О дальнейшем совершенствовании амбулаторно-поликлинической помощи детскому населению в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 октября 2003 года N 760. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2003 года N 2561. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 октября 2014 года № 112
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 02.10.2014 года № 112.
В целях дальнейшего развития и повышения качества оказания амбулаторно-поликлинической помощи детскому населению в Республике Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям.
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей и городов Алматы и Астаны принять к сведению и исполнению настоящий приказ.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Диканбаеву С.А.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 октября 2003 года N 760
Положение
об организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Настоящее положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и определяет задачи, функции, правовые и организационные основы деятельности медицинских организаций, оказывающих лечебно-профилактическую помощь в амбулаторных условиях. K090193
1. Общие положения
1. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь детям, организуются в целях обеспечения детей, не нуждающихся в госпитализации, доступной и качественной первичной медико-санитарной, квалифицированной и специализированной помощью, направленной на профилактику, снижение уровня заболеваемости, детской инвалидности, младенческой и детской смертности.
2. Амбулаторно-поликлиническая помощь детям со дня выписки из родильного дома до 14 летнего возраста включительно (до 14 лет 11 месяцев 29 дней) осуществляется в:
1) детской городской поликлинике, детском отделении городской поликлиники;
2) детской консультации центральных районных больниц (городских поликлиник);
3) в амбулаториях сельских участковых больниц (СУБ), сельских врачебных амбулаториях (СВА), семейных врачебных амбулаториях, фельдшерско-акушерских пунктах (ФАП) и фельдшерских пунктах (ФП);
4) детской областной, городской (региональной) консультативно-диагностической поликлинике (центра), детском отделении одноименной поликлиники;

Қазақстан Республикасында балаларға амбулаториялық-емханалық көмекті одан әрі жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 17 қазандағы N 760 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 17 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2561. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2014 жылғы 2 қазандағы № 112 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 02.10.2014 № 112 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсетудің сапасын арттыру және одан әрі дамыту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар туралы Ереже бекітілсін.
2. Облыстық және Алматы және Астана қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары осы бұйрықты назарға және орындауға алсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр С.Ә. Диқанбаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 17 қазандағы
N 760 бұйрығымен
бекітілген
Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек
көрсететін ұйымдар туралы
Ереже
Осы бұйрық "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және амбулаториялық жағдайда емдеу-алдын алу көмегін көрсететін медицина ұйымдары қызметінің міндеттерін, функцияларын, құқықтық және ұйымдастыру негіздерін белгілейді. K090193
1. Жалпы ережелер
1. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін балаларды алдын алуға, аурушаңдықтың, балалар мүгедектігінің, нәрестелік және балалар өлімінің деңгейін төмендетуге бағытталған қолжетімді және сапалы бастапқы медициналық-санитарлық, білікті және мамандандырылған көмекпен қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
2. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек перзентханадан шыққан күннен бастап 14 жасты қоса алғанда (14 жас, 11 ай, 29 күнге дейін):
1) қалалық балалар емханасында, емхананың балалар бөлімшесінде;
2) орталық аудандық аурухананың балалар консультациясында (қалалық емханада);
3) ауылдық учаскелік ауруханаларда (АУА), ауылдық дәрігерлік амбулаторияларда (АДА), отбасылық дәрігерлік амбулаторияларда, фельдшерлік-акушерлік пункттерде (ФАП) және фельдшерлік пункттерде (ФП);
4) облыстық, қалалық (өңірлік) консультативтік-диагностикалық емханада (орталықта), аттас емханалардың балалар бөлімшесінде;

5) специализированных медицинских организациях, ведущих амбулаторный прием детей;
6) медицинских пунктах (кабинетах) организаций образования и других ведомств.
3. Амбулаторно-поликлиническая помощь организовывается по территориальному принципу. Участковый педиатр в организациях, оказывающим амбулаторно-поликлиническую помощь детям, как в городской, так и сельской местности, обслуживает на территориальном участке до 800 детей. В течение одного часа на приеме в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, участковый педиатр обслуживает 4 ребенка, а на дому - 2 ребенка.
4. Оптимальный режим работы организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям: с 8 часов до 20 часов в рабочие дни, в выходные дни до 14 часов.
5. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь детям, работают в тесном контакте с другими лечебно-профилактическими организациями, всеми заинтересованными ведомствами.
6. Внедрение новых форм и методов работы в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, осуществляется в соответствии с регламентирующими документами.
7. Медицинские работники организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, повышают квалификацию по педиатрической практике не реже одного раза в пять лет.
8. Работу организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, координирует главный педиатр района (города, области, республики).
9. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь детям, в своей работе руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Основные задачи организаций, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь детям
10. Основными задачами организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, являются:
1) профилактика заболеваний среди детей, включая внутриутробный период их развития;
2) раннее выявление и своевременное начало лечения заболеваний, соблюдение преемственности на всех этапах лечения и осуществление его до самого выздоровления;
3) профилактика инвалидности и предотвращение смертности среди детей;
4) воспитание здорового ребенка с целью обеспечения его полноценного психофизического развития.
3. Организация деятельности организаций,
оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям
11. Основным направлением деятельности организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, является профилактическая работа, осуществляющаяся путем:
1) проведения дородового патронажа беременных женщин;
2) учета детского населения и диспансеризации здорового и больного ребенка соответственно возрасту, особенностям развития, состоянию здоровья с комплексной оценкой, согласно приложению 8 к настоящему Положению;

5) балаларға амбулаториялық қабылдау жүргізетін мамандандырылған медицина ұйымдарында;
6) білім беру ұйымдары мен басқа да ведомстволардың медицина пункттерінде (кабинеттерінде) жүзеге асырылады.
3. Амбулаториялық-емханалық көмек учаскелік қағидат бойынша ұйымдастырылады. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы учаскелік педиатрдың лауазымы қалалық жерлердегі сияқты, ауылдық орындарда да 800 балаға дейінгі жүктемемен жүргізіледі. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда учаскелік педиатр емханада бір сағаттың ішінде 4 баланы, үйінде 2 баланы қабылдайды.
4. Балаларға медициналық көмек көрсететін амбулаториялық-емханалық ұйымдардың оңтайлы жұмыс режимі жұмыс күндері сағат 8-ден 20-ға дейін, демалыс күндері сағат 14-ке дейін.
5. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымдары басқа емдеу-алдын алу ұйымдарымен, барлық мүдделі ведомстволармен тығыз байланыста жұмыс істейді. V095948
6. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда жұмыстың жаңа үлгілері мен әдістерін енгізу регламенттеуші құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарының медицина қызметкерлері кем дегенде бес жылда бір рет педиатриялық практика бойынша біліктілігін арттырады.
8. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын ауданның (қаланың, облыстың, республиканың) бас педиатры үйлестіреді.
9. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымдары өзінің жұмысында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
2. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері
10. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) балалардың арасында, олардың жатырдағы кезеңдерін қоса алғанда аурулардың алдын алу;
2) ауруларды ерте анықтау және емдеуді уақытында бастау, емдеудің барлық кезеңдерінде сақтау және оны сауыққанша жүзеге асыру;
3) мүгедектіктің алдын алу және балалардың арасында өлімді болдырмау;
4) толыққанды психикалық дамуын қамтамасыз ету мақсатында дені сау баланы тәрбиелеу болып табылады.
3. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін ұйымдастыру
11. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар мынадай жолмен:
1) жүкті әйелдерге босанғанға дейінгі патронаж жүргізуді;
2) осы Ереженің 8 -қосымшасына сәйкес балаларды есепке алу және дені сау және науқас балаларды жасына, даму ерекшеліктеріне, денсаулық жағдайына қарай кешенді бағалай отырып, диспансерлеуді;

3) вакцинации детей;
4) подготовки детей к поступлению в дошкольные и общеобразовательные организации образования, согласно приложениям 6 и 7 к настоящему Положению;
5) предупреждения инфекционных заболеваний;
6) санитарно-просветительной работы с целью гигиенического воспитания и прививания навыков по рациональному питанию, уходу, закаливанию, оздоровлению и пропаганде здорового образа жизни среди детей, их родителей и членов семьи, согласно приложению 5 к настоящему Положению;
7) внедрения программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее - ВОЗ) по интегрированному ведению болезней детского возраста.
12. В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, осуществляется лечебно-диагностическая работа с обеспечением:
1) раннего выявления больных детей;
2) своевременного обследования и начала лечения;
3) соблюдения преемственности на всех этапах обследования и лечения;
4) первую и неотложную медицинскую помощь (при оказании на дому разрешается пользоваться Перечнем лекарственных средств и медицинских предметов, согласно приложению 9 к настоящему Положению);
5) наблюдения и лечения до полного выздоровления детей с острыми формами заболевания;
6) восстановительного лечения и реабилитации детей, находящихся на диспансерном учете по поводу перенесенных острых заболеваний и имеющих хронические заболевания и детей-инвалидов;
7) создания благоприятных условий для ускорения процесса выздоровления больного ребенка с предоставлением больничного листа матери (отцу) или иному лицу по уходу.
13. Наиболее совершенной организацией, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, является самостоятельная детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники), в которой осуществляется первичная медико-санитарная, квалифицированная, специализированная помощь, согласно приложению 1 к настоящему Положению.
14. В составе районных, центральных районных больниц, территориальных городских поликлиник организуется детская консультация, где оказывается первичная медико-санитарная и квалифицированная медицинская помощь, обеспечивается организация специализированной помощи, согласно приложению 2 к настоящему Положению.
15. В СУБ, СВА, СА осуществляется амбулаторная помощь детям, согласно приложению 3 к настоящему Положению.
16. В ФАП, ФП, амбулаторная доврачебная помощь детям оказывается, согласно приложению 4 к настоящему Положению.
17. В консультативно-диагностических отделениях городского (областного, республиканского) медицинского объединения (больницы), городской (региональной) консультативно-диагностической поликлиники (центра) и специализированных медицинских организациях ведется консультативный прием и все виды медицинских обследований детей по профилю с использованием современных технологий, согласно их положению, утвержденному уполномоченным или вышестоящим органом, с учетом приложения 10 к настоящему Положению.

3) балаларды егуді;
4) осы Ереженің 6 7 -қосымшасына сәйкес білім берудің мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарына түсуге балаларды дайындауды;
5) жұқпалы аурулардың алдын алуды;
6) осы Ереженің 5 -қосымшасына сәйкес құнарлы тамақтану, күтім, шынықтыру, сауықтыру және балалардың, олардың ата-аналарының және отбасы мүшелерінің арасында салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі гигиеналық тәрбиелеу мен дағдыландыру мақсатында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізуді;
7) балалар жасындағы ауруларды бірігіп қарау жөніндегі Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі - ДДСҰ) бағдарламасын енгізуді жүзеге асыратын алдын алу жұмыстары қызметінің негізгі бағыттары болып табылады.
12. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда:
1) науқас балаларды ерте анықтаумен;
2) уақытында тексеру және емдеуді бастаумен;
3) тексеру мен емдеудің барлық кезеңдеріндегі сабақтастықты сақтаумен;
4) осы Ереженің 9 -қосымшасына сәйкес бастапқы және жедел медициналық жәрдем көрсетумен (үйде көрсеткенде дәрі-дәрмек және медициналық заттардың Тізімімен қолдануға рұқсат етіледі);
5) аурудың жіті нысандары бар балалардың толық сауығуына дейін бақылаумен және емдеумен;
6) бастан кешкен жіті аурулары мен созылмалы ауруларының болуына байланысты диспансерлік есепте тұрған балалар мен мүгедек-балаларды қалпына келтіріп емдеу және оңалтумен;
7) анаға (әкеге) немесе өзге де адамға күтім бойынша ауру парағын бере отырып, науқас баланың сауығу процесін тездету үшін қолайлы жағдай жасаумен қамтамасыз етіле отырып, емдеу-алдын алу жұмыстары жүзеге асырылады.
13. Осы Ережеге 1 -қосымшаға сәйкес бастапқы медициналық-санитарлық, білікті, мамандандырылған көмек көрсетуді жүзеге асыратын қалалық дербес балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін барынша жетілдірілген медицина ұйым болып табылады.
14. Осы Ережеге 2 -қосымшаға сәйкес аудандық, орталық аудандық аурухананың, аз қуатты аумақтық қалалық емхананың құрамында бастапқы медициналық-санитарлық және білікті медициналық көмек көрсетілетін, мамандандырылған көмек ұйымдастырылатын балалар консультациясы ұйымдастырылады.
15. АУА, ОДА, АА осы Ережеге 3 -қосымшаға сәйкес балаларға амбулаториялық көмек жүзеге асырылады.
16. ФАП, ФП осы ережеге 4 -қосымшаға сәйкес балаларға амбулаториялық дәрігерге дейінгі көмек көрсетіледі.
17. Қалалардың, облыстардың, республикалардың консультативтік-диагностикалық емханаларында, атаулары бірдей медицина ұйымдарының бөлімшелерінде және мамандандырылған медицина ұйымдарында консультациялық қабылдау және уәкілетті немесе жоғарыдағы органдар бекіткен олардың осы Ережеге 10 -қосымшаға сәйкес қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, бейін бойынша балаларды медициналық тексерудің барлық түрлері жүргізіледі.

18. В медицинских пунктах (кабинетах) организациях образования оказывается первичная медико-санитарная помощь вне больницы, согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
Приложение 1
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Положение о деятельности детской городской поликлиники
(детского отделения городской поликлиники)
1. Общие положения
1. Детская городская поликлиника организуется самостоятельно или в составе медицинского объединения, поликлиники в качестве детского отделения (детское отделение городской поликлиники).
2. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) в районе обслуживания обеспечивает лечебно-профилактическую помощь детям до 14 лет (14 лет 11 месяцев 29 дней).
3. Рекомендуемое количество детей района обслуживания детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) - до 20000 детского населения.
4. Район обслуживания детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) определяется органом здравоохранения по подчиненности.
5. Деятельность детского отделения городской поликлиники, организованных в составе медицинского объединения, поликлиники и заменяющих роль детской городской поликлиники в оказании амбулаторно-поликлинической помощи детям, регулируется данным Положением.
2. Управление детской городской поликлиникой
(детским отделением городской поликлиники)
6. Детскую городскую поликлинику возглавляет главный врач, который непосредственно руководит всей ее деятельностью.
7. Планирование деятельности, финансирование, установление штатов, оснащение медицинским оборудованием, хозяйственным инвентарем производится в соответствии с действующими нормативами и законодательством Республики Казахстан.
8. Заместитель главного врача по медицинской части (или по детству и родовспоможению, заведующий детским отделением) городской поликлиники (медицинского объединения) подчиняется главному врачу организации и обеспечивает амбулаторно-поликлиническую помощь детям на территории обслуживания.
3. Структура детской городской поликлиники
(детского отделения городской поликлиники)
9. В детской городской поликлинике предусматриваются следующие структурные подразделения:
1) фильтр с отдельным входом и изоляторы с боксами;
2) оперативное отделение (справочное бюро, диспетчерская по приему вызовов, регистратура, кабинет медицинской статистики и другие);
3) административно-хозяйственная, финансово-экономическая службы (в самостоятельной организации), гардероб, холлы для ожидания и другие вспомогательные помещения;

18. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарының медициналық пункттерінде (кабинеттерінде) ауруханадан тыс бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетіледі.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
1-қосымша
Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) қызметі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қалалық балалар емханасы жеке немесе медициналық бірлестіктің, емхананың құрамында балалар бөлімшесі (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) ретінде ұйымдастырылады.
2. Қызмет көрсету ауданындағы қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) 14 жасқа дейінгі (14 жас 11 ай 29 күн) балаларға емдеу-алдын алу көмегімен қамтамасыз етеді.
3. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) қызмет көрсету ауданындағы балалардың ұсынылған саны - 20000 балаға дейін.
4. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) қызмет көрсету ауданын бағыныстылығына қарай денсаулық сақтау органы белгілейді.
5. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуде қалалық балалар емханасының рөлін алмастыратын медициналық бірлестіктің, емхананың құрамында ұйымдастырылған қалалық емхананың балалар бөлімшесінің қызметі осы Ережемен реттеледі.
2. Қалалық балалар емханасын (қалалық емхананың балалар бөлімшесін) басқару
6. Қалалық балалар емханасын оның барлық қызметіне тікелей басшылық жасайтын бас дәрігер басқарады.
7. Қызметті жоспарлау, қаржыландыру, штаттарды белгілеу, медициналық жабдықтармен, шаруашылық мүккәмалдарымен жарақтандыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтері мен заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.
8. Қалалық емхананың (медициналық бірлестіктің) бас дәрігерінің медицина немесе балалық және босандыру жөніндегі орынбасары (балалар бөлімшесінің меңгерушісі) ұйымның бас дәрігеріне бағынады және қызмет көрсету аумағында балаларды амбулаториялық-емханалық көмекпен қамтамасыз етеді.
3. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) құрылымы
9. Қалалық балалар емханасында мынадай құрылымдық бөлімшелер қарастырылады:
1) бөлек кіру есігі бар фильтр және бокстары бар изоляторлар;
2) жедел бөлімшелер (анықтама бюросы, шақыруларды қабылдау бойынша диспетчерлік бөлім, тіркеу орны, медициналық статистика кабинеті және басқалар);
3) әкімшілік-шаруашылық, қаржылық-экономикалық қызмет (жеке ұйымдарда), гардероб, күтуге арналған холдар және басқа да қосалқы үй-жайлар;

4) отделение профилактики (кабинет профилактических прививок, кабинет по воспитанию здорового ребенка и формированию здорового образа жизни);
5) педиатрическое отделение (кабинеты участковых врачей);
6) отделение по оказанию лечебно-профилактической помощи детям в дошкольных и общеобразовательных организациях образования (дошкольно-школьное отделение);
7) консультативное отделение (кабинеты врачей-специалистов);
8) отделение восстановительного лечения и реабилитации (кабинеты: физиотерапевтические, лечебной физической культуры, массажные (механического, ручного), процедурный, дневной стационар с кабинетом оральной регидратации, водолечебница, грязелечебница и другие);
9) диагностическое отделение: клиническая и биохимическая лаборатории, кабинеты лучевой диагностики (рентген, ультразвукового излучения), функциональной диагностики (электрокардиографии, энцефалографии) и другие;
10) детская молочная кухня с раздаточными молочными пунктами (детская молочная кухня может быть самостоятельной организацией).
10. В детском отделении городской поликлиники (медицинского объединения, центра) могут развертываться все структурные подразделения детской городской поликлиники, оказывающие первичную медико-санитарную, квалифицированную и специализированную (по всем специальностям) амбулаторно-поликлиническую помощь детям педиатрическими кадрами, кроме кабинетов диагностического отделения и отделения восстановительного лечения и реабилитации, требующих оснащения сверхдорогостоящими аппаратурой и оборудованием, а также финансово-экономической, административно-хозяйственной служб со вспомогательными помещениями.
При организации детской консультации в составе городской поликлиники (медицинского объединения, центра, районной, центральной районной больниц), для всей медицинской организации являются общими консультативное отделение (кабинеты специалистов), отделения восстановительного лечения и реабилитации, а также диагностическое отделение, где могут оказывать лечебно-диагностическую, консультативную помощь детям врачи общего профиля, выделенные для их обслуживания и имеющие подготовку по специальностям педиатрической службы.
Административно-хозяйственная, финансово-экономическая и другие вспомогательные службы являются общими для всей медицинской организации.
4. Организация работы детской городской поликлиники
(детского отделения городской поликлиники)
11. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) среди детского населения района обслуживания осуществляет комплекс профилактических мероприятий путем проведения:

4) алдын алу бөлімшесі (алдын алу егулері кабинеті, дені сау баланы тәрбиелеу және салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі кабинет);
5) педиатрия бөлімшесі (учаскелік дәрігерлер кабинеті);
6) білім беру мекемелерінде (мектепке дейінгі - мектеп бөлімшелерінде) балаларға емдік-алдын алу көмегін көрсету жөніндегі бөлімше;
7) консультативтік бөлімше (маман-дәрігерлер кабинеттері);
8) қалпына келтіріп емдеу және оңалту бөлімшесі (физиотерапиялық, емдік дене шынықтыру, массаж жасау (механикалық, қолмен), емшара, ауызбен регидратациялау кабинеті бар күндізгі стационар, сумен емдеу, балшықпен емдеу кабинеттері және басқалар); Қараңыз.V095853
9) диагностикалық бөлімше: клиникалық және биохимиялық зертханалар, сәулелік диагностика кабинеттері (рентген, ультрадыбыстық сәулелеу), функционалдық диагностика (электрокардиография, энцефалография) және басқалар;
10) сүт тарататын пункттері бар балаларға арналған сүт асханасы (балаларға арналған сүт асханасы жеке ұйымдар болуы да мүмкін). V074683
10. Қалалық (медициналық бірлестіктегі, орталықтағы) емхананың балалар бөлімшесінде өте қымбат тұратын аппараттармен және жабдықтармен жарақтандыруды талап ететін диагностикалық бөлімше мен қалпына келтіріп емдеу және оңалту бөлімшесінен басқа, балаларға педиатрия кадрлары бастапқы медициналық-санитарлық, білікті және  мамандандырылған амбулаториялық-емханалық (барлық мамандық бойынша) көмек көрсететін қалалық балалар емханасының барлық құрылымдық бөлімшелері құрылуы мүмкін.
Қалалық емхананың (медициналық бірлестіктегі, орталықтағы), аудандық, орталық аудандық аурухананың құрамында балалар консультациясын ұйымдастырғанда консультативтік бөлімше (мамандар кабинеті), қалпына келтіріп емдеу және оңалту бөлімшесі, сондай-ақ балаларға қызмет ету үшін бөлінген және педиатриялық қызмет мамандығы бойынша арнайы дайындығы бар жалпы бейін дәрігерлер емдеу-диагностикалық, консультативтік көмек көрсететін диагностикалық бөлімше барлық медициналық ұйым үшін жалпы болып табылады.
Әкімшілік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметтер барлық медициналық ұйым бойынша жалпы болып табылады.
4. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) жұмысын ұйымдастыру
11. Қалалық балалар емханасы қызмет көрсету ауданының балалары арасында мынадай жолдармен алдын алу іс-шараларының кешенін жүзеге асырады:

1) текущих, периодических углубленных профилактических медицинских осмотров детей с использованием методов скринингового обследования;
2) динамического медицинского наблюдения за здоровыми детьми, реконвалесцентами и хроническими больными вне обострения заболевания, патронаж детей на дому, профилактический прием здорового ребенка педиатром, специалистами в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) с последующими оздоровительными мероприятиями, санациями хронических очагов инфекций;
3) интегрированного ведения болезней детского возраста по программе ВОЗ;
4) профилактических прививок в установленные сроки и подача донесений на каждый случай осложнения после вакцинации в территориальные органы санитарно-эпидемиологической службы;
5) противоэпидемических мероприятий (наблюдение за контактными в очаге инфекционных заболеваний, подача экстренного извещения о них, подворные обходы и другие);
6) закаливающих, общеукрепляющих процедур детям группы риска, фоновыми заболеваниями;
7) санитарно-просветительной работы, мероприятий по гигиеническому воспитанию и формированию здорового образа жизни;
8) бесплатного обеспечения продуктами специализированного и лечебного питания отдельную категорию детского населения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) перевода подростков (дети с 15 летнего возраста) в подростковые кабинеты поликлиник, обслуживающих взрослое население.
12. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) обеспечивает лечебно-диагностическую помощь детям путем:
1) активного посещения на дому больного ребенка врачом, медицинской сестрой;
2) проведения приема участковыми педиатрами больных детей в периоде реконвалесценции в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники);
3) проведения консультативного приема у специалистов;
4) консультации заведующих отделениями, заместителя главного врача, консилиума;
5) организации стационаров на дому, дневных стационаров;
6) проведения лечебно-диагностических процедур, в том числе восстановительного лечения, реабилитации;
7) направления детей на лечение в стационары больниц;
8) выдачи больничных листков матери или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за больным ребенком;
9) проведения отбора и направления больных на восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию в санатории и реабилитационные центры, в специальные организации образования.
13. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) обеспечивает медико-санитарную помощь в дошкольных и общеобразовательных организациях образования.

1) скринингтік тексеру әдістерін пайдалану арқылы балаларды ағымдық, кезеңдік тереңдетілген алдын алу медициналық тексерулер;
2) дені сау балаларды, сауыққандарды және созылмалы аурулармен ауыратын науқастарды аурудың асқынуынан тыс динамикалық медициналық бақылау, балаларды үйде емдеу, педиатрдың, мамандардың кейіннен сауықтыру іс-шараларын жүргізе, жұқпаның созылмалы ошақтарын тазарта отырып, қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) алдын алу қабылдауы;
3) ДДСҰ бағдарламасы бойынша балалар жасындағы ауруларды бірігіп қарау;
4) белгіленген мерзімдерде алдын алу егулері және егуден кейінгі әрбір асқынуды жергілікті санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарына хабарлау;
5) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен бірлесе отырып, эпидемияға қарсы іс-шаралар (байланыста болған науқастарды, жұқпалы аурулармен ауырғандарды байқау, ол туралы шұғыл хабар беру, аулалық тексерулер және басқалар);
6) аялық аурулары бар қатерлі топтағы балаларды шынықтыратын, жалпы нығайтатын емшаралар;
7) санитарлық-ағарту жұмыстары, тазалыққа баулу және салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік актілерге сәйкес жекелеген санаттағы балаларды арнайы өнімдермен және емдік тамақтандырумен тегін қамтамасыз ету;
9) емханаға жасөспірімдерді (15 жасқа толған балалардан бастап) ересектерге қызмет көрсететін емханалардың жасөспірімдер кабинетіне ауыстыру.
12. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) балаларға емдік-диагностикалық көмекті мынадай жолдармен:
1) дәрігердің, медбикенің науқас баланы үйде белсенді тексеруімен;
2) сауығу кезеңінде науқас балаларды учаскелік педиатрлардың қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) қабылдауымен;
3) мамандарда консультативтік қабылдау жүргізумен;
4) бөлімше меңгерушілерінің, бас дәрігердің орынбасарының консультацияларымен, консилиуммен;
5) үйдегі стационарларды, күндізгі стационарларды ұйымдастырумен;
6) емдік-диагностикалық емшараларды, оның ішінде қалпына келтіріп емдеу, оңалтуды жүргізумен;
7) балаларды аурухана стационарларына емдеуге жіберумен;
8) қолданыстағы ережеге сәйкес тікелей науқас баланы күтуді жүзеге асыратын анаға немесе өзге де адамға ауру парағын берумен;
9) науқастарды іріктеу және санаторийлар мен оңалту орталықтарына, білім берудің арнайы ұйымдарына қалпына келтіріп емдеуге, медициналық оңалтуға жіберумен қамтамасыз етеді. Қараңыз.V095853
13. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) білім берудің мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарында медициналық-санитарлық көмекті қамтамасыз етеді.

14. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) осуществляет мероприятия по повышению квалификации врачей, среднего и младшего медицинского персонала.
15. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) проводит апробации и внедряет новые методы профилактики, диагностики и лечения, а также новые организационные формы оказания медицинской помощи детскому населению, согласованно с вышестоящим органом здравоохранения.
16. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) получает и обеспечивает сохранность бланков строгой отчетности (листков нетрудоспособности, справок о временной нетрудоспособности и другие бланки), медицинской и другой документации в архиве.
17. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) разрабатывает положение об ее структурных подразделениях, функциональных обязанностях сотрудников, которое утверждается вышестоящим органом управления по подчиненности.
18. В детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) организуется Комиссия по разбору причин младенческой смертности, обоснованию длительных и постоянных медицинских отводов от профилактических прививок, Совет медицинских сестер, которые работают на основании положения, утвержденного руководителем организации.
19. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) производит анализ деятельности подразделений (в том числе о подотчетных семейных врачебных амбулаториях) и организации в целом, в установленные сроки, проводит отчет перед коллективом и населением, а также передает экстренную и иную информацию в вышестоящие органы управления.
20. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) ведет учетно-отчетную документацию и представляет отчетность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Взаимоотношения, связи с другими организациями,
ведомствами
21. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) сотрудничает со специализированными и другими заинтересованными медицинскими организациями, органами и организациями других ведомств по всем направлениям своей деятельности, а также с отечественными и международными благотворительными организациями.
6. Права детской городской поликлиники
(детского отделения городской поликлиники)
22. Детская городская поликлиника, являющаяся самостоятельной организацией, имеет самостоятельный баланс, круглую (гербовую) печать и штамп с обозначением своего наименования.

14. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) дәрігерлердің, орта және кіші медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
15. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) алдын алудың, диагностика мен емдеудің жаңа әдістеріне, сондай-ақ жоғарыдағы денсаулық сақтау органдарымен келісілген балаларға медициналық көмек көрсетудің жаңа ұйымдастыру нысандарына сынау жүргізеді және енгізеді.
16. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) қатаң есептілік бланктерін (еңбекке жарамсыздық парақтары, уақытша еңбекке жарамсыздық туралы анықтамалар және басқа да бланктер) алады және олардың сақталуын, медициналық және басқа да құжаттарды архивте сақтауды қамтамасыз етеді.
17. Балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) бағыныстылығы бойынша жоғардағы басқару органы бекітетін оның құрылымдық бөлімшелері, қызметкерлердің функционалдық міндеттері туралы ережені әзірлейді.
18. Қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) ұйым басшысымен бекітілген ереженің негізінде нәресте өлімін талдау, ұзақ және тұрақты мерзімге екпеден медициналық босатуды анықтау жөніндегі Комиссия, медбикелер Кеңесі ұйымдастырылады.
19. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) тұтасымен бөлімшелер (оның ішінде есептегі отбасылық дәрігерлік амбулаториялар туралы) мен бүкіл ұйым қызметіне нормативтік актілермен белгіленген мерзімдерде талдау жасайды және ұжым, халық алдында есеп жүргізеді, сондай-ақ жоғардағы басқару органына шұғыл және өзге де ақпаратты береді.
20. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілікті ұсынады.
5. Басқа ұйымдармен, ведомстволармен өзара
қарым-қатынастар, байланыстар
21. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) қызметінің барлық бағыттары бойынша тығыз байланыста жұмыс істейді және мамандандырылған және басқа да мүдделі медицина ұйымдарымен, басқа ведомстволардың органдарымен және ұйымдарымен, сондай-ақ отандық және халықаралық қайырымдылық ұйымдарымен ынтымақтасады. V095948
6. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың
балалар бөлімшесінің) құқығы
22. Жеке ұйым болып табылатын қалалық балалар емханасының жеке балансы, атауы белгіленген дөңгелек (елтаңбасы бар) мөрі және мөр табаны болады.

23. Детская городская поликлиника, являющаяся самостоятельной организацией, выступает истцом и ответчиком в судах в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Детская городская поликлиника (детское отделение городской поликлиники) оказывает организационно-методическую, консультативную помощь семейным врачебным амбулаториям (врачам общей врачебной практики) города для обеспечения качества лечебно-профилактической помощи детям в них.
25. Обеспечивает правовую защиту детей в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", "О правах ребенка", "О социальной медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями". K090193
7. Организация работы медицинского персонала
детской городской поликлиники
(детского отделения городской поликлиники)
26. Все медицинские работники, обеспечивающие лечебно-профилактическую работу в деятельности городской детской поликлиники (детское отделение городской поликлиники), назначаются и увольняются главным врачом, подчиняются ему, а также непосредственно вышестоящему по рангу должностному лицу и осуществляют свою деятельность в соответствии действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Главный врач осуществляет руководство деятельностью детской городской поликлиники на основе единоначалия и обеспечивает своевременность, доступность и качество всех видов лечебно-профилактической помощи детям, оказываемой в медицинской организации, а также организацию административно-хозяйственной и финансовой ее деятельности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
28. Назначение и увольнение главного врача детской городской поликлиники производится вышестоящим органом здравоохранения, у которого он находится в прямом подчинении.
29. В соответствии с целью и задачами детской городской поликлиники главный врач обеспечивает:
1) организацию и выполнение всех позиций лечебно-профилактической помощи детям в детской городской поликлинике, на дому, в дошкольных и общеобразовательных организациях образования, согласно современному требованию, уровню развития науки и техники, защищает право детей на охрану здоровья;
2) преемственность в работе детской городской поликлиники со стационарами, женскими консультациями, родильными домами, дошкольными и общеобразовательными организациями образования, интернатными и другими организациями и органов заинтересованных ведомств;
3) оснащение детской городской поликлиники современным медицинским оборудованием, инструментарием, приборами, средствами и предметами оргтехники, их надлежащее содержание и эксплуатацию, а также своевременный профилактический, текущий и капитальный ремонт помещений в рамках бюджетных ассигнований;

23. Жеке ұйым болып табылатын қалалық балалар емханасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төрелік және аралық соттарда қуынушы және жауап беруші ретінде сөз сөйлейді.
24. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) қаланың отбасылық дәрігерлік амбулаториясына (жалпы дәрігерлік практика дәрігеріне) емдеу-алдын алу көмегінің сапасын қамтамасыз ету үшін ұйымдастыру-әдістемелік, консультативтік көмек көрсетеді.
25. "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", " Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңдарына сәйкес балаларды құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді. Қараңыз K090193
7. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың
балалар бөлімшесі) медицина қызметшілерінің
жұмысын ұйымдастыру
26. Қалалық балалар емхананың (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) қызметіндегі емдеу-алдын алу жұмысын қамтамасыз етуші барлық медицина қызметкерлері емхананың бас дәрігерімен тағайындалады және жұмыстан босатылады, оған, сондай-ақ тікелей рангасы бойынша жоғарғы лауазымды адамға бағынады және өзінің қызметін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
27. Бас дәрігер дара басшылық негізінде қалалық балалар емханасына басшылықты жүзеге асырады және балаларға медициналық ұйымдарда көрсетілетін барлық емдеу-алдын алу көмегінің уақыттылығын, қолжетімділігі мен сапасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оның әкімшілік-шаруашылық және қаржылық қызметін тұрақты ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
28. Қалалық балалар емханасының бас дәрігерін тағайындауды және жұмыстан шығаруды жоғарыдағы денсаулық сақтау органы жүргізеді және тікелей оның қарауында болады.
29. Қалалық балалар емханасының мақсаты мен міндеттеріне сәйкес бас дәрігер:
1) қалалық балалар емханасында, үйде, мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарында осы заманның талаптарына, ғылым мен техника деңгейіне сәйкес балаларға емдеу-алдын алу көмегінің барлық айқындамаларын ұйымдастыру мен орындауды, балалардың денсаулығын сақтауға арналған құқықтарын қорғауды;
2) стационарлармен, әйелдер консультацияларымен, перзентханалармен, мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарымен, білім беру ұйымдарымен, интернаттармен және басқа да мүдделі ведомство ұйымдарымен және органдарымен қалалық балалар емханасының жұмыстағы сабақтастығын;
3) қалалық балалар емханасын осы заманғы медициналық жабдықтармен, құрал-саймандармен, аспаптармен, ұйымдастыру техникасының құралдарымен және заттарымен жарақтандыруды, оларды тиісінше ұстауды және пайдалануды, сондай-ақ бюджеттен қаржы бөлу шеңберінде емхана үй-жайларына уақытындағы алдын алу, ағымдық және күрделі жөндеу жасауды;

4) сохранность, целесообразное и экономное использование бюджетных ассигнований, медикаментов, других денежных и материальных ценностей;
5) своевременное рассмотрение предложений, заявлений и жалоб граждан, принятие по каждому их них конкретных мер, личный прием сотрудников и населения в установленные дни и часы;
6) отчет о своей работе перед органами управления здравоохранения в установленном порядке и не реже 2 раза в год перед населением в виде выступления о проделанной работе по улучшению состояния здоровья детей на территории обслуживания;
7) своевременное и полное укомплектование штатных должностей и рациональное использование медицинских и других кадров;
8) организацию учета, хранения и выдачи листков нетрудоспособности, рецептурных бланков для выписки лекарственных средств и продуктов специализированного детского и лечебного питания некоторым категориям детей и других бланков и документов строгого учета;
9) наем и увольнение, поощрение работников, наложение взыскания, издание приказов, распоряжение кредитами, заключение договоров, представление поликлинику в государственных органах, судебных и арбитражных инстанциях, общественных и других организациях, а также другие действия в пределах, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
30. В отсутствие руководителя детской городской поликлиники выполняет его функции заместитель главного врача по медицинской части (заведующий детским отделением).
31. В соответствии с задачами детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники), заместитель главного врача по медицинской части (заместитель главного врача городской поликлиники по медицинской части или по детству и родовспоможению), заведующие отделениями, которые осуществляют свою деятельность под его непосредственным руководством, по курируемым участкам работы обеспечивают:
1) составление планов профилактических и лечебно-диагностических и оздоровительных мероприятий, проводимых в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), на участках, в дошкольных и общеобразовательных организациях образования, а также рациональных графиков работы персонала и контроль за их качественным выполнением;
2) непосредственное руководство лечебно-профилактической работой сотрудников, находящихся в подчинении;
3) организацию консультативной помощи больным в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), на дому, консилиумов и участие в них;
4) организацию и участие в переводе подростков в подростковые кабинеты городских поликлиник, обслуживающих взрослое население;

4) бюджеттен қаржы бөлуді, дәрі-дәрмектерді, басқа да ақшалай және материалдық құндылықтарды сақтауды, орынды және үнемдеп пайдалануды;
5) азаматтардың ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын уақытында қарауды, олардың әрқайсысы бойынша нақты шаралар қабылдауды, белгіленген күндері және сағатта қызметкерлер мен халықты жеке қабылдауды;
6) белгіленген тәртіппен денсаулық сақтауды басқару органдарының алдында өзінің жұмысы туралы есеп беруді және халықтың алдында жылына кем дегенде 2 рет қызмет көрсету аумағында балалардың денсаулық жағдайын жақсарту бойынша істелген жұмыс туралы сөз сөйлеуді;
7) штат лауазымдарын уақытында және толық жиынтықтауды, медицина және басқа да кадрларды ұтымды пайдалануды;
8) еңбекке жарамсыздық парақтарын, дәрілік заттарды және кейбір санаттағы балаларға арнайы балалар мен емдік тағам өнімдерін жазу үшін рецептік бланктерді және қатаң есептегі басқа да бланктер мен құжаттарды есепке алуды, сақтауды және беруді;
9) мемлекеттік органдардағы, соттық және төрелік инстанциялардағы, қоғамдық және басқа ұйымдардағы емханаларға қызметкерлерді жалдау және жұмыстан шығару, көтермелеу, сөгіс беру, бұйрықтар шығару, несиелерді иелену, шарттар жасау, ұсынымдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген шекте басқа да іс-қимылдарды қамтамасыз етеді.
30. Қалалық балалар емханасының басшысы болмаған жағдайда оның функцияларын бас дәрігердің медицина бөлімі жөніндегі орынбасары (қалалық емхананың балалар бөлімінің меңгерушісі) орындайды.
31. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) міндеттеріне сәйкес бас дәрігердің медицина бөлімі жөніндегі орынбасары (қалалық емхана бас дәрігерінің медицина немесе балалар мен босандыру бөлімі жөніндегі) және оның тікелей басшылығымен бөлімшенің меңгерушісі жұмыстың басшылық ететін учаскесі бойынша:
1) қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесі), учаскеде, мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарында өткізілетін алдын алу және емдеу-диагностикалық және сауықтыру іс-шараларының жоспарларын, сондай-ақ қызметшілердің жұмыс кестелерін әзірлеуді және олардың сапалы орындалуын бақылауды;
2) бағыныстағы қызметкерлердің емдеу-алдын алу жұмыстарына тікелей басшылықты;
3) қалалық балалар емханасындағы (қалалық емхананың балалар бөлімшесіндегі), үйдегі, науқастарға консультативтік көмекті, консилиумді ұйымдастыруды және оларға қатысуды;
4) жасөспірімдерді ересектерге қызмет көрсететін қалалық емхананың жасөспірімдер кабинеттеріне ауыстыруды ұйымдастыру мен қатысуды;

5) организация и проведение санитарно-просветительной работы среди детей и членов их семей;
6) проведение отбора детей на санаторное, реабилитационное лечение и оформление медицинских заключений на детей-инвалидов с детства, участие в работе врачебно-консультативной комиссии (ВКК);
7) контроль за обоснованностью выдачи листков нетрудоспособности по уходу за больными детьми на дому;
8) организацию проведения апробации и внедрения в работу поликлиники новых методов и средств профилактики, диагностики и лечения, а также новых организационных форм оказания медицинской помощи детскому населению, научной организации труда и передового опыта работы;
9) своевременное доведение до сведения работников детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) приказов, распоряжений, инструктивно-методических указаний вышестоящих органов и других документов, обеспечение их выполнения;
10) оказание организационно-методической и практической помощи участковым педиатрам, врачам других подразделений детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники), врачам, обеспечивающим медико-санитарную помощь детям в дошкольных и общеобразовательных организациях образования;
11) анализ качественных показателей по курируемым участкам работы и обеспечение достоверности и своевременности представления статистических и финансовых отчетов в вышестоящие руководящие органы;
12) проведение вводного инструктажа принимаемых лиц, знакомство их с должностными инструкциями, правилами внутреннего трудового распорядка, охраны и техники безопасности труда, противопожарной безопасности;
13) проведение мероприятий по повышению квалификации врачей и среднего медицинского персонала непосредственно в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), а также контроль за своевременным направлением на соответствующие курсы специализации и усовершенствования квалификации;
14) проведение анализа работы врачей и средних медицинских работников по иммунопрофилактике, с целью обеспечения ее качества;
15) проведение воспитательной и разъяснительной работы в коллективе по вопросам медицинской этики, деонтологии, представление работников, находящихся в подчинении к поощрению и внесение предложения о наложении взыскания лицам, нарушающим трудовую дисциплину и неудовлетворительно выполняющих свою работу;
16) рациональное использование и грамотную техническую эксплуатацию аппаратуры и оборудования в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), надлежащее содержание и эксплуатацию помещений;

5) балалар мен олардың отбасы мүшелерінің арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді;
6) балаларды санаторийлық, оңалту емдеуіне іріктеуді және балалық шақтан мүгедек-балаларға медициналық қорытындыларды ресімдеуді, дәрігерлік-консультативтік комиссияның (ДКК) жұмысына қатысуды;
7) үйде науқас балаларды күту бойынша еңбекке жарамсыздық парақтарын берудің негіздемелілігін бақылауды;
8) емхананың жұмысына жаңа әдістер мен алдын алу, диагностика мен емдеу құралдарын сынау мен енгізуді ұйымдастыруды, сондай-ақ балаларға медициналық көмек көрсетудің, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың және жұмыстың алдыңғы қатарлы тәжірибесінің жаңа ұйымдастырушылық нысандарын;
9) қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) қызметкерлерінің жоғардағы органдардың бұйрықтарын, өкімдердің, нұсқамалық-әдістемелік нұсқамаларды уақытында хабардар етуді;
10) учаскелік педиатрларға, қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) басқа да бөлімшелерінің дәрігерлеріне, мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарының балаларды медициналық-санитарлық көмекпен қамтамасыз ететін дәрігерлеріне ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсетуді;
11) басшылық ететін жұмыс учаскесі бойынша сапалы көрсеткіштерді талдауды жоғардағы басшылық етуші органдарға статистикалық және қаржылық есептерді уақытында ұсынуды және растығын қамтамасыз етуді;
12) қабылданатын адамдарды таныстыру нұсқамаларын жүргізуді, оларды лауазымдық нұсқаулықтармен, ішкі еңбек тәртібі ережесімен, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі техникасымен, өртке қарсы қауіпсіздікпен таныстыруды;
13) тікелей қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) дәрігерлер мен орта медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүргізуді, сондай-ақ тиісті мамандандыру және біліктілікті жетілдіру курстарына уақытында жіберуді бақылауды;
14) дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің иммундаудың алдын алу бойынша оның сапасын қамтамасыз ету мақсатында олардың жұмысына талдау жүргізу;
15) медициналық этика, деонтология мәселелері бойынша тәрбиелік және түсіндіру жұмыстарын жүргізуді, қызметкерлерді көтермелеуге ұсынуды және еңбек тәртібін бұзған және жұмыстарын қанағаттанарлықсыз орындаған адамдарға жаза қолдану туралы ұсыныстарды енгізуді;
16) қалалық балалар емханасындағы (қалалық емхананың балалар бөлімшесіндегі) аппараттар мен жабдықтарды ұтымды пайдалануды және сауатты техникалық пайдалануды, емхананың үй-жайларын тиісінше ұстауды және пайдалануды;

17) координацию взаимодействия подразделений, преемственности в работе между ними, другими организациями первичной медико-санитарной помощи, включая женские консультации, подростковые кабинеты, а также родильные дома, больницы, станции скорой и неотложной медицинской помощи, центры проблем по формированию здорового образа жизни, территориальные органы санитарно-эпидемиологической службы и другие лечебно-профилактические организации, органы и организации образования;
18) своевременное пополнение детской городской поликлиники (детском отделении городской поликлиники) необходимыми медикаментами, вакцинами, перевязочными материалами и инструментарием;
19) проведение приема сотрудников и населения в установленные дни и часы;
20) участие в подборе и рациональном использовании медицинских кадров, разработку и осуществление перспективных планов повышения квалификации и аттестации врачей и средних медицинских работников детской городской поликлиники (детском отделении городской поликлиники);
21) методическое руководство Советами медицинских сестер и молодых специалистов (руководит заместитель главного врача, заведующие отделениями принимают участие в их работе);
22) подготовку проектов приказов и других документов в рамках своих полномочий и руководство в своей деятельности действующим законодательством Республики Казахстан.
32. Заведующий педиатрическим отделением детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) руководит работой участковых педиатров и участковых сестер, оказывает им организационно-методическую и практическую помощь, координирует их деятельность, взаимодействие с другими подразделениями. При отсутствии дошкольно-школьного отделения, организует работу по медико-санитарному обеспечению детей организации образования, в том числе ежегодному медицинскому осмотру детей дошкольного и школьного возрастов и оценивает их результаты, обеспечивает работу по физическому воспитанию и закаливанию детей и проведению летних оздоровительных мероприятий.
33. В случае организации в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) по оказанию лечебно-профилактической помощи детям в дошкольных и общеобразовательных организациях образования функции по контролю за медицинским обслуживанием детей этих организаций возлагаются на заведующего дошкольно-школьным отделением.
34. Заведующий дошкольно-школьным отделением руководит работой врачей-педиатров и медицинских сестер, обслуживающих дошкольные, общеобразовательные организации образования и кроме общих функций заведующих, отраженных в 31 пункте, обеспечивает:

17) бөлімшелердің іс-әрекеттерін үйлестіруді, олармен, әйелдер консультацияларын, жасөспірімдер кабинеттерін қоса алғанда бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының, сондай-ақ перзентханалардың, ауруханалардың, жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек станцияларының, салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі орталықтардың, аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының және басқа да емдеу-алдын алу ұйымдарының, органдарының және білім беретін ұйымдардың арасындағы жұмыстағы сабақтастықты;
18) қалалық балалар емханасын (қалалық емхананың балалар бөлімшесін) қажетті дәрі-дәрмектермен, вакциналармен, таңу материалдарымен және құрал-саймандармен;
19) белгіленген күндер мен сағаттарда қызметкерлер мен халықты қабылдауды;
20) қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) медицина кадрларын іріктеу мен ұтымды пайдалануға қатысуды, дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және аттестациялаудың перспективалық жоспарларын әзірлеуді және жүзеге асыруды;
21) медбикелер мен жас мамандардың кеңестеріне әдістемелік басшылықты (бас дәрігердің орынбасары басшылық етеді, бөлімшелердің меңгерушілері олардың жұмыстарына қатысады);
22) өзінің өкілеттілігі шеңберінде бұйрықтардың және басқа да құжаттардың жобаларын дайындауды және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен осы ережені өзінің қызметінде басшылыққа алуды қамтамасыз етеді.
32. Қалалық балалар емханасы (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) педиатриялық бөлімшенің меңгерушісі учаскелік педиатрлар мен учаскелік медбикелердің жұмысына басшылық етеді, оларға ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді, олардың қызметін, емхананың басқа да бөлімшелерімен өзара іс-қимылды үйлестіреді. Мектепке дейінгі-мектеп бөлімшелері болмаған жағдайда, білім беру ұйымдарында балаларды санитарлық-медициналық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды, оның ішінде мектепке дейінгі-мектеп жасындағы балаларды жыл сайынғы медициналық тексеруді ұйымдастырады және олардың нәтижелерін бағалайды, дене тәрбиесі мен балаларды шынықтыру және жазғы сауықтыру іс-шараларын өткізу жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз етеді.
33. Қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарындағы балаларға емдік-алдын алу көмегін көрсету жөніндегі бөлімше ұйымдастырылған жағдайда осы ұйымдардың балаларға медициналық қызмет көрсетуін бақылау функциясы мектепке дейінгі мектеп бөлімшесінің меңгерушісіне жүктеледі.
34. Мектепке дейінгі - мектеп бөлімшесінің меңгерушісі мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарындағы дәрігер-педиатрлар мен медбикелердің жұмысына басшылық етеді және 31-тармақта көрсетілген меңгерушілердің жалпы функцияларынан басқа мыналарды:

1) согласование вопросов по осуществлению своей деятельности с органами управления и дошкольными, общеобразовательными организациями образования;
2) организацию плановой диспансеризации детей, посещающих дошкольные и общеобразовательные организации образования и анализ состояния здоровья детей;
3) оценка результатов ежегодных медицинских осмотров детей дошкольного и школьного возраста;
4) организацию необходимых профилактических и оздоровительных мероприятий среди воспитанников и школьников, оценка их эффективности;
5) совместно с органами санитарно-эпидемиологической службы участие в организации правильного режима и рационального питания в дошкольных и общеобразовательных организациях образования;
6) координацию и методическую помощь в организации работы по физическому воспитанию, закаливанию детей и проведению летних оздоровительных мероприятий;
7) участие в комплектовании медицинским персоналом дошкольных учреждений, выезжающих за город, летних оздоровительных лагерей школьников и систематическая проверка медицинской деятельности этих организаций;
8) организация санитарно-просветительной работы среди родителей, школьников, воспитателей, педагогов;
9) организацию систематического повышения квалификации медицинских кадров дошкольных и общеобразовательных организаций образования;
10) анализ работы медицинского персонала дошкольных и общеобразовательных организаций образования.
35. Врач-специалист детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) оказывает медицинскую помощь детскому населению прикрепленной территории поликлиники по своей специальности. С этой целью врач-специалист:
1) осуществляет консультативную, лечебно-профилактическую помощь по профилю в поликлинике, при необходимости на дому и в стационарах, по направлению участкового педиатра, врачей организаций первичной медико-санитарной помощи;
2) принимает участие в текущих, периодических углубленных медицинских осмотрах, осуществляет диспансеризацию детей, изучает эффективность диспансеризации и лечения;
3) организует консилиумы врачей и участвует в его работе;
4) ведет медицинскую документацию;
5) проводит санитарно-просветительную работу по профилактике заболеваний;
6) составляет заявки на медицинскую аппаратуру, медикаменты, инструментарий и оборудование, необходимые для работы по своей специальности;
7) выписывает листки нетрудоспособности по уходу за больным ребенком;
8) систематически повышает свою квалификацию, участвует в работе по повышению квалификации врачей и среднего медицинского персонала по своей специальности, а также в работе врачебных, сестринских конференций;

1) басқару органдарымен және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарымен өзінің қызметін жүзеге асыру жөніндегі мәселелерді келісуді;
2) мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарына баратын балаларды жоспарлық диспансерлеуді және балалардың денсаулық жағдайын талдауды;
3) мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды жыл сайын медициналық тексерудің нәтижелерін бағалауды;
4) тәрбиеленушілер мен мектеп оқушыларының арасында қажетті алдын алу және сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыруды, олардың тиімділігін бағалауды;
5) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен бірлесе отырып, мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарына дұрыс режим мен құнарлы тамақтануды ұйымдастыруға қатысуды;
6) дене тәрбиесі мен балаларды шынықтыру және жазғы сауықтыру іс-шараларын өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырудағы үйлестіру мен әдістемелік көмекті;
7) қаладан тыс шығатын мектепке дейінгі мекемелердің, мектеп оқушыларының жазғы сауықтыру лагерлердің медицина қызметкерлерін жиынтықтауға қатысуды және осы ұйымдардың медициналық қызметтерін жүйелі түрде тексеруді;
8) ата-аналардың, тәрбиешілердің, педагогтардың арасында санитарлық-ағартушылық жұмысты ұйымдастыруды;
9) мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарындағы медицина кадрларының біліктілігін жүйелі түрде арттыруды ұйымдастыруды;
10) мектепке дейінгі және білім беретін жалпы білім беру ұйымдарының жұмысын талдауды қамтамасыз етеді.
35. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) маман-дәрігері өзінің мамандығы бойынша бекітіліп берілген аумақтағы балаларға медициналық көмек көрсетеді. Осы мақсатта маман-дәрігер:
1) емханада, қажет болған жағдайда учаскелік педиатрдың, бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының дәрігерлерінің жіберуі бойынша үйде және стационарларда бейін бойынша консультативтік, емдеу-алдын алу көмегін жүзеге асырады;
2) ағымдық, кезеңдік тереңдетілген медициналық тексерулерге қатысады, балаларды диспансерлеуді жүзеге асырады, диспансерлеу мен емдеудің тиімділігін зерттейді;
3) дәрігерлердің консилиумдарын ұйымдастырады және оның жұмысына қатысады;
4) белгіленген тәртіппен медициналық құжаттарды жүргізеді;
5) аурулардың алдын алу жөніндегі санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
6) өзінің мамандығы бойынша жұмысқа қажетті медициналық аппаратураға, дәрі-дәрмектерге, құрал-саймандар мен жабдықтарға өтінім әзірлейді;
7) қолданыстағы заңнама белгілеген тәртіппен науқас баланы күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағын жазады;
8) жүйелі түрде өзінің біліктілігін арттырады, өзінің мамандығы бойынша дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысқа, сондай-ақ дәрігерлік, медбикелік конференцияларының жұмысына қатысады;

9) внедряет в практику новые методы профилактики заболевания, диагностики и лечения, по профилю;
10) работает в тесном контакте с врачами детской городской поликлиники и других заинтересованных организаций, участвует в оздоровлении детей в организациях образования;
11) руководит работой средних и младших медицинских работников, находящихся в подчинении.
36. Главная (старшая медицинская сестра отделения) медицинская сестра руководит лечебно-профилактической деятельностью среднего и младшего медицинского персонала, обеспечивающего бесперебойную работу детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники), и осуществляет:
1) руководство работой среднего и младшего медицинского персонала, в том числе медицинского персонала организаций образования, составление рациональных графиков работы и правильную их расстановку, обеспечение выполнения ими правил внутреннего распорядка, лечебных и диагностических назначений врачей в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) и на дому, всех необходимых противоэпидемических мероприятий и должностных обязанностей;
2) первичный инструктаж вновь принимаемых на работу средних медицинских работников в детскую городскую поликлинику (детское отделение городской поликлиники), организации образования;
3) своевременная выписка, правильный учет, распределение, (получение) расходование и использование медицинского инструментария, медикаментов, бактерийных препаратов, перевязочного материала, бланков специального учета (листков нетрудоспособности, бланков рецептов для выписки лекарств некоторым категориям больных детей и других материальных ценностей) и своевременное пополнение укладок для врачей медикаментами;
4) организация четкой работы регистратуры, справочно-информационной службы, процедурного и других кабинетов, где работают только средние медицинские работники, контроль за санитарно-гигиеническим состоянием детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники);
5) контролирует преемственность в работе детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) с женскими консультациями, родильными домами, стационарами, скорой и неотложной помощью, организациями образования, а также контролирует ведение медицинской документации и организацию проведения профилактических прививок, санитарно-просветительной работы в них;
6) совместно с заведующими отделениями осуществляет плановую проверку работы медицинского персонала организаций образования, проводит анализ их деятельности по вопросам охраны здоровья детей;

9) практикаға бейін бойынша аурудың алдын алудың, диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізеді;
10) қалалық балалар емханасының және басқа да мүдделі ұйымдардың дәрігерлерімен тығыз байланыста жұмыс істейді, білім беру ұйымдарында балаларды сауықтыруға қатысады;
11) бағыныстағы орта және кіші медицина қызметкерлерінің жұмысына басшылық етеді.
36. Бас (бөлімшенің аға медбикесі) медбике қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) үздіксіз жұмысын қамтамасыз ететін орта және кіші медицина қызметшілерінің емдеу-алдын алу жұмыстарына басшылық етеді және мыналарды:
1) емхананың (бөлімшенің) орта және кіші медицина қызметшілерінің, оның ішінде білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің жұмысына басшылық жасау, жұмыстың ұтымды кестесін әзірлеуді және оларды дұрыс қоюды, олардың емхананың ішкі тәртібін орындауын қамтамасыз етуін, дәрігердің қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) және үйдегі емдік және диагностикалық тағайындауларын, эпидемияға қарсы барлық қажетті іс-шараларды және лауазымдық міндеттерді, білім беру ұйымдарын медицина қызметшілерімен жиынтықтауға қатысуды;
2) қалалық балалар емханасына (қалалық емхананың балалар бөлімшесіне), білім беру ұйымдарына жұмысқа жаңадан қабылданатын орта медицина қызметкерлерін алғаш таныстыруды, емхананың санитарлық-гигиеналық жағдайын бақылауды;
3) медициналық бұйымдарды, дәрі-дәрмектерді, бактериялық препараттарды, таңу материалдарын, арнайы есепке алу бланктерін (еңбекке жарамсыздық парақтарын, кейбір санаттағы науқас балаларға дәрілер жазуға арналған рецептердің бланктері мен басқа да материалдық құндылықтар) уақытында жазуды, дұрыс есепке алуды, бөлуді (алуды), жұмсауды;
4) қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) тек орта медицина қызметкерлері ғана жұмыс істейтін тіркеу орнының, анықтама-ақпарат қызметінің, емшара және басқа да кабинеттердің нақты жұмысын ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық жай-күйін бақылауды;
5) әйелдер консультациялары, перзентханалары, стационарлары, жедел және кезек күттірмейтін көмектері, білім беру ұйымдары бар қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) жұмысындағы сабақтастықты бақылауды, сондай-ақ оларда медицина құжаттамаларын жүргізуді және алдын алу екпелерін, санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруды;
6) бөлімше меңгерушілерімен бірлесе отырып, білім беру ұйымдарының медицина қызметшілерінің жұмысын жоспарлық тексеруді, балалардың денсаулығын сақтау мәселесі бойынша олардың қызметіне талдау жасауды;

7) проведение санитарно-просветительной работы с населением;
8) участвует в вопросах найма и увольнения средних и младших медицинских работников, представляет их к поощрению и наложению дисциплинарных взысканий;
9) совместно с руководством разрабатывает и проводит мероприятия по повышению квалификации средних медицинских работников поликлиники (отделения), организаций образования (сестринские конференции, освоение смежных специальностей, направление на курсы повышения квалификации), а также специальную подготовку младшего медицинского персонала;
10) руководство работой Совета медицинских сестер детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) (главная медицинская сестра), участие в его работе (старшая медицинская сестра).
37. В случае организации в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) дошкольно-школьного отделения руководство за деятельностью среднего и младшего медицинского персонала по медицинскому обслуживанию детей дошкольных и общеобразовательных организаций образования возлагается на старшую медицинскую сестру этого отделения.
38. Участковый врач-педиатр выполняет основную лечебно-профилактическую работу с детьми в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), на дому, проводит противоэпидемические мероприятия и санитарно-просветительную работу на уровне семьи для обеспечения оптимального физического и нервно-психического развития детей, для чего:
1) осуществляет постоянную связь с женской консультацией, преемственность в наблюдении за беременными женщинами, проводит дородовый патронаж, беременным из групп "риска" - не менее 2 раз (при взятии на учет по поводу беременности и в последнем триместре беременности);
2) проводит первичный патронаж новорожденного в первые 3 дня после выписки (новорожденные из группы риска - в первые сутки) из родильного дома совместно с медицинской сестрой;
3) осуществляет последующие патронажи (не менее 3 за весь период новорожденности), контролирует посещения новорожденных на дому участковой медицинской сестрой;
4) проводит профилактический прием детей в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники), оценивает физическое и нервно-психическое развитие детей, назначает им режим, рациональное питание, мероприятия по профилактике фоновых заболеваний;
5) составляет годовые планы профилактических прививок, проводит осмотр детей перед прививками, оформляет допуск или обосновывает медицинские отводы от них, наблюдает за ребенком в периоде после проведения прививок;

7) халықпен санитарлық-ағарту жұмысын жүргізуді;
8) орта және кіші медицина қызметкерлерін жалдау және жұмыстан шығару мәселелеріне қатысуды, оларды көтермелеуге ұсынуды және тәртіптік жаза қолдануды;
9) емхана (бөлімше) басшыларымен бірлесе отырып, емхананың (бөлімшенің), білім беру ұйымдарының (медбикелік конференциялар, аралас мамандықтарды игеру, біліктілігін арттыру курстарына жіберу) орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, сондай-ақ арнайы кіші медицина қызметшісін даярлау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және жүргізуді;
10) қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесі) медбикелері (бас медбике) кеңесі жұмысына басшылықты, оның жұмысына (аға медбике) қатысуды жүзеге асырады.
37. Қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) мектепке дейінгі және мектеп бөлімшесі ұйымдастырылған жағдайда мектепке дейінгі мекемелер мен мектептердің балаларына медициналық қызмет көрсету жөніндегі орта және кіші медицина қызметіне басшылықты жүзеге асыру осы бөлімшенің аға медбикесіне жүктеледі.
38. Учаскелік дәрігер-педиатр қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде), үйде балалармен негізгі алдын алу жұмыстарын орындайды, балалардың оңтайлы физикалық және нервтік-психикалық дамуын қамтамасыз ету үшін отбасы деңгейінде эпидемияға қарсы іс-шараларды және санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді және ол үшін:
1) әйелдер консультациясымен тұрақты байланысты, жүкті әйелдерді бақылаудағы (әсіресе "қатерлі" топтағы) сабақтастықты жүзеге асырады; босанғанға дейінгі емдеуді кем дегенде (жүктілігі бойынша есепке алу кезінде және жүктіліктің соңғы үш айында) 2 рет жүргізеді;
2) медбикемен бірлесе отырып, бастапқы емдеуді жаңа туған нәрестені (қатер тобындағы жаңа туған нәрестелерді - бірінші тәулікте) перзентханадан шығарғаннан кейін алғашқы 3 күнде патронаж жүргізеді;
3) кейінгі емдеулерді (туу кезеңі бойы кем дегенде 3 рет) жүзеге асырады, учаскелік медбикенің жаңа туған нәрестенің үйіне баруын бақылайды;
4) балаларды емханада алдын алу қабылдауын жүргізеді, балалардың физикалық және нервтік-психикалық дамуын бағалайды, оларға режим, құнарлы тамақ, аялық аурулардың алдын алу іс-шараларын тағайындайды;
5) алдын алу екпелерінің жылдық жоспарын әзірлейді, балаларды екпенің алдында тексереді, рұқсатты ресімдейді немесе одан медициналық босатуды негіздейді, екпеден кейін баланы қадағалайды;

6) осуществляет профилактическое наблюдение за детьми согласно методическим рекомендациям, направляет детей на консультации к другим врачам-специалистам и на необходимые лабораторные исследования;
7) осуществляет динамическое наблюдение за детьми, взятыми на диспансерный учет, проводит их оздоровление совместно с другими врачами-специалистами и анализ эффективности диспансеризации;
8) организует обследование, необходимые оздоровительные и профилактические мероприятия детям перед поступлением в детские дошкольные и общеобразовательные организации образования;
9) проводит отбор и учет детей, нуждающихся по состоянию здоровья в санаторном, реабилитационном лечении;
10) посещает детей старше одного года на дому в день поступления вызова и оказывает им необходимую поэтапную лечебную помощь до выздоровления или госпитализации;
11) посещает детей первого года жизни на дому в течение первых трех часов с момента поступления вызова, наблюдает на дому до выздоровления или госпитализации;
12) направляет в установленном порядке ребенка на лечение в стационар, в необходимых случаях принимает все меры к немедленной госпитализации ребенка;
13) посещает детей на дому по переданному активу после выписки из стационара, вызова "скорой помощи";
14) информирует руководство детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) о тяжело больных детях, а также о детях, у которых заболевание плохо поддается лечению или диагнозы не уточнены;
15) совместно с органами санитарно-эпидемиологической службы проводит комплекс профилактических мероприятий, направленных на снижение инфекционных заболеваний, извещает в установленном порядке о выявленных или подозрительных на инфекционное заболевание больных, каждом случае осложнения, зарегистрированного после вакцинации;
16) систематически повышает свою квалификацию;
17) проводит санитарно-просветительную работу по вопросам развития и воспитания здорового ребенка и профилактике заболеваний;
18) ведет медицинскую документацию по установленной форме;
19) осуществляет контроль за работой участковой медицинской сестры;
20) организует на своем участке санитарный актив и привлекает его к проведению санитарно-профилактических мероприятий;
21) проводит работу по интегрированному ведению болезней детского возраста по программе ВОЗ;
22) составляет план работы, основанный на анализе состояния здоровья детей, их заболеваемости и обеспечивает его выполнение;
23) выдает листки нетрудоспособности по уходу за больным ребенком.

6) әдістемелік ұсынымдарға сәйкес алдын алу байқауын жүзеге асырады, балаларды басқа дәрігер-мамандардың консультациясына және қажетті зертханалық зерттеулерге жібереді;
7) диспансерлік есепке алынған балаларды динамикалық бақылауды жүзеге асырады, басқа маман-дәрігерлермен бірлесе отырып, оларды сауықтыруды және диспансерлеу тиімділігінің талдауын жүргізеді;
8) балаларды білім берудің мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарына түсердің алдында тексеруді, қажетті сауықтыру және алдын алу іс-шараларын ұйымдастырады;
9) денсаулық жағдайы бойынша санаторийлық, оңалту емдеулерін қажет ететін балаларды іріктеуді және есепке алуды жүргізеді;
10) шақыру жасалған күні бір жастан асқан балалардың үйіне барады және оларға сауыққанға немесе ауруханаға жатқызғанға дейін қажетті кезеңдік емдеу көрсетеді;
11) шақыру жасалған сәттен бастап, алғашқы үш сағаттың ішінде бір жасқа толмаған балалардың үйіне барады, үйде сауыққанға немесе ауруханаға жатқызғанға дейін бақылайды;
12) белгіленген тәртіппен стационарға емдеуге жібереді, қажет болған жағдайда баланы жедел ауруханаға жатқызуға барлық шараларды қабылдайды;
13) стационардан шығарғаннан, "жедел жәрдем" шақыруынан кейін активтің беруі бойынша балалардың үйіне барады;
14) қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) басшыларын ауруы асқынған балалар туралы, сондай-ақ ауруы емдеуге қиындық туғызған немесе диагнозы анықталмаған балалар туралы хабардар етеді;
15) санитарлық-эпидемиологиялық қызметпен бірлесе отырып, жұқпалы ауруларды төмендетуге бағытталған алдын алу іс-шараларының кешенін жүргізеді, белгіленген тәртіппен анықталған жұқпалы аурумен ауыратын науқастар мен жұқпалы ауруға күдіктілер немесе екпеден кейінгі асқынудың әрбір жағдайы туралы хабардар етеді;
16) өзінің біліктілігін жүйелі түрде арттырады;
17) дені сау баланы дамыту мен тәрбиелеу және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысын жүргізеді;
18) белгіленген нысан бойынша медициналық құжаттамаларды жүргізеді;
19) учаскелік медбикенің жұмысын бақылауды жүзеге асырады;
20) өзінің учаскесінде санитарлық активті ұйымдастырады және оны санитарлық-алдын алу іс-шараларына тартады;
21) ДДСҰ бағдарламасы бойынша балалар жасындағы ауруларды бірігіп қарау жөніндегі жұмысты жүргізеді;
22) балалардың денсаулығы жағдайының, олардың аурушаңдығы талдауына негізделген жұмыс жоспарын әзірлейді және оның орындалуын қамтамасыз етеді;
23) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен науқас балаларды күту бойынша еңбекке жарамсыздық парақтарын береді.

39. Участковая медицинская сестра детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники) работает под руководством участкового врача-педиатра и осуществляет:
1) профилактическую работу по развитию и воспитанию здорового ребенка;
2) оказание медицинской помощи больным детям на дому по назначению врача;
3) санитарно-просветительную работу с населением на уровне семьи;
4) учет работы по установленной форме;
5) проводит 3 дородовых патронажных посещения беременных женщин своего территориального участка, активно выявляет нарушения самочувствия беременной и своевременно сообщает об этом акушеру-гинекологу женской консультации и участковому врачу-педиатру;
6) совместно с участковым врачом-педиатром посещает новорожденных в первые три дня (из группы риска - в первые сутки) после выписки из родильного дома, обращая внимание на материально-бытовые, культурно-гигиенические условия жизни семьи, ее психологический климат;
7) обеспечивает систематичность наблюдения за здоровыми и больными детьми, информирует врача об его состоянии;
8) контролирует выполнение родителями лечебных назначений;
9) проводит ежемесячно коррекцию плана профилактических прививок детям, не посещающим дошкольные учреждения, приглашает детей на прививку в поликлинику;
10) выполняет назначенные врачом лечебные процедуры на дому;
11) оказывает помощь врачу при проведении медицинских осмотров детей (проводит антропометрию, выписывает рецепты, справки, направления, листки нетрудоспособности, выписки, следит за очередностью приема);
12) проводит беседы с родителями на участке и в детской городской поликлинике (детском отделении городской поликлиники) по вопросам развития и воспитания здорового ребенка и профилактики заболеваний, принимает участие в организации санитарно-просветительных выставок, уголков здоровья;
13) систематически повышает свою квалификацию, участвует в работе совета медицинских сестер.
40. Медицинская сестра (фельдшер) кабинета здорового ребенка с целью воспитания здорового ребенка, формирования с раннего возраста здорового образа жизни:
1) проводит индивидуальные, коллективные беседы и практические занятия по уходу, воспитанию здорового ребенка, санитарно-гигиеническому обучению и рациональному питанию детей, профилактике заболеваний, подготовке к поступлению в организации образования;
2) ведет необходимую рабочую документацию и учет инструктивно-методических материалов по развитию и воспитанию детей, проводит оформление комнаты здорового ребенка в соответствии с планом работы, утвержденным руководством детской городской поликлиники (детского отделения городской поликлиники).

39. Қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) учаскелік медбикесі учаскелік дәрігер-педиатрдың басшылығымен жұмыс істейді және:
1) дені сау баланы дамыту және тәрбиелеу жөніндегі алдын алу жұмысын;
2) дәрігердің тағайындауы бойынша науқас балаларға үйде медициналық көмек көрсетуді;
3) отбасы деңгейінде халықпен санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізуді;
4) белгіленген нысан бойынша жұмысты есепке алуды;
5) өзінің аумақтық учаскесінде жүкті әйелдерге босанғанға дейін 3 рет патронаж жүргізуді, жүкті әйелдің денсаулық жағдайының бұзылуына белсенді түрде әсер етуді және бұл туралы жедел әйелдер консультациясының акушер-гинекологына және учаскелік дәрігер-педиатрға уақытында хабарлауды;
6) учаскелік дәрігер-педиатрмен бірлесе отырып, материалдық-тұрмыстық, отбасы өмірінің мәдени-гигиеналық жағдайына, оның психологиялық климатына мән бере отырып, жаңа туған нәрестелерді перзентханадан шығарғаннан кейін алғашқы үш күнде (қатер тобындағыларды - алғашқы тәулікте) барып, қарауы;
7) дені сау және науқас балаларды бақылаудың жүйелілігін қамтамасыз етуді, оның жағдайы туралы хабардар етуді;
8) ата-аналардың емдік тағайындауларды орындауын бақылауды;
9) мектепке дейінгі мекемелерге бармайтын балаларға алдын алу екпелерін ай сайын жоспарлау жасауды, балаларды емханаға екпеге шақыруды;
10) дәрігер үйге тағайындаған емдік емшараларды орындауды;
11) балаларды медициналық тексеру кезінде дәрігерге көмек көрсетуді (антропометрия жүргізуді, рецептерді, анықтамалар, жолдамалар, еңбекке жарамсыздық парақтарын, көшірмелерді жазуды, қабылдауға кезекті бақылауды);
12) дені сау баланы дамыту мен тәрбиелеу және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша учаскелерде және қалалық балалар емханасында (қалалық емхананың балалар бөлімшесінде) ата-аналармен әңгімелер өткізуді, денсаулық бұрышын, санитарлық-ағарту көрмелерін ұйымдастыруға қатысуды;
13) өзінің біліктілігін жүйелі түрде арттыруды, медбикелер кеңесінің жұмысына қатысуды жүзеге асырады.
40. Дені сау бала кабинетінің медбикесі (фельдшері) дені сау баланы тәрбиелеу, ерте жастан салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында:
1) балаларды күту, дені сау баланы тәрбиелеу, санитарлық-гигиеналық үйрету және құнарлы тамақтандыру, аурудың алдын алу, білім беру ұйымдарына түсуге дайындау жөніндегі жеке, топтық әңгімелер мен практикалық сабақтарды жүргізеді;
2) қалалық балалар емханасының (қалалық емхананың балалар бөлімшесінің) басшылығы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес балаларды дамыту мен тәрбиелеу жөніндегі қажетті жұмыс құжаттарын және нұсқамалық-әдістемелік материалдарды есепке алуды жүргізеді, дені сау бала кабинетін ресімдеуді жүргізеді.

41. Врач-педиатр, оказывающий лечебно-профилактическую помощь детям в дошкольных организациях образования осуществляет:
1) осмотр всех вновь поступивших детей с назначением им комплекса медико-педагогических мероприятий, направленных на благоприятное течение периода адаптации;
2) плановые профилактические медицинские осмотры детей;
3) проведение профилактических прививок с обязательным осмотром детей перед прививками и наблюдением за ребенком в периоде после проведения прививок;
4) наблюдение за диспансерной группой больных детей и организация мероприятий по восстановительному лечению и реабилитации;
5) медицинский контроль за организацией физического воспитания и закаливания детей;
6) работу по профилактике травматизма, учету и анализу всех случаев травм;
7) ведение медицинской документации;
8) анализ по состоянию здоровья детей, заболеваемости среди них и о принимаемых мерах по ее предупреждению, информирует заведующего отделением по подчиненности;
9) работу по повышению своей квалификации и среднего медицинского персонала, занятия с медицинским и педагогическим персоналом по вопросам организации питания, оздоровительных мероприятий, диагностики заболеваний, санитарно-гигиенического и противоэпидемического режима;
10) санитарно-просветительную работу с родителями и персоналом дошкольной организации образования.
42. Медицинская сестра (фельдшер) детского сада проводит следующие мероприятия:
1) участвует в ежедневных утренних приемах детей;
2) по назначению врача проводит мероприятия по закаливанию, профилактические прививки, диагностические пробы, антропометрию, забор материалов для лабораторных исследований и выполняет другие медицинские назначения;
3) проводит изоляцию заболевших детей, а также осмотр, термометрию и прочие мероприятия детям, бывшим в контакте с инфекционными больными, организует проведение текущей дезинфекции;
4) оказывает доврачебную помощь детям в случае острого заболевания или травмы, проводит работу по профилактике травматизма;
5) проводит санитарно-просветительную работу среди детей и родителей, сотрудников организации;
6) осуществляет контроль за санитарно-гигиеническим и противоэпидемическим режимом, медицинским обследованием персонала организации;
7) составляет заявки на медикаменты, бактериальные препараты, дезинфекционные средства, медицинский инструментарий и аппаратуру, ведет их учет, хранение и своевременное пополнение;

41. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балаларға емдеу-алдын алу көмегін көрсететін дәрігер-педиатр:
1) жаңадан түскен балалардың барлығын, оларға бейімделудің қолайлы ағымына бағытталған медициналық-педагогикалық іс-шаралар кешенін тағайындай отырып, тексеруді;
2) балаларды жоспарлық алдын алу медициналық тексеруді, екпелердің алдына балаларды тексере отырып, алдын алу екпелерін жасауды;
3) міндетті түрде балаларды алдында тексеріп, алдын алу екпесін егеді және баланы екпені еккен кейінгі мерзімде қадағалайды;
4) науқас балалардың диспансерлік тобын бақылауды және қалпына келтіріп емдеу мен оңалту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды;
5) дене тәрбиесі және балаларды шынықтыруды ұйымдастыруды медициналық бақылауды;
6) жарақаттанушылықтың алдын алу жөніндегі жұмысты, жарақаттың барлық жағдайларын есепке алуды және талдауды;
7) медициналық құжаттарды жүргізуді;
8) балалардың денсаулық жағдайы, олардың арасындағы аурушаңдық жөніндегі талдауды және оның алдын алу жөніндегі қолданылған шаралар туралы бағыныстылығы бойынша бөлімше меңгерушісін хабардар етуді;
9) өзінің және орта медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты, тамақтандыруды, сауықтыру іс-шаралары, аурулардың диагностикасы, медицина және педагогика қызметшілерімен санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режим мәселелері жөніндегі сабақты;
10) білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарының ата-аналарымен және қызметшілерімен санитарлық-ағарту жұмыстарын жүзеге асырады.
42. Балалар бақшасының медбикесі (фельдшері) мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) балаларды күнде таңертең қабылдайды;
2) дәрігердің тағайындауы бойынша шынықтыру, алдын алу егулері, диагностикалық сынамалар, антропометрия, зертханалық зерттеулер үшін материалдар алу жөніндегі іс-шараларды жүргізеді және басқа да медициналық тағайындауларды орындайды;
3) ауырған балаларды оқшаулауды, сондай-ақ жұқпалы аурумен ауырған науқастармен байланыста болған балаларға тексеру, термомерия және өзге де іс-шараларды жүргізеді, ағымдық дезинфекция жүргізуді ұйымдастырады;
4) жіті ауру немесе жарақат алған жағдайда балаларға дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді, жарақаттанушылықтың алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
5) балалар мен ата-аналардың, ұйым қызметкерлерінің арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
6) санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимді, ұйым қызметшілерін медициналық тексеруді бақылауды жүзеге асырады;
7) дәрі-дәрмектерге, бактериялық препараттарға, дезинфекциялық құралдарға, медициналық бұйымдар мен аппаратураға өтінім әзірлейді, оларды есепке алуды, сақтауды және уақытында толықтыруды жүргізеді;

8) оформляет медицинскую документацию;
9) повышает свою квалификацию, участвует в работе Совета медицинских сестер.
43. Врач-педиатр, оказывающий лечебно-профилактическую помощь детям в общеобразовательных организациях, осуществляет:
1) организацию и своевременное проведение медицинских осмотров, профилактических прививок среди школьников, определение состояние здоровья каждого школьника (с учетом данных других врачей-специалистов) и медицинскую группу для занятий физической культурой и назначение лечебно-оздоровительных мероприятий;
2) проведение анализа результатов медицинского осмотра школьников, на основании которого разработка плана мероприятий, направленных на укрепление здоровья школьников;
3) медицинский контроль за проведением физического воспитания в школе, а также за режимом учебной работы, трудовым обучением, организацией питания учащихся и проведением санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий;
4) работу по профессиональной ориентации школьников с учетом их состояния здоровья;
5) выявление учащихся, нуждающихся в освобождении от переводных и выпускных экзаменов, и представление материалов на них на рассмотрение соответствующих комиссий;
6) амбулаторный прием в организации образования и оказание медицинской помощи нуждающимся;
7) санитарно-просветительную работу среди персонала организации образования, родителей и учащихся;
8) регулярное наблюдение за диспансерной группой больных и их оздоровление;
9) доведение до сведения заведующего отделением по подчиненности и руководства организации образования результатов и данных о состоянии здоровья учащихся, их заболеваемости и мероприятиях, направленных на укрепление здоровья школьников;
10) работу по профилактике травматизма, учету и анализу всех случаев травм;
11) оформление медицинской документации в установленном порядке;
12) работу по повышению своей профессиональной квалификации, а также квалификации подчиненного среднего медицинского персонала.
44. Средний медицинский персонал (фельдшер, медицинская сестра) по оказанию лечебно-профилактической помощи детям в организации образования работает под руководством врача-педиатра, выполняет все его назначения:
1) оказывает помощь врачам в проведении медицинских осмотров школьников, в том числе углубленных, и в выполнении всех назначенных рекомендаций;
2) проводит профилактические прививки после осмотра врача и оформления разрешения на проведение иммунизации;
3) ведет медицинскую документацию в установленном порядке;

8) белгіленген тәртіппен медициналық құжаттамаларды ресімдейді;
9) өзінің біліктілігін арттырады, медбикелердің Кеңесінің жұмысына қатысады.
43. Жалпы білім беру ұйымдарында емдеу-алдын алу көмегін көрсететін дәрігер-педиатр:
1) мектеп оқушыларын медициналық тексеруді ұйымдастыруды және уақытында жүргізуді, дене тәрбиесі сабағы үшін әрбір оқушының денсаулық жағдайын (басқа дәрігер-мамандардың мәліметтерін есепке ала отырып) және медициналық тобын анықтауды және емдік-сауықтыру іс-шараларын тағайындауды;
2) негізінде мектеп оқушыларының денсаулығын нығайтуға бағытталған іс-шаралар жоспарын әзірленетін мектеп оқушыларын медициналық тексерудің нәтижелеріне талдау жүргізуді;
3) мектепте дене шынықтыру жүргізуді, сондай-ақ оқу жұмысының режимін, еңбекке үйретуді, оқушыларды тамақтандыруды ұйымдастыруды және санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шаралар өткізуді медициналық бақылауды;
4) мектеп оқушыларының денсаулық жағдайын есепке ала отырып, олардың кәсіби бағдары жөніндегі жұмысты;
5) ауыстыру және мектеп бітіру емтихандарынан босатылуды қажет ететін оқушыларды анықтауды және тиісті комиссияға олардың материалдарын қарауға ұсынуды;
6) білім беру ұйымдарында амбулаториялық қабылдауды және қажет ететіндерге медициналық көмек көрсетуді;
7) білім беру қызметшілерінің, ата-аналардың және оқушылардың арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын;
8) науқастардың диспансерлік тобын және оларды сауықтыруды, оның ішінде тікелей білім беру ұйымдарын жүйелі түрде бақылауды;
9) бағыныстылығы бойынша бөлімшенің меңгерушісін және білім беру ұйымдарының басшылығын оқушылардың денсаулығы жағдайы, олардың аурушаңдығы және мектеп оқушыларының денсаулығын нығайтуға бағытталған іс-шаралар жөніндегі мәліметтердің нәтижелері туралы хабардар етуді;
10) жарақаттанушылықтың алдын алу, жарақаттың барлық жағдайларын есепке алу және талдау жөніндегі жұмысты;
11) белгіленген тәртіппен медициналық құжаттарды ресімдеуді;
12) өзінің кәсіби біліктіліктерін арттыру, сондай-ақ бағыныстағы орта медицина қызметшісінің біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады.
44. Білім беру ұйымдарында емдеу-алдын алу көмегін көрсету жөніндегі орта медицина қызметшісі (фельдшер, медбике) дәрігер-педиатрдың басшылығымен оның барлық тағайындауларын орындайды:
1) мектеп оқушыларына медициналық тексеру жүргізуде және барлық тағайындалған ұсынымдарды орындауда дәрігерлерге медициналық, оның ішінде тереңдетілген көмек көрсетеді;
2) дәрігердің бақылауымен алдын алу екпелерін жүргізеді;
3) белгіленген тәртіппен медициналық құжаттарды ресімдейді;

4) доводит до сведения педагогического персонала результаты медицинских осмотров с рекомендациями врачей-специалистов;
5) следит за качеством организации питания, гигиеническими условиями обучения и воспитания учащихся, организацией трудового воспитания, соблюдением санитарно-гигиенического и противоэпидемического режима, выполнением санитарных требований к пищевому блоку, прохождением обязательных медицинских осмотров персоналом пищевого блока, своевременным и полным прохождением персоналом школы обязательных медицинских профилактических осмотров;
6) ведет наблюдение за детьми, бывшими в контакте с инфекционными больными;
7) проводит с учащимися занятия в санитарных кружках, осуществляет подготовку санитарных постов, принимать участие в соревнованиях санитарных постов;
8) проводит работу по профилактике травматизма, учету и анализу (совместно с врачом) всех случаев травм;
9) ведет учет, хранение и своевременное пополнение медицинского инвентаря, медикаментов, прививочного материала, вакцин;
10) повышает свою квалификацию.
45. Работа медицинских работников других структурных подразделений организуется согласно соответствующему законодательству Республики Казахстан.
Приложение 2
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Положение
о детской консультации районной,
центральной районной больниц, городской поликлиники
1. Детская консультация является структурным подразделением районной, центральной районной больниц, городской поликлиники и оказывает амбулаторно-поликлиническую помощь детям на территории распространения ее деятельности.
2. В задачи детской консультации районной, центральной районной больниц, городской поликлиники (далее - детская консультация) входит:
1) проведение профилактической работы в обеспечении соответствующего ухода, режима, питания, закаливания и воспитания, для психофизического развития ребенка соответственно возрасту;
2) обеспечение детей внебольничной педиатрической помощью, а также осуществление специализированной медицинской помощи совместно со специалистами общей поликлиники районной, центральной районной больниц, городской поликлиники;
3) профилактика заболеваний;
4) привитие санитарно-гигиенических навыков детям и знаний их родителям, ведения здорового образа жизни.
3. Для осуществления задач детская консультация обеспечивает:
1) проведение дородового патронажа;
2) патронаж новорожденного и ребенка последующего возраста в установленном порядке;
3) руководство медико-санитарной помощью в дошкольных, общеобразовательных и интернатных организациях образования, Домов ребенка (при наличии таковых в районе) или ее осуществление при отсутствии штатных работников этих организаций; создание преемственности в деятельности детской консультации и организаций образования;

4) педагогика қызметшілеріне дәрігер-мамандардың ұсынымдарымен медициналық тексеру нәтижелерін хабарлайды;
5) тамақтандыруды ұйымдастырудың сапасын, оқушыларды оқыту мен тәрбиелеудің гигиеналық жағдайларын, еңбекке тәрбиелеуді ұйымдастыруды, санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимді сақтауды, азық-түлік блогына санитарлық талаптарды орындауды, азық-түлік блоктары қызметшілерінің міндетті медициналық тексеруді өтуін, мектеп қызметшілерінің міндетті медициналық тексеруді уақытында және толық өтуін бақылайды;
6) жұқпалы аурулармен ауырған науқастармен байланыста болған балаларды бақылайды;
7) оқушылармен санитарлық үйірмелер жүргізеді, санитарлық постар дайындауды, санитарлық посттардың жарыстарына қатысуды жүзеге асырады;
8) жарақаттанушылықтың алдын алу, жарақаттың барлық жағдайларын есепке алу және талдау (дәрігермен бірлесе отырып) жөніндегі жұмысты;
9) медициналық мүккәмалдарды, дәрі-дәрмектерді, егу материалдарын есепке алады және сақтайды, оларды уақытында толықтыруды бақылайды;
10) белгіленген тәртіппен өзінің біліктілігін арттырады.
45. Басқа құрылымдық бөлімшелердің медицина қызметкерлерінің қызметі Қазақстан Республикасының тиісті заңнамаларына сәйкес ұйымдастырылады.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
2-қосымша
Аудандық, орталық аудандық ауруханаларының,
қалалық емхананың балалар консультациясы туралы ереже
1. Балалар консультациясы аудандық (орталық), учаскелік аурухананың, қалалық балалар емханасының құрылымдық бөлімшесі болып табылады, оның қызметінің таралу аумағындағы балаларды ауруханадан тыс емдеу-алдын алу көмегімен қамтамасыз етеді.
2. Аудандық, аудандық орталық ауруханалардың, қалалық емханалардың балалар консультациясының (бұдан әрі - балалар консультациясы) міндеттеріне:
1) балаларды жасына сәйкес психофизикалық дамыту үшін тиісті күтім, режим, тамақтану, шынықтыру және тәрбиелеумен қамтамасыз етуде алдын алу жұмыстарын жүргізу;
2) балаларды ауруханадан тыс педиатриялық көмекпен қамтамасыз ету, сондай-ақ аудандық (орталық) аурухананың жалпы емханасында мамандармен бірлесе отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру;
3) аурулардың жаппай алдын алуды жүзеге асыру;
4) балаларға санитарлық-гигиеналық дағдыларды және олардың ата-аналарына білімді дағдыландыру кіреді.
3. Балалар консультациясы міндеттерін жүзеге асыру үшін:
1) босануға дейінгі емдеуді жүргізуді;
2) белгіленген тәртіппен жаңа туған және кейінгі жасында баланы емдеуді;
3) білім берудің мектепке дейінгі, жалпы білім беру және интернат ұйымдарында, Балалар үйлерінде (ауданда бұндайлар болса) медициналық-санитарлық көмекке басшылық жасау немесе осы ұйымдардың штат қызметкерлері болмаған жағдайда оны жүзеге асыруды; балалар консультациясы мен білім беру ұйымдарының қызметіндегі сабақтастықты құруды;

4) систематическое наблюдение за состоянием здоровья и физического развития детей путем периодических плановых и текущих профилактических медицинских осмотров;
5) динамическое наблюдение за больными детьми путем активного посещения на дому до стабильного улучшения состояния больного, до выздоровления - детей раннего возраста (до 3 лет), независимо от вида заболевания, заболевших острыми инфекционными заболеваниями и контактировавших с ними, независимо от возраста (частота активных посещений определяется педиатром в зависимости от вида и тяжести заболевания);
6) оказание неотложной помощи больным детям раннего возраста и старшим с общим тяжелым состоянием при визите на дому;
7) своевременное проведение профилактических прививок;
8) своевременную организацию консультации и лечение детей у специалистов общей поликлиники районной, центральной районной больниц и городской поликлиники;
9) подворные обходы во время неблагополучных эпидемиологических и других ситуациях, возникших на территории обслуживания;
10) профилактический прием детей раннего возраста (до 3 лет) и больных детей, находящихся на диспансерном наблюдении, а также вновь заболевших - на стадии выздоровления;
11) консультативный прием детей, направляемых специалистами общей поликлиники районной, центральной районной больниц, городской поликлиники, сельских врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских пунктов;
12) руководство работой детской молочной кухни, распределение специализированных продуктов детского питания;
13) проведение санитарно-просветительской работы среди детей, родителей и других членов семьи, вовлечение учителей, персонала дошкольных организаций, общественности в работу по охране здоровья детей;
14) создание санитарного актива и руководство его работой.
Приложение 3
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила оказания лечебно-профилактической помощи
в семейной врачебной амбулатории, сельской врачебной
амбулатории, амбулатории сельской участковой больницы
1. Амбулатория является самостоятельной организацией (сельская врачебная амбулатория, семейная врачебная амбулатория) или входит в состав участковой больницы. В крупных сельских населенных пунктах в составе участковых больниц организовывается детская консультация.
2. В амбулаториях, одному из работающих на участке врачей выделяется специальное время приема здоровых детей отдельно от приема больных.
3. На профилактические приемы детей ближайших сел, отнесенных к врачебному участку, выделяется обычно 2-3 дня в месяц.

4) кезеңдік жоспарлық және ағымдық медициналық тексерулер арқылы балалардың денсаулығы жағдайы мен физикалық дамуын жүйелі түрде бақылауды;
5) науқастың денсаулық жағдайы тұрақты жақсарғанға дейін науқас балаларды үйде белсенді қарау арқылы, ауруының түріне қарамастан, жіті жұқпалы аурулармен ауырған және солармен байланыста болған ерте жастағы балаларды (3 жасқа дейінгі) - суыққанға дейін, жасына қарамастан (белсенді барулардың жиілігін аурудың түрі мен ауырлығына қарай педиатр белгілейді) динамикалық бақылауды;
6) үйге келген жағдайда жалпы ауыр жағдайдағы науқас ерте жастағы және ересек балаларға шұғыл көмек көрсетуді;
7) алдын алу егулерін уақытында жүргізуді;
8) уақытында консультация ұйымдастыруды және жалпы емхана мамандарында балаларды емдеуді;
9) қызмет көрсету аумағында туындаған қолайсыз эпидемиялогиялық және басқа да жағдайларда аулаларды аралауды;
10) ерте жастағы (3 жасқа дейін) балаларды және диспансерлік есепте тұрған науқас балаларды, сондай-ақ сауығу сатысында қайтадан ауырған балаларды алдын алу қабылдауын;
11) ауылдық дәрігерлік амбулаториялардың, фельдшерлік-акушерлік пункттердің жалпы емханасының мамандары жіберген балаларды консультативтік қабылдауды;
12) балаларға арналған сүт асханасының жұмысын басқаруды, арнайы балалар тағамдарын бөлуді;
13) балалардың, ата-аналар мен басқа да отбасы мүшелерінің арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізуді, мұғалімдерді, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметшілерін, көпшілікті балалардың денсаулығын сақтау жөніндегі іске тартуды;
14) санитарлық активті құруды және оның жұмысын басқаруды қамтамасыз етеді.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
3-қосымша
Отбасылық дәрігерлік амбулаторияда, ауылдық дәрігерлік амбулаторияда, ауылдық учаскелік амбулаторияда емдеу-алдын алу көмегін көрсету ережесі
1. Амбулатория (ауылдық дәрігерлік амбулатория, Отбасылық дәрігерлік амбулатория) жеке ұйым болып табылады немесе учаскелік аурухананың құрамына енеді. Ірі ауылдық елді мекендерде учаскелік аурухананың құрамында балалар консультациясы ұйымдастырылады.
2. Амбулаторияларда учаскеде істейтін дәрігерлердің біріне дені сау балаларды қабылдау және науқас балаларды бөлек қабылдауға арнайы уақыт бөлінеді.
3. Дәрігерлік учаскеге бекітіліп берілген жақын ауылдың балаларын алдын алу қабылдауға әдетте айдың 2-3 күні бөлінеді.

4. Профилактические врачебные приемы здоровых детей проводятся в присутствии патронажной сестры или фельдшера амбулатории.
5. Для улучшения организации медицинского обслуживания детей на селе, в сельские (семейные) врачебные амбулатории 1-2 раза в квартал по разработанному графику должны выезжать педиатры центральной районной больницы, по заранее оповещенному графику.
6. В амбулатории проводится следующие лечебно-профилактические мероприятия по охране здоровья матери и ребенка:
1) оказание квалифицированной медицинской внебольничной помощи непосредственно в амбулатории, на дому;
2) разработка и осуществление мероприятий по профилактике заболеваемости среди детей;
3) организационно-методическое руководство деятельностью подчиненных ей фельдшерско-акушерских пунктов и контроль за ними;
4) внедрение в практику современных методов и средств профилактики, диагностики, лечения в амбулаторных условиях в соответствии с регламентирующими документами.
7. Врач, ответственный за обслуживание детей на врачебном участке амбулатории, осуществляет:
1) периодический врачебный осмотр всех детей раннего возраста, особенно первого года жизни;
2) непрерывное профилактическое наблюдение за детьми раннего возраста в селах, территориально отнесенных к амбулаториям;
3) активное выявление больных и ослабленных детей, взятие их на диспансерный учет с целью регулярного наблюдения и оздоровления;
4) организация своевременного и полного охвата детей профилактическими прививками, наблюдение за детьми в периоде после проведения прививок;
5) обеспечение регулярного медико-санитарного обслуживания детей в дошкольных и общеобразовательных организациях образования, наблюдение за нервно-психическим и физическим развитием детей, проведение необходимых оздоровительных мероприятий;
6) активное выявление заболевших детей, особенно раннего возраста, и своевременное оказание им квалифицированной, первой медицинской помощи и обеспечение госпитализации в случае необходимости;
7) практическую, организационно-методическую помощь фельдшерско-акушерским пунктам по вопросам медико-санитарного обслуживания детей путем регулярного (по графику) выезда на места, оказания необходимой организационно-методической помощи;
8) организацию и проведение широкой санитарной пропаганды среди детей и взрослого населения по вопросам охраны здоровья детей, оздоровления внешней среды и быта семьи.
8. При выезде в амбулатории педиатр вместе с врачом врачебного участка или фельдшером выполняет следующую работу:
1) ведет профилактический прием детей, приглашенных в связи с определенными отклонениями в физическом или психическом развитии;

4. Дені сау балаларды алдын алу дәрігерлік қабылдаулар амбулаторияның емдейтін медбикесінің немесе фельдшерінің қатысуымен жүргізіледі.
5. Ауыл балаларына медициналық қызметті ұйымдастыруды жақсарту үшін ауылдық (отбасылық) дәрігерлік амбулаторияға әзірленген, ерте бастан хабардар етілген кесте бойынша тоқсанына 1-2 рет орталық аудандық аурухананың педиатрлары баруы қажет.
6. Амбулаторияда ана мен бала денсаулығын сақтау бойынша мынадай емдеу-алдын алу іс-шаралары:
1) тікелей амбулаторияда, үйде білікті медициналық ауруханадан тыс көмек көрсету;
2) балалар арасында аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
3) оған бағынатын фельдшерлік-акушерлік пункттердің қызметіне ұйымдастыру-әдістемелік басшылық ету және оларды бақылау;
4) реттеуші құжаттарға сәйкес практикаға осы заманғы әдістер мен амбулаториялық жағдайларда алдын алу, диагностика, емдеу құралдарын енгізу жүргізіледі.
7. Амбулаторияның дәрігерлік учаскесіндегі балаларға қызмет көрсетуге жауапты дәрігер:
1) ерте жастағы, әсіресе бірге толмаған барлық балаларды мезгіл-мезгіл дәрігерлік тексеруді;
2) амбулаторияға бекітіліп берілген ауылдардағы ерте жастағы балаларды үздіксіз алдын алу бақылауын;
3) науқастар мен әлсіз балаларды белсенді түрде анықтауды, жүйелі түрде бақылау және сауықтыру мақсатында оларды диспансерлік есепке алуды;
4) балаларды алдын алу егулерімен уақытында және толығымен қамтуды ұйымдастыруды;
5) білім берудің мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарындағы балаларды медициналық-санитарлық қызметпен қамтамасыз етуді, балалардың жүйкелік-психикалық және физикалық дамуын бақылауды, қажетті сауықтыру іс-шараларын жүргізуді;
6) ауырған, әсіресе ерте жастағы балаларды белсенді түрде анықтауды және оларға білікті, бастапқы медициналық көмекті уақытында көрсетуді және қажет болған жағдайда ауруханаға жатқызуды қамтамасыз етуді;
7) орындарға жүйелі түрде (кесте бойынша) шыға отырып, балаларды медициналық-санитарлық қызмет көрсету мәселесі бойынша фельдшерлік-акушерлік пункттерге практикалық, ұйымдастыру-әдістемелік көмекті, қажетті ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсетуді;
8) балалардың денсаулығын сақтау, сыртқы орта мен отбасы тұрмысын сауықтыру мәселесі бойынша балалар мен ересектердің арасында кең санитарлық насихатты ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады.
8. Амбулаторияларға шығар кезінде педиатр дәрігерлік учаскенің дәрігермен немесе фельдшерімен бірге мынадай жұмыстарды орындайды:
1) жеке және психикалық дамуында белгілі бір кемшіліктеріне байланысты шақырылған балаларды алдын алу қабылдауын жүргізеді;

2) осуществляет совместный патронаж новорожденных, родившихся при осложненных родах или отягощенной беременности, с выраженными отклонениями в развитии или развивающейся патологией;
3) консультирует наиболее сложных амбулаторных или находящихся в стационаре больных;
4) анализирует качество патронажной работы и охват профилактическими прививками, диспансерного наблюдения за детьми, состоящими на учете по поводу хронических заболеваний, и реконвалесцентами после острых заболеваний;
5) при наличии стационара участковой больницы анализирует качество диагностики и лечения в ней детей, принимает решение о переводе отдельных детей для дальнейшего обследования и лечения в центральную районную больницу (городскую больницу);
6) проводит санитарно-просветительную работу в организациях образования и предприятиях сельского хозяйства, где сосредоточены дети и их родители;
7) посещает имеющиеся на участке дошкольные учреждения и школы, анализирует работу 1-2 фельдшерско-акушерских пунктов;
8) представленные замечания и предложения педиатра обобщаются районными педиатрами и медицинскими работниками организационно-методических кабинетов и периодически заслушиваются на районных конференциях, медицинских советах центральных районных больниц, для принятия соответствующих организационных мер.
Приложение 4
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила оказания доврачебной лечебно-профилактической
помощи детям в фельдшерско-акушерских (фельдшерских)
пунктах
1. В системе мероприятий по охране здоровья детей в условиях фельдшерско-акушерских пунктов главной задачей является проведение своевременной и качественной патронажной работы среди детей и беременных женщин, обеспечение своевременного и полного комплекса профилактических мероприятий.
2. В соответствии с задачами, стоящими перед ФАП (ФП) обязательным является введение должности патронажной сестры, непосредственно осуществляющей наблюдение за детьми раннего возраста путем активного посещения на дому.
3. В ФАП (ФП) профилактическая работа осуществляется путем:
1) проведения дородового патронажа и патронажа детей раннего возраста по установленным срокам, а также по необходимости;
2) обоснованного планирования и проведения профилактических прививок в соответствии с установленными сроками (в отдаленных населенных пунктах проведение прививок осуществляется выездными прививочными бригадами в дополнительно организованных прививочных пунктах);
3) систематическое наблюдение за работой детских дошкольных и общеобразовательных организаций образования, санитарным состоянием и физическим воспитанием воспитанников и учащихся в них;

2) асқынған босану немесе дамуында байқалған кемшіліктері не дамыған патологиясы бар ауыр жүктілік кезінде туған нәрестелерді бірлесіп емдеуді жүзеге асырады;
3) барынша күрделі амбулаториялық немесе стационардағы науқастарға кеңес береді;
4) емдеу жұмысы мен алдын алу егулерінің сапасын талдайды, созылмалы аурулары бойынша есепте тұрған балаларды және жіті аурулардан кейін сауыққандарды диспансерлік бақылайды;
5) учаскелік аурухананың стационары болған жағдайда балаларды диагностикалау мен онда емдеудің сапасын талдайды, жекелеген балаларды одан әрі тексеру және емдеу үшін орталық аудандық ауруханаға (қалалық ауруханаға) ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
6) балалар мен олардың ата-аналары шоғырланған білім беру ұйымдары және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
7) учаскедегі бар мектепке дейінгі мекемелер мен мектептерге барады, таңдап алынған 1-2 фельдшерлік пункттің жұмыстарын талдайды;
8) педиатрдың ұсынған ескертулері мен ұсыныстарына аудандық педиатрлар мен ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті қорытынды жасайды және тиісті ұйымдастыру шараларын қабылдау үшін мезгіл-мезгіл аудандық конференцияларда, орталық аудандық ауруханалардың медициналық кеңестерінде тыңдайды.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
4-қосымша
Фельдшерлік-акушерлік (фельдшерлік) пункттерде
балаларға дәрігерге дейінгі емдеу-алдын алу көмегін
көрсету ережесі
1. Балалар мен жүкті әйелдер арасында уақытындағы және сапалы емдеу жұмысы, уақытындағы және толық жиынтықтағы алдын алу іс-шаралары фельдшерлік-акушерлік пункттердің жағдайында балалардың денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шаралар жүйесіндегі басты міндет болып табылады.
2. Міндеттерге сәйкес ФАП-та (ФП) белсенді түрде тікелей үйге бару арқылы ерте жастағы балаларды бақылауды жүзеге асырушы емдеу медбикесінің лауазымын енгізу міндетті болып табылады.
3. ФАП (ФП) алдын алу жұмысы мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) босанғанға дейінгі емдеу мен белгіленген мерзім бойынша ерте жастағы балаларды, сондай-ақ қажеттілігіне қарай емдеу;
2) белгіленген мерзімдерге сәйкес егулерді негізделген жоспарлау және жүргізу (қосымша фельдшерлік-акушерлік пункттерден шалғай елді мекендерде ұйымдастырылған егу пункттерінде егулер жүргізуге жол беріледі);
3) санитарлық активті емдеуді ұйымдастыру және кеңінен тарту;

4) проведение профилактических осмотров детей в организованных коллективах, привитие детям гигиенических навыков, организация широкой санитарно-просветительной работы среди населения;
5) скрининговое обследование детей раннего возраста с целью раннего выявления дефектов в их психофизическом развитии и оказания помощи в их своевременной коррекции в соответствующих организациях в установленном порядке;
6) активное посещение детей, состоящих на диспансерном учете, и контроль за выполнением врачебных назначений у детей, страдающих хроническими заболеваниями, а также реконвалесцентам, особенно первых лет жизни, после выписки из стационаров;
7) проведения противоэпидемических мероприятий под руководством ответственного участкового врача, специалистов органа государственной санитарно-эпидемиологической службы: выявление и изоляция инфекционных больных, наблюдение за лицами, контактировавшими в очагах инфекционных заболеваний, организация лабораторного обследования, проведение профилактических прививок по эпидемиологическим показаниям, подача экстренных извещений на инфекционные заболевания и осложнения после вакцинации;
8) санитарно-просветительная работа, гигиеническое воспитание детей, пропаганда здорового образа жизни.
4. ФАП (ФП) в системе медико-санитарного обслуживания детей является учреждением исключительно профилактического направления в связи с этим лечение детей, особенно раннего возраста, работниками фельдшерских, фельдшерско-акушерских пунктов не допускается.
5. В отношении заболевших детей работники фельдшерско-акушерского пункта обеспечивают:
1) активное своевременное выявление больных детей;
2) оказание в экстренных случаях необходимой неотложной помощи;
3) вызов врача к заболевшему ребенку или своевременную госпитализацию в соответствующий стационар (участковую или районную больницу);
4) наблюдение до полного выздоровления за больными детьми, не нуждающимися в госпитализации, оставленными после осмотра для лечения на дому и выполнение назначения врача.
6. Вся работа среднего медицинского персонала по организации медицинского наблюдения за детьми осуществляется под руководством закрепленного за медицинским пунктом участкового педиатра районной детской поликлиники, сельской больницы или врачебной амбулатории.
7. Для врачебного наблюдения за детьми в районе деятельности фельдшерско-акушерских пунктов организуется систематические выезды прикрепленных педиатров на медицинские пункты в фиксированные дни. При выезде в ФАП (ФП) врач:
1) проводит профилактические приемы здоровых детей раннего возраста в установленные сроки и осмотры детей, состоящих на диспансерном наблюдении по состоянию здоровья;

4) білім берудің мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарының жұмысын, санитарлық жағдайын және оларда тәрбиеленушілер мен оқушылардың дене тәрбиесін жүйелі түрде бақылау;
5) ұйымдастырылған топтардағы балаларға алдын алу тексеруін жүргізу, балаларға гигиеналық дағдыларды үйрету, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын кеңінен ұйымдастыру;
6) ерте жастағы балалардың психофизикалық дамуындағы кемшіліктерді ерте анықтау және белгіленген тәртіпте тиісті ұйымдарда оларды уақытында түзету көмегін көрсету мақсатында оларды скринингтік тексеру;
7) диспансерлік есепте тұратын балаларды белсенді түрде қарау және созылмалы аурулардан зардап шегуші балалардың, сондай-ақ әсіресе стационардан шығарғаннан кейінгі бірінші жылдары сауыққандардың дәрігерлік тағайындауларды орындауларын бақылау;
8) учаскелік дәрігер-терапевтің және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары мамандарының басшылығымен эпидемияға қарсы іс-шаралар өткізу (алдын алу егулері, жұқпалы және басқа да аурулармен ауырған науқастармен байланыста болған адамдарды анықтау және бақылау, шұғыл хабарларды уақытында хабарлау және басқалар);
9) санитарлық-ағарту жұмыстары, балаларды гигиеналық тәрбиелеу және салауатты өмір салтын насихаттау.
4. Балаларға медициналық-санитарлық қызмет көрсету жүйесіндегі ФАП (ФП) алдын алу бағыты рұқсат етілмеген мекеме болып табылады, соған байланысты балаларды, әсіресе ерте жастағыларды емдеуге фельдшерлік, фельдшерлік-акушерлік пункттердің қызметкерлеріне жол берілмейді.
5. Ауырған балаларды фельдшерлік-акушерлік пункттің қызметкерлері:
1) науқас балаларды уақытында белсенді түрде анықтауды;
2) шұғыл жағдайларда қажетті кезек күттірмейтін көмек көрсетумен;
3) ауырып қалған балаға дәрігер шақырумен немесе тиісті стационарға уақытында жатқызуды (учаскелік немесе аудандық ауруханаға);
4) ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін тексеруден кейін үйде емдеуге қалдырылған науқас балаларды толық сауыққанша бақылауды және дәрігердің тағайындауын орындауды қамтамасыз етеді.
6. Балаларды медициналық бақылауды ұйымдастыру жөніндегі орта медицина қызметшісінің барлық жұмысы аудандық балалар емханасының, ауылдық аурухананың немесе дәрігерлік амбулаторияның медициналық пунктке бекітіліп берілген учаскелік педиатрының басшылығымен жүзеге асырылады.
7. Аудандағы балаларды дәрігерлік бақылау үшін фельдшерлік-акушерлік пункттердің қызметін белгілеген күні медициналық учаскеге бекітіліп берілген педиатрлардың жүйелі түрде шығулары ұйымдастырылады. ФАП-қа (ФП) шығар кезде дәрігер:
1) белгіленген мерзімдерде ерте жастағы дені сау балаларды алдын алу қабылдауын және денсаулығы бойынша диспансерлік бақылауда тұрған балаларға тексеру жүргізеді;

2) выборочно посещает на дому новорожденных и детей с высоким риском заболевания;
3) контролирует развитие детей, правильную организацию вскармливания и питания, физическое воспитание, своевременное проведение профилактических прививок;
4) в день пребывания на медицинском пункте совместно с патронажной сестрой (акушеркой, фельдшером) обслуживает вызовы к больным детям;
5) проводит углубленные осмотры детей в дошкольных организациях;
6) организует мероприятия по повышению квалификации медицинского персонала фельдшерско-акушерского пункта и санитарно-просветительную работу среди матерей;
7) составляет совместно с медицинским персоналом фельдшерско-акушерского пункта план профилактической работы с детьми и контролирует его выполнение;
8) уделяет внимание их обучению на специальных циклах повышения квалификации патронажных работников в медицинских училищах.
8. Для улучшения работы фельдшерско-акушерских пунктов в районах создаются советы фельдшеров и акушерок, на которых обсуждаются итоги проверок работы фельдшерско-акушерских пунктов, недостатки, выявляемые в их деятельности, решаются вопросы повышения квалификации, заслушиваются отчеты о проводимой работе.
Приложение 5
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила проведения санитарно-просветительной работы
в организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
1. Санитарно-просветительная работа является неотъемлемой частью всей лечебно-профилактической деятельности организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, и включается в качестве самостоятельного раздела в ее планы и отчеты.
2. Основные задачи санитарно-просветительной работы:
1) распространение среди населения гигиенических знаний по охране здоровья детей;
2) привитие родителям и детям гигиенических навыков, необходимых для создания оптимальных условий развития детей и формирования у них поведения, соответствующего здоровому образу жизни;
3) формирование готовности населения, в том числе детей к участию в профилактических осмотрах, своевременному обращению за медицинской помощью, выполнению врачебных назначений;
4) санитарное просвещение немедицинских работников детских поликлиник, дошкольных учреждений и школ, обеспечивающих уход за ребенком и его воспитание.
3. В санитарно-просветительной работе принимают участие все врачи и средний медицинский персонал организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям. При этом, ежемесячно не менее 4 часов рабочего времени они участвуют в проведении массовых и групповых форм санитарно-просветительной работы: в работе "школ матерей", "школ отцов", "клубов молодых родителей", "университетов здоровья" и другие.

2) жаңа туған нәрестелерді және аурудың жоғары қаупі бар балаларды іріктеп үйде қарайды;
3) балалардың дамуын, емшекпен дұрыс қоректендіруді және тамақтандыруды, дене тәрбиесін, алдын алу егулерін уақытында жүргізуді бақылайды;
4) медициналық пунктке келген күні емдеуші медбикесімен (акушеркамен, фельдшермен) бірлесе отырып, науқас балаларға шақыруларға қызмет етеді;
5) мектепке дейінгі ұйымдардағы балаларға тереңдетілген тексерулер жүргізеді;
6) фельдшерлік-акушерлік пункттің қызметшілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және аналардың арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
7) фельдшерлік-акушерлік пункттің медицина қызметкерлерімен бірлесе отырып балалармен алдын алу жұмыстарының жоспарын әзірлейді және олардың орындалуын бақылайды;
8) медицина училищелерінде емдеуші қызметкерлердің біліктілігін арттырудың арнайы циклдарында оларды оқытуға көңіл бөледі.
8. Аудандардағы фельдшерлік-акушерлік пункттердің жұмысын жақсарту үшін фельдшерлік-акушерлік пункттердің жұмыстары, олардың жұмыстарында анықталған кемшіліктер талқыланатын фельдшерлер мен акушерлердің кеңесі құрылады, біліктілікті арттыру мәселелері шешіледі, істелген жұмыстардың есебі тыңдалады.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
5-қосымша
Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымда санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу туралы ереже
1. Санитарлық-ағарту жұмысы балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың барлық емдеу-алдын алу қызметінің ажырамас бөлігі болып табылады және жеке түрде оның жоспары мен есептеріне енгізіледі.
2. Санитарлық-ағарту жұмысының негізгі міндеттері:
1) балалардың денсаулығын қорғау бойынша халықтың арасында гигиеналық білімді тарату;
2) салауатты өмір салтына сәйкес балалардың дамуына оңтайлы жағдай жасау және олардың мінез-құлқын қалыптастыру үшін қажетті гигиеналық дағдыларға ата-аналарды дағдыландыру;
3) балалардың алдын алу тексерулеріне қатысуға, медициналық көмекті уақытында алуға, дәрігерлік тағайындамаларды орындауға халықтың дайындығын қалыптастыру;
4) балаға күтім жасау мен оның тәрбиесін қамтамасыз ететін балалар емханасының, мектепке дейінгі мекемелер мен мектептердің медициналық емес қызметкерлерін санитарлық ағарту.
3. Санитарлық-ағарту жұмысына балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін барлық ұйымдардың дәрігерлері мен орта медицина қызметшілері қатысады. Бұл ретте ай сайын, жұмыс уақытының 4 сағаттан кем емес мерзімін олар көпшілік және топтық үлгідегі: аналар мектептері жұмысына, денсаулық университетінің және т.б., санитарлық-ағарту жұмысын өткізуге жұмсауға міндетті.

4. Руководитель организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, осуществляет руководство санитарно-просветительной работой с населением на обслуживаемой территории, для чего:
1) определяет ее направление и содержание;
2) планирует мероприятия проведения;
3) оказывает систематическую помощь врачам в проведении;
4) обеспечивает оснащение организации всеми необходимыми методическими, наглядными и другими материалами в пределах выделенных бюджетных средств организации на соответствующий финансовый год;
5) организует санитарно-просветительное оформление организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, и текущий контроль за экспозициями;
6) обеспечивает повышение квалификации медицинского персонала поликлиники в области гигиенического воспитания населения по охране здоровья ребенка;
7) организует работу лекторской группы;
8) контролирует качество поведения санитарно-просветительной работы с населением.
5. Руководитель организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, сотрудничает с центрами формирования здорового образа жизни и другими органами и организациями здравоохранения, получает необходимую методическую помощь по организации санитарно-просветительной работы с населением и работы по повышению квалификации медицинского персонала поликлиники в области санитарного просвещения, а также материалы для практического осуществления санитарно-просветительной работы.
6. Заместитель руководителя по медицинской части, заведующие отделениями организации, оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощь детям, обеспечивают проведение санитарно-просветительной работы всеми медицинскими работниками организации (отделения), для чего:
1) планируют санитарно-просветительную работу отделения;
2) обеспечивают выполнение индивидуальных планов врачей, медицинских сестер по данному разделу;
3) организуют обсуждение состояния санитарно-просветительной работы на административных совещаниях отделения;
4) в выборочном порядке осуществляют проверку качества лекций, бесед и других санитарно-просветительных мероприятий в отношении их профессионального, научного и методического уровня;
5) непосредственно участвуют в процессе санитарно-просветительной работы.
7. Врачи-педиатры и другие специалисты организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь детям, проводят:
1) индивидуальные беседы с родителями;
2) выдачу родителям (на врачебном приеме) санитарно-просветительных материалов (брошюр, памяток, буклетов, листовок и другие) для самостоятельного изучения и закрепления устной медицинской и гигиенической информации;

4. Қалалық балалар емханасының бас дәрігері қызмет көрсететін аумақтағы халықпен санитарлық-ағарту жұмысын жүргізуге басшылықты жүзеге асырады:
1) оның бағытын және мазмұнын белгілейді;
2) санитарлық-ағарту жұмысын жоспарлайды;
3) санитарлық-ағарту жұмысын жүргізуде дәрігерлерге үнемі көмек көрсетеді;
4) балалар емханасын халықпен санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу үшін қажетті барлық әдістемелік, көрнекі және басқа да материалдармен қамтамасыз етеді;
5) балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар санитарлық-ағарту ресімделуін ұйымдастырады және экспозицияларға ағымдағы бақылау жасайды;
6) бала денсаулығын сақтау жөніндегі халықты гигиеналық тәрбиелеу саласында емхананың медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
7) лекторлар тобының жұмысын ұйымдастырады;
8) халыққа өткізілетін санитарлық-ағарту жұмысының сапасын бақылайды.
5. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың басшылары салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен, мемлекеттік денсаулық сақтау басқармаларының органдарымен қызмет істейді, халықпен санитарлық-ағарту жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қажетті әдістемелік көмекті алады және санитарлық ағарту саласындағы медицина қызметшілерінің біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты, санитарлық-ағарту жұмыстың практикалық жүзеге асыру үшін материалдар алады.
6. Қалалық балалар емханасының бөлімше меңгерушілері бөлімшенің барлық медицина қызметшілерімен санитарлық-ағарту жұмысын жүргізуді қамтамасыз етеді және оның сапасына жауап береді:
1) бөлімшенің санитарлық-ағарту жұмысын жоспарлайды; аталған бөлім бойынша дәрігерлердің, мейірбикелердің жеке жоспарларын бақылайды;
2) бөлімшенің әкімшілік кеңестерінде санитарлық-ағарту жұмысының жағдайын талқылауды ұйымдастырады;
3) таңдамалы тәртіп бойынша лекциялардың, әңгімелердің және басқа да санитарлық-ағарту шараларының ғылыми-медициналық және әдістемелік деңгейлеріне қатысты сапасына тексеру жүргізеді.
7. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың педиатр-дәрігерлері мен басқа да мамандары:
1) ата-аналармен жеке әңгімелер;
2) ауызша әдістемелік медициналық-гигиеналық деректерді бекіту, сонымен қатар өз беттерінше оқу үшін санитарлық-ағарту материалдарын (брошюраларды, жаднамаларды, буклеттерді, парақтарды және т.б.) ата-аналарға беру (дәрігерлік қабылдауда);

3) групповые лекции и беседы на общегигиенические темы с родителями и с немедицинским персоналом дошкольных и общеобразовательных организаций образования.
8. Санитарно-просветительная работа среднего медицинского персонала включает в себя:
1) индивидуальные, групповые беседы с родителями и детьми в организации, оказывающей амбулаторно-поликлинической помощи детям, а также на дому;
2) проведение практических занятий с родителями и детьми под руководством врача;
3) подготовку и выпуск (совместно с врачом) санитарных газет, уголков здоровья и другие.
9. Медицинский персонал, оказывающий медицинскую помощь в дошкольных и общеобразовательных организациях образования, проводит среди немедицинских работников и родителей санитарно-просветительную работу, направленную на создание оптимальных условий воспитания и развития здорового ребенка.
10. С целью широкого привлечения общественности к участию в проведении санитарно-просветительной работы, каждый участковый врач-педиатр создает на участке общественный санитарный актив.
11. Планирование санитарно-просветительной работы осуществляется на основе годовых и месячных планов-графиков, отражающих формы санитарно-просветительной работы, тематику, места и сроки проведения, фамилии исполнителей.
Приложение 6
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила
подготовки детей на педиатрическом участке
к поступлению в дошкольные организации образования
1. Подготовка детей к поступлению в дошкольные организации образования (ясли, ясли-сад, детский сад) осуществляется участковым врачом-педиатром, участковой медицинской сестрой, фельдшером или медицинской сестрой кабинета здорового ребенка и состоит из двух основных разделов: общей и специальной подготовки.
2. Общая подготовка - это проведение общепринятых мероприятий по систематическому обслуживанию детей на педиатрическом участке, начиная с периода новорожденности, с целью обеспечения гармонического физического и нервно-психического развития, оптимального состояния здоровья, а также повышения уровня семейного воспитания, что является залогом правильной подготовки ребенка к поступлению в дошкольное учреждение.
3. Специальная подготовка начинается с 3-месячного возраста ребенка и включает в себя следующие мероприятия:
1) ежемесячную санитарно-просветительную работу участкового врача-педиатра и участковой медицинской сестры, медицинского персонала кабинета здорового ребенка с родителями путем тематических бесед по вопросам правильного физического воспитания и подготовки детей к поступлению в дошкольное учреждение;

3) мектепке дейінгі мекемелердің және мектептердің ата-аналарымен және медициналық емес қызметшілерімен жалпы гигиеналық тақырыптарға лекциялар мен әңгімелер;
8. Орта медицина қызметшісінің санитарлық-ағарту жұмысына мыналар кіреді:
1) емханада және үйде ата-аналармен жеке, топтық әңгімелер өткізу;
2) санитарлық газеттер, денсаулық бұрыштарын және тағы басқа (дәрігермен бірлесіп) дайындау және шығару.
9. Мектепке дейінгі мекемелердің және мектептердің медицина қызметшісі осы мекемелердің медициналық емес қызметшілерінің және ата-аналардың арасында дені сау бала өсіру және тәрбиелеуге қолайлы жағдай жасауға бағытталған санитарлық-ағарту жұмысын өткізеді.
10. Халықпен санитарлық-ағарту жұмысына қатысуға қоғамды кеңінен қамту мақсатымен әрбір учаскелік дәрігер-педиатр учаскеде жалпы санитарлық актив құрады.
11. Санитарлық-ағарту жұмысын жоспарлау санитарлық-ағарту жұмысының түрін, тақырыбын, өткізетін орнын және мерзімін, орындаушылардың аты-жөнін көрсететін жылдық және айлық жоспар-кестелер негізінде жасалады.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
6-қосымша
Балаларды мектепке дейінгі ұйымдарға түсуге
педиатриялық учаскеде дайындау туралы ереже
1. Балаларды мектепке дейінгі мекемелерге (яслиге, ясли-бақшаға, бала-бақшаға) түсуге дайындауды учаскелік балалалар дәрігері, учаскелік мейірбике, дені сау бала кабинетінің фельдшері немесе мейірбикесі жүзеге асырады және негізгі екі бөліктен тұрады: жалпы және арнайы дайындық.
2. Жалпы дайындық - бұл үйлесімді физикалық және жүйке-психикалық дамуына, денсаулығының оңтайлы жағдайы мен баланың мектепке дейінгі мекемеге түсуіне дұрыс дайындық негізі болып табылатын отбасылық тәрбиемен қамтамасыз ету мақсатында педиатриялық учаскеде балаларға жаңа туған мерзімінен бастап жүйелі қызмет көрсету бойынша жалпыға бірдей іс-шараларды жүргізу.
3. Арнайы дайындық баланың 3 айлық мерзімінен басталады және мынадай шараларды қамтиды:
1) балаларды мектепке дейінгі мекемеге түсуге дайындау және дұрыс физикалық тәрбие беру мәселесі бойынша тақырыптық әңгімелер арқылы дені сау бала кабинетінің медициналық қызметшісінің, учаскелік мейірбикенің, учаскелік балалар дәрігерінің ата-аналармен ай сайын санитарлық-ағарту жұмысы;

2) диспансеризацию детей за 2 месяца до поступления в дошкольную организацию образования у участкового врача-педиатра, других врачей специалистов, проведение лабораторных исследований;
3) оздоровление и лечение детей в зависимости от уровня их здоровья (по группам состояния здоровья) и результатов последней диспансеризации;
4) профилактику острых заболеваний за 1-2 месяца до поступления в детское дошкольное учреждение с применением средств, направленных на повышение неспецифических защитных механизмов иммунитета, в том числе проведение общих и местных закаливающих мероприятий, введение элементов дыхательной гимнастики и физкультурные занятия (дома), обучение ребенка дыханию через нос, назначение курса ультрафиолетового облучения, препаратов аскорбиновой кислоты, витаминов группы В, препаратов шиповника, по надобности иммуномодуляторов;
5) оформление документации в соответствии с содержанием работы по подготовке ребенка к поступлению в дошкольную организацию образования: запись в историю развития ребенка о начале и окончании подготовки, результатах диспансеризации и проведенном оздоровлении, полученных профилактических прививках, составление выписного эпикриза с обязательными рекомендациями участкового врача-педиатра на период адаптации по режиму, питанию, физическому воспитанию, индивидуальному подходу к оздоровительно-лечебным мероприятиям для профилактики острых заболеваний, обострений хронических заболеваний и фоновых состояний;
6) обеспечение преемственности в работе организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь детям, и дошкольных организаций образования по подготовке и ведению детей в период адаптации путем взаимного обмена информацией.
4. В случае острого заболевания ребенок может быть направлен в детский коллектив не ранее, чем через две недели после клинического выздоровления.
5. Запрещается проведение профилактических прививок в течение месяца перед поступлением ребенка в дошкольную организацию образования.
6. В тех случаях, когда ребенок впервые поступает в дошкольную организацию образования на 2 или 3 году жизни, участковый врач-педиатр продолжает все мероприятия общей и специальной подготовки, начатые на первом году жизни.
7. Вопрос о направлении в дошкольную организацию образования детей группы "риска", а также детей с хроническими заболеваниями и врожденными пороками развития решается комиссией с привлечением соответствующих врачей-специалистов индивидуально, в зависимости от состояния каждого ребенка.
Приложение 7
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила
подготовки детей на педиатрическом участке
к поступлению в школу

2) учаскелік балалар дәрігерінде, басқа да мамандарда мектепке дейінгі мекемеге түсуге екі ай қалған мерзімде балаларды диспансерлеу, зертханалық зерттеулер өткізу;
3) денсаулығы (денсаулығы жағдайының топтары бойынша) және соңғы диспансерлеудің қорытындысы деңгейіне байланысты балаларды емдеу және сауықтыру;
4) мектепке дейінгі мекемеге түсуге 1-2 ай қалғанда, иммунитетті қорғау механизмдерін көтеруге бағытталған, оның ішінде жалпы және жергілікті шынықтыру шаралары, емдік демалу гимнастикасы элементтерін және дене шынықтыру сақтарын (үйде) енгізу, баланың мұрын арқылы демалуға үйрету, ультракүлгін қыздыру курсын, аскорбин қышқылы препараттарын, В тобының витаминдерін, итмұрын, интерферон препараттарын тағайындау, жедел ауруларды (ЖРВИ, тұмау және т.б.) алдын алу;
5) баланы мектепке дейінгі мекемеге түсуге дайындау бойынша жұмыс нәтижесіне сәйкес құжаттарды дайындау: дайындықтың басталуы және аяқталуы туралы баланың дамуы туралы; диспансерлеу қорытындылары және өткізілген сауықтыру туралы құжатына жазу; жіті аурулардың, созылмалы ошақтардың асқынуының және аялық жағдайлардың алдын алу үшін сауықтыру-емдеу шараларын, жеке тіл табысу, физикалық тәрбиелеу, тамақтану, режим бойынша учаскелік балалар дәрігерінің үйрену мерзіміне арналған міндеттің ұсыныстарымен белгілі кесте бойынша балалар мекемесі үшін ауру туралы тұжырым құрастыру;
6) балалардың үйрену мерзімінде өзара мәлімет алмасу арқылы дайындау және жүргізу бойынша мектепке дейінгі мекемені және қалалық балалар емханасының жұмысындағы сабақтастықты қамтамасыз ету.
4. Жіті аурумен ауырған жағдайда клиникалық сауыққаннан соң баланы екі аптадан кейін ғана балалар ұжымына жіберуге болады.
5. Балаға мектепке дейінгі мекемеге түсуге бір ай бұрын мерзімде алдын алу егулерін жасауға болмайды.
6. Егер бала мектепке дейінгі мекемеге 2 немесе 3 жаста алғашқы рет барса учаскелік балалар дәрігері баланың алғашқы жылдан басталған жалпы және арнайы дайындықтары жөніндегі барлық шараларды жалғастырады.
7. "Қатер" тобындағы, сонымен қатар созылмалы және туа ауру болған, балаларды балалар мекемесіне жіберу туралы мәселе әрі баланың жағдайына байланысты тиісті дәрігер мамандарды қатыстырумен комиссиялы жеке түрде шешіледі.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
7-қосымша
Балаларды мектепке түсуге педиатриялық учаскеде
дайындау туралы ереже

1. Комплексные углубленные медицинские осмотры с участием врачей-специалистов (отоларинголог, офтальмолог, невропатолог, стоматолог, хирург, ортопед, а по показаниям: фтизиатр, кардиоревматолог, эндокринолог, дерматовенеролог) с целью максимального оздоровления выявленных больных ко времени поступления в школу проводятся детям 3 и 5 лет.
2. Перед оформлением в школу врач-педиатр и другие врачи-специалисты снова осматривают детей, оценивают эффективность проведенного лечения, состояние ребенка и его функциональную готовность к школе, а также производится оценка нервно-психического и физического состояния и определение группы здоровья и физкультурной группы.
3. Всем детям проводится антропометрия, клинический анализ крови, мочи, анализ кала на яйца глистов.
4. Все данные диспансерного наблюдения за детьми, поступающими в школу, с подробным анамнезом, заключением о состоянии здоровья, полученных профилактических прививках и рекомендации по дальнейшему наблюдению за ребенком в условиях школы фиксируются в медицинской карте ребенка, которая передается в школу до начала учебного года.
Примечание: медицинская карта ребенка постепенно заменяется  Паспортом здоровья ребенка (учетная форма N 026/у-3)
Приложение 8
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила
проведения комплексной оценки состояния здоровья детей
1. Комплексная оценка здоровья ребенка проводится врачами-педиатрами амбулаторно-поликлинических организаций во время профилактических осмотров детей декретированных возрастов.
2. При комплексной оценке состояния здоровья ребенка учитываются следующие признаки:
1) наличие или отсутствие отклонений в анамнезах (наследственный, биологический и социальный);
2) функциональное состояние органов и систем;
3) резистентность и реактивность организма;
4) уровень и гармоничность физического и нервно-психического развития;
5) наличие хронического заболевания, врожденной патологии.
3. По состоянию здоровья дети распределяются на группы здоровья:
1) первая группа - здоровые дети, не имеющие отклонений по всем признакам здоровья: не болеющие за период наблюдений, а также имеющие незначительные единичные отклонения, не влияющие на состояние здоровья, не требующие коррекции;
2) вторая группа - дети с риском возникновения хронической патологии и склонные к повышенной заболеваемости. Это дети с наличием функциональных отклонений, обусловленных степенью морфологической зрелости органов и систем, дети первого года жизни с отягощенным акушерским и генеалогическим анамнезом, часто болеющие или перенесшие одно тяжелое заболевание с неблагополучным течением реабилитационного периода и другие;

1. Мектепке түсуге уақытына айқындалған науқастарды барынша сауықтыру мақсатында дәрігер-мамандардың (отоларинголог, офтальмолог, невропотолог, стоматолог, хирург, ортопед, ал айғақтары бойынша: фтизиатр, кардио-ревматолог, эндокринолог, дермато-венеролог) қатысуы арқылы кешенді тереңдетілген медициналық тексеру 3 жастан 5 жасқа дейінгі балаларға жүргізіледі.
2. Мектепке ресімдеу алдында дәрігер-педиатр және басқа да дәрігер-мамандар балаларды қайта тексереді, жүргізілген емдеудің тиімділігін, балалардың жағдайын және олардың мектепке функционалдық дайындығын бағалайды, сондай-ақ жүйкелік-психикалық және физикалық жағдайын бағалау және денсаулық тобын және дене тәрбиелік тобын белгілеу жүргізіледі.
3. Барлық балаларға антропометрия, қанның, зәрдің клиникалық талдауы, ішек құрты жұмыртқаларына нәжістің талдауы жүргізіледі.
4. Мектепке түсетін балаларды диспансерлік бақылаудың барлық мәліметтері нақты анамнездерімен, денсаулық жағдайы туралы қорытындысы мен мектеп жағдайында баланы одан әрі бақылау жөніндегі ұсынымдарымен баланың оқу жылының басында мектепке берілетін медициналық картасында көрсетіледі.
Ескерту: баланың медициналық картасы біртіндеп Бала денсаулығы паспортына ауыстырылады (N 026/у есеп нысаны).
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
8-қосымша
Балалардың денсаулық жағдайын кешендік бағалау
жүргізу ережесі
1. Балалардың денсаулық жағдайын кешендік бағалауды декретивті жастағы балаларды алдын алу тексеруі кезінде амбулаториялық-емханалық ұйымдардың дәрігер-педиатрлары жүргізеді.
2. Балалардың денсаулық жағдайын кешендік бағалау кезінде мынадай белгілер анықталады:
1) ағзалар мен жүйелердің функционалдық жағдайы;
2) ағзаның төзімділігі мен реактивтілігі;
3) физикалық және жүйкелік-психикалық дамудың деңгейі мен үндестілігі;
4) созылмалы ауруларының, туа біткен патологиясының болуы.
3. Балалар денсаулық жағдайы бойынша мынадай топтарға бөлінеді:
1) бірінші топ - денсаулығының барлық белгілері бойынша кемшіліктері жоқ: бақылау кезеңінде ауырмаған, сондай-ақ денсаулық жағдайына әсер етпейтін аз-маз кемшілігі бар, түзетуді талап етпейтін балалар;
2) екінші топ - созылмалы патология туу қаупі бар және жоғары аурушаңдыққа бейім балалар. Ағзалар мен жүйелердің морфологиялық пісіп-жетілуі дәрежесімен түсіндірілетін функционалдық ауытқуы бар бұл балалар, ауыр акушерлік және геналогиялық анамнезі бар бір жасқа толмаған балалар, жиі ауыратын немесе оңалту кезеңінің жағымсыз ағымы бар бір ауыр ауруды басынан кешкен балалар және басқалар;

3) третья группа - больные дети с хронической патологией, которая делится на подгруппы:
больные дети с хронической патологией в состоянии компенсации;
больные дети с хронической патологией в состоянии субкомпенсации;
больные дети с хронической патологией в состоянии декомпенсации.
Приложение 9
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Перечень
лекарственных средств и медицинских предметов
для оказания медицинской помощи на дому педиатром
(укладка для врача)
-------------------------------------------------------------------
N  |  Наименование лекарственных средств и   | Содержимое укладки
п/п|          медицинских предметов          |
-------------------------------------------------------------------
1.  Адреналин для инъекций 1,0 мл                   2 ампулы
2.  Седуксен (реланиум) 1,0 мл                      2 ампулы
3.  Анальгин 50% 1,0 мл                             3 ампулы
4.  Левомицетин сукцинат 1,0 мг                     2 флакона
5.  Новокаин 0,5% 5,0 мл                            2 ампулы
6.  Преднизолон 30 мг 1,0 мл                        3 ампулы
7.  Димедрол 1,0% 1,0 мл                            3 ампулы
8.  Аминазин 2,5% 1,0 мл                            2 ампулы
9.  Парацетамол 0,25 гр.
10. Спирт 70 градусный 20,0 мл                      1 флакон
11. Свечи эффералган (или другие
жаропонижающие свечи) N 10                      1 упаковка
12. Вата 25,0 гр                                    1 пакет
13. Бинт 10х5                                       1 штука
14. Термометр медицинский                           1 штука
15. Шприц 2,0 мл                                    1 штука
16. Шприц 5,0 мл                                    1 штука
17. Шприц 10,0 мл                                   1 штука
18. Раствор аммиака 10% 1,0 мл                      3 ампулы
-------------------------------------------------------------------
Приложение 10
к Положению
об организациях, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую
помощь детям
Правила
организации деятельности детского
консультативно-диагностического отделения городского
(областного, республиканского) медицинского объединения
(больницы), городской (региональной)
консультативно-диагностической поликлиники (центра)
1. Детское консультативно-диагностическое отделение формируется с учетом потребности детского населения города (области, республики) во всех видах специализированной консультативной помощи.
2. Детское консультативно-диагностическое отделение является структурным подразделением городского (областного, республиканского) медицинского объединения (больницы), городской (региональной) консультативно-диагностической поликлиники (центра) (в крупных городах с численностью населения свыше 250 тысяч рекомендуется организовать самостоятельную детскую консультативно-диагностическую поликлинику, как юридическое лицо).

3) үшінші топ - созылмалы патологиясы бар мынадай кіші топтарға бөлінетін науқас балалардан тұрады:
компенсация жағдайындағы созылмалы патологиясы бар науқас балалар;
субкомпенсация жағдайындағы созылмалы патологиясы бар науқас балалар;
декомпенсация жағдайындағы созылмалы патологиясы бар науқас балалар.
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
9-қосымша
Педиатрдың үйде медициналық көмек көрсетуі үшін дәрілік заттар мен медициналық заттардың тізбесі
(дәрігерге арналған жиынтық)
___________________________________________________________________
Р.б.|    Дәрілік заттар мен медициналық        | Жиынтыққа енетін
N  |          заттардың атауы                 | заттардың көлемі
___________________________________________________________________
1.      1,0 мл инъекция үшін андреналин          2 ампула
2.      1,0 мл седуксен (реланиум, гомк)         2 ампула
3.      50% 1,0 мг Анальгин                      3 ампула
4.      1,0 мг левомицитин сукцинат              2 сауыт
5.      0,5% 1,0 мл новокаин                     2 ампула
6.      30 мг 1,0 мг преднизолон                 3 ампула
7.      1,0% 1,0 мл димедрол                     3 ампула
8.      2,5% 1,0 мл аминазин                     2 ампула
9.      0,25 гр парацетамол
10.     70 градустық спирт 20,0 мл               1 сауыт
11.     N 10 эффералган балауыздары (немесе
басқа да қызуды түсіретін  балауыздар)   1 орам
12.     Мақта 25,0 гр                            1 пакет
13.     Бинт 10х5                                1 дана
14.     Медициналық термометр                    1 дана
15.     2,0 мл шприц                             1 дана
16.     5,0 мл шприц                             1 дана
17.     10,0 мл шприц                            1 дана
18.     10% 1,0 мл аммиак ерітіндісі             3 ампула
___________________________________________________________________
Балаларға амбулаториялық-
емханалық көмек көрсететін
ұйымдар туралы Ережеге
10-қосымша
Қалалық (облыстық, республикалық) медициналық бірлестіктің (аурухананың), қалалық (өңірлік) консультативтік- диагностикалық емхананың (орталықтың) балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру ережесі
1. Балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесі қала (облыс, республика) балаларының барлық мамандандырылған консультативтік көмектің түрлеріне қажеттіліктерін есепке ала отырып, құрылады.
2. Балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесі қалалық (облыстық, республикалық) медициналық бірлестіктің (аурухананың), қалалық (өңірлік) консультативтік-диагностикалық емхананың (орталықтың) құрылымдық бөлімшесі (халықтың саны 250 мыңнан артық ірі қалаларда заңды тұлға ретінде жеке балалар консультативтік-диагностикалық емханасын ұйымдастыру ұсынылады) болып табылады.

3. В составе детского консультативно-диагностического отделения развертываются:
1) фильтр с отдельным ходом;
2) оперативный отдел;
3) лечебно-профилактическое отделение (кабинеты специалистов: детского хирурга, детского невропатолога, детского пульмонолога, иммунолога, детского гастроэнтеролога, детского кардиолога, детского нефролога, детского гематолога, детского уролога, детского эндокринолога, детского аллерголога, детского ортопеда, детского отоларинголога, детского окулиста, детского гинеколога и другие);
4) вспомогательно-диагностическое подразделение: отделение лучевой диагностики - кабинет компьютерной томографии (КТГ), ультразвукового исследования (УЗИ), рентген-исследования, магниторезонансной томографии (МРТ), эндоваскулярных исследований (ЭВИ) и другие;
отделение (кабинет) функциональной диагностики - уродинамические исследования, нейрофизиологические исследования, исследования органов дыхания, исследования сердечно-сосудистой системы и другие;
эндоскопические кабинеты - ларинго-бронхологическое исследования, цистоскопии, фиброгастродуоденоскопии (ФГДС), колоноскопии и другие;
лаборатория - клиническая, биохимическая, иммунологическая серологическая, гематологическая, бактериологическая, гистологическая и другие.
4. Детское консультативно-диагностическое отделение осуществляет консультативно-диагностическую и лечебную помощь с применением современных медицинских технологий обследования и лечения:
1) обеспечивает ведение больных с тяжелыми формами заболевания, требующих в процессе динамического наблюдения высокой квалификации специалистов;
2) выдает медицинские заключения по результатам консультаций и рекомендации по лечению;
3) проводит санитарно-просветительную работу.
5. Планирование деятельности, финансирование, штаты, оснащение детского консультативно-диагностического отделения медицинской аппаратурой, инструментарием, хозяйственным инвентарем и оборудованием производится в соответствии с действующими нормативами и в установленном порядке.
6. Руководство и координацию деятельности детского консультативно-диагностического отделения осуществляет заместитель руководителя городского (областного, республиканского) медицинского объединения (больницы) по поликлинической части или заместитель руководителя городской (региональной) консультативно-диагностической поликлиники (центра) по медицинской части.

3. Балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесінің құрамында:
1) жеке кіру есігі бар фильтр;
2) жедел бөлімі;
3) емдеу-алдын алу бөлімшесі (мамандардың: балалар хирургының, балалар невропатологының, балалар пульмонологының, иммунологтың, балалар гастроэнтерологының, балалар кардиологының, балалар нефрологының, балалар гематологының, балалар урологының, балалар эндокринологының, балалар аллергологының, балалар ортопедінің, балалар отоларингологының, балалар окулисінің, балалар гинекологының кабинеттері мен басқалардан) құрылады.
4) қосалқы-диагностикалық бөлімшелер:
сәулелік диагностика бөлімшесі - компьютерлік томография кабинеті (КТК), ультрадыбыстық зерттеулер (УДЗ), рентген зерттеулері, магниторезонансты томография (МТТ), эндоваскулярлы зерттеулер (ЭВЗ) және басқалар;
функционалдық диагностика бөлімшесі (кабинеті) - уродинамикалық зерттеу, нейрофизиологиялық зерттеулер, тыныс алу мүшелерін зерттеу, жүрек-қан тамыры жүйесін зерттеу және басқалар;
эндоскопиялық кабинеттер - ларинго-бронхологиялық зерттеулер, цитоскопиялар, фиброгастродуоденоскопиялық (ФГДС), колонскокопия және басқалар;
зертхана - клиникалық, биохимиялық, иммунологиялық серология, гематология, бактериология, гистологиялық және басқалар.
4. Балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесі тексеру мен емдеудің осы заманғы медициналық технологияны қолдана отырып, консультативтік-диагностикалық және емдеу көмегін жүзеге асырады:
1) динамикалық бақылау процесінде мамандардың жоғары біліктілігін талап ететін аурудың ауыр нысандарымен ауыратын науқастарды қарауды қамтамасыз етеді;
2) консультацияның және емдеу жөніндегі ұсынымдардың нәтижесі бойынша медициналық қорытынды береді;
3) санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізеді.
5. Қызметті, қаржыландыруды, штаттарды жоспарлау, балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесін медициналық аппаратурамен, құралдармен, шаруашылық бұйымдарымен және жабдықтармен жарақтандыру қолданыстағы нормативтерге сәйкес және белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
6. Балалар консультативтік-диагностикалық бөлімшесінің қызметіне басшылық пен үйлестіруді қалалық (облыстық, республикалық) медициналық бірлестіктің (аурухананың) басшысының емхана ісі жөніндегі орынбасары немесе қалалық (өңірлік) консультативтік-диагностикалық емхананың басшысының медицина ісі жөніндегі орынбасары жүзеге асырады.