О жилищном строительстве в рамках реализации Концепции и Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы
Постановление Акимата города Алматы № 1/186 от 1 апреля 2003 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 7 апреля 2003 года за № 523. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 8 июля 2006 года N 3/885
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 08.07.2006 N 3/885 (вступает в силу с 01.09.2006).
В целях реализации  Постановления Правительства Республики Казахстан № 1014 от 27 июля 2001 года «О развитии города Алматы как регионального финансового центра», решений XIX-ой сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 19 сентября 2002 года « Об утверждении «Концепции и Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы» и от 25 мая 2001 года « Об утверждении положения о Залоговом фонде», постановления акимата города Алматы № 5/655 от 14 октября 2002 года акимат города Алматы  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Координационный Совет по реализации Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы, утвердить состав Совета и положение о деятельности (приложение 1, 2).
2. Утвердить план мероприятий по реализации Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы (приложение 3).
3. Утвердить перечень объектов коммунальной собственности для формирования Залогового фонда (приложение 4) и согласовать его на очередной сессии Алматинского городского Маслихата.
4. Определить уполномоченным органом по жилищному ипотечному строительству в городе Алматы Департамент капитального строительства (Сергазин М.Ш.).
5. Департаменту капительного строительства (Сергазин М.Ш.) представить на утверждение Координационного Совета перечень объектов по городу Алматы незавершенных строительством для внедрения механизмов ипотечного кредитования.
6. Постановление Акимата города Алматы № 1/108 от 24 февраля 2003 года  «О жилищном строительстве в рамках реализации Концепции и Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы» признать утратившим силу.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Акима города Алматы Джанбурчина К.Е.
Аким города Алматы                                          В.Храпунов
Секретарь акимата                                           К. Тажиева
Приложение 1
к постановлению акимата города Алматы
от 1 апреля 2003 года № 1/186
СОСТАВ
Координационного Совета по реализации Программы развития
системы ипотечного кредитования в городе Алматы
1. Джанбурчин Козы-Корпеш Есимович
- Заместитель Акима города Алматы Председатель Комиссии
Члены комиссии
2. Маймаков Рабандияр Маймакович
- Комитет по экономике
3. (по согласованию)
- Алматинский городской Маслихат
4. Никоноров Леонид Иванович
- Департамент по управлению коммунальной собственностью города Алматы
5. Сергазин Мазан Шайдахметович
- Департамент капитального строительства
6. Исабаева Римма Шакиратовна
- Юридический отдел акимата города Алматы
7. Баймагамбетов Султан Кабиевич
- Департамент архитектуры и градостроительства города Алматы (по согласованию)
8. Сапаров Абай Есболович
- Алматинский городской комитет по управлению земельными ресурсами (по согласованию)
Исполнительный орган Совета
9. Жайсанбаев Талгат Болатович
- Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы»
Секретарь акимата                                          К. Тажиева
Приложение 2
к постановлению акимата
города Алматы
от 1 апреля 2003 года № 1/186
ПОЛОЖЕНИЕ
О КООРДИНАЦИОННОМ СОВЕТЕ
по реализации Программы развития системы ипотечного
кредитования в городе Алматы         1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ

Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту Бағдарламасы мен Тұжырымдамасын жүзеге асыру аясындағы тұрғын үй құрылысы туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің 2003 жылғы 1 сәуірдегі N 1/186 қаулысы. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 7 сәуірде N 523 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2006 жылғы 8 шілдедегі N 3/885 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 08.07.2006 N 3/885 қаулысымен (01.09.2006 бастап күшіне енеді).
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 шiлдедегi N 1014 "Алматы қаласын аймақтық қаржы орталығы ретiнде дамыту туралы"  қаулысын , II сайланған Алматы қалалық Мәслихаты 2002 жылғы 19 қыркүйектегi ХIХ сессиясының " Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту Бағдарламасы мен Тұжырымдамасын бекiту туралы" және 2001 жылғы 25 мамырдағы "Кепiл қоры туралы Ереженi бекiту туралы" шешiмдерiн және Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2002 жылғы 14 қазандағы N 5/655 қаулысын орындау мақсатында Алматы қаласының Әкiмшiлiгi қаулы етедi:
1. Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту Бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi үйлестiру кеңесi құрылсын, осы кеңестiң құрамы мен оның қызметiнiң ережесi бекiтiлсiн (N 1, N 2 қосымшалар).
2. Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жұмысын дамыту Бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар жоспары бекiтiлсiн ( N 3 қосымша).
3. Кепiл қорын құрастыру үшiн коммуналдық меншiк ғимараттарының тiзбесi бекiтiлсiн (N 4 қосымша) және оны Алматы қалалық Мәслихаты келесi сессиясында келiсуге ұсынсын.
4. Алматы қаласында ипотекалық тұрғын үй құрылысының өкiлеттi органы болып Күрделi құрылыс департаментi (М.Ш.Серғазин) анықталсын.
5. Күрделi құрылыс департаментi (М.Ш.Серғазин) үйлестiру кеңесiнiң бекiтуiне ипотекалық несиелеу жолдарын енгiзу үшiн Алматы қаласындағы құрылысы аяқталмаған ғимараттардың тiзбесiн бекiтсiн.
6. Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2003 жылғы 24 ақпандағы N 1/108 "Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту Бағдарламасы мен Тұжырымдамасын жүзеге асыру аясындағы тұрғын үй құрылысы туралы қаулысы" күшiн жойды деп танылсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасары Қ.Е.Жаңбыршинге жүктелсiн.
Алматы қаласының
Әкiмi
Әкiмшiлiк хатшысы
Алматы қаласы әкімшілігінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі
N 1/186 қаулысына
N 1 қосымша
Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн
дамыту Бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi
үйлестiру Кеңесiнiң
ҚҰРАМЫ
1.
Қозы-Көрпеш Есiмұлы
Жаңбыршин
-
Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасары, комиссия төрағасы
Комиссия мүшелер i:
2.
Рамазан Маймақұлы
Маймақов
-
Алматы қалалық экономика жөнiндегi комитет
3.
(келiсiм бойынша)
-
Алматы қалалық Мәслихаты
4.
Леонид Иванович
Никоноров
-
Алматы қалалық коммуналдық меншiктi басқару департаментi
5.
Мазан Шайдахметұлы
Серғазин
-
Алматы қалалық күрделi құрылыс департаментi
6.
Римма Шәкiратқызы
Исабаева
-
Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң заң бөлiмi
7.
Сұлтан Қабиұлы
Баймағамбетов
-
Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментi (келiсiмi бойынша)
8.
Абай Есболұлы
Сапаров
-
Алматы қалалық жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитет (келiсiмi бойынша)
Кеңестiң атқарушы органы
9.
Талғат Болатұлы
Жайсаңбаев
-
"Алматы жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
Алматы қаласы әкімшілігінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі
N 1/186 қаулысына
N 2 қосымша
Алматы қаласында ипотекалық несиелеудiң дамыту
жүйесiнiң бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi
ҮЙЛЕСТIРУ КЕҢЕСI ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ 1. НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР

1.1. Настоящее Положение регламентирует деятельность Координационного Совета (далее Совет), определяет его функции, права и обязанности по реализации Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы (далее Программа), а также регулирует отношения членов Совета с Исполнительным органом Совета.
1.2. Совет является наблюдательным и консультативно совещательным органом при акимате города Алматы, который создан для выполнения Программы, обеспечения ее реализации и имеет право вносить предложения по распоряжению Залоговым фондом города Алматы, в части сформированных для реализации Программы имущественных пулов.
1.3. Совет осуществляет мониторинг реализации Программы и обеспечивает координацию межведомственного и межотраслевого сотрудничества в ходе ее выполнения.
1.4. Совет состоит из представителей департаментов и комитетов акимата города Алматы и имеет Исполнительный орган Совета (далее Исполнительный орган).
1.5. В состав Совета также входит экспертно-аналитический орган, в лице Комитета по экономике;
1.6. Совет осуществляет свою деятельность в соответствии с  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента,  Законом «О местном государственном управлении в Республике Казахстан» № 148 от 23 января 2001 года,  Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1014 от 27 июля 2001 года «О развитии города Алматы как регионального финансового центра», Государственной  программы развития города Алматы на 2003-2010 годы,  Решения ХIX-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 19 сентября 2002 года «Об утверждении «Концепции и Программы развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы», а также в соответствии с утвержденным  Решением X-й сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 25 мая 2001 года об утверждении положения «О залоговом фонде города Алматы», постановления акимата города Алматы № 5/655 от 14 октября 2002 года, а также настоящим Положением.
1.7. Состав Совета определяет и утверждает Аким города Алматы.
2. ФУНКЦИИ КООРДИНАЦИОННОГО СОВЕТА
2.1. На Совет возлагаются следующие функции:
1) определение и утверждение приоритетных задач и планов мероприятий, необходимых для реализации Программы;
2) проведение экспертной оценки и утверждение инвестиционных проектов и бизнес-планов, связанных с реализацией Программы;
3) формирование и использование имущественных пулов из числа объектов Залогового фонда города Алматы в целях привлечения необходимых для реализации Программы финансовых ресурсов;
4) определение приоритетных направлений деятельности Исполнительного органа;

1.1. Осы Ереже үйлестiру Кеңесiнiң (бұдан әрi  Кеңес) Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi оның қызметiн, құқықтарын және мiндеттерiн, сондай-ақ Кеңес мүшелерiнiң Кеңестiң Атқарушы органы арасындағы қызметтiк қарым-қатынасын жұмыс барысында реттейдi.
1.2. Кеңес Алматы қаласы Әкiмшiлiгi жанындағы қадағалаушы және ақыл-кеңес берушi орган болып табылады, бағдарламаны жүзеге асыру мақсатында құрылған, сондай-ақ Алматы қаласында мүлiктiк пұлдардың бағдарламасын жүзеге асыруды құрастыру бөлiгiндегi Кепiл қорын иеленудегi ерекше құқықтарға ие болады.
1.3. Кеңес бағдарламаны жүзеге асырудың барысында оны жүзеге асыру жолында ведомствоаралық және ведомствосалалық ынтымақтастықты үйлестiрудi қамтамасыз етедi.
1.4. Кеңес Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң департаменттерi мен комитеттерiнiң өкiлдерiнен тұрады және Кеңестiң атқарушы органы болады (бұдан әрi  Атқарушы орган).
1.5. Кеңестiң құрамына экономика комитетi тұлғасында сараптау, талдама жасау органы кiредi.
1.6. Кеңес өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясы мен Заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Заңы актiлерiне сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 шiлдедегi N 1014 "Алматы қаласының аймақтық қаржы орталығы ретiндегi дамуы туралы"  Қаулысына , Алматы қаласының 2003-2010 жылдарға арналған дамуының мемлекеттiк  бағдарламасына , II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты 2002 жылғы 19 қыркүйектегi ХIХ-сессиясының "Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту Тұжырымдамасы мен Бағдарламасын бекiту туралы"  шешiмiне , сондай-ақ II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты 2001 жылғы 25 мамырдағы Х-сессиясының "Алматы қаласындағы кепiл қоры туралы Ереженi бекiту туралы"  шешiмiне, Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң 2002 жылғы 14 қазандағы N 5/655 қаулысына, сондай-ақ осы Ережеге сай жүзеге асырады.
1.7. Кеңестiң құрамын Алматы қаласының Әкiмi анықтайды және бекiтедi.
2. ҮЙЛЕСТIРУ КЕҢЕСIНIҢ МIНДЕТТЕРI
2.1. Кеңеске мынадай мiндеттер жүктеледi:
1) бағдарламаны жүзеге асыруға қажеттi басым мiндеттер мен шаралар жоспарын анықтау және бекiту;
2) бағдарламаны жүзеге асыруға байланысты сараптау бағалауды өткiзу және инвестициялық жобалар мен бизнес-жоспарларды бекiту;
3) қаржы көздерi бағдарламасын жүзеге асыруға қажеттi және оны тарту мақсатында Алматы қаласының Кепiл қоры тұрғысында мүлiктiк пұлдарды құрастыру және пайдалану;
4) Атқарушы органның қызметiндегi басым бағыттарды анықтау;

5) подготовка и утверждение планов развития ипотечного института, предусмотренного Программой;
6) руководство разработкой правового и экономического механизмов развития системы ипотечного кредитования, обеспечения доступа к информационным ресурсам акимата города Алматы, а также нормативно-техническим документам для обеспечения работы Исполнительного органа;
7) рассмотрение достигнутых результатов межотраслевого и межведомственного сотрудничества в достижении намеченных целей и поставленных задач;
8) утверждение смет расходов на реализацию программ и проектов развития системы ипотечного кредитования в городе Алматы;
9) внесение предложений о необходимости разработки законодательных и нормативных правовых актов в области развития системы ипотечного кредитования.
2.2. В целях привлечения финансовых ресурсов, необходимых для реализации Программы, Совет вносит предложения по распоряжению Залоговым фондом города Алматы, в части сформированных имущественных пулов.
2.3. Совет осуществляет и другие функции, вытекающие из Постановлений акимата, направленных на реализацию Программы.
3. ПРАВА И ПОЛНОМОЧИЯ СОВЕТА
3.1. Совет имеет право вносить предложения по распоряжению имущественными пулами из числа объектов Залогового фонда города Алматы в пределах компетенции акимата города Алматы, определенной Положением о Залоговом Фонде города Алматы, утвержденным Алматинским городским Маслихатом.
3.2. Совет имеет права по определению целесообразности привлечения финансовых ресурсов с использованием Залогового фонда города Алматы.
3.3. Совет вносит предложения по распоряжению государственными долями в акционерных обществах и товариществах по согласованию с их участниками в установленном законом порядке.
4. ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ КООРДИНАЦИОННОГО СОВЕТА
4.1. Совет возглавляет Председатель.
4.2. Председатель руководит деятельностью Совета, председательствует на его заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль над реализацией его решений.
4.3. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
4.4. Заседание Совета созывается по инициативе Председателя Совета, либо по инициативе Исполнительного органа.
4.5. Члены Совета извещаются о назначенном заседании Совета не менее чем за три дня до даты его проведения. В случаях, не терпящих отлагательства, заседание Совета может быть созвано немедленно.
4.6. Повестка заседания Совета, направляется Исполнительным органом членам Совета не позднее, чем за 15 календарных дней до его очередного заседания. Председатель может назначить другие сроки подготовки материалов, но не менее чем за 10 дней до заседания.

5) бағдарламада көзделген ипотекалық институтты дамыту жоспарын даярлау және бекiту;
6) ипотекалық несиелеу жүйесiн дамытудағы құқықтық және экономикалық жұмыс жүйесiн әзiрлеудi басшылыққа алу, Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң ақпараттық тасқындарымен танысуға мүмкiндiк алуға, сондай-ақ Атқарушы органның жұмысын қамтамасыз ету үшiн нормалық-техникалық құжаттармен танысуға;
7) алдағы тұрған мақсаттар мен мiндеттердi жүзеге асыру барысында салааралық және ведомствоаралық қол жеткiзген нәтижелердi қарау;
8) Алматы қаласында ипотекалық несиелеудi дамыту жүйесiнiң бағдарламасы мен жобаларын жүзеге асырудағы шығындар сметасын бекiту;
9) ипотекалық несиелеу жүйесiн дамыту саласындағы заң және нормалық-құқықтық актiлердi қажетiне қарай даярлау және оған ұсыныс енгiзу.
2.2. Бағдарламаны жүзеге асыруға қажеттi қаржы ресурстарын тарту мақсатында Кеңес мүлiктiк пұлдарды құрастыру бөлiгiнде Алматы қаласындағы Кепiл қорын иелену мiндетiн атқарады.
2.3. Кеңес Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң осы бағдарламаны жүзеге асыруға бағытталған қаулыларынан туындайтын басқа да мiндеттердi жүзеге асырады.
3. КЕҢЕСТIҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН ӨКIЛЕТТIГI
3.1. Кеңес Алматы қалалық Мәслихаты бекiткен Алматы қаласының Кепiл қоры туралы Ережеде анықталған Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң құзыретi шегiнде Алматы қаласының Кепiл қоры ғимараттарының қатарынан құрастырылған мүлiктiк пұлдарды иеленуде ерекше құқықтарға ие.
3.2. Кеңес Алматы қаласының Кепiл қорын пайдаланудағы қаржы ресурстарын тартудағы мақсатты қажеттiлiгiн анықтау жөнiндегi құқыққа ие болады.
3.3. Кеңес акционерлiк және жауапкершiлiктегi қоғамдардағы мемлекеттiк үлестердi тарату бойынша олардың қатысушыларының келiсiмiмен белгiленген заң тәртiбiнде ұсыныс енгiзе алады.
4. ҮЙЛЕСТIРУ КЕҢЕСIНIҢ ЖҰМЫСЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ
4.1. Кеңестi төраға басқарады.
4.2. Төраға Кеңестiң қызметiне басшылық етедi және оның мәжiлiсiне төрағалық етедi, жұмысын жоспарлайды, оның шешiмдерiн жүзеге асыруға жалпы бақылауды атқарады.
4.3. Кеңестiң мәжiлiсi қажеттiлiгiне қарай тоқсанына бiр рет өткiзiледi.
4.4. Кеңестiң мәжiлiсi Кеңес төрағасының ұйғарымымен немесе Атқарушы органның ұйғарымымен шақырылады.
4.5. Кеңес мүшелерi Кеңестiң мәжiлiсiн тағайындау туралы хабарламаны оны өткiзу алдында үш күн бұрын хабарлайды. Өте шұғыл жағдайларда Кеңес мәжiлiсi жедел шақырылуы мүмкiн.
4.6. Кеңес мәжiлiсiнiң күн тәртiбiн Атқарушы орган Кеңес мүшелерiне мәжiлiс алдында он бес күнтiзбелiк күн бұрын жариялайды. Мәжiлiс өтер алдында он күн бұрын төраға құжаттамаларды әзiрлеудiң мерзiмiн анықтайды.

4.7. Председатель Совета, либо по его поручению один из членов Совета, организует работу, созывает заседания Совета и председательствует на них, организует на заседаниях ведение протокола.
4.8. Заседания Совета правомочны, если на нем присутствует не менее половины избранных членов Совета.
4.9. Совет вправе принимать решения путем заочного голосования (опросным путем).
4.10. Решения на заседании Совета принимаются большинством голосов присутствующих. При решении вопросов на заседании Совета каждый член Совета обладает одним голосом. Передача голоса одним членом Совета другому члену Совета не допускается.
4.11. В случае равенства голосов членов Совета голос Председателя Совета является решающим.
4.12. На заседании Совета ведется протокол, который составляется не позднее 10 дней после его проведения.
4.13. Протокол заседания Совета подписывается председательствующим на заседании, который несет ответственность за правильность составления протокола.
4.14. В протоколе указываются:
1) место и время проведения заседания Совета;
2) вопросы, обсуждавшиеся на заседании;
3) персональный состав членов Совета, участвующих в заседании;
4) основные положения выступлений присутствующих на заседании;
5) вопросы, поставленные на голосование и итоги голосования по ним;
6) решения, принятые Советом.
Протокол может содержать также другую необходимую информацию.
4.15. В течение 15 дней после проведения заседания Протоколы Совета направляются членам Совета, государственным органам, в компетенцию которых входит решение рассмотренных Советом вопросов, иным заинтересованным организациям, список которых определяет Председатель.
4.16. Совет может образовывать рабочие группы для изучения проблем, имеющих отношение к его деятельности.
4.17. Решения Совета об утверждении программ и проектов, изменений и дополнений к ним, а также планов их реализации принимаются на основе консенсуса.
4.18. Организационное обеспечение работы Совета, формирование повестки его очередного заседания и подготовку проектов протоколов Совета осуществляет Исполнительный Орган по поручению Председателя.
5. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ЧЛЕНОВ КООРДИНАЦИОННОГО СОВЕТА
5.1. Члены Совета имеют право:
1) представлять Совет в отношениях с другими организациями, предприятиями, государственными органами и учреждениями и гражданами при наличии доверенности, подписанной Председателем Совета и скрепленной печатью акимата города Алматы;
2) получать информацию, касающуюся деятельности Исполнительного органа по реализации поручений Совета.
5.2. Члены Совета обязаны добросовестно относиться к своим обязанностям.

4.7. Кеңес төрағасы немесе оның тапсырысымен Кеңестiң бiр мүшесi Кеңестiң мәжiлiсiн шақырады, оның жұмысын ұйымдастырады, оның барысына төрағалық етедi, мәжiлiстiң хаттамасын жүргiзудi ұйымдастырады.
4.8. Кеңес мәжiлiсi егер оған Кеңес мүшелерiнен сайланған тең жартысы қатысқанда ғана құқықты болып есептеледi.
4.9. Кеңес сырттан дауыс беру жолымен (сұрастыру жолымен) шешiм қабылдай алады.
4.10. Кеңес мәжiлiсi оған қатысушылардың көпшiлiк дауысымен шешiм қабылдайды. Мәселенi шешудi Кеңес мәжiлiсiнде Кеңестiң әрбiр мүшесi бiр дауысқа ие болады. Кеңес мүшесiнiң бiр дауысы келесi Кеңес мүшесiнiң дауысына өтпейдi.
4.11. Кеңес мүшелерiнiң дауыстары тең болған жағдайда, Кеңес төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
4.12. Кеңес мәжiлiсiнде хаттама жүргiзiледi, ол он күн бұрын құрастырылады.
4.13. Кеңес мәжiлiсiнiң хаттамасына мәжiлiске төрағалық етушi қол қояды, ол хаттаманың дұрыс жазылуына жауапкершiлiкте болады.
4.14. Хаттамада мыналар көрсетiледi:
1) Кеңес мәжiлiсiнiң өткiзiлетiн орны мен уақыты;
2) мәжiлiсте талқыланатын мәселелер;
3) мәжiлiске қатысушы Кеңес мүшелерiнiң жеке құрамы;
4) мәжiлiске қатысушылардың сөздерiнiң негiзгi ережелерi;
5) дауысқа түскен мәселелер мен оның қорытындылары;
6) Кеңес қабылдаған шешiмдер.
Хаттамада басқа да қажеттi мәлiметтер болуы мүмкiн.
4.15. Кеңес хаттамасының мәжiлiсi он бес күн өткеннен кейiн Кеңес мүшелерiне, төраға бекiткен тiзiм бойынша өзге мүдделi ұйымдарға, Кеңес мәселелерiнiң шешiмiне құзыреттi мемлекеттiк органдарға жiберiледi.
4.16. Кеңес оның қызметiне қатысты мәселелердi зерттеу үшiн жұмыс топтарын құра алады.
4.17. Кеңестiң бағдарламалар мен жобаларды бекiту, оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу, сондай-ақ оны жүзеге асырудағы жоспарлар ортақ шешiм негiзiнде қабылданады.
4.18. Кеңестiң Кеңес жұмысын ұйымдық қамтамасыз ету, оның кезектi мәжiлiсiнiң күн тәртiбiн құрастыру және хаттама жобаларын әзiрлеу төрағаның тапсырмасы бойынша Атқарушы орган жүзеге асырады.
5. ҮЙЛЕСТIРУ КЕҢЕСI МҮШЕЛЕРIНIҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ
МЕН МIНДЕТТЕРI
5.1. Кеңес мүшелерiнiң құқықтары:
1) Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң мөрi басылған және Кеңес төрағасы қол қойған сенiмхат негiзiнде Кеңес мүшесi басқа ұйымдармен, кәсiпорындармен, мемлекеттiк органдармен, мекемелермен өзiн өкiлдейдi;
2) Кеңес тапсырмасын жүзеге асырудағы Атқарушы органның қызметiне қатысты мәлiметтердi алады.
5.2. Кеңес мүшелерi өз мiндеттерiне адамгершiлiкпен қарауға мiндеттi.

6. ИСПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ОРГАН СОВЕТА
6.1. Исполнительный орган Совета осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Положением, является рабочим органом Совета и обеспечивает реализацию программ и планов, утвержденных Советом.
6.2. Правом Исполнительного органа является разработка и подготовка к рассмотрению Советом согласованных предложений по:
1) формированию и развитию приоритетных задач реализации Программы;
2) инвестиционным проектам, программам и бизнес-планам, после проведения их экспертной оценки, проводимой в порядке, определенном Правилами, утверждаемыми Советом;
3) формированию и использованию имущественных пулов из числа объектов Залогового фонда города Алматы и его мониторингу;
4) подготовке и рекомендаций по координации действий государственных органов и иных организаций по обеспечению выполнения принятых ими на себя обязательств по реализации Программы;
5) подготовке материалов для заседаний Совета, их рассылки членам Совета и ведение делопроизводства в объеме, необходимом для обеспечения работы Совета;
6) организации сбора замечаний и предложений от участников реализации Программы, отчетных материалов и документов о выполнении программных и плановых мероприятий и подготовке их к рассмотрению Советом.
6.3. На основе анализа и прогнозирования процессов, складывающихся в процессе реализации Программы, не позднее 10 дней до заседания Совета, Исполнительный орган проводит работу по подготовке:
1) предложений по инвестиционным проектам;
2) технико-экономических расчетов;
3) документального оформления утвержденных Советом мероприятий.
6.4. После рассмотрения и принятия Советом соответствующих решений по представленным предложениям, технико-экономических расчетов проектов.
6.5. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций, Исполнительный орган также имеет право:
1) в необходимых случаях и за счет собственных средств, привлекать ученых и высококвалифицированных специалистов, для разработки материалов, относящихся к компетенции Совета;
2) в процессе осуществления своей деятельности взаимодействовать с государственными органами и иными заинтересованными организациями;
3) запрашивать и получать от государственных органов и иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций;
4) пользоваться информационными банками данных исполнительных органов;
5) осуществлять другие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Секретарь акимата                      К. Тажиева
Приложение 3
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 1 апреля 2003 года № 1/186
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации программы развития системы
ипотечного кредитования в городе Алматы
№ п.п. Наименование мероприятий Срок
исполнения
Ответственный исполнитель
1.   1.1.   1.2.   1.3.
Формирование Залогового фонда
Подготовка  необходимого перечня объектов коммунальной собственности, включаемых в состав  Залогового фонда и определить необходимые средства из бюджета города для проведения оценки и реальной рыночной стоимости.
Подготовка проекта Решения Алматинского городского  Маслихата:
«Об утверждении перечня объектов  коммунальной собственности, включаемых в состав  Залогового фонда»;
Произвести фондовый учет объектов коммунальной собственности города Алматы, входящих в Залоговый фонд.
1 квартал 2003 года
Координационный Совет; Департамент по управлению коммунальной собственностью города Алматы; Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы».
2.   2.1.     2.2.   2.3.
Разработка типовых договоров по ипотеке в соответствии со стандартами Программы.
Разработка и утверждение типовых договоров: Кредитного;
Залога (ипотеки);
Финансового лизинга;
Фондового учета;
Взаимоотношения с коммерческим застройщиком;
Других базовых документов.
Положение о Координационном Совете по реализации Программы ипотечного кредитования в городе Алматы;
Получить рекомендации органов юстиции.
1 квартал 2003 года
Комитет по экономике;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы»;
Департамент капитального строительства.
3.   3.1.
Стандартизация процесса оценки платежеспособности заемщиков
Проведение  переговоров с Закрытым акционерным обществом «Казахстанская ипотечная компания» об использовании, опыта определения стандартов платежеспособности заемщиков.
1 квартал 2003 года
Координационный совет;
Комитет по экономике;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы».
4.   4.1.   4.2.
Разработка в рамках Программы системы рыночных инструментов и методов, регулирующих динамичное развитие рынка ипотеки:
Проработать вопрос по запуску и внедрению системы стройсбережений и /или субсидирования ипотечных кредитов низкооплачиваемым слоям населения;
Разработать рыночные инструменты фондового учета:
Стимулирующие на первом этапе работы по реализации жилья через механизмы финансового лизинга (аренды с последующим выкупом) и ипотечного кредитования в последующем;
Позволяющих оптимизировать размер первоначальных взносов и процентную ставку по ипотечным кредитам;
Взаимодействия с заинтересованными структурами и строительными компаниями по вопросам жилищного строительства;  Хеджирования - страхования финансовых рисков.
1-2 квартал 2003 года
Комитет по экономике;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы»;
Закрытое акционерное общество «Казахстанская ипотечная компания»
5.   5.1.   5.2.   5.3.
Взаимодействие с местными и республиканскими органами.
Подача заявки в Национальный банк Республики Казахстан на получение лицензии по проведению отдельных видов банковских операций;
Заключение рамочного соглашения с Закрытым акционерным обществом «Казахстанская ипотечная компания» по обмену опытом и взаимодействию по реализации совместных программ;
Участие заинтересованных структур Акимата города Алматы в оптимизации законодательных актов, касающихся развития ипотечного кредитования.
1 квартал 2003 года
Постоянно
Комитет по экономике;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы».
6.   6.1.   6.2.   6.3.
Определение источников финансирования для реализации Программы развития системы ипотечного кредитования.
Применение и использование ценных бумаг (ипотечных облигаций) и не эмиссионных долговых обязательств (простых векселей);
Разработка и утверждение городской Программы внутреннего облигационного займа;
Получение рекомендаций Национального банка Республики Казахстан;
2-3 квартал 2003 года
4 квартал 2003 года.
Координационный Совет;
Комитет по экономике;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы».
7.   7.1.
Специальные ипотечные Программы
Разработка со всеми  заинтересованными структурами совместных Программ с  использованием ипотечных технологий в рамках существующей Программы и Республиканских специальных жилищных программ.
Постоянно
Департамент капитального строительства г. Алматы;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы»
8.   8.1.
Прогнозирование ценовых и спросовых тенденций на различные виды жилья в ходе внедрения ипотечного кредитования
Проведение:
Анализа динамики спроса на Алматинском жилищном рынке и факторов, определяющих эту динамику;
Прогнозирование соответствующих изменений, в случае применения различных схем ипотечного кредитования и реализации готового жилья.
Постоянно
Координационный Совет;
Департамент капитального строительства г. Алматы;
Закрытое акционерное общество «Недвижимость Алматы»
Секретарь акимата                                               К. Тажиева
Приложение 4
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы
от 1 апреля 2003 года № 1/186
1. Перечень юридических лиц с госдолей участия
№ п.п.
Наименование юридического лица
Уставнойкапитал  (тысяч тенге)
Государственное участие
в %
в денежном выражении
тысяч тенге
тысяч
дол-
ларов
США
1
Открытое акционерное общество "Казнедра"

6. КЕҢЕСТIҢ АТҚАРУШЫ ОРГАНЫ
6.1. Кеңестiң Атқарушы органы осы Ережеге сай қызметiн жүзеге асырады, Кеңестiң жұмыс органы болып табылады және Кеңес бекiткен бағдарламалар мен жоспарларды жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.
6.2. Атқарушы органның  құзыретiне Кеңестiң қарайтын мәселелерiн әзiрлеу және даярлау кiредi, оған қоса:
1) бағдарламаны жүзеге асырудағы басым мiндеттердi құрастыру және дамыту;
2) Кеңес бекiткен Ережеде анықталған инвестициялық жобаларды, бағдарламаларды және бизнес-жоспарларды оларды сараптауды бағалауды өткiзгеннен кейiн әзiрлеу;
3) Алматы қаласының Кепiл қоры ғимараттарының мониторингiсi қатарынан мүлiктiк пұлдарды құрастыру және пайдалану;
4) бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi өзiне қабылдаған мiндеттердi орындауды қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк органдар мен өзге ұйымдардың iс қимылдарын үйлестiрудегi ұсынымдамаларды әзiрлеу;
5) Кеңес мәжiлiсiнiң материалдарын әзiрлеу, оларды Кеңес мүшелерiне тарату және Кеңес жұмысын қамтамасыз етуге қажеттi көлемде iс қағаздарын жүргiзу;
6) бағдарламаны жүзеге асыруға қатысушылардан олардың ескертпелерi мен ұсыныстарын жинастыруды ұйымдастыру және Кеңес мәжiлiсiнде қаралатын шаралар мен жоспарлардың және бағдарламалардың орындалатын материалдары мен есептi құжаттарын жинау.
6.3. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында талдамалар мен болжамдардың негiзiнде мәжiлiс алдында он күн бұрын Атқарушы орган мына жұмыстарды атқарады:
1) инвестициялық жобалар жөнiндегi ұсыныстарды;
2) техникалық-экономикалық есептердi;
3) Кеңес бекiткен шараларды құжаттамалық ресiмдеудi.
6.4. Кеңес берiлген ұсыныстар, техникалық-экономикалық есептер жобасы бойынша тиiстi шешiм қабылдағаннан кейiн Атқарушы орган инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға байланысты қажеттi шараларды орындайды.
6.5. Негiзгi мiндеттердi жүзеге асыру барысында және өз қызметтерiн орындауда Атқарушы органның құқықтары:
1) өзiнiң жеке қаражаты есебiнен қажеттi жағдайларда Кеңестiң құзыретiне қатысты материалдарды әзiрлеу үшiн ғалымдарды және жоғары бiлiктi мамандарды тартады;
2) өзiнiң қызметiн жүзеге асыру барысында мемлекеттiк органдармен және өзге мүдделi ұйымдармен бiрлесiп қызмет атқарады;
3) мемлекеттiк органдардан және өзге мүдделi ұйымдардан өз мiндеттерiн жүзеге асыруға қатысты қажеттi мәлiметтер алады;
4) атқарушы органдардың ақпараттық көрсеткiштерiмен жұмыс атқарады;
5) Қазақстан Республикасының Заңдарына және осы Ережеге сай басқа мiндеттердi жүзеге асырады.
Алматы қаласы әкімшілігінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі
N 1/186 қаулысына
N 3 қосымша
Алматы қаласында ипотекалық несиелеу жүйесiн
дамыту бағдарламасын жүзеге асырудағы
ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Ретт iк нөм iр i Шаралардың аталуы Орындалу мерз iм i Жауапты орындаушы
1.
Кеп iлд қорын   құрастыру
1.1
1.2
1.3
Кепiл қорының құрамына енгiзiлген коммуналдық меншiк ғимараттарының қажеттi тiзбесiн даярлау және олардың нақты нарықтық бағасын бағалауды өткiзу үшiн қала бюджетiнен тиiстi қаражаттарды белгiлеу.
Алматы қалалық Мәслихатының "Кепiл қорының құрамына енгiзiлген коммуналдық меншiк ғимараттарының тiзбесiн бекiту туралы" шешiмiнiң жобасын даярлау.
Кепiл қорының құрамына енгiзiлген Алматы қалалық коммуналдық меншiк ғимараттарының қорлық есебiн жүргiзу.
2003 жылдың
1 тоқсаны
үйлестiру Кеңесi;
Алматы қалалық Коммуналдық меншiктi басқару департаментi; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
2.
Бағдарламаның қалпына сай ипотека бойынша
үлг шарттарды  даярлау
2.1. 2.2.
2.3.
Үлгiлiк шарттарды даярлау және бекiту:
Несиелiк;
Кепiл (ипотекалық);
Қаржылық лизингтiк;
Қорлық есептiк;
Iскерлiк құрылыс жүргiзушiлермен өзара қарым-қатынастық;
Басқа да аялық құжаттамаларды.
Алматы қаласында ипотекалық несиелеу бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi үлестiру Кеңесiнiң Ережесiн;
Әдiлет органдарынан ұсынымдама алу.
2003 жылдың
1 тоқсаны
Экономика жөнiндегi комитет; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы; Күрделi құрылыс департаментi
3.
Төлем i бар заемшыларды бағалау жұмыстарын қалыпқа келт iру
3.1.
Төлемi бар заемшыларды бағалау қалыптарын анықтау үлгiсiнде "Қазақстандық ипотекалық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамымен осыларды пайдалануда келiсiмдер жүргiзу.
2003 жылдың
1 тоқсаны
Үйлестiру Кеңесi;
Экономика жөнiндегi комитет; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
4.
Бағдарламаның шеңбер iнде ипотекалық н арықты тұрақты дамытуды реттей-
т нарықтық жолдар мен
әд iстер жүйес әз iрлеу
4.1. 4.2.
Тұрмысы төмен тұрғындардың бөлiгiне ипотекалық несиелеудi қаржыландыру немесе/және құрылысты жүргiзудiң жүйесiн қосу және енгiзу мәселесiн даярлау.
Кепiл қорының нарықтық жолдарын әзiрлеу:
Тұрғын үйлердi жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстарды бiрiншi кезеңде ынталан-дыру жолында қаржыландыру лизингi арқылы (бұдан әрi сатып алу алдындағы жалға беру) және одан кейiн ипотекалық несиелеу;
Ипотекалық несиелеу бойынша пайыз-дық өсiмдердiң алғашқы жарналарының мөлшерiн оңтайландыру;
Тұрғын үй құрылысы мәселесiндегi мүдделi құрылымдық құрылыс компания-ларымен өзара қарым-қатынас жасау;
Тәуекел қаржыландыруды сақтандыру жұмыстарын жүзеге асыру.
2003 жылдың
1-2 тоқсаны
Экономика жөнiндегi комитет; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi"
жабық акционерлiк қоғамы; "Қазақстан ипотекалық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы
5.
Жерг iкт i және республикалық органдармен б iрлес iп жұмыс атқару
5.1.
5.2.
5.3.
Кейбiр жекелеген банкiлiк жұмыстарды жүзеге асыруда рұқсат алуға Қазақстан Республикасының ұлттық банкiне өтiнiмдеме беру.
Бiрлескен бағдарламаларды жүзеге асырудағы өзара бiрлесiп тәжiрибе алмасуда "Қазақстандық ипотекалық компания" жабық акционерлiк қоғамымен ортақ келiсiмге келу.
Ипотекалық несиелеудi дамытуға қатысты заң актiлерiн ықшамдауда Алматы қалалық Әкiмшiлiгiнiң мүдделi құрылымдарын қатыстыру.
2003 жылдың
1 тоқсаны
Тұрақты
Экономика жөнiндегi комитет; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
6.
Ипотекалық несиелеу жүйес дамыту бағдарлама сын жүзеге асыру үш қаржыландыру көздер анықтау
6.1.
6.2.
6.3.
Құнды қағаздарды (ипотекалық облигацияларды) және эмиссияланбаған берешек мiндеттердi (жай вексельдердi) қолдану және пайдалану.
Iшкi облигациялық заемдардың қалалық бағдарламасын әзiрлеу және бекiту.
Қазақстан Республикасы ұлттық банкiнiң ұсынымдамаларын алу.
2003 жылдың
2-3 тоқсаны
2003 жылдың
4 тоқсаны
Үйлестiру Кеңесi;
Экономика жөнiндегi комитет; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
7.
Арнайы ипотекалық бағдарламалар
7.1.
Барлық мүдделi құрылымдармен бағдарламаны жүзеге асыру шеңберiнде ипотекалық жолдарды пайдаланудың бағдарламаларын және республикалық арнайы тұрғын үй бағдарламаларының шеңберiнде жұмыс атқару.
Тұрақты
Алматы қалалық Күрделi құрылыс департаментi; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
8.
Ипотекалық несиелеудi
енгiзу барысында тұрғын үйдi дамытуға құнды және сұранымды талаптарды болжау
8.1.
Мыналарды өткiзу:
Осы жұмыстарды атқарудағы Алматы тұрғын үй нарқындағы сұранымдарға талдама жасау;
Ипотекалық несиелеу кестелерiн және дайын тұрғын үйлердi жүзеге асырудағы тиiстi өзгерiстердi қолдана отырып болжау.
Тұрақты
Үйлестiру Кеңесi; Алматы қалалық Күрделi құрылыс департаментi; "Алматы Жылжымайтын мүлiгi" жабық акционерлiк қоғамы
Алматы қаласы әкімшілігінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі
N 1/186 қаулысына
N 4 қосымша
Алматы қаласының ипотекалық несиелеу жүйесiн
дамыту бағдарламасын жүзеге асырудағы Кепiл
қорына енгiзiлген кәсiпорындар мен
коммуналдық меншiк ғимараттарының
тiзбесi 1. Мемлекеттiк үлесi заңды тұлғалардың тiзбесi
N Заңды тұлғаның аталуы Жарғы лық капитал
(мың
теңге)
Мемлекеттiк қатысу
%- бен
ақшалай түрде
мың теңге АҚШ мың доллар
мен
1
"Қазнедра" ашық акционерлiк қоғамы