О внесении изменений и дополнений в решение XXV-й сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 14 мая 1999 года "Об утверждении Комплексной программы оздоровления экологической обстановки города Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на 1999-2015 годы"
Решение XV сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 23 января 2002 года. Зарегистрировано управлением юстиции г. Алматы 22 февраля 2002 г. за N 436. Утратило силу решением VI сессии Маслихата города Алматы IV созыва от 12 декабря 2007 года N 56
Сноска. Утратило силу решением VI сессии Маслихата города Алматы IV созыва от 12 декабря 2007 года N 56.
В соответствии с подпунктом 2 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан  Z010148_  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" № 148-II-ЗРК от 23 января 2001 года, постановлениями Правительства Республики Казахстан:  P000789_  "Об утверждении правил разработки программ в Республике Казахстан" № 789 от 25 мая 2000 года,  P011014_  "Концепция развития города Алматы, как регионального финансового центра" № 1014 от 27 июля 2001 года, решением ХII-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 26 сентября 2001 года "О ходе выполнения Комплексной программы оздоровления экологической обстановки города Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на 1999-2015 годы"
Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л :
1. Внести и утвердить изменения и дополнения в приложение № 1 решения ХХV-й сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 14 мая 1999 года  v99R057_  "Об утверждении Комплексной программы оздоровления экологической обстановки города Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на 1999-2015 годы" и в структуру программы "Таза ауа - Жанга дауа", согласно приложению.
2. Акимам города, районов, Алматинскому городскому территориальному
управлению охраны окружающей среды принять меры, обеспечивающие выполнение
программы, освещение в средствах массовой информации хода реализации
намеченных мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную
комиссию по экологии и вопросам чрезвычайных ситуаций (Булекбаев В.Е.) и
заместителя акима города Алматы Бижанова А.Х.
Председатель
ХV-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва           Т.Измухамбетов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                      Ж.Турегельдинов
Приложение
к решению ХV-й
сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва
от 23 января 2002 г.
"ТАЗА АУА - ЖАНГА ДАУА"
КОМПЛЕКСНАЯ ПРОГРАММА ОЗДОРОВЛЕНИЯ ЭКОЛОГИЧЕСКОЙ
ОБСТАНОВКИ г. АЛМАТЫ НА 1999-2015 гг.
(с изменениями и дополнениями)
г.Алматы, 2002 г.
ПАСПОРТ
комплексной программы оздоровления
экологической обстановки города Алматы "Таза
ауа - Жанга дауа" на 1999-2015 гг.

"1999–2015 жылдарға арналған "Таза ауа - Жанға дауа" Алматы қаласының экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасын бекiту туралы" I-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 1999 жылғы 14 мамырдағы XXV-сессиясының шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі IІ сайланған XV сессиясының 2002 жылғы 23 қаңтардағы. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 22 ақпанда N 436 тіркелді. Күші жойылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының VI сессиясының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 56 шешімімен
Күші жойылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының VI сессиясының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 56 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Z010148_  2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II-ҚРЗ Қазақстан Республикасы заңының 6 бабы 1 тармағының 2 тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасындағы бағдарламаларды әзiрлеу тәртiбiн бекiту туралы"  P000789_  2000 жылғы 25 мамырдағы N№789, "Аймақтық қаржы орталығы ретiнде Алматы қаласын дамыту тұжырымдамасы туралы"  P011014_  2001 жылғы 27 шiлдедегi қаулыларына, II-шi сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 2001 жылғы 26 қыркүйектегi "1999-2015 жылдарға арналған "Таза ауа - Жанға дауа" Алматы қаласының экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасының орындалу барысы туралы" шешiмiне сәйкес II-шi сайланған Алматы қалалық Мәслихаты шешім қабылдады:
1. "1999-2015 жылдарға арналған "Таза ауа - Жанға дауа" Алматы қаласының экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасын бекiту туралы"  V99R057_  II-шi сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 1999 жылғы 14 мамырдағы ХХV-шi сессиясының шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн.
2. Қала, аудандар әкiмдерi, Алматы қалалық аумақтық қоршаған ортаны
қорғау басқармасы бағдарламаның орындалуын қамтамасыз ететiн шаралар
қабылдасын, межеленген шаралардың жүзеге асыру барысын бұқаралық ақпарат
құралдарында насихаттайтын болсын.
3. Осы шешiмнiң орындалуын қадағалау экология және төтенше жағдайлар
мәселелерi жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға (В.Е.Бөлекбаев) және
Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасары А.Қ.Бижановқа жүктелсiн.
II-шi сайланған
Алматы қалалық Мәслихаты
ХV-шi сессиясының төрағасы
II-шi сайланған
Алматы қалалық Мәслихаты
хатшысы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының 2002 жылғы
23 қаңтардағы
ХV-сессиясы шешiмiне
қосымша
"ТАЗА АУА - ЖАНҒА ДАУА"
1999-2015 жылдарға арналған Алматы қаласының
экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасы
(өзгерiстермен және толықтырулармен)
Алматы қаласы, 2002 жыл

1. Наименование Программы          Комплексная программа оздоровления
экологической обстановки города
Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на
1999-2015гг.
2. Статус Программы                Региональная, долгосрочная,
экологическая.
3. Дата утверждения Программы      Решение ХХV-й сессии Алматинского
городского Маслихата I-го созыва от 14
мая 1999 г. "Об утверждении Комплексной
программы оздоровления экологической
обстановки города Алматы "Таза ауа -
Жанга дауа" на 1999-2015гг."
4. Государственный заказчик        Аким города Алматы
5. Основные разработчики           Программы  Алматинское городское
территориальное управление охраны
окружающей среды (АГТУООС),
Государственное коммунальное
предприятие "Алматыэкологострой"
совместно с городскими учреждениями,
предприятиями и организациями.
6. Главная цель Программы          Улучшение чистоты окружающей среды и
экологии города Алматы,  предотвращение
деградации и восстановление  природных
комплексов; укрепление здоровья
населения, обеспечение
сбалансированности экологических и
социально-экономических потребностей
города.
7. Задачи Программы                Сокращение вредных выбросов в воздушный
бассейн города;
совершенствование инфраструктуры и
благоустройства города Алматы,
направленное на снятие экологической
напряженности, рациональное
использование земельных ресурсов;
сохранение и защита от загрязнения
водных ресурсов, водосбережение,
повышение качества питьевой воды;
улучшение состояния природы,
наращивание зеленого
потенциала;
всемерная охрана здоровья, повышение
комфортности жизни населения.
8. Сроки реализации Программы      1999-2015 гг.
9. Промежуточные этапы реализации  каждые 2 года
Программы (контроль выполнения,
корректировки)
10. Срок первой корректировки      по итогам 1999г. - I-ого полугодия
2001 года.
Дата принятия решения о        Решение ХII-й сессии Алматинского
корректировке Программы        городского Маслихата II-го созыва
от 26.09.2001г. "О ходе выполнения
комплексной программы оздоровления
экологической обстановки города Алматы
"Таза ауа - Жанга дауа" на 1999-2015гг.
(на 1999-2000гг.,2001/1-ое полугодие)."
11. Перечень основных разделов     Мероприятия Программы охватывают
плана мероприятий Программы    следующие основные направления:
(с учетом корректировки)       I. Защита атмосферного воздуха
(автотранспорт, теплоэнергетика,
промышленные предприятия).
II.  Утилизация отходов.
III. Сохранение ресурсов пресной воды и
водосбережение.
IV. Градостроительство
(градостроительство, озеленение,
особо охраняемые природные
территории (ООПТ).
V. Экономическое стимулирование
развития экологического
предпринимательства.
VI. Мониторинг, кадастры.
VII. Экологическое просвещение и
образование.

1. "Таза ауа - жанға дауа"
1999-2015 жылдарға арналған Алматы қаласының
экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасының
ПАСПОРТЫ
--------------------------------------------------------------------------
1. Бағдарламаның атауы     !"Таза ауа - жанға дауа" 1999-2015 жылдарға
!арналған Алматы қаласының экологиялық ахуалын
!сауықтырудың кешендi бағдарламасы
--------------------------------------------------------------------------
2. Бағдарламаның мәртебесi !Аймақтық, ұзақ мерзiмдi, экологиялық
--------------------------------------------------------------------------
3. Бағдарламаның бекiтiлген!I-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының
күнi                    !14.05.1999 ж. ХХV-сессиясының шешiмi
--------------------------------------------------------------------------
4. Мемлекеттiк тапсырысшы  !Алматы қаласының әкiмi
--------------------------------------------------------------------------
5. Бағдарламаның негiзгi   !Алматы қалалық аумақтық қоршаған ортаны
әзiрлеушiлерi           !қорғау басқармасы, "Алматы экоқұрылыс" МҚК
!қалалық мекемелермен, кәсiпорындармен және
!ұйымдармен бiрге
--------------------------------------------------------------------------
6. Бағдарламаның басты     !Алматы қаласының қоршаған ортасы мен
мақсаты                 !экологиясын жақсарту, табиғи кешендердiң
!тозуын болдырмау және қалпына келтiру;
!халықтың денсаулығын нығайту, қаланың
!экологиялық және әлеуметтiк-экономикалық
!мұқтажын үйлесiмдi қамсыздандыру
--------------------------------------------------------------------------
7. Бағдарламаның мiндеттерi!Алматының әуе кеңестiгiне шығатын зиянды
!қалдықты қысқарту; экологиялық шиеленiстi
!бәсеңдетуге, жер ресурстарын тиiмдi
!пайдалануға бағытталған Алматы қаласының
!инфрақұрылымы мен көрiктендiрiлуiн жетiлдiру;
!су ресурстарын, су көздерiн ластанудан
!қорғау мен сақтау, ауыз суының сапасын
!көтеру; табиғаттың жағдайын жақсарту, жасыл
!желектi жандандыру; халықтың денсаулығын
!жан-жақты қорғау, өмiрiнiң жайлылығын арттыру
--------------------------------------------------------------------------
8. Бағдарламаны iске асыру !1999-2015 ж.ж.
мерзiмi                 !
--------------------------------------------------------------------------
9. Бағдарламаны iске       !әрбiр 2 жылда
асырудың аралық         !
кезеңдерi (орындалуын   !
бақылау, түзету енгiзу) !
--------------------------------------------------------------------------
10. Алғашқы түзету енгiзу   !1999 ж. қорытындысы бойынша - 2001 ж.
мерзiмi Бағдарламаға    !бiрiншi жарты жылдығы
түзету енгiзу туралы    !II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты
шешiм қабылданған күн   !26.09.2001 ж. ХII-сессиясының шешiмi
Бағдарламаға түзету     !
енгiзу туралы шешiм     !
қабылданған күн         !
--------------------------------------------------------------------------
11. Бағдарлама шаралары     !Бағдарлама шаралары мына негiзгi бағыттарды
жоспарының негiзгi      !қамтиды:
бөлiмдерiнiң тiзбесi    !
(түзетумен қоса)        !
--------------------------------------------------------------------------
!I. Атмосфералық ауаны қорғау (автокөлiк, жылу
!энергетикасы, өнеркәсiп кәсiпорындары
!II. Қалдықтарды ұқсату
!III. Ауыз суы қорлары мен су көздерiн қорғау
!IV. Қала құрылысы (қала құрылысы, көгалдандыру,
!ерекше қорғалатын табиғи аумақтар (ЕҚТА)
!V. Экологиялық кәсiпкерлiктi дамытуды
!экономикалық ынталандыру
!VI. Мониторинг, кадастрлар
!VII. Экологиялық ағарту мен бiлiм
--------------------------------------------------------------------------

12. Исполнители мероприятий        Предприятия и организации города
Программы                      Алматы, органы государственного
управления города Алматы, АГТУООС
(согласно плану мероприятий)
13. Координаторы Программы         Акимат города Алматы, АГТУООС,
координационный совет Программы.
14. Источники финансирования       Республиканский бюджет - 1309,3;
и ориентировочный объем        Городской бюджет - 5837,8 ;
финансирования на 2002-2003гг. Инвестиционные средства - 40769,2;
(в млн.тенге)                  Собственные средства предприятий и
другие внебюджетные средства - 1347,7.
ИТОГО:        49264,0
15. Ожидаемые конечные результаты  Оздоровление воздушного бассейна;
Программы                      Улучшение качества питьевой воды;
Совершенствование системы сбора,
утилизации, захоронения отходов
производства и потребления;
Сохранение, восстановление и
увеличение зеленых насаждений города;
Создание  ООПТ;
Обновление информационно-измерительной
системы наблюдения за состоянием
окружающей среды и степенью ее влияния
на здоровье населения;
Развитие экономических рычагов
природопользования;
Повышение экологической грамотности
населения.
16. Система контроля реализации    Постоянный контроль за ходом реализации
Программы                      Программы осуществляют акимат города
Алматы и АГТУООС, а каждого конкретного
мероприятия - государственные органы
управления и организации, определенные
планом мероприятий. В качестве единого
управляющего и контролирующего органа
Программы при акимате города Алматы
создается координационный совет
Программы.
Механизм контроля включает в себя:
1. Ежеквартальную отчетность в
установленном порядке исполнителей
мероприятий Программы перед
координаторами.
2. Ежеквартальный анализ отчетных
данных и рассмотрение вопросов
реализации Программы на заседаниях
координационного совета.
3. Предоставление информации о
выполнении Программы акиму города
Алматы и городскому маслихату по
итогам каждого полугодия.
4.  Ежегодное проведение
эколого-экономической оценки
эффективности выполненных
мероприятий.
5. Внесение корректировок в Программу -
через каждые два года.
17. Структура Программы            1. Паспорт программы.
2. Введение.
3. Анализ современного состояния
проблемы.
4. Цель и задачи Программы.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы.
6. Необходимые ресурсы и источники
финансирования.
7. Ожидаемый результат от реализации
Программы.
8. План мероприятий по реализации
Программы с приложениями.
2. Введение
Город Алматы с населением свыше одного миллиона человек является крупнейшим урбанизированным центром Казахстана. Однако развитие и индустриализация города без достаточного учета физико-географических и природно-климатических особенностей и экологических требований привело к нарушению экологического равновесия на территории мегаполиса.

12. Бағдарлама шараларын    !Алматының кәсiпорындары мен ұйымдары,
орындаушылар            !Алматының мемлекеттiк басқару органдары,
!АҚАҚОҚБ (шаралар жоспарына сәйкес)
--------------------------------------------------------------------------
13. Бағдарламаның           !Алматы әкiмияты, АҚАҚОҚБ, Бағдарламаның
үйлестiрушiлерi         !үйлестiру кеңесi
--------------------------------------------------------------------------
14. Қаржыландыру көздерi мен!Республикалық бюджет           - 1309,3;
2002-2003 жылдардағы    !Қалалық бюджет                 - 5837,8;
қаржыландырудың         !Инвестициялық қаражат          - 40769,2;
болжамдық көлемi (млн.  !Кәсiпорындардың жеке қаражаты мен бюджеттен
теңге)                  !тыс қаражат                    - 1347,7.
!Жиыны:                         - 49264,0
--------------------------------------------------------------------------
15. Бағдарламадан күтiлетiн !Ауа кеңiстiгiн сауықтыру;
түпкi нәтижелер         !Ауыз суы сапасын жақсарту;
!Өндiрiс қалдықтарын жинау, ұқсату, көму және
!тұтыну жүйесiн жетiлдiру;
!Қала жасыл желігiн сақтау, қалпына келтiру
!және көбейту;
!ЕҚТА құру;
!Қоршаған ортаның күйi мен оның халық
!денсаулығына ықпалының деңгейiн бақылаудың
!ақпараттық-өлшеу жүйесiн жаңарту;
!Табиғатты пайдаланудың экологиялық тегершiгiн
!дамыту;
!Халықтың экологиялық сауатын арттыру.
---------------------------------------------------------------------------
16. Бағдарламаны iске       !Бағдарламаның iске асыру барысына тұрақты
асыруды бақылау жүйесi  !бақылауды Алматы әкiмияты мен АҚАҚОҚБ, ал
!әрбiр нақты шараны бақылауды шаралар
!жоспарында белгiленген мемлекеттiк басқару
!органдары мен ұйымдар жүргiзедi.
!Бағдарламаның ортақ басқарушысы және
!бақылаушысы ретiнде Алматы әкiмияты жанынан
!Бағдарламаның үйлестiру кеңесi құрылады.
!Бақылау тегершiгi мынаны қамтиды:
!1. Үйлестiрушiлер алдында Бағдарлама шараларын
!атқарушылардың белгiленген тәртiппен тоқсан
!сайынғы есебi.
!2. Есеп мәлiметтерiн тоқсан сайын талдау және
!үйлестiру кеңесiнiң мәжiлiсiнде Бағдарламаны
!iске асыру мәселелерiн қарау.
!3. Алматы қаласының әкiмi мен қалалық
!мәслихатқа әрбiр жарты жыл қорытындысы
!бойынша Бағдарламаның орындалуы туралы
!ақпарат тапсыру.
!4. Шаралардың орындалу тиiмдiлiгiнiң
!экологиялық-экономикалық бағалануын жыл сайын
!жүргiзу
!5. Бағдарламаға түзету енгiзу - әрбiр екi
!жыл сайын.
--------------------------------------------------------------------------
17. Бағдарламаның құрылымы  !1. Бағдарлама паспорты
!2. Кiрiспе
!3. Мәселенiң қазiргi кейiн талдау
!4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндетi
!5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен iске
!   асыру механизмi
!6. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру
!   көздерi
!7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн
!   нәтиже
!8. Бағдарламаны iске асыру бойынша
!   шаралардың жоспары, қосымшаларымен бiрге.
--------------------------------------------------------------------------
2. Кiрiспе
Халқы бiр жарым миллионнан астам Алматы қаласы Қазақстанның ең iрi шаhарлы орталығы болып табылады. Алайда қаланы жеткiлiктi физика- географиялық және табиғи-климаттық ерекшелiктерi мен экологиялық талаптарын жеткiлiктi ескермей дамыту мен индустрияландыру мегаполис аумағында экологиялық теңдiктiң бұзылуына алып келдi.

Низкие аэродинамические характеристики воздушного бассейна, сложный рельеф местности, интенсивная, но не всегда рациональная застройка города и другие условия снижают экологическую емкость его воздушного бассейна. Крайне отрицательную роль играет расположение города в непроветриваемой предгорной котловине. При всех направлениях ветра город оказывается в так называемой "аэродинамической тени". В течение года наблюдается свыше 80% дней с полными штилями, повторяемость штилей летом 45%, зимой - 77%. В зимний период над территорией города образуются мощные и продолжительные инверсии температур. Образование туманов исключает вертикальное перемещение воздушных слоев атмосферы. Климатические особенности создают неблагоприятные условия для рассеивания примесей от низких источников выбросов. Вредные вещества накапливаются в приземном слое атмосферы и принимают участие в образовании смоговых явлений, оказывающих пагубное влияние на здоровье населения и растительный покров. Наряду с состоянием воздушного бассейна города немало сложных экологических проблем связано с загрязнением почвы и подземных вод, обеспечением города качественной питьевой водой и водосбережением, сохранением и восстановлением зеленого потенциала, благоустройством и санитарным содержанием городской территории.
Поэтому задача всестороннего улучшения экологии постоянно находится в центре внимания городских властей и за последние годы приобретает все более высокую значимость и конкретику. Именно с этой точки зрения акимом города было принято решение о разработке комплексной программы оздоровления экологической обстановки г.Алматы на 1999-2015гг., получившей название "Таза ауа - Жанга дауа" (в дальнейшем - программа ТАЖД). Программа утверждена решением ХХV-й сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 14 мая 1999г.  V99R057_  "Об утверждении Комплексной программы оздоровления экологической обстановки города Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на 1999-2015гг".
3. Анализ современного состояния проблемы
Анализ экологической ситуации в города Алматы, предшествующий разработке программы ТАЖД в 1999 году, показал следующее. Загрязнение атмосферы города Алматы определяют высокие концентрации формальдегида, фенола и диоксида азота. За период с 1990 по 1997 год наблюдалась тенденция роста содержания формальдегида в воздухе с 2,7 предельно-допустимой концентрации (ПДК) в 1990 году до 6,3 ПДК в 1996 году и 5,0 ПДК в 1997 году. Среднегодовая концентрация фенола практически не изменялась, оставаясь на уровне 1,7-2,0 ПДК. Среднегодовая концентрация диоксида азота в 1991-1997 годах превышала ПДК 1,5-2,0 раза.
Все это не могло не сказаться на состоянии здоровья населения, ухудшении демографической ситуации в городе и преждевременной смертности.
Падение рождаемости (с 17,5 на 1000 чел. в 1988 г. до 10,6 в 1997 г.) и рост общей смертности (с 8,0 на 1000 чел. до 11,5) населения вызвали снижение естественного прироста населения с 9,5 в 1988 г. до минус 0,9 в 1997 году. Коэффициент естественного прироста населения города Алматы -наименьший среди областей республики и с 1995 года имеет отрицательный знак, т.е. идет депопуляция населения.

Ауа кеңiстiгiнiң төмен аэродинамикалық сипаттамасы, күрделi жер бедерi, пәрмендi, алайда құрылысты бей-берекет салу және басқа да жағдайлар оның ауа кеңiстiгiнiң экологиялық сиымдылығын төмендетедi. Қаланың желдетiлмейтiн тау бөктерiндегi шұңқырға орналасуы жағымсыз рөл атқарады. Желдiң барлық бағыттарында қала "аэродинамикалық көлеңке" дейтiнге тап болады. Жыл бойында толық штильдi күндердiң 80% асуы байқалады, штиль жазда 45% қыста 77% қайталанады. Қысқы кезеңде қала аумағында қуатты және жалғасымды температура инверсиясы пайда болады. Тұманның пайда болуы атмосферадағы ауа қуатының тiктей ауысуына кедергi келтiредi. Климаттық ерекшелiктер қалдықтың төменгi көздерiнен қоспалардың таралуы үшiн қолайсыз жағдай жасайды. Зиянды заттар атмосфераның жер үстi қабатына жинақталады және халықтың денсаулығы мен өсiмдiк жамылғысына терiс ықпал ететiн құбылыстардың пайда болуына қатысады. Қала әуе кеңестiгiнiң жағдайымен қатар бiраз күрделi экологиялық мәселелер топырақ пен жер асты суының ластануына, қаланың сапалы ауыз суымен және су көзiмен қамсыздандыруына, жасыл желектiң сақталуы мен қалпына келтiрiлуiне, қала аумағының көрiктендiрiлуi мен санитарлық күтiлуiне байланысты.
Сондықтан экологияны жан-жақты жақсарту мiндетi қала билiгiнiң тұрақ назарында және соңғы жылдары ерекше маңыз бен нақты мәнге ие болды. Нақ осы тұрғыдан қала әкiмi 1999-2015 жылдарға арналған Алматының экологиялық ахуалын сауықтырудың кешендi бағдарламасын әзiрлеу туралы шешiм қабылдады. Бұл бағдарлама "Таза ауа - Жанға дауа" (бұдан әрi ТАЖД) деп аталады. Бағдарлама I-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 1999 жылғы 14 мамырдағы ХII-сессиясының шешiмiмен бекiтiлдi.
3. Мәселенiң қазiргi күйiн талдау
1999 жылы ТАЖТ бағдарламасын қабылдауға мұрындық болған Алматының экологиялық ахуалын талдау Алматы қаласы атмосферасының кейiнгi ластануының формальдегидтiң, фенолдың және азот қостотығының үлкен мөлшерде жиналғандығын анықтады. 1990-1997 жылдары ауада формальдегидтiң өсу деңгейiнiң 1999 жылы ШЖК-дан 2,7 пайыздан 6,3 пайызға дейiн, 1996 жылы 6,3 пайызға және 1997 жылы 5 пайызға өскендiгi байқалды. Фенолдың орта жылдық жинақталуы iс жүзiнде өзгерген жоқ, 1,7 -2,0 ШЖК деңгейiнде қалды. Азот қостотығының орта жылдық жиналымы 1991-1997 жылдары ШЖК-дан 1,5-2,0 есеге асты.
Осының барлығы халықтың денсаулығына, қаладағы демографиялық ахуалдың нашарлауы мен өлiм-жiтiмнiң көбеюiне әсер еттi. Бала туудың (1988 жылы 1000 адамға шаққанда 17,5 пайыздан 1997 жылы 10,6 пайызға дейiн) және өлiмнiң жалпы артуы (1000 адамға шаққанда 8 пайыздан 11,5 пайызға дейiн) төмендеуi халықтың жалпы табиғи өсiмiнiң 1998 жылғы 9,5 пайыздан 0,9 пайызға дейiн төмендеуiне алып келдi. Алматы қаласы халқының табиғи өсiмiнiң коэффициентi республика облыстарының арасында 1995 жылдан бастап жағымсыз сипатта, яғни халық азайып келедi.

В структуре причин смерти населения первое ранговое место занимают болезни системы кровообращения, второе место - злокачественные и доброкачественные новообразования, третье место - травмы и отравления. Смертность от болезней системы кровообращения возросла с 1988 года в 1,6 раза, от новообразований - в 1,2 раза, от травм и отравлений - в 2,1 раза.
Общая заболеваемость населения города Алматы с 1988 года выросла в 1,3 раза (с 1153,0 на 1000 чел. населения, до 1468,0). Первичная заболеваемость увеличилась в 1,1 раза (с 725,0 до 813,0).
Первичная заболеваемость болезнями органов дыхания у детей возросла с 725,3 до 810,3 (на 11,7%), у взрослых с 206,8 до 229,1 (на 10,9%). По уровню первичной заболеваемости органов дыхания города Алматы занимает первое ранговое место среди регионов республики.
Таблица 1.
Динамика
изменения индекса загрязнения атмосферы (ИЗА5)
г.Алматы за 1992-1997 годы
___________________________________________________________
Показатели   ! 1992 ! 1993 ! 1994 ! 1995 ! 1996 ! 1997
_______________!______!______!______!______!______!________
ИЗА5             15,0   16,8   16,7   12,3   15,9   12,5
ИЗА5 факт.       3,0    3,7    3,3    2,7    3,2    2,5
ИЗА5норм
Ранговое место
среди городов
республики       2      2      2      2      2      4
____________________________________________________________
Несовершенная информационная база данных, устаревшие средства и методы контроля за составом и качеством атмосферного воздуха, сокращение государственных и ведомственных пунктов наблюдений за загрязнением атмосферного воздуха, отсутствие автоматизированных систем наблюдений и мобильных передвижных мониторинговых средств привели к деградации системы наблюдений за загрязнением атмосферного воздуха в городе, с марта месяца 1998 года не ведется наблюдение за загрязнением атмосферного воздуха подразделениями Республиканского государственного предприятия "Казгидромет".
Для крупного урбанизированного города Алматы, с населением более 1 млн. человек и расположенного в районе повышенной сейсмичности и селеопасности, проведение согласованной экономической и экологической политики невозможно без наличия достоверной и оперативной информации о состоянии природной среды. Поэтому назрела объективная необходимость в совершенствовании существующей системы мониторинга окружающей природной среды города.
Основным загрязнителем воздушного бассейна города Алматы является автотранспорт, выбросы которого ежегодно растут. Если в 1991 году валовой выброс в атмосферу города от стационарных (промышленных) источников загрязнения составил 37,2 тыс.тонн, от передвижных (автотранспортных) источников - 144,2 тыс. тонн, то в 1997 году выбросы составили 16,3 тыс.тонн и 168,2 тыс.тонн, соответственно. При этом расчетные данные выбросов вредных веществ от транспорта являются заниженными, т.к. при отсутствии точных данных об использованном автомоторном топливе невозможно точно установить фактические выбросы.
За последние годы численность автотранспортных средств возросла более чем в 2 раза и составила свыше 210 тыс.единиц, причем большая часть автомашин, поступивших в город, является технически устаревшими моделями, выработавшими установленный моторесурс. Кроме этого, по данным Управления дорожной полиции в город ежедневно въезжает до 50 тыс. иногородних автомобилей, выбросы которых не учитываются.
Автотранспорт наносит прямой ущерб атмосфере не только путем выброса компонентов отработавших газов, но и забирая из атмосферы кислород для процесса горения.
В выхлопных газах автомобилей содержится около 200 химических соединений, в том числе канцерогенные полициклические углеводороды. Основная причина загрязнения воздушного бассейна города заключается в неполном сгорании топлива в двигателе. Состав отработанных газов зависит не только от вида топлива и системы двигателя, но в еще большей степени от технического состояния и условий передвижения автомобиля.
Введение запрета на ввоз автомобилей, не оснащенных нейтрализаторами и катализаторами, с параллельным внедрением установок каталитического дожигания на автомобилях устаревших модификаций позволит значительно сократить содержание вредных примесей в выхлопных газах.

Халық өлiмi себепкерiнiң құрылымында алғашқы орынды қан айналымы жүйесiнiң аурулары алып отыр, ал екiншi орынды асқынған сипаттағы және оң сападағы жаңа сырқаттар, үшiншi орынды жарақаттар мен уланулар емденуде. Қан айналымы жүйесiнiң сырқатынан өлiмге ұшырау 1988 жылдан бастап 1,6 есеге, жаңа жұққан сырқаттардан 1,2 есеге, жарақаттар мен уланудан 2,1 есеге артты.
Алматы қаласының орташа ауруға шалдығуы 1988 жылдан бастап 1,3 есеге
(1000 адамға шаққанда 1153,0 адамнан 1468,0 адамға дейiн) өстi. Алғашқы
сырқаттану 1,1 есеге өстi (725,0-ден 813,0-ке дейiн).
Балалардағы тыныс алу органдарының бастапқы сырқаты 725,3-тен
810,3-ке (11,7%) дейiн ересектерде 206,8-ден 229,1-ге (10,9%) дейiн өстi.
Алматы қаласы тыныс органдарының бастапқы сырқаттану деңгейi бойынша ел
аймақтарының арасында алғашқы орындардың бiрiнде.
1998 жылдың алғашқы жарты жылдығында, 1997 жылдың осы мерзiмiмен
салыстырғанда қаладағы халықтың бастапқы сырқаттануының өсуi 1000 адамға
шаққанда 400,5-тен 445,2-ге дейiн өстi.
1 таблица
1992-1997 жылдардағы Алматы қаласы ауасы
ластануы индексi (АЛИ) өзгерiсiнiң динамикасы
--------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiштер          !1992 !1993 !1994 !1995 !1996 !1997
--------------------------------------------------------------------------
АЛИ5                                   15,0  16,8  16,7  12,3  15,9  12,5
АЛИ5 факт                               3,0   3,7   3,3   2,7   3,2   2,5
АЛИ5 норма
Республика қалаларының арасындағы
дәрежелiк орын                            2     2     2     2     2     4
--------------------------------------------------------------------------
Мәлiметтердiң ақпараттық базасының жетiлмеуi, атмосфералық ауаның құрамы мен сапасына бақылау әдiстерi мен құралдарының ескiруi, атмосфералық ауаның ластануына мемлекеттiк және ведомстволық нүктелердiң қысқаруы, бақылау жүйесi мен мобильдi жылжымалы мониторинг құралдарының жоқтығы 1998 жылғы наурыздан бастап қаладағы атмосфералық ауа ластануының бақылау жүйесiнiң тоқырауына алып келдi. Осы уақыттан бастап "Қазгидромет" РМКК құрылымдарының атмосфералық ауаның ластануын бақылауының тоқтауына әкеп соқтырды.
Халқы 1 млн. астам және жер сiлкiнiсi және сел қаупi жоғары ауданда орналасқан Алматы сияқты iрi қала үшiн келiсiлген экономикалық және экологиялық саясатты жүргiзу табиғи ортаның күйi туралы жеткiлiктi жедел ақпаратсыз мүмкiн емес. Сондықтан қала қоршаған ортасының мониторингiнiң қазiргi жүйесiн жетiлдiрудiң объективтi қажеттiлiгi туындап отыр.
Алматы қаласы әуе бассейнiн негiзгi ластаушысы автокөлiк болып табылады, оның ластағыш заты жыл сайын өсуде. Егер 1991 жылы стационарлық ластану көздерiнен (өнеркәсiптiк) атмосфераға ортақ шығарылуы жылжымалы (автокөлiк) көздерiнен 37,2 мың тоннадан 144,2 мың тоннаны құраса, 1997 жылы қалдықтар тиiсiнше 16,3 мың тонна және 168,2 мың тоннаны құрады. Бұл жағдай көлiктен зиянды қалдықтар шығуының есептемелiк мәлiметi, автомотор отынын пайдалану туралы нақты мәлiметтiң жоқтығынан төмендетiлген болып табылады, сондықтан нақты мәлiметтi анықтау мүмкiн емес.
Соңғы жылдары автокөлiк құралдарының нысаны екi еседен аса өстi және 210 мың бiрлiктен асып отыр, оның үстiне қалада жүретiн автокөлiк құралдарының үлкен бөлiгi ескiрген болып табылады. Сонымен қатар ЖПБ мәлiметтерi бойынша қалаға күн сайын зиянды қалдықтар ескерiлмейтiн 50 мың басқа қала көлiктерi кiредi.
Автокөлiк тек шыққан газбен ғана емес, атмосфераға, сондай-ақ жану кезiнде оттегiнi жоюымен де зиян келтiредi.
Автомобильдердiң улы газдарында 200-ге жуық химиялық қосынды, оның iшiнде iшiнара әсер ететiн көмiртотығы бар. Қала әуе бассейнiнiң негiзгi ластануының себебi двигательдегi отынның толық жанбауына байланысты болып отыр. Жағылған газдың құрамы тек отын түрiмен двигатель жүйесiне емес, сондай-ақ көп жағдайда жылжымалы автомобильдiң техникалық күйiне байланысты.
Бейтараптандырғыш қондырғылармен және катализаторлармен жабдықталмаған, ескiрген үлгiдегi автомобильдерде каталиктiк жану қондырғысын қатар енгiзумен улы газдардағы зиянды қоспалар көлемiн едәуiр азайтуға мүмкiн болып отыр.

Экологическая безопасность автомобиля зависит и от режима движения автомобиля в транспортном потоке. В городе Алматы очень высокая плотность магистралей в центральной части города, которая составляет 4 км/км2, что приводит к большому количеству транспортных пересечений. Остро назрел вопрос о строительстве целого ряда транспортных развязок.
Требует решения вопрос рационального размещения автозаправочных станций (АЗС). Несмотря на принимаемые решения и меры по ввозу качественного топлива и горюче-смазочных материалов на территорию города Алматы, имеют место случаи завоза этилированного бензина.
Качественное изменение состава выбросов автотранспортом можно достичь переходом на экологически менее опасные виды топлива, в том числе газообразное. Остро стоит проблема выбросов от теплоисточников. В последние годы произошел неконтролируемый рост котельных с низкокачественным оборудованием и соответствующими выбросами . Необходимость замены котельного парка на высокоэффективные котлоагрегаты не вызывает сомнения.
В 1991-1997 гг. сохранялась тенденция снижения выбросов загрязняющих веществ от стационарных источников с 37,2 тыс. тонн в 1991 году до 16,3 тыс. тонн в 1997 году (в 2,3 раза). За первое полугодие 1998 года стационарными источниками выброшено 8,2 тыс. тонн загрязняющих веществ, что на 0,8 тыс. тонн больше выбросов аналогичного периода прошлого года.
Динамика
валовых выбросов вредных веществ в атмосферу
города Алматы за 1991-1997 годы
Таблица 2
тыс. тонн
__________________________________________________________________________
Источники       ! 1991 ! 1992 ! 1993 ! 1994 ! 1995 ! 1996 ! 1997 ! 1 п/г
!      !      !      !      !      !      !      ! 1998
_________________!______!______!______!______!______!______!______!_______
Всего по г.Алматы, 181,4  181,2  180,5  175,2  172,8  177,0  184,5
в том числе:
Стационарные
источники          37,2   32,0   31,5   26,8   19,2   18,0   16,3    8,2
Передвижные
источники
(автотранспорт)    144,2  149,2  149,0  148,4  153,6  159,0  168,2   н/д
Доля передвижных
источников
(автотранспорта),
%                  79,5   82,3   82,5   84,7   88,9   89,8   91,2
__________________________________________________________________________
Среди стационарных источников наибольший вклад в загрязнение
атмосферного воздуха города дают предприятия теплоэнергетики - около 200
котельных промышленного и коммунального значения, Закрытого акционерного
общества "Алматы пауэр консолидэйтед" (ЗАО АПК) "ТЭЦ-1", Акционерное
общество "Алматытеплокоммунэнерго" и другие. Доля выбросов ЗАО АПК "ТЭЦ-1"
в 1997 году составила 46,5% выбросов всех стационарных источников города и
4,1% общегородских валовых выбросов.
Таблица 3.
Вклад основных стационарных источников
в выбросах вредных веществ в атмосферу города Алматы
тыс.тонн
_________________________________________________________________________

Автомобильдiң экологиялық қауiпсiздiгi көлiк ағынындағы автомобиль қозғалысының режимiне де байланысты. Алматы қаласында оның орталық бөлiгiнде тығыздық мөлшерi өте үлкен, ол 4 км/км2 құрайды, бұның өзi көлiк қиылысындағы үлкен әбiгершiлiкке алып келедi.
Жанар-жағар май (ЖЖМ) тиiмдi орналастыру мәселесi шешiлмей қалып отыр. Қабылданған шешiмдерге және ЖЖМ сапалы отындарын тасымалдау шараларына қарамастан, Алматы қаласының аумағында этиль бензинiн жасырын тасымалдау әрекеттерi орын алып отыр.
Автокөлiктiң зиянды қалдығын шығарудың сапалық өзгерiсiне отынның
мейлiнше экологиялық қауiпсiз түрлерiне, атап айтқанда, газ тәрiздес
түрiне көшу қажет. Жылу көздерiнен шығатын қалдықтар мәселесi өткiр тұр.
Соңғы жылдары сапасы төмен қондырғылар және тиiстi қалдықтарды шығаруға
бақылау әлсiредi.
1991-1997 жж. стационарлық көздерден зиянды қалдықтардың шығуының
төмендеуi 1997 жылдан 16,3 мың тоннадан (2,3 есеге) төмендеуi байқалды.
1998 жылдың бiрiншi жарты-жылдығында стационарлық көздер 8,2 мың тонна
ластағыш заттарды шығарды, бұл өткен жылдың осы мерзiмiндегi зиянды
қалдықтардың шығуынан 0,8 мың тоннаға артық.
2 таблица
1991-1997 жылдардағы Алматы қаласы атмосферасы зиянды
қалдықтары шығуының қарқыны
--------------------------------------------------------------------------
Көздер       ! 1991 ! 1992 ! 1993 ! 1994 ! 1995 ! 1996 ! 1997 ! 1п/г
!      !      !      !      !      !      !      ! 1998
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы
Алматы қ. үшiн    181,4  181,2  180,5   175,2  172,8  177,0  184,5
Стационарлық
көздерден          37,2   32,2   31,5    26,8   19,2   18,0   16,3   8,2
Жылжымалы
көздерден
(автомобиль)      144,2  149,2  149,0   148,4  153,6  159,0  168,2   н/д
Жылжымалы
көздердiң үлесi
(автокөлiк)        79,5   82,3   82,5    84,7   88,9   89,8   91,2
--------------------------------------------------------------------------
Стационарлық көздердiң, қала атмосферасын ластайтындардың арасында
"ТЭЦ-1" АПК, 200-ге жуық қазандық өнеркәсiптiк және коммуналдық маңыздағы
мекемелер, "Алматыжылукоммунэнерго" АҚ, АПК, ҚЖЖ және басқалар ерекше
көзге түсуде. 1997 жылы қаланың барлық стационарлық көздерiнен зиянды
қалдықтардың шығуы олардың 46,5 пайызын және жалпы қалалық үлестi" 4,5
пайызын құрады.
3 таблица
Алматының атмосферасына зиянды қалдық шығаратын
негiзгi стационарлық көздердiң өлшемi
--------------------------------------------------------------------------

Получены позитивные сдвиги и по некоторым другим направлениям Программы. Однако, в целом реализация намеченных мер продвинулась крайне недостаточно, а по многим мероприятиям не достигнуто никакого прогресса. Как показал анализ, за период действия программы выполнено 35 из запланированных 62 мероприятий, что составляет всего 56 % .
Такое положение объясняется несколькими причинами, в том числе и несоответствием некоторых положений программы ТАЖД существенно изменившейся хозяйственно-экологической ситуации, а также новым нормативно-правовым актам. В частности, за указанный период приняты следующие законы и правительственные постановления:
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2000 г.  P000878_  "Об утверждении Национального плана действий по гигиене окружающей среды";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 г.  P000789_  "Об утверждении Правил разработки программ в Республики Казахстан";
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 г. № 367  P000367_  "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства на 2000-2002 гг.";
4. Закон Республики Казахстан от 23 января 2001г.  Z010148_  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан";
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2001г. № 1014  P011014_  "Концепция развития города Алматы, как регионального финансового центра".
Учитывая требования этих документов и произошедшие ситуационные изменения, Алматинский городской маслихат своим решением от 26 сентября 2001г. на ХII-й сессии II-го созыва "О ходе выполнения комплексной программы оздоровления экологической обстановки города Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" предложил акимату г.Алматы и Алматинскому территориальному городскому управлению охраны окружающей среды организовать работу по корректировке программы ТАЖД.
Настоящий вариант является результатом выполненной корректировки.
Структурно программа ТАЖД приведена в соответствие с требованиями Постановления правительства Республике Казахстан от 25 мая 2000г. № 789  P000789_  "Об утверждении Правил разработки программ в Республике Казахстан". Из программы исключены уже выполненные мероприятия, в то же время она дополнена целым рядом новых наиболее актуальных на текущий момент. При этом наиболее детально проработан план действий на ближайшие два года 2002-2003гг.
4. Цель и задачи Программы
Главная цель программы ТАЖД - улучшение чистоты окружающей среды и
экологии города Алматы, предотвращение деградации и восстановление
природных комплексов, укрепление здоровья населения, обеспечение
сбалансированности экологических и социально-экономических потребностей.
На основе системного анализа факторов, оказывающих существенное
влияние на достижение поставленной цели, определены следующие задачи:
- сокращение выбросов вредных веществ в воздушный бассейн города;
- сохранение и защита от загрязнения водных ресурсов, водосбережение,
повышение качества питьевой воды; усиление мер по сохранению малых
рек;
- совершенствование инфрастуктуры и благоустройства города Алматы,
направленное на снятие экологической напряженности и рациональное
использование земельных ресурсов;
- улучшение состояния природы, наращивание зеленого потенциала;
- всемерная охрана здоровья и повышение комфортности жизни населения.

Бағдарламаның кейбiр басқа бағыттары бойынша да iлгерiлеушiлiк бар. Алайда, жалпы межеленген шараларды жүзеге асыру жеткiлiксiз iлгерiледi, ал көптеген шаралар бойынша ешбiр алға басушылық болған жоқ. Талдау көрсеткенiндей, Бағдарламаның қолданылу мерзiмiнде жоспарланған 62 шараның 35-i, яғни 56 пайызы орындалды.
Мұндай жағдай бiрнеше себеппен, оның iшiнде ТАЖД бағдарламасы кейбiр ережелерiнiң өзгерген шаруашылық-экологиялық ахуалға, сондай-ақ жаңа нормативтiк-құқықтық актiлерге сәйкес келмеуiмен түсiндiрiледi. Атап айтқанда, көрсетiлген мерзiмде төмендегi заңдар мен Үкiмет қаулылары қабылданды.
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 9 маусымдағы "Қоршаған орта гигиенасы жөнiндегi iс-әрекеттiң Ұлттық жоспарын бекiту туралы" Қаулысы;
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 25 маусымдағы "Қазақстан Республикасында бағдарламалар әзiрлеу Тәртiбiн бекiту туралы" Қаулысы;
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы "2000-2002 жылдарға арналған Үкiметтiң iс-әрекет Бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралар Жоспарын бекiту туралы" N 367 Қаулысы;
4. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңы (Мәслихаттар мен әкiмияттардың құзыретi);
5. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 шiлдедегi "Аймақтық қаржы орталығы ретiндегi Алматы қаласын дамыту тұжырымдамасы туралы" N 1014 Қаулысы.
Осы құжат талаптарын және өзгерген ахуалды ескере отыра, Алматы қалалық Мәслихаты 2001 жылғы 26 қыркүйектегi шешiмiмен Алматы қаласының әкiмияты мен Алматы қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына Бағдарламаға түзету енгiзу жөнiнде ұсыныс жасады. Осы нұсқа енгiзiлген түзетудiң нәтижесi болып табылады.
ТАЖД бағдарламасының құрылымы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 25 маусымдағы "Қазақстан Республикасында бағдарламалар әзiрлеу Тәртiбiн бекiту туралы" Қаулысының талаптарына сәйкестiкке келтiрiлдi. Бағдарламадан бұрын орындалған шаралар шығарылды, сонымен қатар олар ағымдық сәттегi жаңа өзектi талаптармен толықтырылды. Атап айтқанда 2002-2003 жылдардағы iс-әрекет жоспары жан-жақты пысықталды.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндетi
ТАЖД бағдарламасының басты мақсаты - Алматының қоршаған ортасы мен экологиясының тазаруын жақсарту, табиғи кешендердiң тозуына жол бермеу және қалпына келтiру, халықтың денсаулығын нығайту, үйлестiрiлген экологиялық және әлеуметтiк-экономикалық қажеттiлiктi қамсыздандыру.
Елеулi ықпал ететiн факторларды жүйелi талдау негiзiнде қойылған
мақсатқа жету үшiн мына мiндеттер анықталды:
- қала әуе бассейнiне зиянды қалдықтың шығуын қысқарту;
- су ресурстарын сақтау мен ластанудан қорғау, су өнемдеу, ауыз
суының сапасын жақсарту, шағын өзендердi сақтау бойынша шараларды күшейту;
- экологиялық шиеленiстi әлсiретуге бағытталған Алматының
инфрақұрылымы мен көгалдандырылуын жетiлдiру және жер ресурстарын тиiмдi
пайдалану;
- табиғат ахуалын жақсарту, жасыл желек көлемiн өсiру;
- денсаулықты жан-жақты қорғау және халық өмiрiнiң жайлылығын көтеру.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
(с учетом корректировки).
Откорректированный план мероприятий реализации программы ТАЖД на
2002-2015гг. содержит 7 разделов, соответствующих главам глобальной
Повестки на XXI век. В основном это мероприятия первоочередного значения и
имеющие кумулятивный характер.
I. ЗАЩИТА АТМОСФЕРНОГО ВОЗДУХА
В данный раздел включены мероприятия по автотранспорту,
теплоэнергетике, промышленным предприятиям.
Автотранспорт
Предлагаемые меры снижения вредного воздействия автотранспортных
средств на природную среду города основаны на пропаганде экологических
знаний среди населения; развитии сферы услуг по обслуживанию
автотранспорта; улучшении условий дорожного движения; увеличении
количества экологически безопасного транспорта; использовании
сертифицированного автомоторного топлива.
Мероприятия предусматривают:
- проведение анализа причин транспортного загрязнения воздушного
бассейна города Алматы и разработку мер по снижению негативного
влияния автотранспорта на окружающую среду;
- создание условий для улучшения технического состояния транспортных
средств за счет создания сети сертифицированных специализированных
станций технического обслуживания и расширения сети
контрольно-регулировочных пунктов;
- использование высококачественного автомоторного топлива;
- проведение поэтапного оснащения автотранспортных средств
эффективными устройствами снижения содержания вредных веществ в
выхлопных газах;
- создание условий для перевода транспорта на использование
газообразного топлива;
- проведение оптимизации управления транспортным движением:
модернизация автоматизированной систему управления (АСУ) "Город",
строительство транспортных развязок, совершенствование сети
транспортно-пересадочных узлов;
- развитие сети сооружений для хранения и парковки автомобилей
(строительство паркингов);
- увеличение доли электротранспорта в общем количестве пассажирского
транспорта.
Теплоэнергетика
Одной из основных экологических проблем города, связанных с загрязнением воздушного бассейна города Алматы являются выбросы от теплоэнергоисточников, многие из которых имеют высокий моральный и физический износ.
Снижение экологической напряженности теплоэнергетического комплекса города возможно достичь при использовании более экологически чистого топлива, каковым является природный газ. В связи с тем, что решением ХIII-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва выполнение пунктов 2.4 и 2.5 программы ТАЖД перенесено на 2005 год, главной задачей программы на ближайшие годы является проведение технического перевооружения котлоагрегатов. Программой ТАЖД предусматриваются такие первоочередные мероприятия, как:
- установка эмульгаторов нового поколения на котлоагрегатах ТЭЦ-1;
- замена морально и физически устаревших котлоагрегатов на ТЭЦ-1;
- проведение оснащения новым оборудованием, соответствующим экологическим требованиям, котельных различного ведомственного подчинения;
- перевод котельных предгорной зоны на электроотопление.
Кроме этого, большое значение должно быть уделено применению очистных
установок, обеспечивающих нормативную очистку выбросов от котлоагрегатов и
котельных, работающих на различных видах топлива.
Промышленные предприятия
Программой ТАЖД предусмотрены меры по соблюдению природоохранного
законодательства предприятиями и организациями.
Особое внимание уделено проблеме снижения экологической напряженности
при использовании особо опасных веществ.
Внедрение системы управления охраной окружающей средой в соответствии

5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және жүзеге
асыру механизмi (түзетулердi ескере отырып)
2002-2015 жж. арналған ТАЖД бағдарламасын iске асыру шараларының
түзетiлген жоспары ХХI ғасырдың ауқымды талаптарына сай келетiн 7 бөлiмнен
тұрады. Негiзiнен бұл шаралар алғашқы кезектегi маңызы бар және жедел
сипатта.
I. АТМОСФЕРАЛЫҚ АУАНЫ ҚОРҒАУ
Бұл бөлiмге автокөлiк, жылу энергетикасы, өнеркәсiп кәсiпорындары
бойынша шаралар енгiзiлдi.
Автокөлiк
Автокөлiк құралдарының қала табиғи ортасына зиянды қалдықты шығаруды төмендетудiң ұсынылған шаралары халық арасында экологиялық бiлiмдi насихаттауға, автокөлiкке қызмет көрсету саласын дамытуға, жол қозғалысы жағдайын жақсартуға, экологиялық таза көлiк санын арттыруға, сертификацияланған автомотор отынын пайдалануға негiзделген.
Шаралар:
- Алматының әуе бассейнiн көлiктiң ластау себептерiн талдауды жүргiзудi және қоршаған ортаға автокөлiктiң жағымсыз ықпалын төмендету шараларын әзiрлеудi;
- сертификацияланған арнайы техникалық қызмет станциялары желiсiн құру және бақылау-реттеу нүктелерiнiң желiсiн кеңейту есебiнен көлiк құралдарының техникалық күйiн жақсарту үшiн жағдай жасауды;
- сапасы жоғары автомотор отынын пайдалануды;
- автокөлiк құралдарын кезеңмен улы газдардағы зиянды қалдықтар көлемiн төмендететiн тиiмдi құралдармен жабдықтауды;
- газ тәрiздес отынды пайдалануға көлiктi көшiру үшiн жағдай жасауды;
- көлiк қозғалысын басқаруды оңтайландыруды қарастырады, атап айтқанда:
- "Қала" АСБ, көлiк түйiстерi құрылысын жетiлдiру, көлiк-мiнiп-түсiру тораптары желiсiн жетiлдiру;
- автомобильдердi сақтау мен қою үшiн ғимараттар желiсiн дамыту (паркингтер салу);
- жолаушылар көлiгiнде электр көлiгiнiң үлесiн көбейту.
Жылу энергетикасы
Алматы әуе бассейнiнiң ластануына байланысты қаланың негiзгi экологиялық мәселелерiнiң бiрi жылу көздерiнен шығатын қалдықтар болып табылады. Олардың көпшiлiгiнiң тозығы жеткен.
Қаланың жылу энергетика кешенiндегi экологиялық шиеленiстi төмендету табиғи газ сияқты экологиялық таза отынды пайдаланғанда ғана мүмкiн. Осыған байланысты II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты ХV-сессиясының шешiмiмен ТАЖД бағдарламасының 2.4 және 2.5 тармақтарын орындау 2005 жылға дейiн шегерiлдi, таяу уақыттағы Бағдарламаның негiзгi мiндетi қазандық агрегаттарын қайта жабдықтау болып табылады. ТАЖД бағдарламасы мынадай бiрiншi кезектегi шараларды қарастырады:
- ТЭЦ-1 қазандық агрегаттарына жаңа эмульгаторлар қоюды;
- ТЭЦ-1-дегi ескiрген қазандық агрегаттарын ауыстыруды;
- әртүрлi бағыныстағы қазандықтарды экологиялық талаптарға сай жаңа қондырғылармен жабдықтауды;
- тау бөктерi аймағы қазандықтарын электрмен жылытуға көшiрудi.
Сонымен қатар отынның әр түрiмен жұмыс iстейтiн қазандық агрегаттары мен қазандықтарды қалдықтардан нормативтi тазалануын қамтамасыз ететiн тазалау қондырғыларын қолдануға баса назар аударылды.
Өнеркәсiп кәсiпорындары
ТАЖД бағдарламасында кәсiпорындар мен ұйымдардың табиғат қорғау заңнамасын сақтауы жөнiнде шаралар қарастырылды.

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования.
Проведение программных мероприятий требует значительных средств из различных источников финансирования, включая республиканский и городской бюджеты, экологические фонды, кредиты, иностранные и отечественные инвестиции, средства предприятий.
Решение поставленных Программой задач возможно при сбалансированном сочетании финансовых, людских и технических ресурсов. Город Алматы, располагая передовыми кадрами инженерно- технических работников, экологов, экономистов, научными лабораториями, сертификационными центрами, передовым конверсионным оборудованием, наиболее развитой инвестиционной,
инновационной, информационной и образовательной инфраструктурой, способен
первым в Республике Казахстан решить задачу по оздоровлению экологической
обстановки большой урбанизированной системы.
Общий объем финансирования программы ТАЖД на период 2002-2003гг.
составляет ориентировочно 49264,0 млн. тенге, в том числе по источникам, в
млн. тенге:
республиканский бюджет            -   1309,3
городской бюджет                  -   5837,8,
инвестиционные средства           -   40769,2
собственные средства
предприятий и  другие
внебюджетные средства             -   1347,7
6.  Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация комплекса мероприятий, предусмотренных программой ТАЖД, в целом станет новым существенным продвижением вперед в оздоровлении окружающей среды города Алматы и сохранении здоровья его населения.
Наиболее весомый вклад в уменьшении экологической напряженности призваны внести намеченные меры по защите атмосферного воздуха и прежде всего - за счет уменьшения вредных выбросов от автомобильного транспорта. Это - главная проблема экологии города, поэтому блок мероприятий по автотранспорту является наиболее крупным в программе.
Значительный интерес представляет осуществляемый проект по программе ТАСИС " Транспортное загрязнение городского воздушного бассейна города Алматы". Результатом проекта должны стать не только аналитическая оценка ситуации, но и рекомендуемые направления дальнейшей практической работы по снижению негативного влияния автотранспорта на воздушную среду города.
Реализация программных мер по улучшению технического состояния автомобилей, ужесточение контроля за соблюдением действующих экологических стандартов позволит реально уменьшить общий объем токсичных выбросов. Этой же цели служат меры, направленные на улучшение качества автомобильного топлива, перевод автомобилей на газ, развитие электротранспорта, внедрение присадок, катализаторов и других методов снижения вредных выбросов в выхлопных газах и т.д. Придать всей этой работе научный и системный характер позволил бы исследовательский центр по испытанию методов, средств технологий, защита окружающей среды на транспорте, создание которого предусмотрено программой ТАЖД.
Большое экологическое значение имеет комплекс мер по оптимизации управления транспортными потоками, строительству новых транспортных развязок и модернизации дорожных покрытий. Практическим результатом от указанных мероприятий следует ожидать ликвидацию автомобильных заторов на дорогах города и уменьшение вредных выбросов.
В теплоэнергетике наиболее результативным шагом к очищению воздушного бассейна должен стать перевод основных энергоисточников города на газ. Однако, решение этой задачи, по объективным причинам, отнесено за пределы 2005 года. Поэтому в ближайшие годы экологические результаты в энергетике можно получить главным образом от мероприятий по техперевооружению теплоэлектростанций АПК , постепенному переводу котельных предгорной зоны на электрокотлы, замена устаревшего котельного оборудования , переход теплоисточников на более экологически чистые виды топлива.
Выполнение мероприятий, заложенных в подразделе "Промышленные предприятия", предусматривает повышение надежности хранения и использования различных токсичных веществ, применяемых в технологии ряда производств, предотвращение тяжелых экологических последствий при чрезвычайных ситуациях. На достижение нормативных предельно-допустимых выбросов (ПДВ) направлены мероприятия по снижению выбросов вредных веществ предприятиями города.
Для города Алматы одной из острых проблем остается утилизация отходов. Улучшение санитарного состояния территории города - главный результат выполнения мероприятий. Решение вопросов утилизации и захоронения токсичных промышленных отходов уменьшит загрязнение почв и тем самым снизит загрязнение подземных вод. Развитие экологического предпринимательства в области переработки вторичного сырья приведет к более рациональному использованию природных ресурсов, уменьшит нагрузку на полигоны ТБО. Наиболее весомые и конкретные результаты должны быть получены от реализации комплексной программы по сбору и вывозу отходов быта и производства (проект "Управление твердыми отходами города Алматы").
Реализация мероприятия программы ТАЖД по защите малых рек города Алматы позволит сохранить качество поверхностных вод, снизить опасные последствия селевых и оползневых явлений.
Реконструкция систем водоотведения городских стоков на очистные сооружения сократит загрязнение подземных вод. Внедрение водо-сберегающих технологий и полная очистка хозяйственно-бытовых и промышленных стоков стабилизирует экологическую обстановку на водных объектах. Намеченные меры по развитию и повышению надежности городских водопроводных систем положительно скажется на качестве питьевой воды ряда районов малоэтажной застройки и нового градостроительного освоения.
Блок мероприятий раздела "Градостроительство" нацелен главным образом на повышение комфортности жизни населения, расширение экологически чистых зон отдыха и всемерное увеличение зеленого строительства. Наращивание зеленого потенциала восстановит облик города Алматы, как города- сада. Создание и развитие особо охраняемых природных территорий позволит сохранить ландшафтное и биологическое разнообразие региона. Реализации разработанной схемы ливневой канализации обеспечит сбор поверхностных стоков с селитебных территорий, промзон и автомагистралей.
Создание эффективной системы мониторинга города Алматы позволит органам управления проводить единую городскую политику в сфере наблюдения за состоянием окружающей среды, осуществлять анализ материалов и прогнозировать качество природной среды города.
Проведение постоянного экологического образования повысит эффективность мер по обеспечению экологической безопасности города Алматы.
План мероприятий
Комплексной программы оздоровления экологической

6. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Бағдарламалық шараларды жүргiзу республикалық, қалалық бюджеттердi, экологиялық қорларды, кредиттердi, шет елдiк және отандық инвестицияларды, кәсiпорындар қаражатын қоса алғанда әртүрлi қаржыландыру көздерiнiң едәуiр қаражатын талап етедi.
Бағдарламада қойылған мiндеттердi шешу қаржы, адам және техника ресурстарын үйлестiргенде ғана ықтимал. Алматы қаласы бiлiктi инженерлiк- техникалық қызметшiлерге, экологтарға, экономистерге, ғылыми зертханаларға, сертификациялық орталықтарға дамыған инновациялық,
инвестициялық, ақпараттық және бiлiм құрылымына, озық конверсия
қондырғыларына ие бола отыра, Қазақстан Республикасында бiрiншi болып
үлкен қала жүйесiнiң экологиялық ахуалын сауықтыру мiндетiн шешуге
қабiлеттi.
ТАЖД бағдарламасын қаржыландырудың жалпы көлемi 2002-2003 жылдың
мерзiмiнде шамамен 49270,4 теңгенi құрайды, оның iшiнде көздер бойынша:
республикалық бюджет            -       1309,3
қалалық бюджет                  -       5844,2
инвестициялық қаражат           -       40769,2
кәсiпорындардың жеке
қаражаты мен өзге бюджеттен
тыс қаражат                     -       1347,7
7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтiлетiн нәтиже
ТАЖД бағдарламасында қарастырылған шаралар кешенiн жүзеге асыру Алматы қаласының қоршаған ортасын сауықтыру мен оның халқының денсаулығын сақтауды алға жылжытуда жаңа серпiн бередi.
Экологиялық шиеленiстi азайтуға негiзгi мұрындық болатын шара ең алдымен, автомобиль көлiгiнен шығатын зиянды қалдықты азайту есебiнен атмосфералық ауаның қорғау жөнiндегi шараларды бiрiншi кезекте жүзеге асыру маңызды болмақ. Бұл - қала экологиясының басты мәселесi, Бағдарламада автокөлiк жөнiндегi шаралардың ең iргелi тарауы болуы да сондықтан.
"Алматы қаласының қалалық әуе бассейнiн көлiктiң ластауы" ТАСИС бағдарламасы бойынша жүзеге асырылатын жоба ерекше құнды. Жоба нәтижесi ахуалды бағалаумен қатар қаланың ауасына автокөлiктiң жағымсыз ықпалын төмендету жөнiндегi алдағы практикалық жұмыстың ұсынылған бағыттарымен де ұтымды болып отыр.
Автомобильдердiң техникалық күйiн жақсарту жөнiндегi бағдарламалық шараны iске асыру қолданымдағы экологиялық стандарттардың сақталуына бақылауды күшейту улы заттың жалпы көлемiн азайтуға мүмкiндiк бередi. Автомобиль отынының сапасын жақсартуға, автомобильдердi газға көшiруге, электр көлiгiн дамытуға, тазартқышты, катализаторды енгiзуге және улы газдар мен заттарды төмендетудiң өзге шараларына бағытталған шаралар қызмет етедi. Осы жұмыстың бәрiне ғылыми және жүйелi сипат беру Бағдарламада құру көзделген көлiктегi қоршаған ортаны қорғау, технологиялық құралдарды сынау әдiстерi жөнiндегi зерттеу орталығына үлкен демеу болар едi.
Көлiк ағындарын басқаруды оңтайландыру, жаңа көлiк түйiстерiн салу және жол жамылғыларын жаңарту жөнiндегi шаралардың да экологиялық маңызы зор. Көрсетiлген шаралардың практикалық нәтижесiнен қала жолдарындағы автомобиль тығындарын жоюға және зиянды қалдықтарды азайтуға мүмкiндiк бередi.
Жылу энергетикасында қаланың негiзгi энергия көздерiн газға көшiру әуе бассейнiн тазартудағы басты қадам болмақ. Алайда бұл мәселенi шешу объективтi себептер бойынша 2005 жылдарға шегерiлдi. Сондықтан жақын жылдары энергетикадағы экологиялық мәселелердi бiрiншi кезекте АПК жылу электр станцияларын техникалық жабдықтау, тау бөктерi аймағындағы қазандықтарды электр қазандықтарына бiртiндеп көшiру, ескiрген қазандық қондырғысын айырбастау, жылу көздерiн отынның экологиялық таза түрлерiне көшiру арқылы алуға болады.
"Өнеркәсiп кәсiпорындары" кiшi бөлiмшесiнде қаланған шараларды орындау бiрқатар өндiрiс технологиясында қолданылатын әртүрлi улы заттарды сақтау мен пайдаланудың сенiмдiлiгiн көтерудi, төтенше жағдайда ауыр экологиялық салдарды ауыздықтауды қарастырады. Шектi жол берiлетiн нормативтiк қалдықтарға қол жеткiзу қала кәсiпорындарының зиянды қалдықтар шығаруын төмендету жөнiндегi шараларында көрсетiлген.
Алматы қаласы үшiн қалдықтарды ұқсату мәселесi өткiр болып отыр. Бұл бөлiмнiң шаралары ең алдымен қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың, әкету мен ұқсатудың барынша жетiлген жүйесiн ұйымдастыруға бағытталған, олар қала аумағындағы санитарлық тазалықты жақсартуға мүмкiндiк бередi. Улы өнеркәсiп қалдықтарын ұқсату мен көму мәселесiн шешу топырақтың ластануын азайтады және жер асты суының ластануын төмендетедi. Қайталама шикiзатты ұқсату саласындағы экологиялық кәсiпкерлiктi, табиғи ресурстарды тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк бередi, ҚТҚ полигондарындағы жүктеменi азайтады. Ең салмақты нақты нәтижелер өндiрiс қалдықтарын жинау мен әкету және өндiрiсiнiң кешендi бағдарламасын ("Алматы қаласының қатты қалдықтарын басқару" жобасы) жүзеге асырудан алынуға тиiс.
ТАЖД бағдарламасының Алматының шағын өзендерiн қорғау жөнiндегi шараларын жүзеге асыру жер үстi суының сапасын сақтау, сел және сырғыма құбылыстарының қауiптi салдарын төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Қала ағынды су арналарын өткiзу жүйесiн тазалау, ғимараттарын ауыстыру жер асты суының ластануын қысқартады. Су өнемдеу технологиясын енгiзу және шаруашылық-тұрмыстық және өнеркәсiп ағындарын толық тазалау су нысандарындағы экологиялық ахуалды тұрақтандырады. Қала су құбыры жүйесiнiң сенiмдiлiгiн дамыту мен көтеру жөнiндегi межеленген шаралар шағын қабатты құрылыстың бiрқатар аудандары мен жаңа қала құрылысын игеруге, су сапасына оң ықпал етедi.
"Қала құрылысы" бөлiмiндегi шаралар топтамасы ең алдымен, халық өмiрiнiң жайлылығын көтеруге, экологиялық таза демалыс аймағын кеңейтуге және жасыл желек егу көлемiн арттыруға бағытталған. Алматының бақ-қала ретiнде келбетiн қалпына келтiру басты мiндет. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру мен дамыту қаланың ландшафтық және биологиялық әр тектiлiгiн дамытуға мүмкiндiк бередi. Ағынды канализацияның әзiрленген схемасын жүзеге асыру селитебтiк аумақтан, өнеркәсiп аймағы мен автожолдардан жер үстi ағындарын жиналуын қамтамасыз етедi.
Алматы қаласының тиiмдi мониторинг жүйесiн құру басқару органдарына
қоршаған ортаның күйiн бақылау саласында бiрыңғай қала саясатын жүргiзуге,
материалдарды талдауға және қала табиғи ортасының сапасын болжауға
мүмкiндiк бередi.
Тұрақты экологиялық бiлiм берудi жүргiзу Алматы қаласының экологиялық
қауiпсiздiгiн қамсыздандыру жөнiндегi шаралар тиiмдiлiгiн көтередi.

обстановки г. Алматы "Таза ауа - Жанга дауа" на 1999 - 2015гг.
(с изменениями и дополнениями от 23 января 2002г.)
___________________________________________________________________________
№  ! Наименование !Исполнитель!Срок  !Ориен-! Источник ! Ожидаемый !Контро-
п/п! мероприятий  !           !испол-!тиро- ! финанси- ! результат !лирую-
!              !           !нения !вочная! рования  !           !щий
!              !           !      !стои- !          !           !орган
!              !           !      !мость,!          !           !
!              !           !      !млн.  !          !           !
!              !           !      !тенге !          !           !
___!______________!___________!______!______!__________!___________!_______
1 !       2      !     3     !   4  !   5  !     6    !      7    !    8
___!______________!___________!______!______!__________!___________!_______
I. ЗАЩИТА АТМОСФЕРНОГО ВОЗДУХА
АВТОТРАНСПОРТ  Заинтересо-  2002- 16,6   Инвестиции, Осуществ-  Акимат
1.1.Реализация     ванные       2015  млн.$  Гор.бюджет, ление     г.Алматы
проекта        службы,                   Средства    комплекса  АГТУООС
"Снижение      организации,              предприятий мер по     Гор.СЭУ
негативного    предприятия,                          снижению
влияния        иностранные                           выбросов
автотранспорта компании                              вредных
на окружающую                                        веществ от
среду и                                              автотранспорта
здоровье
населения
города
Алматы", в том
числе:       *
1.1.1. Разработка  DHVC-        2001- 1,0    Инвестиции, Оценка     АГТУООС
проекта по     onsultants   2002  млн.   Европейско- влияния
программе      (Нидерланды)       ЕВРО   го Союза по автотранспорта
ТАСИС                             в том  программе   на загрязнение
"Транспортное                     числе: ТАСИС       воздушного
загрязнение                                          бассейна;
городского                                           подготовка
воздушного                                           рекомендаций
бассейна                                             по улучшению
г.Алматы".                                           имеющейся
ситуации
· Провести         РГП*         2002  115
мониторинг       "Казгидромет"      тыс.
атмосферы        Институт           ЕВРО
г.Алматы         космических
исследований
· Изучить          ЗАО "НИИТ" * 2001- 30
техническое                   2002  тыс.
состояние                           ЕВРО
транспортных
средств

1999-2015 жылдарға арналған "Таза ауа - жанға дауа"
Алматы қаласының экологиялық ахуалын сауықтырудың
кешендi бағдарламасы шараларының жоспары
--------------------------------------------------------------------------
! Шаралардың  !Орындаушы!Орын-!Меже-!Қаржылан-! Күтiлетiн  !Бақылаушы
р/с! аталуы      !         !дау  !лен- !дыру көзi! нәтиже     !орган
!             !         !мерзi!ген  !         !            !
!             !         !мi   !баға !         !            !
!             !         !     !млн. !         !            !
!             !         !     !теңге!         !            !
--------------------------------------------------------------------------
1 !      2      !    3    !  4  !  5  !    6    !     7      !     8
--------------------------------------------------------------------------
I. Атмосфералық ауаны қорғау
АВТОКӨЛIК
1.1."Автокөлiк    Мүдделi    2002- 16,6  Инвести- Автокөлiктен  Алматы
құралдарының  қызметтер, 2015  млн.$ циялар,  шығатын       әкiматы,
қоршаған      ұйымдар,               қала     зиянды        АҚАҚОҚБ
орта мен      кәсiп-                 бюджетi, қалдықтарды
Алматы        орындар,               кәсiпо-  төмендету
қаласы        шетел                  рындар   бойынша
халқының      компани-               қаражаты шаралар
денсаулығына  ялары                           жүргiзу
жағымсыз
ықпалын
төмендету"
жоспарын
iске асыру,
оның iшiнде*
1.1.1."Алматының  DHV        2001- 1,0   ТАСИС    Әуе           АҚАҚОҚБ
әуе          Consul-    2002  млн.  Инвести- бассейнiн
бассейнiн    tants            ЕВРО  циялар   ластауға
көлiктiң     (Нидер-          оның  бағдар-  автокөлiк
ластауы"     ланды)         iшiнде: ламасы   ықпалын
ТАСИС                               бойынша  бағалау;
бағдарламасы                       Еуропалық қалыптасқан
бойынша                             Одағтың  ахуалды
жоба әзiрлеу "Қазги-                инвести- қалыптастыру
- Алматы       дромет"    2002  115   циялары  бойынша
атмосфера-   РМК*             мың            ұсыныс
сында        ғарыш            ЕВРО           даярлау
мониторинг   зерттеу
жүргiзу      институты
- Көлiк        "НИИТ"     2001- 30
құралдарының ЖАҚ *      2002  мың
күйiн                         ЕВРО
зерттеу

· Исследовать      ЗАО "НИИТ" * 2001  5
плотность                           тыс.
транспортных                        ЕВРО
потоков
· Изучить качество ЗАО "НИИТ" * 2002  40
топлива                             тыс.
ЕВРО
· Повысить         ТВ "Рахат" * 2001- 15
осведомленность               2002  тыс.
населения                           ЕВРО
· Изучить          BILESIM-     2001  4,5
общественное     INTERNATIONAL      тыс.
мнение                              ЕВРО
* - исполнители определены инвестором
1.2. Улучшение
технического
состояния
имеющегося
автотранспорта
до показателей,
соответствующих
государственным
экологическим
стандартам
1.2.1 Разработать  Алматинский  2002- 0,8    Гор.бюджет  Приведение АГТУООС
** механизм        филиал ОАО   2003                     состояния
сертификации    "НацЦЭиС",   в                        топливной
услуг по        ЗАО "НИИТ",  т.ч.:                    аппаратуры
диагностике,    Конкурс      2002  0,4                автотранспорта
техническому                                          в соответствии
обслуживанию и                                        с ТУ по
ремонту                                               эксплуатации
автотранспортных                                      и с
средств                                               государственными
*                                                   стандартами
по охране природы
(нормы выбросов в
атмосферу)
1.2.2. Усилить                                           Ужесточение УДП
** контроль норм                                         контроля    ГУВД,
токсичности                                           за выбро-  АГТУООС
отработанных                                          сами от
газов                                                 автотранспорта
автотранспорта                                        в атмосферный
в соответствии                                        воздух
с ГОСТ,
для чего:
· Оборудовать   Конкурс      2003- 20,0   Гор.
5 передвижных                2004         бюджет
Лабораторий
·  Дополнительно   ГКП "Алматы- 2002- 3,0    Гор.      -"-
к существующим  эколого-     2003         бюджет
организовать    строй",      в т.ч.:
экологические   УДП ГУВД     2002  1,5
"фильтры" с
КРП на магистралях
следующих
направлений:
- Каскелен-Алматы,
Ясауй;
- Талгар-Алматы
(пересечение
Кульджинского
тр. с БАК);
- Караганда-
Алматы
(Первомайская
нефтебаза)
1.2.3.Организовать Владельцы    После 180,0  Средства    Увеличение АГТУООС
на авто-        автопред-    утверж-      предприятий возможности
предприятиях    приятий и    дения                    контроля норм
и стационарных  автостоянок  "Правил                  токсичности
автостоянках                 о КРП"
контрольно-
регулировочные
пункты (в
соответствии с
"Правилами о КРП") *

- Көлiк        "НИИТ"     2001  5
ағынының     ЖАҚ *            мың
тығыздығын                    ЕВРО
зерттеу
- Отын сапасын "НИИТ"     2002  40 мың
зерттеу      ЖАҚ *            ЕВРО
- Халықтың     "Рахат"    2001- 15 мың
хабардар     ТВ  *      2002  ЕВРО
болуын
көтеру
- Қоғамдық     BILE-      2001  4,5
пiкiрдi      SIM-             мың
зерттеу      INTER-           ЕВРО
NATIO-
NAL*
1.2 Мемлекеттiк
экологиялық
стандарттарға
сәйкес
көрсеткiштерге
дейiн бар
автокөлiктiң
техникалық
күйiн
жақсарту
1.2.1.Автокөлiк  "Ұлттық    2002- 0,8   Қала     Табиғатты     АҚАҚОҚБ
**  құралдарына   ЦЭжС"     2003        бюджетi  қорғау
техникалық    ЖАҚ                            бойынша
қызмет        Алматы                         мемлекеттiк
көрсету мен   филиалы,                       стандарттар
жөндеу,       "НИИТ"                         және
диагностика   ЖАҚ                            пайдалану
бойынша                                      бойынша
қызметтердi                                  ТБ-ға
сертификаци-                                 сәйкестiке
ялау                                         автокөлiктiң
механизмiн                                   отын
әзiрлеу                                      аппаратурасының
күйiн
келтiру
(атмосфераға
қалдық
шығару
нормасы)
Атмосфералық  ҚIIБ ЖПБ
1.2.2.ГОСТ-қа                                     ауаға         АҚАҚОҚБ
**  сәйкес                                        автокөлiктен
автокөлiктен                                  шығатын
шыққан газдың                                 қалдыққа
улылық                                        бақылауды
нормасына                                     күшейту
бақылауды
күшейту,
сол үшiн:*
- жылжымалы     Конкурс    2003- 20,0  Қала
лабораторияны            2004        бюджетi
жабдықтау
- мына          "Алматы-   2002- 3,0   Қала
бағыттардағы   экоқұры-  2003        бюджетi
магистральдар- лыс" МКК
ды БРН-мен     ҚIIБ
бұрынғы        ЖПБ
балаларға
қосымша
экологиялық
"сүзгiлердi"
ұйымдастыру:
- Қаскелең-Алматы,
Яссауи;
- Талғар-Алматы
(Құлжа тас
жолы мен ҮАҚ
қиылысы);
- Қарағанды-Алматы
(Бiрiншi Мамыр
мұнай базасы)
1.2.3.Автокөлiк   Автокәсiп- "БРН  180,0 Кәсiп-   Улылық        Көлiк
кәсiпорындар  орын және  туралы      орын     нормасына     және
мен           тұрақ      тәртiп"     қаражаты ықтимал       коммуни-
стационарлық  иелерi     бекiтiлг.            бақылауды     кация
автотұрақтарда           кейiн                көбейту       департа-
БРН                                                         ментi
ұйымдастыру
("БРН туралы
тәртiпке"
сәйкес)*

1.2.4.Усилить      Юридические  Пос-   -     Средства    Улучшение  Депар-
производ-       и физические то-          предприятий техничес-  тамент
ственный        лица,        янно                     кого сос-  тран-
контроль за     обслуживающие                         тояния и   спорта
техническим     городские                             экологи-   и ком-
состоянием      пассажирские                          ческих     муника-
пассажирского   маршруты                              характе-   ций
а/транспорта                                          ристик
при выпуске                                           автобусного
на маршрут                                            парка города
1.3. Использо-
вание
качественного
топлива:
1.3.1. Совер-      Алматинский  2002-                    Улучшение  Депар-
** шенствовать     филиал ОАО   2003                     качества   тамент
систему         "Нац ЦЭ и С"                          автомо-    транс-
контроля        Конкурс                               бильного   порта
качества                                              топлива    и ком-
топлива в                                                        муни-
соответствии с                                                   каций
"Положением об                                                   АГТУООС
организации                                                      Гор.СЭУ
контроля за
ввозом,
хранением и
реализацией
нефтепродуктов"
1.3.2. В целях     Конкурс      2002- 1,6    Гор.бюджет  Создание    -"-
** подготовки к                 2003                     условий для
использованию                в т.ч.:                  применения на
на а/транспорте              2002  0,6                автотранспорте
газообразного                                         газообразного
топлива                                               топлива
разработать
схему размещения
газозаправочных
станций    *
1.4. Продолжить    Автопред-    2002- 20,0   Средства    Снижение   Депар-
работу по       приятия      2005         предприятий выбросов   тамент
оснащению                                             вредных    транс-
автотранспортных                                      веществ в  порта
средств                                               атмосферу  и ком-
устройствами                                                     муни-
снижения                                                         каций
содержания
вредных веществ в
выхлопных газах
*
1.5. Разработать   Конкурс      2003  1,0    Гор.бюджет  Определение Акимат
** ТЭО на                                                условий   г.Алматы
организацию                                           создания   АГТУООС
городского                                            центра
исследовательского
центра по
испытанию средств,
методов и
технологий защиты
окружающей среды
на транспорте
1.6. Создать       Конкурс      2003- 15,0   Гор.бюджет  Внедрение  Акимат
** городской                    2004                     новых     г.Алматы
исследовательский                                     технологий АГТУООС
центр испытаний
средств, методов
и технологий
защиты окружающей
среды на транспорте
1.7. Оптимизация
управления
транспортным
движением
1.7.1 Провести     ЗАО "Центр   2003  4,0    Гор. бюджет  План      Депар-
анализ          градостроитель-                        развития  тамент
сложившейся     ного проекта"                          сети      транс-
сети            ЗАО "НИИТ"                             транс     порта и
транспортно-                                           портно-   комму-
пересадочных                                           переса-   ника-
узлов (ж.д.                                            дочных    ций,
станций,                                               узлов     УДП
метрополитена,                                                   ГУВД
автостанций,
рынков,
общественных
центров, в
жилой
застройке),
разработать
программу
развития сети
транспортно-
пересадочных
узлов и
объездных
магистралей
транзитного
транспорта  *
· Осуществить     Конкурс      2004- В      Гор. бюджет Развитие   Депар-
реализацию                   2015  соот-              сети       тамент
программы                          вет-               транс-     транс-
ствии              портно-    порта
с про-             переса-    и ком-
граммой            дочных     муника-
узлов      ций
1.7.2. Провести    ЗАО "Центр   2004- 4,0    Гор. бюджет Схема      Акимат
инвентаризацию  градострои-  2005                     размещения г.
и разработать   тельного                              сооружений Алматы
схему           проекта"                              для хранения
размещения                                            и парковки
сооружений для                                        автомобилей
хранения и
парковки
автомобилей
1.7.3. Осуществить
строительство
паркингов в
районах:     *
· Аэропорта;   *  Алматинская  2002  300,0  Инвестиции  Создание   Депар-
монтажная                             сети       тамент
фирма                                 паркингов  строи-
"Имстальком-1"                                   тель-
ства

1.2.4.Бағытқа     Қалалық    Тұрақты  -  Кәсiп-   Қала автобус
шығарда       жолаушы-               орын     паркiнiң
жолаушы       лар                    қаражаты техникалық
автокөлiгiнiң бағытына                        күйi мен
техникалық    қызмет                          экологиялық
күйiне        көрсете-                        сипаттамасын
өндiрiстiк    тiн заңды                       жақсарту
бақылауды     және жеке
күшейту       тұлғалар
1.3.Сапалы отынды
пайдалану:
"Ұлттық                         Автомобиль    Көлiк
1.3.1."Мұнай      ЦЭжС" ЖАҚ  2002-                отынының      және
**  өнiмдерiн     Алматы     2003                 сапасын       коммуни-
әкелуге,      филиалы                         жақсарту      кация
сақтау мен    Конкурс                                       департа-
өткiзуге                                                    ментi
бақылауды                                                   АҚАҚОҚБ,
ұйымдастыру                                                 Қал.СЭБ
туралы"
Ережеге
сәйкес отын
сапасына
бақылау
жүйесiн
жетiлдiру
1.3.2.Газ         Конкурс    2002-  1,6  Қала     Газ тәрiздес   -"-
**  тәрiздес отынды          2003        бюджетi  отынды
автокөлiкте              о.i.                 автокөлiкте
пайдалануға              2002   0,6           қолдану үшiн
даярлық                                       жағдай жасау
мақсатында
газ құю
станцияларын
орналастыру
схемасын
әзiрлеу *
1.4.Улы газдағы   Автокә-    2002- 20,0  Кәсiп-   Атмосфераға   Көлiк
зиянды        сiпорын    2005        орын     зиянды        және
заттардың                            қаражаты қалдықтың     коммуни-
көлемiн                                       шығуын        кация
төмендететiн                                  төмендету     департа-
қондырғы мен                                                ментi
автокөлiктi
жабдықтау
бойынша
жұмысты
жалғастыру *
1.5.Көлiкте       Конкурс    2003  1,0   Қала     Орталық       Алматы қ.
**  қоршаған                             бюджетi  құру шартын   әкiматы,
ортаны                                        анықтау       АҚАҚОҚБ
технологиялық
қорғаудың,
сынақ өткiзу
құралдары,
әдiстерi
бойынша
қалалық
зерттеу
орталығын
ұйымдастыруға
ТЕН әзiрлеу
1.6.Көлiкте сынақ Конкурс    2004- 15,0  Қала     Жаңа          Алматы қ.
**  құралдарының,            2005        бюджетi  технологияны  әкiматы,
әдiстерiнiң                                   енгiзу        АҚАҚОҚБ
және қоршаған
ортаны
технологиялық
қорғаудың
қалалық зерттеу
орталығын құру
1.7.Көлiк қозғалысын
басқаруды
оңтайландыру
1.7.1.Көлiк-      "Қалақұ-   2002- 4,0   Қала     Көлiк-        Көлiк
отырғызу       рылысын   2003        бюджетi  отырғызу      және
тораптарында   жобалау                        тораптары     коммуни-
қалыптасқан    орталығы"                      желiлерiн     кация
желiлерiне     ЖАҚ                            дамыту        департа-
талдау жүргiзу"НИИТ" ЖАҚ                      жоспары       ментi
(ТЖ станциясы,                                              ҚIIБ ЖПБ
метрополитен,                                               АҚАҚОҚБ
автостанциялар,
базалар,                                                    Көлiк
қоғамдық                                                    және
орталықтар,                                                 коммуни-
тұрғын үй                                                   кация
құрылысы),                                                  департа-
көлiк-отырғызу                                              ментi
тораптары
желiлерiн және                                              Алматы қ.
транзиттiк                                                  әкiматы
көлiктiң
айналма
магистральдарын
дамыту
бағдарламасын
әзiрлеу *
- Бағдарламаны  Конкурс    2004- Бағдар- Қала    Көлiк-
жүзеге асыру             2015  ламаға  бюджетi отырғызу
сәйкес          тораптары
желiлерiн
дамыту
жоспары
1.7.2.Автомобиль- "Қала-     2004-   4,0   Қала    Автокөлiктi
дердi         құрылы-    2005          бюджетi сақтау мен
сақтау мен    сын                              қоюға арналған
қоюға         жобалау                          тұрақжайды
арналған      орталы-                          орналастыру
тұрақжайды    ғы" ЖАҚ                          схемасы
орналастыру
схемасын
әзiрлеу және
түгендеудi
жүргiзу
1.7.3.Аудандарда  Алматы     2002  300,0 Инвести- Паркингтер    Құрылыс
паркингтер    монтаж                 циялар   желiсiн       департа-
құрылысын     фирмасы                         құру          менті
жүргiзу: *    "Имсталь-
- әуежай        ком-1"

· ТД "Зангар"; *  ТОО          2002- 330,0  Средства
· Вокзала         "Паркинг"    2003         Предприятия
Алматы 2;    *
· Вокзала         Предприятия-  2004 По     Средства
Алматы 1;    *  застройщики        сметам Предприятия
· Зеленого        Конкурс                   Гор.бюджет
базара;      *
· Северного           -"-       2005 По        -"-
кольца       *                     смете
1.7.4. Провести    Конкурс      2002- 90,0   Гор.бюджет  Увеличение Депар-
реконструкцию и              2005         Средства    пропускной тамент
модернизацию                              Предприятия способ-    тран-
автоматизированной                                    ности ав-  спорта
системы управления                                    томобиль-  и ком-
"Город"      *                                        ных маги-  муника-
стралей и  ций,
перекре-   УДП
стков;     ГУВД
ликвидация
1.7.5.Осуществить  АО           2002-        Гор.бюджет  автомо-    Депар-
строительство   "Благоуст-   2015                     бильных    тамент
транспортных    ройство"                              заторов;   благо-
развязок,    *  Конкурс                               уменьшение устрой-
в том числе:                                          вредных    ства,
выбросов   АГТУООС
· ул. Фурманова -              до    2000,0
пр. Аль-Фараби; *            2005
· пр.Сейфуллина -              до    16000,0
пр.Рыскулова;   *            2005
· ул.Саина -                   до    4000,0
пр.Райымбека;   *            2003
· ул. Саина -                  до    2300,0
ул.Толе Би;                  2006
· ул.Толе Би -                 2005- По
пр.Сейфуллина;               2015  сметам
· эстакада Ауэзова -
Райымбека -
Рыскулова и др.
1.7.6. Продолжить  Конкурс      2002- 2,2   Гор.        Оптимизация Депар-
реконструкцию и              2003        бюджет      транспорт-  тамент
модернизацию                                         ного        благо-
дорожного                                            движения    устрой-
покрытия                                                         ства,
магистралей                                                      УДП
города     *                                                     ГУВД
1.7.7 При          ЗАО "Центр   2003- По     Гор.       Создание    АГТУООС
разработке      градостро-   2004  смете  бюджет     условий для
комплексной     ительного                            развития
транспортной    проекта"                             велосипед-
схемы города                                         ного движения
предусмотреть
создание
велосипедных
дорожек     *
1.8. Развитие
общественного
электро-
транспорта *
1.8.1. Завершить   АО           2001- 536   Респ.бюджет, Уменьшение Депар-
строительство   "Алматымет-  2006, млн.$ Гор.бюджет,  автотран-  тамент
первой очереди  рокурылыс"   в том       Инвестиции   спортных   строи-
Алматинского                 числе:                   нагрузок   тель-

- "Заңғар" СҮ * "Паркинг"  2002- 330,0 Кәсiп-
- Алматы-II     ЖШС        2003        орын
вокзалы     *                        қаражаты
- Алматы-I      Құрылыс    2004  Смета Кәсiп-
вокзалы     * салушы         бойынша орын
- Көк базар   * кәсiпорын              қаражаты
- Солтүстiк      -"-       2005  Смета Қала
шеңбер      *                бойынша бюджетi
1.7.4."Қала"      Конкурс    2002- 90,0  Қала     Автомобиль    Көлiк
автоматты                2005        бюджетi  магистраль-   және
басқару                              Кәсiп-   дары мен      коммуни-
жүйесiн                              орын     түйiспелер-   кация
жаңарту                              қаражаты дiң өткiзу    департа-
мен                                           қабiлетiн     ментi
жетiлдiрудi                                   арттыру;      ҚIIБ ЖПБ
жүргiзу *                                     автомобиль    Көрiктен-
тығынын жою;  дiру
1.7.5.Көлiк       "Көрiк-    2002-       Қала     зиянды        департа-
түйiспеле-    тендiру"   2015        бюджетi  қалдықтарды   ментi
рiнiң         АҚ                              азайту        АҚАҚОҚБ
құрылысын     Конкурс
жүргiзу,
оның iшiнде:*
- Фурманов к.-             2005  2000,0
Әл-Фараби д. *           д.
- Сейфуллин д.-            2005 16000,0
Рысқұлов д.  *           д.
- Саин к.-                 2003  4000,0
Райымбек д.  *           д.
- Саин к.-                 2006  2300,0
Төле би к.               д.
- Төле би к.-
Сейфуллин д.
- Әуезов-                  2005- Смета
Райымбек-                2015 бойынша
Рысқұлов
және басқалар
эстакадасы
1.7.6.Қала        Конкурс    2002- 2,2   Қала     Көлiк         Көрiк-
магистраль-              2003        бюджетi  қозғалысын    тендiру
дарының жол                                   оңтайландыру  департа-
жамылғысын                                                  ментi
жаңарту мен                                                 ҚIIБ ЖПБ
жетiлдiрудi
жалғастыру *
1.7.7.Қаланың     "Қалақұры- 2003- Смета   Қала    Велосипед    АҚАҚОҚБ
кешендi       лысын      2004  бойынша бюджетi қозғалысын
көлiк         жобалау                          дамыту үшiн
схемасын      орталығы"                        жағдай жасау
әзiрлеу       ЖАҚ
кезiнде
велосипед
жолын
жасауды
қарастыру *
1.8.Қоғамдық
электр көлiгiн
дамыту. *
1.8.1.Алматы      "Алматы-   2001- 536   Респуб.  Автокөлiк    Құрылыс
метропо-      метро-     2006, млн.$ бюджет,  жүктемесiн   департа-
литенi        құрылыс"   оның        қала     азайту       ментi
I-шi          АҚ         iшiнде:     бюджетi,              Эконо-

метрополитена *              2001  3,5                           ства
млн.$                         Комитет
по эко-
номике
1.8.2. Продолжить  КГП          2002- 100,0  Гор.бюджет, Ввод в     Депар-
развитие систем "Алматы-     2005  млн.$  Инвестиции  эксплуа-   тамент
городского      электро-     в т.ч.:                  тацию      тран-
электротран-    транс-       2002- 157,9  Гор.бюджет  новых      спорта
спорта          сервис"      2003  165,0  Гор.бюджет  троллей-   и ком-
(троллейбусы,                                          бусных и   муника-
трамваи) согласно                                     трамвайных ций
генплана с учетом                                     маршрутов
плотности
транспортных
потоков      *
ТЕПЛОЭНЕРГЕТИКА.
1.9. Корректировка Конкурс      2002- 3,0    Гор.        Приведение Депар-
** нормативно-                  2003         бюджет      норматив-  тамент
методической                 в т.ч.:                  но-право-  энерго-
документации в               2002  1,0                вой доку-  снабже-
области охраны                                        ментации   ния,
окружающей среды *                                    в соответ- АГТУООС
ствие с
современными
экологическими
требованиями
1.10. Разработать  Институт     2002- 20,0    Средства   Разработка Акимат
на основе       "Энергия",   2003         предприятий комплек-  г.Алматы
генерального    КазНИПИ                               сных схем
плана г.Алматы  энергопром,                           тепло- и
комплексную     Конкурс                               электро-
схему развития                                        снабжения
электроснабжения                                      г.Алматы
и комплексную
схему развития
теплоснабжения
города с учетом
энергоресурсо-
сбережения,
предусмотрев:   *
- перевод
котлоагрегатов
на использование
газообразного
или других
условно
экологически
"чистых" видов
топлива;
- техперевооружение
районных и
ведомственных
котельных с
заменой морально
и физически
устаревших
котлоагрегатов;
- перевод котельных
предгорной зоны на
электроотопление;
- развитие
нетрадиционной
энергетики;
- внедрение
терморегулирующих
устройств в
коммунальном секторе
1.11.Осуществление
поэтапной
реализации
комплексных схем
тепло- и
электроснабжения
и планов
техперевооружения
на основе ТЭО  *
1.11.1 Перевод     АПК, АО      2002- Сог-   Средства    Уменьшение Отдел
теплоэнерге-    "АТКЭ",      2005  ласно  предприятий выбросов   энерге-
тических        ЗТК,               смет               вредных    тичес-
объектов на     Владельцы                             веществ    кого
природный газ   котельных                                        комп-
*                                                                лекса
АГТУООС
· Провести        ОАО           -"-  По     Средства
реконструкцию   "Алматы-           сметам предприятий              -"-
существующих    интергаз"
газопроводов
и ГРС          *
· Осуществить     ОАО          2004- По     Гор.бюджет               -"-
строительство и "Алматы-     2005  сметам
реконструкцию   интергаз"
газопроводов
среднего
давления
в зоны действия
котельных,
переводимых
на газ
· Осуществить     АО "АТКЭ",  с 2005 По     Гор.бюджет              -"-
перевод         Предприятия        сметам Средства
котельных на    и ведомства               предприятий
природный газ * по принад-
лежности
· Перевести на    АПК          с 2005 160,0 Средства    Повышение
газ АПК: ТЭЦ-1;                           АПК         КПД,
ЗТК         *                                         улучшение
· Перевести на    АПК          с 2005 1000,0 Средства   технико-
газ ТЭЦ-2   *                              АПК        экономических
показателей
1.11.2 Техперево-
оружение
энергоисточников,
внедрение новых
технологий     *
· Установить      АПК, ТЭЦ-1   2001  25,0   Средства    Повышение  Отдел
эмульгатор                         в т.ч. АПК         золоулав-  энерге-
нового                             10,0   Гор.бюджет  ливающего  тичес-
поколения на                                          эффекта до кого
котлоагрегате                                         99,4 %;    комп-
№ 10  ТЭЦ-1.                                                     лекса
· Установить      АПК, ТЭЦ-1   2003  32,0   Средства                -"-
эмульгатор                                АПК
нового
поколения на
котлоагрегате
№ 11 ТЭЦ-1

кезегiнiң                2001  3,5   инвести-              мика
құрылысын                      млн.$ циялар                комитетi
аяқтау *
1.8.2.Қала электр "Алматы-   2002- 100,2 Қала     Троллейбус   Көлiк
көлiгi        электро-   2005  млн.$ бюджетi  және         және
жүйесiн       транссер-              Инвести- трамвайдың   коммуни-
көлiк ағыны   вис" КМК   2002- 157,9 циялар   жаңа         кация
тығыздығын               2003  165,0          бағыттарын   депар-
ескере отырып,                                пайдалануға  таментi
бас жоспарға                                  беру
сәйкес дамытуды
жалғастыру
(троллейбус,
трамвай) *
ЖЫЛУЭНЕРГЕТИКАСЫ
1.9.Қоршаған      Конкурс    2002- 3,0   Қала     Нормативтiк-  Энергия
**  ортаны қорғау            2003        бюджетi  құқықтық      үнемдеу
саласындағы              о.i.                 құжаттаманы   департа-
нормативтiк-             2002  1,0            бүгiнгi       ментi
әдiстемелiк                                   экологиялық   АҚАҚОҚБ
құжатына                                      талаптарға
түзету *                                      сәйкестiкке
келтiру
1.10.Алматы бас   "Энергия"  2002- 20,0  Кәсiп-   Алматы        Алматы
жоспарының    институты, 2003        орын     қаласын       қ.
негiзiнде     ҚазНИПИ-               қаражаты жылу және     әкiматы
электр        энергопром,                     электрмен
көздерiн      Конкурс                         жабдықтаудың
дамыту және                                   кешендi
мыналарды                                     схемасын
қарастыра                                     әзiрлеу
отыра, энерго
көздерiн
ескере отырып,
қаланы жылумен
жабдықтауды
дамытудың
кешендi схемасын
әзiрлеу: *
- газ тәрiздес
немесе отынның
басқа да шартты
экологиялық
"таза" түрлерiн
пайдалануға
қазандық
агрегаттарын
көшiру;
- моральдық және
физикалық тұрғыдан
ескерген қазандық
агрегаттарын
ауыстыра отыра,
аудандық және
ведомстволық
қазандықтарды
техникалық
қайта жабдықтау;
- тау бөктерiн
аймақтарындағы
қазандықтарды
электрмен
жылытуға көшiру;
- дәстүрлi емес
энергетиканы
дамыту;
- коммуналдық
секторға
термореттегiш
қондырғыны
енгiзу.
1.11. ТЭН негiзiнде
жылу және
электрмен
жабдықтаудың
кешендi схемасы
мен техникалық
қайта жабдықтау
жоспарларын
кезеңмен iске
асыру *
1.11.1.Жылу       АПК,       2002- Смета   Кәсiп-   Зиянды       Энерго
энергетикасы  "АЖКЭ"     2005  бойынша орын     қалдықтардың кешен
нысандарын    АҚ,БЖК,                  қаражаты шығынын      бөлiмi,
табиғи газға  қазандық                          азайту       АҚАҚОҚБ
көшiру *     иелерi
- Бар газ       "Алматы-   -"-  Смета   Кәсiп-                 -"-
құбырлары     интергаз"       бойынша орын
жаңалауды                             қаражаты
жүргiзу. *
- Газға         "Алматы-   2004- -"-    Қала                   -"-
көшiрiлген    интергаз"  2005         бюджетi
қазандықтар   ЖАҚ
аймағында
орта қысымдағы
газ құбырларын
салу және
жаңарту. *
- қазандықтарды "АЖКЭ"     2005  -"-    Қала                   -"-
табиғи газға  ЖАҚ        б.           бюджетi
көшiру. *     Бағыныс-                Кәсiп-
тылығы                  орын
бойынша                 қаражаты
кәсiп-
орындар
мен ведом-
стволар
- АПК: ТЭЦ-1,   АПК        2005  160,0  АПК      ШЖК көтеру,
БЖК газға                б.           қаражаты техникалық-
көшiру. *                                      экономикалық
- ТЭЦ-2 газға   АПК        2005 1000,0  АПК      көрсеткiштердi
көшiру.                  б.           қаражаты жақсарту
1.11.2. Энергия                                                 Энерго
көздерiн                                                     кешен
техникалық                                                   бөлiмi
қайта жабдықтау,
жаңа технология
енгiзу. *
- ТЭЦ-1 N 10     АПК,       2001  25,0   АПК       Күл         -"-
қазандық       ТЭЦ-1            оның   қаражаты, ұстағыш
агрегатына жаңа                 iшiнде Қала      тиiмдiлiктi
эмульгатор                      10,0   бюджетi   99,4%-ға
орнату.                                          дейiн көтеру
- ТЭЦ-1 N 11     АПК,       2003  32,0   АПК                   -"-
қазандық       ТЭЦ-1                   қаражаты
агрегатына жаңа
эмульгатор
орнату.

· Заменить        АПК, ТЭЦ-1   2006- 4000,0 Средства    Обновление  -"-
морально и                   2015         АПК         энерго-
физически                                             оборудо-
устаревшие                                            вания
котлоагрегаты
на ТЭЦ-1    *
· Перейти, в      АПК          2002-   -    Средства    Снижение    -"-
порядке                      2003         АПК         выбросов
эксперимента,                                         за счет
на режим                                              уменьшения
повышения                                             использования
температуры                                           топлива
теплоносителя,
выдаваемого с
коллекторов
АТЭЦ-2, за
счет чего
снизить
нагрузку на
ЗТК и вывести из
эксплуатации
1 водогрейный
котел
· Провести        Владельцы    2002- 100,0  Гор.        Снижение  АГТУООС,
оснащение       котельных    2005         бюджет      выбросов  Рай-
котельных школ,                           Средства    в атмос-  акиматы
больниц, поселков                         владельцев  ферный
и др.                                                 воздух
ведомственных
котельных новым
оборудованием,
соответствующим
экологическим
требованиям, с
учетом перевода
на более
экологически
чистое топливо *
1.11.3Разработать  АПК          2001- По     Средства    Достижение АГТУООС
проект очистных              2002  сметам АПК         нормативных
сооружений,                                           показателей
обеспечивающих
нормативную
очистку выбросов
при работе на
различных видах
топлива, и план
мероприятий по
его реализации
1.11.4 Разработать  Владельцы   2002- По     Средства    Уменьшение АГТУООС
ТЭО и обеспечить котельных   2005  сметам владельцев  загрязняющих
внедрение очистных                                    веществ в
каталитических или                                    выбросах
других установок                                      котельных
для снижения
выбросов вредных
веществ от котельных,
работающих на жидком
топливе.
1.11.5 Перевод     Владельцы    до    По     Средства    Снижение   Отдел
котельных       котельных    2005  сметам владельцев  выбросов   энерге-
предгорной                                            вредных    тичес-
зоны на                                               веществ в  кого
электроотопление *                                    атмосфер-  комп-
ный воздух лекса
предгорной
зоны
1.11.6 Внедрение   Предприятия, 2002- По     Средства               Депар-
автоматических  организации, 2015  сметам потреби-               тамент
регуляторов     КСК                       телей                  энерго-
отпуска                                                          сбере-
(потребления)                                                    жения
тепловой энергии
на стороне
потребителя   *
1.11.7 Развитие                                          Экономия   Депар-
нетрадиционной                                        энергети-  тамент
Энергетики     *                                      ческих     энерго-
ресурсов,  сбере-

- ТЭЦ-1          АПК,       2006- 4000,0 АПК      Энергия
моральдық      ТЭЦ-1      2015         қаражаты қондырғысын
және физикалық                                  жаңарту
тұрғыдан ескiрген
қазандық
агрегаттарын
ауыстыру. *
- Сынақ ретiнде  АПК        2002-  -    АПК       Жылу         -"-
АТЭЦ-2                    2003        қаражаты  пайдалануды
коллекторынан                                   азайту
берiлетiн жылу                                  есебiнен
бергiш                                          қалдықты
температурасын                                  төмендету
көтеру режимiне
көшу, бұл үшiн
БЖК жүктемесiн
төмендету және
пайдаланудан
1 су жылыту
қазандығын
шығару.
- Мектеп,        Қазандық   2002- 100,0 Қала     Атмосфералық  АҚАҚОҚБ
аурухана,      иелерi     2005        бюджетi  ауаға         аудан
поселке                               Иелер    қалдықтарды   әкiмат-
қазандықтарын                         қаражаты төмендету     тары
және басқа
ведомстволық
қазандықтарды
барынша
экологиялық
таза отынға                                                  АҚАҚОҚБ
көшiрудi ескере
отырып,
экологиялық
талапқа сай жаңа
қондырғылармен
жабдықтауды
жүргiзу *
1.11.3. Отынның   АПК        2001- Смета   АПК      Нормативтiк АҚАҚОҚБ
сан алуан                 2002  бойынша қаражаты көрсеткiшке
түрiмен жұмыс                                    қол жеткiзу
кезiнде қалдықты
нормативтiк
тазалауды
қамтамасыз
ететiн тазалау
қондырғысының
жобасын әзiрлеу
1.11.4. ТЭН       Қазандық   2002- Смета   Иелер    Қазандық-
әзiрлеу және   иелерi     2005  бойынша қаражаты тардағы
тазалау                                          зиянды
катализаторларын                                 қалдықтарды
немесе сұйық                                     азайту
отында жұмыс
iстейтiн
қазандықтар
зиянды қалдығын
төмендететiн өзге
қондырғыларды
енгiзудi
қамсыздандыру
1.11.5 Тау        Қазандық   2005  Смета   Иелер               Энерго
бөктерiндегi   иелерi     д.    бойынша қаражаты            кешен
қазандықтарды                                               бөлiмi
электрмен
жылытуға
көшiру *
1.11.6 Тұтынушы   Кәсiп-     2002- Смета   Тұтынушы-           Энергия
жағына жылу    орындар,   2015  бойынша лар                 үнемдеу
энергиясын     ұйымдар,                 қаражаты            департа-
босатудың      ПИК                                          ментi
(тұтынудың)
автоматтық
реттегiшiн
енгiзу *
1.11.7. Дәстүрлi                                               Энергия
емес                                                        үнемдеу
энергетиканы                                                департа-
дамыту  *                                                    ментi

· Разработать     Конкурс      2004- 1,5    Гор.        уменьшение жения
программу по                 2005         бюджет      выбросов
использованию                                         загрязняющих
альтернативных                                        веществ в
источников                                            атмосферу
энергии       *
· Разработать ТЭО ТОО          2001  3,0    Гор.          -"-      Отдел
строительства   "ГЭСэнерго                бюджет                 энерге-
малой ГЭС на    Алматы"                                          тичес-
р.Малая                                                          кого
Алматинка в                                                      комп-
урочище Медеу"                                                   лекса
· Реализовать     Конкурс      2002- 625,0  Инвестиции    -"-       -"-
проект                       2005  тыс.$
1.11.8 Продолжить  АО           Еже-  15,0   Средства    Снижение   Отдел
работы по        "Алматы-     год-  еже-   потреби-    выбросов   энерге-
газификации      интергаз"    но    годно  телей       в атмос-   тичес-
частного сектора  *                                    ферный     кого
воздух     комп-
лекса
1.12. Содейство- Департамент    2001- 10,0   Разработка  Эффектив-  Акимат
вать разработ- энергосбе-     2004  млн.$  проекта:    ное энер- г.Алматы
ке и реализа-  режения,       (разра-      Респ.       госнабжение
ции проекта    АГТУООС,       ботка)       бюджет,     г.Алматы
ПРООН/ГЭФ и    КазНИПИ                     Инвестиции
правительства  энергопром,                 ПРООН/ГЭФ,
РК "Развитие   АПК, ЗАО       с 2005       средства
возможностей   "Казтрансгаз", реали-       предприятий
для более      ОАО "АТКЭ",    зация        Реализация:
эффективного   АО "КазНИИ                  инвестиции,
использования  энергетики"                 Респ.
энергии в                                  бюджет,
снабжении                                  средства
теплом и                                   предприятий
горячей водой
в Казахстане
(создание
демонстра-
ционной зоны
г.Алматы).
ПРОМЫШЛЕННЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ.
1.13. В целях      Предприятия  2002- По     Средства    Снижение   АГУ по
уменьшения       по           2010  сметам предприятий вредного   ЧС,
экологической    прилагаемому                          воздейст- АГТУООС,
напряженности    перечню                               вия на     Гор.СЭУ
при чрезвычайных                                       окружающую
ситуациях                                              среду
техногенного и
природного
характера
разработать и
осуществить
мероприятия по
безопасному
использованию
опасных веществ
на предприятиях
города
1.14. Разработать  Предприятия  2002- По     Средства    Обеспечение АГУ по
и внедрить авто- согласно     2005  сметам предприятий управления  ЧС,
матизированные   "Перечня                              рисками на АГТУООС
системы          экологически                          предпри-    Гор.
управления       опасных                               ятиях       СЭУ
рисками на       объектов"
предприятиях
1.15 Обеспечить    Предприятия  2002- По     Средства    Системный АГТУООС,
внедрение систем города       2015  сметам предприятий подход к  Алматин-
управления                                             решению   ский
охраной                                                задач по  филиал
окружающей среды                                       охране    ОАО
на предприятиях                                        окружаю-  "Нац
г.Алматы в                                             щей среды ЦЭиС"
соответствии с
международными
стандартами
серии ИСО 14000
и EMAS 9000

- Балама энергия  Конкурс   2004- 1,5     Қала
көзiн пайдалану           2005          бюджетi
бағдарламасын
әзiрлеу *
- "Медеу"        "ГЭСэнер-  2001  3,0     Қала                Энерго
шатқалындағы   го Алматы"               бюджетi             кешен
Кiшi Алматы    ЖШС                                          бөлiмi
өзенiнде шағын
ГЭС салу үшiн
ТЭН әзiрлеу
- Жобаны iске    Конкурс    2002- 625,0   Инвести-            -"-
асыру                     2005  мың$    циялар
1.11.8. Жеке      "Алматы-   Жыл   15,0/   Тұтыну-  Атмосфе-   Энерго
секторды       интергаз"  сайын жыл     шылар    ралық      кешен
газдандыру     АҚ                       қаражаты ауаға      бөлiмi
жұмысын                                          қалдық-
жалғастыру *                                     тарды
төмендету
1.12. ПРООН/ГЭФ   Энергия    2001-  10,0            Алматы     Алматы қ.
жобасын және   үнемдеу    2004   млн.$           қаласында  әкiматы
ҚР Үкiметiнiң  департа-   (әзiр-                 энергия
Қазақстанда    ментi,     леме)                  көзiн
ыстық сумен    АҚАҚОҚБ,                          тиiмдi
және жылумен   ҚазНИПИ-                          пайдалану
жабдықтауда    энергопром,
энергияны      АПК,
барынша тиiмдi "Қазтранс-
пайдалану      газ" ЖАҚ,
ықтималдығын   "АЖКЭ" ААҚ,
дамыту         "ҚазНИИ-
бағдарламасын  энергетика"
(Алматыда      АҚ
көрсетiлiм
аймағын құру)
әзiрлеуге iке
асыруға
жәрдемдесу
ӨНЕРКӘСIПТIК КӘСIПОРЫНДАР
1.13. Техногендiк            2002- Смета   Кәсiп-   Қоршаған     ТЖ
және табиғи               2010  бойынша орын     ортаға       жөнiнд.
сипаттағы                               қаражаты зиянды       АҚБ,
төтенше жағдай                                   әсердi       АҚАҚОҚБ,
кезiнде                                          төмендету    қал.СЭБ
экологиялық
шиеленiстi
азайту мақсатында
қала кәсiпорында-
рында зиянды
заттарды қауiпсiз
пайдалану
бойынша шаралар
әзiрлеу және
жүзеге асыру
1.14. Кәсiпорын-  "Экологи-  2002- Смета   Кәсiп-   Кәсiпорын- ТЖ
дардағы        ялық       2005  бойынша орын     дардағы    жөнiнд.
қауiптердi     қауiптi                  қаражаты қауiптердi АҚБ,
басқарудың     нысандар                          басқаруды  АҚАҚОҚБ,
автоматты      тiзбесiне"                        қамсыздан- қал.СЭБ
жүйесiн        сәйкес                            дыру
әзiрлеу және   кәсiпор-
енгiзу         ындар
1.15. ИСО 14000   Қала       2002- Смета   Кәсiп-   Қоршаған    АҚАҚОҚБ
және EMAS 9000 кәсiп-     2015  бойынша орын     ортаны     "Ұлттық
сериясының     орындары                 қаражаты қорғау      ЦЭжС"
халықаралық                                      бойынша     Алматы
стандарттарына                                   мiндеттердi филиалы"
сәйкес Алматы                                    шешуге      ЖАҚ
қаласы                                           жүйелi
кәсiпорындарында                                 көзқарас
қоршаған ортаны
қорғауды
басқарудың
жүйесiн енгiзудi
қамсыздандыру

1.16. Проводить    Предприятия  2002- По     Средства    Снижение  АГТУООС
работы по        города       2015  сметам предприятий загрязнения
достижению                                             атмосферного
экологических                                          воздуха
нормативов в
соответствии с
разработанными
проектами,
в том числе:
1.16.1 Провести    ОАО "АЗТМ"   2002  0,145     -"-      Снижение    -"-
реконструкцию                                          выбросов
пылеочистных                                           на 1,71т/год
установок в цехе
№ 12 ОАО "АЗТМ"
1.16.2 Смонтиро-   АО "Бахус"   2001- 3,2       -"-      Достижение  -"-
вать оросительные             2002                     ПДК
конденсаторы в
компрессорном
цехе АО "Бахус"
1.16.3 Установить  ЗАО "Эйр     до    1,106   -"-        Снижение    -"-
тканевые фильтры Казахстан"   2004                     выбросов
на выбросы от                                          на 7,88т/год
покрасочной
камеры на ЗАО
"Эйр Казахстан"
1.16.4 Установить  АО "Алматин- до    по      -"-        Снижение    -"-
обеспыливающие   ский марга-  2003  смете              пылевых
Агрегаты на двух риновый                               выбросов
источниках       завод"
Маргаринового
завода
1.16.5 Установить  ОАО "Между-  2001- 0,2     -"-        Снижение   АГТУООС
газовую обвязку  народный     2002                     выбросов
емкостей ГСМ     аэропорт                              на 7,8 т/год
газовозвратной   г.Алматы"
системы
1.16.6 Провести    АО "Поршень" до    по      -"-        Снижение   АГТУООС
реконструкцию                 2005  смете              выбросов
цехов (ЧЛЦ-1 и
ЧЛЦ-2) с
переводом
литейного
производства на
индукционные печи
II.УТИЛИЗАЦИЯ ОТХОДОВ
2.1. Дополнения к
нормативно-
правовой базе:
2.1.1. Утвердить   АГТУООС      2002                     Совершен- Акимат
и внедрить                                             ствование г.Алматы
"Временные                                             правил в
правила                                                системе
обращения                                              управления
с твердыми                                             твердыми
бытовыми                                               отходами
отходами"   *                                          г.Алматы
2.1.2. Разработать ГКП          2003  Средства             -"-     АГТУООС,
и внедрить       "Тартып",          предприятия                  ГорСЭУ
"Временные
правила обращения
с производственными
отходами"   *
2.1.3 Внедрить    ГКП "Тартып", 2003                       -"-     Акимат
нормы           Предприятия                                      г.Алматы
образования,
накопления и
утилизации
твердых
бытовых отходов  *

1.16. Әзiрленген  Қала       2002- Смета   Кәсiп-   Атмосфералық АҚАҚОҚБ
жобаларға      кәсiп-     2015  бойынша орын     ауаның
сәйкес         орындары                 қаражаты ластануын
экологиялық                                      төмендету
нормативтерге
қол жеткiзу                                                   -"-
бойынша жұмыс
жүргiзу, оның
iшiнде:
1.16.1.АЗТМ ЖАҚ   "АЗТМ"     2002  0,145    -"-   Қалдықты       -"-
N 12 цехында   ААҚ                             жылына
шаңнан тазарту                                 1,71 т.
қондырғысын                                    төмендету
жаңартуды
жүргiзу
1.16.2."Бахус" АҚ "Бахус" АҚ 2001-  3,2     -"-   ШЖК-ге
компрессорлық             2002                 қол
цехында суару                                  жеткiзу
конденсатын
жөндеу
1.16.3  "Эйр       "Эйр      2004  1,106    -"-   Қалдықтарды   -"-
Қазақстан" ЖАҚ  Қазақ-    д.                   жылына
бояу камерасына стан"                          7,88 т.
қалдықтар үшiн  ЖАҚ                            төмендету
мата сүзгiшiн
орнату
1.16.4 "Маргарин"  "Алматы   2003  Смета    -"-   Шаң           -"-
зауытының екi   марга-    д.    бойынша        қалдықтарын
көзiне шаңды    рин                            төмендету
тоқтататын      зауыты"
агрегат орнату  АҚ
1.16.5. Газ        "Алматы   2001-  0,2     -"-   Қалдықты      АҚАҚОҚБ
қайтару         қ.        2002                 жылына
жүйесiне ЖЖМ    Халықа-                        7,8 т.
ыдыстарының     ралық                          төмендету
газдық          әуежайы"
түйiспесiн      ААҚ
орнату
1.16.6. Цехтарды   "Поршень" 2005  Смета    -"-   Қалдықтарды   АҚАҚОҚБ
(ЧЛЦ-1 және     АҚ        д.    бойынша        төмендету
ЧЛЦ-2)
индукциялық
пештерiн құйма
өндiрiсiне
ауыстырып,
жаңалауды
жүргiзу
II. ҚАЛДЫҚТАРДЫ ҰҚСАТУ
2.1. Нормативтiк-
құқықтық базаға
қосымша:
2.1.1."Қатты      АҚАҚОҚБ    2002                 Алматы қ.     Алматы қ.
тұрмыстық                                      қатты тұрм.   әкiматы
қалдықтармен                                   қалдықтарды
жұмыс iстеудiң                                 басқару
уақытша                                        жүйесiндегi
тәртiбiн"                                      тәртiптердi
бекiту және                                    жетiлдiру
енгiзу *
2.1.2. "Өндiрiстiк "Тәртiп"  2003        Кәсiп-   -"-           АҚАҚОҚБ,
қалдықтармен    КМК                   орын                   қал.СЭБ
жұмыс iстеудiң                        қаражаты
уақытша
тәртiбiн"
бекiту және
енгiзу *
2.1.3. Қатты      "Тәртiп"   2003                 -"-           Алматы қ.
тұрмыстық      КМК                                           әкiматы
қалдықтардың   Кәсiп-
құралу,        орын
жинақталу және
ұқсату
нормасын
енгiзу *

2.1.4. Разработать, АГТУООС     2002  0,5    Гор.бюджет  Упорядо-  Акимат
** утвердить и      Гор.СЭУ                              чение     г.Алматы
внедрить                                              обращения
временные                                             с ртутьсо-
правила сбора,                                        держащими
хранения и                                            приборами в
переработки                                           г.Алматы
ртутьсодержащих
приборов,
пришедших в
негодность, для
г. Алматы
2.2. Реализовать   ГКП          2003- 2971,0 Инвестиции  Создание   Акимат
комплексную     "Тартып",    2010  в том  ЕБРР       системного  г.
программу по    другие             числе: (20 млн. $) управления Алматы
сбору и вывозу  организации,                          твердыми
отходов быта и  Конкурс                               бытовыми
производства                                          отходами
г.Алматы
(проект
"Управление
твердыми
отходами
г.Алматы"), *
в том числе:
2.2.1. Внедрить                 2003- 1280,0   -"-                 АГТУООС,
новую систему                2005                               ГорСЭУ
сбора твердых
бытовых отходов *
2.2.2. Осуществить              2003- 300,0    -"-                 АГТУООС,
строительство                2010                               ГорСЭУ
перегрузочной
станции в
г.Алматы.  *
2.2.3. Провести                 2006- 1100,0   -"-                 АГТУООС,
реконструкцию                2010                               ГорСЭУ
Карасайского
полигона
захоронения
твердых бытовых
отходов
2.3. Организация                2002-                    Ликвидация
** системы                      2010                     загрязнения
управления                                            природной
токсичными                                            среды
отходами                                              токсичными
отходами
2.3.1. Провести    Конкурс      2002  2,0    Гор. бюджет Определе- АГТУООС,
** инвентаризацию                                        ние каче- Гор.СЭУ,
опасных                                               ственно-  АГУ по
производств и                                         количест- ЧС
токсичных                                             венного
отходов.   *                                          состава
токсичных
отходов
2.3.2. Разработать Конкурс      2004  2,0    Гор. бюджет Решение   Акимат
** ТЭО полигона                                          вопроса   г.Алматы
по захоронению                                        о полигоне
промышленных                                          захоронения
токсичных                                             токсичных
отходов   *                                           отходов

2.1.4. Алматы қ.  АҚАҚОҚБ    2002  0,5   Қала     Алматыда      Алматы қ.
** үшiн жарамсыз  қал.СЭБ                бюджетi  сынабы бар    әкiматы
болған сынабы                                  приборлармен
бар приборларды                                жұмыс iстеудi
жинаудың,                                      реттеу
сақтау мен
ұқсатудың
уақытша тәртiбiн
әзiрлеу, бекiту
мен енгiзу
2.2. Алматыда     "Тәртiп"   2003- 2971,0 Инвести- Қатты        Алматы қ.
тұрмыстық және КМК,       2010  оның   циялар   тұрмыстық    әкiматы
өндiрiстiк     басқа            iшiнде:ЕБРР     қалдықтарды
қалдықтарды    кәсiп-                  (20 млн. жүйелi
жинау мен      орындар,                $)       басқаруды
әкету бойынша  Конкурс                          құру
кешендi
бағдарламаны
жүзеге асыру
("Алматыда
қатты
қалдықтарды
басқару" жобасы),
оның iшiнде: *
2.2.1. Қатты                 2003- 1280,0  -"-                  АҚАҚОҚБ,
тұрмыстық                 2005                               қал.СЭБ
қалдықтарды
жинаудың жаңа
жүйесiн енгiзу *
2.2.2. Алматыда              2003- 300,0   -"-                  АҚАҚОҚБ,
артық түсiру              2010                               қал.СЭБ
станцияларының
құрылысын салу *
2.2.3. Қатты                 2006- 1100,0  -"-                  АҚАҚОҚБ,
тұрмыстық                 2010                               қал.СЭБ
қалдықтарды
көметiн Қарасай
полигонын
жаңалау
2.3. Улы                     2002-               Қоршаған
** қалдықтарды               2010                ортаның улы
басқару жүйесiн                               қалдықтары мен
ұйымдастыру                                   ластануын жою
2.3.1. Қауiптi      Конкурс  2002   2,0  Қала    Улы қалдықтың  АҚАҚОҚБ,
** өндiрiстiк                            бюджетi сапалық,       қал.СЭБ,
және улы                                      сандық құрамын ТЖ жөнiнд.
қалдықтарға                                   анықтау        АҚБ
түгендеу
жүргiзу *
2.3.2. Өнеркәсiптiк Конкурс  2004   2,0  Қала    Улы қалдықтарды Алматы қ.
** улы қалдықтарды                       бюджетi көметiн полигон әкiматы
көметiн                                        туралы
полигонның                                     мәселелердi
ТЭН-iн әзiрлеу *                               шешу

2.3.3. Расширить   ТОО          2002- 5,0    Средства    Переработ- АГТУООС
производство    "Сынап       2003         предприятий ка ртутьсо- Гор.
по переработке  плюс" и др.                           держащих    СЭУ
ртутьсодержащих организации                           приборов на
приборов и                                            современном
изделий,                                              уровне
пришедших в
негодность  *
2.3.4. Провести    Конкурс      2003  1,5    Гор. бюджет Снижение  АГТУООС,
инвентаризацию                                        опасности Гор.СЭУ,
и контроль за                                         загрязне- АГУ
хранением и                                           ния окру- по ЧС
утилизацией                                           жающей
радиоактивных                                         среды
отходов    *                                          радиоактивными
веществами
2.4. Провести      Конкурс      2002- 10,0   Гор.        Ликвидация АГТУООС
** рекультивацию                2003         бюджет      загрязне-  Гор.
нарушенных                   в т.ч.:                  ния земель СЭУ,
земель бывших                2002  1,0                           Земель-
несанкционированных                                              ная
свалок   *                                                       инспек-
ция
Рай-
акиматы
· Начать          ГКП          2002- 15,0   Гор.
рекультивацию   "Тартып"     2003         бюджет
земель гор.                  в т.ч.:
полигона                     2002  2,0
захоронения
ТБО в
Карасайском
р-не
2.5. Строительство АПК, ТЭЦ-1   2001- 376,0  Средства АПК Решение  АГТУООС,
нового                       2003                      проблемы Гор.СЭУ,
золоотвала                                             склади-  Земель-
ТЭЦ-1 с                                                рования  ная
организацией                                           золы с   инспек-
санитарно-защитной                                     учетом   ция
зоны                                                   современных
экологических
требований
2.6 Инвестирование Комитет по   2002- Бизнес- Гор.        Привле- Акимат
проектов        экономике,   2015  планы   бюджет,     чение   г.Алматы
рентабельного   Департамент                Кредиты     средств
производства    малого                                 междуна-
по переработке  бизнеса                                родных и
вторсырья   *                                          отечест-
венных
организаций-
доноров
III.СОХРАНЕНИЕ РЕСУРСОВ ПРЕСНОЙ ВОДЫ И ВОДОСБЕРЕЖЕНИЕ.

2.3.3. Жарамсыз    "Сынап    2002-  5,0  Кәсiп-   Сынабы бар    АҚАҚОҚБ
болған сынабы   плюс"     2003        орын     приборларды   қал.СЭБ
бар приборлар   ЖШС                   қаражаты қазiргi
мен бұйымдарды  және                           деңгейде
ұқсату          басқа                          ұқсату
жөнiндегi       ұйымдар
өндiрiстi
кеңейту *
2.3.4. Радиоактив-  Конкурс  2002-  1,5  Қала     Радиоактивтiк АҚАҚОҚБ,
** тiк қалдықтардың          2003        бюджетi  қалдықтар мен қал.СЭБ,
сақталуы мен                                   қоршаған      ТЖ жөнiнд.
ұқсатылуына                                    ортаның       АҚБ
бақылау және                                   ластану
түгендеу жүргiзу *                             қаупiн
төмендету
2.4. Бұрынғы       Конкурс   2002-  10,0 Қала     Бүлiнген      АҚАҚОҚБ,
** рұқсатсыз                 2003        бюджетi  жердiң        қал.СЭБ,
үйiндiлерден                                   ластануын     Жер инспек-
бөлiнген                                       болдырмау     циясы,
жерлердi                                                     аудан
тыңайтуды                                                    әкiматтары
жүргiзу *
- Қарасай        "Тәртiп"   2002-  15,0 Қала
ауданында       ҚМҚ       2003        бюджетi
ҚТҚ көму
полигонының
жерiн
тыңайтуды
бастау
2.5.Санитарлық     АПК,      2001- 376,0 АПК      Қазiргi        АҚАҚОҚБ,
қорғау аймағын  ТЭЦ-1     2003        қаражаты экологиялық    қал.СЭБ,
ұйымдастыра                                    талаптарды     Жер
отыра ТЭЦ-1                                    ескере отырып, инспек-
жаңа күл түсiру                                күлдi жинау    циясы
нүктесiн салу                                  мәселесiн шешу
2.6. Қайталама    Экономика  2002-Бизнес- Қала    Қазiргi       Алматы қ.
шикiзатты      комитетi,  2015 жоспар  бюджетi,экологиялық   әкiматы
ұқсату бойынша Шағын                   кредит- талаптарды
тиiмдi өндiрiс бизнес                  тер     ескере отырып,
жобасын        департа-                        күлдi жинау
инвестициялау* ментi                           мәселесiн шешу
III. АУЫЗ СУЫ МЕН СУ КӨЗДЕРI РЕСУРСТАРЫН САҚТАУ

3.1. Дополнения                                          Создание
к нормативно-                                          необходимого
правовой базе:                                         нормативного
документа
3.1.1. Утвердить   АГТУООС      2002   -     Гор.бюджет            Акимат
"Правила                                                         г.Алматы
водопользования
и водоотведения
для г.Алматы" с
последующим
внедрением   *
3.1.2. Разработать Налоговый    2003  0,5    Гор.бюджет      -"-  Акимат
** и внести        комитет                                        г.Алматы
предложение об  г.Алматы,
изменении в     Горкомзем,
земельном       Департамент
налоге и тарифе градостроительства
за землю        ГКП  "Водоканал"
водоохранных
зон и прибрежных
водоохранных
полос малых рек
г.Алматы
3.1.3. Разработать Конкурс      2003  0,5    Гор.бюджет     -"-    Акимат
** и утвердить                                                     г.Алматы
"Положение о                                                     Горком-
водоохранных                                                    зем
полосах и зонах                                                 БАБВУ
малых рек
г.Алматы"
Охрана поверхностных вод.
3.2. Утвердить     АГТУООС      2002                     Решение по Акимат
программу                                              реализации г.
"Малые реки                                            программы  Алматы
г.Алматы"  *
3.3. Составить     Конкурс      2002- 4,0    Гор.бюджет  Создание   АГТУООС
** план                         2003                     условий по Гор.
первоочередных               в т.ч.:                  уменьшению СЭУ
мероприятий по               2002  1,0                загрязнения
выводу из                                             малых рек
природоохранных                                       г.Алматы
полос малых рек
экологически
опасных объектов
по результатам
проведенной
инвентаризации и
аналитического
контроля всех
сбросов    *
3.4. Реализовать   Предприятия, 2004- 163,2  Гор.бюджет, Сохранение Акимат
программу       Организации, 2010         Средства    качества   г.
"Малые реки      Конкурс                   предприятий вод малых  Алматы,
г.Алматы" и                                           рек        АГТУООС
план                                                             Гор.
первоочередных                                                   СЭУ
мероприятий по
выводу объектов  *
3.5. Создать                    2003- 34,0   Гор.бюджет  Создание   Акимат
хозяйственную                2004                     структуры, г.
структуру по                                          выполняю-  Алматы,
уходу за                                              щей прог-  АГТУООС
руслами и                                             рамму по
прибрежными                                           малым рекам
водоохранными                                         г.Алматы
полосами и для
реализации
водоохранных
мероприятий на
малых реках
г.Алматы

3.1. Нормативтiк-
құқықтық
базаға қосымша:                                              Алматы қ.
3.1.1. "Алматы қ. АҚАҚОҚБ    2002  -"-   Қала     Қажеттi       әкiматы
үшiн су                               бюджетi  нормативтiк
пайдалану және                                 құжатты
су өткiзу                                      жасау
тәртiбiн"
бекiтiп, артынша
енгiзу *
3.1.2. Алматы     Алматы қ.  2002-  0,5  Қала     -"-           Алматы қ.
** қаласының су   Салық      2003        бюджетi                әкiматы
қорғау         комитетi,
аймақтары      қала-
мен шағын      жерком,
өзендерiнiң    Сәулет
жағалаудағы су департа-
қорғау         ментi,
жиектерiнiң    "Суканал"
желiлерi үшiн  МКК
жер салығы мен
тарифтi өзгерту
туралы ұсыныс
әзiрлеу және
енгiзу
3.1.3. "Алматы    Конкурс    2003   0,5  Қала     -"-           Алматы қ.
** қаласының су                          бюджетi                әкiматы
қорғау жиектерi                                              Қалажер-
мен шағын                                                    ком
өзендерi                                                     БАБВУ
аймақтары
туралы" Ереженi
әзiрлеу және
бекiту
Жер үстi суларын қорғау
3.2."Алматы       АҚАҚОҚБ    2002        Қала     Бағдарламаны  Алматы қ.
қаласының                             бюджетi  жүзеге асыру  әкiматы
шағын                                          бойынша шешiм
өзендерi"
бағдарламасын
бекiту *
3.3. Барлық       Конкурс    2002-  4,0  Қала     Алматының     АҚАҚОҚБ,
** қалдықтарға               2003        бюджетi  шағын         қал.СЭБ
жүргiзiлген                                    өзендерiнiң
түгендеу мен                                   ластануын
талдау нәтижесi                                төмендету
бойынша                                        бойынша
экологиялық                                    жағдай жасау
қауiптi
нысандардан
шағын өзендердiң
табиғат қорғау
жиектерiн шығару
бойынша бiрiншi
кезектегi
жоспарды
құрастыру *
3.4. "Алматының   Кәсiп-     2004- 163,2 Қала     Шағын өзендер Алматы қ.
кiшi өзендерi" орындар,   2010        бюджетi, суының        әкiматы,
және           ұйымдар,               Кәсiп-   сапасын       АҚАҚОҚБ,
нысандарды     Конкурс                орын     сақтау        қал.СЭБ
шығару                                қаражаты
жөнiндегi
бiрiншi кезектегi
шаралар жоспарын
жүзеге асыру
3.5. Жағалаудағы             2003-  34,0 Қала     Алматыда      Алматы қ.
су қорғау                 2004        бюджетi  шағын         әкiматы,
жиектерi мен                                   өзендер       АҚАҚОҚБ
арналарын күту                                 бойынша
және Алматы                                    бағдарламаны
қаласындағы                                    орындайтын
шағын өзендерде                                құрылым құру
су қорғау
шараларын iске
асыру үшiн
шаруашылық
құрылым құру

3.5.1. Обеспечить  Конкурс      2002- 10,0       -"-
** очистку русел                2003
малых рек  *                 в т.ч.:
2002  5,0
3.6 Разработать    ГКП          2002-        Средства    Подготовка Акимат
ТЭО             "Водоканал"  2003         предприя-   к рекон-   г.
реконструкции                             тий и       струкции   Алматы
канализационных                           организаций канали-
сетей предгорных                                      зационных
зон в соответствии                                    сетей
со схемой ген.плана
г.Алматы
3.7. Снижение
экологической
напряженности
при чрезвычайных
ситуациях
природного и
техногенного
характера
3.7.1. Разработать Агенство РК  2002- 5,0    Респ.       Разработка МПРООС,
стратегию и     по ЧС,       2003         бюджет      мероприя-  Акимат
генеральный     НАН РК                                тий по     г.
план защиты     Конкурс                               защите     Алматы
г.Алматы                                              от селевых
и Алматинской                                         потоков
области от
селевых
потоков
3.7.2. Организовать КазГИИЗ     2004- 50,0   Гор.бюджет  Защита от  АГУ по
работы по        Конкурс     2005                     оползневых ЧС
предотвращению                                        процессов
оползневых
процессов на
склонах
предгорной зоны
(в соответствии с
Решением акима
города от 20.11.98г.
№ 1158 "О
дополнительных
мерах по
предупреждению
ЧС экзогенного
характера в
г.Алматы")  *
3.7.3. Провести    ГУ "Каз-     2002- 30,15  Респ.    Повышение    Акимат
ремонт плотины  селезащита"  2003         бюджет   надежности   г.Алматы
Медео       *                                      плотины
3.7.4. Построить   ГУ "Каз-     2002- 360,0  Респ.       Меры по    -"-
шесть сквозных  селезащита"  2003         бюджет      селеза-
селезадерживающих                                     держанию
гидротехнических
сооружений на
р. Бедельбай и
р. Батарейка.
3.7.5. Провести    ГУ "Каз-     2002-        Респ.       Повышение  АГУ по
восстановитель- селезащита"  2015         бюджет      пропускной ЧС,
ные работы по   АО "Благо-                Гор.        способнос- АГТУООС
руслам рек на   устройство                бюджет      ти русел,  Рай-
всей их                                               предупреж- акиматы
протяженности,                                        дение
в том числе:  *                                       заторов и
подтоплений
· М. Алматинки:       -"-      2002- 100,0   -"-                   Депар-
- от д.о. "Просвещенец"        2005  еже-                          тамент
до д.о. " Балхаш";                 годно                         благо-

3.5.1. Шағын      Конкурс    2002-  10,0  -"-
** өзен арналарын            2003
тазалауды                 о.i.
қамсыздандыру *           2002   5,0
3.6. Алматы       "Суканал"  2002-  1,5  Кәсiп-   Канал         Алматы қ.
қаласының бас  МКК        2003        орындар  желiлерiн     әкiматы
жоспары                               мен      жаңалауға
схемасына                             ұйымдар  әзiрлеу
сәйкес тау                            қаражаты
бөктерi
аймағындағы
канализация
желiлерiн
жаңалау үшiн
ТЭН әзiрлеу
3.7. Табиғи және
техногендiк
сипаттағы төтенше
жағдай кезiнде
экологиялық
ушығуды төмендету
3.7.1. Алматы     ТЖ жөн.ҚР  2002- 5,0   Респуб.  Су            ТРҚОҚМ,
қаласы мен     Агенттiгi, 2003        бюджет   тасқындарынан Алматы қ.
Алматы         ҚР ҰҒА                          қорғайтын     әкiматы
облысында сел  Конкурс                         шараларды
тасқындарынан                                  әзiрлеу
қорғайтын
стратегия мен
бас жоспарды
әзiрлеу
3.7.2. Тау аймағы  ҚазГИИЗ   2004- 50,0  Қала     Сырғыма       ТЖ
жартастарындағы Конкурс   2005        бюджетi  процестерiнен жөнiнд.
сырғыма                                        қорғау        АҚБ
процестерiн
болдырмау
жөнiндегi
жұмыстарды
ұйымдастыру
(қала әкiмiнiң
"ТЖ және
техногендiк
сипаттағы
апатты ескерту
жөнiндегi
қосымша шаралар
туралы"
21.11.98 ж.
N 1158 шешiмiне
сәйкес) *
3.7.3. Медеу       "Қазсел-  2002-  30,15 Респ.   Тоған         Алматы қ.
тоғанына жөндеу денқор-   2003         бюджет  сенiмдiлiгiн  әкiматы
жүргiзу *       ғау" МБ                        көтеру
3.7.4. Белебай     "Қазсел-  2002- 360,0  Респ.   Сел ұстау     -"-
және Батарейка  денқор-   2003         бюджет  жөнiндегi
өз. тiке сел    ғау" МБ                        шаралар
ұстайтын 6
гидротехникалық
ғимарат салу
3.7.5. Өзендердiң  "Қазсел-  2002-        Респ.   Арналардың    ТЖ
бүкiл           денқор-   2015         бюджет  өткiзу        жөнiнд.
созымдылығы     ғау" МБ                Қала    қабiлетiн     АҚБ,
бойында         "Көрiк-                бюджетi көтеру,       АҚАҚОҚБ,
арналары        тендiру"                       тығындалу     аудан
бойынша         АҚ                             мен су        әкiматтары
қалпына келтiру                                басуды
жұмыстарын                                     ескерту
жүргiзу, оның
iшiнде: *
- К. Алматы:       -"-      2002- 100,0   -"-
- "Просвещенецтен"          2005  /жыл
д.ү. бастап
"Балхаш" д.ү.
дейiн;

- в районе Дворца              2003- 265,442                       устрой-
школьников;*                 2006                                ства,
- от ул. Макатаева до                                              ГПП
пр.Рыскулова; *                                                  "Медеу"
- от пр. Рыскулова до
северной границы
города
· Б. Алматинки:       -"-      2002- 137,0   -"-         -"-      АГУ по
- от пр.Аль-Фараби до          2003                               ЧС,
ул.Сатпаева; *                                                  АГТУООС
- от ул Сатпаева до                                               Рай-
пр. Абая;     *                                                 акиматы
- от ул Толе би до
пр. Рыскулова
· Есентайки:                   2002- 137,0    -"-         -"-     -"-
- ремонт водосборного          2010
тракта в районах
города;      *
- Восстановительные            2003- 250,0
работы от                    2005
ул. Сатпаева до
ул. Бокейханова
(пересечение с БАКом) *
· Султанки, Мойки,             до    50,0
Карасу, Казачки,             2005
Прямухи       *
3.7.6. Определить  Управление   2002- 50,0   Респ.       Подготовка Акимат
меры по         по эксплуа-  2003         бюджет      к восста-  г.
восстановлению  тации                                 новлению   Алматы,
городской зоны  Бартагайского                         разрушен- АГТУООС,
БАКа            водохранилища                         ных       Гор.СЭУ
протяженностью  и БАКа                                участков
11,5 км.                                              БАКа
Охрана подземных вод.
3.8. Провести      ГКП          2002- 261,0  Инвестиции  Уменьшение АГТУООС
реконструкцию    "Водоканал"  2005         (1,8        загрязне-  Гор.
систем                                     млн. $)     ния        СЭУ
водоотведения                                          подземных
(25 км), включая                                        вод
подключение не
канализованной
застройки к
системе
канализации
города     *
3.9. Внедрить      Предприятия  2002- По     Средства    Снижение  АГТУООС,
технологию                    2015  сметам предприятий загрязне- ГКП
очистки                                                ния       "Водо-
промышленных                                           сбросных  канал"
сточных вод                                            вод в
на всех                                                городскую
предприятиях                                           канализацию
г.Алматы с
проведением
первичной
обработки
перед
сбросом в
городскую
канализацию *

- Оқушылар                  2003- 265,442                      Көрiк-
сарайы ауданы; *          2006                               тендiру
- Мақатаев к.                                                  департа-
бастап                                                       ментi
Рысқұлов д.                                                  "Медеу"
дейiн; *                                                     МӨК
- Рысқұлов д.
бастап қаланың
солтүстiк
шекарасына
дейiн.
- Ү. Алматы:      -"-       2002- 137,0   -"-      -"-         ТЖ
- Әл-Фараби д.              2003                               жөнiнд.
бастап                                                       АҚБ,
Сәтпаев к.                                                   АҚАҚОҚБ,
дейiн;  *                                                    аудан
- Сәтпаев к.                                                   әкiматтары
бастап Абай
д. дейiн; *
- Төле би к.
бастап
Рысқұлов д.
дейiн. *
- Есентай                   2004- 137,0  -"-       -"-         -"-
- қала                      2010
аудандарында
су айдау
жолдарын
жөндеу; *
- Сәтпаев к.                2003- 250,0
бастап                    2005
Бөкейханов к.
дейiн қалпына
келтiру
(ҮАК-пен
қиылысы); *
- Сұлтан,                   2005  50,0
Мойка, Қарасу,            д.
Казачка,
Прямуха *
3.7.6. Созымдылығы Барто-    2002- 50,0  Респ.    ҮАК-тың       Алматы қ.
11,5 км ҮАК     ғай су    2003        бюджет   бұзылған      әкiматы,
қала аймағын    қоймасы                        учаскелерiн   АҚАҚОҚБ,
қалпына келтiру мен ҮАК-ты                     қалпына       қал.СЭБ
бойынша         пайдалану                      келтiруге
шараларды       бойынша                        даярлық
анықтау         басқару
Жер асты суларын қорғау
3.8. Су өткiзу     "Суканал" 2002- 261,0 Инвес-   Жер асты      АҚАҚОҚБ,
жүйесiн (25 км) МҚК       2005        тиция    суларының     қал.СЭБ
қала                                  (1,8     ластануын
канализациясы                         млн.$)   азайту
жүйесiне
каналданбаған
құрылысты
қосуды қоса
алған-да
жаңалауды
жүргiзу *
3.9. Қалалық      Кәсiпорын  2002- Смета   Кәсiп-   Қала        АҚАҚОҚБ,
канализацияға             2015  бойынша орын     канализация-"Суканал"
жiберудiң                               қаражаты сына        МҚК
алдында                                          жiберiлетiн
бастапқы                                         сулардың
тазалауды                                        ластануын
жүргiзе отыра,                                   төмендету
Алматының барлық
кәсiпорындарында
өнеркәсiптiк
ағын суларын
технологиялық
тазалауды
енгiзу *

3.9.1. Реализовать АПК          2002- 190,0  Средства    Достижение АГТУООС
проект очистных               2004         АПК         нормативных
сооружений,                                            показателей
обеспечивающих
нормативную
очистку сбросов
ТЭЦ-1
3.10. Уточнить     АО           2002- 0,8    Респ.       Коррек-    АО
математическую   "Дауыс-2к"   2003         бюджет      тировка    "Южказ-
модель           Конкурс                               математи-  недра"
Алматинского                                           ческой
месторождения                                          модели
подземных вод с                                        подземных
учетом прогноза                                        вод
колебания уровня                                       Алматинского
подземных вод в                                        месторождения
зависимости от
объема добычи  *
3.11. Провести     АО           2003  5,0    Респ.       Определе-  АО
комплексное      "Алматыгид-               бюджет      ние причин "Южказ-
обследование     рогеология",                          подтопле-  недра"
зоны             ГКП "Водоканал",                      ния нижних Гор.
выклинивания     Представительство                     районов    СЭУ,
подземных вод    "Виведи Уотер                         города     АГТУООС
на территории    Казахстан",
г.Алматы с       Институт
учетом           сейсмоло-гии,
гидрогеологичес- Конкурс
ких, инженерно-
геологических,
архитектурных,
сейсмических и
санитарных
характеристик
ВОДОСБЕРЕЖЕНИЕ.
3.12. Провести     ГКП          2002- 1840,0 Инвестиции  Сокращение Отдел
реконструкцию    "Водоканал"  2005                     потерь     энерге-
сетей                                                  питьевой   тичес-
водоснабжения *                                        воды       кого
комп-
лекса
3.13 Продолжить    Водополь-    2002- 693,0  Средства    Экономия   ГКП
работы по        зователи     2005         Водополь-   водопот-   "Водо-
установке                                  зователей   ребления   канал"
индивидуальных
приборов учета *
3.14. Повышение
уровня надежности
системы питьевого
водоснабжения
г.Алматы  *
3.14.1 Организовать ГКП         2002-        Инвестиции  Обеспе-   Акимат
стабильное        "Водоканал" 2005                     чение     г.Алматы
рациональное                                           населения Гор.
водоснабжение                                          питьевой  СЭУ
в районах:  *                                          водой
· Малоэтажной          -"-       -"-  По         -"-
застройки                           сметам
города ("Шанырак

3.9.1. ТЭЦ-1 суын  АПК       2002- 190,0 АПК      Нормативтiк   АҚАҚОҚБ
нормативтiк               2004        қаражаты көрсеткiштерге
тазалуды                                       қол жеткiзу
қамтамасыз
ететiн тазалау
ғимараттарының
жобасын жүзеге
асыру
3.10. Өндiру      "Дауыс-2к" 2002- 0,8   Респ.    Алматы жер    "Южказ-
көлемiне       АҚ         2003        бюджет   асты суы      недра" АҚ
байланысты жер Конкурс                         орнының
асты суы                                       математикалық
деңгейiнiң                                     үлгiсiн түзету
ауытқу болжамын
ескере отырып,
жер асты суының
Алматыдағы
орнының
математикалық
үлгiсiн
анықтау *
3.11. Гидрологиялық,"Алматы- 2003  5,0   Респ.    Қаланың       "Южказ-
инженерлiк-      гидро-               бюджет   төменгi       недра"
геологиялық,     геология"                     аудандарын    АҚ,
сәулеттiк,       АҚ,                           су басу       қал.СЭБ,
сейсмикалық және "Суканал"                     себебiн       АҚАҚОҚБ
санитарлық       МҚК,                          анықтау
сипаттамаларды   "Виведи
ескере отырып,   Уотер
Алматы қ.        Қазақстан"
аумағындағы жер  өкiлдiгi,
асты суының      Сейсмо-
жиналу аймағына  логия
кешендi зерттеу  институты,
жүргiзу          Конкурс
СУДЫ  ҮНЕМДЕУ
3.12. Сумен       "Суканал"  2002- 1840,0 Инвести- Ауыс су      Энерго
жабдықтау      МҚК        2005         циялар   ысырабын     кешен
желiлерiн                                       азайту       бөлiмi
жаңалау *
3.13. Жеке есеп   Суды       2002- 693,0 Суды     Суды          "Суканал"
приборларын    қолдану-   2005        қолда-   жұмсауды      МҚК
орнату         шылар                  нушылар  үнемдеу
жұмыстарын                            қаражаты
жалғастыру *
3.14. Алматыда   "Суканал"   2002-       Инвес-   Халықты       Алматы қ.
ауыз сумен    МҚК         2005        тициялар ауыз сумен    әкiматы,
жабдықтау                                      қамтамасыз    қал.СЭБ
жүйесiнiң                                      ету
сенiмдiлiк
деңгейiн
көтеру *
3.14.1. Аудандарда  -"-      -"-   Смета  -"-
сумен тұрақты                   бойынша
жабдықтауды
ұйымдастыру: *
- шағын қабатты
қала құрылысы

1-6", "Дубок",
"Таугуль-3",
"Айгерим",
"Ул-жан",
"Школьник-1,2",
"Дархан",
"Калкаман-2,3",
"Думан-1,2";
· Нового гра-      ГКП          2002- По     Инвестиции    -"-     Отдел
достроительного  "Водоканал"  2005  сметам                       энерге-
освоения (жилой                                                  тичес-
район "Мамыр",                                                   кого
восточнее п.                                                     ком-
"Алгабас",                                                       плекса
западнее
п."Первомайка");
· Поселков           -"-         -"-  464,940    -"-       -"-      -"-
("Кирова",
"Кок-Кайнар",
"Ожет", "Дружба"),
вошедших в черту
города, подключить
к городским сетям
водопровода *
3.14.2 Законсер-   ГКП          2002- 135,8  Инвестиции  Рацио-     Отдел
вировать         "Водоканал"  2005                     нальное    энерге-
водопроводные                                          исполь-    тичес-
кусты скважин                                          зование    кого
№ 19, 31, 32,                                          водных     комп-
34, 36, 41                                             ресурсов   лекса
3.15. Обеспечить   Предприятия, 2004- По     Средства    Рацио-    АГТУООС,
внедрение        организации  2006  сметам предприятий нальное   ГКП
систем                                                 исполь-   "Водо-
оборотного                                             зование   канал"
водоснабжения                                          водных
на предприятиях                                        ресурсов
города
IV. ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВО.
ГРАДОСТРОИТЕЛЬСТВО
4.1. Разработать   ЗАО "Центр   2001- 20,0   Гор.        Тер КСООС Акимат
** территориальную градостро-   2002         бюджет                г.Алматы
комплексную     ительного    в т.ч.:                            АГТУООС
схему охраны    проекта"     2002  10,0
окружающей
среды г.Алматы
4.2. Провести         -"-       2004- 4,0    Гор. бюджет Концепция    -"-
исследования и               2005                     и программа
разработать                                           с планом
концепцию,                                            мероприятий
программу                                             по организации
формирования                                          застройки
городской среды                                       города
г.Алматы (двор,
квартал, улица,
жилой массив,
зона) с
использованием
экологических
подходов *
4.3. Создать:       -"-         2005- 18,0   Гор.бюджет  Создание     -"-
· Серию                        2008                     промышленно-
аналитических                                         экологических
промышленно-                                          паспортов
экологических
карт в составе
экологоградостроительного
атласа г.Алматы     *
·  Промышленно-
экологические
паспорта с
электронными
картами в составе
экологоградостроительного
атласа г.Алматы  *

("Шаңырақ 1-6",
"Дубок", "Таугүл-3",
"Әйгерiм", "Ұлжан",
"Школьник-1,2",
"Дархан",
"Қалқаман-2,3",
"Думан-1,2";
- жаңа құрылыс   "Суканал" 2002- Смета  Инвес-   -"-           Энерго
алаңын игеру   МҚК       2005 бойынша тициялар               кешен
("Мамыр" тұрғын                                              бөлiмi
ауданы, "Алғабас"п.
шығыс жағы,
"Первомайка" п.
батыс жағы);
- қала шегiне      -"-      -"-   464,940 -"-      -"-          -"-
кiретiн
поселкалар
("Киров",
"Көкқайнар",
"Үжет",
"Дружба") су
құбырының
қалалық
желiлерiне
қосу *
3.14.2. N 19, 31, "Суканал"  2002- 135,8 Инвес-   Су            Энерго
32, 34, 36, 41 МҚК        2005        тициялар ресурстарын   кешен
скважиналарының                                тиiмдi        бөлiмi
су өткiзгiш                                    пайдалану
тегершiгiн
тоқтата тұру
3.15. Қала         Кәсiп-    2004- Смета   Кәсiп-   Су          АҚАҚОҚБ,
кәсiпорындарын- орындар,  2006  бойынша орын     ресурстарын "Суканал"
да айналмалы    ұйымдар                 қаражаты тиiмдi      МҚК
сумен жабдықтау                                  пайдалану
жүесiн енгiзудi
қамсыздандыру
IV. ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ
ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ
4.1. Алматы        "Қалақұры-2001- 20,0  Қала      Тер КСООС    Алматы қ.
** қаласының        лысын    2002        бюджетi                әкiматы,
қоршаған ортасын жобалау                                     АҚАҚОҚБ
қорғаудың        орталығы"
аумақтық кешендi ЖАҚ
схемасын әзiрлеу
4.2. Экологиялық    -"-      2004- 4,0   Қала     Қала          -"-
көзқарастарды             2005        бюджетi  құрылысын
пайдалана отыра                                ұйымдастыру
Алматы қаласының                               шараларының
қалалық ортасын                                жоспарына
қалыптастырудың                                сәйкес
тұжырымдамасын,                                тұжырымдама
бағдарламасын                                  мен
зерттеу және                                   бағдарлама
әзiрлеу (аула,
орам, көше, тұрғын
алаңы, аймақ) *
4.3. Жасалсын:     -"-       2005- 18,0  Қала     Өнеркәсiптiк-  -"-
- Алматы                    2008        бюджетi  экологиялық
қаласының                                      паспорттарды
экологиялық                                    жасау
қала құрылысы
атласының
құрамында
талдамалық
өнеркәсiп-
экологиялық
карталар
сериясы; *
- Алматы
қаласының
экологиялық
қала құрылысы
атласының
құрамында
электронды
картасы бар
өнеркәсiп
экологиялық
паспорты *

4.4. Разработать:  ЗАО "Центр   2003- 15,0   Гор.        Разработка Депар-
· Схему орошения  градостро-   2004         бюджет      докумен-   тамент
зеленых         ительного                             тации      благо-
насаждений на   проекта",                             и создание устрой-
территории      Конкурс                               ороситель- ства
г.Алматы;     *                                       ной сети
· Схему ливневой               2004- 15,0   Гор.        и ливневой
канализации                  2005         бюджет      канализации
города
4.4.1. Реализовать АО "Благо-   2006- По     Гор.                       -"-
разработанные   устройство", 2010  сметам бюджет
схемы     *     Конкурс
4.4.2. Продолжить  АО "Благо-   Еже-  15,0   Гор.        Восстановление -"-
работы по       устройство", годно        бюджет      имеющихся
ремонту арычных                                       арычных
систем       *                                        систем
4.5. Провести      Институт     2002- 4,5    Респ.бюджет Регио-     АГТУООС
оценку           географии    2003                     нальная
рекреационных и  МОН РК                                модель
туристических                                          террито-
ресурсов                                               риальной
Центрально-                                            организации
Заилийского                                            туристско-
района                                                 рекреаци-
приоритетного                                          онной
освоения и                                             деятельности
разработать
рекомендации по
их использованию
4.6. Разработать   Конкурс      2002  1,0    Гор.бюджет  Разработка Депар-
программу по                                           плана ме-  тамент
организации                                            роприятий  моло-
туризма в                                                         дежи,
г.Алматы и                                                        туризма
Алматинской обл. *                                               и спорта
4.6.1. Развитие    ГПП "Медеу"  2002- 27,0     -"-       Реализация ГПП
туристско-                    2006                     программы  "Медеу"
экскурсионной и
рекреационной
деятельности     *
ОЗЕЛЕНЕНИЕ
4.7 Разработать    Конкурс      2001- 8,0    Гор.бюджет  План ме-   Депар-
схему, программу              2002                     роприятий  тамент
озеленения                    в т.ч.:                  по         благоу-
г. Алматы с                   2002  4,0                системному строй-
последующей ее                                         развитию   ства,
реализацией   *                                        озеленен-  АГТУООС
ных территорий
2003- По                 Наращивание
2015  смете              зеленого
потенциала,
восстановление
облика г.Алматы,
как города-сада

4.4. Әзiрленсiн:  "Қала-     2003- 15,0  Қала    Қаланың        Көрiктен-
- Алматы         құрылы-    2004        бюджетi суару желiсi   дiру
қаласының      сын                            мен ағынды су  департа-
аумағындағы    жобалау                        канализациясы- ментi
жасыл          орта-                          ның құжаттарын
желектердi     лығы"                          әзiрлеу және
суару схемасы;*ЖАҚ,                           құру
- ағынды су      Конкурс    2004- 15,0  Қала
канализациясы-            2005        бюджетi
ның схемасы.
4.4.1. Әзiрленген "Көрiк-    2006- Смета  Қала
схемаларды     тендiру"   2010 бойынша бюджетi                -"-
жүзеге асыру * АҚ,
Конкурс
4.4.2. Арық       "Көрiк-    Жыл   15,0  Қала     Бұрыннан       -"-
жүйесiн жөндеу тендiру"   сайын       бюджетi  бар арық
жұмыстарын     АҚ                              жүйесiн
жалғастыру *                                   қалпына
келтiру
4.5. Орталық-Iле  ҚР МОН     2002- 4,5   Респ.    Туристiк      АҚАҚОҚБ
ауданының      геогра-    2003        бюджет   рекреациялық
рекреациялық   фия                             қызметтiң
және туристiк  инсти-                          аумақтық
ресурстарының  туты                            ұйымдасты-
тиiмдi игеруiне                                рылуының
бағалау жүргiзу                                аймақтық
және оларды                                    үлгiсi
пайдалану
бойынша ұсыныс
әзiрлеу
4.6. Алматы       Конкурс    2002  1,0   Қала     Шаралар       Жастар,
қаласы мен                            бюджетi  жоспарын      туризм
Алматы                                         әзiрлеу       және
облысында                                                    спорт
туризмдi                                                     депар-
ұйымдастыру                                                  таментi
бағдарламасын
әзiрлеу *
4.6.1. Туристiк   "Медеу"    2002- 27,0  -"-    Бағдарламаны    "Медеу"
экскурсиялық   МКК        2006               жүзеге асыру    МКК
және                                                         -"-
рекреациялық
жұмыстарды
дамыту *
КӨГАЛДАНДЫРУ
4.7. Алматы       Конкурс    2001-  8,0  Қала     Көгалданған    Көрiк-
қаласын                   2002        бюджетi  аумақты жүйелi тендiру
көгалдандыру              2003- Смета          дамыту         департа-
схемасын,                 2015 бойынша         жөнiндегi      ментi
бағдарламасын                                 шаралар жоспары АҚАҚОҚБ
әзiрлеп,                                       Жасыл желек
жүзеге асыру *                                 аясын кеңейту,
БАҚ-қала
ретiндегi
Алматы келбетiн
қалпына келтiру

4.8. Восстановить  АО "Зелен-   2002- 1,5    Средства    Получение  Депар-
питомничье       строй",      2010  еже-   предприятий саженцев   тамент
хозяйство и      Главный      в     годно              в доста-   благо-
обеспечить       ботаничес-   т.ч.:                    точном     устрой-
стабильный выход кий сад,     2002  1,5                количестве, ства,
качественного    Опытно-                               необходимых
посадочного      показательный                         пород,     АГТУООС
материала   *    лесопитомник                          класса и
МН и ВО,                              кондиции
ТОО "Центрис"
4.9. Утвердить,    Конкурс      2002                                АГТУООС
ввести в
действие
"Временное
положение по
определению
платежей за
вынужденный
снос, кронировку
и санитарную
обрезку деревьев
в г.Алматы"
ОСОБО ОХРАНЯЕМЫЕ ПРИРОДНЫЕ ТЕРРИТОРИИ
4.10. Разработать  Конкурс      2002- 1553,2 Респ.       Подготовка АГТУООС
естественно-                  2015         бюджет,     к принятию Гор.
научное и                     в т. ч.:     Гор.бюджет  решения о  СЭУ
технико-                      2002  2,0    Гор.бюджет  создании
экономическое                 2003  3,0    Гор.бюджет  ООПТ
обоснование и
обеспечить
развитие особо
охраняемых
природных
территорий  *
4.11. Продолжить   ГКП          2001- 50,0   Респ.       Сохранение АГТУООС
** работы по       "Алматы-     2005         бюджет,     ландшафт-  Гор.
охране,         эколого-     в т.ч.:      Гор.бюджет  ного и     СЭУ
содержанию и    строй",      2002  10,0               биологи-
восстановлению  Конкурс                               ческого
ООПТ "Роща                                            разно-
Баума"    *                                           образия,
охрана,
восста-
новление
растительного
и животного
мира
4.12. Осуществить  АО "Благо-   2002- 138,0  Гор.бюджет       -"-   Депар-
строительство    устройство", 2010  еже-                          тамент
дендропарка      Конкурс            годно                         благо-
"Нурсултан-парк"                                                  устрой-
ства
4.13. Обеспечить   ГПП "Медеу"  до    244,0  Гор.бюджет       -"-   АГТУООС
развитие и                    2010                                Гор.
содержание                                                        СЭУ
государственного              2011- 300,0
природного парка              2015
"Медеу" (урочище
Медеу, Шымбулак,
Бутаковское)  *
4.14. Провести     Конкурс      2002- 2,64   Гор.бюджет       -"-   АГТУООС
защиту и                     2005                                Гор.
сохранение                                                       СЭУ
дендрологических
объектов согласно
перечню
V. ЭКОНОМИЧЕСКОЕ  СТИМУЛИРОВАНИЕ  РАЗВИТИЯ  ЭКОЛОГИЧЕСКОГО
ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА.

4.8. Қорық        "Желек-    2002- 1,5   Кәсiп-   Көшеттердiң    Көрiк-
шаруашылығын   құрылыс"   2010  жыл   орын     қажеттi        тендiру
қалпына келтiру АҚ, Бас          сайын қаражаты тұқымының,     департа-
және сапалы    ботани-                         сыныбы мен     ментi
отырғызылған   калық                           бейiмдiлерiнiң АҚАҚОҚБ
материалдық    бақ, Ғ ж                        жеткiлiктi
тұрақты шығуын ЖОМ                             санын алу
қамсыздандыру* Тәжiри-
белiк-
көрсетi-
лiмдiк
орман
қорығы,
"Центрис"
ЖШС
4.9. "Алматы      Конкурс    2002  0,5   Қала                   АҚАҚОҚБ
қаласындағы                           бюджетi
ағаштарды
амалсыздан
кесу, күзеу
және санитарлық
кесу үшiн
төлемдердi
анықтау
жөнiндегi уақытша
ереженiң әзiрлеу
және бекiту
ЕРЕКШЕ ҚОРҒАЛАТЫН ТАБИҒИ АУМАҚ
4.10. Табиғи-     Конкурс    2001- 1553,2 Респ.   ЕҚТА құру      АҚАҚОҚБ,
ғылыми және               2005  оның   бюджет  туралы шешiм   қал.СЭБ
техникалық-               о.i.  iшiнде:қала    құруға даярлық
экономикалық              2002- 483,2  бюджетi
негiздеме                 2003
әзiрлеу және
ерекше
қорғалатын
табиғи аумақтың
дамуын
қамсыздандыру *
4.11. "Баум       "Алматы-   2001- 50,0  Респ.    Ландшафтық    АҚАҚОҚБ,
** тоғайы" ЕҚТА   экоқұры-   2005        бюджет   және          қал.СЭБ
қорғау, күту   лыс" МҚК,              қала     биологиялық
және қалпына   Конкурс                бюджетi  әртүрлiлiктi
келтiру                                        сақтау,
жұмыстарын                                     өсiмдiк және
қалпына келтiру *                              хайуанаттар
әлемiн
қалпына
келтiру
4.12. "Нұрсұлтан- "Көрiк-    2002- 138,0/ Қала      -"-        Көрiк-
парк"          тендiру"   2010  жыл    бюджетi              тендiру
дендропаркiн   АҚ,                                          депар-
салу           Конкурс                                      таментi
4.13. "Медеу"     "Медеу"    2010  244,0  Қала                 АҚАҚОҚБ,
мемлекеттiк    МТП        д.           бюджеті              қал,СЭБ
табиғи паркiн             2011- 300,0
дамыту мен                2015
күтудi
қамсыздандыру
(Медеу, Шымбұлақ,
Бутаковка
шатқалдары) *
4.14. Тiзбеге     Конкурс    2002- 2,64  Қала      -"-         АҚАҚОҚБ,
** сәйкес                    2005        бюджетi               қал.СЭБ
дендрологиялық
нысандарды
қорғау мен
сақтау (N 2
қосымша)
V. ЭКОЛОГИЯЛЫҚ КӘСIПКЕРЛIКТI ДАМЫТУДЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЫНТАЛАНДЫРУ

5.1. Подготовить   Институт     2002- 0,5    Гор.бюджет  Предложе-  Комитет
** предложения по  экономи-     2005                     ния с      по эко-
внедрению       ческих                                целью      номике,
экономических   исследо-                              пополнения АГТУООС
инструментов    ваний,                                источников
экологической   Конкурс                               финансирования
политики:                                             природоохранных
- маркетабельных                                        мероприятий
разрешений;
- депозитно-
возвратной
системы  *
5.2. Подготовить   Институт     2002   -     Гор.       Обоснование АГТУООС
предложения по  экономических             бюджет     необходимости
учреждению      исследований                         муниципального
экологического                                       банка
муниципального
банка   *
5.3. Разработать   Конкурс      2002  1,0    Гор.бюджет  Развитие   АГТУООС
** механизм                                              экологического
внедрения                                             страхования
экологического
страхования в
соответствии с
законом РК "Об
охране
окружающей
среды"  *
5.4. Создать центр Конкурс      2002  0,5    Гор.бюджет  Возможность Акимат
** экологически                                          внедрения   г.
чистых технологий                                     современных Алматы
с развитием                                           технологий
информационной
базы современных
технологий   *
5.5. Разработать   Департамент  Посто-                   Создание   Акимат
предложения по  малого       янно                     условий    г.
экономической   бизнеса                               для эконо- Алматы
поддержке                                             мического
субъектов малого                                      стимулирования
экологического                                        экологического
предпринимательства  *                                бизнеса
5.6. Проведение    Конкурс      2003  1,5    Гор.бюджет  Анализ ре- Акимат
** анализа                                               зультатов  г.
реализации                                            и коррек-  Алматы,
программы ТАЖД                                        тировка    АГТУООС
и разработка                                          программы
предложений по
ее корректировке
5.7. Проведение    Конкурс      еже-  0,5    Гор. бюджет Определе-  Акимат
** эколого-                     годно                    ние эффек- г.
экономической                2002  0,5                тивности   Алматы,
оценки                                                мероприя-  АГТУООС
природоохранных                                       тий
мероприятий   *
VI.  МОНИТОРИНГ, КАДАСТРЫ.

5.1. Экологиялық  Эконо-     2002- 0,5   Қала     Табиғат       Экономика
** саясаттың      микалық    2005        бюджетi  қорғау        жөнiндегi
экономикалық   зерттеулер                      шараларын     комитет,
құралдарын     институты,                      қаржыландыру  АҚАҚОҚБ
енгiзу жөнiнде Конкурс                         көзiн толтыру
ұсыныс даярлау:                                мақсатындағы
-  маркетабельдiк                                 ұсыныс
рұқсаттар;
-  депозиттi
қайтарым жүйесi *
5.2. Экологиялық  Эконо-     2002  --    Қала     Муниципальдық АҚАҚОҚБ
муниципальдық  микалық                бюджетi  банктiң
банктi құру    зерттеулер                      қажеттiлiгi
жөнiнде ұсыныс институты                       туралы
даярлау *                                      негiздеме
5.3. "Қоршаған    Конкурс    2002  1,0   Қала     Экологиялық   АҚАҚОҚБ
** ортаны қорғау                         бюджетi  сақтандыруды
туралы" ҚР                                     дамыту
заңына сәйкес
экологиялық
сақтандыруды
енгiзу механизмiн
әзiрлеу *
5.4. Бүгiнгi      Конкурс    2002  0,5   Қала     Қазiргi       Алматы қ.
** технологияның                         бюджетi  технологияны  әкiмшiлiгi
ақпараттық                                     енгiзу
базасын дамыта                                 мүмкiндiгi
отыра, экологиялық
таза технология
орталығын құру *
5.5. Шағын        Шағын      2002- 0,5   Қала     Экологиялық   Алматы қ.
экологиялық    бизнес     2003        бюджетi  бизнестi      әкiмшiлiгi
кәсiпкерлiк    департа-                        экономикалық
субъектiсiн    ментi                           жағдай жасау
экономикалық                                   үшiн ынталандыру
қолдау бойынша
ұсыныс әзiрлеу *
5.6. ТАЖД         Конкурс    2003  1,5   Қала     Бағдарлама    Алматы қ.
** бағдарламасын                         бюджетi  нәтижесiн     әкiмшiлiгi,
iске асыруға                                   талдау және   АҚАҚОҚБ
талдау жүргiзу                                 түзету
және оған түзету
енгiзу бойынша
ұсыныс әзiрлеу
5.7. Табиғатты    Конкурс    Жыл   1,0   Қала     Шаралардың    Алматы қ.
** қорғау                    сайын       бюджетi  тиiмдiлiгiн   әкiмшiлiгi,
шараларына                                     анықтау       АҚАҚОҚБ
экологиялық
экономиканы
бағалауды
жүргiзу *
VI. МОНИТОРИНГ, КАДАСТРЛАР

6.1. Осуществление
** научно-
практических
мероприятий по
изучению и оценке
состояния
окружающей среды
г.Алматы   *
6.1.1. Продолжить  Гор.СЭУ,     2002- 6,0    Гор.бюджет  Создание   Акимат
** работы по       Конкурс      2005                     радиологи- г.
радиационно-                 в т.ч.:                  ческих     Алматы
экологическому               2002  1,5                карт
обследованию                                          масштаба
территорий                                            1:10000
г.Алматы.  *
6.1.2. Вести       Конкурс      2002   2,0   Гор.бюджет  Ведение    АГТУООС
** кадастры                     посто- еже-              автомати-  Гор.СЭУ
источников                   янно   годно             зированной
загрязнения                                           системы
атмосферного                                          экологического
воздуха, почвы,                                       кадастра
воды, мест
хранения
(захоронения)
отходов,
участков
антропогенного
и природного
загрязнения
г.Алматы с
применением
ГИС-технологий
(совместно с ПЭВА) *
6.1.3. Исследовать Конкурс      2003- 6,0    Гор.бюджет  Выявление  АГТУООС
** загрязненность               2006                     опасных    Гор.СЭУ
окружающей среды                                      химических
города опасными для                                   загрязнителей
жизнедеятельности                                     окружающей
техногенными                                          среды
химическими
загрязнителями *
6.1.4. Продолжить  Конкурс      2002- 5,0    Гор.бюджет  Установле- Депар-
** изучение                     2005                     ние        тамент
зависимости                  в т.ч.:                  причинных  здраво-
качественных и               2002  1,0                связей     охране-
количественных                                        заболева-  ния,
характеристик                                         емости     АГТУООС
соматических                                          населения  Гор.СЭУ
заболеваний                                           от
населения                                             экологических
города Алматы от                                      факторов
экологических
факторов  *
6.2. Организация
эффективной
системы
мониторинга
окружающей
среды
г.Алматы *
6.2.1. Создать     АГТУООС,     2003- 5,0    Гор.бюджет  Создание   Акимат
** Алматинский     Гор.СЭУ,     2004  еже-               эффектив-  г.
Центр           АГУ по ЧС,         годно              ной        Алматы
мониторинга     Горкомзем,                            системы
окружающей      ГорНПЦзем,                            экологического
среды           РГП "Казгидромет",                    мониторинга
(АЦМОС): *      ГКП "Водоканал",
ТУ "Казнедра" и
др.организации

6.1. Алматы
** қаласының
қоршаған
ортасының
жағдайын
зерттеу мен
бағалау бойынша
ғылыми-
практикалық
шараларды
жүзеге асыру *
6.1.1. Алматы     қал.СЭБ,   2002- 6,0   Қала     1:10000       Алматы қ.
** қаласының      Конкурс    2005        бюджетi  көлемiндегi   әкiмшiлiгi
аумақтарын                о.i.                 радиологиялық
радиациялық-              2002  1,5            карта жасау
экологиялық
зерттеу бойынша
жұмыстарды
жалғастыру *
6.1.2.Атмосфералық Конкурс   2002  2,0   Қала     Экологиялық   АҚАҚОҚБ,
** ауаны,топырақты,          б.    жыл   бюджетi  кадастрдың    қал.СЭБ
суды ластау             тұрақты сайын          автоматты
көздерiнiң, ГИС                                жүйесiн
технологиясын                                  енгiзу
қолдана отыра
(ПЭВА-мен)
Алматы қаласының
антропогендiк
және табиғи
ластау
қалдықтарының,
учаскелерiнiң
кадастарларын
енгiзу *
6.1.3. Қала       Конкурс    2002- 6,0   Қала     Қоршаған      АҚАҚОҚБ,
** қоршаған                  2006        бюджетi  ортаның       қал.СЭБ
ортасының                                      қауiптi
тiршiлiк үшiн                                  химиялық
қауiптi                                        ластағыштарын
техногендiк                                    анықтау
химиялық
ластағыштармен
ластануын зерттеу *
6.1.4. Экологиялық Конкурс   2002- 5,0   Қала     Экологиялық    Денсаулық
** факторлардан              2005        бюджетi  факторларға    сақтау
Алматы қаласы             о.i.                 халықтың       департа-
халқының                  2002  1,0            сырқаттануының ментi
соматикалық                                    себептiк       АҚАҚОҚБ,
сырқаттануының                                 байланыстарын  қал.СЭБ
сапалық және                                   анықтау
сандық
сипаттамасының
байланыстылығын
зерттеудi
жалғастыру *
6.2. Алматы
қаласы
қоршаған
ортасының
мониторингiнiң
тиiмдi жүйесiн
ұйымдастыру *
6.2.1. Қоршаған   АҚАҚОҚБ,   2002- 5,0   Қала     Экологиялық   Алматы қ.
** орта           қал.СЭБ,   2004  жыл   бюджетi  мониторингтiң әкiмшiлiгi
мониторингiнiң ТЖ жөн.          сайын          тиiмдi жүйесiн
Алматы         АҚБ,                            құру
орталығын құру Қалажерком,
(ҚОМАО): *     ҚалжерҒӨО,
"Қазгидромет"
РМК,"Суканал"
МКК,"Қазнедра"
ТУ және басқа
ұйымдар

6.2.2. Совершен-   АГТУООС,     2002-  3,0    Гор.бюджет  Обеспече- Акимат
** ствовать авто-  Гор.СЭУ,     2015 в ежего- Инвестиции, ние       г.
матизированные  проект       т.ч.:  дно    Средства    системы   Алматы
системы        "Экологизация 2002   3,0    предприятий управления
управления      водопользова-                          охраной
(АСУ) качеством  ния г.Алматы",                         окружающей
окружающей      предприятия и                          среды на
среды *         организации                            современном
уровне
6.2.3. Обеспечить  Организации и 2002-      Респ.бюджет, Постоянное Акимат
** работы по       предприятия   2015       Гор.бюджет,  наблюдение, г.
мониторингу                              Инвестиции,  оценка и   Алматы
загрязнения                              Средства     прогноз
природной среды                          предприятий  состояния
г.Алматы при                                          окружающей
совершенствовании                                     среды
контрольно-
измерительного
оснащения   *
· Атмосферный     РГП         Посто- 4,0   Респ.бюджет, Постоянное АГТУООС
воздух:         "Казгид-    янно   еже-  Гор.бюджет   наблюдение
- проведение      ромет"      2002   годно              за
мониторинга; *                     4,0                состоянием
атмосферного
воздуха
- восстановить 2   -"-        2002-  6,0   Гор.бюджет   Увеличение  -"-
стационарных                2003                      стационарных
пункта                      в т.ч.:                   пунктов
наблюдений за   -"-         2002   3,0                наблюдения
состоянием                                            до 5 единиц
загрязнения
атмосферы ; *
- организовать    АГТУООС      2003- 5,0    Гор.бюджет  Ведение     -"-
маршрутные      Конкурс      2005                     мониторинга
посты                                                 по 6 маршрутам
наблюдений; *
- внедрить
автоматизиро-
ванную систему
мониторинга
загрязнения
атмосферного
воздуха по
этапам:     *
1 этап        РГП          2004  2,5    Респ.бюджет, Установка:
"Казгид-           млн.$  Гор.бюджет,  3 -
ромет"                    Инвестиции   автоматических
стационарных и
1 - мобильной
станций;
2 этап            -"-       до    5,0     -"-        10 -
Предприятия  2010  млн.$ Средства     автоматических
предприятий  стационарных
станций;
3 этап           -"-        до    7,5     -"-        15 -
2015  млн.$              стационарных
автоматических
станций
· Подземные воды:
- восстановить  АО "Алматы-  2002- 20,0     Респ.бюджет, Ввод в    ТУ
региональную  гидрогео-    2006           Инвестиции,  действие  "Южказ-
и             логия"                      Средства     ранее за- недра"
организовать                              водопользо-  консерви- АГТУООС
локальную сети                            вателей      рованных  Гор.СЭУ
наблюдений на                                          25 скважин
водоносных                                             и обес-
горизонтах; *                                          печение
их осна-
щенности на
современном
уровне

6.2.2. Қоршаған   АҚАҚОҚБ,   2002- 3,0   Қала     Қоршаған      Алматы қ.
** ортаны         қал.СЭБ,   2015  жыл   бюджетi, ортаны        әкiмшiлiгi
басқарудың     "Алматы қ. о.i.  сайын Инвес-   басқару
автоматты      Су пайда-  2002  3,0   тиция,   жүйесiн
жүйесiн (БАЖ)  лануды                 Кәсiп-   қазiргi
жетiлдiру *    экология-              орын     деңгейде
ландыру"               қаражаты қамсыздандыру
жобасы,
кәсiпорын-
дар мен
ұйымдар
6.2.3. Бақылау-   Ұйымдар    2002-       Респ.    Қоршаған      Алматы қ.
** өлшеу          мен        2015        бюджет,  ортаның       әкiмшiлiгi
жабдықтауын    кәсiпо-                қала     жағдайын
жетiлдiру      рындар                 бюджетi, бақылау,
кезiнде                               Инвес-   бағалау
Алматының                             тиция,   мен болжау
табиғи ортасын                        Кәсiп-
ластау                                орын
мониторингi                           қаражаты
бойынша жұмысты
қамсыздандыру *
- Атмосфералық   "Қазгид-  Тұрақты 4,0  Респ.    Атмосфералық  АҚАҚОҚБ
ауа:           ромет"            жыл  бюджет,  ауа жағдайын
- мониторингтi   РМК              сайын қала     тұрақты
жүргiзу; *                            бюджетi  бақылау
- атмосфералық   -"-        2002-  6,0  Қала     Стационарлық  -"-
ауаның ластану            2003        бюджетi  бақылау
жағдайын                                       нүктелерiн
бақылайтын 2                                   5 бiрлiкке
стационарлық                                   көбейту
нүктенi қалпына
келтiру; *
- маршруттық     -"-        2002- 5,0   Қала     6 маршрут     -"-
бақылау        АҚАҚОҚБ    2005        бюджетi  бойынша
нүктелерiн     Конкурс    о.i.                 мониторинг
ұйымдастыру; *            2002  3,0            енгiзу
- кезең бойынша                         Респ.                  АҚАҚОҚБ
атмосфералық                          бюджет,  Қондырғы:
ауаны ластау                          қала     3 - автоматты
мониторингiнiң                        бюджетi, стационарлы
автоматты                             Инвес-   және
жүйесiн енгiзу; *                     тиция    1 - мобильдi
1 кезең        "Қазгид-   2004  2,5   Респ.    станция;
ромет"           млн.$ бюджет,
РМК                    қала
бюджетi,
Инвес-
тиция
2 кезең        -"-        2010  5,0   -"-      10 -
Кәсiпорын  д.    млн.$ Кәсiп-   автоматты
орын     стационарлы
қаражаты станция;
3 кезең        -"-        2015  7,5    -"-     15-автоматты
д.    млн.$          стационарлы
станция
- Жер асты                              Респ.    Бұрын         "Южказ-
сулары:                               бюджет,  тоқтатылған   недро"АБ,
- су айдау       "Алматы-   2002- 20,0  Инвес-   25 скважинаны АҚАҚОҚБ,
жиектерiнде    гидроге-   2006        тиция,   iске қосу     қал.СЭБ
бақылаудың     ология"                Суды     және қазiргi
аймақтық       АҚ                     пайд.    деңгейде
желiсiн                               қаражаты жабдықтауды
қалпына                                        қамсыздандыру
келтiру және
жергiлiктi
желiсiн
ұйымдастыру; *

- усовершенство-  ГКП          пос-  3,0    Инвестиции
вать наблюда-   "Водоканал"  тоян- еже-
тельную сеть на Представи-   но    годно
водозаборах ГКП тельство
"Водоканал";  * "Вивенди
Уотер
Казахстан"
- вести автома-   ТОО          пос-  1,5    Респ.бюджет  Оператив- ТУ
тизированную,   "Дауыс-2к"   тоян- еже-                ный и    "Южказ-
гидродинамическую            но    год-                долго-    недра",
и гидрохимическую                  но                  срочный   АГТУООС
модели                                                 прогноз
подземных вод  *                                       качества
подземных
вод
· Поверхностные
воды:
- проведение      РГП          пос-  1,6    Респ.бюджет  Контроль
мониторинга по  "Казгид-     тоян- еже-                качества
малым рекам     ромет"       но    год-                вод
г.Алматы;                          но                  малых рек
- осуществить     Институт     2002- 11,0   Респ.бюджет  Прогнозная БАБВУ,
мониторинг      географии    2003                      оценка    АГТУООС
динамики        МОН РК                                 изменений
гляциосферы,                                           снежно-
как основы                                             ледовых
обеспечения                                            ресурсов,
устойчивого                                            как
использования                                          основного
природных                                              источника
ресурсов горных                                        формирования
территорий                                             возобновляемых
пригородной                                            водных
зоны г.Алматы;                                         ресурсов
региона
- провести оценку   -"-        2002- 15,0   Респ.бюджет            БАБВУ,
современного                 2003                                АГТУООС
загрязнения
источников
формирования
водных ресурсов
в бассейне реки
М. Алматинка;
- восстановить    РГП          2002- 10,0  Респ.бюджет, Восста-    БАБВУ,
разрушенные     "Казгидро-   2005        Инвестиции,  новление   АГТУООС
селем           мет"                     Средства     3 постов и
гидрогиологические                       природо-     открытие
посты и открыть                          пользова-    новых:
новые посты                        2,0   телей,       Морена
наблюдения;                              Гор.бюджет   Туюксу -
озера № 1
и 3,
альпбаза Туюксу,
устье р.Сарысай,
р.Батарейка,
(до д.о.
"Просвещенец"),
р.Казачка - устье

- "Суканал" РМК  "Суканал" тұрақты 3,0  Инвес-
су қоршауындағы МКК,             жыл  тиция
бақылау        "Вивенди          сайын
желiсiн         Уотер
жетiлдiру; *    Қазақстан"                     Жер асты      "Южказ-
- жер асты        өкiлдiгi тұрақты 1,5  Респ.    сулары        недро"АБ,
суларының                        жыл  бюджет   сапасының     АҚАҚОҚБ,
автоматты,     "Дауыс-2к"        сайын         жедел және    қал.СЭБ
гидродинамика-  ЖШС                            ұзақ мерзiмдi
лық және                                       болжамы
гидрохимиялық
үлгiсiн енгiзу. *
- Жер үстi сулары:                               Шағын өзендер  БАБВУ,
- Алматы          "Қазгид- тұрақты 1,6  Респ.    суының сапасын АҚАҚОҚБ
қаласының шағын  ромет"          жыл  бюджет   бақылау
өзендерi бойынша РМК             сайын
мониторингi
өткiзу;
- Алматы          ҚР ҒжБ    2002-  11,0 Респ.    Аймақтың       БАБВУ,
қаласының       география 2003        бюджет   жандандырылған АҚАҚОҚБ
табиғи аймағы   институты                      су ресурстарын
таулы аумағының                                қалыптастырудың
табиғи ресурстарын                             негiзгi көзi
тұрақты пайдалануды                            ретiнде қар-мұз
қамсыздандырудың                               ресурстары
негiзi ретiнде                                 өзгерiстерiнiң
гляциосфера                                    болжамдық
динамикасының                                  бағалануы
мониторингiн
жүргiзу;
- Кiшi Алматы      -"-      2002-  15,0 Респ.                   БАБВУ,
өзенiнiң алабында         2003        бюджет                  АҚАҚОҚБ
су ресурстарын
қалыптастыру
көздерiн бүгiнгi
ластануына
бағалау жүргiзу;
- сел бұзған      "Қазгид-  2002-  10,0 Респ.     3 нүктенi       БАБВУ,
гидрологиялық   ромет"    2005        бюджет   қалпына келтiру  АҚАҚОҚБ
нүктелердi      РМК                   Қала      және жаңаларын
қалпына келтiру                       бюджетi   ашу: N 1 және
және жаңа                             Инвес-    3 Морен Тұйықсу
бақылау                               тиция,    көлi, Тұйықсу
нүктелерiн ашу                        суды пайд.альпбазасы,
қаражаты  Сарысай,
Батарейка өз.
сағасы, өз.
("Просвещенец"
д.ү.), Казачка-
саға

- проводить       РГП          Посто- 0,5   Респ.бюджет
мониторинг      "Казгидро-   янно   еже-
атмосферных     мет"                годно
осадков;
- проводить       ГорНПЦзем    Посто- 2,0   Гор.бюджет Наблюдение, АГТУООС
мониторинг                   янно   еже-             оценка,
почв                         в т.ч.: годно           прогноз
2002  2,0               качества
почв
· Предупреждение                                                  Гор-
чрезвычайных                                                    комзем
ситуаций:                                                       АГТУООС
- оценить риск    Институт     2002- 5,9    Респ.       Рекомен-  АГУ
опасности       географии    2003         бюджет      дации     по ЧС,
экзогенных      МОН РК                                по мерам  АГТУООС
стихийных                                             учета
явлений в                                             опасности
горных                                                стихийных
бассейнах                                             явлений при
пригородной                                           освоении
зоны г.Алматы;                                        горной
территории
- проводить       Каз ГИИЗ     2002-   40,0 Респ.       Определение  -"-
мониторинг                   2005         бюджет      мер для
потенциально                                          безопасности
опасных                                               населения
оползневых и
селеопасных
участков;  *
- проводить       Институт     2002- 44,1   Респ.       Установка:  -"-
сейсмический    сейсмологии  2003         бюджет      5 -
мониторинг с                                          широкополосных,
увеличением                                           сейсмических
количества                                            станций;
пунктов                                               30 - пунктов
наблюдений                                            наблюдений
сильных                                               за движением
движений                                              земной коры
земной коры
6.2.4. Разработать Предприятия  2002- По     Средства    Проведение АГТУООС
программы про-  природополь- 2004  сме-   предприятий производ-
изводственного  зователи           там                ственного
мониторинга и                                         мониторинга с
реализовать ее                                        предоставлением
на предприятиях                                       результатов
города                                                гос.
организациям в
установленные
сроки

- атмосфералық   "Қазгид- Тұрақты  0,5  Респ.                  АҚАҚОҚБ
жауын-шашын    ромет"            жыл  бюджет
мониторингiн   РМК               сайын
жүргiзу;                                       Топырақ
- топырақ        -"-      Тұрақты  2,0  Респ.    сапасын       Қалажер-
мониторингiн   Қалажер  о.i.     жыл  бюджет   бақылау,      ком,
жүргiзу;       ҒӨО      2002     сайын         бағалау,      АҚАҚОҚБ
- Төтенше                                        болжау
жағдайларды
ескерту:
- Алматы қаласы  ҚР ҒжБ     2002-  5,9  Респ.    Тау аумағын   ТЖ жөн.
төңiрегiнiң    география  2003        бюджет   игеру кезiнде АҚБ,
тау            институты                       тосын         АҚАҚОҚБ
бассейндерiн-                                  құбылыстың
дегi экзогендi                                 қауiптiлiгiн
зiлзала құбылыс                                ескеру шарасы
қаупiн бағалау;                                бойынша ұсыныс
- аса қауiптi    Қаз        2002-  40,0 Респ.    Халық           -"-
сырғыма және   ГИИЗ       2005        бюджет   қауiпсiздiгi
сел қаупi бар                                  үшiн шаралар
учаскелерге                                    белгiлеу
мониторингi
жүргiзу; *
- жер қыртысының   Сейсмо-  2002-  44,1 Респ.    Қондырғы:       -"-
күштi қозғалысын логия    2003        бюджет   5-кең жиектi
бақылайтын       институты                     сейсмикалық
нүктелер санын                                 станция;
көбейте отыра,                                 30 - жер
сейсмикалық                                    қыртысы
мониторинг                                     қозғалысын
жүргiзу.                                       бақылайтын
нүкте
6.2.4. Өндiрiстiк Табиғатты  2002-  Смета  Кәсiп-  Белгiленген  АҚАҚОҚБ
мониторинг     пайдалану  2004  бойынша орын    мерзiмде
бағдарламасын  кәсiпорны               қаражаты меморгандарға
әзiрлеу және                                    нәтижелерiн
оны қала                                        тапсыра отыра,
кәсiпорындарында                                өндiрiстiк
жүзеге асыру                                    мониторинг
өткiзу

6.2.5. Вести       Предприятия
экологический   АПК
мониторинг в
полном объеме
на предприятиях
энергетики:
ТЭЦ-2                       с 2002 1,5    Средства               АГТУООС
ТЭЦ-1                       с 2003 1,5    АПК
ЗТК                         с 2004 1,5
6.3 Создать        КазНИИМОСК   2002- 3,0    Респ.       Осущест-   АГТУООС
технологию                   2003         бюджет      вление
оперативного                                          прогнози-
прогнозирования                                       рования
и оповещения о                                        и доведения
неблагоприятной                                       экологической
экологической                                         информации до
обстановке                                            населения
г.Алматы
6.4. Усовершен-    ГКП "Тартып" 2002-        Средства    Получение  АГТУООС
ствовать и                   2003         предприятий достовер-  Гор.
проводить                                             ной ин-    СЭУ
мониторинг по                                         формации об
образованию,                                          образовании
размещению,                                           отходов
утилизации
промышленных
и бытовых
отходов
6.5. Обеспечить    АГТУООС,     2001- 20,0  Гор.бюджет  Качествен-  Акимат
** лаборатории     РГП "Каз-    2005                    ное и       г.
государствен-   гидромет",   в т.ч.:                 достоверное Алматы
ного контроля в Гор.СЭУ,     2002  5,0               проведение
области охраны  Конкурс                              измерений
окружающей среды                                     экологических
современными                                         показателей
средствами
контроля, анализа
и автотранспортными
средствами  *
VII. ЭКОЛОГИЧЕСКОЕ  ПРОСВЕЩЕНИЕ И ОБРАЗОВАНИЕ .
7.1. Разработать и Конкурс,     Разра- 3,0   Горбюджет,  Проведение Акимат
реализовать     Учебные      ботка        Средства    экологи-   г.
программу       заведения    2003         учебных     ческого    Алматы
экологического               Реали-       заведений   образования
образования и                зация:                   и воспитания
воспитания                   2004-                    населения
населения                    2015                     с учетом
г. Алматы:   *                                        специфики
· дошкольное                                            г.Алматы
образование; *
· школьное и
средне-
техническое
образование; *
· высшее
образование  *
7.2. Проводить     Конкурс     Посто-  3,0   Гор.бюджет  Экологи-  АГТУООС
** систематическую             янно    еже-              ческое
работу по                   в т.ч.: годно             образование
повышению                   2002    3,0               с учетом
квалификации                                          современных
специалистов -                                        требований
экологов
промышленных
предприятий и
организаций,
специалистов
природоохранных
служб
7.3. Повысить      АГТУООС     Посто-  5,0   Гор.бюджет            Акимат
** уровень научно-             янно    еже-                        г.Алматы
технического                в т.ч.: годно
обеспечения                 2002    5,0
экологических
служб г.Алматы

6.2.5. Энергетика   АПК      2002 б. 1,5  АПК                   АҚАҚОҚБ
кәсiпорындарында қаражаты 2003 б. 1,5  қаражаты
толық көлемде             2004 б. 1,5
экологиялық
мониторинг
жүргiзу: ТЭЦ-2
ТЭЦ-1
БЖК
6.3 Алматы        ҚазҒЗИМОСК 2002- 3,0   Респ.   Болжау және    АҚАҚОҚБ
қаласының                 2003        бюджет  халыққа
жағымсыз                                      экологиялық
экологиялық                                   ақпаратты
ахуалды туралы                                жеткiзу
жедел болжау
мен хабарлау
технологиясын
құру
6.4. Өнеркәсiп    "Тәртiп"   2002- 1,0   Респ.   Қалдықтың пайда АҚАҚОҚБ,
және тұрмыстық МКК        2003        бюджет  болуы туралы    қал.СЭБ
қалдықтарының             о.i.                дұрыс ақпарат
пайда болуы,              002   0,5           алу
орналасуы,
ұқсатылуы
бойынша
мониторингтi
жетiлдiру және
өткiзу
6.5. Қоршаған     АҚАҚОҚБ,   2001- 20,0 Қала    Экологиялық     Алматы қ.
** ортаны қорғау  "Қазгид-   2005       бюджетi көрсеткiштердiң әкiмшiлiгi
саласында      ромет"     о.i.               сапалы және
мемлекеттiк    РМК,       2002  5,0          шынайы өлшенуiн
бақылау        қал.СЭБ,                      жүргiзу
лабораториясын Конкурс
қазiргi бақылау,
талдау
құралдарымен
және
автокөлiкпен
қамтамасыз ету *
VII. ЭКОЛОГИЯЛЫҚ АҒАРТУ ЖӘНЕ БIЛIМ
7.1. Алматы қ.    Конкурс,   2003    3,0 Қала     Алматының     Алматы қ.
халқына        Оқу        әзiрлеу,    бюджетi, ерекшелiгiн   әкiмшiлiгi
экологиялық    орындары   2004-       Оқу      ескере отырып,
бiлiм беру                2015        орындары экологиялық
мен тәрбиелеу             жүзеге      қаражаты бiлiм беру
бағдарламасын             асыру                мен тәрбиелеудi
әзiрлеу және                                   жүргiзу
жүзеге асыру *
- мектепке
дейiнгi бiлiм; *
- мектеп және
орта-техникалық
бiлiм; *
- жоғары бiлiм *
7.2. Өнеркәсiп   Конкурс    Тұрақты 3,0  Қала     Қазiргi      АҚАҚОҚБ
** кәсiпорындары             о.i.   жыл  бюджетi  талаптарды
мен                       2002   сайын         ескере отырып,
ұйымдарының                      3,0           экологиялық
эколог                                         бiлiм беру
мамандарының,
табиғат қорғау
қызметтерi
мамандарының
бiлiктiлiгiн
көтеру бойынша
жүйелi жұмыс
жүргiзу
7.3. Алматы       АҚАҚОҚБ  Тұрақты 5,0   Қала                  Алматы қ.
** қаласы                  о.i.    жыл   бюджетi               әкiмшiлiгi
экологиялық             2002    сайын
қызметтерiн                     5,0
ғылыми-техникалық
деңгейiн көтеру

7.4. Обеспечить    АГТУООС      Посто-       Гор.бюджет  Проведение АГТУООС
** регулярное                   янно                     постоянного
экологическое                                         просвещения
просвещение                                           населения
населения                                             в области
г.Алматы с                                            охраны
помощью                                               окружающей
средств                                               среды
массовой
информации:  *
· выпуск                       -"-    1,0      -"-
статей в                    в т.ч.: еже-
периодических               2002    годно
изданиях;    *                      1,0
проведение      Каналы       -"-    2,0     -"-
передач         телеви-     в т.ч.: еже-
"Экология и     дения       2002    годно
человек" на     и радио             1,0
телевидении     по тендеру
и радио;     *
· проводить       АГТУООС     Еже-   1,5    Горбюджет   Проведение АГТУООС
массовые                    годно  еже-               постоянного
экологические               в т.ч.: годно             просвещения
мероприятия                 2002   1,5                населения
(конференции,                                          в области
"круглые столы",                                       охраны
выставки-шоу,                                         окружающей
конкурсы,                                             среды
театральные
представления,
встречи с
общественностью); *
· проведение      АГТУООС      Еже-  1,0      -"-
Всемирного                   годно
дня охраны                   в т.ч.:
окружающей среды *           2002  1,0
7.5. Организовать  Конкурс      Еже-  1,0    Гор.бюджет  Расширение Акимат
** выпуск иллюстри-             годно                    наглядного г.
рованного                    в т.ч.:                  материала  Алматы
материала по                 2002  1,0                по экологии
экологическому                                        для
образованию                                           просвещения
и образования
населения
__________________________________________________________________________
Примечание: *  - мероприятия программы, утвержденной в 1999г.
**  - мероприятия, финансируемые из природоохранного
фонда г.Алматы
Председатель
XV сессии Алматинского
Городского Маслихата
II-го созыва                              Т. Измухамбетов
Секретарь
Алматинского Городского
Маслихата II-го созыва                         Ж.Турегельдинов
Приложение № 1
к разделу I плана мероприятий
программы "Таза ауа-Жанга дауа"
ПЕРЕЧЕНЬ
экологически опасных объектов техногенного
характера по г.Алматы
__________________________________________________________________________
№    ! Особо опасное !                        !       Руководитель
спис-!   вещество    !   Предприятие          !       предприятия
ка   !               !                        !
_____!_______________!________________________!___________________________
1.    Радиоактивные   Алматинский филиал ДГП
вещества        "Институт Атомной
энергии"
Институт ядерной физики   Кадыржанов Кайрат
Камалович (т.54-64-67)
КазНГУ им.Аль-Фараби      Кожамкулов Тулеген
Абдисагиевич (т. 47-06-45)

7.4. Бұқаралық    АҚАҚОҚБ  Тұрақты       Қала     Қоршаған      АҚАҚОҚБ
** ақпарат                               бюджетi  ортаны қорғау
құралдарының                                   саласында
көмегiмен                                      халықтың
Алматы қаласының                               тұрақты бiлiм
халқын тұрақты                                 алуын жүргiзу
экологиялық
ағарту мен
қамсыздандыру *
- мерзiмдi                  - "- 1,0    -"-
баспасөзде                о.i. жыл
мақала шығару; *          2002 сайын
1,0
- теледидар мен  Тендер     - "- 2,0    -"-
радиода        бойынша    о.i. жыл
"Экология және телевиде-  2002 сайын
адам" хабарын  ние және        2,0
жүргiзу; *     радио
каналдары
- бұқаралық      АҚАҚОҚБ    - "- 1,5    -"-
экологиялық               о.i. жыл
шараларды өткiзу          2002 сайын
(конференциялар,               1,5
"дөңгелек үстелдер",
көрме-шоу,
конкурстар, театрлық
көрсетiлiмдер,
жүртшылықпен
кездесу); *
- қоршаған       АҚАҚОҚБ    Жыл   1,0    -"-
ортаны қорғаудың          сайын
Бүкiләлемдiк              о.i.
күнiн өткiзу *            2002
7.5. Экологиялық  Конкурс    Жыл   1,0   Қала     Халыққа ағарту Алматы қ.
** бiлiм бойынша             сайын       бюджетi  мен бiлiм беру әкiмшiлiгi
түрлi-түстi                                    үшiн экология
материалдарды                                  жөнiндегi
шығаруды                                       көрнекi
ұйымдастыру                                    материалды
кеңейту
--------------------------------------------------------------------------
Ескерту: * - 1999-2015 жж. бағдарлама шаралары
** - Алматы қаласының табиғат қорғау қорынан
қаржыландырылатын шаралар
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХV-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
Бағдарламаға қосымша
Алматы қаласы бойынша техногендiк сипаттағы
экологиялық қауiптi нысандардың
ТIЗБЕСI
--------------------------------------------------------------------------
N !   Аса қауiптi зат      !    Кәсiпорын   !        Кәсiпорын
са-!                        !                !        Басшысы
ны !                        !                !
--------------------------------------------------------------------------
1. Радиоактивтi зат        "Атом энергиясы
институты" ЕМК
Алматы филиалы
Ядролық физика   Қадыржанов Қайрат Камалұлы
институты        (т. 54-64-67)
Әл-Фараби ат.    Қожамқұлов Төлеген
ҚазМҰУ           Әбдiсағиұлы (т. 47-06-45)

станция ОАО "Парасат"      (т.92-24-90)
5. Ядохимикаты        Гордезстанция
профилактической
дезинфекции
6. Органические       АО "Фабрика химчистки и    Асубаева Мадина
растворители       крашения одежды"           Оспановна (т.38-24-34)
АО "Алматинская табачная   Бернар Демулен
компания" (АО "Филипп      (т.58-88-88)
Морис")
АО "Аэропорт Алматы"       Идрисов Таир Алимович
(т.57-13-12)
7. Нефтепродукты      АООТ "Алматытеплокоммун-   Айрих Юрий Эдуардович
энерго"                   (т.92-43-18)
КазНИИ энергетики          Алияров Бирлесбек Каниевич
им. Чокина                (т.92-08-60)
ТОО ИП "Алматы Oil Base"   Тилеуов Мухтар
Сарсенбекович (т.90-73-14)
АО "Асфальтобетон"         Исламов Герц Абубакирович
(т.39-49-26)
__________________________________________________________________________
Председатель
ХV-й сессии Алматинского
городскогоМаслихата  II-го созыва                      Т.Измухамбетов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата  II-го созыва                                Ж.Турегельдинов
(Специалист: И.Бухарова)

қоқыс арту       Санбарович (т. 92-24-90)
станциясы
6. Улы химикаттар           Қалалық
сақтандыру
дезинфекциялық
станция
7. Органикалық ерiткiштер   "Киiм тазалау    Асубаева Мәдина
және бояу        Оспанқызы (т. 38-24-34)
фабрикасы" АҚ
"Алматы темекi   Бернар Демулен
компаниясы" АҚ   (т. 58-88-88)
("Филипп Морис"
АҚ)
"Алматы әуежайы" Ыдырысов Тайыр
АҚ               Әлiмұлы (т. 57-13-12)
8. Мұнай өнiмдерi           "Алматыжылуком-  Айрих Юрий
мунэнерго" АҮАҚ  Эдуардович (т. 92-43-18)
Чокин ат.        Әлияров Бiрлесбек
Энергетика       Қаниұлы (т. 92-08-60)
ҚазҒЗИ
"Алматы Oil      Тiлеуов Мұхтар
Base" ШК ЖШС     Сәрсенбекұлы (т. 90-73-14)
"Асфальтбетон"   Исламов Герц
АҚ               Абубакирович (т. 39-49-26)
--------------------------------------------------------------------------
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХV-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы