Об утверждении Инструкции по выдаче разрешения на сжигание попутного и природного газа
Приказ Председателя Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 115-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2004 года N 3040. Утратил силу - приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 2 февраля 2006 года N 43 (V064105)
В целях реализации Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу законов, от 27 января 1996 года " О недрах  и недропользовании", от 28 июня 1995 года " О нефти ", и в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 745 " Об утверждении  Единых правил разработки нефтяных и газовых месторождений Республики Казахстан" и от 21 июля 1999 года N 1019 " Об утверждении Единых  правил охраны недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, нефти, газа, подземных вод в Республике Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по выдаче разрешения на сжигание попутного и природного газа.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета геологии и охраны недр Карибаева Е.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано:                     Согласовано:
Министр охраны               Агентство Республики
окружающей среды                  Казахстан по
Республики Казахстан           чрезвычайным ситуациям
Вице-Министр               Заместитель Председателя
15 июня 2004 года                15 июня 2004 года
Утверждены
приказом
Председателя Комитета
геологии и охраны недр
Министерства энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июля 2004 г. N 115-п
"Об утверждении Инструкции
по выдаче разрешения на сжигание
попутного и природного газа"
Инструкция по выдаче разрешения
на сжигание попутного и природного газа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по выдаче разрешения на сжигание попутного и природного газа (далее - Инструкция) разработаны в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу законов, " О недрах и  недропользовании", " О нефти ", Закона Республики Казахстан " Об охране атмосферного  воздуха", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 745 " Об утверждении  Единых правил разработки нефтяных и газовых месторождений Республики Казахстан" и от 21 июля 1999 года N 1019 " Об утверждении  Единых правил охраны недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, нефти, газа, подземных вод в Республике Казахстан", с учетом требований иных нормативных правовых актов по вопросам рационального и комплексного использования недр и являются обязательными для всех хозяйствующих субъектов, независимо от формы собственности, в том числе иностранных и совместных предприятий, осуществляющих нефтяные операции на территории Республики Казахстан.

Табиғи және ілеспе газды жағуға рұқсат беру жөніндегі Нұсқауын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын қорғау комитеті төрағасының 2004 жылғы 27 шілдедегі N 115-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3040. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 2 ақпандағы N 43 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2006 жылғы 2 ақпандағы N 43  бұйрығымен .
__________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің 27 қаңтардағы 1996 жылғы  N 2828 "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану" туралы, 28 маусымдағы 1995 жылғы  N 2350 "Мұнай туралы" Заң күші бар Жарлықтарына, 18 шілдедегі 1996 жылғы  N 745 "Мұнай және газ кенорындарын игеру кезіндегі бірыңғай ережесін бекіту туралы", 21 шілдедегі 1999 жылғы  N 1019 "Пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезіндегі жер қойнауын қорғаудың бірыңғай ережелерін бекіту туралы" Үкімет қаулыларын іс жүзіне асыру үшін, бұйырамын:
1. Табиғи және ілеспе газды жағуға рұқсат беру жөніндегі Нұсқауы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау геология және жер қойнауын қорғау Комитеті Төрағасының орынбасары Е.Кәрібаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
қоршаған ортаны қорғау
министрлігі Тете-министр
__________________
Келісілді:
15.06.2004 ж.
Қазақстан Республикасының
төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігі Төрағасының орынбасары
__________________
Келісілді:
15.06.2004 ж.
Табиғи және ілеспе газды
жағуға рұқсат беру жөніндегі
Нұсқауын бекіту туралы
энергетика және минералды
ресурстар министрлігі
Геология және жер қойнауын
қорғау Комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 шілдедегі
N 115-п бұйрығымен бекітілді
Табиғи және ілеспе газды жағуға рұқсат беру жөніндегі
Нұсқау 1. Жалпы ереже
1. Осы Нұсқау табиғи және ілеспе газды жағуға рұқсат беру жөніндегі Нұсқауы (әрі қарай - нұсқау) Қазақстан Республикасы Президентінің " Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы ", "  Мұнай туралы" Заң күші бар Жарлықтарына, Қазақстан Республикасының "Атмосфера ауасын қорғау" туралы  Заңның , Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 шілдедегі  N 745 "Мұнай және газ кенорындарын игеру кезіндегі" бірыңғай ережесінің, 1999 жылғы 21 шілдедегі  N 1019 "Пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезіндегі жер қойнауын қорғаудың" бірыңғай ережелерін бекіту туралы Үкімет қаулыларының талабына сәйкес жасалып, сонымен қатар басқа да нормативті-құқықтық актілердің жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі талабының мәселелері Қазақстан Республикасының аумағында мұнай операциясын жүргізіп жатқан барлық субъектілерге, құрылым жекеменшіктігіне байланысты емес, соның ішінде шетелдік және біріккен мекемелерге міндетті болып табылады.

2. При испытании и освоении скважин которые сопровождались сжиганием газа в факелах недропользователь обязан письменно уведомить государственный орган по использованию и охране недр о причинах и количестве сжигаемого газа в течение 10 дней после проведения работ. В соответствии с пунктом 3  статьи 30-5  Указа Президента Республики Казахстан "О нефти", разрешение на сжигание газа выдается государственным органом по охране и использованию недр при наличии положительного заключения органа окружающей среды. Недропользователь должен разработать Программу полной утилизации газа в составе проектного документа на разработку с рассмотрением всех возможных вариантов утилизации с технико-экономическими расчетами и графиком реализации. Технико-экономическое составленное на утилизацию газа отдельно от разработки месторождения не принимается. Программа должна утверждаться в Центральной комиссии по разработке, как неотъемлемая составная часть проектного документа на разработку, поскольку согласно подпункта 6.3.5 параграф 6.3 гл.6  Единых правил  разработки нефтяных и газовых месторождений Республики Казахстан" и пункта 332  Единых правил охраны  недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, промышленная разработка нефтяных и нефтегазовых месторождений допускается только при условии, когда добываемый вместе с нефтью газ используется в отраслях экономики, или в целях временного хранения, закачивается в специальные подземные хранилища, в разрабатываемые или подлежащие разработке нефтяные пласты.
Глава 2. Выдача разрешения на сжигание газа
3. Выдача разрешения на сжигание газа на факелах должна осуществляться в следующей последовательности:
1) недропользователь подает заявку в государственный орган по охране и использованию недр (приложение 1) для получения разрешения на сжигание газа до наступления, следующего календарного года. В заявке указываются причина и обоснование необходимости, объем сжигаемого газа, а также прилагается заключения государственного органа по охране окружающей среды;
2) к заявке прилагаются документы, решения Центральной комиссии по разработке, подтверждающие невозможность или экономическую нецелесообразность утилизации на данном этапе освоения месторождения;
3) материалы для получения разрешения на сжигание газа предварительно рассматриваются в течение 10 дней областной инспекцией по охране и использованию недр. По результатам согласования инспекции по охране и использованию недр окончательное решение о выдаче разрешения на сжигание газа принимается в территориальном управлении в течение 5 дней.

2. Жер қойнауын пайдаланушы міндетті түрде ұңғымалардың сынама және игеру кезінде факелде жағылған газдың себебін және қанша жағылғанын, жер қойнауын қорғау және пайдалану мемлекеттік органға, жұмыс жүргізгеннен кейін 10 күннің ішінде жазбаша хабарлайды. Мұнай жөнінде  Жарлықтың 30-5 бабының 3 тармағына сәйкес, жер қойнауын қорғау және пайдалану мемлекеттік органы газды жағуға қоршаған ортаны қорғау мемлекеттік органының оң қорытындысы бар болса ғана рұқсат береді. Жер қойнауын пайдаланушы газды толық қайта қолдану Бағдарламасын жасап, өндіру жөніндегі жобалау құжатының құрамында газды қайта қолдану техникалық-экономикалық есептері мен іс жүзіне асыру кестелерінің барлық жолдарын қарастырады. Газды қайыра қолдану техникалық-экономикалық негіздемесі кенорнынан игеруден бөлек жасалса қабылданбайды. Бағдарлама Орталық игеру жөніндегі комиссиясында бекітіліп, игеру жобалық құжатының біртұтас құрамдас бөлігі болып саналады, сондықтан Мұнай және газ кенорындарын игеру кезіндегі бірыңғай ережелерінің 6.3.5 тармақшасы 6.3 тармағының 6 тарауы және Пайдалы қазбалар кен орындарын игеру кезіндегі жер қойнауын қорғаудың бірыңғай  ережелері 333 тармағына сәйкес мұнай және мұнай-газ кен орындары өнеркәсіптік игеруде шығарылған мұнаймен қатар шығарылған газ, қолданылған жағдайда немесе уақытша сақтау мақсатында арнаулы жер асты қоймаларына, игеруге немесе игеруге дайын мұнай қабатына айдалады.
2 тарау. Газды жағуға рұқсат беру
3. Факелде жанатын газдың рұқсаты келесі кезекпен жүзеге асады:
1) жер қойнауын пайдаланушы жағатын газдың рұқсатын алу үшін жер қойнауын қорғау және пайдалану мемлекеттік органына (1-қосымша) келесі жыл келгенше дейін, сұраныс береді. Сұраныста себебі, негіздеме қажеттілігі, жағатын газдың көлемі көрсетіліп және қоршаған ортаны қорғау мемлекеттік органының қорытындысы тіркеледі;
2) сұранысқа Орталық игеру комиссиясының шешімін растайтын, кенорынды игеру кезеңдегі қайыра қолданатын газдың экономикалық тиімсіздігі немесе қайыра газды қолданылмайтындығы жөнінде құжаттар тіркеледі;
3) газды жағу үшін рұқсат материалдары алдын-ала облыстық жер қойнауын қорғау және пайдалану инспекциясында 10 күннің ішінде қаралады. Облыстық жер қойнауын қорғау және пайдалану инспекциясының келісім нәтижесінде газды жағу жөніндегі түпкілікті шешім аумақтық басқармасында 5 күннің ішінде қабылданады.

4. При пробной эксплуатации месторождения на рассмотрение представляются следующие документы:
1) протокол Центральной комиссии по разработке об утверждении проекта пробной эксплуатации;
2) проект обустройства, где предусмотрены вопросы сбора, учета и использования газа;
3) положительное заключение государственной экологической экспертизы (согласование объемов выбросов при сжигании газа);
4) заключение уполномоченного государственного органа по промышленной безопасности;
5) прогнозные (проектные) объемы добычи, а также сжигания газа на период пробной эксплуатации по годам.
5. При опытно-промышленной и промышленной разработке месторождений представляются следующие документы:
1) протокол Центральной комиссии по разработке об утверждении проекта опытно-промышленной разработки, технологической схемы разработки, проекта разработки;
2) проект обустройства, где предусмотрены вопросы сбора и учета использования газа;
3) утвержденный проект разработки с полной утилизацией газа с технико-экономическими расчетами различных вариантов утилизации (в том числе: сжижение, выработка электроэнергии, закачка в пласт) и с графиком ее реализации;
4) решение Центральной комиссии по разработке по проекту утилизации газа;
5) информация о добыче и сжигании газа за истекший период;
6) информация о планируемых объемах добычи нефти и газа и сжигания газа на заявляемый год;
7) информация о текущем состоянии работы газоперерабатывающего завода и об объемах продукции переработки, газотурбинной станции, нагнетании газа в пласт для поддержания пластового давления, работы систем газлифтного способа добычи нефти;
8) заключение государственной экологической экспертизы (согласование объемов выбросов при сжигании газа);
9) заключение уполномоченного государственного органа по промышленной безопасности;
10) информация о состоянии учета добываемого и сжигаемого газа, о техническом оснащении промыслов приборами учета;
11) другие документы и информация, имеющие отношение к вопросу газа.
6. После рассмотрения представленных материалов, территориальным управлением по охране и использованию недр выдается временное разрешение на сжигание газа сроком не более 1 года (приложение 2) при наличии следующих условий:
1) при технической оснащенности промыслов приборами учета добываемого и сжигаемого газа;
2) при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы;
3) при проведении производственного мониторинга за состоянием окружающей среды;
4) при наличии согласованного в установленном порядке проекта утилизации газа, где предусмотрены вопросы сбора и использования газа, а также его реализации согласно графику.

4. Сынамалық игеру кенорнында қаралуға табыс етілетін келесі құжаттар:
1) сынамалық игеру жобасының бекітілу жөніндегі Орталық игеру комиссиясының хаттамасы;
2) жайластыру жобасында жинау, есептеу және газды қолдану жайында қарастырылған мәселелер;
3) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда (газды жаққандағы шығаратын көлемнің келісімі);
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі мемлекеттік құзыретті органның қорытындысы;
5) газдың өндіру көлеміндегі болжамы (жобасы), және сынақтық игеру кезеңіндегі жыл сайын жаққан газдың көлемі.
5. Тәжірибелік-өнеркәсіптік және өнеркәсіптік кенорынды игергенде қаралуға табыс етілетін келесі құжаттар:
1) игеру жобасы, игерудің технологиялық схемалары, тәжірибелік-өнеркәсіптік игеру жобасы жөніндегі бекітілген Орталық игеру комиссиясының хаттамасы;
2) жайластыру жобасындағы жинақтау және газды пайдаланғандағы есеп жүргізу жайында қаралған мәселелер;
3) бекітілген игеру жобасында қайта өңдеудің техника-экономикалық есептерімен әртүрлі әдістерінің газды толық қайта өңдеуі (сонымен қатар сұйытылған, электро қуатының қазбасы, қабатқа айдау) және кесте бойынша іс жүзіне асырылуы;
4) газды қайта өңдеу жобасы жөніндегі Орталық игеру комиссияның шешімі;
5) өткен мерзімде өндірілген және жанған газдың мағлұматы;
6) мұнай және газ өндіру және өтініш беру жылындағы жанатын газдың көлемдері жөніндегі жоспарланған мағлұмат;
7) өңдеу өнімдерінің көлемдерімен және газотурбиналық станция, газ өңдеу заводының осы кездегі жұмыстарының жағдайлары туралы, қабаттағы қысымды сақтайтын қабатқа айдаған газ, мұнайды газлифт тәсілімен өндіру жүйесі жөнінде мағлұмат;
8) мемлекеттік экологиялық сараптамаларының келісімді шарты болғанда (жанған газдағы тастама көлемдерінің келісімі);
9) өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі мемлекеттік құзыретті органның қорытындысы;
10) кәсіпшіліктердегі техникалық негіздердің есеп жүргізу құралдары, өндіретін және жағатын газдың жағдайларына есеп жүргізу туралы мағлұмат;
11) газға қатысы бар деген мағлұмат пен қатар басқа да құжаттар.
6. Ұсынылған материалдар қаралғаннан кейін, аумақтық жер қойнауын қорғау және пайдалану басқармасы газды жағуға 1 жылға уақытша рұқсатты мынадай жағдайда болғанда ғана беріледі (2 қосымша):
1) кәсіпшіліктердегі газды өндіру мен жағуды есепке алу құралдарының техникалық жарақтануы;
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының болуы;
3) қоршаған ортаның жағдайына өндірістік мониторинг жүргізгенде;
4) газды қайта өңдеу жобасын белгіленген тәртіп бойынша келісімнің болуы, газды жинау мен пайдалану мәселелері қаралуы және сондай-ақ оның кесте бойынша іске асырылуы.

7. Недропользователем проводится производственный мониторинг за состоянием окружающей среды и учет всего объема добытого и сожженного газа с ежемесячным представлением сведений в областную инспекцию по охране и использованию недр и территориальный орган по охране окружающей среды.
8. В разрешении должен быть указан объем сжигаемого газа, который определяет норму потери полезного ископаемого.
9. Территориальное управление, выдающее разрешение на сжигание газа, обязано вести учет и регистрацию выданных разрешений (приложение 3).
10. Оригиналы разрешения, а также материалов по сжиганию газа, на основании которых выданы разрешения, хранятся в территориальном управлении.
11. Решение о продлении срока действия разрешения на сжигание газа принимается территориальным управлением по охране и использованию недр, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы, после рассмотрения отчета недропользователя по результатам проведенных работ по программе полной утилизации газа, при условии соблюдения недропользователем правил разработки, охраны недр и выполнения лицензионно-контрактных условий.
12. Территориальному органу по охране окружающей среды передается копия разрешения на сжигание газа территориальным органом по охране и использованию недр.
Глава 3. Ответственность за неисполнение Инструкции
13. Отказ или уклонение от представления органу государственного контроля по использованию и охране недр своевременной, полной и достоверной информации о состоянии пользования недрами влечет ответственность, предусмотренную законодательством.
14. Недропользователи несут полную ответственность за достоверность представленных материалов для получения разрешения на сжигание попутного и природного газа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Объем сжигаемого газа без разрешения государственного органа по использованию и охране недр, а также объем сжигаемого газа, превышающий разрешенный объем газа, должен считаться сверхнормативной потерей и подлежит возмещению государству в установленном порядке.
Глава 4. Контроль за выполнением Инструкции
16. Контроль за выполнением недропользователями условий и требований, установленных в разрешениях, осуществляют территориальные управления по использованию и охране недр и охраны окружающей среды.
Глава 5. Отзыв разрешений на сжигание газа
17. В случае не надлежащего выполнения Программы по утилизации газа, территориальное управление по использованию и охране недр вправе отозвать разрешение на сжигание газа.
Приложение 1
к Инструкции
по выдаче разрешения на сжигание
попутного и природного газа, утвержденной
приказом Председателя Комитета
геологии и охраны недр Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июля 2004 г. N 115-п
Заявка
на право получения разрешения на сжигание газа
_________________________________________________________________________
(наименование предприятия, месторождение, на какой стадии)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(причина и обоснование необходимости сжигания газа, предполагаемый объем
сжигаемого газа в год, млн.м 3 )
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(прилагаемый перечень документов)
_________________________________________________________________________
1.
_________________________________________________________________________
2.
_________________________________________________________________________
3.
_________________________________________________________________________
4.
_________________________________________________________________________
5.
_________________________________________________________________________
6.
_________________________________________________________________________
Руководитель предприятия - заявителя (должность)
________________________________   _____________________________
(подпись)                           (Ф.И.О.)
м.п.                         "________"____________200__г.
Приложение 2
к Инструкции
по выдаче разрешения на сжигание
попутного и природного газа, утвержденной
приказом Председателя Комитета
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июля 2004 г. N 115
Разрешение
на сжигание газа
Выдано ____________________________________________________________
(наименование организации, месторождение)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(разрешенный объем газа в год, млн.м 3 )
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(срок действия разрешения на сжигание газа)
Регистрационный номер N _________  "______" ______________200__г.
Начальник ТУ "..."               _____________________
м.п.
Приложение 3
к Инструкции
по выдаче разрешения на сжигание
попутного и природного газа, утвержденной
приказом Председателя Комитета
геологии и охраны недр Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 июля 2004 г. N 115-п
Журнал
учета выданных разрешений на сжигание газа по ТУ .. .
_________________________________________________________________________
N |  Наименование |  Объем   |  Срок    |Дата выдачи|Должность,|Примеча-
п/п|  предприятие  |сжигаемого| действия |разрешений | Ф.И.О,   |ние
|(месторождение)|  газа    |разрешения|           |выдавшего |(отзыв)
|               |млн.м 3 /год|          |           |разрешение|
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
1 |      2        |    3     |     4    |     5     |     6    |   7
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________
___|_______________|__________|__________|___________|__________|________

7. Жер қойнауын пайдаланушы қоршаған ортаның жағдайы жөнінде өндірістік мониторингісін жүргізіп және өндірген, жанған газдың барлық көлемінің есеп жүргізу мәліметтерін ай-сайын облыстық жер қойнауын қорғау және пайдалану инспекциясына және қоршаған ортаны қорғау территориальдық органына беріп отырады.
8. Рұқсатта жағатын газдың пайдалы қазбалардың жоғалу нормасын, анықтайтын көлемі көрсетілуі тиіс.
9. Аумақтық басқармалар газдың жануына рұқсат берулерімен қатар, есеп жүргізулері және берілген рұқсаттарды тіркеулері қажет (3 қосымша).
10. Газды жағуға тиісті құжаттар және оның негізінде берілген рұқсаттың түп нұсқасы аумақтық басқармада сақталады.
11. Лицензиялық-шарттық жағдайлардың орындалуы және жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын қорғау және игеру ережесін сақтаған жағдайда, газдың толық қайта өңдеу бағдарламасындағы істелген жұмыстарының нәтижесін жер қойнауын пайдаланушылардың есеп берулерін қарағаннан кейін және мемлекеттік экологиялық сараптамаларының қорытындылары жөнді болғаннан кейін, газ жағу рұқсатының ұзартылуы аумақтық жер қойнауын қорғау және пайдалану басқармасының шешімімен қабылданады.
12. Аумақтық жер қойнауын қорғау және пайдалану басқармасы газды жағу рұқсатының көшірмесін қоршаған ортаны қорғау территориалдық органға береді.
3 тарау. Нұсқау орындалмағандағы жауапкершілік
13. Жер қойнауын пайдалану жөнінде ақпараттарды нақты, толық және уақытында жер қойнауын қорғау және пайдалану мемлекеттік бақылау органдарына табыс етуден бас тарту немесе жалтару, көзделген заңнамаларға сәйкес жауапқа тартылады.
14. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес табиғи және ілеспе газының жануына рұқсат алу үшін жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған құжаттардың нақтылығына толықтай жауапкершілікте болады.
15. Жер қойнауын қорғау және пайдалану мемлекеттік органдардың рұқсатынсыз жанған газдың көлемі, сонымен қатар жанған газдың рұқсат етілген көлемінен асуы (артықтығы), жоғарғы нормадан тыс деп саналады және мемлекетке белгіленген тәртіпте өтелуі (орын толтыруы) қажет.
4 тарау. Нұсқаудың орындалуын бақылау
16. Аумақтық жер қойнауын қорғау, пайдалану және қоршаған ортаны қорғау органдары рұқсаттардағы қойылған шарттары мен талаптарының орындалуларын бақылайды.
5 тарау. Газды жағу рұқсатын кейін қайтару
17. Газды қайта өңдеу Бағдарламасы орындалмай жатқан жағдайда, аумақтық жер қойнауын қорғау және пайдалану басқармасы газды жағуға берілген рұқсатты кейін қайтаруға құқығы бар.
Энергетика және минералды
ресурстар министрлігі
Геология және жер қойнауын
қорғау Комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 шілдедегі
N 115-п бұйрығымен бекітілген
Табиғи және ілеспе газды
жағуға рұқсат беру жөніндегі
Нұсқауына 1 Қосымша
Жағатын газға рұқсат алу құқығы туралы сұраныс
__________________________________________________________________
(мекеменің аты, кенорын, қай кезеңде)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жағатын газдың себебі және қажеттілігі жөніндегі негіздеме,
жанатын газдың жобалық көлемі млн.м 3 .)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тіркелетін құжаттардың тізімі)
__________________________________________________________________
1.
__________________________________________________________________
2.
__________________________________________________________________
3.
__________________________________________________________________
4.
__________________________________________________________________
5.
__________________________________________________________________
6.
__________________________________________________________________
Мекеменің басшысы ------------------ өтініш беруші (лауазымы)
-----------------                              ----------------
(қолы)                                       (А.Ж.Т.)
м.о.
"..."......... 200...ж.
Энергетика және минералды
ресурстар министрлігі
Геология және жер қойнауын
қорғау Комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 шілдедегі
N 115-п бұйрығымен бекітілген
Табиғи және ілеспе газды
жағуға рұқсат беру жөніндегі
Нұсқауына 2 Қосымша
Газ жағуға рұқсат қағаз
__________________________________________________________________
(мекеменің аты, кенорын)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жылдағы рұқсат берілген газдың көлемі млн.м 3 .)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(газ жағуға рұқсат қағазының мерзімі)
Тіркеу нөмірі N.......        "...".............200...ж.
АБ Бастығы "......."
.....................................
м.о.
Энергетика және минералды
ресурстар министрлігі
Геология және жер қойнауын
қорғау Комитеті Төрағасының
2004 жылғы 27 шілдедегі
N 115-п бұйрығымен бекітілген
Табиғи және ілеспе газды
жағуға рұқсат беру жөніндегі
Нұсқауына 3 Қосымша
АБ "..........." газ жағуға берілген рұқсаттың есеп журналы
__________________________________________________________________
N |Мекеменің аты|Жанған |Рұқсатты| Рұқсат |  Рұқсат |Ескерту
п/п|  (кенорны)  |газдың | қолдану|берілген|бергеннің|(кейін
|             |көлемі | мерзімі| уақыты |лауазымы |қайтару)
|             |млн.м 3 .|        |        |   А.Ж.Т.|
__________________________________________________________________
1        2           3       4         5        6         7
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________