О некоторых вопросах декларирования товаров
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2003 года № 2297. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года № 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 № 474.
В соответствии со статьями 384 и 388 Таможенного Кодекса Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оформления описи документов при принятии грузовой таможенной декларации и листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации; см.K100296
2) Правила таможенного оформления товаров с применением процедуры периодического декларирования. см.K100296
2. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Ержанова А.К.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
"О некоторых вопросах
декларирования товаров"
Правила
оформления описи документов
при принятии грузовой таможенной декларации
и листа отказа в регистрации грузовой
таможенной декларации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления описи документов при принятии грузовой таможенной декларации и листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 384 Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и определяют порядок оформления описи прилагаемых документов к грузовой таможенной декларации, а также листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации. см.K100296
2. Настоящие Правила распространяются на все случаи декларирования товаров с применением грузовой таможенной декларации, в том числе с использованием процедуры временного, периодического и предварительного декларирования, а также при таможенном оформлении в приоритетном порядке.
2. Порядок оформления описи прилагаемых
документов к грузовой таможенной декларации
3. Вместе с грузовой таможенной декларацией (далее - ГТД) и документами, определенными главой 48 Таможенного кодекса, в таможенный орган подается опись прилагаемых документов к грузовой таможенной декларации в двух экземплярах (приложение 1). см.K100296

Тауарларды декларациялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2297. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  384 және  388-баптарына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жүк кедендік декларацияны қабылдау кезінде құжаттардың тізімдемесі мен жүк кедендік декларациясын тіркеуден бас тарту парағын ресімдеудің ережесі; Қараңыз.K100296
2) Мерзімдік декларациялау рәсімін қолдана отырып тауарларды кедендік ресімдеу ережесі бекітілсін. Қараңыз.K100296
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының бірінші орынбасары А.Қ.Ержановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Тауарларды декларациялаудың кейбір
мәселелері туралы" Қазақстан
Республикасының Кедендік бақылау
агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен
бекітілген
Жүк кедендік декларацияны қабылдау кезінде құжаттардың
тізімдемесі мен жүк кедендік декларациясын тіркеуден бас
тарту парағын ресімдеудің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жүк кедендік декларацияны қабылдау кезінде құжаттардың тізімдемесі мен жүк кедендік декларациясын тіркеуден бас тарту парағын ресімдеудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі) 384-бабына сәйкес әзірленді және жүк кедендік декларацияға қоса берілетін құжаттардың тізімдемелерін, сондай-ақ жүк кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту парағын ресімдеу тәртібін айқындайды. Қараңыз.K100296
2. Осы Ереже жүк кедендік декларацияны қолдану арқылы, оның ішінде уақытша, мерзімді және алдын ала декларациялау рәсімдерін пайдалану арқылы тауарларды декларациялаудың барлық жағдайларына, сондай-ақ басымдықты тәртіппен кедендік ресімдеу кезінде қолданылады.
2.  Жүк кедендік декларацияға қоса берілетін
құжаттардың тізімдемелерін ресімдеу тәртібі
3. Жүк кедендік декларациямен (бұдан әрі - ЖКД) және Кодекстің 48-тарауында айқындалатын құжаттармен бірге жүк кедендік декларацияға қоса берілетін құжаттардың тізімдемесі осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес екі данада кеден органына беріледі. Қараңыз.K100296

4. Принятие ГТД подтверждается проставлением даты и времени, а также записью "Декларация принята" на обеих описях прилагаемых документов, с указанием фамилии и должности ответственного сотрудника.
5. После заверения первый экземпляр описи прилагаемых документов возвращается декларанту, второй экземпляр прикладывается к представленным ГТД и документам.
6. При регистрации ГТД на описи прилагаемых документов ответственным сотрудником проставляется регистрационный номер ГТД.
7. После проверки ГТД и ее электронной копии должностные лица таможенного органа, осуществляющие поэтапный документальный контроль, кроме отметок на первом экземпляре ГТД, на оборотной стороне описи документов проставляют отметки о результатах контроля на соответствующем этапе в виде записи "Проверено. Замечаний нет" либо указывают на необходимость исправления ошибок в порядке, предусмотренном статьей 385 Таможенного кодекса. см.K100296
8. Все произведенные записи и отметки заверяются личной номерной печатью ответственного сотрудника.
3. Порядок оформления листа отказа в регистрации
грузовой таможенной декларации
9. Таможенный орган не вправе отказать в регистрации ГТД за исключением случаев, предусмотренных статьей 384 Таможенного кодекса, при этом должностное лицо таможенного органа, ответственное за прием и регистрацию ГТД, обязано произвести оформление листа отказа в регистрации ГТД в соответствии с установленной формой (приложение 2) с обязательным указанием требования, не выполненного декларантом. см.K100296
Для целей учета и недопущения фактов незаконного отказа в регистрации ГТД, лист отказа регистрируется в специальном журнале регистрации листов отказа в регистрации ГТД в соответствии с установленной формой (приложение 3) и подписывается начальником отдела таможенного оформления, либо лицом его замещающим.
10. В случае отказа в регистрации ГТД, ответственный сотрудник таможенного органа вместе с листом отказа в регистрации ГТД возвращает декларанту ГТД и прилагаемые документы. При этом, на втором экземпляре листка отказа в регистрации ГТД декларант проставляет дату и время получения листа отказа и расписывается в получении.
Приложение 1
к Правилам оформления описи документов
при принятии грузовой таможенной декларации
и листа отказа в регистрации в грузовой
таможенной декларации, утвержденным
приказом Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
Место для личной номерной
печати должностного лица
таможенного органа
ОПИСЬ
ПРИЛАГАЕМЫХ ДОКУМЕНТОВ
грузовой таможенной декларации
N___________________________
представляемых__________________________________________
(наименование декларанта)
___________________________________________________________________
N   |    Наименование    | Количество  |  Количество  | Примечание |
п\п |      документа     |   листов    |  экземпляров |            |
____|____________________|_____________|______________|____________|
____|____________________|_____________|______________|____________|
____|____________________|_____________|______________|____________|
____|____________________|_____________|______________|____________|
Подпись уполномоченного
Лица декларанта                                     М.П.
Приложение 2
к Правилам оформления описи документов
при принятии грузовой таможенной декларации
и листа отказа в регистрации в грузовой
таможенной декларации, утвержденным
приказом Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
ЛИСТ ОТКАЗА В РЕГИСТРАЦИИ ГТД
К грузовой таможенной декларации, поданной
____________________________________________________________
(Наименование декларанта (получателя/отправителя)
____________________________________________________________________
N    |       Какое требование ст. 384       |      Примечание       |
п/п  |  Таможенного кодекса РК не выполнено |                       |
_____|______________________________________|_______________________|
_____|______________________________________|_______________________|
_____|______________________________________|_______________________|
_____|______________________________________|_______________________|
Дата, время.
Подпись начальника отдела таможенного оформления заверяется личной номерной
печатью, либо штампом таможенного органа.
Отметка декларанта в получении листа отказа в регистрации ГТД.
Приложение 3
к Правилам оформления описи документов
при принятии грузовой таможенной декларации
и листа отказа в регистрации в грузовой
таможенной декларации, утвержденным
приказом Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
ЖУРНАЛ
РЕГИСТРАЦИИ ЛИСТОВ ОТКАЗА
В РЕГИСТРАЦИИ ГТД
_________________________________________________________________
N  | Наименование | Причина отказа  |Ф.И.О. долж- |Подпись долж- |
п/п| получателя/  |в регистрации ГТД|ностного лица|ностного лица |
|отправителя   |                 |таможенного  |таможенного   |
|              |                 | органа      |  органа      |
___|______________|_________________|_____________|______________|

4. ЖКД-ны қабылдау қоса берілетін құжаттардың екі тізімдемелерінде жауапты қызметкердің тегі мен лауазымы көрсетіле отырып күні мен уақытын, сондай-ақ "Декларация қабылданды" деген жазба қою арқылы расталады.
5. Расталғаннан кейін қоса берілетін құжаттар тізімдемелерінің бірінші данасы декларантқа қайтарылады, екінші данасы ұсынылған ЖКД мен құжаттарға қосылады.
6. ЖКД-ны тіркеу кезінде қоса берілетін құжаттар тізімдемелеріне жауапты қызметкер ЖКД-ның тіркеу нөмірін қояды.
7. ЖКД мен оның электронды көшірмесін тексергеннен кейін кеден органының кезеңдік құжаттамалық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдары ЖКД-ның бірінші данасындағы белгілерден басқа, құжаттар тізімдемесінің сыртқы жағына тиісті кезеңдегі бақылау нәтижелері туралы "Тексерілді. Ескертпелер жоқ" жазбасы түрінде  белгілер қояды, не Кеден кодексінің 385-бабында көзделген тәртіппен қателерді түзету қажеттілігін көрсетеді. Қараңыз.K100296
8. Жүргізілген барлық жазбалар мен белгілер жауапты қызметкердің жеке нөмірлік мөрімен куәландырылады.
3. Жүк кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту
парағын ресімдеу тәртібі
9. Кеден органы Кеден кодексінің 384-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда ЖКД-ны тіркеуден бас тартуға құқығы жоқ, бұл ретте кеден органының ЖКД қабылдау мен тіркеуге жауапты лауазымды адамы декларант орындамаған талаптарды міндетті түрде көрсете отырып, белгіленген нысанға (2-қосымша) сәйкес ЖКД тіркеуден бас тарту парағын ресімдеуге міндетті. Қараңыз.K100296
Есепке алу мақсаттары және ЖКД-ны тіркеуден заңсыз бас тарту фактілеріне жол бермеу үшін бас тарту парағы белгіленген нысанға (3-қосымша) сәйкес ЖКД тіркеуден бас тарту парағын тіркеудің арнайы журналында тіркеледі және оған кедендік ресімдеу бөлімінің бастығы, не оның орнындағы адам қол қояды.
10. ЖКД тіркеуден бас тартылған жағдайда, кеден органының жауапты қызметкері ЖКД тіркеуден бас тарту парағымен бірге декларантқа ЖКД мен қоса берілетін құжаттарды қайтарады. Бұл ретте ЖКД тіркеуден бас тарту парағына декларант бас тарту парағын алған күнді және уақытты жазады және алғандығына қол қояды.
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Жүк кедендік декларацияны қабылдау
кезінде құжаттардың тізімдемесі
мен жүк кедендік декларациясын
тіркеуден бас тарту парағын
ресімдеудің ережесіне 1-қосымша
Кеден органы лауазымды
адамының жеке нөмірлік
мөріне арналған орын
Жүк кедендік декларацияға қоса берілетін
құжаттардың тізімдемесі
N__________________
___________________________________________________ ұсынды
(декларанттың атауы)
------------------------------------------------------------------
N р/б!  Құжаттың атауы  !Парақтардың саны!Даналардың саны! Ескерту
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Декларанттың уәкілетті
адамының қолы                                    М.О.
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Жүк кедендік декларацияны қабылдау
кезінде құжаттардың тізімдемесі
мен жүк кедендік декларациясын
тіркеуден бас тарту парағын
ресімдеудің ережесіне 2-қосымша
____________________________________________________________
(декларанттың (алушының/жөнелтушінің) атауы)
берген жүк кедендік декларациясына
ЖКД тіркеуден бас тарту парағы
------------------------------------------------------------------
N р/б! ҚР Кеден кодексі 385-бабының қандай талабы  !  Ескерту
!              орындалған жоқ                 !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Күні, уақыты
Кедендік ресімдеу бөлімі бастығының қолы жеке нөмірлік мөрмен, не кеден органының мөртабанымен куәландырылады.
Декларанттың ЖКД тіркеуден бас тарту парағын алғандығы белгісі
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Жүк кедендік декларацияны қабылдау
кезінде құжаттардың тізімдемесі
мен жүк кедендік декларациясын
тіркеуден бас тарту парағын
ресімдеудің ережесіне 3-қосымша
ЖКД тіркеуден бас тарту парақтарын тіркеу журналы
------------------------------------------------------------------
N р/б!  Алушының/жөнелтушінің ! ЖКД-ны   !Кеден органы!Кеден органы
!          атауы         !тіркеуден ! лауазымды  ! лауазымды
!                        !бас тарту ! адамының   ! адамының
!                        ! себебі   ! Т.А.Ә.     ! қолы
------------------------------------------------------------------

1 |      2       |        3        |      4      |       5      |
___|______________|_________________|_____________|______________|
___|______________|_________________|_____________|______________|
___|______________|_________________|_____________|______________|
___|______________|_________________|_____________|______________|
Утверждены
приказом Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
"О некоторых вопросах
декларирования товаров"
Правила
таможенного оформления товаров с применением
процедуры периодического декларирования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила таможенного оформления товаров с применением процедуры периодического декларирования (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 388 Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и определяют порядок периодического декларирования товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенных режимах выпуска товаров для свободного обращения, таможенного склада, свободного склада, на территорию специальных экономических зон в таможенном режиме свободной таможенной зоны, а также при вывозе в таможенном режиме экспорта товаров. см.K100296
2. Разрешение на использование процедуры периодического декларирования выдается таможенным органом по установленной форме (приложение 1).
3. Таможенное оформление товаров с использованием процедуры периодического декларирования производится без помещения таких товаров в места временного хранения.
4. Таможенные органы Республики Казахстан осуществляют учет и фактический контроль за перемещением каждой поставки товаров в течение тридцати календарных дней.
2. Особенности таможенного оформления с использованием
процедуры периодического декларирования при ввозе товаров
5. По прибытии каждой партии в место доставки, товары и транспортные средства представляются, а транспортные и товаросопроводительные документы на них вручаются таможенному органу.
6. Должностное лицо таможенного органа проверяет соответствие сведений, указанных в товаросопроводительных документах и периодической таможенной декларации, результатам досмотра товаров.
7. При соответствии сведений, указанных в представленных декларантом документах, результатам досмотра должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан, осуществляющего таможенный контроль, в транспортных и товаросопроводительных документах производит запись (или проставляет штамп) "Выпуск разрешен. Периодическое декларирование" с указанием номера периодической таможенной декларации и даты выпуска товаров, которые заверяются подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.

1  !             2          !     3    !      4     !     5
------------------------------------------------------------------
"Тауарларды декларациялаудың
кейбір мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Мерзімдік декларациялау рәсімін қолдана отырып
тауарларды кедендік ресімдеу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мерзімдік декларациялау рәсімін қолдана отырып тауарларды кедендік ресімдеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кеден кодексі) 388-бабына сәйкес әзірленді және тауарларды мерзімдік декларациялаудың тәртібін айқындайды. Қараңыз.K100296
2. Мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға арналған рұқсатты белгіленген нысан бойынша (1-қосымша) кеден органы береді.
3. Тауарларды мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалана отырып ресімдеу мұндай тауарларды уақытша сақтау орындарына орналастырмастан жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасының кеден органдары отыз күнтізбелік күн ішінде тауарлардың әрбір жеткізілімінің өтуіне есеп пен нақты бақылауды жүзеге асырады.
2. Тауарларды әкелу кезінде мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалана отырып кедендік ресімдеудің ерекшеліктері
5. Әрбір партия жеткізілу орнына келгеннен кейін тауарлар мен көлік құралдары көрсетіледі, ал оларға арналған көліктік және тауарға ілеспе құжаттар кеден органына тапсырылады.
6. Кеден органының лауазымды адамы тауарға ілеспе құжаттар мен мерзімді кедендік декларацияда көрсетілген мәліметтердің тауарларды тексеру нәтижелеріне сәйкестігін тексереді.
7. Декларант ұсынған құжаттарда көрсетілген мәліметтер тауарларды тексеру нәтижелеріне сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік бақылауды жүзеге асырушы лауазымды адамы мерзімді кедендік декларация нөмірі мен тауарлардың шығарылған күнін көрсете отырып көрсетілген лауазымды адамның қолымен және жеке нөмірлік мөрімен куәландырылатын көліктік және тауарға ілеспе құжаттарға "Шығаруға рұқсат етіледі. Мерзімдік декларациялау" деген жазбаны жазады (немесе мөртабан қояды).

8. В случаях ввоза товаров в количестве, превышающем количество, указанное в периодической таможенной декларации, по заявлению декларанта производится корректировка сведений о количестве ввезенных товаров с уплатой таможенных платежей и налогов. Корректировка сведений осуществляется в форме подачи периодической таможенной декларации с указанием сведений о товарах, ранее не заявленных в предыдущей периодической таможенной декларации.
9. В случае не осуществления ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, декларант вправе отозвать периодическую таможенную декларацию, отозванная декларация подлежит аннулированию. При этом периодическая таможенная декларация на следующий период времени поставки товаров заполняется с учетом количества не ввезенных товаров.
3. Особенности таможенного оформления с использованием
процедуры периодического декларирования при вывозе товаров
10. Таможенный орган Республики Казахстан, выдавший разрешение на использование процедуры периодического декларирования и оформивший периодическую таможенную декларацию, направляет в таможенный орган Республики Казахстан в пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, через который будет осуществляться фактический вывоз товаров, информацию об открытии процедуры периодического декларирования с указанием основных сведений о вывозимых товарах и предоставляет копии оформленной периодической таможенной декларации для осуществления таможенного контроля на таможенной границе Республике Казахстан.
11. На каждую отправляемую партию товара таможенному органу отправления декларант предъявляет транспортные и товаросопроводительные документы на товар. Должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан осуществляет проверку соответствия указанных в документах сведений результатам досмотра товаров.
12. При соответствии сведений, указанных в представленных декларантом документах, результатам досмотра, должностное лицо таможенного органа отправления в транспортных и товаросопроводительных документах производит запись (или проставляет штамп) "Выпуск разрешен. Периодическое декларирование" с указанием номера периодической таможенной декларации и даты выпуска товаров, которые заверяются подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
13. В случаях вывоза товаров в количестве, превышающем количество, указанное в периодической таможенной декларации, по заявлению декларанта производится корректировка сведений о количестве вывезенных товаров с уплатой таможенных платежей и налогов. Корректировка сведений осуществляется в форме подачи периодической таможенной декларации с указанием сведений о товарах, ранее не заявленных в предыдущей периодической таможенной декларации. <*>
Сноска. Пункт 13 в редакции - приказом вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов РК от 8 августа 2005 года N 294 .

8. Мерзімді кедендік декларацияда көрсетілген мөлшерден асатын мөлшерде тауарлар әкелген жағдайда, декларанттың өтініші бойынша кеден төлемдері мен салықтарды төлей отырып әкелінген тауарлардың мөлшері туралы мәліметтерге түзету жүргізіледі. Мәліметтерді түзету бұрын алдыңғы мерзімді кедендік декларацияда мәлімделмеген тауарлар туралы мәліметтер көрсетіле отырып, мерзімді кедендік декларацияны беру нысанында жүзеге асырылады.
9. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу жүзеге асырылмаған жағдайда, декларант мерзімді кедендік декларацияны қайтарып алуға құқылы, қайтарып алынған декларация жоюға жатады. Бұл ретте уақыттың келесі кезеңіне мерзімді кедендік декларация әкелінбеген тауарлардың мөлшері ескеріле отырып толтырылады.
3. Тауарларды әкету кезінде мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалана отырып кедендік ресімдеудің ерекшеліктері
10. Мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға рұқсат берген және мерзімді кедендік декларацияны ресімдеген Қазақстан Республикасының кеден органы ол арқылы тауарларды іс жүзінде әкету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткізу пункті кеден органына әкетілетін тауарлар туралы негізгі мәліметтерді көрсете отырып мерзімдік декларациялау рәсімінің ашылғандығы туралы ақпаратты жолдайды және Қазақстан Республикасының кеден шекарасында кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін ресімделген мерзімді кедендік декларацияның көшірмесін ұсынады.
11. Жөнелтілетін әрбір тауар партиясына арнап декларант жөнелтуші кеден органына тауарға арналған көліктік және тауарға ілеспе құжаттарды ұсынады. Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы құжаттарда көрсетілген мәліметтердің тауарларды тексеру нәтижелеріне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
12. Декларант ұсынған құжаттарда көрсетілген мәліметтер тауарларды тексеру нәтижелеріне сәйкес келген жағдайда, жөнелтуші кеден органының лауазымды адамы көліктік және тауарға ілеспе құжаттарға мерзімді кедендік декларацияның нөмірі мен тауарлардың шығарылған күнін көрсете отырып көрсетілген лауазымды адамның қолымен және жеке нөмірлік мөрімен куәландырылатын "Шығаруға рұқсат етіледі. Мерзімдік декларациялау" деген жазбаны жазады (немесе мөртабан қояды).
13. Тауарларды әкету мөлшері кезеңдік кедендік декларацияда көрсетілген мөлшерден асқан жағдайда, декларанттың мәлімдемесі бойынша кедендік төлемдер мен салықтарды төлей отырып әкетілген тауарлардың мөлшері туралы мәлімдемені түзету жүргізіледі. Мәлімдемелерді түзету алдыңғы кезеңдік кедендік декларацияда бұрын мәлімделмеген тауарлар туралы мәліметтерді көрсете отырып кезеңдік кедендік декларацияны беру нысанымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 8 тамыздағы N  294 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

14. В случае не осуществления вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан, декларант вправе отозвать периодическую таможенную декларацию, отозванная декларация подлежит аннулированию. При этом периодическая таможенная декларация на следующий период времени поставки товаров заполняется с учетом количества не вывезенных товаров.
4. Заключительные положения
15. Для целей таможенного контроля таможенные органы Республики Казахстан, производящие таможенное оформление по процедуре периодического декларирования, ведут учет товаров, перемещаемых в соответствии с процедурой периодического декларирования, в журнале учета товаров, оформленных по процедуре периодического декларирования установленной формы (приложение 2). Журнал хранится в таможенном органе Республики Казахстан в течение пяти лет с момента проставления последней записи о периодическом декларировании товаров.
16. При не осуществлении фактического ввоза (вывоза) товаров на (с) таможенную территорию Республики Казахстан либо при не осуществлении отзыва периодической таможенной декларации, поданная периодическая таможенная декларация снимается с учета должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам таможенного оформления товаров
с применением процедуры периодического
декларирования, утвержденным приказом
Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
РАЗРЕШЕНИЕ
на использование процедуры периодического
декларирования товаров
"____" _______200_ г.                              N ХХХХХ/0000
Наименование таможенного органа
Настоящим разрешается
___________________________________________________________________,
(наименование лица, адрес)
использование процедуры периодического декларирования для товаров:
___________________________________________________________________
(наименование и коды товаров согласно ТН ВЭД,
___________________________________________________________________
либо ссылка на спецификацию)
перемещаемых по договору или иному документу______________________,
(дата и номер)
в соответствии с таможенным режимом ______________________________
Страна происхождения товаров______________________________________,
Ориентировочная таможенная стоимость______________________________
(при вывозе) таможенный пункт пропуска____________________________
Разрешение выдано на срок до "___" _________________________.
Разрешение подписывается руководителем таможенного органа и
заверяется печатью таможенного органа.
Примечание: Номер разрешения формируется следующим образом:
ХХХХХ/0000, где:
ХХХХХ - код таможенного органа, выдавшего разрешение;
0000 - порядковый номер разрешения.
Приложение 2
к Правилам таможенного оформления товаров
с применением процедуры периодического
декларирования, утвержденным приказом
Председателя Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан
от 20 мая 2003 года N 221
Журнал учета товаров, оформленных по процедуре
периодического декларирования
_______________________________________________________________
N  |Декла-|N  |Номер и  |Наименование|Дата предъяв-|Ф.И.О. должност- |
п/п|рант  |п/п|дата раз-|и количество|ления товара |ного лица, произ-|
|      |   |решения  |товара      |к досмотру   |водившего тамо-  |
|      |   |         |            |             |женный контроль  |
___|______|___|_________|____________|_____________|_________________|

14. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкету жүзеге асырылмаған жағдайда, декларант мерзімді кедендік декларацияны қайтарып алуға құқылы, қайтарып алынған декларация жоюға жатады. Бұл ретте уақыттың келесі кезеңіне мерзімді кедендік декларация әкетілмеген тауарлардың мөлшері ескеріле отырып толтырылады.
4. Қорытынды ережелер
15. Мерзімдік декларациялау рәсімі бойынша кедендік ресімдеуді жүргізуші кеден органдары кедендік бақылау мақсаттары үшін белгіленген нысандағы мерзімдік декларациялау рәсімі бойынша ресімделген тауарлардың есебін жүргізу журналында (2-қосымша) мерзімдік декларациялау рәсіміне сәйкес өткізілетін тауарлардың есебін жүргізеді. Журнал Қазақстан Республикасының кеден органында  тауарлардың мерзімдік декларацияланғандығы туралы соңғы жазба қойылған сәттен бастап бес жыл бойы сақталады.
16. Тауарларды іс жүзінде Қазақстан Республикасының кеден аумағына(нан) әкелу (әкету) жүзеге асырылмаған жағдайда не мерзімді кедендік декларацияны қайтарып алу жүзеге асырылмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы берілген мерзімді кедендік декларацияны есептен алады.
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Мерзімдік декларациялау рәсімін
қолдана отырып тауарларды кедендік
ресімдеу ережесіне 1-қосымша
Мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға арналған
Рұқсат
"___"___________200_ж.                          N ХХХХХ/0000
Кеден органының атауы
Осымен
__________________________________________________________________
(тауарлардың СЭҚ ТН сәйкес атауы мен коды,
__________________________________________________________________
не ерекшелігіне сілтеме)
_____________________________________________ кеден режиміне сәйкес
шарт немесе өзге құжат бойынша өткізілетін___________________
(күні және нөмірі)
тауарларға арналған мерзімдік декларациялау рәсімін пайдалануға
рұқсат етіледі.
Тауарлардың шыққан елі____________________________________________
Шамамен алғандағы кедендік құн____________________________________
(әкету кезінде) - кедендік өткізу пункті _________________________
Рұқсат "___"___________ дейінгі мерзімге берілді.
Рұқсатқа кеден органының басшысы қол қояды және кеден органының
мөрімен куәландырылады.
Ескерту: Рұқсаттың нөмірі мынадай үлгіде жасалады:
ХХХХХ/0000, мұнда:
ХХХХХ - рұқсатты берген кеден органының коды;
0000 - рұқсаттың реттік нөмірі.
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 мамырдағы
N 221 бұйрығымен бекітілген
Мерзімдік декларациялау рәсімін
қолдана отырып тауарларды кедендік
ресімдеу ережесіне 2-қосымша
Мерзімдік декларациялау рәсімі бойынша ресімделген тауарлардың есебін жүргізу журналы
--------------------------------------------------------------------
N р/б!Декларант!МКД N!Рұқсаттың! Тауардың !Тауардың  ! Кедендік
!         !     ! нөмірі  !атауы және!тексеруге ! бақылау
!         !     !мен күні !  саны    !ұсынылған ! жүргізуші
!         !     !         !          !күні      ! лауазымды
!         !     !         !          !          !адамның Т.А.Ә.
--------------------------------------------------------------------

1 |   2  | 3 |    4    |      5     |      6      |        7        |
___|______|___|_________|____________|_____________|_________________|
___|______|___|_________|____________|_____________|_________________|
___|______|___|_________|____________|_____________|_________________|
Примечание:
1) в журнале указываются данные по каждой поставке товаров, оформленных по ПТД;
2) по окончании периода поставки подбиваются итоговые данные по каждой ПТД;
3) по окончания срока действия разрешения подбиваются итоговые данные по каждому разрешению.

1  !     2   !  3  !    4    !     5    !     6    !     7
--------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1) журналда МКД бойынша ресімделген әрбір жеткізілген тауарлар
жөніндегі деректер көрсетіледі;
2) жеткізу кезеңінің аяқталуы бойынша әрбір МКД бойынша
қорытынды деректер есептелінеді;
3) рұқсатты қолдану мерзімінің аяқталуы бойынша әрбір рұқсат
бойынша қорытынды деректер есептелінеді.