгi соғылады" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 102-тармақтың екiншi абзацы ", бұл туралы нотариаттық іс-әрекетті жасауды кейiнге қалдыру туралы қаулы шығарылады" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 105-тармақта "3 жылдан аса мерзiмге" деген сөздер "5 жылдан аса мерзiмге" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 140-тармақта "қол қойған адамның" деген сөздерден кейiн "куәгердің" деген сөзбен толықтырылсын;
23) 189-тармақта "одан" деген сөз "мұрагерліктен немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 237-тармақтың екiншi абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте нотариустың iстерiнде құқық белгілейтiн құжаттың көшiрмесi қалады.";
25) 252-тармақта "ресмилендiру" деген сөзден кейiн "немесе апостиль" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 260-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Нотариус құжатта 14 пен 18 жас аралығындағы кәмелетке толмағандардың қолының дұрыстығын ата-аналарының (асырап алушылардың, қамқоршылардың) қатысуымен, ал әрекет қабiлеттiлiгi шектеулi адамдардың - қамқоршылардың келiсiмiмен куәландырады.";
27) 264-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қол қою құқығына заңды тұлғаның құқық қабілеттілiгiн және лауазымды адамның өкiлеттiгiн растайтын құжаттардың көшiрмесi нотариуста қалады.";
28) 267-тармақта "ресмилендiргенді" деген сөзден кейiн "немесе апостилi" деген сөздермен толықтырылсын;

29) пункт 272 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Нотариусом могут быть предприняты дополнительные меры по установлению личности несовершеннолетнего (опрос соседей, учителей и др.).";
30) главу 16 дополнить пунктом 297-1 следующего содержания:
"297-1. Деньги, находящиеся на депозитном счете нотариуса, не являются доходом нотариуса.";
31) в пункте 360 после слов "при условии" дополнить словами "проставления на них апостиля, либо".
2. Приказ вводится в действие с момента государственной регистрации и подлежит опубликованию.
Министр

29) 272-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Нотариус кәмелетке толмағанның жеке басын анықтау бойынша қосымша шаралар (көршiлерден, мұғалiмдерден және т.б. сұрау) қолдануы мүмкiн";
30) 16-тарау мынадай мазмұндағы 297-1-тармақпен толықтырылсын:
"297-1. Нотариустың депозиттiк есебiндегi ақша нотариустың табысы болып табылмайды.";
31) 360-тармақта "ресмилендiрілген" деген сөздің алдынан "оларға апостиль қойған не" сөздермен толықтырылсын.
2. Бұйрық мемлекеттiк тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi және жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі